HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aardrijkskunde Het Eiland Texel PURALIMENTO'S Aambeien. No. 4332 ZATERDAG 4 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 0.75 MnJekUJ CR 75 JQQ Losse nummers der Courant 2 ct. 37* Modeblad 65 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elk* regel meer 8 cL Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 21 cent Hot eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Dinsdagmiddag. Vertrek en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomst 5.15 's Maand, en daags na feeatd. 7.40 6.26 op Zon- en Feestd. niet 9.10 6.69 op Zon-en feestd. t. Alkmaar 8.06 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Schagen 8.46 3) 9.0211.37 11.552.21 1.48 op Zon- en Feestd. niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.3210.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 7.34 6.04 op Zon- en Feestd. niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9.— Zond.,alleen vanaf Alkmaar 10.07 9.4411-47 12.543.26 3.386.07 6.257-32 9.05 sneltrein 10.36 10.06 alloen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 i) te Alkmaar. i) te Schagen. STOOMBOOTDIENSTEN. Helder Amsterdam (Gebr. Zur MUhlen). Vau Helder 's morg. 7.15 en '8a v. 11 uur A'dain 9.15 'sm. 4 Helder Texel (T. E. S. 0.). Van Helder'smorg. 5.15,9.15') en 'smidd. 12.15,4.15 en 7.55. Van Texel 'smorg. 4.15,6.30,10.45 en 'smidd. 2.50 en 6.15. Op Zon- en ftestd. to 10 uur. Ingezonden Mededeeling. De bekommeringen der neurasthenielijders. De neurasthenie heeft verschillen de oorzaken maar die allen de voeden de krachten van het bloed hebben verminderd. Bij sommige zieken is de verslapping van het denkvermogen overheerschend en kenmerkt zich deze door bekommeringen, wanhoop en de vrees niet te genezen. Bij andere zieken neemt men aandoenin gen van de maag of van het hart waar. Weer anderen hebben een zeer lastige voortdurende slapeloosheid. Zoo liet, hen al gelukt in te slapen, worden zij spoedig wakker ten prooi aan schrikkelijke droomen. Hieraan moeten nog toegevoegd worden de onophoudelijke besluite loosheid en de ontmoediging. Het bloed is niet voedend meer. De organen onderhouden dus iederen dag den voortdurenden loop van het leven, maar zonder van het bloed in ruil te ontvangen het voedsel dat zij moesten hebben. Het organisme ge draagt zich dan als een man van wien gij een zwaren arbeid zoudt vragen en aan wien gij om zijne krachten to herstellen, slechts een voedsel verstrekt In onvoldoende hoeveelheid en van geringe hoedanig heid. De uitputting gaat snel. Tal rijke waarnemingen hebben aange toond dat de Pink Pillen uitmuntend waren in de gevallen van neurasthenie. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere gift; zij geven dus aan het bloed van den neurasthenie- lijder de voedende krachten die hem ontbreken, welk gebrek aan krachten hom langzaam doet sterven te midden der ergste kwellingen. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar ii fl.75 per doos, en f9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. van door P. DEUZEMAN, Hoofd der School to De Oocludorp op Texel en Leeraar Middelbaar Onderwijs ln Aardrijkskunde. In 1914 herzien door: J. Daalder Dz. en W. Mets Tz. 12) Het is een der schoonste dorpen van ons Vat srlgnd èn is telegrafisch en telefonisch met den vasten wal verbonden. In den laatsten tijd is Den Burg aanmerkelijk verfraaid. HOOFDSTUK XVI. Don Hoorn, ook in vroogeren tijd. Het dorp Den Hoorn heeft, evenals sommige andere Texelsche dorpen, z(jn bloeitijd gehad, 't Ging er mee, als met Oudeschild, dat in de 17e eeuw, in de dagen van Tromp en de Ruiter, veel welvarender was dan thans. Ook De Cocksdorp en De Koog z(jn in verval geraakt. Daar is een tyd geweest en de overlevering weet daar met zekere spijt van to gewagen dat Den Hoorn geheel hot karakter van een zeeplaats had. 't Was ln den tyd, toen BINNENLAND. Ho8fijzerverbond. Tot 28 Juni is bij het Hoefijzer- verbond ingekomen een bedrag van 65933,59' Voor deelname aan de hoefijzer- week, 1 tot 8 Augustus, om bij toe stemming van B. en W. de bekende speldjes te verkoopen, hebben zich reeds aangemeld de navolgende plaat sen Zeist, Beemster, Goes, Helle- voetsluis, Castricum, Midwolda, Wa teringen, Muntendam, IJselstein, Enk huizen, Zuidland, Stavenisse, Steen- wijk, Andijk, Haarlem, Oldeberkoop, Schoonhoven, Scheemda. Aalsmeer, Nunspeet, Elburg, Amstelveen, Baam- brugge, Zaamslag, Meeden, Westzaan, Ruinerwold, Krommenie, Swichum, Den Haag, Arnhem, Nijmegen, Utrecht, Oldobroek, Bergum, Oudkar spel en Rijsoord. Zendingsfeest. Op het achttiende Provinciaal Noord-Hollandsch Zendingsfeest, dat Woensdag 29 Juli a.s. gehouden wordt in het bosch van Jhr. P. van Foreest, te Heilo, bij Alkmaar, zal de openingsrede worden gehouden door ds. P. de Haas, pred. der Herv. Gem. te Purraerend, en de slotrede door ds. G. J. A. Jonker, pred. der Ned. Herv. Gem. te Utrecht. Treurige bezoldiging in de ge meente-administratie. Te Werkendam wordt gevraagd een- ambtenaar ter secretarie, vol komen op de hoogte met de gemeen te-administratie en in staat zelfstan dig te kunnen werken. Jaarwedde f200, met uitzicht te worden be noemd tot administrateur der ge meentewaterleiding, jaarwedde f100. Sollicitanten moeten meerderjarig zijn. Commentaar overbodig. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage. Geslaagd eerste stuurman de heeren: A. H. Bracht, tweede stuurman W. J. van Baker- gom, D. Bakker, C. H. Vellenga en H. van Dijk. Rattenplaag. Op het Duitsehe stoomschip „Gratia", dat te Amsterdam in lossing is, werden zooveel ratten aangetrof fen, dat de gezagvoerder de hulp van den stedelijken ontsmettingsdienst heeft ingeroepen om de ruimen en woonvertrekken te doen zuiveren. Toen na de zuivering de luiken ge opend werden, konden de ratten bij tientallen worden opgeveegd. Enkele werden medegenomen voor een on derzoek in het laboratorium van den ontsmettingsdienst. Barbaarsch Nederland. Voor den rechtercommissaris te Zwolle heeft liet verhoor plaats gehad in zake het gebeurde op den eersten Paaschdag met don Franschman Jules Romain en zijn tochtgenooten. Behalve de Fransche toeristen waren er 14 Harderwijkers gedag vaard. Tango-crêche. Er was eens een jong getrouwde vrouw, die het zeer druk had en on mogelijk tijd kon vinden om 's mid dags zelf met haar baby te gaan wandelen. Dies huurde zij een kindermeisje, wier plicht het o.m. was, om bij mooi weer van 3-5 uur met het kindje in den wagen uit te gaan. Maar het scheen, dat de baby niet zooveel profijt trok van de heerlijke buitenlucht, als gewoonlijk het geval is met baby's van 8 maanden en op een goeden dag besloot de vrouw des huizes het meisje op haar wandeling eens te volgen om te zien, of zy met het kind soms naar haar eigen huis ging, zooals zulke meisjes wel meer doen. Tot haar groote verbazing moest ze flink aanstappen om 't meiske bij te houden; in een snel tempo, veel te gauw voor het kind, ging het naar... een tango-palace. Een groot bord aan de buitendeur verkondigde metspre- de Mok nog diep was en toegang verleende aan tal van schepen, die hier hunne waren brachten of pro- dukten van Texel naar elders voerden. Noordsche kapiteins waren vroeger te Den Hoorn niet onbekend en hadden hier met sommige bewoners relatiën aangeknoopt. In dien tijd was Den Hoorn een der belangrijkste plaatsen van het geheele eiland en was hoogst waarschijnlijk met het tegenwoordige gehucht De Westen samengegroeid door een lange reeks van huizen, zoo dat het dorp veel grooter was dan tegenwoordig en de kerk, die thans op een uithoek staat, midden in het dorp gelegen was. Na 1835 is Den Hoorn sterk in verval geraakt. De oorzaak hiervan was het volgende. Vóór genoemd jaar was het loodswezen geen rijkszaak; het binnenloodsen van vaartuigen was een werk van particulieren. In 1835 evenwel kwam hierin verande ring. De loodsen werden door het ryk gesalariëerden van regeeringswege be stond er nu aandrang om te verhuizen naar Den Helder of Nieuwediep, welks haven sedert 't Fransche bewind onder keizer Napoleon van meer ge wicht geworden was. De loodsen en ook hunne gezinnen gingen nu den Hoorn verlaten; veel huizenstonden dientengevolge ledig en werden voor en na afgebroken't puin is in vele tuinen nog heden aanwezig. In som- kende letters, dat daar gelegenheid werd gegeven tot het bewaren van kinderwagens met inhoud a item zoo veel per uur. Jong moedertje vliegt - doodelyk ongerust en met de woede in 't hart - naar de vestiaire en eischt haar kind op. Maar dat kan haar niet wor den gegeven. Eerst moet ze de bon netjes halen, die de bonne was er ooit een naam zoo slecht gekozen? ontving na betaling van het be- waargeld. 't Meisje danste lustig en... danste meteen haar dienstje uit. 't Gebeurde in Parijs. Maar ook hier worden reeds zooveel tango-tea's gegeven wie weet of een onder nemende geest die nieuwigheid niet ook hier gaat invoeren. Moeders, past dus op! (Hblad). Amsterdam. Een kleedij-quaestie. Wij lezen in „De Tijd:" In een der grootste confectie- en manufactuurmagazynen, te Amster dam, waarvan de clientèle hoofdzake lijk bestaat uit vrouwen en meisjes uit den burgerstand, was het bedienend personeel blijkbaar van oordeel, dat het goed was zich te kleeden volgens de ergerlijke voorschriften der laatste mode. Dezer dagen verscheen echter één der hoofden van de onderneming, een buitenlander, en ontbood al de vrouwelijke afdeelingschefs op het kantoor. Toen de dames gezeten wa ren, deelde hij haar kort en zakelijk mede, dat het hem aangenaam zou zijn, wanneer zij en haar onderge schikten binnen den kortst mogelij- ken tijd van toilet veranderden en voortaan niet anders in den winkel verschenen dan behoorlijk en das send gelileed. UIT INDIE. De aardbeving te Benkoelen. Donderdag is bij het departement van koloniën ontvangen het vol gende telegramBenkoelen 20dooden, geen Europeanen; 20 gewonden, waaronder vele Europeanen niet ernstig. Toestand gewonden bevredi gend. Particuliere woningen zijn on bewoonbaar. Sleenon laudsgobouwen bijna alle ernstig beschadigd. Ambte naren en ingezetenen bekwamen tijdelijk logies in houten gebouwen in de redoute van het fort Marlbo- rough. Schade aan landsgebouwen en bruggen worden geschat op een millioen, die van particulieren op een half millioen. De landvoogd vertrok naar Ben koelen van de Lampongs uit. Voor zoo spoedig mogelijk toezending van materialen voor den bouw van woningen en barakken dooi genie troepen is bet noodige verricht. In het binnenland is weinig schade aangericht. Pestbestrijding. Het aantal geneesheeren, dat onze regeering voor de pest-bestrijding ui Ned.-Indië meent noodig te hobbon (twintig) is vrijwel bereikt. De op roepingen in de Staatscourant zullen dan ook binnenkort gestaakt worden, tenzij de regeering in Ned.-Indië de uitzendingen van nog meer genees heeren noodig mocht achten. ALBANIË. Thomson's uitvaart. Een Reuter-telegram uit Durazzo meldt Woensdagmorgen acht uur werd het stoffelijk overschot van overste Thomson door Albaneesche gendarmes gedragen naar de kade. Het lijk werd vergezeld door de Nederlandsche officieren, de vertegenwoordigers der contröle-coraniissie, en de ministers. Van het paleis af werd de stoet gevolgd door den vorst. De broeder van den overledene, kapitein Thomson, dankte voor de bewezen deelneming. Het stoffelijk overschot van overste Thomson zal op 15 Juli met de mige tuinen worden zelfs munten gevonden met het opschrift V. O. C., wat beteekent Vereenigde Oost-In dische Compagnie. Of sommige ka piteins, te Den Hoorn woonachtig, in zekere betrekking tot deze compagnie stonden, dan wel of er andere redenen bestonden, die aanleiding kunnen ge geven hebben tot het vinden dier munten, valt niet met zekerheid te Door het ondieper worden van de Mok, het aanstuiven van de Horsen het verhuizen der loodsen geraakte Den Hoorn meer en meer in verval en verloor het karakter van zeeplaats. De bewoners moesten hun brood op andere wijze trachten te verdienen. De veeteelt was nu het aangewezen middel van bestaan. De naam Den Hoorn is waarschijn lijk afgeleid van hoorn hom hoek. Immers het dorp is gebouwd in de lengte, in den vorm van een bocht, een hoorn. Ook ligt het in een hoek van het eiland. De kerk, die zeer oud is, is in den tijd van Frederik Hendrik (1641) her bouwd. Zij staat vrij hoog en de toren dient als baken voor de scheepvaart; vandaar dat het onderhoud van dien toren van rijkswege geschiedt. Vroeger werd te Den Hoorn ook visch aangebracht en verkocht; men weet nog thans de plek aan to wijzen, waar de afslag van visch plaats had. „Noord-Brabant" te Amsterdam in het vaderlaDd worden aangebracht, alwaar het plechtig officieel zal wor den ontvangen, bij welke ontvangst tevens gelegenheid zal bestaan voor autoriteiten, afvaardigingen en cor- poratiën om hulde te betuigeD, toe spraken te houden en kransen te Bedoelde plechtigheid zal plaats hebben in den voormiddag te half 10 uur. Genoemde afvaardigingen en corporatiën zullen desgewenscht deel kunnen uitmaken van den stoet, die zich van de landingsplaats aan den kop der Handelskade na ailoop van de plechtighoid naar het Centraal Station begeeft. Autoriteiten, afvaardigingen en corporatiën kunnen zich, by voorkeur- zoo tijdig mogelyk, voor de ge- wenschte aanwezigheid bij de plech tigheid of deelneming aan den stoet, alsmede tot het bekomen van verdere inlichtingen wenden tot den bevel hebber in de le militaire afdeeling te Amsterdam, Hemonystraat 12. Het stoffelijk overschot zal van het Contraal Station naar Groningen worden overgebracht, waar de begra fenis op een nader te bepalen dag met militaire eerbewijzen zal plaats hebben. Reuter meldt uit Londen De bladen bevatten telegrammen uit Malta, meldende, dat de „Noord- Brabant" met het lyk van Thomson aan boord, aldaar aankwam. Er werden saluutschoten gewisseld. Na kolen ingenomen te hebben vertrok de „Noord-Brabant" naar Nederland. Had Nederland niet voorzichtiger moeten zijn met Albanië? Die vraag stelt de dnostarschrijver van „De Stand.", en hij beantwoordt ze bevestigend. Hij gaat na, welke rol de mogend heden hebben gespeeld, eerst ten op zichte van het hoele Balkan-avontuur, thans meer bepaaldelijk ten opzichte van Albanië. Hij schrijft: Steeds drukkender wordt de voog dij, die de zes dusgenaamde „Groote Mogendheden" over heel Europa uit oefenen. Ten vorigon jaro reeds heeft men dit in den Balkan gezien. Van uit Londen, Berlijn en Parijs zou over heel den Balkan beschikt worden. Het program waarnaar de Balkan- staton zich te voegen hadden, was gepubliceerd. Wie er tegenin dorst gaan, zou de wraak der zes voogden gevoelen. Toch stoorden do Balkaustaten zich in niets aan deze voogdij. Ze togen ten oorlog. Zo drongen Turkije terug. Geheel een nieuwe toestand werd in den Balkan geboren. Fluks wierpen toen de zes voog den het roer om. Ze ontwierpen een goheel nieuw program, nu vooral gericht op Albanië. Albanië zou van Turkije afgaan. Het zou en moest een eigen Staat worden. En Vorst van dezen nieuwen Staat zou zijn de Prins von Wied. Krachtens welk recht werd dit nu alzoo beschikt? Hoe kon ooit staats rechtelijk of volkenrechtelijk uitge wezen, dat Engeland of Duitschland, ook maar iets over dezo 1'urksche Ingezonden Mededeeling. BLIKGROENTEN, Vruchten in flac., Geleien, Jams, Tafelzuren en Limonades zijn zuiverder en smakelijker en- toch niet duurder dan andere prima merken. De geneeskundige Commissie Prof. Dr. P. RUITINGA. Pn-f. Dr. R. K. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraren aan do Amslerd U n I versluit. Gegarandeerd vry van kleur stoffen en conserveermiddelen. Higiinischi Fabriek in Verduurzaamd: Luensmiddelen Amslerdam. Ofschoon het dorp oudtyds geen eigen predikant had, maar de dienst verricht werd door predikanten van andere Texelsche dorpen, veranderde dit in het begin der 17e eeuw, in welken tijd het zyn eigen predikant verkreeg. Een der meest bekende predikanten te Den Hoorn was zekere Loosjes, wiens zoon Abraham Loosjes, die in het laatst der achttiende eeuw veel naam gemaakt heeft als dichter, hier geboren werd. Ten zuiden van Den Hoorn lag in oude tijden een dorp of dorpje, dat in 1398 of 1399 door de West-Friezen werd geplunderd en verbrand. Alleen ééne hofstede bleef van dit dorp over: 't is de tegenwoordig nog bestaande boerenplaats „Den Ouden Hoorn". Waarschijnlijk hebben de van huis en dak beroofde bewoners van Den Ouden Hoorn meer landwaarts het tegenwoordige dorp Den Hoorn ge bouwd, dat zóó hoog gelegen is, dat tydens den geweldigen watervloed van 1825 vele bewoners van Texel in dit dorp een veilig toevluchtsoord vonden. Het dorp bestaat uit ééne straat, verdeeld in drie deelen: De Dyk, de Straat (middelste gedeelte) en 't Klif. De openbare school en de pastorie der Hervormde gemeente provincie te zeggen had? Krachtens welke bevoegdheid, of hun toekomend privilegie, zou ooit kunnen worden aangetoond, dat de zes voogden een nieuwen Staat kon den scheppen, aan dezen nieuwen Staat vaste grenzen konden aan wijzen, en te bepalen hadden, -wie over dezen nieuwen Staat als monarch zou optreden9 Van Turkye kon men zeggen, dat 't zijn recht over deze zijn provincie door nederlaag op het slagveld ver loren had. Maar dan gaat 't -recht over op hem die op 't slagveld over wint. En dit waren niet de zes voog den, maar Servië en Griekenland. Niets hoegenaamd hadden dus deze voogden hier in de melk te brokkelen. Hun daad was aanmatiging en pure rechtsverkrachting. Ze stelden zich aan als een nieuwe hoogheidsmacht, die boven alle kleine Staten kon bepalen, hoe zij 't ver kozen, en wie namens hen de heer schappij zou erlangen. Door nu op zulk vertoog de kroon over Albanië te aanvaarden, heeft de Prins von Wied feitelijk deze opvat ting van het volkenrecht en van het Staatsrecht erkend en aanvaard. Hoogst onvoorzichtig, maar dit zij zoo. Een kroon lokt sterk. Een heel andere vraag is het daar entegen, of de Staat der Nederlanden zich hierin had moeten mengen. Of onze regeering deze handeling van de zes voogden had moeten ijken, goedkeuren en steunen. En of offi cieren van ons leger er heen hadden moeten gaan, om deze aanmatiging van de zes voogden te helpen uit voeren. Nu Griekenland weer officieren van noode had, zocht het zijn officieren niet bij ons. En behalve volkenrechtelijk, ligt hier ook achter het staatsrechtelijk probleem. Moet en mag Nederland aan het denkbeeld voet geven, dat tegen den zin van een volk, of althans zonder dat het volk er goed in sprak, aan een eigen natie, door, macht van buiten, een geheel vreemde prins als vorst moet worden opgedrongen? Zelf een kleine Staat, zou Nederland stellig voorzichtiger handelen, door zulke valsche theorieën niet te helpen doorzetten. Een interview met kapitein Sar. Kapitein Sar is Dinsdagavond laat uit Albanië te 's-Gravenhage terug- Een Haagsch redacteur van het „Persbureau Vaz Diaz" heeft hem opgezocht en vertelt omtrent het onderhoud, dat hij met den kapitein had, het volgénde „Het gaat mij vrijwel," aldus ving hij aan, „mijn ingewanden zijn van streek geweest. Den dag van den löden Juni in Durazzo heb ik het lang en heet te verantwoorden gehad. Daar bij uren lang zonder waterten slotte bleek het mineraalwater op en moest ik gewoon water drinken, dat blijk baar niet zuiver was." „Hoe lijkt u den toestand over het algemeen?" zoo vroegen wij. „Volgens mijne overtuiging", zeide kapitein Sar, „is de eenige uitkomst uit de hopelooze verwarring in het land een internationale tusschenkomst van troepen. Zonder deze zullen wij het er niet kunnen bolwerken. De versterkingen die de vorst van andere zijde kreeg, bijv. die 1200 man van Achmed Bey uit Mati zijn allesbehalve te vertrouwen. Het is mijn indruk dat die mensc.ien eenvoudig de partij gullen kiezen van wie het meeste geluk heeft. Vandaag zijn zij aan de zyde van den Vorst, morgen wellicht aan die der opstandelingen." „Hoe denken de officieren er zelf over, dat hun taak gansc-h anders is geworden dan zich aanvankelijk liet aanzien „U meent dat voor de gendarmerie- organisatie oorlog voeren in de plaats is gekomen Ja... Wy kunnen ons er nu toch moeilijk van af maken. Als u gaat wandelen en men wil u een pak ransel geven, dan zult u toch niet denken„Ik ben uitgegaan om te wandelen en niet om te vechten", en daarom ervan afzien u te verde digen. De vergelijking zal wel niet heelemaal opgaan, maar het bomt er toch op neer. Alleen ik weetniet hoe het gaan zal wanneer er op den duur geen afdoende hulp van de mogendheden komt. Dan zouden de officieren er de handen wel eens van af kunnen trekken." „U hadt het straks over hopelooze verwarringlijkt Essad Pasja u thans onschadelijk „Die man is in Italië veel gevaar lijker dan hij in Albanië ooit geweest is. Hij is een vriend der Italiaansche politiek en kan van uit Italië voor Albanië zooveel kwaad uitvoeren als hij wil. Behalve een Albaneesche en een Oostenrijksche is ér ook een Italiaansche brievenpost en zijn cor respondentie is bij die post uit den aard der zaak onschendbaar. Ik ken aldus ging kapitein Sar voort Essad Pasja goed, heb hem herhaal delijk gesproken, maar het is mijn vaste overtuiging dat hij ook in de lange toekomst een uiterst gevaarlijk mensch is." „De Italianen overigens?" „Hun bladen zijn verfoeilijk leu genachtig. De correspondenten te Durazzo zijn een beleediging voor de internationale pers, die moest tegen hun wijze van werken eens fel pro testeeren. Die menschen zijn niet slechts onbetrouwbare journalisten, maar... ja, ik kan er geen parlemen tair woord voor vinden. Ik begrijp niet dat die bladen zulke lieden aan zich verbinden". „Die Italiaansche spionnen waar zooveel over te doen geweest is?" Het staat bij mij vast, dat zy zich aan niets minder dan aan hoog ver raad hebben schuldig gemaakt, zoo heet het wanneer men zich op een dergelijke wijze met de oorlogvoeren de partij in verbinding stelt. Ook met het oog op deze zaak ie de dood van overste Thomson zoo ontzettend jam mer. Als hij was blijven leven, was het nooit zoover gekomen ~ër staan tegenover elkaar in 't raidden van 't dorp. Men vindt er ook nog eene kleine Doopsgezinde en Katholieke Kerk op „De Dijk". HOOFDSTUK XVH. Oosterend, Nieuweschild en Oost. Na den Burg is Oosterend het aan zienlijkst dorp des eilands. De naam Oosterend is hetzelfde als Oostereind. Van Den Burg over Waal noordoost- waarts gaande, treft men het dorp aan, dat trouwens het oostelijkste van het geheele eiland is, als we het gehucht Oost uitzonderen. Oosterend heeft een min of meer „steedsch" voorkomen, d.w.z. 't is aangelegd op de wijze eener stad. De Hervormde kerk vormt het middel punt van dit dorp, daarom heen zijn de huizen gebouwd. Het voornaamste middel van be staan op dit dorp was eerder de vis- scherij, en is thans de veeteelt. De toren der Hervormde kerk is zeer stomp, doordien hij van zijn spits beroofd is. Volgens de overlevering zou die spits bij herhaling, tengevolge van brand, door onweder ontstaan, vernield en ten slotte niet weder op gebouwd zijn. Te Oosterend behooren nog 40 visschersschepen thuis, waar van nog eenige op de Noordzee bezig zijn. Het dorp heeft eene openbare op 2 Juni G. Makelaar mishandeld door hem opzettelijk een ernstige wonde in het gelaat toe te brengen. Bij het café Zwaan te Huisduinen was 's avonds al een beetje mot ge weest. H. was met J. Tesselaar naar den Helder gewandeld en op de hoogte van de Kerkhoilaan kwam Makelaar hen met een rijtuig achterop rijden. Deze zei„Ga eens mee naar den Kerkhofweg, dan zullen we even afrekenen". Toen is het gebeurd, dat Makelaar, naar hij zegt zonder dat er nog iets was geschied, een steek met een mes in zijn wang kreeg. Volgens bekl. had hij tevoren al twee klappen in het gezicht gehad en heerschte er een geest van ani mositeit tegen hem, omdat Makelaar onlangs bij verstek veroordeeld is tot f15 boete, in welke zaak hij, bekl., toen getuige was. Na het hooren van Tesselaar eisebte het O. M. tegen H., die al 3 maanden tuchtschool heeft gehad en thans voor de tweede maal terzake mis handeling terecht staat, een maand gevangenisstraf. Arrondissements-RechtbankleAlkniaar. Zitting van Dinsdag 30 Juni. Beleediging. Ze hoefde er niet te zijn en toch was ze er Anna K., wonende aan de Amsterdamsche Ruysdaelkade, vroe ger te Helder, waar het tusschen haar en haar man, den sergeant-machinedrijver J. H. S. lang niet altijd was pour le mieux dans le meilleur des mondes. Ze zijn gescheiden en 24 April heeft ze nu haar ex-man aan het Station te Helder allerlei leelijks toegevoegd, waarvoor ze zich 9 Juni j.1. had te verantwoorden. Echter werd toen, daar het getuigenverhoor onvoldoende werd geoordeeld, de zaak geschorst tot den 30en voor het hooren van den militair Jan Baars. Deze bevestigde, wat twee anderen vroeger al hadden verteld, maar juffrouw K., die een zeer mooie zomercostuumpje met de daarbij pas sende elegance droeg had het noodig geoordeeld Mokum te verlaten, om dit in Alkmaar onjuist te noemen. De Substituut-Officier is nog maar kort aan de rechtbank verbonden, maar den Helder en vooral de dames daar vandaan, schijnen hem een obsessie. De vogels met de mooiste veeren zingen het mooist, jubelde ZEA. op den heerlijken zomermorgen- dag, die het onbegrijpelijk deed zijn, dat er behalve juffrouw K. zooveel anderen, tribune-klantjes, waren ge komen, die er niet hoeven te zijn. Maar, liet ZEA., met een blik naar Anna, volgen op zyD ietwat poëtische ontboezeming - in den Helder schijnt dat net omgekeerd te wezen. De kleeren maken ook hier weer den man niet. Het 25-jarig vrouwtje maakte op den Subst.-Offlcier bepaald een onaangenamen indruk en bij eischte tegen haar 25 gulden boete sub. 10 d. h. Mishandeling. Drie bruingebrande Heldersche jongens, allen werkman van prossessie en alle drie in blauw cheviot ge stoken, deden dezen dag ook hun woordje. C. H. had de onaangenaamste rol. Hy had in den nacht van 1 In de soldatenkeuken. Kok tot kapitein: „Gedurende de laatste vijf dagen is vergeten peper in de soep te doen, kapitein." Kapitein; „Doe er nu maar alles in." Kok: „Dan kunnen de manschap pen 't niet eten, kapitein." Kapitein: „Doet er niet toe. Een soldaat moet hebben wat hem toe komt." INGEZONDEN. Aan de Redactie van de „Heldersche Courant". M. M.! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van C. B., in het vorig nummer, kunnen wij op 't oogenblik slechts melden, dat die klacht wyst op een defect aan de omschakeling van dag- op nacht-schel, die geheel automatisch, ingevolge eenvoudig opstaan dor en eene bijzondere school. Onder Oosterend behoort hetgehuchtNieuwe- schild, dat zyn naam ontving in tegen stelling van Oudeschild en vroeger veel grooter en meer welvarend was. 't Is thans als een mine van vroeger te beschouwen. Voorheen werd het bewoond door tal van loodsen, die hier door het vervoer van schepen over do Zuiderzee, een middel van bestaan vonden. De opkomst van Nieuwediep en de verplaatsing der loodsen naar elders werkten hoogst nadeelig. In de nabijheid was voor heen een haven, die in 1844 schijnt te zijn aangelegd met behulp van rijks-, proviale- en gemeente-subsidiën. Die haven is later vervallen, terwijl in de nabijheid een ijzeren kaap werd op gericht. In de naby heid van Oosterend ligt aan den noord-oostkant het gehucht Oost, waar de bewoners bestaan van land bouw, veeteelt en visschery. Hier is eene openbare school, doch eene kerk ontbreekt. HOOFDSTUK XVIII. Oudeschild. In de wandeling noemt men Oude schild ook wel kortweg „Schild" of „Schil". Sommigen beweren, dat de plaats haren naam ontleent aan klein zeediertje, een kleine schelpvisch of schelpdiertje, dat in den omtrek Deze inrichting werkt dagelyks minstens iedermaal bij verwisseling van telefoniste en wordt dus onwille keurig onophoudelijk, ook door ons zelf en zelfs nog door het publiek, dat van de cel in het centraal bureau ge bruik maakt, gecontroleerd. Ze heeft in geen maanden gehaperd, zal nu echter allereerst onderzocht dienen te worden. Zooals gezegd kunnen wij voor 't oogenblik geen nadere verklaring geven. Tenslotte brengen wij nog even in herinnering, dat wij steeds bereid zijn, klachten zoowel mondeling als schrif telijk, in ontvangst te nemen, zelfs van C. B.'s die w(j niet op de tele foonlijst kunnen vinden. Hoogachtend, de Directie v. d. Telefoondienst. Ingezonden Mededeeling. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levens wijze, zwangerschap, enz. Meesten tijds worden zy verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pyn een onuitstaanbare kwelling veroor zaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of vor- stopping van het darmkanaal te voor komen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf geeft van af de eerste aanwending een opmerkelijk gevoel van verlichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar afdoende werking in het genezen van zelfs ernstige ge vallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juiaten naam) is te den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Bie - Biersteker, Keizer straat 93. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 per doos. (27) op zee wordt aangetroffen. Men wil, dat dit dorp, 't welk in de lengte langs don zeedijk en om de haven is aangelegd, ontstaan is of tot groote welvaart kwam in den loop der zeventiende eeuw, toen ons land door de scheepvaart en den handel bijzonder welvarend was. In dien tijd toch had Nederland alleen meer schepen op zee (oorlogs-, handels- en vrachtschepen) dan alle andere natiën van Europa samen. De lig- of anker plaats was destyds de Reede van Texel. Hiermee schijnt het ontstaan of de bloei van het dorp in verband te staan. Te Oudeschild woonden destyds een menigte loodsen, die de schepen van Texels reede naar Amsterdam begeleidden over de Zuiderzee. Be halve door de visschery was hier dus voor menigeen door het loodswezen brood te verdienen. In vroeger tijd had Oudeschild meer inwoners en een grooter aantal huizen dan in lateren tijd, toen de plaats meer in verval geraakte. De oorzaken van dit verval waren de volgende: a. De opkomst van Nieuwediep, de toeneming van handel en scheep vaart en de vestiging van een landswerf op deze plaats, waar door veel bewoners aan Oude schild onttrokken werden. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1