Agenda. Uloscoop-YoorstoUingèn Ka naai weg 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spo o r g raC li t. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstollingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 28 April. Toonoelvoreen. „T-a.v.e.n.u." Ltefdadig- holdsultvoerlng in Casino, 8 uur. 26 April. Mandolineclub „Serenata". Uitvoering in Casino, 8 uur. 20 April. Mandolineclub „Serenata". Matlnée In CMsino, 3 uur. Marine en Leger. De ingenieur der Marine A. L. Bijl, geplaatst op 's Rijks werf te Hellevoet9luls, wordt l Juli werkzaam gestold aan de fabriek „De Schelde" te Vllssingen voor het houden van toezicht bij de in aanbouw zijnde onderzeeboot VI en van twee torpedobooten. Hil wordt mot dien datum te Hellevootsluls vervangen door den ingenieur der marine E. J. Bentliem, thans geplaatst op 's Rijks werf to Amsterdam. Amsterdamsche Beurs. Stoomvaariberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nadariaod. Banda arrl v. 18 April van Java te AmBterdam. Koningin Emma,uitreis, pass. 18 April Porlm. Pr. Juliana. tlniisr., vertr. 18 April v. Singapore. Krafcatau, uitreis, pass. 18 April Kaap dol Armi. Vondel, uitreis, arriveerde 18 April te Tangeren passeerde denzelfden dag Gibraltar. Banka arriv. 20 April v. Hamburg to A'dam. Celebes, uitreis.arriv. 19 April to Antwerpen. Grollus arriv.») April van Batavia to A'dam. Karimata, thuisr., is 19 April Polnt de Oalle gep. Pr. d. Nederl., thulsr„ arriv. 20 April te 8uez. Rembrandt arriv. 19 April v. A'dam te Balavia. Rotterdamsche Ltoyd. Kodlrlstbutsrols, vertrok 17 April v. Port-8aId. MalaDg, uitreis, passeerde 17 April Tarlfn. Menado vertrok 17 April v. Batavia n. R'tlam. Opbir, thuisrelB, vertrok 18 April van Marseille. '1'abauan, uitreis, pass. 18 April Kaap dol Arml. Bogor, tliulsrols, is 19 April Sagros gennss. Gorontalo arriv. 19 April van Java te R'dam. Rindjani, uitrc-is, arriv. 19 April to Soutliampton. Bandoeng, uitrois. is90 April Kaap Bon gepass, Medan amv. IC April van R'dam te Batavia. Merauke, arriv. 20 April van R'dam (e Batavia. Wilis arriv. 15 April van R'dam to Batavia. Ternate.V.Rangoonn.R'dam.vertr.WApr.v.P.-Said Kon. Holl. Lloyd. Delfland arriv. 19 April v. A'dam B.-Ayres. Frisia arriv. 18 April van A'dam teBueuos-Ayres. Gelrla, thuisr., pass. 19 April FernandoNoronha. Kon. West-Indische Maildienst. Baoclius vertrok 17 April v. Trlllldad n. A'dam. Pr. Maurits vertr. 17 April v. N.-York n. W.-Indie. Jnno, uitreis,arriveerde20 April to Colon. Java-Bengalen-Lijn. Ceram arriv. 18 April van Calcutta to Java. Ned, W. Schuld idem Tabak Bulgarije 4% Goud Hongarije 4 o/„ Oostonrilk 1% Rusland (io Em. 6% Blnn. Mexico 5% Fund Brazilië 4y,°lo Amsterdam 4 "!o idem Cert. Ned. Handel Mij. Amalgamatcd Copper Com. Am. Car Foundry Am. Hldc Leatber Coniruon Steels Cult. Mtj. Vorstenlanden Ketalioon Bedjang Lebong Pittsburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Orion Petroleum Amstordam. Rubber Mij. Doll Batavia Rubber Ned. Amor. Stoomvaart Nederl. Schoepvaart Unie 4 Ji°/o Marlnebond Pref. Marine Doll Batavia Tabak Dell Maatschappij II od:i nTahiik Maatschappij "West Java Thee Holl. IJz. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4% Staatsspoor 4% Wladikawkas 1886 Common Topeka Missouris Rock Island South Rails Union Pacific 8% lot Amsterdam 234% lot Antwerpen Congo loten Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Verzendtngsweg. zeopoal via Amsterdam zeepost vla Rotterdam Holl. mail vlu Genua Holl. mail vla Marseille Fran. mail via Marseille len, alleen op verlan gen der afzenders). Dultsche ro. vla Napels Naar Palembang, Billiton en Borneo: Datum der tor post bezorging. Ti)dst.der laat. busl. a/b Postk. 21 April li'ei 29 April Riouw, Banka, Holl. mail vla Genua Holl. mail vla Marseille (alleen op vurl. d, afz.) Fran. mail vla Marseille Dultsche m, vla Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Fran. mail vla Marseille (voor Atjeli alleen op verlangen d. afzend.) Dultsche ra. vla Napels Naar Guyana (Suriname) zeepoet vla Amsterdam 23 April maH vla QueenBtown mal) via Southampton (alloon op verl. d. afz.j mail vla SI. Nazalre Naar Curaqao, Bonaire en Aruba (alleen op verl. d.afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba 23 April 6.65'sa v. Naar Kaapland, Nata], Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Burgerlijke Stand van Helder, Van 18 tot 20 April. BEVALLEN: E. M. Putman geb. Stroomer, d. K. Pieters gek Zwaan, z. A. M. Mebius geb. Dijkstra, d. M. Recourl geb. Sluïmers, z. Marktberichten. Hoorn, 18 April 1914. Tarwe f6,76 a f8,50, gerst f5,- a f0,60, haver f4,— tt f 4,50, groene erwten f 10,- a 14,-, grauwe dito f24,- a f26,-, bruine boonon f 11af 15,5" karWeizaad f 14,50 a f 15,-, mosterdzaad f23, a f38,60, 86 koeien f200 a 320, 388 schapen f26, a f6«,-, 112 kalveren f16,- a f 32,-, 286 bigge f7,- a HO,-, kipeieren f3,50 a f3.80 per 100, 2560 kop boter 50 a 60 ct. per kop. Alkmaar, 18 April 1914. aarden f100 a 26M 0, 255 nucht. kalveren f8, e schapen f24.- a f35,—. 16 lammorcu f8 a 14. 77 magere varkens flS,— a f 28,-256 biggen f 9,— a 17,-22 bokken en geiten f8,— a f8,-, 32 kleine bokJe9 f0.60aflj60,bot per half K.G. hoogste pr(|s t'~ r 0,66, laagste prils fO.CO, aang klpoleron f3,Göa f4,- per 100. Alkmaar, 20 April 1914. Aangevoerd koeien en ossen - u. 50 vette kalveren f50,— a f 100,—pevK.G. f0,90 a fl,—68 nuoht. Idem f8,- a f2»,-, 0 magere schapen f-,- a f-,-, 684 vette varkens f 0,44 a fOjfel per K.Q., - magere ld. f - a AmBterdam, 90 April 1914. Vee. Tor markt waren heden aangevoerd: 462 vette koeien, le quah 83 a 88 ct„ id. 2e qual. 78 a 81 ct,, id. 3e qual. 69 a 75 ct. por K.G. 60 melk en kalfkoeien f280 a f350 per sluk: 108 nuchtere kalveren f l&a f 16 per stuk aiua ioo nucnicre aaiveren i iz-a i io pereiua 84 schapen f22 a f82 per stuk; 067 vette varkens, Hollandsche le qual. 44 a 46 ct,, 2e en Se qual. a 44 c.t. por K.G. e Fruit- en GroentenvoIUng. De prijzen i heden: spinazie f60-80 per 100 kist; ..telen f8-6, radijs f4—5, rabarbor f C-8, soldorÜ f 18—17 per 100 bos; postelein f40-60 per 100 bon; asperges f 50 -70 per 100 bos; salade f6-7 por 100 lrrop. Aardappelen:Bravo's f 4-4.60, Eigenheimers f 4.60.-6, Thomassen f5—6.26, Engelscho f5—6 por H.L. Purmerend, 21 April, 29 stapels Fabrieksbaas per 60 K.G. f 81.— 62 Boerenkaas 50 f 86.- Commissie 50 f 00.- 4 - Middelbare 50 f 32.60 1869 K.G. Boter per K.G. f 1 762 Runderen: 103 vette per K.G. f 0.72 f 056 669 melko on gelde f 170.- - f 340.- 21 Stioreu f 000.- f 000.- 27 Paarden f000.- f 000.- 190 votto Kalveren per K.G. f 0.95 f IJ" 883 nuchtere ld. per stuk f 46.- f 32. 489 vette VaikenB per K.G. f 0.44 f 0.< 81 magere id. per sluk f 22.- f 32. 402 Biggen per stuk f 9.- 1724 Schapon f 26.- - - Ovornoudors f 00.- f 00.— Lammeren f 00.— f 00.— - Ganzen f 0.— f 0.— Kalkoenen f 0.- f 0.— Zwaneu f CL— f 0.— - Klpoleron per 100 stuks f 8.60 f 4 - - Eendoloren .105 - f 4.- f 0.— 2600 Kievitseieren per stuk f 0.11 f 0.- d Appelei Vlsscherijberichten. Nlouwediep, 18 April. Aangebracht door 00 kordors te zamen 5 tot 20 stuks groote lonc f0.90 por stuk, 10 tot 60 stuks middeltong f0.4o a 10.55 per stuk. 10 tot 30 stuks kleine tong f 0.16 a fö.20 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol fS.09 a f6.00 per mand, 1 tot G mand kleine schol f0.30 a Pi00 per mand, 1 mand schar Dor f0.80. Van roggevisschcrs 40 stuks rogfCL80 p.stuk. Van trekkers 155 tal haring f0.e7arOKp.tal, 600 stuks ansjovis f8.60 per 1000 stuks. 19 April. Van trekkers 600 tal haring fo.70 a f0.95 por tal, 4 tal geep f15.00 a f16,00 i«rr tal, 2000 stuks ansjovis i'7.50 per 1000 stuks. 20 April. Van trekkers 550 tal haring f0.65 a f 0.95 per tal, 2 tal g6ep f 16.50 per tal. Van 6 korders to zamen 90 stuks grooto tong f0,00 por stuk, 200 stuks mlddoltong f0.»6 a f 0,50 per stuk, 100 stuks kleine tong f0.20 per stuk, 4 mand stortschol f5.00 per mand, 6 mand kleine schol f0.80 por mand. 21 April, v.m. Van trekkers 300 tal haring {OM a fl.10 per tal, 2000 stuks ansjovis f6.56 per 1000 stuks. f 14- Voorde plaatsing van Advertentiën, ingekomen na 9 uur des morgens op den dag der verschijning van ons blad, kun nen wij niet instaan. PLAATSELIJK NIEUWS. mand Peren f 0.-,f a- Werk aan den winkel I Op Woensdag 6 Mei a.s. zal aan het Ministerie van Marine te 's-Gra- venhage worden aanbesteed: Het maken van een kazerne voor den onderzeedienst, een woongebouw voor officieren en machinisten, accu mulatoren-gebouw, wachtgebouwtje, privaatgebouwtje, rijwielbergplaats en enkele bykomende werken alhier De kazerne, die een frontbreedte van ruim 67 Meter heeft, wordt ge bouwd aan het Spoorwegbassin alhier ter plaatse, waai zich vroeger de goederenloodsen van de Holl. Spoor bevonden. Voor den bouw wordt gerekend op 15 maanden. In het bestek lezen wij o.a., dat voor grint paden en tuinaanleg een post van f2500.- is uitgetrokken. Eon zevental teekeningen, die een duidelijk beeld van dit belangrijke werk geven, hebben wij op ons pu- blicatiebord geplakt. Verder zal worden aanbesteed Het maken van een gebouw voor den Krijgsraad alhier. Dit gebouw zal worden opgetrok ken aau de Buitenhaven in verbinding met het bestaande provoostgebouw. - De commissie, ingesteld door den Minister van Marine, tot her ziening der loonen van het personeel der Marinewerven, hield heden zitting op de werf te Amsterdam, ten einde de besturen der organisaties te liooren, Donderdag vergadert de commissie te Hellevoetsluis en Zaterdag te Wil lemsoord. Ook daar zullen deorga- nisatie's gehoord worden, terwijl een samengesteld rapport der commissie reeds was toegezonden. - Hr. Ms. torpedojagers „Vos" en „Panter" zijn 19 dezer van Aden vertrokken. Da „Vos" en de „Panter". Wij ontvingen Zaterdagmorgen een telegram, bevattende de mededeeling, dat de „Vos" en de „Panter" in de Golf van Biskaye met zwaar storm weder te kampen hadden, en waarbij twee opvarenden zouden zyn ver dronken. Dit telegram was n. b. uit Batavia aan het Handelsblad ge seind en door dat blad opgenomen met de mededeeling, dat aan het Departement van Marine hiervan niets bekend was. Wanneer men in aanmerking neemt, dat beide schepen op dien dag reeds van Aden waren vertrokken, dan kan men nagaan hoeveel waarde aan dat bericht moet worden toegekend. Vermoedelijk heeft het zyn ontstaan to danken aan de praatjes, die onge veer 14 dagen geleden ook hier de rondte deden. De betrekkingen van de opvaren den kunnen volkomen gerust zyn. Tot dusver is niets van dien aard voorgevallen - Op de Spoorgracht geraakte Maandagmiddag een jongen, B. ge naamd, zittende op een handkar, met kar te water. De brugwachter G. L., die den drenkeling onmiddellijk na sprong, smaakte het genoegen hem aan wal te brengen. Dit is reeds de derde maal, dat L. een dergelijke redding tot stand brengt. „Helders Belang". Door het Bestuur van bovengenoem de vereeniging is een verzoekschrift aan den Raad dezer gemeente in gediend om de door yzerdraad af- geheinde bermen van het Heldorsche Kanaal te beplanten met gras en bloemen, zoowel uit een oogpunt van schoonheidsgevoel als tot wering van stof en ander vuil waardoor aan de omliggende bewoners van het Hel- dersche Kanaal veel last wordt ver oorzaakt. Uitslag der aanbesteding van twee woonhuizen te Huisduinen voor de Vereeniging voor Volkshuisvesting Helder", te Helder: Ingekomen waren 8 biljetten, waar van 5 van onwaarde: R. N. van Os f2743.-. J. Smitf2680.-. J. Steeman f2562.—. Haring, geep en ansjovis. Van 18 April tot hedenmorgen is aan den afslag gebracht: 1505 tal haring, G tal geep en 4500 stuks ansjovis. Haring gold f 0.65 af 1.10 per tal, geep f 15.— it f 16.—(ansjo vis f 6.55 a f 8.50 per 1000. Door de kommissie voor het vacantie-kindei feest is in dank ont vangen de som van f8. zijnde de opbrengst van de op de uitvoering van „Gemengd Koor" gehouden kollecte. Gevaarlijk speelgoed. Gisterenmorgen heeft de 12-jarige K. B. alhier, die met eeuige andere kinderen met een bijl op een hakblok stond te hakken, een 6-jarig knaapje den ringvinger van de rechterhand afgehouwen en de pink ernstig ge kwetst. Roekeloosheid. Een jeugdige fietsrijder, die Zondag middag op den hoogen steiger aan de Buitenhaven te dicht langs den kant reed, raakte met rijwiel en al in het diepe water. De matroos G. Kranen burg, die hem onmiddellijk nasprong, mocht het genoegen smaken den drenkeling op het droge te brengen. De eerlijke vinder. Mejuffrouw R. L. deed gisterenmor gen eenige kleine .inkoopen in een magazijn alhier. Terug naar huis ontdekte zij met schrik dat ze haar portemonnaie, inhoudende een briefje van f 40.—, een briefje van f 25. twee briefjes vau f10.- en eenig los geld had verloren. Een 16-jarige jongen, die de portemonnaie had ge vonden en daarin een kaartje met naam en adres ontdekte, bracht baai- even later bij de eigenares terug, die hem met..*, één dubbeltje beloonde. Aanrijding. Gistermorgen te ongeveer elf uur had in de Keizerstraat een ongeluk plaats, dat gelukkig goed afge loopen is. Toon een auto uit wilde wijken voor een kar, welke nog al ver op de groote straat stond, wilde een meisje, dat de auto zag aankomen, naar liet trottoir oversteken. Onge lukkigerwijze kwam zij echter juist voor de auto te vallen, met het ge volg dat de wielen van den wagen over de beenen gingen. Zij werd in den schoen handel van den heer Adriaanse binnen gedragen en daar bleek dat het ongeluk geen ernstige gevolgen had. Een „moeder" en een liefderijk burgemeester. Zaterdag ventte in de gemeente Zoeterwoude een koopvrouw van middelbaren leeftijd, die er fatsoenlijk uitzag, haar koopwaar, terwijl ze eeu tienjarig knaapje bij zich had. Des avonds werd het knaapje aan den Hoogen Rijndijk tegenover het gestieht „De Goede Herder" aange troffen zonder de vrouw. Hij verklaar de aan de politie, dat hij alleen een stiefmoeder had en dat deze hem hier had achtergelaten. Zij zou weder terugkomen. Ze had dit al eens eerder gedaan en toen had de politie hem ook weer bij haar gebracht. Verder deelde hy mede, dat zij uit Nieuwe- diep waren gekomen. Toen de politie de vrouw nergens kon vinden, werd het knaapje van nieuwe kleeren voorzien en voodoo- pig een tehuis verleend bij... den burgemeester der gemeente. De poli tie vond nog geen spoor van de vrouw. BINNENLAND. Nederlandsche torpedobooten in BelgIS. De torpedobooten „Makjan" en „Christiaan Cornelis", die Zaterdag namiddag te "Maastricht zijn aange komen, hebben, naar de burgemeester van Maastricht in een toespraak ten stadhuize ook opmerkte, een buiten- landsche reis gemaakt. Ze zijn namelijk door de Zuid-Willemsvaart gevaren, die gedeeltelijk door Belgiö loopt. De Brusselsche Soir meldt, dat een talrijke menigte te Loozen de Neder- landschp matrozen heeft toegejuicht. De Belgische douane ambtenaren wei den aan boord genoodigd, waar hun de eerewyn werd aangeboden. Zij dronken op het welzijn van Koningin Wilhelmina, van Prins Hendrik, van de Nederlandsche officieren en het Nederlandsche volk. De Nederlandsche officieren aan boord van de torpedo- booten beantwoordden den toast met een dronk op de koninklijke familie van Belgiö en het Belgische volk. Toen de torpedobooten door de sluis te Loozen waren gegaan, gingen de Belgische douane-ambtenaren weer aan wal. Leger en Vloot Naar aanleiding van de stranding van de „Koningin Regentes" schreef de „Java Bode" 25 Maart: Iemand, die den afgeloopen nacht op het gestrande schip, de „Koningin Regentes" doorbracht, deelde ons mede, dat het schip met den boeg naar het Oosten lag. De diepgang van den oorlogsbodem is 6 meter, terwijl op de plaats waar de „Konin gin Regentes" strandde slechts ,3Vs meter water staat. Gisteravond is bij Pooloe Dapoer 3U0 ton kolen uitgegooid om het schip vr|j te maken, maar dat was te vergeefs. Nu zijn geen kolen meer aau boord. Het schip was kruisende en manoeu vreerde sinds eenigen tyd in deze buurt. De „Asahan" is gisteravond daar heen vertrokken. De „Hertog Hendrik" kwam van morgen aan. Dit schip was draadloos gewaarschuwd, was in de buurt van Sumatra, toen het de tijding van de stranding kreeg. Het stoomschip „Java" is vanmor gen met twee prauwen aangekomen. Een poging om met kettingen het schip af te halen is mislukt. Audiëntie Minister van Marine. Vrijdag 24 April geen audiëntie Minister van Marine. De Kurhausbrand te Egmond aan zee. Door den Officier van Justitie te Alkmaar wordt een belooning van f 500 uitgeloofd voor dengene, die den schuldige aan de vermoedelijke brand stichting in het Kurhaus te Egmond aan Zee in den nacht van 9 op 10 Maart 1914 kan aanwijzen, zoodat veroordeeling volgt. Werkstaking te Zaandam. Gisteravond kwamen met den trein uit de richting Amsterdam een twee tal werkwilligen voor de fabriek Czaar Peter van de firma P. de Lange Cz. aan, die van het spoorwegstation door eenige honderden stakers werden op gewacht. De door de stakers aangewendde pogingen om hen van hun voornemen te doen afzien, hadden het gevolg, dat een zich daartoe bereid toonde en met de stakers naar het bureau van het stakingscomité ging, terwijl de ander bij zijn plan bleef en onder groot geleide van stakers naar de fabriek toog. De Burgemeester was bij de ont vangst tegenwoordig. Onordelijkheden vielen niet voor. Restaurant Rlcbe. In de gisteravond gehouden vei ling in Frascati werd het bekende Restaurant Riche op het Rokin opge houden voor f 110,000. De Emma-bloem. Op verschillende plaatsen in ons land wordt heden het z.g. „Emma"- bloempje verkocht, welks opbrengst ten goede komt aau de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Bosch- en heidebranden. In de N. Rolt. Courant, wordt onder bovenstaande rubriek melding ge maakt van niet minder dan dertien bosch- en heidebranden op Zondag 1.1., op verschillende plaatsen in ons land, o.a. bij Zeist, Leusden, Lonne- ker, Doorn, Oosterbeek-Hoog, het Loo, bij Beekbergen, op een viertal plaatsen in den omtrek van Arnhem, Oeter- terp, Assel bij Apeldoorn, enz. De meeste branden zijn vermoedelijk ontstaan doordat wandelaars en kam- peerenden onvoorzichtig met vuur zijn omgegaan. Een tegenstander van het art8enmonopolle. Een onzer correspondenten schryft Op de grens van ons gewest in een bloeiende veenkolonie sprak ik dezer dagen een arbeider, die door een hevige kouvatting was aange tast en sedert eenige dagen huis arrest had. Van geneeskundige hulp moest de man niets hebben. Hij is z'n eigen dokter. Op m'n vraag, wat hy ter bestrijding zijner ziekte aan wendde, antwoordde hymij: „'k heb gusteraovend 'n llessie wondereulie, 'n maotje traon, 'n koppie vol peper, twai lepels vol petroleum en 'u glas brandewien mit kokend waoter in- nomen en daor hek daodelyk ;ontzet van kregen". Ik kon m'n ooren niet gelooven en toen ik met verbazing uitriep: „Kerel, hoe kreeg je in 't hoofd, zoo'n mengeldrank naar bin nen te werken!" antwoordde hy leuk: „Ik denk zoo bie mie zulf, je kent as nooit waiten, daor kon as wat bie wezen, dat hölp". Zoo'u ar beidersmaag is op het punt van voe ding toch zeker niet verwend of verweekelykt. Ik heb den man van harte beterschap toegewenscht. (Ass. Ct.). Begrafenis Piet van Nek. Onder reusachtige belangstelling werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den, bij wielren-liefhebbers zeer populairen, wielrenner Piet van Nek, die op de Leipziger wielerbaan bij een val doodelijk gewond werd. Honderden en nog eens honderden hadden zich in de nabijheid van de ouderlijke woning, in de Van Wou- straat 95, opgesteld. Het zag daar zwart van de nieuwsgierigen; zelfs op de daken bevonden zich menschen. Door de politie was een groot ge deelte der straat afgezet. Vóór de lijkstoet kwam, was de geneeskundige dienst bezig met een paar door de warmte flauwgevallen menschen. Om ruim elf uur kwam de stoet aanrijden; op de lijkkist lag de rood- wit-blauwe Kampioens-trui van den overleden renner, Er waren drie open rijtuigen geheel gevuld met kransen met veel-kleurige linten, waarvan het aantal op een 70 geschat mag worden; zij waren van wielrenners- vereenigingen uit Nederland, Duitsch- land en Belgié en vau vele vrienden en collega's van Piet van Nek. Ook uit Leipzig waren verscheidene kran sen gezonden. Een patiëntenstaking. „Het Vad." schrijft naar aanleiding van de patiëntenstaking in Den Haag het volgende Het staat buiten kijf, dat onze goede stad een primeur heeft in depatiön- tenstaking aan den Porapstationsweg. (Het betreft hier een instelling met lighallen, door de Vereeniging ter bestrijdiug der Tuberculose met steun der gemeente 's Qravenhage gesticht.) Men moet zich heusch met eenige kalmte-bacillen iryecteeren,omdit zoo pijnlijk aandoende stakingsverschijn sel te bespreken, al heeft dan ook ieder de ervaring opgedaan, dat ondank 's werelds loon is. Het conflict, dat reeds bestond, kwam Paaschmaandag tot uitbarsting. Onder de patiënten bevond zich iemand, behept met eenige rood- geaarde isme's, die er zijn werk van maakte den geest van ontevredenheid te kweeken. Het schijnt, dat onder meer in den geest van dien mande overtuiging leefde, dat de patiënten der gemeenschap een dienst bewyzeD, door zich daar zoo goed als kosteloos te laten verplegen en voeden. Hoewel de patiënten uit gezinnen komen, waar men een dubbeltje eenige malen heeft om te keeren, werd toch het gebruik vau margarine b.v. hoogst onbetamelijk geacht, terwijl gecolpor teerd werd, dat directrice en zusters een aparte keuken er op nahielden, enz. Dit verdroot het bestuur en onlangs werd een verklaring door den voor zitter aan alle patiënten voorgelezen, waarin werd medegedeeld, dat men dergelijke en andere aanmerkingen niet langer tolereeren kon en dat immers ieder het weggaan vrij stond. Met Paschen was de directie van huis. Vóór Eersten Paaschdag had zij o.a. voor het eerst krentenbrood met eieren doen verstrekken, doch op Tweeden Paaschdag was het ge wone Maandag-menu (bruine boonen met spek) gehandhaafd, 's Morgens kwam de bovengenoemde ontevreden heidszaaier eens poolshoogte in... de keuken nemen en toen hy de meid zag met het gewone menu, zei hij: Schei maar uit, Corrie, diit eten we toch niet. Corrie verzocht natuurlijk den man het terrein harer heer schappij te verlaten en zette haar arbeid voort. Door eenige patiënten werd het eten in het zand geworpen 1 Toen meende het bestuur een voor beeld te moeten stellen, en de presi dent, dr. Van Dam, verzocht den volgenden dag den stokebrand het terrein te willen verlaten. Vrijwillig volgden 12 het voorbeeld van den vertrekkende en met zeker rumoerig vertoon vertrokken de allernieuwste stakers. Naar wij vernamen, besloot het bestuur, hoewel er reeds eenige dwazelingen spijt hebben er. noial hun familieleden het gebeurde zeer betreuren, dat de deur voor de der tien voorgoed gesloten blijft. Tegen het sigaretten rooken door schoolkinderen. Door den burgemeester van Heerlen is aan de hoofden der inrichtingen voor middelbaar en lager onderwys het volgend schrijven gezonden Het is my opgevallen, hoe ook in deze gemeente het rooken van siga retten door de schoolgaande jeugd sterk is toegenomen. Zelfs heb ik dezer dagen kunnen constateeren, dat meisjes van 10- tot 12-jarigen leeftijd zich op den openbaren weg hieraan schuldig maakten. Waar u met mij overtuigd zult zijn van de groote nadeelen voor geest en lichaam, die voor jeugdige personen voortspruiten uit het rooken, bijzonder van sigaretten, zoude het mij zeer aangenaam zijn, indien u, hetzy persoonlijk, hetzij door bemidde ling van uw onderwijzend personeel, de leerlingen uwer inrichting met den meesten nadruk zoudt willen wijzen op dit euvel. Terwijl ik voor mijzelf reeds strenge maatregelen ter beteugeling van het rooken door jeugdige personen in overweging heb genomen, verzoek ik u beleefd mij zoo mogelijk wel te willen mededeelen, welke andere middelen naar uwe raeening geëigend zijn, om dit kwaad tot den kleinst mogelijken omvang te beperken. Mogen de ouders medewerken, op dat de pogingen van het onderwijzend personeel, om het kwaad tegen te gaan, met succes bekroond worden, (L. K.) uit dien chaos op. Men haastte zich naar de plek des onheils, waar men onder de overblijfselen der toestellen de verkoolde lyken van een der vlie gers en een passagier vond, terwyl de andere bestuurder met een ge broken been en nog een passagier met een gebroken schouderblad naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Schagen, H. H. Rie- pema, te Edam. BUITENLAND. Zabern. Bij den terugkeer van het 99ste regiment infanterie te Zabern is er niets bijzonders voorgevallen. Enkele winkels en bierhuizen hadden de vlag uitgestokeu, maar de bevolking legde geen geestdrift aan den dag. Oude kennissen onder burgers en soldaten wisselden natuurlijk verheu groeten. Onder aanvoering van den kolonel trok de troep met muziek door de geheele stad. Er werd aldoor druk gefotografeerd en "gefilmd,, .en vele Franschen waren naar den intocht, komen kijken. Da „pasjuffrouw" to Parijs. Er heerscht te Parys een manne quincrisis. De mannequin, de „pasjuf frouw", wordt steeds schaarscher. De meisjes weigeren voor het te gering geachte loon hun weelderig schijn- leven te leven. En velen wordt de zucht en de verleiding om van dat schijnleven een werkelijk luxeleven te maken, te machtig; zij geven de ateliers in de rue de la Paix eraan. Reeds lazen we in een Parysch blad, dat, als niet krachtig wordt in gegrepen, weldra nog slechts mis maakte mannequins te krijgen zullen zijn Lijst van dronkaards. In de „Courrier de Schéveningue" en andere zomerkrantjes van bad plaatsen vindt men geregeld een lijst van aangekomen en vertrokken vreemdelingen. In Caen doet men, bij gebrek hieraan, wat anders. Het plaatselijk blad neemt daar iedere week een lijst op van dronk aards of menschen welke zich aan drank te buiten hebben gegaanmet voornaam, achternaam en volledig adres. Het succes van deze lijst is voor- loopig nog niet groot; want aan gezien er in dit arrondissement veel dronkenschap voorkomt, heeft het blad aangekondigd, spoedig een apart bijblad te zullen moeten inleggen. We twijfelen echter niet of op den duur zal het resultaat goed zijn. Indien we echter nagaan hoeveel verwarring het constateeren van den „kennelijken staat" een in de uit oefening van z'n ambt wei-doorkneden politieagent reeds bezorgt, schijnt ons de verantwoordelijkheid der Caensche journalisten zeer groot, en hun beroep nog moeilijker dan het onze hier al is. Uit dg Heldersche Courant van 1 Maart 1865. Db Pruisische Adelborst „in de leer" op onze Kweekschool voor de Marine. De pruisische minister heeft 100 millioen voor de Pruisische vloot aan gevraagd. Men lachte vroeger over die vloot, in Duitschland zelfs. Maar het wordt ernst. Zeehavens die wil en zal Pruisen, en daarvoor alleen heeft het misschien den oorlog tegen Denemarken aangevangen. Eene Prui sische vloot! Wat zal Pruisen er mefi doen? Er mee gaan vechten, natuurlijk! Tegen wien? Niet tegen Frankrijk, niet tegen Engeland, niet tegen Rusland, niet tegen Oostenrijk, niet tegen Amerika, maar tegen ons, als de adelborst, die bij ons in de leer is op Willemsoord, admiraal of commandeur er van zijn kan. Hij leert nu vast onze marine in al hare kleinigheden en eigenaardigheden kennen, en tegen den tijd, dat alles gereed is, kan Limburg tot voor wendsel van den oorlog dienen. Wij kunnen ons vergissen; maar wylet ten op de lessen van' onze eigene jhiedenis. Wij hebben Deensche, Zweedsche en Finsche admiralen „in de leer" gehad, zoo als Witte Wittens- zoon zeide, toen hij den Zweedschen admiraal Esas Hammensz ter oplei ding kreeg; maar wij weten het ook, dat zij het waren, die tegen ons ge vochten hebben, en wij hebben ons slechts Jean Bart en Duquesne te herinneren, om te weten wat zij ons gedaan hebben. Wij zouden daarom onze regeering raden: Z M. bij dei- gratie Gods koning van Pruisen en zyn vriend von Bismarck nu te doen verstaan, dat de Pruische adelborst reeds zoover was, dat er voor hem bij ons niet meer te leeren viel, en hy tot eene hoogere klasse moest bevorderd worden, dat hij zijne ver dere opleiding nu in Engeland of in Frankrijk voltooijen moest. Jan de Witt zou zyn vriend de Ruiter, bij zulk eene gelegenheid, ook wel eens ingefluisterd hebben: „Maakhen niet al te wijs." regiment is teruggekeerd zonder Von Reuter en zonder luitenant Von Forstner. De samenkomst van minister Berchtold en minister di San Giu- liano te Abazzia wordt door de pers in Oostenrijk en Italië zeer sympha- thiek besproken. Rijkskanselier Von Bethmann Hollweg zond een tele gram van gelukwensch met de ge lukkige resultaten der besprekingen. 't Gerucht, dat 300 Grieksche vrijwilligers te Santa Quaranta zou den ontscheept zijn en naar het binnenland van Epirus getrokken, wordt uit Athene officieel tegenge sproken. Zou het tusschen Mexico en de Vereenigde Staten tot een uitbarsting komen? De teekenen wijzen er wel op. President Huerta heeft de eischen van de Vereenigde Staten geweigerd en nieuwe voorstellen gedaan. De (Amerikaansche) minister van Buitenlandsche zaken verklaarde dat de zaak nu afgeloopen is, daar Huerta rondweg heeft geweigerd den eisch van een onvoorwaardelijk saluut in te willigen. Er is nu een ultimatum gesteld waarop voor Maandag 6 uur een beslist antwoord moest worden gegeven. Het slagschip „Mississippi" met een afdeeling van het vliegers corps en 600 mariniers aan boord heeft last gekregen naar Tampico te vertrekken. Twee kruisers en een flotille torpedobooten gaan mee. De (Nord Dakota" is eveneens naar Tampico vertrokken, terwijl 22 tor pedojagers al op weg zijn naar de Mexicaansche wateren, 't Wordt kie zen of deelen. En intusschen zijn de rebellen verbazend lastig en leve ren geregelde gevechten met de federalen. De Keizer van Qostenryk is vol gens sommige berichten zeer ernstig ziek, terwijl een ander bericht meldt, dat zijn toestand aanmerkelijk ver beterd ia. Vera Cruz, 20 April. Hughes, chef van den staf der Atlantische vloot, heeft generaal Maas, commandant van de federale troepen te Vera Cruz, en den commandant van de haven opgedragen, alle Amerikaansche han delsvaartuigen te gelasten de haven te verlaten. De Amerikaansche consul heeft alle buitenlandsche vrouwen verzocht een schuilplaats te zoeken aan boord van de thans in de haven liggende schepen, van de „Mexico" en„Espe- ranza", die door de marine van de Vereenigde Staten voor dit doel gecharterd zyn. LUCHTVAART. Botsing In de lucht, Twee dood en. Paiys, 19 April. Een ontzettend ongeluk had Zondagmiddag boven het vliegkamp van Buc plaats, waar een vliegmeeting was georganiseerd. De vliegers Cuendet en Bidot hadden zich voor de finale van den snelheids wedstrijd geklasseerd. Een talrijk publiek was aanwezig. Op een gegeven oogenblik bevond Cuendet zich pal onder Bidot, terwijl beiden in volle vaart vlogen. Plotseling zagen de verschrikte toeschouwers beide toe stellen tegen elkander botsen en even later als een compacte massa ter aarde stortende motoren ploften uit elkaar en een enorme vlam steeg Buitenlandsch Overzicht. De afgevaardigde Buyl heeft 'aan den (Belgischenj minister van oorlog een open brief gericht waarin hij meedeelt, dat blijkens zijn onderzoek bij de rekenkamer in de laatste 3 jaren 226 leveranties voor oorlog onderhands zijn vergeven tot een bedrag van 60 millioen. Ruim 15 millioen daarvan ging naar het bui tenland, zegt hij, in plaats van daar mee de inlandsche industrie te be- voordeelen. Openbare aanbesteding, zooals de wet in 1848 voorschrijft is niet gedaan, zegt hij voorts, zoodat de flnancieele belangen van het land zeker geschaad zijn door afwezigheid van concurrentie. Hij meent dat het ook daaraan toe te schrijven is dat de werken van de Antwerpsche stel ling zoo enorm boven de raming waren. De afgevaardigde verzoekt ophel deringen. De Fransche minister-president Doumergue is met het oog op de verkiezingen ook aan 't redeneeren geweest. Veel nieuws heeft hij niet gebrachtvermindering van oorlogs uitgaven met het oog op den alge- meenen toestand en de buren, niet te verwachten. Hy verklaarde er vast van overtuigd te zyn dat het land zich voor de linkerzijde zal verklaren. Hij kan zich geen kies rechthervorming voorstellen dan die steunt op het meerderheidsstelsel met een billijke vertegenwoordiging der minderheden. De oplossing der flnancieele questie, zeide hij, kan niet gevonden worden buiten een be lasting van het inkomen en een vermogenbelasting. De Mooren z(jn roerig. Een Fran sche post bij Nekhila (Marokko) werd aangevallen door 800 ruiters, die met aanzienlijke verliezen werden terug geslagen, doch waarby de Franschen zes gewonden kregen. Bij een andere schermutseling werd een kapitein gewond en een korporaal der tirail leurs gedood. Ook in Spanje ontving men berichten van oproerige daden in Marokko. Ook daar werden de Mooren teruggeslagen met gevoelige verliezen. Aan Spaansche zijde wei den vijf personen gewond en twee gedood. Graaf Wedel, de aftredende stad houder van Elzas—Lotharingen, is by zijn vertrek uit Straatsburg door tienduizenden Elzassers op grootsche wijze gehuldigd. Graaf Wedel dankte en noodigde dc bevolking uit samen te werken met de nieuwe regeering. Stel volkomen vertrouwen in haar, zeide hjj, doet in steeds breeder kringen de overtuiging ontstaan, dat de welvaart van het land en zijn ontwikkeling, onder behoud van het rechtmatige en eigenaardige karak ter nauw samenhangen met de hechte en oprechte aansluiting bij hetDuit- sche Rijk. Het „Hoch" dat hij ten slotte op den Keizer uitbracht vond geestdriftig weerklank. De buitengewone onderscheiding die den afgetreden stadhouder van wege den Keizer ten deel viel door zyne benoeming tot vorst heeft bij de bevolking hartelijke voldoening verwekt. Van den nienwe staats secretaris Von Roedern verwacht men veel grads. De nieuwe stad houder Von Dalwitz, door den Keizer benoemd, die tot hiertoe Pruisisch minister was, zal, hoopt men, wel inzien dat Elzas-Lotharingen geen Pruisische provincie is. En dan kan 't goed gaan. De Zabern-geschiedenis behoort tot het verledene: het 99ste Uit den Omtrek. Breezand. Voor 6,75 H.A. grond te Breezand toebehoorende aan C. M. aldaar, is voor bollenland tevergeefs f 21,000, - geboden. Voor 20 jaar was dit land geen tiende deel van dit bedrag waard. Texel, 20 April. In de verloopen week werden van hier uitgevoerd 236 koeien, 60 kal veren, 4 schapen en 32 varkens. Gedurende de eerste helft van April zijn uitgevoerd 327 koeien, 140 kal voren, 25 schapen en 76 varkens. Door eenige garnalenvisscherszyn in de verloopen week reeds enkele stuks ansjovis in de garnalennetten opgehaald. Voorts vingen de gar nalen visschers per schuit van 200 tot 300 K.G. garnalen; de prijs waB 15 2l 22 ets. per K.G. Door wulken- visschers werden per schuit gevangen 2 h 3 balen wulken. Naar hier verluidt zal er in dit jaar slechts een lagen prijs worden betaald voor ansjovis. Er moet zulk 'n grooten voorraad beschikbaar zyn, dat enkele handelaars maar weinig lust hebben om ook dit jaar te zouten. De zoon van den heer G. uit polder Eierland kreeg een slag van een paard tegen het aangezicht, wat nogal eenige verwonding tengevolge had; vooral het neusbeen was vrij ernstig beschadigd. Hoewel het feit zich eerst bedenkelijk liet aanzien, bleek toch spoedig, dat er geen ge vaar voor het leven bestond. De patiënt is thans redelijk wel. By de Gereformeerde Kerk te Oosterend werden Zondag j.1. niet minder dan 32 nieuwe lidmaten aan genomen. De heer J. de Jager, van den Hoorn, alhier, leerling der kweekschool voor onderwyzers te Maastricht, behaalde te Venloo acte als onderwijzer. De heer P. J. Oud, eerder ont vanger b(j de registratie alhier, en in ons district bekend door zy'ne politieke lezingen, onlangs geslaagd voor candidaat in de beide rechten, is thans benoemd tot ontvanger bij de registratie te Ommen. De rogvisschers van hier onder vinden last van het geven van ge deelten der Waddenzee in uitsluitend gebruik aan vereenigingen. Vroeger had men een mooi terrein in De Meep, bij Terschelling, waar men nu ook niet meer mag komen. IJmulden, 21 April 1914. Na eene oproeping van sollicitanten voor onderwyzer met verplichte acten Fransch en Wiskunde aan de M. U. L. O.-School alhier, hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld, zoodat eene hernieuwde oproeping - moet plaats vinden. Men zal nu vragen een onder wyzer met acte Wiskunde en hoofdacte, zoomogelijk ook acte Fransch. De heer J. Bos, hoofdopzichter van de waterleiding te Haarlem is be noemd tot directeur van de op te richten gemeenteiyke waterleiding albier. Door den gemeenteraad is besloten aan alle gemeenteambtenaren, iie gehuwd zyn, ongeacht hun leeftyd eene huishuur van f100. - te ver goeden. Van het gistermorgen binnenge komen stoomschip „Grotius" werd bij aankomst alhier de 2e machinist vermist. Des nachts had men hem nog gezien. Rondstoomen op de plaats, waar men hem vermistte had geen resultaat.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2