„PAST D'R OP Eerste Heldersche Bioscoop-Theater Buitengewone Voorstellingen Kanaalweg 112. NAAR HET OORLOGSPAD IN ZIJN EER HERSTELD. Buitengewone Voorstellingen De Big van het 168s,e BLANKE SLAVINNEN SCHOUWBURGLOGE KERKPLEIN EERSTE NEDERLANDSCHE REVUE-GEZELSCHAP Agenda. BioHcoop-Vourstollingen Kanaalweg 112. Dagol(|ks 7 uur. Zondags 4 uur. Bluscoop-Vvorstellingen SooorgrauliL DagelUks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Vanaf 5 Juli. Hollandsch Tooneelgeselscliap. Casino, 8 uur. Vanaf 5 Juli. Henri ter Hall's Revue-Gezelschap. Nieuwe Kerkplein, 8 uur. MARINE EN LEGER. met particuliere gelegenheid uit Oost-Dolle m Nederland teruggekeerd,gesteld ter beschikking; luitenants ter zee 2de klasse; B. Wlllerastijn, dienende aan boord Hr. Ms. „Ceep", 28 dezer op non-activiteit gesteld J. W. D. Kuvl 25 dezer geplaatst aan boord Hr- Ms. „Geep"; officieren van administratie 1ste klasse; W. F. Grasstek eervol ontheven van zijn be trekking als intendant der zeemacht In do Stel ling van de monden der Maas en van het Haringvliet; W.übheHbehtstmeL vorenbedoelde betrekking; ^1* Hollaar geplaatst aan boord Hr. Ms. van De officier machinist der le klasse c. W. Kemmer van Hr. Ms. „Zeeland" is 20 Juli 1914 op non-activiteit gesteld wegens ziekte terwijl aan boord van dien bodem inotdenzelfdon datum wordt geplaatst, de hoofdmachinist D. W. Claasen, thans ter beschikking. Met den lo Juli 1911 worden geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Atjoh" tot hot medemaken van oeno oefening van drie achtereenvolgende maanden: do benoomde buitengewone adelborsten der Koninklijke Marine-Rosnrvo M. A. van dor Est, g. Kuijpors en J. C. van der Tol. De kapitein ter zee W. van Voss, directeur van 'sR(|ks marinewerf te "Willemsoord, heeft- met 1 September ontslag uit den zendionst verzocht. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. l.ombok arriv. 27 Juni van Java te Amsterdam. Banda, uitreis, pass. 27 Juni Point de Gallo. Kon. d. Ned., thuisr., vertr.27 Juni v. Singapore. Karimoon, thuisr., vertrok 27 Juni van Colombo. Pr. d. Ned-, uitr., arriv. 27 Juni te Batavia. Pr. Juliana, uitreis, pass. 27 Juni 'Portin. Boeroe,pitrols, arriv. 27 Juni te Padang. Vondel, tliulsr., vertrok 27 Juni Batjan arr. 28 Juni van Amsterdam te Hamburg. Oranje, uitreis, vertrok 29 Juni van Algiers. Rotterdamsche Lioyd. Arakan, thuisreis, vertrok 27 Juni van PorlSaid. Doli, uitreis, pass. 27 Juni OuesBant. Dlebres, uitreis,arriv, 20 Juni te Singapore. Medan, thuisr., is 29 Juni Flnlsterre gopass. Saraarinda, uitreis, is 28 Juut Dover gopass. Tambora, uitreis, vertrok 20 Juni van Colombo. Jaeatra, thuisr., pass. 27 Juni Gibraltar. Kawi, uitreis, pass. 27 Juni Kaap del Arml. Wills, uitreis,amv.SSJuni te Southampton. Tabanan, thuisr., pass. 29 Juni Sagres. Kon. Holl. Lloyd. Krisia, uitreis, arriv. 28 Juni te Buenos Ayres. Gelria, tliulsr., ia 23 Juni Fernando Noronha gep, Hollandia arr. 28 Juni v. Buenos Ayres to A'dam. Maasland, uitreis, arriv. 28 Juni te Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Will. V vertr.2ö Juni v.N.-York 11. W.-Imliö. Fauna, uitreis,arriv. 28 Juni te Barbados. Laatste Berichten. Den Haag, 30 Juni. Hedenmorgen had in de Oude Molstraat 20 eene ontploffing plaats in de distilleerderij der firma Richter, waarschijnlijk ten gevolge van het springen van de helm van een distilleerketel. Twee knechts en twee kommiezen, die toe vallig aanwezig waren, werden door den grooten luchtdruk naar buiten geworpen; de knechts zijn verwond, doch hunne verwondingen zijn niet van zeer ernstigen aard. De distil leerderij werd geheel verwoest. Een meisje, dat op straat liep, werd ver wond door glasscherven. Van een winkel in de nabijheid werden de ruiten vernield. De bewoners van het bovenhuis zagen zich den uitgang versperd en moesten langs een ladder ontvluchten. Anderen konden over de daken ont komen. Een begin van brand werd spoe dig gebluscht. Een vat met 500 L. spiritus had reeds aan de buitenzijde vlam gevat, doch door het krachtig optreden van de brandweer werd een ramp voorkomen. Serajewo, 30 Juni. In Mostar (Heze- go wina) hebben de Moslims en Kroaten onder de Serviërs een bloedbad aan gericht, waarbij een groot aantal dooden zijn gevallen. De stad staat op verschillende plaatsen in brand. Alle Servische winkels, instituten en gebouwen zijn vernield. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 27 Juni 1914. Aangevoerd SS paarden f120 a 250, 19 koeien en ossen f180 a f325, 59 nucht. kalveren f 12,— ii f20,-, 4 magere schapen f 15.— a f27,-, 20 lammeren f 12 a f 15, 95 magere varkens n f5,00 a f9,26. 6 bokken 'e pr?! .aangi 0660 kop, kipeleren f3,76 a f4,40 per 100. un geiten f JJ,a 18,—8 kleini i fl.60, boter per half K.G. hooi inlddelprijs f0.05, laagste prijs fi pr«s f0,70. Beverwijk, 29 Juni 1914. Asperges le soort (dik) f 00 -00 per id. 2e soort 1"00-00 per 100 bos; ld. ld. dun f00-00 por 100 dos; ld. id. blauw f0-00 f0-7 por 100 bos; capuctlnors f9-10 pond;tulnboonenf0.U0-036 per zak; komkom mers f6—7 per 100 stuks; bloemkool f7-9 per 100 stuks; salade f0.60 -0.60per 100krop; poste lein f20-25 per 100 bon; aardbeien f 4-6 por 100 mandjo8. Aardbeien voor exportfll-15per 100 K.G. Alkmaar, 29 Juni 1914. Aangevoerd 7 koeien en ossen f 260 u f 325, 48 vette kalveren f45,— a f 100,-, por K.G. f0,9ö ii fl,-, 27 nucht. idem f8,- a f25,-, 828 vette schapen f27,- a f33,50, 346 vette varkens f0,lG u f0,60 per K.G., 10 magere id. f 19 a f30. Purmerend, 30 Juni. 25 stapels Fabriekskaas por 50 K.G. f 31.50 116 Boerenkaas 50 f 85.- 8 Commissie 50 f 82.60 3 Middelbare 50 f 34.- 1094 K.G. Boter per K.G. f 1.30 it f 1.35 628 Runderen: 318 vette per K.G. f 0.72 f 033 115 melke en gelde f 140.- f 320.- 23 Stieren f000.- f 000.- 82 Paarden f 000.- f 000.- 152 vette Kalveren per K.G. f 0.80 f 1.— 416 nuchtere id. por stuk f 15.- f 30.— 401 vette Varkens por K.G. f 0.44 f 0.48 47 magere id. per stuk f 15.- f 25.- 235 Biggen per stuk f 6.- f 12.- 1018 Schapen f 26.- f 33.- Overnoudors f 00.— f 00.— 763 Dammeren f 18.- f 19.— Ganzen f 0.- f 0.- Kalkoenen f 0.— i 0.— Zwanen r 0.- f 0.- Kipeioren per 100 stuks f 380 f 4.40 Eendeieren „100 f 4.- f 0.- Kievitseieren per stuk f 0.- f 0.— mand Appelen f 0.- f 0.— mand Peren f 0.— f 0.- Melke- on geldekoclen priisb. matig; vette kalveren handel matig; vette varkens hnndel vlug; magere varkens handel ir— handel matig; lammeren prljsh. i Burgerlijke Stand van Helder. Van 27 tot 29 Juni. BEVALLEN: A. Gerssen geb. de Vries, z. P. van Poelje geb. Weesie. d. G. Warbout geb. de Vries, d. M. J. van Bergen van de Grijp Ieb de Ligt, d. G. G. Krol geb. Vogelezang, z. I. J. J. Filippo geb. Simon Thomas, d. N. PLAATSELIJK NIEUWS. Het pantserschip „Kortenaer" heeft Tampico verlaten en is Veracruz aangekomen. Hedenavond zal „Helder's Harmoniekapel" van 8 tot 10 uur een concert geven op den Kanaalweg. Prov. Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten stellen voor een subsidie van f 196. per jaar, tot nader opzegging, te verleenen aan de Handelsavondschool van de Alg. Heldersche "Winkeliers-vereeni- ging; verhooging van de subsidie aan de Zeevaartschool te-Texel, van f1550.— op f2260.— voor de ver betering van den aanlegsteiger aan dc Van Ewiicksluis een subsidie van f1125.-. De zomerzitting wordt geopend op Dinsdag 7 Juli a.s. Steenkolen voor de „Noordbrabant" Naar wij vernemen is uit een inge steld onderzoek gebleken, dat de door de „Noordbrabant" ingenomen steen kolen, spoedshalve direct gelost en overgenomen uit het toevallig in de haven liggende Engelsche stoomschip „Croxdale", eenigszins vochtig waren. De ontploffing in een der kolenrui- men is vermoedelijk hieraan te wijten. Reisplan Hr. Ms. „Zeeland". Vertrek van IJmuiden Vrijdag 3 Juli pl.m. 4 uur n.m. Aankomst te Kopenhagen Maandag 6 Juli op den v.m. Vertrek van Kopenhagen Woeusdag 8 Juli pl.m. 12 uur 's middags. Aankomst te Petersburg Zaterdag 11 Juli begin achtermiddag. Vertrek van Petersburg Zaterdag 18 Juli pl.m. 8 uur n.m. Aankomst te Stockholm Maandag 20 Juli op den voormiddag. Vertrek van Stockholm Woensdag 22 Juli pl.m. 4 uur n.m. Aankomst te Christiania Zaterdag 25 Juli op den voormiddag. Vertrek van Christiania Maandag 27 Juli pl.m. 1-2 uur 's middags. Aankomst te IJmuiden Woensdag 29 Juli pl.m. 12 uur 's middags. Onze Vloot. [n de „Nieuwe Rott. Courant" van 26 Juni komt onder het hoofd Oostenrijk-Hongarije een mededeeling voor van haar Weenschen Correspon dent over de Oostenrijksche Vloot- vereeniging. Wel eigenaardig is het om daarin te lezen dat deze Vereeniging veel succes heeft met het organiseeren van goedkoope zeereizen langs de Oosten rijksche kust, te meer waar onze Heldersche afdeeling der Ned. Verg. „Onze Vloot" als propagandamiddel voor a.s. Zaterdag de „Dageraad" van de Naaml. Venn. Texel's Eigen Stoomb.-Ondern. heeft afgehuurd, om daarmede niet alleen de Marine-Zeil wedstrijden to volgen, maar ook om een klein zeetochtje te maken. De reizen langs de Oostenrijksche kust zullen aanvankelijk ook wel zeer bescheiden geweest zijn, maar ze hadden zulk een succes dat, zooals in genoemd stuk te lezen staat, op het oogenblik de Oostenrijksche Vloot- vereeniging een reisje naar Helgoland heeft gearrangeerd. Misschien dat de Nederl. Vlootver- eeniging ook dergelijke zeetochten in komende jaren zal kunnen organi seeren. Zeker zal de belangstelling in onze Marine aanmerkelijk toenemen, wan neer we grootere schepen rijk zullen zijn, en indien de animo voor plezier tochten in en naar het Schulpengat, Marsdiep en Texelstroom voldoende blijkt te zijn, zien we zoodra de eer ste Dreadnought onze buitenhaven siert, in onze gedachten reeds een Batavierboot of een ander passagier schip van Rotterdam uit met een duizend belangstellende Vlootleden aan boord, naar Nieuwediep stevenen. Dan zal werkelijk deu Helder als voornaamste oorlogshaven genoemd kunnen worden, naast Rotterdam onze voornaamste handelshaven. We wenschen onze Vlootvereeni- ging voorloopig mooi zomerweer voor a. s. Zaterdag. tig Europeanen zijn ernstig gewond ten gevolge van het instorten hnn- ner huizen. Een vrceselijke wolkbreuk heeft te Benkoolen ontzaglijke schade aange richt. De woning van den resident, het gouvernementskantooii het hos pitaal, de schoolgebouwen zijn inge stort. De zakenwijk is geheel ver woest. De aangerichte schade is niet te berekenen. De Nederlandsche passagiersboot „Van Cloon", van de Kon. Paket- vaart-Maatscli., is in de nabijheid van Makassar op het strand geloopen. Het schip bevindt zich in een gevaar lijke positie. Het ongeluk is een ge volg van een aardbeving. Een tweede telegram meldt: De „Van Cloon" strandde Zater dag bij Salongom Gorontalo en kwam door eigen kracht vlot. De schade is gering. (Hblad Sumatra. Tandjoeng Bedang is genomen door kapitein Ruempol en in brand gestoken. Men vond veertig lijken. BINNENLAND. Albanië. Kapitein Sar is met verlof wegens gezondheidsredenen op weg naar Nederland. Het vermiste jongetje. Het ruim 3-jarige jongetje van de Keizersgracht te Amsterdam, dat Zaterdag vermist werd, is, naar het Hdbl. meldt, terecht. Het werd aan een politiepost gebracht. Door een auto gedood. Sergeant Koster, van het 2e bataljon grenadiers, begaf zich Zondag ochtend per rijwiel van de legerplaats bij Harskamp naar Barneveld. Ge komen op den straatweg Barneveld Voorthuizen, verliet hij het rijwielpad op het punt, waar deze weg een scherpe bocht maakt en het uitzicht wordt belemmerd door een schuur. Van den anderen kant naderde de auto G 1685de wielrijder kwam ei- dwars voor, werd omgeworpen en onmifldelijk gedood. BUITENLAND. Scheepsongoluk. Londonderry, 29 Juni. De „Cali- fornia" van de Anchor Line is bij Tory-eiland op de rotsen geloopen. Twee kanonneerbooten zijn uitgegaan om hulp to bieden. Een Marconitelegram van de „Cali- fornia" meldt, dat de stoomboot te 9 uur 20 Zondagavond schipbreuk leed. Op de draadlooze hulpsignalen vertrokken de stoomboot „Cassan dra" en drie torpedobootjagers ter assistentie. Zij hadden tengevolge van den mist eenige moeite de „Cali- fornia" te vinden. Tegen het aan breken van den dag begon de ont scheping van de 1016 passagiers. Zij werden aan boord van de „Cassan dra" overgebracht. Er is geen enkol slachtoffer. UIT INDIE. Aardbeving en wolkbreuk in Indië. Reuter seint uit Batavia d.d. 29 Juni: Officieel wordt de schade door de aardbeving in Benkoelen aangericht op een millioen gulden geschat. Twin Moord op Aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk en rijn gemalin. De Oostenrijksche troonopvolger, aartshertog Franz Ferdinand, neef van den huidigen keizer, is Zondag morgen door een gymnasiast dood geschoten. Zijn gemalin, die hem met haar lichaam beschermen wilde, is eveneens gedood. Ziehier een overzicht van de eerste telegrammen. Serajewo, 28 Juni. Toen aarts hertog Franz Ferdinand met zijn gemalin zich hedenvoormiddag naar het stadhuis begaven, om daar ont vangen te worden, werd tegen de automobiel, waarin zij gezeten wa ren, een bom geslingerd, die de aarts hertog met den arra terugstiet. De bom ontplofte onder een automobiel, die het rijtuig van den aartshertog volgde en dè beide heeren van het gevolg, die erin gezeten waren, werden licht gewond. Van het publiek werden zes personen gekwetst. De aanslag werd gepleegd door een typograaf, Cabre- novic genaamd en uit Trebinje af komstig. Hij werd onmiddellijk ge arresteerd. Nadat de aartshertog op het stad huis ontvangen was, zette hij met zijn gemalin den tocht door de stad voort. Een gymnasiast uit de achtste klasse, Prunzig genaamd, cn uit Grahovo afkomstig, loste uit een browning verscheidene schoten op den troonopvolger en diens gemalin. De troonopvolger werd in het ge laat getroffen en de hertogin von Hohenberg in het onderlijf. Beiden werden naar den konak overge bracht, waar zij tengevolge der be komen verwondingen overleden. De pleger van den aanslag werd gearresteerd. Zoowel hij als Cabre- novic, die den bom geworpen had, werden door het publiek bijna ge lyncht. De moordenaar verklaarde reeds lang met het plan rondgeloopen te^ hebben een of ander hooggeplaatst* persoon uit nationalistische motieven te dooden. Hij had aanvankelijk ge aarzeld, omdat de hertogin ook in de auto was, doch ten slotte ge schoten. H\j verklaarde geen mede plichtigen te hebben, ook de typo graaf Cabrenovic had geen mede plichtigen. Cabrinovic was na den aanslag in de rivier gesprongen, doch door eenige politiebeambten en personen uit het publiek, die hem naspron gen, gearresteerd. De nog niet ontplofte bom, die op eenige passen van het tooneel van den aanslag gevonden werd, is ver moedelijk door een derde individu, dat eveneens een aanslag wilde ple gen, weggeworpen, nadat hij gezien had, dat eon ander hem reocis was voor geweest. Prunzig verklaarde nog, dat hij geruimeu tijd te Belgrado gestu deerd had. Cabrinovic voegde aan zijn ver klaringen toe, dat hij de bom van een anarchist uit Belgrado, wiens naam hij niet kende, ontvangen had, De moordaanslag werd gepleegd, toen de vorstelijke personen uit het stadhuis zich naar den konak be gaven naar de bij den eersten aan slag gewonde personen. Plotseling sprong de moordenaar, een jonge Servo- kroaat, uit het publiek te voor schijn en loste vier schoten. Het eerste trof den troonopvolger in het gelaat. De hertogin wierp zich voor haar gemaal en werd dientenge volge door een schot in het onder lijf getroffen. Beiden leefden nog ongeveer een kwartier. De landsregeering geeft een nage noeg gelijkluidende lezing van het gebeurde, die op enkele punten een aanvulling geeft van de andere. Latere berichten spreken van elf ge wonden, (zes zwaar en vyf licht). De beide officieren uit het gevolg zouden zwaar gewond zy'n. Natuurlijk maakte het bericht een ontzettenden indruk op den bejaar den keizer, die reeds zoovelen van de zijnen moest verliezen. Men her innert zich dat 's keizers zoon op geheimzinnige wijze omkwam, 's nachts na een feest, en dat 's keizers gemalin keizerin Elizabeth in Sept. 1898 te Genève vermoord werd door een anarchist. De keizer riep dan nu ook uit: „Niets is mij op deze wereld gespaard gebleven Keizer Wilhelm vernam het ge beurde op zee door een scheepsroeper. Onmiddellijk zond hij een telegram, van deelneming. De Servische regeering blijkt uit latere telegrammen, van het complot af te weten. Thans wordt bekend, dat de Ser vische gezant zich verleden week naai- het ministerie van Buitcnland- sclie Zaken begaf om in opdracht van zijn regeering den troonopvolger af te raden naar Bosnië te vertrekken. De gezant verklaarde, dat de Ser vische politie in kennis gesteld was van een met zorg voorbereid com plot. Men bracht deze raededeelingen aan don troonopvolger over, maar deze wilde zijn reis niet opgeven, daar de voorbereidende maatregelen reeds te ver gevorderd waren en hij de manoeuvres zelf wilde leiden. Gisteren wapperden in een groot gedeelte der stad Serajewo Servische vlaggen en de stedelijke overheid moest tusscheribeide komen, om de verwijdering dezer vlaggen te ver krijgen- De politie te Serajewo had zeer uitgebreide maatregelen getrof fen, en er werden vele arrestaties gedaan. Gedurende de laatste weken hebben in Bosnië Pan-Servische samenzwee ringen plaats. De opwinding te Weenen was on beschrijfelijk. Des middags ijlde alles naar het centrum der stad, waar de dagblad-bureaux bestormd worden. Van verschillende regeeringen zijn telegrammen van deelneming -inge komen. Berlijn, 29 Juni. Uit Weenen wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind Volgens de eerste samen hangende be richten uit Sarajewo, schijnt het vast te staan, dat de daad het werk ia van een ver verbreid groot Ser visch complot. De beide aangehou denen loochenen weliswaar mede plichtigen te hebben maar de geheele aanslag is zoo nauwkeurig voorbereid, dat hij slechts met zorgvuldige orga nisatie en mot medewerking van vele personen volbracht kon worden. Er is namelijk in de buurt van de plaats, waar de aanslag gepleegd is een derde bom gevonden, die niet ontploft is en waarschijnlijk door iemand weggeworpen is, toen de tweede aanslag gelukt was. Princip heeft in zijn verhoor gezegd, dat deze bom voor den moord bestemd was, als de andere aanslagen mochten mislukken. Verder vertelde hij, dat hij eerst op den aartshertog gemikt had, en vervolgens, toen hij zag dat hij getroffen had, nog een tweede schot op de hertogin had gelost. Een oogen blik had hij geaarzeld, maar toen gedacht„het is nu toch hetzelfde." Berlijn, 29 Juni. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Weenen geseind Cabrinovic is ongeveer 21 jaar oud, typograaf en van Servische afkomst. Zijn vader was herbergier in Sarajewo. Vroeger behoorde hy tot de anar chistische groep. Kortentijd geleden begaf hij zich naar Belgrado, waar hij in de staatsdrukkerij werkte. 4 weken later keerde hy naar Sarajewo terug. In dien tyd was hij Servisch chauvinist geworden en gaf sedert dien bij menige gelegenheid zyn sym pathie voor koning Peter te kennen. Bij het verhoor gedroeg hij zich zeer cynisch en herhaaldelijk glimlachte hij. Hij verklaarde, dat hij de bom uit het buitenland gekregen had, maar wilde niet zeggen waar vandaan. De bom was met gehakt lood en spijkers gevuld en moet van hetzelfde type geweest zijn, als de bommen, die in 1907 in Montenegro gebruikt zijn. Princip, de bedrijver van den twee den aanslag, is door de volksmenigte zoo geslagen, dat hij veel bloedige wonden had opgeloopen. Ook hij ge droeg zich zeer cynisch enzeide,dat hy een tegenstander van het imperi alisme was. In den loop van den middag hebben nog een geheele reeks aanhoudingen plaats gevonden. Weenen, 29 Juni. Volgens betrouw bare mededeeliugen worden de lij ken op 2 Juli te 10 uur 's avonds onmiddelijk na aankomst overge bracht naar dón Hofburg en ge plaatst in de keik, waar den 4 Juni te vier uur 's namiddags de inzege ning plaats heeft. Frans Ferdinand. f De dood van den Oosteni'ljksch- Hongaarschen troonopvolger Frans Ferdinand is een gebeurtenis van zooveel gewicht, als zelden het over lijden van een kroonprins is geweest. Zijn dood is een gebeurtenis van evenveel beteekenis, als die van zijn neef Rudolf, des Keizers zoon, nu 25 jaren geleden. Frans Ferdinand gold als de ziel van het Oostenrijksche imperialisme. Men wist van hem, dat hij de vrede lievende en rustige politiek van don ouden Keizer niet altijd goedkeurde, en nog onlangs moet er tusschen den Keizer en hem, die het had moeten worden, ernstig verschil van meening zijn gerezen. Sedert de Habsburgsche monarchie van Duitschland was gescheiden, groeide gestadig de invloed van de Slavische elementen en deze groei werd in den laatsten tijd door het hof begunstigd. Gelijk bekend, wordt tegenwoordig in Oostenrijk met koninklijke be sluiten geregeerd. De Kamer vau Afgevaardigden is ontbonden, omdat de Tsjechen door hun dwarsdrijverij alle beraadslaging onmogelijk maak ten. Geen Landdag, geen Rijksdag, was bun leus. Ook zijn reis naar Sarajewo, de hoofdstad van Bosnië, hield met de begunstiging van de Slaven verband. Zij diende om het ingelijfde land een bizonder blijk van symphatie te geven en het volk van dit door politieke woelingen verontruste land nader tot den toekomstigen Keizer te brengen. De bevolking van Bosnië bestaat voor het grootste deel uit Serviërs, maar zij zijn in twee groepen ver deeld. De nationalistische en ortho doxe Serviërs willen niets meer of minder dan inlijving bij het Servische koninkrijk. De katholieke Serviërs in Bosnië echter geenszins. Op hen en op de mohammedaansche minder heid steunde de regeoring. Met be hulp van dezen poogde zij de natio nalistische Serviërs er onder te hou den en daarbij ging zij vaak hoogst partijdig te werk. Toen de nationa listische Servische partij bij de ver kiezingen een meerderheid verkreeg, moest de Bosnische Landdag, die steeds het tooneel van heftig krakeel was geweest, worden ontbonden. Door een politiek van geven en nemen was het echter gelukt een meerder heid van katholieke Serviërs en mohammedanen te verkrijgen. De Landdag kwam weder bijeen, de nationalistische Serviërs hadden een gevoelige nederlaag geleden. Deze stak hun te feller in den krop, waar aan den anderen kant de groote versterking van het koninkrijk Servië in den Balkanoorlog het zelfvertrou wen der Al-Serviërs niet weinig had aangeblazen en niet minder hun verbittering tegen Oostenrijk had verscherpt. Want Oostenrijk was het, dat Servië had verhinderd als voor post van Rusland een uitgang naar de Adriatische Zee te krijgen. Nu heeft die verbittering, die in Bosnië, naar boven aangegeven, niet meer langs wettigen weg succes kon hebben, zich in den moord op Frans Ferdinand een uitweg gezocht. Want het doel van zijn reis was tweeledig. De eigenlijke aanleiding ertoe was immers om de eerste groote manoeu vres, die in Bosnië worden gehouden, in eigen persoon te leiden, en deze manoeuvres waren een betoogiDg, dat Oostenrijk-Hongarije, ook naar het zuiden, voor den oorlog gereed was. Als antwoord daarop heeft men nu den vertegenwoordiger van het Oostenrijksche imperialisme gedood. "Voor den 83-jarigeu Keizer, pas van een ernstige ziekte hersteld, is de dood van Frans Ferdinand en zijn vrouw een zwaren slag. „Mogen hemel en hel zijn geluk vernietigen. Moge zijn familie worden uitgeroeid. Moge hij worden getroffen in degenen, die hij liefheeft." Aldus was de vervloeking, die gravin Karolyi in zijn jeugd, tijdens de vervolgingen van de Hongaren, waarvan haar zoon het slachtoffer was geworden, over hem heeft uitge sproken. Die vervloeking is in vervulling gegaan. In 1889 overleed zijn zoon, kroonprins Rudolf, te Meyerling. In 1897 verbrandde Sophie, hertogin van Alenijon, de bruid van Lodewijk II van Beieren, levend te Parijs. In 1867 werd zijn broeder, Maximiliaan van Mexico, doodgeschoten. Prinses Marie Oharlotte van België is gek geworden. Aartshertog Frans Willem stierf in 1874 tengevolge van een val van zijn paard. Aartshertog Johan (Johan Orth) is verdronken. Aartshertogin Mathilde ia levend verbrand in het paleis van haar- vader. Aartshertog Ladislaus schoot zich op de jacht bij ongeluk dood. Koningin Elisabeth is vermoord. En thans zijn ook Frans FerdinaDd en zijn gemalin door sluipmoord gevallen. „N. Rott. Ct." Buitenlandsch Overzicht. von Wied een koning is zonder macht, zonder land en zonder onderdanen de regeering te Durazzo is een „schan daal" van anarchie, onbekwaamheid, huichelarij en moord. Do Nederlandsche officieren worden in het rapport hoog geroemd, 'tzljn de eenige mannen in geheel Albanië die te goeder trouw werken en die volkomen toewijding en plichtsbesef toonen. Het rapport wilvertrek van den vorst, vertrek der^ Inter nationale Contröle-commissie en ver vanging van de tegenwoordige regeling door een stelsel van kantonnaal be stuur. 't Is kras, zoo we schreven, maar niet onverdiend. LUCHTVAART. Wie volgt? De Duitsc.he vlieger Landmann is Zaterdagnacht opgestegen en heeft gedurende bijna 22 volle uren onaf gebroken gevlogen! Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zijn een paar ingezonden stukken en andere Zaken tot het volgend nummer blijven lig gen. Advertentiën. De driejarige diensttijd in Frank rijk heeft het vrij natuurlijk maar toch opmerkenswaardig gevolg dat er in industrie en handel gebrek komt aan werkkrachten, wijl de jon gelui drie jaar lang in de kazerne worden gehouden. Fabrikanten en kooplieden zijn genoodzaakt jonge lieden uit het buitenland in dienst te nemep. Volgens de verklaring van den conservatieven afgevaardigde Conti in de Kamer zijn er in Frank rijk 600.000 vreemde werklieden, vooral Duitschers, Italianen en Zwit sers. Zy ontnemen den Franschen arbeiders twee milliarden loon per jaar. Hy wees op de bevoorrechting dezer vreemdelingen die als vreem deling vrij zijn van militairen dienst en geen directe belastingen betalen, waarom hij voorstelde voor die vreem den een extra belasting te heffen. De regeering wees het voorstel niet geheel af alleen werd er van den kant van buitenlandsche zaken op gewezen dat uit eene zoodanige belasting moeilijkheden zouden kun nen voortvloeien ten gevolge van gesloten verdragen. De legeering zal de zaak echter eens bestudeeren. Omtrent het onderzoek naar de verzakkingen te Parijs weet de „Fi garo" mee te deelen dat de conclu sie van het rapport is, dat de on gelukken te vermijden waren ge weest indien de noodige voorzorgs maatregelen waren genomen. Er zijn waarschuwingen en aanwijzingen ge noeg geweest. Nu, de Parijsche „regeering" heeft genoeg te doen met de regeling van het Parijsche leven boven den grond dan dat ze hare zorgen ook kan uitstrekken tot dat wat daar onder de aarde ge schiedt! Vrijdag jl. is door de regeering te Athene telegraphisch geantwoord op de nota van Turkije. Het antwoord is gesteld in gematigde en verzoen- lijke woorden. Griekenland verklaart in beginsel zijn instemming met de uitwisseling der bevolking in Klein-Azië, de terug gave van den aau de Grieken ont nomen eigendom en de toekenning van vergoeding voor de geleden schade, komt echter op tegen de beweringen van Turkije omtreut de Mohamme danen in Macedonië. De emigratie uit deze provincie heefL n.1. volgens de Grieksche regeering, betrekkelijk weinig te beteekenen. De Macedoni sche emigranten hebben vrijwillig het land verlaten, terwijl de Grieken uit Klein-Azië verdreven zijn, na eerst van al hun have te zijn beroofd. Enfin, daar moet men nog maar verder over praten, 't Is al veel dat beide regeeringen goedgezind zijn. In Mexico schijnt de toestand te verbeteren. Met Amerika moet de vrede verzekerd zijn. Resten nog de onderlinge verdeeldheid, zeker niet de minste in tel. Maar Reuter seint uit Niagara-Falls, de plaats der on derhandeling, dat de opstandelingen gedelegeerden zullen zenden om met de vertegenwoordigers van Huerta te onderhandelen. Dit is althans een begin. In Albanië is het nog lang niet in orde. Het schijnt dat de mogendheden beginnen in te zien, dat het huidige Albaneesche régime toch niet meer houdbaar is Volgens de „Reichspost" heeft er op het oogenblik een gedachtenwis- seling plaats onder de mogendheden over het voorstel om de bevoegdheden van de Internationale Commissie van Controle in Albanië uit te breiden. Zij zou n.1. bekleed worden met een macht, ongeveer gelijk aan die, welke thans de Albaneesche regeering heeft, terwijl bovendien internationale troe. pen tot haar beschikking zouden wor gen gesteld. Deze maatregelen zouden echter slechts van voorloopigen aard zijn en een einde nemen zoodra de rust en orde in Albanië hersteld zijn. 't Is ook wel een beetje gekEuropa zendt er een vorst heen, doch doet zoowat niets om hem te steunen. Oorlogsschepen der mogendheden lig gen voor Durazzo, maar zy hebbeD geen troepen geland om de opstan delingen te bestrijden, die de stad in gevaar brachten, den vorst in zijn paleis en de gezanten in hun hotels bedreigden. De Amerikaansche gezant te Athene heeft den toestand in Albanië op last zyner regeering bestudeerd en zegt vrijmoedig in zijn rapport dat de prins Op den 18en Juli 1914 hopen j BERNARDUS NICOLAAS WHALE COSTER en HERLENA GEERTRUIDA TIETS hunne 25-jarige Echtvereeniging j te herdenken. Dat zij nog vele jaren in ge- lukkigen echt mogen doorbrengen j is onze hartewensch. Cura^ao (W.I.) C. G. PLANKEN. Den Helder M. C. PLANKEN - COSTER. B. N. W. PLANKEN. De Heer en Mevrouw H. FILIPPO Simon Thomas geven kennis van de geboorte van eene Dochter. Helder, 28 Juni 1914. Dankbetuiging. Bij dezen betuigen wy onzen harte- lijken dank aan vrienden en bekenden voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, den Heer C. DE GRAAF, ontvangen, in het bizonder aan de directie er. het personeel der Ge meente-Gasfabriek voor de laatste eer den overledene bewezen. Namens de Wed. J. A. DE GRAAF en Kinderen. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht u kennis te geven, dat na oen langdurig doch geduldig lijden, in den ouderdom van ruim 85 jaar is overleden onze geliefde Moeder, Behuwd Groot- en Overgroot moeder. Mej. JACOBJE EDELENBOS, Wel. van don lieer H. v. d. HERT. Helder, 29 Juni 1914. IJmuiden G. BLINK HOF- v. d. Hert. J. BLINKHOF. Helder J. v. d. HERT. D. J. TIMMERMAN -v. o. Hkht. J. N. TIMMERMAN. J. v. d. HERT. M. v. d. HERT-Been. J. C. v. d. HERT. D. v. d. HERT-Ossen en Kleinkinderen. Telefoon 195. Van al Vrijdag 26 Juni tot in met Donderdag 2 luli geheel nieuw prachtprogramma. HOOFDNUMMER: Drama in drie acten. Al: tin lil eitia nummers De opening van het Bandsgebouw B. V. M. M. P. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge f 0.47. Ie Rang f 0.32. 2e Rang f 0.22. Kindaian beneden 16 jaar op alle rangen hall geld. Aanvang iederen avond 7 uur. Zondags te 4 uur. ZONDAGS diploma's en irijbiljetten NIET GELDIG. GRATIS gelegenheid tot berging ion rijwielen. Kermis Den Helder 1914. - Gebouw „Casino". door het HOLLANDSCH TOONEEL-GEZELSCHAP. Directie: M. SPREE. ZONDAG 5 en MAANDAG 6 JULI twee opvoeringen van het kermisstuk van 1914 Militaire klucht in 3 bedrijven van Moêzij-Bion. Groot lachsucces! - Groot lachsucces! In het derde bedrijf: SALON-TANGO, gedanst door Mevrouw SPREE en den Heer MARCEL MIJIN, ingestudeerd door den Dansonderwijzer HARTOG J. POLAK. Korporaal BONNACHEde Heer M. SPREE. DINSDAG 7 en WOENSDAG 8 JULI twee opvoeringen van het nieuwste wereldsucces Het nieuwste actueele succes-drama in 5 bedrijven, naar het Fransch, van Bonis Chabancle. Door het Gazelschap-SPREE ruim 200 avonden in Nederland opgevoerd. ZIDORE, „placeur"de Heer M. SPREE. Prijien der plaatsen: le Rang II.—. 2e Rang 10.15, 3e Rang 10.25, verhoogd met sted. bel. en auteursrecht. Plaatsbespreking van 11-2 en van 6—7 uur. - Aanvang 8 uur. Ni iloip in Mini GROOT BAL (ooi hol ..CASINO'-ORCHEST. Van al ZONDAG 5 JULI 1914 door het Directie: HENRI TER HALL. Opvoering van: SS GROOTE PRACHT-REVUE IN DRIE ACTEN MET ZANG EN DANS VAN HENRI TER HALL. 50 Artisten. 300 Costumes. 30 Décors. AANVANG 8 UUR. Entrée: fl.SO, fl.30, 11.00, 10.75, 10.50. Zie verder Groote en Kleine Biljetten. Door deze maken wij onze geachte Clientèle bekend, dat van af 1 Juli tot 15 Sept. onze Zaak des avonds om 9 uur gesloten zal zijn. Beleefd verzoeken wy zoo mogelijk Uwe inkoopen vóór dien tijd te willen doen. Magazijn „Insulinde", Spoorstraat 87-89. W. BIERENBROODSPOT.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2