Machinale Brei-inrichting Magazijn „De Ster" Voor goedgeloovigen De Heldersche Courant OUDKERK ft VAN PRAAG. OUDKERK VAN PRAAG. Vitrage. Magazijn „De Ster" Schorten DE WIT's VERF. Thee en Koffie lO korting. BEDDEN- en MATRASSENFABRIEK, Magazijn „DE STER T •n Ezelskinnebak HELDRIA". T. van Zuylen, „Ons Belang". CHEF KREUGER HZN Kanaalweg 97. Spoorstraat 46. Heeren- en Kinder-Confectie Reclame Blauw Heeren-Costuum, Ziet onze speciale Spoorstraat 52-54. Spoorgracht 42 - 46 - 48. Pitch-pine Ledikanten 2-persoons, van af f 6.50. Grootste sorteering. steeds het nieuwste. STOELEN EN FAUTEUILS A. KLOPPER EN ZONEN P. GROEN ZOON, Geopend SAFFIERA pCt. Pandbrieven Vergiftigde Levens. gebruikte Simson om z'n vijanden te verslaan. Dat Simson II spoedig verschijne en langB wettelpen weg de namakers der beroemde Gedé- zalf tegen eelt en likdoorns vernie- tige. Prijs der Gedézalf 20 ets. Verkrijgbaar bij de voornaamste Drogisten van den Helder. 33 HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur. Begrafenis-Vereeniging Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J. J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. F. B. DISSEN, Gravenstraat 88. A. v. WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Fotograaf, KONINGSTRAAT 98, bij het Koningsplein. Bekroond Binnen- en Buitenslands. ATELIER geopend van 9-4 uur. Wulfruna Motorrijwielen 2l/s H.P. magneet en veerende vork f 450. Sprin'gfield Rijwielen in elke uitvoering verkrijgbaar. Agent: A. J. SCHAAP, Keizerstraat 19, Heider. Wearwell Rijwielen zijn snel, sierlijk en goedkoop. AgentP. J. LAFÉBER, Zuidstraat 2, Helder. PrljMouranlw |mporteurs GEBR. SIEBOL, Amsterdam. alleen in pakjes HOOGST FIJNE kwaliteiten Goon koopman zal or aan donkon ook maar het onbeduidendste artikel in te koopen zonder vooraf een monster gezien en ge keurd te hebbengeen manufacturier, geen kleedermaker koopt stoffen zonder ze nauwkeuiig te onderzoeken; geen wijn handelaar koopt wijn, geen sigarenhandelaar sigaren, zonder deze te proeven; maar als diezelfde handelaren adverteeren,dan doen zij dit zonder zich ook maar eenigszins op de hoogte te stellen van de publiciteltswaarde der verschillende bladen. Zij gelooven, dat dit bijzaak Is. Door deze goedgeloovigheid worden jaarlijks duizenden en duizenden guldens weggeworpen, bovendien heet het dan: „adverteeren geeft niets". „Adverteeren geeft altijd", mits men het niet als bijzaak beschouwt doch er evenveel zorg aan wijdt als aan ieder ander onderdeel van zijn zaak en vooraf nauwkeurig onderzoekt welke bladen Inderdaad de meest geschikte zijn. die in alle kringen van den Helder gelezen wordt is het aange wezen advertentieargaan. Iedere adverteerder kan vooraf de abonné- lljsten inzien en desverlangd de oplagen controleeren; hij kan dus vóór hij zijn geld besteedt weten wie zijn advertentie leest. Wij geven van af HEDEN tot de PINKSTER op onze Ziet onze merk „Succes", 2-rij. Gelegenheidsprijs f 13.25. Aanbevelend, Wij verwerken alleen de prima Zijden Kapok. Aanbevelend, gouden medaille 99 SPOORSTRAAT 46 KANAALWEG 97 GROOTE SORTEERING 69 LOODSGRACHT 69 A°. 1860, HELDER. Ui nttsl gtiingdt en voordeeligste zuivere beteide VEHF ii Gevestigd 1876. - Fabriek Heider. Verkrijgbaar gesteld bij de Heeren: A. Korff Az., ICanaalweg; I-I.de Wit Jrz., Keizerstraat 13 (direct bij 't Spoor)Texel: P. Boon Mz., CocksdorpA. Ellen Oosterend; Wier in gen: Wed. Kaleveld; Joh. Takes Tz., NoorderbuurtKoegras: D. Marees; Julianadorp: M. Noot; 'tZand Zijpe: P. Rüis; IJmuiden: Firma D. C. Kaan. En gros. - Verzendingen naar alle plaatsen. - En Detail. Magazijn en Fabriek Binnenhaven 74, Helder. H. DE WIT. Voor Uwe Kinderen is „VICTORIA" een onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat het reukloos is. Het kost 35 en 50 cent per flacon. Proefflacon 20 cent. Deze hoofdwaters bestaan uitzuivere extrac- tieve plantenstoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stelt. Verkrijgbaar bij de Heeren: Wijtazna, Middenstr.; Win kelman, Spooratr.; F. H. de Gooü, Spoorstr. en Weetgr.: Lunet, Nieuwstr.: De Bie—Biersteker, Keirerstr., en bij den fabrikant S. C. G. do Man, Koningstr. 39. Correspondenten 1ste klasse der Neder - landsche Bank. Nederlandse!)e Handel- Maatschappij. Nederlandsch-Indische Escompto Maatschappij Nederlandsch-Indische Handelsbank. Java Bank. Openen rekening- Storting. couraut met Betaalbaarstelling. rente-vergoeding Chèque-boekjes. Koopen, verkoopen,disconteeron en in- casseeren Dividenden, Wissels en Promessen op Binnen-en Buitenland. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten, met het nazien van uit lotingen, met verzekering tegen ver lies bij uitloting. Koopenen verkoopon coupons, vreemd bankpapier en vreemde muntspeciën. Verschaffen reiscrodietbrieven, reis- wisselsen chèques op de voornaamste plaatsen van de wereld. Sluiten beleeningen, prolongatién en premie-affaires op ter beurze geno teerde fondsen. Nemen gelden it déposito. Sluiten geldlecningen onder eerste hypothecair verband. Verstrekken gelden op Crediet-Hypotheek. op accept met aval-teekening. Administreeren Kapitalen. Behandelen Grootboekzaken. Belasten zich met de bezorging van Transport-, Zee-, Levens-, Inbraak-en Brandassurantién. Nemen geenerlei aansprakelijkheid op zich voor verliezen, door uitloting, conversie als anderszins ontstaan. Treden op als gemachtigden van offi cieren der Kon. Marine. SPAARBANK. Maatschappij tot Nut van 'I Algemeen. Opgericht 1843. lederen Woensdag n.m. van 8 tot 9 uur en iederen Zaterdag n.m. van 7 tot 9 uur. Voor PENSIOENEN ge opend iederen Woensdag n.m. van 61/a tot 8 uur. het ontharingspoeder bij uitnemend heid, doet in 8 minuten alle overtollige haren verdwijnen, is bovendien het eenige middel wat absoluut onschade lijk is. Prijs per flacon fl.50. Ver krijgbaar bij Firma De Bie—Biersteker, Keizerstraat 93. Directie: Mr. H. P. MARCHANT H. C. SNETHLAGE Beleent uitsluitend LANDERI1EN, geen huizen ol bouwterreinen in stukken van f 1000,1500 en 1100 Verkrijgbaar bij Hl Commissionnairs in Effecten 's-GRAVENHAGE BUDAPEST Weet gij „wanneer"? Weet gij wanneer gij de Sanguinose moet gebruiken? Wanneer Uw bloed arm is en daardoor de stofwisseling traag. Wanneer gij last hebt van bleeke kleur, bleeke lippen, bleek tand- vleesch. Wanneer gij te zwak zijt om te eten; Wanneer gij te moe zijt om te slapen; Wanneer gij nooit eens recht verkwikt, uitgerust en versterkt wakker wordt; Wanneer gij voortdurend moede zijt, en alles U te veel is; Wanneer gij last hebt van pijn in de maag of pijn in de lenden Wanneer gij prikkelbaar of gedrukt zijt; of angstig, zonder dat gij weet waarvoor. Dan moet gij de Sanguinose gebruiken. Neem dan eens geregeld een tijdlang tweemaal per dag één eetlepel Sanguinose. Sanguinose versterkt Uw bloed; zuivert en verrijkt het. Endoor dat zij Uw bloed versterkt, grijpt zij met vaste hand in de oorzaak van vele kwalen, die in schijn zeer verschillend zqn. Voor jonge meisjes in den tijd der vorming van het gestel, is de Sanguiuose een welbeproefd middel. SANGUINOSE wordt verkocht in groote vierkante flacons van ruim 300 gram inhoud en kost per fl. fl.50, 6 fl. f8. 12 fl. f 15. Zorg dat gij de echte krijgt. Wees gewaarschuwd tegen namaak! In de meeste gevallen is tweemaal per dag een eetlepel (15 gram) voldoende. Dat is goedkooper dan eenig ander dergelijk middel. Te verkrijgen bij de moeste Apothekers en goede Drogisten. De Riemerstraat 2c/4, Den Haag. VAN DAM Co. Te Helder bij Firma DE BIE—BIERSTEKER; te Texel, Oosterend, P. DROS; Den Burg, J. BUIS; Oudeschild, Joh. DROS. FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 16) Doch terwijl zij hieraan het grootste gedeelte van haar tijd besteedde, erger de het haar dagelijks meer en meer te zien hoe hare broeders, wel verre van zich iets te ontzeggen, geheel en al het loven van vroeger voort zetten, met dit eenige verschil dat zij zich steeds op de etensuren te huis vertoonden en mede aanzaten. Op zekeren dag zeide de oudste „Gijzoudtons genoegen doen, moeder, tegen aanstaanden Zaterdag twee kamers voor ons gereed te laten maken." „Twee kamers herhaalde de weduwe zonder te begrijpen. "Ja, het spijt ons genoeg, maar wij hebben beiden ons appartement op moeten zeggen. Van het oogenblik af dat vader ons niets nagelaten heeft „Kunt gij toch niet op inoeder's kosten komen leven," viel de oudste zuster hen haastig in de rede. „En wat zou daar zoo vreemdsin zijn vroeg een der broers op spot- tenden toon „of geniet gij datzelfde voorrecht niet?" „Ik ga spoedig trouwen." „O! ja, met dien onnoozelen Hol- landschen jongen," spotte de ander, ik moet zoggen dat ik je besluit be wonder, want er hoort moed toe op die wijze aan de armoede te ont komen." „Ik verbied u aldus over Onno Holdius te spreken riep Marcelle driftig uit. „Hij is een groot kunste naar, een goed mensch en hij heeft ons allen onvergetelijke diensten be wezen." Enkel en alleen omdat hij daarvoor beloond hoopte te worden door uwe liefde die natuurlijk toch nooit tot zulk een ongeluk kan gaan." Aleer nog het jonge meisje had kunnen antwoorden, hief Julie de Clinchamps het hoofd op en vroeg zij, op een toon van zoo groote ge strengheid, dat hare kinderen elkander verbaasd aanzagen: „Mag ik ten minste weten waar mede hy die benaming verdient?" „Met alles," klonk het onbeschaamd, „vooreerst met zijne oudmodische kleeding die al dadelijk zeggen wil dat hij, die geld genoeg heeft om zorg aan zijn toilet te besteden, een echte vrek moet zijn en dan met zijne wijze lessen die, op zijn leeftijd, volkomen ongepast zouden zijn, als zij niet zoo belachelijk waren. Ten einde ons wel deugelijk vooraf te verwittigen dat wij nooit te hopen h&dden op eenigen onderstand van •onzen waarden zwager, heeft hij ons een voor een onderhanden genomen en de schoonheden van den arbeid voor oogen gehouden alsof wij luiste ren zouden naar den zoon van een kruidenier „Gij deedt beter dat te doen, dan hier 'nog te willen leven van het weinigje dat moeder overhoudt," zeide Marcelle, bleek van verontwaardiging. „Waarom? Wij zijn te oud om nog de eene of andere loopbaan te be ginnen de wet zegt dat de ouders zoolang zij leven hunne niets ver dienende kinderen onderhouden moe ten, en wij zullen van deze zeer wijze bepaling gebruik maken tot den dag waarop wij het geluk hebben de eene of andere rijke erfgename tot vrouw te krijgen." Ditmaal antwoordde Marcelle niet meer. Voor het eerst maakte zij een vergelijking tusschen de opvoeding door Georges Renaud aan zijne kinde ren geschonken en die welke Onno gekregen had. Zonder het zich zelve te durven bekennen, had zij, in al haar vreugde haar toekomst verzekerd te zien door de groote liefde welke zij het geluk had gehad op haar pad te ontmoeten, meer dan eens een weinig minachtend gedacht aan de eenvoudige manieren van haar aan staanden echtgenoot. Op dat oogen blik echter zegende zij den hemel dat hij zoo weinig op haar broeders geleek en deed het haar goed hare moeder te hooren spreken „Nog eens en voor het laatst, ik verkies niet dat een mijner huis- genooten zich in mijn bijzijn de minste aanmerking tegen dien jongon man zal veroorloven. Indien gij mijne ar moede wenscht te doelen, dan wil ik u dat niet weigerenmaar van het oogenblik waarop uw arme vader niet meer daar is om hier de eerste plaats te bekleeden, wensch ik meeste res te zijn aan eigen haard, en ver lang ik dat mijne vrienden heilig zullen zijn aan mijne huisgenooten. Onder die vrienden is er geen dien ik hooger schat dan Onno Holdius." De beide deugnieten zwegen, maar aan tafel zeide de jongste tot den ander „Mama is onherkenbaar veranderd sedert dat zij weduwe is. Ik had ge hoopt dat wij bier voortaan alles te zeggen zouden hebben, maar als zij in deze stemming blijft dan zal het er niet naar gelijken." De oudste broedert verfrommelde, met eene woedende uitdrukking op het gelaat, een briefje tusschen de vingers en antwoordde „Je ziet nu eens hoe wijs papa handelde met haar in niets haar wil te laten volgen. Ongelukkig genoeg zal zij voortaan waarschijnlijk hare schade inhalen, en ons allen doen boeten voor het feit dat zij zoolang verdrukt is geworden." De arme vrouw, in wie men nu reeds een tiran zag. had heel wat moeite gehad voor een oogenblik eene waardige geestkracht aan den dag te leggen zij was als vernietigd door haar ongelukde armoede die haar zeer dragelijk ware voorgekomen voor baarzelve alleen, joeg haar een on- beschrijfelijken angst aan, nu zij haar tegemoet ging met haar zoons, en hoe lief haar echtgenoot haar ook geweest was, zy kon niet dan met bitterheid denken dat hij hen op had laten groeien tot wezens, in wie langzamerhand alle gevoel van eer en deugd gestorven was. Dergelijke lieden, zij wist het slechts al te goed, eindigden wanneer zij aan ontbering onderworpen werden, vroeg of laat met schuldig te worden. Maar het was te laat het onkruid bij hen uit te roeien, en wilde zij zich niet geheel al laten ontmoedigen, dan behoorde zij nog enkel te denken aan Marcelle's toekomsthare oudste dochter scheen de eenige onder al hare kinderen die bestemd was ge lukkig te worden. Zij gevoelde zich daarom pijnlijk verrast, toen het jonge meisje een paar dagen later bij haar binnentrad met een brief dien zij driftig op tafel wierp, onder den uitroep: „Neen, zooveel als ik van hem houd, dit is te erg!" „Wat is te erg?" vroeg mevrouw Renaud verschrikt. „Heeft Onno u verdriet gedaan?" „Ja, zeker, moeder; zie mij niet zoo verwonderd aan, want het is zoo. Hij begint nu reeds met veeleischend te worden." „Oordeel zelf; hij heeft een vaste betrekking te Amsterdam gezocht en verkregen." „Welnu, kind, is dat zoo erg?" „Meent gij dan dat ik mij in Hol land zou willen begraven En dat nog wel in dezelfde stad als zijne moeder „Ik dacht dat zij zoo goed en lief was „Ja, maar even burgerlijk als zij braaf is. Ik wil gaarne eenige dagen met haar doorbrengen, omdat het nu eenmaal onmogelijk zal zijn anders te handelenmaar altijd te leven in hare nabijheid haar oordeel te hooren uitspreken over de wijze waarop ik mijn huishouden wensch in te richten, waarop ik haar zoon behandelen zou, neen dat gaat mijne krachten te boven." „Zoudt gij* dan nog liever uw man zijn reizend leven zien hervatten?" „Waarom niet? In den aanvang kan ik hem immers overal verge zellen." „In den aanvang, ja; maar later? En gij weet nog niet hoe spoedig de harten van elkander vervreemden, hoe moeielijk het is ze weder tot een te snoeren als eenmaal die banden verscheurd zijn. OMarcelle, luister naar mij, die het leven zoo goed leerde kennen door de droefonissen die het my bracht; stel u liever tevreden met het eenvoudigste lot, dan het gevaar te loopen ongelukkig in uw huwelijk te zijn. Liefde is de eenige vreugde die over alles hier beneden troosten kan, die in staat is de armelijkste woning voor ons in een paleis te herscheppen. Gij hebt zelve gezien aan welke vreeselijke gevaren al die zwerftochten bloot stellen. Hoe zoudt gy met de her innering aan den dood uws vaders, uw echtgenoot op zee kunnen weten „Ik zeg ook niet dat ik hem niet gaarne een vaste plaatsing zou zien verkrijgen maar te Amsterdam Neen, dat is te veell" „En hijzelf?" „Hij is er overgelukkig mede. Zijn salaris zelfs schijnt hem prachtig toe, en het bedraagt slechts twee duizend gulden." Ja, en met de enkele concerten waarop hij zich jaarlijks in Nederland hoopt te laten hooren, rekent hij op drieduizend gulden in het geheel hem komt dat voor als een onuit puttelijke schat, omdat hij nooit anders als armoede gekend heeft, maar ik „Gij zult verstandig zijn en tot uzelve zeggen dat Onno's positie ver beteren zal. Naar mate dat hij meer bekend wordt, zal hij leerlingen krijgen en veel geld voor zijne lessen kunnen eischen. Beproef het ten minste voor eenige jaren. Gij zijt nog zoo jong, en Holdius heeft het reeds te ver in het leven gebracht om niet alles van zijne toekomst te kunnen verwachten." Marcelle zag haar somber aan. „Amsterdam jaagt mij nog om eene andere reden schrik aan," mom pelde zij. „En die reden is?" „Dat de ouders van Eduard Helm- veld er wonen." Er gleed eene donkere schaduw over het gelaat harer moeder, maar deze hernam toch aanstonds: „Bedenk hoe groot de hoofdstad is. Waarom zoudt gij hen juist be hoeven te ontmoeten En daaren boven, gij kent ze immers persoon lijk." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4