HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, - Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vergiftigde Levens. No. 4295 DINSDAG 7 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.S0 Zondagsblad 3745 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25% hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2i cent PLAATSELIJK! NIEUWS. Witte Bioscoop. Veel succes heeft de directie in de Koningstraat met de prachtfilm in zeven afdeelingen van het huis Gau- mont. Zondagavond was de toeloop van publiek byzonder groot. De ver schillende tafereelen die we op het doek te zien kregen van „Het kind van Parijs" waren onafgebroken boeiend en de muzikale begeleiding, piano, orgel en viool was werkelijk schoon. Het geheel is een hoogst spannende geschiedenis, waarin een klein meisje, Mario-Laura, een be langrijke rol heeft te vervullen. Haar vader, een kapitein van het Fransche leger, moet zich onverwachts in schepen naar Marokko. Dit bevel valt als een donderslag in het gezellige huis van de familie, maar de militaire plichten eischen zijn persoon en we zien weldra kapitein Pierre de Valen afscheid nemen van zijn jonge vrouw en van zijn lief kind en van z|jn zwager, een luitenant ter zee. In de villa „Schoonoord" komt na verloop van tijd het bericht dat de kapitein spoedig zal terug keeren en mevrouw De Valen is vol goede hoop. Doch op zekeren dag komt het telegram dat de kapitein gesneuveld is. Acht dagen later sterft zijne echtgenoote van schrik en verdriet en op haar sterfbed draagt zij de opvoeding van haar dochtertje op aan haar zwager, den luitenant ter zee. Deze moet echter ook plotseling naar het Oosten en nu komt de kleine Marie Laura op een pensionaat. Het kind voelde zich hier erg ongelukkig en vluchtte op een nacht. Door uitputting op een trottoir neergevallen, wordt zij ge vonden door Edmond de Geleerde, een soort moderne bandiet, die het meisje tijdelijk bij een ruwen schoen lapper brengt, waar zij een zeer slecht leven krijgt. Maar een bultenaar, daar als knechtje in dienst, heeft mede lijden met het kind en doet het zoo veel mogelijk in stilte goed. Daar komt opeens de tijding uit Marokko, dat kapitein -de Valen niet dood is en dat hij straks in het vaderland zal terug keeren. Hij hoort dat zijn vrouw gestorven en zijn kind ver dwenen is en looft een groote be looning uit voor inlichtingen omtrent haar. Thans slaat Edmond de Geleerde zijn slag, bericht den kapitein dat hij de schuilplaats van zijn kind weet en eischt daarvoor veel geld. Na het teekenen der wissels wordt De Valen echter overvallon en gaat de schurk weer met het kind op de vlucht. Het gelukkige slot is, dat hij door den bultenaar na veel wederwaardig heden te Nizza wordt ontdekt, dat Marie-Laura weer in handen van haar vader komt, dat de politie den boef arresteert en. dat het bultje door den kapitein als kind wordt aangenomen. Pensioen Marine-personeel. In een vergadering van de ver- eeuiging „Voorwaarts", Bond van actief dienende Onderofficieren-Machi- nedrijver- en Stoker, gehouden op 30 Maart. 11., is de volgende motie aan genomen De afdeeling Helder, enz. gehoord de uiteenzetting betreffen de de aangebrachte verbeteringen, vervat in het „Ontwerp van Wet", regelende de pensioenen voor de Zee macht; overwegende, dat steeds geijverd is voor een standpensioen gebaseerd op het inkomen van den militair; overwegende, dat aan dit beginsel in het Ontwerp geen uitvoering is gegeven, doch dat ook thans weder het standpensioen door een willekeurig bedrag wordt vastgesteld; van oordeel, dat die voorgestelde bedragen van het jaarlijksch pensioen als absoluut onvoldoende moeten wor den beschouwd; spreekt over een en ander haar diepe teleurstelling uit en draagt het Hoofd bestuur op, het beginsel te blijven handhaven, dat ook voor militairen het pensioen naar het inkomen be hoort te worden vastgesteld, en in de FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 3) Hoogblond, met lachende blauwe oogen, een wipneusje en een kleinen, welgevormden mond, trok zij vooral de aandacht door hare schitterende gelaatskleur, en haar slanke, welge vormde figuur. Men had geen moeite te zien welk een zorg zij aan hare kleeding besteedde, en toch scheen zij niet aan haar toilet te denken, en zou men gezegd- hebben dat de bevalligheid harer manieren onge kunsteld en aangeboren was. „Zij is mijn trouwe, kleine bond- genoote," sprak de vader tot juffrouw Holdius: „Mijn vrouw is een waar huismoedertje, wij hebben dan ook twaaf kinderen, zoodat er voor haar niet veel tijd overschietdoch' Mar- celle helpt mij mijDe bezoeken te ontvangen, en weet op alleraardigste wijze de dames bezig te houden die haar portret door mij laten schilderen. Z(j houdt ook myne boeken bij, wat een heel ding is." „Zij is dus heel knap?" vroeg de weduwe, vol bewondering het jonge meisje aanblikkende, dat in druk gesprek met Onno gewikkeld was. „Zij is vooral handig, want ik droeg er zorg voor geen blauwkous van haar te maken. Niets ontsiert huidige omstandigheden met alle ten dienste staande en veroorloofde mid delen bij Minister en Kamei leden aan te dringou, op verhooging van de voorgestelde pensioensbedragen besluit deze inotie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. Ineen adres, gericht aan den Minister van Marine en aan de leden der Tweede Kamer worden de noodig geachte wijzigingen in de Pensioenwet uiteen gezet, terwijl liet adres vergezeld is van een uitvoerige memorie van toe lichting. Ook de vereeniging van onderoffi cieren en militaire geemployeerden in den rang van onderofficier behoo- rende tot de Nederlandsche landmacht „Ons Belang" heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het ontwerp van wet tot nadere aanvulling van de Pensioenwet voor de landmacht 1902. De bedrageü, welke worden vast gesteld, zijn veel te laag voor levens onderhoud en niet overeenstemming met het genoten salaris, zooals dit bij officieren en burgerlijke ambtenaren wèl het geval is; de wet is niet van terugwerkende kracht tot het tijdstip, waarop de pensioenen der officieren zijn verhoogd, ofschoon zulks in uit zicht is gesteld. Adr. verzoekt het daarheen te leiden, dat de bedoelde wijzigingen alsnog worden aangebracht, in het bijzonder de verhooging der pensionbedragen tot het 2/s der laatstelijk genoten jaar wedden en de terugwerkende kracht tot 1 April 1911. Rein-Leven-beweging. De groep Helder van de Rein-Leven- beweging hield Zaterdagavond eene openbare bijeenkomst op de bovenzaal van café „Central", waar de heer Ehrbecker van Haarlem sprak over het onderwerp „Hoe wy het huwelijk beschouwen". De vergadering, die door weinigen bezocht was, was zooals mevrouw Van Maanen-Martiu in een openingswoord mededeelde, uitgeschreven naar aanleiding van een den vorigen avond gehouden propaganda-vergadering der Neo- Malthusianen. De bedoeling was om tegenover de materialistische leer van hot Neo-Malthusianisme de meer ideëele der R.-L.-beweging te stellen. Wij maken van de vergaderingen der nieuw-malthusianen nooit gewag in ons blad, omdat de daar behandelde onderwerpen zich minder eigenen voor wedergave in een blad als het onze, dat in vele en velerlei handen komt. Om diezelfde redenen zullen wij ook van de R.-L.-bijeenkomsten geen verslag mak&i. BINNENLAND. Pestbestrijding op Java. Zaterdag hebben zich wederom twee geneesheeren aangemeld, zoodat op dit oogenblik twintig geneesheeren en bacteriologen, van wie vijf dames, aan den oproep hebben gohoor ge geven. Weer een kazernebrandje. In de kazerne te Roermond is Zaterdagmiddag een begin van brand ontstaan, dat echter spoedig gebluscht kon worden. Daar een stroozak, die over twee kribben was gelegd, aan de onderzijde brandde, rees ook hier het vermoeden dat men gepoogd heeft brand te stichten. In verband hiermede vernemen wij nog dat korten tijd geleden eveneens een begin van brand in de kazerne ont dekt is. Hst ontslag-Beishuizen. Blijkens de Bode heeft de minister van binnenlandsche zaken op het adres van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Ondewijzers, om het besluit van den gemeente raad van Stedum, waarbij. G. Th. Beishuizen werd ontslagen als onder wijzer aan de openbare lagere school de vrouw zoozeer, of kan haar slech ter dienst bewijzen. Maar zij is van alles op de hoogte wat mij nuttig kan zijn." „Schildert zij ook „Neen," antwoordde hij met een diepen zucht: „en ik dank er den hemel voor, dat zij geen aanleg bezat om kunstenares te worden. G|j weet niet half hoe hard de strijd der artisten wordt. De markt is overvoerd. Een ieder meent dat hij iets onster felijks kan voortbrengen, zoodat het al heel moeilik wordt zijn arbeid te plaatsenmaar ook al slaagt men, zooals ik, dan nog leidt men oen bestaan van armoede." „Van armoede herhaalde Onno's moeder, die hare ooren niet durfde gelooven, zoo zonderling kwam dat woord haar voor, in den mond van den man, die hen op vorstelijke wijze onthaalde, en eene reis maakte, die anderen een onbereikbaar iets zou hebben toegeschenen. De schilder streek zich, met kramp achtig gebaar, de langen bruine lok ken van her voorhoofd weg en hernam Dat is het juist wat anderen nooit begrijpen, en toch onzen vloek uit maakt. Als ik terugdenk aan het gezin m(jner ouders, ik zie aandien haard allerlei weelde heerschen, die hoe eenvoudig hunne levenswijze ook was, voor ons een onbekend genot blijft. Zij gaven geen feesten, en bewoonden zeer zeker geen paleis, maar met een inkomen van drie duizend gulden, slaagden zij er in te Gaiuthuizen met ingang van den dag, waarop hem het door Gedepu teerde Staten goedgekeurde besluit zou werden medegedeeld, en welk besluit is goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Groningen te ver nietigen wegens strijd met het al gemeen belang, geantwoord, dat er voor de regeering geen termen be staan om aan het verzoek te voldoen. Bloembollen. Men schrijft uit Lisse; Het prachtige weder der laaste dagen en vooral de vele zonneschijn heeft den bloei der bloembollen der mate verbaast dat men nu reeds kan zeggen dat alles vrij wel open is. De beste tijd om een en ander te zien is beslist de aanstaande week. Er wordt reeds heel wat af gesneden voor de Engelsche markten. Hst tramongeluk bij Sloterdijk. Het ongeluk met de Haarlemsche tram is ten opzichte van de passa giers wonderlijk goed afgeloopen. Er waren een negental passagiers in den omgeslagen wagen, die geon van allen ernstige verwondingen opliepen. De meesten kwamen er met snijwonden af. Ook de wagen bestuurder is niet ernstig gewond, kreeg een snede in het hoofd en werd door dr. Brand uit Sloterdijk ver bonden, waarna hij naar Zandvoort is vervoerd, waar hij thuishoort. De oorzaak van het ongeluk is toeteschrijven aan te snel rijden. De wagenbestuurder is Zaterdag gehoord en de Raad van Toezicht op de Spoorwegen zal een onderzoek naar de oorzaken instellen. Spoorwegongeluk bij Halfweg. Nabij Halfweg was Zaterdagmiddag een goederentrein, ongeveer 15 wa gens groot, komende uit Haarlem, om 1 u. 20 min. tot op één K.M. af stand van- het station Halfweg ge naderd, toen hij plotseling uit de •ails vloog, hoewel het signaal op veilig stond en ook de wissel, zooals nader bleek, een goeden eindstand had. De locomotief, tender en vijf goederenwagens derailleerden, wat ten gevolge had, dat zoowel op het spoor in do richting van Amsterdam, als op dat naar Haarlem in de eerste uren geen treinen meer konden passeeren. De zware locomotief werkte zich diep in den lossen grond en lag schuin tusschen beide sporen. De goederenwagens kregen geen mate- rieele schade, bij de locomotief was een en ander verbogen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Naar Amsterdam en Haarlem werd dadelijk om hulp geseind en woldra waren eenige locomotieven en wagons met werktuigen en spoorwegarbeiders op de plaats van het ongeluk aan gekomen. De vijf gederailleerde wagons waren spoedig weer in de rails en naar Haarlem weggereden. Om half vier was de zware tender door de beide locomotieven weer op het spoor getrokken, en daarop werd direct aangevangen met de locomotief. Het geheele spoorwegverkeer van en naar Amsterdam ging over Uit geest, wat voor eiken trein ongeveer een half uur vertraging veroorzaakte. Do eerste trein, die over Uitgeest ging, was de Panische sneltrein van 1 u. 45 min. Tusschen het tijdstip dat het ongeluk gebeurde en 5 uur pas seeren in beide richtingen ongeveer 25 treinen Halfweg. Zichzelf aangemeld. Sinds eenïgen tjjd deed de jusitie te Alkmaar pogingen, om een tweetal „dames", van wie er een dein den laat- sten tijd veel besproken echtgenoote was van den zaakwaarnemer F. te Tiel, iri hooger beroep door het Arnhem- sche hof wegens chantage bij verstek tot 8 jaar werd veroordeeld, in handen te krijgen, daar de ver denking van oplichting op haar rustte. Een zoon van den landbouwer D. te Spierdijk stond sinds eenigen tijd met deze „dames" in betrekking. De vader was zoo onverstandig om, mede op advies van zijn zoon geld te geven op schuldbekentenissen en accepten, welke zich in het bezit van genoemde vrouw bevonden, veel geld tot een bedrag van ongeveer f 19,000. Voor deze som ondernamen de beide vrouwen en de jonge D. een reisje door West-Europa. Zy bezochten o.m. België. Frankrijk, Engeland en Duitschland. Dezer dagen bevonden de beide vrouwen zich alléén in Berlijn. Toe vallig sloeg de jongste een Holland- sche courant op en las daarin, dat beider aanhouding werd gevraagd. Zij vroeg aan de oudste nadere op heldering, en ontving de verzekering, dat deze zich niet bewust was van eeuige schuld. Het gevolg van het dispuut was, dat er een telegram werd gezonden naar den rechter commissaris te Alkmaar „wij komen hedenmiddag te Alkmaar." Natuur lijk dacht de rechter commissaris, die te Brussel, Londen, Parijs, Dusseldorf en elders reeds pogingen had aan gewend, om aanhouding te krijgen, aan een April-grap. Zeker tot zijn niet geringe verbazing hebben beide vrouwen zich inderdaad zelf aange meld. Zy kwamen opheldering vra gen Zij zitten thans in het huis van bewaring en de opheldering zal nu wel van haar kant moeten komen lAlkin. Ct.) Sport. Voetbal. Uitslagen: te Helder: MetrU9t H.F.C. III—P.P. 3-0 H.F.C. II en III Sparta 0—1 H.F.C. II-H.B.S. II 1-0 H.F.C. I-Mil. Elftal 2-0 op Texel SportclubAdelborsten 4 te Hoorn Hollandia IIS.H. B.S. I 2 Overzicht der Nacompetltie. Eindö 3-5 1-1 2-0 3-0 S'èij'E o bon 0 O0O1> PlS 0 H.F.C. I 4 4 0 0 10 3 8 2.- Hollandiall 5 3 0 2 13 9 6 1.20 S.H.B.S. I 4 2 0 2 9 5 4 1.- Alc.Vict.II 5 0 0 5 4 19 0 0.- Verloop der wedstrijden. H.F.C. I-Militairen. De Zondagmorgen liet zich goed aan zien en gaf goede hoop voor den middag. Wel 3tond er een flinke bries, maar overigens was het prachtig weer èn voor de spelers èn voor het publiek. Hoe werden we echter in onze ver wachtingen teleurgesteldTegen den middag verdween het zonnetje, de wind stak heviger op, terwyl een fijne regen do zaak nog slechter maakte. Niettemin was de opkomst der toe schouwers bevredigend en ook de heer Van de Bogaerde was met zijn corps aanwezig, hetgeen we zeer op prijs moeten stellen. Weldra verschijnen de elftallen, beide hebben invallers; zoo mist H.F.C. Dito. Kiljan en Van Arnhem, ook de Mil. missen een drietal spelers, waaronder de aanvoer der, die zijn club in den steek liet. De partijen zien er zoodoende a.v. uit. Kteraorla. Keizer. Meerburg. Bek. Goea. Kikkert. Durljn. Taylur. Lengton, Grootte. Cortlials. 9 Woltering. Komman. Rosa. Wolf. Doms. Frummel. Verbeek. Grande. Steiln. Romün. RoelB. De wind staat bijna dwars over het veld, als de aftrap plaats heeft. De Mil. trachten den eersten aanval te ondernemen, maar dat lukt niet erg. Meerburg plaats den bal bij Lengton, die echter te hard naar rechts pas seert, zoodat Kootje in zijn vaart met bal en al over de lijn stuift. Daarna komt de provinciale, internationale rechtsbinnen (wat een geschreeuw aan de beurt, maar Rosa, die eerst ach- j ter speelde, blijkt een duchtig tegen- stander. Handig glipt hy tusschen de H.F.C'ers door, zet de R-buiten aan 't werk, wien het echter niet gelukt de backs te passeeren. Nu komt Grootte eens uit den hoek hij heeft zijn ouden partner weer bij hem en dien zal h|j wel even laten loopen. Corthals is helaas nog niet de oude, daarom combineert Grootte maar eens met Lengton. Hij geeft dezen een prachtkans, die dan ook even mooi in een doelpunt wordt omge zet (1—0). Luid klinken de fanfares, dat is iets nieuws op 't sportterrein, het doet je aangenaam aan en ook op de spelers oefent het een zonder lingen invloed uit. Beide partijen „zitten reusachtig op den bal", zooals men dat in de sportwereld noemt. Rosa, Giande en de linksmidden weren zich geducht, maar kunnen het spel toch moeilijk verplaatsen. Taylor jaagt een bal over de lat een paar hoekschoppen getuigen van den druk op het Mil.-doel. Dorlijn doet zyn buurman na en laat het monster (d.w.z. niet zijn buurman i eens aan de lat ruiken. Rosa weet daarop nog net bijtyds een doodelijken knal van Grootte te verhinderen. Toch begint het vuur eruit te raken. De heer Van de Bogaerde bemerkt ook zoo iets; dat moet voorkomen worden. Daar grypen zijn mannen naar de wapenen, een enkel teeken van den „meester" en luide klinken de tonen over het slagveld. Dat helpt, het doet den geestdrift plotseling op laaien tot een schier onuitbluschbaar vuur. Dat is iets vreemd voor de H.F.C.'ers. De Mil. overrompelen hen Rosa is weer de leider. Vlug zendt de L.-binnen een goed schot in, dat Riemerts even goed stoptweldra suist kort daarop een tweede kei van den R.-binnen langs den paal. Maar op ons Jantje, ook een militair in hart en nieren blijft dat a'les uiefc zonder invloed, zoo'n eigenaardig ge voel maakt zich van hem meester en onder het dreunen van de krijgs muziek heeft een verwoede aanval plaats; hoort het gedonder van 't geschut, ziet het trillen van het net (dat er niet was) .Lengton stond buitenspel, ritireeren dus, maar dan een hernieuwde stormloop, luid schallen de trombones of pistons (of hoe die dingen anders mogen heeten), maar nog luider, alles over stemmend, klinken de hoera's van het enthusiaste publiek (2—0). Weldra gaat do rust in. Een populaire mop doet den tijd snel voorbijgaan en weldra is 't weer opstellen. De Mil. hebben eenigszins het voordeel van den wind en schynen verder 12 man in 't veld te brengen, hetgeen velen niet opgemerkt zullen hebben. Eerst zijn zij de aanvallende partij. De R.-binnen schiet weer naast; Rosa, thans middenvoor, bezorgt Riemerts eenige benauwde oogen- blikken. Een hoekschop wordt gevaar lijk voor H.F.C.Rosa kopt den bal net naast. H.F.C. schijnt al haar krachten in te spannen en bet taaie verdedigen der Mil. verdient ver melding. Alles concentreert zich op het Mil.- doel, allen willen „goaltjes" maken. 1 Lengton en Grootte jagen maar over; Bak gaat schieten, weer naast. Een oogenblik later kruipt hij weer naar I voren. Hij schiet tegen den onder kant van de lat en werkelijk springt de bal het doel in (3-0). De Mil. werken hard en kort voor tijd weet de R.-buiten te doelpunten. Wegens buitenspel wordt dit echter niet toe gekend, zoodat H.F.C. wint niet 3 -0. 't Is dun tegenover zoo'n ongeoefende ploeg. H.F.C. II-H.B.S. II. 't Is niet vaak gebeurd, dal een 2e klasse-match in de sportrubriek „verslagen" werd. We moeten echter deze jeugdige eerzuchtigen ook wat aanmoedigen. Een enkel woordje dus. De opstelling was a.v.: Hagenaar. Keizer. Meerburg. N.N. Wiving. Tommy. Bakker. Gode. Riomers. Feij. Boogli. 9 Bakker, v. d. Hen. Steegers. Hofman. Reuvers. X. Gouda. G. Slikker. Treffers. Bruin. De Booy. Aanvankelijk was de L.-vleugel van H.B.S. de aanvallende partij. Tommy werkte hard, maar werd eerst nog al eens gepasseerd, waar door soms een voorzet volgde. Keizer verplaatst dan hot spel. De veteraan Riemers toont nu wat hij kan. Mooi combineerend met Fey, passeeren z|j Bruin, daarna zendt Feij een schot in, dat De Booy te machtig is en langs de paal in het doel rolt (I—0). De R.-binnen Hofman trekt dan de aan dacht. Hij doet een goed schot, dat Hagenaar stopt, daarna geeft hij Steegers een kans, die, voor open doel, helaas naast schiet. De aan vallen zijn nu wederkeerig. Feij be derft een kans voor Gode door buiten spel. De rechtsmidden van H.F.C. zuivert zijn gebied met verre trappen. De R.-vleugel van H.F.C. doet weinig, de linksmidden bedwingt hem goed. Toch is H.B.S. nu sterker. Ze ver krijgt een hoekschop, die achter gaat. Meerburg werkt nog al eens gevaar lijk weg. Dan keert het spel weer, als Boogh opbrengt. Riemerts schiet over de lat. De Booy begaat een fout, door den bal buiten het strafschop gebied aan te raken. Hiervoor kent de scheidsr. verkeerdelijk een straf schop toe, die gelukkig gekeerd wordt. De rust gaat in met 1-0. Y.d. Ben valt uit en wordt vervangen door Schut. We krijgen dan een herhaling van het eerste gedeelte. Alleen weet H.F.C. uit een strafschop, door Schut veroorzaakt en door Gode genomen, den stand op 2—0 to brengen. H.B.S. is niet gelukkig, als ze eveneens een strafschop krijgt te nemen, die Tref fers maakt. Hagenaar weet echter het gevaar te voorkomen. Zoo eindigt de wedstrijd met 2—0, dat eigenlyk wel 2—1 had kunnen zyn. Kees. HOLLAND-DUITSCHLAND. De eerste voetbalmatoh in het Stadion. Deze eerste wedstrijd is er een van bijzonder succes voor het Stadion geweest. Niet minder dan ruim 22.000 bezoekers hebben dezen wedstrijd bygewoond. En allen hebben genoten van een prachtig stuk voetbalspel. Zoowel van de Duitschers, als van de Hollanders. Hoewel vrij algemeen een over winning der Hollanders verwacht werd, heeft dit niet het geval mogen z|jn. En het zou inderdaad onbillijk geweest zijn, indien een van beide partijen gewonnen had. Het gelijke spel drukt zeer juist de verhouding uit. Het verloop van den wedstrijd was zeer spannend. Vóór de rust weet Holland slechts éénmaal te doel punten. Verder kunnen de oranje hemden het niet brongen. Wel heeft de Duitsche doelverdediger dikwijls de handen vol, evenals onze Göbel, maar tot het verkrijgen van een doelpunt komt verder geen van beide partijen. Na de rust is Duitschland in den beginne veel sterker. Watervlug spel geven zij te zien, en een prachtig combineeren. Het duurt dan ook niet lang of Duitschland maakt gelijk, onder gejuich der aanwezige landslui. Kort daarop volgt een tweede doel punt voor de Duitschers. Dan verslapt de Nederlandsche voorlinie. Hoe de verdediging en de middenlinie ook werken, alléén kunnen zij het niet doen. Duitschland is in dit oogenblik overwegend sterker, en als bij een prachtig doorgezetten aanval der Duitschers door Bonman gemist wordt, plaatst de r.-binnen Jiiger den bal onhoudbaar in het net, waardoor Duitschland met 8—1 leidt. Dat is het publiek te erg. Alles schreeuwt en vuurt de Oranje mannen aan. Men eischt dat ze gelijk zullen maken. Ook de spolers begrijpen dat het zoo niet kan blijven. •En nu kreeg men het mooiste ge deelte van het Hollandsche spel, waarbij de oranje-hemden het sterke stukje te zien gavon, om in den tijd van een 20 minuten de stand van 3 -1 op 4 - 3 te brengen. Al'e spelers doen hun uiterste best, het publiek is dol van vreugde als gelijk gemaakt wordt, en als het 4e pont voor Nederland gemaakt wordt, is het een oorverdoovend gejubelwie zit, staat op, men danst op de tribunes. Neder land leidt weer. Echter weet Duitsch land in de laatste 6 minuten nog eenmaal het Hollandsche doel te vinden, doordat een schot van den Duitschen r: b. door Bouman aange raakt wordt, hetwelk de richting van den bal veranderd, welke dan onhoudbaar in het net te landen komt. In de minuut, die toen nog te spelen overbleef kon er geen ver andering in den stand meer komen, zoodat het einde dus komt met een gelijk spel. Lotsy was de ster van het veld. Een van de prachtigste oogenblikken was wel het moment waarop, een hoekschok, door Noorduyn scherp voorgezet, door de voorlinie niet benut werd, en bij Lotsy te land kwam, die dan op grooten afstand een hard schot geeft, dat onhoudbaar in het Duitsche net belandt;. Bij het einde was zyn naam dan ook op aller lippen. Het spel heeft ook veel geleden door het zeer gladde terrein. Her haaldelijk gleden de spelers uit of vielen op den grond. De fijne regen van 's morgens zal hiertoe wel het zyne bijgedragen hebben. Schaken. Nederland-Engeland. lij stemming is uitgemaakt, dat in den wedstrijd Nederland—Engeland de volgende spelers voor Néderland zullen uitkomendr. OUaod, dr. Esser, jhr. A. E. v. Foreest, Lèussen, Gans, Geus, jhr. D. v. Foreest, Fontein. De wedstrijd vindt plaats in het gebouw van Pulchri Studio, te's-Gra- venhage. Er wordt gespeeld Zater dag 11 April en Maandag 13 April. geen kommer hoegenaamd voor den dag van morgen te koesteren, wisten zij niet wat het was in schulden te geraken." „Schulden?" prevelde juffrouw Holdius op verschrikten toon„Ik geloof dat ik sterven zou van schaamte als ik schulden had." „Daar hebt gij 't al. Zoo ook dacht mijne moeder er over. De arme, brave ziel heeft gelukkig nooit gewe ten hoe verschillend m|jn leven was." „Maar verdient gy dan geen geld?" Renaud lachte hartelyk om die vraag en antwoordde: „O! ik maak op een jaar ongeveer een ton." De oude vrouw sloeg de handen van verbazing in elkander. Een ton maar dan moest hy al lang schatrijk zijn en hy durfde zijn ouders benijden, die slechts drieduizend gulden per jaar hadden Hij zag hare verwondering en glimlachte wederom. „Ja, ziet gij, geld is iets zoo be trekkelijks men kan rijk zijn met eene kleinigheid en doodarm met eon ton. Dat alles hangt af van de vraag hoe hoog men in zijne wenschen gaat. en w|j kunstenaar streven altyd naar het onbereikbaredat ligt zoo wel in onzen aard als in onze liefde tot het schoone, die door onzen werk kring dagelyks meer en meer in ons ontwikkeld wordt. Hoe wilt g|j, bij voorbeeld, dat een schilder, die in alles harmonie van kleuren en lijnen zoekt, zich tevreden zou stellen met meubels die niet rijk gestoffeerd zijn of geen bepaalden stijl aangeven j Wij hebben des winters in de stad gewerkt en moeten daarna onze oogen I laten uitrusten door den aanblik der j groene weiden en der blauwe zee. Ook buiten huren wij een villa of Ieen optrekje dat aan onze droomen beantwoordt. Onze vrouw en kinderen moeten gekleed zyn volgens onze teekening. Zien wij een kunstvoor- werp, of wel de eene of andere merk- waardige oudheid, wij kunnen niet t nalaten het aan te koopen. Op onze feesten moet men slechts goede muziek hooren, wij kiezen daartoe de zangers der groote opera, die voor een enkelen avond elk duizend francs van ons krijgen, of wel wy laten het personeel van het Theatre fran cais voor onze vrienden optreden en die aardigheid kost een kleine drie- duizend gulden. Gy ziet reeds aan- stonds dat er heel wat geld mede heengaat. Verleden jaar betaalde ik aan huur alleen, voor myn atelier, j mijn huis en myn villa's, een groote j twaalfduizend gulden." Het moedertje had hem verschrikt aangehoord en vroeg thans met onvaste stem „En zijn alle kunstenaars zoo T' worden het van lieverlede." En als zij het niet betalen kunnen „Dan geraken zy in de schulden, dat is alles. Een onbeschrijfelijke angst maakte zich van hare eenvoudige ziel meester. Dus zou haar jongen, haar Onno, die tot hiertoe van zoo weinig had ge leefd, ook eenmaal zoo veeleischend worden, en zich niet meer bekom meren over de vraag of hij iets wel betalen kon? Zij huiverde bij de ge dachte alleen, want zij kende hem, en wist dat hij zich nooit zou kunnen gewennen aan drukkende geldzorgen. Zijn eerlijk gemoed zou er van ochtend tot avond onder lijden, en misschien O! Hoezeer had haar brave .man gelijk gehad voor hem van geen kunstenaarsloopbaan te willen hooren Zij had vroeger nooit zoozeer ingezien welke redenen hij daarvoor had en hem wel eens van wreedheid tegen over den jongen beschuldigd, maar indien zijzelve alles had geweten, nooit neen nodit had zij hem hare toestemming gegeven. Gelukkig voor haar, werden hare gedachten afge leid door Marcelle, die thans begon te spreken over al de wonderen van Parijs, en haar ook vertelde van hare moeder en van hare gansche familie. Het jonge meisje had nog twee oudëre broeders, die in dagbladen schrevende overige kinderen waren jonger dan zijzelve, die op het punt stond haar negentienden verjaardag te vieren. „M|jne kinderen weten allen dat zij de handen duchtig uit de mouw zullen moeten steken om geen hongerlijders te worden," zeide Georges Renaud: „Gelukkig hebbende jongens een vlug verstand ontvangen en zal ik de meisjes nog wel een kleinen bruids schat kunnen mede geven. Niét veel, want daartoe zyn er te veel, maar toch altijd een zevenduizend gulden, genoeg om haar huishouden van op te zetten. Maar nu over iets anders gesproken; ik ben recht blij kennis met u beiden te hebben gemaakt. Na al die vreemde toestanden welke men in Frankryk aanschouwt, doet het goed, zich weer eens met bravo, eenvoudige lieden te bevinden, en ik zocht te vergeefs naar de vrienden myner kinderjarenzij waren of wel gestorven, of wel sedert lang naar elders vertrokken. Toen ik gisteren met uw zoon sprak, scheen het mij toe dat ik voor het eerst weder de lucht van m|jn geboortegrond in ademde. Wij moeteu elkander dus veel zien, gedurende de weken die ik in Holland door hoop to brengen. Wat zoudt gy er van zeggen, indien ik u eens voorstelde ons morgen naar den Haag te vergezellen?" Den Haag? Daar was juffrouw Holdius nog nooit geweest, en de residentie was steeds aan hare ver- i beelding voorgekomen als een toover- woord, dat onbereikhaar voor haar was, maar ook al verlichtte, bji het denkbeeld alleen die schoone stad te betreden, een glimlach van geluk haar zacht gelaat, zij herinnerde zich al spoedig dat zulk een tochtje hare krachton ver te boven ging. „Ik dank u hartelijk, mijnheer," zeide z|j. „Gij z|jt werkelijk al te goed ons tot reisgezelschap te willen hebben, maar ik ben niet r|jk „Onzin! Wio spreekt hier van geld? Ik ben uw gastheer, en ik noodig Ingezonden Mededeeling. Een kleine pil geneest een groote bloedarmoede. B|j de bloedarmoede heeft een aan zienlijke vermindèring van rooda bloedbolletjes plaats. Deze bolletjes die juist aan het bloéd z|jn roodè kleur geven, z|jn de dragers van dé zuuratof die z|j opnemen wanneer zy door de longen gaan. Ziedaar waarom hij die geen rood bloed heeft, geen gezondheid kan bezitten. Ieder een weet dat het lichaam niet kan leven zonder zuurstof. Dus, wanneer de roode bolletjes verminderen,'ver mindert de opgenomen hoeveelheid zuurstof in gelyke mate en de ge zondheidstoestand volgt dezelfde 'be weging. Dan komen de karakteristieke ver schijnselen voor den dag, als luste loosheid, bleekheid der lippen en van het gelaat, verlies van eetlust, hart kloppingen bij een eenigszins hevige oefening. Indien de ziekte wordt ver waarloosd, vermeerderen deze ver schijnselen heel natuurlijk in aantal en in krachten; er komt een oogen blik dat alle hoop om het kwaad te herstellen verloren is. Bijtijds aange vat, is het kwaad zeer gemakkelijk te genezen en het middel dat gebruikt moet worden, is een versterkend ge neesmiddel, dat de kracht heeft de roode bloedbolletjes te vermeerderen en de zuurstof naar de weefsels en spieren over te brengen. De Pink Pillen zijn dat versterkende genees middel, en in de geneeskundige wetenschap is er niets zoo zeker als de genezing der bloedarmoede door de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar b f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE - Biebstekbb, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Behagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. u uit tot hetgeen voor ons beiden een genoegen zou z|ju." De oude vrouw durfde zijn aanbod thans niet meer afslaanz|j gevoelde dat zij hem niet mocht herinneren aan hetgeen hij haar omtrent zijne verkwisting had toevertrouwd, maar haar genoegen werd er ook door vergald en zij zeide dit ook aan haar zoon, toen zy dien avond samen huiswaarts keerden. Onno glimlachte over hare ge wetensbezwaren. „Stel u gerust, moeder," zeide hij. „Gy begrypt toch wel dat de heer Renaud overdrijft en heel goed met zijn geld toe kan bomen. Met hon derdduizend gulden op één jaar kan men al heel wat doen." „Dat is wel mogelijk, jongen, maar je weet niet welk een angst hij mij daarmede heeft aangejaagd voor je eigen toekomst. Als je eens weidt zooals hij!" „Mijne toekomst zal heel verschil lend wezen, moeder," antwoordde de jongeling op een toon van ernst die haar goed deed. „Voor mij zullen al die uiterlykezaken zonder waarde blijven. Heb ik mij ooit tot dusverre om eenige weelde bekommerd? Neen, m|jn geluk zal nooit anders ver borgen liggen dan in m|jne kunst, en in myne gehechtheid voor u, en later „Eu later?" herhaalde zij, teeder naar hem opziende. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1