Voor hel overige genieten wij nog van een windstilte op nieuws-gebied, welke de tyding der bekentenis van den Edeschen brandstichter, en de mogelijke waarde daarvan - tot onderwerp van veler discours maakt, 't Is nu de tijd van rustig-verpoozen. Van terugblikken-werpen en bespie gelen Welhaast begint 't, in de „groote brouwerij", te leven en te woelen, met oorverdoovend wielen geratel en -gesnor; met gewirwar van hooge en lage stemmenIn zwoele atmosfeer van gespannen arbeid Totdat de rijpe zomer- moesson weer dwingen zal tot rust... Woekeren we met de uren van kalmte, ons nu nog geschonken Mb. Antonio. Agenda. Bioscoopvoorstellingen Kanaal weg lia Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spo o r g r ac li t. Dagelllks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 11 April. Uitvoering door „Helders Gemengd Koor". Casino. 8 uur. 14 April. „Pro 1'atrla". Soiree Dansante In Casino, 9 uur. Marine en Leger. Met don 17o April 1914 wordt Hr. Ms. Kanon neerboot „Woditn" le WUlomsoord in dienst (eateld en alsdan, zoomade Ilr. Ms. Kanonneer oot „Sperwer", toegevoegd aan llr. Ms. Art.- Instructleschip „Bellonn". Met deuzelfden datum wordon de luitenants tor zee der le kl. K. A. '1'elders, thans ter be schikking, en J. Bosina, laatstgenoemde onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms, „Sperwor", geplaatst aan boord van Ilr. Ms. „Bellona" om te worden balast met de leiding der oefeningen op vorengemelde kanonneerbooten. Door den Minister van Marine ztjn de navol gende mutatiün gelaat onder hel personeel van den Geneeskundigen dienst der Zeemacht: De tijdelijk te Amsterdam geplaatste ding. ofllc. v. gezondh. der 2e kl. B. van Uttereii met 16 April a.s. geplaatst bij hel Marine-hospitaal to Willemsoord en de oftlc. v. gezondh.der lokl. R, Nu wans van het Marine-hospitaal te Willems oord inet don 18c April gesteld ter beschikking. Offlc. v. gezondh. der lo kl. K. L. 11. J. It«f- kogel thans ter beschikking, met 1 Mei n.H. ge plaatst aan boord van Hr. Sis. -Bellona" en aan boord van dien bodem dienende ofllc. gezondh. der 2e klasse W. Reilingli met de zelfden datum gesteld ter beschikking en aa gewezen om In de eerste helft van Juni a.s. p particuliere gelegenheid naar Oost-Indlè le w> den uitgezonden. Met 16 April 1914 worden de thans ter l. schikking zijnde luit. Ier zee der 2ekl. J. W.K. Tpl en de hoofd mach. J. C. Hellendoorn, geplaatst uan boord van Hr. Ms. „Van Speyk" terwijl de lult. ter zee der 2e kl. J. T. A. .1. Bruinsina van Hr. Ms. „Bellonn" met 10 April a.s. wordl over geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk". - Bi) besch. v. d. Min. v. Marine zijn IC dezer luits. t. z. 2e kl. J. W. K. Tül en A. J. Bruinsma, rusp, gepl.a.b. van „Van Spevk" en Atjeh"dlr. off. v. gez. 2e kl. B. van Uiteren gepl. bfl het hospitaal Willemsoordmetl8dezc- ofl. v. guz. le kl. R. Nunians, dienende gei hospitaal, gest, ter hesch., en met 1 Mei oir. guz. le kl. R. L. H. J. RUIkogel gepl. a.b bel lona"; id 2e kl. W. Rcillngh, dienende a.b. gemeldon bodem, gest. tor beschikking. BU Kon. Besl. van 1 April 1914 No. 66, Is de luit. ter zee 2de kl. J. do GraalT met ingang van 10 April 1914 bevorderd lot luit. ter zee der le kl. De hoofdm. J. C. -Hellendoorn thans ter besch. wordt 16 April op van Speyk geplaatst. Do hoofm. J. Vader thans ter boseh. wordt 16 April op Noord brabant geplaatst. De machinist, der marine F. K. E. Kennedy van Dam Is per particuliere gelegenheid Oosl-ludlS teruggekeerd, en gesteld ter schikking. Do machinist dor marine L. Bonter zal eerst daags wegens lichaamsgebreken den zeedienst Den lOden April wordt hol pantserdokschip „Noord-Brabant" beschikbaar gesteld voor den actteven dienst en hot hevel over dien bodem is opgedragen aan den kapiteiu luitenanl ter zee Hl G. Stirie, terwijl daar aan boord worden geplaatstlult. ter zeo lo kl. E. II. FridertcliB, als le officier; luit. ter zee der le kl. W. Braadt «n M. J. Verloop; lult. ter zee 2e kl. J. A. V Swenker, K. W. F. M. Doorman en C. Noyon adelborst dor le kl. P. P. de BruUn Tengbergen als dienstdoend luit. ter zee der 2e kl.offlc. v. gezondh. der lo kl. F. M. R. Schinltz: offlc. v. adra. der le kl. L. I. Moulon, onder tüdelijke ont heffing als magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen te Amsterdamofllc. v. adm. der 2e kl. P. Rynders; offla-mach. der le kl. B. Verlieilofflc.-mach. der 2e kl. H. Schnetdur en J. Jongt pierhoofdmach. J. Vadermach. (1. den Hertog, G. Brandenhorst, J. N. Krnmor, W. F. Hoedemaker, A, van StriJ en H. van Laar; chef der equipage schipper 8. Plso. Schipper S. Plso van Atjoh. Bootsman A. Wagemans Ws. W.o. P. Roos J. W.Mulder Kaz.A'dai W.F. J. Kullng Ws. W.o. S. Lak Sergt. kunst. C. Akkerman Bellona. O. Helllnga Wb W.o. L. A. te Boekhorst Sergt. seiner J. v. d. Meer schrUv. H. F. Greveling B. J. Pont mout. R. Enninga torp.m. M. Bouma gesch.m. U. W. Dijkstra timm. R. Kapitein zieken v. I. Leijen m.drllv. A. H.Schreuders N. P, Roze mond D, C. Fei) c. A. Kuipers E. F. A. Dleterlch Bott- ma). T. Vuurmau Sergt. d. mars. M.v.d.Bos Bootsm. F. M. le Febro, van Wachtschip Wil lemsoord naar Kat Amsterdam. 8% Ned. W. Schuld "H% idem Tabak Bulgarfle 4% Goud Hongarije 4% Oostenrijk 4 Rusland 6e Em. 6% Blnn. Mexico 6% Fund Brazilië 'A °/o Amsterdam Idem Cert. Ned. Handel My.. Amalgainated Coupe i Coin. Am. Car Foundry Am. Hldo Leather Cominon Steels Cult. My. Vorstenlanden Ketalioon tedjang Lebong 'Ittsburg Coal uter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber My. Dell Batavia Rubber Ned. Ainer. Stoomvaart Ncderl. Scheepvaart Unie A Marïnebond Pref. Marine Deli Batavia Tabak Deli Maatschappij MedanTabak Maatschappij West Java Thee Holl. IJz. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4% Staatsspoor 4% Wladikawkas 1886 Oommon Topeka Ene Missouris Rock Island South Rails Union Paciflc 0% lot Amsterdam %A°lo lot Antwerpen Congo loten <x dividend. Bellona. K.Emma, v. 8p»yk. Kaz.A'dau. K. Emma. K. Emma. StoomvaarMerlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Koning, d. Nederl. arrlv. 7 d. v. Batavia te A'dam. Krakatait, uitreis, pass.7 dezer Ouessant Lombok arriv. 0 dezer van A'dam te Batavia. Prins d. Nederl. thuisr., vertr. 7 dezer van Sabang. Koningin Emma, uitreis,arriv. 8 dezer te Genua. Java, ultrnts, is 7 dezer Ouessant gepass. Banda, thuisreis, vertr. 7 dezer van MarselUe. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, thuisr., vertr. 6 dezer v. Port-8ald. InBullndo, uitreis, arriv. 6 dezer te Port-Sald. Goontoer, thuisr,, Is7 dezer Curvoclra gepass. Madloeu, uitreis, Is8 dezer Cuxhaven gepass. Medan, uitreis, arriv7 dezer le Sabang. Tabonan, ultr., vertr. 7 dezer van SouthauipDn. Geylon, van Rangoon naar Zaamlain, passeerde 8 dezer Gibraltar. Djebres, thuisreis, puss.8 dezer Cape de Per. SoerakartA arriv. 8 dezer van Java te R'da m Kon. Holl. Lloyd. Salland arriv. 8dezer v. Buenos Ayres te A'do Tubantin vertr. 8 dezer v. A'dam n. B.-Ayres, Kon. West-Indische Maildienst. Juno arriv 8 dezer van A'dam te Guadeloupe. Prins Frederik Hendrik arriveerde 8 dezer Paramaribo te Amsterdam. Haven te Nleuwediep. 8 April. Aangokomen s.s. „Britlanntu" vi New Castle. Id. Hr. Ms. schoener „Zeehond", Noordzee. 9 April. Id. sa. „Wodan", Maassluis. Marktberichten. Purmerend, 7 April 1914. K u a s Aangevoerd 76 stapels, f88 a f.Hide 60 Kilogram. Boter. Aangevoeld 1220 K.G„ f 1.26 a r 1.36 por K.ü. Vee. 656 Runderon, vet vee, f0.72 u f0.8ü per K.G. 21 Paarden, 116 volte kalveren, f0.96 a f 1.16 por K.G., 1016 nuchtere ld., f 16 n f82 per stuk, 440 vette varkens f 0.44 a 10.48 por K.G., 67 magere ld., f20 a f30 per stuk, 846 biggen, flOaf 14 per stuk, 1760schapet en Lammeren. Eieren f3.80 u f4.4Ó p. 1(10 stuks Handel matig. Kievitseieren. Aangevoerd 650 stuks. Prya 18 et Amsterdam, 8 April 1914. Vee. Tor markt waren lieden aangevoerd 317 vette kalveren lekw.f 1.16 a f 1.20, id. 2o kw. fl.10, 3e kw. f 1.06 per K.G., 173 nuchtere kal veren f12 a f16 por stuk, 940 vette varkeus, Hollnndsche le kw. 44 a 46 cL, 2e eli 3e kw. 42 - a 44 et, Schagon, 9 April 1914. 20 Paarden f 80.- K 860.- 80 Geldekóeieu (magere) 180.- 260. 66 Geldekoeien (vette) 200.- 386.- 70 Kalfkoelen 180.- 825.- 12 Pinkou 60.- 140.- 126 Nuchtere Kulvcren 11.- 27.- 420 Overhouders 22.- 30. 160 Biggen 30 Konynen 30 Kippen - Eenden 426 K.G. Boter 60 K.O. Kaas 3600 Kipeier«n 200 Eendeleren Amsterdamsche Beurs. r» 64-vit Sr si: Visscherijberichten. Niouwediep, 7 April. Aangebracht door trekkers 8 tal haring f5.65 p. tal. 8 April. Van 2 korders te zamen 2 mand stortschol fS.oO per mand, 4 mand kleine schol f 4.00 per mand. Van trekkers 70 tal haring f4.00 a f5.65 per tal. Burgerlijke Stand van Helder, van 7-8 April 1914. GETROUWD: 8. Slort en J. C. Ziekemeijjer. BEVALLEN: M. Oerlemans-de Graaf, z.P. Boutkan - van Rees, OVERLEDEN: P. Kuijpeis- Jflcobs, 1 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. - Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Klut, thans te Leiden, is be vorderd tot agent van politie lo klas. - De loodskweekeling 2e klasse F. Naerebout is geslaagd voor het examen Zeeloods. - Hr. Ms. „Panter" en „Vos" zijn Maandag van Alexandria vertrokken. Zij hebben 7 dezer Suez aangedaan ter aanvulling van den kolenvoorraad en zijn den 8en d. a. v. weder van daar vertrokken. - By Kon. besluit d.d. 21 Maart 1914 No. 82 wordt met ingang van 1 Januari 1914 eene wekelijksche toelage aan Minder Geëmployeerden, Werklieden en Leerlingen bij Rijks werven toegekend, ter gemoetkoming In genees- en heelkundige hulp en de verstrekking van genees-, verband- eu andere middelen voor zich en hunne gezinnen. Het bedrag is bepaald op 10.2.5 aan een gehuwde, weduwnaar of ge scheiden man en f0.10 voor een ongehuwde. De uitkeering van af 1 Januari heeft Zaterdag a. s. plaats. - Door den Minister van Marine is eene nominatieve opgaaf gevraagd van de nog in leven zijnde weduwen en weezen van vóór 31 December 1913 overleden Minder Geëmployeerden en Werklieden bij 's Rijkswerven, die, volgens de dien datum in werking getreden wet, niet in aanmerking kunnen komen voor pensioen. 't Ligt, naar wy uit vertrouwbare bron vernemen, in de bedoeling op de a.s. begrooting voor zijn Departe ment eene som uit te trekken, om daaruit bedoelden weduwen en weezen eene gratificatie toe te kennen over eenkomstig de door hun respectieven echtgenoot of vader by 's Rijkswer ven bekleede betrekking. - Naar wij vernemen, is hier ter stede by een viertal apothekers proces-verbaal opgemaakt wegens het afleveren van vergiften. Zulks zou geschied zijn teneinde eene straf vervolging uit te lokken en daardoor den weg te effenen voor eene betere wettelijke regeling van deze materie, daar de vigeerende wet zeer ouderd is en tot onbillijkheden, ook tegenover drogisten, aanleiding geeft. - Met de „Ada van Holland" zyn hedenmorgen circa 100 verlofgangers van de landmacht, thuisbeboorende in Friesland, Groningen etc., met Paaschverlof naar hun woonplaatsen vertrokken. Op initiatief van A. v. d. Berg, viascher, wonende Dijkstraat 8, alhier, is thans voor het eerst van deze goedkoope gelegenheid gebruik gemaakt. Algemeen Tehuis voor Militairen. De twee perceelen aan den Kanaal- weg hoek Kolensteeg, nos. 101 en 101a, zyn door het bestuur van het Algemeen Tehuis voor Militairen alhier aangekocht, met de bedoeling aldaar een Tehuis voor Militairen te vestigen. Toonkunst-concert. De aangekondigde „8aul"-opvoe- riug door do Heldersche afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering dor Toonkunst had gisterenavond voor een kan het anders? - geheel gevulde zaal plaats. In een vorig nummer deelden wij over de voorbereiding en den inhoud van dit grootache oratorium een en ander mede. Wij kunnen dus thans volstaan met alleen de uitvoering te bespreken. En dan isdealgemeene indruk, dat deze op zeer hoog peil stond, op hooger peil nog dan de uitvoering van „Das Paradies und die Peri". Vooral de schitterende bezetting van het orkest was hier de oorzaak van. Dit was met vele Amsterdamsche musici versterkt en won daardoor aan volheid en aan klankrijkdom. En al dadelyk was de breed-opgezette symfonische ouver ture een staaltje van wat ons te wachten stond. Na het jubelend alle gro en het pieuse larghetto, ,dat prachtige andante, eindigend in een triumfzang over de zege behaald op Goliath en de Philistljnen, waarbij het koor al dadelijk gelegenheid had schitterend uittekomen en dit ook deed. Magnifiek was hier de jubel zang; dat lied ter eere van God en het Halleluja, halleluja! schalde als bazuingeschal door de zaal. Daar zat wijding in en gloed, en al aanstonds vormde het een schitterend begin. En het was of deze schitterende begeleiding zangeressen en zangers inspireerde, want hoe prachtig klonk b.v. niet de wisselzang der Israeliti sche vrouwen. Eu na Saul'santwoord, - hoe krachtig on volkomen in stijl vielen zij weer in met haar David warf zehntausend hin, Zehn tausend Lieder preisen ihn I Alleen aan het slot moest een vlekje geconstateerd wordenna Jonathan's lied viel het koor slecht in. In liet tweede deel nam het schit terend revanche. Het was of allen hier meer opdreef waren. De solisten zoowol als het koor. De heer Robert Patten, dien wij bij een vorige ge legenheid eens gehoord hadden, kon ons thans beter bekoren, hetgeen wellicht kwam doordat deze partij meer in zijn stemcapaciteiten lag. De tenor, de heer Renaud, kwam in zijn Jonathanlied O frevle an dem Jüngling nicht, Der keinen Harin dir sann in hel tweede deel, voor goed op dreef, en bleek daar over aangenaam stern- timbre de beschikking te hebben. Ook mejuffrouw Molenaar, die een sopraanpartij zong, deed dat op sympathieke wijze in haar duo als Michal met David. Haar fraaie stem kwam hierin tot zijn volle recht, en hut koor zette do kroon op het werk door met hartstocht en gloed in te- vallen zijn: Heil 3'ti dem Maun, der treu und stets Auf Gottes Weg unstraflich geht! In een lateren solo-zang bleek mejuffrouw Molenaar niet meer zoo goed gedisponeerd. Ook mejuffrouw Annette Riolmeyer (sopraan) bleek de beschikking to hebben over een helder, aangenaam klinkend orgaan, hetgeen in verschillende soli - o.a. Merab's lied Arm wie er war, er ist rnein Brüder [nun, gedemonstreerd werd. Tenslotte moet de heer Bram van der Stap, (bas) genoemd, wiens stem omvangrijk en helder was. De instrumentale solisten allen te noemen is ondoenlijker waren hee- ren uit Amsterdam en den Helder, die op verschillende instrumenten uitkwamen, en er was de harpiste van het Concertgebouw-orkest mevr. Paula-Fischer—Haebermann, die het aloude bijbelsche Instrument, de zoet klinkende harp bespeelde. Verder was er de clavecimbel, oeu eigen aardig instrument, dat de voorloopef is geweest van de pianoforto. De heer Willom Mengelberg had den zijnen een in een modernen vleu- gelkast ingebouwd exemplaar - vrij willig afgestaan aan den heer Evert Cornelis. Het heeft een heel aparte bekoring. Het geluid lijkt iets op dat van een harp en toch ook is het weer geheel anders. Bach was de man ervan en ook de 17o eeuwsche musici, Sweelinck, Seiffert, etc. ge bruikten het. Ofschoon er belangrijke coupures gemaakt waren in het zeer omvang rijke werk, was het concert toch nog bij middernacht afgeloopen. Het zal, na het bovenstaande, onnoodig zijn ook nog de verschillende faits et gestes van het derde deel te be spreken. Behalve o. a. den beroem den doodenmarsch - in ons land niet zoo bekend, omdat bij plech tigheden meer die van Chopin ge speeld wordt is het grootsche en machtige slotkoor opmerkelijk. Dat is een jubel zonder eind, om den nieuwen koning, David, die Goliath versloeg, in te halen. Boven alles uit klinken de trompetten, die de bood schap kond doen aan de Israëlieten en de koren zwellen aan tot één machtigen klankenval, die schier geen einde weet te nemen. En hoe mooi wisten de alten uit te komen in het koor „O schwerer Tag! ge- stürzt die Helden all I" Tijdens een pauze trad de heer Stumphius naar voren om „Toon kunst" te bespeechen. Een driedubbel feest is het, zoo zeide hijlo. het 80-jarig bestaan van de Maatschappij t. bev. d. Toonkunst zelf, 2o. het 12J jarig feest van de afdeeling Helder, 3o. het 10-jarig directeurschap van den heer Mooij. En de heer Mooij werd toegejuicht door het publiek op enthousiaste wijze. De heer Stumphius releveerde daarop den gunstigen toe stand der afdeeling, waardoor zij dezen winter twee oratoria had kun nen geven. Die gunstige toestand is te danken voor een groot deel aan de toew(jding en den ijver van den directeur, maar ook van den steun van kunstvrienden. Verder bracht spr. dank aan de solisten en de Am sterdamsche musici, die op het eerste verzoek gereed waren mede te werken aan deze uitvoering, dank aan den heer Mengelberg voor het afstaan van zijn pracht-instrument, de clavecimbel en concludeerde, met een geestige woordspeling op 's directeurs naam, dat de heerMoo(j zijn naam eer aandeed. Moge de afdeeling nog vele uitvoeringen geven en door toename van het aantal leden ons nog vele verrassingen uit het rijk der tonen geven. En toen kwam, wat wij allen en de heer Mooy incluis, al lang in ge spannen verwachting hadden aange zien, de krans, de lauwerkrans, die, als een tropee, den jubileerenden directeur om zijn hoofd en schouders werd gehangen. En hoe hard w(j allen ook applaudisseerden, de fanfares klonken nog harder en hoewel niet in de compositie van Handel thuis hoorend, vormden ze toch - dat is het mooie van die dingen een harmonisch geheel met het overige. Wij zouden nog veel kunnen ver tellen van de uitvoering; zouden kun nen zeggen, dat ze veilig op één lijn gesteld kan worden met Amsterdam- Bche uitvoeringen, dat ze den naam der Heldersche Toonkunst-afdeeling tot buiten de grenzen van ons stadje verbreiden, maar genoegde zetter wacht ongeduldig op de copij en de lezer op de krant om te kunnen zien wat er van do uitvoering in staat, - dus basta. Au revoir, Toonkunst! Tot van den winter I Openbare Leeszaal. De vereeniging tot instandhouding der Openbare Leeszaal hield Woens dagavond in „Café Central" hare jaarvergadering. Van de circa 450 leden die de ver eeniging heeft waren te half negen aanwezig 3 bestuursleden en 8 ge wone loden welk laatste aantal ge durende den loop der vergadering nog met 1 vermeerderde zoodat het 4 bedroeg. Wel een bewijs van groot vertrouwen in het Besluur, maar toch niet getuigend van groote be langstelling, merkte ons de secre taris op. De voorzitter Dr. Kettner heette de aanwezigen welkom en de secre taris, de heer James, las de notulen der vorige vergadering die zonder op- of aanmerkingen werden goed gekeurd. Voorz. wijst er op dat uit het jaarverslag blijkt dat de alge- raeene toestand gunstig is, hoewel financieele steun door meerdere toe treding van leden zeer gewenscht blijft. Aan de orde was het jaarverslag van den secretaris, dat den leden gedrukt was toegezonden en waaruit wij reeds de vorige week een en ander overnamen. 't Gaf geen aanleiding tot opmer kingen. Voorzitter brengt den secretaris dank voor zijn mooie verslag en deelt daarna mee dat tot lid van het Dag. Bestuur is gekomen de heer Visser, in plaats van den heer Put man Cramer, die nu in de Algemeene Commissie zitting nam. In 't verslag was vergeten melding to maken van do bookenschenking van Dr. Oosling en van Mevr. Arken bout Schokker, welke hij op deze vergadering dank voor die schen kingen wilde betuigen. Omtrent het uitleenen van boeken werden eenige inlichtingen gevraagd en gegeven. De penningmeester, de heer T. van Heusden, verwoes voor zijn financieel verslag naar de bijlage die aan het jaarverslag was toegevoegd. Geen inlichtingen werden daarover gevraagd. Aan de orde was het ontwerp- begrooting 1914, die de leden insge lijks bij liet jaarverslag was toege zonden, waarbij de voorzitter eenige toelichting geeft. Zonder discussie werd zij in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 2350. Om tijdig gereed te zyn werd de begrooting voor 1915 insgelijks voor gesteld. De Rijksbijdrage is daarbij iets hooger geraamd, terwijl ook subsldio aan de provincie zal worden gevraagd De inkomsten en uitgaven voor 1915 worden op f 8000 geraamd en vastgesteld. Als salaris voor den bibliothecaris (resse) is daarbij geraamd f660. Tot leden der financieele commissie belast met het nazien der rekeningen worden op voordracht van het bestuur gekozen de hecren Kleerekooper, Visser en Franken en tot plaatsver vangers de hèétren Dufour, Jullens en Koster. Met het oog op de Paaschvacantie krijgt deze commissie 4 weken tijd voor haar rapport in plaats van de reglementair vastgestelde 2 weken. Voorgesteld wordt het Algemeen Bestuur, dat thans nog 28 leden telt, uit te breiden met 2 leden, en als zoodanig gekozen de heeren Van Maanen en Kool (vacatures Harten- dorff en Schreuders). De 9 aftredende ledeu van het Alg. Bestuur de heeren Bakker, Besseling, Biersteker, C. de Boer Jr., Van Driesten, Gazau, Grünwald, v. d. Hagen en Mej. Baauwboer worden bij acclamatie herkozen verklaard. Een tweetal reglementswijzigingen werden voorgesteld en aangenomen. Het nazien der rekeningen zal voor taan geschieden vóór de alg. ver gadering waarin de commissie dan rapport uitbrengt. Dezelfde commissie van dit jaar zal ook de rekeningen van het volgend jaar nazien. Het bestuur stelt voor om voortaan de jaarvergadering ook per convo catie bekend te maken; wat goed gevonden wordt. Eenige opmerkingen werden ge maakt omtrent ventilatie van het gebouw bij avond en omtrent ge- wenschte aan te schaffen lectuur, waarvan het bestuur overweging stoker J. Daalder, die den drenkeling bijtijds opmerkte, begaf zich gekleed in de gracht en wist hem met moeite er uit te halen. Te water. Maandag geraakte per rijwiel ip het werfkanaal een zoontje van den heer F. Door den gemeente-bode, den heer de Ruyter, die niet kan zwem men, werd het kind gered. BINNENLAND. Daarna werd de vergadering ge sloten. Helder's Gemengd Koor. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van Helder's Gemengd Koor, waarbij eene uitvoe ring, ODder leiding van den heer H. Denker, wordt aangekondigd op Zaterdagavond 8 uur in „Casino". Aanbesteding. Door den majoor eerstaanwezend ingenieur te Den Helder werd Dins dag 1.1. aanbesteed: Bestek No. 10. Eene verving van Militaire gebouwen en werken te Den Helder. Ingeschreven werd door de heeren E. Veerkamp, Amsterdam, f 1725 Gebr. De Boer f 1681M. B. Spigt f1676; A. v. Pelt f1668: J. Freeke f1652; S. Schellinger f1645; Firma Gebr. Hoogerduyn f1618; H. Zegel f1596 en M. Kaleveld f1479. Bestek No. 28. Het éénjarig onder houd van de Militaire Gebouwen en werken te Helder en op Texel. Ingeschreven werd door de heeren Th. v. d. Sterr f 11.700; H. Wyker f 11.650; A. Krijnen id.; H. Riemers f 11.385: I. L. van'Os f 11.300; P Bos f 11.280; S. Meyers f 11.200 en W. Lastdrager f 10.887. De inschrijvers, achter wier naam geen woonplaats is vermeld, zijn allen alhier woonachtig. Op hol. Door het schrikken van een motor rijwiel-signaal geraakte gistereuavond aan de Kerkgracht een paard en wagen op hol, Lerwijl de voerman even bij iemand binnenshuis was ge gaan. Het dier rende om den hoek door de Spoor laan in woeste vaart voort en werd op het Stationsplein door een paar moedige matrozen tot staan gebracht. Door den drank. Gisterenavond sprong een mariuier in zeer beschonken toestand aan de Achtergracht W. Z. te water met het doel zich te verdrinken. De Dienstverband Marine. Binnenkort zal by de Tweede Ka mer ingediend worden een wetsont werp betreffende hot aannemen van schepelingen met kort dienstverband bij de Koninklijke Marine, waarom trent bij de mondelinge behandeling der marinebegi ooting liet een en ander is medegedeeld. Bollendag. Niettegenstaande de gure Holland- sche voorjaarsdagen neemt de kleuren pracht der bloeiende hyacinten in het bloembollenland nog dagelijks toe en zal ongetwyfeld het hoogtepunt hebben bereikt in de komende Paasch- dagen. Weldra zullen do bloemisten er het mes in zetten en dan verdwijnt al de kleurenpracht als sneeuw voor de zon. Dan nadert de tulpenbloei, die eveneens veel bezoekers lokt, doch wie de hyacinten op 't mooist wil zien, hij make met de Paaschdagen een uitstapje naar het bollenland. Verkiezing Prov. Staten. Bij de verkiezing voor de Prov. Staten in het district Enkhuizen werden uitgebracht op den heer N. Dekker (R.-K.j 4097 en op den heer J. Zijp Kz. (U.-L.i 3351 stemmen, zoodat gekozen is de heer N. Dekker. H. J. Poutsma, de uit Zuld-Afrika verbannen leider der spoorweg- en havenarbeiders, is gisterenavond te Amsterdam aange komen. De terechtstelling van Naatje. Gistermorgen halfacbt is het vonnis, nadat alle voorbereidingen getroffen waren, voltrokken. Honderden Am sterdammers zagen, hoezeer zy nooit dan smalend over haar hebben ge sproken, met een meewarigen blik de arme, in kabeltouwen vastgesnoerde Maagd aan, toen zij plotseling van haar voetstuk werd getrokken, eenigen tijd dwaas tusschen hemel en aarde bengelde en daarna langzaam werd neergelaten, totdat zij door de schut ting, welke thans het monument om geeft, aan het oog van de menigte onttrokken was. Naar wij vernamen, is gebleken, dat het zandsteenen beeld erg verweerd isook aan het hurdsteenen voetstuk heeft de tand des tyds trouwens duch tig geknaagd. Alvorens het monument weer wordt opgericht in een ander deel der stad - en wij blijven de hoop koesteren, dat dit zal geschieden -zal het geheel gerestaureerd moeten worden. De staking van 1903. Onlangs hebben wij gemeld, dat de directie der H. IJ. S. M. aan het machine-personeel, dat in 1903 aan de spoorstaking heeft deelgenomen, en na dien in een andere functie bij de maatschappij was geplaatst, een brief gezonden met de vraag, of zij eventueel weder in aanmerking wenschten te komen om in hun vroegere functie te worden hersteld. In een en ander vonden de tegen woordig in dienst zijnde stokers aanleiding te vreezen, dat, mochten weder een aantal dezer menschen als stoker op de machine worden geplaatst, hun promotie gevaar liep en hebben zy in een schrijven aan de directie daarop gewezen. Thans heeft, volgens de „Haarl. Ct.", de directie uan de thans in dienst zijnde stokers een circulaire gericht, waarin zy te kennen geeft, dat zy vertrouwt, dat de stokers voor het in functie herstellen hunner oud-collega's wel wat over zullen hebben. Bij deze circulaire is een stembiljet gevoegd, waarop de stokers kunnen invullen of zy vóór of tegen het in functie herstellen hunner oud-collega's zijn. Vermist. De Belgische zeeloods J. A. Simons te VlissiDgen, die 8 Maait, met het Duitsohe stoomschip „Reichenfels" vertrok en wegens stormweer niet kon landen, moest do reis medemaken tot Malta, waar hij 17 Maart aan wal ging. Sindsdien is niets meer van hem gehoord, zoodat het ergste wordt gevreesd. Bekl. merkte op, dat het de waar heid was en dat hij by zijn veroor deeling tot een half jaar ook de waarheid had gezegd. - Misschien is het je toen niet al te goed bevallen, dat je nu niet met de waarheid voor den dag komt Nadat 't Hart bovengenoemd ver klaard had, dat bekl. 's avonds in de buurt van de boet gezien was en had meegedeeld, dat de hamer een waarde van 80 ets. vertegenwoordigt, eischte het O. M. een maand ge vangenisstraf. Bekl.: 't Is wel wat hoog, ik heb het niet gedaan. Pres.: Als je het niet gedaan hebt is het veel te hoog Over veertien dagen zal de recht bank haar vonnis uitspreken. Het lid der Heldersche familie X., dat „een gestreepte broek, pilowsche kiel met een jassie er over heen" pleegt te dragen, zorge er voor zijn alibi te kunnen bewijzen, wanneer hem mogelijk door eon dienaar van de H. Hermandad mocht worden ge vraagd Heb jij de kaphamer uit de boet genomen Het ljjkt althans niet verstandig te verwijzen naarX. tweede maal in 1913 met 98 stem men meerderheid. Het huis der Lords verwierp het telkens. Als nu over een maand ongeveer hol ontwerp bij derde lezing en voor de derde maal is aangenomen, zal, al mochten de Lords hot ook dan nog verwer pen, het ontwerp (och wet worden, krachtons de Pailiament-bill en de koning zal het teekeneu. Na een strijd van 28 jaren zal Ierland dan teruggekregen hebben het recht van zelfbestuur, waarvan het in 1801 met een enkelen pennestreok werd be roofd. Tenzij de Unionisten, de Ulster mannen ernst van de zaak maken en door daden toonen dat hun be dreigingen ernst zijn. Zal het tot bloedvergieten en vechten komen? Uit hetgeen uit Ulster bericht wordt zou men zeggen ja. Maar de Engel- schen of althans de zeer groote meer derheid kan het niet gelooven dat het zoover zal komen. Ulster heeft wel eens ineer op zijn achterste pooten gestaan. In de komende weken kan men met een koel hoofd eens gaan overwegen hoe daden van ge weid zullen vermeden kunnen worden. BUITENLAND. Een belangrijke arrestatie. Parijs, 8 April, De politie heeft een boude boosdoeners, bestaande uit vijf mannen en drie vrouwen, die met de autobandieten (Bonnot c.s.) in contact stonden, gevangen genomen. Zij worden o.m. beschul digd den 28sten Maart mej. Boniet, zangeres, van diamanten ter waarde van 70,000 frs. te hebben beroofd. Een hunner, Bispe genaamd, dreef smokkelhandel tusschen Zwitserland, Nederland on Bolgié. Militaire vlieger gedood. Antwerpen, 8 April. De militaire vlieger Verschacve is bij een steile daling van 200 M. hoogte met groote kracht op den grond geslingerd, daar hij zijn toestel, dat met een vaart van 150 K.M. per uur vloog, te laat de opwaartsche bewegiug hergaf. De vlieger is met verbrijzeld bekken opgenomen. Hij was terstond dood. Het toestel is geheel vernield. Sport. Nederland - België. De belangstelling voor dezen wed strijd, die op den 26en April a.s. in het Stadion gespeeld zal worden, blijkt ook hier ter stede tamelijk groot te zyn. Daarom heeft het be stuur van H.F.C. zich in verbinding gesteld met één dor bureaux, waar kaarten voor dezen wedstrijd worden uitgegeven. Belanghebbenden, die dus deze match vvenschon bij te wonen, wordon verzocht zich aan te melden bij onderstaanden. Bij voldoende deel name kan zoodoende op een collectief biljet gereisd worden, waardoor de reiskosten ongeveer 2 gulden bedragen Het bestuur zorgt dan verder voor de kaarten. Aanmeldingen moeten geschieden vóór 19 April a.s. bij de Heeren J. J. Dorlijn, Molenstraat 14. O. Goes, Gravenstraat 81. C. A. Taylor, Sluisdykstr. 6. Arrondissemants-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 7 April. Diefstal. Groote gebeurtenissen werpen haar schaduw vooruit. In het, leven van den 22 jarigen metselaar A. H. te Helder is een donkere vlek, die op de rechtzitting zeer werd belicht hy heeft wegens diefstal eon ge vangenisstraf van 6 maanden onder gaan. Thans was hem weer diefstal ten laste gelogd en hoewel geen zeer sterke bewijsgronden waren aan te voeren, bleek de houding, welke tegenover hem werd ingenomen, zich niet te kenmerken door groote wel willendheid. Wee de wolf, die in een kwaad gerucht staat! De metselaar M. J. 't Hart te Helder miste in den morgen van 17 Februari een kaphamer uit een boetje bij zijn karwei, den avond tevoren was het stuk gereedschap er nog geweest. Nu was A H. 's avonds bij de boet gezien en den volgenden dag was hij in het bezit van den vermisten kaphamer. Dat erkende hij, maar h(j moest daar in de buurt zyn om er een troffel weg te halen, den volgenden dag zou hij dien op Texel hanteeren. Toen ontmoette hij iedereen kent hem - mijnheer X., die een kap hamer te koop presenteerde en voor 25 ets. was dra de koop gesloten. Hoe zag die onbekende er uit, informeerde de pres. - Een gestreepte broek, pilowsche kiel en een jassie er over heen, lichtte bekl. in. De pres. bleef de ontmoeting „merk waardig toevallig" vinden. Buitenlandsch Overzicht. De zaak Rochette heeft toch nog gevolgen. Tn de Kamer is de zaak afgedaan, i beschuldigden kregen iets dat zoo-wat-ongeveer kon lijken op een blaam, maar de rechters die Monnis, Caillaux en Rochette in zoo'n moeilijk parket brachten zijn afhankelijke menschen. De minister van Justitie kan met hen afrekenen. Deze heeft dan ook aan den procureur-generaal Fabre meegedeeld dat hij zou ont heven worden van zijn tegenwoordige positie en een benoeming zou krijgen tot eersten president aan een recht bank in de provincie of tot Raadsheer in het Hof van Cassatie. Reuter meldt dat Herbaux benoemd zal worden tot procureur-generaal aan het Hof te Parijs, terwijl Bidault de 1'Islc naar den „Couseil supérieur de la magis- trature" zal worden verwezen. Er zijn bladen die herinneren dat ma dame Caillaux gezegd heeft „dat er geen gerechtigheid is in Frankrijk", maar dat doelde op wat anders Caillaux is in verband met den moord op Calmette door zyn vrouw, door den rechter van instructie ver hoord. Hij verklaarde den dood van Calmette te betreuren, tegen wien hij niet den minsten wrok gevoelde. Hy deelde verder mee dat Calmette op verzoek van Barthou had afgezien van de publicatie van zekere stukken over de nationale verdediging, omdat deze tot ernstige buitenlandsche ver wikkelingen hadden kunnen aanlei ding geven. De publicatie der intieme brieven hadden mad. Caillaux diep gegriefd. Intusschen sehynt raad. Caillaux het in de „govangenis" nog zoo kwaad niet te hebben, wat nog al tot veront waardigde protesten aanleiding geeft. In.de zitting der Kamer van het Rijksland is de regeering geïnterpel leerd over het besluit omtrent de Hoogduitsche taal in de hoogere scholen. De staats-secretaris ant woordde, dat dit naai- de ineen ing der regeering, een interne aangelegenheid van het schoolbestuur is. Met alge meene stemmen nam de Kamer een motie aan, ingediend door hetCentrura, verklarend, dat zij het in deze niet eens is met de regeering en dat het besluit geenszins in het belang der hoogere scholen is. Dat neemt de regeering nauurlijk voor kennisgeving aan. Zy is de baas en 't Fransch moet weg uit het Rijksland. Het sehynt nu wel vast te staan dat de berichten omtrent herhaald succes der Epiroten in Albanië van Grieksche zyde gefabriceerd ziju. Eerst had uien het leugentje over de ge vangenneming van een Nederland- schen officier die door zijn gendar merie in den steek zou zijn gelaten; toen kwam de tijding van den val van Koritza en de doodelijke ver wonding van majoor Snellen van Vollenhoven. Ook deze berichten bleken onjuist. Niet slechts dat, naar te Durazzo van den te Koritza bevel voerenden Nederlandschen officier vernomen is, dat de aanval op de stad werd afgeslageu, doch als aan vullend bericht wordt ook gemeld, dat de tegenstand der Epirotische benden geheel is gebrokenen dat door het Grieksche comité, tal van nota belen en de Tnétropoliet gevangen genomen zyn. De Grieksche troepen die zich nog in Epirus bevinden hebben bevel gekregen zich gereed te houden om het gebied te ontruimen zoodra de mogendheden den gouverneur mede- deelen dat zij zulks wenschen. De regeering te Durazzo wil 20000 man mobiliseeren. Minister Asquith is te East-Fife zonder tegencandidaat verkozen ver klaard. Het Engelsche Lagerhuis heeft bij tweede lezing het Home rule ontwerp voor Ierland aangenomen met 80 stemmen meerderheid, 'tls de derde maal dat zulk een ontwerp aange nomen is. De eerste maal in 1912 met 101 stemmen meerderheid, de Uit den omtrek. Texel, 8 April. De vrouw van den lieer K., die in de vorige week van een schoonmaak trapje viel en zich ernstig aan het hoofd bezeerde, is aan de gevolgen van dien val overleden. Een kip van den heer B. Le Waal heeft twee eieren gelegd, die over de geheelelengte van regelmatige plooien voorzien zyn. De eieren zijn vol komen op elkander gelijkende. Men meent, dat de plooien in de schaal ontstaan zijn door zenuwachtige schokken van den eileider. Een zoon van den heer v. L. te Eierland viel van een balk in de schuur op den harden vloer van beton, en bezeerde zich ernstig. De beide geneesheeren, die hulp ver leenden, hopen den patiënt in het leven te behouden. De stoamschelpzuiger „Texel", die in den vorigen herfst hot grintbei gen nabij de haven staakte, is naar hier teruggekeerd om bij gunstig weer dat werk te hervatten. Reeds in 't vorig jaar zijn ook andere plekken van den zeebodem onderzocht of er zich ook grintbanken bevinden. De voorraad nabij de haven schijnt niet heel groot meer te zijn. Per veeboot werden deze week naar elders verscheept 46 koeien, 52 kalveren, lOschapenen 16 varkens. Keukenmeid (die onder het braden een roman leest): Als ze elkaar nu niet gauw krijgen, verbrandt de heele kalkoen. duidelijk. Ligt uw wederhelft nog te bed Mijn wederkwart. De rest ligt op de waschtafel en de stoelen. Correspondentie. Mej. T. Sch., Ceintuurbaan, Am sterdam en mej. M. C. W., Beesd, W. J. W. te Zaandam. U w postwissel is voor het le kw., dus is f0.75 daarvan afgeschreven en blijft de rest op het nieuwe kwartaal. Wegeus plaatsgebrek zijn vele advertentién en een ingezonden stuk blyven liggen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Voor Hr. Ms. „Panter" uii „.Vos" naar Colombo: 10 April, 3.40 'snam., 15 April 12.15 'snam., 17 April 12.15 'snam. en 6.55 'sav. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Zaterdagmiddag. Advertentiën. De Heer en Mevr. VANREEDE— Greven geven kennis van de geboorte van hunnen Zoon JOHAN FREDERIK QODARD. Helder, 7 April 1914. Geboren: Abraham. Zoon van A. BOUTKAN en P. BOUTKAN - van Rees. Helder, 8 April 1914. Heden werden wij verblijd inet de voorspoedige geboorte van onzen zoon Dirk Jan. L. M. C. DE VRIES-Wijnberg. J. DE VRIES. Helder, 8 April 1914. Heden overleed plotseling, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd en Grootmoeder, Mejuffr. AAGJE DE BIE geb. VAN OS, in den ouderdom van 68 jaar. Uit aller naam, P. DE BIE, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 9 April 1914.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2