HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4321 DINSDAG 9 JUNI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbeL) 30 cent Elke ragel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoogcr berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag BINNENLAND. Vica-admlraal Tydeman. Vice admiraal Tydoman zal Donder dag a.s., 11 Juni met het stoomschip „Vondel" de terugreis aanvaarden. Den vice-admiraal Q. F. Tydeman, wien de luitenant ter zee le klasse E. P. Westerveld als adjudant werd toegevoegd, was door de regeering eene opdracht verleend, in verband met het vraagstuk der verdediging van Indiö. De ouderdomsrente. In parlementaire kringen heerscht, naar wij gemerkt hebben, de vrjj vaste overtuiging dat Minister Treub heeft besloten, de bedeelden in het ontwerp-ouderdomBrente op te nemen. W(j kunnen echter verzekeren dat hieromtrent nog niets is beslist en dat de Minister zich met de heele zaak zelfs nog niet ernstig heeft kunnen bezighouden. Wij leiden daaruit tevens af dat, aangezien de Tweede Kamer het ont werp dus niet meer voor het najaar kan behandelen en van de meerder heid der Eerste Kamer vermoedelijk niet veel medewerking tot spoed- behandeling is te wachten, de wer king van artikel 369 der wet-Talma op 1 Januari 1915 niet zal zijn be ëindigd. (H.blad.) Marinebegrootlng 1914. Het wetsontwerp tot toestaan van een aanvullingscrediet op de loopen- de marinebegrooting ten behoeve van een gewijzigd wervingsstelsel, werd in de afdeelingen niet onverdeeld gunstig ontvangen, omdat verschei dene leden liever een afzouderlljke wettelijke regeling hadden gewild voor zulk een belangrijke zaak. Andere leden echter achtten den ge kozen weg juist goed, omdat bij de uitvoering allicht veranderingen zul len noodig blijken, die dan zonder wetswijziging kunnen tot stand komen. Het plan zelf vond waardeering., zoowel omdat het een eind tracht te maken aan de kinderwerving, als omdat het tekort, aan personeel nijpend is. Gevreesd werd, dat bij mislukking van deze poging zou worden over gegaan tot het stelsel van militie- vloot en voorts werden vele klachten vernomen omtrent dèn thans heer- schenden geest aan boord. Tal van wenschen omtrent ver betering werden geuit ten aanzien van de bevordering, de kleeding, de behandeling van verzoeken enz. Ge klaagd werd over den invloed van sommige vereenigingen en leiders. Anderzijds weet men den geringen toeloop meer aan het niet wegnemen van grieven en nam men den Bond van minder Marinepersoneel in be scherming. Onder de aanbevolen middelen tot verbetering kwamen voor: het bevorderen van een in tiemer omgang tusschen officieren en minderen, salarisverbetering, ver betering van voeding. Uit de verhouding tusschen het aantal zich aanmeldenden en het aantal aangenomenen werd twijfel afgeleid, of men wel voldoenden prijs stolt op de werving van vrijwilligers: in 1904 was het 42%, in 1912 slechts 20%. Er waren leden, die vrees uitspra ken, dat door de marine werd aan gestuurd op een zeemilitie, waarom men het instituut van vrijwilligers opzettelijk zou doen mislukken. Hiertegen kwamen andere leden met kracht op. Zij achtten dit ont werp juist het bewijs van het tegen deel. In veel opzichten werden de voor nemens der regeering geprezen, zoo b.v. dat om den matrozen ambachts- onderwijs te geven en de toekenning van een spaarpenning. Aanbevolen werd nog de afzonder lijke opleiding voor den dienst in Indiö in samenwerking met inlandsch personeel. Tal van détail-vragen werden tot den minster gericht. Geklaagd werd, dat de memorie van toelichting weinig licht verschaf te omtrent de financieele gevolgen, verbonden aan de reorganisatie. Men vroeg, of het bericht in de pers, volgens hetwelk de schepelingen zich zouden moeten verbinden, geen lid van militaire bonden te worden, waarheid bevatte. Wijziging en aanvulling van de Bevorderingewet voor de Zeemacht 1912. In de toelichting tot bovenbedoeld wetsontwerp zegt de Minister van Marine o.a. het volgende: De bestaande wet generaliseert, stelt voor alle zeeofficieren dezelfde eischen en leidt, in verband met het beperkte varende oorlogsmaterieel, daardoor tot veelvuldige mutatiön; terwijl naar de meening van den Minister de daarvoor door hunne per soonlijke eigenschappen meest aan gewezenen langer in het bevel moeten worden gehandhaafd. Anderzijds stelt de instandhouding van het zeeofflcierscorps den eisch, dat bekwe-nen en alleszins geschikten officieren een zekere toekomst, d.w.z. in de toekomst een zekere positie, worde gewaarborgd. Behalve bekwame bevelhebbers van oorlogsschepen, zijn voor den oorlogs- dienst noodig de chefs van speciale takken van dienst, zooals den onder zeedienst, den torpedo dienst, draad- looze telegraphie en kustbewaking, werfdirectie en dergelijke, betrek kingen, welke ervaring en ontwik keling op zeer verschillend gebied vereischen en waarin de noodige continuïteit eveneens geboden is. Is het voor de algemeeue ontwik keling van het zeeofficierscorps wen- schelljk, dat aanvankelijk in de subal terne rangen niet tot specialiseer naar de verschillende diensten wordt overgegaan, gaandeweg komt die specialiseering door individueelen aan leg en voorliefde vanzelfhet dienst belang eischt dan dien aanleg zooveel mogelijk tot ontwikkeling te brengen en daaraan geen onnoodige belem mering in den weg te leggen door de Bevorderingswet. Van deze grondgedachte is bij de thans ontworpen wijziging der Bevor deringswet uitgegaan. Tevens is daarbij tegemoet gekomen aan reeds geruimen tijd in de practijk ondervonden moeilijkheden, voort vloeiende uit de samenkoppeling van de eischen buitengaatsdien st" en „dienst op actieve oorlogsbodems" voor bevordering van luitenants ter zee le kl. en waaraan slechts door tal van mutatiön, ten nadeele van den dienst is te ontkomen. Eindelijk werd bij het aangeboden ontwerp rekening gehouden met de uitbreiding, die torpedo-dienst en on derzeedienst in de laatste jaren hebben ondergaan, welke eenerzijds oorzaak werd, dat de moeilijkheden, waarvan in het vorige lid sprake is, vermeer derden, anderzijds, de behoefte deed gevoelen om deze diensten, die meer en meer een integreerend deel uit maken van de oorlogstaak der offi cieren, meer in aanmerking te nemen bij de wettelijke waarborgen voor geschiktheid. Enkele veranderingen in de wet, welke verband houden met de ge wijzigde benamingen van adelborsten le kl. en adjunct-administrateurs en van inspecteurs en hoofdofficieren in afzonderlijke dienstvakken, zoomede die, welke het gevolg zijn van de vervanging van hoofdmachinisten door officieren-machinist 3e kl., zijn voorts in het wetsontwerp opgenomen. De genoemdegrondgedachten komen tot uitdrukking in de volgende bc- 1°. dat waar eenerzijds de Bevor deringswet eischen moet stellen, ten einde de officieren in de door hen bekleede rangen bekwaam te doen zijn voor de taak, welke van hen ge vorderd wordt, aan de andere zijde in die wet, als regelende een deel der rechtspositie van de officieren, waar borgen moeten zijn gelegen om hun het bereiken van de hoogere rangen op normale wijze mogelijk te maken 2°. dat, waar het belang der Marine in hooge mate is gediend door con tinuïteit in de bevelvoering en uit sub. 1°. volgt, dat onder normale omstan digheden (d.w.z. indien zij niet om bijzondere redenen ongeschikt worden jeacht) de zeeofficieren in de gelegen- ïeid moeten worden gesteld aan de bevorderingseischen voor kapitein-ter zee te voldoen, de daartoe behoorende eisch van bevelvoering niet wordt beperkt tot het bevel over schepen, welke voor de verdediging buiten de zeegaten zijn bestemd; 3°. dat echter die beperking wèl moet worden gesteld voor den kapitein- ter-zee, om voor bevordering tot den vlagofficiersrang in aanmerking te kunnen worden gebracht, zullende hij alsdan reeds in de rangen van kapitein-luitenant-ter-zee of luitenant ter-zee le kl. zijn bekwaamheid in de bevelvoering over vechtschepen moeten hebben getoond, om deze be kwaamheid in den rang van kapitein- ter-zee verder te ontwikkelen. Deze grondgedachten en beginselen worden in de artikelen van het wets ontwerp nader uitgewerkt. Recht van vereenigen. De'.er dagen berichtte „Het Volk", dat de tegenwoordige minister van Marine in de wervingscontracten voor de matrozen het recht van vereeni gen wil uitsluiten en dus aangenomen schepelingen daar van afstand laten doen. Ofschoon door „Het Vaderland" tegen gesproken, is uit ingewonnen inlichtingen het volgende gebleken: Reeds sedert Juni 1904, komt in de contracten betreffende de eerste verbintenis of het re-engagement in 's Rijks zeedienst, voor een bepaling, hoofdzakelijk van den volgenden in houd: De onderteekenaar verklaart, niet aangesloten te zijn en zich te verbinden, zich niet te zullen aan sluiten aan eenige vereeniging of groep van personen, wier doel of streven in strijd is metde tegelijkertijd afgelegde belofte van gehoorzaamheid aan de door zijn meerdere opgegeven bevelen en met die van onderwerping aan de krijgstucht. (Tel.) De vrije Zaterdagmiddag op de ministeriëele bureaux. Gelijk men weet, is aan de mini steriëele departementen de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd. De Haag- sche kiekjesman van het „N. v. h. N." drijft er een weinig den spot mee. Die vrije Zaterdagmiddag is totaal zonder eenige motiveering, doch bovendien in hooge mate onbillijk en verkeerd, zegt de schrijver. De beste ambtenaar aan de departementenis, vergeleken bij de werkwijze bij parti culieren, een lijntje-trekker. Overal elders wordt langer gewerkt. Om redenen van „zwaren arbeid" be hoefde dus de vrije Zaterdagmiddag niet ingevoerd te worden. Voorts is de invoering onbillijk tegenover tal van andere ambtenaren, van post en telegrafie, voor wie deze nimmer zal zjjn in te voeren. Hinderlijk is de invoering voor het publiek. Op Zaterdagen is nu heele- maal niets meer gedaan te krijgen op de departementen. De hoeveelheid werk die verricht wordt zal er niet minder op worden, want de hoeveel heid die op Zaterdagmiddag wordt afgedaan is volgens de mededeelingen van vele ambtenaren zelf, toch al zoo goed als niets. Binneukort zal nu stellig een actie van de ambtenaren op touw gi worden voor den vrijen Maandag morgen. Het zal toch wel blijken, dat de heeren van anderhalven dag rusten zoo moe zijn geworden, dat beslist een hal ven dag noodig is om op verhaal te komen. De ambtenaren zullen tenslotte aan beide zijden de week weten af te knabbelen, zoodat de beide einden elkaar steeds meer naderen. Ver betering aan te brengen schijnt on mogelijk te zjjn. De klachten komen altijd uit de onderste lagen der bureaucratische wereld, doch daar ook sporadisch, want iedere lagere hoopt eenmaal een hoogere te worden en klaagt daarom niet over dien hoogere, primo omdat hij hem te veel noodig heeft, secundo om de fijne „baan" niet te bederven voor het geval hij ze zelf ook nog eens zal bezetten. Ei- ligt een lijvig rapport van de staatscommissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestanden aan de departementen. Natuurlijk blijft dat rapport ten eeuwigen dage rusten. Het aantal ambtenaren stijgt ge regeld en zeer snel. In tien jaren tijd is het getal met 85 pet. vergroot. Zoo voortgaande zijn na een eeuw alle menschen ambtenaren. Opmerkelijk is hoe achterlijk op vele departementen de administratie nog is ingericht. Terwijl de techniek vernuftige machines bracht, schrijf machines, multiplicators enz., wordt op verschillende ministeries nog op de oude wijze gewerkt en zijn „copie's" nog overgeschreven stuk ken. De. ontzettende massa overbodig werk die verricht wordt, werk dat alleen in de archieven wordt opge borgen om nooit aangekeken te wor den, maakt steeds een staf van ambte naren noodig, wier arbeid in zeer simpel copieeren, registreeren, in boeken, „klappen" bestaat. Als werk een mooien naam draagt kunt geer zeker van zijn, dat het minderwaar dig is. Van een ambtenaar hoorden wij vertellen dat hij aan de analy tische afdeeling werkte. Nieuwsgierig te weten wat dat wol was, vernamen wij, dat zijn werk bestond uit het inboeken van adressen, waarbij een korte inhoudsopgave moest worden geplaatst, 't Zal goed zijn dat deze zwaar work verrichtende ambtenaar anderhalve Zondag krijgt om uit te rusten. Zijn hersens mochten anders ook eens gaan analyseeren. En dat zou zonde zijn. Inmiddels: de ambtenaren zullen voortaan Zaterdagmiddags aan het strand kunnen gaan zitten of op een bankje in het Bosch. Zou men hun den Zaterdagochtend ook maar niet schenken. Dat onaangenaam heen- en-weer loopen naar hun bureau voor die paar uurtjes konden we hun toch wel besparen Een moordaanslag. Gedurende de kermis werd te Krommenie in het café van den heer H. Booij door middel van een revolverschot een moordaanslag ge pleegd op diens stiefdochter N. P. Gelukkig echter bekwam genoemde juffrouw slechts een weinig letsel. De dader, R. v. d. H., werd direct gearresteerd door den rijksveldwachter Eelman en door dezen den volgenden morgen naar de strafgevangenis te Haarlem getransporteerd. Bij zijn arrestatie was de dader in het bezit van een revolver met nog vijf patronen en twee dolkmessen. Da gezonken „Newa". Volgens nadere opneming ligt de gezonken sleepboot „Newa" (zie ons vorig nummer) op 800 M. uit den kop van het Noorderhoofd, 85 M. bezuiden de lijn der geleidelicbten. Aan de Nieuwe Berging-Maatschappij te Rotterdam is opgedragen te trach ten haar te lichten. Mochten deze pogingen niet spoedig slagen, dan zal van Waterstaatswege tot oprui ming worden overgaan. Ingerekend. Een bewoner van de St. Antho- niebreestr. te Amsterdam wiens slaap kamer uitzicht geeft op de Klove- nierssteeg, hoorde Zaterdagnacht eenig verdacht geluid, Opstaande be merkte hij, dat in genoemde steeg een tweetal mannen bezig waren aan de deur van een pakhuis te morrelen. Kwam er iemand voorbij, dan staak ten de heeren hun arbeid om dien eenige oogenblikken later weder voort te zetten. Ook toen er een politie agent langs kwam wilden ze met een onschuldig gezicht verder gaan. Op dat oogenblik achtte echter de bewoner van de St. Anthoniebree- straat het oogenblik gekomen om van zijn aanwezigheid blijk te geven. Van uit het venster riep hij den politie-agent toe den mannen aan te houden. Op zijn beurt floot de politie agent om assistentie en weldra zaten de beide mannen aan het bureau St. Pietershal. Daar bleek, dat zij goed voorzien waren van allerlei inbrekers- benoodigdheden en den vorigen dag juist in Den Haag, waar zij onder verdenking van diefstal waren aange houden, in vrijheid waren gesteld. De nog jonge mannen, onder- scheidelijk 18 en 22 jaar oud, be- hooren tot een familie, van wie de meeste leden meerdere raaien met de justitie in aanraking kwamen. Naaktloopar. Een dame heeft Vrijdagnamiddag bij de politie te Apeldoorn haar be klag gedaan, dat zij'in de Wilsche bosschen, aan den Amersfoortschen weg, door een z.g. naaktlooper lastig was gevallen. Hygiënische Fabriek van Verduurzaamde Proef mijn groenten, 't zijn de fijnste, Uit den rijkdom van ons land. Rein vooral zijn zij behandeld, Alle zorg ging hand aan hand. Laat mijn vruchten ook ontbieden, leder vindt ze delicaat. IMijne jams en mijn geleien, Eerste klas is 't fabrikaat. Neem mijn vruchtensappen en mijn Tafeizuren op Uw dlsch, Onvervalscht, als alles is. De wandelweg Amsterdam-Arnhem. Ook Jhr. Jan Feith heeft den nieuwen, door den A.N.W.B. aange geven wandelweg Arasterdam— Arn hem gewandeld en geeft van zijn ervaringen als wandel-toerist in het „Hbl." zeer lezenswaardige beschrij vingen. Hij eindigt deze aldus Ik heb dezen wandelweg vijf dagen lang trouw bewandeld, in de vrije, onbekommerde, leutige stemming, welke nu eenmaal als het kenmerk wordt beschouwd van den vagebon- deerenden toerist. Ik plukte den eenen dag een roode koekoeksbloem van de weiden, en den anderen dag een hel-gelen brem- tak van de heiden gisteren lag ik te rusten onder aen ruischenden hemel van dicht-opeen groeiende beuken- en iepenbosschen, en vandaag verluierde ik de eerlijk-verdiende wandelaarsrust op het donzige mos bed der pijn- en sparrenbosschen nu eens zat ik in m'n boter hammen te eten in het landelijke gezelschap van al het levend ge dierte van de herberg aan den weg, dan weer had ik de kleeren uitge trokken aan den kant van de rivier, om tusschen twee kribben al dat wegstof af te spoelen's morgens dampte ik m'n pijpje tabak (als et tenminste geen rookverbod stond aangegeven en 's middags kikkerde ik me zelf weer op door m'n geraili- meterde kruin ondor den kouden straal van een boerderij-pomp te houden den eenen nacht sliep ik in het statige apartement van een deftig hotel, en den volgenden nacht streek ik neer in een minder aan zienlijk hotel op een bed, waarin ik even stevig en vast den rechtvaar digen slaap des wandelaars sliep; soms was het een dagmarsch van veertig kilometer, en dan volgde weer een dag van niet meer dan vyf-en-twintig kilometerden eersten dag van de week ging ik op Btap met glimmend-gepoetste schoe nen, maar dezen laatsten dag vóór het week-einde ben ik bijna door m'n zolen heenuit Amsterdam vertrok ik met een net geborsteld jasje aan, maar Arnhem bereikte ik met het jasje slordig over den arm, en een uiterst slap boordje om den bruingebranden balszoo floot ik al eens een wijsje, wanneer ik niet minder muzikaal wilde schijnen dan de karekieten en rietzangers, of ik neuriede een wandel-liedeke, dat ik van George Henschel had ont houden ook schep ik behagen ih het dartelende spel van minne kozende citroen-vlinders, en een boersche waakhond heeft me wel op een wat eentonig stuk weg gezel schap willen houdendan wisselde in ons veranderlijke klimaat de zomer- sche warmte zoo eens plotseling af met een wintersche guurheid, rnaar meestal, als een buitje me besproeid had, was er weer een koesterend zonnetje, dat me wel spoedig hielp opdrogen Ik wilde nu slechts, dat ik een goede wegbereider ware geweest voor degenen, die deze aanteekeningen uit mijn wandeldagboek wel hebben willen lezenwant ik bedoelde zoo eigenlijk daar door ons land te zijn gegaan als een wandelend apostel voor dezen nieuwsten en oudsten vorm van toerisme. Ik kan slechts ad viseerenWandelt Wandelt, wandelt, wandelt! Stapt met rustige of lustige schreden zet de stappen lang of kort, vlug of langzaam kuiert de vlakke polder weggetjes langs, zwerft de schemerige bosschen door, en klautert de heu vels op. Trekt er eenzaam op uit, in het gezelschap slechts van u-zelf, omdat gij dan slechts uw eigen gevoelens voor u zelf te verantwoorden hebt; of zoekt het gezelschap van den mede-tochtgenoot, een, die de beenen in hetzelfde tempo als gij weet te verzetten, die weet te zwijgen en te spreken, waar het pas geeft Rust, gelijk het een methodisch mensch betaamt, om de zooveel uur en na elke zooveel kilometer, of op elke natuurplek, die u behagelijk en mooi schjjntZegent de regenbui, diè u opfrischt, en lacht de gouden zon tegen, die u warmtSnuift het zoete aroom op der bloeiende velden met boterbloemen, en proeft den prikkelenden smaak van dennen geur Mikt naar den brutalen hommel, die u zijn gonzend bas- liedeke in de ooren wil brommen, maar laat het voorbarige Juni-kevertje bet onschuldige pretje van een eind- weegs op den wapperenden slip van uw das den tocht mee te maken. Haalt de longen vol met de koele frissche lucht der lage landen, en zet de schouders breed naar achter, wanneer van den hoogen woudrand de rumoerende wind omlaag gebuiteld komt Geniet en wandelt, wandelt èn geniet Aanschouwt en herkent de ruimte en schoonheid van heel die natuur om u heen, en prijst bewonderend de glorie van het eigen landschap. Wandelaars, aanvaardt mijn groet, en vergezelle u mijn heilwensch uw aanstaande Wandel-week! BUITENLAND. Kiasrechtvrouwsn. Londen, 6 Juni. Een groot, ge meubeld, maar onbewoond huis te Tyler's Green in Bucks is algebrand. Men heeft vrouwen kiesrechtgeschrif- ten, een groote flesch petroleum en met brandbare vloeistof gedrenkte watten gevonden. Dreigend schandaal? Keulen, 6 Juni. Volgens een tele gram uit Parijs aan de Rheinisch Westfalische Zeitung is men in Parijsche politieke kringen onthutst over een schandaal, dat het gezin van president Poincaré zou bedreigen. Mevrouw Poincaré is tweemaal ge trouwd geweest, voor zij met-den tegenwoordigen president huwde. Haar tweede man heette gestorven te zijn, maar zou nu plotseling weer zijn opgedoken en tegen zijn vroegere vrouw een aanklacht wegens bigamie hebben ingediend. Achttien uur in het water. Het stoomschip „Marmora", van den P. and O.-Lijn, meldt, dat de le stuurman in den Indischen Oceaan, op 400 mijl uit de kust, 's ochtends om 6.30 hulpgeroep uit het water hoorde. Twee reddingsboeien met een licht werden over boord geworpen. De boot, die vervolgens werd uitge zet, pikte een man op. Het was een kolensjouwer, met name Abdul Ra- keeb, van het stoomschip „Bengalia" over boord gevallen. Hij was achttien uur in het water geweest. Droevig. Een jongetje van zes jaar te Parijs kwam Donderdagmiddag tegen vijf uur uit de school thuis op de Boule-, vard des Invalides. Het kereltje ging alleen in de lift, die het wist te be dienen, naar de verdieping, waar zijn ouders woonden. Maar door de haast, die h(j maakte om naar zijn moeder te gaan, stapte hij te vroeg uit eu raakte bekneld tusschen de lift en de spijlen van de kooi, waarin de lift op en neer beweegt. Het kind werd vermorzeld en moest door brandweermannen uit de beknelling losgehakt worden. Het ademde nog even na zijn bevrijdingen stierf toen. De vader van het kind, die, geheel onkundig van het ongeluk, thuis kwam en plotseling voor het lijkje van den knaap stond, is op slag dood gebleven. E«n balegaring. In het plaatsje Nagyhoflang, in Hongarije, is Vrijdag een tooneel afgespeeld, dat levendig herinnert aan hetgeen eenige jaren geleden gebeurde b(j de belegering van het z.g. fort Chabrol, in Frankrijk. Een jonge boer, Tomsic geheeten, had woorden gekregen met zijn meisje, dat weigerde met hem te dansen. Hij bracht baar toen doode- lijke wonden toe, doodde daarop de ouders van het meisje, die toegesneld waren om haar te helpen, en boven dien nog een landbouwer. Toen hij daarna op de vlucht ging, werd hij achterna gezet door de menigte, die hem wilde lynchen. H(j vloog den klokketoren binnen, sloot zich daar op en begon te schieten. Een corapegnie infanterie werd daarop gerequireerd en deze stelde zich met de gendarmen verdekt op. De soldaten schoten voortdurend naar boven, zonder succes echter. De moordenaar bleef eveneens doorschieten en doodde vier personen, wondde een groot aantal en bovendien paarden, koeien, varkens, katten en honden. Hij moet minstens 200 patronen bij zich hebben gehad. Men vermoedt, dat de man krank zinnig is. Blijkbaar echter had hij in zijn waanzin zijn moordplannen voor uit beraamdh(j was n.1. Donderdag naar het nabij gelegen Oedenburg geweest en had van daar een groote kist medegebracht, waarin, naar men denkt, de patronen lagen. Die kist had hij dadelijk na zijn terugkomst in den toren gebracht. In den loop van den dag waagde de koster zich in de nabijheid der kerk en ried Tomsic de kerk te ver laten. Deze weigerde echter met de woorden: „Morgen te 10 uur wordt de vesting overgegoven." Of bij woord gehouden heeft, is nog niet bekend. SPORT. Voetbal. Oe kampioenswedstrijd. Het weer werkte Zondag 1.1. niet meehet zag er dreigend uit. Niet tegenstaande dit en nog andere tegen werkende factoren, was de opkomst van het publiek zeer bevredigend. Z.F.C. verscheen volledig, met een paar spelers van 't eerste elftal ver sterkt, waaronder de vleugelspelers. Over den uitslag dorst dus niemand een oordeel te vellen, en een over winning van 8—0 was buiten aller verwachting. Maar enfin, biermede is de nederlaag van de Pinksterdagen tenminste gewroken. H.F.C. had de volgende opstelling: r Heyting. Van Arnhem. Bak. Goes. Kikkert. Dorlijn. Kiljan. Groote. Taylor. Dito. Z.F.C. trapt af en heeft eenigszins het voordeel van den wind. De r. binnen gaat er dadelijk van door en de eerste oogenblikken is het spel der Z.F.C.-voorhoede verbluffend, voor al de buitenspelers weten Kikkert en Bak herhaaldelijk te passeeren. De binnenspelers beschikken echter over geen voldoende schot, zoodat Riemers niet veel last beeft. Boven dien is Heijting en Van Arnhem in vorm. Steeds verplaatsen zij het spel, ondanks den tamelijk sterken wind. Als Van Arnhem een vrije schop veroorzaakt komt de bal gevaarlijk dicht bij. Gelukkig kopt Goes hem weg, daar rent Kiljan er van door. Hij passeert naar Taylor, die met den r.-ach ter op 't doel af stormt. De laatste geraakt echter zoo in het nauw, dat hij op korten afstand van het doel terugspeelt op den doel man en netjes het leder in den rechterhoek plaatst (1-0). Nu beginnen de heeren er zin in te krijgen. Zoo slecht als de voorhoede op de Pink sterdagen speelde, zoo goed speelde zij nu. Ze was uiterst productief. Zie maar. Daar brengt Dito op, Taylor neemt den bal over en Kiljan zorgt voor het tweede punt (2—0). Het „Noorderkanon" raakt nu in actie. Öogeqblikkelljk na het 2e punt, rent hij weer op het doel af. Groote helpt hem even. Prachtig geeft h(j Kiljan kans en nog mooier zorgt deze voor een volgend doelpunt (3—0). Z.F.C. is geheel verslagen, ze heeft weinig meer in te brengen. Riemerts heeft niets te doen, maar zijn collega aan den anderen kant heeft het drukker. Gelukkig voor hem, dat Taylor weinig „op schot" is, want verscheidene mooie kans, die van links kwamen, liet hij onbenut. Zijn rechterbuurlui daarmee gelukkiger. Groote vertoont daar weer een staaltje, door met zijn rug naar het doel staande, den stand op 4—0 te brengen. Net weer iets voor hem. Intusschenontglippen de buitenspelers nog al eens aan de bewaking van de middenspelers. De Z F.C.-ers schijnen het nu met ruw spel te 'willen probeeren. Dat kon wel eens meer succes hebben. Maar neen, dat lukt den heeren niet bij een scheidsrechter als de heer Heijnert. De r. buiten krijgt ten minste een waarschuwing. Ook de r.-midden liep toen al in de gaten. Met dat ai gaan de Z.F.C.ers er nog dieper onder, 't Is Taylor, die bij een on voldoend wegwerken van den doel man, inloopt en zoodoende den voor sprong vergroot tot 5—0. Dit blijft O tot rust. Nu krijgt H.F.C. den wind mee. Z.F.C is wanhopig, ze verdedigt haar doel met band en tand. Niettemin ziet Groote toch nog kans er een balletje doorheen te jagen (6-0). Ook Taylor is verbazend gelukkig. Deze wedstrijd zal hem lang heugen. Ik geloof niet, dat bij ooit zooveel „goaltjes" gemaakt heeft. Zoo zorgt hij voor een 7e punt, als Dorlijn een prachtige hoekschop maakt, en daar na het 8ste en het laatste punt, waar Dito het zijne weer toe bijdroeg. Dat is toch te veel voor Z.F.C. De R.- midden zorgt dat Z.F.C. haar „repu tatie" handhaaft, de eer moet gered worden, deDkt deze speler. Gelukkig treedt nu de scheidsrechter kracht dadig op en zendt hem het veld uit, wat reden is voor een anderen „aan hanger" om eveneens te vertrekken. Ook één der achterspelers volgt even daarna het voorbeeld dezer heeren. Het optreden van den scheidsrechter in deze is lofwaardig te noemen. Hsarlam. 't Bestuur van H.F.C. schijnt weer voor een verrassing te zullen zorgen. De ijverige voorzitter, de heer Let- schert, heeft connecties aan weten te knoopen met de voetbal vereeniging „Haarlem", de bekende le klasser. Van deze maand nog hoopt deze club H.F.C. te bezoeken met een sterk elftal. Hierop zullen we nader terug komen. We hebben al over grootsche plannen hooren mompelen. C. v. S. H. B.S.I-Holland I: 3-2. Precies te 8% uur laat de scheids rechter beginnen. Beide elftallen zijn met enkele invallers verschenen, o.a. mankeeren bij H.B.S. de doelverdedi- ger Hoek en de middenhalf Boers. Het begin van het spel is beslist voor de Alkmaarsche gasten. Met het voordeel van den wind, die schuin over het veld staat, dringen ze direct na den aftrap op en nadat het spel nauwelijks 3 minuten oud is, moet de Booy zwichten voor een goed geplaatst schot. Stand 1-0 voor Holland. Na deze snelle overrompeling komt H.B.S. iets beter los, maar door ge brek aan voldoende samenwerking blgft doelpunten voorloopig uit. Van beide zijden zien we nu pittige aanvallen, bij de gasten geleid door het middentrio, bij H.B.S. door de vleugelspelers. De achterspelers zijn echter op hun post en slechts een enkele maal moeten dedoelverdedigers reddend optreden, waarbij de Alk maarder zeer zeker voor zijn taak berekend biijkt te zijn, iets wat we van de Booy niet kunnen zeggen. Deze was nogal eens onzeker en weifelend. Een vrije schop tegen don Alk- maarschen doelverdediger gegeven, levert niets op. Hetzelfde is het ge val met eenige corners aan beide zijden. Plotseling zien we Meerens en Kramer Jr. prachtig combineeren. Een keurige schuiver van de laatste volgt en de gelijkmaker is geboren. H.B.S., door dit succes aange moedigd, blijft het spel in handen houden. Nog enkele minuten voor de rust zijn te spelen. Dan zien we Kramer Jr. er mee vandoor gaan. In zijn eentje passeert hü drie tegen standers, terwijl zijn mooi opbrengen beloond wordt met het succes, dat zijn schot, onhoudbaar in het net belandt. Even daarna is het rust. Het koud geworden publiek kau een weinig bekomen door het nutti gen van een warm kopje thee in het op het veld aanwezige restaurant. Na een kwartiertje worden de spelers weer in het veld verzameld. Holland is na de hervatting min of meer in de meerderheid, doch P. Luyckx blijkt als achterspeler stuk ken beter te voldoen dan als half- back, zoodat de Booy voorloopig niets te doen krijgt. Echter worden de aanvallen van Holland steeds gevaar lijker, zoodat een doelpunt tenslotte niet kan uitblijven. Deze goal was het gevolg van een hoekschop, die door Kramer Sr. in eigen doel werd getrapt. De stand is dus nu weer gelijk geworden (2 2). Hierna raakt het spel verdeeld, de Alkmaarders hebben hun beste kruit verschoten, terwijl H.B.S. geprikkeld schijnt door dit laatste doelpunt. Ze zetten dan ook flink op, maar de Alkmaarsche achterhoede keert alles. Op een ge geven oogenblik wordt weer keurig opgebracht, een schot volgt, maar het wordt gestopt, Hoogerduin krijgt de bal en onder groot gejuich van het inmiddels talrijk geworden pu bliek, maakt hij het winnende punt. Nog een minuut en de scheidsrechter fluit eindigen. H.B.S. heeft beslist welverdiend met 8-2 gewonnen. Over het spel nog het volgende. Bij Holland waren de doelverdedi ger en het backstel heel goed. Ze speelden een massief spel. maar zooals de besten ovorkomt. ze worden zoo nu en dan gepasseerd en van die momenten wist H.B.S. gebruik te maken. De middenlinie was vrij goed, vooral de rechts half. Van de voor spelers leken mij de vleugelspelers hut zwakste, terwijl het middontrio daarentegen in vorm was. H.B.S. heeft eenige malen zeer laksch spel te zien gegeven. De doel verdediger was weifelend, de achter spelers daarentegen goed. In de middenlinie blonk Schouten uit, terwijl Schüler absoluut niet voldeed. De voorlinie heeft een zeer groote fout. De spelers zijn wel goed, maar ze spelen te veel op zich zelf. Het noodige combineeren ontbreekt. De heeren moeten eens in over weging nemen, dat het op het juiste moment overzetten van een bal, dikwijls veel meer waard ia, dan een nutteloos schot lossen, met de be doeling zalf een doelpunt te willen maken. Ingezonden Mededeeling. Verstopping. Verstopping is een ernstige kwaal, omdat zij zoovele schadelijke gevol gen hebben kan. De achtergebleven, afgewerkte stoffen gaan gisten, en het bloed verkrijgt geen nieuwe kracht uit ons voedsel, doch wordt onzuiver. Gij gevoelt u vermoeid, loom en gedrukt. Vaak treedt huiduitslag op, gij wordt bleek, uw tong is beslagen en gij krijgt een onaangenamer! smaak in den mond. Last van gal, brakingen, hevige hoofdpijn, maag-en ingewands kwalen zijn gewoonlijk te wijten aan slechte spijsvertering, cn aambeien zijn er dikwijls een gevolg van. Wanneer de ontlasting niet gemak kelijk en minstens eens per dag plaats vindt, neemt dan een dosis Foster's MaagpiUen, totdat zij op een natuur lijke wijze geschiedt. Zij zijn zuiver plantaardig en een der groote voor- deelen er van Is, dat de hoeveelheid te gebruiken pillen niet voortdurend vergroot behoeft te worden. Zij ver oorzaken geen krampen. Foster's Maagpllleu zjjn te Den Helder verkrijgbaar bij de Firma De Bie-Biersteker, Keizerstraat 93, a f 0.65 per flacon of f3.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon, die niet a voorzien is van 3' HSTJw I nevenstaand han- delsmerk. (89)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1