Nieuws- en Advertentieblad. M Zaterdag 16 December. Zestiende Jaargang. 1876 Uitgever S. UILTJES. BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. L HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Ahonncmentsprijs per 3 maanden ƒ0.50 met het Zondagsblad ƒ0.85 Franco per post 0.65 1. Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. In het nommer van 1 Januari a. s. zal, even als vorige jaren, weder een alphabeti- sche naamlijst worden opgenomen van allen, die hunnen NIEUWJAARSGROET wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt, men 50 Centen, ten voordcele der Armen van de verschillende gezindten in deze gemeente, na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goed making der onkosten waaronder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nom mer aan elk, wiens naam op de lijst voorkomt. In bet belang der behoeftigen, wordt men uitgenoodigd tot eene algemeene deelneming. Die voornemens is zich met 1 JANUARI a. s. op dit blad te abonneeren, kan de nog in deze maand verschijnende nommers gratis bekomen; terwijl aan ieder abonnent, als premie, het recht wordt toegestaan, op de koslelooze plaatsing eener advertentie van 10 regels, mits in te zenden in de maanden Januari of Februari. liet kantoor van gemeentewerken, des voor middags ten 10 ure. Helder, den 9J,'n December 1876. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAK MAN BOSSË, Burgemeester. L. VERPIEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. Het debiet van de HELDERSCHE COU RANT is in den laatsten tijd zeer belangrijk toegenomen. Hare veelvuldige inhoud is on getwijfeld de oorzaak, dat dit blad tegenwoor dig door vele duizenden uit alle standen wordt, in handen genomenf Het is daarom de meest geschiktste en ook de meest billijke gelegenheid tol het plaatsen van ADVERTENTIE N. Officieel Gedeelte. AANBESTEDING. Op VRIJDAG den 22 DECEMBER 1S76 des avonds ten zenen ure, zal, aan liet Raadhuis der gemeente, in het openbaar, alleen bij in schrijving, worden aanbesteed 1Rel onderhoud der Gemeente- Gebouwen. Bruggen, enz., in het jaar L877, en De levering van Schoolboeken en School- behoeften aan de openbare lagere Scholen in 1877. bestekken en voorwaarden liggen ter le zing aan de Secretarie der gemeente. Voorliet werk onder No. 1 genoemd, wordt door den Gemeente-Bouwmeester aanwijzing gedaan op Woensdag den 20 December a. s,, te beginnen zigheid, zoowel van rou 2. De Helder, 15 Dec. 1876. Bij dc gisteren door de directie der Ma rine alhier gehouden aanbesteding vanDe ring der werken voor het onderhoud der Dok-, Sluis- en andere Waterwerken van het Maritiine etablissement alhier, gedurende het jaar 1877, waren de minste inschrijvers: de lieeren Gebr. Boon voor f 9028. Dinsdag avond jl. is op de Noorderlmaks verzeild geraakt, de Fransche bark Pondechery kapt. Riboulet, met een lading salpeter van Iquique naar Hamburg bestemd. Onbekendheid n den Engelschen loods n et het vaarwater schijnt de oorzaak te zijn. Het vaart door de geweldige branding spoedig stuk ge slagen, zoodat schip en lading totaal verloren zijn. De kapitein en de loods zijn bij dit on heil omgekomen; de overige bemanning is den Igenden morgen, na een zeer angstigen nacht op het wrak te hebben doorgebracht, met zeer veel inspanning, beleid er. levensgevaar, gered eworden door de vletterlieden P. Rensina, K. de Roover, II. Rensma, W. Blokhuizen, A. van den Rroek. J. Minneboo en K. Bot, die met hunne twee vletten de schipbreukelingen aan boord van twee visschuiteu hebben over gebracht. Tn de haven alhier aangekomen, zijn de ongelukkigen, die zoo op eens van alles be roofd waren, door tusschenkomst van den con sulaire» agent van Frankrijk, den heer P. A C. llugenholtz, gehuisvest en verzorgd geworden. De volksvoordrachten vallen te dezer plaatse nog immer bijzonder in den smaak, het kon dan ook wel niet anders zoolang de com missie op de medewerking mag rekenen van zoo rijk begaafde sprek-rs als gedurende dezen winter steeds zijn opgetreden, die niet alleen door schooue voordracht, maar inzonderheid door eene zeer gepaste keuze, hunner onder werpen, zoozeer den juisten toon hebben weten te triffen. De spreker van Dinsdagavond j. 1., de heer W. M de Vries van Oudorp is daarin weder zeer gelukkig geslaagd Dat zijne woorden, die hoofdzakelijk ten doel hadden, om de uithui- ils man, te bestrij FEUILLETON. MARIANNE OF hel meisje niet Iwee ijehoorle-aclen. J. K. G.MULL F. R. TWAALFDE HOOFDSTUK. 57. marianne's tweede verjaarfeest. Eindelijk toch kwam er een einde aan en waren allen recht vertrouwelijk en op hun gemak bij el kaar gezeten. •Zeg me nu toch eerst hoe do kleine 't tegen woordig maakt," zoi vrouw Verheul. •Wat zullen we zeggenze hoeft eene verzor ging en oppassing zoo goed als gij zelve ze haar C' had kunnen geven, maar voortdurend is ze ziekelijk," J sBat is spijtig, doch ik twijfel er volstrekt niet V aan, of 't zal op den langen dn ir wol béter I met haar worden. Al onze kindoren hebben in I hunne, eerste levensjaren veel gesukkeld. Later is f dat terecht gekomen." I Wel zeker, wel zeker," gaf mevrouw van üon- jen ten antwoord, »we willen liet beste hopen." f Weer werd er gescheld. »Dat zal onze vriend, de dokter zijn," zei van Dongen. Hij komt dagelijks hier om Marianne te i bezoeken. Heden echter brengt hij zijne vrouw en den ui de huiselijkheid te bevorderen, een meer dan oppervlakkige» indruk heeft gemaakt, daar van hebben wij de zekere overtuiging. Om het genoegen van liet publiek nog te rhoogen hebben de leden van de ondtrof- ficiers-vereeiiiging «Bellona" hun best gedaan met de opvoering van een tooneelstukje. Door den schout-bij-nacht, directeur en kommandant der Marine alhier, zijn Zr. Ms. stoomschepen Zilveren Kruis en Leeuwarden lieden morgen geïnspecteerd. Het vertrek is op morgen. De etat-rr.ajors zijn samengesteld als volgt: Eskaderchef: W. K. van Gennpp, kapt. ter zee. Adjudant C. Huffman luit. ter zee lste kl. Zilveren Kruis: \V. K van Gennep, kapt. ter zee, kommandant; P. G. Bruch luit ter zee lste kllste officier; E. Kempp, J.S. van Drooge, W. II. Souman en J. van den Bosch, iuits. ter zee 2de kl.; O. J. E. baron van Wassenaer tot Catw;;ck, G J. Buijs, G. F. Tydeinan J J. MissingT. H. Snther- land, J. M. P. Kluit, W. J. Cohen Stuart, T. H de Meester, M E. B J. Kluit en D. N. Wentholt, adelborsten lste klC J. Vis ser, lste luit. der Mariniers; H. C. Steen bergen, off van gez. lste kl.; J. A. Lagaay, off, van adm, lste kl.; C. L. Yernée en A. P. W'Iminink, scheepsklerken. Leeuwarden: A. Dronkers kapt. ter zee, kommandantO. C A, J. Moreau luit. ter zee lste kllste officier; R. C. van der Meu- len, L J. K. A. Jeekel T. B. 's Jacob en M. Titsingh, luits. ter zee 2de kl.; G. P. Posthuma, J. 11. van Hoogstraten, R. O. J. Verschoor, A. C. Zeeman, P. C. Swaan, K D. Vassy, II. Flars en jhr. J. K. F. von Schmidt auf Altenstadtadelborsten lste kl R. Berghuijs, off. van gez. 2de kl.; F. W. A. Hirschman, off. van adm. 2de klJ. J van der Leij en H. J. Verveer, scheepskler ken; J. F. van Beek, ingenieur 2de kl In den ouderdom van bijna 82 jaren te Doesburg overleden de gepensioneerde vice-admiraal II F. Tengbergen. Door B. en W. van Leiden zijn aan den Gemeenteraad aangeboden dc ontwerp-voor- waarden voor het vcrleenen van eene difinitive concessie aan de hceren mr. W van der Vliet, te Amsterdam, en mr. Ch Bosch Reitz, alhier, voor het maken, aanleggen en exploiteren van eene waterleiding van de duim n nabij Katwijk tot en in de gemeente Leiden. De Hooge Raad heeft een te Rotterdam bestaande vpreeniging, waaraan de. uitreiking erschillende voorwerpen was verbonden, twee dochtertjes mee. Gij hebt u volstrekt niet te geneeren. 't Zijn goede hartelijke menschen en trotsch zijn ze geen greintje, daartoe bezitten ze te veel gezond verstand. Maar kom, neem eerst no< een kop koffie. Geen complimenten als je blieft. Neem aan, je hebt. na die koude reis, eene hart versterking noodig. Daar, neem nu de kleine op je schoot, want je kiikt naar haar alsof je ze wilt stelen. Wees er echter van verzekerd, dat ge niet de deur mee uit kwaamt. Een twee drie pak aan dat vrachtje," ging hij voort, ter wijl hij Marianne op de schoot van vrouw Verheul plaatste. He kleine scheen hiermede wol ingeno men. althans ze kraaide van genoegen. •Ik zei," vervolgde van Dongendie heden bij zonder wel gemutst was en op zijn praatstoel scheen plaats genomen te hebben, »ik zei dan dat onze dokter zulk een aardig mensch is. Hi| is zoo lang zamerhand onze intieme vriend geworden en kijk. als hij hier is, dan heb ik altijd schik. Tref ik hem elders aan, dan is 't. dezelfde man niet. Stijf, deltig, soms terughoudendmen zou zeggen dat moet een lastig mijnheertje zijn in den omgang, pas op, verkoop in zijn bijzijn voor geen duit gek heid r Maar hier, kijk «Houd toch eens op met die deftige karakter schets te leveren, gij zult onze beste juffrouw V heul geducht vervelen." •Malligheid Jane, ik moet onze logé vast gemeen zanm met hem maken. Maar waar drommel kan hij nu blijven, er werd immers toch gescheld »'t Was zeker voor do keuken," gaf mevrouw ton antwoord. den trant der welbekende 5 cents vereeni- giugen, verklaard te behooren onder de eate- ;orie '/ongeoorloofde loterijen." Het eerlijke Amsterdamsche kruiersgilde is in rouw. De kruiers hadden een voorbeel dig goeden naam; men kon ze ongeteld geld toevertrouwen. Thans is ien kruier 't is ■en zeldzaamheid wegens diefstal gearresteerd. Een braaf Amsterdamsch werkman, 75 jaar oud, die 53 jaren achtereen bi] denzelfden baas heeft gewerkt, is Dinsdag namiddag door bijziendheid in een sloot geraakt op den Bui tensingel, bij het lokaal de Keizerskroon. Le venloos werd hij op het droge gebracht. Bij de politie en brandweer te Amster dam is dezer dagen een maatregel ingevoerd, die vermelding verdient. Alle inspecteurs en agenten, die de rondte doen en ook de mannen der brandweer, zijn thans voorzien van een Kips-cartouche, een klein kartonnen doosje, in den vorm van dat der oude-model-patronen. Daarin bevindt zich alles, wat noodig is, om de eerste hulp te verleenen bij hel leggen van •en verband, als: een fleschjp met ammoniak, bloedstillende watten, brandpleister, enz. - In 't Amsterdamsch Paleis voor Volks vlijt is thans in den tuin een groot (Milaneesclr circus opgeslagen. - Naar het Hbl. verneemt, is de onge steldheid van Z. K. H prins Frederik geens zins van zoo ernstigen aard, als huitenlandsche dagbladen gemeld hebben. De prins wordt nog in deze week in den Haag terug verwacht. - Maandag avond speelden in een huis op den Noordwal, te 's Hage, een paar kinderen, die alleen tehuis waren, met de petroleumlamp; het gevolg was, dat het tafelkleed vuur vattp. Op het geschreeuw dn kinderen, drongen de buren naar binnen en bluschten den brand met een paar emmers watereen der kleinen, een jongske van acht jaren, heeft een brandwond gekregen in het gezicht. Ook in de Frederikslraat ontstond dien avond brand, door het omvallen van een petroleum lamp de venstergordijnen stonden spoedig in brand en alleen door ras toegesnelde hulp slaagde men er in, den voortgang van het vuur te stuiten. - Het meisje, dat geruimen tijd achtereen in het ziekenhuis te Leiden heeft geslapen, is sedert een paar dagen van daar vertrokken en bevindt zich, naar men meldt, te 's Hage, bij haar familie, in blakcnden welstand. - Zondag avond, ten omstreeks half acht ure, ontdekte men brand op eene bovenwoning (2e verdieping) van een pand in de Hugo -de- Nogmaals ging de. schel over. cn ja nu was 't arkclijk dokter, want 't rijtuig stond voor de deur Een oogenhlikjo. later was deze dan ook niet gadt en twee dochtertjes in de kamer. »Een oude kennis van onsdokter," zei Everi van Dongen »Gij herinnert u zeker datcevalno£ wel, dat wc voor eenige jaren te Rotterdam had den. to. ii wc. om ons fatsoen op te houden, een huwelijks reisje deden'?" Zeer goed, gij hebt er al te dikwijls over gespro ken. dan dat ik dit zou vergeten." «Welnu dit is die beste, goede, brave juffr Verheul die ons toen zoo welwillend ter zijde stond. Een juweeltje van een vrouw, een allerbeste." Gelukkig dat de dokter van Dongen in do redt iel want do goede vrouw Verheul begon indcr daad niet hare positie een weinig verlegen te won Ier sliet doet me genoegen u hier te mogen ont moeten. Gij blijft hier zeker logeeren •Te drommel ja, hoor'" antwoordde van Don gen. »En ik hoop mevrouw." ging hij voort, zich tot de gade van zijn vriend wendende, dat or zeischap u aangenaam moge zijn. 't Was werkc lijk voor ons een blijde verrassing, toen juffrouw Verheul een uurtje geleden, daar als uil de lucht kwam vallen." Hoor eens mijnheer van Dongen in 't gezel schap van goede menschen vind ik mij steeds op mijne plaats. Ik ben volstrekt niet voor die opgt schroeide en opgesmukte conversatie: in gezelschap pen, waar men zich niet vrij kan bewegenwaar de menschendie zich 't fraaist kleeden ook 't hoogste woord voeren, waar ieder woord dat men Gr iotitraat te Rotterdam. Het bltek. dat de bewoners, zooael als die van de eerste ver dieping, afwezig waren. De brand nam snel toe, zoodat weldra ook de zolder was aangetast en het de brandweer tamelijk veel inspanning kostte, om het voortwoeden te beletten. Te 9 uren was men daarin geslaagd en een uur later was de brand totaal gebluscht. De geheele ver dieping en zolder zijn uitgebrand Men acht het waarschijnlijk, dat de brand veroorzaakt is door het springen van eene petroleumlamp, die de bewoners, bij het verlaten der woning, had den laten branden. Men mpldt uit Katwijk a/d Rijn, dd. 9 December: //Heden nacht is er iu de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier, ingebroken uit de consistoriekamer is na het openbreken der kasten, ontvreemd f 5,50 aan geld, vier fh sschpn ijn cn de bus voor de armen, terwijl uit de kerk de sloten van eenige Bijbels zijn mede genomen. - Door den gemeenteraad van Hellevoet- sluis is goedgunstig beschikt op He verzoeken van den kommandant van Zr Ms. brik Zeehond, en den kapitein der mariniers aldaar, om jon gelingen en manschappen toe te laten tot liet lager onderwijs, dat des avonds gegeven wordt. Dezer dagen zijn door twee jagers vop Z. K. H. Prins Hendrik, onder Eemn s, vossen gedood. Bij het opgraven van hun hol, vond men niet minder dan 5 hazen, 2 konijnen, 3 eenden en 24 kippen. Te Groningen is een 20jarige timmerman, J. v. K, wonende in de Mauriis-lraat en aan vallende ziekte lijdende, bij 't gaan over eene plank, die over de sloot achter dat perceel ligt, in de sloot gevallen en verdronken. Een kwartier later werd hij door een zijiur kame raden gevonden. Zijn lijk is naar het akade- misch ziekenhuis vervoerd. Te Zaandam is een bij de lloll. TJzeren Spoorweg-Maatschappij werkzaam man. in be schonken toestand in het water gevallen en vprd ronken. Te Oosterhout, bij Breda, geraakte een kind van ongeveer twee jaar, onder het spelen, in een greppel en verdronk. Een koopman te Gouda werd dezer da gen op een erfhuis te Cappllen, voor betrek- j kelijk kleine som, eigenaar van le. een La- tijnsch manuscript over wetenschappelijke on derwerpen en geschreven op papier van den jare 1313; 2e. een prachtig llollandscli manuscript op perkamenteu 3e. een incunabel van het jaar 1495. zegt gewikt en gewogen wordt, of 't er wel door kan en elk. die aan die mode-conversatie niet wil offeren voor stijf gehouden of beschuldigd wordt van overdreven huiselijkheid, in zulke gezelschappen bevalt 't mij in geene deele. We zullen 't wel met elkaar vinden, juffrouw Verheul dunkt u niet?" «Zeker mevrouw, dat hoo|> ik." •Maar," zei de dokter. »ik bemerk dat je tot de beste vrienden behoort. Sapperloot, dat moest een ander eens doen zoo met de kleine op de schoot zitten! Ge zoudt eens zien, hoe spoedig mevrouw hare Marianne afnam." Mevrouw van Dongen kleurde tot over deooren. De oorzaak daarvan was voor van Dongen geen raadsel. Warempel" ging dokter voort, »dat kon best moeder en dochter zijn. Do kleine gelijkt sprekend op ii. juffrouw Verheul." •Ivoin dokter," zei Evert van Dongen, «nu heb je je bril niet op. Ge zoudt even goed kunnen zeggendat onze Marianne op mevrouw hier naast gelijkt." •Stellig man, ik meen 't." Vrouw Verheul pn iiipviouw van Dongen wisten niet wat zij moesten zeggen en waren beiden vuur rood. Dokter begreep er niets van, hoe allen zoo op eenmaal zulke ernstige gezichten begonnen te zetten #Nu. ik bedoel er geen kwaad mee," ver volgde hij, «ge zet gezichten alsof kiespijn u kwelt. Ik vraag vergiffenis, wanneer ik u beleedigd mocht I hebben." «Och mevrouw," zei de echtgenoote van den arts, «hij is altijd vol gekheid." Inderdaad had de dokter in alle onschuld maar urr waarheid die opmerking van sprekende gelijk heid en overeenstemming in de gelaatstrekken van Marianne en juffrouw Verheul gemaakt en van Dongen, die er tot nu toe in 't geheel niet op go- let had. moest bij zich zeiven erkennendat zijn iend gelijk had. Deze echter had nimmer iots irnomen van 't vermoedendat Marianne cru ondergeschoven kind was. Diens gade evenwel was dit voor een paar dagen ter ooren gekomen, doch aangezien zij dat gerucht als laster aanmeikte. had zij er haren man niets van gezegd. Nu echter begon zij wel eenig geloof aan dat gerucht te hech ten want ook zij moest de opnieiking van haren man ten volle beamen. Intusschen meende zij. dat "t zeer onbescheiden en onedelmoedig zijn zou de goede lieden in verlegenheid te brengen en bracht daarom 't gesprek op andere zaken- Spoedig werd nu de vorige opgewekte toon weer aangeslagen en 't scheen dat niets meer de vroo- hjkheid zou storen. liet gelaat van mevrouw van Dongen echter be trok nu en dan eens en haar echtgenoot, welke die sombere wolken op haar gelaat waarnam, meende «lat zij zich nog bezorgd maakte over dokters op merking. r't Ih-eft niets to beteekenen." zei bij tegen haar toen ze even buiten de kamer waren. •Och van Dongen 't is net alsof er nog iets zal voorvallen. Ik ben zoo angstig te moede. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1