„TÜg Perfect" CURSUSBAL Schele hoofdpijn hij I rfa BEECHAM'S PILLEN Advertentiën. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Corsetten-Afdeeling MajazijnJeZoii'. TRAINING Firma I.GRUNWALD, Ingezonden Mededeeling. Do schele hoofdpijn, ofschoon voor namelijk een ziekte bij rijperen leef tijd, komt toch nog al dikwijls voor bij de kinderen. Bij de volwassenen komt zij uit den volgenden aanleg voort: de jicht, gebrek in de voeding, veroorzaakt door te veel opnamen en onvoldoende vertering; by de kinde ren is zü een nagenoeg zekere aan duiding van bloedarmoede. Wij raden dan ook aan de ouders, wier kinde ren over schele hoofdpijn klagen, hen de versterkende behandeling met de Pink Pillen te doen volgen, on overtroffen tegen de bloedarmoede. Het kind beklaagt zich in het alge meen niet alleen over schele hoofd pijn, maar ook over oorsuizingen, gezichtsverduisteringhij is meestal bleek en heeft gebrek aan eetlust, even zoovele aanwijzingen, dat een versterkende en verkwikkende be handeling noodig is. Pink Pillen De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE-Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banda arriv. 18 Mei van A'dam te Hamburg. Java, uitreis, arriv. li Mei to Porlang. Krakatau, uitreis, arriv. li Mol to Singapore. Nias, uitreis, is 13 Mei Ouessant gepass. Riouw, uitreis, vertr. 14 Mei van Genua. Bali, thuisreis, vertr. 13 Mei vnn Padang. Bueton, thuisr., Is 14 Mei Ouessant gepass. Prinses Juliana, thulsr,arriv. 14 Mcit^Ussabon. Rotterdamsche Lloyd. Menado, thuisr., pass. 13 Mei nam. Pertusato. Jacatra, thuisr- verlr. 13 Mei van TjilatJap. Kawi, thuisr., pass. 14 Mei Vittoria. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia, ultr., arriv. 14 Mei te Montevideo. Prlsla, thuisr- vertr. 13Mei vnn Lissabon. Tuoantïa, thuisr, vertr. 13 Mei v. Rio Jnneiro. Zaanland, uitreis, vertr. 13 Mei van Rio Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Willem f, thuisr., vertr. 13 Mei v. Madera. Java-Bengalen-Lijn. Calcutta vertr. 13 Mei v. Madras n. Java. (Zie verder Tweede Blad.) Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indié: zoopost via Amsterdam seepost via Rotterdam Holl. maU via Genua Holl. mail viaMarsollle Fran. mail via Marsellle len, alleon op vorlan- gon der afzenders). Dultscho m. via Napels Datum der ter post bezorging. Tüdst.der laat. busl. a/hPostk. Naar Palembang, Riouw, Bauka, Billiton en Borneo: mail via Gonua Holl. maU via Marsellle (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail via Marsollle - - i. via Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. mail via Brindlsi HolL mail via Genua Holl. maU via Marsellle (aUeen op verl. d. afz.) Fran. mail via MarseiUe (voor Atjoh alleen op verlangen d. afzond.) Duitsche m. via Napols Naar Guyana (Suriname) i Queenstown mail via Southampton (aUeen op vorl. d. afz.) mail via St. Nazaire 'Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: - techniek, waartegenover een armoede aan sentiment vaak staat. Gelukkig zijn er schitterende bakens in den stroomGorter, Roland Holst ziju vertegenwoordigers daarvan en Bou- tens een van de allergrootsten. De poezie der 80ers is gelouterdwij staan midden in een nieuwe poezie. Mevrouw Boldingh gaf een zeer mooie ontleding van de hedendaag- sche poezie, en betoogde hoe het onnaspeurbare wonder, dat ons ont roert bij de lezing van poezie, dat Perk Schoonheid noemt, anderen God, maar welks grondgevoel vroomheid hoe dat groote, onnaspeuibare insterke mate bijBoutensaanwezig is. De karakteristiek, die zij van het wezen van den dezen dichter gaf, be wees, dat mevrouw Boldingh dezen diepzinuigen, wijsgeerigen peinzer tot in zijn diepste innerlijk doorvoelt en doorgrondt. Wij kunnen onmoge lijk iets van deze kernachtige karak teristiek navertellenmevrouw Bol dingh zou er goed aan doen haar studies te verzamelen en uittegeven, daar zij veel en kostbaar materiaal bezitten voor literatuur-studie. Het verdere gedeelte van den avond was met zeggen van'verzen gevuld. Behalve eenige kleinere gedichten van Boutens, droeg zij ook voor ,Beatrys", de door Boutens gemoder niseerde middeleeuwsche legende van de non, die, door den drang des harten gedwongen, haar ridder volgde, en voor wie toen Maria uit de donkere nis nederdaalde en het werk der non voortzette. Vele jaren later, als zij terugkeert naar het klooster, neemt Maria zwijgend haar oude plaats weer in.In dit. zeer-modorne gedicht van Boutens, betoogde mevr. Boldingh, leeft de middeleeuwsche mystiek, die ons treft ala ware ze uit de middel eeuwen zelf afkomstig. De uiterst subtiele gemoedstoestaride.i, stem mingen en de fijne beelden wl.3t mevr. Boldingh juist weer to geven van ontroerende schoonheid was het gedeelte waar Beatrys tot Maria bidt, zeer zeker heeft zij hier de stemming van den dichter doorvoeld. Toch hooren wij over 't algemeen mevrouw Boldingh lieverin mwrgepassioueei de poezie; haar sterke natuur beeft vbbr alles hartstocht aoodig om uit- tebeelden en de teedere stemmingen kan zij niet steeds vertolken. De waarheid Van deze bewering bleek trouwens ook alweer in dit gedicht: de meeBt ontroerende passages waren die waarin Beatrys den innerlijken strijd voert met zichzelve en haar goede Moeder aanroept. Een prachtig bouquet rozen was de welverdiende belooning voor dit kunstgenot. Na de pauze waren het Jan Prins, S. Bonn en Adama van Scheltema, die mevr. Boldingh vertolkte. Van den laatste waren het „De Beuken haag" en „Hot Geluk", Naar onze raeening was do karakteristiek van dit eerste niet geheel juiet. Scheltema symboliseert o. i. niet zoozeer het vele verkeerde, dat in de menschen huist waar hij dan daar tegenover plaatst de forscjie stoere kracht van de beukenhaagmaar met de beuken haag bedoelt de dichter de opkomende socialistische beweging, die zich elk jaar, immers ih Mei, tooit met nieuw en friseii groen. Daartegenover plaatst hij de oude, ondergaande maatschappij. Alles tezamen was deze avond er een om niet te vergeten. Den voor poezie .ontvankelijke blijft hiervan steeds wat schoonheid by. __jl via Southampton of Quoenstown mail via Hamburg (alleon op verl. d. afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: 21 Mol eiken Dinsd. en Vr«dag 1 Juni I Meil 6. Naar Kaapland, Natal, Or&yjq-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Ingezonden Mededeeling. IOiti lang te LEVEN, ■n UTIID EEZDND li Uijfin gebruike met Onbekende Brieven. Ie helft der maand Mei 19ll. Brieven. Mej. D. Lïppes, Amsterdam. Ameri can Automatic Photo, Amsterdam. Mej. A. v. Pel, Rotterdam. Briefkaarten. Dekker, Helder. Brieven (Buitenland). K. Kruijer, N.-Amerika. PLAATSELIJK NIEUWS. Literaire Lezing van Mevr. Boldingh. De laatste literaire lezing van dit seizoen, door mevrouw Boldingh ge geven, behandelde den grootsten onzer hedendaagsche dichters, Boutens. De „korte inleiding", die mevrouw Boldingh liet voorafgaan, was in meer dan één opzicht merkwaardig. Merkwaardig om de kernachtige karakteristiek, die de spreekster van dezen dichter gaf, merkwaardig ook om het overzicht, dat zij gaf van de hedendaagsche, na-80er dicht kunst. De tachtigers hebben ons, zoo betoogde mevrouw Boldingh, de poor- tot het ware dichterschap geopend, zij hebben ons geleerd waar te zyn. Daarom is hun beweging zoo groot geweest. Maar het was duide lijk, dat we door hun kunst heen tot grooter eenvoud, grooter klaarheid moesten komen. Toch, zyn over't algemeen de jongeren rijker aan BINNENLAND. Oe geheimzinnige brand te 's-Gravenhage. Het voorloopig onderzoek, door de politie onder leiding van den com missaris Dietz, gedurende ruim drie dagen gedaan, heeft aanleiding ge- geveD, den eigenaar van het huis aan het Spui, in de bovenverdieping waarvan in den nacht van Zaterdag op Zondag onder verdachte omstan digheden brand ontstond, ter beschik king van de justitie te stellen en naar het Huis van Bewaring over te brengen. S. bleef bij al de talrijke verhooren, die hij sedert zijn aanhouding onder ging, volhouden, dat hij onschuldig is aan de brandstichting. Bankbreuk. De aannemer de G. uit Schoten, die even voor zijn faillissement met aannemingsgelden naar Amerika trok, is daar niet toegelaten. Hij is nu te Plymouth aangehouden en zal naar Haarlem overgebracht worden. Aan den Nederlandschen consul te New-York heeft hy reeds f 4500 van de aannemingsgelderr afgedragen. Bij zijn aanhouding te Plymouth gaf hij den curator in zjjn faillissement, mr. Van Toulon van der Koog, nog f 12S0. Hst Drama te IJmuiden. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is thans in hooger beroep behan deld de bekende zaak van Jacob Brester, die de 16-jarige Dina Sant te IJmuiden heeft doodge schoten en die door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld werd tot twee jaren ge vangenisstraf, onder aftrek dei- preventieve hechtenis. (De eisch van het O.M. was zeven jaar). Naar aanleiding van de aanzienlijk lagere straf dan die welke géischt werd, teekende het Openbaar Mini sterie hooger beroep aan. Het gebeurde heeft zich als volgt toegedragen Beklaagde een man, die het gymnasium en de Zeevaartschool bezocht - zwierf vaak met zijn jacht „Johanna" op zee. Nadat op een zijner tochten bij C >ristiiuiia zijn vrouw over boord was geslagen en verdronken, tcrwyl by een poging tot redding ook een matroos verdronk, kwam beklaagde met zijn jacht te IJmuiden als weduwnaar. Daar leerde hij de 16-jarige Dina Sant kennen. Zy had, volgen? haar moeder, stille verkeering met be klaagde en in October zou het enga gement publiek zyn geworden. Dina Sant kwam den -beklaagde af en toe op zijn jacht bezoeken. Op 4 September 1913 den noodlottigen dag verwachtte beklaagde haar ook, maar ze verscheen niet. Bekl. wandelde toen naar haar huis en op weg daarheen ontmoette hij volgeDS zijn opgaaf iemand, die tot hem zcide, dat hij maar niet op Dina moest wachten, want die had hij mei een anderen man in de duinen zien loopen. Vervolgens in de woning van het meisje komend en haai op de kanapee ziende liggen, vroeg hij Dina wat was dat met dien man m de duinen? Volgens beklaagde ont kende het meisje, maar zij kleurde zoo, dat hij bevestigd werd in zijn vermoedens. Toen, niet wetend wat hij deed, heeft hij twee revolverschoten op het meisje gelost. Eén der kogels drong in de hersens door en aan de gevolgen dier verwonding overleed Dina Sant op 6 September 1913. Brester loste na de daad drie re vol vei- schoten op zichzelfhij vertoonde althans drie wonden, door revolver schoten veroorzaakt. De moeder van Dina Sant in zwaren rouw gekleed werd het eerst als getuige gehoord. Zy verhaalt de toedracht van het gebeurde cn verklaart gezien te hebbeD, dat bekl. op Dina en vervolgens op zichzelf schoot. De vader van de vermoorde, de heer J. Sant zegt, dat bekl. levens wijze hem tegen de borst stuitte, herhaaldelijk ontstonden dan ook botsingen tusschen bekl. en get. Ook had hij, blijkens het verhoor, met het heele engagement niet veel op. Uit het verhoor van bekl. blykt, dat hjj al eenigen tijd in een krank zinnigengesticht heeft doorgebracht, en daarna van zijn eerste vrouw ge scheiden ia, Zijn tweede vrouw is verdronken tijdens een verblijf in Noorwegen (zij is van liet jacht, van bekl. gevallen,) doch het is nooit be kend geworden hoe zij precies ver dronken is. Verder blijkt dat bekl. andere betrekkingen met vrouwen onderhield, doch dit punt wordt met gesloten deuren behandeld. De deskundigen, die bekl. geest vermogens onderzochten, weten blijk baar niet goed weg met het geval. Hij lijdt niet aan ziekelijke storing of gebrekkige .ontwikkeling zijner geestvermogens, maar het schijnt niet vasttestaan of hij in het onder havige geval in een droomtoestand heeft, verkeerd. Prof. Jelgersma, als deskundige gevraagd, erkent, dat. het mogelijk is, dat bekl., tijdens de halve minuut, di£ verliep tusschen het binnenkomen van de kamer, waar hij pina op de canapé zag liggen, en liet oogoyblik, waarop de stem van Dina'smoeder: „MijnbeerBrester, wat doe je daar hém weer iot be wustzijn bracht, in welke halve minuut hij niet meer weet wat hij gedaan beeft, dat hij in die halve minuut inderdaad iu een droomtoe stand verkeerd kan hebben. Deskun dige herkent, den beklaagde als een pathologisch Individu rindivjdu met ziekelijke ge«stesafwljkingen). Positief verklaart prof. Jelgersma, dat bekl. destijds krankzinnig is geweest, en dat hij niet normaal is. De advocaat-generaal, mr. de Josse- lin de Jong; wees er in zijn requisi- op, dat, bekl. zich alles wat er on middellijk vóór en na de daad ge schied is, volkomen weet te herinneren. Bekl. heeft 'zelf medegedeeld, dat hij met volkomen bewustzijn ge tracht heeft zich zelf van het leven te be^ooven. Hij herinnert zich nog precies dat yet meisje op de kanapee lag en weet wat yop)' blouse zij droeg. Onder deze omstandigheden kan spreker niet aannemen, dat hij }D een droomtoestand handelde. Wel £an spr. aannemen dat be klaagde gehandeld heeft in een groo te drift. Waardoor deze drift is opge wekt, is nog niet ten volle opgehel derd. Is het jaloezie geweest? Is de drift ontstaan, doordat hij flnacieel achteruit was gegaan en geen kans meer zag zijn levenswijze op den ouden voet voort te zetten? Deze punten zijn niet opgehelderd. Spr. neemt aan,' dat bekl, in drift gehandeld heeft en den wil had te doodcu. En wat de toerekenbaarheid betreft, spr. neemt aan, dat we met een nerveus persoon te doen hebben, die wel toerekenbaar is, maar min der dan een gewoon mensch. De verschillende liaisons, door békl. aan geknoopt, wijzen op een moreel de fect bij dezen bekl. Gefiischt werd vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Willekes Mac- donald, acht wel het overtuigend, maar niet het wettig bewys geleverd. Hij protesteert tegen de eenzijdige weergave van het vraaggesprek, dat de rechter-cemrpjssaris met bekl. had, toen die gewond to bed Jag, en dat alleen met woorden van den rechter commissaris wordt weergegeven. PI. dringt aan op lichtere straf. Tenslotte voert bekl. zelf het woord. Hij acht zich niet strafschul dig en houdt vol niot geweten te hebben, dat hij geschoten heeft. Hij zou het klassejustitie vinden, wan neer men hem by schuldigverkla ring een mindere straf oplegde dan een werkjpan. Hij vraagt geen cle mentie naar vrijspraak. Uitspraak 28 Mei a,s. IJmuiden, 14 Mei. Van den ingenieur, belast met het toezicht op het beheer der visschers- haven, ontvingen wij het jaarverslag omtrent de visschershaven en de visscherij alhier over het jaar 1912, zooals dit werd uitgebracht aan Z.Ex. den Minister van Waterstaat. Dat dit verslag zoo laat verschijnt kan men begrijpen alB men nagaat welke cjjferstate» en,gegevens ver werkt moesten worden om dit verslag samen te stellen. Het zou te veel plaats vorderen als wij alle belangrijke mededeelingen zou den overnemen en wij melden daarom alleen dat uit de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1912 de gunstige invloed van den bloei der trawlvisschery op het haven bedrijf blijkt. De gemaakte winst bedroeg f29.385 tegen een verlies van f2.340 over het jaar 1911. Van deze winst werd f29.000 be steed aan buitengewone afschrijvin gen. Dit gunstig rusultaat is voor een niet gering deel te danken aan de styging der retributie voor den verkoop van de visch met f31.907 tengevolge van den vermeerderden aanvoer gedurende het afgeloopen jaar. Laat men, teneinde do uitkomsten der laatste jaren onderling vergelijk baar te maken, de ontvangsten voort vloeiende uit de in 1908 ingevoerde verhooging van de retributie buiten rekening, alsmede de buitengewone afschrijvingen voor het verslagjaar dan zou het verlies thans f 40.358 hebben bedragen tegen f56.130 in 1911; f58.119 in 1910; f62.064 in 1909 en f59.80S in 1908. De geregelde daling van het verlies sinds 1905 alleen onderbroken in vei band met de in dat jaar uitgebro ken staking der visschers - zette zich derhalve over het afgeloopen jaar voort. Winsten werden behaald op de volgende onderdedenvischhallen f62.156; waterleiding f17.099; elec- trisch lichtnet f6.970; terreinen en duingronden f 12.-618 en drijvend droogdok f2.511 waartegenover ver liezen staan op havenexploitatie f6S.488; koelinrichting f918; elec- trinche kraan f 123 en spoorwegin richtingen f29,385. BUITENLAND, Een waanzinnige. In de zeer drukke Roteturmstrasse Weenen is een passagier die op het imperiaal van een omnibus zat in een vlaag van krankzinnig heid, met twee revolvers op de voor bijgangers gaan schieten. Er ontstond een paniek, waarbij wonder boven wonder niemand is gedood of gewond. Ten slotte schoot de man zich zelf dood. Spaansche schatgravers. Een bewoner van NeuköUa bij Berlijn is het slachtoffer van de Spaansche schatgravers geworden. Nadat hij den bekenden brief van den Spanjaard, die in de gevangenis zit, had gekregen, correspondeerde hij met de oplichters en werd hem voor gespiegeld, dat hij, tegen geringe moeite cn kosten, in het bezit van een kapitaal van 230.000 mk. zou komen. Hij maakte een afspraak voor een ontmoeting in het Victoria hotel te Saragossa en betaalde als eersten termyn 7000 mk. aan debe driegers. waarvoor hjj als onderpand een valsche cheque op de Bayerische Bank te München kreeg. Bovendien betaalde hij ook de geheele hotel rekening van de schatgravers. Daar na vertrok hij, volgens de hem ge geven opdracht, naar Bordeaux, waai de dochter van den „gevangene" hem zou opwachten. Daar ontviffg hij telegrafisch bericht, dat er een onge luk gebeurd is en dat hij onverwijld naar buis terug moest. Thuis vond hjj een uitvoei igen brief, waarin men hem mededeelde, dat de heele ge schiedenis .oer) verzinsel was. Hjj moest ze maar voor ziGh houden en ze niet aan zijn vrienden voortver tellen, daar dezen hem anders nog uit zouden lachen. Ten slotte gaven de bedriegers hem nog den goeden raad, dat het voordeeliger is, zijn brood met eerlijken arbeid te ver dienen dau zich op onwettige wijze te verrijken. Adverteerders en Courantenverkoop. Vanwege de Advertisers' Protection Society, een verceniging tot bescher ming der belangen van coinmer- cieele adverteerders, word in het gebouw der Londensche Kamer van Koophandel eéu merkwaardige en drukbezochte vergadering gehouden - zoo schrijft onze Londensche corres- pondent d.d. ?7 Maart. Zij werd voorgezeten door een voormalige?, lord-major van Londen, sir W. Trel- var, het hoofd eener groote tapijt- zaak in Ludgate Hill. Door verscheidene Londensche zakenmannen werd ter vergadering de wenschelijkheid besproken, dat de couranten, zoowel in haar eigen lang als in dat der adverteerders, geregeld li.aar bladverkoop door be voegde accountants lieten onder zoeken en dan publiceeren. Men nam er geen genoegen meer mee, dat hier verschillende dag- en weekbladen be weren de meeste lezers tp "nebben, zonder daarvan een overtuigend be- wys te leveren, Do vergadering nam een motie in bovengenoemden geest aan en besloot haar aan alle Kamers van Koophandel toe te zenden. Er werd ook aanbe volen, dat de Advertisers Protection Society zich den dienBt zou verzeke ren van bekende accountants, die inzage van de boeken der voornaam ste couranten zouden krijgen en een certificaat yan haar omzet zouden verleenen. Algemeen was men van oordeel dat <Jc zakenmenschen zich door hunne advertentiea fiet re.cht verwierven, het aantal lezers dier Gouranten te kennen. Tot dusver lieten hier alleen de „Daily Mail „Daily Chronic-le" „Daily News" haar netto blad verkoop door accountants controleeren publiceereD. Of lord Northcliffe dat ook gaat doen met de „Times", sinds hij daarvan een stuiversblad maakt, blijft nog de vraag. De „Daily Mail" kan het gerust doen, want dat blad heeft hier te lande ongetwijfeld, van alle dagbladen, de meeste lezers. Pas werd dat onderzoek nog eens .door accuntants gedaan en wel van 1 Maart 1918 tot 28 Februari 1914. In die twaalf maanden verscheen de „Daily Mail" 312 maal en drukte 277.821.342 exemplaren, gemiddeld 890.453 exemplaren per dag, 13.65 pCt. van de oplaag werd als onver kocht teruggezonden. De netto ver koop per dag was dus 768.85 exempl. Van iedere zestig Britten en Ieren op deze eilanden, leest er één de „Daiiy Mail". (Telegraaf). Langs de straat. „Koko for the hair". 'sLands wijs, 'slands eer. Onze jonge, frissche Hollandsche meisjes, met gevulde halsjes en volle armen er ziju er ook wel met magere halzen en dunne pypesteeltjes - vinden het, als ge 't haar op het geweten af vraagt, wit aardig, dat de mode voorschrijft die halsjes laag en die armen bloot to dragen, 't Komt er niet op aan of de halsjes en armpjes werkelijk den toets van blootheid kunnen doorstaan, - elk meent haar eigen uiltje een valk te zijn. Och, en wie zou het die jonge dingen kwalijk nemen als zy coquet- teeren met de gaven, die moeder natuur haar, min of meer kwistig, heeft gegeven? „Siert de roos zich zelve, zy siert meteen de gaarde", zegt de dichter, en een nuchter mensch mag dan al eens zijn hart vasthouden vanwege al dat bloot stellen aan keel-catarrh of aan ge- wrichts-rheumatiek, tenslotte is dat iets, dat de dames in kwestie alleon aangaat. Maar of ze zoovor zouden dui ven gaan als de beide Engelsche dames, die thans in de étalagekast van de firma Mijnhardt aan den Kanaalweg geëtaleerd zijn, betwijfelen wy. Zij bezitten een weelderigen haardos en de handige fabrikant van het bekende haarmiddel „Koko" heeft daar partij van getrokken. Hy heeft deze levende reclame toegepast op zijn artikel; weet iemand een beter middel om de aandacht op zich te vestigen? Dat hy het publiek makeer is geld mee te verdienen. En dag in dag uit zitten zij in oost en west, in Holland en Belgis, iu Duitschland en Enge land, in een of andere étalagekast te haken of te schrijven, af en toe eens een woordje sprekend, en haar weelderig fraai haar golft over haar rug en toont aan de wereld, die be drogen wil zijn, wat met koko te bereiken is. Nu is, zeer zeker, koko een pracht- middcl. Maar zoo nuchter zijn ook onze Hollandsche dames wel, dat zij begrijpen, dat die haardos van deze beide dames ook zonder koko wel weelderig zou zijn geworden. En de fabrikant heeft dat er ook niet mee I. Hij heeft die dames daar wel in de étalagekast gezet met de boodschap er by, dat ze tien jaar lang koko hebben gebruikt en daar- aooi dat prachtige haar hebben ge kregen, maar do oolykerd heeft be doeld, dat er drie dagen lang over niets anders gesproken zou worden dan over koko, koko, koko Of hij zyn doel bereikt? De straat jongens zullen er wel voor zorgen. Zij klimmen op de vensterbank van de drogisterij, zij drukken hun neus plat tegen de ruiten, zij vormen de voorhoede van het leger nieuws gierigen, dat zich voortdurend ver dringt. Zy stonden, reeds lang vóór het „openings"-uur, - vraag niet waar een straatjongen zoo gauw de wetenschap vandaan haalt, dkb en wanneer het gebeuren zalzij ruiken het, als er ergons sluitzegèls worden uitgedeeld, zij roken ook hier de komst van de belde koko dames, reeds lang vóór het openings uur. zeggen wij, stonden zij en haie op den Kanaalweg, om toch maar het beste plaatsje te krijgen. Reeds uit de verte aankomend, vraagt men zichzelf: wat hebben we nou aan de hand? Moeders met kinderen, kinde ren zonder moeders, vaders, jonge adelborsten, officieren van land- en zeemacht, vraag niet, wat er niet blijft staan. Alles, alles wat den Kanaalweg passeerten dat is niet weinig, juist nu met die fancy- fair, blijft staan, venast door het ongewone schouwspel. Want de koko- dames volstaan niet met in de étalage kast te zitten en haar prachtigen haardos tentoon te gtplltn, - zij moeten ook met der daad toonen, waarlijk levend- en geen fraai getooide poppen te zijn. Zij bewegen haar hoofd, of hand, schuddon het weelde rige haar naar achteren kortom, zij geven van haar aanwezigheid blijk. En mocht gij lust gevoelen eens een praatje aan te krioopen, ga gerust naar binnen: die blonde Australische zal u gaarne te woord staan. Ze is volbloed republikeinsche dat haar vaderland een Britsche kolonie ls, en niet een zelfstandige republiek, zit haar dwars, en maakt ook, dat er tusschen haar en de'be woners van de Britsche eilanden antagonie is en zij het liefst als reclame-dame op het continent is. De andere, met het weelderiger zwarte haar,is stiller, mengt zich slechts nu en dan in het gesprek en vervolgt maar haar haakwerkje. Zoo zitten de dames haar tyd uit. Van buiten ziet men niets dan het overvloedige, zware haar; zij zien geen publiek, het publiek ziet haar niet, Maar des te meer spreekt het over haar en over het prachtige haar, dat allemaal echt is. En 't geeft wel een aardigen klik op den praktischen zin der Engelschen, die een pracht- reclame hebben, zooals niet licht zal worden overtroffen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 14 Mei. De Kamer is thans aan art. 64 van dè inkomsten, regelende samenstelling van de commissie van aanslag en het daarop voorgesteld amendement van de commissie van rapporteurs, strekkende om, indien de inspecteur der registratie de ver gaderingen der commissie bijwoont ter behandeling van aanslagen ter zake van vermogensinkomsten, het voorzitterschap der commissie niet te doen uitoefenen door den inspec teur der belastingen, maar door het oudste lid in jaren. Men kan het hierover niet eens worden en het artikel wordt aange houden. Op artikel 67 (het verschaffen van inlichtingen aan ee achattingscom- missie licht de heer Van Vuuren (r.k.) een amendement toe. De minister van Financiën stelde iu het tweede lid van art. 67 de volgende bepaling voor „De aangever" (d.w.z. de be lastingplichtige die z'n aangifte biljet heeft ingevuld), „is, des gevraagd, gehouden, den voor zitter der schattingscommissie of den inspecteur inzage te ver leenen van boeken of andere bescheiden, zijD bedrijf of beroep betreffend, die tot staving der aangifte of zijner nadere bewe ringen kunnen dienen". En nu stelde de heer Yan Vuuren voor dit te schrappen. Want, be toogde deze heer, als de belasting administratie iemand beschuldigt van het doen van te lage aangifte, dan heeft do belastingadministratie en die alleen oolf het bewijs voor die bewe ring te leveren en niet de belasting schuldig. Maar de heer Gerretson (c.h.) vindt, dat dit middel fraude in boeken in de hand zou werken, eene bewering, die wij nog al kras vinden. En andere leden wijzen er op, dat we te doen hebben niet alleen met hen, die er eene boekhouding op na houden, maar met alle burgers van Nederland en dat men den menschen niet verplichten kan boek te houden. De heer Vliegen (s.d.a.p.) vindt, dat de bepaling gehandhaafd moet worden, indien er van de inkomsten belasting iets terecht zal komen. En de heer Tydoman (v.1.), het artikel des ministers afkeurend en dus vóór het amendement Van Vuuren zijnd, betoogt, dat men den boog niet te strak inag spannen. Nadat aan den heer L i ra b u r g (v.d.) verlof is verleend tot het doen van vragen betreffende het rapport over het spoorwegongeluk by Hoog halen, wordt met de behandeling van het wetsontwerp voortgegaan. Nadat nog nader van gedachten is gewisseld over het bovenaangehaalde artikel, komt het amendement Van Vuuren in stemming en wordt verworpen. Een amendement-De Savornin Lohman (beperking van de verplichting tot kooplieden) wordt daarentegen aangenomen, zoodat dus kooplieden verlicht zullen zijn hunne boeken over te leggen. Het geheele artikel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. ij art. 71 (reclames tegen den aanslag) merkt de heer De Savor nin Lohman (c.h.) op, dat dit moet worden in overeenstemming gebracht met het aangenomen amen dement op art. 67. De Minister brengt een wijziging in den aangegeven zin aan. De heer Teenstra (v.d.) acht deze w|jze van behandeling eenigs- zins zonderling. Zoo straks heeft de lieer Tydeman gezegd, dat men de overlegging der boeken in tweede instantie wel kan eischen. Spr. be grijpt daarom niet waarom de minis ter zonder eenigen aandrang van de Kamer, behalve van den heer Loh man, plotseling deze wijziging aan brengt. Waarom mag men nu land bouwers en lieden, die in de vermo gensbelasting zijn aangeslagen, wan neer zij tegen hun aanslag recla meeren, niet verplichten hun boeken en bescheiden over te leggen? Spr. stelt dus een amendement voor om de oorspronkelijke redactie van art. 71 te horstellen. Hiermede yereemgt zich de heer De Meester (u.1.) De heer Van Vuuren (r.k.) vindt, dat, wanneer men de categorie van personen van art. 67 beperkt en haar in 71 weer uitbreidt, voor belasting-ambtenaren de verleiding schept den aanslag zóó in te richten, dat de mqu reclameeren moét (protesten). Dan krijgen de ambtenaren toch in tweede instantie zijn boeken te zien, Maar de heer Vliegen (s.d.a.p.) legt uit, dat het hier twee geheel verschillende ge vallen zijn. Wij hebben hier te doen met geschillen, waarin van weers kanten bewijs moet worden geleverd en bovendien met gevallen, waarin wegens niet aangifte ambtshalve is aangeslagen. Als men dan reclameert is 't toch volkomen rationeel dat men van den reclamant bewijs vraagt voor zijn beweringen. Het resultaat is, dat het amende ment van den heer Toenstra wordt aangenomen en dus de oor spronkelijke redactie van dit artikel 71 wordt hersteld, n.1. de verplich ting tot overlegging van boeken en bescheiden bij reclame onbeperkt blijft gehandhaafd. Op 't eiud van de vergadering kreeg de Minister een kleine terechtwijzing van den voorzitter. Hij had name lijk, staande de vergadering, zonder overleg met de Commissie van Voor bereiding, een wijziging van een artikel ingediend en de voorzitter vermaande Z. E. om dit to vermyden. Nauwelijks echter was deze ver maning geuit, of, by het volgende artikel, bleek dat de minister alweer een wijziging in zijn zak had. (Zie op Zaterdag 23 Mei, in Casino(groote Zaal). Introductie's voor Leerlingen en Oud-Leerlingen te bekomen DIJKSTRA AT 37. Diegene, welke bij eventueel verkeerd bezorgen, een paar Schoenen in ontvangst heeft ge nomen (een hooge en lage), wordt beleefd doch dringend verzocht daar van kennis te geven bij C. ADRIAANSE en A. PELSER, Keizerstraat 15-17. Gevraagd een flinke Dienstbode. Adres: Hotel „Den Burg". Mevrouw Putman Cramer, Plant soenstraat 7, vraagt tegen 1 of half Juni een net tweede Meisje voor dag en nacht. Zich aan te melden des avonds na 8 uur. Den 16den Mei hopen onze geliefde Ouders HIELKE DOLSTRA cn ANTJE VAN DER WOUDE, hunne 45-jarige Echtvereeniging te ji herdenken. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blij ven is de wensch S van hunne dankbare Kinderen, jj Behuwd- Klein- en Achterklein- kinderen. De Heer en Mevrouw RAHDER- van Oorschot geven kennis van de geboorte hunner Dochter OLARA ELVIRA. Helder, 15 Mei 1914. Eenige en algemeene kennisgeving. AAFI BAKKER en ALBERT VAN DUREN hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats hebben (bij volmacht) op Woensdag 3 Juni a.s. Den Helder, Gravenstraat 80, J5 Mei 1914. Soerabaja, Ondertrouwd: HERMANUS ERASMUS JANSEN en JACOBA JOHANNA GERARDA OE BUNJE. Helder, 13 Mei 1914. Huwelijksvoltrekking 28 Mei 1914. Basstraat No. 72. Binnenhaven No. 108a. De Heer en Mevrouw COHEN STUART- HISSINK, Kanaalweg 169, zullen gaarne ontvangen op 17 en 24 Mei a.s. De Heer en Mevrouw NANNING- GODDEFROY, Binnenhaven 4, zullen gaarne bezoeken ontvangen op 17 en 24 Mei. Afd. HELDER. Algemeene Vergadering op MAANDAG 18 MEI a.s., des avonds 8 uur, in de Consistoriekamer v/d. Westerkerk. AGENDA: Behandeling Vragenlijst. Bestuursverkiezing. Verspreiding lectuur. De Secretaris. Mevr. Ferwerda, Zuidstraat 18a, vraagt tegen 25 Mei een flink Dag meisje, niet beneden de 16 jaar. BijdeNederiandsch Indische Tafnk- Stoomboot-Maat schappij bestaat gelegenheid tot plaatsing op onze Hollandsche stoomers, varende in Oost-Indie, 3 jarig dienstverband, voor Assistent-Machinisten, voorzien van 3-jarig Ambachtsschool- diploma en die eenige jaren op scheeps- machinefabriek gewerkt hebben als bankwerker-leerling. Bevaren sollicitanten genieten de voorkeur. Informaties en conditiCu: Korte Vyverberg 4. 'sGravenhage, Af- deeling Scheepspersoneel. Gevraagd tegen 15 Juni, door ser geant-majoor der Infanterie, (gehuwd zonder kinderen) een ongemeubileerde Zit- en Slaapkamer "met gebruik van keuken, liefst omtrek station. Brieven No. 190 Bureau v. dit blad. Een beste Noordzee Blazer te koop met inventaris (56 voet over stevens lang en 18 voet wijd. Te bezichtigen op de werf van IJ. J. ALKEMA, te Makkum. Gevraagd een Woonhuis op netten stand, huurprijs omstreeks f 300. Aanbiedingen per brief onder No. 182, Bureau van dit blad. Te huur een net gemeubileerde Zit kamer en flinke luchtige Slaapkamer en Suite, "van gas en alle gemakkéi\ voorzien. Adres: Weatstraat 65. Te huur een net gemeubileerde Kamer met een aparte Slaapkamer, met of zonder pension. Ook genegen commen saals te houden, met vrije kamer. Te bevragen: Breewaterstraat 6. Te koop twee groote Burgerwoonhuizen, Laan No. 44 en 46; Te bevragen: FORRER,'Laan 46. TE KOOP eerste soort Glansverf per Kilo Japan-Wit f 0.75, Donker-groen f 0.60, Zeegroen f 0.50, Wit, Geel, Bruin f 0.45, Zwart f 0.40. - GRONDVERF f 0.35. Adres: KLEIN, Bassingracht 4 en 1. Bestellingen per Briefkaart worden bezorgd. Bouwkunde. Les aangeboden door Leeraar M. O. Teekenen. Brieven No. 184 Bureau van dit blad. is een zeer belangrijke uitvinding voor corpulente Dames, omdat de aan de binnenzijde van dit corset aangebrachte BUIKGORDEL iedere iichiwuisdikto zomicr eeidjjc;; nadeeligen druk vermindert en daardoor de meest corpulente Dame een onberispelijke, moderneliguurgeeft. Bekende Specialiteiten op medisch gebied hebben hunne goedkeuring I te kennen gegeven over het Training-Corset „THE PERFECT en bevelen dit ten zeerste aan. Wettig gedeponeerd No. 3446041 Alleen verkrijgbaar te den Helder bij de Kanaalweg naast het Postkantoor. Keizerstraat bij de Keizersbrug.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2