Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 13 December. M 1624. Zestiende Jaargang. 1876 Uitgever S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. lid meisje mei livee ijiWle-aclen. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 0.50 met het Zond. Franco per post mm m 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.85 1.— De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, 12 Dec. 1876. Den 23 dezer zal alhier overgaan aan boord van het via Suez-naar Java bestemde stoom schip Voorwaarts een detachement supple.tie- troepen sterk 260 militairen, waaronder 10 onderofficieren, onder hevel van den luit-kolo- ncl der genie A. J. II van Kappen en hi t mcdegeleide van den kapitein der infanterie VV. Vasseur en dele luits. II. Nuy C. J. Meyer, J. Hamming en L van der Huijden benevens de 2e luits. J. C. Soetcrs, A. E. Kamerman en J. C. Bergsma allen van het w.ipen der infanterie. De vier eerstgenoemden keeren van verlof litar Java terug. Nainens den minister van Financiën wordt, bïi circulaire no. 1015, aan de Poste rijen medegedeeld, dat in het Koninklijk be sluit van 7 November 1876 (Slaalnbl. no 192) medegedeeld in ons vorig nummrr, eene mis stelling is ingeslopen. De woorden 5 centi meters in de dikte," moeten zijn 5 milli meters in de dikte. In den loop van dezen zomer werd aan boord van Zr. Ms. monitor Adder een exhauster geplaatst tot. aanvoer van versche en afvoer van bedorven lucht uit het volkslogies. De daar mede genomen proeven hebben uitstekend vol daan, en er is dan ook besloten dergelijk werk tuig te plaatsen op alle monitors van dat type. De vischkotter Pollux van een der hier opgerichte reederijen is gisteren middag van zijn eerste reis alhier binnengeloopen met rijke vangstKabeljauw, leng, schelvisch, enz. De hofstede, bewoond door den landman Jb. Ileinstman. te Koegras, is gisteren mor gen, tusschen 8 en 11 uur, tot den grond toe afgebrand. De brand is ontstaan in een houten schoor steenpijp en heeft van daar zich medegedeeld aan het rieten dak. Inboedel, hooi, enz, was geassureerd te Loe- nen ald Vecht. Blijkens een bij het Departement van van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Mariaonder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. J. Smith, den Ssten dezer te Smyrna aangekomen. Aan boord is alles wel. De St.-Ct. bevat een opgave van seinen van den waterstand in de Noordzeehaven te IJmuiden. Men schrijft van Terschelling dd. 7 Dec. Het wrak, de lading en de geborgen in ventaris van het alhier gestrande schip Aretas, kapt, Thomas, van Port Madoe naar Hamburg, hebben in publieke veiling f 360 opgebracht. Voor de lading is slechts éen gulden geboden. Zaterdagnacht te twaalf uren had te 's llage een noodlottige gebeurtenis plaats. Ze kere H, scheen zijn liefde niet beter te kunnen bewijzen dan door zijn beminde drie gevaarlijke wonden met een mes toe te brengen éen in der. hals en twee in den buik. Het meisje is aar het gasthuis, de galante minnaar naar een andere inrichting van openbaar nut overgebracht Volgens de in Silezië verschijnende dag bladen is Z K. H. prins Frederik der Neder landen opzijn landgoed Muskau. waar de prins tegenwoordig verblijf houdt, door eene ernstige ongesteldheid aangetast, zoodat onmiddelijk per telegraaf een lijfarts des keizers bij den lijder ontboden is Ter geruststelling wordt er bij gevoegd, dat de toestand van Z. K II. voor het oogenblik niet gevaarlijk geacht wordt. De Groninger Courant van Vrijdag j I., brvat de volgende advertentie: *Er wordt een groot aantal bonnes gevraagd om de studenten aan de Groninger Academie naar de collegies te brengen De diensttijd vangt aan hij het begin der kermis. Zijdie in aanmerking wenschen te komen gelieven zich te wenden tot den Academische» Senaat. Vrijdagochtend is een werkman, arbei dende aan de nieuw te bouwen woningen voor gehuwde militairen op het voorplein der ka zernen in Den Haag van een steiger geval len met het gevolg dat hij de beenen heeft gebroken. Volgens het T). v. Z.-II. heeft de heer de Klopper te Amsterdam zijn ontslag als hoofd- comm. van politie nog niet gevraagd en is hij ook niet voornemens dat te vragen. De iV. R. C. maakt, onder voorbehoud, gewag van een gerucht, dat de commandant der brand weer te zijner vervanging in aanmerking zou komen. Op 6 dezer overleed te Zurich de geniale componist Herman Götz, aan de gevolge eener slepende ziekte. Met het schoonste gevolg zijn opera's van hem ten tooneele gevoerd. Naar wij vernemenzal de voorzitter van 'net "Algemeen Ned. Werkliedenverbond"' de heer B. II. Meldt' met 1 Januari a s. als redacteur van het weekblad de Werkman op treden. Waar de redactie aan zulke handen wordt toevertrouwd, mogen wij dit orgaan der arbeidersbeweging gerust een goede toekomst, voorspellen. Voor eetiige dagen vond men in meest alle bladen een beric it, betreflende een dood- FEUILLETON. MARIANNE OP Novelle door J. K. G.MULLER. ELFDE HOOFDSTUK. 26. na twee jaar, «Dat kunt gij ten minste beproeven. Vroeger woonde in Rotterdam zekere Lotje Lambrechts. De goede ziel is, nu twee jaar geleden, plotseling ge storven. terwijl zij op reis was van Antwerpen naar hare woonplaats. Zij was gedurende eenige weken bij mijner, broeder als baker. Dat mijn broeder juist eene baker uit Rotterdam nam, vond hierin zijnen grond, dat er een geheim bestond, dat zorg vuldig verborgen moest blijven. Het betrof de ge boorte van een kind. dat mijn broeder, om ons. zijne erfgenamen, te benadcelcn, als zijn wettig kind aannam en hier, to Antwerpen, in de registers van den burgerlijken stand liet inschrijven. Zoolang wc nu niet in staat. zijn. do ware ouders aan te wijzen, zal mon steeds ons recht kunnen betwisten, om b overlijden van mijnen broeder als erfgenamen op te treden. Om mij zei ven kan 't mij minder schelen, dag van twistende jongens, in een der buur- chappen te Oolmarsum Thans kan de Zwol sche Ct op gezag van den hurgerneester van Ootmarsum, den heer VV. Dikkers, meedeelen, dat het gehctle verhaal uit de lucht gegre pen is. In een werk, getiteld: "Comelis de Bruin's reizen" uitgegeven te Amsterdam in het jaar 1711, leest men oa. het volgende: '/Wat aangaat liet gemelde eiland Sumalra, het is lang. geleg'n tegenover Malacca. Men gelooft, dat het de streek is van het oude Ophir, daar die van Tyrus zulke merkelijke schatten haalden, even als de hofdienaars van den Koning Salomon Want voor Malacca legt nu nogh een kleen eilandjedat bij de inlanders Ophir genoemd wordt en bij het zeevarend volk en kaertschijvers bekend is onder den naam van het Roode eiland. Ook wort nu nog op Suinatra veel gout gevonden, zoo aen de flost- als Westzijdewaervan ik bijzonder fra- je stukken gezien heb. waermede de minste stepn niet vermengt was: stukken, zeg ik, bijna rond, en omtrent 700 grool als een duivenei, behalven ook langwerpige brokken. Op den Noortweslhoek van Sumatra legt de stadt Atchem of Achin binnen welke de Koningin haer hof hout.. Want deze streek gelijk men mij bericht heeft, wort alleen van vrouwen geregeert. die hare voornaemste in komsten of rijkdommen uit eenige mijnen trek ken. Voorheen heeft de Hollantsche inaet- schappij hier een kantoor gehadtdat sedert eeuigen tijdt opgehouden heeft. Mij lust hier aen te roeren het ongeval en ontmoeting eeniger menschen op deze kust. Te weten in den jare 1691 is gebeurt, dat het schip Waveren in zee door ongeluk ver brande, zoodat zeventigh mpnschenzon Hol landers als slaven (daer was ook een Holland- sche jull'rouw bij), zich uil den brand redden, en met de boot en sloep wsch vluchten. Zij zworven 19 etmael op zee en quamen ein delijk aan de gemelde kust van Sumatra, en tien dagen dacrna te Achin in een zeer elen- digen staet, te landen, hebbende op zee zulk een gebrek van mout kost gelpden dat ze al een besluit genomen hadden tot het dooden van eenen der jongens om het vleesch voor spijs te gebruiken Dogh door Godts goed heid qauin het zoo verre niet, dewijl zij zich op het lant bergden. Alwaar opgetreden kust- ten zij de aardp, schreiende van bljschap De koningin hun aenkomst vc-rstaen hpbbende quam zelf aan, die. den noot ziende daer ze in waren, hun milildadiglijk de hant reikte, doende aen alle de officieren elk twee stukken lijnwaet, *t een blaeu, en 't ander wit, geven, en aen de g< meene luiden elk een om zich te kle den. Zij troostte de elpudigen zelf met goede woorden betuigende, hoe zij zich ver blijdde over hunne verlossing uit de gevaren der zee en hunne aeukomst in haer lant daer zij verdere hulpe van haer te wachten hadden Zij deed haer ook spijzen en andere nootlijkheden toebrengen, handelende en ont halende hen met zoo minnelijke bejegeningen, als men van een edele en welgeborene vrouwe 7.011 kunnen verwachten. Zij volhardde in Int bewijzen dezer weldadigheden, toklat zij gelegenheid kregen van met vrijmans vaertuijgh van daar naer Malacca te zeilen, van woer zij met een schip der inaetschappije te Batavia gelukkigh aenquamen." Omtrent de ramp in den schouwhurg te Brooklyn verneemt men nog nader, dat er tot nog toe 292 lijk 11 gevonden zijn. De geheele stad is in opschudding. Duizende menschen bezoeken de //Morgue" waar de lijken zijn gebracht Meer dan de helft is niet te her kennen vanwege de brandwonden. De .-tad Brooklyn en de directeurs van den schouw burg hebben maatregelen gmomen, om de hulpbehoevende betrekkingen van hen, die door de ramp het leven verloren, te ondersteunen De Sporteen blad dat uit den aard der zaak, in den regel weinig aantrekkelijks voor dames bevat, verhaalt thans het volgende, dat onze lezeressen wellicht interesseeren zal De ex-Koningin van Spanje, Isabella, bezit de schoonste en zeldzaamste kanten van Europa. Die verzameling heeft eene waarde van milli- oenen en is een waar museum. Zij bevat kan ten uit alle lauden, van allerlei soort en uit alle tijden, even merkwaardig door volmaakte bewerking, als kostbaarheid. Men viudt er een overkleed geheel van j.oint d'Alengou, dat op eene waarde van meer dan 100,000 francs geschat wordt, en garnituren van ouden kant, die gezamenlijk een fortuin vertegenwoordigen. Als tegenhanger van deze verzameling ver dient die van echt-Indische cacheniiren genoemd te worden, welke koningin Victoria bezit, en die op eene waarde van vijf inillioen francs geschat wordt. Zij bevat shawls, waaraan meer dan twintig jaar gewerkt is, en die tegenwoor dig lot geen prijs meer geinaikt zouden kun nen worden, daar de tegenwoordige wevers het geheim om zulk een allczii s volmaakten arbeid te leveren niet meer bezitten Ook zijn er shawls bij geheel van het ragfijnste, inen 7.011 mogen zeggen: onbegrijpelijk lijn. goud draad geweven, en met paarlen en diamanten geborduurd. Het is opineikelijk, hoe bij zulk een rijk dom van kleedingstukken, het dood-eenvoudig gewaad van koningin Victoria afsteekt. Sedert maar ik ben voogd over de drie minderjarige kin deren mijner zuster en aan deze weezen, wier op voeding mij na aan 't hai te ligt. ben ik liet verplicht, te doen wat in mijn vermogen is. om 't geheim te ontsluieren, opdat ze eenmaal in 't rechtmatig be zit komen van een deel van't aanzienlijk vermogen huns ooms. Nu moet gij weten, dat Lotje Lam brechts nog eene zuster had, die mogelijk nog in leven is, en, even als zij. ongehuwd was. Tracht die op te sporen. Zij zal zeker de gansche zaak weten er. mogelijk, als wij met beleid te werk gaan. ook wel aan 't praten te brengen zijn. Wat dunkt u?' »vVel," zei Vaessen. «onder vrienden laat men zich voor diensten niet betalen. Van deze schikking wil ik niets weten. Ik ga naar Rotterdam: gij geeft mij honderd gnldon, die betaal ik 11 bij gelegenheid terug; zoodra ik op mijne bestemming ben en mij een weinig heb georiënteerd, loop ik alle buurtcom- missarisscn, buurtsecretarissen, of hoe ze ook boeten, af, om dio madam Lambrechts op 't sp >or te komen. Ik geef je de verzekering, van Dongen, dat ik haar zal vinden of ze moest niet meer iu 't land dei- levenden zijn." «Kijk. nu spreek je als een llmko kerel. Zoo be hoort 'tte zijn onder vrienden." Eu werkelijk was van Dongen nu in eens van opinie over Vaessen veranderd, 't Scheen hem nu toe, dat doze hem werkelijk van dienst kon zijn. Ja, nu kon er vriendschap bestaan tusschen hom 1 en Vaessen, welken hij nog een uur vroeger voor een indringer hield. Wonderbare vriendschap, die er soms tusschen menschen bestaat! liet egoisme der menschclijke natuur maakt dien zoetluidende klank zon menig maal tot een wanklank en doet vergeten, dat vriend schap de ware band en grond eener wijsgeerige ge lijkheid is. Als men in de wereld rondziet, dan merkt men op. dat do meesto menschen er een tal van goede vrienden op na houden, maar dat, helaas daaruit ook dat groot aantal kwade vrienden ontstaat. Di. algemeene vriendschap nu. do vriendschap om zich zelfs wil. zij bindt niet, maar stoot af en wordt slechts gesloten uit onedele beginselen, uit hoog moed, hebzucht en waanwijsheid en zoolang onder houden.als die neigingen bevrediging kunnen vinden. «Vriendschap tusschen ons," zei Laurens van Dongen, «voortdurende vriendschap tusschen ons! Laat ons daarop klinken." «Wij beliooren zoo juist bij elkaar." antwoordde Vaessen. «Maar 't begint tijd te worden om to ver trekken." Hoe Vaessen er ook op stond, om heen te gaan, er kon nu niets van komen. Hij moest den ganschen avond blijven en 'twas leeds na middernacht, toen hij met zijn schat van honderd klinkende guldens huiswaarts keerde en op straat in zich zei ven mom pelde: «Welk een zot is die Laurens van Dongen!" TWAALFDE HOOFDSTUK. MARIANNE's TWEEDE VEtl.IAARFF.EST. liet was 8 December, de verjaardag van de lieve kleine Marianne. Wat a' moois hadden die goede den dood van baren gemind, prins Al hert, n vijftien jaar geleden, heeft zij op liet onderhoul harer garderobe bijna twintig inillioen franeï uitgezumigd, en die besparing aan de stichting en het onderhoud van een hospitaal besteed. Van de kanten en shawls, gaat de Spoft tot de edelgesteenten over, en verhaalt dat de j keizerin van Oostenrijk de schoonste smarag den bezit. De rijkste en prachtigste verza meling van robijnen, is het eigendom der groot hertogin van Sakseii-Weimar, kleindochter van wijlen Paul I, keizer aller Russen. Bovendier ziin de onvergctelijkste turkooizen en paaijler in het bezit van de keizerlijk-Russische familie, gelijk de schoonste safieren bij de leden iar het Engelsche vorstenhuis worden g. vonden. Voor het hof van assists der Seine 1 thans eene bende dieven terecht, die met hui; mede-beschuldigden, lichte vrouwen en hel 43 personen trilen. De dieven zijn tneerrnd personen van JS tot 23 jaren. Reeds 1 scheid-me jaren hebben 71/ hunne misd^ industrie te Parijs uitgeoefend. Door de 4- hullingen van zekeren Chevullier, die iu J.anuai 1870 lot acht jaren dwangarbeid was veroor» deeld, is de justitie dt bende op het spoot gekomen. Chcvallïer is voor eenige» tijd in de gevangenis gestorvpn. Zijn einde voelende naderen, verklaarde hij aan den directeur dor gevangenis de eeuwigheid niet te willen in gaan, zonder de justitie bekend te maï» het bestaan der bende, omtrent, welkr bijzonderheden wist. mede te deelen. Het is naderhand gebleken dat de voor geen wandaad terugdeinsden. Zo ben zij een grijsaard van 75 jaren in he( van Vincennes, dien zij van zijn hor!, I ketting beroofd hadden, zoodanig geuoI 4 2ij hem voor dood lieten liggen. De beul van Parijs zal binnen! handen vol hebben Op dit oogenblik' bevilH den zich in de gevangenissen van Fiankr niet minder dan 10 ter dood veroordeelde! 9 wier verzoek om gratie niet de minste kal heeft van te worden aangenomen. De Doitschers zijn weinig ingenomen i;lK het denkbeeld der internationale tentoonstellijH te Parijs. Men noemt 't de //Revancliij"-tejH toonstelling, en in Berlijn is men ijdel gcnodH te gelooven, dat de geheeie zaak uitsiuitc jH ontworpen is, om Duitschland op een nnd^H gebied dan 't oorlogsveld te slaan Wij kunnen, klaagt tle tribune niet a"d dan meedoen, maar waartoe zal bet dienen Tusschen de regels straalt echter de innige overtuiging door, dat de nederlaag onwrmij- dclijk is. Zekrr zal men toestemmen, dat de revanche nooit nobeler en met meer uitzicht op succes kon genomen worden. ouders voor hun kind gekocht. Daar lag 't in den vroegen morgen alles in bonte orde op den vloer en met begeeiigen blik tastte de kleine nu eens naar de zachte pop dan naar den fraai geklcurden bal, of 't wollige schaapje, dat pij voor een wezen lijk schaap zoudt. aangezien hebben en dan weer lachte ze hare ouders aan. 't Viel inderdaad moeie- lijk, to beslissen, wie 't meeste genot, smaakte, de lieve kleine, die met hare onschuldige oogjes zoo daukba.il en opgeruimd scheen, of de liefhebbende ouders, die dezen dag tot e.-n waren feestdag wil den wijden. Niets maakt gelukkiger, dan wél te te doen. of weldaden en vriendelijke behandeling van hen te ontvangen, die we liet hebben. Toch ont brak er iets aan 't geluk van Evert van Dongen en zijne gade; en met teedere bezorgdheid zagen zo de jarige aan. Ze was zoo bleek, zoo zwak cn lijdend. Dezen morgen evenwel scheen Marianne meer levendig en opgewekt dan anders. Wel be greep ze er natuurlijk niets van waarom er zoo veel nieuw speelgoed zoovele fraaie voorwerpen voor haar lagen maar hare aandacht werd er niet weinig door geboeid. Mogelijk ook droeg de heldere zon neschijn, die vriendelijk door de vensters in de ka mer scheen, er toe hij, dat de kleine vroohjker was dan anders. lleht gij, lezers, wel eens ouders gade geslagen, die nog maar een eenigst kind hadden, die voor de eerste maal liet zoele geluk van ouderliefde smaakten? Dat is een wellust, die 't hart aange naam moet aandoen, zelfs van den anders onver schillige en ongevoelige. Hoe aandachtig wordt iedere beweging nagegaan, elk bewijs van ontwik keling waargenomen ieder lachje opgevangen wat al teedere zorg en liefderijke bezorgdheid van dc zijde der ouders Die lief Ie is eene geheiligde lief Ie, dorr den Schepper den ouders in geplant. Van Dongen eu zijne gade beminden de kleine Marianne even alsof za inderdaad de natuurlijke ouders van haar waren. »'t Verwondert mij van Dongen," begon zijne gade, «dat we nog geen brief van Verheid hebben ontvangen. «Ik denk. dat de volgende post dien wel zni brengen. Die goede brave mensclien zullen gewis dezen iLig niet vergeten, daar ben ik zeker van." Ik weet niet hoe t komt. maar ik heb zulk een stellige gedachte, dat vrouw Vei heul ons zelve komt bezoeken." «Dat denk ik niet, Jane. 't Is winter en daarbij buitengewoon koud. 'tls bijna geen doen voor eone vrouw, 't Eenige wat haar in dezen tijd daartoe, kon aanlokken, is het heldere weer. maar...' Er wer l gescheld en een oogenblik later trad wei kei k vrouw Verheul de kamer in Dat w.i- eene verrassing «Wel. wel. dat in znlk koud weer. Dat loet ons dubbel genoegen en zal onze vreugde verhoogeré Kom, doe maar gauw hoed en mant I af en neem plaats bij de kachel! zei Fvert van Dong, 11. «Toe, mensch, ga toi h zitten Ilier heb je een warm.- stoof cn nu zal ik je een heerlijk kop kofth- inschen ken maar wacht, geef eerst de kleine een kus' Er scheen geen einde aan de drukte te k' -nen. Wordt vervo'

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1