HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 'Tweede Blad. GEMEENTERAAD VAN HELDER. No. 4293 DONDERDAG 2 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 3745 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elko regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groots letters en clichó's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent Zitting van Dinsdag 31 Maart 1914. Voorzitter de lieer W. J. van Neck. Eén vacature. De notulen worden zonder opmer kingen goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeellngen. Goedkeuring van het besluit tot overname van grond bij Julianadorp. Idem tot verhuring van een stuk weiland voor sportterrein. Idem tot tijdelijke leening voor Idem tot heffing van eene directe belasting naar het inkomen (wijzi ging maximum). Mededeeling dat het verslag van den toestand der gemeente over 1913 wordt gereed gemaakt en zal wor den gedrukt; ter zijner tijd zal het aan H.H. raadsleden worden toege zonden. Beschikking van Gedeputeerde Sta ten op bezwaarschriften tegen aan slagen in het schoolgeld en de plaat selijke directe belasting naar het inkomen. Kennisgeving dat de heer A. J. J. van Steyn met ingang van 13 Fe bruari is herbenoemd tot Burge meester dezer gemeente. Bovenstaande missives alle voor- kennisgeving aangenomen. Kennisgeving van den heer P. P. Hartendorf, dat hij door vertrek uit de gemeente heeft opgehouden lid van den Raad te zijn. De Voorzitter wijdt eenige waardeerende woorden aan den heer Hartendorf, in zijn jarenlang lidmaat schap van den Raad heeft hij met toewijding en ijver de belangen be hartigd van hen, die hem afvaar digden en heeft zeer zeker de dank van dit gedeelte der burgerij ver diend. (Applaus). Adres van het Hoofdbestuur van Nosokómos betreffende regeling van de plichten en rechten van verpleeg sters en verplegers. Gerenvoyeerd naar B. en W. ten fine van praeadvies. Aanneming van de benoeming: als lid van de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs, door mevr. de Wed. H. Meijers Men huis, inej. G. Klots en de heeren C. C. G. Visser en A. Bommel. Kennisgeving van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, dat tot Voorzitter is herbenoemd de heer M. A. Kolster en tot Vice-Voorzitter de heer W. H. Burgers. Inzending van de Rekening en Verantwoording over 1918 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dankbetuiging van Kerkvoogden en Notabelen der Nederlandsch Her vormde gemeente te Huisduinen, voor het uurwerk in den kerktoren te Julianadorp. Bovenstaande voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van den heer A. G. A. Verstegen voor het doen van een oproeping, inzake het onderwijs aan volwassenen. Het voorstel van den heer Ver stegen luidt als volgt: Namens B. en W. worden bij ad vertentie in de plaatselijke bladen opgeroepen volwassenen, inwoners van de gemeente Helder, die wen- schen hun genoten lager onderwijs aan te vullen of te repeteeren. Aan B. en W. zal worden over gelaten hoe in deze te handelen. i Adres van de firma Smulders, verzoekende kwijtschelding van do boete. De firma Smulders motiveert haar verzoek als volgt: dat zij door verschillende omstan digheden toch reeds groot verlies heeft geleden, o.a. doordat het be drag van f 4780.- eerst na drie jaren onder aftrek der boete werd betaald dat de vertraging in de oplevering ontstaan is door omstandigheden buiten haar wil; dat het geleverde transport [van uiterst solide constructie is en steeds goed blijft voldoen; dat, naar zij meent, de gasfabriek geen schade heeft geleden. De heer Over de Linden vindt het nog al sterk, waar de Raad goed gevonden heeft de firma Smulders het volle bedrag voor de installatie uit te keeren, dat de firma thans nog opkomt tegen de boete. Het is te veel geéischt van de gemeente te verwachten, dat zij alle ongunstige risico's voor hare rekening zal nemen. Spr. stelt voor het verzoek niet in te willigen. Op voorstel van den heer Bier steker wordt het adres gerenvoy- eerd naar B. en W. Adres van de Algemeene Helder- sche Winkelierevereeniging, vergun ning verzoekende om het Directoraat van den Handelsavondschoolcursus te doen waarnemen door den Directeur der Zeevaartschool. In het adres wordt o. a. gezegd In do vergadering van den Raad van 19 Aug. 1918 werd door den Raad besloten nog voor dezen cursus den directeur der Zeevaartschool vergunning te verleenen het Direc toraat van de Handelsavondschool waar te nemen, terwijl tevens de lokaliteit der Zeevaartschool beschik' baar word gesteld. Ten gevolge van dit besluit werden wij genoodzaakt na dezen loopenden cursus een andoren directeur voor onze Handelsavondschool te benoe men en in verband daarmede om te zien naar een geschikte lokaliteit, Pogingen om beide zaken tot een oplossing te brengen zijn door ons gedaan doch hebben geheel gefaald. Onze Handelsavondschool wordt voor een groot deel bezocht door volwassen of nagenoeg volwassen personen, die daarom onmogelijk in schoollokalen met gewone school banken onderwijs kunnen ontvangen. Op grond hiervan verzoeken adres santen den Raad, den Directeur der Zeevaartschool vergunning te ver leenen tot het uitoefenen der functie van Directeur der Handelsavond school. Adres van leeraren aan de Burger avondschool over de regeling van hunne salarissen bij ziekte enz. Adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, verzoe kende verhooging van subsidie met f 100. - en die thans te brengen op f 200.-. Alle gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Wat het adres der Winke rs-Vereeniging betreft, zal ook advies aan de Commissie van Toezicht worden gevraagd. Adressen van P. van Dalen, J. F. Jacques, P. Kunst en F. M. F. Fels, over de toekenning van hun salaris- verhooging. Proces verbaal kasopneming gem.- ontvanger. Op 26 Maart was in kas f 101565.69. Worden voor kennisgeving aange nomen. Mededeeling van Ged. Staten, dat den Burgemeester, met ingang van 25 dezer, een verlof verleend is van 3 weken. Als boven. Nog zijn ingekomen: Voorstel van den heer Over de Linden inzake contróle op gemeonte- bedrijven. Adres van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" verzoe kende een voorschot van f 193000 voor het bouwen van 125 woningen tegen lage huur (z.g. „tuindorp"). Id. R. N. van Os inzake verkaveling van grond. Deze worden naar B. en W. ge zonden om advies. Kohlar. Aangeboden worden: 1. het Kohier van schoolgeldhoffing voor het Herhalingsonderwjjs (f28.60). 2. het Kohier van schoolgeldhefflng voor den Franschen cursus (f 232. - 8. het Kohier van de belasting op de honden (f 2250). Met algeineene stemmen goedge keurd. Verordeningen. Aangeboden worden: Concept-verordeningen op de heffing en invordering van eene belasting op de honden. De heer Verstegen stelt voor artikel 8 dezer verordening, waarvan het begin luidt als volgt: De belasting bedraagt voor eiken hond vijf gulden per jaar. Voor honden, uitsluitend gehouden wordende ten dienste van den land bouw, eenig bedrijf of ter bewaking van gebouwen en erven, bedraagt de belasting evenwel per jaar en per hond twee gulden vyftig cent, te wyzigen in dier voege, dat voor honden, die uitsluitend als trekhond worden gebezigd de belasting f 1.— bedraagt, voor honden ten dienste van den landbouw etc. f 2.50 en voor alle andere honden f5. De Voorzitter vindt, dat voor het indienen van amendementen tyd genoeg is geweest. Het was niet noodig trekhonden uittezonderen, omdat er slechts weinig zijn. De heer Verstegen wist niet, I dat het D. B. aan een nieuwe ver- j ordening bezig was. De stukken hiervan zijn slechts een week in zijn j bezit. Overigens zijn er wel enkele trekhonden, en de eigenaars daarvan zyn arme menschen, voor wie f 2.50 te veel is. De heer Oortgysen geeft in overweging om arme menschen maar j heelemaal vrij te stellen. Het zijn er maar enkele, laat de Raad dan liever een progressie invoeren voor luxe-honden, en die b.v. op f 10.— j brengen. De verordening wordt aangehouden,1 opdat de leden alsnog amendementen kunnen indienen. Reglement van orde. Ter goedkeuring wordt aangeboden een reglement van orde voor de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders. Den heer G r u n w a 1 d doet het genoegen, dat B. en W. met bekwa men spoed gevolg hebben gegeven aan den wensch van den vorigen Raad. Spr. betuigt daarmede instem ming en hoopt, dat daardoor een betere regeling zal komen van de werkzaamheden. De heer Over de Linden heeft er nooit van gehoord, dat vroeger iets aanleiding gaf tot minder vlotte zaken, wanneer de betrokken per sonen zich tot het college wendden. Spr. dweept niet met deze verdeeling van functies, t geeft oponthoud, want elke wethouder afzonderlijk kan toch niet beslissen, dat moeten B. en W. doen. En dan is men nu afhankelijk van het geheugen van den wethouder, als die er niet meer aan denkt, komt het niet in 'tcollege. De Voorzitter merkt op, dat slechts eene discussie over het reg lement aan de orde is, niet over de goede werking. Op eene opmerking van den heer Biersteker ant woordt de Voorzitter, dat de verdeeling der functies onderling door de leden zelf moet geschieden, men wilde die niet in het reglement vastleggen. De verordening wordt met alge meene stemmen, behalve die van den heer Over de L i n d e n, die buiten stemming blijft, goedgekeurd. Plantsoenaanleg. Advies op de voorstellen van den Heer K. F. Oortgijsen betreffende het Havenplein en het Westplein. B. en W. stellen voor op het aan- vullingsvoorstel inzake plantsoen- aanleg, door den heer Oortgijsen ingediend en waarin thans ook het Westplein is opgenomen, evenmin in te gaan als op het eerste. De heer Oortgysen verdedigt uitvoerig zijn voorstel-Havenplein. Spr. heeft met aandacht de beschou wingen van den gemeente-bouw meester gelezen en meent, dat de aanleg van grintpaden uitstekend zal voldoen. De kosten daarvan zijn f 2005. Spr. heeft zich afgevmagd waar moet dat geld voor de beplan ting van het Havenplein vandaan komen, en toen is aan zijn oorspron kelijk plan het plan-Westplein vast geknoopt. Dit ontwerp is afzonderlijk bijgevoegd. De kosten voor het dem pen van een gedeelte van het Hel- dersehe Kanaal worden genivelleerd door de opbrengst van een aantal perceelen bouwterrein. Spr. becijfe ring van de kosten van het Westplein wijkt af van die van den gem. bouw meester. De beoordeeling van het Havenplein-ontwerp door den heer Kastelijn is niet erg welwillend. Die het ontworpen heeft is bevoegder dan de heer Kastelijn. Spr. wenscht beide voorstellen afzonderlijk behan deld te zien. Uitvoerig critiseert spr. hetgeen de heer Kastelijn ten nadeele van het ontwerp-Westplein aanvoert. De gem. bouwmeester voerde een zestal bezwaren aan, die spr. alle ontzenuwt. De heer Hartsinck vreest, dat voor het publiek geen plaats meer zal zyn als de kermis verplaatst wordt. De heer Verstegen vindt, wat grondverkoop aan het Westplein betreft, het standpunt van den heer Oortgijsen onjuist en onlogisch. Waar de gemeente buiten de bebouwde kom allerwegen grond tracht te koopen, daar is het onlogisch in de kom grond te gaan verkoopen. Daar spr. zich tegen het verkoopen van grond verzet, wordt de geheele be cijfering foutief. Waar misschien in de toekomst het Westplein toch verandering zal ondergaan, adviseert spr. op het. plah niet in te gaan. Het plan-Havenplein besprekende, vindt spr. het zeer goed gezien om daar, waar niets groeit, boomen en bloemen te planten Maar er is daar een heel mooie tuin, en er zijn boomen. De omwonenden hebben daar het uitzicht op. En wij zitten te schaarsch in de pleinen dan dat we een Van de mooiste pleinen beplanten zouden. Spr. zal dan ook tegenstemmen. Den heer Oortgysen valt de heer Verstegen uit democratisch oog punt tegen. De beplanting is niet voor de omwonenden, maar juist voor het volk. Men ziet dagelijks veel kleine luyden in het plantsoen voor het station. Die komen zich daar vermaken. De heer Biersteker geeft in overweging de zaak aan te houden. Binnen niet al te langen tijd krijgen we toch een voorstel inzako het Kanaal. We zouden thans vooruit- loopen op een toekorastigen toestand. De Voorzitter verdedigt het afwijzend advies van het D. B. Op het oogenblik is het gewenscht de pleinen te behouden. Het is beter thans te beslissen. De heer D e G e u s meent, dat beide voorstellen verband met elkander houden. Wat voor zin zou het dus hebben een deel ervan aan te houden Maar de heer Biersteker licht in, dat dit niet juist gezien is van den heer De Geus. De heer Oortgijsen zelf wil ze van elkander losmaken. Men kan heel goed het standpunt innemenik voel iets voor plantsoen- aanleg op het Havenplein en wil daarvoor een paar duizend gulden geven. Maar spr.'s voorstel geschiedde met het oog op een eventueel kanaal plan. Laat dus thans beslist worden of voor het Havenplein f 2005. - zal worden uitgegeven. De heer Over de Linden ves tigt er de aandacht op, dat we ook de winstderving krygen van de ker misterreinen. De heer Bok is een voorstander van het plan Havenplein. Ook spr. is over den heer Verstegen verwon derd, en had gedacht in hem een medestander te vinden. Hier kan voor het volk iets worden gedaan, de kleine luyden in de eerste plaats profiteeren ervan. Men zie maar eens naar het Stationsplein. Eu wat hebben we nu niet een mooi plantsoentje aan de Weststraat. Spr. had zich het Havenplein voorgesteld als een rust plaats voor den kleinen inan, die daar het eind zijner dagen kan afwachten. Ook de heer Grunwald is tegenstander en gelooft wel, dat de groote massa met hem mee gaat als het op stemmen aankomt. We moeten de twee pleinen behouden vindt spr., en bovenden is het Havenplein het minst geschikt voor plantsoenaanleg. Hoewel spr. het plan van den heer Bok toejuicht, moet hij hem vorwyzen naar het straks te stichten tuindorp. De heer Verstegen repliceert inzake het verwyt van niet democra tisch te zijn. Maar er is geen sprake van, dat het Havenplein ooit een park wordt, het wövdt niet meer dan een stadstuintje. Het is nog lang zoo groot niet als het Stationsplein, dat ook nog lang geen park is. De heeren hebben geweldig geschermd met de belangen van den kleinen man. Dat belooft wat voor de toekomst. Maar waarom dan niet een plantsoen ontworpen in de onmiddellijke nabij heid van dien kleinen man, de Visch- markt bijvoorbeeld? Na re- en dupliek wordt eerst het afwijzend advies inzake het voorstel Havenplein in stemming gebracht en aangenomen. De heeren Oortgijsen en Bok stemmen tegen. Daarna wordt hetzelfde mêt het plan Westplein gedaan, met hetzelfde resultaat. Beide voorstellen van den heer Oortgijsen zyn daarmede verworpen. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot onbewoonbaar verkla ring van de perceelen Oude Kerk straat 5a, 5b, 5c, 7 en 9. Met algemeene stemmen aange nomen. Gratificatie. Adres van de Wed. Jansen-Tieraan om de gewone jaarlijkschegratificatie. Bij acclamatie goedgekeurd. Gratificatie. Voorstel om in zake de bereke ningen, gemaakt voer de personeele belasting, aan den Controleur en de hem verleende hulp een graficatie van (f 150.— samen) toe te kennen. Als boven. Subsidie. Voorstel om aan het Comité tot viering van het Eeuwfeest van Neder lands Onafhankelijkheid een aanvul lingssubsidie van f 100 toe te kennen. Het Comité vraagt f 180.— ter dekking van de tekorten. B. en W. vinden, dat in gunstigen zin adviseeren gelijk staat met het stellen van een bedenkelijk precedent, dat in de toekomst gemakkelijk tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Aan den anderen kant overwogen B. en W., dat het hier een by uitstek nationaal feest geldt, een feest, waarvan bovendien kan gezegd wor den, dat het uitstekend geslaagd is. B. en W. stellen voor een gedeelte lijke tegemoetkoming van f 100.- te verleenen. De heer Over de Linden vindt, dat het niet aangaat, de Com missie, die zich bizonder vordienstelijk heeft gemaakt tijdens de feesten, met die f 80.— in den brand te laten zitten. Bij vroegere gelegenheden is er nooit over gedacht te weigeren, al betrof het ook duizenden. Maar dat de leden langs de huizen zouden moeten gaan om die f 80 bijeen te krygen, is wel wat erg. Do Voorzitter wil gaarne het woord verleenen aan de heeren, die iets te zeggen hebben, spr. vestigt er echter de aandacht op, dat het hier - om het principe, dat B. en W. hebben ingenomen. Den beer Grunwald doet het genoegen, dat de heer Over de Linden uitdrukt wat de meening is van den Raad. Zeer zeker g9ldt het hier een principe, maar de Raad mag toch niet doen aan principienreiterei. B. en W. doen het ook niet door eene tegemoetkoming in de kosten te geven. Laat de Raad de hand over het hart stryken en f 180.— geven, dan behoeft de commissie, die zich j zoo geweerd heeft, het niet uit eigen j zak bij te passen. De heer Adriaanse motiveert1 het verzoek van de Commissie. De heeren maken het me al te gemakke- lijk, zegt spr. De vrees, die B. en W. 1 volgens het advies deelen, is niet zoo 1 erg. By de de Ruytelleesten, de I Julianafeesten was er ook een nadeelig saldo, doch er werd niet aan gedacht by de gemeente aan te kloppen. Toen j de Commissie by den Raad kwam om subsidie, heeft zij die niet ge- j kregen, slechts een klein bedrag, op j grond van de weinige belangstelling bij de burgerij. Die belangstelling is echter toegenomen en daarom is het thans billijk, dat de Raad het ge- igdo geeft, f 180.- is nog niet eens het geheele bekort. De heer Verstegen wil aan de hand van het prae-advies even zijn stem tegen motiveeren. B. en W. spreken van het stellen van een precedent. Nu zal de Raad meenen: o, dus R. en W. geven geen subsidie. Maar ze komen in de volgende alinea tot de verbluffende mededeeling, dat die wèl geven. Logisch is, betoogt spr., dat geen cent gegeven wordt. De coinpiissie had zich moeten be perken tot het haar toegekende bedrag. Het Dagelyksch Bestuur had wijzer en waardiger gesproken als het over de waardigheid van dat feest maar gezwegen had. Tot diep in den nacht heeft men op walgelijke wyze feest gevierd, mannen liepen in vrouwen-, vrouwen in mannenkleeren, en het geblèr van „Mina, heb jij je hengel in de hand" was niet van de lucht. Spr. is blij daaraan niet meegedaan te hebben. De heer Van den Berg heeft indertijd tegen eenige subsidie ge stemd. Spr. gaat thans mee met het prae-advies van B. en W. Een sub sidie van f 500. - nu met circa 40 te verhoogen, vindt spr. te erg. De Commissie had moeten zorgen, dat ze er mee toekwam. Maar aan den anderen kant kaD spr. zich vereeni gen met het standpunt van B. en W. om althans wilt te geven. De heer Over de Linden repliceert. Het is onbillijk, dat zoo doende enkelen de tekorten zouden moeten betalen, waar de burgerij dit behoort te doen. De heer Adriaanse repliceert. Kleine uitspattingen in een gemeente als deze met gemengde bevolking, zyn niet te voorkomen. En wat de opmerking van Dr. van den Berg betreft, dat de Commissie had moeten zorgen niet over haar begrooting te gaan, de Commissie heeft daartoe ook al haar best gedaan, maar kleine verrassingen zyn niet buitengesloten. Het prae-advies van B. en W. om f 100.- te geven, komt in stemming en wordt verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Het voorstel-Over de Linden: om f 180.— te geven, wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren De Ven, Verstegen, Van den Berg, De Geus, Verfaille, Oortgijsen, Van der Ploeg en Van Neck. Adres Stumphius. Advies op het verzoek van het hoofd van School No. 8, ovor een toelage van f 100. Adressant verzoekt eene toelage van f 100.- te mogen ontvangen op grond van zyne bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de wis kunde; afzonderlyke acte voor dat vak heeft hij niet. Zyn benoeming, zeggen B. en W., heeft plaatsgehad met de wetenschap, dat hij de be voegdheid bezat onderwijs in de wis kunde te geven en is daarnaar be paald. Het komt B. en W. voor, dat het hoofd van school 8 alleen voor een eventueele acte in vak »j f 100. toekomt. Op dien groud adviseeren B. en W. afwijzend. De heer Over de Linden stelt voor het verzoek van den heer Stumphius in te willigen. In de oude onderwijswet stond, dat men acte wiskunde kon krygen. Later is een andere regeling gemaakt, waar door onder de bevoegdheden, die de hoofdacte geeft, ook die van het geven van les in wiskunde is opgenomen. De hoofdacte is door adressant over gelegd, dus kan men redelijkerwijze niet verwachten, dat hij nog eens eene afzonderlyke acte wiskunde overlegt. Maar ook al uitdepraktyk van zyn werk blykt zyn bevoegdheid. De Commissie van Toezicht heeft bovendien gunstig geadviseerd. De heer Adriaanse meent ook, dat adressant recht heeft op het be drag, en de heer Van den Berg legt uit, dat in het advies van B. en W. eene onjuistheid voorkomt. Toen hij aan school 8 benoemd werd, werd daar geen wiskunde gegeven. Er kan bier verschil van gevoelen be staan of hem de toelage al of niet toekomt, maar daar het hier een unicum geldt, behoeft men niet zoo streng te zyn. Een ander geval waro het, indien meerderen in dit geval verkeerden, dan zou men hfet stand punt kunnen innemeneen bevoegd heid is geen acte. De heer Verstegen is door het betoog van den heer Dr. Van den Berg tot ander inzicht gekomen en zal voorstemmen. Ook de heer Bommel legt nader uit hoe het met die onjuistheid zit. Bevoegdheid staat hier gelijk met acte. Het prae-advies van B. en W. komt in stemming en wordt ver worpen. Vóór stemmen de heeren Zander, Boon, De Geus, De Ven, Terra en Van Neck. Pandhuiswat. Advies op het verzoek van den heer J. Kikkert tot wijziging van het te heffen percentage en om het sluitingsuur van zyn pandhuis te stellen van 9 op 10 uur. Adressant verzoekt op grond van het in werking treden der verorde- niug van 30 Jan. 1912, waardoor hy in zijn bedrijf zóódanig getroffen wordt, dat hij al spoedig daarin geen bestaan meer zal kunnen vinden, drie in plaats van twee ten honderd te mogen heffen en in plaats van tot '8 avonds 9 tot 10 uur zijn pand huis geopend zou mogen houden. B. en W. stellen voor de verorde ning zóó te wijzigen, dat ter zake van een beleening niet meer ge vorderd mag worden dan drie ten honderd bij beleening korter dan veertien dagen in plaats van, zooals tot nog toe gold twee ten honderd bij beleening gedurende eene week. Betreffende het sluitingsuur stellen B. en W. voor, dit gedurende de maanden Mei tot en met Augustus, te bepalen op 10 uur des avonds. Met algemeene steramen aange nomen. Politieverordening. Advies betreffende de wijziging van de politieverordening naar aan leiding eener opmerking van Gede puteerde Staten. Op voorstel van den Voorzitter verdaagd tot eene volgende verga- Waterlaidlng. Advies op het adres van het Be stuur der Heldersche Verhuurders vereeniging „Samenwerking", betref fende wijziging van de tarieven voor waterlevering. De vereeniging „Samenwerking" vraagt de verordening op de water levering zoodanig te willen veran deren, dat voor het gebruik van meer Ms water dan by het contract is be paald, eerst dèn bijbetaling wordt gevorderd, wanneer in de huizen van denzelfden eigenaar meer is gebruikt, dan het toegestane maximum in totaal genomen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, omdat zy meenen dat door inwilliging de weg wordt open gesteld voor allerlei bijzondere ge vallen en dal het waterverbruik per perceel moet bepaald blyven. Gerenvoyeerd naar de Commissie voor de Waterleiding om advies. Reinigingsdienst. Voorstel tot aanstelling van een klerk voor hot kantoor van den rei- De bedoeling is een jongen van den reinigtngsdienst op kantoor werk zaam te stellen en een jongen aan de belt te doen vervallen, zoodat de verandering geen kosten medebrengt. B. en W. stellen voor tijdelijke aanstelling van een klerk op een salaris in minimum van f3.- en maximum van f6.- per week en de kantooruren te veranderen. I De heer Adriaanse vindt de aanstelling alleszins gerechtvaardigd. Maar het salaris is te laag. Wat kan een klerk nu voor dat geld praes- teeren. Dan kan men beter een volontair aanstellen, nu zal het tot voortdurende verwisseling van per soneel aanleiding geven. De Voorzitter licht in, dat de bedoeling juist was iemand te krygen, die eenigszins meer praesteerde dan een loopjongen. Hij heeft lichte werk zaamheden te verrichten en van tijd tot tyd boodschappen te doen ook. Maar de gemeente wil niet eene nieuwe betrekking van tweeden klerk creéercn. Mot algemeene steramen wordt conform advies besloten. Pensioenverordening. Aanbieding van een Concept tot wyziging van de pensioenverordening. Met algemeene stemmen aange nomen. Gemeente-Apotheker. Verzoek van den Apotheker om meerdere hulp by zijne werkzaam heden voor de Apotheek en den keu ringsdienst. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot het benoemen van een tweeden assistent aan de Ge meente-Apotheek op een salaris van f600.— met 3 2 jaarlijksche verhoo gingen van f50.- tot een maximum van f750.-. De heer Biersteker wil eerst de verordening veranderen. Verder is hier sprake van een assistentp, en dus komt spr. op voor de rechten der vrouw. Moet een assistente min der salaris hebben omdat zy een vrouw is? En moet de gemeente het voorbeeld geven voor eene slechte bezoldiging? Zij zal een werkdag krijgen van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uur, zal bovendien de administratie ook van het scheikundig laboratorium moeten voeren. De tegenwoordige assistent is speciaal bestemd voor den keuringsdienst, dus de te be noemen assistente krygt de geheele receptuur in de apotheek. Het moet dus een ervaren persoon zijn. Spr. geeft in overweging het maximum op f900.— te brengen. De heer De Ven zegt, dat het niet geheel juist is, dat de receptuur geheel op de nieuwe assistente zal drukken. Zij heeft haar vrije uren en in die uren valt de assistent of de apotheker zelf in. En wat die administratie betreft, die is zoo uit gebreid niet. En in de laatste jaren wordt de gezondheidstoestand beter en de recepten minder, dank zij betere hygiönische toestanden in de gemeen te. 'tls in de gemeente n potheek niet zoo druk als in een particuliere. De heer Grunwald stelt voor de voordracht terug te nemen, te belichamen in de verordening, en te zenden naar de commissie voor de salarisregeling. Daar de assistente den geheelen dag aanwezig is, is een salaris van f600.tot f760.- te weinig. De heer De Ven en de Voor zitter willen de zaak afhandelen. Er is nog al haast by. De oproeping kan geplaatst worden, en dan onder de hand de verordening veranderd worden. Betreffende het maximum salaris kan men dan speling laten. Maar de heer Biersteker merkt op, dat het een groot verschil maakt of men zegthet aanvangssalaris van f600.- kan misschien klimmen tot f900.—, misschien tot f750.—. Dat zal van invloed zyn op het ge halte der sollicitanten. Is er zoo'n groot bezwaar tegen renvoyeeren naar de commissie Binnen zes we ken zal het algemeen rapport wel inkomen, en zoo lang kan de zaak nu ook nog wel wachten. Na dupliek van den heer D e V e n, stelt de heer Biersteker voor art. 26 der verordening zóó te wij zigen, dat er zal zijn een assistent voor den keuringsdiensten bovendien een assistent(e)-apotheker(es) belast met de receptuur, op een salaris met een minimum van f700.- met twee 2 jaarlyksche verhoogingen van f 100.-- tot een maximum van f900. Evengoed als een onderwijzeres zonder verdere stadie kan opklimmen tot f1100.-- toe, moet men die ge legenheid geven aan een ass.apo- thekeres. Het voorstel-Biersteker komt in stemming en wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren De Geus, De Ven en Van Neck. Do heer Dr. Van den Berg merkt op, dat het wenscheljjk is, wanneer B. en W. met voorstellen komen, waardoor een verordening ge wijzigd moet worden, tegelijk die verandering voortestellen. De Voor zitter is het met dat standpunt niet eens. Verificatie. Voorstel om aan het Centraal Bureau van verificatie en contróle, van de Vereeniging van Nederlandscho Gemeenten, de contróle op te dragen van de administratie van de kantoren van Waterleiding en Gasfabriek en het kantoor van den Gemeente- Ontvanger. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten stelt voor een Centraal Bureau van Verificatie en Contróle te stichten ten behoeve van Gemeen ten, diegi-eu eigen afdeeling Verificatie bezitten. De kosten zullen komen op een maximum van f660.-. B. en W. stellen voor de contróle van genoemde kantoren,; die tot nu toe door een accountantskantoor ge schicdde, met ingang van 1 Januari 1916 op te dragen aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. By acclamatie conform advies be sloten. Pensioengrondslag. Voorstel tot voorloopige vaststel ling van de pensioengrondslagen van enkele ambtenaren. By acclamatie conform advies be sloten. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op Bioscoop-voorstel lingen. In eene circulaire vestigt de Minis ter van Binnenlandsche Zaken er de aandacht op, dat de gemeentewet, niet alleen door de bevoegdheid, den burgemeester bij art. 188 toegedend, maar ook door middel van art. 135 gelegenheid schenkt om de noodige regeling te treffen teneinde uitwassen op het gebied van bioscoop voorstel lingen tegen te gaan. Op dezen grond stellen B. on W een concept-verordening op de bios coop voorstellingen voor. B. en W. zeggen in de toelichting „Dergelijke voorstellingen zouden voor de jeugd toegankelijk kunnen blijven zonder schade of gevaar voor de zedelijke ontwikkeling, wanneer niet een deel dier voorstellingen de afkeuringswaardigste maatschappe lijke toestanden, misdadige hande lingen èn zedelooze daden te aan schouwen gaven. Om dezen invloed van sommige bioscoop-voorstellingen voor kinderen na te gaan, is te Amsterdam door eene commissie een onderzoek ingesteld het rapport, als resultaat van het gehouden onder zoek uitgebracht, noemt als schadelijk voor jeugdige personen a. fllms, die eene hevige spanniDg teweeg brengen b. films, die onderricht geven in de techniek van het misdrijf; c. fllms, die de toeschouwers ver trouwd maken met immoreele toestanden. By het tegengaan van den schade lyken invloed van bioscoop-voorstel lingen wenschen sommigen de con tróle zelfs uit te strekken tot voor stellingen voor volwassen personen, doch censuur schijnt ons vooralsnog niet gewenscht. Het komt ons evenwel voor, dat althans voor kinderen de toegang tot bioscoop-voorstellingen dient te worden beperkt en aan voor waarden gebonden. Het voorbeeld door Rotterdam ge geven, om kinderen benedon 16 jaar niet dan onder bepaalde voorwaarden tot de bedoelde voorstellingen toe te laten, zouden wy wenschen te volgen en wy stellen u daarom voor te besluiten tot het vaststellen van eene verordening, zooals thans in die ge meente bestaat en waarvan een concept hierbij is gevoegd. Verordening betreffende het toelaten van kinderen tot Bioscoop-Voorstellingen. Artikel 1. Het is aan ondernemers verboden tot de van hunnentwege gegeven bioscoop-voorstellingen kin deren toe te laten. Dit verbod is niet van toepassing op kinderen, die den leeftijd van zestien jaren hebben bereikt. Artikel 2. Het verbod van art. 1 is mede niet van toepassing, indien de voorstelling kennelijk voorkinderen bestemd is, en lo. op hetgeen vertoond wordt vooraf schriftelijk goedkeuring is ver kregen van de door Burgemeester en Wethouders aangewezen persoon of 2o. bij den ingang van de voor de voorstelling bestemde lokaliteiten op

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5