OPRUIMING A. VEEN, 98. PUBLIEKE VERKOOPING KUNSTTANDEN. PUBLIEKE VERKOOPING van onze bekende SOLIDE GOEDEREN, Jong Holland" Salon-Ameublement Dinsdag 30 Juni1914 „Casino"-Eeliouw. Groot Concert Drie KINDERKAPJES en -HOEDJES Bericht van de Eerste Heldersche Stoommelkinrichting Abonnementsprijzen LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroop: Woonplaats: Van: Gel.: WedJ'.Boogoard, zd., Brouworatr.48, Loouw., D.G. J.G.v.d.Waag-v.Dam, zd., Hoogstr. 88, Utrecht. F.F.H.Bruning,krp.-8L, v.d.H.str.20, N.II.vootR.C. R.Ennlnga, srgt.-mont.,Trompstr.20, A'dam, N.H. H. J. IleiJmans, marinier, Gasstr. 2, Lelden, R.C. P.J.T.Kri8tel, loodg„ Breowatorstr. 53,A'dam, G.H. Vocks,os8.-post., Prinsenstr. 1, Emmen, - VERTROKKEN Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: W. T. v. d. Vllos, arbeider, Onrast 4, Zjjpo, N.H. li. Gerdlng, mach., RuUterstr.28. Loosduinen, G. Kalf, werkman, Vischstraat 80E, Texel, Oer. J. Nyman,gepd.,P.Krugerstr.22, Haarlem, N.H. J.Schol, klerk R.W.. Spoorstraat 80, A'dam, .1. J.du Mee. klork, Zuidstraat 19. A'dam, J.Commandeur,arbr., l'oldorw.8, Enkhuizen, B. v. Sloten, zonder, Koegras 168, Brummen, Wcd.M.E.Palm, zd., Stationsstr.9, Oldenzaal, A. Tibboel, ass.-post., Ruijtcratr. 44, 's-Hagc, R.c. H. KeUzer, werkman, Gasstr. 24, Alkmaar, - C.A.Bonder,gegag.O.-l.niil.,Mid.atr59, A dam, N.H. H.P.Oldenhof, modistc, Kanaalw. 104, Apeld., P. Dol, werkman, Westgracht 28, Velson, P. v. Werdt, kapt. marylIoofdgr.S, Utrecht, Geen. T'. K. E. Kcnnody van Dam, mach. K.M., Kanaalw. 116, A dam. N.H. .T.Smits, timmerm., Scliagenstr. 77, Haarlem, 1LC. C. W. Scheffcl, matroos-schoenmaker, Wilhelm.dw.str. 6, 's-Hago, v. Geelkerken, kellner, Hoofdgr.8, Utrecht, N.H. M.M.A.v.d.Post-Kok.zd., Ruuterstr.14, A'dam, Wed. JNio, zonder, Hoofdgracht 18, N.Schans. C.A.Kulpors, srgt.-st., Dlaconlcstr.lS.R'dam, RA. E.A.v.Welv,kap.-kwart.m.,Ank.p.87,'s-lIago, N.H. J. de Klerk, sergt. mar., Rozenstr. 64, R'dam, MARINE EN LEGER. BU de Koninklijke Marino-Reservo z(|n do navolgende mutatiön gelast: onthoven van hunne plaatsing wegens het 6lndigen van den voorgeschreven oefoningstUd: adelborst der le klasse W. C. Scliimmol van Hr. Mfl. Bellona op 2 Juli; buitengewoon adelborsten K. V issor, P. Har des, P. Reurslag van Hr. Ms. Atjeh oj> luitenant ter zi W e s t p 1 e i n. Doolhof, J. 08ieck. Zeppelin, D. J. van Dam, Draaimolen, D. J. van Dam. liiichtschommel, N. van Dam. Lustig wiel, J. Kunkels. Panorama, Dubbelboer. Panorama, van 't Santvliet. Verder kramen, als W. Loggen, Th. van "Wellj, Coppejans enz. Rijks Marinewerven. De inet 1 Juli a.s. bij 's Rijks Marinewerven ingevoerd wordende en reeds door ons medegedeelde arbeidstijd wordt, wat betreft den Zaterdag gewijzigd als volgt: van 7 uur vóór tot 2 uur nam. met schaftijd van 11-11 Va "ur. Uitbetaling loon nam. 2 uur. Programma van liet Concert to geven door het Stafmuziekcorps der Kon. Marine in het Park achter het Paleis, op Zondag 28 Juni, aanvang 4 uur. 1. Maruho Militaire, Herrman. 2. Ouverture „Zampa", Ilerold. 3. „Trilumo am Bosporus", Valse Oriüntale, Sabathïl. 4. „Serenade Hongroise", Wesly. 5. Fantaisie a.d. Op. „Dor Bajazzo", I.eoncavallo. 6. Valse lente. Gillet. Parade Militaire, Massenet. 7. „Au dor schönen grünon Murr" Marscli, Toft. gedetacheerd Juli; je dor 2o ldasse J. ti i Van Spi boord 1 r. Ms. Hofrlng .n Van adelborst dor le klasse J.Hamersma Galen op Schorpioen op 1 Juli; luitenant ter zee der 2e klasse J. J. Morot, 4 Juli geplaatst aan boord vnnllr.Ms. Van Spevk voor oono oefening van drio achtereenvolgende maanden adelborsten der le klasse W. van Homort, 11. Jonkman, L. den Hoodt en J. Sclioehuizon. 1 Juli geplaatst aan boord van Hr. Ms. Atjoh tot het medemaken van eeno oefening van zes achtereenvolgende maanden buitengewoon adelborsten J. J. Vuyk en J. -van Knik, 1 Juli geplaatst aan boord van Hr. Ms. Atjeh tot het medemaken van eeno oefening van drio achtereenvolgende maanden machinist A. van Joolon, 1 Juli geplaatst boord van Hr. Ms. Koningin Emma tot het medomakon van oono oefening van 21 achter eenvolgende dagen. Do officier van gezondheid der lo klasse S. Citroen is bü Kon. besluit van 18 Juni 1914, No. 61, mol ingang van 29 Juni 1914 tor be schikking gesteld van den Min. van Koloniën, teneinde ln Ned.-IndlO gedurende een worden werkzaam gesteld ten behoeve slrydlng van de pestziekte aldaar, en wordt op 29 Juni a^. aan boord van Hr. Ms. Gelderland veryangon door den ofllcior van gezondheid der 2e klasse H. C. A. Detmar, thans dienende bi) het Marine-hospitaal .uiur, IIIU11D UiUll o Willemsoord. Tijdstippen van varzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö Verzendingsweg. Por: Ti)dsl.der laat. busl. a/li Postk. 30 Juni ...91 Juli 10 en 24 zeepost via Amsterdam zeepost via Rotterdam Holl. mail via Genua Holl. mail vla Marscillo Fran. mail via Marseille (v. Atjeh, Sumatra's Westkust en Benkoe- Iod, alleon op verlan gen dor afzenders). Dultsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo Eng. mail via Brindlsi 3onl7 Juli Holl. mail vla Genua 80 Juni Holl. mail vla Marseille 7 en 21 Juli (alleon op verl. d. afz.) Fran. mail vlaMarsoille Dultsche m. via Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Holl. mail via Genua Holl. mail via Marsollle (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail via Marseille (voor Atjeh alleen op verlangen d. afzond.) Dultsche m. vla Napels Naar Guyana (Suriname) eiken Yr(|d. 80 Juni 7 on 21 Juli I via Queenstown mail via Southampton (alloon op verl. d. afz.) mail via St. Nazairo Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba zeepost via Amsterdam 2 on 16 Juli 6J36 'si mail via Southampton eiken Dlnsd. of QueenBlown en Vrijdag 3.40 's n. mail via Hamburg (alleon op verl. d. afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba zeepost vla Amsterdam 2 en 16 Juli 6.66's (alleen op verl. d. afz.) mail via Engeland 29 Juni 0.65 's Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. PLAATSELIJK NIEUWS. - Blijkens bij het Dep. van Marine ontv. bericht zijn Hr. Ms. torpedo booten „G 6" en „Pangrango" 23 dezer te Hellevoetsluis teruggekeerd en is Hr. Ms. pantserschip „Heems- kerek" dezer te St. Vincent aange komen. Hr. Ms. „Noord-Brabant" is 25 dezer te Algiers aangekomen en 26 dezer van daar vertrokken. Ontploffing op de „Noord-Brabant". Aan boord van Hr. Ms. „Noord- Brabant" had eene ontploffing plaats in het kolenruira, waardoor niet levensgevaarlijk verwond werden de officier-mach. B. Verheij en de kor poraal-stoker E. Timmers. Eerstge noemde is in het hospitaal te Algiers opgenomen. Uitslag der verkiezing van een lid voor don Gemeenteraad op Donderdag 24 Juni 1914. District H. Aantal kiezers 1080. Uitgebracht 042 stemmen. Van onwaarde 20 stemmen. Hiervan bekwamen: W. C. van Breda (R.-K.) 274 stemmen. A. W. Michels(S.D.A.P.)242 J. H. Staalman (C.-D.) 96 Herstemming tusschen de heeren: W. C. van Breda en A. W. Michels. De herstemming zal plaats hebben op Vrijdag 3 Juli a.s. Kermisvermakelijkheden. N. Kerkplein. Schouwburg, H. ter Hall- Ha venplein. Cirkelspoorbaan, R. Reisbermann. Aeroplane, A. Benner. Stoomcaroussel, H. Wolfs: M ol e n p 1 e i n. Boignetskraam, L. Hoefnagel, olgfc. Specialiteiten theater, J. Klein. Western ontving er een millioen en tal van andere spoorwegmaatschap pijen voerden het artikel aan, terwijl zelfs hoeveelheden komen uit Noord- Frankrijk en in tijden van groote droogte ook uit Ierland. Verleden jaar werd in de havens van Londen geland 2V2 millióen ton graan, meer dan een millioen ton tarwe, 360.000 ton bevroren vleesch, 250,000 ton suiker, 700.000 pakken bevattende 32.000 ton thee, 29.000 ton koffie, 20.000 ton cacao, 10.000 ton arrowroot, sago en tapioca en van dat alles was het overgroote percentage alleen voor Londen be stemd. BUITENLAND. De Parijsche rookers, die niet gesteld zijn op de peperdure maar slechte lucifers, die de vaderlijke Fransche regeering hun verkoopt, maar liever sigaar of sigaret met eeD automatisch toestelletje aansteken, mogen zich op het oogenblik ver- heugeu in de bijzondere belangstelling der autoriteiten. Ook van die aan stekers moet n.1. belasting worden betaald, er zijn er echter duizenden bij duizenden in gebruik, die het metalen plaatje niet vertoonen, uit hetwelk moet blijken, dat de eigenaar zijn tol aan den fiscus heeft betaald. Woensdag j.1. werden nu honderden rookers op straat aangesproken door allerlei zeer onschuldig uitziende detectives, die na een kort onderhoud den aangesprokene vriendelijk ver zochten zich met ben even naar het naastbij gelegen politiebureau te be geven. En daar bleken dan de lief hebbers van de herba nicotiana bijna zonder uitzondering in het bezit te zijn van een aansteker zonder be lastingplaatje, met het gevolg, dat zij gedagvaard werden wegens ont duiking van belasting. Nederland als leverancier van Engeland. Engeland, of liever de verzameling groote en kleinere eilanden die samen het machtige Britsche rijk vormen, telt zijn inwoners bij vele millioenen. De hoofdstad, Groot-Londen, een we reldstad van meer beteekenis dan welke andere ook, heeft alleen meer inwoners dan ons gansche land. En al die millioenen hebben dage lijks hun voedsel noodig. Dit voedsel wordt niet voor 't grootste deel door 't eigen land geleverd. De Engelsche landbouw is voor zijn voeding af hankelijk van andere landen. Dag in dag uit worden in Londen groote scheepsladingen ingevoerd en de haven van Londen bloeit er door. De Times, het grootste Engel sche blad, geeft thans een overzicht van de ontzaglijke hoevèelheden voedingsstoffen, die worden ingevoerd. De Londensche corr. van ,,'t Hbl." geeft er een uittreksel uit en daaruit blijkt, dat in Engeland jaarlijks voor een bedrag van 3300 millioen gulden wordt ingevoerd. De grootste hoeveelheden levert Argentinië, n.1. tot een waarde van 420 millioen. Dan volgen Denemarken, dat in 1912 aan Engeland leverde voor ruim 258 millioen, en Nederland, dat voor byna 178 millioen invoerde. Uit deze cijfers blijkt, dat Neder land als leverancier voor Engeland een groote beteekenis heeft. Van de door dun corr. verder aan gehaalde cijfers noemen we nog de volgende. In 1908 leverde Nederland aan Engeland voor meer dan 15 millioen aan boter. In 1912 was dat minder, n.1. voor f7.704.000, dus ongeveer de helft, doch de invoer van kaas steeg in dat jaar hooger dan ooit, n.1. tot f 8.424.000. Het voornaamste product, door Nederlaud, was echter margarine, welke tot een bedrag van over de 40 millioen werd ingevoerd. In 1913 steeg het tot over de 45 millioen. Aan geraffineerde suiker werd ge leverd voor ruim 37 millioen. Aan varkensvleesch voor f 8.472,000, schapenvleesch f4.726.000, konijnen f480.000. Er zijn nog wel meer belangrijke cijfers betreffende Nederland te noemen, als fruit l'/s millioen, aard appelen f3.348.000, uien f 1.944.000, doch dit zijn vrijwel de voornaamste. Ook Java zendt heel wat naar Engeland. Zoo werd in 1912 van Java ontvangen voor meer dan 31 mill. aan ongeraffineerde en voor f4.368.000 aan geraffineerde suiker23.774.000 pond thee (f9.366.000); 8.801.000 pond peper (f 2.772.000)416.000 pond tapiocameel (2.052.000); 8356 quar- ters koffie (f 370.000), enz. Men ziet dat ons land en onze koloniën op de Engelsche voetdings- markt lang geen onbeduidende plaats innemen. Vau de ontzaglijke hoeveelheden, die Londen noodig heeft, krijgt men nog zoo eenigszins een beeld uit het volgende. Het eigenlijke Londen, 117 vier kante mijlen groot, met zijn 2000 mijlen straten en 650.000 huizen, is feitelijk maar een klein stuk van dat Grooter Londen, dat dagelijks eten moet, en vermoedelijk zou de stad voor niet langer dan een week genoeg voedingsmiddelen in voorraad hebben om de bevolking te kunnen voeden, als op een gegeven oogenblik opeens alle aanvoeren zouden ophouden. Van aanvoeren is Londen afhanke lijk. Neem maar 'n artikel als melk, die nagenoeg geheel, eiken dag, door de spoorweg-maatschappijen moet worden aangevoerd. Honderden boerderijen binnen een straal van 150 mijlen leveren aan Londen melk. De Great Western ontving verleden jaar aan haar hoofdstation te Londen ongeveer twee millioen melkkannen, bevattende 29 millioen gallons (één gallon is 4 Liter) melk, de South TWEEDE KAMER. (Vervolg van Woensdag 24 Juni.) Zooals wij nog even mededeelden, hield de heer Hugenholtz (s.d.a.p.) eene rede naar aanleiding van het wetsontwerp tot hervorming van het korps inlandsche schepelingen. Spr. begroet dit wetsontwerp met sympathie, doch heeft daarvan geen overdreven verwachtingen. Het aan tal Europeanen dat men daardoor overbodig zal maken, is slechts zeer gering, te meer waar de vloot bin nenkort zeer zal worden uitgebreid. Mocht de proef met de inlanders echter mislukken, dan zal men daar uit nimmer een argument kunnen putten voor een militie-marine. De opleiding aan boord van de „Koetei" vau inlandsche schepelingen heeft geen gunstige resultaten gehad en is daarom medio 1913 geëindigd. Toen kwam echter van Allerhöchste Stelle van minister Colijn, een bevel dat de proef moest gelukkenSpr. meent echter dat de landaard van den inlander hem niet geschikt maakt voor matroos. De onderofficieren klagen over het algemeen over diens gebrek aan energie en indolentie. Spr. zal echter niet tegen dit wets ontwerp stemmen, maar beschouwt het alleen als een voortgezette proef. Immers thans ontbreekt nog de grond voor een afdoend oordeel. Spr. keurt echter af dat de ongunstige rapporten niet aan de Kamer zijn overgelegd. Hij gelooft ook niet dat de Regeering over gunstige rapporten beschikt. Voorts vraagt hij de werfagenten ge heel uit te schakelen, die de aan- brenggelden grootendeels in den zak steken. Laat men liever de zaak zichzelf laten adverteeren door de matrozen, die na volbrachten diensttijd in de dessa terugkeeren. Laat men verder niet de fout maken, die men te Helle- voetsluis bij de opleiding gemaakt heeft en waarop in het boekje van L' Honoré Nabei „Een goed woord voor onze Schepelingen" is gewezen, dat men nl. telkens aan anderen die opleiding opdraagt. Laten zij die te Makassar daarmede belast worden, hun levenswerk daarin vinden. Eindelijk verklaart spr. bedroefd te zijn over de passage ln het Voorloo pig Verslag, waarin wordt opgekomen tegen het in aanraking brengen van het Europeesche en het inlandsche element op de vloot, omdat van de Europeesche schepelingen een slech te geest zou uitgaan. Spr. teekent daartegen protest aan. Zaterdag en Zondag heeft hij te Helder de fees ten medegemaakt ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van den Bond van Minder Marine personeel en hij heeft toen bewon derd hoe in dat personeel een nieu we, betere geest is gekomen en deze lieden zich van beestachtigheid heb ben opgewerkt tot een beschaving, waarvoor ieder in deze Kamer den hoed kon afnemen. Spr. betreurt echter dat deze vrij zinnige Minister van Marine geener lei blijk van belangstelling op dezo feesten heeft gegeven. Vreest spr. dus niet voor besmetting van gees- telp®n aard, wel vreest hij voor vene rische besmetting. Spreker gelooft niet dat de afzon dering aan boord bevorderlijk zal zijn aan verbetering van deze inlan ders op sexueel gebied. Hij hoopt echter dat de Reg. dezen lieden een ruim verlof zal geven en bevor deren dat zij in het huwelijk treden. Zitting van Donderdag 25 Juni. Nadat de heer Rutgers (a.r.), die den vorigen dag zich eenigszins in correct heeft gedragen door bij wijze vau protest niet mee te stemmen waar het reglement van orde dat verplichtte, daarvoor ziju veront schuldiging heeft aangeboden, houdt de heer Duymaer van Twist (a.r.) een rede over de inlanders op de vloot. De heer Duymaer van Twist dan is niet gerust, dat er een vol doende toeloop zal zijn van inlandsche schepelingen. De positie van den in- landschen schepeling zou volgens de plannen van de regeering belangrijk minder zijn dan die van den Europeaan, ook wat bezoldiging betreft. De regee ring beschouwt hem blijkbaar als minderwaardig. Ook de hervormings plannen der regeering zijn spr. niet zeer duidelijk. Hij vraagtwat zullen de kosten zijn als het stelsel der regeering in werking treedt en er 2500 inlandsche schepelingen komen, dus ongeveer 1200 meer dan thans Ook de heer Bicchon va nIJs el- ra o n d e (c.h.) waarschuwt tegen het stelsel. Veel beter ware te letten op de kwaliteit. De heer Hugenholtz, aldus de M i- nister van Koloniën, de heer P 1 e y t e, heeft de schets van den Minister geplaatst in een verkeerde lijst. Zeker is het de laatste jaren minder vlot gegaan met de aanvulling van het Europeesch personeel, maar de aanleiding tot de voorgenomen oprichting van de kweekschool to Makasser is een geheel andere. De minister wil daarmede de Indische rechtsgemeenschap opvoeden tot zelf standigheid, en de inlandsche sche pelingen vormen tot een kern van behoorlijke burgers. De Minister logenstraft de bewering, dat deze school het bestaande tekort niet zou kunnen aanvullen. Integendeel, er zou een overschot komen. De inlan der is een zeer goed schutter en kan tot goed kannonnier gevormd worden. De proef zal beslist gelukken, de minister staat daarvoor borg. Bij de inlanders is veel animo. De regeering heeft het ernstig voornemen het buiten de wervers te stellen. Er wordt getwijfeld of van de inlanders bruik bare schepelingen te maken zijn, maar de inlandsche artsenscholen, de opleidingsscholen voor onderwij zers bewijzen hoeveel er van den inlander te maken is. En wat die minderwaardigheid betreft als blijkt, dat aan inlandsche schepelingen dezelfj de waarde is toe tekennen dan aan Europeesche dan zal de minister ze op hetzelfde niveau brengen. Na re- en dupliek wordt het wets ontwerp aangenomen. Verder, werden de debatten geopend over een wetsontwerpje inzake het beroep op beslissingen van de Rijks- verzekeringbank aangaande de ouder domsrente. Op 't oogenblik worden er, in ver band met de beslissingen der Rijks verzekeringsbank op de 105.000 aan vragen om een rente krachtens art. 369 der wet-Talma, honderdtallen beroepen ingesteld bij de verschil lende Raden van Beroep. Deze doen daarop uitspraak. Maar van hun uitspraak is weer beroep mogelijk op den Centralen Raad. Het spreekt nu van zelf, dat het lang zal duren eer de Centrale Raad in de honderd tallen gevallen, die hem worden voor; gelegd, definitief uitspraak heeft gedaan. De minister stelde nu dit voor Wanneer een Raad van Beroep zal hebben beslist, dat aan iemand, in afwijking van de beslissing der R. V. B., rente zal worden uitgekeerd krachtens art. 369, of eenhoogere rente, zal deze uitspraak van den Raad onmiddellijk van kracht worden, ook al gaat de R. V. B. in beroep bij den Centralen Raad. M. a. w.70-jarigen, die volgens uit spraak van een Raad van Beroep recht op rente hebben, zullen de rente direct krijgen, en beslist dan later eventueel de Centrale Raad, dat de rente niet wordt toegekend, dan wordt verdel' met de uitkeering op- gehouden. De minister stelde dit voor, om hen, die in behoeftige omstandig heden verkeeren, niet gedurende langen tijd zonder rente te laten. Het is een humane, rechtvaardige be paling. Hiertegen meende zich de heer Rutgers (a.r.) te moeten verzetten, hoofdzakelijk op juridieke gronden. Ook de heer Kooien (r.k.) heeft een principieel bezwaar tegen dit ontwerp. Daarentegen verdedigt de heer S a n- n e s, (s.d.a.p.) het voorgestelde wetje, dat in een noodtoestand voorziet. De 70-jarigen worden thans tenminste niet de dupe van den achterstand. Het eenige nadeel, dat het Rijk ervan hebben kan, is eventueel een zeker bedrag aan uitkeeringen kwijt te zijn. Dat moeton we er voor over hebben. Die juridische bezwaren weet spr. te ontzenuweu. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer T r e u b verdedigt zijn ontwerp, en het gevolg is, dat het met 40 tegen 28 stemmen aangenomen wordt. Vóór de linkerzijde (behalve de heer Rink) en de heeren Do Geer en Lohman van rechts. De heer Kleerekoper (s.d.a.p.) die oorspronkelijk eene interpel latie wilde richten tot den minister inzake spoorweg-ambtenaren, die ge meenteraadslid worden en aan wie de maatschappijen het noodige verlof weigeren om deze functie te kunnen waarnemen, en die genoegen heeft genomen, gezien de „vacantie stem ming" der Kamer, die naar huis wilde, met eene enkele vraag, vraagt den minister of deze bereid is zijn invloed aan te wenden bij de Staatsspoor, dat hieromtrent eene voorloopige regeling getroffen wordt, waarvoor de minister zijne mede werking toezegt. Daarna was het afgeloopen. De Kamer is op reces. om te komen tot hot verkrijgen van een los- on laadplaats aan het spoor, daar dit hier toch zeker zeer noodig is. Door het bestuur zal zooveel mogelijk worden gedaan om verbete ring te krijgen in al deze genoemde toestanden. Hierna werd de vergadering, met een woord van dank aan de aan wezigen, door den Voorzitter gesloten met den wensch dat op een volgende vergadering watineor leden aanwezig zouden zijn. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK. Helder, 25 Juni 1914. Geachte Redaktie. Vergun mij een weinig plaatsruimte voor o. s. Bij voorbaat mijn dank. Uit uw blad mocht men vernemen, dat Zondag 28 Juni het Heldersche Sportterrein officieel geopend wordt, en wel met een voetbalmatch van 2 vereenigiugen buiten deze gemeente. In gemoede vraag ikis dat nu de opening van ons Heldersche Sport terrein Had dit nu niet op andere wijze kunnen geschieden Zijn er geen Gymnastiekvereenigingen meer in den Helder? Of is Sport in den tegeuwoordigen tijd uitsluitend „voet ballen" Zie mijnheer de Redalcteur, al deze vragen kwamen bij mij op, toen ik vernam, de wijze waarop ons Hel dersche Sportterrein geopend zou worden. Een schoone gelegenheid was er "thans geweest, wat de Heldersche vereenigingen op het gebied van sport en lichaamsoefeningen hadden kunnen prestoeren, waarvoor vele leden dier vereenigingen beslist hadden mee gewerkt. Dan zou de opening van het terrein een succes geweest zijn, en had ieder sportliefhebber zeker het zijne daaraan bijgedragen. Voet ballen kan nu wel heel mooi wezen, maar ieder is daar nu juist niet van gediend, en had men voor eene officieele opening elk wat wils kunnen geven, en dan nog met krachten uit deze gemeente. Dan zou het eene waardige opening geweest zijn, van ons eerste Heldersche Sportterrein. Een Sportliefhebber. Koegras. Woensdagavond vergaderde in 't lokaal van den heer Marees, de ver- eeniging „Koegrasser Belang", welke vergadering door weinig belangstel lende was bezocht. Bij de opening sprak de voorzitter er dan ook zijn leedwezen over uit, daar dit een vereeniging is die toch zeker het meest voordeelig is voor den Polder Koegras. Na opening worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd, daarna werd het jaarverslag dooi den secretaris voorgelezen, waar alles, wat door de vereeniging was gedaan, haarfijn was aangeteekend, waarvoor den secretaris een woord van dank werd gebracht. Rekening en verant woording. De ontvangsten bedroegen f 379.96', de uitgaven f 173.03. Alzoo een batig saldo van f 206.93'. Welke rekeningen door de commissie van toe zicht werden nagezien en goedgekeurd. Bestuursverkiezingvacature J. Smit, gekozen J. Slikker Cz.aftredend J. v. d. Veer en J. de Vries, beiden her kozen. Bespreking Postbestelling. Reeds lang was door het bestuur in het oog gehouden een tweede bestel ling door geheel Koegras te ki ygen, in 't bijzonder voor de Duinstreek, daar wordt nog maar steeds eenmaal besteld, doch doordat er geen belang hebbende ter vergadering waren, zal getracht worden die op te sporen, om zoo gezamelijk met Koegras Belang die zaak verder af te handelen. Bij de rondvraag wordt door J. C. Slikker betreurd, dat de brievenbus aan de Kooi zoo maar stil is wegge haald getracht zal worden hem daar weer te krijgen. M. Jimminb zou gaarne zien, dat aan het Polderbe stuur verzocht zou worden dat verkiezingen van dat bestuur niet meer in den Helder, doch in Koegras plaats zouden hebbenen dat daar voor de geschiktste dag is Woensdag Door J. Bakker werd voorgesteld nogmaals te verzoeken een verlos kundige in Koegras te krijgen, doch doordat het vorige jaar datzelfde verzoek in den Raad metalgemeene stemmen is afgewezen, vond de ver gadering het niet noodig daar nog eens mee aan te komon, hoewel het zeker zeer noodig was, dat er een kwam. Door den heer Breemer werd gewezen op het onzedelijke langs het N.-H. kanaal, dicht bij den Helder, hetgeen soms verschrikkelijk is. Door J. Kossen werd nog eens over de watervoorziening gesproken, waar voor nog eens ernstige pogingen zullen worden aangewend. De heer de Vries besprak nog de mogelijkheid Advertentiën. Den 9en Juli hopen mijn ge- j liefde Ouders ARIE VAN ZANTE en MARIA ELIZABETH MULDER hun 40-jarig huwelijksfeest te her- denkon. Dat zij nog lang j spaard mogen blijven is de i 1 wensch van hun liefhebbenden Zoon JOHANNES VAN ZANTE. WINKELHUIS. Op prima stand te SCHAGEN een Winkelhuis te koop, voor alle doel einden geschikt. Franco brieven onder letter V, Bureau „Schager Courant", te Schagen. te koop aangeboden, w.o. 6 stoelen, 2 crapauds, canapé, bekleed met moquette, salontafel on massief eiken houten buffet met glas in koper gezet en geslepen spiegel voor den spotprijs van 1100.--. - Te zien, ook Zondag, Vrolikstraat 231, le Etage, Amsterdam. Juffrouw J. J. H. Essenberg is voor mij vroeger en thans onbekend. A. SCHELTINGA. Mevr. MOORREES, Stationsweg 13, vraagt met 1 Augustus a.s. een Keukenmeid. Gevraagd een flinke Dienstbode, f12.— per maand en verval. Adres: Hótel „DEN BURG". Wordt direct gevraagd een Broodbakkersknecht, Adres: VISSER, Brood- koek- en beschuitbakker, te Julianadorp. Gevraagd zoo spoedig mogelijk 2 Smidsknechts, bij C. BLOM te Helder. wegens opheffing van bedrijf van den Heer J. DUINKER, - op - 's namiddags 1 uur, op het erf aan de Breewaterstraat en aan de Diaconiestraat, van Chr. Gereformeerde Kerk D.V. ZONDAG voorm. 10 uur en 's ayonds 5 uur, Docent P. J. M. DE BRUIN, van 's-Gravenhage. ZONDAG 28 JUNI in den fraai verlichten TUIN van het „Casino"-Gebouw, door Afwisselend en na afloop BAL Entrée met inbegrip van Programma 15 cent. Aanvang 8l/2 uur. K. ACKEMA, Zaandam. Voortaan zitting te Helder lederen WOENSDAG van 10—11.30 en van 1—2 u. AdresStationstraat 11. Ondergeteekende heeft de eer zijne geachte cliëntèle te berichten, dat morgen, Zondag, dien dag zijn zaak aan de Hoofd gracht, wegens familieomstandig heden, na 12 uur gesloten is. W. C. VAN BREDA. Ondergeteekenden zul len van af 1 JULI hun tarieven voor ver loskundige hulp verhoogen. 't Laagste tarief zal dan zijn f_6 't hoogste f 12. N. KISKE, Kanaalweg 115. M. FILLEKES, Kroonstraat 3a. H. VEENTJER, Kerkgracht 30. E. MEINEMA, Spoorstraat 110. T alssteigerdeelen, planken, kortlingen, profielen, steigertouwen, kalkbakken, juffers of sparren, slijpstecnen, ladders, trappen, ramen, deuren, kozijnen, brandhout, enz. Voorts: Gereedschappen, als: platte schaven, kraanzaag, trekzaag, steekbank, mallejan, handkar, enz. Te bezichtigen daags vóór den verkoopdag. Deurw. W. BIERSTEKER. (wegens opheffing van bedrijf van den Heer J. J. SCHOEFFELENBERGER) - op - WOENSDAG 1 JULI 1914, voormiddags 10 uur, op het terrein aan den Plantsoenweg, naast het gebouw van den MATROZENBOND, van: Aannemersmaterialen, als: een zoo goed als nieuw dubbol- werkende kalkmolen, kalkmouwen, nieuwe steigertouwen on -deelen, kolders, ellens, kruiwagens, een partij brandhout, enz. enz. Te bezichtigen daags vóór den verkoopdag. Deurw. W. BIERSTEKER. Bad- en Zweminrichting in de Koopvaarders Binnenhaven van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dagelijks Geopend voor dames van 10 tot 2 uur, voor heeren van 6 tot 9 en 3'/2 tot 8 uur. Abonnement voor het geheele seizoen ƒ4. - p. persoon. Twee personen uit één gezin f 7. Vier 10.-. Losse baden0.20. Abonnement voor 10 baden 1.50. Zwemles v.1 pers. p. seizoen 2.50. Abonnementen enz. verkrijgbaar bij de boekhandelaars P. SPRUIT, J. C. DUINKER en aan de inrichting. Te koop een Winkelpui met spiegelruiten, zoo goed als nieuw. Adres I. L. van OS, Nieuwstraat 27. waaronder een groote partij Truien, Tricot-pakjes, Dames-ajour-kousen Sokken, School kousen enz. Dames-blouses, 74,. 109, 136 cent. van af 19 cent. Dames-schorten, witte flanel, prima kwaliteit, 17 cent. «Ie adres hiervoor is: ZIE DE ETALAGE. 99 Westgracht 31. Telefoon 241. Aangemoedigd door de groote aanvraag naar onze J hebben wij de eer onze geachte clientèle mede te deelen, dat wij van af 1 JULI a.s. zullen invoeren voor hen, die op gelijke tijden eene ongeveer gelijke hoeveelheid Boter betrekken le. bij geregelde afname van 2 6 K.G., thuisbezorgd: Juli 1914 67'/2 cent per pond. Augustus, September 72*/2 1 October 1914-1 April 1915 80 2e. bij geregelde afname van minstens 10 K.G. tegelijk 1 Juli-1 October 1914 67 Vs cent per pond. 1 October 1914-1 April 1915 77 V, Leege Boterpotten worden van huis afgehaald en gevuld terugbezorgd. Wij leveren uitsluitend NATUURBOTER, géén z.g.n. „goed- koope Boter" of „Mélange". Onze BOTER is zeer duurzaam, doordat ze MACHINAAL, EXTRA DROOG IS UITGEKNEED. Tevens berichten wij, dat van af 1 JULI ouze INSTALLATIE voor de bereiding van Karnemelk met Gort GEREED is, zoodat wij in staat zijn dit voedzaam en smakelijk pro duct dagelijks versch voortaan te leveren. Wij verzoeken beleefd onze artikelen uitsluitend door tusschenkomst van onze wijkbestellers te willen betrekken. Orders worden gaarne per post of per telefoon ingewacht. AANBEVELEND, DE DIRECTIE J. L. DÜKER. Wenscht U goede confectie tegen lagen prijs? Verzuimt dan niet gebruik te maken van de groote Zomeropruimlng bij G. BRAMLAGE, Weststraat 11. Alle gemaakte Heeren-, Jongeheeren- en Klnder- costumes met 20°'» korting i contant.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2