Advertentiën. Agenda. Blosooop-VoorataUlngen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 6 April, üitvoering te gevon door Tooneelver. „Ëxcelclor" on .Heldere Harmonie- kapel", Casino, 8 uur. 11 April. Uitvoering door „Helders Gemengd Koor". Casino, 8 uur. Marine en Leger. trekkon, ten einde aldaar te worden belast mpt de transformatie van bet kuststatlon voor draad- looze lelegraphie. Du luit. ter zee 2e kl. O. E. V. L. Beekman wordt 16 dezer In de directie der marinu to Am sterdam belast met de opleiding van do militaire kustwachters. De hoofdmachlnist W. G. Jansen, van Hr. Ms. „Noptunus", heeft met gunstigen uitslag het examon afgelegd voor officier-machinist 2o klasse. Da luitenant ter zoe lo kl. P. KruljH zul, naar wU vernemen, eorlang den zeedienst wegons lichaamsgebreken mot pensioen verlaten. Du surgoant J. D. Verbrugge, van het le bat. 4o roet. vosting-artillerle te den Helder Is aan- geetold tot sergeant-fourler bU het 2e bat. van net korps, in garnizoen te Willemstad. Stoomvaartberiohten. Stoomvaart-MaatsohappiJ Nederland. Bando, thuisr., arriv. 4 dozor te Marsellle. Kon. Willem III arr. 8 dezer v. A'dam to Batavia. KaDgean, uitreis, vertrok 4 dezer van Suoz. Timor arriv. 4 dezer van Java to A'dam. Pr. d. Nederl. thuisr., vortr. 4 dezer v. Singapore. Java en Krakatau, ultr„ zijn 6 dezer Dungeness gepasseerd. Kon. Emma, ultr„ vertrok 4 dezer van Tanger. Oranje arriv. 6 dezer v. A'dam te Batavia. Radja, thuisr.. Is 6 dezer Gibraltar geposs. Rembrandt, thuisr., is 4 dozer Perlm gopass. Roepat, uitreis, is 6 dezer Malta gepass. Grotlus. thuisr., vertr.6 dezer van Port Said. Kon. d. Nederl., thuisr., vort. 6 d. v. Southampton. Rotterdamsche Lloyd. Dell vortr, 4 dezer van Batavia naar Rotterdam. Goentoer, thuisr., arriv. 4 dozer te Marseillo. Insullnde, uitreis, pass, 4 dezer Kaap del Armi. Ceylon, van Rangoon naar Rotterdam, Is 6 dezer Kaap Blanc gepasseerd. DJocJa. uitreis, ls 4 dezer Dover gepass. Gorontalo, thular„arriv. 6 dozer te Suez. Madloeu, uitreis, arriv. 6 dezer te Hamburg. Palembang. uitr, is 6 dezer Kaap Bon gepass. Tabanan, uitr., arriv. 6 dezer te Southampton. Arakan arriv. 6 dezer van Rotterdam te 8abang. Slndoro, Uitreis, vertr. 6 dezer van Colombo. Kon. Holl. Lloyd. Del Qand, ultr., ls 0 d Fernando Noronha gepass. SaUand. thuisr.. is 8 dezer Ouessont gepasa. Zaanland, uitreis, is 0 dezer Dungeness gopass. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Fr. Hondr., thuisr., arriv. 8 dozer te Havre. Pr. d. Nederl., uitr., vortr. 8 dozer van Madera. Pr. Wlll. I vertr. 8 dozer v. New-York n. W. IndlO. Java Bengalen-LIJn. Cerem vertr. 4 dezer van Calcutta naar Rangoon. Haven te Nleuwedlep. 8 April. Aangekomen palingaak rSUd Wor- kum", v. d. Schaaf, Londen. 7 April. ld. s.s. .Ella", Lysekll. s.s. „Sterling", van Harlingen en vortrokken naar Londen. Vertrokken, sleepboot „Slmson", DelfzUl, t het afhalen van don lichter Bordeaux. Marktberlohten. Alkmaar, 4 April 1914. m f80 a 400, _3 nucht. kalveren f8,- a f80,-, 417 magere schapen f3).- a f84,-, 11 lammeren f6 a 10, 69 magere varkens f 19.a f27,-, üffl biggen f9,-a 17,-, 7 bokken en gelten f8,- a f8,-, 11 kleine bokjes f0.60af 1.60, boter per half K.G. hoogste prijs f 0,72», ra 10,70, laagste prijs fO.62', aangevoerd kipeleren f8,80 a f4,26 per 100, Alkmaar, 8 April 1914. Aangevoerd 12 koelen en ossen f200 n f800, 41 vette kalveren f40,- a f 146,-, per K.Q. f 1,- a f 1,20, 100 nucht. idem f8.- a f26,-, 8mager schapen flC.- a f20,-, 473 vette varkens r0,4 a f0,40 per K.G., 28 magere ld. f 19 a f28, Beverwijk, 0 April 1914. Spinazie van f 40-46 per 100 ben; raapstelen 13-4 por 100 etuke; radijsf4-6,rabarber f 8- 12, selderU f6-7, per 100 bos; salade f6-6 j>« 100 krop. Aardappelen; bravo 9 f 8.60-4. eigen heimers f436-4.76, thomaaaen f 4.76-636. En- gelsche f635-530, per 1LL. Amsterdam, 8 April 1914. Aangevoerd 426 vette koelen, le kw. 2e kw. 78-81, Se kw. 69-76, 90 melk- en kalA koelen f280-f360, 288 nuchtore kalveren f 10 tot f 16. 11 schapon f 22- f 30,082 vette varkens, Holl. Hoorn, 4 April 1914. Tarwe f6,60 a f8,-, gerst f6,- a f0,26, haver f8,76 a f 4,26, groene erwten f 10,- a 16,-, grauwe dito f21,- a 135,-, bruine boonen f XI,-a f 16,-, karwelzaod fll,.6 a f16,26, mosterdzaad f'JS,- a f 23,60, 41 koeien f200 a 340, 606 schapen f20,- a f88,-, 214 kalveren f12,- a f80,-, SB biggen f8.- a f16,—, kipeleren f8£) a ft- per 100, 24O0 kop boter 02» a 06» ct. per kop. Vlsscharijberlchtan. Nleuwedlep, 4 April. Aangebracht door 40 kordere, 6 tot 20 stuks Tong f0.80 a f0,90 per stuk, 10 tot 60 stuks mlddeltong f0.46 a f 0.65 por etuk, 10 tot 80 stuks kl. tong f 030 per stuk, 1 tot 4 mand atortschol f 100 a 18.00 per mand, 1 tot 8 mand kl. schol f 1.00 a f2.00 per mand, 1 mand schar fl.00. Door trekkkere aangobracht 800 tal haring f 1.76 a f2.40 per tal. 6 April. Door trekkers aangebracht 126 tal haring f236 a fS.70 per tal. 6 April. Aangebracht door 16 kordon, 60 stuks tong lOBO af0.90per stuk,200stuks mlddeltong f0.40 a f0.60 per atuk, 00 stuks kl. toog fOi» per stuk, S mand stortschol f6.00 a f7.00 per mand, 20 mand kL schol f2.00 af 260 per mand. 7 April, voorm. 8 uur. Aangebracht door 6 kordere, 4 mand stortschol f8.00 per mand, 8 mand kl. schol f2.60 a f3.00 per mand. Burgerlijke Stand van Helder, van 4-6 April 1914. ONDERTROUWD: Th. Talboo en S. J. Lafeber. BEVALLEN: J. Veen-v.d. Harst, d.M. H. Teensma-JanBsen, z.; A. de Wolff-Kok, d.; T. Kooger- Timrner, z. OVERLEDENC. J. Bakker, 58 jaar. K. Gouwenberg, 81 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Door het bestuur van „Heldersch Belang" is, in aansluiting op de wed strijden om den „Zilveren Tak", een zilveren medaille uitgeloofd voor de 2e elftallen der verschillende clubs en daarmede in sterkte gelijkstaande, plaatselijke vereenigingen. De heer P. H. de Jong, hoog bootsman op 's R(jks werf alhier, herdenkt op 16 April a.s. den dag waarop hij vóór 25 jaar werd bevor derd tot opperschipper bij de marine. Het „Vrijzinnig Maandblad", orgaan der Vrijzinnigen te Helder, verschijnt van 1 April af als week blad onder den titel: „Waakt en Werkt", vooruitstrevend-Vrljzinnig Weekblad voor de districten Alk maar, Beverwijk, Enkhuizen, Haar lemmermeer, Helder, Hoorn en Zaandam. De redactie is te Helder gevestigd. Monteur bij do Marino. Bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 Oct. bij de oploldingtot monteur te Amsterdam, kunnen worden geplaatst 10 jongelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of hout bewerking met een gunstig diploma hebben verlaten en den 20jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. - Naar wij vernemen is j.1. Zondag alhier een afdeeling van den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Handels- en kantoorbedienden opge richt. Pantor en Voo. De torpedobootjagers „Panter" en „Vos" zljti Vrijdag 1.1. te Alexandriö Hondententoonstelling. Op de 6o Internationale Honden- tentoonstelling, op 4 en 5 April jl. door de Kynologen club „Amsterdam" te Haarlem gehouden, werden uit deze gemeente de volgende honden bekroond New-Foundlander „Caesar", inge schreven onder registratie no. 21859 als „Concrit", le prijs (zilveren medaille), eigenaar J. H. de Bos, alhier. Black-and Tan Terriers (Manches ter) Rina, reg. no. 17721, le prijs, eigenaar de heer D. Bakker. (Behaal de in 1912 2 tweede prijzen). Dobermann Pinscher Adolff, reg. no. 19119, twee eervolle vermeldingen en een reserve-prys, eigenaar de heer M. Th. Keuskamp te Helder. Qoedkoope brochures over reformkleedlng. Naar wij vernemen is thans de geheele oplaag van de derde brochure (kleeding voor meisjes van 2 6jaar) van de reeks „Reformkleeding voor iedereen" van de pers gekomen en kan dus ieder, die deze brochure wenscht te bezitten ze voor f 0.10 verkrijgen. Ook is de eerste brochure, die geheel was uitverkocht, thans herdrukt en dus weer voorradig. Voor wie niet kennen deelen wij hier nog eens de volledige titels mede I. Hoe kleeden wy onze zuigelin gen goedkoop, gezond en practisch? II. Hoe kleeden wij onze kleintjes vanaf den tijd, dat zij rechtop zitten tot dat zy zindelijk zijn III. Een volledig stel kleertjes voor onze meisjes van 2 6 jaar. Ze zijn alle te Helder verkrijgbaar aan de volgende adressen Mevr. J. L. Redeke-Hoek, Buiten haven 25Mej. N. Kiske, Koning straat 70De heer A. W. Michels, Boekhandel „Vooruit", Weststraat 15; De heer Jan Veen, Spoorstraat over de Hoogstraat. Toonkunst. De Clavecymbel, welke de heer Evert Cornelis morgenavond in het Oratorium „Saul" zal bespelen, is het prachtige instrument, behoorende per soonlijk aan den heer Willem Mengel berg, directeur van het concertgebouw orkest te Amsterdam, en door ge noemden heer welwillend afgestaan. Deze cembalo wordt door den heer Mengelberg op zyn concerten alleen gebruikt, als zyn orkest werken van Handel en Bach vertolkt. Hsldsrsche Tooneslvereeniging „TJLV.E.N.U." De eerstvolgende uitvoering, te geven door bovengenoemde vereeni- ging, zal plaats hebben op Zaterdag avond 18 April a.s. in „Casino". Opgevoerd wordt het bekende blijspel in vier bedrijven „De Gevolgen van een Leugen", naar het Duitsch van R. Kneisel, terwijl vooraf door den heer G. Joh. van der Lee zal worden gedeclameerd het beroemde Heksen- lied" van Ernst von Wildenbruch, in de uitstekende Hollandsche ver taling van Fran^ois Pauwels. Bovendien zal de vereeniging op Donderdagavond 23 April eene lief dadigheidsuitvoering geven ten bate van het „Hoefijzerverbond" (tot het stichten van een herstellingsoord voor kinderen, lijdende aan tuberculose), bij welke gelegenheid eene herhaling zal plaats hebben van het onlangs reeds door de vereeniging met succes opgevoerde tooneelspel „Weldoeners der MeDschheid". Liefdadigheids-uitvoering. Ten bate van het Kinder-Vacantie- feest was op initiatief van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers gis terenavond in „Casino" een uitvoering georganiseerd door Holders Harmonie kapel (directeur de heer G. H. J. v. d. Bogaerde) en de Dilettantenclub „Excelsior". Helders Harmoniekapel opende het programma met een zestal nummers, die uitmuntten in keuze. Verschil lende fraaie nummers waren er bij: zoo de frissche, vroolyke pistonpolka „Anna", compositie van den directeur, en de vurige Spaansche wals „Al- maria", waarin de castagnetten-be geleiding een fraai effect maakte. Ook werd een toondichting uitgevoerd van den vroegeren directeur L. A. Schouten, die ons zeer bekoorde, terwijl met het populaire Puppchen (beter bekend als Mina) besloten werd. Zonder herhaling van dit laatste ging het niet. Na de pauze ging een blyspelletje in twee bedrijven, „Leen me je Vrouw". Het vlotte spel, de geestige, af en toe wat gepeperde dialoog, sloegen geweldig in, wij kregen den indruk dat „Excelsior" goede dilet tantische krachten bezit, en de regie eveneens in goede handen is. De in richting van de kamer was smaak vol en boven allen lof verheven. Het stukje, een gewoon Fransch blijspel met het bekende „verwisseling"- tbema, werd, we zeiden het reeds, vlot en goed gespeeld; er was niet Óen der Bpelers, die tekort schoot in zijn taak en het was een lust ze to hooron. Deze uitvoering mag als goed ge slaagd worden beschouwd. Vermelden wij nog, dat Helders Harmoniekapel de pauzen, die kort waren, aanvulde. Vóór elf uur was het afgeloopen. Mogen velen zich daaraan spiegelen Kindsren naar de bioscoop. Het vraagstuk „kinderen naar de bioscoop" is voor den Helder, waar thans eene verordening ter goed keuring ten raadhuize ligt, actueel. Daarom is het van belang te weten hoe in Berl(jn eene dergelijke ver bodsbepaling werkt. Wy vinden hier omtrent in de „Telegraaf het vol geilde medegedeeld: In de verordening van 20 Mei 1908 was verboden het vertoonen van bijzonder wrèede, opwindende of wufte tooneelen in tegenwoordigheid van kinderen onder de veertien jaar. De verordening van 80 Juli 1910 ver bood kinderen onder de 14 jaren na negen uur des avonds, al was het ook onder geleide van volwassenen, bioscoop theaters te bezoeken. Ten slotte heeft de verordening van 5 December 1912 vastgesteld, dat kin deren onder de zes jaren geheel niet toegelaten worden, en kinderen van 6 tot 16 jaar alleen speciale voor stellingen mogen bezoeken. Deze ,Jugend" voorstellingen moeten uiter lijk 's avonds te 9 uur afgeloopen zijn, terwijl aan den ingang van het theater duidelijk bekend moet worden gemaakt, dat er een „Jugend"-voor stelling plaats heeft. Tegen deze bepalingen is van ver schillende zijden geprotesteerd. In het bijzonder achtte men dergelijke verordening een onwettig ingrijpen in het opvoedingsrecht der ouders. Het „Kammergericht" heeft echter deze opvatting niet gedeeld, en ver klaarde de Berlijnsche politiever ordening rechtsgeldig. Immers, is de politie opgedragen de zorg voor leven en gezondgeid. En daarop grondt zich het recht der politie, de beper kende bepalingen omtrent kinderbe- zoek aan de bioscoop door te voeren. BINNENLAND. Brand. Zondagmorgen ontdekte men brand in het badhuis van „Het Witte Kruis" te Alkmaar, toen de vlammen reeds het dak uitsloegen. Dit was mogelijk, daar het gebouw onbewoond was. De muren zijn overeind gebleven, maar zolderverdieping en topgevel zyn geheel verbrand. Ofschoon de oorzaak van den brand onbekend is, vermoedt men dat deze is ontstaan door broei in de isoleering van het reservoir. De voorraad magazijn goederen van „Het Witte Kruis" en van de Vereeniging tot Bestrijding van Tuberculose is verbrand. Een en ander is verzekerd. Nederlandsch Jongelingenverbond, Op den tweeden Paaschdag zal het Nederlandsch Jongelingenverbond zyn jaarvergadering houden in hetgebouw voor Christelijke belangen teIJmuiden, Na een Godsdienstoefening in de Ned. Hervormde Kerk wordt een koffietafel in bovengenoemd gebouw aangericht en later op den middag eene wandeling naar het strand, de sluizen, enz. gemaakt. De Bond v. Nederl. Onderwijzers, afd. Kennemerland, heeft zich bij den Raad der gemeente Velsen beklaagd dat het hoofd der Openbare Lagere School te Velseroord naar het Kerk genootschap van sollicitanten ge vraagd zou hebben ondei; toevoeging dat hy in geen geval een Katholiek aan B. en W. zou aanbevelen. Burgemeester en Wethouders heb ben bedoeld Hoofd om inlichtingen gevraagd en verklaart deze wel naar het Kerkgenootscbaji te hebben ge- informeerd, omdat dit in de betrek kelijke fWiihilieren voorkomt, doch dat bij ten sterkste betwijfelt aan zijn vraag de in het adres bedoelde zin snede te hebben toegevoegd, een be wering die hij immers niet waar zou kunnen maken. De staking te Zaandam. Zondagmiddag hielden de stakers een openluchtmeetiug, waaraan on danks den regen door ongeveer 3000 betoogers werd deelgenomen, en die een zeer ordelijk verloop had. Vooraf trok de stoet in optocht met muziek en ontplooide banieren door de gemeente. Een 17-tal ver eenigingen betuigden door hun deel name sympathie met de stakers. Op het terrein van de meeting werd het woord gevoerd door de heeren L. Helder, J. Schenk, H. Mol en W. Heykoop, die een uiteenzetting gaven van de aanleiding en het be loop der staking. Naar medegedeeld werd zullen ver moedelijk heden de „historische balken" naar de firma Corn. Vis en Zn. te Zaandijk worden gezonden en zullen ook daar, zoo werd verzekerd, de werklieden weigeren deze balken te zagen. Met ingenomenheid werd er verder op gewezen, dat Zaandam ten op zichte van deze staking het juiste standpunt heeft ingenomen en de werkgevers te vergeefs op den steun van diet roode gemeentebestuur hebben gerekend. De overheid houdt zich geheel buiten de staking. De stakers zelf zullen de orde bewaren, meenden de sprekers. De Burgemeester, de heer K. ter Laan, heeft in een schreven aan de werklieden en den patroonsbond zijn bemiddeling aangeboden. Het aantal stakers bedraagt thans ongeveer 800. Ook aan de fabriek der firma Vis en Zoon te Zaandijk ia gisteren het werk Brandstichting in ds kazerne te Ede. De sergeant van de infanterie D. W. B. van het garnizoen te Ede, die sedert 24 Maart voortvluchtig was, doch Vrijdag is teruggekeerd, heeft bekend, den brand in de kazerne op 8 Maart te hebben aangestoken. Hij had ingebroken in een muurkastje van een collega en daaruit f6 ont vreemd. Om dit te verbergen, stak hij de krib, die onder het kastje stond, in brand. Die poging slaagde door de snelle blussching niet. De aangehoudene ontkent voorts iets af te weten van de pogingen tot brand stichting vóór 8 Maart. Zaterdagavond is hij gevankelijk naar Arnhem ge voerd. Ditfstri van f1200 Gisteren in den voormiddag kwam de caissière van een groot kleeding- magazijn te Utrecht in het bijkantoor van de firma Vlaer en Kol aan de Viestraat aldaar, om een som van f2500 te deponeeren. Er waren op dat oogenblik nogal veel personen in het kantoor aanwezig. Het meisje werd, terwyl zij haar beurt afwachtte, plotseling aangesproken door iemand die haar in Duitsch dialect vroeg, of hij zich hier in een wisselkantoor be vond. Meteen toonde hy de jonge dame een briefje, waarop het woord wisselkantoor geschreven stond. De juffrouw die baar geld (aan bank papier) reeds had klaar gelegd op de toonbank voor de loketten, draaide *ich een weinig om, om den persoon, die haar had aangesproken, te kunnen beantwoorden. Inmiddels moet een handlanger van dezen man, vlug en geheel ongemerkt, een greep hebben gedaan in het bankpapier van de cais sière, want toen deze zich weer om keerde, ontwaarde zij tot haar grooten schrik dat f 1200 ontbrak. De persoon die haar had aangesproken was ner gens meer te vinden. De juffrouw kon van den man slechts een zéér vaag signalement opgeven. Er werd terstond door de recherche een onder zoek ingesteld. („U. D.") Verduistering. In zake de verduistering door den kassier P. C. Buijs te Zundert gepleegd is een rapport verschenen van het bestuur der Coöperatieve Centrale Leenbank. Daarin wordt medegedeeld dat vaststaat een verduistering van f8000 ten nadeele der bank te Zun dert, dat een mogelijke verduistering van fll.OOJ nog in onderzoek is en dat het bedrag ten nadeel evan particu lieren verduisterd op f 70,000 gesteld kan worden. Vriendslijke ontvangst van luchtreizigers. De bekende luchtreiziger von Abei- cron, balloncommandant van den Duit- schen ballon „Neusz", waarschuwt in de „Düsseldorfer Sportzeitung" zijn collega's vooreen daling in Nederland. De luchtschipper verhaalt, hoe hij op Zondag 29 Maart, vergezeld van twee dames en een heer, te Keulen opsteeg en genoodzaakt was in Noord- Brabant, tusschen de dorpen Uden en Veghel te dalen. Honderdon nieuwsgierigen renden bet gele gevaarte, dat daar laag over de weilanden dreef, na. Eenigen gre pen den landingskabel on waren den ballonnisteu aldus behulpzaam bij het landen. Een aantal boeren begon dadelijk besprekingen te houden over de schade die het weiland door de landing had ondervonden. „De eigenaar van het land week niet van m'n zijnde," schrijft von Abercron verder. „De schade werd met één oogopslag op twintig gulden getaxeerd." „Den wagen, die het ballonomhulsel naar den trein moest brengen, duldde hij niet op zyn landwel stond hij toe, dat de honderden nieuwsgierigen zyn gras plattrapten. De mannen, die den landingskabel hadden vastgebonden, hielden de hand op en toen ze niet gauw genoeg naar hun zin geld kregen, begonnen ze zóó op te dringen dat ik bang was, dat de dames in een sloot zoudon geraken. Op aanraden van een postbeambte vluchten we in een boerenwoning. Voor die gastvrijheid vroeg de vrien delijke, onbaatzuchtige boer echter drie mark. Toen ik hem evenwel mededeelde, dat ik een klacht zou indienen bij de Nederlandsche Luch L vaart vereen iging en niet zou aarzelen zijn naam op te geven, haalde hij bakzeil. We reden met de vrachtwagen naar Uden en betraden een loge- mentje, waar we al spoedig door een 15 tal personen omringd werden, die zich als onze gasten beschouwden en dientengevoge voor onze rekening dronken. Nog was het einde der kwellingen niet aangebroken. De eigenaar van de kar stopte op 200 meter afstand van het goederenstation en weigerde verder te rijden, tenzijhij twee gulden kreeg. Toen ik hem vroeg, of vreemdelingen hier steeds zoo voor komend behandeld werden, antwoord de man Dat kan me niks schelen het geld is de hoofdzaak." Von Abercron noemt ten slotte het optreden der Hollanders bij de landing „skandalös". Men ontzag de dames al evenmin als de heeren. BUITENLAND. Doodgevroren. Een Reuterlelegram heeft melding gemaakt van het gruwelijk lot van een aantal; jobben vangers van het schip „Newfoundland". Blijkens na dere berichten is het aantal slacht offers niet zoo groot als eerst werd gevreesd, maar de ramp is nog vree- selyk genoeg. Op 12 Maart wordt de robbenvangst op Newfoundland opengesteld. De schepen verlaten dan de haven van St. Johns, opgepropt mot de jagers, die op de uitgestrekte ijsvelden het kostbare wild zullen gaan vangen. Na eenige dagen varen worden ge woonlijk de robben aangetroffen en de jacht kan beginnen. De jagers verspreiden zich over de ijsvelden, soms over afstanden van acht of tien mijlen van het schip verwijderd en de slachting onder de robben be gint. Maar dan komt het voor, zooals ook nu geschiedde, dat een storm opsteekt, dat deelen van het ijsvlak worden afgescheurd, van het groote veld afdraven met de mannen die er zich op bevinden. Het schip kan dan, door het Ijs belemmerd, niet volgen en de slachtoffers vriezen dood. Soms wordt het vaartuig zelf in het ys beklemd en ten slotte verbrijzeld. Zoo wordt de Newfound- sche robbenvaardersvloot herhaalde lijk door ernstige rampen getroffen. Zooals we zeiden, de omvang van de ramp die thans plaats had, is niet zoo groot als eerst is gemeld. Een ander vaartuig de „Bellaventure" is er in geslaagd 37 robbenvangers van de „Newfoundland" te redden. Het aantal omgekomenen bedraagt naar vaststaat 64, maar nog 20 man worden vermist. De „Newfoundland" zelf is niet verloren. De bemanning, 120 koppen sterk, bevond zich met de equipages van andere schepen op het ijs, toen de storm losbrak. De bemanningen der andere schepen konden hun vaartuigen nog bereiken, maar de equipage van de „Newfound land" raakte op een ijsschots, die losraakte, en kon dus niet terugkeeren. De kapitein van het schip, die met officieren en met machinisten aan boord was gebleven, riep onmiddellijk per draadlooze hulpseinen Tle hulp in van andere schepen. Maar de vreeselijke storm belette de pogingen tot redding, en eerst achtenveertig uren na het ongeluk kon men de ongelukkige slachtoffers bereiken. Vele der overlevenden vorkeeren in zorgwekkenden toestand. De bomaanslag te Debraozin. Boedapest, 6 April. Kataroe, ver dacht den bomaanslag iu het bis schoppelijk paleis te Debreczin te hebben gepleegd, is te Uskub ge vangen genomen. Engeische stemrechtvrouwen 7 Londen, 6 April. Gisterenavond om 10 uur 29 is er in de kerk van St. Martin op het Trafalgarplein een bom ontploft. Tien geschilderde glazen, en andere ruiten werden vernield. Men veronderstelt, dat stemrecht vrouwen de daad bedreven hebben. De kiesrechtvrouwen. Een telegram maakt weer melding van het optreden der suffragettes. In den laatsten tyd vernam men van deze onaangename militante dames weinig. Dat wil echter niet zeggen, dat ze vacantie hebben genomen. Integendeel, uit de Engeische bladen blijkt, dat ze nog altijd haar pogingen tot brandstichting en vernieling voort zetten. Te Springhall is dezer dagen een militante op heeterdaad betrapt. In een villa, die sedert eenigen tijd leeg had gestaan, maar waar sedert kort een huisbewaarder intrek had genomen, hoorde deze Vrijdagnacht eenig rumoer. Hij stond op en ging naar de provisiekamer, van waar hij het geluid hoorde komen. Binnenko mend zag hij een vrouw, die zich in een kast trachtte te verbergen. De man schoot een paar malen zyn revolver in de lucht af om hulp te ontbieden. Het geluid der schoten verschrikte de vrouw zoo, dat ze uitriep, kalm te zullen meegaan als er maar niet op haar geschoten werd. De huisbe waarder liet de juffer daarom naar de keuken gaan, sloot haar daar op en telephoneerde om de politie, die de indringster medenam. In de nabijheid van het huis vond men een bus met petroleum, eenige fakkels en dergelijke ingrediënten die voor brandstichting moeten die nen, en ook verschillende manifesten tegeu minister Mc Kenua, den „opper- beul", gericht. De medeplichtigen van de gesnapte misdadigster ont kwamen. Te Glasgow is een mislukte poging gedaan om een kerk in de lucht te doen springen. Een vreeselijke gedachte. Dezer dagen werd in het dorpje Lazarde (in het Ariegedepartementi een aldaar overleden politie beamte begraven. Toen de doodgraver na afloop der begrafenis bezig was de kuil met aarde te vullen, meende hij duidelyk klopgeluiden te hooren, welke uit dc diepte kwamen. Doode- lijk verschrikt en zich zelf niet ver trouwend, haalde de man een arbei der erbij. En ook deze verklaarde te hooren kloppen. Toen ten slotte de familie van de overledene en de burgemeester geroepen waren, was het geluid verstomd. De familie gaf den doodgraver last zijn werk voort te zetten en het graf te slui ten. Aangezien de dorpelingen ech ter geen vrede daarmee hebben en velen overtuigd zijn, dat de begra- vene schijndood is geweest, heeft de jusitie opgraving van het lijk gelast. Het is natuurlijk allerminst uit gesloten, dat de doodgraver en zijn helper zich vergist en zich slechts verbééld hebben, iets te hooren (men moet nu eenmaal sceptisch staan tegenover waarnemingen van getui gen!) maar onwillekeurig rijst toch de vraag, waarom niet ijlings tot opening van de kist is overgegaan. Beide getuigen toch waren deskun digen, als wij dat woord hier mogen gebruiken. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Woensdag 15 April te half- twaalf v.m. Aan de orde zyn: de wetsontwerpen tot heffing eener inkomstenbelasting en tot instel ling van raden van beroop voor de directe belastingen enz. (18), en het wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de personen, werk zaam by het laden en lossen van zeeschepen 411). Sport. Rectificatie. Van bevoegde zijde werden wy er opmerkzaam op gemaakt, dat in ons blad van 4 April een onjuistheid voorkwam, betreffende het Militair elftal dat Zondag j.1. tegen H.F.C. gespeeld heeft. Slechts twee spelers van het Elftal dat te Tunis gespeeld heeft, konden meespelen, waarvan er ten slotte slechts één meedeed, zoodat het dus zeker niet het elftal was, of ook maar leek, dat te Tunis (Onze opgave was gegrond op de mededeeling van in het Militair elftal meespelende personen. Sportred.) Amsterdamsche Baurs. 8Ned. W. Schuld 2W°/t idem 6% Tabak BulgnrUo 4<>/o Goud Hongarije 4 Oostenrijk 4 Rusland 60 Km. 50/n Binn, Hexlco 6% Fund Brazilië 4 V. Amsterdam 4 idem Cert. Ned. Handel M(j.. Amalgamated Copper C0111. Ain. Car lc Foundry Am. Hide Laathor Common Steels Cult, MIJ. Vorstenlanden. Ketahoeu RcdJang Lebeng Plttsburg Coal Intor. Rum. Petroleum Kou. Ned. Petroleum Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber Ml).. Dell Batavia Rubbar Ned. Amer. Stoomvaart NederL f 4J^% M Prof, Marine Dell Batavia Tabak Deli Maatschappij MedanTabak MaatscliappU West Java Thee Holl. IJz. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4% Staatsspoor 4 Wladikawkaa 1886 Common Topeka Ene Mlssourls Rock Island South Rails Union Pacific 8 O/u lot Amstordnm '4)4% lot Antwerpen Congo loten 97% OW/,, Buitenlandse!! Overzicht. Dat de Belgische Senaat zich bezig houdt met liet schoolwet-ontwerp schreven we reeds. Vrydag poogde do linkerzijde meer verdaging der zitting te verkrijgen door onvoltal ligheid. De rechtsche Senaatsleden waren nu echter in voldoend aantal opgekomen, zoo dat 't niet lukte. De rechterzijde besloot ook dat Maan dag zou vergaderd worden, wat de Senaat anders nooit doet. In de Kamer der Volksvertegen woordigers (2e Kamer) heeft de oppo sitie de bespreking van de Binnen- landsche Zakeu-begrooting aange grepen om de Regeering te onder vragen omtrent hare plannen in zake de kieswetherziening en het alge meen stemrecht. De afgevaardigde Franck hield een redevoering waarbij hij aan 't eind vroeg: „Is de Regee ring nu vóór een herziening der Grondwet op het gebied van het kiesrecht? Laat de regeering in zake algemeen stemrecht en herziening, hare vrienden vrij 't Laatste doelt daarop dat een gedeelte der rechter zijde voor algemeen stemrecht is. De Minister van Binnenlandsche zaken antwoordde dat de heer Broc- quevillc indertijd alleen heeft toege zegd dat als men eene formule voor het algemeen stemrecht bracht, die in ieder geval beter was dan die van het meervoudig stemrecht, de regeering er aan denken zou dit laatste af te schaffen om het door iets beters te vervangen. Na de ver kiezing kan de regeering en hare meerderheid onderzoeken wat haar te doen staat, 't Antwoord wordt door de oppositie verre van afdoende geacht. De FranBche Kamer heeft Vrijdag doorvergaderd tot 2 uur en heeft de volgende motie aangenomen als uit spraak over de conclusies der com missie in de zaak-Rochette „De Kamer, kennis nemende van de konklusiea enz.; keurt af de ongeoorloofde bemoeiing van de geldmacht met de politiek, en van de politiek met de rechts bedoeling acht een wet noodzakelijk op de onvereenigbaarheid van politieke en flnancieele posten, en een volledige scheiding tusschen de uitvoerende en wetgevende machten eenerzijds en de rechtspraak aan den anderen kant; en gaat over tot de orde van den dag." Is de eerste zinsnede een goed keuring van de conclusies der com missie? Dat wilden Briand en vrienden niet en de uitlegging in dien geest is -verworpen. In beschuldiging stellen van alle betrokken personen; de oud-ministers en de leden der rechterlijke macht wilde de meerderheid evenmin. En zoo kregen we deze conclusie die niet veel zegt. Caillaux heeft al een commissie uit zijn kiesdistrict ontvangen en die hebben hem overtuigd dat hij tot heil der republiek een candidatuus moet aanvaarden. Als daar de netelige zaak van mevrouw Caillaux niet was, kon Frankrijk over een paar weken de heel zaak vergoten zyn De Ulster zaak blijft de aandacht vragen. Laat ons al dadelijk verklaren dat de vredelievende uitzichten er de laatste dagen niet op verbeterd zijn. Minister-president Asquith heeft Zaterdag zijn verkiezingsveldtocht geopend met een ïbde te Ladybank. Op zyn weg naar 't Noorden vond Asquith warme sympathie van de liberalen overal. In z(jn rede te Ladybank sprak hy natuurlijk over het Iersche vraagstuk en den toestand in Ulster. Hy ontkende dat de regeering er op uit zou zyn Ulster tot verzet te prikkelen en bracht terzelfder tijd hulde aan de toewijdins, van leger en vloot, waarbij bij er echter bizonder nadruk op legde, dat het leger zich buiten de politiek moet houden. De verantwoordelijkheid voor het bewaren der binnenlandsche orde, zeide hy, berust by de rechterlijke macht en de politie. Slechts in dringende omstandigheden behoort de burgerlijke overheid het leger te hulp te roepen. Als zulk een geval zich echter voordoet, is het de plicht van den soldaat, zoowel als van den gewonen burger, de bevelen van het burgerlijk gezag te gehoorzamen. De minister sprak vervolgens als zijn overtuiging uit, dat èen overeen komst wordt gevorderd door het belang des lands en dat der beide groote party en. In Hydepark te Londen had tege lijkertijd de groote betooging plaats door de Unionisten voor Ulster op touw gezet. Uit 22 gedeelten van Londen kwamen de anti-Home Rulers, mannen en vrouwen naar Hydepark opgemarcheerd. Unionistische aanvoerders spraken van 14 tribunes, o.a. oud-premier Balfour en de „Koning van Ulster" sir Edward Carson. De meeting nam een motie aan waarin werd geprotesteerd tegen het gebruik van leger en vloot tegen Ulster en geöischt, dat onmiddellijk een algemeene verkiezing zou worden uitgeschreven ter beslissing der Ulster-questie. De betoogers ondervonden alleen eenigen last van de suffraget die de tribune waar Carson zou spreken, hadden bezet, doch door de politie en de menigte werden ver wijderd. helaas voor, dat er medemenschen vergiftigd worden. De snoode indivi duen die dit doen, verdienen onzen smaad, nochtans parasiteeren ze op onze samenleving en is liet zaak uit practisch en utiliteitsoogpunt onzer zijds hen zooveel mogelijk de dampen aan te doen. Nu zal u zeggen: wat heeft een giftmenger met laurierdrop te maken En dan antwoorden wijoogenschijn- lijk niets. Maar zoo goed als de be doelde huisvader, die voor zyn hoestend kindje voor vijf centen laurierdrop kocht, een giftmenger had kunnen zyn, zoo goed had het onschuldig- uitziende zakje drop kunnen zijn een giftig praeparaat, instaat om geheel een stad uittemoorden, zonder dat er de eerste veertien dagen een haan naar kraaide. En van dit standpunt uit bekeken, zal ieder het met ons eens zijn, dat de daad des brigadiers, die wij thans gaan beschrijven, uit een humanitair oogpunt bezien, nobel was en verdient te worden geboekstaafd in de ge schiedenis. De brigadier n.1. schoot als een bruinvisch op den huisvader met-het-zakje toe en riep in den categoiischen imperatief hem toe: ,Je geld of je leven!" Waarop de vreeselijk-geschrokken man uitliep: „Allemachies!" „Je moet mee naai' 't bureau" riep de brigadier. „Waarom?" was het antwoord. „Om te onderzoeken wat je daar gekocht hebt." „Asjemenou", zei de huisvader-met- h et-zakje. „Geen asjemenous", was het ant woord. „Mee!" En evenals op de reclame-plaat van Herman Nypels, wees de opgeheven arm in de richting van het Molenplein. „Wil ik je eens wat zeggen, briga dier?" zei de huisvader. „Ik ga niet mee". „Ga je niet mee?" „Nee." „Je mot mee." „Ik doe 't niet". „Doe je 't niet?" „Nee." „Nou, laat het dan maar. Maar je zakje mot ik hebben." „Op één voorwaarde, brigadier". „En die is?" „Dat ik het onbeschadigd weerom- krijg. De minste schade zal ik op jou verhalen." De brigadier, die wel een beetje bang werd voor dat woord schade, opende heel voorzichtig, met wijs vinger en duim, het zakje met de laurierdrop, keek er in, rook, schudde zyn hoofd, vouwde het „onbeschadigd" weer dicht, en ging zijns weegs, in het volle bewustzijn ons aller lieve vaderland een onschatbaren dienst to hebben bewezen. Van den Kanaalweg daverde een schaterlach op, en die lacli plantte zich voort langs de welriekende boorden van het KanaalEn dien heelen verderen kostelijken middag werd het geval breedvoerig besproken door de omwonenden en allen vonden het een eenige mop De drogist-giftmenger ol: De gefopte Brigadier. Het geschiedde, dat een huisvader voor zijn hoestend kindje besloot voor eenige centen te halen van een stof, die men aanduidt met den naam laurierdrop, en die, in een zakje ge wikkeld, uiterlijk niets van zijn on- schuldigen aard laat zien, integen deel, er precies uitziet als het eerste het beste of moeten w(j zeggen, het eerste het slechtste? vergif. Hoezeer de menschheid ook naar verbetering streeft, hoezeer ethische, aesthetische, moreele en intellectueele clubs opbloeien en opgroeien als in de Meimaand de rozen, hoezeer de volmaaktheid des menschdonis maar een kwestie is van jaren, daar de evolutie des menschelijken geests steeds opwaarts gaat, - het komt Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö Verzendingsweg. Datum der ter post bezorging. TIJdat.der laat. busl. a/hPostk. Per: zeepost via Amsterdam zeepest via Rotterdam Holl. mail vla Genua Holl. mail via Marsellle Fran. mail via Marseillo (v. Atjeh, Sumatra'a Westkusten Benkoc- len, alleen opjverlan- gen der afzenders). Dultsche m. via Napols lOen 24 April 17 - 7 en 21 14 en 28 16 en 29 6.66'sav. 6.65'sav. 636'sav. 3.40'en. 6.56'sar. 12.16'an. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: Ene. mail via Brindisl 110cn24April Holl. mail via Genua 7en21 Holl. mail via Marsellle 14 en 28 (alleen op verL <L ofz.) Fran. mail via Marsellle 17 Dultsche m. via Napels 15en29 Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Fran. mail via Marseille (voor AtjeU alleen op vorlangen d. afzend.) Dultsche m. via Nupols Naar Guyana (Suriname) vla Qu6enstown mail vla Southampton (alleen op verL d. afz.) mail via St. Nazaire Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: zeepost via Amsterdam 9 en 23 April mail vla Southampton eiken Dlnsd. of Queenstown en Vrijdag mail vla Hamburg 1 Mei (alleen op verL d. afz.) Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Voor Hr. Ms. „Panter" en „Vos" naar Colombo: 10 April, 8.40 'snam., 15 April 12.15 's nam., 17 April 12.15 'snam. en 6.55 'sav, Vrijdag 17 April hopen onze geliefde Onders, COENRAAD WILHELMUS FREDERIK COSTER en NEELTJE KUIPER, den dag te herdenken, dat zy vóór 30 jaren in den Echt zijn verboden. Dat de Heer hen nog lang voor elkander en voor ons moge sparen in dit leven, is de innige wensch van hunne liefhebbende en dank bare Kinderen en Klein kinderen. Helder, 6 April 1914. Th. TEENSMA en M. H. TEENSMA - Janssen geven kennis van de geboorte van hun zoon Pauluj. Helder, 5 April 1914. Verloofd Arle Haartjas en Henderika Evellana Boode. Helder, 7 April 1914. AxtlllerloBtraat 84.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2