Ingezonden Mededeeling. Algemeene zwakte. De toestand van algemeene zwakte is er een die het allermeest voorkomt. Dat is geen bloedarmoede, maar het lijkt er veel op; in alle geval, indien men er niet op let, loopt het er op uit. De algemeene zwakte wordt veroor zaakt door algemeene vertraging van alle functies, die tot oorsprong heeft een slechte voeding der organen door het bloed. Daaruit volgt dus, dat men de hoedanigheid van het bloed moet verbeteren, het verrijken en zuiveren. De Pink Pillen verrijken en zuiveren het bloed. Iedere gift der Pink Pillen heeft dat gevolg, zoodat gij met iedere pil een verbetering ondervindt. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, do neurasthenie, de algemeene zwakte, de maagpijnen, schele hoofdpijnen en rheumatiek. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar it f 1.75 por doos, en f9 per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE - Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Billiton, uitreis, arriv. 11 Juni te Southampton. Boeroe, uitreis, ls 11 Juni Perim go pass. Grotlus, uitreis, arriv. 11 Juni te Singapore. Banda, uitreis, arriv. 11 Juni te Port-Sald. Rotterdamsche Lloyd. Bosoeki, uitreis,arriv. 11 Juni te Sabang. üorontalo, uitreis, ls 10 Juni Gibraltar gopass. Tambora, uitr., vortr. 11 Juni v. Marsellle. Tornatè, uitreis, ls 11 Juni Sugres gopass. Kon. Holl. Lloyd. Hollandlu, thuisr., vertr.10 Juni v. Kio Jonelro. Rijnland arriv. 10 Juni v. A'dam te B.-Ayres. Sallaud arriv. 10 Juni v. AVlom te B.-Ayres. Zaanland verlr. 11 Juni v. Montevideo n. A'dam. Kon. West-Indisch* Maildienst. (Zie verder Tweede Blad.) Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie: Verzendlngsweg. Per: zeepost via Amsterdam reepost via Rotterdam Holl. mail vla Genua Holl. mail vla Marsellle Krnn. mail vla Marsellle (v. Atjeh, Sumatra's Westkusten Benkue len, alleen op verlan gen der afzenders). Dultsclie m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Bauka, Billiton èn Borneo: 8.45 'sm. mail via Genua 16en 80 6.65 'sav. lloU.mall vla Marsellle 23 3.40'ü (alleen op verl. d. afz.) Datum der bezorging. TUdst.der laat. busl, a/hPostk. de S.D.A.P., de Heldersche vakbewe ging, vertegenwoordigd door den Held. Beatuurdersbond, de Federatie Helder van de S.D.A.P. De Bond-zelf zal vertegenwoordigd zijn door het Hoofdbestuur en voor de in Nederland vertoevende en be- zoover mogelijk door de besturen van staande afdeelingen en correspon denten. Verschillende groote bladen zullen worden uïtgenoodigd deze plechtig heid by te wonen, benevens de plaatselijke pers in den Helder. Aan den avond van den dag, na de officieele opening dus, zal een feestelijke bijeenkomst plaatshebben in „Casino", met medewerking van de zangvereeniging „Kunst aan 't Volk" en eenige heeren musici van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine, waartoe door de autoriteiten verlof is verleend. Daartoe uïtgenoodigd door de or ganisatie, zal op dien feestavond het woord worden gevoerd door de heeren Jan van Zutphen, secretaris van den A.N.D.B., en F. W. N. Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Op Zondag zal de avond op dezelfde wijze worden gevierd; de feestelijke bijeenkomsten zullen met een bal worden besloten. Zaterdagavond 7 uur wordt van af het oude gebouw in de Keizerstraat met toestemming van het hoofd der politie, in optocht gemarcheerd, met ontplooide banieren en muziek voor op, langs het nieuwe gebouw, het Spoorplantsoen door, de Kanaalweg langs naar „Casino". Zondagmorgen om 10 uur arri- veeren de oud-gasten, opgewacht door een zoo groot mogelijk aantal schepe lingen, aan het station. Daar muziek en optochten op Zon- ,g langs den openbaron weg zijn verboden, wordt een wandeling ge maakt als het weer goed is langs het oude gebouw, de haven, enz., en naar „Tivoli" gegaan, waar geluncht wordt. Daarna wordt de gedenksteen ont huld en het gebouw bezichtigd. Als deze plechtigheid heeft plaats gehad en het bezichtigen van het gebouw is afgeloopen, wordt weer naar „Ti voli" teruggekeerd, waar een zang koor en een muziekkapel zich zullen laten hooren de" oud-gasten worden toegesproken, etc. Dit alles heeft echter nog een voor- loopig karakter, zoodat het mogelijk dat door omstandigheden nog wijzigingen in de plannen kunnen worden gebracht. (Het Anker.) Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. mail vla Brlndlsl Holl. mail vla Genuu Holl. mail via Marsellle (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail vla Marsellle (voor Atjeh alleen op verlangen d. afzend.) Dultsche m. vla Napels Naar Guyana (Suriname) zeepost via Amsterdam mail vla Queenstown mail vla Southampton 6 Juli I 6.65' Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba jl viu Southampton of QueenBtown .mail vla Hamburg (alleen op verl. d. afz.) 18 Juni eiken Dtnsd. "v«Si Naar St. Martin, St. Eustatius en Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar men ons meedeelt, heeft zich hier ter stede een comité ge vormd, dat zich voorstelt, in de maand October van dit jaar eene tentoonstelling te organiseeren van kunstnaaldwerk en andere handwer ken. Op deze tentoonstelling zal o.m. op een weefgetouw door een bekwame weefster het handweefwerk worden gedemonstreerd, hetgeen in niet ge ringe mate tot het interessante van deze tentoonstelling zal bijdragen. Programma van het Concert te geven door het Stafmuziekcorps der Kon. Marine in het Park achter het Paleis, op Zondag 14 Juni, aanvang 4 uur. 1. Marche triomplialoBerghout. 2. Ouvorture FantalsieFerrand. 8. Valse ChromatlqueGodurd. 4. Prolsllod a/d Oper. „Dio Molster- slnger von NUmberg" "Wagnor. 6. NorweglBther KUnstler CarnavalSvendsen. 6. Fantalsie vnn Warner. Opera MelodlfinKesaels. 7. An die Qowohre. Maracli Lildocke. Opening van het nieuwe Bondsgebouw van den Bond v. M. Marinepersoneel. De opening van het nieuwe, thans geheel-voltooide, gebouw van den Matrozenbond is officieel bepaald op Zaterdag 20 Juni. De3 namiddagB zal de officieele opening plaats hebben door den Voorzitter van het Hoofdbestuur, bjj welke plechtige gebeurtenis zullen worden uitgenoodigdZ.E. de Minister van Marino en Z.E. de Commandant der Directie van Marine te Willems oord, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, het Dagelljksch Bestuur van gemeente Helder, de Heldersche Gemeenteraad, benevens de autori teiten en colleges, met het bouw toezicht belast, de Nederlandsche vakbeweging, vertegenwoordigd door het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, be nevens de besturen van enkele niet by dat Verbond aangesloten vereeni- gingen, als de Bond van Nederl. Onderw., etc., het Partijbestuur van BINNENLAND. Koninklijk bezoek. De Koningin heeft het voornemen, in den loop der maand September het officieel bezoek aan Amsterdam te brengen. De quaestie in Harderwijk. Het onderzoek dat door het Depar teinent van Justitie noodig is geacht zake van de klacht van den Franschman wegens te Harderwijk ondervonden overlast is, verneemt men, opgedragen aan den procureur- generaal te Arnhem. Hot voorgevallene te Arnhem. De zaak, in verband met het voorgevallene in de Hommelstraat te Arnhem tegen den inspecteur van politie A. v. d. Meulen aldaar, is door de Arnhemsche rechtbank naar de openbare terechtzitting ver wezen. Het complot tot het laten zinken van de „Hope". Donderdag heeft het Gerechtshof, onder vernietiging van het vrij sprekend vonnis der Haarlemsche Rechtbank (het O. M. had 2lla jaar gevangenisstraf geeischt), in hooger beroep een 30-jarigen assuradeur ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het door een belofte opzettelijk en wederrechtelijk uitlokken van een strafbaar feit, namelijk dat hij vóór IS April 1913 aan den machinist Maréchal f1000 beloofde indien deze het stoomvisschersvaartuig „Hope' IJ.M. 115 liet zinken, hetgeen op 18 April 1913 geschiedde. Ite advocaat-generaal had twee jaar gevangenisstraf gerequireerd. Het Hof vond geen termen tot onmiddellijke gevangenneming. De staking te Zaandam. Men meldt uit Zaandam d.d. 11 Juni aan de Tel.: Heden heeft de staking in het houtbedrijf juist haar 10e week vol eind en oppervlakkig zou men gen, dat de toestand vrijwel dezelfde is als die van 10 weken geleden. Toch is dit niet geheel juist. Kan eensdeels worden gezegd, dat de ver houding tuaschen werkgevers en arbeiders door den strijd s scherper is geworden, zoodat een minnelijke schikking onmogelijk lijkt en alleen een algeheele overgave van een der strijdende partijen de oplos sing kan brengen, anderzijds valt te constateeren, dat het werken der uit de burgerij gevormde commissie, die zonder veel ruchtbaarheid aan haar arbeid te geven, rustig doorgaat, niet zonder resultaat schijnt te zijn. Heden verzochten wy een gesprek met den heer J. Decker, den ver tegenwoordiger der commissie, dat ons zeer bereidwillig werd toegestaan. De heer Decker stond ons toe het volgende te publiceeren. Dat de commissie zich van den aanvang af niet had voorgesteld als bemiddelaarster op te treden, is dui delijk, immers, bemiddeling zou niet geaccepteerd zijn, waar de Bond van Werkgevers zoo duidelijk had te kennen gegeven van geen bemidde ling, van wien dan ook, te willen weten. De afwijzing van hot aanbod van verschillende heeren, bewijst het juiste van het standpunt der commissie. De commissie is a. h. w. geboren uit een impulsieve beweging onder de burgerij, die gaarne deze staking een eind zag nemen. En 't ligt voor de hand, dat de commissie daartoe de medewerking, zoowel van den B. v. W. als van de arbeidersorgani saties vroeg. Even natuurlijk is het dat geen dei- beide strijdende partijen zich op 't standpunt plaatste het einde der staking niet te wenschen. De gevraagde medewerking werd alzoo verkregen en uitte zich al spoedig in besprekingen, die de heer Decker met de besturen der organi saties en van den B. v. W. afzonder lijk had. Nu had de heer Decker het liefst gewild, dat van het werken der com missie niets zou zijn ruchtbaar ge maakt, alvorens de zaak tot een goed einde was gebracht. Dit is niet mogelijk gebleken. Nu dit het geval is, is het echter wenscbelijk, dat alle berichten aangaande het werken der commissie juist zyn. Ons werd dan meegedeeld, dat thans besprekingen zijn gehouden met alle besturen, waarvan de resul taten een punt van bespreking heb ben uitgemaakt in de afzonderlijke vergaderingen der organisaties. Heden heeft het bestuur van „Recht en Plicht" met het bestuur van den B. v. W. een bespreking gehouden, zoodat wij het eerste blyk van toe nadering kunnen constateeren, alhoe wel nog geen contact met de vrye en moderne organisaties is gezocht. Hedenavond heeft „Rechten Plicht" een ledenvergadering gehouden, waar in de resultaten van die samenkomst besprokeu zijn. Op deze vergadering is ccn besluit genomen, doch de voorzitter deelde ons mede, dat be sloten was geen mededeelingen te doen, ook niet aan de pers, noch be treflende de behandelde onderwerpen, noch betreffende de besluiten. Wel vernamen we nog, dat de voorwaar den, die de B. v. W. stelt, dezelfde zijn, als voor de staking en dat dit aan „Recht en Plicht" was mede gedeeld, zoodat hoogstwaarschijnlijk een besluit genomen is of men al dan niet weer aan 't werk zal gaan. Hedenavond vergadert het bestuur der christelijke organisatie „Recht en Plicht" weer. Wat de rust in de straten betreft, deze liet heden, misschien tengevolge van het slechte weer, niets te wen schen, maar gisteravond was het ver van rustig. Een groote menigte volgde den kantoorbediende V. die in een scheerwinkel verdween. Hij werd echter opgewacht en vervolgons naar huis begeleid. De politie belette echter den volgers den toegang tot de straat, waar hij woont, wat de verontwaardiging van eenige stakers opwekte, wien daarop hardhandig onder het oog werd gebracht, waar aan zij zich hadden te houden. Daar op verspreidde zich de menigte. Hoe bij dergelijke gelegenheden sommige opgeschoten jongens de orde heipon verstoren, hoorden we zelf. Toen ook de politie afgetrokken was, blevon nog eenige jongens achter, die wij hoorden zeggen: „Hoe zullen we de herrie weer aan den gang krijgen, zullen we bij dien kerel gaan bellen" Ons daarop ziende, zwegen zij verder. In Westzaan is heden binnenge komen het stoomschip „Iris", ge laden met. hout voor de firma Kamp- huys. Onder de ploeg bootwerkers, die het schip zouden lossen, bevond zich ook een drietal stakers, die wel meer dienst deden als losse boot werkers. De firma liet echter weten, dat zij van de hulp van deze 3 man nen niet gediend was en desnoods, zoo dan de lossing geweigerd werd, zelf daarvoor zorg zou dragen. Daarop zijn de bootwerkers de boot zonder hulp der stakers gaan lossen. Schoonheids-verzekering. Men sluit wel verzekeringen tegen ongelukken en teleurstellingen, tegen dieven en hagelslag, tegen brand schade en gebarsten ruiten, tegen zee-risico's en erfenis-kansen, tegon vee-plagen en auto-pannes;waar om zou men zich ook niet kun nen verzekeren tegen verkwijnende schoonheden Want de uiterlijke en lichamelijke schoonheid vormt niet slechts een bekoring, voor vele vrouwen, is het zelfs als een kapitaal, een bezit ting, waarvan haar bestaanszeker heid voor een voornaam deel afhangt. Zoo behoeft het ook niemand te verwonderen, dat een verzekering- maatschappij dezen nieuwen vorm van verzekering tot haar bedrijf betrokken heeft. Aan het verzeke ringsblad „DeutscheVersicherungs Zeitung" ontleenen wij eenige bizon- derheden daarover. Zoo blijkt het, dat de eerste maat schappij op dit nieuwe gebied in de Vereenigde Staten werkzaam is. Men kan zich bij haar verzekeren, hetzij voor al zijn schoonheden, dan wel voor eenige daarvan. Op dit gebied ziet men echter soms zonderlinge gevallen zich voordoen bij voorbeeld van een zangeres, die er de voorkeur aaDgeeft, haar oogen te verzekeren in plaats van haar stem of een danse res, die wel haar gelaat verzekert, doch geen polis aanvraagt voor haar bee- BUITENLAND. Juni-maand. Twee berichten uit „de Telegraaf' van 11 Juni, naast elkander op de zelfde bladzyde voorkomende. Sneeuw te Parijs. In verschillende streken van Frankrijk is de temperatuur der laatste dagen aanzienlijk gedaald en heeft het vrij hard gesneeuwd. Maandag avond woedde boven Parijs een on- weder, gepaard met hagel- en sneeuw buien. Latere berichten melden, dat te HAvre een geweldige hagelstorm heeft gewoed. Op sommige plaatsen lag de hagel meer dan 60 c.M. hoog. De straten waren iu ware meren herschapen. Op de landerijen in de omgeving der stad werd aanzienlijke schade aangericht. hevig de koude is geweest blijkt wel uit het feit, dat to Isle- sur-Sorgue (Bouches-du-Rhöne) zekere Isidore Peyssen, een man van 34 jaar, ten gevolge van een congestie, veroorzaakt door de koude, overle den is. Groote hitte in Noord- Am e r i k a. New-York, 11 Juni. In de geheele Unie on vooral in de centrale staten heerscht sinds eenige weken een ondragelijke hitte. Tot dusver zijn reeds 50 personen aan de gevolgen bezweken. Te Chicago hebben zich elf en te Pittsburg twaalf gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop voorgedaan. Te New-York heeft de hitte vier slachtoffers gemaakt. Bijna overal stijgt de temperatuur, in de schaduw tot over 30 graden Celsius. De bevolking kampeert in de parken en op de openbare pleinen. De zie kenhuizen zijn overvol. En dan mopperen wij hier over het weer Ontploffing in Westminstar Abbey. Londen, 11 Juni. Hedenavond te zes uur is een bom ontploft dicht bij het hoogaltaar in Westrainster Abdij. De zetel, waarin de koning zal bij de kroning, is beschadigd. Den geheelen omvang van de aange richte schade, kent inen nog niet. Tot aan Westminster Bridge kon men twee hevige slagen hooren. Toen in het nabygelegen parle mentsgebouw de slag werd gehoord, verlieten verschillende leden de Kamer om te zien wat er gaande was. De politie heeft de Abdij onmiddel lijk gesloten, Naar men verneemt, is ook een gedeelte van het gebouw vernield. Twee vrouwen zijn gearresteerd in verband met de ontploffing. Eeu dame viel in zwijm tenge volge van den schok. Hoewel de ontploffing buitenge woon hevig was, is de troonzetel toch slechts liehtelyk beschadigd. De twee gearresteerde vrouwen waren vreemdelingen. Haar arrestatie was het gevolg van het feit, dat zij zich in het Engelsch niet veiBtaan baar kondon maken. In de officieele verklaring van de politie omtJonl de misdaad wordt gezegd„Een kleine bom is ontploft in de onmiddelijke nabijheid van den troonzetel. Men veronderstelt, dat zij daar is neergelegd door iemand, be- hoorende tot een groot gezelschap, dat de Abdij beeft bezichtigd. Er is slechts weinig schade aan gericht. Een stuk gesneden hout vau den rug van den stoel is afgebroken, en eenig beeldhouwwerk in de nabij heid beschadigd door stukken yzer van de bom. Deze was vervaardigd uit dun metaal en tot ontploffing gebracht door een lont.. Een damesboa, een reisgids en een zwart taschje lagen in de nabijheid. In het genoemde verzekeringsblad wordt echter ook de naam genoemd van de beroemde Russische ballet danseres La Pavlowna, die zoo ver standig ia geweest, een verzekering te sluiten op hetgeen haar broodwin ning vormt, en een uitkeering van f200,000 ontvangt, indien er eens iets aan haar dansbeenen mocht gaan haperen. Daartegenover wordt weer een beroemde Fransche too- neelspeelster aangeduid zonder dat haar naam genoemd wordt en van haar wordt gezegd, dat zij noch haar stem, golaats-mimiek, handen of figuur, dus geen der factoren, noodig voor haar spel, verzekerde, doch een hooge premie betaalt voor haar... haar. Als derde geval wordt dan nog aangehaald een niet minder beroemde opera-zangeros, die een uitkeering bedongen heeft van drio kwart milioen gulden, indien haar stem haar in den steek mocht laten. Hetgeen wij in deze belangryke me dedeelingen uit het verzekeringsblad missen, is welke de voorzorgs-maat- regelen z(jn, door de „Maatschappij tot verzekering der menschelijke Schoonheid" genomen, ten einde de bij haar verzekerde polis-houdsters het zjjn bijna allen vrouwen, die tot klanten dezer maatschappij be- hooren terdege te controleeren. Want wat is vergankelijker dan de klank eener stem, de golving in het haar, de lijn van het been, do ronding van een wel-gevormden hals? (H.blad.) Uit het Lagerhuis. Londen, 11 Juni. In den loop van het debat over de begrooting van binnenlandsche zaken verdedigde minister Mc Kenna de houding der regeering tegenover de wandaden der suffragettes. Hij was van meening, dat de vrouwen, die deze misdaden begaan, betaalde agentessen zijn en hy sprak de hoop uit, dat hij bewijzen zou kunnen aanbrengen, waardoor de regeering in staat zou zijn een civiele en misschien ook een strafrechtelijke actie te beginnen tegen degenen, die bijdragen aan de fondsen der militante suffragettes. Wanneer deze civiele actie succes heeft, zullen zij, die bydragen hebben gegeven, persoonlijk aansprakelijk zijn voor de aangerichte schade. Deze in- schrijfsters zijn grootendeels rijko vrouwen, die de andere overhalen tot het plegen van misdaden, waar voor dan die slecht betaalde agentes sen straf ondergaan, terwijl zij zelf in weelde leven. Wanneer tengevolge van de actie, die de regeering van plan is te be ginnen, de bron van inkomsten van de Women's, Social and Political Union" opgedroogd zal zijn, zal er spoedig een einde zijn gekomen aan de macht van mevr. Pankhurst en hare vrien den. Over Spanje. Een byzondere correspondent van het „Alg. Handelsblad" schrijft over een sympathieken karaktertrek van de Spanjaarden de volgende interes sante wetenswaardigheden Er zyn van die dingen, die slechts in een land als Spanje mogelijk zijn. In dit land, met een grandeza, die in de middeleeuwen gewend was zich naast, thans half-naast, doch zeker direct na den koning te voelen, ziet men op den Spaanschen bloemen dag de hertoginnen, prinsessen, mar kiezinnen en gravinnen zusterlijk samenwerken met al wie er zich in dienst stelt van de weldadigheid. Men ziet de Xl-de hertogin van zoo en zoo, die tegelijkertijd VI-de gravin van dit en dat is en nog andere titels heeft, met sigaren maaksters of modisteljes om één tafel zitten, midden op de Puerta del Sol, allen als distinctief de klassieke mantilla dragend en geld plukken van ieder een, die zich in de buurt durft wagen. Voor de weldadigheid wijkt hier alles, tot zelfs de hofetiquette, en dat wil wat zeggen Voor de poorten van het paleis houdt een patrouille jonge meisjes de wacht, die eiken minister of grootwaardigheidsbeklee- der van bloemen voorzien en van zijn geld ontdoen, en inmiddels wachten of don Alfonso soms ook naar buiten komt. En de koninklijke familie laat niet lang op zich wachten iu een open auto verschijnen don Alfonso en dona Victoria. Zoo'n dag is er echter geen tijd voor hofbuigingen en andere plichtplegingen. De auto wordt bestormd en de bloemetjes worden op don Alfonso's jas gestoken der koningin aangeboden. De koning en koningin lachen, zijn blij een keer „mee te kunnen doen", doch als de Puerta del Sol" bereikt is zijn ze reeds beiden platzak; ze moeten terug naar het paleis, doch de daar op post staande dames en meisjes hebben de poorten bezet. De koningin vlucht de trappen op en don Alfonso haalt al zijn zakken om, en eerst als de laatste zak naar buiten gekeerd is wordt hem gratie verleend. Als men bedenkt, dat de koningin 's morgens met bankbiljetten betaald heeft en dat de geheele koninklijke familie later nog eens door de stad gereden heeft, ieder met een grooten zak rijksdaalders bij zich, dan kan men gelooven, dat het koninklijk huis niet voor een gering aandeel bijgedragen heeft aan die 140 duizend pesetas. Ook uit de Cortes, waar 's middags een bende bloemenver- koopsters binnengelaten werd, werden heel wat bankbiljetten meegenomen. De portefeuille van den es-premier Romarionis hadden de dames maar heelemaal in beslag genomen. Het bleek echter, dat de rijkste man van Spanje zoo voorzichtig geweest was, dien dag slechts 150 pesetas mee uit te nemendeze list van den grooten gierigaard hielp echter niets hij werd gedwongen er van anderen nog wat bij te leenen. Zoo werden de Kamers, de ministeries, hot stad huis leeggeplunderd. Doch het zijn niet alleen de rijken, die zoo'n dag met volle handen geven, doch ook de armen zelf en de werk lieden geven graag. Men had zoo bijvoorbeeld op alle tramlijnen enkele wagens versierd met vlaggen, en den prijs per rit in die wagens vertien- dubbeld, en het was merkwaardig hoe juist de arme menschen de ge wone trams lieten voorbijgaan om een „weldadigheidstram" te kunnen nemen, terwijl de studenten, die in de volksbuurten gingen orgeldraaien, met rijken buit terugkwamen. Draadloos zien. Ware 'L ongeluk van de „Empress of Ireland" een paar jaar later voor gevallen, dan zouden wij niet alleen draadloos bericht hebben gekregen, maar wij zouden in staat geweest zijn de ramp te zien. Wij zouden de aanvaring hebben gezien, de ver warring aan boord, het uitzetten dei- booten en de pogingen tot redding. Want dat is do beteeken is van d& uitvinding, door den Engelschman Dr. Low gedaan. Een uitvinding, die het mogelijk maakt een persoon in een ander huis op grooten afstand te zien. Binnen weinig tijds zal men op een afstand militaire operaties kunnen volgen en zelfs zal men in een schip op zee, terwijl men zich aan den wal bevindt, kunnen zien, wat er in den rooksalon" gebeurt. Bij de voor een instituut van ingenieurs genomen proeven bracht Dr. Low een beeld van de leestafel op een bank in een andere zaal over. Zijn toestel gelijkt op een groote camera en ziet er eenvoudig uit. 't Is, volgens den uitvinder, het eiuemabeginsel toegepast op bekende methodes van tele-fotografie. Het toestel bestaat uit twee scher men, die samengesteld zijn uit sele- nium-cellen. Selenium wordt, al naar de belichting, sterker of zwakker ge leidend voor electriciteit, naar men weet. Aan het toestel, dat de beelden zal overbrengen, bevindt zich een lens en de persoon, wiens beeltenis overgebracht zal worden (we bepalen ons nu tot zulk een eenvoudige over brenging) plaalst zich voor de lens in een sterke belichting. Het beeld, dat door het seleniumscherm wordt vastgehouden, wordt nu langs draad- loozen weg op het correspoudeerende scherm aan den anderen kant over gebracht. Dr. Low verklaarde, dat het hem gelukt was zoo'n beeld over te brengen over een afstand van zeven kilometer. De uitvinding opent tal van moge lijkheden. Niet langer zal men van „eine ferne Geliebte" kunnen gewa gen, want men roept ze eenvoudig door draadlooze telegrafie op, ver neemt door de draadlooze telefonie haar stem en drukt haar, als ze op het seleniumscherm verschijnt, zonder omwegen een tele-foto-fonischen kus op den mond. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 11 Juni. Aan de orde is het art. 10 van het ontwerp-Stuwadoorswet, behel zende het verbod van de bemanning van een zeeschip om op Zondag havenarbeid vóór of op dat schip te verrichten, tenzij daartoe uitdrukkelijk vergunning is verleend. Hierop zijn ingediend: 1. Amendement-Spiekman, om bij algemeenen maatregel van bestuur te doen vaststellen mini mumloon voor Zondagsarbeid 2. Amendement-Van dei- Voort van Z (j p, om te bepalen, dat bij algemeenen maatregel van bestuur een verhoogd loon voor Zondagsarbeid zal worden vastge steld, behalve uitzonderingsgevallen; 3. Amendement-Duyraaer van Twist, om te bepalen, dat de in het artikel bedoelde vergunning voor Zondagsarbeid voor ieder bij zonder geval alleen dan kan worden verleend, wanneer „oendringende reden van buiteuge wonen aard" den Zondagsarbeid nood zakelijk maakt. De heer V an der V o rt van Z ij p (a.r.) verdedigt zijn amendement. Men ziet, zegt hij, dat het ontwerp Talma zich aansloot aan de praktijk, en, ofschoon hij zijn eigen amende ment niet in alles symphatiek vindt, is het het eenige middel om tot be perking van Zondagsarbeid te komen, bij welk betoog zich de heer Schaper (s.d.a.p.), die het amendement-Spiek man verdedigt, aansluit. De heer Eerdmans (u.1.) die eveneens het tweede amendement bespreekt, con stateert, jlat de Kamerleden eigenlijk, waar het om praktische dingen gaat, dicht bij elkander staan. Het amen dement der anti-revolutionairen toch is bijna gelijk aan dat der socialisten. Hij wees er op, hoe de partijen van rechts nu hand in hand gaan met de socialisten om den Zondagsarbeid te regelen. Is dat in overeenstemming met de Heilige Schrift? vroeg hy. Neen, want hot gebod van God is, dat men den zevenden dag geheel zal rusten, ibehalve als er gewerkt moet worden om der barmhartigheid wille) en de partijen, die leven naar de eeuwige beginselen van Zijn woord, moeten dus allen arbeid op Zondag uit den booze achten. En wat doen zij nu vervolgde de hoogleeraar. Verklaren zij zich subiet tegen het kwaad van den Zondagsarbeid Neen, zij reglementeeren het kwaad. Zij komen met ontwerpen (Talma) en amendementen (Van der Voort van Zijp) om de zonde te regelen, en zulks opfinancieele en economische gronden. Zij stellen dus de menschelijke rede boven de Heilige Schrift. En de heer De Geer (c.h.) dringt er op aan, dat de wet alleen een zekere verhoudingaangeeftvanhetverhoogde loon, maar geen bedrag bepaalt, dat er dus gesproken wordt van een „percentsgewijze verhoogd loon." De heer Rood huy zen (u.1.) vindt het niet bepaald noodig een verhoogd Zondagsloon vasttestellen, meent, dat het doelbevordering van de Zondags rust, wel zonder dat bereikt kan worden. Bv. door de bepalingen om trent Zondagsarbeid krachtig te hand haven. Het amendement Duymaer van Twist gaat te ver. De heer Spiekman (s.d.) ge voelt niet veel voor de bijvoeging „Percentsgewijs verhoogd loon." Als men geen wettelijke bepaling treft, blijft de mogelijkheid bestaan, dal de patroons geen verhoogd Zon dagsloon betalen, als ze er de kans toe zien en daardoor de heele loon regeling en de Zondagsrust in gevaar brengen. Het extra-loon is in het havenbe drijf niet gebracht door den arbeid der vakvereenigingen, maar spontaan door de patroons, zoodat het er nu op aankomt om wettelijk te bescher men, wat patroons en arbeiders beiden willen. De heer Scheur er (a.r.) prote steert tegen de politieke rede des heeren Eerdmans. Ook de heer Brum- meikamp (a.r.) De professor krijgt er van beide heeren geducht De heer De Savornin Lobman (c.h.) komt zich er bij voegen. Laten we, om elkaar onaangenaamheden te zeggen, liever wachten tot de be groeting, zegt deze heer tot alge meene vroolijkheid. Ook deze heer is het eens met het „percentsgewijze verhoogen" op Zondag van het, loon. Minister Treub zal niet tre den in de theologische debatten, die de heer Eerdmans te kwader ure heeft ontketend, en evenmin in de socialistische beschouwingen van den heer Schaper. Wat het" amende- ment-Duymaer van Twist aangaat daar is hij tegen. Zonder noodzaak zal geen vergunning voor Zondags arbeid worden gegeven. Spr. wil des noods het woord „dringend" in de wet zetten, zoodat alleen bij drin gende noodzakelijkheid vergunning wordt verleend. Het amendement- Van Twist zou echter het internatio naal verkeer belemmeren, b.v. de stoomvaartdiensten, die eiken dag een geregelde» dienst- hebben. Laat de heer Van Twist dit amendement intrekken. In Engeland zelfs laat men dit soort arbeid oók toe. Men moet dus die geregelde booten ook op Zondag laten varen. Positief zegde de minister toe, zoo krachtig mogelijk tegen Zondagsar beid te zullen optreden. Zonder strik te noodzaak zal daarvoor geen ver gunning worden verleend. Maar hi wenschte niet, om de Zondagsrusl te bevorderen, z'n toevlucht te ne men tot een paardenmiddel als de wettelijke vaststelling van een ver hoogd Zondagsloon. Hoe men dit draaide of rolde, het blijft zei de minister loonsbepaling bydewet. En hij heeft „overwegend principieel bezwaar" om bij de wet of by be stuursmaatregel een verhoogd loon dwingend voor te schrijven. Dat ligt niet op den weg der overheid. Na deze principieele bezwaren, kwam de minister na de pauze met zyn praktische bezwaren tegen de amendementen. Voor de vaste arbei ders zal de loonsverhooging wassen neus zijn, omdat er bij de vaststelling van het loon op gerekend zal worden. En hoe moet men voor verschillende soorten booten verschil lende percentages en voor de ver schillende havens verschillende be palingen opnemen? Nou, nou, interrumpeerde de heer Schaper, u legt het er wel wat dik op. In hoofdzaak kwam het betoog van den minister hierop neer, dat hy een dergelijke wettelijke bepaling onuit voerbaar achtte. Op tal van praktische gronden - die wij niet nader zullen omschrijven wees de minister de amendementen af. Aan het eind van de replieken, waarbij prof. Eerdmans nog menige veer moet laten, die in handen blijft van de antirevolutio nairen, trekt de heer Schaper, om de wet niet in gevaar te brengen, het amendement van den Spiekman in. (Zie voor eventueel vervolg Tweede Blad). Mooie plekjes op Texel. Een tochtje te maken naar den Eierlandschen vuurtoren, staat nog dikwijls op het programma van degenen, die op het eiland eens een dagje in de vrije natuur willen door brengen. En niemand beklaagt zich een dergelijk bezoek. Bedoelde toren werd gebouwd in 1864 op voorstel van den heer J. L. Kikkert, lid der Provinciale Staten, wethouder en notaris op Texel. En sedert dien tijd staat hij daar op de noordpunt van het eiland, om met zyn vriendelijk licht den schepeling te waarschuwen voor de gevaarlijke Eierlandsche Gronden, waar zoo menig zeeman met de kust in het gezicht een prooi der golven is ge worden. Door de stichting van dezen vuurtoren, aan wiens voet wij ons in gedachten zullen plaatsen, zijn ongetwijfeld vele menschenlevens1 eilanden. behouden gebleven, want na genoemd jaar behoorde eene stranding aan deze plaats meer tot de zeldzaam heden. Meerdere invloeden hebben evenwel mede ten gunste gewerkt, zooals de groote vermeerdering van stoomschepen, wat een groote ver mindering der zeilvaart tengevolge heeft gehad, en het plaatsen van lichtschepen bij „de Haaks" en „de Terschellingerbank", enz. Wij willen ons neervlijen in het lekkere zand, dat voorzien is van tallooze glinsterende voorwerpjes, afkomstig van schelpen van cockles en andere weekdieren en door de zee op het strand geworpen. Rondom ons groeien bosjes duinhelm, waarop het krioelt van allerlei torretjes, waaronder de mooie lieveheershaan- tjes een eerste plaats bekleeden. Op korten afstand van ons staat een mooi veld met duinroosjes, waaraan nog verscheidene witgekroonde bloempjes schitteren tusschen de plat-bolronde, zwartpurpere schijnvruchten, die door de jeugd wel gezocht en gegeten worden. Wat een groot aantal dochter- kens der duinflora zouden we hier kunnen bekijken en bewonderen! Ons oog wordt evenwel geboeid aan het groote zeevlak, dat eeuwig durend zijne branding-golven strand- waarts stuwt en door de eeuwen heen het aloude lied neuriet, dat toch steeds weer nieuw en aantrek kelijk is. Als we thans staren op de witgekrulde golfjes, die over de on diepten van de „buitengronden", als het ware, krijgertje met elkander spelen, dan kunnen we het bijna niet gelooven, dat het hier kan koken en razen, zoodat het schuim opspat tot aan de hooge raampjes van den vuurtoren. O, hoeveel leed is hier geleden, hoevele smartkreten en beden zijn hier opgezondenmaar ook, hoeveel moed is hier betoond, als men meende, dat er nog zeemans leven of kostbare handelsschat viel te reddenVelen hebben hier den dood gevonden en groot is de menigte schipbreukelingen, die een graf ge vonden heeft op het „Engelsche kerkhof', gelegen aan den noorde lijksten hoek van het Eierland. Vroeger hoorde men dan ook menig maal van Engelsche zeelieden het izegde„Damm Egg Island 1" Wanneer we het oog wat meer westwaarts richten, zien we aan den horizon verscheidene kleine witte en donkergekleurde zeiltjes van visschers- schuiten, die thuis behooren op Texel, aan Den Helder, op Urk, enz. Hier vischt men naar de bekende tong, die zich gaarne ophoudt tusschen de groote steenen, die daar op den zee bodem liggen. Langs het strand en ook in de duinen ziet men vele vogels, die steeds aantrekken en aandacht vragen. Vooral de meeuwensoorten zijn hier in talrijke exemplaren vertegenwoor digd en vinden hier haar element aan de met zout bezwangerde kusten, waar ze een schoon decoratief vormen op het overigens eenzaam strand. Hoe schoon steekt by do zilver meeuwen het lichtblauw der boven deelen af bij het smetloos wit der ondervederen 1 Hoe keurig zeilen ze rond door het ijle luchtruim, nauwe lijks de vleugels bewegendeschit terend witte sterren vormende tegen den donkerder achtergrond! Ook de mantelmeeuwen inet hare lei blauwe mantel- en vleugeldek vederen ziet men gedurig rondvliegen of zwemmen op het lichtgroen ge kleurde water, waar ze den dikken kop steeds links en rechts bewegen, om te zien of er ook iets van haar gading is te vinden. Dikwijls zijn er ook grauw- en bruingekleurde meeuwen, die aan andere soorten doen denkenevenwel zijn het één- en tweejarige jongen van zilver- en mantelmeeuwen, óie eerst in het derde levensjaar liet volwassen kleed dragen en ook dan eerst aan ver menigvuldiging zullèu denken. Meerdere soorten uit de familie der „langvleugeligen" of „longi- pennes" vliegen hier rond. Jager- of roofmeeuwen ziet men gedurig andere vogels vervolgen, om ze het pas ge grepen vischje afhandig te maken slanke vischdiefjes en andere zee zwaluwen, gekenmerkt door een diepgevorkten staart en een zwarten bovenkop, maken gedurig „biddende" en visschende bewegingen, en donker gekleurde aalscholvers strijken laag over het water. We zouden nog langen tijd naar het strand kunnen zien en nog tal van andere vogels kunnen waarnemen, alsverschillende ple viertjes en strand- loopers, scholeksters en zwarte zee- ëenden en misschien ook alken, zee koeten, papegaaiduikers e. a.doch we kunnen niet te lang vertoeven en daarom willen we nog eens land waarts zien. Onmiddellijk achter den vuurtoren liggen de opzichters- en lichtwachterswoningen en daarbij langs zien we een lange duinen- reeks. Naast de duinrichels vinden we mooie groenvelden of nicadellen, die steeds vochtig gehouden worden door het duinwater. Ook hier zouden we weder tal van vogeltjes kunnen waarnemen, als: boschruiters, wit- gatjes, oeverloopers, e. a. Kneutjes dartelen op de takjes der duindorens en worden gezelschap gehouden door paapjes en tapuiten. Ook hier dus leven en beweging in bonte ver scheidenheid. Ten Zuiden van den vuurtoren ligt De Cocksdorp, aldus genoemd naar wijlen den heer J. J. de Cock van Rotterdam welks bewoners eertijds welvaart genoten door de schelpenvisschery, die later in ver val geraakte. Thans vindt men hier en in den grooten Eierlandschen polder een nijvere landbouwende bevolking, die door doelmatige bemesting de lan derijen heel wat vooruit heeft gebracht. Het smalle water, benoorden het eiland, heet het Eierlandsche Gat en scheidt ons van het kleine eiland Vlieland, bijna geheel uit duinen bestaande. Alleen aan de oostpunt ligt een weinigje land en hier is gebouwd het eenige dorp, dat onge veer 800 bewoners telt. We blikken nog even op naar het bovengedeelte van den vuurtoren, die straks weer haar schitterend licht zal doen schijnen over twee zeeeen, en waarnaar menig zeemans oog zich dankbaar zal richten, en hiermede verlaten we dit mooie piekje op het grootste der Wadden D.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2