Agenda. .tellingen Kina Jks 7 uur. Zonda„ Bioscoop-Voorstellingen Sp oorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 23 Mol. Frysk Selsklp „Gysbert Japlcx". Casino, (kleine zaal) half negen. 23 Mei. Cursus-Bal in Casino, (grootc zaal). Ingezonden Mededeeling. Slechte Spijsvertering. Bij een slechte spijsvertering is het lichaam niet alleen van voedsel ver stoken, maar verstoppen de niet ver teerde spijzen de ingewanden en brongen, door hunne ontleding, gas sen voort, die het bloed vergiftigen. Een slechte spijsvertering is oorzaak van zwaarte en slaperigheid na de maaltijden, van hoofdpijn, gevoel van branding, walgingen en hartklop pingen. Een slechte spijsvertering doet de eetlust verdwijnen, maakt het werk vermoeiender en bederft alle genoegens. Als middel tegen maagpijnen en een slechte spijsver tering is niets meer afdoend dan een behandeling ruetde Pink Pillen. Dezen zetten de spijsvertering in gang, tegelijkertijd dat zij de maag opwek ken, versterken en zuiveren tot dat dit orgaan weer in staat is zonder hulp zijn werk te verrichten. De uit werking van de Pink Pillen is snel en zeker. Zij verkrijgen merkwaar dige uitslagen, zelfs bij gevallen waariD de ziekte aan alle behande lingen weerstaan heeft. Bovenal is het opmerkelijk dat de uitwerking der Pink Pillen duurzaam is. De een maal verkregen genezing is blijvend. Door hare werking op het bloed zijn de Pink Pillen ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte. Pink Pillen Do Pink Pillen zijn verkrijgbaar a fl.75 per doos, en f9 per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. G. L. M. H. Higly, kap. Art., Weststraat. 10*, Bergen op Zoom. R.C. J.W.Cohon Stuart1luil.t^,lK»n.iv.lU9l'sHage.Geen. H.J.Spanjaard,tuinm.,Jullanadorp83WUka.Z, R.C. C.Órootea,slager,BtanenlutvenSé, Schagen, N.H. Art., Hotel den Burg, Arnhem. Jager, BldMHSI W.F.v.d.yiloBjlandli., OnrusU.Harenkarspol. K. Edol, orfl. v. goz., Kanaalweg 165, Utrecht. D.G. J.deBruUn. poetser, Aclueratr. 680, A'dam. N.H. W.W.NUliof, lettorz.,Gravenstr.91,Deventer, N.H. R.T.Oo8t, koopman, 8poorgr.43, Bremerhavoii. H J",Anderloson, kant,b.,U<Wilh.dw.Btr^,A'd. E.L. W«d.W,J.Derx,z.b.,Kanaalw.l65,Haarlem. Geen. J.C Korving,maj.-konst.,Stat.dw.str.l,'8Hae#.N.H. VERTROKKEN: Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: M.F.v.Bommel1boot8m.,Ru(|ter8tr.l9.N.-Helv. R.C. «u. j. uo oieuiaur, z-o., r* ageastr.a aam. jt. C.Rykera, werkman, CallforniestMO.R'dam, N.I_. C. do Boer, schrijver, Kulperstr. 12, 'sHage. J.W.VoorthuIjsen!ofl.-macfi..Bin.h.3i.'sHageW.H. D. Saai, zonder, Molenstraat 65, Schagen. NA A.Mo!,sg.-z.v.p].1j.ln'tVeltatr.7,N.ScharwoudeR.C. r.,.-jr.l8'sHageN.H. Visscherljberlchten. Nieuwediep, 19 Mei. Aangebracht door 8 korders te zamen 30 stuks middeltong 40 cent per stuk, 30 kleine tong 10 cent per stuk, 2 mand kleine schol f 8,50 per mand. Door trekkers 100 tal haring f 1 a f 1,60 per tal, 240 tal geep f 2,50 a f 4 per tal, 2000 stuks ansjovis f 7,60 per 1000 stuks. 20 Mei. 17 korders met 5 tot 10 stuks groote tong 75 cont per stuk, 10 tot 30 middeltong 85 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 15 cent per stuk, 4 mand stortschol f 6 a f 7 per mand, 1 tot 2 mand kleine schol f 8 per mand. Door trekkers 300 tal haring f 0,76 a f .1,65 per tal, 60 tal geep f 2,50 a f 3 per tal, 10.000 stuks ansjovis f 7,40 a f 7,85 per 1000 stuks. 21 Mei. 8 korders te zamen 50 stuks groote tong 70 cent per stuk, 200 middeltong 35 a 40 cent per stuk, 200 kleine tong 15 cent p. stuk. Door trekkers 250 tal haring f 0,70 a f 1,60 per tal, 230 tal geep f 0,85 a f 3 per tal, 6000 stuks ansjovis f 7,70 per 1000 stuks, 1 zalm voor f 14. 22 Mei. 15 korders met 5 tot 20 stuks groote tong 75 cent per stuk, 10 tot 100 middeltong 35 a 45 cent per stuk, 10 tot 60 kleine tong 15 cent por stuk, 1 tarbot voor f 5, 1 tot 4 mand kleine schol f 2,60 a f 3,60 per mand, enkele manden schar f 1,50 per mand. Door trekkers 280 tal haring f 1 a 2,10 per tal, 65 tal geep f 1,65 a f 2,15 per tal, 10.000 stuks ansjovis f 6,75 a f 7,10 per 1000 stuks. Marktberichten. Beverwijk, 22 Mei 1914. Asperges le soort (dik) f 25-86 per 100 bos; id. id. blauw flB-18 por 100 boa: id. 2o soort dun f8-lö per 100 boa: id. ld. blauw f6—8 per 100 bos; rabarber fo-7 per 100 bos; raap- s tol en fl-1.60 per 100 bos; radijs fl -2por 100 boa; wortelen f16—22 per 100 bos; salade f2-8 per 100 krop; postelein f 10-86per 100ben;spinazlo fOO-90 per 100 kist. bloemkool f 18-20 per 100 stuks. Aanvoer 9000 bos asperges. Alkmaar, 22 Mei 191*. KAAS. Kleine volvette met rbksmerk f—.-, Klelno fabriekskaas f32.60, klelno boerenkaas f33.60, commissie f82.50, middelbare f 38.-. Aan gevoerd 836 stapels, wegende 230.000 K.G., waar onder K.G. volvolte kaas. Handel stug. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Oolebos, uitreis, is 21 Mol Point de Galle gopass. Rombrandt, thuisreis, vortr.23Mel v. Colombo. Rottordamsche Lloyd. Arakan arrlv. 22 Mei v. TJUotjap te Porto Novo. Bosooki, ultreiB, vertrok 23 Mei van Suez. Iusulindo vertrok 21 Mei v. Batavia n. R'dam. Rindjanl, uitreis,arrlv.20 Mei te Padang, DJebros. uitreis, passeerde 22 Mei Gibraltar. Ophir, uitreis, arriv.22Mei te Lissabon. Medan, thuisreis, vertrok 22 Mei van Padang. Wilis, thuisreis, v ertrok 22 Mei van Port-Said- Ktjnland, uitreis, vertrok 21 Mc-l v. Pernambuco. Kawl arrlv. 23 Mol van Java te Rotterdam. Sindoro, th ulsrels, vertrok 22 Mei van Perlm. Kon. Holl. Lloyd. Zaanland, uitrol», arrlv. 21 Mei te Montevideo. Kernland, uitreis, vertrok £1 Mei v. Montevideo. Gelrla, uitreis, passeerde ±2 Mei Ouessant. Kon. Wast-lndlsche Maildienst. Oranje Naasau vertr.22M«lv. A'dam n.Paiamaribo. Haven te Nieuwediep. Mei. Aangekomen het Zwoedsche s schip „Swcnsko", van Lysekil; id. s schoener „Zeehond". Noordzee. Marine en Leger. De sorgoant J. C. Roovers van hel 4e regt. vesting-artillerie- Is bjj zyn korps teruggekeerd van gedetacheerd hl) net leger In Ned.-fndlf. Burgerlijke Stand van Helder, van 20 tot 22 Mei. ONDERTROUWD: F. W. v. d. Hilst en G. Tromp; W. E. Volk en N. A. Breet; J. F. Proost en A. M. Abbo. GETROUWD: L. Porapert en F. de Zeeuw; P. Klaver en M. M. Koop man K. P. Pheiffer en H. B. Akker man C. A. Kolster en G. de Haas; L. v. Ruiven en P. H. Meijers. BEVALLEN: A. H. Schrander- Kuiper z., D. "Weyland Westerbaan d., M. A. Visser-Hermsen d., G. Koster Bakker d,, L. C. Riteco— Buise d., J. Geus—Sok z., A. Mr Dek ker— de Boer d., E. Leeflang—Lan- genhorst d. OVERLEDEN: J. J. Ryk 40 jaar, P. Bakker 45 jaar. Amsterdamsche Beurs. 3% Ned. W. Schuld SÜ°/o Idem 6 Tabak Bulgarije 4% Goud Hongarlle 4 °/o Oostenrijk 4% Rusland 60 Eis. 6% Binn. Mexi'-o 6% Fuud Brazilië °/o Amsterdam 40/0 Idem Cert. Ned. Handel My. Amalgamatod Copper Com. Am. Car 4 Foundry Am. Hldo 4 Loather Common Steels Cult MU. Vorstonlandon Ketahoen Rodjang Lebong Plttaburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Orion Petroleum Amsterdam. Rubber Ml). Dell Batavia Rubber Ned. Amor. Stoomvaart Nederl. Scheopvuart Unie 4/4% Marlnebond Pref. Marine Doli Batavia Tabak Deli MaatschappU MédanTabak Maatschappij Wost Java Thee Holl. IJ*. Spoorweg M(|. Staatsspoor 4% Staatsspoor 4% Wladlkawkas 1885 Common Topeka Ene Missouris Rock Island South Rails Uniou Paclflc 3% lot Amsterdam 2 >4% lot Antwerpen Congo loten ex dividend. SB mi 19 Mei 8) réVu '34.10 22 Mei 77% 60V, 8 82% PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding. Door het Departement van Marine te 'a Gravenhage wordt op 6 Juni a.s. aanbesteed het verbouwen (uit breiden van 's Rijks Marine Hospitaal te Willemsoord. Door het Depart. van Marine is het verbouwen der Marinierskazerne voor f 43840. - opgedragen aan den heer J. de Vries alhier, zijnde op twee na laagste inschrijver. Naar wij vernemen, is het maken van een kazerne voor den onderzeo- dienst enz. opgedragen aan op één na den laagsten inschrijver, den heer A. Oostdy'k, te Heenvliet, voor f 189.680.-. Aanbesteding fort Kijkduin. Door het Ministerie van Oorlog te 's-Gravenhage werd gister aanbesteed Het maken van beton- en grond werken ten behoeve van het fort Kijkduin alhier. Raming f413.000. Laagste inschrijver de heer W. A. Verbruggen, te Gouda, voor f 384.400. (Zie verder laatste berichten). De heer C. Baggerman, alhier, is door den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter by' het maken van verdedigingswerken van de Noordzeekust in Noordholland. De heer A. de Munck, alhier, is te Haarlem geslaagd voor het examen L. O. De heer W. de Graaff, van hier, slaagde Dinsdag te Utrecht voor het machinisten-diploma C. De collecte voor de Blinden- inrichting te Wolfheze heeft opge bracht f 65.26. Openlucht-Samenkomst van Vrljzinnig-Godsdienstigen. Te Heilo had Donderdag in het bosch van het landgoed „Nijenburgh", toebehoorend aan den heer Jhr. Mr. P. van Foreest, de 5e openlucht samenkomst van vrljzinnig-godsdien- stigen in Noord-Holland plaats. Het prachtige weer droeg veel bij tot het goed slagen dezer bijeenkomst, die door ruim 2500 personen bezocht was. Met boot en spoor en per flets vertrqjeken zeer vele Helderschen des morgens naar Heilo; op de extra boot was de zangvereeniging „Har monie", onder leiding van den heer Pieters, aanwezig, die met fraaien zang den tijd hielp korten. De bijeenkomst werd door ds. C. J. A. Bosch, predikant te Limmen geopend, nadat eerst een orkest zich had doen hooien en een lied gezongen was. De spreker wees er op, dat ditmaal ook vrouwen bereid waren gevonden te spreken. Wij erkennen den godsdienst als een samenbindend en heiligend vermogen. Hij doordringt het leven van de gemeenschap in al haar geledingen en bewaart het voor verdierlijking, voor inzinking. Een zangkoor uit Alkmaar en Pur- merend zong eenige liederen uit den bundel van den Protestantenbond. Er werd van twee spreekplaatsen tegelijk het woord gevoerd. Mej. T. A. van Eek, van Oegstgeest, sprak over „Onze inwendige zending" (Post- colportage), mej. J. F. D. Mossel, van Amsterdam, over „Christus' hemelvaart door vrouwenoogen aan schouwd". Ds. C. Met, van Zaandam, had lot onderwerp: „Rondzien en opzien", ds. J. M. Erkelens, van Medomblik, „Onsterfelijkheid". Ds. J. van Dorp, van Egmond aan den Hoef, sprak over „dagelijksch leven", ds H. Makking, van Alkmaar, over „de toekomst van den Godsdienst". De spreeksters en sprekers hadden een groot aantal aandachtige toehoor ders. De heer A. G. de Regt van Alk maar, secretaris van het comité, sprak een slotwoord. Spr. constateerde, dat we op den goeden weg waren met de bijeenkomsten op den Hemel vaartsdag, hoewel nog rfiet waar we wezen moesten. Spr. bracht dank aan allen, die hadden meegeholpen om de samenkomst te doen slagen; waarna de bijeenkomst met een gemeenschappelijk lied gesloten werd. In de fraaie omgeving van Alk maar, in lleilo en Bergen, in Schoorl en Schoorldam, was het geheel den dag zeer druk. Ook vele Helderschen ontmoetten we, 't zij dat ze naar de meeting waren gegaan, 't zij dat ze, door 't mooie weer verlokt, opgetrok ken waren Daar de bosschen en duinen om van een dag buitenlucht te ge nieten. KennemerlaDd was op zijn mooist; het jonge, frissehe groen straalde en geurde alomde scherpe, prikkelende dennenlucht vulde de longen, die gretig den gezondheid brengenden geur opzogen. Een zacht windje verdreef de al te groote warmte. In de zandverstuivingen bij Schoorl lag alles wat beenen had in 't mulle zand, op een schaduwrijk plekje te genieten. De bekende uitspanning „Duinvermaak" tusschen Bergen en Schoorl had het ook drukvroolijke kin derstemmen klonken uit den grooten tuin met zijn tallooze vermakelijk heden en het geheel gemoderniseerde gebouw bood velen een gezellig zitje. In het Bergerbosch was alles op zyn mooist; heerlijk koel was het onder de boomen en de vogels zongen hun hoogste lied. BINNENLAND. Vrijzinnige landdagen. De vrijzinnige concentratie heeft op Hemelvaartsdag in de provinciön Friesland, Groningen, Drente, Over ijssel, Gelderland, Utrecht en Lim burg vrijzinnige landdagen gehouden. Zy werden georganiseerd resp. te Heerenveen, Appingedem, Assen, Zwolle, Doetinchem, Utrecht en Maas tricht. Zij werden overal druk bezocht. IJmuiden, 23 Mei. Dinsdag is de Electrische Lasch- installatie, aangebracht op de onlangs door de N.V. Industrieele Maatschappij „Hera" aangekochte sleepboot „Hera I" in gebruik genomen. De stoomketel van den trawler „Otono" is ermede gelascht en Woensdag de roersteven van den trawler „Oceaan IH", welke trawler in het in de visschershaven liggende droogdok stohd. De installatie is door de Maatschappij „Hera" zelf geplaatst. Doordat de lasch-installatie op een sleepboot is overgebracht, kan men steeds bij de trawlers langszijde koinen en behoeven zij niet naar een bestemde plaats gehaald te worden, zoodat tijdens het lasschen de gewoue werkzaamheden kunnen worden voortgezet. Deze is de eerste installatie, die op een dergelijke wijze is ingericht. Als eerste vaartuig van de LJmuider haringvloot is de stooralogger „Y M 22 Etty" hier met 22 last pekelharing aangekomen. Het Zweedsche stoomschip „Gerd" is, nadat de brand in Amsterdam was gebluseht, Woensdagavond naar Duinkerken verder gegaan. De IJmuider stoomtra wier,, Verano" werd in Lowestoft in beslag genomen wegens aan varin g met den Etigelschen kotter „Helen Samuel". Ds brandende lading. Men zal zich nog herinneren, dat voor eenige dagen het Zweedsche stoomschip „Gerd" te IJmuiden is binnengevallen met brand in de la ding. De „Gerd" is toen naar Amster dam opgevaren, alwaar de lading is gelost en natgespoten. De gebluschte lading is later weer ingenomen. Het schip heeft gisteren naar zijn oorspronkelijke bestemming (Duinkerken) koers gezet. Gemeenteraad van Alkmaar. Geldleening ad f 505.000. In de Woensdagmiddag gehouden Raadszitting werd wegens langdurige ongesteldheid van den wethouder mr. H. Boel mans ter Spill tot tijdelijk wethouder gekozen de heer J. F. Lubbe. Hierna weiden loonen der ge meentewerklieden herzien, die, be houdens een enkele uitzondering, ongeveer eene verhooging van een gulden ondergingen. Aan de N. H. vereenigiDg „Het Witte Kruis" werd eene subsidie van f 100 verleend voor den ontsmettings oven en grond buiten de Friesche poort in erfpacht gegeven voor 40 jaren. Aan de openbare behandeling van het voorstel van B. en W. om eene geldleening aan te gaan van f505.000 tegen den koers van 99l/n en wel met de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, die in dezen optrad mede na mens de Amsterdamsche Bank, ging eene langdurige geheime zitting vooraf. Ingekomen was mede eene aan bieding van Julius Oppenheim's Bank te Groningen en Kol Co., bankiers te Amsterdam, om deze geldleening in haar geheel over to nemen tot den koers van 993/4 °/o netto. In de openbare zitting werd over het voorstel van B. en W. door den heer Verkerk betoogd, dat eene onderhandsche leening hem minder wenschelijk voorkwam. Op deze wijze wordt de concurrentie van andere Banken buitengesloten en gaarne zou hij in het vervolg openbare leeningen uitgeschreven zien. De heer J. de Lange was van meening, dat het gemeentebestuur zich reeds moreel tegenover de Rot- terd. Bankveroeniging had gebonden en het onvoorzichtig zou zijn eene openbare inschrijving te doen houden. Ook de heer Udo was van gevoelen, dat de onderhandelingen met deze Bank te ver gevorderd waren om haar af te breken, doch steunde ove rigens het denkbeeld van den heer Verkerk. De Burgemeester verdedigde het voorstel van B. en W. en zeide, dat do Raad in eene vorige geheime zitting B. en W. gemachtigd had onder handelingen met dc Rotterd. Bank- vereeniging te openen. Dit nu was geschied en nu kon men toch moeilijk weer terug. Het speet spr. dat de gemeente zich het voordeeltje van f946, dat door de aanbieding van Oppenheim's Bank ontstond, moest zien ontglippen doch er was niets aan te doen. Juist door onderhandsche leeningen heeft de gemeente bij vroegere leeningen veel succes gehad, getuige de leeniugen voor Slachthuis en Ambachtsschool. De heer Ibink Melembrïnk achtte het niet gewenscht op Oppenheim's aanbieding in te gaan. We waren nu eenmaal met de Rotterd. Bank be gonnen, hetgeen óók geschied zou zijn als het geld eenige weken iets 'duurder was geweest dan thans. De heer Thomson liet andere klanken hooren. Hy' kon die zooge naamde moreele verplichtingen, waar door we aan de Rotterd. Bank ge bonden waren, niet deelen. 't Gebeurt in de koopmanswereld dikwijls, zei spr., dat men op een in beginsel aan vaarde aanbieding later niet definitief ingaat als men iets beters kan krygen. Dit is hier het geval en spr. stelt voor de aanbieding van Oppenheim's Bank te accepteeren. De heer Lubbe meende, dat we met de Rotterdamsche Bankvereeni- ging in zee moesten gaan, de heer Verkerk wees er nog op, dat we geen definitieve afspraak met de Bank hadden gemaakt, de burgemeester waarschuwde, dat, gingen we op het bod van Oppenheim's Bank in, het crediet der gemeente gevaar liep, de heer Van der Bosch beriep zich op het oordeel van de financieele specialiteit van den Raad, den heer J. de Lange en het slot der discussie was, dat de leening volgens her voorstel van B. en W. zal worden geplaatst. Tegen de heeren Verkerk en Thomson, blanco de heer J. de Lange. (H.blaa.) Een duel. 't Moest er dan maar van komen Zoo ging het inderdaad niet langer, de ergernis zou ten langen leste in vloed uitoefenen op de studie en dat tegen den tijd van overgangsproef werk zomerrapportenZy waren allebij - „zy"zijn hier heeren tusschen de 13 en 16 jaar, leerlingen van de le klasse H. B. S. en 3e klasse gym nasium en gingen ter school in de zelfde plaats, op niet grooten afstand van Arni.em gelegen zij waren allebei verliefd we schrijven Mei op dezelfde jonge schoone, die met den eersten harer aanbidders de geneugten van het Hoogere Burger- schoolonderwijs deelde, en buiten de schooluren voor beiden de vriendelijk heid in persoon was. Met den eersten „hy" wisselde zij teedere amoureuse briefkens, met den tweede genoot zij van de bekoring, aan wandelingen in den maneschijn verbonden. Maar op een dag kwam de eorrespondeerende aanbidder „haar" tegen met den wandelenden hofmaker. De beide hee ren beproefden in hoeverre blikken moordend konden werken voor de vrienden was duidelijk dat er wat broeide, al was er dan ook bescheiden lek gezwegen over wat de aanleiding was. De jalonzié verteerde beiden en als mannen besloten ze de zaak uit te maken. Hoe? Het eerste plan was elkaar met stokken telyf te gaan wie het hardste afgerost werd, zou voor eeuwig af stand doen van de aangebedene. Maar dat vonden ze, waar het hier betrof de genegenheid van een jeudige schoone al telde ze geen duizend weken, ze ging er wat prat op, dat ze het onderwerp was van wat de school jeugd van boven het dozijn jaren uit de niet genoemde plaats bezig hield dat vonden ze wat al te bruut, niet passend bij de situatie. Ze hadden naast hun studies in Latijn en wiskunde ook wel eens ge lezen van ridderlijke aanbidders, die hun liefde niet beter meenden te kunnen bewijzen dan door elkaar te bewerken met speren of revolvers. De eerste zijn uit den tyd en dus gingen beide rivalen elk - afzonder lijk of te zamen, dat weten we niet precies een vuurwapen koopen. Trillend van emotie 't zij dan uit lust den gehaten tegenstander smade lijk te verjagen of omdat ze het toch wel wat gek vonden, zoo oud als ze waren, heusche vuurwapenen te koopen vroegen ze vuurwapenen te zien. En met het overgespaarde van enkele weken zakgeld kochten ze ieder een pistool voor den prijs van fl.50 het stuk. Toeu werden secondanten gevraagd, een scheidsrechter benoemd, tijd en plaats voor liet duel vastgesteld alles was volkomen „en regie". Of nu een van de betrokkenen bij het geval bevreesd is geweest, dat een kogel uit een pistool van f 1.50, wan neer dit gehanteerd wordt door een scholier, die nog de korte broek draagt, wel eens een onschuldige kon treffen, of dat hij van meening was, dat de jeugdige schoone het niet waard was, dat om haar bloed en dau zoo jong bloed zou vloeien hij ging naar den papa van oen der strijd lustige broekies en vertelde het geval. Papa vond voor zijn zoon een duel wel goed, maar niet met vuurwapenen. Hij sleepte zijn zoon naar de water leidingkraan en paste daar het al zoo vaak beproefde en probaat gebleken middel op zijn zoon toehy hield hem zoolang onder de kraan, tot het frissehe water het onstuimige bloed des jongelings had afgekoeld. In het duel met het water heeft onze jonge vechtjas smadelyk het onderspit ge dolven, gelukkig zonder kleer scheuren of verdere akeligheden. Wat zal nu de houding van de jeugdige schoone wezen? Daarnaar is thans de geheele school jeugd uit de plaats, die wy niet zullen noemen, uiterst nieuwsgierig. Ja, ja: de oude dichter had toch maar gelijk met den derden en vierden regel van het „lm wunderschönen Monat Mai". (Am. Ct.) Een pers-telegram. Het Rotterd. Nieuwsblad schrijft-: Aan welke eischen van doorzicht, begrijpen en combinatiekunst een nieuwsbladredacteur soms wordt on derworpen door minder vaardige correspondenten, bewijst het telegram over den wedstrijd Holland-Dene- marken dat wy uit Kopenhagen ontvingen. Laat de lezer eens beproeven er een leesbaar verslag uit te distilleeren. Zomerweer twaulfduizend Knudsen Wolfhagen Nielsen Nielsen Lielsen Berth Lykke Bjarnholt Brystning Ca3tella Hansen Lotsy went aanval Benen Bouman redt Vos naast speel gelijk Boutmy Brutensveg doelpunt tien minuten Groot schiet hvekschop Vos naast aanval Denen Bouman hoekschop hands voor Holland over wicht Groot tegen paal vandaar Buitenweg toevallig tegen Boet Han sen midden maakt schermmeitselïng tegen paal gelijk Minuert later Kesler Buctenweg Groot twee een twee minnut Noorduyn Buiteniveg drie een Rus overdonderend optreden slap spel Holland na awentig minuten bal tegenlat over lijn Howcrol't geeft doelpunt vierminuten later Denen twee minuten twee doelpunten Holland dringt op Denen winnen verdient niet bewezen meerderheid Deensche voetbal Heraert Bouman Lotsy Buitenweg Gastel la Nielsens. Tot zoover het Rotterd. Nieuwsblad. Het telegram dat wy uit Kopenhagen ontvingen was niet veel beter. Luister maarHoldriedeereen holdrieveen- vierl M. a. w. Holland drie deen een, Holland drie, deen vier. (Red. Held. Ct.) Bezoek Deensche Koningspaar. Vrijdagmiddag half twee arriveerde de Belgische trein, waarin de Koning en de Koningin van Denemarken reisden, aan het station Roosendaal. Te Amsterdam woei van menig gebouw in de nabijheid van het Cen- traal-Station de Deensche vlag, terwijl schier huis aan huis de Nederlaudsche driekleur wapperde. Er heerschte een gezellige drukte op dezen fraaien Meidag. Reeds om half drie vormden zich de eerste rijen nieuwsgierigen voor het Koninklijk paleis op den Dam. Op het dak van de kosters woning der Nieuwe Kerk wemelde het van kijkers naar de voorbereidende maatregelen. Niet weinig droeg tot de feestelijke stemming bij de ver schijning van de eerewacht voor het paleis, die met muziek arriveerde. Te 4 uur arriveerde de trein op het Centraalstation te Amsterdam. Ver schillende autoriteiten, o. a. de mi nisters, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, verschillende gezan ten, leden van de rechterlijke macht, de commissaris der Koningin, hooge beambten van staat, het D. B. der gemeente Amsterdam, de garnizoens commandant, autoriteiten te land en ter zee, enz. enz. waren op het perron. Een eerewacht der marine, onder commando van den luit. ter zee le kl. H. C. Louwerse, en de marine-kapel stonden op het eerste perron opgesteld en op de audere perrons verdrong zich een dichte menigte, die hoopte nog wat te kunnen zien. De tamboers en pijpers zetten, de marine-parademarsch in, de trein met de Koninklijke standaards, stoomde te 3.41 binnen. Even later, le 4"1 kwam het Deen sche Koningspaar, onder, kanongebul der van de oorlogsschepen in het Y, werd het op Amsterdamsch grond gebied begroet. Onder het spelen van eeóige maten van het Deensche volks lied stoomde de trein binnen. De begroeting tusschen Hare Ma jesteit, deii Prins en het Deensche Koningspaar was zeer hartelijk. De reusachtige lengte van den Deenschen Koning viel in 't oog. Na inspectie van de eerewacht begaven de hooge bezoekers zich naar de op het Stations plein gereedstaande gala-rytuigen, en onder het gejuich der menigte reed de stoet het Damrak op. Overal stonden langs het Damrak belangstellende nieuwsgierigen. Op den Dam was natuurlijk de drukte het grootst; de afzetting van het, door her verdwijnen van „Naatje" ruimer geworden plein was voorbeel dig; en geduldig wachtte men op de komst der hooge gasten. Een gejubel steeg er op, toen zij arriveerden. De Deensche gast salueerde, Koningin Wilhelmina boog naar alle kanten. In het tweede rijtuig zaten Koningin Alexandra en Prins Hendrik. In het paleis werden de bezoekers ontvangen door den opperceremonie- meester en andere hofdignitarissen. Kort na aankomst verschenen de Koninklijke bezoekers op het balkon. De muziek ving het Deensche volks lied aan, 't publiek juichte en vanaf het balkon werd vriendelijk gebogen en geknikt. Vooral de Deensche Koning betoonde zich uiterst min zaam. Inplaats van met het correcte militair saluut begroette hy Amstel's burgerij met een joviale hoofdknik en een innemenden glimlach. Toen de beide vorstinnen en de Prins zich reeds hadden teruggetrokken, bleef Koning Christiaan nog enkele oogen- blikken toeven op 't balkon. Ten langen leste verdween ook hy. De deuren werden achter hem gesloten, doch op den Dam bleef heel den middag dat eigenaardig gewoel, het welk nu eenmaal onvoorwaardelijk schijnt te hooren bij een vorstelijk bezoek aan de hoofdstad Des avonds had een galadiner plaats, waarvoor een honderdtwintig tal uitnoodigingon waren verzonden. Door Hare Majesteit werd eene toe spraak gehouden, die door Koning Christiaan minzaam beantwoord werd. Daarna reden de vorsten uit naar de' gala-voorstelling in den Stads schouwburg. B(j het instappen van de Koninklijke gasten juichte de menigtelangs den weg, dien de stoet volgde, voorafge gaan door rijtuigen waarin de hoofd commissaris en de burgemeester, liet een vrij talrijke menschenmassa hot evenmin aan belangstelling ontbreken. Door de Raadhuisstraat, langs de Heerengracht evenzijde, en door de Leidschestraat, ging het naar het Leidscheplein, dat natuurlijk het middenpunt van de drukte vormde. Daar stonden de kyklustigen reeds uren voor den aanvang der gala voorstelling geschaard in dichte drommen, die aangroeiden, naarmate het later werd. Schouder aan schouder stond men met onuitputtelijk geduld, uit te kijken naar dat ééne moment, waarin een blik geworpen zou kunnen worden op de galakoetsen en als het geluk buitengewoon diende, ook op de inzittenden De politie trad zeer tactvol op. Te half tien kwam de koninklijke stoet, begroet met een hoera, dat zich langs heel de Leidschestraat voort plantte. In den schouwburg werden tableaux- vivants opgevoerd, terwijl het Concert gebouw-orkest onder leiding van den heer Mengelberg een concert gaf van voornamelijk Deensche muziek. Verlichting der oorlogsschepen. Over het breede IJ-water streek even na de zomersche daghitte de verade ming van een flauwe nachtelijke koelte, die ternauwernood wat deining bracht op den duisteren waterspiegel, zoodat de felle stadslichten en in de donkere vorte de geheimzinnige flik kering der seinlampen zich zacht wiegend en dansend weerkaatsten en aan de overzijde plaste de weerspie geling de verlichting van het nieu we Obeltrestaurant en den veerpont steiger in het nauw bewogen water. Maar een indrukwekkend schouw spel van bijna onwezenlijke grootsch- heid bood in dezen onvolprezen schoo- nen, kalmen zomernacht de verlichting der drie Ned. oorlogsschepen, die ter hoogte van den jachtsteiger gemeerd lagen. Het was, of een kunstenaar met vaardige hand slechts even in ruwe schetslijnen van sprankelend licht tegen den fulpen achtergrond de contouren van scheepsrompen, van schoorsteenen, machtige comman dotorens, masten en raa's had aan gegeven en in het byna gladde water vlak vervloeide breed uit de licht glans, welke zij afstraalden als in een fontein van louter goud. Geheimzinnig schoten de felle stralenbundels der zoeklichten over het duistere IJ en zetten telkens de menschen massa's, die langs de kaden en over de bruggen schuifelden in een verblindenden lichtschiju. Den heelen avond stroomden dui zenden naar den IJkant om van het tooverachtig mooie schouwspel te genieten. Heden vertrekken de bezoekers naar Rotterdam. Over de Deensche flottielje sprekend, die thans in het IJ ligt, zegt de correspondent der „N. Rott. Courant", dat zij niet berekend is om de grootsch- heid der Deensche marine naar buiten te doen uitstralen. Het koninklijk jacht „Danebrog" dient alleen tot plei- ziervaartuig en de kruiser „Heimdal" is een kruiser van het oude type. Hoe goed ook geconserveerd en hoe uitstekend de indruk ook moge zyn, dien de leek bij diens bezoek aan het schip ontvangt, van iets grootsch, enorms kan natuurlijk nauwelijks sprake wezen. Intusschen werd de journalist met zeer veel voorkomendheid ontvangen en rondgeleid. Het jacht is in 1879 te Kopenhagen gebouwd en was aanvankelijk 770 ton groot In 1907 is het gereconstrueerd en kreeg toen een grootte van ongeveer 1100 ton. De lengte i3 plm. 70 meter, de breedte 8 meter en de diepgang 4 meter. De snelheid bedraagt 13 knoop. De bewapening bestaat uit twee kleine kanonnen. De kleur van het jacht is tot het benedendek wit; daarboven zacht geel. Het voorste gedeelte dient voor de officieren en de bemanning, die uit ongeveer 51 m3n bestaat. De état-major is samengesteld uit 6 of ficieren, onder wie de commandant. Het sc-hip wordt jaarlijks ongeveer 2 a 3 maanden gebruikt en is gedurende den overigen tyd gewoonlijk opgelegen. Dc achterste helft is geheel ten dienste van het Koninklijk gezin en maakt ondanks zijn eenvoud, noch tans een vorstelijken indruk. Het wordt door raderen voort bewogen. De kruiser heeft een water verplaatsing van 1300 tonde lengte is 85 meter, de breedte 9 meter en diepgang 3.60 meter. De snelheid bedraagt 171/i knoop de bewapening bestaat uit 2 groote en 4 kleine kanon nen. Er zyn 156 man aan boord. hangsters van haar verstoorden de orde dusdanig, dat de magistraat de zitting tijdelijk moest, schorsen. Ver scheidene vrouwen wierpen in het wilde weg met zakken meel en andere werptuigen. UIT INDIË. Een aanslag in Atjeh. De civiel-gezaghebber van Tjalang, de le luitenant der infanterie, W. van Kregten, een korporaal en een mindere werden in de kazerne van de benting Lam Ngo aangevallen en zyn aan de bekomen wonden over leden- De daders, die onbekend waren zijn gevlucht. (H.blad.) BUITENLAND. Brand op de tentoonstelling. Leipzig, 22 Mei. Hedenmiddag brak op de „Bugra" (tentoonstelling voor boekhandel en graphiek) een vrij hevige brand uit, die het dak van den linkervleugel van het administratie gebouw gedeeltelijk vernielde. De brandweer was het vuur binnen het uur meester. De aangerichte schade heeft weinig te beteekenen. Hoe de brand ontstaan is weet men niet. De suffragettes. Londen, 22 Mei. Tydens de mid dagvoorstelling van de „Silver King" in den koninklijken schouwburg, die door den Koning en de Koningin werd bijgewoond, werd door suffra gettes een poging gedaan om een demonstratie te houden. Een der vrouwen gilde herhaaldelijk: „Gij,Rus sische Tsaar", een andere schreeuwde voortdurend: „Stel mevrouw Pank- hurst in vryheid". Zij had zich vast gebonden aan haar stoel, zoodat het twintig minuten duurde voor men haar had kunnen losmaken. De betoogsters werden uit de zaal verwijderd. In de kerk te Edinburg ontplofte gisteravond een bom, waardoor een venster werd verbrijzeld. Te Leicester is een poging gedaan om een huis in brand te steken. De algemeene opvatting is, dat al deze wandaden in verband staan met een wijdvertakt complot. Nieuwe schanddaad der suffragettes. Londen, 22 Mei. In de National Gallery heeft van morgen een suffra gette vijf schilderijen van Bellini be schadigd. De vrouw is gearresteerd. Londen, 24 Mei. In het politiehof in Bow-street vielen vandaag woeste tooneelen voor, toen daar de kiesrecht vrouwen, die gisteren zyn aangehou den, voor werden gebracht. Aan Doodenlijst van aviateurs. De militaire vlieger Semichlkura is by Sebastopol met zyn vliegtuig gevallen en werd daarbij gedood. De vlieger Ubeiko viel te Bakoe met zijn Morane tusschen de toe schouwers. Het toestel werd verbrij zeld, de aviateur zwaargewond. Drie toeschouwers werden min of' meer ernstig gewond. LUCHTVAART. LAATSTE BERICHTEN. Aanbesteding. Door de Directie der Marine alhier werd hedenmorgen aanbesteed per ceel 2. Verrichten onderhoudwerken aan de gebouwen enz. vanhetMari- time etablissement gedurende 1914 perceel 3, verrichten schilder- en be- hangwerk aan en in de gebouwen van genoemd etablissement, waarvoor werd ingeschreven, als volgt: Perceel 2: Onderhoudswerken. J. Steeman, f13555. Th. van der Sterre, f13493.-, I. L. van Os, f13489. A. Krynen, f13435.-, H. Riemers, f12800.-, R. N. van Os, f12733.-, J. Smit, f12620.-, J. de Vries, f12620, H. Wijker, f12490.—, Fa. Starrenburg Boer- dijk, f 12368.— (gegund). Allen te Helder. Perceel 3: Schilder- en behang werk. J. H. Rorie, Sassenlieim f4270.-, R. yan Rinten, Almelo f4049. M. Kaleveld, Helder f2744.-, H. Zegel, id. f2600.-, J. de Kok, id. f2585.-, J. Tielrooij, id. f2510, M. B. Spigt, id. f2500.-, A. van Pelt, id. f 2480.-, S. Schellinger, id. f 2359. J. Fi eeke, id. f2349. J. Kraak, id. f2325. Gebr. de Boer, id. f2287.-, Gebr. Hoogerduijn, id. f1886. (Gegund). Uit den Omtrek. Texel, 22 Mei. Bij 't Horntje is een meeuw ge vonden met een ringetje om een der pooten, gemerkt Museum Nat. Hist. Leiden Holland 12878. Openlucht-Zendingsamenkomst op Texel, op 21 Mei. Prachtig zomerweer en dan in het heerlijke „Boschje", waar thans alles geurt en fleurt, waar de Meidoorn en de Sorbusboom hunne witte bloesems vertoonen, waar de tuinfluiter zich tusschen andere boschzangers voort durend hooren laat, daar moesten op den goddelijken Hemelvaartsdag van dit jaar de eenige honderden menschen die aanwezig waren in het lage boschje, waar de geheele bodem met dorre en droge bladeren bedekt is en dus tot zitten uitnoodt, wel genieten. Het zendiogsfeest werd geopend door ds. J. L. van Grasstek, hervormd predikant te Oosterend, die mede deelde, dat men by verschillende vereenigingen heeft aangeklopt om muziek, doch dat men niet heeft mogen slagen. Aan allen werd een hartelijk welkom toegeroepen en na gebed werd er in goed-gekozen woor den op gewezen, dat men was samen gekomen om God, die de Koning dei- Koningen is, te huldigen en te eeren en te loven in woord en lieddat men zich geroepen moet achten, om niet te rusten, voordat de geheele aarde onder Zyne heerlijkheid gebracht is, en dat men heeft mee te werken met de mannen, die, als het ware, door God aangewezen worden om uit te gaan naar de einden der aarde, om daar het Evangelie te brengen. Voor dien arbeid in den vreemde is geld, veel geld noodig, zoodat er met nadruk op gewezen werd, dat men offervaardig moet blijven, en dat er dan ook straks eene collecte gehouden zou worden. Nadat er op gewezen was, dat eventueele schade aan plantsoen of heiningen door het Comité vergoed zou moeten worden, en nadat een lied gezongen was, wat telkens ge beurde, wanneer een spreekster of spreker het eigenaardige opgeklampte spreekgestoelte verliet, werd het woord gegeven aan Mevrouw Van Balen (Utr. Zend.-Vereen.). Deze dame vertelde van haren arbeid op Nieuw-Guinea, waar ze 23 jaren heeft gewerkt, terwijl haai man, die straks het woord zou voeren, er 30 jaren als zendeling heeft ge arbeid, en liet duidelijk uitkomen, hoeveel moeite het kost om die kin deren, die niet verstaan en niet ver staan worden, die nooit van God gehooid hebben, die van geen school en kerk weten, om die kinderen, die in den eersten tyd schrikken op het zien van een blanke vrouw, waarvan ze geen koekjes aanvaarden, omdat ze vreezen vergiftigd te worden, te brengen tot tucht en tot liefde voor het geloof in God. Haar man, dien zij als duizendkunstenaar voorstelde, had zijn eigen huis, kerk en school moeten bouwen, samen hadden ze na veel moeite en ontbering toch schoone vruchten van hun werk ge zien, zoodat tenslotte het afscheid hun zwaar was gevallen. Zij waren heengegaan, doch God was gebleven en er werd nu door anderen voort gebouwd. Voor dien arbeid werd van de aanwezigen gebed, toewyding en geld gevraagd. Hierna was het woord aan den heer A. van Os (Zendelingonder Israël, te Amsterdam), die begon te vragen, met nu eens diep in den zak te willen tasten, terwijl de collecte ge houden zou worden, wat dan ook gebeurde door een drietal predikanten van het eiland, die met den hoed rondgingen. De heer Van Os deelde mede, dat er 13 millioen joden op de wereld zijn, waarvan 100.C00 in ons Vader land cn 60.000 in Amsterdam, en onder de laatsten had spreker zyn arbeidsveld. Ook by deelde mede, hoe moeilijk het dikwijls was, om daar

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2