HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4301 DINSDAG 21 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per post BO ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. PLAATSELIJK NIEUWS. T.a.v.m.u-bioscoop. Zaterdagavond woonden we de voorstelling bij van de bioscoop aan de Spoorgracht, waar 't toen gezellig vol was. De natuur-tafereelen, die gegeven werden, verplaatsten ons aan de schilderachtige kusten van Normandie. "We zagen de zeilende visschersbooten bij Barfleur, de visschende kustbe woners druk aan 't werk. We woon den een oefening by met de redding boot die daar van de steile kust in zee moet worden gestort wijl er niet zooals bij ons, een strand is. Een mooi gezicht bij kalm weer; we kunnen ons verbeelden wat dat zal zijn als de zee daar in heftige beroering is. De bemanning der red dingsboot werd ons voorgesteld, voor op de 62-jarige schipper, die reeds «en 200 menscbenlevens redde. Het avondlandschap de onder gaande zon spiegelend in het rustige water was subliem. Als hoofdnummer werd gegeven „Vrouwenliefde en -leed", een drama in 6 bedrijven. Voor dezen film was door de T.a.v.e.n.u-bioscoop nog al wat reclame gemaakt en nu wij 't gezien hebben durven we zeggenterecht. 't Was de eerste film der auteur- kunstserie van Lyda Borelli. Deze beroemde Italiaansche artiste speelt met een gratie en elegance, alleen aan enkelen eigen. We konden haar ook bewonderen in de rollen van „Salomé darmen', en „la Traviata". De geschiedenis vertellen zou wat lang zijn. Trouwens de explicateur doet het zoo smakelijk en mooi als men maar verlangen kan. Hij houdt de gespannen aandacht van het publiek bij de zich in logische volg orde afspelende tooneelen de volle twee uur gaande I Dat zegt wat. Zoo wordt het een boeiende roman die begrepen en meegevoeld wordt. Als extra-nummer werd gegeven de dolle geschiedenis van Gribouilli, die een tapijt steelt en dat verandert in een trottoir roulant. 't Had een onbedaarlijk lachsucces. Htldarseha Tooneelversenlging „Tavenu". Zaterdag gaf de T.V. „Tavenu" eene uitvoering in „Casino", waarbij op gevoerd werd een blijspel ,van R. Kneisel,,, De gevolgen van een Leugen", voorafgegaan door eene declamatie van den heer G. Joh. van der Lee, van het bekende „Heksenlied" van Ernst van Wildenbruch, in Holland- sche vertaling. De heer Van der Lee was sober in zijn voordracht, wel wat M te sober. Hij was te weinig suggestief en daardoor ontroerde zijn voordracht niet, wegens gebrek aan realiteit. Wat meer intonatie ware op haar plaats geweest. Het blijspel was een oude bekende, niettemin werd het met vreugde ont vangen. Het aardige gegeven, de ver wikkelingen, die het gevolg waren van dien leugen, en de langzame afwik keling van het geheel hielden ons onafgebroken geboeid, terwijl een tikje pikanterie niet ontbrak. De méde- spelenden kweten zich goed van hun taak; Elise was een bekoorlijk jong vrouwtje, dat zich smaakvol wist te kleeden, maar dat een beetje beter moet leeren huilen. In dat opzicht kon zij bij Lotje, de dienstbode, een lesje nemendie gaf zeer ongedwon gen, ongegeneerd spel te hooren. en zag er, zeker van de waschechte liefde van Karei, den ober, erg gelukkig en tevreden uit. En Anna, de verliefde bakvisch, die we ook al van meer dan éene gelegenheid kennen, ver vulde haar taak goed. Over 't alge meen waren de rollen niet te zwaar voor de praestaties der dames, alleen, als 't heusch even tragisch werd, schoten ze wel eens te kort. Nu is ook een tragédienne niet voor nie mendal zoo hoog in aanzien. Wat de heeren betreft, - de heer Van der Lee had de rol van den zondigen dominé, die eigenlijk zoo onschuldig was als een lam, en die rol vervulde hij, zooals we dat van hem gewend zijn. Eenling, de koster was de komiek en hij wist op onna volgbare wijze op de lachspieren te werken om de droog-grappige wijze waarop hij zijn leven op dit onder- maanBche meende te moeten uitleven Berthold Eichmann gaf ongedwongen spel en de raad Zornbock, die de ondankbaarste rol van het stuk had, omdat hij zoo'n beetje de kwade genius was, had zich aardig gegrimeerd en wist zijn rol waardig te vertolken. Ten slotte Karei, de ober, en Amanda, twee kleinere rollen. Karei, in zjjn bewustzijn van ober- kelner van een „deftig" hötel, deed ook erg gewichtig, en Amanda met hoog-blonde pruik en geschminkt ge laat, vertolkte goed de rol der demi- mondaine, die men den onschuldigen dorainé-met-het-snoezige-vrouwtje in de schoenen schoof. Zoo liep alles naar wederzljdsch genoegen af; ook wij waren tevreden dat nog vóór half twaalf, trots „Hek senlied" en half-negen-aanvang, het scherm voor de laatste maal zakte. Tal van jongedames en -heertjes wachtte op het bal, dat aantevangen stond. BINNENLAND. Ontvangst der torpedobooten te Maastricht. Begunstigd door fraai weer trokken tegen half vier Zatermiddag honder den en nog eens honderden Maastrich tenaren naar de Sandersbrug, buiten de Boschpoort, om bij aankomst der booten tegenwoordig te zijn. De berm langs de Zuid-Willemsvaart, waar de booten zouden aankomen, zag zwart van de menschen. Bij de aanlegplaats bevonden zich het bestuur van de afdeeling Maastricht van „Onze Vloot", hoofd-officieren met hunne dames en genoodigden. Juist te vier uur kwamen de torpedobooten „Mak jan" en „Christiaan Cornelis" voor anker. De militairen zetten het volkslied in, de officieren en manschappen traden in het gelid, en de voorzitter van „Onze Vloot", de heer mr. Du Celliee Muller, heette officieren en manschappen welkom in de stad. waar de Kon. Ned. Marine voor het eerst haar intree doet. Hij en met hem alle Maastrichtenaren stellen dit bezoek op hoogen prijs. Hij hoopt, dat de ontvangst hier ter stede den band tusschen volk en de vloot nau wer zal aanhalen. Hy stelt voor een hoera aan te heffen op H. M. de Koningin, hetgeen aanstonds ge beurde. De commandant van de „Makjan", de heer Witteveen, dankte voor de hartelijke woorden. Hij betreurde, dat de nauwe waterwegen het niet mogelijk maakten, grootere torpedo booten hierheen te zenden. Hij twij felt er niet aan, of de dagen in Maastricht doorgebracht, zullen in aangename herinnering blijven. De marine officieren gingen daarna hunne opwachting maken bij den Commissaris der Koningin, terwijl om uur receptie ten stadhuize gehouden werd. In de groote vestibule stonden Burgemeester en Wethouders en gemeenteraadsleden, hoofd- en andore officieren uit de garnizoenen Maas tricht, Roermond en Venlo, het orkest der Stedelijke Muziekschool, en de padvinders. Bij het binnenkomen van den vice- admiraal Van Hecking Colenbrander, de zee-officieren en het bestuur van „Onze Vloot", hief het orkest het volkslied aan. De Burgemeester stelde den vice- admiraal de raadsleden voor en heette allen welkom. Spr. zeide dat zelfs een buitenlandsche reis moest ge maakt worden om met deze zeesche pen Maastricht te kunnen bereiken. Hij hoopt, dat dit bezoek de gene genheid voor Maastricht zal doen toenemen en Maasricht zelf den roem der gastvrijheid zal hoog houden. Hy noodigt uit een glas te ledigen op de toekomst van de Kon. Ned. Marine en het welzijn der aanwezige zee-officieren. De vice-admiraal dankte voor do hartelijke woorden, wees erop, dat slechts twee kleine „proel'staaltjes" van de Ned. vloot hierheen gezonden zijn om den band tusschen volk en vloot te versterken. Hij twijfelt er niet aan, of de dagen, hier doorge bracht, zullen tot de merkwaardigste behooren en drinkt op het welzijn van Maastricht. Te zeven uur vereenigde zich on geveer een dertigtal gasten aan den feestmaaltijd bij den Commissaris der Koningin. (H.bld.) Stuurlledensxaman. 's-Gravenhage, 18 April. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman H. F. de Boer; derde stuurman F. H. Dobbinga, H. Ch. J. van den Eeden en B. Elzinga. Staking aan „Da Avondpost". Zaterdagmorgen is opnieuw een staking aan „De Avond post"-drukkery te 's-Gravenhage uitgebroken. De directie wilde vijf gezellen niet meer tot de werkplaats toelaten, waarop het geheele personeel het werk nederlegde. Ondsugdolijko visoh? Vrijdagmiddag is aan de militairen der infanterie in het garnizoen Ede bij het middagmaal gebakken visch verstrekt, die door een handelaar te Utrecht was geleverd. Zaterdag morgen hebben zich ongeveer BO miliciens ziek gemeld, die gedurende den nacht onwel zyn geworden en voor het meerendeel last hebben van braken. De ontboden officier van gezondheid heeft rust voorgeschreven en ziet den toestand niet ernstig in. Haring sn ansjovis. Enkhuizen, 18 April. In de afge- loopen week waren de uitkomsten der haringvisscherlj, wegens te lage prijzen, onbevredigend. De visch, die in 't begin der week bijna onver koopbaar was, steeg wel aanmerke lijk in prijs, maar toch niet genoeg om de visscherlj winstgevend te maken. In 't geheel werd hier deze week aangevoerd ruim IJ millioen stuks Zuiderzeeharing, tegen een gemid delden prijs van 88 ct. per tal (200 stuks), wat een totaal bedrag vormt van f 2850, en een gemiddelde besomming aanwijst van slechts f47.50 per vaartuig. De laatste aanvoer van heden (Zaterdag)middag gold gemiddeld 52 ct. per tal. De hoop der Hollandscbe koop lieden, dat Duitschland nu tegen lage prijzen (linke hoeveelheden haring Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 zou kunnen plaatsen, is niet vervuld. Vooral in Noord-Duitschland (langs de Oost-Zee) was weinig vraag. In 't laatst der week werden, niet alleen in 't Noordelijk-, maar ook in 't Zuidelijk bekken der Zuiderzee enkele ansjovissen gevangen, 't Komt zeer zelden voor, dat deze vi9chjes zich in dezen tijd van 't jaar reeds zoo Zuidelijk vertoonen. De hier aan gebrachte exemplaren (gevangen in de reepnetten) waren mooi van stuk. Brand aan boord van het s.s. „Djebres". Onder de laatste berichten in ons vorig nummer hebben wij reeds ge meld, dat in het s.s. „Djebres" (ex- „Solo"), van de Rott. Lloyd, liggende te Rotterdam, brand was uitgebroken. Ditmaal is de oorzaak van dozen scheepsbrand bekend, en te wijten aan onvoorzichtigheid der boot werkers. Zaterdag werd, omstreeks 4 uur, een ploeg werkvolk uit ruim 3 van het schip, liggende in de Parkhaven, voor ander werk naar boven geroepen. "V het verlaten van het ruim be diende de bootwerker Stoks zich van een brandende doch onbeschermde kaars, omdat het in het ruim zoo donker was. Deze kaars hield hij in de linkerhand, terwijl hij zich met de rechter aan de ladder vasthield, waarlangs hy naar boven klom. Onder het opklimmen is de vlam in aan raking gekomen met het weefsel van balen, die in het ruim bij honderden waren opgestapeld, en in een oog wenk liepen de vlammen huppelend over die balen het ruim rond. Wel heeft de bootwerker nog getracht met zijn pet de eerste vonken te dooven en wierpen een paar andere werklieden een paar emmers water over de balen, maar dit bleek onbe gonnen werk. Toen werd van Moller's terrein af met twee stralen water in het ruim gegeven en de brandweer gealarmeerd. In ruim drie, gedeeltelijk al gelost, bevonden zich uitsluitend goederen voor Hamburg bestemd, waarbeen de „Djebres", die Donderdag uit Ned.- Indie was aangekomen, de volgende week zou vertrekken. Onder deze goederen zijn ongeveer 2600 balen coprah, voorts zakken met gom- damar, kisten thee en zoo meer, maar coprah was het hoofdbestand deel van de lading in dit ruim. Bij het verschijnen van de brand weer hing een roode vuurgloed boven het openstaande ruim, vlammen wer den bij dezen scheepsbrand niet waar genomen. Ten einde den brand meester te worden schoot er niets anders over dan het geheele ruim 8 onder water te zetten. Want inmiddels was in de machinekamer het schot, dat haar van dit ruim scheidt, rood eu gloeiend geworden en aan stuurboordzijde van het schip zetten eenige platen van de huid zich door de geweldige hitte buitenswaarts uit. Nu beval de heer Brouwer, inspec teur van den Rott. Lloyd, mannen te ontbieden van Wilton's Scheeps werf om gaten in het gloeiende schot van de machinekamer te boren. Aldus geschiedde en door do geboorde gaten werd nu ook van ter zijde uit de machinekamer het vuur bestookt. Een gelijke maatregel word daarna genomen in ruim 4, dat reeds geheel gelost is. Ook daar werd het schot, dat dit ruim van ruim 3 scheidt, op geiyke wijze doorboord. Een en ander had ten gevolge, dat men tegen acht uren in den morgen den brand vol komen meester was en de brand weer kort daarna kon inrukken. Maar om 7 uur stond 272 c.M. water in ruim 3 en belde de „Djebres" vry sterk naar bakboord over. Ook de machinekamer is niet van schade vry gebleven. Het Nederlandsch Kankerinstituut. De vereeniging „Het Nederlaudsche Kankerinstituut" vestigt in een rond schrijven de aandacht op de ellende, welke de kanker in alle kringen der samenleving aanricht. In Amsterdam stierven in 1012 786 personen aan kanker; dat is 11% van alle sterf gevallen. Van elke zes personen boven de 40 jaar stierf er een aan kanker. Het buitenland doet veel en deed reeds veel. Nederland mag hier niet achter blijven. Het Is noodlg ook hier krach tiger dan vroeger mede te werken aan de kankerstudie, en ook hier de kankerbehandeling zoo goed mogelijk te doen worden. Daarom trachten ondergeteekenden fondsen byeen te brongen, bestemd voor het stichten en onderhouden van een laboratorium voor kankeronderzoek, van een zieken ziekeninrichting voor kankerbehan deling, en van een bibliotheek, tot beide behoorende. Het plan bestaat een Nederlandsch Kankerinstituut op te richten, doch daarmee zijn eenige tonnen gouds gemoeid. Met reden mag verwacht worden, dat de regeeringen van land, provincie en gemeente hulp zullen verleenen. Het bevorderen der volksgezondheid, de bestrijding van volksziekten is een onderwerp van voortdurende zorg van onze bestuurslichamen; Neder land heeft in de statenreeks een goeden naam op dit gebied. Zonder twyfel is echter noodig, dat eerst onze burgerij zelf blijken geeft, de oprichting van een Nederlandsch Kankerinstituut op prijs te stellen en te willen bevorderen, door gelde- lijken steun te verleenen. D« vereeniging doet een beroep op de offervaardigheid der Nederlanders, teneinde die oprichting mogelijk te maken. Penningmeester is J. Frederik Bangert, Kerkstraat 363, Amsterdam. Gevaarlijke sluitzegels. Naar het Nwsbl. v. Ned. verneemt, komen er te Amsterdam bij enkele kinderen gevallen van huiduitslag voor om mond en neus. By enkele kinderen heeft die uitslag zelfs een vrij groot deel van het gezicht aan getast. Het is gebleken, dat deze huidaandoening een gevolg is van het likken aan sluitzegels. Sommige soorten zegels zijn zeer zwaar gegomd, terwyl die gom schadelijke bestand- deelen schijnt te bevatten. Geen Zigeuners, maar Franschen. Wij ontleenen dezer dagen aan de .Harderwijker Ct." een bericht, mel ding makend van molestaties waaraan te Harderwijk een Fransche dame en twee Fransche heeren hadden bloot gestaan. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat het gebeurde hieraan moet worden toegeschreven, dat de bevolking met name de bewoners van het visscherskwartier, de Franschen door de ietwat ongewone kleeder dracht van twee hunner, voor Zigeu ners hadden aangezien. En nu zyn het juist de Zigeuners, die nogal wat overlast veroorzaken aan de bewoners van Harderwijk, en er daarom niet bepaald als welkome gasten worden be schouwd. Een „pikante" Zending. Zaterdagavond staken eenige pas sagiers naar Engeland over, wier aantal niet wel te stellen of te schatten is. Wij althans zouden niet bij be nadering durven ramen hoeveel bijen er gaan in 300 ronde korven en 30 kasten, maar de afzender weet 't misschien wèl ongeveer. De afzender heeft 't de moeite waard gevonden, zijne pleegkinderen zelf naar hun nieuw vaderland te begeleiden't is de heer Hans Matthes, te Breukelen, de houder van den grootsten byen- stand in ons land. Hij hoopt ze over Amsterdam met de „Zaanstroom", van de Holl. Stoomboot-Maatschappij, behouden over te brengen. Wel karakteriseerend is, dat een geval als dit hier geheel onopgemerkt blijft en in Engeland de pers in be weging brengt, die er nu al op uit 13 alle bijzonderheden te willen weten omtrent de wyze van verzending, den naam van de boot, het aantal bijen, hunne bestemming, enz. Datzelfde verschil in belangstelling voor zulk een onderwerp weerspiegelt zich ook in het feit dat nu nog in Engeland voortdurend in de bioscoopen vertoond wordt de film, welke eenigen tijd geleden de Engelsche bijenkundige J. C. Bee Mason - hier ook bekend door eene voordracht in Bellevue maakte van den bijenstand van Hans Matthes, met eenige leuke kiekjes uit de landelijke omgeving. Hij zelf geeft er de explicatie bij. Hier te lande zag geen enkele bioscoop heil in de ver tooning, hoewel de heer Matthes zich bereid verklaarde, gratis er de toe lichting bij te geven. De aankomst van de 330 byen- kolonies zal nu in Engeland het onder werp van een nieuwe film worden. (N. v. d. D.) Advertsntiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertcntiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25% hooger berekend. Broota letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bswljs-exemplaar 24 cenL BUITENLAND. De aanslag op den burgemeester van New-York. Zooals reeds met een enkel woord werd bericht, is Vrijdag j I. een aan slag gepleegd op Mitchell, den burge meester van New-York. De burge meester wilde juist in een auto stap pen om uaar een restauratie te rijden, waar hy zou ontbijten, toen een schot viel. Do burgemeester bleef onge deerd, de stadsadvocaat Polk echter werd in de waug geraakt. De kogel drong rechts in de waug. verbrijzelde twee kiezen en kwam aan de linker zijde weder naar buiten. De wonden schijnen echter niet gevaarlijk te zijn. De man, die den aanslag pleegde, heet David Rose en is 68 jaar. In zijn zakken werden twee bijna onleesbare, zeer verward gestelde brieven, gericht aan Mitchell, gevonden, waarin hij den burgemeester allerlei verwijten doet over zijn beheer en speciaal over het feit, dat hij eerst van plan was kolonel Goethals, den tegenwoordigen gouverneur van de Kanaalzöne tot politie commissaris te benoemen en thans Wood benoemd had. Immers Goethals noch Wood hadden, volgens den schrijver, eenig begrip van het politiewezen. Zooals reeds werd bericht, houdt men Rose voor krankzinnig. Ernstig spoorwegongeluk. Vrijdagochtend is bij Steinacb, in Beieren, een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Toen een goederentrein tegen half acht tusschen Steinach en Er- metzhofen over den spoordijk reed, is deze plotseling tengevolge van een aardverschuiving, bezweken. De loco motief en tien wagens van den trein vielen van den dijk naar beneden. Op dit oogenblik kwam een tweede goe derentrein uit de andere richting. De machinist kon niet meer tijdig stoppen de tweede trein reed op den wrak- hoop in en viel van den anderen kant van den spoordijk naar beneden. Een stoker werd gedood, twee machinisten en een stoker kregen ernstige brand wonden, 2 hoofdconducteurs werden licht gekwetst. De stoffelijke schade is zeer groot en de twee sporen zijn versperd. Dievenbende gearresteerd, Een juwelier te Parya had de ge woonte om, wanneer hij zijn klanten aan ,huis bezocht, zich te laten ver gezellen door een bediende, die iu een klein wagentje de kostbaarheden meevoerde, waaruit de klanten hun keus moesten doen. Soms was er voor meer dan een millioen frank waarde in het wageDtje geborgen. De juwelier had sinds eenigen tijd opgemerkt, dat hij by zyn bezoek aan zyn klanten door een troepje verdacht uitziende individuen gevolgd werd. De politie werd gewaarschuwd. Toen Zaterdagochtend de man met het wagentje op de Place Vendöme wachten moest voor een huis, waar zijn patroom een bezoek aflegde, hield hij zich opzettelijk als of hij niet op de aan zijn zorg toever trouwde schatten lette. Een der ver dachte individuen schoot er op af en maakte zich, na een slot verbroken te hebben, van een leeren zak meester, die voor 400.000 frank aan edelge- gesteenten bevatte. Maar de politie op de loer en de dief werd inge rekend en met hem vyf medeplich tigen. Onder hen bevond zich graaf von Monlgelas, die in 1869 te Lich ten burg in Beieren geboren is. De vrouw van den graaf en zijn secre taris, eveens Duitschers, zyn ook aangehouden. De bende bestond verder uit een Spanjaard, een Pool, een Engelschman uit Afrika en een Franschman. De. politie loerde al lang op den graaf, die in Spanje en en Italië diefstallen gepleegd heeft en in 1907 is zijn uitlevering gevraagd door de Engelsche regeering wegens diefstal van een schilderij. Duitschlands scheepsbouw. Vry veel opzien heeft in de afge- loopen week onder de Engelsche scheepbouwers het feit gebaard, dat eene Italiaansche scheepvaartmaat schappij, die een nieuw schip moest bestellen, zich hiervoor niet tot de Engelsche, maar tot de Duitsche nijverheid gewend heeft. Langen tijd bleef immers aan Enge land op dit gebied dealleenheerschappij verzekerd. De reeders van andere naties konden het oorspronkelijk, als zy tot uitbreiding of vernieuwing hunner vlooten over wilden gaan niet zonder de Britsche industrie stellen. Geleidelijk is hierin verande ring gekomen. Duitschland ging daar bij voor. Zyne werven begonnen met zich op den bouw van kleinere.vracht- en passagiersschepen toe te'leggen en lieten de vervaardiging van de groote Transatlantische mailschepen der Hamburg-Amerikaanlijn en van den Nord-Dentschen Lloyd nog aan de Engelsche nijverheid over. Maar langzamerhand werden de hellingen in Duitschland verlengd en zijn de takken van industrie, die met den scheepsbouw samenhangen, er tot bloei gekomen, zoodat de groote, Duitsche maatschappijen Engeland niet meer noodig hadden. De bestel lingen, die vroeger daar te lande, voornamelijk aan de firma Harland en Wolfl Ltd. te Belfast, gedaan werden, gingen o. a. over aan de werven van de firma Blohm en Vosz, en van de Vulkan-maatschappij. Duischland bad de Engelschen alleen nog slechts noodig, wanneer zijne eigen werven overvuld waren en zij om die reden de opdrachten af moes ten slaan. Hierby is het echtgr niet gebleven. Tot nu toe kon Engeland voor het vasteland zöö goedkoop en zbö snel bouwen, dat de continentale reeder, die aan de werven van zijn eigen land de levering zijner schepen niet kon opdragen, die bestelling als van zelf sprekend aan de overzijde van de Noordzee ging doen. De Britsche werven dachten niet aan de moge lijkheid van concurrentie. Het moet hun daarom wel bijzonder vreemd te moede geweest zijn te vernemen, dat de Societd Nazionale di Servizi Marit- timi van Genua de levering van een schip van 10,000 ton, - waarvoor zy waarschijnlijk zoowel in Engeland als in Duitschland prijsopgave vroeg gegund heeft aan eene Duitsche firma, de werf van Blohm en Vosz te Hamhurg. SPORT. VOETBAL H.B.S.1—H.F.C.1: 2—3. Ongeveer 2 uur stellen de elftallen zich op, onder leiding van den heer Bonn. Beide ondernemen dadelijk een forsche verkenning, welke natuur lijkerwijze tot niets leidt. By alle spelers is een zekere mate van zenuw achtigheid waar te nemen, hetwelk een merkbaren invloed op het spel uitoefent. Na eenige kleine weder- zijdsche bezoeken, neemt H.F.C. spoedig het spel in handen. Echter, niettegenstaande het feit, dat het H.B.S.-doel onophoudelijk bedreigd wordt, weet de H.B.S.-voorhoede plotseling door te zetten. Mooi wordt de bal opgebracht en Kramer maakt het eerste doelpunt voor H.B.S. Hierna dringt H.F.C. weder sterk op. Bij het wegwerken van de bal maakt Muller hands juist buiten het strafschopgebied, en een vrije schop voor H.F.C. is hiervan het gevolg. Deze wordt door Grootte genomen, welke juist onder tegen de lat schiet. De bal springt terug tot vóór de spelers, welke op de doellijn stonden. Dit doelpunt wordt echter door den scheidsrechter toegekend, ofschoon deze zich niet op de doellijn bevond, en dus m.i. onmogelijk kon consta- teeren of de bal inderdaad over de lijn geweest is. Over dit doelpunt loopen overigens do ineeningen uit een. H.F.C. maakt dus gelijk. Kort daarna is het rust. Stand 1 1. Na halftime zet H.F.C. weer flink op. Een scherpe voorzet van Taylor verandert door den wind van richting en draait in het net. Zoodoende leidt dus H.F.C. mot 2-1. By het aanvallen van Taylor maakt Kramer freekick in het doelgebied, en een penalty is hiervan bet gevolg. Dito neemt hem, zooals gewoonlijk, en vergroot den voorsprong van H.F.C., aldus de stand brengende op 3-1. H.F.C. dringt nog steeds op, maar ook H.B.S. tracht den achterstand te verkleinen. By een aanval op het H.F.C.-doel wordt weder hands ge maakt, zoodat H.B.S. ook een penalty te nemen krijgt, welke door Kramer goed ingezet wordt (8-2). Verachillende schoten worden nog gelost, waaronder zeer mooie, doch ze worden door Riemerts gestopt. Het einde komt dan ook spoedig met 3-2 voor H.F.C., welke nu dus ongeslagen kampioen is. Over de spelers kunnen wij kort zijn. Allen hebben flink gewerkt, ofschoon by H.B.S. het élan ontbrak, dat het spel van H.F.C. kenmerkte. Wel bleek dat H.B.S. flinke schutters in de voorhoede telt. Grootte was ditmaal met schieten niet erg op dreef. Over meer of minder fraai spel zullen wij hier niet verder uit weiden. Het aantal strafschoppen was legio. Echter waren er by, die nu niet direct noodig waren, maar men vergete niet, dat bij een match als deze niet precies genoeg kan worden opgetreden. In ieder geval was de leiding van den wedstrijd in vertrouw de handen. P. C. De Militairen op 'e Rijkswerf. Verloopen Zaterdag is een aanvang genomen met de serie-wedstrijden, uitgeschreven door Hr, Ms. Gelder land, en te houden op 's Rijkswerf te Willemsoord. Ingeschreven zijn daarvoor 7 clubs, te weten: Gelder land, Emma, Neptunus, Bellona, Zeeland, Van Speyck en Heemskerk. Om het gehalte van en de animo voor deze wedstrijden te doen stijgen, werd besloten om voor het winnende elftal (d.w.z. het elftal dat als no. 1 uit den strijd komt) een medaille beschikbaar testellen, plus elf draag- medailles voor elk der spelers van het winnende elftal. Het behoeft dan ook geen betoog, dat bij eiken speler de zucht naar de overwinning diep was ingeworteld, zoodat er verschillende mooie mo menten en spannend spel waren te zien. Het is zeer te betreuren, dat er op de werf geen publiek wordt toe gelaten. Wat dat beteekent zal ieder sportman wel begrijpen. De uitslagen van Zaterdag zijn: I.30-2.30 uur: Zeeland - Heemskerk02. 2.30-3.30 uur: Bellona-Emma: 1—3. 3.80 - 4.30 uur: Gelderland-Neptunus: 8—0. Van Zondag: 1.30 - 2.30 uur: Neptunus-Van Speyck: 4-0. 2.80— 8.30 uur: Zeeland-Bellona: 2 8. 3.30 - 4.30 uur Gelderland-Emma: 0-2. De stand is a.v.: Oöip. Oow. Verl. DO«|£. Punt. V.g. Emma 2 2 0 5 1 4 2 Gelderl. 2 I 1 3 2 2 0.6 Neptun. 2 1 1 4 3 2 0.6 Bellona 2 1 1 4 3 2 0.6 Heemsk. 1 1 0 2 0 2 2 Zeeland 2 0 2 2 5 0 - v. Speyck 1 0 1 0 4 0 - De wedstryden voor a.s. Zaterdag en Zondag zyn: Zaterdag Gelderland Van Speyck. Zeeland-Emma. Heemskerk Bellona. Zondag Emiua-Neptunus. Zeeland - Gelderland. Heemskerk - Van Speyck. Internationale wedstrijden. Enschedé: Oost-Nederl. West-Duitachl.41 Hamburg Noord-Duitscbl. - Noord-Nederl.:5—0. INGEZONDEN. M. de R.l Indien Uwerzijds daartegen geen bezwaar bestaat, zou plaatsing in Uw veelgelezeu blad van het onder staande mij aangenaam zijn. Het is overgenomen uit hot „Stichtsch Vrljz. Protestantenbl." Wy hebben 'n vereeniging tot be scherming van dieren, en hoe noodig is het, dat ze bestaat! Is het geen schande dat ze noodig is, dat onze humaniteit nog zoo laag staat onder alle rangen en standen, dat ze nog geenszins overbodig mag genoemd worden? Dat daar nog altijd dieren mishandeld worden op de meest ergerlijke en onnoodige wijze? Hier in laboratoria, om proeven op hen te nemen, die reeds lang genomen zyn en ten eenenmale ongerecht vaardigd zijn, ginds bij jachtslachte- rljen op groote schaal of om fijne kostjes te verkrijgen, waarvoor dieren op een of andere wijze moeten worden gemarteld. Wij nemen het jongenB kwalijk als zy nestjes uithalen, of, vooral in den broedtijd, vogels schie ten, en moeten wy het maar niet steeds aanzien, hoe dames zich tooien met de afschuwelyke aigrette, waar van nü toch wel iedereen weet, dat ze alleen te verkrijgen is door het dooden van de wijfjesreiger in den tijd dat ze eieren en jongen heeft, zoodat elke aigrette het teeken is van eeu uitgehongerd nest. O, maar er zijn een menigte valsche aigrettes, nagemaakte I 't Kan zyn, en ik hoop hot Maar de allereerste standen zullen wel geen nagemaakt spul willen dragen: zij dragen de echten van een verfijnd wreede echtheid, 't Kost my waarlijk soms moeite om beleefd te zyn tegen dames, die getooid zijn met deze en dergelijke veerentooi. Dat duizenden van onze zangvogels worden opgevangen en gedood, om aan modegrillen te voldoeD, moeten wij daar maar zonder protest in be rusten? In de „N. R. Ct." van 24 Febr. 1.1. stond een stuk over „vogelmoord" op het eiland Laijsan, bekend om zyn ryke guano afzettingen, wijl millioenen vogels er hun broednesten hadden „Overal op het eiland zag men „beenderen en skeletten van vogels, „wier vleugels waren afgesneden. „Een der houten barakken,die vroeger „door de guano-maatschappij werd „gebruikt en nog was blijven staan, „was geheel opgovuld met duizenden „en nogmaals duizenden vleugels. „Over een groot gedeelte van het „eiland, dat vóórdien een broedplaats „voor de albatrossen was, kon geen „enkele vogel meer opgespoord wor- „den. Een oude, diepe vergaarbak „van een der vroegere guano-maga „zynen werd door de stroopers- „ellendelingen gebruikt, om er de „levende albatrossen, wier vleugels „waren afgesneden, in te werpen, „zoodat duizenden dezer onschuldige „dieren er den langzamen, gruwe- „lijken verbloedingsdood stierven. „Deze langzame folterdood werd door „de moordenaars speciaal zóó uitge vonden, ten einde de huiden der „vogels geheel vrij te verkrijgen van „de daaronder liggende vetlaag, die „gedurende het langzame sterven „van het dier verbruikt wordt door „het lichaam: zoodoende vorderde „het prepareeren van de huiden zoo „goed alB geen schoonmaak. Geraam ten van jonge nestvogels, die, zonder „de moederzorgen, verhongerd waren vond men ook veel. Ofschoon de „stroopers het voornamelijk op de „albatrossen gemunt hadden, doodden zij tevens alle andere vogels, die in hun bereik kwamen, zooals „zwaluwen, pijlstorvogels, wulpen, wachtels, talingen, enz., alsook vele „andere der kleinere vogelsoorten, „die vast of doortrekkend op het „eiland voorkwamen. Honderden kisten, die gebruikt zouden worden voor de verscheping van de vogel- hulden, werden in een oud gebouw „gevondeD. Blijkbaar hadden de veder verzamelaars het voornemen, de „Blachting op dit betrekkelijk groote „eiland zoo lang voort te zetten, „totdat de laatste vogel er verdwenen „zoude zijn." Als men zulke berichten leest, en men leest ze telkens - want dit is geen uitzondering! dan kan men zich niet begrijpen, hoe vrouwen en meisjes zich nog altijd willen tooien met vogelveeren, en zich wijs laten maken, dat de veeren, die zy op hun hoed dragen, van „kippen en eenden" zijn. Ziet ge," zei mij iemand, „de grens is zoo moeielyk te trekken," en dat is voor velen een rustige verontschuldiging, om er zich het hoofd niet over te breken, en ver óver de grens zich nog onschuldig te wanende grens is zoo moeielijk te trekken. v. D. Ingezonden Mededeeling. Maagpijnen. Een slechte spijsvertering is oor zaak van slaperigheid en zwaarheid na den maaltijd, van hoofdpijnen, van gevoel van brand, van walgingen en van hartkloppingen. Een slechte spijsvertering verstoort de eetlust, maakt de maaltijden onaangenaam, drukt de hersenen neer, maakt den arbeid moeielijker en bederft alle genoegens. De uitwerking der Pink Pillen tegen de maagziekten is snel en zeker. Zij bewerken merkwaardige uitslagen, zelfs in gevallen waarin de ziekte weerstand heeft geboden aan alle behandelingen. De genezing, eenmaal verkregen, is blyvend. De Pink Pillen danken aan hare krachtige werking op het bloed en op de zenuwen, dat zy onovertroffen zyn tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge meene zwakte, onregelmatigheden der vrouwen. 'Ink Pillen De Pink Pillen zyn verkrijgbaar fl.75 per doos, en f9 - per zes doozen by het Hoofddepot der Pink Pillen, DacoBtakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken by H. DE BIE - Bierstbker. Keizerstraat 98 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63; te Schagen by J. ROTGANS; leden Burg (Texel) by T. BUIS en verder by verschillende Apothekers en goede drogisten.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1