WITTE BIOSCOOP. KUNSTTANDEN. re ATLANTIS. BEECHAÜn PILLEN Advertentiën. Woensdags Alkmaar. Verkooping twee Huizen Filmschouwspel in 9 afdeeiingen. lederen avond slechts één voorstelling. Zondag 2 voorstellingen 5 en 8 u. Marine en Leger. B« Koninklijk besluit van 19 Mei 191* no. 60 ls met 20 Mei 191* de kapitein-luitenant ter zee H. G. Surle, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserdekachlp „Noord-Brabant" en op non-activiteit gestold. De kapitein-luitenant ter zee J. J. Oudemans wordt met gelijken datum eervol ontheven van de betrekking van chef van den dienst der onderzeebooten en belast met het bevel over Hr. Ms. pantsorschip „Noord-Brabant" terwijl met 2 Juni aanstaande do luitenant ter zee der le klasse M. Wijt wordt geplaatst in de Directie der Marine to Willemsoord en belast met do betrekking van chef van den dienst der onder zoebooten. MILITAIR AUTOMOBIELCORPS. Bij Kon. besluit van 19 dezer zijn benoemd bij het vrijwillig militair automobielcorps: tot kapitein, de lieoren S. VerhoefT, S. A. F. baron Croutz, C. F. Stokvis, F. W. des Tombe, W. Zweerts de Jong, D. P. Linthout. F. Brelton- steln, W. J. van dor Eist, D. T. Ruy», A. van Hoboken van Hoedekonskerke, jhr. rar. J. C. Schorer, J. R. Kemper baron van Iltersum, P. H. J. Nefkens en J. Eltzbacher, allen leden van het korps; tot eersto-luitonant, do heeren L. D. baron van der Qoes van Dlrksland. L. P. J. Geldens, M. R. baron Bentinck, L. van der Pol, A. E. Storm de Grave, Jhr. E. A. Stratenus, J. M. van Kem pen en H. B. Sanders, allen leden van liet korps; tot tweede-luitenant, de heeren C. Polis, E. Fuld en O. Blom, allen leden van het korps. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Java arrlv. 19 Mei van A'dam te Batavia. Rembrandt, thuisreis, vertrok 18 Mei v. Sabang. BlUiton arriv. 19 Mei van A'dam te Hamburg. Oranje, thuisreis, vertrok 19 Mei van Port-Said. Baljan) thuisreis, vertrok 20 Mei van Caddalore. Nias, uitreis, is 20 Mei Kaap Bon gepasseerd. Rlouw, uitreis, vertrok 9) Mei van Suoz. v. 90 Mei te Antwerpen. Rotterdamse!» Lloyd. Dell arriveerde 20 Mei van Hamburg te R'dam. Walcheren, van Saigon naar Bordeaux en R'dam, passeerde 20 MelKaap St. Vlncont. Kawi, thuisreis, vertrok 18 Mei van Tanger. Samarinda, thuisreis, passeerde 18 Mei Perlm. DJocja arriveerde 20 Mei van R'dam te Batavia. Goontoer, uitreis, vertrok 90 Mei van Suez. Jacatra, thuisreis, vertrok 18 Mei van Padang. Menado, thuisreis, ls 20 Mei Sagres gepasseerd. Ophir, uitrei», is 90 Mei Ouessant gopassoerd. Kon. Holl. Lloyd. Hollandia, uitr., pass. 20 Mei Fernando Noronha. Rijnland, uitrois, arrlv. 20 Mei te Pernambuco. Salland, uitreis, passeerde 19 Moi Tenorlffe. Gelrla vertrok 20 Mei. v. A'dam n. Buenos-Ayres. Gooiland, tbuisr., pass. 20 Mei Fernando Noronte. Kon. West-Indische Maildienst Luna vertrok 20 Mei van A'dam n. West-IndiS. (Zie verder Tweede Blad). Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Verzendingsweg. Per: Datum der bezorging. Tijdst. dor laat. busL a/hPostk. zeepost vla Amsterdam 6 Juni zeepost vla Rotterdam 29 Mei Hou. mail via Genua 2 Juni Holl. mail via Marseille 26 Mei Fran. mail vla Marseille (v. Atjoh, Sumatra's Westkust en Benkoe- len, alleen op verlan gen der afzenders). Dultsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billlton en Borneo Eng. mail via Brindlst 5 Juni Holl. mail via Genua 2 Holl. mail via Marseille 26 Mei (alloen op verl. d.afz.) Fran. mail via MarseiUe DultBche m. via Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra eiken Vr(Jd. 2 Juni 96 Mei Ene. mail vla Brlndtsl HoTl. mail via Genua Holl. mail via Marseille (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail via Marseille (voor Atjeh alleen op verlangen d. afzend.) Dultsche m. via Napels Naar Guyana (Suriname) zeepost vla Amsterdam mail vla (Jueenstown mail vla Southampton (alleen op verl. d. aft) mail via St. Nazalre Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: Juni eiken Dinsd. en Vrijdag 1 Juni of Queonstown mail vla Hamburg (alleen op verl. d. aft) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba zeepost via Amsterdam Juni 6A5 's av. (alleen op verl. d. afz.) mail via Engeland 1 6.66 Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.40 's namiddags. Marktberichten. Beverwijk, 19 Hei 191*. Aaperges le soort (dik) f3*-*0 per 100 ld. ld. blauw f20—26 per 100 boB; ld. 2e soort dun f 14-20 per 100 bos; id. ld. blauw fl2-16 per 100 bos; rabarber f6—7 per 100 bos; raap stelen fO-O per 100 bos- radijsfO-OperlOOboa; wortelen f00- 00 per 100 bos; salado f2—8 per 100 krop; posteioln f00—00per 100ben; spinazie f 100-120 por lOOkist. bloemkool 100-00 per stuks. Aanvoor 2000 bos asperges. kw.00 a 00 ct.000 melk- on kalfkoeieD 231 votte kalveren, le kw. fl.08 a 1.10, fl.05, 9e kw. f 1.— per K.G. 107 nuchtere kal veren f 12 a f 18 per stuk, 00 schapen f00 a f00 per stuk.0000lammeron f00.- afÖO.- perstuk. 608 vetto varkens, Hollandsche le kwaliteit 46 a «7 ct„ 2e en 8e kw. 48 a 46 ct. per K.G. Schagon, 3) Mei 1914. 6 Paarden f 80.- k *00.- - Veulens (X— 6 Stieren 140.- 275.'- 0 Geldekoeien (magere) 180.- 240.— Geldekoeien (vette) 18a- 840.- 8 Kalfkoeien 900.- 340.- - Vaarzen 0.— n 0.— - Pinken 0.— 0.- - Graskalveren 0.— 0.- 0 Nuchtere Kalveron 12,— 23.- - Rammen 0.— 0.— - Schapen (magere) 0.— 0.- O Schapen (vette) 28.- 92.- O Overhouders 26.— 99.- O Lammeren li- 20.- - Bokken en Geiten 0.— a- 6 Varkens (magere) 14.— 18.- O Varkens (vette) p. K.G. R44 a*8 O Biggen 10.— 14.- 0 Konijnen 0.76 - 1.- p. stuk aso B i.- n 0.- 0.- - Duiven - Ganzen - Zwanen 0 K.G. Boter p. K.G. 1.20 1.40 0 K.G. Kaas 0.46 0.66 0 Kipeieren p. 100 stuks 8.26 n 4.26 0 Eendeieren p. 109 stuks 4.— - Kiovltseleren a- (Zle verder Tweede Blad.) Ingezonden Mededeellng. |zl|n reeds meer dan 60 jaren het meest gebruikte hulsmiddel van de geheele wereld. PLAATSELIJK NIEUWS. Literaire soirée mevr. Boldingh. Tot ons leedwezen is in de be sprekingder laatste literaire soirée van mevr. Boldingh (zie Held. Ct. van Zaterdag 16 Mei) een schrijffout ge slopen. Wij schreven: Na de pauze waren het Jan Prins, 3. Bonn en Adama van Scheltema, die mevr. Boldingh vertolkte. Van den laatste waren het „De Beuken- S" en „Het Geluk". Naar onze meening was de karakteristiek van dit eerste niet geheel juist. Scheltema symboliseert o. i. niet zoozeer het vele verkeerde, dat in den mensch huist waar hij dan daar tegenover plaatst de forsche stoere kracht van de beukenhaag: maar met de beuken haag bedoelt de dichter de opkomende socialistische beweging die zich elk jaar, immers in Mei, tooit met nieuw en frisch groen. Daartegenover plaatst hy de oude, ondergaande maatschappij. Onze bedoeling was evenwel te laten zien, dat o.i. de dichter, als sociaaldemocraat, in zijn symboliek aangaf langs welke lijnen de ver lossing der menschheid zal kunnen geschieden: nJ. in en door de soci alistische gemeenschap. Juist was de karakteristiek wel, maar niet volledig, doordat dit beeld ontbrak. Door overgroote beknoptheid, kwam niet alleen onze bedoeling niet tot haar recht, maar werd zelfs het tegenovergestelde neergeschreven van wat wij wilden zeggen. Vaarplan van Hr. Ma. „Gelderland". Vertrek van Amsterdam 26 Mei 1914 Aankomst te Ghristiania 2 Juni Vertrek van Christiania 9 Aankomst te Bergen 18 Vertrek van Bergen 16 Aankomst te Trondhjem 20 Vertrek van Trondjem 22 Aankomst te Nieuwediep 26 terwijl de navolgende fjorden zullen worden bevarenHardangerfjord, Bommelsfjord, Korsfjord, Teie Ösen, Sognefjord, Moldefjord, Romsdalefjord, De verzending der brieven zal plaats hebben van 2tot 9Juni 1914naarChristiana, 13 16 Bergen en 20 22 ff Trondjem. Vaarplan van Hr. Ms. „Noord-Brabant". Vertrek van Nieuwediep 26 Juni 1914 Aankomst te Aarhus 29 Vertrek van Aarhus 1 Juli Aankomst te Christiania 2 Vertrek van Christiania 8 Aankomst te Bergen 13 Vertrek van Bergen 17 Aankomst te Trondhjem 20 Vertrek van Trondhjem 23 Aankomst te Nieuwediep 25 terwijl de navolgende fjorden zullen worden bevaren: Skudesnaesfjord, Hardangerfjord, Bommelsfjord, Sogne fjord, Romsdalefjord, Moldefjord en Trondhjem fjord De verzending der brieven zal plaats hebben: van 29 Juni tot 1 Juli 1914 te Aarhus, 2 tot 8 Juli 1914 te Christiania, ff 13 ff 17 ff Bergen en 20 ff 23 jf Trondhjem. BINNENLAND. 0a staking ta Zaandam. Vanwege het stakingscomité had Donderdag voor de derde maal een openluchtmeeting plaats, die ten doel had een uiteenzetting te geven van' den stand en het beloop der staking. De deelneming, aan deze meeting, waaraan een optocht met muziek en ontplooide banieren vooraf ging, was niet zoo groot als de beide vorige, wat van de zijde van het comité toege schreven werd aan den Hemelvaarts dag en het feit, dat op dien dag meedere meetings worden gehouden. Als sprekers traden op de heeren L. Kelder, Joh. Schenk, H. Mol, A. "W. Heykoop en A. de Vries. Maar deze sprekers mededeelden, staat de zaak van de stakers nog even sterk als toen 7 weken geleden de strijd uitbrak. Aanvaring. Het Deensche oorlogsschip „Heim- dal" is Donderdagnacht in aanvaring gekomen met de Velser brug. De brug en het schip werden beide licht beschadigd. Qosd afgsloopan. In de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam is Dinsdag een 15-jarige jongen uit een derde verdieping ge vallen. Hij kwam terecht op een voorbijganger, die inwendig gekneusd werd en naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd. De jongen is er zonder letsel afgekomen. Auto-ongalukkan. Donderdagmiddag, ongeveer half Yijf, reed eene kleine Adler-auto, waarin de eigenaar-bestuurder, de heer Willem J. Levenbach, en zyn vriend de heer Joh. Harm, beiden van Ara sterdam, langs de Hoofdvaart te Haarlemmermeer in de richting van Hoofddorp. Dicht bij den Bennebroekerweg wilde de heer Levenbach wijken voor een hond, met het noodlottig gevolg, dat de auto dwars tegen een boom reed en, geheel op zyde inge drukt, in een droge sloot viel. De eigenaar werd hier met een gebroken pols nog aan 't stuurrad gevonden. Zijn vriend vond men achter de auto liggen. Beiden werden opgenomen en by den machinehouder Spaans binnen gedragen. De heer Harm, wonende Prinsen gracht 607, een flinke man van 27 E 28 jaar, kwam nog even tot be- wustziju, doch gaf weldra den geest. Dr. Van Mansum van Hoofddorp was wel spoedig op de plaats onheils, doch kon den heer Harm, wien de ribben door de longen waren gedrongen, geen hulp brengen. De pastoor van Nieuw-Vennep kwam te laat om geestelijken bijstand te verleenen. De overledene is onge huwd. Z|jn lijk is naar Amsterdam vervoerd. De heer Levenbach, een jong- mensch van 25 jaar, werd naar de woning van dr. Van Mansum ge bracht, waar hy Donderdagavond door zyn ouders werd bezocht. Volgens getuigen moet de heer L. niet snel hebben gereden. Ver moedelijk is er een defect aan de stuurinrichting omstaan, zoodat de auto na de uitwyking begon te slingeren. Nab(j Abcoude reed Donderdag middag een automobiel, waarin een dame en een heer zaten tegen een boom aan. De inzittenden werden er uit geslingerd, met het gevolg dat de dame hersenschudding kreeg en de heer gekwetst werd. Een moordaanslag. Op den hoek van de Haagsche- straat en de Gentschestraat te Sche- veningen is Dinsdagavond laat de rechercheur van politie Bloudé be wusteloos gevonden, met een niet- gevaarlyke messteek in de borst, die afgestuit is op het borstbeen, en met een wonde aan het hoofd, waar schijnlijk veroorzaakt door een hevi- gen slag met een hard voorwerp. In den loop van den nacht is Blon- dé tot bewustzijn gekomen, maar hij kon nog geen geregeld relaas doen van hetgeen was voorgevallen. Men heeft dicht bij de plaats waar B. bewusteloos werd aangetroffen een revolver gevonden, die herkend is als de dienstrevolver van den recher cheur, waardoor vermoed wordt dat Blondé, op het onverwachtst aange vallen, nog zijr. revolver getrokken heeft, maar die niet meer heeft kunnen afvuren. Gebleken is, dat de rechercheur Blondé Dinsdagavond een koffiehuis in Den Haag heeft bezocht en daar na per tram naar Scheveningen is gegaan. Enkele personen hebben eenigen 'tijd voordat B. bewuste loos werd gevonden ter plaatse, een worsteling gezien tusschen twee mannen, van wie er een per fiets wegreed. B. moet verklaard hebben, zijn aanrander niet te kennen. Hij zou niet op het hoofd geslagen zyn, maar tegen een trottoirband zijn gevallen, waardoor de ernstige wond werd veroorzaakt, die zyn bewusteloos heid ten gevolge had. Inbrekers gesnapt. Op den Oostzeedijk te Rotterdam werden Donderdagavond drie inbre kers betrapt, van wie reeds twee waren binnen gedrongen in het huis van den koopman J. W. Devletter. Een politie agent die het huis binnenging werd door de inbrekers mishandeld en bloedend verwond, waarna zy vlucht ten. Op straat werd een hunner door een jongmensch gegrepen, tegen de straat geslagen en vastgehoudeu tot andere agenten te hulp 'kwamen. De aangehoudene, D. van Eyk genaamd, bleek een goede bekende der politie en was in het bezit van inbrekers gereedschap. Er was nog niets ge stolen. Oogitniwma. Men schryft uit de Betuwe Ofschoon het in den laatsten tijd 's nachts nogal betrekkelijk hard ge vroren heeft en er veel hagel ge vallen is, staan de meeste fruitboomen, inzonderheid het kersengewas, op vel schillende plaatsen alhier er gunstig bij en beloven zeer veel. Ook over den aardappelteelt en andere te veld staan de vruchten heeft men tot heden alle reden tot tevredenheid. Zooals andere jaren hebben de slakken veel schade aangericht. Er wordt zeer naar regen verlangd. BUITENLAND. Hat vargaan van de „Columblan' Een van de vier geredden der derde boot van het brandende schip, opgepikt door den loodskotter „Seneca", de tweede stuurman Tiere, deed aan den correspondent van de „Daily Mail" een omstandig verhaal van hunne wederwaardigheden. Hij begon met een relaas van bet ont staan van den brand op Zondag 8 Mei en van het verlaten der drie booten. „Een ;sterke wind dreef ons naar het noorden," zoo vertelde hy verder. „Wij hadden geen tijd gehad om instrumenten mede te nemen en het werd ons al gauw duidelijk dat het ons slecht zou gaan, als wij niet spoedig een schip ontmoetten. Vroeg in den morgen zagen wy de lichten van een stoomschip, dat wy voor de „Olympic" hielden. Wij hadden helaas geen droge lucifers aan boord en konden dus geen sein geven. De „Olympic" stoof voorbij, een oogenblik zagen wy een golf van licht, wij schreeuwden uit alle macht, het schip was echter drie kwart mijl van ons af en hoorde ons gegil niet. Den volgenden dag zagen wy een vrachtboot op een afstand van zeven mijlen. Wij heschen een regenjas op een roeiriem bij wijze van signaal, maar het sein werd niet opgemerkt. Te vyf uur 's middags zagen wij de „Franconia", die juist op dat oogenblik de manschappen van de andere boot moet hebben opgenomen. Ons echter bemerkte zij niet. De daarop volgende dagen was het buitengewoon ruw weder. Een keer of zes moesten wij de boot leegpom pen en wij hadden de grootste moeite om te zorgen, dat w(j niet omsloegen. Wij hadden zoo weinig water, dat de manschappen hunnen dorst tracht ten te lesschen met zeewater. De ongelukkigen stierven na een hevigen doodsstrijd. Ik zag my genoodzaakt de rant soenen te verminderen, daar er op Vrijdag nog maar vijf beschuiten en een pint water over was. Toen sneden wij de laarzen van onze overleden makkers stuk en trachtten een soort pap te maken van dat leder met een weinig beschuitwij konden het mengsel echter haast niet door de keel krijgen. Toen de Seneca" in zicht kwam, was onze laatste be schuit verdwenen en wij veegden juist de kruimels bij elkander om ze met stukken leder te vermengen, om toch iets naar binnen te krijgen. Vijf man stierven achtereen. De on uitstaanbare dorst had hen verleid zeewater te drinken, hoe meer zy dronken, hoe erger de dorst hen natuurlijk pijnigde en ten slotte stier ven zy na een afgrijsel ijken doods strijd. Plotseling werd een der mannen, een reus van zes voet, krankzinnig en bedreigde de anderen met een bijl. Ook hij was begonnen met het drinken van zeewater, de dorst werd hoe langer hoe heviger en eindelijk ver loor hij het verstand. Met zachte woorden wist ik hem tot bedaren te brengen en te bereiken dat hij mij byl gaf en ging liggen. Ik nam toen een oogenblik rust, nadat ik alles had opgeborgen wat hem tot wapen kon dienen. Nauwelijks had ik echter de oogen gesloten, of hij greep een roeispaan en wilde ons daarmede te lijf. Met veel moeite bonden we hem toen en legden hem in de boot. Daar begon hij te gillen tot hy bewusteloos werd, wij druppelden hem eenig water in den mond, maar ons pogen ora hem weder by te brengen was vruchte loos, hij was reeds overleden. Eindelijk zagen wij de „Seneca". Zij was ongeveer zeven of acht mijlen van ons af. Wij roeiden uit alle macht en meenden flink vooruit te komen, vernamen echter later, dat de boot haast geen beweging maakte. Gisteren om dezen tijd had ik niet de minste hoop meer, dat ik thans nog zou leven." De Antwerpsche correspondent van het „Handelsblad" schrijft d.d. 20 Mei: Het nieuws, dat rond 5 Mei 1.1. in onze haven toekwam, als zou 't ss. „Columbian", van Antwerpen ver trokken met bestemming voor New- York, brandend in zee zijn gezien, verwekte hier toenmaals een zekere opschudding. De bemanning, ofschoon grootendeels uit vreemdelingen be staande, was hier niettemin over 't algemeen goed bekend. En er waren trouwens twee jonge Belgische ma trozen aan boord, Antwerpenaars, die geloof ik hun eerste reis deden Men kent de bijzonderheden van de ramp. Het ss. „Franconian" ge lukte er o.a. in 13 schipbreukelingen op te nemen, en deze rampzaligen werden, gedeeltelijk op het ss. „Kroon land", gedeeltelijk op het s.s. „Man hattan" naar Antwerpen gebracht. Gisteren werden deze twee schepen in onze haven verwacht. Een dichte menigte stond op de aanlegplaats geschaard, en met emotie zag men de „Kroonland" eindelijk in de bocht van den stroom verschijnen. Wan neer eindelijk het logge vaartuig aan de kade lag gemeerd, wilde iedereen aan boord. Maar de instructies zijn streng; niemand wordt toegelaten en de schipbreukelingen blijven on zichtbaar. Men verneemt alsdan dat de „Man hattan" in 't zicht is, en langs de sluis Royers in de haven zal worden gebracht. En de menigte haast zich in die richting. Ook de „Manhattan" wordt vastgelegd. De 14 schipbreuke lingen zijn hier verplicht het vaar tuig te verlaten, om zich naar de bureelen van de Red Star Line te begeven. En zij verschijnen inder daad op de brug, begroet door een in aandoening gedempten juichkreet van de menschen aan wal. De sukkelaars zien er ellendig uit, verdwaasd, som migen hebben het hoofd in doeken verbonden, anderen dragen den ge kwetsten arm in een band. Allen zijn nog in dezelfde kleederen als op het oogenblik der ramp. En over de loopbrug gaat in stilte die treurige stoet van die ongeluk kigen, die als 't ware nog het tra gische vizoen in hun starre, moede oogen dragen. Een der geredden, de eenige Belg, Abel heet hij en hy is pas dertig jaar oud, doet aan de journalisten het volgende verhaal der ramp: „Rond middernacht werd ik aan de voorplecht een sterken gasgeur gewaar. Ik ging naar de larapisterjj waar alles in orde was, en vervolgens naar berieden; mijn kameraden had den eveneens het gas geroken. De geur nam meer en meer toe. „Het brandt", zei een onzer. Ik liep naar het dek, waar de tweede en de derde machinist reeds den kapitein Mac Donald verwittigd hadden. Het eerste ruim stond in brand. Dadelijk werd bevel gegeven al de pompen in werking te zetten. Wij hadden geen de minste vrees, en we schertsten nog, toen plots een hevige ontploffing het dek onder onze voeten kraken deed. Een tweede ontploffing volgde. We stonden als versteend, maar we werden bijna radeloos, toen we vaststelden dat de ontploffingen plaats hadden gehad in het vijfde ruim aan den tegenovergestelden kant van het schip. We stonden dus boven een vuurpoel en we beseften dat ieder oogenblik het schip in de lucht kon vliegen. Hel gansche bovengedeelte had door de ontploffingen geleden en de toestellen van draadlooze telegraaf waren geheel vernietigd. We waren verloren te midden van den oceaan, geen middel om hulp te seinen, en ieder oogenblik kon het weerlooze schip in de vlammen opgaan. Het lijk van den tweeden machinist Miller werd ontdekt. Het was het eerste slachtoffer, en verschillende kameraden, die van honger in zee zijn omgekomen, hebben voorzeker zyn lot benyd. De vyfde machinist Smith werd gevonden met gebroken ledematen, een oog uit het hoofd gerukt. De man leefde nog. Men had intusschen een der booten te water gebracht, en Smith werd er met alle mogelijke voorzorgen in neergelegd. Hy bezweek eenige oogenblikken later en zijn lijk werd in zee gelaten. Rond half een verlieten de drie booten de brandende „Columbian", die nog door andere volgende ont ploffingen verwoest werd. De donkey man Klein was in onze boot ge sprongen, maar werd door een golf in zee gesmeten onder het wrak. We begonnen dadelijk met kracht te roeien. Onze hoop rees en we waren zeker spoedig in den omtrek een schip te zullen ontmoeten. Maar we hadden weldra niet meer dan twee riemen, en tegen den avond werd het zeil geheschen. We stelden toen vast, dat we byna geen voedsel bezaten. Het rantsoen bestond uit een beschuit en een slok water. De angst bekroop ons weer, vooral toen we 's morgens geheel alleen in zee zwalpten, en de andere booten niet meer ontwaardden. We kregen nog ieder een beschuit. De zon steeg aan den hemel en nog een eeuwig heid verliep vooraleer we eindelek de „Manhattan" bemerkten. We hadden juist acht en veertig uren in de boot doorgebracht." Ariondissements-rBchlbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag. Around the Salvatlon Army. De zaal van het Leger des Heils Helder schijnt bepaald een steen des aanstoots te zijn voor sommige visschers. De Legerzaal oefent een eigenaardige aantrekkingskracht op hen uit en hoe graag de Officieren ook iedereen in de zaal toelaten, er zyn elementen en er doen zich omstandigheden voor, die wel eens noodig maken, dat men een gewoon lijk vriendelijke ontvangst doet keeren in een besliste weigering. Vorige week stond de visscher Th. J. P. terecht, die den dorpel wachter „mishandeld" had, toen hij, P., een beetje vreemd laveerend, de zaal binnen wilde, maar de rechtbank oordeelde, dat de vermelde „mishande ling", welke men zich herinneren zal, zoo weinig de kenmerken van dat delict aan zich had, dat het vonnis Dinsdag vrijspraak luidde. Zij, die graag de politie en justitie mengen in allerlei futiliteiten, mogen hieruit een lesje putten. De visscher T. H. is 5 April stout geweest, 's Avonds om kwart over tien, toen de bijeenkomst in de zaal van het Heilsleger al geëindigd was, begon hij raar te doen. Hij belde aan, bonsde en schopte tegen de deur en om het concert te volmaken, scheen hij glasgerinkel noodig te oordeelen. Dit alles had de ensigne, mej. G. de Jong gehoord en op deze dissonanten en de handelwijze waaruit ze voort vloeiden, bleek ze allerminst gechar meerd te zijn. Een tweetal collega's van bekl., waaronder één met een reuzengestalte alle rechtbank- habitué's uitten een „oh!" van ver wondering bij het vernemen dat G. Wezelman 18 jaar was! hadden gezien dat de niet-verschenen visscher een ruit insloeg en zullen hem wel al hebben medegedeeld, dat deswege 14 dagen gevangenisstraf tegen hem is geèischt. Ook de visscher J. Z. staat bij ensigne de Jong niet in een goed blaadje, zooals deze zuster, die die vreemde heeren onder haar ge hoor schynt te krygen, in de nu volgende zaak verklaarde. Hy heeft 29 Maart de bijeenkomst verstoord door te vloeken en daarom mocht hij niet meer in de zaal komen. Echter schijnt Jan er graag te zijn, al heeft hij niet erg aannemelijk ge maakt, dat goede motieven hem er heen dry ven. Zoo kwam hij een week na de balling binnen, toen de eigen lijke byeenkomst al was afgeloopen, doch niet zonder dat de deurwachter J. Boogaart hem het voor zijn per soon geldende consigne had kenbaar gemaakt. Bekl. zei naar binnen te zijn geduwd, maar 't bleek wel dat hijzelf ook gedrongen had. De Offi cier vroeg f10 boete sub. 5 d. h. Daar had bekl. niets op te zeggen, maar de pres. had nog een raad geving voor hem: „Drink nu niet, ik hoor van den Officier, dat je je beter gedraagt, maar als je drinkt ben je een half beest." Hij had weer niets te zeggen, zijn deemoedige hoofdbeweging zei mis schien meer dan een gulle belofte. Overtreding gemeente-verordening. De koopman A. K. te Helder werd wegens het zonder aangifte weder rechtelijk in gebruik nemen van 6J strekkende meter berm aan de Achter binnenhaven, waarop hout werd ge deponeerd, tot f5 boete sub. 1 dag hechtenis veroordeeld. De eisch was 6 boeten van fl, sub. elk te ver vangen door 1 dag hechtenis. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 19 Mei. Wij kunnen over deze zitting kort zijnover 't algemeen zal, naar wij meenen te mogen vermoeden, het den lezer weinig kunnen schelen hoè en waarom dit of dat artikel is: genomen, resp. verworpen, en heeft hij praktisch alleen belang bij de werking. En dat ook de leden-zelf niet veel liefhebberij hebben in het werk, blijkt wel hieruit, dat Dinsdag morgen de vergadering niet dadelijk beginnen kon, aangezien minder dan 51 leden aanwezig waren. Eerst te half twaalf wordt zy geopend, waarna wordt voortgegaan met de behande ling van het ontwerp-Inkomsten- belasting. Wij zullen er uit vermelden, dat de heeren F1 e s k e n s (r.k.) en Van Sasse van IJsselt (r.k.) een serie amendementen hebben in gediend om op te nemen een nieuw hoofdstuk, regelende het verband tusschen de plaatselijke directe bej lastingen naar het inkomen en de Rijksinkomstenbelasting. Maar de Voorzitter is van meening, dat ze in de Gemeentewet en geenszins in deze thuishooren. Ze mogen dus niet worden toege laten, zegt de Voorzitter. De heer Fleskens verdedigt ze; de bedoeling was, dat de gemeente besturen bevoegd zijn haar directe belastingen naar het inkomen (hoofde- lyken omslag) door de Ryks-admini- stratie te doen heffen en invorderen, en de heer P a t ij n (u.1.) is al half gewonnen voor het plan. Maar geenszins minister C o r t van der Linden. Dat gaat zóó maar niet, zegt dielo. worden de wijzigingen voorgesteld in een wet, die niet is gecontrasigneerd door den Minister van Binnenlandsche Z3ken daardoor is de heele zaak in strijd met ons constitutioneel recht2o. komen ze neer op eene wijziging van de Gemeentewet. En zoo gingen de amendementen, - met 47 tegen 17 stemmen werd de ontoelaatbaarheid aangenomen. Namens de vrijzinnige fractie stelt de heer Marchant (v.d.) voor, de hoogere vermogens zwaarder te be lasten, en licht dit uitvoerig toe. Hij betoogt, dat de fiscus zich te richten heeft op de welvaart en de vlucht van de hoogere klassen in de maatschappij, en het geld dd&rmoet halen, waar de draagkracht het sterkst is. Ook de heer Patyn (u.1.) verde digt een amendement inzake de be lasting van vermogens. Progressie hoort in dit ontwerp niet thuis, zegt hij. Hij is behoeft het nog gezegd? - tegen het plan-Marchant en vindt zijn eigen amendement mooier en beter, terwijl de heer Van Raalte (u.1.) zegt, dat hij én het eerste (amendement-Marchant) èn eventueel het tweede (amenderaent-Patijn) zal steunen. Tenslotte nog de heer De Geer (c.h.), die eventueel óók het plan- Patljn wil steunen. Zitting van Woensdag 20 Mei. De heer T y d e m a n (v.1.) hand haaft zijn bezwaren tegen de pro- isie in de vermogensbelasting en in verhooging van het tarief. Hij zet die uitvoerig uiteen. De heer Vliegen (s.d.a.p.) daar entegen betoogt breedvoerig, dat een zwaardere belasting van het kapitaal alleszins gerechtvaardigd is. Het amendement-Patijn acht spr. slechter dan dat van dr. Bos, omdat het slechts de kleinere en niet de groo- tere vermogens zwaarder treft. De heer Marchant (v.d.) heeft verschillende bezwaren tegen het amendement-Patijn. Ook hij begrijpt niet 's heeren Patyn's principieel verzet tegen progressie in de ver mogensbelasting. Hij waarschuwt voor het amendement. Naar aanleiding van dit meenings- verschil, roept de heer Duymaer van Twist (a.r.) uit: Dat belooft wat voor morgen! (n.1. voor de land dagen der concentratie,) hetgeen groote vroolijkheid veroorzaakt. De heer Schaper (s.d.a.p.) dikt dit nog een beetje aan. Ja, zegt deze heer, na de bijvalsbetuigingen van rechts, de rechterzijde valt me bij, maar nergens treedt het naakte kapitalisme zóó aan den dag als rechts. Spr. wijst op de redevoeringen van de heeren De Monté Verloren en VanBylandt, die hun leed hebben uitgeschreid over de belasting vao groote vermogens. Verschillende replieken volgen, waarna minister B e r 11 i n g uiteen zet, dat èn het amendement-Bos èn dat van den heer Patijn hem te ver gaan. Tot stemming komeDde, wordt het amendement-Bos (progressie in de vermogensbelasting) met 44 tegen 28 stemmen verworpen. Desgelijks het amendement-Patijn (verhooging van het voorgestelde tarief) met 39 tegen 33 stemmen. Over eenige slotartikelen zullen wij zwygende eindstemming wordt later gehouden en de behandeling van het ontwerp-Inkomstenbelasting is hiermee afgehandeld. Den llen Mei overleed na een smartelijk doch geduldig lijden in 't Ziekenhuis te Bergen op Zoom, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster DIRKJE GODDRIE BETHLEHEM, in den ouderdom van 29 jaar.. Namens haar Vader, Broeders en Zuster. Uit aller naam, D. BETHLEHEM. Hiermede vervullen wij den trenrigen plicht, kennis te geven van het plotseling overlijden van onzen dierbaren Echtgenoot en Vader, den Heer DIRK TAUBER, in leven gep. OpperscUipper K. M., drager der Oranje-Nassau Orde, in den ouderdom van 46 jaar. Helder, 16 Mei 1914. Graveustraat 77. Namens diepbedroefde Weduwe en Dochter, Wed. 3. TAUBER Dubblinga. AAFJE TAUBER. Heden overleed na een lang durig en smartelijk lyden mijn innig geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgdragende Vader, de Heer PIETER BAKKER, in den ouderdom van 44 jaar. Helder, 21 Mei 1914. van Berkstraat 5. Wed. BAKKER geb. Pleuntje Strijder. K. ACKEMA, Zaandam. Van af Woensdag 27 Mei voortaan zitting te Helder van 10—11.30 en van 1—2 u. AdresStationstraat 11. Bouwkunde. Les aangeboden door Leeraar M.O.Teekenen. Brieven No. 184 Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke Dienstbode. Adres: Hotel „Den Burg". Te huur of te koop aangeboden een nieuw, flink ruim WINKELHUIS, met daarboven een naar de eischen des tljds ingericht Bovenhuis, van alle gemakken voorzien, staande aan de Marktplaats te Schagen. Te zien en te bevragen bij C. ROGGEVEEN Cz. te Schagen. Te koop twee groote Burgerwoonhuizen, Laan No. 44 en 46. Te bevragen: FORRER, Laan 46. Te koop het HUIS aan de Dijkstraat 13, zeer geschikt voor pension. Groot gevel breedte 16.40 Meter, diep 30 Meter. Te bevragen: Middenstraat 12. Billijk te koop solled Heerenhuis, le stand, geheel vrij. 6 kamers, serre, dienstb.k., ruime zolder, voor- en achtertuin, prachtig uitzicht in de Hout (Vrije steeg). Br. fr. ond6r N. Z. 5829, Alg. Adv.-Bur. D. Y. ALTA, Amsterdam. Geldbelegging. Wegens hoogen leeftijd worden uit de hand te koop aangeboden, verschillende solied gebouwde en goed onderhouden HEER EN HUIZEN aan de Hoofdgracht en Kerkgracht, eigen dom van den Heer H. Janzen Ez., te 's-Gravenhage. Voor solide geld belegging zeer geschikt. Adres: den Heer J. L. VAN OS, Nieuwstraat 27. Een beste Noordzee Blazer te koop met inventaris (56 voet over stevens lang en 18 voet wijd. Te bezichtigen op de werf van IJ. J. ALKEMA, te Makkum. TE KOOP eerste soort Glansverf per Kilo Japan-Wit f 0.75, Donker-groen f 0.60, Zeegroen f 0.50, Wit, Qeel, Bruin f 0.45, Zwart f 0.40. - GRONDVERF f 0.35. Adres: KLEIN, Bassingracht 4 en 1. Bestellingen per Briefkaart worden bezorgd. wegens opheffing van bedrijf op VRIJDAG 29 MEI a.s., 's namiddags 2 uur, aan de Molenstraat bij de Breewaterstraat te Helder, van: 22 goed onderhouden handwagens, kozij nen met ramen en luiken, partij straat klinkers, timmer-en brandhout, pakkisten, kippenhok, gaas, twee sleden, oudijzer, zeildoek, enz. Vóór den verkoop te bezichtigen. Deurw. W. BIERSTEKER. PUBLIEK VERKOOPEN op Dinsdag 26 Mei 1914, des voormiddags ten elf uur, in de Vlas- en Korenbeurs te Anna Paulowna: met ERF, TUIN, WEILAND en BOUWLAND, alles staande en gelegen aan den STOOMWEG te Anna Paulowna. Kadaster Sectie K, Nommers 1744, 1792, 1793, 1794 en 1795, samen groot 2.95.40 Hact. In gebruik bij den eigenaar G. J. NUIJ. Te aanvaarden in gebruik: het Land schoofbloot in 1914, de ge bouwen 1 November 1914. Betaling der kooppenningen LJuli 1914. Te veilen in drie perceelen, com binatie en Zeer geschikt voor Bloembollen cultuur. Inmiddels uit de hand te koop. VRIJDAG a.s.: Bewerkt neer den beroemden roman van GERARD HAUPTMANN. de directie der „witte bioscoop" heeft niet geschroomd dit prachtwerk ook yoor onze stad te engageeren, welke financieele offers zij er zich ook voor moest getroosten. van zelf, want deze film is voor een leek een onbe reikbare som van ontzaggelijk veel energiën. bedenkt slechts, dat het insceneeren der derde en vierde acte van deze negen bedrijven groote film vier maanden arbeid vorderde. ij* millioen mark alleen voor het maken van het negatief. verder waren noodig 1600 spelers voor de scheepsscènes en een extra vloot. men heeft voor deze film een groote zeestoomer laten zinken. Zaalopening 7 uur. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking (dringend aanbevolen) iederen speeldag van 12—2 uur. Maandag en Donderdag NIET rooken.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2