HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Heider, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4315 DINSDAG 26 MEI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 3745 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc., Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/0 hooger berekend. Broote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. ZOMERDIENST op de Hollandsche Spoor. 1 Mei 1914. Van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Aankomst 5.15 's Maandags en daags 7.40 na feestdagen doch niet op 1 Juni. 6.26 Zondags niet. 9.10 6.5P op Zon- en fee3t- 8.06 dagen tot Alkmaar 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Schagen 8.46 9.02 11.37 11.55 2.21 1.48 Zondags niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.32 10.54 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 7.34 6.04 Zondags niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9. - Zondags, alleen van af Alkmaar 10.07 9.44 11.47 12.54 3.26 3.38 6.07 6.25 - 7.32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 te Alkmaar. »j to Schagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Het voorstel aan den Gemeente raad alhier, betreffende de contröle over een te stichten Gemeentekas naast die van den Gemeente-Ont vanger, door den heer Over de Linden ingediend den 25 Maart 1914, is ge volgd door een nader voorstel van dien heer, gedateerd 1 Mei 1914. Wy hebben het eerste voorstel ter kennis gebracht van onze lezers, het tweede voorstel echter niet, omdat de ziuk niet in behandeling kwam ln den Raad, en wij er e m volgenden keer toch op terug zouden moeten komen. Uit verschillende verzoeken van onderscheidene ingezetenen om hier omtrent te worden ingelicht, blijkt, dat de lezers er belang in stellen en wij nemen daarom bedoeld voorstel alsnog op. Het publiek, dut uit be langstelling de vergaderingen van den Raad bijwoont, zal dan ook genoeg zaam op de hoogte zijn, om de be handeling te kunnen volgen. Het voorstel luidt als volgt: Aan den Raad der gemeente Helder. Niet zonder bevreemding heeft on- dergeteekende gelezen de mededeeling door het College van Burgemeester en Wethouders aan den Raad gedaan omtrent den inhoud van het voorstel om eene Commissie van Contröle in te stellen, ter verkrijging van eene richtige verantwoording van ontvang sten en uitgaven van het gemeente lijk Pensioenfonds voor Ambtenaren en Werklieden in dienst der gemeente Helder en van derzelver Weduwen Het College geeft geen eigen be schouwingen; het verklaart zich te kunnen vereenigen met hetgeen het blad „Gemeentestem" deswege heeft geoordeeld. En wat zegt nu genoemd blad: Ons komt het voor dat de instelling van zoodanige Commissie in strijd met de Wet is." Zoo staat er. En onwillekeurig ryst b\j ondergeteeken- de de vraag: hoe is dat mogelijk? Immers, Artikel 113 der Gemeente wet bepaalt: „De Ontvanger is belast „met de invordering van alle inkom sten en ontvangsten der gemeente en „zorgt dat die behoorlijk geschiede". In verband met dit Wetsartikel staat het besluit van 26 Mei 1886 (Staatsblad 107), waarin wordt be paald, dat de Raad niet bevoegd is te bepalen, dat de inning van aan de gemeente toekomende gelden dooreen ander buiten verantwoording van den Ontvanger kan geschieden. De Raad gaat dus buiten z'n be voegdheid als hij vaststelt 'n veror dening, die in strijd is met gemeld artikel en besluit. De vroegere Pensioenverordening van 1885/89 liet toe de premièn voor gemeentepensioen in te houden bij de betaling der loonen. Belanghebbenden kwiteerden voor het loon na aftrek der premie. De premie bleef alsdan vanzelf in de gemeentekas. Er werd geen fonds gesticht. De pensioenen werden uit de gemeentekas betaald. Er was toen geen Cöntröle-Com missie noodig. Nu is dat alles anders. Door de vaststelling van de Verordening tot regeling van pensioen en wachtgeld der Gemeente-Ambtenaren en hunne Weduwen en Weezen, - welke Ver ordening werd vastgesteld bij Raads besluit van 3 October 1911, terwijl bij Raadsbesluit van 25 November '13 werd vastgesteld, dat het daarin ver melde Pensioenfonds nog gedurende 8 jaar, tc rekenen van 1 Januari 1914, blijft gehandhaafd, is een kas voor het Pensioenfonds der gemeente ont staan, die gemeente-eigendom is, doch niet, zooals art. 113 der Gemeentewet het eischt, door den Gemeente-Ont vanger wordt verantwoord. Het fonds is nu gelijk te stellen met de kas van den Gemeente-Ontvanger, en, even als voor het gemeentebezit bij den Ont vanger, is contröle noodig voor ge meentebezit onder berusting van B. en W. Als er beweerd mocht worden, dat de contröle van het College over hun eigen beheer van gemeentebezit voldoende is te achten, dan kan die bewering Diet worden toegegeven. Bij art. 179 der Gemeentewet is aan het Dagelijksch Bestuur der ge meente opgedragen, onder letter e, het beheer der inkomsten en uitgaven van de gemeente, zoo ver dit niet aan anderen is opgedragen. Bij Besluit van 1 November 1858 (St.bl.74) is daaromtrent het volgende bepaaldDe woorden „zoo ver dit niet aan anderen is opgedragen" duiden enkel aan „bij de Wet opgedragen" doch niet dat de Raad bevoegd is het beheer aan anderen op te dragen. De Wet nu wijst in art. 113 uitsluitend den Gemeente Ontvanger aan. De onderwerpen bedoeld by art. 179e zyn waarschijnlijk: opbrengst van verkoop van buiten gebruik ge stelde goederen, oude boomen, enz. Nu het blijkt, dat hieromtrent on zekerheid bestaat, is het in het alge meen belang wenschelijk te achten ook in volband met het boven staande geval te trachten de on zekerheid te doen opheffen, door de beslissing te verzoeken van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die belast is met de uitvoering van de Gemeentewet. Als vervolg op zijn voorstel van 25 Maart 1914, wordt het bovenstaan de bij deze Uw College in overweging gegeven. Helder, 1 Mei 1914. L. F. Over de Linden. De Witte Bioscoop. *t Was Zaterdagavond stampvol in de Witte Bioscoop, zooals verwacht kon worden na de reclame die voor het groote stuk „Atlantis" gemaakt was. Vooraf gingen 2 extra-nummers „Katjesspel of een spookgeschiedenis" en natuurtafereeleu langs een der noordelyke riviertjes van het Pyre- neesch voorgebergte in Frankrijk. Prachtige kiekjes, schilderachtig in de hoogste inate; vergezichten die iemand trek in reizen doen krijgen als 't naar den zomer loopt. Hat nummer was echter „Atlantis", een stuk dat met zeer korte tusschen- poozen ruim twee en een half uur duurde! De geschiedenis van dokter Kammacher, wiens vrouw krank zinnig wordt, die ter verstrooiing gaat reizen, naar Berlijn en Parys, oversteekt naar Amerika, schipbreuk lijdt, in het Cauadeesche hoogland woont en later terugkeert naar zijn vaderland. De geschiedenis is bijzaak 't is er een waarbij men 't er op gezet heeft al wat maar mogelijk is aan te knoopen; een danseres, die optreedt voor 't publiek, een man zonder handen, die alles met de voeten en teenen uitvoert, het ver blijf aan boord van een grooten Oceaanstoomer enz. Er zijn prachtige, aangrijpende tafereelen bij en andere waarvan 't in elkaar zetten enormen arbeid en moeite heeft gekost. De wandeling door den grooten zeestoomer is interessant. Aangrij pend is do schipbreuk, als het orgel de vereischte stemming brengt. Men heeft voor dezen film een groot schip laten zinken! Er waren, zegt de toelichting, voor het in elkaar zetten der scheeps- scónes 1500 man noodig en een extra vloot. Dat is me toch wat! Do berghut daar boven in de be sneeuwde gewesten was mede zeer aardig weergegeven. Dat van alles geprofiteerd is be wijst b.v. ook dat opgenomen werd een fraaien zonsondergang op zee. 't Is werkelijk de moeite waard. Bioscoop-theater Kanaalweg. Het Eerste Heldersche Bioscoop theater aan den Kanaalweg vertoonde reeds Zaterdagavond als extra-num mer het bezoek van het Deensche koningspaar aan Amsterdam. Ver schillende tooneeltjes uit deze ge beurtenis komen goed uit; men herkent Koning Christiaau aan zijne lengte en zyn geweldigen kolbak, terwyl ook onze Koningin duidelijk te zien is. Aardig is de verschijning van de vorstelijke gasten op het balkon van het paleis; de huzaren, die vóór het paleis geschaard staan, salueeren met de sabel. Nog een andere kiek is op een der bruggen genomenmen heeft een mooi gezicht op den stoet. De vertooning is een staaltje van activiteit, die o.i. eene afzonderlijke, loffelijke vermelding verdient. Dat zij geapprecieerd werd, bewees ook wel het buitengewoon drukke bezoek, waarin het theater zich verheugen mag. BINNENLAND. Het bezoek van het Deensche Koningspaar. Zaterdagmorgen zyn de Deensche gasten van Hare Majesteit naar Rotterdam vertrokken. Even vóór het vertrek van den trein werd den hoofdcommissaris van Amsterdam, den heer Roest van Limburg, het ridderkruis van de Dannebrog-orde overhandigd. Te Rotterdam, evenals in de hoofd stad, alom vlaggen. De talrijke schepen op de rivier en in de haven zijnge- pavoiseerd, en allerwegen zijn ver sieringen aangebracht. Op het perron waren aanwezig, behalve de burge meester in ambtsgewaad, de wet houders en de secretaris, de vice- admiraal Van Hecking Colenbrander, commandant der marine te Hellevoet- sluis, luitenant-kolonel de Timmer man, commandant der afdeeling mariniers te Rotterdam, adjudanten, consuls en andere hooge beambten. De eerewacht was betrokken door het korps mariniers onder bevel van kapitein J. W. Wijnands. De Helder sche stafmuziek speelde bij aankomst van den trein het Deensche volkslied. Onmiddellijk nadat de koninklijke gasten waren uitgestapt, deed Hr. Ms. Heemskerck, liggende op de Maas, de burgerij door een saluut van 35 schoten kond van de aankomst. Na verschillende voorstellingen en formaliteiten, werden de vorsten toe gesproken door burgemeester Zim- merman, die wees op het onderlinge handelsverkeer tus'schen Deneraarken en ons land. Daarna werd een rond vaart gemaakt door de haven. Het was een vroolijke, opwekkende vaart, door de volle havens met de tallooze groote en kleine schepen, bijna alle feestelijk opgetuigd met de wapperende vlaggelijnen. De Park haven aan alle zijden omstuwd door dikke rijen belangstellenden, de jon gens van het opleidingsschip kranig in de houding in de ra's en de tuigage langs Hr. Ms. pantserschip Heems kerck, waar van de reeling versierd was met guirlandes en gekruiste oranjelinten, van boven afgezet met roodlluweelenlambrikijns met gouden schabloneD, waarop een twintigtal met groen omkranste wapenschilden prijkten. De bemanning in de houding aan bakboordszijde van den oorlogsbodem. Op het achterschip een groot stuk geschut, versierd met bloeiende plan ten en groen. Achter de Heemskerck de Nieuw-Amsterdam van de Holland- Amerika-lijn, eveneens gepavoiseerd. Op den terngtocht werd aan stuur boordzijde van de Heemskerck aan gelegd. De vorstelijke personen werden by de valreep ontvangen door den kapitein ter zee Coenen en den luite nant ter zee le klasse C. de Haes, commandant eu le officier van de Heemskerck op het halfdek bevonden zich de minister van marine, de heer Rambonnet en de vice-admlraal van Hecking Colenbrander. Verder op het halfdek had zich de état-major op gesteld. Voor de officieele ontvangst was het met satinet bekleede achterdek gereserveerddaar werd ook het noenmaal genuttigd. De hutten van de officieren waren met Perzische tapijten belegd en werden ter beschikking gesteld van de hooge gasten. De commandant, de kapitein ter zee Coenen, stelde de officieren voor aan Z. M.de eerste officier, de luitenant ter zee de Haes, stelde hen voor aan de koningin van Denemarken. Des namiddags bad een rijtoer plaats. Daarna vertrokken de vorste lijke gasten naar den Haag. Het Stadion te Amsterdam. Zondag is het Stadion officieel ge opend. Ondanks het minder gunstige weer was het aantal bezoekers toch vrij groot. Volgens opgave van de contröle waren er 12225 toeschouwers. Vooraf gingen de atletiekwedstrij den. Het zal nog nergens zijn voor gekomen, dat by een dergelijken wedstrijd een zoo talrijk publiek aanwezig wastrouwens, men was gekomen om den voetbalmatch tus- schen de Hollanders en Engelschen, en die atletiekwedstrijden nam men op den koop toe. In den beginne bleef men dan ook vrij kalm, doch spoedig begon men mee te leven en werd b.v. het schit terend speerwerpen van den Duit- schen kampioen Buchgeister luid toe gejuicht. Behalve in polsstokspringen waaraan geen buitenlanders deel namen - wist geen enkele Hollander te winnen. Wij hebben op dit gebied nog heel wat te leeren! En niet minder op voetbalgebied. Enkele overwinningen op Belgen, Duitschers en Engelschen hebben ons zoo langzamerhand verwaand gemaakt en het idóe doen post vatten, dat wij in de internationale voetbalwereld al heel wat hebben te beteekenen. De uitslag van dezen wedstrijd, gespeeld tusschen Zwalu wen (Holland) en Reading (Engeland), die eindigde met 2-10, zal sommige chauvinisten vermoedelijk wel tot betere gedachten brengen. Want de Hollanders hebben gespeeld, zooals men redelijkerwijze van hen mocht verwachten, en zij hebben tot het einde toe, ondanks het overweldigende betere spel der EQgelschen, prachtig volgehouden. Doch tegen dit Engel- sche elftal was men in geenen deele opgewassen. Over hun spel schrijft b.v. de „Telegraaf': We hebben van deze Engelsche profs nu eens inderdaad een stukje fraai voetbal gezien en wanneer we dit meesterschap over den bal, dat keurig samenspel en die enorme handigheid nog eens in onze gedachte de revue laten passeeren, dan moeten we toch wel tot besef komen, dat zelfs de bloem van het Hollandsche voetbal tegen dergelijke heeren weinig heeft in te brengen. We behoeven ons daarvoor volstrekt niet te schamen. Immers deze men- schen maken van voetbal hun be roep, doen 8 maanden in het jaar vrijwel niets dan voetballen, waarop hun geheele levenswijze is ingericht en dank zij een nauwgezette training en een voortdurend leven in de buitenlucht, zyn ze yzersterk ge worden en hebben een uithoudings vermogen, dat voor een amateur vrijwel onbereikbaar is. We moeten deze profs slechts als onze leer meesters beschouwen en als zoodanig hebben ze Zondag hun roeping op schitterende wyze vervuld. De Readingspelere hebben van het begin tot het einde met groote animo gespeeld en we kunnen reeds thans mededeelen dat de directie van het Sportpark de Reading voor een nieuwen wedstrijd, thans tegen een ander prof-team heeft geöngageerd. Menigeen was teleurgesteld dat deze openingsmiddag van het Stadion zoo'n débacle van onze nationale sport is. Wy niet aldus, integendeel, we vinden het zeer juist gezien, dat men ons hier heeft laten zien, het beste, of vrijwel het beste, wat op 't gebied van sport in het buitenland gepresteerd wordt. Onze Hollandsche sportlui kunnen thans zien, hoe weinig wy nog in de internationale sportwereld be teekenen en zij, en niet minder de talrijke autoriteiten, die aanwezig waren, zullen thans beseffen, dat er nog een reusachtig terrein braak ligt dat dringende bearbeiding noodig heeft. We vertrouwen dat deze wed strijden dan ook weer een grooten stoot hebben gegeven aan de bevor dering der belangen vau de zoo lang verwaarloosde lichamelijke opvoeding. Berooving en afdreiging. De rechtbank te Amsterdam deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen den 28-jarigen koopman H. J. Gerber en den 51-jarigen commissionair A. van Ommeren, die een Zeeuw uit Domburg in de maand Februari van dit jaar in Arasterdam hadden aan geklampt en uitgeschud. De Zeeuw was op 17. Februari in Amsterdam gekomen, vroeg aan Gerber den weg naar de VaD Eeghen- straat, werd door dezen naar een terrein achter de Verhulstraat ge bracht en van zijn kostbaarheden beroofd. De man deed geen aangifte, omdat h(j bedreigd was met bekend making van een onzedelijk gedrag, dat hem door den beroover en zijn vriend ten onrechte - werd ver weten. Dit zelfde gefingeerde verhaal werd - op 21 Feüfcuari - in Dom burg door beide oekl. nog verder geëxploiteerd, toen Van Ommeren zich voor den vader van Gerber uit gevend, trachtte f500 van den Dom burger los te kry'gen, omdat hü de Zeeuw - Gerber zou hebben gecom promitteerd. De Zeeuw ging niet op het voorstel in, stoorde zich ook niet aan een dreigbrief en liet zyn beide kwellers in Domburg arresteeren. Tegen den eerste beklaagde was 2l's jaar geoischt, tegen den tweede 3 jaar. Conform dien eisch werden be klaagden veroordeeld. Kamerverkiezing. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Katwijk zal plaats hebben op Dinsdag 2 Juni, de stemming op 12 Juni endeeven- tueele herstemming op 23 Juni a.s. Stuurlieden-examens. 's Gravenhage, 23 Mei. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman D. Kuipers, tweede stuurman H. H. Augspurg en P. H. G. Verhoog, derde stuurman P. Koen, P.' G. Koster, J. J. H. Lockemeyer, J. S. J. Nyen- huis en W. Okx. BUITENLAND. De suffragettes. Londen, 23 Mei. Een suffragette sloeg hedenmiddag in het Britsch museum een mummiekast stuk met in bijl. Twee vrouwen werden gearresteerd. Edinburg, 28 Mei. Er is hier een suffragette in hechtenis genomen, die met een bijl het portret van den Koning, geschilderd door Lavery, in de Royal Scottish Academy be schadigde. Balfron, 23 Mei. Een wachter, die hedenmorgen de ronde deed, be merkte, dat er gedurende den nacht een poging was gedaan om de buis stuk te snijden, die het water van Lock Katrine naar Glasgow leidt. Er werden twee bommen gevonden met een half verbrande lont. Was het tot een ontploffing ge komen, dan zou half Glasgow van water verstoken z(jn geweest. Ter plaatse werden strooibiljetten en brochures van de suffragettes gevonden. Een ontploffing. Düren, 23 Mei. In de schietkatoen- fabriek van de Deutsche Sprengstoff- fabrik ontstond door het afgaan van patroon een ontploffing. De ge heele stad schudde op baar grond vesten en binnen een afstand van een kwartier zijn duizenden venster ruiten vernield en daken afgerukt. De fabriek is voor het grootste deel verwoest; 21 menschen zijn gewond, onder wie drie ernstig. Bij het opruimingswerk z(jn 2 dooden, 2 zwaar gewonden gevonden 2 menschen worden nog vermist. Een gewonde stierf in het ziekenhuis. Ijsbergen. De „Mauretania" van de Cunard- l(jn, die Vrijdag te New-York is aangekomen, heeft ernstig gevaar geloopen in aanvaring te komen met een ijsberg op 500 myl ten zuid oosten van Cape Race. Deze werd echter gelukkig nog tijdig gezien, zoodat de kapitein door handig te manoevreeren juist langs den berg kon heenvaren. In de buurt dreven nog twee andere ijsbergen. Het was pikdonker, toen het schip in die gevaarlijke streek kwam, zoodat de bergen eerst bemerkt waren, toen zy vlak bij het schip waren. Os Duitschs Legsrwetbslasting. De „Köln. Ztg." verneemt, dat de heer en mevrouw Krupp von Bohlen und Halbach 6.9 millioen mk. voor de bijzondere belasting voor de leger- wet moeten opbrengen, de firma Krupp 847 000 mk. en de weduwe Krupp 860.000 mk., te zamen 67 pet. van het heele bedrag, dat in Essen (stad en land) geheven wordt. Promovseran tot huisvrouw. In Amerika zegt Toos Brond- geest in „De Fakkel" is het beroep van huisvrouw reeds tot een vak verheven, waarvoor een graad kan worden gehaald. Onlangs is de eerste vrouw aan de universiteit te Illinois gepromo veerd tot doctores in de huishoud kunde. Tot haar eer dient te worden gezegd, dal zij gelukkig getrouwd is en kinderen heeft en dat zy met de practijk even goed vertrouwd i3 als met de 'theorie. Wat tegenwoordig zelden voorkomt. Vrouwen, die de huishoudkunde in de perfectie ken nen, zijn er niet veel meer; dat is een uitstervende soort. Ze passen ook niet in den tegenwoordigen tijd, nu alles vlug moet gaan en er voor degelijk en dus langzaam geen legenheid meer is. In Londen wil men ook een facul teit voor de huishoudkunde opstellen, die aan alle andere faculteiten zal worden gelijkgesteld. Binnen afzien- baren tijd krijgen we daar dus prof fessoren in de huishoudkunde en waarschijnlijk mannelijke. Of er dan een omwenteling te verwachten is? Zeker verdient het vak alle be langstelling, want van alle kanten wordt er tegenwoordig door de vrou wen over geklaagd, dat dat het huis houden al haar tijd in beslag neemt, veel jonge meisjes stellen een huwelijk zoo lang mogelijk uit, omdat ze er tegen opzien om in de huis houdelijke beslommeringen geestelijk onder te gaan. „Absinth". Op een cinema-tentoonstelling te New-York heeft „Trans Atlantic House" een film geprojecteerd „Ab sinth", die op meest realistische wijze de ellende van de dronkenschap aan toont. De vertolker van de hoofdrol, King Baggoth, heeft de aan absinth verslaafden eenige maanden lang be studeerd en geeft in deze film ge trouw weer, de manieren van den dronkaard. By de première waren tegenwoordig eenige bestuursleden van den Bond van Drankbestrijders, die van deze film een moreelen in vloed verwachten. Openlucht-bioscoop. Berlijn is voorgegaan, thans volgt Londen. Op verschillende punten der stad zullen te Londen openlucht-bioscopen worden opgericht zoowel in de deftige City, als in Wbitechapel. By gunstig weer wordt verwacht, dat deze cinema's zeer veel bezoek zullen trekken, ten koste van de .vaste theaters. Eon cinemavoor blinden. Onder alle voorbehoud! „Kinematograph" meldt, dat men er in geslaagd is, een toestel samen te stellen, voorzien van een gramo- foonplaat, die door een eenvoudig mechanisme in beweging wordt ge bracht. De beelden zyn in relief op de plaat aangebracht en de blinden behoeven deze slechts met hun vin gers aan te raken, om de cinemato grafische genoegens deelachtig te worden. Men zegt, dat de blinde er een sensatie door ondergaat, die hy tot dusver niet kon ondervinden. Een cinema voor blinden. Aan stonds krygen wy de gramofoon voor de dooven. UIT INDIË. Cantineschandalen in Atjeh. Uit Batavia, d.d. 29 April, aan de Delibladen. Den 8en Jan. publiceerde het „Bat. Nbld." een brief uit Atjeh van een teruggekeerden officier, waar in gezegd werd dat het in Atjeh op militair gebied een groote knoeiboel was. Naar aanleiding dezer publicatie is van hoogerhand direct een geheim onderzoek gelast, hetwelk in hoofd zaak heeft uitgewezen, dat de mede deelingen op waarheid berusten. Het onderzoek is daarop gestaakt. Het „Bat. Nbld." vervolgt, dat het heden vernomen heeft, dat by den legercommandant telegraphisch een verzoek is binnengekomen van een Atjehschen kapitein, mededeelende, dat door hem in Februari een bezwaar schrift is ingediend over verschillende knoeierijen, welke met medeweten en goedvinding der militaire chefs bestendigd zyn, welk bezwaarschrift niet was afgedaan door den militairen commandant kolonel J. T. Schilham. Daardoor is ook aan generaal Van Daalen de gelegenheid onthouden deze ernstige aangelegenheden af te doen. De bewuste kapitein vroeg met verwijzing naar het onafgedaan bezwaarschrift een rechtstreeksch rapport aan bij den legercommandant met passeering van den kolonel, aangezien hij Jgegronde redenen tot beklag over zijn chefs meende te hebben. De kwestie moet, volgens het „Bat. Nbld.", hoofdzakelijk loopen over knoeieryen bij het cantinebeheer, ten voordeele der menages van de officieren in de binnenlanden en ten nadeele van den soldaat en het land. Het „Bat. Nbld," zegt, dat den kapitein wel een disciplinaire straf treffen zal, doch dat de leger commandant het hierbij niet zal laten, doch zijnerzijds een minutieus onderzoek zal doen instellen betref fende zulke ernstige beschuldigingen, door iemand langs koninklijken weg uitgebracht met vermoedelijk be nadeeling van het eigen belang. Uit den Omtrek. Schagen. De Protestantsche Kiesvereeniging te Schagen stelde in hare vergadering van Vrijdagavond den heer P. Trap man candidaat voor den Gemeente raad, (vacature W. Vader, wethouder). T«X«I, 25 Mei. Steeds heeft men gemeend, dat de Boschruiter, een familielid van den alom voorkomenden Tureluur, geen broedvogel op Texel was. In de vorige week werden er even wel eieren van vertoond en men deelde tevens mede, dat er elk jaar op het zelfde land een of meer nesten van gevonden werden. 't Is wel jammer, dat men het legsel heeft weggenomen. Men weet zeker niet, dat er voor een zeldzaam nest, wanneer do eieren er van uit gebroed worden, een premie betaald kan worden, die zeker heel wat meer waard is, dan zulke kleine eieren dit zyn. Het dep. „Texel" der Maatschappij tot Nut van 't Algem. heeft tot com missarissen van de Bewaarschool herkozen mevrouw Wagemaker en de heeren D. Daalder en J. G. Ph. Pisart, tot Idem van do bibliotheek zyn gekozen de heeren H. Dalmeijer, Jb. Eelman Az. en J. Roeper Jbz. Tot Directeur van de spaarbank Is gekozen de heer Jb. Dekker, in plaats van den heer D. P. Bakker (niet her kiesbaar), tot penningmeester her kozen de 'heer P. C. Koorn en als commissaris gekozen de heer R. S. Kuperus, in plaats van den heer E. G. Gaarlandt (niet herkiesbaar). SPORT. Voetbal. H.B.S. I H.F.C. I. Dat was Zondag een kolossale drukte op den Polderweg. Jammer dat 't weer niet erg- meewerkte. De dreigende lucht zal heel wat men schen hebben afgeschrikt, maar kon toch niet verhinderen dat, volgens opgave van 't H.B.S.-bestuur, ruim 1300 toeschouwers zich langs 't lijntje schaarden om getuige te zyn van den wedstrijd tusschen onze twee plaatse lijke clubs. Dat 't er spannen zou bleek wel uit de opstelling, beide clubs toch hadden zich extra ver sterkt en brachten de volgende elf tallen in 't veld: I Riemerts. I Heijtlng. A. Polser. Bok. Bveaord. Kikkert. Dorljjn. Taylor. Kllj.m. Grootte. Dito. 9 Korff. A. Kramer. Moerons. Ten Hacken. PicarL P. Luyckx. Boers. de Vos. C. Kramer. Schouten. I Hoek. H.F.C. begint met den toss te winnen zoodat Meerens aftrapt met de zon en een sterken wind in den rug. Direct neemt Kiljan den bal af en een vlugge aanval op 't H.B.S.- doel wordt ondernomen. De backs daar zyn echter uitstekend, vooral Schouten speelt een solied, stevig spel. Soms wel eens wat al te stevig, maar gelukkig ontsnapt dit niet aan 't oog van den referee. De H.B.S.- spil Boers zet aldra Meerens in staat een aanval te ondernemen. Mooi combineerend gaat 't op Riemerts af, maar als 't er op aan komt richt Meerens te hoog en de bal vliegt over de lat. Hoewel H.B.S. zichtbaar in de meerderheid is, blijft 't toch vooreerst nog een zenuwachtig heen en weer getrap met weinig gevaarlijke oogenblikken voor de beide doelver- dedigers. Na een kwartier spelen krygt H.B.S. een vrije schop tegen zich, die pal op doel geschoten wordt. Kalm vangt Hoek hem op en ver werkt hem op even secure wjjze. Kort daarna ondergaat een corner hetzelfde lot, als Bak iets te 1: talmt met inzetten. De voorhoede van H.B.S. neemt dadelijk daarop den bal mee, Meerens speelt naar rechterwing, die mooi opbrengt, b(jna van de doellijn af krachtig voorzet en Meerens in staat stelt met een zuiver schot 't le puntte fabriceeren. Uitbundig gejuich der H.B.S.-ers be groet dit uiterst fraaie doelpunt. H.F.C. laat zich niet ontmoedigen, valt vinnig aan en Jantje zendt 2 maal achtereen harde schoten ia, maar Hoek is in vorm en slaat alles weg, waarna de backs voor de rest zorgen. H.F.C. kan op dit ongelijke zandige terrein maar niet op dreef komen, talrijk z|jn de misschoppen en het z.g. „zandtrappen" is aan de orde van den dag. Die weinige trap- vastheid is tegenover de H.B.S.- voorhoede gevaarlijk en 't duurt dan ook niet lang of deze breekt weer door. Heyting trapt over den bal heen, Riemerts valt nog uit, maar 't is te laat. Met een kalm vaartje rolt de bal vlak langs den paal in 't doel en 't gejubel der H.B.S.- supporters verkondigt weldra dat Meerens ten tweedemale z|jn club een doelpunt heeft bezorgd. Dat ziet er donker uit voor H.F.C., een 2-0 achterstand is niet gauw in te halen en men zou een ontmoedigende stem ming bij de spelers gaan verwachten. Dat bleek echter in 't geheel niet het geval te zijn. Kiljan en zijn 4 confraters zetten de tanden op elkaar, pijlsnel gaat 't op Hoek af en even daarna liegt een enorme kogel van Kiljan pal naast. Weer komen de roodwitten opzetten en of Schouten en Kramer al schitterend verdedigen, 't helpt niet. 't Samenspel in de voorhoede is er nu, en wat Kiljan niet lukte, zal Grootte hem verbeteren. Opkorten afstand lost hy een zuiver schot en buiten bereik van Hoek vliegt de bal in 't net. Nu eerst blykt, dat de H.F.C.-aanbangers sterker zijn ver tegenwoordigd dan die van H.B.S. Oorverdoovend is 't gejuich, dat nu losbarst en nog niet is weggestorven als 't spel al lang weer is begonnen. Dat prikkelt de spelers. Dito begint zich op de eerst voor hem nog wat vreemde plaats thuis te voelen. Prachtig brengt h(j op, loopt naar binnen en zal een van z|jn gevaar lijke zuivere schoten lossen, al3 hij plotseling door C. Kramer op onge oorloofde manier wordt tegen den grond geloopen. Strafschop! Jantje moet hem nemen en maakt geen fout. 2-2. Vlak daarop is 't rusten. Nu krijgt H.F.C. wind en zon mee en ieder verwacht dan ook een over winning der roodwitten, behalve na tuurlijk H.B.S., dat niet van plan is zich te laten inmaken. Ze zitten direct vurig op den bal, en als de H.F.C.-achterhoede, waarin Pelser met Bogaard geruild heeft, niet zoo ingespeeld was geraakt, dan zou in 't eerste kwartier H.B.S. beslist de lei ding hernomen hebben. Nu komt daar van niets. De halfbacks zetten onop houdelijk de voorhoede aan 't werk, maar 't wil niet lukken. Dan zal H.F.C. 't maar eens probeeren en werkelijk hebben zij meer succes. Jammer is 't, dat* Dito zoo weinig te doen krijgt. Tegen Vos en Kramer is hij best opgewassen, al loopt de laatste hem meer dan eens op tame lijk woeste manier tegen den grond. Dan zien wij liever 't spel van Vos, een klein maar uiterst vlug speler, die meermalen door zyn uitstekend spel algemeen applaus oogstte. Aan den anderen kant zet Dorlijü meermalen goed voor. Eens waagt hij een hoog schot op doel, Hoek is op zijD post en staat klaar om den bal op te vangen. Vlak voor hem kopt Kramer niet al te zuiver, met 't gevolg dat de bal van richting verandert en buiten bereik van Hoek in 't net vliegt (2- 3), o.i. een ernstige fout van den overigens uitstekend spelen den back. H.B.S. ziet de nederlaag zich be dreigen en spant zich nu tot 't uiterste in om daar aan te ontkomen. Gevaar lijke momenten beleeft het H.F.C.-doel nu, Meerens schiet meermalen uiterst vinnig in maar Riemerts is safe. Bij eon dezer aanvallen wordt hij zoo in 't nauw gebracht, dat hij slechts val lende kan redden, ongelukkig wordt hij daarbij geraakt en moet er eenigen tijd voor hem gestopt worden, 't Zelfde overkomt even lator C. Kramer. Belden spelen echter na een korte behandeling van den scheidsrechter weer mee tot het eind, dat nu weldra aanbreekt. Als de scheidsr. die uit nemend voldeed, tijd fluit, is de stand nog 2-8, en moet H.B.S. voor de 4e maal in successie de superioriteit van H.F.C. erkennen, hoe klein 't krachts verschil dan ook is. Wat de spelers betreft, kunnen wij zeggen dat b|j H.B.S. bijna allen een uitstekende party speelden. Boven allen stak uit de mid-half Boers, die ieder oprecht voetbal liefhebber deed genieten door zijn uitmuntend plaat sen en afnemen en 't voortdurend voeden van zijn voorhoede. P. Luyckx viel daarbij zeer af en was heel wat minder dan de Vos. De voorhoede was uiterst vlug, behalve de rechtsbuiten, die tusschenbeide wel aardig opbrengt maar veel te langzaam loopt. De beide backs gaven elkaar niets toe in stevig spel, maar moeten oppassen dat dit niet ontaardt in gevaarlijk spel, waar 't nu en dan aardig op leek. Minder zijn we over H.F.C. te spreken. De achterhoede en de halfs treft geen blaam, allen toonden hun erkend goed spel, met Pelser als de bekwame tacticus in 't midden. In de voorhoede waren Kiljan en Taylor niet erg op dreef en kreeg Dito veel te-weinig ballen op links. Erg jammer, daar ook Grootte in uitstekende con ditie was en zijn oude fout van laks heid geheel had afgelegd. Had men die twee wat meer aan 't werk gezet dan zou de overwinning grooter zijn geweest. Dorl|jn kon 't best bolwerken met P. Luijckx, van wien wij een dergelijk futloos spel niet gewend waren. Als back voldeed h|j ons altyd veel beter. W. v. S. ZONDERLINGS LOGICA. „Iedereen, mijn zoon, moet wer ken. Werken maakt tevreden, werken is gezond, werken is onmisbaar. Bovendien kan men er soms zooveel mee sparen, dat men later niet meer behoeft te werken."

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1