HELDERSCHE COURANT No. 4329 ZATERDAG 27 JUNI 1914 42e JAARGANG TWEEDE BLAD. Bultenlandsch Overzicht. De Parijsche ^brievenbestellers zijn weer aan het werk gegaan. Minister Thomson bewilligde in een onderhoud met hunne afgevaardigden onder voorwaarde dat de overigen weer aan het werk zouden gaan. Wat ge schiedde. De minister beloofde dat hij er bij den Senaat op zou aan dringen, dat de gevraagde verhoo ging werd toegestaan. De afgevaar digden namen hiermee genoegen en de staking werd opgeheven. De houding der regeering in deze vindt geen onverdeelden bijval en het is nog zeer de vraag of de Senaat aan de eischen der stakers zal toe geven. De stemming is op het oogen- blik normaal, vermoedelijk tot de stemming in den Senaat. De oud minister Thierry zal de regeering interpelleeren, welke maatregelen zij zal nemen om te verhinderen dat eischen der beambten het welzijn des lands benadeelen. In de Kamer verklaarde de minister van buitenlandsche zaken op een desbetreffende vraag, dat de regee ring het voorstel om belasting op te leggen aan de werkgevers die buitenlandsche arbeiders in dienst hebben, niet kan aanvaarden met het oog op de gevolgen, die de aan neming van dit voorstel,zou kunnen hebben. De rapporteur der marine-begroo- ling steldo in den Senaat voor het aantal pantser schepen te brengen van 28 op 33, tenèinde aan Frankrijk het overwicht in de Middellandsche Zee te verzekeren of althans zijne vloot even sterk te maken als die van Italië en Oostenrijk samen. Do Russische Doema heeft van den czaai' een pluimpje gekregen. Dat gebeurt ook niet alle dagen. De czaar heeft den minister-presi dent telegrafisch opgedragen deDoe ma dank te betuigen voor de vader landsliefde betoond door de aanne ming der wei Op de nationale ver dediging. Het telegram lokte luide toejuiching uit. De correspondent van de „Matin" seint uit Petersburg dat het als een goed Yoorteeken be schouwd wordt, dat de czaar een openlijk bewijs van belangstelling heeft gegeven in den arbeid der Doema, „het lichaam, dat zekere personen, die gelukkig minder in vloed hebben dan zij zich verbeel den", liefst zoo spoedig mogelijk zouden zien verdwijnen. De hofkliek wordt hier bedoeld. De Doema heeft zonder debat het voorstel aangenomen, waarbij de ministerraad gemachtigd wordt van 17 Juli tot het einde van het jaar den te krijgen invoer van steen kolen uit het buitenland voor staats- en particuliere spoorwegen toe te staan. Het amendement-ontwerp op de Home-rule wet ziet er uit zooals wij bij vermoeden reeds vermeldden. Elk graafschap in Ulster zal binnen drie maanden na het wet worden der Home-rule bill kunnen stemmen of het buiten die wet wil gesloten wor den. Dat geldt dan zes jaar waarna het Ryksparlë inent zal beslissen of de uitsluitingstermijn al of niet zal worden verlengd. De Lords zullen het ontwerp een tweede lezing eeven; ze willen er dus eens over praten. Dat is ten minste iets. Ze kunnen het nog amendeeren en dan terugzenden naar het Lagerhuis. Op die manier kan wellicht een schikking gevonden worden die Ulster èn het overige Ierland bevredigt. Koning Peter van Servië wil eeni- gen tijd rust nemen; hy verklaart ziek te zijn. In een proclamatie tot zijn onderdanen die onderteekend is door alle ministers zegt hij„Daar ik door ziekte eenigen tijd verhinderd zal z|jn het koninklijk gezag uit te oefenen heb ik besloten dat, zoolang mijn kuur duurt de kroonprins in m\jn naam zal regeeren". In Weenen meent men dat de koning weldra formeel zal aftreden - een vooruitzicht waarmee men daar alles behalve ingenomen is. De Italiaansche kamer heeft Don derdag van half tien 's morgens tot half elf 's avonds vergaderd tenge volge van obstructie der socialisten tegen het wetsontwerp op de finan- cieele maatregelen. 'tGing er warm toe; men schold en raakte handge meen. De bladen besloten slechts zeer korte verslagen te geven. De bemiddelaars voor Mexico zijn klaar met hun protocol. De voornaam ste bepalingen zijnHuerta treedt af zoodra in de conferentie met de aan hangers van Carranza een voorloopig opvolger is aangewezen. De voorloo- pige regeering zal verkiezingen uit schrijven Amerika erkent die regeering en eischt geen schadever goeding. De binnenlandsche aange legenheden moeten de heeren gene raals dan zelf tot orde brengen. Maai' dat zal niet zoo gemakkelijk gaan. De dollars van Huerta staan nog altyd 't hoogst in prtjs. Het wordt tusschen Turkije en Griekenland een wedstrijd in bewape ning. Griekenland heeft nu oók nog zes lorpedobooten en vier oudérzeèörs gekocht. Turkije schreef de Engelsche firma die haar dreadnoughts bouwt aan, te zorgen op 15 Juli gereed te zijn. In Frankrp bestelde het nog dertig watervliegers en twaalf aëroplanes. Het antwoord van Griekenland op de Turksche nota zal in verzoenenden toon gesteld zijn. Maar 't zal ook de vrees uitdrukken dat Turkije de ge geven beloften niet zal kunnen na komen 1 PLAATSELIJK NIEUWS. Van H. M. de Koningin-Moeder is bij het bestuur van het Algemeen Tehuis voor Militairen alhier een gift van f 100.— ontvangen ten behoeve van het bouwfonds van bovengenoem de vereeniging. De brigadier van politie J. Jansen zal 1 Juli zijn zilveren jubilé als politie-beambte herdenken. Bij het gister te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor3den stuurman groote vaart de heer G. J. J. Westers, leerling der zeevaart school alhier. Het pantserdekschip „Gelder land" is gisteren van de oefenings- reis in de Noordzee alhier binnen ge komen. Hr. Ms. „Heemskerck" is gis teren van St. Vincent vertrokken. Gedeserteerd. Van het pantserdekschip „Gelder land", Donderdag alhier teruggekeerd, van den oefeningstocht in het Noor den, zijn te Christiania vier en te Bergen twee matrozen gedeserteerd. De „Noord-Brabant." De speciale photo-redacteur van „Het Leven", die met de „Noord- Brabant" op weg naar Durazzo is, seinde gisteren uit Algiers aan zijn blad „Wy zijn gistei middag hier aange komen om kolen in te nemen en vertrekken hedenochtend. De groote kajuit wordt onder persoonlijke leiding van commandant Oudemans tot rouw kamer voor het stoffelijk overschot van overste Thomson ingericht. Ver moedelijk blijven wij slechts twee a drie dagen te Durazzo, waarna wij rechtstreeks naar Holland terug- stoomen en in IJmuiden binnenvallen. Nederlandsche officieren zullen te Durazzo, het lijk van hun kameraad aan boord brengen, terwijl onze re geering bij de aankomst van de „Noord-Brabant" te Amsterdam offi cieel vertegenwoordigd zijn zal." Volgens een bij het Dep. van Marine ontvangen telegram is de toestand der gewonden bevredigend. Vermoedelijk is ook do stoker Timmei' in het hospitaal te Algiers opgenomen. Het ontvangen telegram was in dit opzicht niet duidelijk. De „Matador". De oude monitor „Matadoj", lig gende te Hellevoetsluis is gisteren, bij inschrijving verkocht aan de N.V. scheepsslooperij „Holland" te Hendrik- Ido-Ambacht voor f 42.046.36. Overgang naar de Landweer. De miliciens, behoorende tot de lichting 1906 van het 21e regt. infan terie, gaan op 1 Augustus a.s. over naar de Landweer. „Helders Belang". In de onlangs door bovengenoemde vereeniging gehouden bestuursverga dering werd besloten een tiental zit banken te plaatsen en wel: 1 aan den Polderweg, 1 bij den Watertoren, 1 bij het Schuthok, 3 op den Dijk, 2 aan de Hoofdgracht, 1 aan den Huisduinerweg en by de Tuintjes. Postduif. Bij P. v. d. Kuijt, Wachtpost 2, is komen aanvliegen een postduif, met alluminium-ring, gemerkt 10 g P646. Terug te bekomen 's avonds tus schen 7 en 8 uur. Bioscoop Kanaalweg. Onder de extra-numuiers van deze week is wel de opname van de fees telijkheden van den Bond voor Minder Mari nepersonéel de meest i nteressante. Men ziet de verschillende momenten van de gebeurtenissen zeer duidelijk de aankomst van de oud-gasten aan het station, waarbij de ontzaglijke menschenmenigtè interessant is. Jam mer, dat eenige jongens de opname ontsierden door voortdurend met hun muts of pet te zwaaien ook zonder die beweging waren ze er wel als „levend" opgekomen. Zeer duidelijk is ook de opname van den stoet vóór het Bioscoop-theater genonj en Zondag morgen maar 't mooist is wel de onthulling van den gedenksteen. De operateur heeft de mooiste en pak- kendste momenten weten te kiezen en alles is zeer duidelijk. Mooi doen de Jantjes op de steenen balustrade. Een goede bekende van de „Helder- sche Courant" staat op den voorgrond. Overigens bevat het nieuwe pro gramma van deze week een aantal interessante nummersbehalve de „Heldersche Courant" (de Kinema- tografische) en fraaie gezichten van Tripolis, bevat het een groot nummer Op het Oorlogspadmet een boeienden inhoud en vele interessante opnamen, en twee komische nummers. „Marie wil een nieuwen hoed" is een geestige film, allerleukst gespeeld door een snoezige actrice. De werkelijk fijne geestigheid van deze film,die tegelijker tijk zoo echt natuurlijk is, maken dit kluchtige nummer tot een waarbij je inwendig je verkneutert van pret. Do manier waarop Marie's man zijn vrouw weet te verschalken is aller leukst, maar de wijze waarop hij ten slotte nog het loodje moet leggen is nog veel aardiger en de samenstellers geven blijk van veel vrouwentennis te bezitten. No^ eenige ex tra-nummers, waarbij een gekleurde film „Semiramis", Wis selen de andere nummers af. BINNENLAND. De oude stuivertjes. Wij brengen in herinnering, dat 1 Juli a.s. de oude stuivertjes heb ben uitgediend. Tot 1 Januari kunnen zij by de betaalmeesters worden inge wisseld. Het Hotel op den Dam. Naar de „N. Rott. Ct." verneemt, is de stichting van het nieuwe hotel op het midden Damterrein, te Am sterdam, thans verzekerd. De com binatie, welke zich met het bijeen brengen van het benoodigde kapitaal belastte, is daarmede thans gereed. Als directeur zal optreden de heer H. A. Fuhr, te Scheveningen. Het is de bedoeling een hotel café-restaurant te stichten volgens de laatste eischen, doch met matige prijzen. De architect van de combi natie, de beer Kromhout, is thans zoover gereed met de uitwerking van zijn plannen, dat vóór September de aanbesteding kan plaats hebben. Vleoschvergiftiging te Zoeterwoude. Dezer dagen deden zich by ver schillende personen te Zoeterwoude, onder wie ook een veldwachter, ernstige vergiftigingsverschijnselen voor. Bij onderzoek bleek dat allen van een zelfden slager varkenavleesch hadden betrokken, zoodat 't vermoe den ontstond, dat dit voor de gezond heid nadeelige bestandeden bevatte, wat. door een bacteriologisch onder zoek werd bevestigd. Men heeft reden aan te nemen, dat het vleesch af komstig was van een gestorven varkeu, doch de bewijzen ontbreken thans. Waanzinnig. In de Kraanstraat te Breda heeft 26-jarige vrouw van den heer W., die reeds herhaaldeiyk blyken had ge geven van verstandsverbijstering en reeds eenige malen in het ziekenhuis ter observatie is opgenomen geweest, in een aanval van waanzin haar kindje van 5 maanden met een scheer mes de hals doorgesneden en daarna zichzelf een steekwond in de hals toege bracht, waaraan zij na enkele oogon- bilkken overleed. Het geschreeuw van een tweejarig|kind,datook in huis was, doch ongedeerd is gelaten, maakte de buren erop opmerkzaam, dat iets bijzonders gebeurd was. De buren waarschuwden de politie. Een agent zag door do brievenbus van de deur in de gang de vrouw liggen temidden van een plas bloed. Door openschui ven van een raam wist hy het huis binnen te dringen. De vrouw en het kind waren toen echter reeds over leden. Het ongeluk te Steenwijk. Men schrijft uit Steenwijk Met betrekking tot het noodlottig ongeluk aan den heer R. J. Sierman overkomen, vernemen we de volgende byzonderheden. Een maand of drie geloden opende de heer Sierman hier een bazaar. Daar hij den eersten tyd het perceel geheel alleen bewoonde, had hij (de toen nog kort geleden inbraak in de villa van den heer mr. M. Wijt Wzn. lag nog versch in het geheugen) uit een oogpunt van veiligheid zich een revolver aangeschaft, welke steeds geladen op een tafel in de slaapkamer lag. De zuster van den heer S., die sedert eenigen tijd by dezen inwoonde, had reeds eenige keeren verzocht het gevaarlijke wapen weg te bergen. Zoo ook gisterenmiddag. Ten einde aan dit verzoek te voldoen, begaf de heer S. zich naar boven om de revol ver te ontladen, met het gevolg dat hij zichzelf zóó verwondde, dat hij spoedig stierf. (Hblad). Belangrijke diefstal te Utrecht. In aansluiting op hetgeen wy mededeelden betreffende den diefstal van bankbiljetten ten kantore eener groote financieele instelling te Utrecht kan het „Utr. Dgbl." nog het vol gende berichten: Als vermoedelyke dader van dezen diefstal is gearresteerd een geëm ployeerde van die Bank zelve; deze genoot op het kantoor het volle ver trouwen en had daar ook een positie van beteekenis. Hij was er reeds zestien jaar in dienst. De aanleiding tot zyn in hechtenisneming was de volgende Dinsdag moest op het kautoorder bank een wissel worden betaald van f 2400, die aangeboden werd door de firma Vlaer Kol en door den verdachte met het volle bedrag werd uitbetaald. Toen de wissellooper later op den dag met het door hem geïnde geld bij de firma Vlaer Kol terugkwam, bleek, dat er in zijn portefeuille zes bankbiljetten van f 300 waren, dra gende de nummers van de vermiste exemplaren en dus blykbaar afkom stig van den diefstal. De firma Vlaer Kol gaf daarvan kennis aan de recherche. De wissellooper herin nerde zich dat hy deze zes bank biljetten ontvangen had ten kantore van de Bank in quaestie en deelde mede, dat hem het geld voor den wissel ad f 2400 was uitbetaald ge worden door dengeen die thans als verdacht in hechtenis zit. Dit gaf de recherche aanleiding dozen geëm ployeerde aan te houden, waai het voor haar vaststond dat hij de ver miste bankbiljetten (waarvan de nummers bekend waren) in banden had gehad, wat geconstateerd werd door het feit, dat hij denzelfden dag zes van die biljetten ad f 300 in betaling had gegeven voor den be- wusten wissel van Vlaer Kol. Nader bleek nog, dat de kas van de Instelling Dinsdag niet toereikend was om dien wisse] van f 2400 uit te betalener wa3 slechts f 900 in kas en dus kon er onmogelijk f2400 worden uitbetaald; desondanks is door den verdachte aan den looper der firma Vlaer on Kol f 2400 ter hand gesteld, wat het vermoeden heeft doen ontstaan, dat het beheer van den verdachte niet geheel en al in orde is geweest en hy het tekort in de kas heeft willen aanvullen met de biljetten ad f 800 uit den aangeteekenden brief. De 12 overige bankbiljetten van f 300 (er worden er 18 vermist) zijn nog niet gevon den. Denzelfden ochtend dat de dief stal werd ontdekt, waren echter reeds een aantal bankbiljetten aan andere kantoren in betaling gegeven, o. a. aan de Ned. Bank. Al deze kantoren gaven inmiddels die biljetten ook weer in betaling aan anderen, zon der op de nummers te letten, wat de opsporing natuurlijk nu zooveel te moeilijker maakt. Eergisteren middag werd de looper van de firma Vlaer en Kol met den aangehouden bediende geconfron teerd de verdachte blijft intusschen alle schuld ontkennen. De stukken zijn vandaag in handen der justitie gesteld. BUITENLAND. Aardbeving in Indië. Een hevige aardbeving heeft plaats gehad op Zuid-Sumatravooral Ben- koelen is geteisterd. Er zijn vele dooden en gewonden. Alle telegraatlijnen zijn beschadigd; de telegraafkabel is gebroken vele huizen, ook regeeringsgebouwen, zijn iDgestorter zyn vele dooden. Het Persbureau Vas Diaz kreeg uit Batavia een telegram, meldende dat dat Zuid-Sumatra door een aardbe ving is geteisterd. Vooral Benkoelen leed sterk. Er zijn veel dooden en ge wonden. Aan het persbureau Vaz-Dias wordt nader,uit Batavia geseind: Bij "de aardbeving te Benkoelen zijn 20 personen gedood en ruim 50 ge wond, waaronder 10 Europeanen. Vele woningen en gouvernements gebouwen zyn vernield. Groote brand. Salem (Masaachusettsi, 25 Juni. Door een brand zijn de gebouwen in de wijk van de lederindustrie" over een oppervlakte van 40 acres ver woest. De brand is overgeslagen naar liet centrum van de stad, waardoor de halve stad is verwoest. De brand duurt nog steeds voort, maar men gelooft dat voor uitbreiding geen gevaar meer bestaat, en dal de- brandweer den brand meester is. De verliezen worden geschat op 20.000.000 dollars; tienduizend per sonen zijn dakloos. De olietanks in Masonstreet zijn gesprongen, waardoor de fabrieks gebouwen en dertien huizen ver woest werden. Vijftig personen zyn in het hospitaal opgenomen. Het weeshuis en een hospitaal zijn ver woest. De verpleegden en weezen konden worden gered. Salem (Massachusetts), 26 Juni, Het verlies wordt geraamd op 10 millioon dollar. Voor zoover bekend is, zijn vier menschcu om liet leven gekomen. De Poststaking te Parijs. In een buitengewoon druk bezochte vergadering vari postbeambten, Don derdagavond in de Bourse du Travail te Parijs gehouden, werd besloten voorloopig het werk niet meer te staken. „Doet inutsschen rustig uw dienst", zoo ried Seraudi, een bestuurslid van den Bond van postbeambten, den aan wezigen toe. „Mocht de regceringhare beloften niet gestand doen, dan zullen wy wel toonen, dat wij niet met ons laten sporten." Een woeste krankzinnige. Een geneesheer te Toulon werd eergisteren gehaald om op een boer derij hulp te verleenen aan den boer, die teekenen van krankzinnigheid vertoonde. Toen de dokter er aan kwam viél de krankzinnige hem van achter aan en bracht hem een steek met een ponjaard toe. De geneeskun- dige was terstond dood en de krank- zinnige man, wiens opwinding steeds- toenam is ten slotte door gendarmes met revolverschoten afgemaakt moe-" ten worden. Onder boeren. In een gehucht naby Le Puy woont een boer, Maleysson genaamd, die door zijn ruwheid en hardhandigheid. sinds jaren de schrik is van zijn dorps- genooten. Niemand durfde Maleysson te weerstaan, nog töinder hem bij de justitie aanklagen. Jaren geleden verkleedden zich eenige boeren op een avond als vrouwen, lokten Maleysson naar bui- ten op het veld, bonden hem en leg -' den hem op de rails. Door een toeval ontdekte een wegwer- ker het lichaam, dat hij nog vAn de rails- kon trekken even vóórdat een snel trein passeerde. Deze gebeurtenis bracht den woes teling niet tot inkeer - integendeel,.' hij terroriseerde zyn omgeving steeds, heviger. In het vorige jaar sloeg hy een dorpsbewoner, die hem in dronken schap verweet zijn beurs gestólen te- hebben, dood. Hy verminkte het lijk: en verbrandde een en ander. Pas korten tyd geleden is de zaak: ter oore gekomen van de jusltie en werd Maleysson gearresteerd. Geen. der dorpsbewoners had iets durven zeggen, zoolang het onmensch oj> vrijo voeten rondliep De 69 jarige Maleysson is tlia.ns veroordeeld tot levenslange tue-Jit- huisstraf. en Fransche journalisten hebben ge dwongen om deel te nemen aan de verdediging. Ook Prenk Bib Doda, die naar het heette, opweg was naar Durazzo om de regeeringstroepen te helpen, laat niets van zich hooren. In geen geval schynt hij veel lust te hebben de regeering te helpen, want hij is al eene week onderweg om 40 K.M. af te leggen. De vorst bezit niets meer dan zijn pa leis en dé door draad versperring en loop graven omringde stad Durazzo. Ten slotte zullen de mogendheden moeten toegeven en de Mohammedaansche bevolking hun zin geveneen Moham- medaanschen prins. Dan valt het keurig-opgezette plan van de mogend heden als een kaartenhuisje ineen en vorst Wilhelm kan zich troosten ook eens koning te zijn geweest! Parijs, 26 Juni. De correspondent van den „Matin" meldt uit Durazzo, dat de opstandelingen te El Bassan de beide gevangen genomen Neder landsche officieren, majoor Verhulst en kapitein Reimers, in vrijheid heb ben gesteld, zonder zich verder om hen te bekommeren. Durazzo, 25 Juni. Een bericht, dat Prenk Bib Doda gevangen genomen en daarna op zyn eerewoord weer vrijgelaten zou zyn, is uit de lucht gegrepen. Ook de val van Berat schijnt niet bevestigd te wordenin elk geval echter loopen Berat en Tieri gevaar. Valona wordt nog niet bedreigd. De wapenstilstand is tot heden avond verlengd. Met de opstande lingen worden geen onderhandelingen gevoerd. De toestand is over het algemeen nog zeer verward. Men is van plan morgenochtend vroeg de opstandelingen door de stadsbatterijeu en de „Herzegowina" onder vuur te laten nemen. Berlyn, 20 Juni. Uit Durrazzo wordt gemeld, dat de onderhandelin gen met de opstandelingen, op aan dringen van de Nederlandsche offlcie- ien, thans definitief afgebroken zijn. Da vijandelyke stellingen om Rasboel werden door de „Herzego wina" onmiddelyk na afloop van den wapenstilstand beschoten. Ook de veldbattevijen openden het vuur op Rasboel. SPORT. Voetbal. Wedstrijden voor Zondag a.s. Terrein Strooweg. 7 8.30 Kxcelsiór II - H.V.V. II. 12-1.80 H.F.C. II-Holland. 5.30-7 H.F.C. III- H.VV. I. Versterking der Combinatie. Naar men ons mededeelt, heeft de Amsterdamsche Combinatie een ver andering en tevens een verbetering ondergaan. In hot doel komt nu Ziegeler, keeper van Ajax I, d doelman van Amsterdam. De spil- plaats zal bezet worden door een even bekende persoonlijkheid, namelijk Heimig, aanvoerder en spil van A.F.C. De elftallen zullen er nu als volgt uitzien Ziegelor. (Ajax I) Reuling. v.d. Ploeg. (AJaxII) (A.F.C. I) Dekker. Heimig. Hoogland. (AJaxII) (A.F.C. 1) (BlauwWitI) Prent. Vermeer. Bumborg. lJusbach. Springer. (A.F.O.I) (Ajax l)(WiHi.V,l) (Ajax I)' (A.F.C.II) Scheidsrechter W. Katoen. Dorl(jn. Groote. Kiljan. Taylor. Heijting. Kikkert. Pelser. Bak. v. Arnhem. Meerburg. I Riemerts.l De heer Katoen is een 2e klas scheidsrechter. De heer Heijnert zal als grens rechter fungeeren. v. S. Terrein Bol weg: Morgen wacht ons op het sport terrein aan den Bolweg een mooie wedstrijd op voetbalgebied. Hior mag met recht gesproken worden van een eerste klasse partij-wedstrijd. U.V.V., de eerste klasser uit Utrecht, komt met zyn geheele eerste elftal. Zelfs de trainer komt mee, benevens een paar reserven. Ook Alcmaria Victrix komt met zijn beste elftal uit. Zonder eenige overdrijving kan dan ook gerust gezegd worden dat een dergelyke mooie wedstryd hier nog nooit is te zien geweest. Ware sportliefhebbers kunnen dus genieten. Voor ieder onbevooroordeeld beoefe naar en liefhebber van de voetbal sport is ditmaal dus iets bijzonders te zien. Wy maken er op attent dat reeds om 1 uur het terrein wordt geopend en dat van 1—2 uur „Winnubst" concert geeft. Precies 2 uur zal de wedstrijd be ginnen. De opstelling zal aldus zijn U. V. V. J. ALBANIË. De toestand in Albaoiè is hopeloos verward. Van alle kanten komen berichten van overwinningen der opstandelingen. Geheel Midden en Zuid-Albanië is in handen van du opstandelingen. El Bassan heofftzich overgegeven, waarbij de Neder land sche oflicieron, majoor Verhül'st en kapitein Reimers in handen zll.n ge vallen der opstandelingen; Berat is door de opstandelingen ingenhmen, het garnizoen te Fieri kan het niet langer uithouden. Valona word t ern stig bedreigd en er zyn geen men- schen, waarop de Nederlandscbie offi cieren kunnen rekenen. Zy zouden zelfs, volgens telegrammen, Ruysische I Kip- 1 Kool, Munnik. io. De Bic. D.P. J.W. /.wccdilk. DeFreune. Keuter. Reitema. Zwee<l||k. Boogh. A. Duinkcr. Benthcm. Kussen. Schouten. ID.Duinkerj A Irmaria Viclrtx I. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Vergadering van de handeldrijvende «n industriëelé middenstahdsvereeni- ging op Donderdagavond 25 Juni in T lokaal van den heer G. J. Volder, i Be voorzitter, dé heer J. Stins heet -bijde opfthiiïg der vergadering allen J.hartelijk welkom, waarna de secre taris, de heer C. Slikker de notulen leest, die onveranderd worden goed gekeurd. Voorzitter deelt mede: le. dat de statuten der vereeniging koninkiyk zyn goedgekeurd; 2e. dat de vereeniging zich heeft aangesloten by de Haarlemsche han- delsvereeniging, zoodat de leden bij deze vereeniging tegen billijk tarief inlichtingen kunnen inwinnen, zoowel voor 't buitenland als voor Nederland; 3e. dat de heer Van der Kamp te Schagen als rechtskundig adviseur aan de vereeniging is verbonden; 4e. dat de namen van personen, als niet credietwaardig door het be stuur genoemd, geheim gehouden moeten worden. Tot leden der ver eeniging werden toegelaten de heeren H. Jonker Sr., S. Wilras, J. Kuiper, J. Hooimeijer, Rotering en A. J. Kossen. Het Bestuur stelde voor op te richten een boekhoudcursu3. Na toelichting door de heeren Wissekerke en Stins, aan de hand van gegevens van een dergelyken cursus te Schagen, werd met algemeene stemmen tot oprichting besloten. Tot commissie van toezicht voor dezen cursus werden gekozen de heeren J. Stins, G. Slikker en M. Wissekerke, die zich de keuze lieten welgevallen. Bij de rondvraag stelde de heer Wissekerke voor als een punt van bespreking op de agenda der alge meene vergadering te plaatsen Aan het Hoofdbestuur worde opgedragen bij de regeering aan te dringen op steun voor bazen, die met de knechts in denzelfden zin mede arbeiden, o.a. opneming in de ongevallen wet en de ouderdomsverzekering. Na eenige bespreking werd dit voorstel aange nomen. De heer W. Kleijn wil trachten meerdere leden te werveD. Algemeen oordeelt men persoon lijke bemoeiing het beste middel. De heer Van Eden Petersman oordeelt het niet goed dat voor de commissie van toezicht op den handelscursus 3 bestuursleden gekozen zijn en stelt voor dat van deze 3 personen jaariyks 1 aftreedt. Bij meerderheid van stem men. aangenomen. Bij acclamatie wordt aangenomen een voorstel van den heer N. Nap, om aan 't Polder bestuur een adres te richten, waar er aangedrongen wordt op betere afwatering der wegen. De voorzitter vraagt, wie leerlingen voor den han delscursus heeft op te geven? 15 worden opgegeven. Het Bestuur deelt mede, dat andere leerlingen zich kunnen aanmelden bij de commissie. Hierna sluiting. Donderdagavond 25 Juni vergaderde in de „Vlas- en Korenbeurs" de Rund- veefokvereeniging. By de opening der vergadering heet de voorzitter, de heer A. de Graaf allen welkom, deelt mede dat de secretaris wegens vry ernstige ongesteldheid afwezig is en hoopt dat deze spoedig hersteld moge zyn. Hierna verbrygt het woord de heer Wibbens, hoofdinspecteur van het Nederlandsch Rundveestamboek. Deze zegt, dat we in ons land aan 't begin staan van eene rationeele stam- boekfokkery. Het rundveestamboek schryft in Koeien, stieren en kalveren en wel van het zwartbont, het zwartblauw en het roodbont veeslag. Deze 3 vee slagen worden afzonderiyk geboekt. Het Ned. rundveestamboek heeft 2 boekeneen register en een stam boek. In het eerste worden ingeschre ven de dieren die minstens 75 punten hebben behaald, in het tweede de dieren waarvan officieel biykt dat stammer uit volbloed. De hoeksteenen voor het stamboek liggen in de fok- vereenigingen. Daarom is aansluiting dier vereenigingen by 't stamboek zoo wenschelyk. Spreker acht het zeer gewenscht, dat voor komt 1 stier voor ongeveer 150 koeien, opdat men krijgt een ferme veestapel. De contro leur van het stamboek bezoekt de fokkers, doch de controleurs der fok- vereenigingen kunnen beter werken, omdat zy hebben een kleineren kring van werkzaamheden en de fokkers persoonlijk kennen. Verplichtend is dat de controleur der vereeniging 't dèkbewijs en 't geboortebewijs onder- teekeut. Wil eene fokvereeniging zich aansluiten by het stamboek, dan mogen hare statuten en reglementen niet in stryd zijn met de bepalingen van liet stamboek, de administratie moet goed en eenvoudig zijn, de con troleur moet gediplomeerd rijn en de geboorteberichten moeten binnen 3 maal 24 uren na de geboorte aan het hoofdbureau zyn. Staan de vader en de moeder in het stamboek dan wordt het kal? behoudens weige ring wegens gebreken ook in het stamboek ingeschreven. Als bijzon voorbeeld werd genoemd de moeder staat in het register, de vader staat in het stamboek, doch de moeder wordt later'dok in het stamboek ge schreven, dan kunnen de kalveren, ook ai zijn ze 1 of 2 jaar ook in het stamboek komen. Zijn van eene koe volgens het stamboek alleen de vader en moeder bekend, doch yolgerts de administratie van eene fokvereeni ging nog 2 of meer geslachten, dan kan dit laatste bij den verkoop van groot belang zijn. Hierna werd gelegenheid gegeven vragen te stellen. Enkelen maakten hiervan gebruik, waarbij de vlek- pooten ter sprake kwamen. Deze zyn in 1907 van het stamboek uitgeslo ten, maar soms komen in 3 geslach ten van volbloed runderen geen vlek pooten voor en in het vierde geslacht wel. Over de toelating van deze dieren is inen het nog niet eens, hoewel er in de besturen veel over is gesproken. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen be sloten, dat de vereeniging zich zal aansluiten bij 't stamboek. Wil een fokker proflteefen *an 't stamboek, dan moet hy persoonlyk lid zijn. Onder dankbetuiging aan den spre ker voor zyn duideiyke en leerrijke uiteenzetting, sloot de voorzitter de vergadering. Tuinbouwveiling van Vry- dag 26 Juni. Aardappelen, groote f 1.90 a f 2.45 p.zak Aardappelen, kleine f 0,95 ifl.- Bloemkool, f 1.90 Af 3.50 p.100 Peulen, f 6.60 i f 7.70 p.100 pnd. Wortelen, f 2.95 h f 3.20 p. 100 bos. Callantsoog, 26 Juni. Binnen korten tijd zal alhier het badpaviljoen „Zeezicht" van den heer Adr. J. Vos worden geopend. Dit paviyoen, de z.g. badtent, boven op het duin staande, is geheel gerestaureerd biedt den bezoekers een aangenaam zitje. Het zaaltje met zijn nieuw meubilair ziet er erg gezellig uit.Groote openslaande ramen geven een vry en ruim gezicht op de zee, terwyi bij gunstig zomerweer, een zitje buiten het paviljoen ook aangenaam zal zyn. De heer Vos heeft verlof verkregen tot verkoop van dranken, andere dan sterken drank, zoodat men ook de gelegenheid heeft een verfrissching te gebruiken. Voor Callantsoog is dit paviljoen zeker een aanwinst. Er bestaat in het gebouw ook ge legenheid, om by ongunstig weer een binnenbad te nemen. Burgerlijks Stand van Callantsoog, van 1-6 Juni 1914. GEBORENJacobus Laurentius, zoon van Willem Klaver en Dirkje Keizer; Jacob Jan, zoon van Pieter Vos en Grietje Mooy. GEHUWDJan Modder, oud 22 jaar en Elizabeth Thoes, oud 20 jaar. IJmuidtn, 27 Juni. Onlangs melden wij dat een paar barbiers in weerwil van de afspraak het oude tarief bleven handhaven, Thans zagen wij op verschillende muren,papiorstrooken geplakt met het opschrift, „Laat u niet scheren bij onderkruipers". Eergisteren is hier van Maassluis binnengekomen het bergingsvaartuig „Buffel" van de Nieuwe Bergings- Maatschappij. Dit zal behulpzaam zyn by de pogingen tot vlotbrenging van den by Castricum gestranden stoom trawler „Batavia I". Men schynt du pogingen dus nog niet op te geven. De Engelsche kotter „Maria B M 82" is door de makelaars Van Vliet en Co, alhier aan eene reedery alhier verkocht. Jubileum bij het Loodswezen. Den 5en Juli zal het vijf en twintig jaar geleden zyn, dat de binnenloods A. Henkes te IJmuiden by het Loods wezen in dienst trad. Na alle rangen te hebben doorloopen, werd hy 10 jaar geleden tot loods bevorderd. De jubilaris behoort tot de weinige nog in dienst zynde loodsen, die in en '84 met de door de Regeering uitgeruste „Willem Barondsz." naai de Noordpool gingen. Het zal den jubilaris zeker op den feestdag niet aan belangstelling ont breken. de Heldersche Samenleving door P. N. v. R. Eon kruier vertelt. Door vertraging onderweg was de trein verlaat en nu - juist toen de kruier naar de stationsklok keek - sprong de groote wyzer schokkerend naar het kwartier die-ie al over tijd was. Even boog het manneke voorover, spiedde langs do boomgroep van don Parallelweg in de verte. Nog niks in aantocht. Bedaard liep ie toen over hei pleintje naar de plek waar de rytui- gen stonden, wachtend op reizigers die zich misschien lieten rijden. De koetsiers zaten hier lui op den bok, mopperend dat bet zoo lang duurde. En ook de vele menschen, dicht byeen verzameld in de omgeving van den uitgang, werden ongedul dig, tuurden nieuwsgierig naar den spoorweg. Langzaam slenterde de kruier door de volte, z'n handen gevuist in de broekzakken en weer zag-ie den grooten wyzer een schoksprongetje nemen. Wat was-ie laat vanavond nou al twintig minuten en wat er nog bijkwam, want pas klonk het signaal van den Polder. Ting-tóng - ting-tang - ting-tóng, koperde de klok. Zou-ie nog effies op 'n bankie in 't plantsoen gaan zitten. Och wel - 't was nu de moeite niet meer. Straks maar, as er toch geen koffer of pakje was. Hoor, daar kletterden, als plots verrast, de afsluithekken by het post huisje neer. En floep nu stoof-ie door de groene vesting. Jongen, wat liep-ie nog razend hard! De locomo tief, eerst 'n wazige plomp-ronde, massa, werd scherper van omtrekken en onderwyi de geweldige vaart ver minderde snerpte de fluit in hooge en lage tonen een lawaai weg, dat *t wel doordrong tot het hartje van 't Nieuwediep. Wat 'n gek om zoo te gillenHou je bek maar! We hooren je even goed wel! Op 't perron stoven de menschen haastig achteruit, of ze allemaal met schrik geslagen waren. Daar was-ie eindelyk. Snuivend en puffend raasde-ie binnen. En boem, met een zwaren stoot in de buf fers stond-ie opeens roerloos stil. Nou as-de-maan weer naar hel dubbele poortje, waar een politie agent behoorlyk ruimte maakte. Tusschen een kringetje vrouwen drong de kruier door, nam alle aan komende vreemdelingen seherp op en als.ie 'n goeie kennis ontdekte, raakten z'n vingers even werktui geiyk z'n petklep. Met z'n oogen hield-ie vast de koffers-sjouwende dames en heeren en als een van-bui ten-geleerd-lesje, duideiyk en in één toon opgezegd, klonk het dan: „Dragen, meneer? Menéééér, dra gen asjeblieft?" I

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5