HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Puralimento's No. 4330 DINSDAG 30 JUNI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad N 37£ 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2'. cent Hel eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. Vertrek en aankomst der tieinen. VAN DEN HELOER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomst 5.15 -a Maand, eu daags na feestd. 7.40 6.26 op Zon- en Feestd. niet 9.10 6.69 op Zon- en feestd. t. Alkmaar 8.06 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Behagen 8.46 3) 9.0211-37 11.552.21 1.48 op Zon- en Feestd. niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.3210.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 7.34 6.04 op Zon- en Feestd. niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9.- Zond-alleen van af Alkmaar 10.07 9.44 12.64 3.26 3.38 6 07 5.257-32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en reestdagen 12.54 i) te Alkmaar. to Schagen. STOOMBOOTDIENSTEN. Helder- Amsterdam (Qebr. Zur MUhlen). Van Helder 'smorg. 7.15 en 'sav. 11 uur A'dam 9.15 'sm. 4 Helder—Texel (T. E. S. 0.). Van Helder'smorg. 5.15,9.15') en 'smidd. 12.15,4.15 en 7.55. Van Texel 'smorg.4.15,6.30,10.45en 's midd.2.50 en 6.15. Op Zon- en feestd. te 10 uur. PLAATSELIJK NIEUWS. „Da Pers" over Henri ter Hali's nieuwste succes-revue „Past d'r Op". „Rotterd. Nieuwsbl.", 3 Jan. 1914. De heer Ter Hall is ook ditmaal weer bijzonder gelukkig geweest in de samenstelling van zijn revue met vermijding van die bedenkelijke soort geestigheid welke uiting zoekt in platte, dubbelzinnige moppen, heeft hij een geheel weten te schep pen, waar pit en leven inzit en dat bovendien getuigt van een rijke, artistieke fantasie. Leuk en pakkend is deze revue en in allo tooneelen schitterend van aankleeding, om met de dames te spreken „beeldige" costuums en toi letjes krijgt men te bewonderen in voortdurende afwisseling en verras send mooi doen de keurige licht effecten. „De Telegraaf'. Onmogelijk te zeggen, wat in deze dwarreling van tooneelen het meest de aandacht trok. Inslaan deden ze feitelijk allemaal en telkens daverde dan ook 't applaus door de zaal. 't Valt moeilijk uit het vele een keus te doen. Er is een politieke Sinterklaasavond waar grootmoeder Neerlandia in den kring van haar gezin den grijzen bisschop ontvangt, die met milde hand zijn gaven rond deelt. „Duijssie" krijgt een windmolen, Spiekman drie degelijke groene fau teuils, Otto 'n prachfcburcht, kleine Kluyver een rekenboek, juffrouw Amsterdam 'n solide ouderwetsche regenton, en allen zyn volmaakt te vreden, behalve Pieter Jelles, die zit te huilen over de aangeboden minister portefeuilles. „Algemeen Handelsblad". De Revue „Past d'r op!" is boter dan de vorige werken van den heer Ter Hall. Hij heeft het publiek weten in te pakken met Hollandsche liedjes, door de mannen van de reddingboot en door het varensvolk aan boord van een schip gezongen. BINNENLAND. Esn jongetje vermist. Sinds Zaterdagmorgen tien urn- wordt van een der bewoners aan de Keizersgracht te Amsterdam een ruim drie-jarig zoontje vermist De moeder had zich met het knaapje op de stoep begeven en toen ze, na een oogenblik in huis te hebben vertoefd, zich weer naar de voordeur begaf, was de kleine jongen verdwenen. Men heeft den ganschen dag te ver geefs getracht het kind op te sporen. Ook de politie heeft alle mogelijke pogingen in het werk gesteld en is omstreeks 'vier uur Zaterdagnamid dag met politiehonden gaan werken. (Hdbl.) Avontuur-dames. Ze waren met hun beiden, de jongste nog maar 20 jaar, de oudste 28 jaar en reeds gescheiden van een zaakwaarnemer te Tiel. Laatstge noemde vrouw was eenige maanden geleden de hoofdpersoon in een af dreigingsgeschiedenis te Tiel, toen ze een ouden rijkaard in haar strikken verwarde en daarna met behulp van een paar medeplichtigen leelijk in de knel bracht. Thans hebben de beide dames in de buurt van Alkmaar geopereerd en oplichting gepleegd. Met een valsche schuldbekentenis van f 5000 ten laste van een notaris te Utrecht tot pand, wisten ze, door den zoon in 't complot te nemen, 'n veehouder te Spierdijk te bepraten hun f4000 uit te keeren. Of liever, hij kocht die valsche schuldbekentenis voor f4000 en zou dus, als de zaak eerlijk was geweest, op den verval dag f 1000 hebben verdiend. Nu werd hij voor f4000 in de pet getrokken. De zoon van den boer en een agent, die den dames hun diensten hadden bewezen en 't geld voor hen los kregen, hielden er met hun beiden alvast f500 af voor de moeite. De dames kregen dus f3500 in handen. Op gelijke manier, met be hulp van valsche accepten wisten ze van den goed vertrouwenden boer te Spierdijk nog veel meer geld los te krijgen, in 't geheel wel f19.500. Een makelaar, die zich bediende van door zijn zoons geschreven briefjes, had er ook nog de hand in. De dames en heeren gingen samen met het geld een snoepreisje maken en verbrasten het op allerlei manier. Men bezocht Amsterdam, Den Haag, Londen, Birmingham, Parijs, Straats burg en Berlijn. Te Londen verliet de zoon van den bedrogen boer het vroolijke ge zelschap, en toen te Straatsburg het geld op was, lieten ook de andere heeren, die meegefuifd hadden, de dames in den steek. Berooid kwamen toen beide vrouwen in Nederland terug en melden zich zelve bij de justitie te Alkmaar aan, aanvankelijk zich beiden nog dood onschuldig houdende. De beide jonge vrouwen, in voor- loopige hechtenis gesteld, hebben verleden week voor de rechtbank te Alkmaar terechtgestaan. Tegen de oudste is 4 jaar, tegen de jongste 6 maanden gevangenis straf geéischt, met aftrek van de voorloopige hechteDis. Kort en snel trein-recht. Ze reisden per spoor altijd tweede klasse; maar Zondags kon je best derde nemen, want dan kwam je door de volte, toch in de tweede terecht. Dus nam Pa Zondag zee kaartjes derde klasse't scheelde nog al wat en 't was verdiend geld. De trein, die hen van hun uitstapje huiswaarts zou voeren, pufte het volle station binnen. Geloop, gedring, rukken aan portieren; - voor hen allemaal niet noodig. Pa opende kalm een eerste klas coupé, en de zes plaatsen werden bezet. „Mag 'k uw kaartjes even zien, meneerverscheen de hoofdcon ducteur in het portier. Pa verschoot, rommelde in zijn vestzakje, reikte aarzelend de kaartjes over. „O heeft u derde, meneer! Bent u hier zelf ingestapt, of door den conducteur hier verwezenDe hoofd conducteur wist wel beter, want hij had het gezelschap den eerste klasse coupé zien bestijgen! Pa durfde niet ontkennen. En zwijgend stapte het gezelschap weer uit. De chef werd onderricht. Die keek nijdig, maar bleef doodbedaard. Inmiddels waren de wagens vol- geloopener was nu inderdaad geen plaats voor onze zes reizigers. „Dames 1" aldus de chef tot drie aardige bakvisschen, die in een twee de-klas dames zaten; „wilt u in de eerste overstappen?" Leuk I 't was een halve coupé, waarheen ze jolig achter den conduc teur aan trippelden. Pa's gezicht verhelderdegeen eer ste, dan toch tweede. „Wacht even, meneer!" En tot de passagiers van een der de klas wagen: „Heeren,overstappen in de tweede; maar vlugastublieft." Met een hoera'tje wordt vlug ver huisd, onder de vroolijkheid van het aangroeiend publiek, waarvan enke len den loop van het geval beginnen te begrypen. „Ziezoo, meneer, plaats voor u En het zestal klimt, achterelkaar in den leegen coupé! Buiten wordt gelachen en gekeken. Een wijs jongmenschroept: „Dechef doet kort en snel recht; hij is waard, om lid van de Tucht-Unie te zyn 1" Pa trekt woedend het raampje op. De trein schuift langzaam weg, zon der noemenswaardige vertraging;al les is vlug afgewerkt. Uit den tweede-klas wagen klinkt vroolijk gejoel. In den derde daalt de stemmings thermometer onder het vriespunt. J. L. (Bblad.) BUITENLAND. De Spaansche schatgraver. De Spaansche schatgraver, „die ii\ de gevangenis zat", die zoo lange jaren heeft gewerkt en zelfs ook adressen in onzen Helder wist, die zoovelen heeft bedrogen naar 't schynt, iseindelijk gevangengenomen. Het was een geheele bende, die haar hoofdzetel had te Barcelona. Het lokaal had het voorkomen van een groot handelshuis en de politie vond er een register met niet minder dan 70.000 adressen van personen, naar wie kon geschreven worden met de hoop, dat zij zich zouden laten beetnemen. De politie heeft ook het hoofd der bende aangehouden. Deze is een Duitscher, Thomas Belke genaamd en verscheidene talen kennend. Op zijn lessenaar vond men een groote hoeveelheid postpapier met hoofden van allerlei Spaansche ge vangenissen, alsmede verscheidene stempels van griffies en rechtbanken. Het proces-Caillaux. Den twintigsten Juli en volgende dagen zal mevrouw Caillaux voor het hof van assisen terechtstaan. Haar proces wordt met koortsachtige belangstelling tegemoet gezien, maar mag men een bericht in de „Matin" gelooven, dan zullen er geen vrouwen, behalve dan natuurlijk getuigeD, bij het geding toegelaten worden. De president van het hof ontvangt dage lijks pakken brieven van Parijsche dames, die om een kaart verzoeken, waarop ze de zittingen van het hof, waarin mevrouw Caillaux als be klaagde verschijnt, kunnen bijwonen, Laat ons hopen, dat er veel teleur gestelde dames zullen zijn, dat er van niet een harer de „belangstel ling" voldaan wordt. leder zijn huisje in den zakl Een Engelschmau heeft merk waai- dige opvouwbare huizen en meubelen uitgevonden, die tot kleine pakjes op gevouwen kunnen worden. Zijn huis b.v. weegt nog geen 2}/s pond en biedt plaats voor twee personen. Opge vouwen is het ongeveer zoo groot als een middelmatig boek. Het bed kan men gemakkelijk in den zak steken. De kussens worden evenals gewone luchtkussens opgepompt. De geheele meubileering kan men trouwens mee dragen; de uitvinder heeft dan ook bij zich: waterkannen, huisraad en zelfs een kleine kachel, die nauwelijks een pond weegt. Alles bij elkaar is het gewicht volgens hem, nog geen zeven pond. Men kan erop rekenen, dat lang zamerhand alle huizen zullen ver dwijnen, nu ieder, evenals de slak, zijn huisje met zich mee kan dragen. Onze doodsvijandin de vlieg. Sla dood Sla dood Wat to bereiken is b(j goede or ganisatie van een vliegenoorlog, be wees de stad Cieveland in Amerika reeds verleden zomer, ze was toen vrijwel vliegenloos en dat dank zij 't initiatief van één vrouw, van dr. Jane Dawson, leerares in de biologie aldaar aan de normaalschool. Zij redeneerde echt Amerikaansch- practischom do groote menschen voor mijn plannen to winnen, moet ik de kinders iu den arm nemen. Zoo gedacht, zoo gezegd, zoo gedaan. Zij loofde voor elke hondeid dooie vliegen tien centen uiten 't ge volg was, dat honderdduizend kinderen en tweeduizend padvinders 'n woeste jacht begonnen. In één week werden 105110 vliegen aan 't hoofdkwartier ingeleverd, in totaal werden er 490835 vliegenlijken ingeleverd. Ge zult zeggen, dat zoo'n half milliocn doode vliegen nu niet zoo heel veel be- teekenen, toegegeven, maar Jane Dawson bereikte haar doelduizend schoolkinderen waren dag in dag uit aan 't vliegenjagen, ze zetten de heele boel in rep en roer, waar je in Cieveland kwam zag je kinderen vliegen doodslaan, de aandacht der „grooten", de aandacht der dagbladen werd op de vlieg gevestigd. Van 't een kwam 't ander, 'n prijsvraag werd uitgeschreven voor 'n aanplak - billet: Kill that Ply! Nu de animo er eenmaal inzat, kwam het voornaamste, de campagne tegen de broedplaatsen der vliegen. Met fabelachtigen ijver toog de jeugd aan 't werk, geen hoekje van Cieve land bleef onderzocht. Winkels,stallen, erven en plantsoenen, allerlei ver boden hoekjes werden doorsnuffeld. Er werd 'n sanitaire dienst gevormd en elke schuilplaats die geschikt bleek voor de vliegen om hun eiers te de- poneeren werd gerapporteerd, daarna ontsmet. Dawson richtte 'n verzoek tot dengene die voor 'n vervuiling aansprakelijk wasen haast ieder gaf dadelijk aan haar roepstem ge hoor... vanwege de algemeene agitatie tegen de vlieg. Thans is in Amerika en Engeland de strijd tegen de vliegen openlyk verklaard. Zou, wat in Amerika en Engeland mogelijk is, onbestaanbaar zijn in Nederland V Nog eens gil ik m'n strijdkreet uit, sla ra'n vredes pijp aan gruizel, graaf m'n strijdbijl, alias vliegenmepper opSla dood sla dood! (Rotterd. Nieuwsbl.) Ingezonden Mededeeling. Onze étalages zullen een wijziging ondergaan. Om die reden wordt ge durende ongeveer 14 dagen niet geëtaleerd. HERMAN NYPELS UIT OOST-INDIE. Opium. In den avond van den len Juni kwam te Priok een Europeesche op varende van de „Koningin der Neder landen" met twee sigarenkisten de voorwacht binnen en vroeg voor de kistjes om een paraaf. De chef der voorwacht, de heer V. Doornum, ver trouwde 't zaakje niet en liet de man de kistjes open maken. De man deed intusschen, alsof hij van niets afwist. Hij vroeg eerst om een mesje, inde hoop, dat de chef der voorwacht nog zeggen zou, dat hij passeeren kon. Maar neen hoor, niets hielp. De kistjes werden geopend en wat bleek Dertien darmen opium! Op de vraag, hoe hij er aan kwam, antwoordde de man, dat hij dat van een Chineeschen stoker had gekregen en denkende, dat 't sigaren waren, nam hij de kistjes mee. De man werd intusschen uitgehoord en hij bekende, dat er nog méér opium aan boord was. Toen de ambtenaren Van Doornum en Bond dat hoorden, snelden zij verheugd naai de „Koningin der Nederlanden" en vonden werkelijk nog meer en wel iu de vrieskamer. Te zamen zijn er 19 darmen opium aangehaald, wegende ruim negen kilogram. Het is dus een mooie vangst voor de dienstdoende ambtenaren, vooral daar de aanhaling gebeurd is zonder medewerking van spionnen of inlandsch personeel. (Bat. Nbl.) Ingezonden Mededeeling. Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat, weet iedereen, maarweet gij ook, dat zij niet duurder zijn? De geneealcundfKe commissie: Prof. Dr. P. RUITINGA, Prof. Dr. R. H. SAI.TET, Prof. P. v. d. WIELEN, Jloogleerureu aan de Amsterd.Universluit, gcefl u do mees', mogelijke garantie voor hygiënische bereiding en volkomen zuiver heid der artikelon. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. ALBANIË. De moed der Nederlandsche officieren. De hoer G. Slmons, bijzondere ver slaggever van „de Telegraaf" in Albanië schrijft het volgende over de Nederlandsche officieren Ik wil niet gewagen van de daden van persoonlijkou moed der Neder landsche olïkaernn. Zij hebben het voorbeeld gegeven aan de Miridieten, die liever achter een steenblok zittend, een vijand neerknallen» dan in het open veld. Zij zelf gewagen er niet van. Maar ik wil hier het woord geven aan oen Franschen en Duit- schen correspondent, die mij beiden zeiden: „Uwe officieren hebben deze half wilden en hun gendarmes geleid met een doodsverachting en een moed, die elke vergelijking tart. Wij wen- schen de Nederlandsche natie, die zulke mannen voortbrengt, geluk". Majoor Roelfsema zeide mij Dins dagochtend glimlachend„De aan vallers konden absoluut niet vorder dan op 400 meter afstand naderen. Een voortdurende regen van lood floot over de moerassen tot over de eerste heuvelrijen. Die in het vlakke veld gekomen waren, konden zelfs niet terugtrekken. Ze moesten in modder en poelen weggedoken, of vlak op den grond liggend, de kogels over zich heen laten gieren. Eerst bij het invallen van den nacht bestond er mogelijkheid om terug te trekken achter de eerste heuvelen. Dr. Reddingius vertelde mij: Dooden lagen overal verspreid. Ik o.a. drie lijken vlak naast elkaar liggen met shrapnels in hun midden. Wij konden de gewonde rebellen eerst bij het ochtendkrieken behulp zaam zijn. Ik ben overtuigd, dat de opstandelingen midden in den nacht vele dooden en gewonden naar Schiak medegenomen hebben. Toen ik in de vuurlinie was en een zwaar ge wonde behandelde, greep me plotse ling een Miridiet om den hals en trok mij neer in een loopgraaf. Een seconde daarna floten de kogels over onze hoofden. Ik zei den dokter, dat 't toch veel te veel gewaagd was, om in de vuur linie te staan. Hetzelfde verwijt! richtte ik tot de andere Nederland sche officieren. Waarop elk hunner eenvoudig antwoordde, zij moesten nu eenmaal het voorbeeld geven, wilden zij iets van de Miridieten en Malissoren gedaan krijgen 1 Tegen half zeven 's avonds heb ben een aantal Albaniérs op een baar, het stoffelijk overschot van luit.-kolonel Thomson naar den tuin iu den Konak van den koning ge dragen. Het was een droevige, stille stoet, die daar door het stadje trok. Eerbiedig groette de menigte de baar en menig Albanees, die Thomson persoonlijk gekend had, liet zijn tra nen den vr|jen loop. Onder een veldtent, op een veld bed, werd het ljjk neergelegd. De koning en de koningin brachten per soonlijk bloemen. Twee Albaneesche gendarmen hielden de wacht bij de tent. Rouw en onuitsprekelijke droe fenis lieerscbten onder de Neder landsche officieren. SPORT. ging Alcmaria Victrix uitgenoodigd een wedstrijd te spelen om een gouden medaille. Om 12 uur werden de beide elftallen en de scheidsrechter, de heer Kappenburg, door het bestuur van Helders Belang van den trein ge haald, waarna hun in Bellevue een lunch werd aangeboden. Te kwart over een begaf men zich naar het versierde terrein, waar de muziekvereeniging „Winnubst" eeni- nummers ten beste gaf. Nadat de spelers zich in voetbal tenue gekleed hadden, trad de voor zitter van Helders Belang, de heer Biersteker, naar voren. Hij zeide, dat het Sportterrein eerst nu officieel geopend werd, omdat de gelegenheid zich thans voordeed eens aan be oefenaars en toeschouwers le klas spel te toonen. Hij bedankte de spelers voor hun bereidwilligheid en sprak tevens eenige woorden van lof over den internationaal Buitenweg, die voor U.V.V. uitkwam. Voorts roemde spreker de hulp van het gemeentebestuur en de ver schillende ambtenaren, welke hadden bijgedragen tot het tot stand komen van het Sportterrein. Hierna verklaarde spreker bet ter rein voor officieel geopend en droeg het over aan de sport vereen iging H.B.S., de hoop uitsprekende, dat deze vereeniging zorg zou dragen voor een doelmatige exploitatie. De voorzitter der sportver. H.B.S. vroeg nu het woord. Hij dankte, namens het bestuur zijner vereeni ging, Helders Belang voor hare be moeiingen, zoodat de gemeenteraad er in toestemde aan den Helder een Sportterrein te geven. Vervolgens sprak hij nog eenige woorden tot de beide elftallen en tot den scheidsrechter. De wedstrijd. Iets over tweeén liet scheidsrechter Kappenburg beginnen. De volgende elftallen kwamen in het veld. A Icmaria Victrix. Schouten. Rossen. IA.V.I) (A.V.I) Boogli. Duinker, A. Van Uenthem. A.\r;i) (A.V. I) (A.V.I) Voetbal. De officieels opening van het Sportterrein aan den Bolweg. J.1. Zondag had de officieele opening van het Sportterrein aan den Bolweg plaats. Ter opluistering waren de Utrechtsche voetbal vereeniging U.V. V. en do Alkmaarsche voetbalvereeni- Boy. Bal. Goereu. (U.VV.1) (U.V.V. I) (U.V.V. II) Koot. Kluverstiln. (U.V.V.I) (U.V.V. II) I Vernooy. I (U.V.V. 1) U. V. V. Nadat de heer Biersteker ten aan- schouwe van ongeveer 1000 toe schouwers de officieele uittrap gedaan heeft is het spel aan den gang. De eerste uitval is voor de Alkmaarders, maar U.V.V. geeft „niet thuis". Daarna hetzelfde van de andere partij, doch ook nu wordt de aanval afge slagen. Zoo gaat het spel verder. Beide partijen ontwikkelen zich meer en meer, maar van een overwegende meerderheid kan niet gesproken worden. Enkele corners worden ge forceerd, vele schoten worden gelost, maar alles zonder resultaat. Zoo komt tot ieders verwondering de rust met een blanco score. Eenige minuten later vangt de tweede helft aan. U.V.V. heeft nu de wind in den rug. Vos krijgt den bal, brengt mooi op, een voorzet en Bui tenweg doelpunt keurig. Na den aftrap krijgt U.V.V. weder om den bal, een scrimage voor het doel volgt, Buitenweg ziet een gaatje en het is 2-0. Weer wordt afgetrapt, Buitenweg lat er in zijn eentje van door en onhoudbaar zit No. 3. In 2 minuten tijd is het 3-0 geworden. Alcmaria schijnt er leelijk in te gaan, maar haar achterhoede denkt er anders over. Zooeven waren ze te ver naar voren gedrongen, nu hebben ze ech ter hun juiste plaats weder gevonden en Schouten en Kossen keeren alle aanvallen. U.V.V. oefent in deze periode een zwaren druk uit op de Alkmaarsche verdediging, zoodat tenslotte Polman het 4e punt weet te maken. Dit wordt Alcmaria te machtig en ze zetten er dan ook alles op om een tegenpunt te maken. Telkenmale brengt de Frenne, die inmiddels rechts buiten is gaan spelen, mooi op. Een zyner voorzetten wordt door Vernooy slecht weggewerkt en, zoo als meestal het gevolg is, volgen hierop eenige mistrappen, waardoor Zweedijk heel gemakkelijk de stil liggende bal in het leege doel kan trappen. U.V.V. blijft echter sterker, zoodat v. Norden den stand tenslotte op 5-1 kar brengen, waarmede de wedstrijd eindigde. Over het spel zullen we iets uit voeriger zijn. In de eerste plaats: Was dit le klas spel? Het antwoord is Ja" en „neen". U.V.V. speelt in de le klas van de N.V.B., maar hier zagen we het elftal met 5 invallers. Verder gaven de spelers zich mijns inziens niet geheel en al. De wed strijd, dien ze op Texel nog denzelfden dag te spelen hadden, deed hun den ken, dat ze zich niet al te veel ver moeien mochten en ten slotte werd gespeeld op een vreemd veld, dat kleinere afmetingen had, dan velden waarop ze gewoon zijn te spelen, iets wat hun ten zeerste hinderde en afbreuk aan het spel deed. Buitenweg, de internationaal, die Holland tegen buitenlandsche elftal len vertegenwoordigde, viel ons tegen, maar was dat zijn schuld? Zinspel was oneindig veel beter geweest, wanneer hij naast zich twee gelijke krachten had gehad, maar nu waren het slechts 2e klas spelers. Destaal tjes, die echter van zyn individueel spel zagen, waren soms schitterend. Zijn voorbijdrijven, zijn juist plaatsen naar zijn nevenspelers en zijn zuivere schoten brachten menigeen in ver rukking. In die monumenten was by, wat we van hem verwacht hadden. Te Winkel, de kleine, maar ont zettend vlugge linksbuiten had een zware dobber aan Boogb, maar meestal kwam bij toch zegevierend uit den strijd. Vernooy, onder de lat, voldeed uitstekend en ook de beide achter spelers vertoonden een stevige party voetbal. Over het algemeen speelden de Utrechtenaren vlugger en doortasten der dan hun Alkmaarsche collega's. Hun spel was meer geroutineerd. Ook combineerden ze beter, terwijl eveneens het zoogenaamde „op den zitten" bij hen meer op den voor grond trad. ZJj liepen naar den bal toe, de Alkmaarders wachtten tot de bal bij hen kwam. Alcmaria speelde overigens goed, ze deden hun uiterste best en hadden nog wel een doelpunt verdiend. Vlak na de rust werden ze eenigszins overbluft, zoodat de einduitslag wel wat geflatteerd is. Een 4-2 neder laag had de verhouding juister weer gegeven. De achterhoede der Alkmaarders voldeed ons uitstekend, vooral Schou ten blonk uit. Naafloop van den wedstrijd reikte de heer Biersteker het eeremetaal aan den aanvoerder van U.V.V. over met eenige waardeerende woorden. Hy prees nogmaals de welwillendheid der beide vereenigingen om in den Helder iets van de voetbalsport te laten zien, wat beter is, dan we in het hooge Noorden gewend zijn. De aanvoerder van het Utrechtsche elftal dankte „Helders Belang" na mens U.V.V. voor de hartelijke wijze, waarop zij in den Helder waren ont vangen. Verder zeide hij: „Het ter rein is doelmatig ingericht en wan neer het een winter flink ingespeeld zal zijn, is het veld uitstekend ge schikt voor voetbal. Voor U.V.V. was het echter dikwijls moeilijk te be spelen, omdat zij groote afmetingen gewend waren. Het volgend jaar, liefst een paar maanden eerder, ko men wij weer in den Helder om op dit terrein een wedstrijd te spelen. Thans waren enkele spelers op het laatste oogenblik door studie - en andere redenen verhinderd, maar het volgend jaar komen wij met minstens 9 spelers van ons le elftal." Tovens dankte hij namens Buiten weg voor den hem toegezwaaiden lof. Het Utrechtsche elftal vertrok daarna in de gereedstaande auto's naar de Texelsche boot. De Alkmaarders vereenigden .zich met Bestuur van „Helders Belang" en dat van H.B.S. in de „Toelast", waar een diner plaats had. Van verschillende kanten werden speeches afgestoken, die we hier achterwege zullen laten. Voor „Helders Belang" mag de officieele opening van het Sportter rein, mede dank zij het mooie zomer weer, als schitterend geslaagd wor den beschouvVd. Z. Van het H. F. C.-terrein. Uitslagen van Zondag: Excelsior II-H.V.V. II 0-4. H.F.C. IV—P.P. II: 4-1. H.F.C. III- H.V.V. I: 0-3. H.F.C.II-Holland: 4-3. H.F.C.I—Combinatie: 4—0. Een onverwachte overwinning. Het H.F.C.-terrein was uitstekend bezocht. De penningmeester verze kerde ons, dat het aantal bezoekers slechts weinig onder de duizend was. We gelooven wel, dat de toeschouwers niet hadden te klagen, en inderdaad werd er dan ook goed gespeeld. De elftallen waren geheel volledig, dus precies zooals aangegeven was in het vorige blad. De heer Katoen fluit beginnen en Kiljan trapt af, met zon en wind tegen. De combinatie speelt dadelijk doortastend; haar l.-vleugel neemt eerst de leiding en Meerburg redt door over de zylljn te trappen. Even daarna lost de midvoor het eerste schot, dat echter ver naast gaat. Kiljan meent nu aan de beurt te komen, doch daar wordt hij on geoorloofd in den rug aangevallen. Den Yrijen schop plaatst Pelser netjes bij Groote, die eveneens naast schiet. De Amsterdammers z|jn handiger; zij zetten meer en meer op, zoo dat Meerburg den eersten hoekschop moet forceeren, die niets oplevert. Het spel wordt nu wat verdeeld. De aan- en uitvallen zijn wederkeerig en zij maken den wedstrijd juist spannend. Bovendien zitten er wel goede schutters bij de Amsterdam mers, maar hun samenspel wordt nog niet ver genoeg doorgevoerd. Ook toont de verdediging van H.F.C. zich in goeden vorm, zoodat Riemerts voor rust niet zoo heel veel werk krijgt. Ook Ziegeler aan den over kant heeft zich niet druk te maken. De schoten, op zijn doel gelost, zijn nihil. Bovendien vertoonen de beide achterspelers een degelijk spel. De goede voorzetten van Dor lijn worden door hen meestal weggewerkt. Voor al de l.-achter hield Heijtiug goed in de gaten. Toch zullen die weinige schoten Ziegeler lang heugen. Zie, daar loopt de l.-buiten van A. door alles heen, een schot, maar Riemerts stopt. Hij plaatst bij Kiljan en in razende vaart gaat het voorwaarts, mooi combineerend. Kiljan krijgt nu vlak voor Ziegeler den bal vrij, een schoten hij vliegt keihard langs de vingertoppen van Ziegeler het doel in, totaal onhoudbaar. Even daarna schijnt Pelser een goaltje te willen maken. Alleen gaat hij er van door, de r. achter is echter zijn struikel blok. De A. krijgen dan een mooie kanseen vrijen schop voor het doel wegens hands van Kikkert. Maar Van Arnhem weet ten laatste weer te redden, zoodat de rust komt met 1-0 voor H.F.C. Na de hervatting is het werken om den gelijkmaker. H.F.C. is dan ook korten tijd ingesloten, en vooral de R.-buiten der A. weet nogal eens een schot te lossen. Riemerts is echter in oervorm. Pelser brengt dan weer eens opluchting. Kootje rent al langs bet lijntje, een goede voorzet, maar helaas kopt Taylor den bal naar den R.-achter, in plaats van in het doel. Weldra herstelt hij echter zyn fout, brengt mooi op, passeert naar Kiljan, die Groote wederom een kans geeft en met een prachtig hoog schot weet Jan, ver buiten Ziegeler's bereik, het 2e punt tusschen de palen te plaatsen (2-0). Zoo ge lukkig als H. is, zoo ongelukkig is A. De midvoor staat b.v. alleen voor doel, Riemerts loopt toe en de kans is weer verkeken. Langzamerhand raakt A. wat ingesloten en Kiljan kan hiervan proflteeren, wantDorlijn zet weer voor en na eenig gescharrel, vliegt een mooie schuiver vlak onder de lat het net in. Het „kanon" heeft het 3e punt gemaakt, zonder Ziegeler een schijn van kans te geven (3—0). Deze begrijpt er niets van, haast geen schoten en toch al 3 goaltjes. Helaas, men laat hem nog niet met rust. Weinig pleizier zal den Helder hem gebracht hebben. Weer is het Kiljan, die even voor het einde kans ziet het 4e punt langs den paal in het net te deponeeren. Zoo komt het einde met 4-0, dat onverdiend is. We hadden er minstens 4-1 voor willen zien. Deze resultaten danken de Amsterdammers aan het feit, dat ze te weinig met elkaar hebben ge speeld. De krachten op zich zelf waren lang niet slecht. Bij H.F.C. waren allen goed iu vorm, vooral Riemerts met Pelser, Bak en Kiljan. De achterspelers vielen erg mee. He(jting was nog niet erg ingespeeld, hetgeen best te begrijpen is door zoo'n groote plaatsverandering. C. v. S. Te TbxbI. Voetbalwedstrijd U. V. V. - Texel I. De Texelsche Sportclub bracht tegen „U.V.V." hetzelfde elftal in het veld, dat tegen de „Ajax"-comb. heeft gespeeld. „U.V.V." gelukte het, dit elftal te slaan met 3-4. Het Texelsche elftal was als volgt samengesteld Landmeter. Boelson. v. d. Palm. Kuiper. Engel. Kuorn. Zee. Blinlcnof. Dalhulzen. Mirten*. Thora. „U.V.V." speelde met het elftal dat tegen „Alcmaria" aan den Helder heeft gespeeld. De wedstrijd werd door 800 - 900 personen bijgewoond. Beperking van het voetbalseizoen. De Haarlemsche Voetbalclub heeft een voorstel ingediend voor de alge meene vergadering van den Ned. Voetbalbond, om de door den N. V. B. uit te schrijven competities alleen te doen plaats hebben tuBschen 1 Sept. en 1 Mei. Van 1 Mei tot 1 Sopt. zal 't dan gesloten voetbalseizoen zijn, althans voor zoover het door bedoelden bond georganiseerde wed strijden betreft. De club stelt dit voor, omdat men zich voor overdrijving in de voelbal- sport moet hoeden. Dit jaar zijn op 31 Mei en 7 Juni nog karapioenwed- strijden gespeeld. Dat mag niet weer geschieden. Dat lange voet balseizoen is oorzaak dat dikwijls gespeeld moet worden in een tem peratuur, die 't voetballen iets anders dan een genoegen maakt. In Enge land en in Belgié heeft men reeds lang een gesloten voetbalperk inge voerd en 't zal dus zeker ook in ons land wel mogelijk zijn. Ingezonden Mededeeling, De eetlust. Slechte eetlust is gewoonlijk een der eerste verschijnselen, hetwelk er op wijst, dat onze spijsvertering niet naar behooren geschiedt- Als ons eten niet smaakt, zet het ook niet aan en niettegenstaande dit als bekend ver ondersteld mag worden, zijn er vele personen, die zich niet ziek gevoelen en die toch nooit een gezonden honger hebben. En toch is een gezonde eet lust een voornaam onderdeel van een gezonde voeding. Foster's Maagpillen bezitten het vermogen om den na tuurlijken eetlust te doen wederkeeren, doordat zij de voor den eetlust on misbare vloeiing der spijsverterings sappen regelen. Zij zijn het beste geneesmiddel voor alle voedingsstoor nissen, verstopping, beslagen tong, hartwater, slechte spijsvertering enz. Hun werking is zacht en weldadig, zij verwekken geen krampen. Foster's Maagpillen zijn to Don Helder verkrijgbaar bij de Firma De Bie-Biorsteker, Keizerstraat 93, ft f 0.65 per flacon of f3.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert olkeflacon,die niet voorzien is van nevenstaand han delsmerk. (86>

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1