HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna GEMEENTERAAD VAN HELDER. No. 4308 DONDERDAG 7 MEI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37$,, 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 cenL Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 21 cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Zaterdagmiddag. Zitting van Dinsdag 5 Mei 1914. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Verfaille. 1 vacature. De notulen worden zonder opmer king goedgekeurd. Ingekomen Stukken en Mededeelingen. Goedkeuring van het kohier der belasting op de honden. Goedkeuring van het kohier van schoolgeld voor den Franschen cursus. Goedkeuring van het kohier van schoolgeld voor het herhalings- onderwijs. Beschikking van Gedeputeerde Staten op bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Aanneming van de benoeming als onderwijzer aan school No. 4 door den heer R. Th. de Cock. Dankbetuiging van het comité tot viering van de onafhankelijkheids feesten voor de aanvullingssubsidie. Alle voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van den politieagent Stui- venberg, om een bril voor rekening der gemeente te mogen aanschaffen. Verzoek van de Commissie voor het Vacantie-kiuderfeest om subsidie. Verzoek van de leeraren der Burger avondschool, om herziening van hunne salarisregeling. Adres van de Vereeniging „Helders Belang" over beplanting van de bermen van het Helderscbe kanaal. Voorstellen van de heeren Krijnen en Verstegen en een adres van de Afd. Helder van do Gereformeerde Vereeniging voor de drankbestrijding, betreffende wijziging van de concept verordening op de bioscopen. Voorstel van de Commissie van het Ziekenhuis tot wijziging van do salarissen van de verpleegsters van het Ziekenhuis. Adressen van M. J. 't Hart en A. Krijnen, om ontheffing van enkele bepalingen van de bouwverordening. Alle naar B. en W. geren voyeerd om praeadvies. Ten opzichte van het adres van den brigadier Stuivenberg vraagt de heer Verstegen of- dit niet dade lijk behandeld kan worden. Vroeger werd hem altijd van gemeentewege een bril verschaft, en thans is dit geweigerd, zoodat hij zich tot den Raad wendt. Het betreft hier een luttele uitgave en het is toch alles zins billijk hem een bril te geven. De Voorzitter meent de be handeling thans te moeten ontraden. Daardoor wordt de weg voor anderen geopend om met dergelijke verzoeken te komen. Na eenige discussie en nadat de Voorzitter heeft toegezegd, dat in ieder geval de zaak in orde komt, zij het dan niet officieel, wordt het adres, evenals de andere, geren voyeerd naar B. en W. Voorstel van den heer Verstegen tot wijziging van de conceptverorde ning op de heffing van belasting op de honden. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit amendement dadelijk be handeld en met algemeene stemmen vastgesteld. De heer Verstegen stelt voor artikel 3 dezer verordening, waarvan het begin luidt als volgt De belasting bedraagt voor eiken hond vijf gulden per jaar. Voor honden, uitsluitend gehouden wordende ten dienste van den land bouw, eenig bedrijf of ter bewaking van gebouwen en erven, bedraagt de belasting ovenwei per jaar en per hond twee gulden vijftig cent, te wijzigen in dier voege, dat voor honden, die uitsluitend als trekhond worden gebezigd de belasting f 1. bedraagt, voor honden ten dieuste voor den landbouw etc. f2.50 en voor alle andere honden f5. Nog zijn te vermelden een aantal ingekomen stukken, niet op de agenda vermeld, waarvan wij noemen Adres van de afdeeling Helder der Hollandsche Maatschappij van Land bouw om de kromming van den Huisduiner weg wegteneraen. Id. van de gemeente Zandvoort inzake wijziging van het belasting stelsel. Gerenvoyeerd naar B. en W. Benoeming van den heer Oortgijsen tot lid van het College van Zetters. Adhaesiebetuigingen met het bouw plan der onderofflciers-vereeniging, enzoovoort. Stembureaux. Voorstel tot samenstelling van de stembureaux voor de verkiezingen. Bij acclamatie conform advies B. en W. aangenomen. Kohier. Ter vaststelling wordt aangeboden het Kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen en het kohier van schoolgeldheffing voorde scholen Nos. 1 tot 8. Voor het eerste wordt voorgesteld het vermenigvul- digingscljfer te bepalen op 1.25. Met algemeene stemmen vast gesteld. Verkaveling. Advies op het verzoek van R. N. van Os, tot verkaveling van een perceel grond tot bouwterrein. B. en W. adviseeren het verzoek, onder zekere voorwaarden, toetestaan. Met algemeene stemmen besloten. Vergunning. Adres van R. Maalsteed, om ver mindering van zijn aanslag in het vergunningsrecht, met advies van B. en W. Met algemeene stemmen conform advies afwijzend beschikt. Politieverordening. Advies betreffende de wijziging van de politieverordening naar aanleiding eener opmerking van Gedeputeerde Statenhierbij wordt overgelegd een nader schrijven van dat College, waarin wordt medegedeeld, dat geen bezwaar bestaat tegen de voorgestelde wijziging. Met algemeene stemmen goedge keurd. Armenraad. Voorstel lot goedkeuring van de door den Armenraad ingezonden rekening over 1913 en de begrooting voor 1914. Met algemeene stemmen goedge keurd. De heer Bommel blijft buiten stemming. Pensioenfonds. Advies op het voorstel van den heer Over de Linden tot het instellen van een commissie voor contröle. B. en W. adviseeren hieromtrent afwijzend te beschikken. Zy sluiten zich aan bij hetgeen „de Gemeente stem" hieromtrent zegt, die van meening is, dat een commissie van controle voor de ontvangsten en uit gaven van het gemeentelijk pensioen fonds voor ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Helder en hun weduwen en weezen, zooals de heer Over de Linden wenscht inte- stellen, in strijd is met de wet. Naar aanleiding van dit advies heeft de heer Over de Linden in een nader schrijven zijn voorstel gehand haafd voorsteller beroept zich op art. 113 der gemeentewet, dat be paalt „de ontvanger is belast met de invordering van alle inkomsten en ontvangsten der gemeente en zorgt dat die behoorlijk geschiede". De Voorzitter stelt voor het punt in kwestie van de agenda afte- voeren, ten einde de leden in de ge legenheid te stellen van het tweede schrijven van den heer Over de Linden nader kennis te nemen. Aldus besloten. Suppletoire begrooting. Aangeboden wordt een suppletoire begrooting voor den dienst 1913 ten bedrage van f333163.64. Wordt, nadat de heer dr. Van den Berg eenige inlichtingen om trent enkele posten heeft gevraagd en verkregen, met algemeene stem men goedgekeurd. Pont. Voorstel tot opheffing van de pont over het Heldersche kanaal nabij de Telegraafsteeg. De bedoelde pont verkeert in slech ten toestand. De kosten van herstel ling bedragen f400, Aangezien de pont weinig gebruikt wordt, stellen B. en W. voor tot opheffing over te gaan. De heer G r n w a 1 d vindt het voorstel van B. en W. niet aantebe- velen. Wanneer men de kosten van afschrijving zeer ruim rekent, zou het onderhoud per jaar op f 40,— komen. Deze zyn zóo gering in vergelijking met het gerief, dat zakenlui aan de Binnenhaven ervan hebben, dat spr. adviseert tot reparatie overtegaan. Ook in de toekomst kunnen daar pakhuizen en kantoren worden op gericht, waardoor de pont wenschelijk zou zijn. De heer dr. v. d. Berg daaren tegen voelt niets voor dit argument. Er zijn twee bruggen vry dicht aan weerszijden van de pont en boven dien zijn slechts aan éen der ver bonden oevers huizen. De heer Oortgijsen zou nog een jaar met de opheffing willen wachten. Er is nog een brugwachter, die er ongeveer een cent per persoon aan verdient en er wordt per week nog door 3,400 personen gebruik van gemaakt. De heer D e G e u s zegt, dat, wegens de bouwvalligheid van het pontje het voorstel ter tafel kwam. Maar het zou thans geheel vernieuwd moeten worden en dan is f 400, f- de kosten van onderhoud jaarlijks veel geld, bij zoo gering verkeer. De heer G r n w a 1 d handhaaft zijn voorstel, op grond van. het be staande handelsverkeer, en de geringe kosten van onderhoud. Na re- en dupliek wordt het voor stel B. en W. om de pont opteruimen, aangenomen.Tegen de heeren Krijnen, Grünwald, Terra en Oortgijsen. De heer Bok, die juist ter vergadering komt, blijft buiten stemming. Aankoop land. Voorstel tot aankoop van een per ceel land, sectie C No. 2442 en 2437, groot 4 H.A. 83 A. 93 cA. Doel hiervan is een opslagplaats te hebben voor degeraeentereiniging. Het perceel is gelegen langs het Noord-Hollandsch Kanaal. De kosten zijn f24200.-. De heer Over de Linden vindt den prijs zoo hoog. Zou het geen zaak zijn den aankoop een paar jaar uit testellen, dan behoeft zoolang ook geen rente te worden betaald. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling is de gemeente-reiniging zoo gauw mogelijk naar het nieuwe terrein overtebrengen. Over vier jaar is mis schien voor 't zelfde geld niet meer te krijgen. De heer Van Neck is van mee ning, dat dit het meest bruikbare terrein is voor de reiniging, zijnde het dichtst bij de gemeente gelegen. Alle andere vallen in de verboden kringen. Uitvoerig verdedigt spr. het voorstel B. en W. Hierover ontspint zich tusschen verschillende leden eene gedachten- wisseling, waaruit blijkt, dat de Raad algemeen er voor is dit terrein te koopen. Het aanbod is tot 1 Juni geldig, dus er moet eene beslissing worden genomen. De heer Bierste ker waarschuwt ook voor uitstel, omdat over 4 jaar de grond allicht voor dien prijs niet meer te krijgen is. Indertijd heeft de gemeente leer geld betaald met het terrein thans voor bloembollencultuur in gebruik bij de firma Guldemond, dat is haar toen ontgaan en zoo zou het thans ook kunnen gaan. Het voorstel van B. en W. tot aan koop wordt met algemeene stemmen, op die van den heer Over de Linden na, aangenomen. Sportterrein. Voorstel tot het verleenen van machtiging tot het doen van meerdere uitgaven met betrekking tot het sportterrein. De Vereeniging „Helders Belang" vraagt, het sportterrein aan den Bol- weg to draineeren. De kosten hiervan worden geraamd op f675. De Vereeniging meent, dat de daarvoor door B. en W. voorgestelde verhooging van den huurprijs met f100.- per jaar te bezwarend is en verklaart zich boreid voor de te maken kosten per jaar f50.— meer te betalen. B. en W. stellen voor de drainee ring gedeeltelijk te doen plaatshebben (kosten f640.—) en genoegen te nemen met betaling van f 50.— boven hetgeen per huurcontract is bepaald. Bij acclamatie conform advies be sloten. De Voorzitter deelt mede,dat in de vorige raadszitting vragen zijn gesteld, betreffende: a. Verlichting Havenhoofd en An kerpark. Hieromtrent worden op de volgende begrooting voorstellen ge daan. b. Bestrating Steengracht. 25 M. hiervan zal worden bestraat. c. Verbetering Zwarte weg. Zal worden aangebracht. d. Brug gasfabriek. Is reeds gereed. Aan de orde zijn thans: Benoemingen. Ter benoeming van twee onder wijzers aan de school No. 3 zijn de volgende voordrachten opgemaakt: Vacature J. Vis. 1. J. Sinjewel. 2. W. G. F. Sant. 3. N? A. G. v. d. Hulst. Benoemd wordt no. 1 met 17 stem men, 1 stem op den heer v. d. Hulst, 1 blanco. Vacature H. W. Marsman. 1. W. G. F. Sant. 2. J. Sinjewel. 3. N. A. G. v. d. Hulst. Benoemd wordt no. 1 met 16 stem men, 2 op den heer v. d. Hulst, 1 blanco. Reclames. Ter behandeling van reclames pl. dir. belastingen gaat de Raad in comité generaal. Os brand te Dieren. Verbetering. De 18 jarige Cornelissen, die bij den brand te Dieren ernstige brandwon den heeft gekregen, is n i e t overleden. Zijn toestand is ernstig, maar er bestaat hoop op levensbehoud. Aangehouden. Een aannemer te Schoten, wiens faillissement werd aangevraagd, ging er met ongeveer f5000 van door, naar Canada. Vóór zijn landing daar heeft de justitie te Haarlem de hand op hem doen leggen, en de man is nu alweer op de tcrtigreis. Het groot ste gedeelte van het geld had hij nog. Diefstal. De politie te Breda heeft, naar de Br. Ct. meldt, Zaterdag op het Stations plein aldaar aangehouden T. D. van D., technisch reiziger voor een firma in het Noorden van ons land, als verdacht van diefstal van een porte- monnaie, inhoudende ruim f 100, ge pleegd ten nadeele van een kelner van het Oranje-Hotel te Breda. Bij zijn verhoor aan het bureau van politie bekende hij den diefstal, waarna hij is overgebracht naar het huis van bewaring. Het ontvreemde geld was grootendeels uitgegeven. Oplichterstruc. Het geviel, dat Zaterdagmiddag een als tuinman uitziend persoon, met hark en schoffel gewapend, langs een der Haagsche straten wandelde en voor een raam een cactus zag, die zijn oog bekoorde. Even latei- schelde hij aan. Toen hem was opengedaan, bleek het doel van zijn schellen de gezond heid van de cactus te zijn, welke hij boosaardig bedreigd achtte. „U hebt daar een mooie cactus", zei onze tuinman met bewonderend-neer- getrokken onderlip, hoofd-wiegelend in belangloos welbehagen om de schoone plant, „die is wel f7.50 waard, maar 't is jammer, dat de aarde verzuurd is." Gelukkig had hij 't echter in het voorbijgaan gezien en noodig moest daar wat aan gedaan worden. En niet minder gelukkig was 't, dat hij juist een paar zakjes poeder bij zich had, waarvan hij in een ommezien een vloeistof zou maken, die de aarde in den pot weer in orde brengen zou. En zoo ging onze tuinman aan 't werk. In een oogenblik had hij in een emmertje water een zakje poeder opgelost, waarna de vriende lijke huisvrouw hem een kopje thee presenteerde't was ook zoo'n aardige, behulpzame man Toen de behulpzame man zijn kopje uit had, liet hij zich voor zijn „poeder" een halven gulden betalen en vertrok toen' onder belofte om in het najaar nog eens te komen kijken hoe de plant zich gehouden had. Intusschen was de vrouw des huizes wel een beetje teruggekomen van haar oordeel, zoo belangloos was de tuin man niet geweest. Toen haar man later thuiskwam, vertelde deze haar, dat de cactus juist een schralen giond noodig heeft en dat het poeder niets helpen zou. ~n daar had ze nog wel twee kwartjes èn... een kopje thee voor over gehad. De belangstellende tuinman moet dien middag nog meer menschen heb ben beetgenomen met zijn poedertjes, die hij „gelukkig toevallig" bij zich had. („Nod.") BINNENLAND. Provinciale Staten van Noord-Holland. De Staten van Noord-Holland zijn Dinsdag in buitengewone zitting bijeengekomen. Aan de orde werd gesteld het voorstel van Ged. Staten om te be sluiten I. Gedeputeerde Staten te machtigen tot hot voor rekening van de provincie overnemen van aandeelen der Ken- nemer Electriciteit-Maatschajjpij te Bloemendaal tegen een koers van ten hoogste 110 pet, vermeerderd met 6 pet. rente van 1 Januari 1914 tot den datum van betaling, voor zooveel betreft de aandeelen tot een bedrag van ten hoogste f750,000, welke van Gebroeders Stork te Hengelo zullen worden overgenomen, en overigens tegen een koers van ten hoogste 103J pet., een en ander op de verder door hun college vast te stellen voorwaarden. H. Gedeputeerde Staten te" machti gen tot het vorleenen van voor schotten aan de sub I genoemde maatschappij voor de kosten van hare uitbreidingswerken tot een maxi mum van hetgeen de uitgaven, voor de provincie uit de bepaling'sub I van dit liesluit voortvloeiende, minder zullen bedragen dan f2,000,000. Een voorstel van mr. Van Tienen, om het voorstel van Gedeputeerde Staten commissoriaal te maken, werd verworpen met 52 tegen 19 stemmen. Vervolgens werd op voorstel van den voorzitter besloton de stukken in handen te stellen van de afdeelingen, waarbij de voorzitter verzocht het afdeelingsverslag zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen. De volgende vergadering werd be paald op 19 dezer. Om halftweezijn de Staten in de afdeelingen gegaan. Kerknieuws. Een socialistisch predikant In de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam De sociaal democratische ds. S. K. Bakker, predikant der Ned. Herv. Kerk te Zwolle, heeft reeds eerder het pleit gevoerd voor de komst van een socialistischen predikant in de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam en wees, als bij uitnemendheid geschikt, daarvoor reeds aan dr. A. van der Heide te Britswerd. In de „Blijde "Wereld" schrijft nu ds. Bakker o.m. het volgende „Ik geloof, dat de tijd nu gekomen is, om de hand aan den ploeg te slaan. De vrijzinnig-hervormden ont wikkelen steeds grooter kracht. Van ethisch-orthodoxe zijde is een vereeniging voor evenredige verte genwoordiging opgericht. Wanneer wii de socialistische arbeiders tot actie in deze dingen kunnen brengen, l(jkt mij de kans zeer groot, dat binnen niet al te langen tijd de macht der starre rechtzinnigheid die nu, ondanks het feit dat ze minderheid is, regeert, kan gebroken worden en dat ook onze stem in de Araster- damsche gemeente zal worden ge hoord. En dat is toch waarlijk wol waard, dat daarvoor met alle kracht gearbeid wordt" Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag. Heling van aan boord gestolen koper. Voor bovengenoemde rechtbank diende eergisteren een belangrijke zaak. De sinds vier weken gedeti neerde, 42-jarige koopman Arie S. te Helder stond terecht terzake dat hij aldaar 27 Maart j.1. van den 18-jarigen matroos op de „Hcfring" J. C. Ver snel vier koperen staven, toebe- hoorende aan den Staat der Neder landen, heeft gekocht, waarvan hij wist, dat deze door misdrijf waren verkregen. Het betreft een viertal koperen scepters van stuurboordzijde van den valreep der kanonneerboot „Hefring", welke aan de „Neptunus' (toegevoegd is. De sergeant-konstabel R. Bakker verklaarde, dat ze er 27 Maart 's middags om kwart na vier nog waren geweest, den volgenden ochtend bleken ze echter verdwenen. De matroos Versnel was belast geweest met het oppoetsen en opbergen dezer scepters. J. C. Versnel, die zich nog voor den militairen rechter moet verant woorden, verklaarde, als getuige in deze zaak gehoord, dat hij zich naar den in de Vijzelstraat woonachtigen bekl. had begoven met de mede- deeling, dat bij koper te koop had. Deze vroeg of het gestolen was. Eerst had get. hierop „neen" geant woord, maar na een herhaling der vraag had hij gezegd„Het komt van boord, er zit een beetje gevaar bij". Hij sprak toen met bekl. af, dat deze om half negen bij de Werf- poort zou komen. Om kwart na acht get. buiten de Paleispoort, het koper had h(j bij zich in een over trek van een kopkussen. Bekl. wachtte daar met een kruiwagen, waar hij het koper op deed. Tot get. had hij dat deze niet te dicht bij hem moest loopen, waaraan deze voldeed, hij kwam achteraan. Ten huize van S. werd het koper gewogen en get. kreeg f8. Bekl. ontkende beslist, dat de matroos hem gezegd had, dat er gevaar bij zat. Hij legt een valsche verklaring af, riep hij uit. Wel twee-, driemaal had hij gevraagd of het van diefstal afkomstig was, want hij kon voor een paar guldens negotie zijn vrouw en vier kinderen toch niel in de waagschaal stellen. Dat begrijpt u toch wel, mijnheer de president. Pres.: In Helder is alles te be grijpen De agent van politie J. Noot ver klaarde, dat hij twee der koperen staven in de bergplaats in bekl.'s woning in beslag had genomen, ze waren onder zeildoek verstopt. Zijn collega J. J. Bakker vond twee staven op zolder in de bedstee. Deze ver klaarde, dat bekl. eerst had ontkend, dat hij het koper thuis had, dit zou ver weg zijn, wel twee uur van den Helder. Bekl. zei, dat hij alles heeft opge- teekend in zijn register, hij zit nu al vier weken onschuldig. Hij had juist tegen zijn vrouw gezegd: ik zet het in mijn register, er kon eens „een reukie" aan zijn. Pres.: Je dacht dus wel aan „een reukie". Bovendien stond in het. register alleen: „Koper van een matroos, f8". Er stond niet bij dat het koper was gekocht in den vorm van vier scepters en ook werd het gewicht or niet bij vermeld. De moeilijkheden, die de politie onder vond bij het opsporen en de vreemde plaats, waar het koper vandaan werd gehaald, dat alles duidt er wel op, dat je vermoedde, dat er een luchtje aan was. Bekl.: In do bedstee bewaar ik altijd mijn koper, op 't oogenblik, nu ik hier gevangen zit, kunt ge er nog voor f70 f80 koper vinden. Pres.En waarom lagen de beide andere scepters dan niet in de bedstee Bekl. merkte op, dat het de be doeling was die daar ook te brengen, maar de plotselinge komst der politie had het hem onmogelijk gemaakt ze daarheen te brengen. De agent van politie Bakker merkte op desbetreffende vragen nog op, dat bekl. 10 keer veroordeeld is, o.m. in 1905 tot 2Va jaar gevangenisstraf wegens poging tot inbraak in ver eeniging. Er is eens koper bij hem aangetroffen, dat beslist van de werf kwam. Men had daar echter geen vermissing geconstateerd. Bekl. werd toen ernstig ondervraagd en uit het hart waren toen gekomen de woorden Ik kan niet verraden! De Alkmaarsche koopman in metaal C. Visser taxeerde de waarde van de hem getoonde koperscepters op 45 ets. per kilo, zoodat bekl., die 32Va ets. per kilo gaf dus onder de markt waarde had gekocht. Bekl.Ik denk, dat deze man als hij koper voor een dubbeltje kan krijgen, het ook neemt. De koperprijs niet vast, die is nu eens 20 dan 30 ets. Hij legt een valsche verklaring af 1 Ik ben maar een kleine koopman, die uit de vierde hand moet koopen. Het O.M. wees er op, dat bekl., die al 10 veroordeelingen achter den rug heef- en een bepaald onsympathieken indruk maakt, misschien den matroos den eersten stap heeft doen zetten op den verkeerden weg. De heler is erger dan de steler. Z.E.A. eischte Hen maanden gevangenisstraf tegen hem. Nadat bekl. had opgemerkt, dat hij graag een geldboete of hechtenis zou hebben, daar hij nu al vior weken zit, was het woord aan den ambts halve toegevoegden verdediger, mr. K. A. Cohen Stuart, die de geëischte straf te zwaar oordeelde. Ook op pleiter maakt bekl. geen heel sym pathieken indruk, 't Speet hem, dat het O.M. gekomen is met het oude adagium: De heler is erger dan steler, wat hem denken doet aan het feit, dat waar H.M. de Koningin- Moeder eens gesproken heeft van één van de dingen waarin een klein volk groot kan zijn, geen kegelconcours kan worden gehouden in een dorp, of bij de opening is sprake van de zaak, waarin het kleine dorp groot I is. De heler is hier niet slechter dan de steler, het is beslist onjuist, dat bekl. den matroos op den slechten weg heeft gebracht. Versnel heeft brutaal gehandeldaan een matroos, dien hij niet eens kende, heeft hij gevraagd, waar hij koper kwijt kon. De president merkte zelf op: in den Helder is alles mogelijk. Er wordt geweldig gestolen, vooral bij de marine. Dat is een maatschappelijk kwaad, zeker, maar het gaat niet aan, daarvoor thans dezen man, onder wiens veroordeelingen ook eenige wegens geringo feiten zyn, zoo zwaar te straffen. Pleiter vroeg daarom een lichtere straf. De president wees er den bekl., die schreide terwijl zijn verdediger aan het woord was, op, dat de koopman de G. te Helder, indertijd door de Alkmaarsche rechtbank wegens een dergelijk feit tot een maand veroordeeld, in hooger beroep voor het Hof een jaar kreeg, wel een bewijs, dat men ook daar het oog gevestigd heeft op Helder, om aan de talrijke diefstallen, welke er gepleegd worden, een eind te maken. De behandeling dezer zaak werd hierna gesloten en de uitspraak be paald op Dinsdag a.s. UIT INOIË. De stranding van Hr.Ms. Koningin Regentes. Aan een particulier schrijven over het ongeval aan het pantserdekschip „Koningin Regentes" in Oost-Indië overkomen en waarover wij reeds het een en het ander in ons blad heb ben vermeld, ontleenen wij nog het volgende: „„De Regentes" was aan het gier- schijfschieten ten Westen van Edam, ten Noorden van Onrust bij Batavia, toen zij opeens door het verkeerde koers zetten van den officier van de wacht of misschien door toedoen van een anderen officier, op het Dapoer-rif liep met 8 9 mijls vaart, des avonds ten 7 uur, P.V. dus. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" was juist op weg van Makasser naar Batavia, om in vereeniging met „De Regentes" oefeningen te houden met 5 torpedo- bootjagers, toen zij den morgen na de stranding het draadloos bericht opving dat „De Regentes" gestrand was. Direct werden aan boord „Hertog Hendrik" maatregelen genomen om als sleepboot te fungeeren, wat veel werk gaf, daar het geheele halfdek afgetuigd moest worden, en zware manilla- en staaldraad-trossen vanaf de bak naar het achterschip gesleept moesten worden. Toen de commandant de order had gekregen dat wij naar „De Regentes" moesten vertrekken, gingen wij met stoom in 6 ketels op ons doel af, 15 mijl loopende. Des morgens ten ongeveer 4.20 uur waren wij bij „De Regentes" en zagen wij dat ze tot aan haar stoomsloepen geboeid zat. Dus dat was zoo wat tot aan de valreep, op het rif. Geen kleinigheid. Niet de minste beweging zat er in het schip. Wij boden direct de behulpzame, hand. Nacht en dag werd doorge werkt om de munitie, granaten, ankers en kettingen van het schip te halen. Inmiddels werden de boven genoemde trossen op twee kettingen, die bij het achterschip van „De Regentes"afhingen, gestoken, en werd getrokken. Een kanon werd afge vuurd, de 24 cM. voor, maar er kwam geen beweging in. Geschiedde de leiding der werk zaamheden eerst onder den vice- admiraal Pinke, later werd dit over genomen door den eskader-comman dant Goedhart, die zeer vlug met den torpedobootjager „Wolf" van Soera- baia naar de strandingsplaats ver trokken was. Toen de torpedobootjager in 't zicht kwam, verliet de vice-admiraal met het Gouvernements-stoomschip „Edi" de strandingsplaats. Naar gelang al le zware vrachten van boord gingen (uren van onvermoeid werken) werd het schip al iets op gelicht. De „Edi" en „Java" werden nu ook aan de ploeg gespannon en iD vereeniging van deze drie schepen en het lossen van schoten, zou des avonds 11 uur wederom beproefd worden het schip vari zijne onnatuur lijke plaats te halen. Toen bekend geworden was dat zij overdag al iets o ver den anderen boeg wasgaan liggen, bestond er geen twijfel meer of zij zou los raken. De eskader-commandant Goedhart was in een hevige regenbui, in eon stoomsloep gezeten, onvermoeid bezig zijne orders uit te vaardigen. Ook de commandant van do „Hertog Hendrik" was gedurig bij hot klaar maken der trossen en onvermoeid dag en nacht in de weer. Met kalmte en overleg gaf commandant Hosang zijne orders. Tegen dat het uur van 11 naderde kwamen vele belangstellenden, alle hooge observatieposten aan boord be zetten. In nachtbroek en flanel zij met spanning datgene te gemoet wat door hard werken van bijna 2 X 24 uren verkregen zou worden. Het water rees, de schepen zetten langzaam aan, „De Regentes" sloeg achteruit, een sirene-stoot volgde een daverend hoera, gaf verder te kennen dat het schip weder vlot was. Iedereen was tevreden. Men had wel zwaar, maar niet voor niets gewerkt. Kolonel Goedhart riep van af „De Regentes": „Bravo! Hosang! Bravo!" Dat klonk ons zoo echt in de ooren. Dat alles zoo vlug van stapel liep is in de eerste plaats te danken aan de komst van Hr. Ms. „Hertog Hen drik", die weer op haar beurt, alles aari de goede oplettendheid van haar draadloos personeel te danken had, want lang voor de offlcicele orders kwamen, was commandant Hosang al van het stranden der „Regentes" ingelicht. Hoera dus weer voor deze uitvinding. In de tweede plaats aan het onver moeid werken van het personeel, dat zonder morren en mopperen ge schiedde. Hier hadden de Kamerleden nu eens goed den geest onder het per soneel kunnen bestudeeren Het Soer. Hbld. deelt mede, dat het s.s. „Koningin Regentes" in het dok is gesleept. Slechts de ver fis ernstig beschadigd. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft verneemt dit blad, dat een luitenant ter zee tweede klas de schuld is, die buiten weten van den commandant het schip 15° uit den koers deed loopen. De schuldige luitenant komt voor den krijgsraad, terwijl de comman dant vrlj-uit gaat. Sawoa en Flores. Do correspondent van de N.Rott. Ct. te Batavia seint: Op het eiland Sawoe is de heidensche bevolking van een kampong Kalmari oproerig geworden. Z\j stak de school, kerk en woning van den goeroe in brand, achtervolgde den civielen ge zaghebber, schoot een zijner prad- joerits dood. Onder bevel van luitenant Muller zijn militairen er heen vertrokken om de rust te herstellen. D£ bevolking van het landschap Kangea, eiland Flores, weigert heeren diensten te verrichten. Een hunner pleegde een moordaanslag op den civielen bezaghebber van Naoernera, Dannenberger, echter zonder resultaat. De gewapende politie is doende de orde te herstellen. BUITENLAND. Ontploffing in Panama. Panama, 5 Mei. Hedenochtend heeft een dynamietontploffing plaats gehad in een dynamietmagazijn van de regeering. Acht personen verloren het leven, negentien werden ernstig gewetst. Het gebouw werd vernield. De om het leven gekomenen waren meerendeels brandweermannen, die pogingen hadden gedaan om het magazijn te behouden. Het brandende schip. Halifax (Nieuw Schotland), 5 Mei. Er is niets naders bekend geworden omtrent het schip, dat volgens een draadloos telegram van hetDuitsche stoomschip „Seydlitz" in brand zou staan 150 mijlen Z.Z.W. van het Sablea-eiland (ten oosten van Nieuw Schotland) en ook den naam van het schip weet men nog niet. Men denkt, dat de passagiers in veiligheid zijn gebracht door schepen, die niet voorzien zijn van draad looze installaties, die echter zeker, zoodra zij gelegenheid hebben, nadere mede deelingen zullen doen. Het feest der dapperen. Te Parijs heeft dezer dagen een echt-Frausche plechtigheid plaats ge had, n.1. de jaarlijksche uitreiking van decoraties aan lieden, die mot gevaar van eigen leven anderen ge red hebben. Zondag was te Parijs in de Sor- bonne een hoog gezelschap bijeen gekomen van officieele personen, be nevens een talrijk publiek. En te midden van al die belangstellenden verschenen de stoere zeelui, kust wachters enz., velen de borst reeds versierd met verschillende onder scheidingsteekenen en allen vergezeld van hun gezin of familieleden, om de toespraak aan te hooren en de decoraties te ontvangen. Aldus huldigt Frankrijk, het land waar de persoonlijke moed in bij zonder hooge eer wordt gehouden, zijn dapperen door het „fète des braves gens". Hondenvleesch. In Duitschland neemt het gebruik van hondenvleesch gestadig toe. In 1912 werden in het rijk geslacht 8132 honden, waarvan 2630 in Pruisen, 414 in Saksen en 4288 in Beieren, in 1911 bedroegen deze getallen 6653, 1917, 452 en 3540, in 1907 6472,1782, 425 en 3785. DE LEVENSLAHQE. Men doet ons een verhaal van een govangenbezoeker. die op zijn rond gang langs de cellen van een onzer cellulaire gevangenissen meteen dei- veroordeelden een gesprekaanknoopte. Hij begon: „En weet ge reeds wat gij zult beginnen, nadat uw straftijd om is?" - .Neen," antwoordde de ander gelaten, „ik heb er eigenlijk nog niet over nagedachtik zit namelijk levens lang." ADVERTBNTIANA. „Wegens ongesteldheid hoop ik Maandag 4 Mei a.s. mijn catechisa- tiën te hervatten. Ds. X." „Heden overleed mijn trouweknecht J. G., die mij ruim 28 jaar goeden eer lijk heeft gediend. Zijn heengaan zal bij mij in dankbare herinnering blij ven."

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1