HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna BELANGRIJKE MEDEDEELING No. 4324 DINSDAG 16 JUNI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37$ 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°,'o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bev/ijs-exemplaar 2J cent. Het eerstvolgend nummer ven ons blad verschijnt Donderdagmiddag. Vertrek en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomst 5.15 'sMaand. en daags na feestd. 7.40 6.26 op Zon- en Feestd. niet 9.10 6.59 op Zon- en feestd. t. Alkmaar 8.06 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Schagon 8.46 9.0211.87 11.55 1.48 4.10 7.40 op Zon- en Feestd. niet gedeeltelijk sneltroln snoltrein 2.21 4.85 9.17 10.54 VAN AMSTEROAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 6.04 8.12 9.- 9.44 12.54 3.38 7.34 op Zon- en Feestd. niet 8.85 snoltrein 9.87 Zond,,alleen vanaf Alkmaar 10.07 11.47 3.26 6.07 7.8 9.05 sneltroln 10.35 10.06 aUeen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 te Alkmaar. te Schagen. STOOMBOOTDIENSTEN. Heldar—Amsterdam (Qebr. Zur MUhlen). Van Helder 'smorg. 7.16 en 'sav. 11 uur A'dam 9.16 'sm. 4 Heldar Taxel (T.E.S.O.). Van Helder'smorg. 5.15,9.15") en 's midd. 12.15,4.15 en 7.55. Van Texel 'smorg. 4.15,6.80,10.46en 's midd. 2.50 en 6.15. Op Zon- en feestd. te 10 uur. PLAATSELIJK NIEUWS. Weer terecht. O Arie van der Vlies, het 11-jarige jongetje, dat Vrijdag 6 Juni spoorloos verdween uit de ouderlijke woning, le Vroonstraat 35, is weer terecht. Zaterdagmiddag werd hij door zijn vader per trein hier binnengebracht en daar de menschen blijkbaar reeds van zijn aankomst op de hoogte waren en zijn verdwijning in onze gemeente van mond tot mond was gegaan, stonden vele buurvrouwen aan de deur en waren troepjes kinderen in de omgeving present om den verloren zoon, om het avontuur lijke makkertje te zien arriveeren. Arie stond gezond en wel op het stepje van een flets en zijn vader, bootsman bij de marine, die onver moeid zijn kind heeft gezocht èn gelukkig gevonden, reed hem met een flink gangetje naar huis. Zondagmiddag hebben we de familie even bezocht en Van der Vlies troffen we in de achterkamer op zijn gemak in een stoel, waar hij van een wel verdiende rust genoot. „Neem me niet kwalijk, mijnheer, dat ik er een beetje lui bij zit en dat ik er wat slaperig uitzie, maar ik ben in geen dag of wat uit de kleeren geweest en nou neem ik het er maar eens van om weer behoorlijk op dreef te komen. Een uitstapje per fiets is wel aardig voor een keer, maar zoo lang, bijna onafgebroken, dag en nacht en dan gedurig in spanning, al maar zoekend van het kastje naar den muur om je wegge- loopen jongen in handen te krijgen steeds tevergeefs, zoodat je bekaf en moedeloos en verdrietig wordt - nee, dkt is geen lolletje, daar is niets geen bekoorlijks aan. Maarm'n tocht is toch beloond geworden Arie is weer behouden in 't Nieuwe- diep daar heb je de deugniet hij is in die dagen zelfs gegroeid en zijn beenen zijn dikker, steviger ge worden van het wandelen in de vrije natuur". Arie was binnengekomen en stond daar nu voor ons, met z'n petje in de hand en een tikje bedeesd, op zijn aanvallig jongensgezicht een glim lachje en een uitdrukking alsof hy zeggen wilde: „hebben jullie je om mij zoo druk gemaakt?" En nu vertelde zyn vader zeer uit voerig van zyn wederwaardigheden ge durende het opsporen van zijn zoontje. Hij deelde ons mede, hoe hij langs het Noordhollandsch kanaal linksen rechts in den omtrek tot en met Alkmaar heeft gezocht en gevraagd naar zijn kind en hoe hij, te Alkmaar aangekomen, nog geen spoor had ontdekt en hier voor een moeilijke keus stond, daar de jongen nu ver schillende richtingen had kunnen nemen. Van der Vlies kwam op het denkbeeld, dat het ventje naar Haar lem was gegaan, omdat in deze stad familie woonde, en daarom toog hij er heen, langs den rijksweg. Doch men wist hier niets van den knaap af en de wanhopige vader kon weer terugkeeren, om opnieuw langs het Noordhollandsch kanaal te gaan speuren en thans naar den kant van Amsterdam, waarhoen hij stellig was vertrokken. Herhaaldelijk had Van der Vlies op dezen langen weg van Helder—Amsterdam geïnfor meerd en nu en dan hoorde bü dat men een dergelijk jongetje had zien, en dit prikkelde hem natuurlijk om hier voort te gaan met het zoeken. Door tusschenkomstvanden commissaris van politie alhier was zijn verlof verlengd en Donderdag morgen was Van der Vlies te Pur- merend, het welvarende marktplaatsje van Noordholland, dat waarlijk in rep en roer werd gebracht, toen de beste, brave burgers daar vernamen dat er een kind zoek was uit Nieu- wediep en dat de vader, een onder officier van de marine, van het noorden was gekomen op de fiets om het knaapje te achterhalen. In de omgeving van Purmerend had men verklaard den jongen opgemerkt te hebben en geen wonder dus, dat Van der Vlies op dit punt zijn uiterste best deed. Maar, niettegenstaande allerlei slimme maatregelen en het scherp uitkijken van politie, brug wachters en particuliere menschen, bleef Arie weg. Af en toe verklaarde iemand, dat men hem een kwartier, een half uurtje geleden ergens had opgemerkt, en als dan zijn signale ment was opgegeven en precies klopte met de mededeelingen der bewoners, dan kreeg Van der Vlies weer hoop en hij zocht in hoekjes en gaten, wat echter niets opleverde. Een bijzonder woord van lof komt den burgemeester van Purmerend toe, die in deze zaak veel belang stelde en met raad en daad heeft bijgestaan. Door zijn welwillende medewerking arriveerde te Purmerend de rijksveld wachter uit Hoorn, de heer J. Kooi, die, in het bezit van een bekroonden politiehond, een nauwkeurig onder zoek instelde. In gezelschap van ge noemden burgemeester, van den in specteur 'van politie te Purmerend en van den rijksveldwachter trok Van der Vlies naar den Zuiderweg, waar zijn zoontje gezien was. Hier en op nog andere punten werd den politiehond lucht gegeven aan wat kleedingstukken van Arie. Het dier, dat reeds meermalen met succes practischo staaltjes heeft gegeven bij den politie-dienst, snuffelde en zocht hier en daar op bewonderenswaardige en soms verrassende wijze, doch kreeg geen vast spoor en volgens zijn „baas", die weet wat zijn hond kan presteeren, kon de jongen on mogelijk in den omtrek van Purme rend zijn geweest, wat inderdaad zoo was en wat den lezer dan ook later zal blijken. Na nog een langdurig verder persoonlijk onderzoek, en na dat de burgemeester van Purmerend aan den commandant te Willemsoord verlenging van verlof voor hem had gevraagd, ging Van der Vlies naar Amsterdam, overtuigd dat zijn iongen hier moest wezen. Op het hoofd bureau van politie daar ter stede was men reeds ingelicht over het ver. dwijnen van het Heldersche jongetje en Arie stond netjes en met nauw keurig signalement in een lijvig boek ingeschreven. Van der Vlies moest nog eens aanschouwelijk opgeven hoe zijn jongen gewoonlyk langs den weg liep met de handen in den zak en sjok-sjok, alsof hij achter een wagen stapt. En nu kreeg hij twee Amsterdamsche rechercheurs mee, die veronderstelden dat het verloren schaap buiten de stad moest dwalen, terwijl een derde rechercheur, die een andere en de jniste mee ning had, in zjjn eentje de drukke Amstelstad inkuierde en daar zijn oogen den kost gaf om het klinkt haast ongeloofelijk - in de volte van het groote stadsverkeer het Nieuwedieper joggie op te visschen. V. d. Vlies en zijn mannetjes yonden niets en toen hij 's nachts om 1 uur nog buiten was, kwam een politie agent op den bootsman in marine uniform af en zeide: „Bent u de vader van dat weggeloopen Helder sche jongetje?" „Jawel". - „O, uw zoontje is terecht, hij zit of liever hy slaapt al'in de hoofdwacht."Van der Vlies er direct heen en nu bleek werke lijk dat Arie boven water was ge komen en onbekommerd onder het veilige dak van de politie ter ruste lag. En hoe en waar men hem had opgepikt? Wel, de rechercheur, die in z'n eentje de stad ingegaan was, liep in de Kalverstraat héél wat grooter en héél wat drukker dan onze Spoorstraat en nu trok een jongen zijn aandacht, die sprekend op Arie leek. Hij bestudeerde hem stilletjes en toen hij zeker was, klopte hij den jongen op den schouder. „Hé, Arie van der Vlies! Wat ben jy een eind van huisl Zeg eens, waar moet je heen?" De aangesproken jongen keek als een schelvisch die een paar minu ten op het strand heeft gelegen, doch wist spoedig kort en bondig te ver klaren dat hij Arie niet was. De De rechercheur, wien wel een com plimentje toekomt, nam zijn vergissing gemoedelijk op en wandelde door, met het signalement van den kleinen Nieuwedieper in het hoofd. Daar ontdekt zijn geoefend oog weer een type eh hij volgt hem, neemt hem van kop tot teen op, gluurt vrijpostig achter in den nek, in een opening van het jasje, ziet daar een tipje van een blauw kraagje observeert nog eens goed het gelaat en vooral de houding en klampt het ventje aan. „Hé, Arie, wat doe jij hier? En wat ben je een eind van huis?" Als plots een donderslag voor z'n voeten had gerateld, had de jdngen niet meer kunnen schrikken. Bleek en bevend stond hij den rechercheur aan te gapen en stotterde een paar woordjes. Maar al dadelijk kwam nu zeker uit dat hy Arie van der Vlies uit 't Niouwediep was en de handige, active man nam hem mee naar de wacht, met het gevolg, zooals reeds schreven, dat zijn vader hem hier weerzag. Arie had tijdens dit verhaal van zijn vader meegeluisterd en wy hadden nu gelegenheid den jongen zelf eens te hooren. „Wel Arie, waarom ben jij by je vader en moeder vandaan geloopen Vond je het hier te klein? Wou je de wereld gaan zien? Lees je graag? 3 je wel eens van die boekjes van 'n stuiver of 'n dubbeltje je weet wel, van die heerlijke geschiedenissen die je hoofd op hol brengen? Of heb je soms in de „Heldersche Courant" dat stukkie van Jan Feith bestudeerd je weet wel, die van Amsterdam naar Arnhem is gewandeld?" Arie zweeg, glimlachte verlegen, schudde van nee. Hij las geen detec- tiven-prullen, wèl onze courant en Jan Feith had-ie niet willen nadoen. We brachten hem wat op dreef, z'n tongetje raakte los en toen vertelde hy kinderlyk eenvoudig, dat hij dien Vrijdagmiddag uit school naar de Buitenhaven was gegaan. Om 8 uur, dus vier uur later, dwaalde hij naai de Binnenhaven en liep naar het Noordhollandsch kanaal buiten de ge meente. Om 11 elf uur 's avonds kroop hy vóór de Spoorbrug in een hooiberg aan den weg en sliep daar vast en warm in tot 8 uur. De hanen kraaiden, de melkwagens reden al voorby en Arie besloot om verder te gaan. Waarom? Die jongen wilde het ons aar niet zeggen! Zaterdagmorgen uur passeerde hij 't Zand en 's mid dags 2 uur kwam bij in het stadje waar de Victorie begint. Hier, in Alk maar, neusde hij wat rond en of hy de lucht er van had dat vader in Purmerend was sloeg hij den weg in naar Zaandam. Zaterdagavond laat raakte hy onder Wormerveer bij een boer verzeild die hem opnam, niet vroeg waar hij vandaan kwam of heen ist, maar die hem in een schuurtje liet slapen. Den volgenden morgen ging hij weer op weg en kwam langs de Hembrug en dus niet langs Pur merend, in Amsterdam. Daar was hy een beetje bang van al die geweldige gebouwen en- huizen en straten en drukte en Arie hield zich bij de Haar lemmerstraat. Honderd maal heeft hy die op en neer geloopen als een kat een vreemd pakhuis en toen kwam hij ten slotte aan den kant naar Haarlem en hier, terwijl" het water goot en hij onder een boom schuilde, maakte hij weer kennis met een boer; deze ontfermde zich over Arie en liet hem in zyn schuur slapen gaf hem driemaal daags eten al weer zonder te vragen naar zijn naam, woonplaats, enz. Arie vond dat best, zei ook niets en had een leventje als een prins. Dit was Zondagavond en hij bleef er tot Vrijdag. Dien dag liep hij in de val, gelijk we mededeelden. Hij was naar de stad gegaan, de Haarlemmerstraat door, den Nieuwen- dyk in en zoo op de Kalverstraat af, waar de rechercheur hem 's avonds om 9 uur knipte. Zaterdagmorgen moest Arie met vader mee op de boot naar Alkmaar en verder per spoor naar hier. Maar onderweg stapten beiden te Purmerend af en de jongen werd daar nu ont vangen door de menschen die van zyn geheimzinnige verdwyning wisten, als iemand die een verre reis heeft gedaan en eindelyk weer in het vader land terugkeert nieuwsgierig be wonderd en met hartelijke blijdschap. Bond voor Minder Marine-personeel. Door den Bond voor Minder Marine personeel, te Helder, is het onder staand adres aan de Tweede Kamer verzonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het Hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine personeel, gevestigd Keizerstraat 70-72, den Helder; dat het na kennisname van het door Zijne Excellentie den Minister van Marine ingediende Wetsont werp tot verhooging der Marine- begrooting voor 1914, bevattende in de Toelichting tevens de maat regelen tot reorganisatie van de aanwerving en opleiding van het Marinepersoneel, in de overtuiging is gesterkt, dat dit personeel drin gend een wettelijk geregelde rechts positie noodig heeft dat toch die positie feitelijk alleen berust op het bij de indienstkoming geteekende contract, terwijl verder het grootste deel van die positie - wordt bepaald door ieder oogen blik te wyzigen voorschriften dat ook in het onderhavige Wets ontwerp de geheele positie van het thans dienende mindere personeel op losse schroeven wordt gezet; dat dit personeel, in dienst ge komen op voorspiegelingen van zekere bevorderingskansen, thari3 recht heeft, dat die niet worden ongedaan gemaakt redenen, waarom adressant Uwe Kamer eerbiedig doch dringend verzoekt, alsnog duidelijker dan in het meergenoemde Wetsontwerp is geschied, de rechten der tegen woordige schepelingen bij de Wet te waarborgen en tevens den Minister uit te noodigen, zoo spoedig mogeiyk met voorstellen te komen, om de geheele rechtspositie van het Marine-personeel bij de Wet te regelen, waarvoor wij tot moti veering daarvan zoo vrij zijn, naar bijgaande M. v. T. te verwijzen. Hetwelk doende, enz. By het adres is eene memorie van toelichting gevoegd, waarin uiteen gezet wordt, dat de schepelingen by de marine aangenomen worden op een contract, dat, minst genomen, eenzydig is, aangezien van hen wel verbindtenissen geëischt worden, doch daartegenover de contractant ter andere, het Ryk, geene verplichtingen op zich neemt. Van hem wordt bv. geöischt dat hy zich zal hebben te onderwerpen aan alle bestaande en nog te maken voorschriften. Tractementen, bevorderingskansen etc. hangen geheel af van verschillen de chefs, en ofschoon in het ontslag op eigen verzoek verbetering is ge komen, zyn toch ook hier de schepe lingen afhankelijk van hun chefs. Het adres noemt dit willekeurig ont slaan zonder recht op vergoeding of schadeloosstelling een der ergerlijkste euvelen, en een der grootste gebreken de positie ten opzichte van het straffen wegens overtredingen e. d. De berechting van de z.g. krijgs- tuchteiyke overtredingen levert den schepeling absoluut aan den comman dant over. Er is wel een klachtrecht, maar dat geeft geen waarborg. De schepeling vraagt een behoor- lyken vorm van proces voor dit soort rechtpleging, door instelling van z.g. tuchtraden. De memorie zet verder uiteen, hoe de rechten van het thans dienende mindere personeel bij ongewyzigde aanneming van dit ontwerp in ge drang komen. Het wordt hun on mogelijk gemaakt onderofficier te worden. HiiBiénisGlie Fabriek vanVerduurzaamde Levensmiddelen Amsterdam. 'roef mijn groenten, 't zijn da fijnste, Uit don rijkdom van ons land. Rein vooral zijn zij behandeld, Alle zorg ging hand aan hand. Laat mijn vruchten ook ontbieden, leder vindt ze delicaat. IVIijne jams en mijn geleien, Eerste klas is 't fabrikaat. Neem mijn vruchtensappen en mijn Tafelzuren op Uw disch, Onvervalscht, als alles is. AAN ALLE BEZITTERS VAN NAALD-SPREEKMACHINES. Onze nieuwe weergever PATHE, speciaal vervaardigd om op naald- I spreekmachines van elk systeem ook Pathéplaten te kunnen be spelen, wordt aan een ieder gratis aangeboden bij aankoop ineens van 5 Pathéplaten naar keuze uit een repertoire van meer dan 20.000 opnamen, zang en muziek vertolkt door de beroemdste artis- ten. Franco toezending van cata logi. Inlichtingen, ook aan huis, kosteloos. Naald-platen worden tegen Pathéplaten ingeruild. FONOGRAAF PATHÉ G. MENKE, Eenig Importeur voor Nederland en Koloniën. REGULIERSBREESTRAAT 43, AMSTERDAM. Verkrijgbaar by onze agenten door geheel Nederland. Hun adressen worden op aanvraag gratis verstrekt. Wacht U voor namaak en eischt steeds op onze platen en artikelen den naam Pathé. OpenluchtsamenkomstteHeiloopUJuni. Als nu toch ooit liet weer mee werkte, was het Zondag. Een stra lende zomerdag m«; zoo nu en dan een heerlyk vorkoelend briosje. Nau welijks had de groote klok om twaalf uur haar vroolyk liedje de trillende zonnelucht ingestuurd, of van alle kanten naderden de betoogers, na tuurlijk de vrouwen 't meest, maar toch, het aantal heeren viel aardig mee. Op het gloeiend-heete Doelen- veld zocht elk een streepje schaduw te bemachtigen, om zoo het uur van vertrek, één uur, af te wachten. Wat een verscheidenheid van vrouwen! Oude dames, soms moeielijk ter been, jonge deerntjes, nog tusschen mal en dwaas, vrouwen tusschen de twin tig en vyftig, heel dikke, heel magere, mooie, minder gelukkige, vrouwen uit 't boerenland, liet kapje op, ele gante verschyningen met Russische blouses in bonte kleuren, alles daar byeen voor éónzelfde doel. Het duurde lang, maai eindelijk mpt de muziek voorop, benevens twee auto's met de spreeksters(kers) zette de stoet, gewapend met vlagjes, linten, bloemen zich in beweging, onder groote belangstelling, maar met weinig gehinder voor 't publiek. Wij, die met eenige fietsen de achterhoede vormden, moesten natuurlyk nog al eens een veer laten en een typisch stelletje, kort vóór ons, had ook nog al bekijk moeder, klein boeren- vrouwtje kordaat stappend in 't midden, vader aau de eene zij en een lang, rossig jongmensch, denke lijk zoontje, met de pet schuin naar rechts en de linkerhand voortdurend in den broekzak, aan don anderen kant. Enfin, we kwamen tot ons doel, het heerlijk landgoed Nyenburgh te Heilo opende gastvrij zijn poorten. Nauwelijks een goed plaatsje veroverd, werden we al dadelijk onthaald op een goedklinkend lied voor gemengd koor „Vrouwenstrijdzang", daarna sprak mej*. v. d. Hoeven het openings woord, maar tot mijn spyt kan ik hier niets van vertellen. Haar zachte stem drong niet tot me door en 'k stond heusoh kort by. „Da's ook geen Engelsche, dan schreeuwde ze wel harder", zei een boertje naast me. Nu zouden twee sprekers gelijktydig 't woord voeren en kwam wij onder 't gehoor van mi*. Alb. Gompertz uit Amsterdam, die het zou hebben over „vrouwenkiesrecht en grondwetsher ziening". In een korte rede legde ge noemde heer uit, dat 't thans, nu de meerderheid in de Tweede Kamer voor algemeen mannenkiesrecht is, het voor de strijdende vrouwen zaak was, alle zeilen bij te zetten, teneinde thans algemeen kiesrecht te krygon. Hy wekte aan 't eind van zyn voordracht met kracht op tot medewerking van al zyn toehoorders. Dan, na een muzieknummer gingen we luisteren naar mej .Martine Kramers uit Rotterdam. Op de haar eigen leuke manier begon ze haar boeiende rede met deze woorden „En ik zou u nu eens wat vertellen van de werking van het vrouwen kiesrecht in de landen, waar het reeds is ingevoeld, he?" Ze deelde ons mee, dat al meer dan veertig jaar het vrouwenkiesrecht bestaat,datdeuitdrukking „oen sprong in het duister" heusch niet van toe passing is. In Amerika is 't begonnen, nu zyn er al elf staten in Amerika, die vrouwenkiesrecht bezitten. Australië volgde, Noorwegen daarna, nu zyn er reeds 20 staten met vrouwenkiesrecht. Ze zei, dat overal, waar vrouwen in 'L bestuur zaten, in vereenigingon etc. alles veel zuiniger werd beheerd, dan alleen door mannen geschiedt, wat natuurlyk geknik van vrouwen- hoofdjes en goedkeurend gelach ten gevolge had. Dat de vrouw, die in huis den bezem hanteerde het ook maar in het groote mannenhuis- houden, den staat, moest doen. Kyk eens naar Amerika, daar heb ben ze burgemeesters, die niet deug den, het hielden met speelhuishou ders en bordeelbazen, er netjes uit geveegd. Ze eindigde haai krachtige rede met een pittig Amerikaansch versje over wat de vrouw wel mag en wat niet - wel massa's geld verknoeien, zeven nieuwe blousjes gelyk, winkel uit en winkel in, dan 's middags op bezoekjes, knabbelend op koekjes, en 's avonds naar concert of bal, dat was geen tijdverspillen, maar een uur uit je huishouden loopen om te gaan stemmen, daar mee verwaarloosde je je heele gezin. Daarna had mej. Hoevenaar het over vrouwenkiesrecht en vredes beweging, klonk weer een koorzang kwam de pauze en moesten wy holderdebolder er vandoor om ons Heldersche treintje nog te kunnen pakken. Van de overige sprekers kunnen we dus alleen van hooren zeggen vertellen, dat ook zy de aandachtig luisterende schare hebben voldaan en tevens, dat de meting zonder eenig onaangenaam incident is ver- loopen. IJverig gingen de dames met lijsten rond en tal van bezoekers bleven aan het lijmhoutje van de zoetlachende vogelaarsters kleven. Och ja, „ce que femme veut"... niet waar G. BINNENLAND. SPORT. VOETBAL. Uitslagen van Zondag: H.F.C. IV Leonidas H3-1. HF.C. liI-Sparta (Schagen1 1. H.F.C. II-Matrozen: 1-2. Een gedenkwaardige dag. Mooi weer en een prachtige wed strijd. Was het wonder dat honderden, ja duizenden toeschouwers zich naar het H.F.C.-terrein hadden begeven, om die ontmoeting by te *wonen. Om half twee begon de stroom, en toen de match aanving, had zich een dichte massa om de lijnen ge schaard. De penningmeester lachte welvoldaan. Hy telde 1703 betalende bezoekersvoeg daarbij de meer dan 160 leden en donateurs, benevens de vele genoodigden, dan zal men be grijpen, dat er circa 2000 menschen aanwezig waren. Men wachtte ge duldig. Eerst verschenen de H.F.C.- shirts en eindelyk kwam Jur Haak en de zijnen opdagen. Weldra fluit jhr. Wichers opstellen en de volgende mannetjes zien we tegenover elkaar staan Dandey Houtkooper Jr. Scliravondyk Steur Muller Bakker llout SUiMVen- Jur naak nalken koopor dUk Scheidsrechter 0 Jhr. Wichers. Wlllemse Oroote Klljan V. Pelser J. Pelser Kikkert A. Pelser Bak Van Leeuwen Heyting Riemerts De staking te Zaandam. Onze Zaandamsche correspondent schrijft: Naar mij van verschillende zyden werd medegedeeld, hebben de stakers, aangesloten bij de Christelijke hout- bewerkersvereeniging „Recht en Plicht", in hun vergadering van Don derdagavond besloten de voorstellen van de patroons, waartoe ook zou behooren dat zy, als zij het werk op de gestelde voorwaarden zouden her vatten, over de verschillende fabrie ken zouden worden verdeeld, niet aanvaard. (Hbld). Nog niet zoo'n malle bepaling 1 Bij de aanbesteding voor het bouwen van 12 blokken, elk van 2 één-gezinswoningen, ten behoeve van het gesticht Meerenberg, te Bloemen- daal, waren ingekomen 23 biljetten. 22 bevatten de voorwaarde, dat by werkstaking, uitgeschreven door erkende vakvereenigingen, de op- leveringstermyn moet worden ver lengd met den tijd, dat de werk staking duurt. Deze 22 biljetten werden van onwaarde verklaaVd. Bleef over het biljet der firma Outs- hoorn en Slingeland te Velzeroord voor f90.495. De 100.000. De winner van de „100.000" by de jongste trekking van de .Staats loterij zag zich de volle maat van zijn geluk toegemeten Hij trok zyn kapitaal op een heel lot De heer v. Praag in Den Haag, had het hem verkocht. Drie keer in 3 jaren tijds viel do 100.000 op een door hem verkocht lot. „Vrouwenadel" Te Nijmegen is opgericht een ver- eeniging „Vrouwenadel", welken zich te doel stelt de christelyke be ginselen betreffende de vrouwelijke kleediug èn zelf in beoefening te brengen èn bij anderen te versprei den. Een vereeniging die opkomt voor den adel der vrouwen en ingaat tegen de onchristelijke en onzedige kleeding onzer dagen. De wind staat dwars over het veld. Daar begint hel. Kiljan trapt af, V. Pelser gaat er met den bal vandoor, maar Houtkooper Jr. ontneemt hem dien. Haak leidt dan den eersten aanval. Heyting blykt onbetrouwbaar, zoodat Riemerts het al dadelyk be nauwd krygt. Gelukkig is Van Leeu wen in uitstekende conditie. Hy redt en geeft Groote gelegenheid het eerste schot te lossen. Van veel te grooten afstand, helaas. Neen, Jan, dat is voor Van Eek iets belachelijks. Haarlem herhaalt daarop haar aanval, haar r.- vleugel komt in,actie en Kikkert moet den eersten hoekschop forceeren. Dat wordt zweeten voor het H.F.C.-doel; de beproefde Pelser brengt echter red ding. Zyn broers toonen zich handige spelers, vooral de r.-bt. Vlug gaat het op Van Eek af. Houtkooper Jr. houdt echter stand. Toch weet Bak den bal voor te krijgen en Kiljan jaagt de eerste bal over de lat. Haar lems middenvoor doet het kort daar op beter. Na een mooi corabineeren met Haak en Houtkooper lost hij een goed schot, dat Riemerts even goed stopt. Daarna gebeurt het onge- looflyke. Als Willemse snel opbrengt, maakt Dandey hands. De vrjje schop wordt tot corner verwerkt. Weer een handsbal van Jur Haak. Pelser Sr. plaatst den bal bij Kiljan, een snelle rendaar staat hy voor Van Eek. Aller aandacht is gespannen. Een totaal onhoudbaar schot en een oorverdoovend gejuich kondigt het eerste punt aan (1—0). Dat was onverwacht. Jur Haak laat echter den moed niet zakken. Korte bevelen en-allen zyn in actie. Daar gaat de pootige Halkema langs het lijntje, maar zijn voorzet belandt tegen het zij net. Een hernieuwde aanval. Het combineeren is verbluffend, men speelt met Bak en Heyting; het aantal schoten is echter te gering. Het wordt elk oogenblik een opeen- hooping voor het doel, waar Riemerts het meeste last van heeft. Toch weet hy enkele schoten van Houtkooper netjes te verwerken. De uitvallen zijn vrij wederkeerig. Willemse en J. Pelser weten nogal eens te ont snappen en Kiljan maakt haast een 2e punt, als hij tegen de r.-achter aanschiet. De belegeringen van Rie merts' doel zijn echter gevaarlijker. Met zulke schutters voor je sta je niets op je gemak. Kijk daar scheert een knal van Jur Haak de lat. Van Leeuwen en aanvoerder Pelser wer ken uitstekend. De eerste kan zich dien Houtkooper niet van het lijf houden. Hij heeft hem al eens een paar aardige hoogstandjes laten maken tot groot vermaak van het publiek natuurlijk. Maar Houtkooper zon op wraak. Weer komt hij terug. Wat een samenspel Een gescharrel voor het doel en klets, daar heeft hij een gaatje ge vonden. 't Is gelijk. Nu komen de heeren los. Bakker gooit weer voor rang, daar vliegt weer zoo'n schuiver van Haak langs de paal. Nu heeft Houtkooper den bal. Je houdt je hart vast. Gelukkig is Riemers in vorm en de ovaties voor hem zyn welverdiend. Eindelyk weet Van Leeuwen het spel te verplaatsen, zelf gaat hij naai voren en geeft over aau V. Pelser. Deze passeert naar den r.-buiten en broertje rent er alleen van dooralles passeert hy, daar staat hy voor het doel, maar schiet naast. Kort daarop is het pauze. (1-1). Men is nu wat aan elkaar gewend. Haarlem krijgt meer en meer de over hand, maar tot doelpunten komt het. vooreerst niet. Alles gaat over of naast. Eens weet A. Pelser een schol van Haak nog net corner te koppen. Een schot van Schravendyk ruikt aan don paal. Maar ook voor Haarlem zijn de uitvallen gevaarlijk, zelfs zoo, dat de r.-achter een hoekschop moet forceeren. Willemse plaatst prachtig voor, Van Eek weet wat hem te doen staat. Zoo biyft de stand (1 1). Dan volgen echter de noodlottige 10 mi nuten vóór het einde. Het spel der Haarlemvoorhoede is gewoon een openbaring. Men zwermt om het doel van Riemerts, de bal wordt letterlijk in het net gedreven. Hieraan kan zelfs Pelser en Van Leeuwen weinig weer stand bieden. Schravendyk lost eerst van tameiyk ver een schot. De bal springt voor Riemerts op, en, zonder het te weten, is hij over zijn handen in het net beland (1-2). 't Schijnt nu gedaan te zyn met de verdediging. Dadeiyk daarop maakt Houtkooper oen 3e punt (3 1). Men is niet by het dool vandaan to slaan en, waren er meer schoten gelost, dan zou de stand hooger geworden zijn. Even voor hot einde passeert Jur Haak naar Halkema, die echter buiten spel stond, deze gaat er alleen van door en weet het 4e punt in den bovenhoek te plaatsen. (4 1) Zoo komt het einde van deze prachtige en uiterst faire ontmoeting. Allen hebben ongotwyfeld genoten van dat spel. Geen trap is er gegeven, slècht3 een 8-tal vrije schoppen voor hands of buitenspel. Geen zweem van ruw spel was op te merken. We zien de Haarlemmers graag terug. Nabetrachting. Het spel der Haarlemmers was alleszins te prijzen. Dat combineeren is gewoon magnifiek. Soms drijft men dit te ver door. In dc middenlinie viel de spil zeer op. De achterspelora met den doelman waren haast niet te passeeren. Aan den anderen kant waren in de voorhoede de vleugel spelers met Kiljan wel het best op dreef. Der.-binnen speelde wel aardig, maar toch niet zooals zijn broei. Groote was daarin niet op zyn plaats, hij viel ons tegen. Pelser was de ster in de middenlinie en daarnaast Kik kert, die volgens de Haarlemmers een raooien styl van spelen heeft. Bak had in Jur Haak zijn mannetje. Daar doe je niet veel tegen, Bak. In de verdediging blonk Van Leeuwen uit. Aanvankelyk zonk Heijting daarbij in het niet. Later raakte hij wat op dreef. Tegen zulk samenspel hadden we Dito graag zien werken. Riemerts was goed in vorm; dc 2e goal was een fout van hem, maar overigens werkte hij heel aardig. C. v. S. Ingezonden Mededeeling. De gevolgen van slechte spijsvertering. Het bloed wordt gevormd door het voedsel, dat wy tot ons nemen, en indien de maag, gal en ingewanden behoorlyk werken, wordt het voedsel omgezet in rijk, leven-gevend bloed. Gezond en krachtig bloed geeft een gezond en krachtig lichaam. Doch wanneer het voedsel niet be hoorlyk verteerd wordt, gaat het gisten en er vormen zich schadelijke stoffen, die ip het bloed worden op genomen en zoodoende tal van kwalen met zich brengen. Gy gevoelt u ge drukt en gij krijgt last van hoofdpijn. Uw tong wordt beslagen, gij kry'gt een onaangenamen smaak in den mond, en last van brakingen en hart water. Uw eetlust wordt gering, om dat uw voedsel u hindert en maag- pyn bezorgt. Uw huid wordt geel, uw lever werkt niet meer behoorlijk.en gij hebt hinder van de gal, en tén slotte gevoelt gy u ellendig. Door een kuur met Foster's Maag- pillen worden alle spijsverterings- organen versterkt en gereinigd. Hun werking is zacht en weldadig, en zij zyn de best bekende medicijn voor alle ongesteldheden der maag, lever en ingewanden. Zy bezorgen u een gezonden eetlust en regelen de vloei ing der gal, die uw voedsel verteert, en gezond en krachtig bloed maakt. Foster's Maagpillen zijn te Den Helder verkrijgbaar by de Firina De Bie-Biersteker, Keizerstraat 93, ii f0.65 per flacon of f8.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon,die niet voorzien is van j. s nevenstaand han- delsmerk. (47)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1