HELDERSCHECOURANT Tweede Blad. No. 4323 ZATERDAG 13 JUNI 1914 42e JAARGANG Agenda. Biuscoop-Voorsteuingon Kanaalweg 112. Dagoiyka 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen S p o o r g r a c h t. Dagoljjlcs 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagolijka 7 uur. Zondags 2 uur. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: NaamBoroep: Woonplaats: Van: Gel.: M.Wiit,luiuv.2.iuni..n.«i. E. Joehim v. Nootdorp, kapt. infanterie, Langeslraal ó-2, Ede. iwm. J. Vader, hoofdm., Spoorstr. 112, Vllssingen. N.H. J.J. Bootsman,zcllm» Spoorgr. 43, A'dam. E.L. S. de Gooijor, arb. R.W., Kroonstr. 31, Alkm. N.H. G.v. Boekei, arb., Doggers vaart 140. Vclson. W. Keijspor, m.scli.m.. Kuiporstr. 2, Alkm. A. Hap, leerl. vorpl., Ziekenhuis, Gorsscl. A.C.v.Es-v.Loeuworden,Binnenh.71b., 's Hage. JI.A.Goedliart,modiste,Kanaalw.140,Utrecht. R.C. J. Momber, kwartiorm.,leVroonstrBO, A'dam. M. Prospor, huish., Koogras 148, St. Maarten N.H. H.OostcTwold,scharensL,GasstrJ4d,8chagon.Ger. N.Jansen, letterz., Schagonstr. 30, Zwolle. R.C. A. A. Klik, timmerm., Breow.str.32, Velson. N.H. H.v.Wagensveld, stoker lo klasse. Achtergracht W.Z. 63, utrecht J. A. v. Rün,limmerm..Wachtstr. 49, Wardor. R.C. M. Groenendijk, z.b., Kanaalw. 76/77, Leiden. N.H. T.Benard,opzichter, Kanaalweg 16, R'dam. Ger. G. Verver, kw.t.m., Gravonslr. 51, Hol.v.sl. N.H. C. H. ten Hom, arts, Hotel don Burg, A'dam. R.C .1. Blok,onderwijzeres,Polderweg lO.Hoorn. N.H. vertrokken Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: J. Wallasts.-st.,Konmgdw.str.27b,Nijmogon. R.C. C. H. Konjjn.koopm., SEationsstr. 13,lexcl. Geen. W. A. Waaiers, matroos, lo Wllhelmina- dwarsstraat. 53, A'dam. R-L. .1.0. Korving,k.-mnj., Stationsstr. 1, A dam. ivh. W.Prijlinck3corp.-koiiat,NioiiwstrB8,A'dam. RX. H. Roeland, mann,, Kuiporstr. 42, Haarlem. N.H. H. Frlkke, mach. H.IJ.S., ParaUelw. 3L Alkm. C.J.v.d.Woude.zeomau, Ankerp. 1'J, R'dam. D. Koorn, laudb.. Koogr. 246,Anna Paulpwna. S.H.TJIarmson,drogiBtbod.,Broodst.üJthoden. J. de Pouw, sorgt. hofm., Westgr. 2, A'dam. T.Hof,machJLIJ.GXl.Dult8tr.17,Leeuwarden. C. Lei) te, leerl. verpl., Ziökunli., Hardorw. Cnr.Ger. P Lèenaarts, ofllc. L. d. H., R'dam. Loger d. Heils. Buitenlandsch Overzicht. In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde eerste minister Asquith, dat indien de leiders der oppositie in het Hoogerhuis zulks wenschen, het ont werp tot wijziging van de home-rule wet nog ingediend zal worden voor dat de tweede lezing der wet in het Hoogerhuis in behandeling komt. Wie kaatst moet den bal ver wachten... vergeten de.Ulsterianen, die zich v,an wapens en ammunitie voorzagen om zoo noodig met geweld tegen invoering der home-rule wet in te gaan. In stilte hoopten zij dat het voor de regeering niet mogelijk zou zijn met het leger tegen een zoo algemeen gewapend verzet op te treden. Nu zijn diezelfde Ulsterianen verontwaardigd dat de lersche na tionalisten in Ierland ook een vrijwilligerskorps hebben georgani seerd die zich insgelijks wapens en ammunitie verschaften. Lord Cecil vroeg in het Lagerhuis inlichtingen over die beweging. Uit het antwoord van minister Birell bleek dat het aantal nationalistische vrijwilligers officieel reeds 80000 bedraagt. Of deze mededeeling niet duchtig is tegengevallen voor de rebollistisohe unionisten? Zeker wel. Alzooeen vrijwilligersmachtdiezich de waarborging van de uitvoering van het home-rule beginsel ten doen steltZqo heeft de actie een andere actie gewekt, waarop niet gerekend was. Maar die zeker wel gewicht in de schaal legt. Wat is er toch aan van de geruchten over een nieuwe vlootovereenkomst tusschen Engeland en Rusland heeft men in 't Lagerhuis gevraagd. .Grey antwoordde, dat er geen enkel soort van overeenkomst bestaat, waar door de vrijheid van het Engelsche parlement of de Britsche regeering, om over oorlog of vrede te beslissen, zou worden verkort. Of er een ander soort tractaat is, zei de de minister niet. De Noorsche Storthing nam met 85 tegen 25 stemmen de wet aan waarbij het gebruik van alcoholhou dende dranken in het leger en op de vloot aan officieren en manschappen verboden wordt. Het nieuwe Fransche ministerie is Vrijdag voor de Kamer verschenen met zijn verklaring en gevallen met 374 tegen 187 stemmen. Ziehier een resumé uit de des betreffende telegrammen Parijs, 12 Juni. In de Kamer was een zeer groot aantal afgevaardigden tegenwoordig. De ministerieele „ver klaring" werd door de uiterste linker zijde met hoon begroet. Daarentegen applaudisséerde de overige linkerzijde. Kreten als„Weg met den driejarigen diensttijdwerden gehoord. De heer Puech interpelleert de regeering over haar algemeene politiek. In den Senaat werd de ministe rieele verklaring bijna algemeen toegejuicht. Ih de ministerieele verklaring wordt gezegd, dat het kabinet slechts wenscht te regeeren met een repu- blikeinsche meerderheid in Kamer en Senaat. De verklaring wijst op de nood zakelijkheid, dat een krachtige en consequente financieele politiek ge voerd wordt en vraagt, dat *t leenings- ontwerp zoo spoedig mogelijk in den Senaat in behandeling zal komen, tewijl het ontwerp, betreffende in komstenbelasting bij de begrootïng moet worden behandeld. Vervolgens zegt de verklaring, dat de wet op den driejarigen diensttijd, die nauwelijks in werking is getreden, niet thans reeds opnieuw 't onder werp van discussies kan vormen. Voor militaire wetten is het meer nog dan voor andere wetten nood zakelijk, dat zij stabiel zijn. De re geering zal verzoeken, dat de wet op de militaire voorbereiding van de jeugd en over de organisatie van krachtige reserves, zoo spoedig moge lijk in behandeling komt. Over de buitenlandsche politiek zegt de regeering het volgendeWij zullen gebruik maken van den invloed die een onverbreekbaar bondgenoot en ilu entente met een mogendheid, wier kostbare vriendschap wij ver worven hebben, ons schenkt, om zooveel, als in ons vermogen is, mede te werken tot het behoud van den vrede. De verklaring zegt, dat de regee ring den Senaat zal verzoeken het wetsontwerp over de verdediging van de neutrale school zoo spoedig moge lijk af t6 doen. Ook zal de regeering beproeven tusschen de republikeinen en de beide kamers samenwerking te verkrijgen, teneinde de kiesrecht hervorming tot stand te brengen. De verklaring eindigt met een dringend beroep op den steun der republikeinen. Verschillende leden verklaren tegen de regeering te zullen stemmen. Over de wet op den driejarigen diensttijd zegt Ribot dat die op loyale wijze zal worden toegepast. Hij eindigt met de verklaring, slechts met een linksche meerderheid te willen regeeren. De socialist Sembat houdt een lange redevoering. Verschillende moties worden inge diend en in weerwil van het verzet der regeering wordt besloten demotie- Dalumier het eerst te behandelen, luidende als volgt: „De Kamer, den wil eerbiedigend, die onlangs door het algemeen stem recht tot uitdrukking is gekomen vast besloten haar vertrouwen slechts te schenken aan een regee- ripg, die in staat is de krachten der linkerzijde te yereenigen en iedere verdere toevoeging verwerpend gaat over tot de orde van den dag." Deze wordt aangenomen en daar mee is het kabinet gevallen. Op straat werden manifestaties ge houden. De onrustige beweging in Italië begint al te bedaren. Te Rouie is de arbeid hervat en kunnen de bladen weer verschijnen. Ook in andere plaat sen wordt het werk algemeen weer hernomen. Dat de beweging een zoo groote uitbreiding kon nemen, ligt ten deele aan de regeering, die de gewapende macht voortdurend verhinderde om krachtig op te treden, bang als zij was voor politiek rumoer. De bemiddelingsvoorstéllen inzake Mexico zijn op een paar ondergeschikte punten na goedgekeurd door deVer- eenigde Staten. Huerta heeft ze ook aanvaard. Carranza, „die niet gehoord is", trekt zich van de overeenkomst niets aan, zegt hij. Huerta zal opgevolgd worden door generaal Velasco. Deze, die Torreon verdedigde tegen de op standelingen heeft zich nooit met de politiek ingelaten en gaat door voor een onpartijdig en krachtig man. Twee goede eigenschappen, die ook wel noodig zullen blijken. Do Grieken zijn zeer ontstemd, dat de toestand voor hunne landgenooten in Klein-Azië, ondanks de herhaalde verzekeringen van de Porte, onhoud baar is. De ministerraad vergaderde en deelde den Koning de genomen besluiten mee. Er heerscht groote opgewondenheid onder de bevolking. In Albanië schijnen de opstande lingen terrein te verliezen. De regee ring heeft nu gelegenheid gehad een en ander ter verdediging te regelen en dan kan met meer kracht worden opgetreden. Een Reuter-bericht meldt reeds omtrent een ultimatum aan de opstandelingen gesteld. Volgens een telegram van de „Albani3cheKorrez- pondenz" uit Durazzo, aldus bericht Reuter, heeft de Ministerraad, naar verluidt, besloten aan de opstande lingen een ultimatum te richten, waarin geëischt wordt, dat zij zich binnen 24 uur onvoorwaardelijk zullen onderwerpen en de wapens zullen uitleveren. Wordt deze eisch niet ingewilligd, dan zal Zaterdag van alle zijden een aanval op de opstan delingen ondernomen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. den: te Madeira tusschen 19 en 21 Juni 1914; te St. Vincent tusschen en 27 Juni 1914; te St. Lucia tusschen 5 en 7 Juli 1914 en twee dagen na het vertrek van laatst genoemde plaats, te Cura<;ao. De verzending van brievenmalen van den Helder heeft plaats van hot Hoofdkantoor 16 Juni laatste lichting 3.40 a. 19 3.40 a. 23 3.40 a. 26 9.55 a. 30 3.40 a. Inlevering van wapens, enz. der Landweer. De inlevering van de wapenen, de kleeding- en uitrustingstukken en het ledergoed, zoomede van de reglemen ten en dienstvoorschriften van de landweerplichtigen, behoorende tot het landweerdistrict den Helder, welke dit jaar uit den militairen dienst worden ontslagen, zal plaats hebben te den Helder op 9 en 10 Juli a.s. n het landweermagazijn binnen het fort Erfprins te Wieringen op 24 Juli a.s. in het Raadhuis te Texel op 27 Juli a.s. in de open bare lagere school; on te Schagen op 31 Juli a.s. in het Beurslokaal. De verlofgangers van de landweer zullen daartoe op grond van artikel 31, laatste lid, der landweerwet, onder de wapenen worden opgeroepen. Kaderoefeningen. Onder leiding van den generaal- majoor A. R. Ophorst, commandant der stelling van Amsterdam, zal van 16 tot en met 20 Juni a.s. eene kader oefening in die stelling worden ge houden, aan welke oefening o. m. zal worden deelgenomen door den kolonel W. D. A. Ophorst, commandant der Xde- infanterie-brigade, zoomede door diens adjudant, kapitein C. Webb. Voorts zal van 29 Juni a.s. toten met 15 Juli d.a.v. te Amsterdam, onder leiding van dien stelling-com mandant, een cursus worden gehou den in den vestingoorlog voor een aantal hoofd- en subalterne officieren van de infanterie. Van het 21e regt. infanterie te den Helder zal aan laatstbedoelden cursus worden deelgenomen door den kapitein J. H. C. P. Brandt van het 3e bataljon van het korps. Militiekader. De Min. van Oorlog heeft bepaald, dat de opleiding van alle niet voor milicien-sergeant geslaagden van het October-bataljon van het 21e regt. infanterie te den Helder, moet wor den voortgezet en dat-zij in de maand Augustus 1914 nogmaals in de gele genheid moeten worden gesteld het exameu, ter verkrijging van dien rang, af te leggen. BINNENLAND. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de R. K. kiesvereeni- ging „Eendracht" is met algemeene stemmen de heer W. C. van Breda candidaat gesteld voor de vacature gemeenteraadslid in district H. Mej. R. B. Davidson alhier is gisteren te Haarlem geslaagd voor het examen L. O. De dames A. de Vries en J. de Vriea van Julianadorp hebben Donder dag te Haarlem met goed gevolg examen afgelegd voor de vrije- en ordeoefeningen. Bij het gisteren te 's-Graven- hage gehouden examen slaagde voor 2e stuurman Groote Stoomvaartmaat schappij de heer C. P. Dekker en voor 8e stuurman Groote Stoomvaartmaat schappij de heer A. C. Ham, beide leerlingen der Zeevaartschool alhier. Benoemd tot klerk ten kantore der rijksbelastingen te - Helder de heer P. Bakker, alhier. Ten garnizoensbureele werd Vrijdag aanbesteedDe levering van aardappelen ten behoeve van het garnizoen alhier van 16 Juli tot 31 October 1914. Ingekomen waren inschrijvingen vanA. Postma ad f 2.22A. J. de Bunje f2.— C. van Os f 1.97S. van Amesfoort f 1.85 en firmaSwaters f 1.83, alles per H.L. Voor de onderhandsche inschrijving voor de levering van aardappelen ten behoeve van het garnizoen van 1 16 Juli werd ingeschreven door: A. Postma ad f4.— C. van Os f 3.73S. van Amesfoort f 2.83 en firma Swaters f2.82, alles per H.L. Hr. Ms. „Gelderland" is 12 Juni te Bergen aangekomen. Reisplan van en brievenmalen voor Hr. Ms. tIJacob van Heemskerck". Gedurende de reis naar West-Indië zal Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerck" verwacht kunnen wor Oorlogsschepen te Harlingen. Het Departement van Marino heeft een verzoek ontvangen van hot be stuur van de vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer te Harlingen, om Woensdag 24 Juni ter gelegenheid van do Holkiudia- zeil wedstrijden ter opluistering eeriigc oorlogsschepen te zenden. Dit verzoek is toegestaan. Alsnu zullen de kanon- neerbooten „Evert", „Das" en „Hom" van uit Nieuwediep naar Harlingen gaan. Arbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden. Naar de Nieuwe Gt. verneemt, is in druk verschenen het rapport van de in 1908 benoemde staatscommissie tot regeling van dearbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden. Du publicatie door het departement van landbouw, nijverheid en handel kan een dezer dagen tegemoet worden gezien. Het ligt in de bedoeling het rapport op ruime schaal te verspreiden. Het vlootprogram I Mr. De Jong, candidaat voor de Tweede Kamer, district Katwijk, die Woensdag te Sassenheim als spreker optrad, heeft medegedeeld, dat het geheele vlootprogram van Minister Rambonn.et gesteund zal worden dooi de concentratie. Groote belanghebben den in Indië, die meerendeels tot de vrijzinnigen behooren, zijn bezigden Staat in de gelegenheid te stellen dat program uit te voeren. Naar men wellicht weet is er f 125.000.000 mede gemoeid. De ver gadering hoorde deze mededeeling met donderend applaus aan. De nieuwe vloot. Naar „De Fakkel" uit goede bron verneemt, zal binnenkort door de regeering bij de staten-Generaal een voorstel aanhangig worden gemaakt om over te gaan tot den bouw van 4 slagschepen, elk groot 24000 ton met een snelheid van 22 mjjl, en voorts tot den aanbouw van de noodige torpedobooten, torpedojagers en onderzeërs. De bedoeling zou dan voorzitten om van dit materiaal een geheel te maken als eskader en la ter met den aanbouw van een twee de eskaker de nieuwe vloot te vol tooien. Uit het Indische mijnwezen meent men de kosten grootendeels te kan nen putten. Kamerverkiezing Katwijk. Bij de gisteren in het district Kat wijk gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer (vac. baron Van Wassenaer van Catwljck) werden uitgebracht 7374 geldige stemmen, (volstrekte meerderheid 8688). Hiervan verkregen de heeren mr. H. W. J. C. de Jong (U.L.) 956, S. Rodrigues de xMiranda (S.D.A.P.) 232 en di-. J. Th. de Visser 6186. Zoodat gekozen is Dr. J. TH. De VISSER. (Bij de periodieke verkiezing ver leden jaar werden uitgebracht 8183 geldige stemmen. Daarvan vereenig- den op zich de heeren Van Wassenaer (C.-H.) 6663, mr. J. C. Kielstra (V.-L.) 1158, De Miranda (S.D.A.P.) 227 en dr. P. J. Muller (Prot.) 135). De Koningin te Groningen. Naar alle.waarschijnlijkheid zullen de Koningin en de Prins niet, gelijk aanvankelijk het voornemen was, Woensdag 1 Juli te Groningen aan komen, maar Dinsdagavond 80 Juni. Stuurliedenexamens. 's-Gravenhage, 12 Juni. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman B. de Boer en J. M. van Driest; tweede stuurman C. P. Dekker en H. C. van der Hoek; derde stuurman G. Dekker, A. Dobbenga, H. W. Drent en A. C. Ham. Aanbestedingkwestie. In de vergadering te Haarlem van 62 solide aannemers werd gisteren besloten, voor den bouw van twaalf blokken woningen voor het gesticht „Meerenberg" heden niet in te schrij ven, dan onder de voorwaarde, dat particuliere en algemeene werksta kingen, uitgaande van behoorlijk ge organiseerde vakvereenigingen, zullen worden beschouwd als overmachten recht geven op termijnsverlenging. Opneming dezer clausule was dooi den ingenieur geweigerd. Jongetje vermist. Nog steeds wordt door den vader en de politie te Purmerend on om streken gezocht naar het vermiste jongetje uit Helder, dat Woensdag morgen vermoedelijk in de Beemster en daarna in Purmerend is gezien. Eergisterenmorgen is te Purme rend een politiehond aangekomen. Het onderzoek ving aan in de Beemster op verschillende wegen, omdat de vader zich den juisten weg, dien hij aldaar met de fiets was ge gaan niet meer kon herinneren. Men gaf den hond lucht aan een pakje, dat 't jongetje eenige dagen vóór de verdwijning had gedragen. Het re sultaat was echter ongunstig. Daarop werd het onderzoek in Purmerend voortgezet, met even on gunstig gevolg. Boefje. Gisteren is een 13-jarige jongen aangehouden, die een rijwiel had ontvreemd, dat gedurende enkele oogenblikken onbeheerd stond op den hoek van de Spuistraat en Raadhuis straat te Amsterdam. Bij zijn ondervraging op het politie bureau bekende de jongen den laatsten tijd niet minder dan 12 rijwielen gestolen te hebben! Trouwplechtigheid in een gevangenis. In de gevangenis te Utrecht is Donderdagnamiddag een trouwplech tigheid voltrokken. Een gevangene, die nog eenigen tijd voor de borst heeft, wenschte in het huwelijk totreden. Vermoedelijk om de zekerheid te hebben, dat zijn bruid niet zou worden ingepalmd door een ander in den tijd, dat hij nog iu eenzame afsluiting zal moeten doorbrengen. Vandaar de trouwerij in de gevangenis. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand ging naar de gevangenis aan het Wolvenplein, waar ook de bruid verscheen. De gevangene werd voor geleid, teekende, groette zijn eclit- genoote en ging weer terug naar de cel. De bruid mocht de deur voor zich ontsloten zien en ging naar de nieuwe woning. Een trouw met een droefgeestig karakter. Zonder zon en zonder myrrhe. (U. D.) Kersen. Te Wagingen was Woensdag op de jaarlijksehe kersenveiling de kooplust groot en waren de prijzen dientenge- gevolge buitengewoon hoog. Naar schatting werd van 9 tot 12 cents op het hout besteed. Daar komt nu nog een cent of 5 a 6 voor plukken en andere onkosten bij Optochten op Zondag. De Rotterdamsche gemeenteraad besloot twee jaar geleden met 21 tegen 20 stemmen het houden van optochten op Zondag te verbieden. Gisteren is met 21 tegen 18 stemmen aangenomen een voorstel van één dei- leden om de optochten weer toe te laten. De voorzitter had geadviseerd, het voorstel niet aan te nemen, daar een zoo vlugge verandering van besluit door den Rtflfa schade doet aan het prestige van het College. Smokkelhandel Saccharine. Dat de smokkelhandel in saccharine nog steeds wordt beoefend, bewijst het feit, dat Woensdag bij aankomst van trein 72D te Bentheim door de douanen in een doorgaand rijtuig Hoek van Holland-Loipzig een hoeveelheid van 33 kilo werd gevonden. Het rijtuig werd op last der douanen uitgezet en tot verder onderzoek naar ons land teruggezonden, teneinde te kun nen nagaan of er nog geheime berg plaatsen in zijn aangebracht. Het politie-drama te Arnhem. Men meldt uit Arnhem aan de „Tel." Naar wij vernemen, zal de inspec teur van politie v. d. M., die in den nacht vau 9 op 10 Mei in de Hom melstraat alhier den 22-jarigen v. d. Post uit Amsterdam doodschoot en wiens verwijzing naar de terecht zitting der rechtbank wij gisteren mededeelden, terecht staan wegens doodslag, subsidiair le wegens mis handeling den dood tengevolge heb bende, subsidiair 2e, wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Slecht ontvangen vreemdelingen. De voorzitter van de Yacht Club d'Ostende heeft zich beklaagd over de straatjongens in Haarlem. Hij was met zijn jacht „Zephyr II" in het Spaarne Le Haarlem. De kwajongens hebben toen getracht de meertouwen van zijn jacht door te snijden en met steenen naar do boot en later ook naar den eigenaar en een dame die aan boord waren, gegooid. Evenredige vertegenwoordiging. Met machtiging van H. M. de Ko ningin is thans openbaar gemaakt het verslag der Staatscommissie voor evenredig kiesrecht. De commissie, die in een halfjaar haar taak volbracht, heeft in 8 wets ontwerpen haar stelsel van evenredig kiesrecht voor Tweede Kamer, Pro vinciale Staten en Gemeenteraden belichaamd en een afzonderlijke rege ling voor verkiezing van de leden der Eerste Kamer naai een evenredig stelsel ODtworpen. Voor de rechtstreeks gekozen ver tegenwoordigende lichamen heeft de commissie er naar gestreefd, voor alle groepen waarin de kiezers zich indeelen éénzelfde verhouding in het leven te roepen tusschen het aantal stemmen, dat de partij of groep heeft uitgebracht en het aantal zetels, dat zjj zal innemen in het vertegen woordigend lichaam, zoodat aan alle partijen of groepen op hetzelfde ge middeld aantal stemmen een zetel wordt toegekend. Voor de Tweede Kamerverkiezing wordt het lijstenstelsel aanbevolen, dat den kiezer tegemoet komt in de regeling van de overdracht zijner stem, on dit in onderscheid met het personenstelsel dat voor de verkie zing der Eerste Kamer wordt voor gesteld, met beperking van zijn vrijheid, zelf die overdracht te regelen. In het lijstenstelsel blijft de bestaande wijze van kiesrecht-uitoefening onver anderd. Naar evenredige verdeeling van het aantal zetels zoover als mogelyk is by de ondeelbaarheid van den zetel wordt gestreefd. Voor de rechtstreeksche verkiezin gen beveelt zij het stelsel der enkele stem aan, waarin de kiezer zelf den candidaat zijner voorkeur aanwijst. De indeeling in kiesdistricten ver valt als strijdig met het beginsel dei- evenredige vertegenwoordiging en ter vervanging daarvan wordt voor de verkiezing van de Tweede Kamer het Rijk ingedeeld in kieskringen, zoodat de kiezer uitsluitend stemt over de lijsten, ingeleverd binnen zijn kieskring. In het kieskringenstelsel worden alle honderd Kamerzetels verdeeld over alle candidatenlijsten tezamen, die in het land zijn ingeleverd, on verschillig in welken kieskring. Volgens de indeeling der commissie vormen voor de verkiezingen voor de Tweede kamer de meeste provinciën ieder één kieskring; worden Gelder land en Noord-Brabant in twee, Noord-Holland in drie en Zuid-Holland in vier kieskringen verdeeld. In dit stelsel moet het geheele kiezerskorps in het land worden op geroepen om te voorzien in een enkele vacature. Verkiezingen voor tusschentijdsche vacatures vervallen dus. Daarin zal de comm. aldus voorzien dat het uit vallend lid wordt vervangen door den candidaat, die met hem voorkomt op dezelfde lijst en van de niet ver kozen candidaten van de lijst de meesto stemmen behaalde. Het onderzoek naar de geldigheid der lijsten zal vooraf geschieden zoodat een nader onderzoek naar die geldigheid bij het geloofsbrieven- onderzoek is buitengesloten. Met het lijstenonderzoek belast het ontwerp het hoofdstembureuu van den betrok ken kieskring. Van de beslissing kan geappelleerd worden bij Gedeputeerde Staten. Voor de Provinciale Staten wordt hetzelfde stelsel van evenredig kies recht aanbevolen met opheffing van aftreding der Statenleden bij de helft, zoodat de zittingsduur voor de Sta tenleden wordt voorgesteld op 4 javen in plaats van op 9. De in afzonder lijke kiesdistricten gesplitste gemeen ten Amsterdam, Rotterdam en Utrecht worden toteen onverdeelden kieskring gevormd. Voor de gemeenteraden wordt hetzelfde evenredigheidsstelsel aan bevolen met vorming der groote gemeenten tot één onverdeeld kiesge- bied. In gemeenten met raden van 15 of minder leden wil de comm. alle leden tegelijk laten aftreden. De Staten blijven als kiezers van de leden der Eerste Kamer behouden on voor hun verkiezing volgens evenredige vertegenwoordiging be veelt de comm. het personenstelsel aan hetwelk toelaat dat ook een kleine groep zich het haar toekomend aandeel in de zetels kan verzekeren. Scheepsofficieren op een verlaten schip. Het stoomschip „Cairnhill", dat door al het scheepsvolk, met uitzon dering van den kapitein,den len stuur mannen 2en stuurman,den 4en machi nist en den hofmeester 8 weken ge leden ter hoogte van Nieuw-Ierland verlaten werd, is opgepikt en naar Nieuw Guinea gesleept. Het schip verloor zijn schroef op 31 Maart en de eerste machinist trachtte dat ge mis te herstellen wat hem niet ge lukte, waarop de bemanning het schip verliet in 3 booten, die na een ontzettenden sneeuwstorm te hebben doorgemaakt, op het ei land Pabaul in den Bismarck-Archi- pel aankwamen. De achtergeblevenen vertoefden 8 weken alleen op' het stoomschip. Een nestje op een spoorwegrijtuig. Dezer dagen vertelde een blad van een vogelnest in een brievenbus, maar wat zegt men van een vogel, die een nestje had gemaakt onderop een spoorwegrijtuig? Deze vogel, een lijster, had in het onrustige Ulster geen rustiger plekje voor zyn nest kunnen vinden dan vlak onder de verwarmingspijp van een eersteklasse- rijtuig, dat heen en weer reed tusschen Limavay en Londonderry. De zomer dienst bracht den vogel in de war de trein reed toen een kwartier vroeger en toen de lijster, die waarschijnlijk op voedsel uit was geweest, terug kwam, waren rijtuig, nest en eieren weg. Men merkte haar op en de sta tionschef van Londonderry waar schuwde zijn collega te Limavady, vroeg hem naar den vogel uit te zien, die welmet den volgenden trein of op zijn vleugels zou komen. Dat gebeurde ook en de lijster ging weer kalm zitten broeden. De spoorwegautoriteiten waren toen zoo dierlievend, het rijtuig geen dienst te laten doen totdat de jonge vogels waren uitgevlogen. Boevenfantasie. De vindingrijkheid van liet geboefte is onbegrensdziehier weer wat nieuws. De „Preangerbode" vertelt 't Een meneer te Soerabaja, die erg in de beer zat, maakte van plankjes en couranten waardelooze pakketten, die hij onder rembours aan ver schillende niet bestaande personen in andere plaatsen als bestelgoed toezond. Na zekeren tyd kwamen deze pakjes natuurlijk als onbestel baar terug. Wat had onderwijl de leeperd ge daan Van de S. S. had hij de bekende gele remboursement-be wijzen ge kregen. Wanneer een berenleider, die bijv. een pretentie op hem had van f 270, hem al te erg in het nauw dreef, ging hij naar dezen toe, vertoonde een remboursementbewijs van bijv. f30, en zei: „Ja, man, contant geld heb ik niet, maar ik ben geld wach tende, kijk maarWeet je wat Geef mij de gekwiteerde rekening plus f25, dan krijg jy 't rembourse mentbewijs. Jij kunt dan 't geld bij de S. S. innen en hebt f 5 voor de moeite In den regel hapten de goedge- loovigen toe, de oplichter had z'n gekwiteerde rekening en contanten, dc S. S. de pakjes met vodden, de crediteuven do waardelooze rembour- sement-bewijzen der geweigerde zen dingen. Het is uu een ren op den kashouder te Soerabaja, kotta om de bewijzen te verzilveren, doch deze ambtenaar weigert betaling. Eenige der slacht offers wendden zich tot den officier van justitie, die vrijwel machteloos tegen deze in Indië nog nooit ver toonde truc staat. De S. S.-admini- stratie zit met bergen pakjes opge scheept, die eiken dag opnieuw iu de administratie voorkomen on ver antwoord moetun worden. Men zegt dat de persoon in kwestie kans gezien hoeft op die manier diverse personen voor ruim f6000 op te lichten tegenspraak. Gast (tot den kellner, die hem eene zeer kleine portie boter brengt), /eg eens, kellner, ik heb in mijn leven al veel boter gezien, maar zoo weinig nog nooit. SPORT. VOETBAL. Oe Propaganda-wedstrijd. Wanneer het weer medewerkt, dan belooft do Zondag de dag te worden, die den Heiderschen voet bal-liefhebbers lang zal heugen. Zoo'n elftal, als nu zal verschijnen, heeft nog zelden op de Heldersche velden gespeeld, en het H. F. C.-bestuur heeft goed gedaan de zaak flink aan te pakken. Zoo heeft het invitaties ge zonden aan de voornaamste inwoners van den Helder, te weten aan den Burgemeester, den Schout-bij-nacht en andere militaire autoriteiten, de raadsleden, de hoofd ambtenaren van 's Rijkswerf en meerdere civiele inge zetenen. Voor deze genoodigden zyn zitplaatsen beschikbaar gesteld. Wij krijgen de volgende teams in het veld: u_tqc |s« o= X g eiiHü s S 3 «3= ca 2 We zien dus, dat Haarlem goed iu elkaar zit; in het doel de bekende Van Eek en in de voorhoede een vijftal, dat iu de le klasse bekend staat om haar samenspel. Verder zullen Houtkoopor, het gevreesde kanon, en Jur Haak, de Internatio naal van Leipzig, wel voor een goed doelgemiddelde zorgen. II.F.C. is versterkt met de gebr. Pelser, die van hetzelfde bout gesneden zyn als onze A. Pelser, de ster tegen" de Middlesex Wanderers. De linksbuiten is Willemse, die volgens A. Pelser niet zoo ver beneden Buwalda staat. Van dezen laatste is eerst een tele gram ontvangen, waarin hij zijn steun toezegde. Later bleek hy ver hinderd te zijn. Dus Zondag allen op naar het H.F.C.-terrein. Als ge werkelijk iets moois wilt zien, dan hebt ge daar nu de gelegenheid voor. C. v. S. Iu verband met den Propaganda- wedstrijd op het H.F.C. terrein, zal op het II.U.S. terrein Zondag geen match plaats hebben. Uit den omtrek. BUITENLAND. De suffragettes. Londen, 12 Juni. De suffragettes poogden hedennacht een parochiekerk uit de 12 eeuw te Chipstead in Surrey in brand steken. Een dor deuren is verbrand. Suffragistische litteratuur werd op het kerkhol gevonden. Automobiel-ongeluk. Toulouse, 12 Juni. Een automobiel, waarin vijf personen gezeten waren, viel hodenmorgen in een afgrond, tengevolge van het breken van een brug bij Saverdun in Ariège. Alle inzittenden werden gedood. Onderwijzerssalarissen. Ter vergel(jking met salarissen in ons land is het misschien van belang, dat de gemeenteraad van Drontheim (Noorwegen) het aanvangssalaris van de onderwijzers aan de volksschool heeft vastgesteld op 1700 kronen (f 1122), opklimmende tot 3400 kronen (f 2244)voot de onderwijzeressen loopt het van 1250 kronen (f825) I tot 2150 kronen (f 1419). Uit Mexico. Oe „Kortenaer" in Mexico. De Washingtonsche correspondent van het „Handelsblad" schrijft: Uit Tampico hoor ik uit de aller beste bron het volgende: de „Korte naer" heeft hier uitstekend werk gedaan en indien men kon hooren wat de Amerikanen, die nog hier ter plaatse zijn, en de Engelschen en Duitschers en de Mexicanen zeiven daarover te zeggen hebben, dan zou men weten, dat ieder den Holland schen gezant in Washington dankbaar is, dat hij onmiddellijk de voorzorg genomen heeft de „Kortenaer" naar Tampico te laten vertrekkenmen verheugt er zich over, dat met al het geschrijf over, voor en tegen de vloot, de marine zich weinig bekom mert om die disputen, m3ar kalmweg doorgaat haar plicht te doen en onzen goeden naam hoog te houden. Niet alleen hebben de werktuigkundigen van het Hollandsche schip, nadat de machinisten van de Hollandsche potroleum-bronnen gevlucht waren, de machines en daardoor de bronnen voor vernieling beveiligd (in civiel en met volkomen goedvinden van de Mexicaansche autoriteiten) maar ook hebben zij gedurende de belege ring aan allen die ze noodig hadden hunne diensten bewezen en op het oogenblik dat ik dit schrijf, heeft de dokter van liet Hollandsche schip nog een goede vijftig Mexicaansche gewonden onder behandeling. Evenals iu den Balkanoorlog de „Gollandets" zich bij alle partyen grooten eerbied verwierf voor zijn rustig en sober werk op het gebied der humaniteit, zoo wordt ook in Tampico onder de Mexicanen bekend dat de „Holandesa" een vriendelijke man is, die zonder sabelgerinkol en oorlogsgedruisch kalm zijn weg gaat en ondertusschen doet wat zijn band te doen vindt. Callantsoog, 12 Juni. Woensdagavond werd alhier in het lokaal van den heer P. V03 Jbzn. de gewone jaarlijksehe vergadering ge houden, ter bespreking van hot te houden schoolfeest. Algemeen werd goedgevonden, dat dit jaar de leerlingen van de vijfde en zesde klas ook aan de rijtoer naar Schoorl en Bergen zullen deelnemen en ze dus niet, zooals de vorige twee jaren naar Amsterdam zullen gaan. De datum van het schoolfeest werd vastgesteld op Vrijdag 19 Juni a. s. De heeren K. Borst en K. Sage- kuele boden zich aan, te zullen zor gen voor rijtuigen. Inteekenlijsten zullen worden aangeboden om de benoodigde gelden te verkrijgen. Mocht het weer op Vrydag 19 Juni ongunstig zijn, dan zal de rijtoer gehouden worden den daarop vol genden Zaterdag. Taxel, 12 Judï. Naar wij vernemen, hebben zich 14 sollicitanten aangemeld voor ae betrekking als onderwijzeres aan de O. L. School te Midden-Eierland. Voor de gemeente Wieringen die, naar men weet, van den Staat de voornaamste wierwaarden in de Zuiderzee heeft gepacht, worden thans ook aan de visschers van hier weer consenten uitgereikt om in dezen zomer in de waarden zeegras te mogen maaien. Elke houder van zulk 'n consent heeft 't recht om 60 pakken wier, a 100 K.G. te mogen maaien, Van het loon wordt f2 uit betaald terstond na 't aanbrengen van 't gemaaide zeegras. Naar de Leidsche markt werden deze week met 3 stoombooten ver scheept 1998 lammeren. Deze geheele veeuitvoer in deze week heeft bedragen 2742 lammeren, 13 koeien, 11 kalveren, 17 schapen, 5 paarden 37 varkens. Te 's Gravenhage zijn o. m. voor 3e Stuurman, Groote Stoomvaart, geslaagd de heeren Y. Alkema en J. F. W. AukeB, beiden leerlingen der Zeevaartschool alhier. De heer W. Boon Pzn., vroeger te Oosterend, thans onderwijzer bij het Chr. Byz. Onderwijs te Boskoop, slaagde te Utrecht voor acte School raad met aantoekeningen voor Chr. Nat. Schoolonderwijs en Gereform. Schoolwerk.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5