HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vergiftigde Levens. Heurasthenie-lijders, dit is «oor ul No. 4300 ZATERDAG 18 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's paar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2* cent Hel eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Dinsdagmiddag. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: 'Woonplaats: Van: Gel.: C. J. de Rooy, stoker. Onrust 19, Vlisslngen. N.H. H. Hollander, arb.. Koegras, Barsingcrhorn. H. J.Uartkamp,lult,Lz.,Hoofdgr. 14a. De Bilt. K-S.Vinken, timm., Koningdw.str.21,Zandv. R.C. P. Brouwer, korp.Vonst., Gasstr. 86. R'dam. n.h. M.Slort., banketb., Calilbrnlestr. 4, Hilversum. P.v.Werdt,kap.mar.,hotoldenBurg,Batavia.Geen K. Hoep, werkman, Breestr.41, Amsterdam. R.C. J.K.Gast,kastelein.Hoofdgraeht43, "s-Hage. N.H. P.A.Goiysteon,werkman,Spooistr.29,A'dam. It.C. J.Donma, workm., VVagonstr.SS.Egiii.a.Zeo. N.H. A.M.v.cl.Hooft, kp.-st.,Oostslootstr.22, Brielle. ■I.S.Genet,loouscomtn., Buitonh.2!3, Delfzijl. Geen. F. H. Beek, werkman, Molenstr. 40, A'dam. N.H. Wed. C. Verschoor, J. Slobesma,kwartiorm., Achterstr. 60, Goon. W.J.Kolvers,sg.-liorm.,C.Dltosti'.12,llollev.sl.N.H. W. A. Braakensiok, mar.. Molenurl' 1, A'dam. Wed. M. Aldenberg, z., Scbagonstr. 25, A'dam. G. Witte veen,sg.-m.dr.,2oWil h.d w-s tr.fi, A'damR.C. VERTROKKEN NaamBeroepVanNaarOoi.: P. Lijding, werkman, Vosstraat 8, Haarlem. R.C. F.A.S.Seitz, gepü., Kerkgr. 40, Amsterdam. N.H. W. J.Brandt, Tooruar, Laan 16, Amsterdam. E.L. Wod.T. Berkol, zonder, Gasstr. 50, Ii'dnm. N.H, 1', Bilkers—Joustra,zonder, SmIdsfr. 4. R'dam. K.Ronooij.arb,, Koegras07, Hoor-Hugowaanl. RJKwust,lull.t.z.,Woststr.i04, Amsterdam. Geen. 1). Hiuizcr-do Vries,z., Molenstr.54, A'dam. N.H. I. Aniics, barbier, Westgracht 61, Utrecht. R.C. M.Manni. gepcL, Breewatorsrr.58,Apeldoorn. N.H PLAATSELIJK NIEUWS. Met ingang van 1 Mei a.s. is de hoofdbrievenbesteller P. Burggraaf alhier, benoemd tot adsistent der posterijen te 's-Gravenhage. Aanbesteding. Dooi den Commandant der Marine alhier werd gisteren aanbesteed: de levering van 48000 K.G. zachte- en 32000 K.G. harde tarwe, waarvoor por 100 K.G. werd ingeschreven als volgt: zachte: hurdo: G. Muskens, Nijmegen, 12.55 12.76 H.H.v.Waveren, Haarlem, 12.23 12.23 M. WitseuburgJr., A'dam, 11.79 11.93 11.88 Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De getrouwe bezoekers der leeszaal zullen de vorige week op het hun welbekende plankje weer verschil lende nieuwe aanwinsten hebben aangetroffen. Vooreerst de Studies van Frederik van Eeden, in vijf deelen. Zij omvatten, zooals men weet, zoowel opstellen omtrent hyp notisme, de psychische geneeswijze en aanverwante onderwerpen, als over zijne denkbeelden op sociaal gebied. Men kan het er al of niet mee eens zijn - belangwekkend z|jn zij in ieder geval. Wie in politiek, speciaal in de ge schiedenis daarvan, belang stelt, vindt zyne gading in van' Weideren Rengers* Schets eener parlementaire geschie denis van Nederland. Op verwant gebied beweegt zich Ongeloof en Revolutie, door Groen van Prinsterer. Wie zich meer tot wijsgeerige beschouwingen voelt aangetrokken, veldiepe zich in Uren met Spinoza, door Dr. Bierens de Haan, smaakvol uitgegeven door do Hollandia Druk kerij, te Baarn. Weldra zal men er nog eene soortgelijke uitgave naast kunnen vinden: Uren met Schopen- liauer, door prof. v. d. Wijck. Eindelijk bevindt zich op liet plankje ook een Bijbel, en wol in de nieuwe, z.g. Leidscho vertaling. Deze uilgaaf was reeds bij de opening van de leeszaal besteld, maar is blijkbaar eerst nu verschenen. Eene oudere uitgave van den Bijbel is reeds van de opening af aanwezig. Er is dus weerEIck wat wils „Halleluja". Wie Donderdagavond in de Gerefor meerde Kerk, Spoorstraat, de open bare uitvoering bij woonde van de Christelijke Zangvereeniging voor gemengd koor „Halleluja", onder directie van den heer Joh. F. Asma en met medewerking van de onder- afdeeling, het Christelijk kinderkoor „De Harpe Davids", heeft stellig van FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 8) Zij bewonderde zijn arbeid, en hy waande reeds koninklyk daarvoor be loond te zijn, wanneer zij hem gezegd had hoeveel talent hij bezat, on hoe gaarne zij iets nieuws van hem aanschouwde. Het was krankzinnig van hem daarom te hopen, maar hij kende het Parijsche leven nog niet; hy kwam rechtstreeks uit een land waar men nog ridderlijk te werk gaat, en hoe arm en onbekend hij ook nog was, hij waande zich bemind, en spiegelde zich een gulden toekomst voor, waarin hij als Renaud's schoon zoon, steeds werkzaam voor hem zou wezen en ruimschoots genoeg zou verdienen voor het onderhoud van zijn gezin. Wat bctcekende roem voor hem naast geluk? Gaarne zou hy zich tot Renaud's dood voor hem wegcijferen en slechts zijn naam doen zegepralen." „Ja, ja, ik begrijp dat gevoel maar verder?" „Op zekeren avondzijn waardige beschermer had juist weer eene be langrijke opdracht ontvangen, waar mede hy hem belastte, - op dien avond dan bevond hy zich een oogen- blik met Marcelle alleen, en zich -overtuigd houdende van hare liefde, eenige aangename uren geprofiteerd en tevens een steentje bijgedragen voor een mooi doel, want de opbrengst kwam ten voordeel© van de armen der Gereformeerde Gemeente. Een talrijk publiek was opgekomen, maar toch zagen we nog vele plaatsen open in het ruime kerkgebouw, dat, met 't oog waar het om ging, eigenlijk geheel gevuld had moeten wezen. Na het zingen van Psalm 103 dooi de gemeente sprak de WelEerw. Heer ds. Stadig het gebed uit en verwelkomde verder alle aanwezigen, waarop we met genoegen het koor hoorden in „Lofzang", een nummer van C. H. Rinck, dat met welover wogen toewijding werd weergegeven. Ook kwam verdienstelijk tot uiting „Open U wijdvan C. W. van Glück en „Hymne aan den nacht", van F. Pijlman, hetwelk in woord en toon imponeerde en gevoelig voorgedragen werd. Vooral „Koor 1 en 4 uit de 42ste Psalm van Felix Mendolsshon Barlholdy" maakten een goeden in druk. In de pauze trad als spreker op de WelEerw. Heer ds. Stadig en hierna gaf het kinderkoor ton beste de „Onaf hankelijkheids Cantate 1813 1913", van F. Pijlman, die onafgebroken aandacht genoot en waarin de solo gedeelten, sopraan en bariton, heel goed werden vertolkt en waarin de kinderstemmen een prijzenswaardig aandeel hadden. Nog zong het koor hierna met succes „Morgenhymne" van F. Pijlman en werd besloten met „Psalm 8" van denzelfden componist, voor koor, kinderkoor en bariton solo. Directeur en leden van Halleluja" kunnen met genoegen terugzien op dezen best geslaagden avond en komen zeer zeker een woord van lof toe, zoo ook de heer Gerard Fuldner, die den zang met orgelbegeleiding steunde. BINNENLAND. Jaarwedde-regeling der non-combattanten van de Landmacht. Het Hoofdbestuur van „Ons Be lang", vereeniging van onderofficieren enz. der Ned. Landmacht, heeft den Minister van Oorlog verzocht om, nu de regeling van jaarwedde der non combattanten z.g. onderofficieren buiten den troep zal worden in gevoeld en wel mot terugwerkende kracht tot 1 Januari 191-4terwijl het. vermoeden bestaat, dat daarbij teven3 zal worden vastgesteld de uitbetaling der wedde per maanden hierdoor de betrokkenen gedurende bijna een volle maand geen geld in handen zullen krijgen en zy daardoor in groote moeilijkheden zuilen kunnen geraken, de te voorziene moeilijk heden te voorkomen door aan belang hebbenden het door de terugwerkende kracht ontstane tegoed te doen uit betalen ongeveer tegelijk met de laatste wekelijksche uitbetaling van de tegenwoordige soldij. De reis van den heer Van Kol. Het Persbureau Vaz Dias deelt liet volgende mede: In verband met de berichten om trent de regeeringsopdracht aan den heer Van Kol betreffende een studie van de industrie in Japan, vernemen wij, dat dit geschiedt in opdracht van de Indische regeering. Binnen enkele dagen zullen daaromtrent offlcieele mededeelingen worden verstrekt. De eerste ansjovis. Heden, 16 April, zagen we deze, gevangen door P. Admiraal E.H. 25. Het exemplaar was flink van stuk. We willen hopen, dat dit de voor bode mag zijn van een prachtige vangst in 1914. (Enkh. Crt.) Door den tram overreden. Te Haarlem is Donderdagnamiddag het achtjarige jongentje II., uit de Rozenprieelstraat, ouder een tram geraakt en wel zoo, dat het hoofd hem werd verbrijzeld. wierp hy zich aan hare voeten en smeekte haar zijn vrouw te worden. Zij beantwoordde zijne bede meteen luiden spotlach, en vroeg hem of hij dan meende dat zy van rozengeur en maneschijn zouden kunnen leven. Zij bezat zelve zoo goed als niets, en hij had haar enkel armoede te schenken, niet eens een gevestigden naam! Geheel ontnuchterd, maar ten minste den schijn van eigendunk van zich af willende werpen, antwoordde hij haar gemeend te hebben dat hij haar voor het vervolg, als „mede werker" van haar vader, toch een onbekommerd bestaan had kunnen verschaffen, en zeer goed gevoelende waar hy op doelde, riep zij uit: „Dus wilt gy mij nog de goed heden verwijten die mijn vader voor u gehad heeft? Wat zoudt gij geweest zijn zonder hem? Een hongerlijder en niets meer! O! Gij zoudt zeker willen beweren dat gij ook zonder hem hadt kunnen werkenmaar wie zou uwe stukken gekocht hebben? Geen sterveling. De naam van Geor- ges Reuaud alleen onttrok hen aan de vergetelheid. Gij denkt misschien in uwe onnoozelheid dat u daarmede nog onrecht is aangedaan, of dat mijn vader iets ongewoons verricht heeft, maar ga tot alle andere be roemde Fransche schilders on schrij vers jen zij zullen u kunnen zeggen dat zij bijna zonder uitzondering enkele dergelijke leerlingen als gij gebruiken, om zelf een weinig wel verdiende rust te genieten. Mijn vader Ernstige verdenking. „De Avondpost" meldt Woensdag is er een gebrek aan een onzer rotatiepersen gekomen. Een gewichtig deel van de pers is door een tot nu toe niet opgehel derde oorzaak gebroken. Er bestaat eon ernstige verdenking, dat dit on geval niet „toevallig" is ontstaan, doch ebn misdadige hand menschen- levens in gevaar heoft gebracht. Schennis van het briefgeheim. Voor eenigen tijd werd medege deeld dat een brief voor den secre taris van de afd. Rotterdam van den Chr. Bond van Nod. Gemeentewerk lieden onderschept was en een af schrift ervan terecht kwam bij „De Gemeentewerkman." De directie van het postkantoor te Rotterdam achtte de zaak van zoodanig belang, dat, naar „Onze Banier" meldt, zij ze eigener beweging bij de justitie aan hangig heeft gemaakt. Aan een groot gevaar ontsnapt. Eenreizigcr heeft aan hot N. v. h. N. meegedeeld Woepsdag zal; ik in den Zwolschen trein, die om 5.18 in Groningen aankomt, 't Was bij het station Echten, toen er plotseling hevig werd geremd on in minder dan geen tyd de trein tot stand werd gebracht. We reden terug en zagen toen, dat we op verkeerd spoor waren geloopen. En pas waren wo weer op 't goede spoor en was de wissel weer recht gezet, of daar kwam oen trein van het Noorden met vaart het station binnen op het spoor, dat wij net hadden verlaten. Een oude schuld afgelost. Te Winschoten ontving de tachtig jarige barbier L. Veldkamp Woensdag van dr. A. Kuyper, oud-minister, een postwissel, groot f 2.50, met het vol gende opschrift: „Hierbij een kwartje van 1870 met negenmaal hot kapitaal aan interest." In 1870 was Veldkamp barbier te Midwolda (Oldambt), waar dr. Kuyper toen als spieker optrad, en zich bij Veldkamp liet scheren. Overhaast vertrek was oorzaak, dat dr. Kuyper niet betaalde, hetgeen dezer dagen, bij gelegenheid van een jubilóe van den barbier, enkele bladen vormeldden. BUITENLAND. Wraakoefening. Een afschuwelijke wraakoefening, waarvan vier onschuldige kinderen het slachtoffer zijn geworden, is in den nacht op Eerste-Paaschdag in het veen tusschen Kolbermoor en de Aiblinger Aue, in Beieren, gepleegd. Daar stond het kleine huisje van den turfsteker Senncr, die er met zijn vrouw en vier kinderen van 8, 7, 5 en 2 jaar woonde. Het huisje lag een zaam in het veen, op een kwartier afstands van de naaste buren. De vrouw van Senner was Zater dagavond naar Aibling gegaan, om er inlcoopen te doen. Toen het donker geworden was, had de man, nadat hij de kinderen te bed had gebracht, naar landsgebruik de Paascheiefèn vei stopt, die de kinderen den vol gonden ochtend moesten zoeken. Daarna ging hij zijn vrouw in den donker tegemoet. Bij het heengaan zag hij een man om het huis waren, maar hij hechte daar geen beteekenis aan. Senner was een kwartier van zijn huis, toen op verschillende plaatsen tegelijk de vlammen, die in het droge hout en de opgestapelde turven er omheen rybolyk voedsel vonden, er uit sloegen. Toen de menschen toe snelden, stond, het huisje in lichte laaie. Een hoschwachter heeft bij het schijnsel van de vlammen een man zich ijlings uit de voeten zien maken. Het huisje zelf was in korten tijd afgebrand en de vier kinderen lagen verkoold onder de overblijfselen. De ongelukkige moeder, die het onheil niet kon beseffen, hield nog de arm heeft het toch reeds volhandig genoeg met de portretten die hy maakt. Van hot oogenblik af waarop gij iets daartegen aan te merken vindt, heb ben wij u niet moer noodig. Honderd andere pasbeginnenden zullen maar al te gelukkig wezen als zij op zoo eervolle wijze hun brood kunnen verdienen." Eduard hoorde in dit alles slechts èèn klank weertrillen, dien van on verschilligheid en van wrevel tegen hem. Hij had nog de kracht haar te zalige kleine Paaschgeschenken, die zij uit Aibling mee had gebracht, in de handen, toen zij voor den roo kenden puinhoop van haar huis stond. Men verdenkt een anderen turf steker, die twee dagen tevoren met den vader getwist had, ervan dat hij don brand gesticht heeft. De revolver. Wederom een geval, waarin op lichtzinnige wijze van de revolver is gebruik gemaakt tot eigeniechting. Een paar weken geleden kregen twee Parijsche ambachtslieden twist over een hond. Dezer dagen ontmoetten zij elkaar weer bij het verlaten van een dans- lokaal. Na het wisselen van enkele woorden trok een hunner de revolver (hot schijnt wel, of ieder Parijzenaar met zoo'n wapen in zijn zak rond loopt, zooals wij mot een zakmes!) en schoot den ander neer. Men vraagt zich af waai toe in Frankrijk eigenlijk nog offlcieele rechters dienen Een moederhart. Huibert en Klaartje op zijn Ameri- kaansch. Te Washington is door een vereeniging, die zich de ondersteuning van moeders ten doel stelt een ten toonstelling van babies gehouden. Een vierjarig knaapje kreeg den eer sten prijs en een inwoner van Virginia deed nu dc presidente der vereeni ging het aanbod van een gift van een half millioon dollars, als het knaapje door hem als kind mocht worden aangenomen. De presidente liet de moeder komen, maar, hoewel aan deze een zeer belangrijke som werd aangeboden, weigerde zij haar kind af te staan. Niet voor al het geld der wereld doe ik afstand van mijn kind, zeide zij. Hartoperaties. Hartoperaties behoorden tot nog toe, zooals men licht denken kan, tot de praktiscli onuitvoerbare. Het is te gevaarlijk het orgaan, dat den bloedsomloop regelt en welks func ties bestemd zijn om het leven van het individu in stand te houden, te opereeren en het is ook ondoenlijk dit altijd met de regelmaat van een uurwerk functioneerende orgaan stop te zetten, daarmede zou ook het leven zelf zijn geöindigd. Niettemin is eenüokter er in ge slaagd proeven te nemen op honden, waarbij gedurende eenige minuten de bloedsomloop geheel was opgeheven en tijdens die oogenblikken geopereerd kon worden aan het zieke hart. De hier bedoelde arts legde een aantal klempincetlen om de bloedvaten, die uit liet hart komen en kon zoo 21/» min. lang den bloedsomloop opheffen. In die 2J/s min. opereerde hij, bracht een snede aan in den hartwand en drong door tot binnen in het hart Slechts twee van de vele door hem behandelde honden stierven, en dat nog slechts door fouten in de techniek. De tyd zal niet ver meer zijn, dat ook bij den mensch deze en Dog ingewikkeider operaties verricht zullen worden aan het hart. Amerikaansche reclame. Een aardige reclame heeft 'n New- Yoiksch kleermaker verzonnen om het publiek de door hem vervaardigde kleedingstukken aan te bevelen. Een magere, bijna twee meter lange heer staat op het trottoir van een drukke straat en kijkt eenigszins onrustig om zich heen, als iemand, die gaarne de straat wilde oversteken maar dit wegens de drukte en het gerij niet goed aandurft. Plotseling echter neemt hij een besluit en wel juist op het. oogenblik zooals alleen door angst vallige menschen wordt gedaan - dat het gevaar het grootst is en staat hij midden tusschen de naar alle richtingen jagende trams, rijtuigen en auto's. De voerlieden schelden en vloeken en te midden van een oor- verdoovend getoeter der auto-signaal hoorns, komen politie-agenten toe- „Dus zou hot u onmogelijk wezen aan mij te hechten, ook al verwierf ik mij geld en een naam?" Marcelle lachte opnieuw en ant woordde „Denkt g(j soms dat ik op u zou willen wachten tot ik oud was?" „Om uwentwil zou niets my on mogelijk zijn geweest," was al wat hij zeide, „maar ik zie liet wel, gy kunt mij niet liefhebben." En zonder haar een onkel verwijt toe te voegen over hare wreedheid, wilde hy zich verwijderen. Op dat oogenblik greep baar de angst aan dat haar vader voor goed een „medewerker" zou verliezen, die zooveel verdiensten aanbracht, en op hem toetredende zeide zy haastig: „Komaan, mijnheer Helmveld, ver geet die dwaasheid, denkt er thuis eens ernsig over na hoe onmogelijk uw voorstel was, en keer morgen weder als een verstandig man terug. Ik geef er u my» hand op dat ik ons gausche onderhoud zal beschou suellen om den ongelukkige te be vinden. Het geheele verkeer staat natuurlijk oen oogenblik stil en hier van maakt een klein dik kereltje, dat een nauwelijks te bedwingen prachtigen buldog aan een koord vasthoudt, gebruik om de straat over te steken. Het volgende oogenblik echter heeft do hond zich losgerukt en doet een aanval op de beonen van den langen mageren heer. Terwijl de kleine dikkerd schreeuwend en brul lend bovenmensehelijke pogingen doot om den hond terug te trekken, bijt en rukt dc dog met zijn tanden aan de broek van den reus, die echter als een rots in een woeste branding onbewogen blijft staan en galant twee dames, die in een tram willen stijgen de behulpzame hand biedt. Dan draait bij zicli om en deelt eenige reclame biljetten uit, waarop gedrukt staat: „Koopt uw pantalons bij den kleer maker X zij zijn on verschel» baar." Een heldenfiguur. Een Engelsch blad haalt in deze komkommerdagen van de politiek, de geschiedenis op van kapitein Gastagnette, eon heldenfiguur uit den grooteu Napoleontischen tijd. Het blad doet liet, naar aanleiding van een bericht uit New-York, dat daar de heer Jan van der Blasbalk gaat trouwen, vermaard om zijn kurken arm, elastieken oor, glazen oog en pruik. Maar dan was de kapitein Castagnette nog heel wat anders. Die vocht bij Waterloo, met houten armen en beenen, een loeren maag en een zilveren neus en wang. Bovenop zijn helm had hy een scherpe piek, waar hy duchtig mee weerde tot een granaat zich in zijn rug Ingezonden Mededeeling. De neurasthenie is wel degelijk een vervalling, een verzwakking van het zenuwstelsel, die tot onmiddelyk ge volg heeft een vermindering van de levenswerkzaamheid van alle organen. Het verloop en de verschijnselen van deze ziekte verschillen dikwerf. By dezen is het spierstelsel meer in het bijzonder aangetast. Daaruit komt voort een algemeene bezwaring niet een voortdurend gevoel van afmatting, een zwaren gang, verstijving der ledematen, weerzin voor alle lichame lijke oefening. Bij genen zijli het de hersenen die gedrukt zyn en dan heeft men te doen met hersen-neurasthenie, waarmee verlies van het herinnerings vermogen, verstands vermoeidheid, langzaam en moeielijk begrip, gebrek aan wilkskracht, duistere gedachten, zwaarmoedigheid en droefgeestigheid gepaard gaan. De oorzaken der neurasthenie zyn velenovermatige arbeid, buitensporig leven, sterke ontroeringen, zedelijke schokken, en al wat het zenuwstelsel van streek kan brengen. De neu rasthenie kan ook voortkomen uit koorts, uit maaglyden, uit bloedar moede. Bij de vrouw komt zij dikwerf tegelijk met de loeftijdswisseling en met onregelmatigheid der stonden voor. Het middel dat altyd uitmuntende resultaten tegen de neurasthenie ge geven heeft, is de hersteller van het bloed, de versterker der zenuwen, de Pink Pillen. Deze pillen versterken het zenuwstelsel op snelle en blijvende wijze en zij geven tegelijkertijd aan het organisme de verloren krachten terug. Pink Pillen Do Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fl.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 98 on H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder by verschillende Apothekers en goede drogisten. wen als hadden wij niet eens over de zaak gesproken." Maar Eduard nam de hem toege stoken vingers niet in de zijne. „Ik behoor, ongelukkiglijk, niet tot degenen die vergoten," antwoordde hij, „met mij is het gedaan". En cr was niets in haar dat haar waarschuwde waarop die woorden doelden; niets dat haar eene zachte vertroosting deed vinden. Niets; zy toonde zich alleen gekrenkt dat hy het door haar voorgestelde vredes verdrag durfde weigeren, en zoo ver liet hy haar, om in den vreemde rond te dolen en daar den dood te viuden." Onno was als versteend van droef heid, toch maakte zich zelfs in dat oogenblik onbeschi ijfelijke angst van hem meester en vroeg hy op sid derenden toon: „Gy hebt mijn moeder het lot van uw zoon verteld, zegt gij mij; hebt gij ook de namen genoemd van den schilder en van zijne dochter?" Helmveld wierp hem een droef- geestigen blik toe. „Neen", antwoordde hy, „want ik heb haar niet willen verontrusten." „Hoedat?" „Zij was begonnen met mij toe te vertrouwen dat ook gij Marcelle liefhad," „O! Ik dank u, ik dank u!" sta melde de jongeling weder adem halende, „ik had niet kunnen dragen dat zij haar geminacht zou hebben." „Arme jongenGij ook hebt haar dus wel innig lief?" plantte. De dokters vonden 't best het projectiel daar te laten. Jaren daarna lag kapitein Castagnette rus tig en vast bij een vuur te slapen. Toen gebeurde het dat zijn haren in brand geraakten, maar hij voelde het niet, want ze waren van hout. Het vuur naderde zijn leeren maag en juist toen de slaper een onbe hagelijk gevoel begon te krijgen, ontplofte de granaat, in zijn rug. Zoo eindigde de held zijn leven. Ingezonden Mededeeling. SPLENDID 31590. Het afdoende middel tegen Zomer sproeten. Sedert jaren bewezen. Verkr. by II.H, Drogisten en Coiffeurs. Bij de bloembollenvelden In onze omgeving. ..Nog een paar jaar, mijnheer," zei me zoo'n bollen kweek er in Koegras, „en we hebben onder de gemeente Helder zooiets van Schoten, Bloomen- daal, Santpoort, Bennebi'oek en Hille- gom." Terwyl de man lustig aan zyn Goudsche pijp trok, wees hij met de hand naar verschillende velden, die in hunne volle pracht prijkten, fris- sche en kleurrijke bedden, waarop April als het ware 's lands vlag uit spreidde niet tintelend rood en helder wit en zacht blauw van hyacinthen, flonkerend en gloeiend onder het voorjaarszonnetje. Hij noemde een aantal kweekers van hier en ginds tot onder de duinen en van Breezand en Anna Paulowna, hij sprak van plannen, die pas ge vestigde oudernemers voor deze streek maakten en hij vertelde van groote akkers die weer verkocht waren en speciaal bewerkt zouden worden voor de bloembollenteelt en hij verzekerde nog eens dat het niet lang meer zou duren of dit punt van Noordholland moest door deze cultuur een beduidend en druk bezocht bollenland worden. „U vraagt wanneer de tulp naar onze landdouwen is overgebracht? Dit precies na te gaan is niet ge makkelijk. Van nature is de bloem bol een gewas van Oosterschen oor sprong. Klein-Azie en Turkije moeten de groeiplaatsen zijn geweest, waar men ze het eerst aantrof, en vandaar heeft men ze naar ons land verplaatst. Reeds in de zeventiende eeuw wordt van de bloembollenteelt melding ge maakt, want met zwart krjjt staat 1637 te boek als het jaartal van den zoogenaamden dwazen tulpen handel, die ongeveer 275 jaar geleden een hoogtepunt bereikte. Wat was toch het geval De tulpen waren toen nog zeer sehaarsch, zoodat ze in zeer kleine hoeveelheden werden gekweekt en de bollen verhandelde men per gewicht. Wat was echter het gevolg van deze schaarschheid De tulp kwam wat je noemt „in de mode". Ze werd een voorwerp van uiterlijk vertoon on deed dienst om de praal zucht der menschen te streelen. Toen het eenmaal zoover kwam, ontstond er de naijver in den handel en had jong en oud het begeeren om dit kostbaar kleinood óók in 't bezit te krijgen. Zoo ontstond een ziekelijk streven bij onze rijke 17-eeuwsche voorvaderen om tulpen te bezitten, die de diamanten van den tijd werden en - daarbij dit voordeel hadden dat ze zich immers vermeerderden. Later zou maar al te zeer blijken hoe juist de gemakkelijke teelwijze en vermenigvuldiging der bollen juist de genadeslag aan den windhandel toebracht. Doch in 1637 en andeie jaren dacht men daaraan niet - de prikkel was er om tulpen, veel tulpen te bezitten. Woningen, kantoren, landerijen - geheele boerderijen werden verkocht om maar tulpen te kunnen koopen, want daar was geld als water mee te verdienen. Of men er verstaud van had of niet, dat kwam er minder op aan. Als men „Sedert een jaar leef ik nog enkel voort met haar beeld voor oogen.'' „En thans?" vroeg do grijsaard bijna gestreng. „Thans zal ik trachten haar to vergeten." „Ja, doe dat, beproef liet uit al uw macht. O! het is geen wrok. die mij aldus doet spreken, geloof my, maar enkel en alleen uw belang en en de eerbied voor uwe kunst. Gij ziet wat er wordt van den meest begaafden man die een wezen zonder hart of ziel heeft. Op zekeren dag doet die vrouw hem al zijne plichten, zijn eer en tot zelfs het geloof zijner kinderjaren vergeten. Hare liefde is even wreed als hare onverschilligheid en maakt niet min der rampzalig. Zoo gy er niet in slaagt haar beeld uit uw boezem te rukken, welnu, ontvlucht haar dan ton minste, vermijd de gelegenheid haar weer te zien; niots zal u zoo gemakkelijk vallen, want zij zal niet licht naar Holland woderkeeren, en gij zelf hebt de keuze der landen die grj door zult reizen. Na verloop van jaren zal die eerste liefde geheel voor u op den achtergrond zijn ge treden en u nog slechts voorkomen als een nevelachtig landschap dat in den avondmist verdwijnt. Volg mijn raad op, vriend, on eenmaal, ik weet het zeker, zult gij mij zegenen voor de pijn van dit uur." - „Belooft gij mij het stilzwijgen tegenover mfjne moeder te blijven bo- waren „Zeer stellig". „Heb dan nogmaals dank. Ik beloof u van mijne zijde dat ik geen enkele poging zal aanwenden om Marcelle ooit weder te zien." En hy nam afscheid van zyn nieuwen vriend, ten prooi aan eene wanhoop, die hij te vergeefs poogde te bedwingenhet was hem eone afschuwelijke pijn het ideaal z(jner eerste droomen plotseling aldus be roofd te zien van hare grootste aan trekkelijkheid: de goedheid en zacht heid waarmede zijn verbeelding haar getooid had. Was zij waarlijk in staat geweest aldus te spelen met een hart dat haar vergoodde en om harentwil zijne gansche toekomst ten offer zou hebben gebracht? Dat zij Eduard Helmveld niet lief had gehad, was hare schuld niet geweest. Over dergelijke gevoelens kan men niet gebieden; maar zij had hem medelijdend kunnen behandelenhem in plaats van hare liefde, die zoete vertroosteres, de vriendschap kunnen aanbieden, en de jonge schilder ware gered geweest! Maar beoordeelde men haar .niet te gestreng? Was de stervende wel rechtvaardig tegenm haar geweest in zijne laatste be kentenis; en had zijn ongelukkige vader zich niet alles onder te donkere kleuren voorgesteld? Het was zoo begrijpelijk dat men zich een mon ster afbeelde van de persoon die zijn kind in het graf had gebracht. Ja, maar Eduard Helmveld had zich niet voor eene nietigheid, eene valsche voorstelling kunnen dooden wanneer men zich op dien leeftijd geld had kon men tulpen koopen, om nieuwe voorraad te kweeken en deze met enorme winst van de hand te doen ten minste deze illusie dacht men te verwezenlijken. Dat er werkelyk groote sommen werden betaald, blijkt uit het feit, dat één enkele bol van de „Semper Augustus" werd verkocht voor f4600 plus eon nieuwe koets, met op den koop toe nog twee grauwe appelschimmels en toebehooren. En de gevallen waren niet zeldzaam dat tien en nog meer morgen land werden betaald voor één tulpenbol. De kan ging echter zoo lang te water tot ze brak. Spoe dig gingen de menschen de oogen open en geraakten de diamanten tulpen in discrediet. Weldra liepen de prijzen tot do helft terug en het kwam zoover dat iemand zijn tulpen bol van f5000 voor f50.— weer van de hand deed. 't Kon ook niet anders of 't moest wel zoo loopen. Vaak werden bollen die men nooit had zien bloeien, gekocht voor reusachtige sommen, 't Was dan ook gewoon een windhandel. Veel meer bollen werden er verkocht dan er destijds op de geheele wereld waren. Zoo liep do hoog opgevoerde speculatie ten slotte uit op een groote malaise. Duizenden in den lande werden do dupe van dien dwazen handel, waar bij menigeen zijn bezittingen verpand of verkocht had, waarbij volen rjjk maar nog veel meer straatarm wer den. Doch het dient erkend te worden dat deze dwaze handel echter de grondslag was van den natuurlijken en nanzienlyken handel die in later jaren met de bloembollen gedreven werd. Toch was de bollenhandcl toen nog geheel anders ingericht dan tegenwoordig. De bollenkweeker van toen bezat slecbts een paar bedden,, beplant met een collectie van de grootste verscheidenheid. Men ver kocht dan van ieder partijtje een paar bollen on verdiende daar flink geld mee. De kooplust was toen dan ook zeer groot en de kweekers durf den flinke prijzen vragen. In het begin der 19de eeuw was ook het bedrijf nog geheel anders ingericht dan thans, de bloembollenteelt had nog niet zooveel te beteekenen, vooral wat betreft de export, want de meeste bollen gingen naar Amsterdam waar liefhebbers zo kochten. Later vond men allengs een afzetgebied in 't buitenland en ontstonden langzamer hand de exporteurs. Toch ging dit met groote moeilijkheden gepaard vanwege de gebrekkige middelen van vervoer. De meeste exporteurs gingen te paard naar Duitschland om hun waar aan den man te brengen en met vrachtwagens werden de bollen daarheen vervoerd. Zij, dio zelf geen exporteur waren, verkochten hun leverbaar goed aan de handelaars en zoo ontstonden geleidelijk bekende exporteurs, waaruit later de groot handelaars kwamen. De laatste 25 jaar is de bollenteelt verbazend voor gegaan. Omstreeks 1870 was iemand met een bunder bollenland een kweeker van gewicht, sedert ging de teelt met reuzenschreden voor waarts, zoodat na ieder tiental jaren de teelt ongeveer verdubbelde. En dat dit invloed had op de prijzen, het behoeft wel geen betoog, do marktpryzen zijn in het laatst der 19e eeuw aanmerkelijk teruggeloopcn." Ingezonden Mededeeling. in het laboratorium. ProfessorHoe sterk chloor als bleekmiddel is, mijne lieeren, moge u hieruit blijken, dat, als ik op het examen de studenten ernaar vraag, velen reeds bleek worden als ik het woord maar noem. en met zijne vooruitzichten het leven beneemt, moet de vertwijfeling wel volkomen zijn. en de oorzaak daarvan wel overwegend zijn geweest. Uren lang zwierf Onno rond aleer hij zijne zelfbeheersching genoegzaam herwonnen had, om den vragenden blik zijner moeder 'te kunnen door staan, en toen hy haar eindelijk weerzag, sprak hij baar enkel van 's grijsaards indrukwekkend talent, en van zijne eigene blijdschap dat zij, juist op het oogenblik dat hij haar voor eenigen tijd ging verlaten, vrienden gevonden had, die haar zeker zouden verhinderen zich al te eenzaam te gevoelen. Therese kwam haar werkelijk nog dienzelfdon dag opzoeken en vroeg haar eens naar hare moeder te komen zien, wat juffrouw Holdius zich haastte te doen, en nog eer dat Onno op reis ging was er een ver trouwlijken omgang tusschen de boide gezinnen ontstaan, die dor weduwe alles waard was. Voor den jongeling was het eene groote zaak haar, voor het eerst na zoovele jaren, weder te verlaten; maar hy stelde zich daarvoor zooveel mogelyk schadeloos door haar lange brieven te schrijven, waarin hij haar, tot in de minste bijzonderheden, zijn wedervaren mededeelde. (Wordt vervolgd,)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1