Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 20 December. t J\s.1626. Zestiewje Jaargang. 1876 Uitgever S. UILTJES. BERICHT. j ÏIEUWSTIJDINGEN. ftwee jelworte-aclen. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. i x' Abonnementsprijs per 8 maanden f 0.5Ü met het Zondagsblad/0.85 Franco per post 0.65 1. Alen abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en IIulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen: elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Tn het nommcr van 1 Januari a. s. zal, even als vorige jaren, weder een alphabeti- sche naamlijst worden opgenomen van allen, die hunnen NIEUWJAARSGROET wensehen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, ^Begunstigers, en/,. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt I men 50 Centen, ten voordeele der Armen van de verschillende gezindten in deze gemeente, %na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke gocd- laking der onkosten waaronder is begrepen 11 bezorgen van een exemplaar van dat nom- aan elk, wiens naam op de lijst voorkomt. In het belang der hehoel'tigen, wordt men Jgenoodigd tot eene algemeene deelneming. Die voornemens is zich met 1 JANUARI a. s. op dit blad tg nbonflsereR, kan 'de nog in deze Imide nommers gratis bekomen; Ier abonnent, als premie, het recht Jan, op dc koslelooze plaatmig litie van 10 regels, mits in te Annanden Januari of Februari. van de HELÜERSCHE COU- fden lnatstcn tijd zeer belangrijk Illare veelvuldige inhoud is on- I oorzaak, dat dit blad tegen woor- e duizenden uit alle standen wordt genomen. Het is daarom de gëSwiiktste en ook de meest billijke rilheid tot het plaatsen van iD VERTENTI EN. Helder, 19 Dec. 1876. liefdadigheidsvoorstelling, gegeven op gavond jlin het lokaal Tivoli, door de officiersvereeniging '/Vaderland en Oranje" ot algemeen genoegen plaats gehad, tor de loffelijke pogingen dier heeren is weduwe van een hunner krijgsmakkers, )t zij zich hadden aangetrokken f 100.16 1 gesteld zijnde na aftrek der onver- jke kosten de opbrengst dier voor- iondag jl. heeft een commissie uit de der arrondissements-reehtbank te Alk- bestaande uit de heeren rechter cotn- i, substituut-officier van justitie en griffier een onderzoek in loco ingesteld in zake nrlijke bevalling en verduistering van ll.,w^rvan wij in ons nommer van 6 lakten. Naar wij vernemen is men wel tot de over tuiging gekomen d3t de bevalling heeft plaats gehad, maar dat men het lijkje zou hebben opgegraven zooals de geruchten hier algemeen loopen durven wij met zekerheid tegen spreken liet is ook zeer waarschijnlijk dat het nimmer gevonden zal worden, daar de moe- der zrgt het over den dijk in zee te hebben geworpen. Men schrijft ons van Texel, dd. IS De cember, het volgende Gisteren zouden M. en G., te de Cocksdorp woonachtig, zich door den echt laten verbinden. I)e vader der bruid, 11eb Grooteboer, zou tot dat einde de jongelieden met den kapwagen naar 't raadhuis aan den Burg brengen. 't Schijnt echter, dat ze onderweg duchtig den koers z>jn misgeraden. Mogelijk ook, dat de weg hun wat lang viel en zij daarom eenige (leiding zochten in een oy"-*malig'"gebruik van ;:iriiuaneii. Althans, toen de ambtenaar van den burgerlijken stand zijn plicht gedaan en den huwelijksband gelegd had, gingen di-jong gehuwden, in g.-zelschap van papa, terstond eer troost zoeken in de herberg, zeker, om, door 't gebruik van een glaasje Schiedam, kracht te erlangen in den aanstaanden levensstrijd. Hier echter kregen schoonvader en schoonzoon zulk een lievigen twist, dat de eerste, buiten zichzelven van toorn, uitriep: "Ik heb lak aan mijn schoonzoon en alleen wegreed Het jeugdig paar was nu wel genoodzaakt, een rij tuig te huren van den stalhouder J. B. en volgde spoedig. 01' zulk een begin recommandabel is, betwij felen wij. Men schrijft ons van Oude Schild, op Texel, 17 December, het volgende Gisteren avond, bij de aankomst der boot had dc heer J. F, student in de medicijnen, te Leiden, het ongeluk, in de haven te rallen. Terstond werd hij nagesprongen door den vis- scher Klaas Dogger, die 't genoegen smaakte, den jongeling te redden. Te Amsterdam werden dezer dagen, in een winkel van gouden en zilveren werken, twee gouden horlogekettingen door een oplichter gestolen. Den volgenden dag werd een ketting bij een winkelier te koop aangeboden door een onbekende; de winkelier behield den ketting en ontbood den onbekende terug. Deze kwam nii t, maar den volgenden dag werd de tweede ketting, uit Haarlem, netjes ingepakt, per van Gend Loos, terug bezorgd. Donderdag avond, te 9 uur. nam te Am sterdam een agent yan politie een rumoerma- kenden dronkaard in hechtenis. Toen eenige ruwe straatloop-rs partij trokken voor hun evenknie, verleende een marinier, niettegen staande het geweid en de wraakbedreigingni van het gemeen, hulp aan den agent, door den tegensparti lenden dronkaard bij den linkerarm te vatten. "De marinier, zegt 't Handelsblad terecht, verdient een openlijk woord van hulde voor het mannelijk voorbeeld, dat hij gegeven heeft en dat navolging verdient van alle bur gers, die de wet willen doen eerbiedigen Zoo de marinier, die zich dus onderscheidde, zich aan ons bureau wil vervoegen, zal het ons een eer zijn, hem een geschenk te overhandigen, dat een belangstellend toeschouwer ons voor hem toevertrouwde." Men meldt uit Vianen, 15 Dpc Gisteren avond, bi) het zoeken naar een lek in de gasleiding, had er eene geduchte gasont ploffing plaats in het huis van den heer II., zonder echter brand te veroorzaken; de meeste glasruiten zijn gesprongen en de plafonds van- eengescheurd geen der in het huis aanwezige personen heeft eenig ernstig letsel bekomen De slag was zoo sterk, alsof er een stuk zwaar geschut werd afgeschoten, van daar dan ook, dat er zich voor het huis onmiddelijk een groote menigte verzamelde en de brandklok geluid werd, ofschoon dit geheel onnoodig bleek te zijn Te Amerongen zijn dezer dagen twee personen, die een viertal schapen gestolen had den, ontdekt, door middel van een pijpje, aan een der dieven toebehooretide en door hem ver geten, op de plaats, van waar hij de dieren had ontvreemd. De beide schuldigen zijn in handen der justitie en hebben hun misdrijf reeds bekend. Te 's Hertogenbosch heeft zich Vrijdag een metselaarsknecht, op dp wallen, door op hanging van het leven beroofd. De ongelukkige had de strik zoo laag bevestigd, dat hij de knieën moest buigen, om te kunnen hangen. Het scheen hem dus wel volle ernst te zijn, om uit het leven te gaan. 4LLETON. ANNE Ie door {ULLER. HOOFDSTUK. lif, verjaarfeest, dienstbode, duw broeder trad Laurcns van Dong< do r vroeg Evert. u hierover? Maar ja,'t is waar." uw huwelijk zijn we al meer elkander vervreemd en de versehij- hier wees hij op Marianne schijnt eenen onoverkomelijken hin- otans gelegd Heden viert gij Ma- >Z-.Vrjaardag. heden want ik hel) Kthoiulen, op welken Lemans on ik r spraken." j»il die herinneringen dien omhaal vrede, dat is alles wat wij van u i|iameent gedat gij dien ooit zult f!on Neen Evert, nimmer zal hij uw doel zijn op uwen levenswegzoolang go niet 't onrecht tracht goed temaken, hetwelk gij goplecgd hebt." «Onrecht, welk onrecht »Gij, Evert zijt de eerste oorzaak van Emma's val, gij hebt hare begeerlijkheid gaande gemaakt. Zij is niet meer. Lemans is haar gevolgd. Drie weozen bleven achter, ongelukkige kinderen, want do verachting en schande die onze zuster trol /al op hen overgaan. De wereld vergeet on vergeeft niet. Alleen als zij zich eene positie in do maat schappij verwerven als zij rijk worden, dan /al de wereld de oogen sluiten voor den geschandvlekten naam, dien zij erfden. Gij Evert gij hebt 't in uwe macht hen éénmaal rijkdom te geven. Zij hebben er recht op en dat recht wilt gij verkrach ten." «Bedaar in 's hemelsnaam. Laurens. Gij vergeet dat gij in mijn huis zijt en dat uwe heleodigendi taal volstrekt, niet te pas komt. Ik deed geen on recht. Of sedert wanneer is 't eene misdaad ge worden een kind te hebben gehuwd te zijn?" «Gij spreekt de waarheid niet. Dat kind is 't uwe niet. Gij hebt dit slechts aangenomen als 't uwe. En waarom Om ons maar laat ik niet vun mij of mijne kinderen spreken om de kin doren van Emma te Onterven. Moet 't ongeluk hen dan immer vervolgen O, Evertindien ge nog eenig besef van bill-ikheid hebt, indien gij gerust wilt sterven zeg ons dan de waarheid, behoud dit kind, voed 't op als uw pleegkindmaak 't een legaal uw vermogen is groot genoegmaar denk er aan dat wij beiden, gij en ik, voor die onmondige schep EXT RACT-K A M E ROVE RZICHT. (Uit Hel Vaderland.) De begrooting van Marine is met 41 tegen 9 stemmen aangenomen. Van de tegenstem mers heeft niemand zijn afkeurend votum ge motiveerd, maar uit de antecedenten dezer af gevaardigden mag men opmaken, dat zij allen tegen gestemd hebben om het liooge eindcijfer. Zeer zeker behoeft de minister van Marine in die afkeurende vota geen '.vantrouwen te zien in zijn beleid. Nog nooit hebbpn wij epn be windsman zoo hooreu prijzen, als heden den minister Taalman Kip. Een der sprekers ging selen moeten zorgen. Emma moge schuldig zijn geweest zij was onze zuster en op ons rust do taak hare kinderen der maatschappij terug te geven." Laurens van Dongen zweeg. De overspanning had hem doen spreken on werkelijk gevoelde hij op 't oogenblik 't gewicht zijner roeping als voogd al zijnen omvang. Ook Evert van Dongen zwepg een oogenblik en staarde met neergeslagen blik voor zich Ieder scheen 't belang van t oogenblik te beseffen en te begrijpen dat hetgeen volgen zou beslissend zijn moest. Op eenmaal, alsof hij zich bezonstond Evert van Dongen op. plaatste zich in zijn volle lengte, voor zijnen broeder en sprak «Laurensgij doet nuj bittere verwijten eene vreeselijke beschuldiging werpt gij mij naar 't hoofd en dat wel in tegenwooidigheirl van derden. Wat gij zegt is onwaar, is gelogen. Alleen teleui stelde verwachting doet n onbilhtk zij. Maria is mijn wettig kind. op denzolfden dag harcr geboorte is zij behoorlijk in de registers van don burgerlijken stand ingeschreven. Ik heb u dit reeds op haren eersten levensdag gezegd. Gelooft ge u zei ven, uwe oogen niet, ik kan't niet helpen. Dat is geheel uwe eigene zaak. Erger is 't met uwe beschuldiging alsof ik de oorzaak ware van Emma's misdaad. Verre werp ik die beschuldiging van mij af! En nu nog óen woorddoe nuj 't genoegen nim mer weder over mijnen drempel te komenten minste zoo gij geene andere woorden voor ons hebt, dan die, zoo even dnor u gesproken weiden Laurens van Dongen had opmerkzaam geluisterd zelfs zoo ver van te beweren, dat de tegen- woordigp functionaris in 2J jaar meer voorde Marine heeft gedaan, dan zijn achttien voor gangers te zamen in 6l) jaren. Dio hulde was blijkbaar den minister zelf te kras, want her haaldelijk zagen we hein het hoofd schudden, alsof hij zeggen wilde: weest toch wat kalm en b'-denk toch, dat er ua zonneschijn ook weer regen komt Zeer juist w3» dan ook de opmerking van den hi-er van de Putte, dat het voor een minister aangenamer is, een weinig critiek te hooren, dan zoo overdreven lof. En die critiek bleef later op den dag dan ook niet geheel achterwege Wel werd algemeen toe gestemd, dat de minister reeds zeer veel goeds in het belang der Marine tot stand had ge bracht. zoowel wat het personeel als het mate rieel betreft, maar niet met alle maatregelen, bij de hegrootiug voorgesteld, toonde de Kamer zich ingenomen. Op voorstel van den neer Blussé, werd artikel twee nut f2800.ver minderd. welke som door den minister was aangevraagd, om aan zijn Departement nog twee zeeofficieren te verbinden. Dit plan, waarin men een uitbreiding zag van de zoogenaamde Haagsche Marine, werd vooral door den heer de Putte krachtig bestreden, op grond, dat vermeerdering van de sedentaire betrek kingen voor officieren, noch in het belang van den dienst aan het Departement, noch in het belang van het officierskorps was. De minister toonde grooten prijs te stellen op het behoud van dezen post. maar zijn argumenten waren zeer zwak. Ik heb, zeide hij, meer officieren noodig, omdat ik zoo weinig burgerlijke amb- teuaren heb, aan wie ik serieus redactiewerk kan opdragen Natuurlijk werd daarop ge antwoord waarom ontslaat gij dan uw onge schikte ambtenaren niet, oin ze door beteren te vervangen Nog op een ander punt stelde de Kamer den minister in 't ongelijk. De gelden, aan- ;evraagd voor reorganisatie van het korps of ficieren bij de administratie, werden geweigerd, omdat de minister geen enkel voldoend argu ment voor die hervorming kon aangeven. Het spreekt wel van zelf, dat ook de lijf straffen weer ter sprake kwamen. De matrozen Z'jn nu in twee klassen verdeeld, waarvan de eene klasse geheel van lijfstraffen is vrijgesteld. Dat is ten minste een stap in de goede, rich ting, maar nog niet genoeg. De heer var. de Putte drong bij vernieuwing op geheele afschaf fing aan. Maar de admiraal Eabius trachtte ook nu wpder de lichamelijke kastijding voor de Kampr smakelijk te maken De matrozen zelf, zeide hij, zijn niet tegen de lijfstraffen, en als bewijs deelde hij mede, dat hij voor een paar dagen, op zijn verjaring, nog van 17 ma- irozen, die onder hem gedimd en niet de licna melijke strafoefening kennis gemaakt hadden, briefkaarten had ontvangen Wie weet, hoe veel briefkaarten van matrozen, de minister-op zijn verjaring zal krijgen, als hij het onmen- scheliike touw geheel van de schepen verbant Ook door den heer de Casembroot. waren nog enkele amendementen voorgesteld, die echter weinig bijval vonden. Het amendement, oui de zware pantsering van riviervaartuigen voor eerst na te laten werd verworpen en de andere werden door den voorsteller ingetrokken. Tn het Engelsche Kanaal had de vorige eek een botsing plaats tusschen twee schepen, de Roberl Kelly, van Boston en de bark Hud- dersfie/d, van Liverpool. Beide schepen zonken en 15 menschen kwamen om. De rest der be manning werd. in de boot gered en kwam be houden in Portland aan - Het laatste gedeelte van den onderaard- schen spoorweg te Londen is thans voltooid, voortaan zullen tusschen 5 J uur 's mor gens en 11,5!) uur "s nachts nu t minder dan 800 treinen de reis heen en terug maken. In de vorige weck stond eene nieuws gierige volksmenigte voor de deur van een slachterswinkel te Antwerpen, daar men zeide dat de slachter betrapt was op het oogenblik dat hij zich bereidde een kind, da.' hij ver wurgd had, in worstvieesch te hakken. Dit gezegde had bij sommige klanten gele.*1" v- vonden, te meer daar men een politieag huis had zien binnengaan. Weldra zag men den agent van politie tenkomen, gevolgd door nene vrouw, die een vierjarig knaapje bij de hand hield Ziehier wat aanleiding tot het gerucht had gegeven. Brechtt, varkenslachter, oefent zijn bedrijf uit op eene met glas overdekte achterplaats. Op het oogenblik dat hij een ketel vol var- kensbloed van het vuur had genomen werden de ruiten boven zijn hoofd verbrijz^^., en een. kleine knaap kwaui midden in het rookend bloed te recht De slachter g'eep spoedig het kind en hield liet druipend van het bloed boven de ketel, toen zijn leerjongen te huis kwam en hem met den grootsten schrik in die houding vond. De jongen, die van de slimste niet is, geloofde dat zijn meester voornemens was het knaapje in het bloed te koken Hij verweet hem dit met de grootste verontwaardiging en liep toen zoo hard hij kon om depolitie te verwittigen. Onderweg verhaalde hij het geval aan eenige voorbijgangers, waardoor de samenscholing ontstond. naar zijn broeder, maar tevens was zijn oog onwil lekeurig naar Marianne afgedwaald, die nog altijd op de schoot van juffrouw Verheul zat. Op een maal scheen hem een licht op te gaan. Welk eene treffende gelijkenis tusschen dat kind en die vrouw! Dezelfde oogen, gelijken vorm van neus spre kend, sprekend «Ik tien er," riep hij op driftigen toon uit. «Die beiden daar zij tiehooren bij elkander. Ja, dat is moeder en kind «Toch is 't gelogen!" klonk 't op bedaarden maar vasten toon. «Is dat uw laatste woord, Evert?" »Ja!" «Weet dat ik nu op weg ben om 't geheim to ontmaskeren. Ik ga. maar vloek over u, Evert, die 't. van u kunt verkrijgen arme kinderen, wee- zen te verstooten lk zal niet rusten vóór ik dc volle waarheid aan 't licht heb gebracht. Geene opoffeiing zal mij daart'-e te groot zijn; overal zal ik uwe liandelwiize publiek maken. En nu ga ik. Marianne is 't kind van die juffrouw, dat zweer ik!" Laurens van Dongen kcerdo zich om en verliet zonder een woord te spreken de kamer, liep haas tig den gang door en trok met geweld de buiten deur achter zich toe. Er verliep een geruimen tijd oer men zich eenigermate van den schrik hersteld luid. De dokter begieep dat't het verstandigst was zich niet in familie-aangelegenheid te steken. Het speet hem zeer getuige te zijn geweest van zulk eene ontmoeting. Zijne gade werd nu nog meer ver sterkt in haar vermoedenja zij hield 't thans voor stellig en zeker dat hetgeen haar echtgenoot en de heer Laurens van Dongen gezegd hadden van treffende gelijkenis geene bloote gril geen toevallige speling der natuur, maar een eenvoudige zaak was. Dat moesten moeder en kind zifn: geen enkele trek had de kleine van Evert van Dongen of zijne gade. Mevrouw van Dongen weende bitterlijk. Voor nog zooveel niet zou ze willen dat de waarheid uit kwam. Juffrouw Verheul speet 't. dat ze zoo zon der opzet door hare presentie het geheim reeds half vei raden had, en dat maakte haar bedroefd. En van Dongen «Maak u niet bedroefdstellig 't heeft zooveel niet om 't lijf. Ze hebben mij noeg geplaagd. Laat ons het gebeurde vergeten," zei hij. Toch was hij meer onthutst dan hij wel wilde weten, maar zijne ontroering was waar te nemen uit zijne stem. De opgeruimdheid was v de stemming verdwenen., het heerlijke middagmaal wilde maar niet smaken cn van Dongen vergat tel kens zijn glas te ledigen. Vroeger dan ander: geval zou geweest zijn gingen de gasten naar huis en juffrouw Verheul zocht op hare kamer kalmte en rust. Ook in haar gemoed waren gevoelens op gewekt die ze niet kon bedwingen. Met omveer- staanbaren aandrang drong zich t denkbeeld aan haar op dat ze dubbel schuldig was. Haar kind, had ze afgestaan aan ja haar geloof az' de goede menschen was geschokt door de taal Laurens van Dongen en daarbij had zeker luilpelooze weezen benadeeld. Zij bi:»' een luid geween uit zoodra ze alleen was. De arme vrouw, zij leed 't meest! Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1