HJF Ingezonden Mededeeling. Het zwakke punt. Het ia erkend, dat de verarming van het bloed samengaat met de ont wrichting der menschelljke machine Oorzaak en gevolg. De storing doet zich voor, bij verschillende personen op verschillende wijzen en vestigt zich in het bijzonder op „hun zwakke punt". Bij dezen is zij liet meer aan den kant van het verteringsorgaan; bij genen doet zij vooral de afdrijvings organen aanlever, nieren, darmen by anderen doet zij zich gevoelen door schele hoofdpijnen, duizelingen, verliosvan het herinneringsvermogen, teekenen dat de hersenen zijn aange daan. Bij de meeste zieken is do storing algemeen en kan men zeggen„Niets gaat meer". Zoodra echter liet bloed zijn rijkdom-van samenstelling weder- vindt, neemt men onmiddelijk waar, dat de ongemakken verdwijnen en dat alles langzamerhand weer in orde komt. Het zekerste middel om het bloed rijk en zuiver te maken, is de Pink Pillen te nemen, het genees middel dat juist tot dat doel is saam- gesteld en dat altijd uitmuntende uitkomsten heeft gegeven. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kariaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Agenda. lUoscoop-Vporstsllingen Kanaal wog 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. ttloscoop-Vvorstellingen Spoorgracht. DagolUks 7 uur. Zondags 4 uur. Dloscoop-Voorslelllngen Koningstraat. DagolUks 7 uur. Zondags 2 uur. Amsterdamsche Beurs. 8»/„ Ned. W. Schuld a&o/n Idem b% Tabak Bulgarije 4 "/o Goud Hongarije 4 Oostenrijk 6°/o Rusland üo Em. 4% Blnn. Moxl' o 4 u/0 Fund Brazilië &K°/o Amsterdam 4 idem Cert. Ned. Handel Mij. Amalgainated Coppor Oom. Am. Car Foundry Am. Hide Leathor Common Steels Cult. Mi). Vorstenlanden. Ketahonn Redjang Lebong 1'ittsburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber Mi).. Ueli Batavia Rubber Ned. Amer. Stoomvaart. Nederl. Scheepvaart Unie 4U% Marine bond Pref. Marine DeU Batavia Tabak Dell Maatschappij ModnnTabuk Maatschappij West Java Thee Holl. Mc. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4 Staatsspoor 4 WladUtawkas lHWi Common Topeka Ene Missouris Rock Island South Rails Union Paoillc 'J% lot Amsterdam 2 54 °/o lot Antwerpen Congo loten 71'Vio •'1 Visscherljberichten. Nieuwediep, 18 Juni. Aangebracht dooi korders te zamen 2 lot 10 stuks groote tong fl.25 per stuk. 10 tot 80 stuks inlddeltongfO.br> u fO.66 per stuk, 10 tot 40 stuks kleine ton fO.16 a rOÓ» per stuk, 2 stuks tarbot f4.00 f6.00 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f8.00 f 10.00 per mand, 1 tot 3 mand kleine schol f2.60 a HM per mand, 1 tot 2 mand schar f8.00 a f3.60 per mand, 1 tot 2 stuks rog f0.90 per stuk, - jan f3.60 a f4.5) per 100 stuks. 6 tal haring f2.40 a f3.00 per 10.000 stuks ansjovis f7.60 a f7.70 per 10< «tuks. 16 Juni. Van trekkers 86 tal haring f2.60 f8.16 por tal, 10 tal geep f8.75 a fG.40 per tal, 8000 stuks ansjovis (8.10 a f8.65 per 100U stuks. Marktberichten. Alkmaar, 13 Juni 1914. Aangevoerd 66 paarden f100 a 400, 33 koeien en ossen f160 a f 300, 78 nucht. kalveren f10, a f26,-, 15 magere schapen f20,- a f28,- 99 lammeren f 12 a r 17, 40 magere varkens riH,- af29,-,312biggen f8,00 af12,00,00bokken en geiten f0,- a f «50.—00 kleine bokjes fO.OO a f 0.00, boter per half K.G. hoogste pr|)s f 0,70, middelprijs f0.66, laagste pr|)8 f0,60, aangevoerd f»»0 kop, kipeieren r4,25 a f4,75 por 100. Alkmaar, 15 Juni 1914. Aangevoerd 7 kooien en ossen f 250 u f 89 vette kalveren f45,- a f 100,-, per K.G. f 0,90 a f 1,—32 nucht. idem f 10 a f20,-.816 vette schapen f25.- a f34,- 680 vette varkens f0,41 a f0,49 por K.G,, 19 magere td. f19 a f31. Amsterdam, 15 Juni 1914. Ter markt waren heden aangevoerd307 vette koelen, le kw. 83 a 88 ct,, 2e kw. 78a81ct,, Se kw.69a 75cU; 110 melk en kalfkoelen f230a f350, 00 vette kalveren, le kw. f0.- n 0.-, 2e kw. fQ.-., 8o kw. fo.- por K.G.; 94 nuchtere kal veren f 12 a f 20 per stuk, 18 schapen f22 u f32 per stuk. 000lammeren f00.— afflO.- perstuk. 626 vette varkens, Hollandscho le kwaliteit 46 a 47 ct., 2e en 8o kw. 43 a 46 ct. per K.G. Beverwijk, 15 Juni 1914. Aspergos lo soort (dik) f88-42 per 100 bos; id. la. blauw 620-25 per 100 boB; ld. 2o soort dun flO-18 per 100 bos; id. id. blauw T6-12 por 100 bos: rabarber f4—6 per 100 bos; raap stelen f 1-0.— p. 100bos; radils f2.- p.100 bos; wortelen f6—8 p. 100 bos; salade f 1.10-1.40 p. 100 krop; postelein f96-32per 100ben;spinazie f 30 50 per 100 kist, bloemkool 67—19 per 100 stuks, komkommers f 0—7 p. 100 stuks, aard beien 67-10 per 100 mandjes. Aanvoer6000 bos asperges. Purmerend, 16 Juni. 27 stapels Fabriekskaas per 60 K.G. f 112 2143 K.d. Boter 430 Runderen: 263 vette 177 melke 21 Stieren '1 Paarden 35.- por K.O. f 0.76 f i gelde f 150.- f 2! r ooo.- f 000.- 186 vette Kalveren por K.G. f 0.90 f 488 nuchtere ld. per stuk f 15.- f G72 vette Varkens per KiG. f 0.74 f 48 magere *-** 0.78 --- Biggen 1769 Schapen - Overnoudors 972 Lammeren Ganzen r Kalkoenen f' Zwanon f - Kipeleron per 100 stuks f - Eendoleren 100 f - Kievitseieren per stuk f mand Appelen f d Peren por stuk f 16- f 35.- per sluk f 5.— f 10.- f 26.- r 83. f 00.- f 00. f 10-. f 18.- f o.- t- f 0.- o - f a- o.- f o.- f 0- Melke- en geldekoolcn pr|jsh. matig; vette kalveren matignuchtere id- handel mutlg vette varkens handel vlugmagere id. matig lammeren prljsh. matig. Onbestelbare Brieven. late helft der maand Juni 1914. Brieven. Jongejuff. L. Walters, Amsterdam. Briefkaarten. Van Dommelen Fam., Arnhem. Kaagman Wed., Deventer. Manette Tante, Amsterdam. Middelkoop N., Plukaard Wed., den Haag. Marine en Leger. Hr. Ms. kanonneerboot „Hefring" is, wegens hot eindigen van de schietoefeningen voor kanonniers te Uellevoelsluis, op 13 Juni 1914 V3mia»r naar Willemsoord vertrokken en wor den in verband daarmede op dien datum over geplaatst uit. de rolle van Ilr. Ms. .Van Galen" In de rolle van Hr. Ms. Van Gulen" In de rolle van Hr. Ms. „Noptunus" luitenant ter zee dor le klasse H. J. Hartkamp, bootsman W. Smit, sergeant konstabel R. Bakker, tnacliinedrljver-majoor R. de Kloo. De onderzeeboot IV is gisteren van Vlissln- ;on naar Willemsoord vertrokken. De korporaal A. Lujjnse, op 13 dezer over plaatst van liet instructie bataljon te Kampen j|! liet '21e regt. infanterie, is ingedeeld bij het So bataljon van het korps, iu garnizoen te den Helder. De korporaal J. M. van RUn van Alkomade, van hot 2e bat., 21e regt. infanterie te den Helder, wordt op 24 Juni a.8. overgeplaatst bQ hot le bat. van net korps, in garnizoen te Hoorn. 21e regt. infanterie tp den Helder, inet Ingang van 17 Juni a.s. aangesteld tot vaandrig b|| z(jn togenwoordig korps. KADEROEFEN 1NGEN. Onder loiding van den luitenant-kolonel A. J. W. van der Grinten, commandant van het 21e regt. infanterie te den Helder, zal van 2'. tot en inet 26 Juni a,s. eene kaderoefening op het terrein worden gehouden in de provincie Noord-Holland, in den omtrek Schagen, Borgen en omliggende plaatsen. deel emngc De majoor t. Dijkstra, de majoor Jhr. J. A. A. von Schnnd, de majoor G. K. MQIler, do kapiteins B. A. James on J. H. C- P. Brandt, do eorste-luitenant H. A. Kluos, en oAi deta choraent van liet 3e eskadron, van het So regt. huzaren le Amsterdam, onder bevel van eon wachtmeester. De aan de kaderoefening deelnemende offi cieren, zoomede het detachement, huzaren, zul len worden ingekwartierd op 3! Juni in de gemeente Schagen, op 24 en Juni in de ge meente Bergen. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banda, uitreis, vertrok 12 Juni van Suez. Grotlus arriv. 13 Juni van A'dnm te Batavia. K.imbangan, uitr.,12 Juni Kaap del Arml gepass. Lombok, thulsr., vertrok 12 Juni van PorlSnld, Bali, thuisr., is 13 Juni Pantollcria gepasseerd. Prins der Nederl., uitr.. ls 13 Juni Pcrim gepnss. Rembrand!, thuisr., vortr. 12 Juni van Lissabon. Roepat, thuisreis, vertrok 12 Juni van Padang. Vondel, thuisr., vertrok 13 Juni van Singapore. Flores arriveerde 15 Juni van Vigo te A'dnm. Nlas,uitreis,arriv. 14 .luni te Padang. Bllliton, uitreis, is 15 Juni Finislerre gepass. Koningin Emma, thuisreis, vertrok 15 Juni van Port Said. Prinses Juliana,uitr.,verlr.l5.Tuni van Algiers. 1.15 Juin v: Rotterdamscho Lloyd. Bogor vertr. 13 Juni van Rotterdam naar Java. Insulinde. thuisr., vertr. 13 Juni van Marseille. Ternate,uitreis,passeerde 13 Juni Kaap Bouzarea. Tambora, uitr., is 18 Juni Kaap del Arml gepass. Walcheren arriv. 13 Juni van Saigon teR'dam. Oorontalo, uitr.. passeerde 13 Juni Kaap Blane. Oph ir, uitr„ vertrok 18 J uni van Colombo. Ceylon, uitr.,arriv. 18 Juni te Padang. Bezoeki, uitreis,arriv. 14 Juni to Padang. Palembang, thuisr,, vertrok 14 Juni van Padang. Knwi, uitreis,arriv. 14 Juni to Southnmpton. Samarinda arriv. 14 Juni van R'dam te Ham burg Bengalen, thuisreis, pass. 14 Juni Wighl. Kon. Holl. Lloyd. Zeeland la, arriveerde 13Juni van Buenos-Ayres te Amsterdam. Zaanland,thuisr.,arriv. 14 Juni te Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Frcderik Hendrik vertrok 12 Juni van New-York naar Wcst-Indib. Prins Willem I, uitr., vertr. 12 Juni van Madera. Lodewjjk van Nassau thuisreisarrivoi-rdi-14.luni Meden, thuisr., vertrok 13 Juni vanTriuidad, Haven te Nieuwediep. 18 Jun*. Vertrokken uaarBlyth hot Engelsche stoomschip „Wallsend". 15 Juni. Aangekomen van Cardiff liet Engel sche stoomschip „Croxdale". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Per: Datum der T\jdst.der ter post- laat. busl. bezorging, a/li Postk. zeepoet via Amsterdam 19 Juni zeepost via Rotterdam 26 Holl. mail via Genua 16en30 Holl. mail vla Marseille Fran. mail via Marseille (v. Atjeh, Sumatra's Westkust en Benkoe- len, alleen op verlan gen der afzenders). Duitsche ni. vla Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. mail via Brindisi HoTl. mail via Genua Holl. mail via Marseille (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail via Marseille (voor Atjoli alleen oji verlangen (L afzond.) Duitsche in. via Napels Naar Guyana (Suriname) 18 Junll 665's mail via Southampton (alleen op verl. d, afz.) mail via SI, Nazalre .1, 4 Naar Curatjao, Bonaire en Aruba: 18 Juni eiken Dinsd. on Vrijdag of Queeiislown mail via Hamburg (alleen op verl. d. afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Burgerlijke Stand van Helder, van 13-15 Juni 1914. BEVALLEN: T. de Vet-Maste- maker z., A. Tichelaar—de Zee 2 z., M. Stroosma-Tanja A. H. de Vries—Storm d., A. Jellema—van Willigen d. OVERLEDEN: K. Slikker, 44 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. Gelderland is gisteren van Bergen vertrokken. - De A.-R. Kiesvereen. „Groen van Prinsterer" heeft besloten bij de a.s. Gemeenteraadsverkiezing, den candidaat der R.-K. Kiesvereen. „Een dracht" te steunen. Aanbesteding. Op Donderdag 23 Juni zal door de Genie alhier worden aanbesteed het bouwen van een gymnastiek-gebouw binnen het fort Erfprins. Raming f6700. De levering van brandstoffen voor het garnizoen alhier gedurende het tijdvlak van 1 Mei 1914 tot on met den 30 April 1915 is opgedragen aan de firma Gebr. Kruijff, alhier, f 1,29 de 100 k.g. steenkolen (Ruhrkolen), f 0,66 de heet. cokes (gascokes), f 0,68 do 100 stuks lange turven en f j0,25 de 100 stuks vuurmakers. Witte Bioscoop. „De Roman van een Scheepsjongen" „Uitverkocht". - „Uitverkocht", er wol beter reclame denkbaar voor een filmstuk dan dat simpele woordje „uitverkocht?" Het prijkt thaus weer in de Koningstraat ten bewijze, dat hot publiek nog wel weet te waardeeren hetgeen het aan werke lijk „goede" filmkunst wordt voort zet. En een goed, boeiend stuk tooneel- kunst is deze „roman van een scheeps jongen". Logisch in scène gezet, zonder van die verschrikkelijke ga pingen, die door een aankondiging „25 jaar later" of iets dergelijks worden aangevuld, doch een zot effect maken, zonder de kunst matige, gewrongen, valsch-gevoelde tooneeltjes, is dit stuk een boeiend gebeuren, dat door prima tooneel- spolers wordt in scène gezet. Het Stuk is rijk aan afwisseling; meer huiselijke tafereeltjes worden opgevolgd door de meest fantastische. We maken mede een onweer op zee; natuurgetrouw was het bliksemen weergegeven en de tegen elkander slaande golven waren zeer goed opge nomen. Dat zal nog niet gemakkelijk gegaan zijn om zooiets te filmen. Van het stuk zelf vertellen wij niets; er is eun uitvoerige inhouds opgave bij de directie verkrijgbaar, waarop de geheele geschiedenis ver meld staat. Aan ons slechts de taak te constateeren, dat in waarheid de film interessant is en boeiend van begin tot eind. Interessant zijn de vele tooneelen, interessant is de tocht op het visschcrsvaartuig; interessant ook de rechtszitting; kortom.men moet het zelf maar eens gaan zien. Een paar extra nos. openen het programma. Daarbij is een meneer die komieke gezichten trekt, voor wie lachen wil een pracht-gelegenheid. BINNENLAND. De Nationale Hoefijzerweek. Het Hoefijzerverbond heeft in een korte, krachtige actie een som van 60 mille bijeengebracht. Met dubbeltjes en kwartjes is het bedrag vergaard. Nog een 40 duizend gulden en het Nederlandsch Kinderherstellingsoord kan tot den laatsten cent betaald worden. Wij roepen aller medewerking in, om de eerste week van Augustus het ontbrekende aan te vullen. Het is herhaaldelijk gebleken, dat de straatverkoop van de hoefijzer insignes een aangename, vlotte en voordeelige wijze van geld inzame len is. De speldjes, die.'voor ten minste 10 cent verkocht worden, zijn in. commissie te bekomen bij A. C. Bos, te Egmoud aan Zee. Komt, vrouwen van Nederland, die reeds zooveel mooi werk verrichtten en gij allen, die tot heden nog niets voor ons deed, stelt U één dag 'in dienst van het zwakke kind. De gemeenschap zal U dankbaar zijn voor 't mooie geschenkhet kinderherstellingsoord, en het nage slacht zal U zegenen voor den stoot, dien gij geeft aan een afdoende tuberculosebestrijding, die aanvangt bij het kind. Onvoorzichtig. Tc N. Schoonebeek is de Wed. Beerling, terwijl de stoomdorsebma- chine liep, over den drijfriem gestapt en door dezen gegrepen,met het gevolg, dat zij rond de drijfas werd geslingerd en haar de borstkas werd ingedrukt. Zij was op slag dood. De overledene laat vier kinderen achter. Ongeluk met een rijtuig. Buiten de Arkelpoort te Gorkum sloeg Zondag een rijtuig, waarin twee dames, twee heer en en een kind, die voor hun genoegen een rijtoer maakten, gezeten waren, om en raakte in een sloot. Beide dames wérden ernstig gekwetst. En der dames, mevr. Van Andel, werd de borstkas ingedrukt. Gisterochtend is zij overleden. Op straat moeder geworden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg een onge huwde 25-jarige vrouw op straat moedei geworden. De politie heeft op medisch advies de vrouw por brancard naar het Gasthuis overge bracht. Geëlectriseerd water. Tjjdens liet hevige on weder, dat Donderdagavond ook boven Haarlem gewoed heeft, sloeg de bliksem in in de woning van den heer Lorjé, aldaar, en daar deed zich het merk waardige geval voor, dat het water, dat door den stroomenden regen was binnengedrongen, geelectriseerd was. Eipay, van „Haarlem's Dagblad", heeft er van verteld en wij ontleenen aan zijn verhaal het volgende: Wij bellen 'm op. Is gisteravond de bliksem bjj u ingeslagen? Jahm Idat weet ik niet zeker. Maar 't moet wel wezen! Enfin, hij deed 't verhaal. Als zoo vele andere huizen was ook 't zijne gedeeltelijk door den watervloed ge- inondoerd, en behalve in 't souster- rein stond het ook op een overloop en in een berghok op de eerste ver dieping „blank". De bewoner toog aan liet water scheppen, maar 't viel 'm bovendien op, dat er zoo'n sterke brandlucht hing, terwijl rook uit de zoldering opkwam. Hij toog op onderzoek uit, maar het brandde nergens: er was alleen maar rook. 'n Vreemd geval. Enfin, hij schepte weer water, met 'n blik, maar voelde dadelijk pijn in z'ii hand. Da's kramp! dacht- ie. Maar 't ging niet over: iederen keer als het blik 't water raakte, kreeg hij een stevigen schok. De winkelier hield op, en constateerde, dat de vloed electrisch geladen moest wezen. Intusschen bleven rook en brandlucht, en de bewoner liet het er niet bij, belde de politie op. Er kwam een adjunct-inspecteur, die laehto om het verhaal van „het ge laden water". - Steek d'r dan uw sabel maar es in! zei de bewoner. Waarop do politieman 't deed, een Hinken schok kreeg, en het geloofde. Een onderzoek werd ingesteld, en toen bleek dat de telefoondraden een oude gaspijp raakten, die weer in contact, met de electrische lichtge- leiding stond. Vermoedelijk was nu de bliksem in de telefoon-geleiding geslagen en had een mooien weg gevonden ter electriseering van de zoldering en liet daarop staande water! Alleen doordat alles kletsnat was, bleef het bij smeulen. Toen de telefoon- en licht-gelei- dingen uitgeschakeld worden, bleek zoowaar plots alles in orde te wezen. Bij de spaarzame verlichting van een olielampje passeerden de bewoners verder den hal ven nacht met het uitscheppen van water. Tragisch. Men schrijft dd. 14 Juni uit Hattum aan de „Zwolsche Ct.": De geheele gemeente is onderden indruk van een vreeselijke ramp, die een zeer achtenswaardige en beminde familie alhier getroffen heeft. Het gezin van den heer v. L. had sedert eenigen tijd, wegens zenuw ziekte van de vrouw des huizes, dc ambtswoning in de gemeente ver wisseld met een woning in de buurt van Molecaten, in de hoop, dat de gezonde boschlucht herstel zou bren gen. De gezochte genezing is echter niet gevondenintegendeel, de ziekte schijnt plotseling een verschrikkelijk noodlottige wonding genomen te hebben. Een dochtertje is, terwijl de moeder het baadde, in de badkuip verdronken. In haar vlaag van waan zin heeft zij het lijkje op het privaat gelegd en daarna de deur op slot ge daan. Toen is de ongelukkige vrouw met de twee andere kinderen naar buiten gevlucht en heeft zij bij de buren gevraagd of die ook wisten waar het zusje was. Men hielp zoeken, maar het dienst meisje van de buren was al aanstonds getroffen door het verwilderd gelaat van mevrouw v. L. Deze liep in middels naar de naburige kolk en wierp zich met haai twee kinderen daarin, ten aaiiBchouwe der buren. Gelukkig kwamen er twee arbeiders op hun fiets over de Eterdijkzij snelden toe op het hulpgeroep van bovengenoemde dienstbode en een kindje dat zij bij zich had. Een dier arbeiders, Van Brummen, begaf zich to water en heeft eerst mevrouw, daarna het zoontje en toen de baby van nog geen jaar gered. De wanhoop van den diepbedroef- den vader laat zich denken. De onge lukkige patiente is naar het krank zinnigengesticht te Deventer overge bracht. Men is algemeen diep begaan met het oogelukkig gezin. Bioscoop. In z\jnrubriek „Onder de Menschen" vertelt, de bekende schrijver Brusse in dc „N.Rott.Crt." het een en ander over het bioscoopbedrijf van de laatste jaren. Er is allerwegen in het vak een malaise merkbaar. Elf jaar ge leden, toen in Rotterdam maar één theater geëxploiteerd werd, waren de films 'n driehonderd meter lang en om de vier 4veken werd de helft van hot program verwisseld. Men moest ze koopen a twee frank den meter uniform tarief. Thans loopen 22 a 2500 meter per avond, men kan dus nagaan welk een enorme kosten dat meebrengt. Natuurlijk weiden die gekochte films weder verhuurd aan andere bioscoop-ondernemingen. Pathé frères, tegenwoordig eene wereldfirma, leverden toen de films reeds, de heeren worden thans op 'n zeventien millioen getaxeerd. Vroeger jaren verkochten ze je zelf een bandje. Maar door dat verkoopen kwam er de klad in. Wat was het geval? De kooper verkocht ze weer en ten slotte waren ze door verschillende koopers en huurders zóó afgewerkt, dat er haast niets meer van te zien was. Voor de fabriek was dat een schande, en op zekeren dag vaardigde Pathé het besluit uit geen films meer te verkoopen. Men kon ze huren en na drie maanden gebruik zouden ze worden vernietigd. Na dien tijd nam het bedrijf een ontzettende vlucht. Volgens de laatste statistieken staat België met zijn 635 kinema's daar boven aan de lijst. Brussel alleen heeft er al 115. Parijs ongeveer twee honderd. Londen ruim vijf honderd; van de vijf honderd die er in Berlijn geweest zijn, zijn er alweer 'n 150 gesloten. In heel Duitschland bestaan er 291)0 bioscoop-theaters, die alle dagen door gemiddeld 1,392,000 men schen worden bezocht. Met dit al blijkt die bloei te weel derig, te overdadig. De bioscopen verdringen elkaar, - en wanneer er niet weer een ommekeer komt in het bedrijf, niet weer een van die won deren gebeurt, die elk oogenblik ver wacht kunnnen worden op 't gebied van de bioscope, dan zou er wel eens gauw een eind kunnen komen aan de vette jaren. Er wordt veel te veel geproduceerd. Toen iedereen zoo gemakkelijk aan films kon komen, kon ook iedereen een bioscoop-theater oprichten. Door de concurrentie werden de bedrijfs- onkosten bovenmatig opgevoerddoor de verbazende huren, de luxueuse inrichtingen enzoovoort, gaat het vet van den ketel. Ten overvloede valt men er van allen kant op aan. De pers en de kansel spreken er kwaad van en er wordt een strenge censuur op toegepast, de fabrieken profiteeren op hare beurt door onmogelijk hooge prijzen voor „monopoliebanden" e.d. Voor een Atlantis bijvoorbeeld, waar de kooper van het uitsluitend opvoeringsreeht in Berlijn tachtig duizend mark voor neertelde, terwijl deze band, die in drie theaters tegelijk liep, bet daar maar drie weken bleek uit te houden. Een speculatie, een windhandel in sensationeele films, met allerhande listen en trucs, waar door 't bedrijf steeds verder wordt ondergraven, de zenuwen van de exploitanten lijden, hun goede ver houding vergiftigd, en hun geld uit den zak geklopt wordt. Is zoo'n film in ons land afgewerkt, dan gaat zij meestal naar Indië. Voor zoo'n eerste film wordt ontzettend veel geld betaald, twaalf duizend gulden voor het monopolie in ons land is al voorgekomenEn wat een stroppen worden het vaak! Zoo had een bioscopehouder zich dat recht gekocht voor Rotterdam, "t Betrof een beroemde film. Maar een concurreerende fabriek had in middels onder een naam van ongeveer gelijken klank een band in scène gezet, die daar min of meer op geleek. Enkele weken vóór de vermaarde film zou loopen, werd de andere aan geboden in die stad. En toen achtte de houder van de clou zich wel ver plicht er het surrogaat bij te nemen, want als de namaak eerst in een andere bioscope werd vertoond, vóór zijn Schlager was „gepasseerd", dan zou zijn dure film toch nog „gebrand" zijn! Geen wonder dat op deze manier de oorspronkelijke verkooper daar meestal veel meer aan verdient dan de exploitant. Pathé maakte vroeger van eene film een driehonderd afdrukken, die hij tegelijk in verschillende districten verhuurde. Tegenwoordig nog een tweehonderd. Totaal produceert hij aldus zestig kilometer daags. Aan negatieven, nieuwe filmen, maakt hij drie-en-een-half a vierduizend meter per week. Reizen. Het reisseizoen is aangebroken èn allerwege worden plannen gemaakt voor vacantie-reisjes, uitstapjes, etc. Het Tourist-Bureau F. Beyer, te Bergen (Noorwegen) verzendt gratis en franco een fraai-geillustreerd prospectus over reizen in Noorwegen. Men vindt verschillende tochtjes aangegeven met den prijs er bij vermeld, alsook het aantal dagen, dat er voor gerekend wordt. Een overzichtkaartje van Noorwegen ver duidelijkt een en ander. Het roode neusje. Uit de rubriek Correspondentie van een plaatselijk blad: H. Y., alhier, 't Spijt de Redactie erg, dat u een hekel aan uw neusje hebt, omdat het zich eiken dag schaamt. Maar daartegen is heusch niets te doen. Poederen wilt gij 't voorgeveltje niet. Nu wat dan? De Redactie weet er dan evenmin raad op. We kennen verscheidene dames die naast een rood, ook een koud neusje hebben, wat, precies als met de hondjes een teeken is van goede BUITENLAND. Een moordpartij. Hofhoim (in den Ried, Zuidduitsch- land), 13 Juni. Vanochtend vroeg drong uit hot huis van den bakker Back een dikke rook. Toen de brand weer kwam, kreeg zij iets vreeselijks te zien. Voor den bakoven lag het lijk van den patroon met ingeslagen hersens. Op haar slaapkamer lagen twee volwassen dochters met bijl- wonden on steken aan het hoofd zwaar gewond. De vrouw van den bakker lag geheel verkoold in bed. Men ver moedt dat de bakkersknecht, die nergens te vinden was, de moorden heeft gepleegd. Worms, 13 Juni. De bakkersgezel Flürseh, die verdacht wordt den moord op den bakker Back en diens gezin te Hofheim te hebben gepleegd, is in zjjn geboorteplaats Monzernheim gevan gen genomen. Hij erkent bij Back in dienst te zijn geweest, doch ontkent de misdaad bedreven te hebben. Hij is in het huis van bewaring te Pfeddersheim opgesloten. Luchtschip vergaan. Diedenhofen, 13 Juni. Het militaire luchtschip Z 1 is hedenmiddag op de reis van Keulen naar Mets bij Dieden hofen, toen het een noodlanding moest doen, verongelukt. Het luchtschip, dat toch al door den regen zwaar ge worden was, werd door een windvlaag op den grond gedrukt en brak door tussehen den achtersten grondel qp het stuur. De „Lothringsche Nachrichten" meldt, dat he't luchtschip geheel moet worden gedemonteerd. Een officier werd gewond. Weer een aanvaring bij mist. New York, 13 Juni. De paketboot New York is vannacht bij dichten mist door het stoomschip Pretoria aangevaren, tweehonderd mijl ten oosten van Nantucket. De New York heeft aan bakboords zijde een gat gekregen van 12 voet hoog en 32 voet lang, 15 yoet boven de waterlijn. De schok was zoo hevig, dat het anker van de Pretoria van den boeg van 't schip werd afgerukt en in het- gat in de New York bleef hangen. Bijna alle passagiers sliepen toen de aanvaring geschiedde. Door den schok wakker geworden, stormden zij aan dek. Sommigen zeggen dat zij den boeg van de Pretoria konden aanraken. Toen de Pretoria achteruitsloeg wisten kapitein Roberts en de eerste stuurman Turner de passagiers gerust te stellen. Ongeveer tien minuten voor de aanvaring, even nadat de Pretoria de seinen met de stoomfluit van de New York was begonnen te beantwoorden, had kapitein Roberts de waterdichte schotten doen sluiten. Gelukkig was het personeel, dat in het beschadigde gedeelte sliep, bij de aanvaring in de machinekamer aan het werk, anders zouden er waarschijn lijk slachtoffers gevallen zijn. [De New York behoort aan de American line en meet bruto 10,798 tonde Pretoria behoort aan de Hamburg—Amerika lijn en heeft een bruto-inhoud van 13,234 ton. Een telegram van Lloyds stelt de aan varing mintfer ernstig voor dan ze hierboven is geschetst. De aangerichte schade is gering, zegt Lloyds, beide schepen zetten hun reis voort. - Red. N. R. Ct.] Instortingen te Parijs. Parijs, 15 Juni. De werkplaatsen van de ondergrondsche spoor op het St. Augustinus-plein zijn onderge- loopen. In de Rue Boétie, de Avenue d'Antin en het St. Augustinus-plein zijn instortingen voorgekomen. Men zegt dat er slachtoffers zijn. Parijs, 15 Juni. Er zijn tijdens een heftig onweer met slagregen drie instortingen ontstaan, op het St. Augustinus-plein, het St. Phillippe- plein en den Boulevard Haussraann. Op het St. Augustinus-plein is een taxi-auto in het gat gevallener zijn twee dooden; op het St. PhiHppe- plein zyn er tal van menschen; die voor den storm een schuilplaats had den gezocht voor een café, ingevallen, waarvan vijf zijn verdronken. Dein- storting wordt hier nog hoe langer hoe grooter. De gas- en electriciteits- leidingen zijn gebroken, de wijk ligt in het duister. De riolen zijn op ver scheidene plaatsen gebarsten en het verkeer op den ondergrondschen spoorweg naar de Rue de Rivoli en het station St. Lazare staat stil. Suffragettes. Suffragettes hebben Zondag weder eens op schandelijke wijze den dienst in St. Paul's Cathedraal te Londen verstoord. Op het oogenblik dat een gezang zou worden aangeheven, gilde n.1. plotseling een vrouw: „Zorg dat geen vrouwen meer wor den vermoord". Twee politieagenten wierpen zich op de orde-verstoorster, een vrouw van middelbaren leeftijd en trachtten haar uit de kerk te ver wijderen. Voor zy echter buiten het gebouw was, weerklonk wederom een geschreeuw uit een groot aantal kelen. Eenige vrouwen werden onmiddel lijk buiten de kerk gebracht, drie andere echter waren niet weg te krijgen, zij hadden zich n.1. met ket tingen vastgebonden aan haar stoelen. Terwijl men bezig was de furies los te maken, werd voortdurend ge schreeuwd: „Beesten, folteraars". De organist begon te spelen en het koor viel in, het geschreeuw der vrouwen klonk echter boven het gezang uit. Er moest een zaag worden gehaald om de stoelen los te zagen en eerst nadat dit geschied was, konden de wilde vrouwen verwijderd worden. Maar intusschen waren de kerkgangers in zulk een opgewonden stemming geraakt, dat zij niet langer stil bleven zitten, maar medehielpen om de furies te verwijderen. Een man gaf zelfs een der geketende vrouwen een hevi- gen slag op het hoofd. In Westminster Abbey werden twee suffragettes, die eenige verwarring hadden gesticht bij den avonddienst in Westminster Abbey een geheel einde gevolgd door een woedende menigte, die dreigde haar te verdrin ken. Zij wisten echter te ontkomen. De verbittering van het Engelsche publiek tegen de suffragettes, die in haar optreden voortdurend driester worden, blijft van dag tot dag toe nemen. In verechillende theaters te Londen, waar de militante dames de opvoering trachtten te verstoren, wer den de kiesrechtvrouwen door de woedende toeschouwers leelijk toe getakeld. Ook te Portsmouth kwam 't tot woeste tooneelen. Nadat de laatste dagen de suffragettes aldaar slechts met behulp der politie tegen de verontwaardiging van het publiek beschermd konden worden, viel eind der vorige week een razende menigte, eenige in het openbaar sprekende suffragettes aan, hief de planken, waarop z[j stonden, omhoog en kan telden ze vervolgens om, zootiat de vrouwen te midden van het publiek neervielen, dat, als bezeten, ze met de vuist en den voet begon te bewer ken. Na veel moeite slaagde bereden politie er eindelijk in de ongelukkigen uit de handen van het toornige volk te bevrijden. De vrouwen, die verleden week niet door minister-president Asquith ont vangen werden, schreven hem een gr o von brief, waarin zij o.u. ver klaarden, dat hij de stemming van het volk niet kan leeren kennen, in dien hij niet hoorde naar wat zij te vertellen hadden, en waarin zij hem daarom nogmaals verzochten haar Dinsdag a.s. in audiëntie te ontvangen. Evenals de anarchisten, gaan de suffragettes haar heldendaden thans ook van te voren aankondigen. Zoo verklaarde mis Underwood, de secre taresse van den bond, o.a.: Wij be reiden een complot voor, dat het grootste opzien zal baren. Niemand kan vermoeden, van welke middelen wij, behalve van vuur en bommen, gebruik zullen maken. Ik en miss Boyle weten het, wacht en ziet, wij zijn „militanten", echter niet tegen liet publiek, maar tegen de regeering. Humor van suffragettes. Dat nog eenige der ruwe Engelsche vrouwen bij al haar wandaden een enkele maal eens toonen gevoel voor humor te bezitten, bewijzen de twee volgende aanhalingen uit Engelsche bladen. Bij een openlucht-meeting stond een spreekster op een verhevenheid de daden der suffragettes te verheerlijken. Een man uit de menigte viel haar met schimpscheuten in de reden. De spreekster liet hem kalm zijn gang gaan, maar toen hij te midden van het gelach der omstanders riep „Dat wil een pientere vrouw heeten ik wed, dat ze nog niet eens weet, hoeveel teenen een ezel aan zijn pooten heeft!", toen kreeg hij dadelijk ten antwoord „U zou uw schoenen kunnen uittrekken, om ze te tellen'" En van een andere bekende vrouwen strijdster wordt verteld, dat zij op de interview-vraag, waarom zij on getrouwd was gebleven als volgt ant woordde „Ik heb geen man noodig, want ik heb thuis reeds drie dingen, welke volkomen de karakteristitiek van den gemiddelden man vertegenwoordi gen." „In de eerste plaats hou ik er een hond op na, die den heelen och tend gromtdan heb ik een papegaai, die den heelen middag vloekt; en myn kat blijft geregeld den heelen nacht uit." ALBANIË. Rome, 15 Juni. De Italiaansche gezant te Durazzo seint, dat van ochtend om 4 uur een aanval op Durazzo is begonnen. Overste Thomson is gesneuveld. Men heeft hoop de inneming van de stad te verhinderen. Rome, 15 Juni. Aliotti, de Itali aansche gezant te Durazzo, seinde vanochtend half negen: De opstandelingen vielen vanoch tend om vier uur Durazzo op drie plaatsen aan. Tegen zes uur sneu velde overste Thomson. Italiaansche matrozen zuilen alleen het gezantschap en den konak van den vorst verdedigen. In het eerste oogenblik geloofde men algemeen, dat de stad in han den van de opstandelingen moest vallen. Na dien tijd is de toestand echter verbeterd. Men hoopt do stad te kunnen behouden. De Mbret bevindt zich aan het hoofd van de verdedigers. Rome, 15 Juni. Uit Durazzo werd hedenmiddag te 4 uur 26 's namid dags aan de „Agenzia Stofani" ge seind „Het gevecht duurt voort. Kolonel Thomson werd hedenochtend gedood door een aantal geweerschoten toen hij zich bij de voorposten bevond." Durazzo, 15 Juni. Na vier uur heden middag werd het rustig. Men ziet echter op korten afstand twee vijan delijke troepen, die elk oogenblik de stad kunnen binnenvallen en plunde ren. Berlijn, 15 Juni. Omtrent den aanval op Durazzo worden uit Wee- nen de volgende bijzonderheden aan de Berltjnsche avondbladen geseind De eerste aanval had plaats tegen het krieken van den morgen, om streeks vier uur. De opstandelingen begonnen hun stormloop totaal on verwacht en van drie kanten tege lijk. De verdediging van de stad was sedert eenigen tijd opgedragen aan kolonel Thomson. De bezetting, die 9000 man sterk was, snelde dadelijk na de eerste schoten van de op standelingen naar de verschansingen, vanwaar onmiddellijk het vuur op de aanstormende rebellen geopend werd. Het vuren werd geleid door kolonel Thomson, terwijl vorst Wil helm ook aan het front was. Na twee uur werd de toestand voor de verdediging zeer hachelijk; de op standelingen, die intusschen nieuwe versterkingen hadden gekregen, dreig den de verschansingen te nemen en de stad binnen te dringen. De Ne- derlandsche officieren boden bewon- derenswaardigen tegenstand en ko lonel Thomson bracht op het hache- lijkste oogenblik door een geconcen treerd mach ine-vuur den stormloop der rebellen tot staan. Te zes uur 's morgens kon de eerste stormloop als geëindigd be schouwd worden, doch de opstande lingen hervatten weldra met groote hevigheid den aanval. Kolonel Thom son werd toen getroffen door een geweerschot. Men zegt dat hij dood is, doch volgens een andere lezing zou hij levensgevaarlijk verwond zijn. Het commando ging daarop over op den oudsten Nederlandse-hen offi cier. In de stad Durazzo brak dadelijk na de eerste schoten een onbeschrij felijke verwarring uit. Bijna de ge heele bevolking vluchtte naar de oorlogsschepen in de haven. De gezanten besloten, door hun lan dingstroepen de legatiegebouwen te verdedigen. De konak wordt door Oosten- rijksche en Italiaansche matrozen bewaakt. (Naar men zegt, zijn de vorstin en haar kinderen naar een oorlogsschip gebracht.) De aanval op Durazzo duurt voort. De stad verkeert nog steeds in ge vaar. Berlijn, 15 Juni. Aau de „Berliner Lokal-Anzeiger" werd gisteren uit Durazzo geseind: In de aangelegen heid van den gevangen genomen en daarna weder vrijgelaten Italiaan- schen overste Mauricchio heeft minis ter-president Toerchan pasja, die niet bekend was met de stukken, den Italiaanschen gezant dé verontschul digingen van de regeering aangebo den. Op grond van het intusschen gehouden onderzoek verklaarde over ste Thomson, dat de Italianen licht seinen gewisseld hadden met den heuvel Rasboel. Hij stelde mitsdien voor den Italiaan te verbannen. Tocli eischte Aliotti, de Italiaansche gezant, dat Mauricchio voor onschuldig ver klaard zou worden. De Nederlandsche kapitein Fabius, die Mauricchio ge vangen had genomen, moest ontsla gen worden en overste Thomson zou zijn verontschuldigingen moeten aan bieden. De ministerraad besloot, na een zitting, die vier uur duurde, overste Thomson een brief ter onder- teekening voor te leggen, waarin deze zjjn verontschuldiging aanbod. Overste Thomson wees dat van de hand en verklaarde, dat hij zoo'n houding niet in overeenstemming kon brengen met zijn eer. De Nederlandsche gezant te Rome heeft den minister van buitenlandsche zaken gisteravond getelegrafeeerd, dat de Italiaansche minister van buiten landsche zaken hem bevestigd heeft, dat overste Thomson tijdens den aan val op Durazzo gesneuveld is. Het gisterenavond van het pers bureau V. D. ontvangen telegram, meldende dat nog 9 Nederlandsche officieren gedood of zwaar gewond zouden zijn, wordt niet bevestigd. Tusöchen 7 en 8 uur 's morgens kwam het bericht van het sneuvelen van Thomson. Zijn manschappen lagen 's morgens in een loopgraaf. Hij gaf bevel tot voorwaarts rukken, de mannen echter, meestal gewapende Malissoren, aarzelden, wegens het hevige vuur van den vijand. Thomson sprong toen, om hen moed in te boezemen, uit de loopgraaf en snelde met getrokken sabel vooruit. Toen werd hij door een kogel doodelijk Men meldt uit Groningen: Mevrouw Thomson, die gisterna middag onmiddelijk aan het departe ment van Oorlog liet informeeren, of er ook reeds officieele berichten waren gekomen, had gisteravond laat nog geen regeeringstelegram ontvangen. Ofschoon men haar in dit tragische geval geen enkele hoop op officieele tegenspraak mocht laten, was z\j gisteren den ganschen dag nog in angstige spanning. Onnoodig te zeggen, dat mevr. Thomson en haar 14-jarig dochtertje diep ontroerd kennis namen van de schokkende nieuwstijding c

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2