HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. Aardrijkskunde Het Eiland Texel BEECHAM'S PILLEN No. 4309 ZATERDAG 9 MEI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°jo hooger berekend. Broote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2} cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Dinsdagmiddag. BINNENLAND. De staking te Zaandam. Het schijnt, dat de staking in het houtbedrijf zich zal uitbreiden, meldt de „Tel." Donderdagmiddag te 12 uur werd een schuit hout van de firma Middel hoven vervoerd naar een in aanbouw zijnd huis in de Oostzijde. Een der firmanten zelf bestuurde de schuit, doch was niet in de gelegenheid deze te lossen, zoodat de aannemer van het werk, een vertegenwoordiger van de firma Kakes, dit den timmerlieden gelastte. Dezen weigerden en motiveerden hun weigering door zich te beroepen op een besluit van een dezer dagen door hun organisatie gehouden ver gadering, waarby het den georgani- seerden verboden werd, werk te ver richten, dat feitelijk door de stakende schuitenlossers behoorde te geschie den. Het hout is daarop door twee zoons der flrmante naar de werf vervoerd. Niet zoozeer naar aanleiding van deze kwestie alleen, doch ook ter bepaling van hun houding in toe komstige gevallen, hebben de timmer liedenpatroons voor Vrijdag een ver gadering uitgeschreven. Moordaanslag. Donderdagmiddag half twee is een moordaanslag gepleegd op de 21-ja- rige modiste Lena de Zeeuw, inwo nende bij den heer De Boer in de Gouvemestraat 20b, te Rotterdam. De aanslag werd vermoedelijk ge pleegd door een getrouwd man te Klaaswaal. Deze had een liefdesbe trekking aangeknoopt met mej. De Z., die toen zy vernam, dat hij ge trouwd was, hem niet meer wilde ontvangen. Donderdagmiddag begaf hy zich naar de woning van mej. De Z. en ging, daar de deur open stond, de woning binnen. De dader haalde een revolver te voorschijn en loste twee schoten op mej. De Z., die zoowel in de borst als in den rug ernstig werd gewond. De man ging op de vlucht. Malversatie. De ontslagen directeur der gemeen te- reiniging van Deventer, thans te Apeldoorn woonachtig, is wegens malversatiën in zijn beheer gevanke lijk naar Zutphen overgebracht. Da voortvluchtige kassiersbediende. Voor de arr.-rechtbank te Breda stonden Donderdag terecht: 1. Sebastiaan Bordes, kantoorbe diende, beklaagd dat hij, terwijl hy als kantoorbediende in dienst was bij de firma Van Mierlo Zoon te Breda en hem op 22 Januari 1914 aldaar door of vanwege de firma was opgedragen drie brieven met gelds waardige papieren te brengen op het postkantoor te Breda en af te geven aan het loket voor aangeteekende stukken en aldaar te laten aantee- kenen, opzettelijk zich op gemelden datum te Breda die drie blieven met hun inhond wederrechtelijk heeft toegeëigend. 2. P. D. Rockx, opzichter-teekenaar, wononde te Breda, beklaagd op 22 Januari 1914 in den trein tusschen Breda en Roosendaal in het arron dissement Breda opzettelijk van Sebastiaan Bordes een bedrag van omstreeks twaalfduizend negenhon derd gulden in Nedoriandsch bank papier ten geschenke te hebben aan genomen, dit, terwijl hij wist en begreep, dat Bordes dat bankpapier door misdrijf had verkregen. Uit verklaring van get. Van Mierlo, kassier te Breda, bleek, dat Bordes ruim vier jaar aldaar tot tevreden heid van zijn chefe in dienst was en het volle vertrouwen genoot. Op 22 Januari moest hy de bewuste brieven posten, niet volgens speciaal gegeven opdracht, doch als door- loopende order. Hy had dien avond gevraagd de requ's eerst den volgen den dag te mogen brengen, wat hem was toegestaan. Bordes erkende naar Rockx ge gaan te zijn en met hem in de rich ting van Parys te zijn gespoord. In den trein schonk hij Rockx f12.900 als deel van den buit. Rockx was vroeger te Parys geweest en had daarvan verteld aan Bordes, hetgeen bij dezoD den lust had opgewekt ook daarheen te gaan. Bordes bekende volmondig en was diep onder den indruk van de ernstige woorden van den president. Het O. M., waargenomen door mr. F. C o u v e e, bracht hulde aan den hoofdcommissaris van politie te Til burg, den heer Soentjes, en ging de motieven na der daad: zucht naar weelde en verkeerde neigingen; be rispte het misbruik maken van het vertrouwen, dat de firma van Mierlo stelde in haar bediende; laakte de houding van Rockx, die de mooie rol wilde gaan spelen, toen hij zag dat er toch geen uitweg was; merkte met voldoening het berouw van Bordes op en eischte wegens ver duistering voor Bordes twee jaren gevangenisstraf, voor Rockx gelijke straf wegens heling. Mr. dr. M. Tyderaan Mzn., te Breda, achtte niet bewezen, dat Bordes opdracht kreeg genoemde brieven weg te brengen, zooals in de dag vaarding vermeld stond en vroeg daarom primair vrijspraak. Pleiter achtte Bordes beïnvloed door Rockx, en de gelegenheid tot het plegen dei- daad was hem zoo gemakkelijk ge maakt, omdat hij de reiju's eerst den volgenden dag behoefde in te leveren. Hij drong aan op een lichte straf. Mr. M. H. Hartog uit Bergen op Zoom achtte niet bewezen, dat Rockx de mooie rol heeft willen spelen; noemde het feit een onbe zonnenheid en de grootte der som een verzachtende omstandigheid. Ze waren verblind. Ook deze verdediger drong op lichtere straf aan. Uitspraak 20 Mei. Nogal kra«. Dat een mevrouw het mei hare dienstbode niet kan vinden en dat de laatste niet altijd sympathiseert met de eerste, is niets buitengewoons, doch dat dit de oorzaak is, dat een mevrouw te Dordrecht in 4 jaron tijds.43 dienstboden „versleten heeft" is, zegt de „Dordt. Ct." terecht, nogal kras. UIT MEXICO. Vluchtelingen. Dinsdag zijn te New-Orleans met het s.s. „Monterey" 632 vluchtelingen uit Mexico gearriveerd. Daaronder waren honderden Amerikanen. By aankomst van het schip ontplooide een hunner de Engelsche vlag. Hierop volgde een luid gejuich van de Ame rikanen voor „Union Jack", waarna de kreet „naar den bliksem met Bryan" weerklonk. De vluchtelingen waren buiten zichzelf over de nala tigheid der Amerikaansche regeering om haar burgers in den vreemde te beschermen. Er waren lieden uit allerlei oorden van Mexico; en zij hadden de afschuwelijkste dingen zien gebeuren of zelf ondergaan. De vluchtelingen zijn vast besloten het groote publiek in de Unie voor te lichten over wat er voor vreeselijks gebeurt in Mexico. Zoo werd verhaald van de familie Gourd. De vader, Richard Gourd, was een Amerikaanse!» heerenboer in de buurt van Tampico. Mexicanen hadden 's nachts de hoeve overvallen, Gourd aan ziin handen aan een boomtak opgehangen, en de drie dochters van den man verkracht. Toen waren allen vermoord. Hard, een chemicus uit Mexico (stad), had bevel van de regeering gekregen, rookloos kruit te maken voor de Mexicaansche troepen. Hij weigerde en werd toen met dood- van door P. DEUZEMAN, Hoofd der School te De Cocksdorp op Texel en Leeraar Middelbaar Onderwijs In Aardrijkskunde. In 1914 herzien door: J. Daalder Dz. en W. Mets Tz. 5). "Wij herinneren slechts aan de land verhuizing, die vóór eenige jaren van Texel naar Amerika plaats had en welke nu slechts by uitzondering meer voorkomt. Met moeite won men hier het brood en hoopte dit in het verre Westen gemakkelijker te zullen verkrijgen. En nu de conclusie. Wij constateeren thans, dat in oude tijden aan de tweede voorwaarde mede niet voldaan werd, zooals uit't bovenstaande mocht blijken. Hier mede wordt aan de meening van meergemelden schrijver op nieuw een gevoelige schok toegebracht. 't Is natuurlijk, dat Texel, toen ons land in den loop der tijden meer al gemeen bevolkt werd, ook bewoners tot zich trok. In zeer oude tijden toch waren de streken ten oosten en zuidoosten van Texel bewoond, zoo als bleek na inpolderingen, b.v. die vandeWieringerwaard en Waard en Groet, welke eenmaal in het gebied schieten bedreigd, waarop hy de vlucht nam. Hard's fabriek werd door troepen vernield. De soldaten begaven zich thans naar de woning van Hard waar zij drie vrouwen aantroffen die werden geschoffeerd. Deze en dergelijke verhalen waren in de Ver. Staten nog niet bekend geworden, omdat te Vera Cruz de telegraaflijnen het werk niet afkun nen, en er in Mexico (stad), oen zeer strenge censuur wordt geoefend. De New-Yorksche bladen drukken verhalen van de vluchtelingen te New-Orleans in extenso af, en basee- ren er beschouwingen op, die strekken tot afkeuring van de Wilson-politiek „van waakzaam wachten." Uit de Pers. Da Kamerzetel van Katwijk. Aan de „Nieuwe Crt." wordt uit Leiden bericht, dat onder een groep anti-revolutionairen te Katwijk sterk wordt geijverd voor een candidatuur van mr. P. E. Briét, die by de perio dieke Kamerverkiezingen candidaat was voor Leiden en Gorinchem. De „Leidsche Courant" bepleit het goed recht der R. Katholieken, om ditmaal een R. K. candidaat te stellen en wel uit tweeörlei oogpunteerstens omdat Katwijk volgens de pas door „De Standaard" gepubliceerde cijfers overwegend R. Kath. is en de R. Katholieken volgens het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging op meer zetels recht hebben, dan zij tot dusver bezetten, en tweede, omdat er nog genoeg R. K. zijn, die het ambt van lid der Tweede Kamer uitstekend zouden kunnen vervullen. De driestarschryver in „De Stan daard" laat zich als volgt hooren: „Het liep in Arnhem dan toch zoo- s voorzien was. Er is toch weer een vacature voor de Tweede Kamer gemaakt. Gemaakt in Katwijk. En alzoo toch weer een vacature, waarin de onderlinge verhouding van de partijen Rechts niel conform de kleur van het Kamerlid was. Was dit nu noodig? Beschikt nu de Christ. Hist. Party niet over uitnemende candidaten voor de Eerste Kamer buiten haar Tweede Kamerclub? Waartoe, zouden we zeggen, nu dezen twistappel weer opgeworpen Niet dat we ook maar iets tegen den gekozene als persoon of politiek man hadden. Steeds hebben we den heer Van Wassenaer gewaardeerd. Eu ook in de Eerste Kalmer zal hy zeer goed op zyn plaats zijn. Doch hierover gaat liet niet. Zulk oen vacature, als nu in Kat wijk kwam, zou niet de minste be. denking hebben opgeleverd, zoo 't een district had gegolden, waarvan aan wijsbaar was, dat de Christ. Hist. kiezers er een besliste meerderheid hadden. De bedenking die nu rijst, spruit alleen daaruit voort, dat dit juist niet het geval is. Toch zullen we, als redactie, ook onzerzijds doen wat in ons vermogen is, om de zaak tot een goed einde te brengen, en we twijfelen geen oogenblik, of ook van Antirevolutio naire zijde zal èn het Centraal èn het Provinciaal èn het Districts- Comité doen wat doenlijk is om ongerief te voorkomen. Maar instaan voor den gewenschten uitslag kunnen we natuurlijk niet. Het is een gemaakte, geen van zelf ontstane vacature. En juist daarin schuilt het gevaar." De heer Snoeck Henkemans heeft aan het bestuur der Chr.-Hist. Kies- vereeniging te Katwijk medegedeeld, dat hy alleen een candidatuur zal aanvaarden wanneer dr. De Visser, daarvoor gevraagd, mocht bedanken. overleden. Ik bedoel dr. P. H. Eykman, die teBad-Nauhei m genezing zocht voor eene haltaandoening en er op 51- jarigen leeftyd stierf. Hij was iemand van strong-wetenschappelijke vor ming. De Groningsche Universiteit had hem, arts, nog pas het doctoraal- honoris causa verleend. Hij, Eykman, was iemand van hoog-gaande, zich ver-uitstrekkende idealen met de eischen de soms zoo belemmerende, ontnuchterende der werkelijkheid hield hy weinig rekening. Nieuw systeem op het gebied der genees kunde wilde hij in toepassing brengen. Eykman wist belangstelling te vinden, alsook kapitaal om ze te verwezen lijken. Hij stichtte zijn „Natura Sanat". (De natuur geneest) in de heerlijke Scheveningsche Boschjes, bij de re sidentie. Hij gaf er zich met hart en ziel aan. Na enkele jaren ging de stichting te-gronde. Hy, dr. Eykman, was de ziel van het fantastisch-grootsche plan om Den Haag te maken tot de wereld stad; centrum, middenpunt van de beweging, internationalisme ge noemd. De Musschenberg, het uitgestrekte duinterrein nabij de Hofstad, zou voor dat wereld centrum voorloopig genoeg ruimte bieden Dr. Eykman trok naar Amerika, besprak er met And re w Carnegie zijn grootsche plannen, kwam terug in Patria. De kleine, snug- ger-pientere Yankee, de milliardair, had natuurlijk al-lang gemerkt, dat de brave, geleerde dr. Eykman be hoorde tot het onsterfelijke geslacht van de don Quichotte'sHij, An- drew,had den Nederlandschen medicus met den langen, gryzenden baard en de jeugdige enthusiaste, donkere oogen allerhoffelijkst op zijn jacht terugge leid, misschien had dr. Eykman ge dacht, dat mr. Androw in de gauwig heid zyn chèques-boekje voor den dag zou halen en hem .vragen: „Please Beste vrind, hoeveel hebje noodig? Vjjf raillioen, tien, meer nog Spreek maar op 1" Vulpenhouder gereed... 't Liep DE WEEK. 7 Mei. Hij is geweest een idealist met onverwoestbaar vertrouwen in z'n idealen, de man, die in de kracht der jaren in de afgeloopen week is van het Holland-Zuiderzee-veen lagen. Na het droogmaleu dier polders toch werden er slooten doorgegraven. Men zag toen, dat de ondergrond uit laag- veen bestond. In dit laagveen vond men, op ongeveer 1 Meter diepte beneden den beganen grond, doods beenderen bovendiende overblijfselen van een put en een ouden weg van steen.0 Waren deze streken vroeg, zeer vroeg bewoond, dan zal dit ook met Texel wel het geval zyn geweest. Doch aan te nemen, dat Texel reeds bewoond werd, toen alleen de Hooge- berg droog lag, zooals enkelen doen, gaat te ver en is strijdig met den gewonen aardrijks- en geschiedkun digen loop der dingen. HOOFDSTUK VH. Landaanwinning. (POLDEES.) In de vroegste tyden moest het land beschermd worden tegen het geweld van het water. In later tyden maakte men ook veroveringen: er had landaanwinning plaats; er werden polders ingedijkt. Die inpoldering is van vrij ouden datum, doch kon, van wege de gebrekkige hulpmid delen, eerst op grootere schaal plaats hebben, nadat in den loop der 15e eeuw de watermolens waren uitge- O Zl« Paludanus. Ook het groote, grootsche Mus- schenberg-plan is versmolten als 't gebeurt met een sneeuwman, die blootgesteld is aan de onbarmhartige stralen van zomerzon Arme sneeuwman Hij verdwijnt eer "gij 't weet!... Wy hebben behoefte, vind ik, aan idealisten met onverwoestbare idealen gelijk dr. P. H. Eykman was. "n óók vind ik, dat 't in zeker opzicht een groote en hooge eer is om te worden genoemd „de don Quichotte van deze dagen" Wij hebben geen schrijvers als Cervantes meer, moed hebbend om romans te wijden aan „ridders van de droevige figuur", uittrekkend om te vechten tegen windmolens, die ze aanzien voor vijanden, bedreigend hunne heerlijke idealen Wy leven in „nuchtere dagen", gelijk minister Bertling, van Finan cien, op den historischen datum van 5 Mei 1914 een beroep deed op ons nuchter verstand" om te verwerpen de amendementen tot het zwaarder belasten van het inkomen, volgens den wensch der vrijz.-democraten in de Tweede Kamer, - dan het aan hangig ontwerp-Inkomstcnbelasting wil gedoogen. Op dien 5en Mei 1914 heeft - volgens de verzekering harer vijanden, de Vrijzinnige Concentratie eön deuk, een barst gekregen. Gelijk 't vroeger met de Coalitie, de toen- machtige, geschiedde. Links was verdeeld. Slechts enkele Unie-liberalen gingen met de vrij zinnig-democraten mee. En het be drag der Inkomstenbelasting, in art. 33, het hart der wet neergelegd, werd bepaald zooals de Regeering 't wenschte. Zwartkijkers, alarmisten, jobs- tijding-liefhebbers spraken van een „dies ater", - een zwarte, onheil spellende dag, - voor Links. Zou 't waar zijn? Een idealist als wijlen dr. Eykman zou geglimlacht hebben. „Geen nood, hoor!" zou hij hebben uitgeroepen. Maar dit zij erkend, in het Parlement zocht ik op dien 5en Mei vruchteloos zulk-een. Ingekomen was de tijding, dat baron Otto van Wassenaer, de Kat- wijksche afgevaardigde, in de vaca ture-Schim melpenninck v. d.Oye tot senator was verkozen. Het bericht- zelf schokte de hooge vergadering niet zoozeer als het vooruitzicht van mogelijk politiek geharrewar in Kat wijk. Ook diiar eischt de Katholieke fractie haar recht. Gelijk zy 't, - met goeden uitslag, deed voor liet presidium van ons Hoogerhuis, thans onder de hoede van den joviaal-pret- tigen, gemoedelijken, zeer-railitairen en gansch niet in politiekerij door- kneeden baron Van Voorst, den generaal met de zware grauwe piek- knevels en het warme hart Onze Katholieke medeburgers ko men voor hunne rechten en aan spraken op. De benoeming van den uiterst bekwamen rar. dr. Struycken tot Staatsraad zal hen zeer zeker bevredigen. Trouwens, tot zéér ver buiten de Katholieke sfeer is de faam van prof. Struycken's uitnemendheid ver breid. Hier hebben wij dus geen geharre war en gehakkevit te duchten Wèl te Katwijk Of zal baron Van Wassenaer voor het senatorschap bedanken, daarmèe dr. De Visser's ideaal om in het Parlement terug te keeren in rook doend vervliegen? Wij moeton 't afwachten. 't Zijn alle dingen, waarvan iemand als wijlen mijn brave en warmbloedige idealist Eykinan liefst verre bleef. In de wilde hartstochtelijke, de zuidelyk-onstuimige ovaties, Willem Mengelberg te Rome gebracht, daarin zou hij zich van harte ver heugd hebben. In zulk eene zonnige atmosfeer leefde hij op En oene tijding als dat onze Koningin hulde heeft gebracht aan het kranig optreden onzer officieren in Albaniö, deze zou hem ver kwikt hebben. Ook de hulde, gebracht aan een noesten, grooten werker dei- Wetenschap als de chemicus prof. Franchemont, thans zijn veertigjarig jubileum vierend als Leidsch hoog leeraar in de scheikunde, ze zou hem hebben verheugd en verkwikt. Maar het sombere van verdeeld heid, die de krachten versnippert en verzwakt; en die zoo vaak door ijdelheid en andere dryfveeren van klein-kaliber wordt bestuurd en ge prikkeld, 't werkt op het gemoed van vurige, eerlijk-enthusiaste ide alisten als de ellendige nachtvorsten, de geniepige, die in de jongste dagen met vernielende, verwoestende macht sloopten zooveel wat heerlijk her levend natuur aan jongen wasdom had geschapen Mr. Antonio. Langs de straat. De méts. Het oostelijk en het westelijk elftal stonden tegenover elkander, strijd lustig, getraind, krachtig. Nu weet ik zeer goed. dat ze niet au grand complet waren, de beide elftallendat aan het oostelijk elftal de keeper, do links- en rechtsbinnen en do middenvoor ontbraken, en dat de overige functies vervuld werden door eon peenharig, elfjarig jongetje met de knie door de broek, maar wat maken dergelijke kleinigheden uit? Het westelijk elftal was iets minder incompleet en telde drie vertegen woordigers; de oudste zestien jaar of daaromtrent, de jongste tien of elf. Ook hun uitrusti ng wasergdoorluchtig, maar zij hadden op het oogenblik waarop dit verhaal aanvangt, slechts oog en oor voor hun spel, zooals goede spelers betaamt. Hun bal bestond uit een half kwartaal uitgelezen Vliegende Blaadjes, (prijs 25 cent; voor oude Helderscho. Couranten wordt de prijs iets hooger), onder hoogen druk ver- eenigd tot een vies, onooglijk propje, dat, kletsnat en gehavend, een zekere veerkracht had gekregen, die het spelen ermee tot een even groot genot maakte als met een goeden leoren bal van H.F.C. vonden, die het overtollige water uit liet omdijkte gebied moesten weg voeren. Een polder is een omkaaid of om- dykt stuk lands, dat binnen dien dijk in den regel een eigen waterstand (peil) bezit. Bij veel polders heeft men een zomerpeil en een wiuterpeil (waterstand in den zomer en iu den winter). By kleinere polders ontbreken die soms. Er zijn twee soorten van polderszee polders en binnenpolders. De eerste zyn aan de zee ontrukt; de tweede zijn vroegere meren of uit- geveende plassen (droogmakerijen). Texel heeft alleen zeepolders. De oudste polders op dit eiland liggen, uit den aard der zaak, het meest bin nenwaarts. De bodem der Texelsche polders is voor een goed deel een produkt der zee (zeeklei, Eierland,'t Ontstaan dier zeeklei is bij de behan deling van den bodem verklaard. Vóórdeinpolderingen plaats hadden was Texel veel kleiner dan thans. Eene oppervlakte van meer dan 5500 Hektare (bunder) heeft men door in poldering aangewonnen. Daar Texel ruim 18000 Hektare groot is, beslaat het poldergebied eene oppervlakte, die bijna gelijk is aan x/s der grootte van het gehoele eiland of circa 1/B van het oppervlak van het oorspron kelijke eiland('). Dit moge dienen als Van de 30 gomeensoliappelijke polder alleen het Noorden hieronder begrepen. bewijs van den moed, den onderne mingsgeest en de volharding van onze voorzaten. De reus onder de Texelsche polders is Eierland, dat 3189 Hektare beslaat en dus grooter oppervlak inneemt dan al de andere polders samen. Over 't algemeen liggen onze polders laag, wat trouwens in den aard der zaak ligt. De bodem ligt meestal even boven of beneden de oppervlakte der zee of daarmee gelijk. Alle polders ont lasten hun water in de Zuiderzee. Een eigenaardig kenmerk der polders is het stelsel van rechte wegen en rechte vaarten of slooten, zooals in den Prins Hendrikpolder, Het Noor den, Eierland en Waal en Burg dui delijk is waar te nemen. Veeteelt is over 't algemeen het middel van bestaan; in Eierland is dit de landbouw naast veeteelt. In 't algemeen is de bodem der Texelsche polders vrij vruchtbaar; eene uitzon dering maken echter het westelijk deel van Eierland, dat zandig en de Prins-Hendrikpolder, waar de zooge naamde „polderroofbouw" in toepas sing is gebracht. Door betere water- loozing en 't gebruiken van kunst meststoffen, is weer een bevredigende toestand ontstaan. Bij enkele onzer polders deed zich het verschijnsel voor, dat ze, na droog legging, opnieuw overstroomden of verdronken (Waal en Burg, Prins- Het oostelijk en westelijk elftal, tezamen vier spelers sterk, speelden een méts. Midden in het drukke gedoe van do dagstraat, in de beslommerin gen van het alledaagsche leven, was het aantal supporters niet groot nochtans ontbrak niet de onvermij delijke slagersjongen met de fiets, de loopjongen, die alles deed behalve loopen en een paar anderen, die nooit ontbreken waar wat te beleven is. De stand was, als zijnde het spel ts begonnen, 0-0. De vertegenwoordiger van het ooste lijk elftal, die zich geheel alleen te verdedigen had tegenover de drie westelijken, was niettemin vol goeden moed. Een dergelijk optimisme als van dezen jeugdigen voetballer-met- de-knie-door-de-broek een minstens even praktische dracht als de fraaiste voetbalbroek kan wezen is een prettig verschijnsel in onze heden- daagsche maatschappij. Na den aftrap en nadat de slagers jongen zeer gedienstig het zijne er toe bijgedragen had om de bal, die een slippertje gemaakt had, in liet rechte spoor te brengen, was het weldra duidelijk, dat het westelijke elftal, als zijnde het sterkste, de leiding zou nemen. Wel weerde het oostelijke elftal zich tot het uiterste, maar hij zou het niet kunnen houden tegen de anderen. Op dit oogenblik passeerde een dienstmeisje. Het was een dienst meisje zooals zelfs oude, getrouwde keeren ze met genoegen zien. Netjes en proper in de kleuren, en met een gezichtje... een gezichtje, om te stelen. Heb ik u al verteld, dat onder de westelijken een zestienjarige was? Hij was juist door de periode heen van den baard in de keel, begon al met iederen dag in den spiegel te kijken teneinde het juiste oogeublik te con stateeren waarop hij voor het eerst zou mouten worden geschoren, en wis reeds aan de lange broek. Het logische gevolg van een en ander was, dat hij het dienstmeisje bewonderend aankeek. Nu is daar opzichzelf niets tegen. Zelfs zouden wij er toe kunnen komen het prijzenswaardig in genoemden jongeling te vinden, in zoover, dat de bowondering voor gratie, lieftallig heid, properheid en wat dies meer zij, oen zeldzaam voorkomende eigen schap is. Maar er zijn grenzen en de mensch moet by al wat hij doet, de rede doen zegevieren boven het gevoel. Onze westelijke keeper vergat helaas zijn spelvoor hem bestonden slechts de lieftalligheid, dc gratie en schoon heid van het dienstmeisje. De gevolgen waren verschrikkelijk te verschrikkelijker daar een onschul dige hier boeten moest voor den schuldige. De bewonderende jongeling niet het keiharde schot, door het oostelijk elftal afgevuurd, en dat h(j als keeper der westelijken, had moeten stoppen. Het halve kwartaal Vliegend Blaadje, nat, vuil, modderig, kwam terechtop het aanvallige gezicht van het lieftallige, propere enz. (zie boven) dienstmeisje. Och, och, och! Onze pen weigert absoluut de gevolgen hiervan te schilderen. Het was oen te droevig beeld. En het meest droevige was nog wel, dat de aanbidder van het dienst meisje haar in den steek liet, nu zij door het wreedo noodlot geteokend, haar lieftalligheid inboette, - dat zij door hot oostelijke en het westelijke elftal tezamen uitgelachen werd en met roode oogen vluchten moest. De méts echter ging niet door, wegens slechten toestand van de bal. Kees II. aankoop van een verlengstuk voor den sproeier. Het aangekochte ver lengstuk, is wegens zijn groote lengte, op verzoek der Vereeniging door de firma Koster te Schagen terugge nomen. Aangenomen wordt een aanbod van den heer Pennekamp om de zijne te probeeren. Bevalt die, dan zal men or ook zoo een aan schaffen. Bij de nu volgende bestuursver kiezing werd het aftredende lid, de heer C. v. d. Linden met algemcuue stemmen herkozen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, op verzoek van den Voorzitter nagezien door de heeren B. J. Boelsums en H. Penne kamp werd in orde bovonden eu goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert de heer Pennekamp of het niet gowenscht zou zijn een proef te nemen niet het telen van groente voor export. De heer Boelsums zou dat gaarne willen. Het komt meermalen voor, dat sommige artikelen te Helder 40 50 cent kunnen opbrengen terwijl ze op andere plaatsen soms twee a 8 maal zoo duui' zijn. Dit was nog onlangs het geval met raapstelen en: radijs. Do heer Jellema zegt, dat er een tijd zal komen, dat de markt te Helder overvoerd wordt. Voor dien tijd mpet dus een uitweg gezócht worden. Daarom juicht hij het voorstel ten zeerste toe. Besloten wordt een proef te! nemen met dubbole slaboonen. Een achttal der aanwezige leden zyn gepegen er eeu zekere oppervlakte mee te beplanten. Voor de te maken onkosten zal de kas f5 steun ver leunen. Vervolgens geeft do heer Jellema in overweging de planten, welke in 't voorjaar noodig zyn door -een of meer der leden te laten kweeken. Het geld werd dan hier verdiend en men was ook meer zeker van goede planten. Besloten wordt dit punt op de Juli vergadering nader te bespreken. Nadat vervolgens de heer Penne kamp eenige inlichtingen heeft ge vraagd over den teelt van witlof, wplke hem door den heer Jellema zyllen worden verstrekt, en de heer Schilderman heeft gewezen op het voordeel dat er ligt in het gezamen lijk aankoopen van tuinzaden, wordt op vooratol van den heer v. Gen- deren besloten een monstersteker voor kunstmest aan te schaffen, waarna de sluiting volgt. Ingezonden Mededeeling. SPLENDID 31590. Het afdoende middel tegen Zomer sproeten. Sedert jaren bewezen. Verkrijgb. bU H.H. Drogisten en Coiffeur». Te Helder b(j Fa. De Blo-Biersteker. INGEZONDEN. Uit den omtrek. Anna Paulowna, 6 Mei. Dinsdagavond vergaderde in café Borst de Vereeniging van oud-leer lingen van den Tuinbouwwinter cursus. Na opening der vergadering en goedkeuring der notulen, worden een tweetal ingekomen stukken na lezing voor kennisgeving aangenomen. Ver volgens komt in behandeling de Hendrik polder, Volharding). Dit ge schiedde in den regel bij storm en daarmee gepaard gaanden hoogen waterstand (stormvloeden; opwaaien van zeewater aan de kusten). Er ont stonden bij zulke gelegenheden aan den binnenkant der dijken diepe „walen", „wielen" of „kolken", ten gevolge -an het neervallen en uit spoelen van het over den dijk stroo- mende zeewater. Aan de kromming of bocht van den dyk kan men on middellijk een doorbraak herkennen, in verband met de aanwezigheid van zulk een „waal". Men denke hierbij slechts aan „Weegerswaal", waarover beneden nader zal worden gesproken verder aan „de Groote Waal" ten zuiden van Den Hoorn en eindelijk aan „de Waal" van de Volharding, die in één nacht tot 21 voet diepte uitspoelde. Die „walen" zou men de „meren" van Texel kunnen noemen. Na den Eierlandschen polder volgt in grootte „Waal en Burg," die >/7 van de oppervlakte van eerstge- noemden polder beslaat. Een weinig kleiner is „het Noorden", welke polder eene geliefkoosde verblijfplaats van verschillende vogels is. In opper vlakte volgt hierop de Prins-Hendrik polder, bij eerste indijking Kattopolder geheeten, naar zekeren kastelein Kat, een der voornaamste ondernemers, te den Hoorn woonachtig, in 't Zuid- De Ned. Herv. predikanten van Texel hopen op den Hemelvaartsdag eon openlucht-zcndingsamenkomst te houden waarschijnlijk in „het boschje" uur gaans van de aanlegplaats van de Texelsche boot.) Sprekers, behalve 2 Herv. predi kanten, zendeling en mevrouw van Baaien van de Utrechtschezcndings- vereeniging en de heer A. van Os, zendeling onder Israël. Bezoekers van buiten gelieven te komen met de boot van 12u.I5 uit Nieuwediep en kunnen vertrekken 6u-15 uit Oudeschild. Gelegenheid voor bewaring van fietsen en het verkrijgen van ver- verschingen. Texel. V. Ingezonden Mededeeling. IDe man gevoelt zich jonger en de vrouwzleterfrisscheruit,wanneer zij hunne gezondheid onderhouden door het geregeld gebruiken van oosten van Texel gelegen. De overige polders, zooals „de Kuil", „Het Hoorn der Nieuwland", „de Grie", „Het Weezenspijk" en „het Burger Nieuw land" hebben eene betrekkelijk kleine oppervlakte en zijn bijna uitsluitend gewijd aan hooibouw en veeteelt. Over het voorkomen van het land schap in "de polders is elders reeds gesproken, zoodat wij hier ter plaatse daarover niet zullen uitweiden. Enkele bijzonderheden van sommige polders mogen hier een plaatsje vinden. 1. POLDSE WAAL EN BOEG. De oudste onzer polders schijnt Waal en Burg te zyn, aldus genoemd naar de dorpen Waal en Den Burg, in welker nabijheid hij ligt. De hooge dyk, die thans langs „Weegerswaal" voert, zal dus eenmaal een zeedijk geweest zyn. Zulk een voormalige zeedijk wordt door inpoldering later een „slaperdijk". De „Weegerswaal" kan onstaan zijn door eene over strooming of overstorting (over den dijk) van zeewater in het jaar 1532, toen, zooals dc geschiedenis vermeldt, Waal en Burg overstroomde, nadat hij reeds44 jaar als polder had bestaan. Misschien zijn door dezelfde over- strooming de zoogenaamde „Kolk" en „Molenkil" ontstaan, die te vinden zijn aan de binnenzijde van den grint weg tusschen Waal en Eierland aan den zuidkant van den polder „Het Noorden". Men vermeldt, dat in het jaar 1488 Waal en Burg voor 't eerst is ingedijkt, alsmede, dat na de over strooming van 1532 eene hernieuwde inpoldering plaats had in 1617, dus tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) Waal en Burg ligt 0,5 Meter beneden Amsterdamsch peil, bezit geen zomerpeil, is 789 H.A. (bunder) groot en is bijna uitsluitend gewijd aan hooibouw en veeteelt. Aan de Noordzijde ligt de „Ruige dyk", die zijn naam ontleent aan de veel vuldig daarop groeiende helm. Deze polder is ingedijkt in het jaar 1591, dus tijdens Prins Maurits. Hij ligt ten Zuiden van Den Hoorn en wel 0,3 Meter beneden volzoe, bezit geen zomerpeil en is slechts 45 H.A. groot. Uitsluitend wordt hier hooibouw en veeteelt gedreven. De polder Eierland beslaat meer dan V# van de geheele oppervlakte van het tegenwoordige Texel. De naam van dezen polder is ontleend aan het feit, dat men hier in vroeger tijd (vóór de indijking) op de drooggelegde plaatsen voel eieren van zeevogels vond. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1