m Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaalweg 113. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstollingen Spoorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. 8 Mei. Vereeniging „Tot Steun". Openbare ver gadering In de Nieuwe Kerk, half acht. 6 Mei. Opening BaiarSanatoriumfonds.Casino. 10 Mei, Concert van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine, Park achter hot Paleis, 13 Mei. LuthersclieZangvereenlging.Concert! de Nieuwo Luthersclie Kerk, 8 uur. Amsterdamsche Beurs. 8°/o Ned. W. Schuld 2X«/„ idem B»/o Tabak Bulgarije 4% Goud Hongarije 4 Oostenrijk 4 Rusland 8e Em. Bo/0 Binn. Mexico 6% Fund Brazilië 4U0/» Amsterdam 4 Idem Cert. Ned. Handel Mij. Amalgamated Copper Cotn. Am. Car Foundry Am. Hide Leather Common Steels Cult. MU. Vorstenlanden Ketahoen Redjang Lobong Pittsburg Coal I uter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber Mij. Dell Batavia Rubber Ned. Amer. Stoomvaart Nederl. Scheepvaart Unie 4 X °/o Marinebond Pref. Marine Deli Batavia Tabak Dell Maatschappij McdanTabak Maatschappij West Java Thee Holl. IJz. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4#/o Staatsspoor 4% Wladikawkas 1885 Common Topeka Missouris Rock Island South Rails Union Paciflc 8 lot Amsterdam 2X% Antwerpen Congo loten $Z" 9 a sas nu--'/, l"(„ Marine en Leger. De plaatsing bij den Onderzeedlonst van den lult. t. z. dor 2e kl. A. U. P. F. Vastenou is In- gotrokken en wordt hij met don gstoli Mei 1914 weder gedetacheerd bil den Torpodoillonst.. Aan den machinist C. A. van dor Steen, die nende aan boord van de .Bever", la op z(jn daartoe gedaan verzoek met 18 Mei eervol ont slag uit den zoodlonst verleend. HU ls benoemd tot technisch ambtenaar bi| den radlo-telegra- phischen dienst in Oost-Indie. Bi) Kon. Bosl. zijn benoemd tot kapitein bi) hot 4e regt. vesting-artillerie do eorsto-luitenants C. K. Oosting van het le regt. vesting-artlllerlo. tlians gedetacheerd bjj de fioogero KrllgBScliool te 's-Gravenhago; J. de Jongh van het 8o regt. vestingartillerie; en Jlir. H. Repolaor van Driol van het korps rüdende-arlillerlo, ln gar nizoen te Arnhem. De bij het 4e reet. vestingartillerie banoomde kapiteins J de Jongh en Jhr. n. J. Repelaer van Driel zijn bestemd voor hot lo bataljon van het korps, in garnizoen te den Helder. Burgerlijke Stand van Helder, ONDERTROUWD: L. v. Ruiven i P. H. Meijers. P. Klaver en M. M. Koopman. C. A. Kolster en G. de Haas. BEVALLEN: L. E. Vos - Bal, z. M. Block-Stevens, d.L. Kramer - Kas, d. OVERLEDEN: F. Bakker-wed. G. Kouwenberg, 61 jaar. P. Zander, 21 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Riouw, uitreis, ls 4 dezer Ouessant gepass. Oranje, thuisr., vertrok 4 dezer van Sa bang. Boeton, thuisr., arriv.0 dezer te Marseillc. Kon. d. Nederl.,uitreis,arriv.8 dezortv Genua. Karlmnta, thuisr., is 6 dezer Pantellana gepass. Flores, arrlv. 6 dezer van Hamburg te A'daiu. Batjan, thuisr., vertr. 5 dezer van Padang. Bllllton, arriv. 8 dezer van Java te Amsterdam. Java, uitreis passeerde 6 dezer Point de Onlle. Krakatau, uitreis, pass. 8 dezer Point de Galle Slngkep en Singkara, van Rotterdam n. Batavia, zUn 6 dezer Perim gepass. Rotterdamsche Lloyd. Wllls vertrok 4 dc-zer van Batavia naar R'dam. Kodlrl arriveerde B dezer van Java te Rotterdam. Doli, thuisrpasseerde B dezer Sagres. Goentoer, uitreis, vortr. 5 dezer v. Southarnpton. Rlndjani, uitreis, vertrok 8 dezer van Suez. Kon. Hol!. Lloyd. Zaanland, uitreis, arriv. 4 dezer te Rio Janolro. Rijnland, uitreis, arriv. B dezer te Lolxoes. Hollundla vortr. Odezer van A'dam naar B.-Ay ros Kon. West-Indische Maildienst. Baccliu8, tliuisr., arrlv. 6 dezer te HAvre. Juno vertrok B dezer van Barbados naar A'dam. Oranje Nassau, thuisr., vertrok van HAvre. Java Bengalen-Lijn. Birma arrlv. 6 dezer van Java te Calcut ta. Haven te Nieuwedlep. 6 Mei. Aangekomen sleopboot „Wodan" Noordzee. 6 Mei. Aangekomen van Harlingen en vor trokken naar Londen 't Engelsclie as. „Sterling" Visscherijberlchten. Nieuwediep, 5 Mei. Aangebracht door 2 korders te zamen 4 manden kleine schol f3.50 per mand. Door geepvisschers 85 tal Geep f7.75 a f8.60 per tal. 6 Mei. Door trekkers 200 tal haring fl.30 a f2.— per tal. 80 tal Geep f6.15 a f8.10 per tal. 1 Zalm f 17.50 per stuk. 2000 stuks Ansjovis f6.50 per 1000. 7 Mei. V.m. 8 uur. Door 2 korders te zamen 15 middeltongen f0.55 per stuk. 15 kleine tongen f0.15 per stuk. 6 manden kleine schol f4.— per mand. Door trekkers 250 tal haring f 1.85 a f2.35 per tal. 50 tal Geep f5.75 a f9.— per tal. 1000 stuks Ansjovis f6.50 per 1000. Marktberichten. Amsterdam, 0 Mei 1914. Tor markt waren heden aangevoerd000 vette koelen, le kw. 00 a 00 ct., 2o kw. 00 a 00 ct., 8o kw. 00a00ct.00melk- on kalOcoeion f000 afOOO, 210 votto kalveren, le kw. fl.08 a 1.10, 2o kw. fl.OB, 8e kw. f 1.00 per K.G. 114 nuchtero kal veren r 12 a r 18 por stuk. 00 schapen f00 n f00 C' stuk. 000 lammeren f afporstuk. votto varkens, Hollandsche lo kwaliteit. 44 a 48 ct., 2o en 3e kw. 42 a 44 ct. per K.G. Purmerend, 6 Mei 1914. Tor Jaarmarkt waren aangevoerd 281 stuks. Werkpaarden doden f 180-850. slnchtpaardon f80—160, hitten flOO-180. Handel matig. ld. ld. blauw f22—3S per 100 bosid. 2e soori dun flB-20 per 100 bos; id. ld. blauw f 10—14 100 krop; postelein f-S0-86por 100hen; spinazlo f 6O-10O per 100 kist. Aangevoerd asperge 1200 bos, rabarber 1500 bos. Schagen, 7 Mei 1914. 12 Paarden f 80.- b 300.- Veulens 0.- 0.— Ossen 0.— 0.- 16 Stieren 160.- 300.- 980 Goldekbeien (magere) 100.- 270.- 111 Ooldckocien (vette) 200.- 886.- 80 Kalf kooien 200.- 880.- Vaarzen 0.— 0.- 68 Pinken 80.- 160 - Graskalveren 0.— 0.— 90 Nuchtere Kalveren 11.— 27.— Schapen (magere) - 0.- 0.- Schapen (V6tte) 0.— O,— 480 Overhoudors 24.- 40.- 986 Lammeren 10.- 18.- 8 Bokken on Gelten 0.- 18.— 25 Varkens (magere) 16.- 90.- 75 Varkens (vette) p. K.G. 0.46 0.48 180 Blggon - 8.— 14.— 90 Konünon 0.40 2.26 10 Kippen p. stuk 0.B0 1.60 EenSen 0.- Duiven 0.- 0.— Ganzen 0.— 0.- Zwanen 0.- 0.— <160 K.G. Boter p. K.G. 1.10 1.80 60 K.G. Kaas 0.46 0.65 0500 Kipoioren p. 100 stuks 8.- 4.- 135 Eendeloron p. 100 stuks 4.- Kievitseieren 0.— Correspondentie. DE WEEK. Wegens plaatsgebrek is „de Week" tot het volgend nummer bljjven liggen. Raadsoverzicht. Ons overzicht over de vergadering van Dinsdagavond kan uitteraard kort zijn. Belangrijke punten kwamen niet aan de orde, en die, welke nog op de agenda stonden, werden uit gesteld. Op de Concept-Bioscoopver ordening waren een drietal amende menten ingekomen, van sociaal democratische zyde een om op moreele en veiligheidsmotieven bioscoop-voor stellingen te doen verbieden in loka liteiten, waar vergunning is, een van den kant der Gereformeerden, die vrywel dezelfde argumenten aan voerden, terwijl de heer Kiynen, teneinde het in de vorige vergadering geopperde bezwaar te ondervangen, een nieuwe concept-verordening had ontworpen. Een en ander is naar B. en W. gerenvoyeerd om prae-advies. Bij de ingekomen stukken was ook een verzoekschrift van den brigadier Stuivenberg om een nieuwe bril te mogen aanschaffen. Tot nu toe heeft adressant telkens een zoodanig, nuttig en onmisbaar instrument van ge meentewege gekregen, totdat bij de jongste aanvraag B. en W. meenden niet meer aan het verzoek te moeten voldoen. Stuivenberg wendde zich nu tot den Raad en motiveerde zijn ver zoek aldus, dat hem indertijd, bij de aanvaarding van zijn betrekking, vrije genees- en heelkundige hulp was toegezegd, zoodat hij meende op een nieuwe, hem door zijn dokter voorgeschreven bril recht te hebben. Nu zou dit stuk den weg van alle stukken gaan, nl. om advies naar B. en W. maar de heer Verstegen meende, waar het hier zoo'n kleinig heid gold, dat de Raad ten deze wel dadelijk beslissen kon en Stuivenberg zijn bril geven. Maar daarmee was de Raad het niet eenshet was niet wenschelijk zooiets te doen, betoogde de Voorzitter, omdat men dan voor anderen de weg openstelde tot derge lijke verzoeken, en toen de heer Verstegen aandrong, beloofde de Voorzitter, dat de zaak in orde kwam. hetzij al of niet officieel door B. en W. En met deze belofte was het go- makkelijk genoeg toestemmen in uitstel en zoo werd de bril geren- voyeerd naar B. en W. Een voorstel van den heer Ver stegen inzake de vermindering van hondenbelasting voor eigenaars van trekhonden, tevens eene billijker regeling makende voor de honden ten dienste van den landbouw, welke zaak in de vorige vergadering werd aangehouden, werd thans met alge- meene stemmen vastgesteld. Het eenige punt, wat hierna dis cussie uitlokte, was de restauratie van het pontje over de Bassingracht. Dat is zeer bouwvallig en afdoende vernieuwing zou f400.— moeten kosten. B. en W. vonden dat zonde, omdat er zoo weinig gebruik van werd gemaakt en de Raad scheen het daar grootendeels mee eens. Alleen de heer Grunwald pleitte voor instandhouding van het veer ter wille van den aldaar gedreven wor denden handel. En bij repliek sloeg de heer De Geus zeer aardig den spijker op den kop door te betoogen, dat, overal waar men een overzet- gelegenheid zou willen maken, wel de noodige personen zijn, die haar gebruiken, maar dat het hier de kwestie is of werkelijk de gelegen heid in eene behoefte voorziet. En ter weerzijden zijn twee bruggen, aan een kant is de gracht maar bebouwd, dusreden van bestaan hoeft het pontje niet en zeker niet om f400.aan ten koste te leggen behalve het jaarlijksche onderhoud. En zoo zal dit pontje dan van het tooneel verdwijnen. De heer Oort- gijsen wilde een jaar uitstel van executie, maar daar eventueele repa ratie dringend noodig was, ging de Raad hier niet verder op in. En de heer Over de Linden waar schuwde legen aankoop van grond voor de gemeente-reiniging. Het be treft hier een perceel, eigendom van de N.V. Landbouw-Maatachappij voor heen J- Verfaille, dat, behoudens eenige bepalingen omtrent overdracht en recht van overweg te koop aan geboden wordt voor f 24.200. B. en W. zeggen in hun advies, dat het in de bedoeling ligt, de tegenwoordige opslagplaats der Ge meente Reiniging naar een geschikter plaats over te brengen en daarvoor dit terrein te bestemmen, dat aan een goed vaarwater gelegen is. Daarbij komt, dat hot zoo goed als zeker is, dat na het afloopen van den tegen- woordigen huurtermijn op 24 Dec. 1920, het tegenwoordige terrein aan de gemeente niet opnieuw zal worden verhuurd. Het komt B. en W. voor, dat geen perceel land, Yoor het beoogde dool even gunstig gelegen, op billy'ker voorwaarden te verferygen is en daar om stellen B. en W. voor tot aankoop over te gaan, met de bedoeling te zijner tijd het opslagterrein van den Reinigingsdienst daarheen te ver plaatsen. Plannen en kostenberekening voor het inrichten tot opslagplaats zullen later worden aangeboden. Maar de heer Over de Linden vond f 6000.— per H.A. te duur en adviseerde: Laten we nog een jaar of vier wachten, dan behoeven we die jaren ook geen rente te betalen Maar de Raad was het er gansch niet mee eens. Over 4 jaar is het land stellig niet meer voor f 6000. - te krijgen: we hebben ons indertijd ook een mooi stuk laten ontgaan, zei de heer Biersteker, dat nu door Guldemond in gebruik is genomen voor bloembollencultuur. En zoo bleef de heer Over de Lin den alleen staan en de Raad kocht de grond aan, die zal moeten dienon voor opslagplaats van de gemeente- reiniging. Ons komt dit besluit van den Raad zeer verstandig voor en het stand punt van den heer Over de Linden, die meende dat men werkelijk over 4 jaar dat terrein voor hetzelfde geld zou kunnen krijgen, onjuist. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobootjagers „Panter" en „Vos," onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse B. Schreuders, 5 dezer van Colombo vertrokken. Mej. A. Davidson, alhier is gisteren te Haarlem geslaagd voor het examen L.O. Haring, geep en ansjovis. De vangst van haring en geep in de laatste twee dagen is achteruit gaande. Aan den afslag werden ge bracht 450 tal haring, 215 tal geep on 8000 stuks ansjovis. Haring gold f 1.30 a 2.35, geep f 5.75 a f 9.- per tal, ansjovis f 6.50 per 1000. Extra-trein H. IJ. S. M. Door de H. IJ. S. M. is ten behoeve van het publiek, bij wijze van proef, tusschen de treinen Yan li.55 en 1.48 des Zaterdags een extra-trein ingelascht, die om 1.15 van hier ver trekt, geen enkel tusschenstation of -halte aandoet en te Alkmaar te 1.57 aankomend, aldaar aansluiting geeft op den trein die te 2.05 van daar vertrekt en te 3.11 te Amsterdam arriveert. Voorloopig zal deze trein ryden op Zaterdagen 9-16-23—30 Mei - 6 en 13 Juni. Aanbesteding. Aan het Departement van Marine te 's-Gravenhage werd gisteren aan- lo. Het maken van een kazerne voor den onderzeedienst, een woon gebouw voor officieren en machi nisten, accumulatoren-gebouw, wacht- gebouwtje, privaatgebouwtje, rijwiel- bergplaats en enkele bijkomende werken, aan het Bassin alhier. Ingeschreven werd door de heeren: D. v. d. Plas, IJmuiden, f189500; II. Wyker, Helder, f185100; J. de Vries, Helder, binnenl. steen f185000, buitenl. steen f184800; A. Krijnen, Helder, binnenl. steen f 183642, buitenl. steen f183100; J. Spruijt, Helder, binnenl. steen f183126, buitenl. steen f182670; Firma F. Heeren en Zn., IJmuiden, binnenl. steen f 175900, buitenl. steen f175300; D. N. Bout, Brieïle, f153120; J. v. Loon C. Dz., Werkendam, f 152200; G. Beukelman, Heenvliet, f151000; J. H. v. Hovon, Dordrecht, f150200; M. Oostdijk, Oostvoorne, f146150; C. Oostdyk, Nieuwesluis/Heenvlict, f140000; A. Oostdyk, Heenvliet, f139680; G. v. Doornik, Baarn, binnenl. steen f129790, buitenl. steen f130440. 2o. Het maken van een gebouw voor den Krijgsraad alhier. Dit gebouw zal worden opgetrok ken aan de Buitenhaven in vei binding met het bestaande provoostgebouw. Ingeschreven werd door de heeren J. de Vries, Helder, f16100; A. Krijnen, Helder, f15923; H. Wyker, Helder, f15712; A. Oostdyk, Heenvliet, f15480; I. L. van Os, Helder, f15180; R. N. van Os, Helder, f13943; J. Smit, Helder, f13845; II. Riemers, Helder, f13777. - Op den 4den Juni wordt door het Provinciaal bestuur te Haarlem aanbesteedHet verbeteren van hoofden op het Noorderstrand van het. eiland Vlieland en het herstellen van stormschade. Raming 48000 gld. BINNENLAND. Bezoek van het Deensche koningspaar. Bij gelegenheid van het verblyf van het Deensche staatshoofd en zyn ge malin in ons land is o.a. door H. M. de koningin toegevoegd aan Z. M. den koning de schout-bij-nacht Naudin ten Gate, commandant in de stelling van Den Helder. Het niet vlaggen te Zaandam. Het lid der Tweede Kamer, de heer Bruramelkamp, heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken een drietal vragen gericht in verband met het feit dat te Zaandam op den verjaagdag van prinses Juliana van de gemeentegebouwen niet is gevlagd en tevens naar aanleiding van het door B. en W. dier gemeente aan gekondigde voornemen, om het vol gend jaar op 1 Mei aan de onder wijzers der openbare scholen vrijaf te geven. (Tel.) Een milde gift. De burgemeester van Haarlem heeft in de gistermiddag gehouden Raadszitting mededeeling gedaan, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven, een som van f250,000 ter beschikking van de gemeente heeft gesteld voor den bouw van een nieuwen schouwburg op het Wilsonsplein te Haarlem naar plannen, ontworpen door den architect J. A. G. van der Steur te 's-Gravenhage. De burgemeester dankte onder ap plaus voor de milde gift. Nieuwe Patronen. 'Voor de schietoefeningen van de wapens der infanterie, der vesting- artillere, der cavallerie en der genie troepen met het geweer, of de kara bijn op onveilige schietbanen zal - in afwachting van het vinden van een betere patroon een proef worden genomen met patronen, voor zien van kogels van hetmodel „Weiss". Door de munitiefabriek zullen 500000 van dergelijke patronen worden aan gemaakt en naar de verschillende korpsen verzonden. De thans bij die korpsen in gebruik zynde scherpe patronen No 15, zullen naar de Hem brug worde opgezonden en aldaar worden vernietigd. Het spoorweg-ongeluk bij Beilen op 24 December 1913. Bij de Staten-Generaal is thans ingekomen het zeer lijvige rapport ovor de vermoedelijke oorzaak van deze spoorwegramp. Uitgebracht door de Maatschappij tot Exp. van S.S. en door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen. Het ontbreekt ons aan plaatsruimte een voldoend over zicht te geven van deze uitgebreide rapporten. Hieronder volgt een ge deelte van de conclusie, waartoe de Raad van Toezicht is gekomen In de samenstelling van trein 146 is geen enkel element gevonden, waaraan de ontsporing zou kunnen worden toegeschreven. De snelheid, waarmede de trein de plaats van het ongeval naderde, noch de toestand, waarin het rollend materieel vóór en nü het ongeval verkeerde, zijn gebleken tot het ongeval aanleiding tc hebben kunnen geven. Do voiligheidsinrichtingen van het hoofdspoor en van de brug zijn ge heel in orde geweest, zoowel vóór als onmiddellijk nè, het ongeval. Gedurende den loop van den trein van Groningen naar het Oranjekanaal is, -voor zoover bekend, ten slotte niets onregelmatigs voorgevallen. 1 Achtereenvolgens is mitsdien vast- gestold kunnen worden, dat met eene giooto mate van waarschijnlijkheid mag worden aangenomen, dat noch in de samenstelling van den trein, noch in het rollend materieel en zijne onderdeeleu, noch in de snel heid, waarmede trein 146 werd ver voerd en evenmin in de beveiligiugs- inrichtingen de aanleiding tot het ongeval verborgen heeft gelegen. Deze achtereenvolgende eliminatie van mogelijke oorzaken voert nood zakelijk tot de conclusie, waartoe ook de Maatschappij geraakt, dat de naaste aanleiding tot de ramp in den weg moet gelegen hebben De gevolgen van de ontsporing zouden vermoedelijk niet tot een ramp hebben geleid, zoo de ontspo ring niet in de nabijheid van een wissel in het door den trein bereden spoor luid plaats gegrepen. Het is namelijk geen zeldzaamheid, dat de ontspoorde vooras van een drie-assig voertuig na eenigen tijd over de dwarsliggers gereden te hebben, we der heispoort. Hier echter gaf de as terstond aanleiding tot hethalfspoor loopen van andere assen. En ook daaruit spruit noodzakelijkerwijze nog geen levensgevaar voor de rei- zigors voort, aangezien de trein reeds bij de plaats gekomen was, waar de beide sporen elkander naderden en de kansen op het omslaan der ont spoorde rijtuigen'aanmerkelijk ver minderden. De aanwezigheid der stapels dwars liggers en der losse spoorstaaf tus schen de sporen waren namelijk de meest noodlottige der factoren, welke de ontsporing van een as hebben doen aangroeien tot een ramp. Door het onderzoek is gebleken, dat, hoewel de stand van den wissel, ■waarop de ontsporing plaats greep, verzekerd was door een veiligheids slot (Clauss-slot), deze veiligheids maatregel verijdeld werd, doordat de wisselstangen getroffen werden door een ontspoord wiel. Deze omstandigheid moge wel uiterst zelden voorkomen, niettemin is gebleken, dat in de kwetsbaarheid van de deelen, welke den stand der wisselstangen van een tegen de spits bereden wissel moeten waar borgen, een gevaar schuilt, waarin hetzij door doelmatige bescherming dier deelen, hetzij door gewijzigde constructie zal getracht moeten wor den te voorzien. De Nederlandsche officieren in Albanië. Naar het „Nws." verneemt, begin nen de Nederlandsche officieren, die in zuidelijk Albanië de gendarmerie georganiseerd hebben, in lioogemate het vertrouwen der Albaneesche be volking te. winnen. Zij zijn op som mige plaatsen zelfs er in geslaagd, belastingen te innen. Men weet, dat de belastingquaestio altijd de oorzaak- van den strijd is geweest tusscben de Turksche regeering en de Alba neesche bevolking, die zich steeds tegen het betalen van belasting heeft verzet, welk verzet o.a. heeft geleid tot den grooten Albaneesehen opstand van den zomer van 1912, die op zijn beurt weer de middellijke oorzaak is geweest van den Balkan-oorlog. Wan neer dus de Nederlandsche officieren er in slagen, de Albaneezen tot het opbrengen van belasting te bewegen, dan is dit een zeer belangrijk onver wacht succes. De reden van deze Albaneesche goedgezindheid moet gelegen zijn in de omstandigheid, dat de bevolking ziet hoe de belastingpenningen ge bruikt worden voor de totstand brenging van direct voor haarzelf uuttige werken - een der officieren zorgde reeds voor den aanleg van veertig kilometer telegraaf! ter wijl zij zich tegen het belastingbe- talen aan de Porte placht te verzet ten,omdat de belastingpenningen naar Konstantinopel verdwenen en men er in Albanië nimmer eenig genoegen van beleefde. Het mes. Eergisteravond ontstond in de Zuy- lingstraat in Den Haag ruzie tus schen eenige bezoekers van een ver lofzaak. De kastelein, zekere B. zette een der twistenden uit zijn café, waarna deze een knipmes trok en hem een viertal messteken toebracht, waarvan een in de zij en een, die een long doorboorde. De dader, de 18-jarige B., die als zeer ongunstig bekend staat, werd gearresteerd en naar het huis van bewaring overge bracht De toestand van het slacht offer is hoogst zorgwekkend. Twee menschen gestikt. In de zanderij te Maarn zijn gis teren de arbeiders J. Z. en J. van E. door een zandafschuiving onder het zand bedolven geraakt en gestikt. Overreden. By het leggen van dubbelspoor tusschen Echten en Koeckange stond een bewoner van Zuidwolde, Arie Smit, met den rug naar den sneltrein, die 1 uur 5 van Groningen vertrekt. Hij werd overreden met gevolg dat de dood onmiddelijk intrad. Smokkelhandel. Uit Venlo schrijft men aan het „Hdbl." Te Duisburg heeft de Duitsche politie de hand gelegd op een Ven- loosch ingezetene, L., die hier sedert lang bekend staat als de leider van eon geregelden smokkelhandel op Pruisen. Den laatsten tJjd scheen het eenvoudige smokkelen met dra gers hem niet meer voldoende, doch werden de vrachten 's nachts per auto „den poal over" gebracht. Op een dezer tochten is de auto nu aangehouden en werd de lading van, naar men zegt, eenige duizenden pakjes lucifers, in beslag genomen, terwyl de inzittenden in verzekerde bewaring werden gesteld. Welk een uitbreiding deze smok kolaar aan zijn bedrijf heeft weten te geven blijkt wol hieruit, dat reeds maandenlang bijna dagelijks 4, 5 of 6 man, beladen met pakken tabak en zakken koffleboonen zich tegen het vallen van den avond per tram naar Tegelen begeven. Van daar gaan ze te voet door de bosschen in do richting vanKaldenkirchenen Bracht, of laten ze zich met een kar brengen naar Reuver, van waar dan op gelijke wijze de tocht door de grensbosschen begint. Als men rekent, dat er onder de dragers kerels zijn, die een 110 pond koffleboonen meesjouwen, dan kan men nagaan, welke hoeveelheden aldus wekelijks de grens passeeren. Gewoonlyk worden de zendingen een uur of drie ver Duitschlaud in gebracht. Om bij deze krachttoeren de armen vrij te hebben, worden de pakken tabak met de draagriemen over de schouders vastgesjord. Boven op de pakken krijgt een zakje kof fleboonen plaats, terwijl dan nog om het middel een ruim rilf met koffle boonen sluit. De terugreis heeft ge- woonlyk plaats per spoor via Lob- berich Kaldenkirchen. Voor ooggetuigen van deze smok- keibeweging is het onbegrijpelijk, dat zoo iets maandenlang bijna on gestoord zijn gang kon gaan. Berooving. In het postkantoor te Rotterdam is aan een looper van de firma H. C. Voorhoeve, effectenhandelaar, een aangeteokende brief met f5000 aan bankbiljetten en coupons afhandig gemaakt. De brief was afgezonden door het filiaal van de firma te Delft. De kerk van [Streefkerk uitgebrand. Wederom is een om haar laat zestiende-eeuwschen bouw zeer be langwekkende kerk met haar mach tigen toren het offer geworden van loodgieters onvoorzichtigheid. Sedert enkele weken waren dekkers bezig het dak van de kerk te Streefkerk te herstellen. Gister middag was de zoon van den lei dekker met loodgieters werk doende geweest, juist boven den preekstoel. Om vier uur had hy het karwei verlaten. En om zes uur gisteren avond zag de doodgraver op dezelfde plaats rook opstijgen uit het kerkdak. Maar nog eer de brand was rond- geroepen, en de menschen verschrikt uit hun huizon kwamen, stond de kerk in lichter laaie. De zware eiken balken en spanten immers, van zoo veel honderd jaren oud, waren kurk droog, geblakerd van de zon als zy daar vooral op de zuidzij lagen. De beide verouderde brandspuiten waven niet bij machte iets uit te richten. Aan redden van de vervaarlijk in haar hout opvlammende kerk, die spoedig ook het houtwerk van den toren aantastte, viel niet te denken. Die machtig oplaaiende baken aan de lage landen van de Lek riep hon dorden en honderden wielrijders uit den verren omtrek naar de plek van het onheil. Ook een deputatie van hoofdlieden der Rotterdamsche brand weer verscheen er per auto. Al spoedig stortte het bovenstuk, de lantaarn, van den toren in, dat uit hout, lood en leien bestond. En telkens wanneer de zware balken nederploften gutste de vuurzee ont stellend op. Kerk en toren zijn ten slotte ge heel uitgebrand. Het steenen om hulsel staat nog, met uitzondering van den top. m Deze ruim drie eeuwen oude kerk was een der schoonste sieraden van de schilderachtige oevers der Lek. Vyftien jaar geleden was er het mooie orgel uit de oude Remon- strantsclio kerk te Rotterdam in overgeplaatst. Voor de vier antieke koperen kronen was veertien dagen geleden nog f 180) geboden. Het was een groote kerk, met zeven honderd zitplaatsen en nog heel wat ruimte er rondomheen. De mooie oude zerken zijn vermoedelijk mede zeer beschadigd. Uit de kerk verhief zich de mas sale vierkante toren, met de geestig gestileerde zoogenaamde lantaarn er bovenop, tot een hoogte van 35 me ter, in denzelfden geest als de toren van Zoeterwoude. Kerk en toren zijn afzonderlyk verzekerd. Men meende: de kerk voor f 30,000. hedenmorgen vroeg in zijn slaap vermoord door zijn zoon Chester, dien men voor krankzinnig houdt. Elf jaar geleden was een scheiding tusschen den zoon en zijn vrouw uitgesproken, bij welke gelegenheid de vader de party van zijn schoon dochter had getrokken. De vermoorde was een veteraan uit den burger oorlog. Hij was stijfselfabrikant geweest en had een millionaïrs-ver- mogen. Broedermoord in Oostenrijk. Wcenon, 6 Mei. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Leoben: De officier van gezondheid vonMenzis hedennacht door zijn broeder, eerste luitenant der artillerie, met revolver schoten doodelyk gewond. Hij school, daarna zich zelf nog, waarschljnlyk bewust dat zijn ver wondingen doodelyk waren een kogel door het hart. De luitenant meldde zich zelf bij de politie, weigerde echter de reden van zijn daad op te geven. Men meent dat hij in een aanval van geestverwarring heeft gehandeld. Het zedenschandaal te Posen. De rechtbank te Posen heeft eer gisteren het zedenschandaal, dat daar in Januari zooveel opzien baarde, be handeld. Beklaagd waren de kunst schilder Joseph Walski, de musicus Albert Müller, de ingenieur Paul Kraja en de landheer Karl v. TcrziDski. Hun werd ten laste gelegd, dat zij zich aan meisjes beneden 14 jaar ver grepen hadden. Von Trczinski was tegen een borgstelling van 100.000 mk. op vrije voeten gelaten. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Het vonnis luiddevoor Walski zeven maanden, voor Müller en Kraja zes maanden gevangenis straf. Von Trczinski werd vrijge sproken. Drie maanden voorloopige hechtenis werden in aftiek gebracht. De rechtbank verklaarde dat de meisje zedelijk verwaarloosd waren en heeft hen naar een verbeterhuis BUITENLAND. Het verbrande schip. New-York, 5 Mei. De „Fransconia" van de „Cunard"-lijn deelt in een draadloos telegram mede, dat zij een boot heeft opgepikt met 13 opvaren den van het Britsche stoomschip „Columbian" van Antwerpen naar New-York, dat Zondagnacht op zee in brand geraakte. Behalve deze per sonen was in de boot ook nog het lijk van den eersten hofmeester. Een andere boot, waarop zich de eerste en tweede stuurman en zeventien andere personen bevinden, zwalkt nog rond. Dg geredden waren totaal uitgeput zij hadden veertig uren lang in de boot doorgebracht. De brand was Zondag uitgebroken onmiddellijk daarop hadden er een reeks hevige ontploffingen plaats gehad, waardoor de draadlooze tele- graaf-installatie was vernield. New-York, 6 Mei. Van Sable-Island wordt draadloos gemeld, dat kapitein Mc Donald en dertien andere leden van de bemanning van de „Colum bian" gered zijn. Een machinist werd by een ontploffing gedood, een zee man is bij het verlaten van het schip verdronken. Er wordt nog gezocht naar de derde boot, die negentien menschen aan boord heeft. In het geheel zijn 2 menschen gered. Vadermoordenaar. New-York, 6 Mei. Generaal Hiram Duryea, een man yan 80 jaar, is Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 5 Mei. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslagingen over art. 33 dei- Inkomstenbelasting (betreffende de heffing) met de ingediende amende menten Bos c. s. en Ter Laan c. s. Beide amendementen worden ver worpen, het eerste met 59 tegen 25 stemmen, het tweede met 65 tegen 20 stemmen. Het regeeringsvoorstel werd daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. In eone uitvoerige repliek verde digde do heer Marchant het vrij zinnig-democratische amendement. De heer ïydeman (v.-lj wilde eerst eens afwachten wat de wet oplevert alvorens haar te verscherpen. Misschien, zoo betoogde deze afge vaardigde, valt de opbrengst mee en kunnen we de heele bier- ön tabaksbelasting missen. Maar de Minister won het ten slotte, al bracht hy den heeren Mar chant en Bos hulde voor de uitmun tende verdediging hunner amende menten. Van de verdere behandeling van dit wetsontwerp is niets belangrijks te vermelden. Zitting van Woensdag 6 Mei. Woensdag deelt de Voorzitter aller eerst mee, dat is ingekomen een missive van den Minister van Water staat, ter begeleiding van 't rapport omtrent het spoorwegongeluk bij Beilen (Kerstmis 1918). Daarna is aan de orde de herbouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, een onderwerp, dat uiteraard onzen lezers niet interesseert. Na een heftig debatje over uitlatingen van prof. Eerdmans in een redevoe ring te Steen wijk, waarvan de heer Scheurer (a.-r.) prof. Eerdmans beschuldigt, wordt het ontwerp aange nomen. Nadat de heer Van Vuuren (r.k.) over art. 35 van het ontwerp-Inkom- stenbelasting heeft gesproken (heffing van Naamlooze Vennootschappen etc.) komen van sociaal-democratische zijde twee interpellaties, n.1. Interpellatie Kleerekoper. De heer Kleerekoper (s.-d.) vraagt verlof den minister van Water staat te interpelleeren omtrent een circulaire vau de directie van de spoorwegmaatschappijen, bevattend een regeling voor het personeel der maatschappij, die het uitoefenen van het raadslidmaatschap bemoeilijkt. Over dit verzoek zal in de volgende vergadering worden beslist. Interpellatie Hendels. De heer M e n d e 1 s (s.-d.) vra verlof den minister van Koloniën te mogen interpelleeren in verband met de invoering van de artikelen 63a en 65a van het Wetboek van Strafrecht voor de Europeanen en de artikelen 66a en 66e van het Wetboek van Strafrecht voor de inlanders. Ook over dit verzoek zal nader worden beslist. Verschillende leden blijken met de dividendbelasting van 5 zooals wordt voorgesteld voor vennootschap pen, te kunnen meegaan, en deze wordt aldus vastgesteld hetgeen een succes is voor den minister, want zijn voorganger handhaafde de 28/, °/0. Anna Paulowna. Woensdag, 6 Mei, had op het land van den heer van Went eene groene veiling vau bloembollen plaats. Zeer velen van elders waren tegenwoordig. Bij vluggen handel werden de bollen tegen flinke pryzen verkocht. Scheen het eerst of dokter Alders- hoff voor het ziekenfonds behouden zou blijven, thans is dat niet het geval. Maandag 4 Mei is het nieuwe fonds, waarvoor de heer P. Govers bode is, in werking getreden. Het oude fonds, eene instelling van het „Nut", wil meu trachten in stand te houden. Uit de 26 sollicitanten, is voor dit fonds tot bode aangesteld de heer P. J. Crum. IJmuiden, 7 Mei. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben den gemeenteraad bericht dat bezwaren bestaan tegen de goedkeuring van het Raadsbesluit, regelende de jaarwedde van den onderwijzer K. Jansen. De voetbalvereeniging Stormvogels alhier hadden van de gemeente voor heen een stuk grond in huur, doch hebben nu een particulier terrein. Zy hebben den gemeenteraad kwijt schelding van de huur gevraagd. Burg. en Wethouders geven den Raad in overweging deze vereeniging f 10.per maand te laten betalen, voor den tijd welken zij het in huur had. Burgerlijke Stand van Wleringen over de maand April. GEBORENArien, zoon van P. Mosk en A. Smit; Abram, zoon van M. Koorn on E. Spaans. ONDERTROUWD J. Tijsen en A. Sportel; C. Bais en Tr. Bakker; P. Kaleveld en N. WagemakerJb. Zomerdijk en N. DovesP. Keijzer en Tr. LontJ. Poel en G. Kaleveld. GEHUWDK. Kuit en G. Tijsen P. Kooij en M. TijsenH. Breed en G. KuitN. Breed en' Tr. Bakker J. Tijsen en A. SportelC. Bais en Tr Bakker OVERLEDENGrietje Tijsen, oud 77 jaren, weduwe van N. Halfweeg Antje Doves, oud 34 jaar, echtge- noote van N. Scheltus; P. Bekendam, oud 68 jaren, weduwnaar van N. Schoenmaker. Uit den Omtrek. Texel, 6 Mei. Op het haventerrein geraakte teren 'n knaap onder 'n met grint beladen kar. Men dacht niet anders of de jongen zou doodelijk verwond zyn. Spoedig word 'n dokter ontboden, dio weldra hulp verleende en bevond dat er niets by den knaap gebroken was. Met eenige niet ernstige kwet suren kwam de jongen er af en kon al spoedig naar zijn woning worden overgebracht. Er is byna geen bedryf dat zich zoo sterk op dit eiland uitbreidt als de kippenfokkery. 't Aantal eieren dat van bier uitgevoerd wordt, loopt reeds ver over 't raillioen per jaar Sommige der voornaamste bandelaars sluiten contracten af, waarby de eieren voor 't geheele jaar tegen 'n vasten prijs moeten worden geleverd. Dit jaar bedraagt dit 4 ets. per stuk. SPORT. Voetbal. G b e 1. Naar de N. Tilb. Ct. verneemt is de voetbal wedstryd Willem Il-Vitesse om het kampioenschap van Nederland, die oorspronkelyk op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) zou plaats vinden, thans vastgesteld op Zondag 17 Mei. De heer Göbel, de doel verdediger van Vitesse heeft, om dat hy dien dag voor zyn vereeniging wenscht te spelen, bedankt om voor het Nederlandsch elftal uit te komen, dat dienzelfden dag te Koponhagen tegen de Denen speelt. Bultenlandsch Overzicht. Het duel tusschen Caillaux en zijn gevallen tegencandidaat heeft toch plaats gehad. De getuigen hadden besloten dat toch maar zou geduel leerd worden. Caillaux als beleedigde had de keuze der wapenen en be paalde dat er piet het pistool zou geschoten worden. In een wielerbaan stonden ze tegenover elkander: Caillaux schooteen gat in de lucht en zyn tegenstander d'Aillaux een dito... in den grond. Aan de eer was voldaan. Zonder zich met elkaar te verzoenen verlieten de tegenstanders het terrein. Oef! Dr. Calmette. directeur van het instituut-Pasteur te Ryssel, broeder van den door mad. Caillaux ver moorden directeur van de „Figaro" is door den rechter van instructie gehoord. Hy verklaarde dat hij in de portefeuille van zijn broeder twee stukken had gevonden die hy, daar ze van groot politiek belang waren, den dag na de begrafenis aan presi dent Poincaré had ter hand gesteld. Het waren documenten betreffende de rol die Caillaux in de Marokko- crisis had gespeeld. Toen hy 15 Maart tegen zijn broeder zeide dat hy zich ongerust maakte over de gevolgen van diens stryd met Caillaux had de directeur van de „Figaro" gezegd: „Maak je niet bezorgd; het is mijn plicht te strijden tot het land inziet aan welke gevaren Caillaux ons blootstelt, enkel en alleen om zyn eerzucht te bevredigen. Deze man is in staat om ons te gronde te richten en ons een rampzaligen oor log op den hals te halen." In verband hiermee wordt eraan herinnerd dat het optreden van Cail laux als minister samenviel met het zenden van een Duitsch oorlogsschip naar de Marokkaansche wateren. By de tweede lezing van de oor- logsbegrooting in den Duitschen Rijks dag deelde de minister van oorlog mede dat zonder moeite het aantal benoodigde nieuwe manschappen vol gens de wet, verkregen was; zelfs konden 38000 volkomen voor den dienst geschikte mannen niet wor den ingelyfd. Op een benoodigd aan tal officieren van 30000 ontbreken thans slechts 8000 terwijl de bezet ting van deze open plaatsen hoog stens over 3 jaar te verwachten is. Er is een tekort van 4Ö00 onder officieren. Huisvesting, verzorging en sanitaire verpleging zijn vol doende; de gezondheidstoestand is uitstekend. De minister werd na deze verklaringen levendig toegejuicht. Met uitzondering van de sociaal democraten verklaarden de sprekers van de verschillende fracties zich over de legerorganisatie zeer voldaan. Ten opzichte van de weerbelasting meenden sommige bladen dat vele buitenlanders zouden weigeren die te betalen wijl handelsverdragen be palen dat vreemdelingen niet kunnen worden verplicht om by te dragen tot oorlogsbelastingen. De regeering deelde mee dat door de heffing van weerbelasting van de buitenlanders in Duitschland geen enkel verdrag wordt geschonden. Dat Rusland tegen de heffing zou hebben geprotesteerd wordt in do „Fr. Ztng." beslist tegen gesproken. In de Ulsterzaak geen nieuws. 11

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2