HELDERSCHE COURANT 9 mm VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aardrijkskunde Het Eiland Texel PURALIMENTO'S §j§ ®1 iü §j§ a: Htf i "èH 8 a A i m li s i SP si Hf- s s a 1 1 I No. 4329 ZATERDAG 27 JUNI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cenL Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoogor borekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} cent. EERSTE BLAD. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Dinsdagmiddag. BINNENLAND. 0e Alkmaarsche geldleening. Op de 4Vs procent geldleening van f505.000 is "tot een zoodanig bedrag ingeschreven, dat de leening 25 maal volteekepd is, zoodat slechts 4 pet. kan worden toogewezen en inschrij vingen beneden f13.000 niets ontvan gen. Bij den gemeente-ontvanger was ingeschreven voor f 1.005.000. Overste Thomson, t Naar het „Gron. Dgbl." verneemt, zal het stoffelijk overschot van kolo nel Thomson aan boord van de „Noord Brabant" aan de De Ruyter- kade te Amsterdam aankomen. Van daar zal het met militaire eerbewij zen naar het Centraal-Station worden gebracht, om per spoor naar Gronin gen vervoerd te worden. BUITENLAND. Bioscoop. Ten bewijze van de opofferingen en gevaren, waaraan de operateurs zich bloot stellen ter wille van het bioscoop publiek, vertelt de „Erste Intern. Film-Zeitung" het volgende De kogels floten over het slagveld. Kleine wolken toonden aan waar granaten sprongen. Overal lagen de ljjken, met het gras nog vastgeknepen in de verstijfde handen, dat zij in hun laatste verbijstering uit den grond getrokken hadden. Een transport Turksche gevangenen werd over gindschen heuvelrug gevoerd. Tusschen de tegenover elkander staande troepen lag, verdekt achter een kopje... een operateur van Pathé. Midden onder het vuren draaide hij Ingezonden Mededeeling. De PINK PILLEN hebben twee kinderen genezen. Een jeugdige knaap en een meisje, kinderen van Mad. de weduwe Ver- oruysse, wol bekend te Kortrijk, waar zij woont, 22 Nieuwstraat. „Mijn twee lieve kinderen zijn ge nezen door uwe goede pillen", schrijft zij. „Deze twee kinderen hadden een zware ziekte gevat en konden niet genezen. Zij waren zwak, bloedarm, zonder opgewektheid, zonder vroolijk- heid en zonder oetlust gebleven. Ondanks alle zorgen, kwam hunne betei-schap niet tot stand. Men heeft mij gelukkig aangeraden, hen de Pink Pillen te doen innemen en van af den dag dat zij deze behandeling hebben gevolgd, is alles ten goede geschikt en ziedaar, nu zijn zij weer volkomen gezond. Zij zien er goed uit, waarmee iedereen ons geluk- wenscht." Na erge ziekten gebeurt het dat de genezen zieken in zich zelf niet de voldoende krachten vinden om geheel te bekomen. Zij herstellen, maar zoo langzaam, zoo weinig iederen dag, dat zij het niet bemerken. Het is noodig, om wederinstorten en bij komende ongemakken te vermijden, den terugkeer der krachten te ver haasten. De Pink Pillen doen, door hunne machtige werking als weder- belever van het bloed en versterker van het zenuwstelsel, wonderen in dat geval. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. van door P. DEUZEMAN, In 1914 herzien dóór: J. Daalder Dz. en W. Mets Tz. HOOFDSTUK XIV. Het Landschapskarakter. Ofschoon het eiland Texel in menig opzicht een volkomen geografisch geheel vormt, is toch het voorkomen van het landschap in de verschillende deelen des eilands zeer uiteenloopend, wat men, de grootte in aanmerkiug nemende, niet zou verwachten, daar men elders op een zelfde oppervlakte meest altijd minder afwisseling vindt wat het landschappelijk karakter aangaat. Ten opzichte hiervan kan men Texel zeer gevoegeHjk verdoelen in drie deelen, die aanmerkelijk van elkaar verschillen. Deze drie gebieden z(jn: o. Het gebied der duinen de daarnaast gelegen zandige -1"' ijverig aan zijn toestel, toen daar plotseling een Turksche patrouille opdook, die hem gevangen nam. Hij werd in een tent gebracht vóór een kleinen, dikken Tui kschen officier, die hem op barschen toon vroeg, wat hij op het slagveld te maken had. Kapitein Sar 11 stelde zich voor als oud-officier van het Engelsche leger, en vertelde zijn opdracht. De Turk antwoordde, dat hij gerech tigd was hom to laten doodschieten. Zoo luidde zijn consigne voor ieder, die zich buiten de linie waagde, zij hij dan oorlogscorrespondent of wat ook. Maar bij uitzondering wilde hij Mr. Sarll het leven laten, omdat hij officier was geweest, doch de film moest hij in ieder geval vernietigen. En de daad bij het woord voegende, streek hij een lucifer aan en stak daarmee den band in brand. Maai- daar schoot meteen een ont zettende vlam uit op, die de tent vuur deed vatten en baar, baard en wenkbrauwen van den Turkschen officier verzengde. De tont brandde heelemaal op, en omdat het de een ige geweest was in verren omtrek, word de Turk zoo woedend, dat hij bevel gaf den film-operateur nu tóch on middellijk te fusileeren. Hij zelf was te zeer gedeerd door de vlam om zich hiermee te bemoeien. Aan een sergeant met zes man werd last gegeven kapitein Sarll den kogel toe te dienen. Nauwelijks waren de soldaten met hun gevangene achter een heuvel aangekomen, waar do executie zou plaats hebben, of de operateur stopte zoowel den sergeant als zijn man schappen een stevige fooi in de hand, met verzoek hem te laten loopen. De Turken namen het gold graag aan, en ze beloofden hem ook nog een paard voor de vlucht, wanneer hij voor ieder van hen de gegeven som verdubbelde. Eerst echter moesten ze een graf graven, een salvo afvuren en dan den kuil weer dichtmaken, om hun chef in den waan to brengen, dat de operateur werkelijk doodge schoten was. Toen dit alles gebeurd was, verborg kapitein Sarll zich aan een anderen kant van den heuvel, en de Turksche officier sleepte zich met veel moeite naar het graf, spuugde daarop om zijn ergernis over den Christenhond verder te luchten. Want - zei hij tot den sergeant de duivelskunsten van dien kerel hebben de tent in brand laten vliegen. Tot tegen den nacht hield de operateur zich verscholen. Toen kwam een van de soldaten hem een paard brengen, dat hem spoedig terugbracht in het Bulgaarsche kamp, waar hij al verloren gewaand was. Of kapitein Sarll dit avontuurlijk naspel óók nog gefilmd heeft, vertelt de geschiedenis alleen niet. 0e Gothland. VandeScilly-eilandcn wordtgemeld, dat de Gothland nog steeds op de rotsen zit. De ruimen 1 en 2 zijn vol water. Het water is nog niet door gedrongen in de machinekamer noch in de ruimen in het achterschip. Verscheiden stoomschepen en sleep- booten zijn ter plaatse. De lading uit de voor-ruimen wordt in zee geworpen. Er is kans het schip vlot te krijgen als de zee kalm blijft, maar de Gothland zit gevaarlijk. De passagiers zijn in St. Mary, waar nu 1G8 opvarenden zijn. De gewon den maken het goed, er zijn geen dooden. DE WEEK. 24 Juni. Een afgebeuld, afgewerkt, moè-ge- dacht en -gepraat menscli is een zeer eigenaardig wezen. Gij kunt soms haast alles van hem gedaan krijgen, omdat hij slechts hunkert en snakt naar één ding: rust, stilte. Ge poogt vruchteloos hem te „amuseeren" met een mop, die overal schitterend en schaterend succes had. Gij zult tever geefs zijn aandacht trachten te boeien, zijn politieken hartstocht te prik kelen„Soedah!" roept hij uit 011 geeuwt zóó luide en nerveus, dat gij gronden) of hot duinlandschap met zijn hoog en laag, schoone verge zichten over het eiland en aanlokke lijke zeegezichten, vooral in het zuiden des eilands, waar men een heerlijk gezicht heeft als men het Marsdiep, de reede van Texel, de kust langs den Helder en Nieuwediep en verder Noord-Holland's kust tot de Van Evvijkssluis overziet. Een onzer eerste aardrijkskundigen, die Italië, Zwitser land, de Vogezen enz. had bezocht, verklaarde, toen hij ons eiland met een bezoek vereerde, zelden schooner vergezicht te hebben aangetroffen. Aan de westzijde zijn de duinen vrij rechtlijnig; aan den oostkant ver- loopen zij meer onregelmatig. b. Het effen terrein of het weide en polderlandschap. Dit gebied treft, men aan in alle polders en alle stre ken van Texel, waar een intensieve veeteelt gedreven wordt, vooral de schapenteelt. Men treft in den polder Eierland hoofdzakelijk bouwland, el ders weiland aan. Een bijzondere eigenschap is het vlakke, het effene van den bodem, in de polders begroeid met allerlei landbouwgewassen, als: tarwe, haver, klaver, gerst, aard appelen, erwton enz., elders met gras, vooral om de hoofdplaats Den Burg. Het gebied der weiden met wol vee, dat vreedzaam graast, als be dekt, levert vooral des voorjaars en in den zomer wanneer een groen op 't punt staat, boos te worden. Het zal u misschien niet eens lukken, z'n jaloezie gaande te maken. Een toespeling op het lieftallige der glim lachjes, waarmee z'n meisje z'n vrouwluistert naar het gebabbel van den gevaarlijken causeur met zijn smachtende oogen en weeke stem Van je-w'eet-welden behendigen Don Juan 't Zal hem dan schokschouderen, terwijl hij de oogleden, die 'm als lood zijn, laat zakken en zucht van: „Och, kerel, zanik toch niet! Blijf me van 't lijf met je malligheden En een minuut later snurkt hij zoo waar De man is voor geen prik kel meer vatbaar. En ten slotte geeft gij 't op Maar ook kan 't wezen, dat eene nietigheid de slip van z'n das, een grijs haar dat ge in zijn knevel ont dekt en waarmee gij hem plaagt Een dood onschuldige toespeling op een fout, die hij onder 't kaarten of biljarten heeft gemaakt, - hem dol driftig doet worden, opstuiven, als wilde hij u naar de keel vliegen Dan eerst bemerkt gij, hoe ziekelijk- prikkelbaar de afgetobde zenuwen van den overwerkte en afgemartelde zijn En aldus is ook het Parlement in de allerlaatste dagen voor het groote zomer-recès. Zooals de Tweede Kamer, di6 op 28 Juni weer bijeenkwam tegen heug en meug; gedwongen eigenlijk, door het aanhouden van den heer Kleerekoper met zijn inter pellatie voor de Raadsleden-spoorweg- beamten, waarvan velen zich vruch teloos afvragen, waarom ook deze niet in schriftelijke gedachten wisse ling met de Regeering had kunnen zijn afgedaan. Zeker, dat had ge kund Ja, ziet ge, maarmaar Voor'k weet-n iet-hoe veel vul ik niet met woorden in de tittelljes, welke ik hier zette. Do Kamer is mofi. Zij heeft zich gedurende de vele, vele weken, aan de Staatsbegrooting van 1914 gewijd, „overpraat". Daarna heeft zij o. a. nog het liehtelijk-taaie boutje, ge naamd SLu wadoom wet verorberd. De Parlements-maag heeft rust noodig. Do patiënt zit nog aan tafel, maar- hij eet nu „met lange kiezen", zooals men vroeger zei. Dat is onge twijfeld een prachtige gelegenheid om er, zonder slag of stoot, door te krijgen wat onder andere omstandig heden misschien dagen debats had uitgelokt. De voorbeelden zijn van recenten aard, nietwaar?... En toch, - ik herinner wederom aan mijn beeld van den overwerkten man, die on verschillig bleef waar dc innigste roerselen van zijn gemoed werden geprikkeld en opvloog, in arren moede, bij een onvoorzichtig woord over de kleur der slip van z'n das Toch moet men uiterst voorzichtig zijn met deze-zelfde, zoo „makkelijk" lijkende Kamer, 't Kan wezen, dat zij op een bepaald moment plotseling ijselijk-warm van gemoedsstemming wordt. Wie had gedacht, dat het zelfde hooge college, dat er op 23 Juni niet eens meer „aardigheid in vond" om over de Stuwadoorswet hoofdelijk te stemmen, en het woord van protest tegen 't niet opnemen van de arbeidsboekjes en hethooger Zondagsloon zonder de flauwste be langstelling aanhoorde, dat die zelfde Kamer voor het pro en contra de f 10.000 meer subsidie aan „Oost en West" eensklaps in zoo fel-prin- cipieele, hartstochtelijke stemming zou zijn geraakt, dat minister Pleyte 't geraden achtte de f 10.000 stille kens „in petto" te houden tot eene gunstiger gelegenheid Elk woord zou hier olie in het vuur zijn geweest. En de Kamer, smachtend en hun kerend naar recès, zou misschien over die „armzalige tien roode lapjes", waar tal van hooge en dierbare be ginsel-kwesties aan „verknocht" wa ren geworden, dagen hebben volge praat Zoodat zy verplicht zou zijn geweest, de gansehe „finale wasch- lijst" interpellatie-Kleerekoper en -Van Doorn incluis, óf met den vermaarden Fran"schen-slag af te roffelen, bf de- Juli-grens te o ver tapijt de uitgestrekte vlakten over dekt, een overheerlijk gezicht op. Hier moeten wij hoofdzakelijk den veestapel zoeken, die jaarlijks onge veer 35,000 lammeren naar den vasten wal aflevert. Een ontzettend getal „tuinwallen" geeft hier het landschap een bijzonder aanzien. Het gebied der weiden is Texel's rijkdom; daar wonen kapitalisten en groote veehouders, die met den vasten wal geregelde relatién hebben. c. Het heuvellandschap, waarvan de Hoogeberg het middelpunt uit maakt. Dit gebied komt in veel op zichten overeen met de landschappen, zooals men die in onze oostelijke provinciën aantreft, met name in Gelderland. Waren de twee eerstge noemde gebieden zoo goed als boom loos, deze streek is niet geheel van bosch ontbloot en heeft een heuvel achtig karakter. Van den Hoogeberg heeft men een heerlijk vergezicht niet alleen over 't geheele eiland zelf, maar ook over de kuststreken van de Noord- en Zuiderzee. Men waant hier niet in Holland, veel minder op een der Wadden eilanden te zijn. Vreemdelingen zijn dan ook opgetogen over hot afwisselende karakter des landschaps in deze omgeving. Gebrek aan afwisseling bestaat er dus op Texel blijkbaar voor den wandelaar niet. schrijden. En dat vertikt, verdraait zy nu eenmaalNa 1 Juli - heeft praeses Borgesius, den 23 Juni weèr gelukkig van zessen-klaar op zijn zeteltje, geen leden, geen quo rum Al zou Kamerbewaarder Van Bijlevelt ook een gansch uur lang dc leden- en de andere schellen doen luiden, 't ware gansch vruchteloos. Van 1 Juli tot den derden Dinsdag in September kan de grootste toove- naar ter wereld; een Gleichman in dc tiende macht, geen openbare zitting van ons Lagerhuis bijeen trommelen. Zeer-buiteDgewone om standigheden, waarvoor God ons moge bewaren, natuurlijk daar gelaten. Behalve het nieuws uit Durazzo, en de nog steeds onverflauwde belangstelling voor al wat wijlen Thomson betreft, is er eigenlijk weinig, dat, in deze dagen, wezenlijk „trekt". De Roode Kruis-ambulances zyn naar de Oost vertrokken. De Prins gemaal maakt zich gereed om den 3en Juli per „Zeeland" zijn tocht naar de Noordsche landen te maken. Op 30 Juni krijgt Groningen het officieel bezoek der Landsmoeder. Grootere en kleinere sport-feesten volgen elkaar op. In de Hofstad hoort men reeds de eerste „klanken" van het naderend Artisten-sportfes- tijnpendantvanhetAmsterdamsche. De „crimineele rubriek", alsmede die over het „barbaarsche Nederland" brengen dagelijks treffende staaltjes voor de liefhebbers van dezen kost... Men krijgt allerlei botsingen tusschen politic en burgerij, - en telkens weer gevoelt men, hoè noodig eene duchtige reorganisatie, schoonmaak, op dit gebied is, in samenwerking met de adviezen der Tucht-Unie en eene zuivering in sommige politie korpsen van het brave Patria Ingezonden Mededeeling. BLIKGROENTEN, Vruchten in flac., Geleiën, Jams, Tafelzuren en Limonades zijn zuiverder et smakelijker en toch niet duurder dan andere prima merken. Du geneeskundige Commissie Prof. Dr. P. RL'ITfNGA, Prof. Dr. R. K. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, ii-«^-leeraren aan de Amstcrd.Universitci t, geofl U de meest mogelijke garantie voor hygiënische behandeling en zuiverheid dor artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen Amsterdam. Een en ander wekt, zeer zeker, belangstelling in verschillende en ook wel van elkaar afgescheiden sferen onzer maatschappij. De ellende der exami nomanie is nu algemeen, en wanneer gelijk ook wel ge schied is - uitlekt, dat er „foutieve opgaven" aan de ongelukkige slacht offers zijn gedaan, dan jubelen allen, die heelemaal - of haast gezakt zijn En zy roepen „Nou, Pa..." Óf: „Nou Ma..." Of: „Nou, Lize, Annie, Trudc, Gijs, Karei, wat hèb ik gezegd 't fs valsch gegaan Ik zou er met glans zijn gekomen hoor En de tijding der „foutieve opgave", - zij brengt vertroosting in sommige harten van teleurgestelde vaders, moeders; van verontwaardigde aan slaande schoon dito's Van bedroef de „aanstaanden", galanten, officiers verloofden, die reeds droomden van heerlijk succès, van engagement- diners, van wandelingen in den maneschijn, van jaloezie-ontvlammen de verlovings-kaarten Dat alles, en nog veel meer, heeft de ellende der zoroersche exami- nomanïe op haar zeer-elastisch ge weten De onverwachte dood van den senator J. D. baron Van Wassenaer Zelfs komen nu en dan schilders van den vasten wal om op Texel landschappen of vergezichten te maken. Als eene opmerkenswaardige bij zonderheid kan nog vermeld worden, dat Texel bijna geregeld eiken zomer bezocht wordt door een of meer ge fortuneerde Engeschen en Franschen, die hier tijdelijk vertoeven, hetzij om de planten en de vogels, waaraan het eiland bijzonder rijk is, te be- studeeren, hetzij om hun lust in het jachtvermaak bot te vieren. Ook komen iu de laatste jaren vele Duitschevs hier aan de bad plaats vertoeven. HOOFDSTUK XV. Den Burg. Den Burg is de hoofdplaats van Texel en verreweg het belangrijkst van alle dorpen. De centrale ligging maakte deze plaats boven andere ge schikt als hoofdplaats. Zij is tevens de eenige marktplaats van het ei land en het middelpunt van geestes beschaving. Do naam Den Burg of Burg (Burgt, Burcht) schijnt afkomstig te wezen vaD het woord burcht slot, kas teel, verstrekte plaats.) De Romeinen, die omstreeks 54 v. Chr. in deze landen kwamen, schijnen zich ook van Rosande, zal zeer zeker niet eene ontroering hebben gewekt, te verge lijken met die, welke Thomson's dood berokkende. En ook de kring, welke door deze droeve tijding zal geschokt zyn, hy is veel kleiner. Toch zullen er zijn, die door het bericht van dit overlijden dieper zullen getroffen zijn dan sommigen ver moeden. Niet slechts wijl de heer Van Wassenaer van Rosande, de oud- zeeofficier, die als zoodanig herinne ringen van groote toewijding en ook van bekwaamheid achterliet - in elk ambt, door hem bekleed, zich be toonde een man van ijver en plichts besef, zich geheel gevend, naar de volle mate zijner krachten, aan de functie's, door hem aanvaard. Maar ook wijl deze drie-en-zestig- jarige man was het beeld van robuste, forsche physiek kracht. De jager, de sportsman, wiens lichaam gestaald was door de sterkende lucht van zee en bosch... nog Vrydag j.1. zat baron Jan Dirk van Wassenaer in den Senaat in het bankje naast zijn pas van het Parlement naar den Senaat verhuisden broeder. Een figuur van bloeiende gezondheid, frissche blos op de wangen, van forschen lichaamsbouw en met stalen spieren. De type van den landedelman, die zich tegen het ge vaar van lichamelyke verslapping, door de grootestads-lucht en het luxe leven, heeft weten te hoeden. Eene „reincarnatie", zou een theosoof zeggen van een dier boutige mid- deleeuwsche ridders en baroenen, wier vuist niet zonder reden geducht was De tijding dat zulk een plotseling door den wreeden zeisman, over wien ik 't onlangs had, met een forschen slag is neergeveld Ook hen, die „maling hebben" aan „adellijke han zen en hooge meneeren", zou Jan Adam Kegge 't uitdrukken - zullen erkennen, dat ze dwingt tot het toeven bij een „rustpunt", ookdewoelig- sten en meest-onbesuisden onder ons... Mr. Antonio. Schaakrubriek. Probleem No. 66, van J. SLATER. Wedstrijd-Probleem. Wit begint en geeft in drie zetten mat. Zwart, abcdefgh Stand der Stukken. Wit: KeG, Ta2 en g2, Lal en pionnen d5 en e2. ZwartKe3, pionnen dG, e-5, g3 en g4. Oplossingen worden ingewacht onder motto „Schaak" tot uiterlijk Vrijdag 3 Juli a.s. aan het bureau dezer courant. Oplossing probleem No. 65, van E. BRUNNER. 1. Pd2 -c4 waarna mat volgt. Goede oplossingen ontvangen van H. de Vries, J. Verheus, Dr. J. Chr. Reeders, Baert, H. Willemse, J. Sikkink, M. Smit, IJ. Reidsma, J. Mienis, R. Roelofs, M. Muije, N. Muts en H. Zegel, allen te Helder en B. B. Nanning te 's-Gravenhage. Probleem no. 64 werd ook door H. Willemse juist opgelost. op Texel opgehouden te hebben. Deze stichtten allerwege in het land burch ten of kasteelen, waarin krijgsvolk gelegd werd, teneinde de bewoners dezer landen in bedwang te houden. Aan zulk een burcht of Romeinsch kasteel schijnt Den Burg zijn oor sprong en zyn naam te danken te hebben. De plaats schijnt in vroeger tijden omringd geweest te zijn door poorten, schansen en wallen, waarom heen eene breede gracht zich bevond. Er zijn schrijvers, die de meenicg toegedaan zijn, dat de Romeinsche veldheer Drusus, die hier te landde omstreeks Christus' geboorte ver toefde, de stichter van Den Burg is. De poorten, waarvan sprake is, be vonden zich waarschijnlijk (en 't is thans nog wel merkbaar) op de vol gende plaatsen: 1. Tusschen het Weeshuis en de Weverstraat. 2. Bij het tegenwoordige hotel De Zwaan". 3. In de Binnenburg. Of er meer poorten geweest zyn, valt niet met zekerheid te zeggen. De Burgwal is waarschijnlijk nog een overblijfsel van de vroegere wallen, evenals de Burgsloot van gemelde gracht. Omstreeks 1400 vindt men Den O AUau 1861. Plaatselijk kampioenschap. Over de achtste partij, welke een buitengewoon spannend verloop heeft, is reeds twee avonden gespeeld. Geus zette er alles op om deze party en daarmede het kampioenschap te winnen. Dit had hem noodlottig kunnen worden, daar zwart (Dr. Reeders) plotseling een verrassende zet deed, waardoor wit's aanval uit eenspatte. Wit zette echter moedig voort, spande allerlei strikken welke echter steeds door zwart ontwekeu werden, totdat juist bij het afbreken der partij wit het geluk gunstig was. Zwart liep niets vermoedend in een mooi gelegd valletje, waaruit het zeer moeilijk zal zijn te ontsnappen. Met spanning wordt dan ook de uit slag dezer partij te gemoet gezien. Oplossingwedstrijd. Met deze rubriek loopt onze op- lossingwedstrijd ten einde. De volgen de week brengt ons de oplossing wie de gelukkige winnaar is van het, door den Uitgever dezer courant voor de schaakliefhebbers beschikbaar ge stelde, fraaie schaakspel met bybe- hoorend schaakbord. Daar het te verwachten is dat meerdere oplossers het maximum aantal punten zullen behalen, zal waarschijnlijk het lot moeten beslisseu. Deze loting zal alsdan Zaterdag 4 Juli a.s., des avond3 ten 7 uur, plaats hebben aan het bureau der „Helder- scheCourant". Belangstellenden onder de oplossers kunnen hierbij tegen woordig zijn. Als laatste opgave in dezen wedstrijd geven wij een driezet. Voor de juiste oplossing hiervan wordt drie punten genoteerd. liet hier volgend lijstje geeft liet aantal punten aan, door de deel nemers tot hiertoe behaald. 1 NAMEN •Z B 4 s 4 der deelnemen 8 'A z z 1H J. Verheus 2 2 4 2 2 2 14 Dr. J. Chr. Reeders 2 2 4 2 2 2 14 Baert 2 2 4 2 2 2 14 J. Sikkink 2 2 4 2 2 2 14 R. Roelofs 2 2 4 2 2 2 14 M. Midje 2 2 4 2 2 2 14 M. Smit 2 2 4 2 2 2 14 H. Willemse 2 2 4 2 2 2 14 H. de Vries 2 2 4 2 2 2 14 IJ. Reidsma 2 2 4 2 2 2 14 N. Muts 2 2 4 2 2 2 14 B. B. Nanning 2 2 4 2 2 2 14 H. Zegel 2 2 4 2 2 2 14 J. Mienis 2 0 4 2 2 2 12 S. Jellema 2 2 0 0 0 4 C. J. Taaie 2 2 0 0 0 0 4 J. W. Langerveld 2 2 0 0 0 0 4 J. Loovenstijn Jr. 2 2 0 0 0 0 4 C. Nanning 2 2 0 0 0 0 4 Mej. S. Dijkstra- 0 2 0 0 0 0 2 Wedstrijd te Utrecht. Do uitslag der Hoofdklasse Groep A van den nationale» wedstrijd teUtrecht op 9 en 10 Mei j.1., is eerst thans bekend. Door den scheidsrechter Jhr. D. van Foreest is de partij Olland - Fick voor Dr. Olland gewonnen verklaard. Zoo dat Dr. Olland en K. Geus ieder tioee punten behaalden. Door loting won nu Dr. Olland den eersten prijs en K. Geus den tweeden. INGEZONDEN. Oe J. A. Schtfnthaierstichting en de Loterij te den Haag. Ondergeteekende verzoekt beleefd plaatsing voor het volgende, waarvoor bij voorbaat hartelijken dank. WatisdeJ.A.SchOnthalerstichting? Deze vereoniging dankt haar naam aan don man, die lange jaren aan het hoofd gestaan heeft van den Ned. Slagershond, en oen belangrijke som disponibel stelde voor een goed doel. Het doel der vereeniging is, kin deren van leden van den Ned. SI. Bond, voor wie het noodig of nuttig is, eenigen tijd in een andere luchtstreek te laten doorbrengen, daartoe in de Burg reeds vermeld als hoofdplaats van Texel. Het oudste raadhuis of gemeente huis, dat nog in de herinnering is bewaard gebleven, stond ongeveer op de plaats, waar thans het in 1896 gebouwde hotel „Texel" staat. Dit raadhuis dagteekende van het jaar 1611. In het jaar 1841, dus ruim 50 jaar geleden, is het tegenwoordige raad huis gebouwd. Het tegenwoordige Algemeen Wees huis was voor 1572 een klooster (nonnenklooster). In 1573, toen dit klooster verlaten was, werd aan den Prins van Oranje verzocht het gebouw tot een wees huis in te richten, hetgeen toege staan werd. Volgens het algemeen gevoelen en overeenkomstig de overlevering gin gen de in dit weeshuis opgenomen kinderen ongeveer tot het begin dezer eeuw gekleed in half groene en half zwarte stof, en hiervan schijnt het aloude gezegde: „Groen en zwart „Is Texelsch in het hart" afkomstig te zijn. Zooals de geschiedenis des vader lands vermeldt, heeft het weeshuis eenmaal tot gevangenisverblijf ge strekt aan de gravin Ada van Holland (1203), die door Willem I, haar oom en broeder van Ada's vader Dirk VII, gelegenheid te stellen. Zij tracht dit doel te bereiken: a. door bet verkrygen van een of meerdere' stichtingen, ten behoeve van do bedoelde kinderen; b. door zulke kinderen voor haar rekening en onder hare verantwoorde lijkheid tijdelijk daarin te huisvesten. De vereeniging streeft naar de berei king van haar doel, onafhankelijk van eenige kerkelijke of staatkundige rich ting. Wie zou dat nuttige doel niet willen steunen? Alle slagers van ons land dragen een steentje bij, opdat die nuttige stichting spoedig tot stand moge komen. Wy wagen daarom een beroep te doen op de welbekende liefdadigheids zin van onze plaatsgenooten, overtuigd dat den Helder niet achter zal blijven. 15 en 16 Juli a.s. houdt de Ned. SI. Bond zijn jaariyksche bondsver gadering in den Haag. Bij die gelegenheid zal daar in een zaal van den Dierentuin voor dat doel een fancy-fair, benevens een tentoon stelling van de prijzen voor de ver loting plaats hebben. Prachtige en waardevolle prijzen zyn reeds aangekocht of disponibel gesteld, o.a. een koe, een kalf, een varken, een schaap, etc. etc. De kans om in deze lotery een pry's te winnen is zeer groot. Een ieder, die dus loten koopt in deze loterij heeft niet alleen kans om ééuof meerprijzen te winnen, maar steunt tevens een goed doel n.l. het heil van het herstellende slagers kind. Wie zou daar niets voor gevoelen? Welnu do prijs per lot is maar 25ets. Laat ieder, die instemt met deze nuttige stichting eenige loten koopen, ze zijn by iederen slager verkrijgbaar. Moge onze bede niet vergeefsch zijn, en moge den Heldor onder alle plaat sen van ons land een goed figuur maken. Namens het bestuur van het Held. Slagersfonds, A. J. H. van Haaben, Voorz. Uit een Gemeenteraads-verslag: „De beerzuigmaehine wordt den Raadsleden nu erg op het gemoed gedrukt." Ingezonden Mededeeling. RHEUMATISCHE PIJNEN. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van hel weer. Zij worden veroorzaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behooriyke werking der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pynen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wanneer de onzuiverheden zich eenmaal vast- genesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zoldon in staat om haar te verwijderen en in dien aan de nieren geen hulp ge boden wordt, hoopt het urinezuur zich meer on meer op. Do pijnen worden ondraaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de ge wrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels gaan vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om by het optreden van de eerste pyn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zy, dat deze- organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en ge regeld het urinezuur uit het lichaam afvoeren. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bie-Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. naontv. van postwissel II f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (47) naar Texel werd gevoerd, om haar tydeiyk onschadelyk te maken, daar zy, evenals Willem, naar de grafe lijke waardigheid dong. Zy overleed het volgende jaar, en haar lijk werd naai- Middelburg getransporteerd. Door anderen wordt beweerd, dat zij van Texel werd gevoerd naar het Hof van Koning Jan van Enge land. De Hervormde kerk, die zeer hoog staat, is gebouwd omstreeks 1480 en is dus meer dan 400 jaar oud. Het in 1896 gebouwde hotel „Texel" is een der fraaiste gebouwen, zoo niet het fraaiste van het geheele Noorderkwartier van Noord-Hol land. De fraaie beschilderde wanden, ver sierd met keurige landschappen on andere tafereelen, trekken ieders aandacht. Den Burg ligt vrijwel in het midden van het aloude Texel (zonder Eier land). Alle hoofdwegen van Texel komeu in de hoofdplaats samen. De Weverstraat noemt men wel eens de „Renteniersstraat". De beide pleinen (Groeneplaats en Steenenplaats) zijn versierd met hoog geboomte. Het Park is een sieraad van het dorp. Het voorkomen van Den Burg is, wegens den gezellige» bouw der huizen en den aanleg dei- straten, geheel dat van een kleine stad. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1