HELDERSCHECOURANT No. 4312 ZATERDAG 16 MEI 1914 42e JAARGANG Tweede Blad. Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaal weg 112 Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgraolit. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstelllngen Koningstraat, Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 17 Mei. Concert van het Stafrau/.iekcorps dor Kon. Marine, Park achter het Paleis. 4 uur. 28 Mei. Frysk Selskip „Gysborl Japlcx". Casino, (kleine zaal) half negen. 28 Mei. Cursus-Bat in Casino, (groote zaal). LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Boroep: Woonplaats: Van: Gel.: 1,. Visser, stoker R.W., Kanaalw. 19, A'dam. E.L. S. Kuiper, smid,Blauwe Koot, Amsterdam. G. K. J. do Jong, zeeman, Waclitstr. la, ld. C.A.Goed.workm Jl.W_Gravonstr. 24 id. N.H. W. Brouwer, werkm., Huisd. 8, Kleef (D.) R.C. J.G.Kuppold1,werkin.,J.in,tVcltslr.7,A'dam. N.H. .1. de Man, gepd., Aohtergr. W. Z. 32, '8 llago. G.K. M. v. d. Bos, sorgt. d. m., K.dw.str. 38. R'dam. N.H. P. v. d. Nieuwenhuizen, oflle. v. goz., Hoofdgr.8ti, Utrecht. D. Swart, mazijnkn., Brouwerslr. 21, A'dam. V. C. Hoep, xnodiste, Weststraat 120, Schagon. J.8.0.Melïert, b.tceken., Kanaalw.88, 's Hago. J.P.Stias, arb. H.lJ.S,M.,Kroonsti-81,Velsen. F.51.Luthor,z.,Ouslslootsir.38, Ooslorwijk. N.J.Singels, k.art., Weststr.101, Gorlnchon. J. Buurman, huisli., Nieuwstr.33. Barsingerh. F. Palnilioek,mailn.,Kuipo[Str.]6tN.Helvoet. R.C. P.Leegwater,z.v.pl.uiaj.,Laiige8tr.22a,U rsom. N.H. C.Lissauer,gez.julfr., Kanaalw.67-ftS, A'dam. N.I. G.M-C.NaudintenCato-Gebol, z„ Biniienh. 4, Hilvorsum. N.H. La Madelelne, Eng. Staatskerk. - .1. Biiter, workm.U.W.,Diaconiostr.42,A'dam. N.H. J.deBoor.veoli.kn., Koegras 109, A.Pnulowna. R. C. H. J. RUfkogol, om. v. gez., Utrecht.Rem. VERTROKKEN: NaamBeroepVanNaarGol.: M.P.v.Bommel,bootsm.,Ruijterstr.l9,N.Holv. R.C. J. v.d.Kwast,Korp. torp.,Binnnnli.71, A'dam. W. l'.deLangen,arb.,Visclisti.19,Alkmaar, (icon. P-A.Cliaudio",korp.8t,,Moloii9lï.31,Zuetorw. Ö.G. P. Stikkelorum,marin.,Kapperstr.l4, A'dam. N.H. L.Franken,R.Ontv.,Binnenh.l03,Manstriclil. A.Ru||tngaart.sum.S.Sp.,Binnenh.49, Utrecht. Wed.J.doMculdor,zonder, Wagonstr.7,A'dam. R.C, W.F.3pangonberg, Vlamingstr. 25, R'dam. J.C.London, schilder, Kelzerslr. 82a, A'dam. N. Jansen, lelterz., Scliagenstr. 30, Zwolle. Buitenlandsch Overzicht. De Belgische Senaat heeft thans ook het schoolwetontwerp-Poules aangenomen met de stemmen van rechts tegen links. De bladen bevatten beschouwingen over de jongst aangenomen sociale verzekeringswetten. Van links meent men dat 't bij de behandeling wat overhaast is gegaan en dat de som die de regeering meent dat te haren laste zal komen veel te laag is opge geven. De rechtsche bladen zyn het met die beweringen natuurlijk niet eens, hoewel zij, speciaal wat de kosten betreft, toegeven dat moeilijk juiste cijfers te geven zijn. Ons land heeft met de ouderdorasverzekering dezelfde ervaringen opgedaan. Over 'l algemeen rolt de parlementaire machine in Belgis en ook in Enge- land sneller dan bij ons. In Enge land kwam het parlement, in 8 dagen tijds klaar met een geheel nieuw verzekeringssysteem. De Belgische Kamer heeft aan de behandeling 12 zittingen gewijd en kwam in 10 dagen klaar. Hierbij dient echter nog opgemerkt te worden dat de com missie van XV, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle partijen twee en twintig zittingen aan het onderzoek van het regeeringsont- werp had besteed. De verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouder dom is verplicht, meldden wij reeds, met bijdrage door den verzekerde, den werkgever en den Staat, en geldt voor allen die minder dan 2400 francs 1200 gulden verdienen). Het ouderdomspensioen zal 1 franc daags bedragen op 65 jarigen leeftijd. De jaarlijksche bijdrage van den Staat wordt op 20 millioen geschat plus 5 a 6 millioen voor sanatoria en speciale ziekeuinrichtingen. In ons land zijn we nog zoo ver niet opgeschoten. Onder den titel „een grensincident" wordt door „Reuter" bericht dat twee Duitsche officieren, met de sabel gewapend, de Fransche grens overschreden en zich volstrekt niet stoorden aan de opmerkingen der op het land werkende boeren. Later keerden zij terug, 't Komt ons voor dat het een nietig voorvalletje is, dat al te zeer tot „incident" is op- geblazeu maar de Franschen, al thans een deel van hen, is op dit punt nog al prikkelbaar. De radicale senator Gervais heeft zich uitgelaten over den politieken toestand na de verkiezingen. Hij verwachtte wel „nog al rumoerige" kamerzittingen en meende dat de vereenigde en onafhankelijke socia listen met de geunifieorde radicalen een bloc zullen vormen, dat wel niet de meerderheid heeft, maar door zijn getalsterkte toch wel in staat zal zijn op vele punton zijn wil door te drijven. Verandering omtrent den driejarigen diensttijd bij het leger verwachtte hij niet, wijl de socia listen zoo zij daar opdringen geen voldoende steun zullen vinden. De Duitsche minister van Buiten- landsche Zaken Von Jagow heeft in den Rijksdag een rede gehouden die nog al de aandacht trekt, maar nog al tot gerustheid stemt. De algemeene ontspanning in Eu ropa is toegenomen en de liquidatie der Balkanzaken zal wel een bevre digend einde geven. Het bevriende Turksche rijk zal zich kunnen her stellen, wanneer de vrede onder de verschillende elementon in de nieuw verdeelde bevolking kan worden be waard. Een goed vooruitzicht geeft het besluit der Porte om in Armeni&^net hervormingen te beginnen. Wat Albanië betreft: het stond te voren vast, dat de vorst voor een buitengewoon moeilyke taak. zou komen te staan. Daarbij komt, dat sommige stammen zich niet willen schikken, maar nu Griekenland zich heeft teruggetrokken, zal de controle commissie de zaak wel in orde kun nen krijgen. Vele persberichten waren bovendien meer op sensatie dan op waarheid berekend. Wat het Drievoudig verbond be treft zal Duitschland steeds opkomen voor zijne belangen en rechten evenals voor die zijner bondgeuooten. Over Roemenie liet Von Jagow zich zeer gunstig uit. Wat de verhouding tot Rusland betreft (het teere punt) zeide Von Jagow: „In de Russische pers valt een steeds scherper wordende toon te hoor en en op verschillend gebied wordt er een stelselmatige campagne gevoerd. Dat kon ten slotte in de Duitsche pers niet onbeantwoord blijven, maar de regeering houdt zich buiten hetgeen de bladen schrijven. Men oordeelt in 't Buitenland steeds veel scherper over Duitschland, dan over andere landen. Rusland en Duitschland kunnenzeergoedin vrede met elkander leven en daarom mag er nietjeunstmatig een tegenstelling worden "gemaakt en is het niet ge oorloofd de volkshartstochten wakker te roepen." Over 't algemeen vond de rede in den Rijksdag grooten bijval. De pers in Oostenrijk Hongarije toont zich over de rede ook voldaan. Alleen de passage over Roemenië beoordeelt men hier en daar niet zoo gunstig. De scheepvaart door het Panama- kanaal js geopend voor kleine schepen en voor sleepbooten met een kleinen sleep, 't Was noodig wijl het spoor wegverkeer door den oorlog in Mexico grooto belemmering ondervindt. Tampico is na beschieting in handen gevallen der conscitutionalisten, de firma Caranza en Villa die de troepen der federalisten met groote verliezen verdreven. De vertegenwoordigers der olie maatschappijen hebben president Wil- son om uitzending van troepen ge vraagd ter bescherming der olievelden. President Wilson overweegt, maar men vreest dat hij soldaten zal kunnen later, landen daarauders...dc wapen stilstand zou verbroken worden. De rebellen zullen nu wel verder oprukken naar de hoofdstad. Het is bij de inneming van Tampico zeer heet toegegaan, vooral op het laatst. Volgens berichten uit Vera Cruz is het aantal gesneuvelden buitengewoon aanzienlijk, aan de zyde der rebellen alleen zijn niet minder dan 15U0 tot 2000 man ge vallen. Vrijdag voor acht dagen schoten do Constitutionnalisten de olie-tanks van de „Mexican Eagle Oil Company" in brand. Twee dagen en twee nachten brandden deze aan een stuk voort en de vlammen wierpen een schel licht over de stad en de geheele omgeving. Bij liet licht van Lord Cowdray' brandende olie-tanks", ver telde een Amerikaanseh vluchteling, die in een barkas den geheelen strijd uit de verte volgde, „kondon wij zien, hoe troepen vrouwen en kinderen door de Panuco-ri vier waadden om naar Arbel Grande te komen, waar de rebellen zwaar geschut hadden opgesteld om de Mexicaansche kanon- neerbooten te beletten na^tr de Golf van Mexico te vluchten." PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Kon. besluit is een pensioen van f984.— verleend aan den heer H. Roukens, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Nader vernemen wij, dat de matroos Veenstra, die een paar dagen geleden door een ongeval, het vallen van een blok uit de mast aan boord van Hr. Ms. „Zeehond" werd getroffen, Donderdagnacht in het Marine-Hospi taal is overleden. „Geestelijke Bijstand". De Vereeniging „Geestelijke Bij stand" hield Woensdagavond eene algemeene vergadering in de Nieuwe Kerk. Uit het op die vergadering uitgebrachte jaarverslag ontleenon wij hel volgende: Het dienstjaar 1913—'14 heeft geen ongunstig verloopig gehad. Voor een vrijzinnig predikant bleek arbeid te over op de vloot en die arbeid wordt door velen gewaardeerd. 182 schepo- lingen ontvingen godsdienstonderwijs van. den voorganger van G. B., 37 zijn als lidmaat tot de Herv. Kerk toe gelaten. Huisbezoek in de gezinnen der gehuwde schepelingen geschiedt geregeld. Ook marine-hospitaal en provoost zijn op gezette tijden be zocht. Het Bestuur houdt zich aan bevolen voor de toezending van stichtelijke lectuur. De kas verkeert niet in zeer rooskleurigen toestand: kasgeld op 31 Maart 1913 f 545.74; contributie f 845.70, tweede deel van de opbrengst eener collectereis f596.14, rijkssubsidie f1500.— totaal f3487.58 aan ontvangsten, waartegen over staat aan uitgaven een bedrag van f 3094.39l/2l zoodat op 31 Maart 1914 in kas was f393.l8V2- Deze uitkomst lijkt oogenschijnlijk nog al gunstig, doch wanneer men bedenkt, dat bij den aanvang van het dienst jaar het batig saldo f 545.74 bedroeg, en verder, dat onder de ontvangsten de extra ontvangst van bijna f600, zijnde het tweede deel van de col lectereis der h.h. Onnekes en Poort begrepen is, dan staat het met de finantiën der vereeniging zeker niet rooskleurig. Het ledental bedroeg op 31 Maart 708, zijnde iets minder dan het vorige jaar. Ingediend wordt een concept- begrooting voor "het loopendo ver- cenigingsjaar. De ontvangsten worden daarbij geraamd op f2400.-, de uit gaven óp f3195.—, zoodat een nadeelig saldo geraamd wordt van f 40Ö. - Als bestuurslid wordt her kozen ds. Onnekes, terwijl in de vacatures van de heeren Schoo en Schreuders, die bedankten, worden gekozen de heeren A. Yos, luit. ter zee le kl. en J. C.Schraver, kapitein der mariniers. „Ons Belang". Na indiening van het request van 4 April 1914 is aan het Hoofdbestuur van „Ons Belang", vereeniging van onderofficieren, enz. der Ned. Land macht, gebleken, dat tal van non- combattante-onderofficieren der Land macht van verschillende categoriën door de voorgestelde jaarwedde-rege- ling niet of niet noemenswaard in inkomen zullen vooruitgaan en voor dezen uitbetaling van de achterstallige jaarwedde (zooals 4 April j.1. werd verzocht) geen hulpmiddel kan zijn om zonder moeilijkheden over te gaan van de uitbetaling per week tot die per maand. Daarom heeft het Hoofdbestuur van voornoemde onderofficiersvereeniging zich wederom tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek, be doelde overgang gemakkelijker te maken door eene regeling vast te stellen als voor de combattanten heeft gegolden, n.1.dat de jaarwedden in 1914 aan de non combattanten zullen worden uitbetaald tot 1 Augustus per halve maand, van 1 Augustus tot 31 December per 3 weken en na dien datum per maand. Aanbesteding. Vrijdagmiddag werd door den luit.- kwartiermeester van het garnizoen alhier aanbesteed de leverantie van gerookt- en pekelspek ten behoeve der soldaten menages gedurende het 2e halfjaar 1914. Levering pl.m. 2400 K.G. Ingeschreven werd door de firma's T. Kroon, Helder voor f 0.50 per K.G., D. de Groot, Alkmaar voor f 0.51, en C. de Beurs, Helder voor f 0.549 per K.G. Haring, geep en ansjovis. In de laatste twee dagen zyn aan den afslag gebracht 1130 tal haring, 380 tal geep en 127.000 stuks ansjovis. Haring gold f 1- ii f 2.75, geep f5.— ii f 10.25 per tal, ansjovis f7.35 a f8.65 per 1000 stuks. De gemiddelde opbrengst in deze twee dagen is dus pl.m. f4300.-. Programma van het Coucert te geven door het Stafmuziekcorps der Kon. Marine in het Park achter het Paleis, op Zondag 17 Mei, aanvang 4 uur. 1. Souvenir de Fëjen, Marche Militaire, Namerih. 2. Ouverture Favorite, Ferrand. 3. Invitation h la Valse, Weber. 4. Parado Militaire, Massenet. 5. Mosaique sur les ouvrages de Wagner, Burald. 6. Oriental Patrol, Banka. 7. Reservisten Marsch, Lüdecke. BINNENLAND. Bezoek van H. M. de Koningin van West-Friesland. Men schrijft uit Hoorn: 't Is waarlijk niet te verwonderen, dat er by de bewoners van West- Friesland een bijzonder groote be langstelling bestaat in het bezoek, dat H. M. de Koningin aan West- Friesland zal brengen, een belang stelling nog meer verhoogd, nu ook bekend-is geworden, dat Z. K. H. Prins Hendrik Hare Majesteit zal vergezellen. 't Is voor het eerst, dat aan dit deelte van N.-H. de eer te beurt valt, H. M. te ontvangen en al zal het bezoek slechts een officieus ka rakter dragen, toch is het een ge beurtenis voor West-Friesland, Maan dag a.s. de Koningin en Prins Hen dl ik te mogen begroeten. Omtrent den tocht kunnen we het volgende mededeelen. De route is vastgesteld als volgt: Aankomst Enkhuizen 9.17, tocht door de stad, Bovcnkarspel, Grootebroek, Hoogcarspel, Westwoud, Oosterblokker, Westorblokker, Hoorn, Wognum, Nibbikswoud, Benning- broek, Midwoud, Medemblik, Twisk. Abbekerk, Opmeer, Spanbroek, Op dam, Hensbrook, Ursem, Avenhorn, Midden Beemster, West Beemster, Schermerhorn, Stompetoren, Alk maar. In Westwóud, waar men om 10 uur denkt aan te komen, zal een be zoek gebracht worden aan de boer derij van den burgemeester, den heer C. Neefjes, en bewoond door diens zoon. Deze boerderij is bekend om haar eigenaardige en karakteristiek versierde stallen. Jaar op jaar worden deze dan ook door tal van vreemde lingen, onder wie vele Amerikanen, bezocht. De stallen zijn in den zomer rijk versierd met echt Delftsch aarde werk. Maandag zal het vee in of bij den stal worden gedreven. Door Hoorn, waar men 11 uur aankomt, wordt gereden langs Koe- poortsweg, Achterstraat langs het Weeshuis met den gevelsteen als herinnering, dat de graaf van Bossu daar gevangen zat, en verder over de Nieuwstraat langs het Stadhuis, door de Kerkstraat naar de Kaas markt, waar gereden wordt om het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, langs de pas gerestaureerde Waag en het Westfriesch Museum. Over 't Groote en Kleine Noord en het Keern verlaat men de stad. Om 12 uur komt het hooge gezel schap te Medemblik aan, waar een bezoek zal worden gebracht aan het groote Watergemaal van de Vier Noorder Koggen en wellicht aan het Kasteel Radboud. In het Koggenhuis zal het noenmaal worden gebruikt. In Opmeer, waar men omstreeks twee uur aankomt, zal een bezoek worden gebracht aan de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „Aurora", direc teur de heer Dykstra. Deze fabriek, waarvan 8 September 1913 de eerste steen ia gelegd en die 1 Februari 1914 in werking is gesteld, is de eerste die gebouwd is naar gegevens van de bouwcommissie, ingesteld door den Bond van Zuivel fabrieken. Maandag zal het geheele I bedrijf, zoowel wat betreft het maken van boter als van kaas, in volle werking zijn. In Midden Beemster zal men om streeks 3 uur aankomen. In Alkmaar heeft om 5.20 aansluiting op den gewonen sneltrein plaats. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in April op gebracht f 18.535.687.09. De opbrengst in April 1913 was f 16,969,342,84', alzoo een vermeerdering van f 1,566,344,245. De meerdere opbrengst is in hoofdzaak te danken aan de successierechten, die f 1,174,683.95' meer hebben opgebracht. De belastingen, die een beeld geven van den toenemenden handel, nl. de invoerrechten, post- en telegrafie en loodsgelden, hebben minder opge bracht dan in de overeenkomstige maand in 1913. Alleen de posterij ging met ruim f16.000 vooruit. De totaio opbrengst over de 4 eerste maanden van 1914 is f3,677,968,515 hooger dan over het gelijke tijdvak in 1913. Opleiding inlanders tot oorlogsmatroos. Ingediend is een suppletoire Indische begrooiing voor 1914, bevattende voorstellen tot een algeheele her vorming van het bestaande korps inlandsche schepelingen, opdat van het inlandsch element op de vloot voortaan een ruimer en nuttiger ge bruik zal kunnen worden gemaakt dan tot dusver het geval is geweest. Voor de opleiding zal te Makasser een kweekschool worden gebouwd, welke onder bevel zal staan van een zeeofficier. De bouwkosten worden geraamd, met bijbehoorende verblijven voor den commandant en de officieren en met inbegrip van een sloepenloods, met huisraad, inrichting enz., op f 812,000, waarvan voor 1914 f 100,000 noodig zal zijn. De sterkte van het inlandsche per soneel zal bij de tegenwoordige in richting yan de vloot 1615 koppen moeten zyn voor het voltallig houden van deze sterkte zullen jaarlijks on geveer 165 .opgeleide manschappen moeten worden afgeleverd. De soldijregeling en het voedings- taricf worden verbeterd. Het dienst verband is voor allen zes jaar. De opleiding van stoker-olieman tot korporaal-machinedrijver zal by het marine-etablissement te Soerabaja geschieden. De handgelden zyn f 100 voor licht matrozen, verhoogd met f25 voor hen, die reeds lezen en schrijven kunnen en f120 voor leerlingen-stoker. De nieuwe regeling zal omstreeks 1 October in werking treden. Zoolang het gebouw niet gereed is, zal te Makassar reeds voorioopig voor op leiding worden gezqrgd, waartoe al daar o.a. een flottieljevaartnig zal worden gestationneerd. De Viootbouw. Het Nederl. Correspondentiebureau voor Dagbladen zendt ons het vol gende bericht ter plaatsing: De vice-admiraal Tydeman is thans omstreeks een maand in Indië om zich te kwijten van de hem door de Regeering verstrekte opdracht met betrekking tot de plaats, waar de vlootbasis zal worden gevestigd. De correspondentie wordt telegra fisch gevoerd, en de resultaten moeten van dien aard zijn, dat de indiening van het wetsontwerp tot viootbouw in de volgende maand kan worden verwacht. Naar wij van gewoonlijk goed in gelichte zijde vernemen, zal door den minister worden voorgesteld den bouw van drie dreadnoughts van omstreeks 24.000 ton waterverplaatsing, bene vens van een evenredig aantal kleinere schepen (kruisersen torpedomateriaal) Zooals bekend is, stelde de Staats commissie voor de verdediging van Nederiandsch-Indië zich in haar Rap port, bij de samenstelling van het vlootbouwplan, op het standpunt, dat het noodzakelijk is, dat de minimum sterkte der in Indië steeds aanwezige zeemacht zal bedragon 5 pantser schepen (dreadnoughts) van 21.000 ton, 6 torpedokruisers van 1200 ton, 8 torpedojagers van 500 ton, 8 onder zeebooten van 380 ton, Storpedebooten van 300 ton en tenminste 2 groote mijnenleggers. Hiervan zyn aanwezig, wanneer de bij de Indische begrooting voor 1913 gevoteerde vaartuigen zijn gebouwd, 8 torpedojagers, 3 onder zeebooten, 8 torpedobooten (voorioopig) en 2 mijnenleggers. Brand aan boord. Het Zweedsche stoomschip „Gerd" is met brand in het voorruïm te IJmuiden binnengeloopen. Het behoort aan de Aktien Polar Gesellschaft en was op reis van Riga naar Duinkerken. Donderdag, toen de „Gerd" zich nabij de Hollandsche kust, ter hoogte van Nieuwediep bevond, bemerkte een matroos, dat de ijzeren dekplaten, die zich boven het groote ruim be vinden warm waren. Het was zeer moeilijk te onder zoeken of men hier werkelijk met brand te doen had, daar de zware deklading oen nauwgezet onderzoek nu juist niet bepaald in de hand werkte. Voor alle zekerheid werd de dek- waschleiding in werking gesteld. Met één slang zonder straalpijp nog wel, werd water op de warme ijzeren huid gespoten. Naar de bemanning mede deelde, sloeg de stoom er af. De gezagvoerder beslootscheepsraad te houden. Allen achtten het gewenscht Nieuwediep binnen te loopen. De toestand werd echter betermen meende dat de warmte af nam en er werd weer door gevaren. Toen de toestand nogmaals verergerde, werd weer scheepsraad gehouden, maar wederom meende men een gunstige kentering in den toestand te bespeuren. Te IJmuiden evenwel voelden de platen zoo onrustbarend heet aan, dat de scheepsraad, ten derde male bijeengeroepen, besloot het zekere voor het onzekere te nemen en IJmui den binnen te loopen. Vandaar zou de steven dan naar de hoofdstad ge wend worden. Na zorgvuldig onderzoek door de Amsterdamsche brandweer kreeg het verlof naar Amsterdam optestoomen. Den geheelen nacht werd de dek lading opgeheschenmen meent, dat de brand langzamerhand door gebrek aan lucht of voeding begint te dooven, Het Seminarie te Katwijk afgebrand. Eergisteravond te ongeveer kwart voor acht werd in de afdeeling Kleenenburg van het R. Kath. Seminarie te Katwijk a. d. Rijn in een der bovenvertrekken brand ont dekt. Weldra sloegen de vlammen uit de afdeeling Kleenenburg naar buiten en stond het in lichte laaie. De jongens waren nog niet te bed en spoedden zich naar buiten. De stoomspuit uit Katwijk aan Zee, de brandspuit van Katwyk aan den Rijn, benevens de brandbluschmid- delen der inrichting zelf werden in werking gesteld, doch wisten van Kleenenburg waarin de slaapzalen en de speel- en gymnastiekzalen ge vestigd zijn, niets te redden, evenals ook van Middenburg. Alleen het hoofdgebouw Grootenburg genaamd en de kostbare kapel zijn bewaard gebleven, dank zij den gunstigen wind die van deze gebouwen afwoei. Daar op was dan ook het werken der brandweer gericht en het is haar gelukt. Een twee honderd man van de in dat kamp liggende troepen onder be vel van den majoor van het 2e batal jon 15e regiment waakte met de politie voor de orde, waartoe de luit. kol. Olzee hen ter beschikking had De leerlingen, in het geheel onge veer 200, vertrokken voor zooveel nog mogelijk naar huis. Te ruim elf uur was het voorste gedeelte uitgebrand en behoefde men voor de andere deelen niet meer be vreesd te zijn. De schade is zeer groot. Gebouwen en inventaris zijn echter verzekerd. Door de tegenwoordigheid van geest van do aanwezige leeraren zijn on gelukken voorkomen. De jongens werden allen in de cour geroepen voordat zij wisten dat gevaar dreigde en vandaar werden zij in veiligheid gebracht. Zooals wy reeds mededeelen, zijn ze, voor zoover mogelijk, gisteravond nog naar hun respectieve woonplaat sen toruggekeerdDe anderen werden te Katwijk en omliggende plaatsen ondergebracht. Groot was de toeloop van men- schen uit omliggende plaatsen, voor al uit Leiden en zelfs uit Den Haag. Er reden den geheelen avond tot laat in den nacht, extra trammen. De staking te Zaandam. Burgemeester Ter Laan heeft, naar „Het Volk" meldt, in den .open brief van den Bond van Werkgevers aan leiding gevonden, zich als bemiddelaar terug te trekken. Hij deed dit met het volgende schrijven4 Zaandam, 18 Mei 1914. Aan het Stakingscomité „Ons Huis", Zaandam. Geachte Heeren, In den „Open Brief'van don Bond van Werkgevers wordt mijn onpartijdig heid om als bemiddelaar op te treden, zoo zeer in twijfel getrokken, dat ik mij genoodzaakt zie, mijn aanbod van bemiddeling van 4 April, zij het zeer tot mijn leedwezen, in te trekken. U dankend voor het in mij gestelde vertrouwen, Hoogachtend, Uw dw. dr. (get.) K. TER LAAN. De stakers hebben, volgens „Het Volk", besloten den burgemeester te melden, dat zij zijn pogen hebben gewaardeerd, zijn terugtrekken be grijpen en hem dank brengen voor zijn welwillende poging. Stuurlieden-exsamens. 's Gravenhage, 15 Geslaagd groote stoomvaart tweede stuurman J. P. Leguit, derde stuurman J. A. Graven en J. A. Groot. De wonderdokter De Haas. heeft zijn villa „Habis Percara" aan den Haagweg wegens huiselijk on genoegen verlaten. Op verzoek van den heer De Haas heeft de burge meester van Zoeterwolde een politie post voor de villa geplaatst om te verhinderen dat de geneeskundige practijk buiten den wonderdokter wordt voortgezet. De brandstichting in de kazerne te Ede. Gisteren heeft voor den Krijgsraad te Arnhem terecht gestaan desergeant, beschuldigd van brandstichting in de kazerne te Ede. Bij het voorioopig onderzoek is het navolgende gebleken. De sergeant had in de cantine zitten kaartspelen en daarmee een bedrag van f 4 verloren. Om die schuld te delgen, eigende hij zich een bedrag van f 6 toe uit een gesloten kastje op oen onderofficiers- kamer, stak daarna het nachtleger onder dat kastje in brand, liep naar beneden en ontmoette daar één der onderofficieren van de week, wien hy vroeg, welken dienst hij den volgondeu dag zou hebben. Beide sergeanten liepen al pratende vóór langs de kazerne waar zij den brand ontdekten. De dader hielp toen zoo ijverig bius- schen (waarbij hij zich de rechterhand ernstig bezeerde door het inslaan van een ruit) dat de regimentscomman dant oen order uitvaardigde, waarin aan hem de tevredenheid werd be tuigd voor zijn doortastend optreden. Intusschen rezen bij het met het onderzoek belaste rykspolitiepersoneel vermoedens tegen den sergeant, die, toen hij hiervan de lucht kreeg, naar Duitschland deserteerde. Op 3 April meldde htf zich vrijwillig te Slenaken bij de marechaussee aan en bekende na verloop van eenige dagen zich schuldig te hebben gemaakt aan de brandstichting voorafgegaan door diefstal. Met de zes vorige brandstichtingen in de kazerne te Ede heeft hij niets uit te staan. De auditeur-militair eischte bekl.'s veroordeel ing wegens den diefstal tot 6 maanden militaire gevangenisstraf, wegens de brandstichting tot 3 jaar gevangenisstraf en wegens de desertie tot 3 maanden militaire detentie en vervallen verklaring van den mili tairen stand. De verdediger mr. J. W. Frowein, verklaarde met ontzetting het requi sitoir van den auditeur militair te hebben gehoord, dat hom veel te zwaar voorkomt. Een vreemde geschiedenis. Nader verneemt de „Ass. Ct.", dat R. H. uit Gasselte Woensdag te Assen gevankelijk binnengebracht, bekend heeft Geert Moek met een zwaren bongel of paal tegen het hoofd te hebben geslagen. Er was een veete tusschen een zekeren Vos en Moek, wat aanleiding was, dat H., een kameraad van Vos, Moek met den paal sloeg met het treurige gevolg, dat Moek overleed. Het lyk is door dedoctorenWiersma in Gasselternyveen en Haverkamp van Gieten geschouwd. Tweede Kamer. Vervolg van het Eerste Blad. Zitting van Vrijdag 15 Msi. De Kamer behandelde Vrijdag in hoofdzaak de heffing van een dividend belasting van 5 °/0 voor naamlooze vennootschappen. Nu zijn er Neder- landsche maatschappijen, die gedeel telijk of geheel in Indië werken, en dus in Indië öok belasting betalen. En nu stelde do heer Van Veen (c. h.) voor, dat ze naar evenredigheid hier minder zouden betalen. Maar dr. Bos (v. d.) zette uiteen dat dit niet gingdat dat een veel te belangrijke beslissing was om zoo maar even af te handelen. Urenlang werd gedebatteerd. Het resultaat is, dat de kwestie uitgesteld is, dat vóór 1 Jan. 1915 een wets ontwerp zal worden ingediend, waarbij wordt uitgemaakt in welke gevallen Nederlandsche vennootschappen, die haar arbeidsterrein ook tot de koloniën of tot het buitenland uitstrekken, hier te lande vermindering of ontheffing van belasting zullen krijgen. Daarna is nog behandeld de vraag, of aan gemeentebesturen inzage zal worden verleend van de rijks-kohieren van aanslagen in de inkomstenbelas ting. Met groote meerderheid is aldus beslist. Een amendement-Gerretson, om het Rijk te verplichten periodiek bovenstaande gegevens aan de ge meenten te verstrekken, is met 41 tegen 10 steramen verworpen. De gemeente-besturen hebben dus nu de bevoegdheid, de gegevens te vragen, die zij tot nu toe misten. BUITENLAND. Twso ernstige scheepsongelukken. Woensdag zijn naby de Engelsche kust twee ernstige scheepsongeluk ken geschied, waarbij verschillende personen omgekomen zyn. Des ochtends vroeg kwam in het Bristol Kanaal het stoomschip „Star of New-Zealand" in aanvaring met een loodskotter uit Cardiff. Deze laatste zonk drie minuten laterdaarbij ver dronken 5 personen van de 22 der bemanning. Het reddingswerk ging met zeer veel moeilijkheden gepaard. Het tweede ongeluk geschiedde 's morgeDS half drie in do nabijheid van Southwold. Een met steenkool geladen stoomschip, de „Turret Hill", sloeg, doordat de lading begon over te gaan, op zij. Men vreest dat de bemanning bijna geheel n.1.13 koppen, omgekomen is; de eerste machinist werd, na eenige uren in het water gelegen te hebben, door het Belgische stoomschip .Kreraline" opgemerkt en aan boord genomon waar hij het verhaal van het ongeval deed. Een heldin. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd te ongeveer drie uur door een onbekende een revolverschot gelost op den wisselwachter Poulain te Chantilly. De vrouw van den zwaargewonde kwam op diens geroep uit haar woning en trachtte hem hulp te verleenen. Herhaaldelijk moest zij die taak onderbreken om de eeintoestellen te bedienen en te zorgen, dat geen ongelukken plaats vonden op dit druk bereden traject Eindelijk liet zij een sneltrein stoppen en haar stervenden man opnemen. Tot zes uur in den morgen, toen de plaatsvervanger kwam, bleef do dappere vrouw op haar post. Van den moordenaar is geen spoor gevonden. Tingeltangel-Artiesten. Uit een proces, dat te Londen wordt gevoerd, is weer eens gebleken, wat tingeltangel-artiesten in Enge land kunnen verdienen. Een zekere Will Evans had een contract met een firma, die verscheiden Music Halls in LondeD heeft, om vier maal per avond op te treden en ontving daarvoor f960 in de week. Dat con tract was aangegaan voor een groot gedeelte van het jaar. Zoo had hij voor 1914 een contract voor 36 weken. Voor 1915 had hij een van 88 weken, voor 1916 van 87 weken, voor 1917 van 36 weken, voor 1918 86 weken. En met elk jaar zou de bezoldi ging stijgen. In 1918 zou hij een f1285 in de week verdienen. Maar Evans heeft het inooten opgeven. Zijn dokters voorspelden, dat hij keeltering zou krygen, wanneer hij met dat vermoeiende zingen doorging. Hij heeft nu een rol in een komedie van het Gately Theatre en verdient daarmee f 960 in de week. De Music- Hall-firma heeft hem deswege wegens contractbreuk voor den rechter ge daagd. LUCHTVAART. Militaire vliegers gedood. Londen, 15 Mei. Een militaire vlie ger en zijn mécanicien zijn bij North Aller ton gedood tijdens een vlucht, ondernomen door het koninklijke vliegescadrille van Schotland naai de vlakte van Salisbury. Aan de vlucht namen tien een dekkers doel. Bij North Allerton geraakten zy in een dichten nevel en waren gedwongen te landen op hoogst moeilijk terrein. Vijf der vliegtuigen zijn zwaar beschadigd, dat waarin de twee omgekomenen zaten kantelde bij de landing om doordat het met een heg in aanra king kwam. De twee slachtoffers zyn nagenoeg onherkenbaar. SPORT. Voetbal. Wedstrijden voor Zondag a.s. Terrein Strooweg. 10-11.80 H.F.C.IV-B.V.V.II. 8—4.30 H.F.C. II-Emma. 4.30-6 H.F.C. III H.B.S.-scholieren. Op Texel. Sportclub Texel - H.F.C. I. Naar w(j vernomen zal ook H.F.C. I deelnemen aan de wedstrijden uit geschreven door H.B.S. op het nieuwe terrein aan den Bol weg. Uitslag Holland Oenemarken. Indien de uitslag van den wedstrijd Holland-Denemarken, welke ons recht streeks uit Kopenhagen wordt geseind, ons voor het sluiten van het Telegraaf kantoor (8 uur) bereikt, zal deze aan ons bureau, Koningstraat, worden bekend gemaakt. ZOMERDIENST op de Hollandsche Spoor. 1 Mei 1914. Van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Aankomst 5.15 's Maandags en daags 7.40 na feestdagen doch niet op 1 Juni. 6.26 Zondags niet. 9.10 6.59 op Zon- en feest- 8.06 dagen tot Alkmaar 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Schagen 8.46 2) 9.02 11.37 11.55 2.21 1.48 Zondags niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.32 10.54 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 7.34 6.04 Zondags niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9. Zondags, alleen van af Alkmaar 10.07 9.44 11.47 12.64 3.26 8.88 6.07 6.26 7.32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 Uit den Omtrek. Bij K. B. is, ingevolge de Weduwenwet voor de gemeente ambtenaren 1913, hot navolgende pensioen verleend, als aanS. D. Boom, weduwe O. C. Hulst, burge meester van Zijpe en Callantsoog, f621. Callantsoog, 15 Mei. Naar we vernemen, hebben 14 van de nielkleveranciers aan de kaasfabriek „De Onderneming" te Groote Keeten het adres geteekend, waarin ook verzocht is, den heer Jb. Visser als kaasmarkter weer te benoemen. Enkele leverauciers meen- den om de een of andere reden niet te kunnen teekonen, doch gaven wel te kennen, dat ze het met de strek king van het adres eens waren. Zaterdag 16 Mei, den uitbetalingsdag aan de fabriek, zal het adres bij de vennootschap worden ingediend. Anna Paulowna, 15 Mei 1914. Gisteravond vergaderde de Bree- zandsche Oymnastiekvereeniging in de zaal van den heer Borst. De Voorzitter, de heer Joh. Davids, opende de vergadering, heette de dames- en heerenleden welkom en las de punten van behandeling voor t. w. 1. Vaststelling reglement. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Verkiezing Bestuur. 4. Rondvraag. Wat punt 1 betrof, het reglement, opgemaakt door het Voorioopig Be stuur, werd met algemeene stemmen aangenomen. 2. De rekening van den penning meester wordt goedgevouden. Daar thans over f 24.75 beschikt kan wor den, werd besloten tot uitbreiding van het aantal toestellen (voorioopig een ladder). 3. 't Bestuur werd als volgt samen gesteld Voorz. Joh. Davids. Vice Voorz. Jb. Hoonard. Secr. Ph. F. J. de Wilde. Penningro. Ant. Borst. Comm. P. Broers. 4. Op voorstel van een der leden wordt de Vereeniging omgedoopt in Gymn. Vereen. „Turnlust". Eveneens wordt met algemeene stemmen aan genomen het voorstel, om tot ster king van het vereenigingsleven, eens in de drie maanden een gezellige bijeenkomst, wandel- of fietstocht te houden. Daar er verder niets te behandelen viel, vo.gde sluiting.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5