HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aardrijkskunde Het Eiland Texel No. 4304 DINSDAG 28 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37} 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiön van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel maer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel mser 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2£ cent. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. PLAATSELIJK NIEUWS. Het Bassin. In een onzer vorige nummers hebben wij vermeld, dat aan het Bassin een kazerne voor den onder zeedienst zal worden gebouwd. Dat bassin, in 1862 gegraven en tot aan de opening van het Noordzee kanaal in gebruik voor het laden en lossen van stoomschepen, in latere jaren ongebruikt en bijna ten doode opgeschreven, zal, nu het door de Marine in gebruik wordt genomen, een minder vreedzame bestemming krygen. Het lijkt ons niet onaardig in her innering te brengen, dat door de gemeente Helder, in de zitting van den Raad, gehouden op 20 Sept. 1862, een overeenkomst werd aangegaan met de „Commissie voor de Staats spoorwegen", waarbij onze gemeente voor het maken van een brug over den toegang .tot het Bassin, een be drag van f 30.000 toestond, benevens f15.000 voor andere daarmede in verband staande werken. Eerste Helder's Bioscoop-theater. Het is de moeite waard om deze week een kijkje te nemen aan den Ranaalweg, want een heel mooi programma wordt er vertoond, ter wijl naast de goede piano-muziek van den heer Boon een prima violist met zijn oneindig-klagende en teer-zin- gende of hartstochteiyk-vurige heer lyk-reine klanken veel genot geeft bij elk nummer dat op het doek komt. Met de „Heldersche Courant" wordt begonnen en die bevat weer groote aantrekkelijkheden, de inspe'ctie van een regiment fuseliers door Prins Heinrich van Pruisen, het te water laten van 't reusachtige stoomschip „Avia", een Ski-wedstrijd in Oosten rijk, de koningin en do koning van Engeland in plechtigen optocht naar het paleis, een sleden-wedstrijd in Zwitserland, uitrukkende troepen op standelingen in Mexico, enz. Dan volgt een prachtige natuur opname, „In de dalen van Collini", waarbij ons oog wordt geboeid door het hooge en diepe gebergte, door de besneeuwde toppen en grillige heuvels, door landhuizen, vee en herten en alpenbloemen. Hierna brengt een drama afwisse ling, „Een Catastrophe tengevolge van jalousie", dat drie spannende afdeeliugen heeft en waarvan het laatste gedeelte een zeldzaam bios- copisch moment laat zien, n.1. een treinbotsing, welke opname maar eventjes 250.000 francs heeft gekost. Bijzonder grappig is „De moderne dienstbode"een arme kellner, zonder werk, komt op het idéé om jpch te verhuren als keukenprinses, slaagt daarin schitterend en wat zij, pardon, wat hij alzoo in betrekking meemaakt is echt komiek en laat u gedurig lachen tot bet laatste oogenblik van ontmaskering. Ten slotte wordt nog gegeven „Keizer Nero", een historische kunst film, die zeer mooie taferëèlen laat aan schouwen uit den tijd van het schrik bewind des Romeinschen keizers. Een paar extra-nummers geeft de directie toe, waarvan speciaal „Het Kerstfeest" bewonderenswaardig is. Serenata. De Heldersche Mandoline-club „Serenata" gaf Zaterdagavond in „Casino" een uitvoering die wel ge slaagd is. De club bestaat 3 jaar, de zaal bij het tooneel on het tooneel waren met groen en planten versierd. Aan den directeur, den heer L. Polak, werd namens de clubleden door mej. Botter een fraaie krans aangeboden. De „Hallo-Entos"-marsch was een goede inzet waarbij het ensemble- spel best tot zijn recht kwam. We kregen ook solo-spel„Jolie Provenqale" van J. Vincent voor 4 instrumenten, 2 mandolines en 2 mandola's. (Een mandola, door heer bespeeld, staat tot een mandoline ongeveer gelijk een cello sta3t tot een viool.) Die zwaardere ondertonen doen de muziek aan diepte en klankrijkheid winnen. Ook in de Menuet voor mandoline en mandola die daar op volgde kwam dat goed uit. Na de pauze kwam oen Tyroler zang- en dans-cnsemble bestaande uit zes dames, die goed zongen en aardig jodelden, 't Tooneel stelde een berglandschap voor en heel mooi klonk telkens de echo van het gezang. De dames benutten de gelegenheid om in hunne voordracht den directeur te huldigen, en de laatkomers en wegblijvers onder de leden een veeg uit de pan te geven. Gelijk hadden ze Tot slot werd een cabaret (kroegje)- scène gegeven, die erg leuk was. De beide negers spraken Engelsch en wellicht ook andere talen maar konden toch ook Nieuwediepsch. „Good bye", „Adio" vertaalde de een zoo precies door ons „Gonje I" En behalve dat, speelden ze op meerdere instrumenten, 't Was aardig bedacht, 't Liep ondertusschen naar half twaalf en de talrijke jonge dames verlangden naar het bal. Vermelden we nog dat de heer Ph. Polak zeer verdienstelijk de piano partijen speelde. ZOMERDIENST op de Hollandsche Spoor. 1 Mei 1914. Van d8n Helder naar Amsterdam. Vertrek Aankomst 5.15 's Maandags en daags 7.40 na feestdagen doch niet op 1 Juni. 6.26 Zondags niet. 9.10 6.59 op Zon- en feest- 8.06 dagen tot Alkmaar 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Schagen 8.46 2J 9.02 11.37 11.55 2.21 1.48 Zondags niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.82 10.54 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags .7.34 6.04 Zondags niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9. Zondag3, alleen van af Alkmaar 10.07 9.44 11.47 12.54 3.26 3.88 6.07 6.25 7.32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 i) t« Alkmaar. 3) te Scliagen. Zooals wij in ons nummer van 21 Febr. 1.1. hebben medegedeeld, zouden bij de invoering van den zomerdienst volgens het ontwerp enkele belangrijke wijzigingen plaats hebben. De ontwerp dienstregeling is bijna onveranderd gehandhaafd. De defini tieve regeling geeft de volgende ver schillen met den winterdienst. Vertrekkende treinen De ochtendsneltrein vertrekt te 7.40 (inplaats van 7.44), en komt te Amsterdam te 9.10 in plaats van 9.24. Te Uitgeest wordt niet gestopt. Deze trein wordt te Alkmaar gesplitst voor Amsterdam en Haarlem. De tweede trein vertrekt te 9.02, dus 3 minuten vroeger. De derde trein vertrekt nu te 11.55 (in plaats van 12.43), en komt te Amsterdam te 2.21, in plaats van 3.11. Hierdoor is gevolg, gegeven aan het verzoek de ruimte, gelegen tus schen het vertrek van twee treinen, te verkleinen. De avondtrein vertrekt te 7.40 in plaats van te 7.30 en komt te Am sterdam te 9.17. Aankomende treinen De eerste trein komt te 8.35, en dus 4 minuten eerder aan. van door P. DEUZEMAN, Hoofd der School to De Cocksdorp op Texel en Leeraar Middelbaar Onderwijs in Aardrijkskunde. In 1914 herzien door: J. Daalder Dz. en W. Mets Tz. 3). In 24 uur zijn er 4 getijden (2 maal eb en 2 maal vloed). In 1400 jaar is dit ongeveer 1400 X 1460 getijden 2 millioen getijden. Ieder getij zou dan slechts Vbo deel van een millimeter (streep) dikke zandlaag behoeven weg te voeren. Dit kan zeer gemakkelijk, want 60 keer ebbe en vloed voeren dan een laagje zand weg ter dikte van een speldekop. Zoo langzaam en zeker werkt de tand des tijds. 't Is er mee als met den harden steen, door den stadigen drop uitgehold. Behoeven wij ons, na deze beschou wingen, wel te verwonderen dat een zeegat als het Marsdiep, 't welk thans de grootste zeeschepen draagt, lang zamerhand kon worden gevormd, om mede te werken tot de wording van Texelinzijntegenwoordigen toestand? Voorzeker niet. Over het Marsdiep en de Zuiderzee heeft de correspondentie van Texel met den vasten wal plaats, des zomers vijf maal per dag en des winters vier maal per dag, met goed ingerichte stoomschepen. HOOFDSTUK IV. De Duinen. Aan de zuid-, west- en noordkust van Texel vindt men duinen hoog ten; van 't Latijnsche dunum). Zij bestaan uit fijn zand, dat zich vroeger op den bodem der Noordzee bevond, door de werking van het water op het strand werd geworpen, bij zonne schijn, vooral tijdens de ebbe, droogde en door de werking van den wind verstoof. Het fijne zand blijft achter iedere hoogte, achter ieder voorwerp liggen. Zoo ontstaan eindelijk heuvels, soms wel twee of drie rijen achter elkander. De duinen dienen om het land tegen oversirooming der zee te beveiligen, Zij zijn op Texel begroeid met mos, Jieide, helm en doornachtige gewas sen. Hierdoor, zoowel als door kunst matige beplanting met helm of het aanbrengen vau stroowisschen, wordt het verstuiven grootendeels voor komen. In het zuidwesten van Texel zijn de duinen het breedst, in de na bijheid van de Koog het smalst, terwijl ze door den ingang van de „Kleine Slufter" achter den Eierlandschen pol der onderbroken zijn. Voor den ingang van ie vroegere „Groote Slufter" is De tweede trein wordt nu sneltrein hij vertrekt om 8.12 van Amsterdam via Zaandam, Alkmaar, Schagen en en Anna Paulowna en komt hier te 9.37 aan. De derde aankomende wordt nu „boemel", vertrekt van Amsterdam 9.44 en arriveert te 11.47. De middagtrein, vertrek Amsterdam 3.38, komt te 6,07, en dus 13 minuten later aan. Het oponthoud te Alkmaar is thans vergroot tot 26 minuten De daarop volgende trein vertrekt uit Amsterdam om 5.25 en komt te 7.32, dus 4 minuten later aan. De overige veranderingen zijn van geen belang. BINNENLAND. Stuurlieden-examens. 's Gravenhage, 25 April. Geslaagd groote stoomvaart le-stuurman J. A. Gitz en M. de Groot, 2e-stuurman D. Smit, 3e-stuurman L. Jongman, H. Krul en Chr. E. Leestemaker. Noodlottig ongeluk. Op den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage duwde een jongen een wagen, waarmede hij cokes aan de gasfabriek ging halen en waarin een broertje en een zusje zaten, toen een der wielen, in de rails van de West- landsche stoomtram geraakte, juist op het. oogenblik, dat de stoomtram aankwam. Het jongetje wist nog uit den wagen te springen, maar het meisje, een kind van 4x/a jaar, ge raakte onder de stoomtram, met het noodlottige gevolg, dat het hoofd werd afgereden. Moordaanslag. Zaterdag heeft de politie in den Haag een 35-jarigen winkelier aan het Groenewegje, gewezen Indisch militair aangehouden, de man is drager van de Militaire Willemsorde ter zake van bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht, gepleegd tegenover zijn vrouw. Deze had hem wegens zijn wan gedrag, vooral het misbruik maken van sterkedrank, verlaten en was gaan inwonen bij haar ouders. Zaterdag had hij zich een revolver aangeschaft en was naar de woning zijner schoonouders gegaan, voor gevende het met zijn vrouw „goed te willen maken". Hij vroeg haar afzonderlijk te spi eken, doch ziende, dat hij weder onder den invloed van sterkedrank verkeerde, vluchtte de vrouw weg. De man haalde daarop de revolver te voorschijn en richtte het wapen op haar; zijn schoon moeder kwam nog bijtijds tusschen- beide en wist te beletten, dat hij een schot loste. Hij moet zich te voren tegen anderen hebben uitgelaten, dat het zijn bedoeling was, zijn vrouw te treffen. Uit oude tijden. Bij graafwerk te IJlst bij Sneek vond men een dag of wat geleden zes aarden potjes uit de 10e eeuw. Thans heeft men er eenige paren schaatsen gevonden uit den tijd der Romeinsehe heerschappij, 't Zijn schenkels van runderen, met gaten op 't eind voor de riemen. 20 geraamten gevonden. Bij het graven van een grafkelder op de ruïne van de oude parochie kerk te Warmond heeft men op een diepte van twee meter ongeveer 20 geraamten gevonden, alsmede twee vierkante, langwerpige ruimten van steen vervaardigd, elk ter grootte van een mensc-henlichaam. De archi varis van de gemeente Leiden, nar. dr. van Overvoorde, ter plaatse ge weest om een en ander te bezich tigen. Deze heeft meegedeeld, dat. de vierkante ruimten uit tufsteen zijn vervaardigd en moeten hebben ge diend tot begraafplaats. Eenigen tijd geleden heeft men in Voorhout en Oestgeest dergelijke kisten gevonden. Die uit Oestgeest is in het Stedelijk Museum te Leiden geplaatst. Ver moedelijk werden deze kisten vroeger vrij algemeen gebruikt. De staking te Zaandam. Naar aanleiding van het feit, dat in deze staking door kantoorbedienden hulp wordt verleend met het lossen en laden van hout en zij dan door de stakers als „onderkruipers" wor den beschouwd en behandeld, heeft de Zaanlandsche Vereeniging yan Kantoorbedienden en Handelsreizigers een algemeene vergadering belegd en daarop met 99 stemmen voor, 9 tegen en 14 in blanco besloten, de leden te dezen opzichte geheel vrij te laten. De overwegingen waarop dit besluit steunde, zijn de volgende: I. Dat de verhouding van den kantoorbediendo tot den werkgever ondanks de talrijke punten van overeenkomst in hooge mate ver schilt van die van den arbeider tot den patroon, in hoofdzaak wegens de dagelijksche persoonlijke aanraking, waardoor bij een gespannen verhou ding de positie van den kantoor bediende onmogelijk wordt; II. dat met het oog daarop, de gevolgen van een weigering der kantoorbedienden om z.g. „onder- kruiperswerk" te verrichten, voor hen veel ernstiger kunnen zijn dan in soortgelijke gevallen bij arbeiders het geval is Hl. dat die gevolgen door geen organisatie noch die van de kantoor bedienden, noch die van de arbeiders, uit den weg zouden kunnen worden geruimd; IV. dat de vergadering daarom - ter zijde latende of zij de stakende arbeiders al of niet sympathiek ge zind is niet beoordeelen mag in hoeverre de houding der betrokken bedienden te laken is, en dit aan hun eigen eerlijk oordeel moet overlaten. Besloten werd het stakingscomité hiervan mededeeling te doen. Tevens werd besloten tot de pa- troons die bij de staking betrokken zijn een schrijven te richten met het verzoek de kantoorbedienden geen werk op te dragen waarvoor zij niet zijn aangenomen. Vanwege de S. D. P. was tegen Vrijdagavond een vergadering belegd, waarop de heer D. Wijnkoop zou spreken over: Regeerings-socialisme en vakstrïjd en waarop de stakers vrijen toegang hadden. De vergadering ging echter wegens gebrek aan be langstelling niet door. Sociaal-democraten aan offieele diners. Verleden week heefteen gezelschap Parijsche Raadsleden de hoofdsteden van ons land bezocht. Te Amsterdam werd hun een diner aangeboden, en daarbij zaten ook vier sociaal-demo cratische Amsterdamsche Raadsleden .n. Een viertal S. D. A. P.-ers gevoelt zich daarover bezwaard en lucht zijn hart in „Het Volk". Het viertal schrijft: „Wellicht is het kortzichtigheid, die ons verhindert de belangen, door zoo'n diner gediend, naar waarde te schatten. Voor ons is het verre van ver heffend, onze njannen te weten als tafelgenooten van vorsten- en regeer- ders-betoastende en -bejubelende bour geois. Wij, arbeiders op groote fabrieken, voelen ons, helaas, onmachtig neer te slaan de spottende kritiek te dezer zake van kerkelijke en „vrije" mak kers; voelen ons ook onmachtig te beantwoorden de als een verwijt klinkende vraag van geestverwanten: „Zijn bij zulke partijtjes socialisten wel op hun plaats?" Doordring, geachte redaktie, ons van de overtuiging, dat ook daar, in deftige eethuizen, bij oranje-befuifende autoriteiten, de arbeidersbelangen worden gediend; dat dit mede-aan zitten onzer mannen een noodzakelijk onderdeel vormt van den strijd voor het proletariaat. Dan zullen wij ook ten opzichte van deze zaak onze tegenstanders van repliek kunnen dienen." „Het Volk" teekent hierbij aan: „De inzenders zullen ons vermoe delijk toestemmen, dat iets niet „noodzakelijk" kan zijn en toch vol strekt _niet afkeurenswaardig. Toch door middel van rietschermen een ilinke „stuifdijk" aangewonnen, die snel in hoogte toeneemt. Een dergelijke stuifdijk bevindt zich aan de westzijde van den polder Eierland, die van het jaar 1629 dagteekent en waardoor het vroegere duineilandje Eierland met Texel verbonden is. Het Noordzeewater dringt door middel van de „Kleine Slufter" wel een kwartier gaans de duinen in en wordt door laatstgemelde stuifdijk ge keerd. Die dijk heet ook Zanddijk en werd opzettelijk opgeworpentot welk eene hoogte vindt men niet ver meld, doch thans is hij zeker wel 15 Meter hoog. Bij gelegenheid van stormvloeden dringt het zeewater ook aan de Noord zijde langs den polder „De Volharding" een eind weegs in de duinen. De laagten tusschen de duinen noemt men duinpannen. Hierin vormt zich wel eenslaag veen. De duinen dienen om er aardappelen in te verbouwen, die fijn van smaak, doch minder voed zaam zijn dan kleiaardappelen. Vooral de zoogenaamde „Krim", ten westen van Eierland, is bekend door de uit stekende aardappelen. Niet ver van de noordkust, in de nabijheid van den Eierlandschen vuur toren en het Eierlandsche gat bevindt zich het zoogenaamde „Engelsche Kerkhof". Men meent dat hier de lijken begraven liggen van tal van is het ons bekend, dat het feit, dat vier onzer raadsleden bij een toast op de koningin enz., met daarbij gespeeld „Wilhelmus" enz., opgestaan zijn, vrij wat ontstemming gewekt heeft. Wij voor ons willen wel zeg gen, dat wij het in dezen houden met het krachtige woord, door Vliegen bij het begrootingsdebat..in Oktober j.1. in den Raad namens onze fraktie gesproken. Hij zeide toén o.a. „Voor een sociaal-democraat is het moeilijk, deel te nemen aan een hulde- betooging aan een monarch... Nu is de vraag eenvoudig: Kan dat (n.1. bij officieele ontvangsten) niet achter wege blijven? Het wordt moeilijk gemaakt. Men krijgt in dergelijke bijeenkomsten, dat een min of meer groot aantal personen blijft zitten dat wordt dan onbeschoft gevonden, maar daar is niets aan te doen... Laat men, als men absoluut drinken wil, en daar heb ik niets tegen, laat men dan drinken op de volkeren. Dan zijn de vorsten er bij inbegrepen. Dan heb ik geen bezwaar." De burgemeester antwoordde toen bot-afwjjzend, waarop Vliegen o.a. ,,Ik weet wel, wij worden het niet eens. Wij zullen overwegen of wij een andere houding zullen moeten aan nemen, dan wij tot nu toe hebben aangenomen..." Wij voegen hier nog bij, dat Vlie- gen's aankondiging van een „andere houding", ook door den toon, waarop zij uitgesproken werd, algemeen den indruk maakt van een aankondiging van scherper maatregelen van de zijde van onze fractie, wanneer men niet van plan was, het krenken onzer overtuiging na te laten. Wij meenen, dat dit krachtig op treden toen de instemming van de groote meerderheid der Amsterdam sche partijgenooten had en dat daar mee moeilijk de omstandigheid te rijmen is, dat nu enkelen onzer niettemin zonder meer zich geschikt hebben. Wij voor ons hechten aan zulke etikette-kwesties geen overmatige beteekenis, wijzen oök als belache- lijken onzin de bewering van het christelijk volksdagblad „De Amster dammer" af, als zou ons viertal raadsleden „tegenover het Buiten land" hebben willen „toonen, dat wij zijn één natie, trouw geschaard om den troon van Koningin Wilhel- mina". maar meenen toch, dat het voor de hand had gelegen, niet deel te nemen aan een manifestatie, waarbij aan onze overtuiging geweld wordt aangedaan." SPORT. VOETBAL. Nederland-België 4-2. Zooals wij reeds bulletineerden, behaalde Nederland j.1. Zondag de overwinning op het Belgische elftal, waardoor schitterend revanche ge nomen werd op de nederlagen van onlangs. De drukte in de straten der hoofd stad was enorm, reeds Zaterdagavond was die merkbaar, doordat de sup porters uit Belgis hun kameraden in het hotel opzochten, en Zondag morgen verlieten de sportliefhebbers in dichte drommen de stations. Tegen twaalf uur begon de run op het Stadion aan den Amstelveenschen weg. De „Maandag Courant" schrijft hierover het volgende: Op 't breede voorplein verdeelt do menschenstroom zich in tal van zijrivieren, die uitmonden in de ver schillende tourniquets. Daarbinnen achter hooge muren, rond 't door de zon beschenen veld, grijnzen den eerst- aankomende al die leege banken en trappen tegen en vol verbazing staren ze er naar en vragen zich af of 't mogelijk zal blijken die schier einde- looze ruimte te vullen, en ziet op hetzelfde oogenblik zelft, begint de vulling reeds, worden de trappen en banken, maar op dit vroege middag uur de trappen vooral reeds inge nomen, door honderden en nog eens honderden kijklustigen, die er een paar uur langer staan voor over hebben, wanneer ze zich daardoor Engelsche matrozen, die bij gelegen heid van een' hevigen storm aan het Texelsche strand verongelukten in het jaar 1672, toen de Engelsche vloot eene landing in Holland wilde bewerk stelligen, doch waarin zij door den hevigen wind en eene landurige of dubbele ebbe verhinderd werd. Meer binnenwaarts vindt men in een vallei of duinpan (in de zooge naamde „Doode menschenkuil") men- schelijke geraamten, doodkisten, over blijfselen van kleedingstukken, knoo- pen, geldstukken enz. De meest bekende toppen der duinen zijn: 1. de Neeltjesnol of Witte Nol, zuidoostelijk vau Den Hoorn. 2. de Loodsmansduin ten zuiden van Den Hoorn, die veel be zocht werd door de loodsen, die voor 1835 aan Den Hoorn woonden. Die loodsen poogden op dezen duintop in de verte de schepen te bespeuren, ten einde deze naar de reede van Texel of naar de haven van Nieuwediep te geleiden. Zoo ontstond de naam „Loodsmans duin". Die heuvel is de hoogste der Texelsche duinen. 3. De Fonteinsnol of Fonteinsduin, aldus genoemd, omdat hier duinwater uit de j grond dringt; deze top ligt noordelijker. De duinen dienen, behalve voor den de beste plaatsen veroveren kunnen. Met elke minuut wast het aantal toeschouwers. Honderden suppoosten staan klaar om den stroom in de juiste bedding te leiden. Telkens als een groepje Belgen de poort binnentreedt, 't zwart-geel-rood in 't knoopsgat, gaat er een kreet van bewondering op. Zóó hadden ze zich het Stadion niet voorgesteld, hoe hoog de verwachtingen ook ge spannen waren. Om één uur, als de muziek van de Koninklijke Weerbaarheidsvereeni- ging haar eerste ronde langs het veld doet, staat reeds een compacte menigte op de goedkoopere rangen de muzikanten toe te wuiven en op de onoverdekte, zoowel als op de overdekte tribune hebben reeds tal van dames en de heeren hunne plaatsen ingenomen. Ofschoon de Belgen verschillende goede uitvallen ondernemen, heeft, na 18 minuten spelens Holland de leiding, hetwelk met enorm gejuich wordt begroet. Even daarna was de stand 2—0. Maar al heel gauw weet Belgie te doelpunten on voor de pauze ingaat is de stand gelijk, 2—2. Na de pauze hebben de Hollanders de zon in hot gezicht. Er ontwikkelt zich een snel spel, Holland blijft iets in de meerderheid, maar Belgie is bui tengewoon gevaarlijk door zijn snelle uitvallen. Als even later Holland de leiding neemt, ontstaat een gewel dige geestdriftuiting, die tot ver in den omtrek gehoord zal zijn. Do gang zit er thans bij de Hollanders in. Om 4 u. 02 wordt Lotsy leelijk genomen, waarvoor een vrije schop gegeven wordt, die door den Dort- schen aanvoerder bij Buwalda wordt geplaatst. Deze brengt fraai op, hij passseert Swartenbroeckx en plaatst naar Vos, die handig den bal laat passeeren, om Buitenweg, die in een betere positie stond, een kans te geven. De middenvoor profiteert dankbaar van de kans en de stand is 4 2 voor Holland. België slaagt er niet in hierin ver andering te brengen, en als de scheidsrechter fluit, is het resultaat, dat Nederland met 4-2 heeft ge wonnen. Over den scheidsrechter, Hargrea- ves, is de „Maandag-Courant" niet best te spreken, hij volgde het spel niet steeds voldoende, waardoor hem overtredingen ontgingen. Terwijl op 5 April 22.129 bezoekers binnen het stadion waren, bedroeg dit aantal thans 28.282. Verschillende autoriteiten, de burgemeester en hoofd-commissaris van Amsterdam, de Belgische gezant, enz. enz.,"woon den den wedstrijd bij. De regeling na afloop was voortreffelijk, kalm stroom de hot stadion leeg, slechts 15 politie agenten zorgden voor de goede orde. Heel den avond bleef het druk in de cafés en ook op de stations was de drukte enorm. Uit den omtrek. Anua Paulowna. Ziekenfonds „Anna Paulowna." Zaterdagavond 25 April belegde het Departement Anna Paulowna van de Maatscb. tot Nut van 't Alge meen eene vergadering in Veerburg, waarop uitgenoodigd waren alle leden van 't Ziekenfonds alhier. Ruim 350 personen waren aanwezig. De heer K. L. van Gorkom be tuigde namens het bestuur groote ingenomenheid met de flinke opkomst als bewijs van belangstelling. Vroeger, zoo ging spreker voort, was hier een Ziekenfonds opgericht om een dokter te verkrijgen, nu heeft de dokter voor dat fonds bedankt. Het bestuur van 't „Nut" heeft alle pogingen in 't werk gesteld, om onzen verdien- stelyken dokter voor het fonds te behouden, doch deze moeite is ver geefs geweest, 't Bestuur hoopte, dat geen enkele onaangenaamheid tegen onzen dokter gehoord mocht worden. De ontevredenheid is alleen het gevolg van het optreden van de verbonden doktoren. De hoofdzaak is eene geldkwestie, 't Nieuwe fonds zal volgens 't bestuur te duur zijn verbouw van aardappelen, voor de schapenteelt en worden van rijkswege inperceelen verhuurd aan zoogenaam de „duinboeren", die zoodoende een voldoend middel van bestaan vinden. Verscheidene stukken tusschen en bij de duinen zijn door het Staats- boschbcheer in vruchtbaar terrein herschapen, waarvan ook de duin pachters proflteeren. Aan de Noordkust vau Texel vindt men in de duinen den hoogen, van een draailicht voorzienen vuurtoren van Eierland, die bij helder weer in Harlingen kan worden waargenomen. De Eierlandsche toren isdeeeDige vuurtoren op Texel. De top van dien toren bevindt zich 50 Meter boven de oppervlakte der zee. De toren zelf is 30 M., terwijl de voet zich 20 Meter boven de zee verheft. Op don toren bevindt zich het volgende opschrift: Onder de Regeering van Wil lem III, Koning der Nederlan den, tijdens 't bestuur van den Minister van Marine, W. J. C. Ridder Huijser van Kattendijke, op voorstel van den Schout-bij- Nacht J. P. A. Coertzen, Inspec teur-Generaal van het Loods wezen, gebouwd 1868—1864. Het eerste licht ontstoken door J. L. Kikkert, Notaris te Texel, 1 November 1864. De toren is rond, cilindervormig, voor een arbeider. De actie heeft niet ten doel de inkomsten van den dokter aan te vullenvoorden dokter niets dan lof en arbeid moet betaal'' worden. Als de contributie van 't oude fonds met de helft verhoogd wordt en 't bestuur is van oordeel dat deze verhooging noodzakelijk is - zal 't jaarlijks ongeveer f5400 op brengen, en dan blijft de contributie nog aanmerkelijk beneden die van 't nieuwe fonds. Dit verschil zal varieeren van f325 tot f 14.95 per jaar en per gezin, soms zelfs nog meer. In andere plaatsen bestaat de actie tegen de doktoren, en het zich niet aansluiten bij 't nieuwe fonds, behoudens enkelen, die dikwijls den dokter noodig hebben. Wil de gadering 't fonds behouden, dan z& 't bestuur van 't „Nut" voor 't fonds blijven werken. Hierna werd 15 minuten pauze gegeven om over 't gesproken na te denken en daarna vragen te stellen. Na de pauze zei de hoer Kooi, dat bij vreesde, als wij voor 't Ziekenfonds een anderen dokter hadden, de medi sche hulp treurig zou zijn. De heer van Gorkom oordeelde dat een dokter te hoog staat, om tegenover oen een patiënt zijn best niet. te doen. De heeren Bakker, Burg en Keuris vroe gen meerdere inlichtingen over het nieuwe fonds en de plannen van 't bestuur. De heer H. Visser infor meerde of er zekerheid was oen nieuwen dokter te kunnen krijgen? De heer van Gorkom antwoordde, da 't bestuur eerst moet weten ovei welke financiën en steun te beschikker is. Dan eerst zal blijken of de plannen van 't bestuur uit te voeren z|jn. Thans kan hieromtrent niet meer medegedeeld worden. De heer Looy juichte het toe dat de leden van 't fonds medezeggensschap zullen krijgen, doch acht de contributie- verhooging met de helft voor arbei- bers te zwaar. De heer van Gorkom vroeg ieder, die voor opheffing van 't fODds was op te gaan staan. Enke len voldeden hieraan, zoodat met bijna algemeene stemmen besloten werd, dat 't fonds zal blijven bestaan. Hierna werd de vergadering met een woord van dank door den heer J. Blaauboer gesloten. UIT INDlE. 0* „Koningin Regentes". De „Koningin Regentes" is inden nacht van 27 op 28 Maart vlot ge raakt. Nadat 's middags vier kanonnen van 7J en twee van 15 c.M. waren gelost middels een kraan, werd om 10 uur 's avonds, toen er hoog water was, met eenige deining, een tweede poging gedaan om het schip af te sleepen. De „Hertog Hendrik", de „Java" en de |„Edi" werden met trossen aan de „Regentes" verbonden. Zij sleepten eerst met kwart kracht, van af half elf met halve kracht. De „Regentes" bewoog niet. Eerst om half twaalf kwam er beweging in het schip. Het gleed kort daarop met vrij veel vaart van het rif. Vermoedelijk heeft het schip geen schade gekregen, doch na herlading van de ontscheepte lasten, zal het naar Soerabaja gedirigeerd worden ter onderzoek. Het „Bat. Nwbl". vernam nog, dat er in totaal 860 ton Cardifi-kolen over. boord zijn gegooid. Verder ver nam hetzelfde blad nog, dat de „Koningin Regentes" 30 Maart te Priok weer haar geschut zou binnen halen. De vlootoefeningen zouden 81 Maart doorgaan. Admiraal Pinke zou aanboord van de „Fret" de manoeuvres volgen. Crematorium. Aan een derde klasser H. B. school meisje wordt de beteekenis gevraagd van het woord crematorium. Crème. crème torium, zegt de een tot de andere, wat is dat Ja, crème crèmetorium, meid, dat is room roomfabriek! En aldus luidde het antwoord. (Hist.) wordt naar boven dunner en is door een ijzeren hekwerk omgeven. De Koog en Oosterend hebben bakens. Ten Noorden van „de Mok", in het „Molwerk" bevindt zich een licht, dat over het Marsdiep zicht baar is. Op drie punten van het eiland zijn seinpalen geplaatst voor den storm- waarschuwingsdienst, n.1. nabij den vuurtoren van Eierland, achter De Koog en aan de haven te Oudeschild. Het seinen heeft over dag plaats door middel van een houten bol, des nachts door middel van lantaarns. De dienst wordt verricht door de kustwacht van Eierland, welks vuur toren telefonisch en telegrafisch in verbinding staat met het weerkundig station te Utrecht. HOOFDSTUK V. De bodem van Texel. Over 't geheel is de bodem effen; eene uitzondering hierop maken de duinen en de Hoogeberg met zijne omgeving. De grondsoorten op Texel zijn: 1. g'-yntgrond; 2. zaM; 3. laag veen; 4. zeeklei. Het eiland rust op een zeebodem, die in vroegere tijdperken door aan slibbing en onderaardsche krachten of langzame opheffing zal verhoogd zijn. In vroegere perioden had er eene merkwaardige verbreiding plaats van ijs en gletschers. Door veelvuldige sneeuw, gepaard met koele zomers en kille winters breidden de gletschers of ijsvelden van Skandinaviè (Zweden en Noorwegen) zich eenmaal zuid waarts over Noordelijk Duitscbland en Nederland uit. Over land kwamen die gletschers naar deze streken schuiven, steeds de helling van het terrein naar deze oorden volgende; misschien geschiedde die verplaatsing ook door middel van het water. In die gletschers of ijsvelden bevonden zich verschillende steonen, door de ijsmassa's aan de bergen (rotsen) bij de neerdaling ontrukt. Zulkconglet- schermassa vol gesteenten k wam naar hier, waarschijnlijk over land en vormde de kern van Texel, den Hoogeberg, die 50 voet hoog is en vanwaar men een heerlijk vergezicht geniet over de Noordzee, de Zuiderzee, de reede van Texel en die van Nieuwe diep, benevens over 't geheele eilaDd. Omgekeerd kan men van alle punten van het eiland den Hoogeberg waar nemen. Dat deze een „zwerfblok" zou zijn, bogint men meer en meer in twijfel te trekken. De tijd, waarin de Hoogeberg ge vormd werd, noemt men den ijstijd, het ijs zelf landys. (Wordt vervolgd). i

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1