Agenda. Bioacoop-VooretcUlngen Kanaal trog 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Kluscoop-Voorstelllngen Spoorgracht, Dagoluks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoopvoorstellingen Koningstraat, Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 25 Juni. „Winnubst". Concert op hol Konings plein, 8 uur. 28 Juni. -Harmonlokapel". Concert in Casino, lialf negen. MARINE EN LEGER. In verband met do opheffing Mariniers te Willomsoord, z\)n do navolgende plaatsingen gelast, als: Juli ling 11*14 I.uitonant-kolonei dor van Borlokom oorvol ontheven van het ho ever do ardoullug mariniers te Willemsoord gestold tor beschikking.; Kaplt.oin dor mariniers J.C. Schravor geplaatst in do directie der marine te "Willemsoord, in verhand mol z.ün lidmaatschap van don /se- kr^apSêln' dor mariniers P. van Werdt. geplaatst hU do afdeeling mariniers te Rotterdam en be last mot de kaderopleiding; Officier van administratie der 2e klassn N. F. Dijkoma gestold tor beschikking Luitenant tor zeo der 2e klasse P. de Boou geplaatst als officier van politie bU het Kon. Instituut voor de Marine; Luitenant ter zco der 2e klasse- A. de Hruijnc tlians geplaatst bij het Kon. Instituut voor do Marino als officier'van politie, overgeplaatst naar Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord Lultenaut ter zee der 2e klasse T. L. KruiJs overgeplaatst van Hr. Ms. „Van Gnlon" op Hr. Ms. „Gelderland". Hr. Ma. miinenlegger „Hydra" en de miinoii; vis8cher „Frans Naerehout" zullen van 'in Juni tol 10 Juli a.s. te Willemsoord vertoeven, voor liet houden van gezamenlijke oefeningen niet Hr. Ms. milnonlogger „Medusa" en t- visscher „Braga". Hr. Ms. opiie'mingsvaartuig „Geep" vertrekt den 2öen Juni a.s. naar het zuldcrlrontier, tot liet. doon van hydrografischeopnemlngon aldaar. OVERPLAATSINGEN op 1 Juli a.s. Van Kazerne W'oord op Wachtschip Wc Adj.-ondoroff. II. Staal. Sergt.-majoor dor mariniers P. Bus. R. Kaspers. Sergeant dor mariniers K. H. Eujon. uien idem idotn J. v Moe M. Loüij, W. Plomp, K. de Groot, J. Groenewoud, A_ Woudstra, J- Kroonen. H. J. Wolters, P. de Beukelaar, P. W. F. Herrijgers. Van Kazerne Woord og Afd. R'dnm; Sergt.-ninjoor L. J. H. Teügeler, Sergt. dor mariniers J. de Klerk. Bij boscb. van den Min. van Marine is aan den adelborst 2e kl„ Sc afd., bU het Kon. Inst. te Willemsoord, J. R. Lette, met ingang van 25 dezer, op verzoek, eervol ontslag verleend uil den zueilfonst. Van de Januariploeg der lichting 1914 van liet, 21e reet. infanterie, -zijn 41 milicien-soldaten aangesteld t milicien-korporaal bij hot kor Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Booroo, ultr., nrrlv. 22 dezer te Sabang. Prins dor Nod., ultr., arrlv. 23 dozor to Sabang. Lombok, thulsr., pass. 23 dozer Kaap Rooo. Bllliton, ultr., arnv.24 dezer Ie Port Said. l'rinses.lullana, uitr., vertr.23dezer van Sucz. Kon. Emma, thulsr., vertr. 24 dezer van Tanger. Rotterdamsche Lloyd. Bogor, ultr., arri v. 23 dezer te Genua. iorontalo, ultr., is 23 dezer Perim gepnss. •lacatra, thuisr.,arriv.23 dezer te Marsellle. Ka wI, uIt r., arri v. 24 dezer te Marsellle. Mednn, thulsr., gaas. 23 dezer Kaap Bon. Kedlrl arnv.24 dezer van RMani to Cuxhavon. Soerakarta, ultr, arrlv. 24 dezer te Padang. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, uitr.. vertr. 23 dezer van Santos. Gelrla, thuisreis, vortrok 23 dezer van Santos met 2000 bn. koffie voor A'dam. Zaan!., thulsr., pass.23 dezer Fernando Noroniia. Maasland, ultr., vertr. 22 dezer van Baliia. Tubantla, ultr., vort.r. 22 dezer van Llssulioil. Ilollaiidla, tliuisr., vertr.24 dezer van Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Luna.uilr., arriv. 22 dezer t.e Colon. Prins Wlllom V arriv. 21 dezer van WosUndiÖ te Now-York. Prins dor Nod,, tliuisr., is 22 dezer Azorische Kil. Prins I nrrlv. 23 dezer van A'dam to Para maribo. Java Bengalen Lijn. Blrmaarriv, 16 dozor van Calcutta te Batavia. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwe diep, 23 Juni. Aangebracht door 45 kordora 2 tot 10 tongen fl per stuk, 10 tot 40 middeltongen fo.45 a f055 per stuk, 10 tot 100 kleine longen f 0.15 a f050 per stuk, 1 tot 3 mand kleine schol f2 a f3 per mand, 1 tol 2 mand schar f2.60 a fS per mand, «00 piotor- mannon fH per 100. Door trekkers 2000 stuks ansjovis f7.50 per 1000 stuks. 24 Juni. Door 10 korders te zamen 50tongen I 1 per stuk, 160 middeltongen f0.45 a f0.56 por stuk, 250 kleine tongen f0.16 a f050 per stuk, H manden stortschol f8 per mand, C mailden kleine schol f3 a f4.50 per mand, 10 manden a f3 per mand. i, 0.— 0.- 105.- 320.- 160.- n 220.- 200.- 350.- 180.- 390.- 0.- a- 0.— 80 Biggen Konijnen 110 ^pgon Duiven Ganzen 800 K.G, Boter - K.G. Kaas 3000 Kipoloron p - Eondoloron p - Kiovltsoioron ttoaors, t.o. Schc-ffers—Bukkor, u. v. Ilorwunen—Hoogmoed,^z.j^M. Brlnkm. PLAATSELIJK NIEUWS. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 24 Juni 1914. Ter markt waren heden aangevoerd000 vette koelen, le kw. 83 a 88 ct., 2e kw. 78u81cl., 8e k w. 00 a 00 cl.000 melk- en kalfkooien f000 n f000, 203 vot.t.e kalveren, lo kw. fl.00 a 1.04,2okw. fO.08, 8o kw. 10,95 per K.G.; 07 nuchtere kal- vorlm f 12 a 1' 20 per stuk, 00 schapen f 00 a f00 l ioi «tuk. 000 lammeren f00.- af 00.- per stuk. 1009 votto varkens, Hollandsche lo kwaliteit, 40 li 47 ct., 2o on 8e kw. 43 a 45 ct. por K.G. AFSLAGVEREENIGING BEEMSTER, PURMEREND en OMSTREKEN. Op do alhlaginarkt word verhandeld Spinazie fO.-afO.- perdubh.mnnd.worlulen f 0,- a f 0.- per 100, rabarber I'0.— a f 0.- pef 100 bos, sla f a50 a 1' 0.80 per ÏOO krop, prei l 0.- a f 0.-. peulen f 5.10 a o.7ö por 103 juuid, doperwtou f 5.40 a f6.90per 100 pond, aardappelen 2,46 t f 2.90 per zak. tuinboonen ro.75 por 1000. Vlug. Kg. kruisbessen a f 0.— per Kg. Beverwijk, 22 Juni 1914. Asporges lo soort (dik) f30—35 per 100 bos; ld. 2e soort 125-35 per 100 bos; id. ld. blauw dun r00 - 00 per 100 bos; id. id. blauw f0-O0 por 100 bos; doppers f5-6; peulen r,! 100pond rabarber f4—6 per 100 bos, f6-7 per 100 bos; capucijners f8-9 per 100 pondtulnboonen f0.90—1.10 per zak; komkom mors fr.-7 por 100 stuks; bloemkool f3-4 por 100 stuks: salado f0.25—0.40per 100krop; poste Jein f 16—26 per 100 ben; aardbeien f4-o per 100 mnndjos. Aardbeien voov export f18 .22 per 100 K.G. Behagen, 25 Juni 1914. 14 Paanion f 80.- ii .300.- Voulous 0.— 0.— Osson 5 Stloron. 10 Geldekoolon (magere) 65 Gcldekoelen (vette) 25 Kalfkooien Vaarzen Pinken Graskalveren 40 Nuchtere Kalveren Rammen -- Schapen (magere) 870 Schnpcn (vette) Ovornouders 70 Lammeren Bokken en Geiten - Varkens (magere) p. Stuk 0.15 1.16 p. K.G. 1.10 Burgerlijke Stand van Helder. Van 23-24 Juni 1914. BEVALLEN: A. Duit-Slins, z.; L. J. Ouwer- ling—Rokors, - - "ien—uoogmoeu, z.m z.J. Kruller—Stolk, Raadsoverzicht. 't Was het summum van gemoe delijkheid in den Dinsdagschen K3ad. Niet van de zijde van den Raad zelve of van het Yoorzittersgestoelte, maar van den kant der burgerij. Daar was een reeks verzoeken met derzelver prae-adviezen en de een voor, de ander na sprak van ge moedelijkheid. Aanvankelijk scheen het alsof we onbewogen en van sereene kalmte naar het einde van de agenda zou den spurten. Want er was al een heele reeks stukken afgedaan, een paar gratificaties verleend, jazelfs de rekening van de Ambachtsschool goedgekeurd ouder het mopperen van den heer Van den Berg, over de niet verantwoordde posten voor het bou wen van een werkplaats, èn nog gebeurde er niets. Wij hadden al eens tersluiks - wij willen het hier wel verklappenop verzoek van een der edelachtbaren naar de edel achtbare pendule gekeken, en ver heugden ons op een eventueel kopje nog warme thee bij spoedige thuis komst. Maar bij de Heldersche Winke liersvereniging begon het. 't Zijn daar gemoedelijke lui blijkbaar. Om dat er hier ter stede een overdruk van het kohier van den hoofdelijken omslag in den handel verkrijgbaar is, hetwelk, bij gebrek aau een adres boek, zijn goede diensten bewijst, had de Winkeliersvereniging ge dacht: wij zullen probeeren of we er niet een compleet adresboek uit kunnen slaan. Je kan nooit weten hoe een koe een haas vangt. En ze richtte serieus het beleefd verzoek aan den Raad om in het boekje ook op te nemen de namen van hen, die niet waren aangeslagen in den Hoof delijken Omslag. En het advies van B. en W. luidde zeer correct: Bè-je een haartjeWij, gemei stuur, kunnen toch niet publiceeren welke personen geene belasting be talen De heer Adriaanse begreep aan stonds de juistheid van die woorden. En gaf zich direct gewonnen. Wel begreep ook hij niet, wat de ge meente tegen de publiceering van die namen kon hebben hij had gedacht dat het hem meer in de kosten zat maar in ieder geval was hij aanstonds met hot afwijzend advies tevreden. Maar daar kwam de heer Krijnen en bepleitte de wenschelljkheid van de inwilliging van dat verzoek. Kijk eens, zei die heer, als je nou eens een naam noodig hebt, dan kan je die nergens vindc-n. Quod erat demon- strandura? En de heer Biersteker sloeg den spijker aardig op zijn kop, door te zeggen,, dat de gemeente zelf het den boekhandel onmogelijk heeft gemaakt een adresboek uit te geven en nu wel wat verder kan gaan dooi er de beroepen bij te zetten. Wethouder de Geus echter gaf blijk meer en beter kijk op do zaak te hebben. De gemeente kan geene lijst geven van de inwoners, zei die heer. Dat is logisch. Dat behoort niet tot de taak der gemeente. Maar zij had indertijd het boekje niet moeten uit geven. Dat is ook logisch. Ook dat behoort niet tot de taak der gemeente. Het. mag nu wel heel gemakkelijk zijn, waar een adresboek niet loonend is, een kohier van den hoofdelijken omslag als zoodanig in den handel te brengen, maar of het tegenover de inwoners wel oirbaar is, isoeneandere vraag. Formeel mag liet, maar de wetgever kan toch niet hebben be doeld, dat ii raison van een paar dubbeltjes iedereen het recht heeft door te dringen in niemand iets aan gaande geheimen van andermans inkomsten. En de heer de Geus, die dit allemaal wel niet zeide, scheen dit of iets dergelijks toch wel te bedoelen. Laat dan, wie heil ziét in do uitgave of wie er belang bij heeft, die zelve ter hand nemen, maar cr waarlijk de gemeentepenningen niet voor gebruiken. Er waren leden, die dit wel inzagen. De heer Oortgysen o.a., de heer Van den Berg, de heer Verstegen, maai er waren nog een aantal leden 7 - vóór het plannetje van „Helder's Belang", dat er intusschen niet door ging. Een ander naief verzoek was door B. en W. eveneens gowezen van de hand. Zandvoort heeft elk jaar veel badgasten. En de gemeente Zandvoort, denkende aan de schoone spreuk „Hebben is hebben en krijgen is de kunst", had nu een plannetje bedacht, dat zoo op het oog prachtig was: het wilde van eiken badgast, die langer dan eene Week verblijf hield in de gemeente belasting heffen. Niet- waar, als je daar krijgt een kroon prins van Saksen om maar eens wat te noemen - of prins Victor Napoleon om nog maar eens wat te noemen - of meneer of mevrouw Carnegie of wie dan ook, dan was je wel mal als je niet probeerde or van te halen wat er van te halen was. O zooMaar om nu alleen als gemeentebestuur de kastanjes uit het vuur te halen, dat ging ook niet: er moesten andore badplaatsen mee- dpen. Maar B. en W. en de Raad moesten er niets van hebben. Laten we zien, dat we die anderhalve badgast houden, die we hebben, zeiden ze, terecht. En lieten die van Zandvoort in hun hemmetje staan. Nog een naief en gemoedelijk ver zoek was er ingekomen. De ver- eeniging „Samenwerking" wilde wel eens wat minder betalen aan water- levering. Thans moet elk perceel afzonderlijk betalen, en, waar het soms een heele rij van perceelen, aan één eigenaar toebehoorend, betrof, hakte dat er nog eens in. Weet je wat zei „Samenwerking", ze kunnen niet meer zeggen dan neen, we pro beeren het. Wat ze probeerden Om de berekening over een rij huisjes van één eigenaar zoodanig te krijgen, dat het was alsof het ook één woning betrof. Snugger wat? Maar de raad vloog er niet in. Overigens had de heer Biersteker hieromtrent een idee, dat ons zeer billijk voorkomt en dat de lezer in het verslag der zitting nader vindt uitgewerkt. De bewoners van den Kan aal weg krijgen een grasporkje voor de deur. Zij hebben dit te danken aan den heer Verfaille, want de Voorzitter verzette er zich met hand en tand tegen. Nu wilde „Helders Belang" behalve gras ook bloemetjes, en B. en W. haddon uitgerekend, dat dat veel te duur zou worden. Maar een maal bezaaiing met gras dat kostte zooveel niet, zei de heer Verfaille. En zoo geschiedde. Toen kregen we een geanimeerd debat inzake het verleenen van f 60.— subsidie aan een vacantie- kinderfeest. Ten vorigen jare had de Bond van Nederlandsche onderwijzers, die dit feestje arrangeerde, een on der zekere voorwaarden verleende subsidie geweigerd. De Bond had ge vraagd: mogen wij alstublief eene subsidie? Zeker wel, had de Raad gezegd, maar dan moet het hoofd van de school aanwijzen welke kin deren rnee zullen gaan. Natuurlijk, dat de Bond toen de subsidie weiger de, want hij kon toch niet, in eene zaak, die absoluut buiten do hoofden om gaat, een zuiver particuliere zaak van de onderwijzers, zich on dei- voogdij laten stellen van de hoof den? Toen wilden B. en W. noch de Raad de onhoudbaarheid van huu standpunt inzien, gelukkig bleken ze thans verstandiger en be ter op do hoogte. De heerGrunwald had aanvankelijk een middenweg voorgesteld, doch, toen de Raad wil lig bleek de subsidie zonder eenige voorwaarde te verleenen, ging deze heer daar gretig op in. Wij vinden het gelukkig te achten, dat de Raad zich heeft weten te ont worstelen aan de bekrompen opvat ting van verleden jaar en dat thans niet, als toen, eenige arme kinderen er de dupe van worden. Dat het overigens moeite genoeg kost iets los te krijgen en dat de Raad ook nog wel eens redeneert voor wat hoort wat, dat bleek in den loop van den avond. Allereerst de bril van Stuivenberg. Deze verdienstelijke poli tieman beweerde: ik ben in en dooi den dienst bijziende geworden, mijn instructie zegt me toe gratis genees- en heelkundige behandeling ergo, heb ik recht op een bril van de ge meente. Maar de gemeente zeineen, brigadier, jou bril is geen genees middel en geen heelmiddel, het is maar een hulpmiddel, En daarom krijg je je bril niet. Alle leden waren het hiermee eens, behalve de heer Verstegen. Wij verdenken dezen heer sterk van zich meer door zijn goed hartigheid te hebben laten meeslepen dan door zijn logica, want alhoewel hij trachtte aan te toonen zeer vernuftiglijk drogredeneerend, dat een bril een „genees"-middel kón zijn stond het betoog zwak tegenover de positieve interpretatie van B. en W. en den Raad. En den vorigen keer zeide de burgemeester immers al: maak niet zoo'n drukte om die bril, Stuivenberg krijgt wel een bril, al is het dan niet vau de gemeente zood'at het voorstel van B. en W. aangenomen werd en de brigadier geen bril krijgt. Te-dezor gelegenheid lanceerde dr. van den Berg de aar digheid, dat men, redeneerende als de heer Verstegen, een pruik ook wel promoveeren kon tot geneesmiddel, want die geneest een kaal hoofd. Daar hadden ze allemaal even veel schik over. En de veearts-keurmeeSter werd de waarheid van het spreekwoord „vóór wat hoort wat" gewaar, want hem werd wel vergund particuliere praktijk in de kom der gemeente uit te oefenen, mits hij daarvoor de paar den der gemeente gratis cureert, eene mits, die de voordeelen aan de hem verleende concessie o. i. vrij proble matisch maakt. En om or nu maar eon eind aan te maken willen wij nog even role- veeren dat de firma Smulders te Utrecht goedkoop van de boete af komt. Er werd nog wel wat over geredeneerd, maar het was door B. en W. aardig voor elkaar gebracht en in plaats van f 1580.— kost het de firma maar f 600.-. Daar kan voor de raadsleden wel een kistje sigaren op overschieten, vinden w(). De heer L. W. J. van Knaape, commies bij 's Rijkswerf alhier, wordt in verband met de nieuw in te voeren boekhouding met 1 October a.s. over geplaatst naar Hellevoetsluis. Bij den heer H. Koogcr Wal- vischstraat 14 alhier is Dinsdagavond een postduif komen aanvliegen. De rechterpoot is met een ringetje voor zien en gemerkt 6859 NVB 14, An- vers. - Door den architect G. de Beurs Gz. is Dinsdagmiddag onderhands aanbe-. steed, liet bouwen van drie woon- liuizon met een smederij aan do Krugerstaat alhier. Ingeschreven word door de heeren A. Krijnen' alhier ad 1' 8459. J. L. van Os f7997. -. H. Riemers f7195. Gebr. Smit f7171.—. 't Werk is aan den laagsten in schrijver gegund. 1914, die door het Departement van Marine worden voldaau, gedurende de maanden Juli, Aug. Sept. dezes jaars bij dc verschillende Rijksbe taalmeesters kunnen worden in ont vangst genomen. („St.-Ct.") Afdragen oude uniform. De M. v. O. heeft bepaald, dat aan onderofficieren, die tot officier worden benoemd, vergunning wordt verleend de in hun bezit zijnde blauwt kleeding, voor zooveel noodig gewijzigd, te blijven dragen tot 1 Januari 1918, de overkleeding tot 1 Januari 1920. Muziek-vereeniging „Apollo". Er was niet, veel belangstelling voor dit „Apollo"-concert, dat gister avond gegeven werd. 't Weer was er anders nog wel geschikt voor, want 't is zomer met een wintertintjo. De vereeniging kwam met een zestal nummers voor hei voetlicht, waarvan wij een gedeelte hoorden. Wij bewonderden de mooie soli in de ouverture La Tourangelle van Gabriël Marie, luisterden naar een fraaie pot pourri uit Verdi's bekende opera De Troubadour, en beide malen trof ons de geschooldheid en techniek van dit muziekcorps onder leiding van den heer J. M. Jansen. Mejuffrouw Tr. de Boer zong met haar aangename stem een tweetal lieve liedjes van Cath. v. Rennes en Wierts, begeleid door den heer Joh. Brands. Mejuffrouw de Boer zong ze met gevoel en uitdrukking. En de heer W. Floris Nap vergastte ons op Wieniawsky's Legende, die steeds op geld doet op concerten. Na de pauze herhaling: weer Apollo, weer mej. dè Boer, weer de heer Nap. Daarna bal; de elementen waren daarvoor in menigte aanwezig frissche jonge meiskes die al trippe lend gereedstonden voor den eersten dans. Finis coronat opus. BINNENLAND. Naar wij vernemen bestaat Re vereeniging „Helders Belang" lieden, Donderdag, 24 jaar. Programma te geven door de Muziekvereeniging „Winnubst", op Donderdag 25 Juni 1914-, des avonds van 8 tot 10 uur, op het Koningsplein. (Directeur: Jb. ter Hall.) 1. Bpourmiiit Mai'seli, V. Turini. 2. Concert Ouverture, .los. V. (I. Mouten. 3. Klrohen Arle, A. Stvadella. 4. Funtaisle Au Fays Gasoun, L. Rotfnaud. PAUZE, 5. ouverture 1'Amabllo, .1. Workmnn. 6. Hlvor Walzer, 7. a-Mijn Nederland, R. Hol. Naar Zee, Hr. Ms. „Noord Brabant." Hr. Ms. „Noord Brabant," zal na te Algiers kolen geladen te hebben, vertrekken naar Durazzo. Na het lijk vau majoor Thomson aan boord te hebben genomen, zal het schip naar Malta vertrekken om kolen in te nemen en daarna naar IJmuiden stoomen waar het zal binnenloopen. Brieven voor de Noord-Brabant. Een verzending van volledig ge frankeerde stukken aan het pantser dekschip „Noord-Brabant" zal plaats vinden op 26 Juni naar Durazzo en op 27, 28 en 29 dezer naar Malta. Laatste buslichting aan het Hoofd kantoor alhier om 3.40 's middags. Na de verzending op 29 dezer is de correspondentie naar Amste r- d a ra te zenden. De „Draak". De uit de sterkte afgevoerde rara- monitor le kl. „Draak" is verkocht. Het hoogst werd geboden door de scheepsslooperij „Holland" te Hondrik- Ido-Ambacht voor de som van f51,500, aan wie de koop is gegund. Marine-pensioenen. Do Minister van Marine brengt tor kennis, dat de tijdelijke en voorloo- pige pensioenen over het 2de kwart. J. D. Baron v. Wassenaer v. Rosande. t Het lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland, J. D. baron van Was senaer van Rosande, is overleden. Geldleening. Eergisteren was de inschrijving opengesteld op de 4V2 pCt. leening groot f505000 nominaal in stukken van f 1000 voor de'gemeente Alkmaar, welke door de gemeente overgedragen is aan de Rotterdamsche Bankver- eeniging. De inschrijving was te Alkmaar bij den gemeente-ontvanger, te Amsterdam ten kantore van de Amsterdamsche Bank en te Rotter dam ten kantóre der Rotterdamsche Bankvereoniging. Naar we vernemen werd alleen te Alkmaar de leening reeds moor dan volteekend. (Alkm. Ct.) Een mislukte Industrie. In het voorjaar werd ten koste van een groot-kapitaal met veel moed opgezet, de Voeder-en-Meelfa- briek „De Gaasp" te Weespercarspel. Deze N. V. had ten doel de vervaar diging van veevoeder uit aardappel schillen, krachtens een bijzondere vinding. Reeds kort na het. in wer king treden bleek, dat men van aard appelschillen, zoo zij verscli zijn, werkelijk een zeer goed veevoeder kan maken, maar niet meer zoodra zij ook maar één dag opgestapeld hebben gelegen. De waar begint dan al te broeien, er komt een soort van suikerstof op cr is niets meer mede te beginuen. Daar nu nooit- in één dag alles te verwelken is, werd van den beginne af met groot verlies ge werkt, zoo groot, dat nu reeds de fabriek is stop gezet en tot liquida tie weid besloten. Eerst is nog een poging gedaan om inet de crediteu ren tot een accoord te komen en de bezittingen zoo goed mogelijk te ver- koopen, doch deze schijnt schipbreuk te hebben geleden en nu is de zaak in staat van faillissement verklaard. Wie zich echter daarin verheugen zullen? Zeker de omwonenden, want de fabricage gaf een walgelijken stank. Diefstal van drie sigaren. Een inwonend bediende van het Wilhelmiuagasthuis te Amsterdam stond gister voor de Vijfde Kamer dor Rechtbank aldaar terecht wegens diefstal van drie sigaren ten nadeele van dr. A. H. J. Hintzen, arts in ge noemd gasthuis. Naar aanleiding van verschillende diefstallen, die in het Wilhelmina- gasthuis plaats hadden en waarvan de beklaagde verdacht werd, is de zaak vervolgd geworden. Het O. M., mr, Luyken Glashorst zeide in de gegeven omstandigheden een vrijheid straf te zullen eischen, al wilde spreker daarbij rekening houden met het feit, dat de schorsing van beklaagde, zoo hij veroordeeld wordt, omgezet zal worden in ontslag. Eisch twee maan den gevangenisstraf. Familietwist. Zondagnacht ontstond in do Gouds bloemdwarsstraat te Amsterdam oen twist tusschen moeder en zoon, welke zoo hoog liep dat de 16-jarige zoon zijn moeder een trap gaf, tengevolge waarvan een miskraam ontstond waar bij de vrouw overleden is. De ge neesheer constateerde dat de trap den dood der vrouw heeft veroorzaakt. De vrouw laat negen kinderen Da. Stuurliedenexamen. 's-Gravenhage, 24 Juni. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman J. M. Spork en O. H. Tammestweede stuurman D. Tymons; derde stuur man A. W. Verwayen, W. Visser, A. Swart, R- C. Vos en J. de Vries. Niet van de partij. Te Hilversum werd bij een vorige verkiezing een kiezer met 'n auto afgehaald en naai" het stembureau gebracht. Teruggekeerd bedankte hij bij het uitstappen vriendelijk voor de genomen moeite, met de mededeeling, dat als de heeren meenden, dat hij den candidaat hunner party had ge stemd, zij zich vergisten. Deze week, by de herstemming werd dezelfde kiezer weer per auto afgehaald. Hij stapte in en met mooi gangetje ging 't er van door. Niet echter in de richting van hot stembureau. Dit trok wel aandacht, maar de verzekering, dat nog een paar andere kiezers moesten worden opgehaald, stelde hem gerust. Nabij den tol op den weg Hilversum Baarn werd hem verzocht uit te stappen, onder mededeeling, dat hij niet van de partij was. En al had hij alle mogelijke bezwaren, er uit moest hij. Terugkuieren den langen weg naar Hilversum was nu de boodschap. (N. v. d. D.) Belangrijke diefstal. Op oen flnancieele instelling te Utrecht is Dinsdag een ernstige dief stal gepleegd. Bij de stukken, die per post voor deze bank aan het hoofdpostkantoor waren aangekomen, bevond zich óók een brief met een groot aantal bankbiljetten van f300. Toen die brief op- het kantoor der bank geopend werd, bleek de inhoud niet overeen te stemmen met het aantal bankbiljetten, dat in de en veloppe aanwezig moest zijn. Er ontbraken n.1. 18 biljetten van f800 aan de geldswaarde, die ontvangen moest worden. De vermissing werd ontdekt door den administrateur der bank, toen deze de stukken van de post opende en nakeek, nadat de correspondentie reeds qenigen tijd op het kantoor had gelegen. Een direct ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat, reden waarom men toen onverwijld van den diefstal kennis gaf aan de politie. Deze verspreidde onmiddellijk op,alle banken en effec tenkantoren een lijst met de num mers van de verdwenen bankbiljet ten, met het begeleidendo verzoek, om bij aanbieding van een dezer biljetten daarvan dadelijk mededee ling te willen doen aan de recherche. Reeds werden Woensdag op een bankierskantoor te Utrecht zes van de vermiste bankbiljetten van f 300 aangeboden, waarvan de politie dan ook bericht kreeg. Intusschen verneemt het „U. D.", dat de politie er reeds in geslaagd is, den dader te ontdekken en de zaak tot klaarheid te brengen. Als vermoedelijke dader van dezen diefstal is gearresteerd een geëmploy eerde van die Bank zelvedeze ge noot op het kantoor het volle ver trouwen en had daar dan ook een positie van beteekenis. Hij was er reeds zestien jaar in dienst. Slechte schutter. Dinsdagavond wilde een 19-jarig jongmensch, O.-I. militair met verlof, te Leiden, in een tuin op vogels schieten. Hij heeft toen uit een dub belloops jachtgeweer een schot hagel gelost en trof twee jongens, die toe vallig over een schutting keken. Een der jongens is, ernstig in het gelaat lichaam gewond, in het acad. ziekenhuis opgenomen. De andere jongen is vrij ernstig in liet gelaat gewond. Solidariteit. De notaris K. uit A. zou te Veen (N. Br.) eene verpachting houden van hooilanden. Tegen de gewoonte in, werden vooraf eenige namen voorge lezen van personen, die de pacht- penningen van 't vorig jaar nog niet hadden voldaan. Het publiek, ergerde zich hieraan. En toen de notaris de landerijen liet opveilen, werd geen bod gedaan, zoodat de verpachting niet kon doorgaan. Waarin men zich al niet solidair verklaart BUITENLAND. Empres of Ireland. Londen 22 Juni. De directte van de Canadiau Paeific Railway Com- pany ontving uit Montreal een tele gram, dat er geen sprake vau is de „Empres of Ireland" te kunnen lich ten. De duikers, die naar het wrak van de KmpreBS of Ireland zijn afgedaald, zeggen dat de romp van het schip al ongeveer 5 M. onder den modder bedolven is. Vermoedelijk zal de poging, om de lijken er uit te halen, worden opge geven. Landverrader gevangen genomen, Berlijn, 23 Juni. Naar de Lokal Anzeiger verneemt is te Berlijn een schrijver bij het vestiugwezen wegens landverraad in hechtenis genomen. Hij heeft bekend militaire plannen aan een buitenlandsche mogenheid verraden te hebben. Het moeten plan nen van een vesting aan de oostolljke grens zijn. Oproerige brievenbestellers te Parijs. Parijs, 23 Juni. De brievenbestellers van het hoofdpostkantoor in de Rue du Louvre hebben vanavond, ten ge tale' van 600, een heftige betooging gehouden om te protesteeren tegen de verwerping door den Senaat van de posten op de begrooting ter ver hooging van de tegemoetkoming in de huishuur der postbeambten. De be- toögers hebben de postrljtuigen ver hinderd uit te rijden. Tegen zeven urn- hebben zy getracht de deuren van het postkantoor te ver sperren. Er is een gevecht met de politie ontstaan, waarbij een inspec teur harde klappen heeft opgeloopen en twee bestellers zijn aangehouden. De bestellers hebben zich daarna op de binnenplaats van het kantoor verschanst. Alle brieven bestemd voor Parijs uit de provincie en het buitenland zullen morgenochtend niet besteld kunnen worden. Parijs, 23 Juni. Om half elf van avond handhaafden de bestellers zich nog steeds op de binnenplaats. Her haaldelijk hoort men hen roepen, o.a. „Weg met den Senaat". Verscheidene bestellers zijn in hech tenis genomen. De minister van posterijen is in gezelschap Yan den prefect van politie op de binnenplaats doorgedrongen. De minister richte enkele woorden tot de bestellers, die antwoordden met den kreet: „Geen mondelinge, maar schriftelijke beloften." Parijs, 24 Juni. Het postkabaal van gisterenavond, dat ook hedenmorgen nog eenigszins voortgezet werd, is een treffend staaltje van den bijzon- deren geestestoestand, die hier steeds meer heerscht en die bestaat in de wordende opvatting, dat het er maar op aankomt door een voldoend dreigen, geweld en kabaal, een der wankelende regeeringen van het oogenblik schrik aan te jagen en demagogen van het parlement een voorwendsel te verschaffen om portefeuille-aanval te kunnen doen en op die wijze op elk gebied de openbare machten te doen bukken en zijn zin te krijgen. De postboden hopen door hun muiterij er den Senaat toe te dwingen een vóór de verkie zingen door de Kamer aangenomen kleine verhooging van een verblijfs- toelage aan te nemen. De Senaat heeft wel allerlei bepalingen, die voordeelig zijn voor de postbeambten, aangenomen, maar gisteren heeft hij de verhooging van 100 frank als ver- blijfstoelage voor de Parijsche post beambten afgestemd. De postboden hebben er thans reeds door hun kabaal van gisteren den nieuwen minister van posterijen Thomson, toe gekregen hun te beloven, dat hij alles in het werk zal stellen om den Senaat nog op zijn besluit van giste ren te doen terugkomen. De uitdeeling van brieven en druk werken is heden te Parijs nog vrij erg in de war. Men denkt, dat de kabaal makende beambten wel hun zin zullen krijgen en dat de Senaat wel spoedig zal toegeven- Parijs, 24 Juni. Vanochtend om elf uur is de herrie op het groote postkantoor opnieuw begonnen. De polite verhinderde, dat de postbeamb ten nieuwen leeftocht kregen. Om het poskantoor heen is het verkeer gestremd. Uitgebreide spionage. Berlijn, 24 Juni. De militaire schrij ver, die zooals gisteren gemeld is, onder verdenking van spionage, in hechtenis is genomen, is de sergeant Pohl. De zaak heeft een grooten om vang gekregen. In verband ermede is te Dresden ook zekere dr. Blumenthal in hechtenis genomen. Een scheepsramp. Het stoomschip „Gothland", charterd voor de Holland-Amerika lijn, en met circa 1000 passagiers is twee mijl ten N.O. van den Bishop vuurtoren (Scilly-eilanden) in dikken mist doch bij kalme zee op de rotsen 3n. Het ter hulp geroepen stoomschip „Lyonaise" kon alle pas sagiers aan boord nemen, hoewel twee booten met passagiers van de .Gothland" waren omgeslagen. De „Gothland" heeft zware slagzij en verkeert in een gevaarlijke positie. De bemanning bleef nog aan boord. Jeugdige brandstichter. Sedert December van het vorige jaar leefden de bewoners van het dorpje Tramery, gelegen op 15 K. M. afstand van Reims, in voortdurende daar de een of andere mis dadiger of krankzinnige met vrij ge regelde tusschenpoozen een hoeve in brand wist te steken, zonder dat politie of justitie erin mochten slagea te ontdekken wie de brandstichter was. Den ,14en Juni brandde opnieuw een boerenplaats af. Wederom begaf zic-h het parket van Reims naar het tooneel van den brand en ditmaal was zij gelukkiger dan de vorige keeren, het onderzoek bracht nl. aan het licht, dat een veertienjarige knaap al de branden had aangestoken. Hij heeft reeds bekendwelke mo tieven hem echter geleid hebben tot de misdaden is nog een geheim. Haar laatste wil. Eene mevrouw Margaret Stockman, in de tuinstad Hampstead, heeft bo- kend gemaakt, dat zij haar testament in dier voege heeft gewijzigd, dat haar zoon niets en haar dochter alles wat zij bezit krijgt, tenzij op het tijdstip dat haar uiterste wil van kracht wordt, de vrouwen het stem recht zullen hebben. Ik vind, zegt zij, dat mijn dochter in politiek opzicht achteruitgezet is en wil haar daarom in economisch opzicht bevoordeelen. Mevrouw Stockman verzekert, dat andere vrouwen er over denken om haar voorbeeld te volgen. Buitenlandsch Overzicht. Een huwelijks-aanzoek: „Twee nette jongens, oud 26 jaar, P.G., wenschen in kennis te komen met 2 nette meisjes, of jonge weduwe zonder kinderen, om naar wederzijds goedvinden naar Duitschland te gaan voor Melkbaas, ook de vrouw kun nende melken." TWEEDE KAMER. Dinsdag, heeft minister Crewe bij het Hoogerhuis het wetsontwerp tot wijziging der Home Rule-wet inge diend. De voorstelleü door minister Asquith op 9 Maart ge'daan teneinde aan de bezwaren van Ulster te gemoet, te komen, zyn daarin belichaamd. Lord Landsdowne (Ulsterparlij) ver klaarde de voorstellen voor onvol doende. In Londen duurt de strijd in de bouwvakken nog altijd voort. De arbeiders hebben voor de derde maal de bemiddelingsvoorstellen die door de betrokken vakbonden waren goed gekeurd, afgewezen. Bij de stemming bleken 4500 voor aanneming, 14000 er tegen. De nationale bond van werkgevers zal een vergadering houden om te beraadslagen over het reeds in Mei genomen besluit tot afkondiging van een uitsluiting over het gelieele land. By de metselaars bestaat echter nei ging zich van de overige werklieden groepen af te scheiden en met de werkgevers te onderhandelen. In Petersburg hebben alle 3000 arbeiders van. de Poetiloffabrieken het werk neergelegd. Zij eischen ver betering van hun economischen toestand. 5000 arbeiders van verschillende fabrieken en werkplaatsen zijn in staking gegaan als protest tegen de veroordeeling van 26 advocaten in verband met het proces Beilis. In Bakoe (Kaukasus) duurt de staking aan de groote naphta werken nog voort. Het Portugeesche ministerie is al weer opgelapt, 't Is in hoofdzaak samengesteld als het vorige, alleen Financien en Openbare Werken kregen een andere titularis. Keizer Wilhelm hield te Bruns- buttelkoog ter gelegenheid van een watersportfeest een rede. De Keizer zeide zich te verheugen in de ont wikkeling der sport, die het volk in staat stelt tot ernstige prestaties. Zijn nieuw jacht dat den prijs van Hamburg won en door Krupp ge bouwd is levert het bewijs dat de Duitsche techniek zich kan ontwik- delen in den langen tijd van vrede. Duitschland heeft in de „Bismarck" het grootste schip dat thans te water ligt. Met een herinnering aan den ijzeren kanselier wees hij op diens woorden: „Wij, Duitschers, vreezen God en overigens niets en niemand ter wereld." In den Zuid-Afrikaanschen volks raad wordt thans do anti-stakingswet. behandeld en 't bleek daarbij dat de regeering nog over een voldoende meerderheid beschikt. Bij het artikel hetwelk bepaalt dat lieden, die zich schuldig maken aan hoogverraad, opruiing of andere geweldpleging kunnen verbannen worden werd voorgesteld de verbanning slechts toe te passen op lieden van wie wer kelijk bewezen is, dat zij zich aan genoemde feiten hebben schuldig ge maakt. De regeering aanvaardde die wijziging en ze werd aangenomen. Maar een ander amendement bepa- dat de deportatie door de rechtbank moet zijn aanbevolen, wees regeering af en zij werd verwor pen met 50 tegen 38 stemmen. De Amerikaansche afgevaardigden te Niagara-Falls, die daar de Mexico- bevrediging trachten te bewerkstel ligen, hebben zich bereid verklaard de niet-officieele onderhandelingen tusschen de aanhangers van Huerta en die van Carranza te leiden - als Carranza toestemt. De Grieksche reserven zijn heele- maal niet onder de wapens geroepen voor een mogelijken oorlog met Turkije, doch voor gewone manoeu vres verklaart men in Griekenland heel naief. De Senaat en de Kamer van Volks vertegenwoordigers in Amerika heb ben den verkoop der oorlogsschepen „Missisippi" en „Idaho" aan Grieken land goedgekeurd. De „Idaho" die al in de Middellandsche zee is zal zijn manschappen overgeven aan een ander Amerikaansch oorlogsschip en onmiddellijk Grieksche bemanning krijgen. De „Missisippi" lost zyn voorraad en wordt dan overgedragen aan de Grieksche gevolmachtigden, 't Zal Turkije toch wel een beetje tegenvallen. Inmiddels moet Grieken land, zoo bericht Reuter, genegen zijn in te gaan op Turkije's vooi stellen betreffende Klein-Azië. Zitting van Dinsdag 23 Juni. De Kamer ging Dinsdagmorgen voort met de behandeling van een wetsontwerp voor een suppletoire Indische begrooting. De post van eene verhooging van de subsidie dei- koloniale vereeniging „Oost en West" met f 10.000. neemt de minister terug. Gebleken was, dat bij ver schillende leden bezwaar tegen dezen post bestond. Daarna werd ge-eind- stemd (of is het eindgestemd?) over de Stuwadoorswet, die zonder dat er gestemd werd aangenomen werd. Dit lijkt nu wel zonderling, maar is waar. Over de verdere behandeling van dat begrootingswetje zullen wij den lezer de debatten maar bespa ren; het was, zooals de Overzicht schrijver van „De Telegraaf.' schreef, vervelend, akelig vervelend. Ten slot van deze zitting werd nog een wetsontwerp houdende na dere bepalingen omtrent den accijns op wijn behandeld, waarvan wij den lezer ook al weer de bizonderheden zullen sparen. Zitting van Woensdag 24 Juni. Nadat het nieuw-gekozen lid voor Katwijk, de heer dr. J. Th. de Visser, de bij de wet vereischte eeden heeft afgelegd, wordt voortgegaan met de behandeling van verschillende kleinere wetsontwerpen. Wij zullen den lezer de bizonderheden daarvan sparen, uitgezonderd een ontwerp betreffende inlanders op de vloot. Wij zullen dat, daar de heer Hugenholtz nog maar een begin maakte met zijne rede voering, tot Zaterdag bewaren. Wy kunnen nog even zeggen, dat de heer Hugenholtz den minister een standje maakte, dat hij bij de opening van het nieuwe bondsgebouw niet aan wezig was. ALBANIË. Het schijnt, dat de rebellen slechts het sluiten van een wapenstilstand hebben geëischt, om versterkingen te halen en hun troepeD, met het oog op het naderen van Prenk Bib Doda anderö op te stellen. De alge- meene opinie is, dat het hun met de onderhandelingen geen ernst is. Ook Prenk Bib Boda schijnt men niet al te best te vertrouwen. Geheel Albanië lijkt op een wespennest, en wij kun nen ons de herhaalde waarschuwingen van den specialen correspondent van „De Telegraaf', den heer Simons verklaren. Steeds weer, in elk zijner correspondenties dringt hij aan op terugroeping van onze officieren. Nu weer schrijft hij: Ik bewonder het flegma van de Hollandsche officieren, hun moed en onversaagdheid, hun ijzeren wil om tot het uiterste vol te houden, maar voeg er aan toe, dat hun werk ten slotte uitloopt op een nutteloozen zelfmoord! Dat de commandant van Durazzo, majoor Kroon, niet hetzelfde af schuwelijke lot getroffen heeft als den genialen overste Thomson is een puur toeval geweest. De Malissoren weigeren absoluut de hoogte van Rastboel te bestormen, ofschoon majoor Kroon en een paar buiten landers het voorbeeld gaven en on geveer 300 meter zonder eenige hulp vooruit marcheerden, van alle kanten beschoten. Welk nut heeft het, zoo vraag ik nog eens, zijn leven in de waagschaal te leggen, wanneer het heldhaftigste voorbeeld zonder de minste uitwer king blijft op half-wilde Malissoren, die niets begrijpen van de geheele situatie en evenmin, waarom zij eigenlijk vechten?

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2