HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Depothouders. n No. 4310 DINSDAG 12 MEI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37J- 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingcn van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/0 hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 21 cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. In de navolgende 12 Depóts is ons blad geregeld verkrijgbaar: J. J. BAKKER, Westgracht 89. BOMHOFF, Koningdwarsstraat 16. J. BROUWER, Schagenstraat 9. W. BUTER, Vijzelstraat 35. J. DE GOEIJ, Jonkerstraat 43. R. JONGKEES, Paardenstraat 24. J. KIKKERT, Cornelis Ditostraat 34. Wed. F. KLEIN, Hartenstraat 2. Wed. C. RAN, Basstraat 38. A. SIKKERLÉ, Oostslootstraat 20. IJ. STOLL, Molenstraat 172. A. TABELING, Vischstraat 35. Bij de Boekhandelaren: N.V. Boekhandel v/h. A.J.MAAS, Kanaalweg. P. SPRUIT, Molenplein. J. C. DUINKER, Spoorstraat. Alsmede aan do KIOSK vestibule Station. PLAATSELIJK NIEUWS. Fancy-fair „Casino". Wie thans in „Casino" komt, her kent dezen muzentempel niet. Waar steeds, den geheelen winter door, de negen rauzen worden gehuldigd, waar Calliope en Melpomene, Terpsichore en Thalia worden aangebeden, daar is thans de ernst'der heilige kunst verdwenen en vindt men het jolijt der oubollige kermisvreugde. Kermis is het eigenlijk niet. Want, al waaien u de geuren der oliebollen tegen, al klinkt lawaai en geschreeuw, gejoel en gelach u tegemoet, geen draaimolen is daar om uw maag van streek te draaien, geen kop van Jut om krachtpatserige talenten tot ontwikkeling te brengen, geen worstel- tent waar gij uw krachten kunt meten met een Hercules of een Simson. Maar toch, de kermisstemming lieerscht er wel, en, mogen dan al de bovengenoemde schoone zaken ontbreken, er zijn andere, schoonere, die onze aandacht in beslag nemen en ons boeien en doen wenschen dat de tijd stilstond. Want als gij, dadelijk bij het binnen komen, den verleidelijken geuren van versch-gebakken, van vet druipende oliebollen weerstand geboden hebt, en der lieftallige Friezinnetjes met een glimlachje en een „tot straks" van u „afgeschud" hebt, wanneer gij, voorzichtiglijk loopend, het porselein tentje gepasseerd zljt en ook zonder gevaar voor portemonnaie of beurs voorbij de afdeeling „poetspomade" zijt geloodst, weet dan, dat in dat geheimzinnige tentje de somnambule zit, tronende in haar lugubere om geving van doodshoofden, die u, daar is geen ontkomen aan, ongezouten de waarheid zal zeggen en tevens door middel van x-stralen tot in de binnenste diepten van uw portemon naie weet door te dringen. Weet dan, dat het zaak is, als gij dezer dagen de „Casino"-zaal wilt betreden, een extra goedgevulde por temonnaie bij u te steken, niet omdat alles zoo schreeuwend duur is, maar omdat gij aan do „aanklampingen" van al die verkoopsters geen weer stand kunt bieden, tenzij uw hart van steen is. Ik vraag u in gemoede wie passeert er koelbloedig het bloe- mententje, zonder een greep naar een bouquetje Flora's kinderen, wie biedt weerstand aan de gravures en photo's, die kwistig geëtaleerd zijn in de tent daarnaast? Maar o, o, als gij wat al te nieuws gierig zijt aangelegd! Als gij, de ver zenen tegen de prikkels slaand, in de kijktent een kijkje gaat nemen Van welk oen koude kermis zoudt gij thuiskomen! Welkeen verrassende gezichten zoudt gij zien Jonge meisjes, in schilderachtige ge-odoliseerde toiletten, tronen u mee naar haar standje. Het zijn Assche- poesten in modern sprookjes-gewaad en zij bewaken een schat van veel zijdige dingen. Gij kunt voor zoete koek opeten al wat u de eerste, met twee snoezige vlechtjes, voor gelieft te zetten; en daarna kunt ge uw tanden reinigen van de zoetigheid met een keur van tandpasta's, het tweede odol-meisje verkoopt. De derde der odol-feeén, met het gede colleteerde halsje, verkoopt zeven- mijls-muilen en misschienwie weet? haar eigen glazen muiltje ook. Voor ouders met kleine kinderen is het in „Casino" een waar paradijs het aantal mutsjes, hoedjes, kaper tjes etc. is ontelbaar, eveneens al het handwerk- en ander dameswerk, dat op meer dan één standje ver tegenwoordigd is. Nu kan het zijn, dat gij van dit alles paf staat. Dat gij verwonderd vraagt: wat beteekent, dit? Waar over hee'ft hij het toch allemaal? En dan zou ik willen antwoorden geduld. Kijk eerst eens verder rond; ik zal u nog niet eens opnoemende chocolade, borstplaat, sigaren, sinaas appelen, pakjes thee, flesschen wijn en limonade's, die gij in groote ver scheidenheid kunt vinden, en die tegen civiele prijzen te koop zijn; ik wil u niet in verzoeking brengen door u eene opsomming te geven van al de worstsoorten en comesti bles, die gij hier vindt, van de groote verscheidenheid papier, enveloppen, rten, schilderijen, enz. enz. die te vinden is; ook niet wil ik u wyzen op den poppenwinkel, de verrukking van tal van snoesjes in de poppenjaren, en de wanhoop van begeleidende moeders. Maar zie eens rond: ziet alles er niet aardig uit? Wat dunkt u: kan zoo'n schiettent niet de illusie geven van een kermisvermakelijkheid? 'tls daar erg druk; er wordt flink ge schoten, met grof geschut, want u begrijpthoe meer hoe liever. En dan dat bloemperk in het midden: oase in deze woestijn neon, dat beeld deugt niet, tropisch eilandje in den oceaan neen, dat gaat ook niet op; in ieder geval een ver rukking voor het oog, een t.a.v.e.n.u. voor den geest. Wacht, laten we den salon van oude en moderne kunst eens binnen gaan. We vinden hier een zeven tiental schilderyen van bekende mees ters; wij merken o. a. op „Kinderen der zee" van Josef Israels, zeer impressionistisch, uit den jongeren tijd van den meester; een „Jacht" van Breitner, treffend door soberheid van uitbeelding; Maris is vertegen woordigd met „Vee aan stilstaand water", een echt Maris-je, karakteris tiek van opvatting en naturalistisch van coloriet; „Achter de schermen" van Le Maitre is rauw van realisme; een „Bron van tranen" (Rembrandt) tot tranen toe ontroerend van natu ralisme. Zeer fraai lichteffect geeft de „Dam by nacht", de catalogus schrijft dit aan Potter toe; wij voor ons vinden er meer een Isaac Israels in terug. Zoo zouden wij door kunnen gaan; maar veel liever zullen wij gaan zitten in het knusse theetentje van Oh Soei San, de Japanscho, waar alweer voor ci vielen prijs een heerlijk kopje thee wordt aange boden, en vandaar naar al het gewoel om ons kyken. Dat is zeker: de onderofficieren hebben eer van hun werk. Want het is voor en door onderofficieren der landmacht, dat dit alles is geor ganiseerd. Teneinde hun sanatorium fonds le stijven heeft zich een comité gevormd van vrouwen van onder officieren, dat deze fancyfair orga niseerde. Van alle kanten kregen zij mede werking, niet het minst van de zyde van officieren. Het was mevrouw Schmoutziguer, die, als lid van het eere comité, dan ook den bazar opende Zaterdagmiddag, nadat eerst mej. Kokelaar-Groenhof een kort woord van welkom tot de aanwezigen ge richt had en de medowerkende dames had bedankt voor haar hulp. Ver volgens zong een zangkoor het Volks lied en het Wilhelmus, en hierop nam mevr. Schoutziguei hot woord. Zij schetste in 't kort het ontstaan van den bazar, en bracht hulde aan de heeren Polak, de Graauw, Ames- foort en Singerling voor hun mede werking en den heer Klooster, lid van het Hoofdbestuur der Onder officieren „Ons Belang", voor diens aanwezigheid, verklaarde den bazar voor geopend en gaf daarop het woord aan den heer Klooster. Deze hield eene uitvoerige toe spraak, waarin hy schetste welke moeilijkheden overwonnen moesten wordende afdeeling den Helder heeft een voorbeeld gegeven, dat tot navolging noodt en spr. hoopte, dat meerdere afd. zullen volgen. Toen spr. met anderen de opdracht kreeg een sanatoriumfonds op te richten, hadden zij uiet verwacht zooveel medewerking te zullen krijgen. Werd in 1912 f 2000.- uitgegeven voor verpleging, in 1913 kon men al f4000.— daarvoor bestemmen, en nog velen moeten worden afgewezen. Versterking van geldmiddelen is dus noodigmoge het comité straks een flink bedrag afdragen! Uit brieven leest spr. voor, hoe dankbaar de patiënten zijn voor de verpleging; reeds zyn eenige kame raden aan de raaatschappy terugge geven, terwijl van anderen, die niet meer te redden waren, de laatste levensdagen zijn veraangenaamd. Uitvoerig stond de heer Klooster stil bij den arbeid van het sanatorium, die zoo zegenrijk, zoo mooi is, die het hoogere in den mensch te voor- schy'n brengt, die de dienende liefde vertegenwoordigt. Nadat, nog een paar zangnummers waren gezongen, was de fancy-fair geopend. Dat zij insloeg, bewyst wel het feit, dat reeds den eersten avond ongeveer f300.— ontvangen werd. Ook Zondagavond was het zeer druk. Verschillenne muziekgezelschappen verleenen hare medewerkingde Mandolineclub, het Casino-orkest, de Harmoniekapel, etc. en tal van ver- makelykheden zullon er mede toe bydragen de aantrekkeiykheid te ver- hoogen. Zoo is daar nog het ballen spel („vier balie voor een spie"), de rolschaatsen baan, die misschien van de week een nadere besteraming krijgt, de (reeds genoemde) waar zegster, die u ongezouten de waar heid weet te zeggen, enz. enz. De mededeelingen althans, die zij aan onzen verslaggever deed, waren frap pant juist en gaven een hoog denk beeld van de clairvoyance dezer buitengewoon-begaafde dame. O.a. voorspelde zy hem onsterfelykheid, waarvoor alle symptonen aanwezig zyn. In tegenstelling met andere waarzegsters, die er, tussrhen haak jes, maar op los liegen, en die oude tooverkollen zijn, is de waarzegster der fancy-fair een jonge, elegante verschijning, althans, voor zoover de zwaar-gesluierde figuur doet zien. En zoo zouden wy willen toeven tot in lengte van dagen, maar er is aan alles een eind, en ook wy plaatsen een streep, maar het is, naar wij hopen, geen streep door de rekening van het comité. Integendeel, wy hopen het onze te hebben bijgedragen om hen, die nog niet in de gelegenheid waren te gaan zien, echt nieuwsgierig te makenzij zullen zich hun geld niet beklagen. Laat ons nog mededeelen, dat alle voorwerpen, op de fancy-fair aan wezig, geschenken zyn van verschil lende firma's en particulieren. Literaire soirées Mevr. Boldingh. Over te Haarlem door mevr. Bol dingh gehouden literaire voordrach ten laat zich het „Bloemendaalsch Weekblad" als volgt uit: Mevrouw Boldingh Goemans heeft stormenderhand onze rustige Haarle- mieten en buitenlui in geestdrift ge bracht. Zij bezit een register van stemmen en voordrachten wijze, in staat zoowel om het nog in de wind selen der gemoedelijkheid gewikkelde Vlaamsch als het open kloeke Hol- landsch tot ons innerlijke wezen te doen sprekenhet abstract tragische van Kloos' sonnetten, het vinnige van Verwey's Hond en Kat, het dol hartstochtelijke van Adama van Scheltema's Geluk, het wys-en-ver- liefde van Perk's Mathilde. Zij heeft het alles en nog veel meer, liederen voor kleine en groote menschen ge geven naar den aard, met een tempe rament, eene exaltatie, die volkomen boeide en den onbaatzuchtig luiste renden kunstzinnige vol gooide met rijkdom van beelden en gevoelens, als wij nog nooit zoo rrillend-sonoor hebben gehoord, noch van eenig man, noch van eenige vrouw. Mevrouw Boldingh was dezen avond geheel in haar praestatie. Zy is eene kostbare viool, waarop onze dichters spelen. Als conferencière was zij beminnelijk, ook vaak vol juistheid, maar mevrouw, geloof het, wy hebben het trouwens in Bloemendaal gezien met Robbers, van een „conférence littéraire" blijft niets hangen. Laat de dichters spelen met uw stem, uw geluid, maak hun ademtocht en hartstocht tot de uwe en u zal het gegeven zijn, Nederland lief te doen hebben zijn verskunst, die ik nog nimmer in zoo korte spanne tyds zoo belangwekkend geopenbaard heb gezien. „Haarlems Dagblad" schrijft: Het was een zéér mooie avond. Hier was een warm voelende, zeer begaafde vrouw aan het woord, die met meesleepend enthousiasme sprak van haar liefde voor de Nederland- sche dichtkunst, maar bovenal een kunstenares, die door haar zéér artistieke voordracht de schoonheid van de gedichten der „tachtigers" wist te doen gevoelen en voor de onverschilligen te openbaren. Na den avond van gisteren aarzelen wij niet, mevrouw Boldingh één onzer beste verzenzegsters in ons land te noemen. Een vrouw met hevig tem perament, maar tegelijk met scherp intellect, waardoor zij zich weet te beheerschen; daarbij begaafd met een zeer mooio spreekstem, welke zij vol komen in haar macht heeft, en een uitspraak, die volmaakt kan worden genoemd. Haar wijze van verzen zeggen is zoo in het geheel niet conventioneel. Met haar fijn begrip en haar sentiment weet zij ons on middellijk in de stemming van het gedicht te brengen. Hoe innig-teer klonken de „Nachtliedjes" uit Van Eeden's „Ellen" en hoe kerngezond en frisch was onmiddellyk daarop de voordracht van „Levensweelde" en „De Bruid" van Jan Prins. Hoe in getogen werden de sonnetten van Perk en Kloos door haar gezegd en welk een kleur wist zy daarentegen aan Adama van Scheltema's „De Beukenhaag" te geven. Maar hot meest hebben wij me vrouw Boldingh bewonderd in haar voordracht van „Het Geluk". Wij hebben dit gedicht van Scheltema misschien wel tien maal gehoord, maar nooit zóó scherp van plastiek, zóó lijk van schakeering en zóó prachtig van klank als gisteravond. Het enthousiasme van het toch reeds zeer warm gestemde - publiek uitte zich na deze'werkelijk schitte rende voordracht in spontane bravo's I Het was een prachtig slot van een zeer mooicn avond. Volkspetitionnement Plaatselijke Keuze. Het aantal handteekeningen voor Plaatselijke Keuze bedraagt thans 558.339. Van eenige plaatsen waaron der ook Utrecht dat 20.000 hand teekeningen heeft, worden de opgaven nog ingewacht. Het record verbeterd. Wij ontleenden aan de „Dordtsche Courant" het geval van een mevrouw, die in 4 jaar tijds 43 dienstboden had „versleten". Een stadgenoot deelt aan het Hbl. mede, dat, hem een ge val bekend is van een Amsterdamsche dame, die in drie maanden tijds 10 dienstboden versleet! Door een glazen luik gevallen. Te Leiden viel uit een gezin, dat pas daar is komen wonen, een meisje dat bezig was in een vertrek op de tweede verdieping een en ander in orde te brengen door een glazen luik, met het gevolg dat zij ernstig verwond en bewusteloos in de mar meren gang in het benedengedeelte terecht kwam. Zy werd per brancard naar 't Gasthuis vervoerd waar haar toestand, hoewel ernstig, niet levens gevaarlijk werd geacht. Haar verloofde was bij haar toen zy door het luik viel en trachtte haar nog vast te houden, wat hem niet gelukte. Met de wichelroede. Men schryft uit Barneveld: Op een gedeelte van de aan water zoo arme Hooge Veluwe zijn deze week proeven genomen met de in het buitenland reeds zoo bekende wichelroede. Voor dit onderzoek, dat door een dame verricht werd, waren aangewezen de eigendommen van het Staatsboschbeheer, gelegen nabij het dorpje Garderen. Behalve den burge meester dezer gemeente, waren hierbij tegenwoordig het bestuur der Neder- landsche Heidemaatschappij, de amb tenaren van het Staatsboschbeheer, verscheidene ingenieurs en andere belangstellenden. De dame begon haar wandeling over de heide, voorzien van een hazelaar-stokje, dat echter in dc nabijheid van wateraderen zóó krach tig werkte, dat de handen der onder zoekster hiertegen niet bestand waren, waarom later het stokje door een koperen roede vervangen werd. Op tal van plaatsen wees de dame ryk van water voorziene aderen aan, op welke punten aanstonds paaltjes in den grond geslagen werden. Alvorens tot grondboringen zal worden overgegaan, zal genoemde dame nogmaals te dezer plaatse een onderzoek instellen. BINNENLAND. - Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Mei, aan A. M. van Rosendaal, op verzoek, eervol ontslag verleend als tyd. insp. der visscherijen. Bij beschikking van den Minister van Marine is aan de boden by zyn Dep. H. Th. Koning en P. II. Mooi- man, resp. met ingang van 1 Juni en 1 Juli, op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, wegens meer dan G5-jarigen leeftyd. V.-D. fractie Prov. Staten Noord-Holland. De heer P. Trapman te Schagen en J. Met te Heerhugowaard, leden van de Prov. Staten van Noord-Hol land, zijn, naar de „Y. D." meldt, tot den Vrijz.-Dem. Bond toegetreden en hebben zich aangesloten by de V. D. Statenclub. Deze steeg hierdoor van 10 op 12 leden. De geheele samenstelling der Staten is thans: 12 V. D., 16 S. 26 U. L. en V. L. te zamen 54 links tegenover 23 rechts. Uil de Heldersche Samenleving door P. N. v. R. Van den buitenkant. Tegen acht uur in den morgen diepte hij twee uitgespreide vingers den mond in en scheurde een fel fluit-seiu van zyn lippen af, waar schuwing voor z'n kameraad, die in een duisteren slob-kronkel van 't oostelyk deel woonde een ingesloten steeghoek waar nog een paar verwil derde en vervuilde gezinnen hokten en waar al een kwart eeuw een simpele schillevrouw leefde in een vettig- smoezelig half-kelderachtig onderhuis je, met een klein indiepend stoepje. Ze ontmoetten elkander dan op den hoek van de Bassingracht, stapten samen over de brug langs het Anker park na3r de haven en sprongen hier werklustig in een kale, dobberende vlet, die tusschen andere vaartuigen aan den steiger lag. Met trage rukken roeiden ze tegen den sterken stroom in en lieten zich, na een poosje langzaam zwabberen, langs stuurboord van het wachtschip opbotsen, waar snel-handig een tros- lus aan het groote gevaarte werd gemaakt en de mannen meteen schep net aan 't visschen gingen, om straks weer te verhalen naar de flanken van andere schepen, gedurig scherp rond- turend over het water in den omtrek. En aangeprikkeld door een vurige op lettendheid zag je ze nu en dan plots vooruit rukken, uitzinnig woest op een dry vend voorwerp afschieten alsof het om een zeer belangrijk iets ging dat door de kabbels werd meegevoerd. Wel een uur lang bleef het nietige vletje rondzwerven en toen het weer terugkeerde en by den kant aan een ketting-met-slot vastgemaakt werd door een mannetje met lijkig, vuil- groen gezicht en zwarten bolhoed, keken we nieuwsgierig van den kaai naar beneden, naar den buit die zoo even op afstand van den vasten wal met geheimzinnig gedoe opgehaald was. Een berg drijfnat kommiesbrood lag onder de doften en terwyi het lyken- gezicht de heelen en halfjes en de dikke en dunne sneden zorgvuldig in manden verzamelde, voorzichtig uit knijpend en netjes opstapelend, vroeg de ander: „Heb u soms trek, meneer? Er zyn nog lekkere versche hompies bij, 'n beetje nat, maar als je ze thuis bij de kachel of op een stoof legt, komt dat wel weer terecht en wat de zoute smaak betreft, het hindert niemendal voor de gezondheid. Wil u wel ge- looven, dat ik het zelf wel eens éét? Welja. Goed gedroogd en flink, erg flink gesmeerd met spekvet of reuzel of margarfen, smaakt het w&t best. U lacht er om? Kan wel, maar je I bent bepaald een lekkerbek, die niet weet wlit er in de wereld te koop is, die niet weet wilt echte armoe is. Heb je wel eens van je leven zonder brood in huis gezeten? Ik wel en dan let je niet zoo nauw. Van den winter heb ik ze wel met plezier opgevischt en gedroogd en daarna geroosterd. Geroosterd kommiesbrood dat niet te lang in zee heeft gelegen, is de fijnste smul voor een hongerige maag, als je er maar goed wat vet tigheid ,op kan smeren en wanneer je er een warme slok koffie by heb. Moet je eens voor de aardigheid zien -- dit is nog versch - mis schien een kwartiertje geleden over boord gegooid, door een patrijspoortje geslingerd 'k zal het even open- snyden. Voel hier nou eens met je vinger - bijna kurkdroog, hè? vast en stevig of het zoo uit de bakkerij komt, man! Maar weet je waar'm dat feitelijk in zit? Hierin. Die bruine harde korst kan heel wat hebben, weekt niet zoo spoedig en houdt alles bij elkaar. Hier heb je er een met 'n zwart ge bakken korst probeer 'm maar eens op je knie le breken zie je wel? Het mes moet er bij, maat. Geef maar d'r is op dat doe 'k zóó van onderen beginnen. Met zoo'n marino-mes kan je wel een walvisch doornijden. Al klaar. Nou, wat zeg ik je niet goed van bin nen? M'n lieve man, je zou er haast in happen. Zonde, zegt u, dat ze zooiets maar wegsmijten? Och, waarom? Jo moet altyd leven en laten leven. Als het winter is ge bruiken we de heelen zelf, maar nou gaat alles naar een vasten afnemer die het weer aan de varkens geeft. Varkens zijn dol op kommiesbrood dat in zee heeft gelegen het beetje zout proeven ze niet eens in d'r gulzigheid. Weet je wat wel zonde is? Dit. Zoo'n mooi brok spek - daar heb niemand wat aan zie eens, het is papperig en heelemaal groen van schimmel. Maar dat brood is niet zoo erg, dat heeft weer z'n nut, daar maak je centen voor. Do vangst is nou schraal, maar als er veel schepen liggen, dan loont het meer de moeite, want de marine laat op die manier heel wat dryven, waar geen haan naar kraaide als wij het niet op- vischten.Jaariyks wordt het een flinke massa en ik wed dat het Ryk menig arm kind zou kunnen bedeelen van wat nu by stukken en brokken aldus verloren gaat. Met het overgeschoten warme eten van boord gaat het beter, dat komt tenminste nog onder het behoeftige volk. Jammer, dat ze het weggeven daarvan niet anders rege len, want nou wordt er soms nog schandelyk mee gespeculeerd. Neem byvoorbeeld de snert - de heerlijke, kostelyke marine-snert, waar niet mee gemorst is en die zoo in de emmers gaat. Waarom krijgt myn buurvrouw snert van boord? Om er zaken mee te doen Om ze op eigen houtje aan Jan, Piet en Klaas te verpatsen Om er weer snoep voor te koopen Ja zekerEn waarom krijgt zij een vollen emmer en ik niet eens een lepel Als ik snert wil hebben, moet ik het bij haar koopen. Kóópen! Is dat billijk? Néé. M'n buurvrouw handelt in schillen, dat is hi'uir zaak, maar ze handelt ook in snert, die de marine haar uit meölij cadeau doet. Voor een stuiver kan ik bij haar terecht, en zij heeft nog zooveel vaste klanten, dat ze zelf geen schep overhoudt. Ook niet noodig. Ze lust het niet eens. Snert heeft ze al zoo lang gegeten, dat ze er van walgt. Ze haalt nou uog maar alleen snert van boord om er een voordeeltje uit te slaan. En zij is niet de éénigste ik ken er meer, die uitsluitend met snert sjouwen om er een duitje van te maken en die er zelf geen mond aanzetten. Niet zooals het eigenlyk ho'ort. Als ik als ik wat te zeggen had, moest al die marine- snert zonder eigen-belang eerlijk verdeeld worden dan moest al die snert ergens in een gebouw onder toezicht uitgereikt en dadelijk opge geten worden. Mannen en vrouwen en kinderen vooral kinderen, die waarachtig gebrek hadden, zou ik daar volop laten smullen ik zou een vereeniging in 't leven roepen en die met de snert-bedeeling be lasten. Geen emmers meer mee naar huis dat is een vervloekt, stelsel, daar maken sommigen misbruik van, daar doen ze brutaalweg zaken mee en „Maar wat doe jy dan met dat brood?" vroeg een zwaar gebouwde visscherman, die eerst stilletjes en versuft bij ons had geluisterd. „Met dat brood Wat ik met dat brood doe Vent, jij zeurt als ik dat brood niet opvisch, gaat het naar buiten, verder zee in en geen ster veling heeft er wat aan nou is 't nog voor de varkens en in ieder geval doen we er genoeg moeite vo.or en nou jy". Wreed-spottend en vol driftig ver zet stonden twee kerels dreigend eikaars adem in te zuigen. Ze raakten byna malkanders verhitte tronie met de neuzen en verwilderde vecht- instincten brachten vastheid iu hun zeemans-waggelbeenen en felheid in hun blik. De een, met schuin-ge- trokken pet diep over één oor en 'n rooden zakdoek om den hals, vloekte verwoed en stak z'n handen al uit. Maar de derde, die nu klaar was met het natte brood in het vletje, sprong schielijk toe en wist bijtyds een ern stige botsing om een kleinigheid door bezadigd, wys optreden te ver hoeden. Uit den Omtrek. Texel, 11 Mei. Behalve Mej. M. Kramer uit Rot terdam, zal ook de heer Dr. J. Vos uit Amsterdam spreken in de ver gadering, welke op Zaterdag, 16 Mei a.s., te Den Burg gehouden zal worden ter inleiding van het Petitionnement voor Grondwettelyke gelijkstelling van man en vrouw. De groote lam meren markten zullen dit jaar gehouden worden op 18, 25 Mei, 2, 8, 15 en 22 Juni. De politie verordening bepaalt, dat men zich met wagens of vee niet anders naar het marktplein mag begeven, dan door de Parkstraat en niet hierdoor het markplein weer mag verlaten, dus wel door de andere daarop uit- loopende straten. By drukken aan voer is een dergelyke maatregel wel degelijk noodig. T. E. S. O. Vergadering van de N.V. Texels Eigen Stoombootonderneming, gehou den Zaterdag 9 Mei in „de Zwaan" te Den Burg. Aanwezig 52 aandeelhouders. De Voorzitter van den Raad van Commissarissen, de heer A. Wage- maker, opende de vergadering, waar- by hy zijn spijt uitdrukte over de kleine opkomst, zoo zuinig in ver- gelyking met de eerste jaarvergade ringen, waarin hy evenwel geen blijk van te weinig belangstelling hoopte te zien. Medegedeeld werd, dat met volle tevredenheid op het verloopen jaar teruggezien kan worden en dat men met de verbeterde financieele uitzichten de toekomst hoopvol tege moet kan gaan, in weerwil van pessimistische uitspraken. Met den wensch, dat de vergadering een aan genaam, gezellig en opbouwend karakter zou mogen hebben, werd de vergadering voor geopend ver klaard. De heer P. Dros Alb.z. las de no tulen, die met dank van den Voor zitter onveranderd goedgekeurd wer den. De Voorzitter deelde mede, dat de balans eenigszins anders was inge richt dan in yorige jaren, omdat deze nu de goedkeuring van Ged. Staten vereischte en men eerder meer ge dacht had aan het goed begrypelijke van de aandeelhouders. De directeur, de heer Stompff, las nu de cyfers voor, die aldus luidden Verlies- en Winstrekening over 1913. Uitgaven. Interestf 2222.30 Steenkolen 10365.87 Suppletie water 230.49 Onderhoudskosten 3794.83» Machinek.- en dekbeh. 938.73» Assurantiepremies 1705.- Arbeidsloon, en salaris. 8231.62» Premies R. V. Bank en „Het Anker" - 495.16 Dienstkleeding 168.05 Onkosten by ijsgang 18.90 Schadevergoedingen 9.48 Vervoer goederen naar Den Burg 900.- Belasting Havengelden 50.28 Drukw. en kantoorbeh. 275.85 942.58 Afschrijving enz. 5756.91 deel v.h. Postcontract 4060.56 Samen f 40166.12* Inkomste f 4000.- Personen- en rywielen- vervoer 19236.25 Goederenvervoer 10160.93 1258.92 Vischvervoer 747.82» Ontvangen boothuur 1648.55 Huis- en pakhuishuur 249.60 Nadeelig saldo. 2864.55 Totaal f 40166.12» Balans op 31 Dec. 1913. Credit. Ongeplaatste aandeelen f 23945.— 9100.- 651.29 804.69 76852.92' 30951.25' 4606.89» 1207.20» 48.61 5553.95' 12181.64 1000.- 229.50 33.56 81.85 928.01 30.- 80.- 45.25 16.- 2864.55 obligaties Kassa Kassiers Boerenleenbank S.s. „De Dageraad" S.s. „Ada van Holland" Gebouwen Scheepsinventaris Kantoorinventaris Oprichtingskosten Extra boothuur 1909 Postcontract Postvervoer Steenkolen Suppletie water Mac-hinek.- en dekbeh. Assurantiepremies Premie Rijksverz.-Bank Dienstkleeding Drukwerk Personen- en rywielen- vervoer Goederenvervoer Vischvervoer Nadeelig saldo Samen f 172753.04» Debet Aandeelen kapitaal f 100000.— 5% Obligatie-leening 50000.— Afschrijving 20609.96' Crediteuren- 1108.08 Te betalen coupons 1035.— Totaal f 172753.04» Op de vraag van den Voorzitter, of er aanmerkingen of vragen omtrent balans en winst- en verliesrekening uitgesproken zouden worden, ver klaarde de heer R. P. Keyser Cz. wol met genoegen vernomen te hebben, dat hy als opposant van vorige jaren nu gelijk gekregen heeft, wat den vorm betreft en verklaarde het niot eens te zyn met den Voorzitter, dat deze balans voor de aandeelhouders minder begrypelyk zou zijn, dan die van voor gaande jaren. Juist het tegengestelde zou het geval zyn. Niet goed werd gevonden, dat nog enkele posten als bezitting geboekt bleven, die eerder als verlies aangemerkt moesten wor den; alzoo is de opstelling niet juist. De Voorzitter deelde mede, dat de balans nu zoo was ingericht, als het door Ged. Staten verlangd wordt, en zoolang er subsidie gevraagd wordt, moet de balans aldus ingericht worden. Gaarne zal het Bestuur de gewraakte posten als bezitting afvoeren, wanneer meer afgeschreven kan worden. Er is altyd afgeschreven, wat er was, men kon niet meer. Na nog eenig over-en-weer-gepraat, werd de goedkeuring uitgesteld tot na voorlezing van het Jaarverslag, wat door den Voorzitter geschiedde. We stippen hieruit aan, dat er in gewezen werd op den vooruitgang. Wel klinkt het „nadeelig saldo" min der aangenaam, maar er is een zooveel hooger cyfer afgeschreven. De dienst kon geregeld uitgevoerd worden„de Dageraad" is zoo weinig mogeiyk uit de vaart geweest; de „Ada van Hol land" deed weer een tijd lang dienst tusschen Nieuwediep- Texel -Har- lingen en werd meermalen voor ver schillende doeleinden verhuurd. Uitbreiding van dekpersoneel heeft plaats gehad en enkele loonen werden verhoogd, enz. Het verslag eindigde met den wensch, dat op de zeven magere jaren, die nu voorby zijn, zeven vette jaren mogen volgen. Het jaarverslag werd vastgesteld. Nadat de voorzitter er op had ge wezen, dat men op het postcontract van het Ryk nu 75% meer heeft weten te krijgen, en dat men de tarieven met 20% mag verhoogen, wat heel wat moeite gekost heeft, werden balans en winst- en verlies rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter werd weggeroepen, waarna de heer H. Keesom presideerde. Aan de orde kwam de verkiezing van twee Commissarissen wegens, periodieke aftreding van de heeren H. Keesom en F. Zegel. Beiden werden in eerste stemming herkozen en aanvaardden hun hernieuwd man daat met dank voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. Alsnu werden de volgende obli gaties uitgeloot, betaalbaar 1 Juli a.s. 1 obligatie van f500.— Nr. 1. 2 obligaties van f250.— Nr.46en71. 10 obligaties van f lOO.— Nr. 86, 96, 117, 145, 158, 181, 193, 215, 218, 224. Intusscben is de heer Wagemakei' weer teruggekomen en spreokt nu over het afschaffen van de retour biljetten. Tarieven had men nog niet verhoogd. Tot zyn spyt zag hy nu, dat er veel meer 2e klas gereisd werd dan eerder. Zoo zouden de ontvangsten niet veel stijgen. Ook werd gezegd, dat het melkvervoer dit jaar minder zal opbrengen, terwyl het drukken van het jaarverslag vrywel als overbodig beschouwd mag worden. In het vorig jaar waren net twee ex. gevraagd, de overige liggen voor scheurpapier. Ook waren klachten gehoord over het aankoopen van steenkolen, als zou dit niet op de beste en meest goedkoope wyze geschieden. Gezegd werd, dat thans gekocht wordt van het Duitsche Syndicaat voor f 11,90 per ton, en dat men norgens beter terecht kan. Een overzicht werd ge geven van de wijze, waarop men naar den voordeeligsten aankoop streeft. Volgt de rondvraag. De heer J. B. Bakker vraagt of de boot des morgens te 6.30 uur precies vertrekt, en of door de melkboeren soms vertraging kan ontstaan. De Voorzitter zegt, dat alleen op de post gewacht inoet worden en dat steeds op tijd gevaren wordt. De heer R. P. Keyser Cz. vraagt, of or geen raad op is, dat de reparatietljd voor „Do Dageraad" wat korter zy, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze dit jaar wat langer duurt dan anders, wegens grootere reparatie. Men tracht anders den tyd zooveel mogelyk to beperken. De heer Joh. Dros Pz. klaagt over de onaangename lucht in de tweede kajuit van de „Ada", waarop de heer D. P. Bakker meent, dat dit een best middel is om de passagiers naai de eerste kajuit te krygen. De Voorzitter zegt, dat de rook er staan blyft en er geen voldoende ventilatie is. De heer J. C. Visser meent de schuld te moeten geven aan het grondwier in de haven. „Hierover," zegt de Voorzitter, „heeft men al veel geklaagd, mis schien kan de heer Visser daarover nog eens in den Raad spreken?" Nadat de heer P. Dros Albz. nog dank gebracht heeft aan de heeren Wagemaker en Stompff, voor al do bemoeiingen in zake het nu zeer verbeterde postcontract, waarop luid applaus volgde, en de Voorzitter ge zegd heeft, dat ook de andere com missarissen wel degelijk hun best hebben gedaan, sluit deze de ver gadering met dank voor de belang stelling en met de beste wenschen voor T. E. S. O. „Hy vergeet, dat hy my zyn leven schuldig is „Daar zou ik nu maar niet zoo'n drukte om maken. Mij is bij nog 'n riks schuldig"

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1