J. VAN WILLIGEN, Weststraat 87-90 HELDERSCHE COURANT Advertentiën. Kastpapier Brons Sunlightzeep Karnemelkzeep Sponsen Zeemleer Stoffers Emmers Waschtijl Wasch ketel Dweilen Schoenbeslag Briefkaarten Borden Kop metSchotel Theeserviezen Theelichten Agenda. Bioscoop-VoorsteUlngen Spoorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. BloBcoop-VoorstelUngen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 23 April. Tooneelvereen. „TAv.e.n.u." Liefdadig- hoids-uitvoerlng ln Casino, 8 uur. 24 April. Ilarmonica-Ooncnrt in Tivoli, 8 uur. 26 April. Uaudolinoclub „Sorouata". Uitvoering ln Casino, 8 uur. 28 April. Mandolinoclub „Serouata". Matlnée in Casino, 8 uur. 27 April. „Heldors Mannenkoor". Concert in Casino, 8 uur. Marine en Leger. BU boschlkking van den Minister van Marine is bepaald dat. gerokond vanaf 1 April 1914 de luitenant ter zee dor le klasse H. H. O. van Hecklng Colenbrander is ontheven van de be trekking van adjudant van den commandant der Marine le Willemsoord, met welke betrek king do luitenant tor zeo der le klasse H. I'. Prilievitz, adjuncl-chef van den Staf der Zee- macht, gerekend wordt tevons te zün belast, blijvende eerstgenoemde toegevoegd aan den commandant der Marine voornoemd voor dt bohandeling der aangelegenheden betreffende het personeel der Zeemacht. De bij den dienst der onderzeobooten ge plaatste hoofdmachinist G. J. de Groot wordt gecommitteerd naar Stockholm teneinde tegen woordig te zün bij den bouw en de beproevingen der aldaar vervaardigd wordendo motoren het 2e depotschip voor onderzeebooten. De bU het 21e regt infanterie benoemde kapitein F. E. Jocliom van Nootdorp is bestemd voor hel 2o bataljon van het korps, in garnizoen te den Helder. Haven te Nieuwediep. 21 April. Vertrokken sleepboot „Titan" naar Sandy Fjord, tot het afhalen van oen schip *■- einde dit tot buiten het Kanaal te sleepen. PLAATSELIJK NIEUWS. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Boeton, thuisreis, passoerde 2) April Perim. Kangean, uitreis, arriv. 20 April te Sabang. Karimoen arriv. 21 April van A'dam te Balaria. Pr.d. Nederl., tliuisr., vortr. 21 April v. Pori-Said. Pr. Jnliana, thuisreis, vertrok 20 April v. Sabang. Java, uitreis, vertrok 21 April van buez. Billiton, thuisreis, vertrok 22 April v. Port-Said. Krakatau. uitreis, arriv. 21 April te Port-Said. Radja, thuisreis, vertrok 22 April van Hftvre. Vondel, uitreis, arriv.22 April le Genua. Rotterdamsche Lloyd. Ophir.thuisreis, vertrok 20 April van Tauger. Malang. uitreis, passeerde 21 April Kaap Bon. Menado, thuisreis, vertrok 21 April van Padang. Djocja, uitreis, vertrok 22 April van Suez. Insulinde, uitreis,arriv.21 April te Padang. ii,uitreis,laf Kon. Holl. Lloyd. Konnomorland, thuisrols, is 20 April Fernando Noronha gepasseerd. Zoelandla vertr.22 April v. A'dam n.B.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. V, thuisreis,arriv.22 April te Hüvre. Amsterdamsche Beurs. 3°/,, Ned. W. 8chuld 2 ii°!o idem 6% Tabak Bulgarije 4°/o Goud Hongarüe 4®/o Oostenrijk 4% Rusland 0e Em. 6°/o Blnn. Mexico 6 Fund Brazilië *14% Amstordam 4 idem Cort. Ned. Handel M U- Amalgamatcd Copper Com. Am. Car Foundry Am. Hlde Loatiier Common Steels Colt. Mij. Vorstenlanden Ketahoon Redjang Lobong Pittsburg Coal Intor, Rum. Petroleum Kon. Nod. Petroloum Orion Petroloum Amstordam. Rubber Mi). Doll Batavia Rubber Nod. Amer. Stoomvaart Nederl. Schoepvaart Unio 414 Marlneoond Prof. Marino Doli Batavia Tabak Dell Maatschappij ModanTabak Maatschappij West Java Thoe Holl. IJz. 8poorwog Mij. Staatsspoor 4"/o Staatsspoor 40/0 Wladlkawkae 1885 Common To^oka Missouris Rock Island South Rails Union Paciflc 8% lot Amstordam 2Ï4"lo lot Antwerpen Congo loten Bij het examen voor onder wijzeres te Haarlem slaagde Mej. A. van Aken, leerlinge der R. N. L. alhier. Bij liet te 's Gravenhage gehou den examen slaagde voor derden stuurman Groote Vaart de heer K. Gomes, leerling der Zeevaartschool alhier. Onderscheidingen. Door het plaatselijk comité der Maatschappij tot Redding van Dren kelingen werd gisterenavond ten huize van den correspondent, den heer docter C. G. van der Lee, met een toepasselijk woord twee zilveren medailles uitgereikt, een aan den heer J. G. Baak, sergeant-majoor der infanterie en een aan den heer Chef Kreuger, toegekend voor hun flink optreden bij het ongeval op Vrijdag 16 Januari j.1., waarbij de 20-jarige K. Bontes in een der grach ten van het fort „Erfprins" door het ijs zakte. Men deelt ons mede, dat mor gen (Vrijdagavond) er in het gebouw „Tivoli" een Harmonica-avondcon cert zal gegeven worden door een bekend Accordionistenduo. Door deze lieeren zal een mooi programma uitgevoerd worden. Het zal een bij zonderheid zijn op 'e gebied van de Harmonicamuziek. Op het programma vinden wij 0. m. „Dichter und Bauer" Fantasieën uit de Opera's „Faust" en Cavaleria Rusticana, „Moderne Eva" Walzer enz. Algemeen Tehuis voor Militairen. Op 21 April had de algemeene vergadering plaats van de vereeniging Algemeen Tehuis voor Militairen, in het Tehuis. De secretaris bracht verslag uit over 1913, waaruit bleek, dat het gebouw zeer druk werd be zocht en zich mag verheugen in de sympathie van velen. De jaarrekening werd op voorstel van de commissie van onderzoek i goedgekeurd. De financieele toestand bleek bevredigend; het bouwfonds was met pl.m. f3000 vooruitgegaan. De vergadering toonde zich zeer in genomen met den aankoop van het terrein, bestemd voor een ruimer en beter ingericht gebouw. De beide vacatures in het bestuur, ontstaan door vertrek, werden aan gevuld door verkiezing van de heeren De Nijs Bik, en Chaillet. De heer Buiskool stelde aan den penning meester een bedrag ter hand, door voorstanders van het Algemeen Te huis ten behoeve van het bouwfonds bijeengebracht, onder mededeeling, dat nog meerdere bijdragen zijn 471,6 152'/< Burgerlijke Stand van Helder, van 21 tot 28 April. ONDERTROUWDL, Pomport en F. de Zeeuw C. 0. Mahlou en C. Lig tori neonD. Kraak en B. J. Lammere: O. van dor Hert on A. van der WalK. P. Pfeiffer en H. B. Akkerman. BEVALLEN: E. J. van Dormolen-Bracht- huizor, d.: A. Bruin-Wijkor, d.G. Btuurhaan Kroes, d.A. P. Thomns-v. d. Kroon, z. E. Zegol-Boogaard, d.; J. Vos-Siot, z.; H.Yls Elslnk, d.: G. Voordonberg—Haagsma, z. W. Stobbci-Li borg, d.j S. J. Ingelse-Cats, d. OVERLEDENGoono. Vlsscherlj berichten. Nieuwediep, 22 April. Aangobracht door 17 kordere 6 tol 10 stuks groote tong f0,86 per Stuk, 10 tot 60 stuks middoltong f0.40 a fO.50 per stuk, 10 tot 80 stuks kleine tong f0.20 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f4.00 a f6.00 per mand, 1 tot 4 mand kleine Bchol fl.60 n f8.00 por mand. Van trekkers 660 tal haring f0.80 a f 1.86 por tal, 4000 stuks ansjovis fO.M) a f7.00 por 1000 stuks, 1 tal geop voor f14.00. 28 April, v.m. Van trekkers 226 tal haring fl.60 a f2.00 por tal, 2000 stuks ansjovis f6.80 per 1000 ai uks. Marktberichten. Amsterdam, 92 April 1914. Vee. Ter markt waron heden aangevoerd: 287 vette kalveren, lo qual. fL08-1.10, 2o qual. fl.06, ilo qual. fl.- per K.G. 186 nuchtere kal veren f12—18 per stuk. 866 vette varkens, Hol- landscho lo qual. 44 a 46 ct., 2e en 8e qual. 42 a 44 ct. per K.G. BeverwUk, 22 April 1914. Vrije Fruit- en Groontenvelling. De prijzen waren heden: splnazio f60- 60 per 100 kist; raapstelen f2.— radijs f8-6, rabarber f 6-7, selderij f15—IC per 100 bos; postelein f40—45 per 100 bon; asperges f 45-b0 per 100 bos; salade f4—6 per 100 krop. Aardappelen :Bravo's f 4—4.60, Eigenheimers f 4.60.-6, Thomassen f6—R60, Engolscho f6-6 per H.L. 180.- 360.- 0-- 0.- 80.- 160.- 10 Stieren 650 Geldekbet... 70 Geldekoeicn 160 Kalfkooien - Vaarzon 106 Pinken - Graskalvore» 100 Nuchtere Kalveren - Rammen - Schapen (magere) - Schapen (vette) 800 Ovorhoudors - Lamineren 6 Bokken on Geiten 110 Varkens (velt 190 Biggen 60 Konijnen - Zwanen 410 K.G. Boter 60 K.G. K.taa 6000 Kipeieren ïgere) 9.- 14 - p. K.G. p. 100 stuks Op verzoek van een der leden, verzekert de Voorzitter, dat, als tot bouw kan worden overgegaan, de keuze van architect en de vaststelling der plannen niet zal plaats hebben zonder de goedkeuring der algemeene vergadering. Ambachtsschool. De vereeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" hield gisterenavond haar gewone jaaiïjjk- sche algemeene vergadering in haar gebouw aan de Laan. Er waren met het bestuur meegerekend 10 leden aanwezig. Voorzitter was de heer M. A. Grunwald. Nadat de notulen gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd waren, was aan de orde het jaar verslag. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1913 160, zijnde 26 minder dan het jaar tevoren. Het aantal donateurs (5) is golyk gebleven. De 'heer Francken vraagt inlich tingen over het groot aantal bedankjes (19), en de directeur deelt mede, hoe dit ontstaat doordat bij het verlaten der school verscheidene ouders geen lid meer blijven. Het jaarverslag wordt verder zon der opmerking goedgekeurd. Aan de orde is: 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester over 1913. De uitgaven bedroegen f 24856.98, de ontvangsten f 23909.576, nadeelig saldo f 947.40'. 3. Bij monde van den heer Francken wordt rapport uitgebracht en tot goedkeuring geadviseerdspr. geeft een kleine technische wijziging in de boekhouding in overweging. De rekening wordt onder dankzegging aan penningmeester en commissie van onderzoek goedgekeurd. 4. Begrooting voor 1915. De Voor zitter zegt, dat het Bestuur thans zoo vroeg komt, omdat de subsidie-aan vraag verhoogd is en de begrooting vóór 1 Mei moet worden ingediend. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf in een bedrag van f2Sl50. Hierbij is f 100.— salarisverhooging voor den directeur uitgetrokken, ter wijl de totaalsom f 4150 meer is dan 1913 aangaf. Daarvoor zal het noodig zijn van het Rijk f 2000. - meer to krygen. De provincie geeft voor drie jaar subsidie, dus die kan niet vei- hoogd worden, voor de gemeente Helder is de aanvrage ook f 800.- meer dan thans. Een en ander is het gevolg van de voortdurende uit breiding. Het tekort van f900. aldus licht de Voorzitter, naar aanleiding van eene vraag, in, is ontstaan door den bouw van een apart gebouw voor schilders. Ten behoeve van ouders, die dat speciaal verlangden, is een avondcursus voor schilders opge richt, doch de school is des avonds beschikbaar gesteld voor de gemeente, voor Burgeravondschool. Dientenge volge is het aparte gebouw voor schilders opgericht, en op de begroo ting was daarop niet gerekend. Met algemeene stemmen wordt de begrooting thans vastgesteld. Het bestuur zal zich nu tot de Koningin wenden om subsidie-verhooging. De Voorzitter noemt het een gelukkig verschijnsel, dat de school zoo zeer zich uitbreidt. De penningmeester geeft een vergelijkend staatje van de onkosten per leerling, vergeleken met andere plaatsen, waarbij den Helder verreweg bovenaan staat. Immers voor Helder zijn de kosten per leerling f 177.- voor andere plaatsen afwisselend van f 194.- tot zelfs f 455.— per leerling toe, al moet toegegeven, dat niet steeds naar dezelfde maatstaf wordt gerekend. Verkiezing van een Bestuurs lid in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer W. D. van Pelt. De Voorzitter wijdt waardeerende woorden aan den heer Van Pelt. Den bloei der school heeft hij bevor derd, en steeds veel tijd beschikbaar Wij hopen, dat het hem in den vreemde wèl moge gaan. De heer Van Pelt blijft belangstellen in de inrichting, hetgeen wel hieruit blijkt, dat bij lid is gebleven. In de plaats van 'den heer Van Pelt wordt gekozen de heer J. de Vries. Mededeelingen. Medegedeeld wordt,dat is ingesteld een Cursus in Eerste Hulp bij bedrijfsongevallen, (docent Dr. Van der Lee). In plaats van den heer Korff, die naar een ander leervak is overgegaan, is tot leeraar in het timmeren benoemd de heer J. H. Butfer te Oostburg. Met ingang van 1 Mei is tijdelijk benoemd tot leeraar in het schilderen de heer W. J. Brandt, leeraar hand- teekenen. Definitief benoemd tot leeraar in het smeden is de heer W. de Jong. Een nieuwe schoolgeldregeling is ontworpen en ontmoette geen tegen stand bij de ouders. 26 Januari kreeg de school onver wacht bezoek van de heeren Boreel van Hogelande .en Ketelaar, leden van Ged. Staten, en Vening Meinesz. De heeren waren vol lof over de in richting en het leerplanspeciaal de heer Ketelaar heeft naar dit laatste onderzoek gedaan en liet zich goed inlichten. Een en ander was voor Bestuur en Directeur eene gioote voldoening. Er hebben zich 66 eandidaten aan gemeld om toegelaten te worden; 53 daarvan zijn geplaatst, waarvan 28 als smid bankwerker, 13 als elec- tricieir, 6 als timmerman en 6 als metaalbewerker. De nieuwe cursus begon met 162 leerlingen. Van Texel hebben zich opnieuw 3leerlingen aangemeld; van Schagen ook een. De voorzitter hoopt, dat in de toekomst meerderen van buiten zich zullen aanmelden. Het deed spr. genoegen straks van een der heeren te vernemen, dat de school „er in" zit. Herhaaldelijk is gebleken van het groote nut der school; bijna alle ex leerlingen hebben thans eene goede positie. Lang vóór de eind diploma's worden uitgereikt komen al aanvragen in, en dit is een ver blijdend verschijnsel. Wij gelooven, dat de Heldersche Ambachtsschool niet in de laatste plaats moet worden genoemd als sprake is van een goede inrichting. Dit mag Jiier wel even gememoreerd worden. Bij rondvraag vestigt de heer Meyer de aandacht op do z. i. minder praktische inrichting dor loting. Bij verbetering hiervan zou men daarvan meer succes verwachten kunnen, De voorzitter zal deze zaak met het Bestuur overwegen. Daarna is de vergadering gesloten, De ondergeteekende wenschl zich te abonneeren op de voorheen genaamd ,,'t Vliegend Blaadje" (per kwertaal BS cent, franco per post 90 cent) Haam: Straat en nummer: BINNENLAND. De Emma-bloem. De opbrengst van den Emma-bloem- verkoop te Amsterdam bedraagt vol gens schatting tusschen zes- en zeven duizend gulden. In Watergraafsmeer was de totaal opbrengst f302.09. Minister Een circulaire van den van Marine. Als uitvloeisel van de ontwikkeling zijner denkbeelden en toezeggingen bij de behandeling der jongste marine- begrooting in de Staten Generaal in zake meer samenwerking tusschen officieren en schepelingen heeft de Minister van Marine aan de com mandanten der zeemacht hier te lande bij circulaire medegedeeld, dat door hem wijzigiug is gebracht in de dienstregeling der zeeofficieren zooals deze thans in het reglement op den inwendigen dienst aan boord van Hr. Ms. oorlogsschepen is voor geschreven. In de eerste plaats zal aan de luitenants ter zee, chefs derdivisiön een belangrijker aandeel in- en een grooteren invloed op den scheeps- en wachtdienst worden toegekend dan thans het geval is. In verband hiermede en voor een goede voor ziening in den wachtdienst acht de Minister het noodzakelijk, dat de chefs- en de overige officieren der divisién steeds dezen dienst verrich ten met de onderofficieren en man schappen hunner eigen divisie. Ook van de diensten der adelborsten der le klasse, wier opleiding er op ge richt is hen bij hunne intrede op de actieve vloot als bruikbare officieren voor den scheepsdienst af te leveren, kan op betere wijze worden partij getrokken dan thans geschiedt door hen onder leiding en toezicht van hunne divisie-chefs in den wacht dienst te laten meerouleoren met de jongere luitenants ter zeo door hun reeds bij hun eerste plaatsing aan boord der schepen een belangrijk aandeel in den dagelykschen dienst op te dragen zal hun verantwoor delijkheidsgevoel en hun initiatief beter worden ontwikkeld dan nu het geval is. Met de invoering dezer maatregelen wordt beoogd het bevorderen van eene onafgebroken samenwerking van de officieren en schepelingen eener zelfde divisie en het opwekken van wedijver tusschen de divisiön onderling. De uitkomsten van dc leiding en vorming hunner onder geschikten door de divisiechefs zul len zich afteekenen in de mate van bruikbaarheid eu in den geest van tucht, orde en vlugheid bij do uit voering der werkzaamheden van den wachtdienst. De commandanten en eerste officieren zullen daardoor be langrijke gegevens kunnen verkrijgen ter beoordeeling hunner onderheb benden, in het bijzonder van de offi cieren en onderofficieren. Alvorens tot volledige wijziging der desbetreffende voorschriften over te gaan, wenscht de minister de nieuwe regeling eerst gedurende ge- ruimen tijd aan de practijk te toet sen. Te dien einde werd van de Koningin machtiging verkregen de nieuwe dienstregeliug gedurende een jaar, ingaande met den datum van inwerkingtreding van het desbetref fende Koninklijk besluit (binnenlands 1 Mei 1914 buitenlands 1 Juli 1914) aan boord van Hr. Ms. schepen te doen beproeven, bij welke beproeving door de commandanten zal kunnen worden afgeweken van alle voor schriften van den inwendigen dienst, welke met <iie dienstregeling in strijd zijn. Nadat deze regeling gedurende 8 maanden aan boord van de schepen in beproeving zal zijn geweest, zul len door de commandanten rapporten betreffende deze aangelegenheid wor den ingediend. In deze rapporten zal in de eerste plaats moeten worden vernield welke principieele voor- en c.q. nadeelen voor den dienst bij de toepassing der nieuwe regeling aan het licht zijn getreden. Verder zal uit deze rapporten moeten blijken op welke wijze de dienst volgens de bovenge noemde beginselen door dc comman danten werd geregeld en tot welke bezwaren van huishoudelijken aard de dienstregeling aanleiding mocht hebben gegeven. De beproeving zal geschieden aan boord van alle sche pen (en o.a. kazernes) waar behalve de commandanten drie of meer zee officieren zijn geplaatst. Voor het indienen der hoogergenoemde rappor ten komen echter niet in aanmerking de commandanten van schepen, welke na dien datum van invoering dei- nieuwe regel in dienst zullen worden gesteld. Onderofficiersvereenlging „Ons Belang". Naar men medeeldt, bestaat het voornemen bij een groot deel dei- leden van de Onderofficiersvereeni- eing „Ons Belang", zich, na aan neming van liet voorstel tot contri- butieverhooging op de aanstaande algemeene vergadering te Utrecht, op 24 en 25 April, af te scheiden en een nieuwe militaire vereeniging op te richten onder den naam „Pro Patri a". Veler meening is, dat de gevraagde contributieverhooging slechts moet dienen voor de instellingen en niet noodzakelijk is en dat de belangen van liet instructief kader ten achter worden gesteld bij het administratief kader, juist door de vele instellingen, der vereeniging „Ons Belang", waar bij de hulp der administrateurs-niet kan worden gemist. Deze en véle andere redenen zou den dwingen tot oprichting van een nieuwe vereeniging. Een voorloopig bestuur is samen gesteld belast met de voorbereidende werkzaamheden. Doel en streven zullen nader wor den bekend gemaakt. („Hbld.") Wie is 't dan toch 7 De „Schager Courant" schrijft Daar in onze gemeente algemeen als waarheid wordt aangenomen en deze meening zelfs door raadsleden wordt gedeeld, dat de lieer Rijkes, gasdirecteur te Helder, een der twee personen is geweest, die als adviseur inzake onze gasfabriekvernieuwing is opgetreden, een man aan wion een dergelijke opdracht algemeen met vol vertrouwen zou zijn opge dragen - meenen we te moeten meedeelen, om verkeerde indrukken weg te nemen en gevolgtrekkingen te voorkomen, dat ons de pertinente mededeeling is gebracht, dat de heer Rijkes niet als adviseur inzake de gasfabriek vernieuwing is opgetreden en deze den heor Vader, zoo luidde de mededeeling verder, in geen tijden zelfs had gesproken. En waar de tweede deskundige een persoon' is geweest, die zelf fabrieken bouwt en ontwerpt, zooals in den Raad werd meegedeeld, dus een persoon die bij de vernieuwing onzer gasfabriek zelf belang heeft en daarom dus als onpartijdig voorlich ter geheel moet worden uitgescha keld, wordt het nog meer een dringende eisch dat de commissie den eenigen deskundige noemt die haar bij haar plannen heeft voorgelicht. We hopen dat dc gas- commissie op de een of andere wijze aan het verstand kan worden ge bracht, dat haar eigenmachtigheid in deze te ver gaat en dat het niet te veel verlangd is van ons burgers, dat wij bij een uitgaaf van f26000 tenminste den naam willen weten van hem, die hier als voorlichter is opgetreden en in wiens persoon ons de eenige waarborg kan worden geschonken, dat dit bedrag op oor deelkundige wijze wordt besteed. P. Trapman. tie. De Avp. zegt, dat de directie toch zal overgaan tot wedertoelating op de locomotief en aan de bezwaren zal tegemoet komen door een groo- ter aantal tot machinist aan testel len dan gewoonlijk jaarlijks gebeurt. Buitenlandsch Overzicht. Men schijnt in de Belgische re- geeringskringen wel wat ongerust te zijn geworden nu er af en toe in het Waalsch gedeelte van Belgïe gespro ken wordt over een „bestuurlijke scheiding''. Dat men een dergelijke poging tot scheiding van België in twee deelen niet gaarne zou zien is te begrijpen. Maar de Walen zouden zich nog wel tweemaal bedenken alvorens zij met vaste plannen daaromtrent komen - indien ze ooit komen, 't Is toch een feit dat de Walen nog al wat meer bestuurs- baantjes hebben dan de Vlamingen hoewel deze de grootste helft der bevolking van Belgié vormen. Zelfs een der ministers n.1. de Brocqueville heeft zich door die vrees laten leiden tot een ietwat onvoorzichtige daad. Twee Walen wilden zich voor de aanstaande verkiezing voor de Volks vertegenwoordiging, candidaat stellen buiten alle politiek om, als Walen om uitsluitend de Waalsehe belangen te verdedigen. „Dat moet ge niet doen", schreef de minister ongeveer, „de regeering wil al geheel in uw geest werken. Zij kent uw vader- landsche en rechtschapen gevoelens en zal u steeds gaarne ontvangen om uw wenschen te vernemen'" Beteekent dat, dat de Vlaamsche eischen omtrent de taalquestie zullen worden terzijde geschoven, vraagt de Vlaamsche pers. De Waalsehe pers juicht over den brief, maar dat juist ontstemt de Vlamingen in hooge mate. Bij de ontvangst van den Duitschen Keizer heeft de 84-jarige keizer van Oostenrijk Franz Jozef kou gevat, 't Was bij die ontvangst aanvankelijk mooi weerdoch dit sloeg om en de tocht der beide keizers van 't station naar het paleis geschiedde in open rijtuig onder stroomenden regen. De aandoening der luchtwegen liet zich een oogenblik vrij ernstig aanzien Er is echter alweer beterschap inge treden. De laatste berichten luiden dat de temperatuur weder bijna nor maal is. De pols slaat langzaam en krachtig, de eetlust is goed en de algemeene toestand is volkomen be vredigend. Het Engelsche Koningspaar Dinsdag, volgens program te Parijs aangekomen en zat denzelfden avond aan bij den feestmaaltijd op het Elysée. In zijn toast zeide de presi dent der Fransche republiek, zeer verheugd te wezen en sprak over de schitterende bekrachtiging van de vriendschap tusschen beide volken, die ten slotte voerde tot de entente, welke het evenwicht in Europa handhaaft. De verkiezingsactie is in vollen gang. Wel stellen een veertigtal zit ting hebbende leden zich niet meer candidaat, doch het aantal gegadigden is toch nog groot genoeg. Voor de ruim 600 zetels zijn een -2500 ean didaten. Alzoo gemiddeld vier per district. In sommige districten is dit aantal zelfs 10. In een 50 tal distric ten is slechts één candidaat, terwijl in 60 maar 2 eandidaten tegenover elkaar staan, 't Baantje geeft ook behalve de eer 15000 francs! De kwestie tusschen de Veree- nigde Staten en Mexico is de laatste dagen nog aangescherpt. Men weet de onmiddellijke aanleiding: De betaalmeester van de „Dolphin", een Amerikaansch oorlogsschip, dat voor Tampico lag, ging met eenige soldaten in een motorboot den 9 April aan wal. Maar hij landde op een plek, waar dit was verboden en werd deswege door Mexicaansche soldaten gearresteerd. Een half uur later werd hij weer vrijgelaten, ver volgens bood eerst do commandant der stad en toen Huerta zelf met opheldering over de reden der arre statie, verontschuldigingen aan. Dat was den Vereenigden Staten niet voldoende. Z\j eisch ten eerher stel door een saluut van 20 schoten aan de Amerikaansche vlag, dat Huerta weigerde. In een Boodschap rechtvaardigt president Wilson nu het optreden der Vereenigde Staten. Vera Cruz is nu door de bemanning der Amerikaansche oorlogsschepen en de meegevoerde soldaten bezet ten koste van 4 dooden en 20 ge wonden. Een Duitsch schip met wapenen en ammunitie geladen zal ook nog in verzekerde bewaring worden ge nomen. De Amerikanen willen de moge lijkheid dat er ten slotte iets on duldbaars zal geschieden voorkomen, zeggen ze, en het volk van Mexico in de gelegenheid stellen zyn eigen wetten te maken. Dat er rijke petroleumbronuen zijn waarop de Standard Oil Company aast zeggen ze niet. Waar dat alles op uitloopen zal? De Vereenigde Staten hebben een groote oorlogsvloot, doch weinig landsoldaten, maar Mexico, dat on geveer zoo groot is als Duitscbland beschikt over een groote troepen macht, die in den guerilla krijg uit stekend geoefend zijn. Dat kon voor de Vereenigde Staten wel eens tegen vallen Berichten van gisterenavond mel den dat er Mexicanen van de daken der huizen een ongeregeld vuur op de Amerikanen onderhielden. De verdediging wordt niet geleid door de officieren. De Amerikaansche troepen, waarvan er 300 zijn geland, beheerschen Vera Cruz. Het douane kantoor en het entrepot zijn bij het gevecht op Dinsdag in brand geraakt. De rust zal nu wel spoedig hersteld zjjn. Uit den Omtrek. Een onvoorzichtige papa I Op de lijn Venlo-Wesel liet dezer dagen een man tusschen het Nederl. en het Duitsche grensstation zijn kind, dat hij op den arm had, uit het geopende raampje van den trein vallenToen men den trein door middel van de noodrem tot stilstand had gebracht, bleek de kleine slechts een paar schrammen opgeloopen te hebben. De staking van 1903. Bekend is, dat de directie van de H. IJ. S. M. op een verzoek om we der tewerkstelling van stakers van 1903 een enquête heeft ingesteld naar 't getal oudlocomotief-beambten, dat op herplaatsing prijs stelde. Dit bleken er 33 te zijn, onder wie 23 machinisten en 10 geéxamineerden, die de bevoegdheden van machinist be zaten. Onder de leerlingen-machinist, die nu in dienst zyn, is daarop stem minggehouden en met bijna algemeene stemmen is te kennen gegeven, dat men niet-herplaatsing' van de stakers op prijs zou stellen op grond van benadeeling van de eigen promo- Zijpe. Door het Polderbestuur te Zijpe is aanbesteed het afbreken en weder opbouwen der sluiswachters woning te Oudesluis. Het werk is gegund aan den heer K. Schuyt, aldaar, voor 2245. Callantsoog, 21 April. Dinsdagmiddag ongeveer half zes had bij paal 17 een droevige gebeurte nis plaats. Een net uitziend persoon begaf zich daar gekleed te water en schoot zich voor het hoofd. 's Middags was deze persoon in het Zwanewater aangetroffen door den rijksveldwachter, die 1iem op den rechten weg bracht. Daarna begaf hij zich naar het strand, waadde tot zijn hals toe in het water en schoot zich daarna door den slaap. De onge lukkige zonk weg en verdronk. Eeni gen tijd later werd zijn lijk gevonden bij strandpaal 18. Denzelfden avond werd het lijk naar Callantsoog vervoerd en voor loopig in het lijkenhuisje gebracht. Uitluiden, 23 April. Onze haven werd dezer dagen be zocht door de groote Duitsche kabel boot Groszlierzog von Oldenburg, welke op de Noorsche kust had ge werkt enhier den lcolenvoorraad kwam aanvullen, om daarna in het Engelsche Kanaal eene reparatie aan de kabels uit te voeren. Onlangs bestonden plannen tot het bouwen van een scheepswerf aan de visschershaven alhier, doch zal deze thans te Beverwijk worden aangelegd. Door den gemeenteraad aldaar werd bereids toestemming verleend. Door don heer J. N. Klein is in Schotland aangekocht de stoomtrawler „Strathfillan" uit Aberdeen. Op den 28sten April hopen J onze geliefde Ouders Jn. SMIT Hz. M". H00GV0RST Kd., hunne 55-jarige Echtvereniging te herdenken. Uit naam hunner A dankbare KinderenR M. WIGGERS. I Anna Paulowna, 22 April 1914. Den len Mei hopen mijn ge liefde Kinderen MATHEUS FREDERIK BOUMAN en MARIA JOHANNA HALBRUGGEN, huil 25-jarige Echtvereniging te 8 herdenken, Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is de wensch jj I van hun liefhebbende Moeder, Wed. J. M. BOUMAN Küntz. j Rotterdam, 23 April 1914. ChrisMoan do Wolstraat Sa. Op den 2en Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders JOHANNES NUIJENS en MARGARETHA STOOP, I hunne 25-jarige Echtvereeniging I te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. I Koegras (Helder), April 1914. Geboren JANS NEELTJE, Dochter van Jacobus Hubertüs de Koning en johanna de koning - OlIJSLAGER. Vlissingen 20 April 1914. Geboren ALBERTHUS, Zoon van P. THOMAS en A. P. THOMAS - v. d. Kroon. Koegras, 21 April 1914. Correspondentie. Plaatsgebrek noodzaakt ons, het Kamer-overzicht tot het volgend nummer te laten liggen. Den 27sten April 1914 hopen onze geliefdo Ouders ALBERT NOOT pn MARIA BIERSTEKER, f den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaar in den Echt zijn s verbonden. Dat zij nog lang j j gespaard moge blijven is de j wensch van hunne dankbare Kinderen JAN. THEODORUS. WILLEM. REIJER. Koegras, 21 April 1914. Heden overleed zacht en kalm in het Ziekenhuis te Delft, onze lieve Zuster ANTJE STROOKER ZWIER, in den ouderdom van 63 jaar. Helder, 20 April 1914. C. DE BOER Dz. M. DE BOER— ZWIER. Heden overleed onze innig ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mevrouw ANTJE DE JONG, Weduwe van don HeerCORNELlS ALBERTDS AMONS, in den ouderdom van 86 jaar. Amerongen, 22 April 1914. L. Amons, Zaan- J. Amons - Lorentzen, dam. Ti'c. A°a.,! Amerongen. De Heer en Mevrouw DIJKER- Hackenitz betuigen hun dank voor de bewijzen van belangstelling by de geboorte van hun Zoon ondervonden. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer C0RNEL1S JAN BAKKER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Tevens onzen dank aan Bestuur en Leden van „St. Barbara", voor de laatste eer den overledene bewezen. Helder, April 1914. Namens de Familie: Wed. C. J. BAKKER geb. Ran. De schoenmakerij, voorheen door mijn Echtgenoot gedurende, ruim 35 jaar gedreven, zal op dezelfde wijze door mijn Zoon worden voortgezet. Wed. C. J. BAKKER gcb. Ran. R.-K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes „ST. AGNES". Gelegenheid tot het inschrijven van Meisjes, die wenschen deel te nemen aan de avonden van bovengenoemde Vereeniging, wordt aangeboden op Zondag 26 April a.s., van 5-6 uur, in het Gebouw van den R.-K. Volksbond. HET BESTUUR. met rand, helder wit, 12 vel 7'/3 ct. zonder rand, grootste formaat, sneeuwwit per vel 1 ct. goud en zilver prima soort per doos 4 ct. 12Vs bekende waschzeep, per pak 2212 ct. per groot stuk Bl/S ct. reclame velvetspons 14 ot. in alle grootten, reclame-lap, pracht- kwaliteit48 ct. in alle bestaande soorten van af 10 ot. alle soorten en grootten, gewoon glad 37V» ct.extra zwaar 48 ct. groote, zware verzinkte tljl f 1.48 vertind, met deksel, f0.871/.. marmer-dweilB ct. zware Molton10 in alle grootten, per kaart 31/: ct. Rijksmodel, prima carton, per honderd 11 ot diep en plat6 ot. porcelein, nieuwe modellen 8 ct. porcelein, gedecoreerd, 16 deelig f2.25 prima nikkel, nieuw vierkant model f 2.40

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2