P 11 Zaandam gepubliceerd. De Minister publiceert dan ook in antwoord op vraag a het besluit van hetD. B. der gemeente Zaandam, op vraag b de hieromtrent reeds eerder gepubliceer de correspondentie tusschen B. en W. en de verschillende inrichtingen van onderwijs, terwijl als motief voor het onder sub c vermeldde o.a. gezegd wordt, dat daarmee in den geest van de meerderheid van den Raad en van de bevolking werd gehandeld. Zitting van Woensdag 13 Mei. Hoewel de minister van Financiën zijn eigen stelsel van aanslag in de' belastingen krachtig bleef handhaven en uitvoerig verdedigde, heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag het amendement van de commissie van, rapporteurs, om dien aanslag op te dragen aan het dienstvak der directe belastingen, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Er was niemand onder de leden, die over het amendement stemming vroeg, hetgeeD veel beweging ver oorzaakte. De minister, die voorge steld had de aanslagen op te dragen zoowel aan de registratie alB aan de directe belastingen, leed duB een ge voelige nederlaag. De heer De Meester (u.1.) ver dedigt een amendement, om bij ge breke van de vereischte aangifte de belasting met 25% te verhoogen, een bepaling, die de Minister go- schrapt had. Er was veel bestrijding en het wordt verworpen met 61 tegen 13 stemmen. Een araendement van den heer Knobel (v.1.) om te bepalen, dat ook vrouwentot lid van de schat- tingscommissiên kunnen worden be noemd. Hierover ontspint zich een vinnige discussie tusschen den heer Beumer (a.-r.) en den heer Schaper (s.d.). De heer Beumer vond dit geen arbeid voor de vrouw en kreeg daarvoor van den heer Schaper op zijn lijf. Zyn speech is een antiquiteit, be toogde deze heer. De vrouw is sinds lang in het maatschappelijk en staat kundig leven betrokken. Hij verde digt het optreden der vrouw in ver schillende functies en hoopt, dat het amendement zal worden aangenomen. De Minister heeft tegen het amendement geen bezwaar. De heer Knobel brengt een redactie-wijziging in het amendement aan, ten einde te voorkomen, dat echtgenooten deel van de commissie kunnen uitmaken. De heer Beumer repliceert. Hij komt op tegen het verwijt van demagogie. Op het 3tuk#van dema gogie kan hy met den heer Schaper niet concurreeren. Ook komt hij er tegen op, dat de heer Schapet de meest achterlijke vrouwen bij dë rechterzijde indeelt. De heer Schaper (s.-d.) dient nogmaals van antwoord. Hij valt de rechterzijde aan om haar achterlijke tactiek. De heer Anker man (c.-h.)„Met welk recht spreekt u van de ge- heele rechterzijde?" De heer Schaper: „Deze inter ruptie is een verloochening van het woord van den heer Beumer." Spreker verwijt nogmaals den heer Beumer demagogie. „Als het waar is, dat de vrouwen van de heeren kerkelijken niet achterlijk zijn, dan wee het gebeente van den heer Beumer als hij vanavond thuis komt." (Daverend gelach) 1! „Dan zullen de vrouwen van rechts protesteeren tegen de houding van de rechterziji' De heer D u y m a e r van T wt &'t (a.-r.): „Heelemaal nietl" De heer Schaper (s.-d.): \f kom uw vrouw beter dan ik. (Groote vroolijkheid). De rechterzijde-zoekt de hoofdzaak van het werk der vrouw in kousenbreien. (Gelach). Spr. neemt hier den hoed voor af, maar hij waar deert de vrouw beter en anders. Het amendement wordt tenslotte, na nieuwe redactie-wijziging, aange nomen met 49 tegen 19 stemmen. Het geheele artikel wordt vervolgens eveneens aangenomen. Agenda. Burgerlijke Stand van Helder, Van 12 tot 13 Mei 1914. ONDERTROUWD: Th. Schekker- man en J. Tronchet. A. J. Damen en C. Stobbe. H. E. Jansen en J. J. G. de Bunje. P. C. van Prooijen en H. Buter. BEVALLEN: C. C. Goos geb. Dek ker, d. G. Lastdrager geb. Koomen, d. J. Bot geb. Graaff, z. N. Quax geb. Schouten, z. Marktberichten. Amsterdam, 18 Mo 1 1914. Ter markt waren hedon aaneo voord 000 vette koelen, lo lcw. 00 a 03 cL, 2o kw. 00 a 00 ct», 8e kw. 00a03ct.00melk-on kalfkoeion f-Oaf-O, 217 votte kalveren, le kw. f 1.03 a 1.10, 2e kw. fl.Oó, Ho kw. M.— per K.G. 116 nuchtcro kal veren 114 a f20 per stnk, 00 schapen f00 a f00 Sor stuk. 0000 lamineren faf-.- por stuk. 12 votto varkens, IIollantlBcho lo kwaliteit 44 a 40 ct., 2e en 8o kw. 42 r 44 ct. per K.G. Beverwijk, 18 Mei 1914. AepergoB lo soort (dik) f0.42-60 por 100 bos; ld. la. blauw f28—32 per 100 bos; ld. 2e soort dun f!6-20 per 100 bos; ld. ld. blauw fl2-16 por 100 bos; rabarber ft>—7 per 100 bos; raap stelen f 3-3.60 per 100 bosradfls Cl-4 per ICO bos wortelen f2l)—25 per 100 bos; salado f2-3 per Schagen, 14 Mei 1914. -»ln 10 Paarden f 80.- h 400.- - VeulenH 0.— 0.— - Osson 0.- OJ- 10 8tioron 40.- M 300.- 92 Geldokbelon (magere) ,180.- 240.- 78 Goldokoeion (vette) 200.- 400.- 60 Kalf koeien 825.- - Vaarzen 0.— 0.— 25 Pinken 90.- 1^0.- - Graskalveren 0.- 0.4- 60 Nuchtore Kalveren 11.- 27.- - Rammen 0.— 0.— - Schapen (magere) 0.- 0.— - Schapen (votte) 0.— 0.— 630 Ovornouders 24.— 87.— 946 Lammeren 12.- 10.- - Bokken en Geiten 0.- 0.— 20 Varkons (magere) 18.— 24-— 100 Varkons (vette) p. K.G. 0.47 0.49 180 Biggon 9.- 14.- 26 Kon ij non 0.26 0.76 25 Kippon p. stuk 1.- 1.60 - Eendon 0.— - Duiven Ci- 0.— - Ganzen 0.— 0.— - Zwanen 0.- 0.- 850 K.G. Boter p. K.Q. 1.16 1.86 60 K.O. Kaas 0.46 0.65 2030 Kipeleren p. 100 stuks 8.— 4.— 230 Eondoleren p. 100 stuks 4.- - Kievitseieren 0.- Amsterdamsche Beurs. 8% Ned. W. Schuld 2ii% idem 6% Tabak Bulgarije 4% Goud Hongarije 4 Oostenrijk 4»/o Rusland 6e Em. 5% Blnn. Mexico 50/0 Fund Brazilië 4 jtfo/o Amsterdam 4 Idem Cert. Ned. Ilandol Mi). Amalgamated Copper Coin. Am. Car Foundry Am. Hide Leather Common Steels Cult. Mij. Vorstenlanden Ketahoen Redjang Loboug Plttsburg Coal Inter. Rum. Petroleum ICon. Ned. Petrolourn Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber Mij. Dell Batavia Rubber Ned. Amer. 8tooravaart NederL Scheepvaart Unie *'A°lo Marlnebond Pref. Marine Deli Batavia Tabak Dell Maatschappij MedanTabak Maatschappij West Java Theo HoU. IJz. Spoorweg M(j. Staatsspoor 4 0/0 Staatsspoor 4% Wladikawkas 1886 Common Topeka Ene Missouris Rock Island South Rails V Union Pacific Amsterdam 2 A lot Antworpen Congo loten - 169U 67»/« a-iü fm sli 001/,6 16=/l5 St-Zie v&l* iw'U Marine en Leger. B(j beschikking van don minister van marine Is de luitenant ter zee 1ste klasse jhr. S. de Ranitz, met 19 dezer, onder eervolle ontheffing van zijn plaatsing bu hot dapartement van marine, geplaatst te Rotterdam. BI) Koninklijk Besluit van 1 Mol 1914 No. 6 is de luitenant ter zee dor 20 klasse H. E. te Winkel van Hr. Ms. van Spejjk met ingang van 16 Mei 1914 bevorderd tot luitenant tor zee dor le klasse. Door den commandant v •a onderling van standctaatSzullenwissolen. De milicien-soldaat W. F. Nap van hot 2e bat., 21o reet. infanterie to den Helder, heeft eono vrijwillige verbintenis aangegaan als ad- splrant-slafmuzlkant bi) het statimiziekkorps der Koninklijko Marine to WUlemsoord. Do kapitein Jhr. H. J. Repelaor van Driel, Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Kon. dor Neder)., ultr., vertr. 12 Mal v. Suez. Koning d.Nedcrl., ultr., nrriv. 11 Mei toPort-Said. Pr. Juliaua, uilr., vertrok 11 Moi van Algiers. Bnnda vertrok 12 Moi v.A'dam n. Hamburg. Kon. Will.III, tbuisr., vortr. 12 Mei v. Padang. Nias, uitreis, vertrok 12 Moi van Southampton. Groiius, uitreis, is 18 Mei Onossantgepass. Vondel, uitreis, nrriv. 13 Mei te Sabang. Rotterdamsche Lloyd. Arakan, thuisr., vertrok UJdel van Padang. Besoekl, uitreis, pass. lljfbl Knap Carvoelro. Coylon, uitreis, pass. 11 Mei ütiossanl. Knwi, thuisreis, vertr. 11 Mei van Port-Said. Madioon, uitruis, pass. 12 Mei Ferim. DJocja, uitreis,arriv. 12 Mol to Sabang. Goentoer, uitreis, arrlv. 18 Mei te Marseillo. Kedlrl, arriv. 18 Mei van Hamburg to R'dam. Kon. Holl. Lloyd. Eomland, uitr., pass. 11 Mei Fernando Noronha. Frlsia, thuisr., pass. 11 Mei ((rand Canary. Hollandla, uitreis, vertr. 11 Mol v. Lissabon. Zoelandia, thuisr., vertr. 11 Mei van Santos. Tubantla, thuisr., vertr. 12Moi van Santos. Bolland, uitreis,is 12 Mol Dungeness gepass. Kon. West-Indische Maildienst. P. F.Hendr.arriv. 11 Mtt v Jrdkm te Paramaribo. Pr. Maurlts vertr. 13 Moi v. Paramaribo n. A'dam. Haven te Nieuwedlep. schip „Foldin". 14 Moi. Hr. Ms. „Zeehond" is vertrokken naar de Noordzoo. PLAATSELIJK NIEUWS. - De heeren. JEL C. Hulzebos, P. Klaassen, H. Jongkees en J. Jur jaansz, alhier, zijn .te Haarlem ge- voor het examen L. O. Hoefijzerverbond. Het sub-comité te Helder van het Hoefijzerverbond heeft aan de alge- meene kas van bovengenoemd ver bond het bedrag van f215.82 kunnen afdragen. Zij werd daartoe in staat gesteld door de netto-opbrengst van de voorstelling, gegeven door de too- neel vereeniging„Tavenu",ad f 190.82, en door een gift van het centraal- genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies, afd. Helder, ad f25.-. De Bazar. De Bazar in „CasMè1* trekt voort durend veel publiek. Ongelooflijk, zoo druk als het er £g„ Gisterenmiddag kindervoorstelling 'tfe kleine zaal werd de poppenkast vertoond en de kleinen hadden er veel pret mee. En 's avonds Kokadorus. Hij maakte lawaai genoeg; z'n snor was wat recalcitrant, ten einde raad nam Kokadorus hem in z'n mond en moffelde hem tenslotte weg, wat verstandig was. En fraaie dingen dat Kokadorus verkochtjj voor civiele pryzen en ChefHe hielp mee om de waai- aan den man te brengen. Overigens al veel leege plekken in de verschillende tentjes en, als wissel werking, veel volle in de kas van het Sanatoriumfonds. De faney-fair is een beslist succes. Naar wij vernamen werden alleen Woensdag 1600 entrée's verkocht. Zeekrijgsraad te Helder. Diefstal van koper. Voor den zeekrijgsraad alhier had zich gisterenmiddag te verantwoorden de matroos 3e klasse J. C. Versnel, 18 jaar, terzake dat hij den 27sten Maart 1913 aan boord van H. M. „Hefring" 4 koperen scepters, aan den Staat der Nederlanden behoorende, had weggenomen en aan den opkooper Arie Smit te Helder had verkocht. Bedoelde Aric Smit atond Dinsdag der vorige week te Alkmaar terecht ter zake van heling;;,.. In deze zaak werden geen getui- :n gehoord. Voorgelezen wordt het proces verbaal van het verhoor van A Smit, thans gedetineerd ter zake van heling. Deze verklaart, dat de matroos J. C. Versnel aan zijne woning kwam met het verzoek des avonds aan de Poort te willen komen, aangezien hij iets te koop had. Samen ztfn ze toen naar het Sluisje gegaan en hebben de scepters by getuige aan huis gebracht. Getuige had 's mid dags nog aan beklaagde gevraagd of ook gestolen waren, waarop deze ontkennend had geantwoord, en ge zegd had, dat hij ze van een matroos had gekregen. Beklaagde heeft bekend de scepters weggenomen le hebben en toen hij om half zes ging passagieren, naai de woning van A. Smit te zijn ge gaan, die ze bij de Werfpoort in ontvangst zou nemen. Met den op kooper is hij naar diens woning gegaan, waar hij f 8. voor de scep ters ontving. Gevraagd wat hij met dat geld lieeft gedaan, antwoordde bekl. er niet veel plezier van te hebben gehad; hij is naar de Bios coop geweest, en heeft vervolgens bij Kooimans gelogeerd. De overige f6.- heeft men bij zijn arrestatie in beslag genomen. Beklaagde heeft reeds eenigc ver oordeelingen achter zich en is een maal veroordeeld wegens desertie tot 8 maanden tuchtschool, een tweede maal wegens desertie, diefstal van geld en verduistering ter beschikking gesteld van de regeering. Tijdens zijn verblijf in het Rijksopvoedings gesticht kreeg hij als erfenis van zijn vader een gouden horloge; dat heeft hij beleend en het geld, dat hij daarvoor kreeg, verspeeld, vervol gens heeft hij het lommerdbriefje verkocht en dat geld ook verspeeld, en om nu in het bezit te komen van geld, heeft hij de scepters wegge nomen. In een nader verhoor heeft hij verklaard tegen den opkooper gezegd te hebben, dat de scepters gestolen waren. Op eene vraag van den fiscaal erkent bekl., dat niemand hem.het recht gegeven had de scepters j-veg- tenemeu en er méde te handelen als hij deed. In zijn requisitoir vestigde de fis caal, mr. G. J. Jutte, er de aandacht op, dat ofschoon uit het getuigen verhoor het wettig en overtuigend bewijs geleverd is, de strafmaat niet gemakkelijk is vast te stellen. Bekl. is nog jong, maar heeft reeds twee veroordeelingen achter zich. Geen van heide malen is hij feitelijk veroordeeld de eerste straf, 8 maanden tuchtschool voor desertie, is meer te beschouwen als een correctiemiddel voor de zeer verwaarloosde opvoeding van bekl. dan als strafhet volgend jaar werd bekl. voor nieuwe feiten ter beschik king gesteld van de Regeering en is in een rijks-opvoedingsgesticht geweest. Moet nu weer toegevendheid worden gebruikt en zijn jeugd in aanmerking worden genomen vraagt de fiscaal. Hij heeft thans den tijd gehad zich te beteren: Allerwegen nam hij ieder voor zich in door zijn rondborstig, open karakter. Slechts ^wakheid van karakter schijnt de oorzaak le zyn van zyn misdaden. Maar om nog langer consideratie te gebruiken gaat niet. Spr. eischt gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden, onder aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht, en ontzegging van het recht gedurende drie jaar om bij de gewapende macht te dienen. Aan bekl. was als verdediger toe gevoegd mr. A. Prins, advocaat te Alkmaar. Deze sloot zich bij het requisitoir aan voor zoover betreft de bewijslevering, echter niet wat de strafmaat betreft. Ook pleiter vindt de handelwijze van bekl. laakbaar, afkeurenswaardig en strafbaar, maar toch zyn er omstandigheden, die een zeer lichte straf rechtvaardigen. Bekl. heeft op zeer jeugdigen leef tijd zijn beide ouders verloren. Daar door miste hij den steun om vooruit te komen in de wereld, en deze bekl. heeft een zwak karakter, dat steun noodig heeft. Tot overmaat van ramp koos bekl. de marine, een vak, waar men wel vooruit kan komen, doch waar begrijpelijkerwijze niet de in dividualiteit van jonge meuschen kan uitkomen. De gevolgen bleven niet uit. Overigens is het frappant, dat overal in de rapporten bekl. genoemd wordt „een goedé praktische jongen", „eerlijk", „geen kwaad haar aan", zelfs heeft hy zich eenmaal zeer verdien stelijk gemaakt tijdens een brand. Dat is bekl. ongelukhy is niet zelfstandig, hij heeft leiding noodig, en waar die ontbrak kwam het een na het ander, en eindigde hij met diefstal. Toen hij in de werkinrichting onder leiding was, paste hij steeds goed op, doch zoodra was hij niet weer in de marine werkzaam of het was weer mis. PI. betoogt, dat de straf van bekl., in verband met de bijstraf van verwijdering uit de marine, zeer gering zal moeten zijn. Wel is mogelijkheid buitengesloten, dat bij ooit bij de marine terugkomt, maar bij de oplegging van een geringe straf heeft hij het bewustzijn, dat hem nogmaals de gelegenheid gebo den wordt om zich te beteren. De Directeur51 van de Rijkswerk inrichting te Avereest, waar bekl. werkzaam is geweest, heeft zeer gunstig omtrent hem verklaard. „Indien zijn strafregister niet wordt uitgebreid", aldus schrijft genoemde directeur, „hebben wij hoop op zijn behoud". Overigens is de directeur bereid hem leiding te geven, indien hij weder in Avereest komt. Waar hier dus iemand is, die zich voor hem interesseert, doch er tevens by voegt, dat het wenschelyk is, dat hem geen meerdere straf wordt opge legd, daar vraagt pl. bekl. een zeel- geringe straf op te willen leggen. Bekl. bleef in arrest. Uitspraak later. Desertie. De pyper 2e kl. N. van der Velde had inderfijd, in de Leidschestraat te Amsterdam, voor den troep uitmar- cheerend, een socialistisch lied ('t bleek later te zijn geweest het Bonds lied van den Bond v. M. Marineper soneel) gefloten, en was deswege dooi den kolonel der mariniers de Jonge Oudraat onderhouden. Deze zou hem toegevoegd hebben zijn militaire car rière te zullen vernietigen indien hij voortging met dergelijke handelingen. Tydcns zijn arrest hy werd hier voor gestraft is hij uit de mari nierskazerne te Amsterdam ontvlucht, ging naar Duitschland, waar hy twee jaar werkte voor vrouw en kind, doch kwam tenslotte weer naar Nederland terug en meldde, zich in de verwachting niet meer gestraft te zullen worden, wederbydemarineaan. Voor dit feit van desertie had van der Velde zich thans te verantwoor den. Hy voelde zich onrechtvaardig behandeld door gestraft te worden voor zoo iets onschuldigs als het fluiten van het Bondslied; in Indie, onder luitenant Romswinckel werd hij meermalen geprest tot liet fluiten van het lied, omdat het werk dan zoo goed opschoot; „fluit die mop nog maar eens", had de luitenant meermalen gezegd, en dan had hy gefloten en de matrozen allen mee gezongen. En nu werd hy door kolo nel Oudraat zoo zwaar gestraft daar voor. Uit baloorigheid was hij toen gedrost. Ofschoon de commandant Oudraat ontkent de bedoelde woorden te heb ben gebezigd, - „ik herinner 't me niet",zeide de commandant, houdtbek), bij zijn tweede verhoor vol dat de commandant gezegd hem zwaar te zullen straffen en zijn militaire car rière te zullen vernietigen. Verder blijkt nog dat aan bekl. tot tweemaal toe straffen zyn opgelegd, die latei- ongegrond bleken te zijn gewees'ten die dan ook geroyeerd werden. In een uitvoerig requisitoir be pleitte de fiscaal het goed recht der vervolging. In de vigeerende wet is alleen sprake van desertie van een „bodem", en bekl. is uit de mariniers- kazerne gedeserteerd. Op juridisch- technische gronden betoogt pl., dat men recht heeft ook desertie van uitde kazerne als vallend onder hetstrafwet- boek te beschouwen. Overigens zijn geene redenen op te geven, die den bekl. ter verontschuldiging zouden kunnen dienen, allerminst omdat hij in drift is weggeloopen. Een dergelijke vorm van eigen rechting is niet geoorloofd, ook niet als protest tegen de straf inzake het fluiten van het bondslied. De verdediger, mr. H. P. M. Kraak man, daarentegen, betoogt in een uitvoerig pleidooi, dat het niet aan gaat het woord „bodem" in de wet geldig te doen zijn voor het onder havige geval: desertie uit de kazerne. Bovendien: wat is desertie? Zich verwijderen van de plaats, waar men krachtens zijn werk behoort te zijn, zeide de fiscaal. Bekl. echter bevond zich in arrest, dus niet op de plaats, waar hy, „krachtons zyn werk be hoort te zijn", kon dus van die plaats niet deserteeren, en dus is reeds op dien grond veroordeeling voor desertie onmogelijk. Pl. vraagt bekl. te ontslaan uit de preventieve hechtenis. Op het feit zelf komend, dat de onmiddellijke oorzaak was van het delict, het fluiten van het Bondslied vóór den troep, gaat pl. de geschie denis na van het feit, zooals zich dat heeft toegedragen. Men beschul digt hem ervan liet Socialistenlied te hebben geflotenhet bleek liet Bondslied te zijn. In dat Bondslied zyn eenige maten uit don Socialisten- marsch aangewend, zooals dat wel meer gebeurt, o.a. in Die beiden Grenadiere van Schumann komt de Marseillaise voor. Hoort men nu toevallig dat gedeelte alleen, dan denkt meu, dat het de Marseillaise is, in werkelijkheid is het de compo sitie van Schumann. Zoo ook heeft men verschillende liederen, waarin het Volkslied (Wilhelmus en Wïen Neerlandsch Bloed) zijn verwerkt. Daar staat dus de man, die zich niet schuldbewust voelt, die immers niets heeft gedaan dan het Bondslied fluiten, en daar tegenover staat de commandant, kwaad geworden, die hein een uitbrander geeft, waardoor hij bang is geworden voor zijn car rière., Pl. wil niet beoordeelen of de commandant al of niet de bedoelde woorden gezegd heeft. In Duitschland vond bekl. werk, kon echter, wegens het voortdurend lijden aan zenuwhoofdpijn, niet in aanmer king komen om pensioengerechtigd te worden, is toen, omdat hij geen uit komst zag, weer by de marine terecht gekomen. Bekl. is door een en ander reeds zwaar gestraft, en pl. conclu deert tot vryspraak, event. tot het opleggen van een geringe straf. Na re- en dupliek, waarby èn fis caal èn pleiter inzake de opvatting van het woord „bodem" b(j' hunne oorspronkelijke nieeuing blijven, con cludeert de krijgsraad tot het in arrest blijven van den bekl., waarna de uitspraak op nader te bepalen dag wordt vastgesteld. In verband met het bezoek van het Deensche Koningspaar aan Rotter dam op 23 dezer, zal Hr. Ms. „Heems- kerek" den 19en Mei a.s. bij vloed tij ter plaatse moeten aankomen, alwaar zal worden gemeerd op boei No. 7, mot den kop naar buiten. Het Stafmuziekkorps der Marine zal den 23en aanwezig zijn, om aan het Maas- en Delftsche Poort-station met een eerewacht van mariniers bij aankomst en vertrek der Vorste lijke personen de vereischte eer bewijzen te geven. De aankomst te Rotterdam is ge steld tegen 11 uur voormiddag aan het Maasstation, het vertrek op on geveer halfvier namiddag van het station Delftsche Poort. Eveneens zal het Stafmuziokkorps bjj het bezoek van het Koningspaar aan Amsterdam de eerewacht be trekken aan het Centraal-Station al daar, zoowel bij de ontvangst als bij het vertrek. Het Stafmuzïekkorps blijft daartoe van 22 tot en met 26 Mei a.s. te Amsterdam gedetacheerd. Landweeroefeningen te Den Helder. Met betrekking tot de, van 25 tot 30 Mei a. s. te houden landweer oefeningen, is nog bepaald: Aan de oefeningen nemen deel de dienstplichtingen der landweerlich tingen 1912 en 1918, zoomede het kader dezer lichtingen en dat van de lichtingen 1909, 1910 en 1911. Het 26ste bataljon landweerinfan- terie, hetwelk te Den Helder wordt geoefend, wordt gekampeerd op het Galgenveld nabij het fort Kijkduin. De sterkte van dit bataljon bedraagt pl. ra. 450 manschappen. De oefeningen worden gehouden onder leiding van den landweerba taljonscommandant, Majoor K. de Hartogh. Voor de voorafgaande oefening van landweerofficieren en lager kader worden de noodige officieren en onder officieren van het leger ter beschik king gesteld. De oefening der landweerplichtigen heeft echter zooveel mogelijk plaats onder leiding van landweerkader. Ook de Zaterdag wordt zooveel mogelijk besteed voor oefem'ng. De Israelietische landweerplich tigen, die aan de oefeningen deel-1 nemen, moeten zoo zij zulks ver langen des Vrijdags tijdig voor het invallen van den Sabbath met groót- verlof worden gezonden. BINNENLAND. Qeen departement van defensie. Staatscourant no. 112 bevat het kon. besluit tot intrekking van het besluit van den 3den December 1912, waarbij de departementen van Marine en van Oorlog werden opgeheven en een departement van algemoen be stuur werd ingesteld, dat den naam zou dragen van departement van Defensie. Zee-officieren. Een wetsontwerp tot wijziging der wet op de bevordering van zee officieren is bij den Raad van State aanhangig gemaakt. De slooping van het monument op den Dam te Amsterdam. Gisteren is men gereed gekomen met de slooping van het monument op den Dam. Voor de aannemers, de heeren Grooteboer en Rusting een meevaller, daar het werk eerst Zaterdagavond behoefde gereed te zijn, en hun voor eiken dag, dat het werk korter heeft geduurd dan voorgeschreven was (zes weken) een premie wordt uitge keerd. Het sloopingswerk is naar volle tevredenheid afgeloopen. Het beeld is ongeschonden overgebracht. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 13 Mei. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman P. de Haan; tweede stuurmau C. A. J. Dopheidederde stuurman C. N. van Dyk, D. Bregman, P. J. Boon, J. L. Engelsman, S. Auer. Een duur proces. De Holl. IJzeren Spoorwegm. en de gemeente 's Gravenhage hebben pro ces gevoerd over het houden van toezicht bij twee overwegen van den stoomtramweg den Haag-Scheve ningen, tot welke procedure de Raad in 1904 had besloten. Hangende de procedure, zoo was overeengekomen, zou de Maatschappij do bewaking betalen der beide over wegen in kwestie, met dien verstande dat haar de kosten dier bewaking door de Gemeente zouden worden vergoed, wanneer deze in 't ongelijk mocht worden gesteld. Bij vormis van den Hoogen Raad is dit geschied on nu heeft de Ge meente aan de Maatschappij voor bedoelde bewaking te betalen de som van f26.179,23. Daar komen de proceskosten dan nog bij, die ook van beteekenis zullen zyn. Gelukkig, dat 's-Hage een ryke stad is, die het kan betalen, want hot is geen kleinigheid. Begrafenis Van der Post. Gistermiddag heeft te Arnhem onder buitengewone belangstelling op de begraafplaats Moscowa de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den 22-jarigen A. v. d. Post uit Amsterdam, het slachtoffer van het drama dat in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Hommelstraat werd afgespeeld. Zoo wel in de nabijheid van het lijken huisje, waar het stoffelyk overschot werd uitgedragen als by het kosthuis van de broeders van den overledene aan den Klarendalschen weg, stonden honderden belangstellenden. Aan de groeve werd namens de familie gesproken door den heer L. M. Hermans, soc.-dem. lid van den Gemeenteraad, die verklaardo aan het graf niets te zullen zeggen wat gelijkt naar bitterheid naar aanleiding van het gevalmisschien zou het hem gegeven zijn daarover op oen andere plaats te spreken. Een zwager van den overledene, sprak zeer bewogen de hoop uit, dat het geheele publiek de daad, welke is geschied zou afkeuren en wees cr op, dat iemand, die zoo iets gewild heeft als een onwetend mensch heeft gehandeld. Voorts hoopte spr., dat een rechtsgedingzou volgen, waar van de afloop zoo zou zyn, dat inder daad kan worden gezegd, dat recht is geschied. De diepbedroefde verloofde van den overledene woonde de plechtigheid mede by. Er had geenerlei stoornis plaats de politie had niet de minste moei te bij liet handhaven der orde. Het publiek bewaarde voortdurend een diepe stilte en ging ten slotte kalm huiswaarts. BUITENLAND. Ontploffing op een stoomboot. Norfolk (Virginie), 12 Mei. Door een ontploffing in de machinekamer van het stoomschip Jefferson der Old Dominion Company, zijn zeven men- schen gedood en verscheidene gewond. Expeditie vermoord. Parijs, 13 Mei. Men meldt uit Stockholm aan den „Petit Journal", dat de ontdekkingsreiziger Nordens- kjüld en zijn metgezellen, die een reis ondernamen in onbekende gebieden van Zuid-Amerika, door inboorlingen in Bolivia zijn vermoord. Officieele bevestigingen ontbreken. De Etna. De Etna is nog niet weder tot rust gekomen. Prof. Ricco seint n.1. 11 Mei van het geodynamisch obser vatorium te Catania: De vulkaan vertoont zich sedert gisteren middag weder in een nieuwen toestand. De hoofdkrater is vol gloeiende lava, die den nachtelijke» hemel tot op grooten afstand rood kleurt. Uit den kleinen krater stijgt een dikke rook op. De aschkegel siddert onder den druk der inwendige spanning." Een drama in de Alpen. Uit Genève wordt bericht, dat in een Alpenhut het lijk is gevonden van een zekeren Jozef Winkeler, die blijkbaar van honger en koude is om gekomen. Naast het verstijfde lichaam vond men een brief, door den onge lukkige geschreven vóórdat hy be zweek. Hij vertelt daarin, dat hy was ver dwaald. Gedurende vier dagen had hij door het zwaar besneeuwde ge bergte gedwaald. Hij had schoenen en mantel verloren, en toen hy begon te schrijven, waren zijn voeten be vroren. Voedsel had hij niet bij zich. Hoe zeer de stervende geleden heeft, bleek uit de houding van het lijk dc nagels waren diep in de hand palmen gedrongen. Scheepsbouw. Zondag is de Aquitania", het nieuwe schip van de Cunard-Hjnf het grootste van Engelands koopvaardijvloot, de Clyde afgealeept. In eenige kerken te Glasgow werd de godsdienstoefe ning op een later uur gesteld om de menschen gelegenheid te geven het reusachtige schip te zien. LUCHTVAART. Vliegongeluk in Engeland. Aldershot, 12 Mei. Vanavond zijn twee militare vliegtuigen (tweedek kers) op geringe hoogte met elkaar in botsing gekomen en aan splinters geslagen. Kapitein Anderson en zijn mecanicien, die in het eene vliegtuig zaten, zijn gedood, luitenant Wilson, die het andere bestuurde, is zwaar gekwetst. SPORT. Voetbal. Aan de door de Sportvereeniging „H. B. S." uitgeschreven wedstryden op liet nieuwe Sportterrein van „Helders Belang" zullen de volgende elftallen deelnemen: Een elftal samengesteld uit officieren. „Neerlandia", Amsterdam. Sportclub „Texel", Texel. „Alcmaria Victrix I", Alkmaar. „Holland", Alkmaar. Op Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) zal de eerste van deze wedstryden worden gehouden. De deelnemende elftallen zullen nader worden bekend gemaakt. Seriewedstrijden uitgeschreven door Hr. Ms. „Gelderland". Uitslagen der wedstryden gespeeld op 9 Mei. Atjeh van Speyk 3—1. Atjeh Zeeland 5—0, wegens niet opkomen. Stand op 10 Mei. gesp.gow. vorl, gol. voor tegen punt. gem Emma 6 6 0 0 16 2 12 2 Gelderl. 6 4 1 1 11 5 9 1.5 Neptun. 6 2 2 2 7 6 6 1 Beilona 5221 9 10 51 Atjeh 6 2 8 1 10 9 5 0.8 v.SpeyckS 0 4 1 8 19 1 0.20 Zeeland 6 0 4 2 9 19 2 0.3 Te spelen wedstrijden op: Vrijdag 15 Mei Neptunus-Atjeh. Zaterdag 16 Mei Beilona - v. Speyck. De wedstrijd Neptunus-Atjeh moet worden over gespeeld. De uitslag van den vorigen wedstrijd was O-O.» Zondag 17 jMei' 's voorm. 10 uur. Uitreiking der prijzen in de Marine- Cantine, met welwillende medewer king van het muziekkorps van Hr. Ms. „Gelderland". De Denen hebben Zondag 1.1. te Kopenhagen van, de Engelschen ge wonnen tnet 4-2. Het Deensche blad „Politiken" merkt naar aanleiding van dezen uitslag op, dat zij het op Zondag aanstaande met de Hollanders ook „wel klaar zullen spelen". Inwijding van het Stadion te Amsterdam. Ter gelegenheid van do inwijding van het Stadion op Zondag 24 Mei a.s. zal behalve een groote athlctische meeting, eveneens een internationale voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen de Zwaluwen en de be kende Engelsche beroepsspelersclub Reading, die in de Zuidelijke League speelt en daar in dit seizoen een der eere-plaatsen heeft ingenomen. Het bestuur dezer Zuid-Engolsche ver- eeniging heeft zich verplicht met haar sterkste ploeg te komen. De Zwaluwen zullen eveneens eens flin ke vertegenwoordigende ploeg in het veld brengen. De kaartverkoop. Ten einde te voorkomen dat het publiek in handen van opkoopers zal vallen, heeft het bestuur van de Mij. „Het Nederlandsch Sportpark" dat ditmaal de geheele regeling heeft van deze feestelijkheden besloten een centraal kaartverkoopbureau voor deze gelegenheid te vestigen in het daarvoor afgehuurde perceel, Rokin 2 A. Van morgen (Donderdag) af zal daar de gelegenheid geboden worden plaatsen te bespreken, waar na de entreébiljetten eerst eenige dagen vóór den wedstrijdjzullen wor den uitgereikt. Aldus zal een ieder in de gelegenheid worden gesteld tegen den gewonen prfjs van dit sportevenement te profiteeren. Be langstellenden buiten Amsterdam woonachtig, kunnen schriftelijk tegen toezending van postwissel en porto, eveneens aan bovengenoemd adres plaatsen bespreken. Door dezen maat regel zal het publiek wel gebaat zijn. Vlsscherijberlchten. Nieuivedlop, 12 Mol. Aangebracht door 15 kordera 5 tot 10 stuks grooto tong 10,75 per stuk, 10 tot 80 stuks muldeltong 10.40 a fO.45 por stuk, 10 tot 20 stuks kleine long f 0.15 per stuk, 1 tol 3 mand kleine schol fa» a fS.50 pc-r mand, 1 inand schar voor f2JX>. Van trekkers 500 tal haring f 1.25 a f2.15 per tal, 160 tal eoop f6.85 a f9.76, per tal, 10.000 stuks ansjovis f6.86 a f7.00 por 1000 stuks. 18 MoL Door 16 korders te samen 6 tot 10 mandnn kleine schol f3.00 a ró.OO per mand. Van trekkers 120 tal haring f 1.76 a f2.40 per tal, 76 tal geep fï.00 a f 10.80 per tal. 22000 Btuks ansjovis f7,60 r f7.80 per 1000 stuks. Uit den Omtrek. Texel, 13 Mei. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. J. Mets, thans Commies-T.A. dei- Post en Telegraphie, te Hoorn, wordt met 1 Juli e.k. overgeplaatst naar Telegraafkantoor te Nieuwediep. Ook dit jaar worden hooge pryzen betaald voor do bolletjes van sneeuw klokjes, die thans in menigte wor den gekweekt. Heden werden par- tytjes van zulke bolletjes opgekocht, tegen f80 a 90 pr H.L. Gemeenteraad van Wierlngen. Vergaderiug van 12 Mei 1914. Afwezig de heeren S. Bakker en P. Koorn. Voorzitter de Burgemeester, die de vergadering opent. De notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Bericht van storting door den Rijksontvanger van f2334.82 en dooi den Betaalmeester van f166. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten, van het besluit betreffende de pensioonbijdragen der gemeente ambtenaren, van de belastingkohieren en van de financieele besluiten aan gaande don dienst van het afgeloopen jaar. Dankbetuiging voor verleende sub sidie aan het landbouwonderwijs. Procesverbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat in kas was f191.79'. Maandstaten van het zeegras over de eerste vier maanden van dit jaar. Verzoek van de gemeente Velsen om instemming te betuigen in haar adres aan de Regeering omtrent de Ouderdomsrente, waartoe besloten wordt. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan mejuffrouw L. Metselaar, als plaatsvervangend telephoon-kan- toorhoudBter alhier. Aanbieding van de Nederlandsche Basaltmaatschappij, waarop besloten wordt monsters te vragen. Op verzoek wordt kwijtschelding verleend aan N. Heljblok van u/13 van zijn Hoofdelijken omslagaan de weduwe C. de Wit van en aan J. Bakker Dz. van van hun'hon- denbelasting. Verzoek van Mej. C. de Vries om verlof als onderwijzereste Westerland. Dit verlof wordt verleend en be sloten om tijdelijk in den dienst te voorzien. Rekening van Armvoogden over 1913, wordt ter inzage gelegd. De beeren Jb. Keijzer en P. Wieg man die wegens tijdsverloop moesten aftreden, worden door don Raad her kozen. Een voorstel om in de bouw- en woningverordeuing wijziging te bren gen in den afstand waaropdegebouwen van de straten en wegen verwijderd moeten zijn en de termijn van be handeling der aanvragen tot eene maand wordt verlengd, wordt aan- Besluït tot af en overschrijving en bijbehoorende begrooting worden goedgekeurd. Op het voorstel van den heer de Vries in vorige vergadering, betref fende de gasleiding, wordt door den Voorzitter te kennen gegeven dat het wenschelyk toeschynt om eerst een tweeden ontwikkelaar in de fabriek te stichten, meteen tweeden afval kelder. Bericht van de commissie tot on derzoek der zeegras-exploitatie dat zij i n deze maand nog rapport hoopt uit 'te brengen, doch daarin geene verandering zal worden voorgesteld betreffende het loopende jaar, maar voor de toekomst. De heer Obreen Btelt namens hot bestuur der exploitatie voor om bekend te maken dat dagelijks op het ge meentehuis consenten zullen worden gegeven voor de maaierij, elk consent voor 60 pakken van 100 kilo en op dezelfde condities als het voorgaande jaar. Naar aanleiding eener opmerking van do heeren Koorn en de Vries wordt besloten om dan 2 Juni aan staande met de maaierij te beginnen. Na rondvraag sluit de voorzitter de vergadering. DE WEEK. 13 Mei. Wij weten 't immers wel allen... Hoe 't gaat in dit leven. En toch, soms treft 't ons plotseling. En be merken wij, - tot onze groote ver bazing, hoe wakker worden, in ons dieper gemoedsleven, weeke, zachte gevoelens, waarvan wij dach ten dat ze al lang gestorven waren, versteend, of uïtgebluscht... Mij ging 't aldus op den avond van Dinsdag 12 Mei j.I. in de zaal, waar onze Eerste Kamer pleegt te vergaderen. Alles was er nog zooals op 't uur, toen de hooge vergadering uiteen ging, nadat de rechterhand van baron J. E. N. Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoevelaken voor het laatst met den hamer getikt had Alles was nog precies-eender. Daar gloeiden de electrischo lichten in de zeer-oude, voor modern gebruik pasklaar-ge- maakte kroon. En daar vlamden de gaslichten. En daar was op de halvemaan-vormige tafel der minis ters, het zachte schynsel van de waskaarsen; van de rustige, deftige, vreedzame kaarsen, die herinneringen wakker roepen aan den Senaat van vele jaren geleden; zooals ouderen als ik ben dien gekend hebben herinnering aan figuren van Sena toren, die al sinds zeer lang zijn verdwenen, vertrokken naar het zeer-verre Onbekende Land. Daar zat de griffier, de heer Jillesen, en tever geefs zocht ik den joligen, vroolyken trek op zijn gelaat. Hij, griffier, was gehecht, met waarachtige sympathie en vereering aan den grijzen, nobelen generaal met z(jn warm hart en zijn soms stugge vormen, waarachter zich zulk eene schoone, reine ziel ver borg. En daar was de commies-grif fier, de heer Wittert van Hoogland ook onder den echten diepen indruk van het oogenblik. Want men wachtte pu, tevergeefs, den ouden voorzitter om plaats te nemen in den breeden hooggorugden armstoel. Daar zat nu een ander. Baron Van Voorst tot Voorst, zich blijkbaar nog vreemd gevoelend in zyn nieuwe functie. Geen man van redenaarsgaven. Wat hij sprak, op dien avond van 12 Mei, ter huldiging van J. E. N. Schimmel- penninck's nagedachtenis, was eer- lyk en goed bedoeld. Kwam hem uit het hart. Dat gevoelde men wel. En tochIk gevoelde vreemden wee moed in dat avonduur. Minister Cort v. d. Linden sprak enkele welgekozen zinnen. Eenvoud was een der ken merken, der overheerschende, van het karakter des overledenen. Op de gereserveerde tribune zag men enkele figuren uit de sferen dei- Katholieke kringen, der toonaange vende. De hooge Vergadering zelve

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2