HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Heider, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4331 DONDERDAG 2 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 cL, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 cL Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent. Elke regel meer 6 et Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Bewijs-exemplaar 2\ cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Zaterdagmiddag. Vertrok en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomst 5.15 's Maand, en daags na feestd. 7.40 6.26 op Zon- en Feestd. niet 9.10 6.59 op Zon-en teestd-L Alkmaar 8.06') 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Scliagen 8.46 s) 9.0211.37 11.552.21 1.48 op Zon- en Feestd. niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.3210.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 7.34 6.04 op Zon- en Feestd. niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9.— Zond.,alleen vanaf Alkmaar 10.07 9.4411-47 12.543.26 3.386.07 5.257-32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 STOOMBOOTDIENSTEN. Haldar- Amsterdam (Qebr. Zur MUhlenJ. Van Helder'smorg.7.15en 'sav.11 uur A'dam 9.15 sm. 4 Helder-Texel (T.E.S.O.). Van Helder'sraorg. 5.15,9.15*) en 's midd. 12.15,4.15 en 7.65. Van Texel 'smorg. 4.15,6.30,10.45 en 's midd. 2.60 en 6.15, Op Zon- en feestd. te 10 uur. PLAATSELIJK NIEUWS. De commies L. W. J. van Knaape, van 's Rijks werf' te Willems oord, wordt 1 October a.s. overge plaatst naar Hellevoetsluisen benoemd tot adjunct-administrateur van 's Rijks werf aldaar. État-major van Hr. Ms. „Zeeland." De état-major van Hr. Ms. „Zee land", waarmede Z. K. H. de Prins den 8en Juli de reis naar de Noord- sche landen aanvaardt, is als volgt Commandant kapitein ter zee F. C. W. Moorreeseerste officier C. J. J. de Neveluitenants ter zee le klasse C. Aronstein en J. C. Tolle naar luitenants ter zee 2e klasse C. T. Bollaan, J. E. Meyer Ranneft, H. Nieuwenhuys en W. A. de Jong adelborsten le klasse P. F. de Bruijn Tengbergen, G. W. Bakker en L. A. M. C. Koene officier van gezondheid 2e klasse J. J. Louwerse en officier, van administratie 2e klasse A. J. Teljerofficier-machinist le klasse C. W. Keramer en de officieren machinist 2e klasse C. Wapenaar en J. Zeilstra. Z. K. H. wordt zoowel op de zee als de landreis vergezeld door den heer von Bülow-Stolle, „Hausmar- schall" en kamerheer van den groot hertog van Mecklenburg-Schwerin, toegevoegd aan Z. K. H. en door 's Prinsen adjudant, luitenant ter zee 1ste kl. W. C. Bijl de Vroe. Schermen. Vrijdag j.1. had alhier in de Marine- Cantine een Schermwedstrijd plaats voor de leden van de Afd. Helder Ingezonden Mededeeling. Geneest Uwe hartklop pingen met de Pink Pillen De hartkloppingen zijn het ken- teeken van een vermoeienis van het hart. Wanneer men zeer vermoeid is, struikelt men ol doet mispassen. De kloppingen zijn de mispassen van het hart. Daarom zijn dan ook de hartklop pingen een der meest voorkomende verschijnselen van de bloedarmoede en de bleekzucht der jonge meisjes, van de uit den groei voortkomende bloedarmoede, van de neurasthenie, al te gader ziekten, waar de zwakte van de zieke kenmerkend is. Indien gij dus hartkloppingen hebt, kunt gij met zekerheid zeggen„Ik ben verzwakt". Een behandeling die het bloed weder op kracht brengt, is dus noodig. Wij bevelen U dan de Pink Pillen aan. De Pink Pillen hebben ontelbare gevallen van bloed armoede, van bleekzucht, van bloed armoede die uit den groei voortkomt, genezen, en dit wel doordat zij met iedere pil een weinig rijk en zuiver en nieuw bloed geven. Door dat nieuwe, rijke bloed aan te brengen, maken zij dat de voeding van alle organen volkomen is. De toestand van vermoeienis verdwijnt en het evenwicht der gezondheid is hersteld. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE-Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. van den Koninklijken Ond.-officieren Scherm bond. Het was voor de eerste maal dat een dergelijke wedstrijd, waaraan door ond.-off. van Land- en Zeemacht werd deelgenomen, hier ter 'stede plaats vond. Hoewel de deelname nog grooter had kunnen zijn, kan toch gezegd worden dat deze eerste wedstrijd een succes geweest is, dank zij ook de aardige prijzen die voor dit doel ge schonken waren, en kan er van de toekomst nog veel in dezen geest verwacht worden. De partijen werden vlug afgewerkt en er werd met vuur en animo ge streden. Ook de Schout by Nacht woonde een gedeelte dezer wedstrijden bij. Na afloop had de prijsuitreiking plaats door den Kapitein der mari niers J. C. Schraver, die vooraf in eenige hartelijke en toepasselijke woorden het nut der schermsport uiteenzette en wedstrijden als deze aanmoedigde. Door verhindering van den luit. ter zee D.Scalongne die zich aanvanke lijk met de leiding had belast berustte de regeling in handen vandenserg.- maj. der mariniers J. P. M. Kleef die het initiatief tot dezen wedstrijd nam. Wy laten hieronder den uitslag volgen le afd. Floret: le prijs een baro meter, J. P. M. Kleef, sergeant-majoor der mariniers. le afd. Dueldegen: le prijs een koperen rookstel, als voren. le afd. Sabel: le prijs een porte- monnaie, als voren. He afd. Floret: le prijs verguld zilv. medaille, L. Th. v. Deursen, sergt. der mariniers; 2e prijs een masker en sabel, W. Verhoef, sergt. der mariniers. He afd. Duel degen: lo prijs een zilveren medaille, P. Ti Everaard, sergt. der mariniers; 2e prijs een sigarenkoker, L. Th. v. Deursen, sergt. der mariniers. He afd. Sabel: le prijs een iSchemerlamp, J. G. Baak, sergeant majoor der Infanterie2e prijs een sabel en masker L. Th. v. Deursen, sergeant der mariniers3e prijs een mandje sigaren, P. T. Everaard, sergt. der mariniers. Ille afd. Geweer*): le prijs een 'sabel en masker, J. Bismeijer, korpo raal der mariniers2e prijs een sabel, K. Hofland, korporaal der mariniers 3e prijs een sigarenkoker, J. Levison, kwartiermeester Kon. Marine. IHe afd. Sabel: le prijs een masker, J. Levison, kwartiermeester Kon. Marine. Hoewol korporaals geen leden van den K. O. O. s. kunnen zyn, was toch voor hen ook de gelegenheid open gesteld zich met elkaar Henri ter Hali's Revue. Over de nieuwe revue van Henri ter Hall, „Past d'r opdie a.s. week hier wordt gegeven, zegt „Het Nieuws van den Dag" o.a. De revue heeft ook hier duchtig gepakt. In de 15 tafereelen waaruit de revue bestaat, krijgt men ontzag lijk veel te zien. Dansen van aller lei aard, klompendans door boeren en boerinnen, vlinder- en feeendansen, berendans, ooievaarsdans en natuur lijk ook den Tango-dans. Aan schit terend décor is niets gespaard. Het succes van „Past d'r op" zal zeker in Amsterdam niet minder zijn dan 't in Rotterdam was. „Het Nieuwsblad voor Nederland" zegt Wat we echter wel weten, is, dat uitgaand Amsterdam iets zou ver zuimen als het dit niet ging zien, niet genoot van de waarlijk schitte rende décors, van de moppen van Simon Nieuwenhuizen als Bobbie, van het talent van Ter Hall, die zoowel schrijver en acteur is en het verdienstelijk spel van Köhler. „De Avondpost", 2 en 3 Mei 1914: Het stuk is een bonte opeenvol ging van kleurige en fleurige tafe reelen, mooie décors, keurige costuums en hupsche muziek. Alleraardigst ge vonden is bijvoorbeeld de poppen- tentoonstelling met défilé der poppen, schitterend in één woord het „Feest van Oranje", een kranig stukje van aankleeding. Armenraad Helder. Het is voor den Armenraad te Helder een groote voldoening U te mogen mededeelen, dat dank zij de medewerking van het Gemeente bestuur - zijn bureau is ingericht en dat alles gereed is, opdat de Ar menraad, volgens bedoeling der Ar menwet, desgewenscht U zou mogen dienen van voorlichting en advies. Op het bureau van den Armenraad rust in hoofdzaak de taak, omschre ven in de Artikelen 12, 56 en 57 der Armenwet. Is het vragen van de vereischte inlichtingen voor de belanghebbende instellingen en personen dikwijls zeer moeilijk en tijdroovend, terwijl zij dan somtijds nog slechts half van de betrouwbaarheid der ontvangen ge gevens overtuigd zijn, evenzeer is het lastig meer dan eenmaal omtrent hetzelfde gezin inlichtingen te moeten geven. Door de werking van het bureau van den Armenraad kunnen deze moeilijkheden tot een minimum wor den teruggebracht. Niemand behoeft, om te worden ingelicht, verder te gaan dan tot den Armenraad, en, eenmaal met den Armenraad in voortdurende verbin ding, kan men ieder, die een inlich ting wenscht, daarheen verwijzen. Aangezien, volgens de wet, instellin gen van weldadigheid, werkgevers en instellingen met wettelijke ver zekering belast, verplicht zijn den Armenraaddegewenschteinlichtingen te verschaffen, mag men vertrouwen, dat de gegevens, door den Armen raad verstrekt, volledig en betrouw baar zullen zijn. Zoo is dan het Bureau van den Armenraad gereed, U alien te dienen want niets dan dienen zal de taak en de lust van den Armenraad zijn, óók daar, waar, naast de verlangde gegevens, een enkele maal een niet gevraagde mededeeling of een voor stel tot samenwerking U mocht be reiken. Opdat deze taak gemakkelijk en tot Uw aller voldoening vervuld worde, zij den Armenraad een twee ledig verzoek vergund: le. dat U allen zijne verzoeken om inlichtingen, die U mochten bereiken, zoo -spoedig en volledig mogelijk moogt beantwoorden; 2e. dat Instellingen van weldadig heid en maatschappelijke Vereeni- gingen aan zijn bureau mochten wil len toezenden, voorzoover dit nog niet geschied is, enkele exemplaren van statuten of reglementen, van laatste jaarverslagen, van voorwaar den of tarieven, en van de wijkver- deeling, naamlijsten en formulieren, bij haar in gebruik. Het bureau van den Armenraad is gevestigd aan de Kerkgracht 11 (ingang deur Burgerlijk Armbestuur), waar de Secretaris voor belangheb benden te spreken zal zijn eiken werkdag van ll'/a-12'/3bovendien, wanneer het beslist noodzakelijk is, 's avonds bij zich aan huis Spoor straat 122. In de gegronde verwachting, dat ons gemeenschappelijk werken, krach tig door onderling vertrouwen en vrijwillige samenwerking, moge strek ken tot vergemakkelijking en sterking van ieders arbeid en tot heil onzer hulpbehoevende medeburgers aan vaarden wij onze taak. Helder, Juni 1914. Namens den Armenraad van Helder, Het Bestuur: A. Bommel, Voorzitter. F. Boon Jr. W. H. Bubgers. Ds. A. E. v. Griethuijzen. P. Korff. J. A. Lijdsman. L. Rdmpff, Secretaris. Eenige wenken aan particulieren. Men geve zoo min mogelijk zonder onderzoek. Meestal werkt dat tegen overgesteld aan het doel dat men beoogt. Wil men liever meermalen noode- loos iets geven, dan éénmaal een arme, die het werkelijk noodig heeft, wegzenden, dan informeere men toch bij den Armenraad, na de hulpver leening. Iemand, die men eens ge holpen heeft, komt bijna zeker terug en dan is men tenminste op de hoogte van de behoeften van den vrager. Het informatie-bureau van den Armenraad geeft kosteloos inlichtin gen niet alleen aan Instellingen van Weldadigheid, maar ook onder be paalde voorwaarden aan particulieren. Men make bij aanvragen |om in lichtingen gebruik van daarvoor be stemde formulieren, die kosteloos verkrijgbaar zijn aan het Bureau van den Armenraad, Kerkgracht 11, of op verzoek kosteloos door den Secre taris worden toegezonden. BINNENLAND. Verdediging van Indifi. Met zekerheid kan thans worden gemeld dat een wetsontwerp betref fende de verdediging van Ned.-Indië Maandag naar den Raad van State is verzonden. Oplichting. De Alkmaarscbe Rechtbank deed DiDsdag uitspraak in de zaak van Barbara Aupers en Maria van Ros- sum, beklaagd van oplichting van den veehouder Duyn te Spierdijk en het gebruik maken van valsche ac cepten. Zij veroordeelde Aupers tot vier jaren gevangenisstraf en Maria van Rossum tot zes maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De Rechtbank achtte een onderzoek naar de geestvermogens van Aupers niet noodig. Moord. Maandagnacht is te Kerkrade de veertigjarige mijnwerker Hansen ver moord door een messteek in de hartstreek. Zekere N., gehuwd en vader van drie kinderen, is verdacht van moord van zyn bed gelicht. De verslagene laat een vrouw en zes kinderen na. Een schuldvereffening. Dat de zwakke sekse voor de mannelijke somwijlen niet wil onder doen, blijkt uit liet volgende, schrijft onze correspondent in Achtkarspelen. Zeker iemand uit Harkema-Opeinde had bij B. S. te Surhuisterveen nog een oude schuld te vereffenen. 'Een schuldbekentenis was daarvan het bewys. Men was reeds onderling overeengekomen, dat bedrag ad f 500, tot de helft te reduceeren. De vrouw van eerstgenoemde toog ter voldoening daarvan naar de woning van B. S. waar ze diens echtgenoote alleen thuis trof en wie ze het doel van haar komst meedeelde. Nauwe lijks binnengelaten, vroeg ze het be wuste document te mogen zien, waarom de brandkast werd ontsloten en het gevraagde op de tafel neerge legd.' Een handige greep en debi- teursche zou met het bewysstuk de deur uitloopen. Ze werd daarin ver hinderd door de vrouw van B. S., die dat vreemdsoortig optreden niet recht stond. Zij eischte haar eigen dom terug, greep naar het papier, hetwelk in tweeen scheurde. Nu ontstond er tusscben beide vrouwen een worsteling, waarvan men zegt, dat die van B. S. meeste res in hare woning bleef. Ze duwde de ander in een zijkamertje, sloot de deur en liet de politie halen. Toen deze ter plaatse verscheen, lag het stuk schuldbekentenis en f250 op tafel. Zij, die een oogenblik in ge dwongen gevangenschap verkeerde, gaf te kennen, dat haar plan was, om zich te vergewissen van de juist heid van het bewijsstuk. Intusschen is dit een stukje, dat tot leering kan strekken, om vooral met dergelijke geschriften voorzich tig te handelen, als men alleen in huis is. (Zw. Ct.) De ontploffing te 's-Gravenhage. Omtrent de ontploffing in de Oude Molsteeg te 's-Gravenhage worden nog de volgende bijzonderheden ge meld Op het oogenblik dat de explosie plaats had waren in de distilleerderij aanwezig twee belasting-ambtenaren, de heeren Groenewold en De Vlieger en de distilleerdersknechts Baay en Kamphout. Met groote kracht werden alle vier door de deur en door de ruiten heen op straat geslingerd. De heer Groenewold kwam er goed af, maar de drie andere personen hadden brandwonden en verwondin gen door glasscherven aan hoofd en handen bekomen. Na ter plaatse door een dokter van deii gemeentelijken Eerste Hulpdienst te zijn verbonden, werden de verwonden per zieken-auto naar den Centralen Pcét vervoerd. In de distilleerderij werd een ware vernieling aangericht. De spiegelrui ten werden tot gruis geslagen, een muur is in groote steenklompen ineengestort, de zoldering is zwaar beschadigd. Maar ook de huizen naast en vooral die tegenover de distilleerderij gelegen, beliepen groote schade. De winkelruiten werden kort en klein geslagen, geen stukje glas bleef in de sponningen aan be neden- en bovenverdieping, 't Was een ruïne, in één oogenblik ontstaan en waarbij de straat overdekt was met glasscherven. En toch, hoewel de ontploffing vrij ernstige gevolgen heeft gehad, is als door een wonder erger voorkomen kunnen worden, dank zij het spoedig en krachtig optreden van de brand weer. Toen het vuur namelijk was gebluscht, bleek dat reeds ook had vuur gevat de stop van Pen vat, gevuld met een 4 a 5 honderd liter spiritus van 96%. Had deze inhoud vlam gevat, de gevolgen waren niet te overzien geweest. In het'magazijn van verlichtings artikelen van den heer Verburg, ge legen recht tegenover de d istilleerder(j, is geen ruit heel gebleven. De raam kozijnen zijn „verzet" en de jaloezieën zijn zwaar beschadigd. Dadelijk na de ontploffing werden de straten in de omgeving door politie afgezet. Na aan den Centralen Post te zijn verbonden, konden de drie verwonde personen per auto naar hunne wonin gen worden gebracht. Gelukkig dat de ontploffing niet een uur vroeger in den ochtend plaats bad. In de Oude Molstraat, op korten afstand van de distilleerderij, bevinden zich nl. een paar scholen en tegen negenen speelt dus de schooljeugd in de betrekkelijk nauwe straat, zoodat hoogstwaarschijnlijk dan kinderen door de overal in 't rond geslingerde glasscherven waren getroffen. Voor zoover bekend zijn er op straat thans geen voorbijgangers verwond. Een bewoonster van de boven de distilleerderij gelegen verdieping, die wegens het instorten van een muur niet meer langs de trap het perceel kon verlaten, werd met haar kind langs ladders op straat geholpen. Gevaar voor instorting blijkt niet te bestaan. Als bewijs met welk een kracht de ontploffing geschiedde, kan dienen, dat op vrij grooten afstand, ongeveer een paar honderd meter, van het perceel der distilleerderij, trillingen in de woningen werden waargenomen. Ook werden op eenigen afstand dak pannen vernield. UIT OOST-INDIE. Verwoesting van Benkoelen. Aan particuliere telegrammen, hier te lande ontvangen, ontleent de „Nieuwe Ct". enkele bijzonderheden over de ramp, die Benkoelen heeft Donderdag (25 Juni) hebben snel op elkaar volgende aardschokken de bevolking op het ergste voorbereid, zoodat tegen den avond, toen de ergste stooten kwamen, zoowat nie mand zich in de huizen ophield. Alle slachtoffers zijn dan ook ge vallen in het Chineesche kamp, waar hooge, meerendeels slecht onder houden huizen nauwe straatjes en sloppen vormen. Hier zijn dan ook tal van Chineezen en eenige Maleiers onder stortende muren en daken verpletterd. In de Maleiache kampongs is nie mand gedeerd. Hier en daar ontstond slechts begin van brand, wat vrij gemakkelijk kon worden gebluscht. De bastions en kazematten van het fort Marlbourough ziin gescheurd, maar de chambrees (sinds vijf en twintig jaren met lichte materialen herbouwd) hebben weinig geleden. De militaire cantine, de ziekenzaal, de militaire apotheek, de woningen van het militaire verplegingsperso- neel (meest vrij oude steenen ge bouwen) zijn grootendeels ingestort, doch waren tijdig ontruimd. De groote residentswoning en buroau's (vóór enkele jaren grondig gerestaureerd), de Europeesche school, de sociëteit, het gebouw van het agentschap der Paketvaart Mij., het kantoor der in- en uitvoerrechten, het zoutpakhuis, het monument van wijlen den Britschen resident Parr, zoo wat alle Europeesche en Chineesche woonhuizen en toko's, zoomede tal van groote houten gebouwen, zijn ingestort. Van den Boom totPasar-Benkoelen, rond de Aloon-Aloon, Gang Bessi en het uitgestrekte Chineesche kamp is 't een en al puinhoop. Groote voor raden in- en uitvoerartikelen zijn bedorven. DE WEEK. 1 Juli. De oudste koerantiers 't is zoo weten zich nog wel iets te her inneren van wat Jan Publiek nog altijd onder „komkommertijd" ver staat Namelijk dat men uit „alle hoeken en gaatjes" moest te-voor schijn halen dingsigheden, geschikt om „de krant te vullen"Dat de meesterknecht der zetterij telkens en telkens weer, noodkreten kwam slaken: „Meneer, ik moet nog ruim drie kolom hebben' En 't wordt al knapjes-laat ook, moet U denken Dat geen loopjongen van zetterij naar redactie kon gehold komen zonder dat hij de mare verkondde „Meneer, of U asjeblieft nog wat kopy hebt Zeker, - op zoo'n dag in den goeien-ouwen tijd; als toevallig geen kroonprins of andere „hervorragen- de" figuur onder de menschen der Aarde was doodgeschoten; wanneer men geen telegrammen had ont vangen over aard- of zeebevingen, in onze Oost of eldersover opstand en uitbreiding van de doodenlijst der hoogere en lagere militairen, in In- sulinde gevallen, alsmede van nieuwe tientallen bruine-broeders, die „neer gelegd" waren Op zulk een dag nam men dan zijn toevlucht tot de zeeslang, - tot de vijflingen, ergens geborentot den Serviër, die gebleken was bij de tweehonderd jaar oud te zijn; tot Amerikaansche ontdekkingen, welke den grijsaard verjongingskuren a la Faust konden doen ondergaan; tot vierpootige kippen en tweehoofdige, „overigens volmaakt-normale en ge zonde" zuigelingen Wanneer in onzen tijd nu en dan wetenschappel ijke bespiegelingen over „het geheim des levens" worden ver spreid, dan komen die wel degelijk uit de studeercel, zij 't dan ook meestal van een Amcrikaanschen hooggeleerde De komkom mertijd-up to date is niets dan op z'n allergunstigst!, een iets minder wanhopig en heftig moe ten-kam pen, dag aan dag, met de vraag, wat voor de krant, die wéér verschijnen moet, kan wor den bekort, geschrapt of uitgesteld!... Meneer Jan Publiek hebbe zich den redacteur van een dagblad voor te stellen als iemand, wiens schrijf tafel onverpoosd, uur na uur, van alle kanten beladen wordt met „stof' van allerlei soort, nl. materie voor de krant. En wanneer hij al-dadelijk begint met eene „cardinale schifting" te houden tusschen hetgeen jeden- falls voorloopig blijft liggen en die andere helft, waaruit dan 't meest- dringende moet verwerkt in allerlei vorm: wel, dan staat de man toch nog eiken dag des jaars onverpoosd voor wat de Franschen in hunne teekenende overdrijving een „mer Soire" noemen, een zee, om leëg te drinken; een reuzestapel, waaruit wederom geschift enz. moet worden Nee, voorwaar, het echte, ouder- wetsche „seizoen der komkommers" behoort in de perswereld voor altijd tot het verleden I En in de latere jaren heeft zich zelfs het zeer merkwaardige ver schijnsel voorgedaan, dat, wanneer men dacht te zullen gaan herademen, Kamer naar huis, politiekerij een poosje sluimerend, - dat dan eerst juist het „nieuws" van allereerste soort; de „stof' van meest-alarmee- rende soort 't weelderigst ging bloeien De schoonste en heerlijkste vacantie-plannen van week tot week moesten worden verschoven Naar aanleiding van de schrikke lijke Jobstijdingen, rarapmaren beter gezegd, waardoor in de jongste dagen de wereld is opgeschrikt, is de op merking gemaakt, dat de meeste aanslagen op Staatshoofden en andere schokkende gebeurtenissen op Zondag zijn voorgevallen. Tijd en materiaal ontbreken mij, om iets als een „sta tistisch overzicht" te maken, in ver- bank met dat beweren. Grond van waarheid heeft 't intusschen zeer stellig. In het spel der herinnering zie ik - vele jaren teruggaande - verschillende Zondagen, waai van de rust werd verstoord door zoo'n nood lottig telegram, dat waar het de woning van een persman bereikte de uitwerking had, dat de arme vuur rood of doodsbleek naar gelang van temperament z'n huis uitrende, zich geen tijd gunnend om overjas aan te trekken, al vroor 't buiten nog zoo stevig Om „mannetjes op te trommelen", bulletin redi- geeren, laten zetten en verspreiden In afwachting van verdere bulletins, meldend „nadere bijzonderheden" Gambetta's dood, de aanslag op Alex- ander II, die op Sadi Carnot, op Koning Humbert van Italië, het overlijden van onzen Willem III Ik doe nu maar enkele grepen in het langere of kortere verleden 't Was steeds op een Zondag. Alsof er een diabolische vijand van al wat koerantier is, in de wereld rond spookte, die er demonisch welbe hagen in vond om de arme „pers- slaven" op den zevenden dag dei- week, als wanneer ook zij pogen wat te rusten, deze enkele uren van wat- kalmte te ontrooven 't Was op een Zondag, wederom, dat het schrikkelijke nieuws uit Oosten rijk kwam, gevolgd door de droeve tijdingen uit onze Oost. 't Was op een Zondag, dat - dien 28en Juni, 1914 een gevoel van groote, warme, waarachtige deernis zich richtte naar de plek, waar de hoogbejaarde grijs aard vertoeft, sinds een grooten menschenleeftijd de Keizer-Kroon dragend, en die vernemend den moord van zyn opvolger en diens gade in tranen uitbarstte, en jammerend uitriep: „Mij wordt niets bespaard in dit levenInderdaad, zwaarder nog, en pijnlijker, dan de Keizerskroon hem ooit kan hebben gedrukt, zal 't de doornen kroon doen, die telkens nieuwe, hevig- bloedende wonde groeft in den haast- afgeleefden schedel. Zoodat, ten slotte, eene soort van psychische onaan doenlijkheid zal zijn ontstaan, die slechts een enkele maal - gelijk nu wordt onderbroken door een kreet van zielesmart. Op zulke momenten is 't ons im mers, of de stralende zomerzon, die thans alles met gouden gloed, met weelde van jubelend en bloeiend leven overdekt, in schril en pijnlijk contrast is met de beelden van menschelijk leed, ons eensklaps vöbr oogen gebracht. Denken wij we6r aan Douwes Dekker's verzuchting, dat de natuur zoo dom is Waar zij lacht en jubelt als 't in ons schreit en rouwt; en zich in grijs gewaad van weedom hult wanneer we zouden willen, dat de zon mèt ons zou juichen Wanneer wij lezen van het blijde feest, Ie Groningen gevierd ter eere van bet derde eeuwfeest der uni versiteit; van het heffen der feest bokalen en het uitspreken van rode voeringen, vol levenslust en levens moed, dan vragen sommigen zich af, of de gebeurtenissen der jongste dagen „een schaduw" zullen gewor pen hebben op die vreugdeOf die verslagen, ook waar ze gewag maken van de feestelijke ontmoeting tusschen Volk en Vorstin, - niet het kenmerk dragen van „voor de gelegenheid gefatsoeneerd" te zijn. Wij behoeven niet koud en onver schillig te zijn voor het menschelijk leed van grooter en kleiner soort om toch te beseffen, dat onze geestkracht niet mag worden geknot door het blijven meêklagen bij de groeven van hen, die ons voorgingen Onze premier, de wijsgeer- staatsman Cort v. d. Linden, geeft ons een schitterend voorbeeld van wat stalen plichtsbesef en wakkere energie vermogen. De tocht naar de Gr'oningsche universiteits-feesten zal een half jaar na de spoorwegramp bij Hooghalen voor den bejaarden bewindsman iets zyn geweest, dat het uiterste van zelfbeheersching vorderde Hij moest zich begeven naar den kring van jonge-mannen, gezond en friscb, zich voorbe reidend tot den werkkring, hen wachtend na de jaren van studie. En het jonge, veelbelovende leven van den zoon des ministers, aan deze zelfde Universiteit een der „primi inter pares" geweest zijnde, werd op den avond vóór Kerst-1913 vernietigd. Bij den grijzen wijsgeer-Staatsman beheerscht de plicht zelfs het meest- pijnigende gevoel van weedom. En wanneer hij zich gekweten heeft van dien plicht, begeeft de premier zich naar Het Loo, om met het Hoofd van Staat te confereeren. Zulke sterke figuren zijn, zeer zeker, hooge-uit- zonderingen. Zij dienen ons te zijn lichtende voor beelden Gelijk een Thomson, wiens nagedachtenis deze week ge huldigd is in den Raad der Hofstad, waarvan hij lid was en in welks ver gader-zaal thans zyn gelauwerd por tret hangt. 't Is gelijk minister Cort v. d.Linden 't in de Tweede Kamer onlangs heeft gezegdhet heengaan van zulke flgyren is winst en verlies. Hun gemis gevoelen wy als een leegte, die niet aan te vullen lijkt, maar zij hebben niet tevergeefs geleefdTot de zwakken, de wankelmoedigen, zal in de toekomst gezegd worden„Denkt toch aan de mannen als zij waren En gelukkig bezitten wij, onder de levenden, ook nog van die krachtigen en kranigen. Onzen premier ik zooevenEen Drucker, in Gronin gen gehuldigd voor hetgeen hy, als- Tweede Kamer-lid was, behoort mede tot dat eere-legioen". En een Westerenk, naar Oost-Anatolie getrok ken om er de reuzen taak der orga nisatie aan te vatten, - evenzeer. En een Idenburg die aan het einde des jaars zijn hoog en zwaar ambt van stedehouder zal neèrleggen, ook van hem zullen politieke vrienden en tegenstanders mogen zeggen, „qu'il a bien mérité de la patrie". Waai achtige verdiensten van zielenadel en van begaafde werkkracht, - zij vallen gelukkig buiten den geniepigen kamp van politiek gekibbel. En slechts de moreel-aller kleinsten dan gelijk de wespen, die ook aan de schoonste vruchten knagen Mr. Antonio. INGEZONDEN. Aan de Redactie der „Heldersche Courant". Beleefd verzoekende voor onder staand een plaatsje in Uw blad af te willen staan, wilde ik gaarne de aan dacht vestigen op de nacbtbediening van onze stadstelefoon. Meermalen hoorde ik hierover reeds klagen en is het mijzelf ook dikwijls overkomen, dat des avonds na tien uur en ook Zondags, na heel lang bellen (soms 10 k 15 minuten) nog geen gehoor van het centraalbureau der telefoon werd verkregen. Nu echter dezer dagen het volgende geval zich voordeed, besloot ik eens wat meer de aandacht van belang hebbenden te moeten vestigen op de meer dan treurige bediening van de telefoon centrale, wanneer geep telefo niste aanwezig is. Het ziekenhuis had mij n.1. des nachts om twee uur noodig voor een ziekte geval en wilde mij per telefoon waarschuwen dadelijk daarheen te komen. Nadat echter tien minuten vergeefs was getracht aansluiting met de centrale te verkrijgen, werd een bode naar myn huis gezonden om mij te halen. Toen ik daarop zelf den stalhouder wilde telefoneeren direct met een rijtuig voor te komen, bekwam ik hetzelfde resultaat: geen antwoord van het centraal tele/'oonbureau. Nu vraag i)£, is dat een goede rege ling voor de nachtbediening van de telefoon Verbetering hierin zou tn.i. dringend gewenscht zijn. Met beleefden dank voor do ver-' leende plaatsruimte Uw dw., C. B. Geachte Redactie! Ondergeteekenden verzoeken be leefd opname van o.s., waarvoor onzen dank. Naar aanleiding van het ingezonden stukje van een „Sportliofhebber", voorkomende in Uw blad vanZater-, dag 27 Juni, heerscht schijnbaar de opinie, dat het is uitgegaan van „Pro Patria". We wenschen daarom mede te deelen, dat het bestuur van de gymn.-ver. „Pro Patria" er niets van af wist en tevens verzoeken wc den inzender zijn naam aan ondergetee kenden mede te deelen. Bij ons bestaan n.1. plannen om ter gelegenheid van ons dertig-jarig bestaan een sportbotooging te houden in October a.s. Wel willen we mede deelen, dat we het volkomen met den geacbten inzender eens zijn. Dan is 't ons zeer vreemd voor gekomen, dat waar voor 't eerst een Heldersch sportterrein (du9 niet uit sluitend uo«<óatterreiü) officieel wordt geopend, de besturen van vereeni- gingen hier ter plaatse niet zyn uit- genoodigd. Bij het bestuur van „Pro Patria" is ten minste niets ontvangen en voor zoover wij weten ook niet by andere vereenigiugen. Het komt ons voor, dat zooiets toch wel had behooren te geschieden, vooral waar er vereenigingen zijn, die meer of byna 30 jaar in de gemeente werk zaam zijn. Hoogachtend, Bestuur „Pro Patria". Amsterdam, 29 Juni 1914. De Redactie van de „Heldersche Courant". Veel is er geschreven over de z.g. concurrentie van de H. F. C. „Helder" der Sportclub „H. B. S." aangedaan op 11. Zondag. Ik vermeen echter, dat de zoo verwoede schrijvers beter gedaan hadden hunnen kostbaren t|jd aan andere onderwerpen te geven dan nu het geval is geweest, dan ware deze tenminste nuttig besteed. Ik meen goed te doen de ware, zuivere toedracht der zaak mede te deelen. Maandag 1 Juni was ik met den secretaris van „Helder" overeenge komen den wedstrijd „Helder" versus „De Spreeuwen" op Zondag 28 Juni te laten spelen, dus ongeveer een maand vooruit! Het was slechts een staaltje van haar plicht toen het „Helder"-bestuur den eenmaal vast- gestelden wedstrijd liet doorgaan. Daarvoor mijn dank. En nu, geachte Bestuurderen van „8. H. B. S." aan U deze vraag: „Wie concurreerde Zondag 28 Juni?" Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, toeken ik, J. Heynert, leider „De Spreeuwen". Scheidsrechter Nederl. Voetbal-Bond.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1