HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna Vergiftigde Levens. Puralimento's No. 4333 DINSDAG 7 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct.( franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37| 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke rogel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25% hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. PLAATSELIJK NIEUWS. Koninklijke Marine-Jachtclub. Groote drukte heerschte des Zater dags, tegen tien uur, aan boord van de aan het havenhoofd liggende booten „Hercules" en „Dageraad". De „Her cules", met een muziekcorps aan boord, dat straks naar de „Dageraad" zou overgaan, had vele leden van de Jachtclub aan boord met hunne dames, die, ongeacht den stevigen bries, in lichte en luchtigezomertoiletjes waren. De „Dageraad", de Texelsche boot, was door de afd. van „Onze Vloot" gecharterd, zij had leden van deze vereeniging met introducés aan boord, die als haro gasten de wedstrijden konden meemaken. Onder het spelen van het volkslied verliet, prompt te tien uur, de „Dage raad" de haven, kort daarop gevolgd door de „Hercules". Tal van sloepen, jachten, stoombarkassen kruisten reeds rond, gereed om mede buiten gaats te gaan. Reddingbooten van de N.- en Z.-Hoil. Roddingmaatschappij met de bemanning, klaar om van wal te steken, lagen eveneons in de haven om den tocht te volgen. Ben aardig gezicht leverde de met de tallooze vaartuigjes bedekte zee op. Van heinde en ver, zoover het oog reikte, lagen de ranke vaartuigjes op de deining en waren tenauwernood in toom te houden, zoo zeer schenen ze te verlangen deel te nemen aan den wedstrijd. In razende vaart kwam een motorsloep aanpuffen en joeg met zijn scherpe boeg gansche brok ken schuim op. Weldra lag de „Hercules" tegen over het startvaartuig, Hr. Ms. „Los", zoodat vandaar de interessante start goed waarneembaar was. Daar komt de „Mercur" aan, welks bemanning halsbrekende toeren ver richt in het want. Er moet aan de tuigage het een en ander geschieden en onze wakkere matrozen klauteren als in de dagen van Piet Hein „als katten in het want", al ligt het ranke vaartuigje ook nagenoeg horizontaal op het water Afwisseling biedt de tocht zeer zeker; komt daar niet plotseling de „Halve Maen" langs zij van de „Her cules"? Hij moet wat meer zeil op zetten, doch dat blykt nog niet zoo gemakkelijk te gaan. Na lang gewurm en geploeter lukt het en het jacht schiet weer voort, pijlsnel.'t Heeft anders nog den tijd, want 't moet eerst om elf uur starten. Inmiddels is de start reeds begon nen. Te 10.30 starten de model sloepen B 1waarvan er dertien deelnemen. En weldra volgen andere, die nu nog rondzeilen op de woelige zee. Span nende momenten levert zoo'n start op.Te elf uur was de beurt aan de kiel- en middenzwaardjachten en de vier L's (Halve Maen, Neêrlandia V en VI en Kaag) schieten voorbij. Reeds onmiddellijk neemt de „Kaag" de leiding, maar de „Halve Maen" loopt al heel spoedig in, en na weinige oogenblikken zijn de vier jachten na genoeg in rechte lijn. Weer zijn an dere gevolgd, de „Mercur", de „Urania", de „Fortuin", de „Fram" en de „Stella", en een nieuwe groep volgt: de „Najade", de „Albatros" en de „Brunette", die te 11.10 starten, tegelijk met vier andere van de A B C klasse. De „Albatros" met de groene kiel had veine; zij was vlak bij de startlijn, toen hot schot viel en schoot onmiddellijk vooruit; de arme „Jux" kon maar niet op gang komen, hoe hij ook zijn best deed, en moest zien, hóe van deze groep „Carmen" leidde. De „Brunette" daarentegen schoot de „Albatros" voorbij en behield de leiding. Maar weldra is niet veel meer van de vaartuigjes te onderscheiden, alleen de „Jux", trots zijn deveine FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. Mijne vrienden, mijn zoons, ikzelf, wij hebben zonder onderscheid de zwaarste geldelijke offers gebracht, en toch was dat alles slechts als een druppel in den oceaan van on kosten, dio aan het werk verbonden zijn." „Persoonlek zou ik de onderneming dan ook niet kunnen door laten zet ten," sprak Josach met nadruk, „maar ik bezit veel invloed. Van den eenen kant zal' ik dien aanwenden; van de andere zijde heeft mijn werkkring mij van heel wat menschenkennis voorzien, en durf ik u beloven dat wij slagen zullen, indien gij naar mij luisteren wilt." „Ik ben een en al gehoor." „Mijn waarde graaf," begon de man van zaken, nadat hij de sigaar die hem aangeboden werd had op gestoken en een paar blauwe rook wolkjes omhoog had gezonden „Ver gun mij u te zeggen, dat gij tot dusverre al Lo edel gehandeld hebt." „Hoe bedoelt gij dat?" „Gij zijt een genie, en oen waar kunstenaar is niet in staat op de zwakheid van het menschelijk ka- raktor te speculeeren. Gij zijt steeds recht door zee gegaan, en gij ziet moedig volhoudend. Wie weot haalt zij nog in. 4 Toen alle vertrokken waren, stoom de de „Hercules" onder lustige walsjes en two-steps verder zeewaarts om de worsteling te zien van al die elegante, ranke vaartuigjes. Maar om twaalf uur moet zij weer binnen zijn in het Nieuwediep en dus wendt zij weldra den steven zuidwaarts. Van de jachten en sloepen is weinig meer te zien. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt: Wedstrijd om den wisselbeker*) van de Kon. Marine-Jachtclub, voor 3. Sloepen type B met fan tas i e t u i g (voldoendrf' aan de voor waarden, waaronder de wisselbeker wordt verzeild), gestuurd door offi cieren der Kon. Marine, leden der K.M.J.-C. Baan 12 Eng. mijion. Ie prijs: een zilveren beker, uit geloofd door II. M. de Koningin: Hr. Ms. '„Neptunus", stuurman luit. t. z. F. P. Snethlage. Tijd 2 u. 42 m. 26i s. 2e prijs: een bronzen medaille,uit geloofd door Z.E. don Minister van Marine, benevens twee zilveren Can- delabres, uitgeloofd door Z.E. den Oud-Minister van Marine W. J. Coheu Stuart: Hr. Ms. „Atjeh", stuurman luit. t. z. J. J. Jentink. Tijd 2 u, 49 m. 8i s. 3e prijsde zilveren medaille van de vereeniging: Kon. Inst. v.d. Marino, stuurman luit. t. z. G. H. Poolman. Tijd 3 u. 2 m. 23J s. Startprijseen kleine zilveren medaille: Hr. Ms. „Neptunus", stuur man luit. t. z. F. P. Snethlage. Extra-prijseen stol pepita man- chetknoopen, uitgeloofd door den gep. schout bij-nacht W. D. H. Baron van Asbeck, gouverneur van Suriname, oud voorzitter van de K.M.J.-C., voor de sloep die het best getuigd is. De sloepen die in de laatste twee wed strijden den prijs behaalden komen niet in aanmerking. Niet bekend. 4. Sloepen type B1 met m o- d e 11 u i g, gestuurd door onderoffi cieren der Kon. Marine niet den rang van korporaal en hooger. Ie prijs de zilveren draagmedaille van de. vereeniging voor dun stuur man en f20.— voor de gehcele be manning: Hr. Ma. Wachtschip, stuur man. bootsman P. Verschoor, tijd 4 u. 28 m. 13 si 2e prijsf10.- voor de geheele bemanning, benevens een kistje sigaren voor den stuurmanHr. Ms. Wachtschip Willemsoord, stuurman bootsman H. Nijkamp, tijd 4 u. 34 m. 50 s. Extra-prijseen kleine zilveren medaille voor de sloep, die het eerst de afvaartlijn passeert: Hr. Ms. „Nep tunus", stuurman kwartierm. 0. J. Lijdens. 5. Sloepen type B2 rn e t m o- d e 11 u i g, gestuurd door onderoffi cieren der Kon. Marine met den rang van korporaal en hooger. Ie prijs: de zilveren draagmedaille van de vereeniging voor den stuur man en f20.— voor de geheele be manning: Mar. kazerne Amsterdam, stuurman schipper A. v. d. Moolen, tijd 5 u. 2 m. 8 s. 2e prijs:' fiO.— voor de geheele bemanning, benevens een kistje sigaren voor den stuurmanHr. Ms. Wachtschip Willemsoord, stuurman kwartierm. C. Heil, tijd 5 u. 6 m. 59£ s. Extra-prijs: een kleine zilveren medaille voor de sloep, die het eerst de afvaartlijn passeertHr. Ms. „Van Speijk", stuurman bootsm. B. Haringa. 6. Sloepen type Bs met mo de 11 u i g, gestuurd door onderoffi cieren der Kon. Marino met den rang van korporaal en hooger. Af stand pl.m. 12 Eng. mijl. Ie prijs: de zilveren draagmedaille van de vereeniging voor den stuur man en f20,— voor de geheele be manning: Hr. Ms. „Atjeh", stuurman tot welk een uitslag dat geleid heeft. Dat het Kanaal van Aden voltooid werd was meer geluk dan wijsheid maar men kan niet rekenen dat het lot ons altijd evenzeer zal blijven toelachen. Hoezeer het u ook tegen de borst moge stuiten, Columbia kan alleen door sluwheid behouden wor den." „Ik begrijp u niet." „Gij zult dat zoo aanstonds doen. Frankrijk gelijkt daaromtrent op Rus land, dat schier een ieder er boven zijne krachten leeft, en dat feit zal ons geluk zijn, immers daardoor wordon de lieden omkoopbaar. Do regeering wil niet hooron van eene nieuwe leening. Indien wij er slechts in slagen een enkel der ministers op onze hand te winnen, zal hij zijne collega's gemakkelijk weten te over reden de wet aan de Kamers voor te leggen." „Gelooft gij dan dat een minister door geld te overtuigen zou zijn?" riep Ferdinand de Suez verschrikt uit. „Zeer zeker, en zelfs ben ik bereid dat wonder ten uitvoer te brengen," antwoordde Josach, met een bitter lachje. „Gij die enkel voor uw groot- schen arbeid en uw gezin leeft, maakt u geen denkbeeld van hetgeen er verricht wordt om zich het leven buitenshuis aangenaam te maken. De hoogstgeplaatste ambtenaren ge nieten slechts een beperkt inkomen. Maar zij zijn niet verstandig genoeg om zich allo overtollige weelde te ontzeggen. Zij willen van het leven genieten. Wij moeten te weten komen, kwartierm. G. C. van Dam, tyd 2 u. 25 m. 14 s. 2e prijs: f10.— voor de geheele bemanning, benevens een kistje sigaren voor den stuurmanHr. Ms. „Bellona", stuurman kwartierm. J.G. D. Tismeer, tyd 2 u. 40 m. 59 s. Extra-prijseen kleine zilveren medaille voor de sloep die het eerst de afvaartlijn passeert: Hr. Ms. „Atjeh", stuurman kwartierm. G. C. van Dam. Door alle sloepen type B met modeltuig, gestuurd door onderoffi cieren, is gezeild om den „DeRuyter- beker", uitgeloofd door de vereeni ging „Het Nederlandscho Zeewezen" (thans in het bezit Hr. Ms. „Bellona" te Willemsoord, gewonnen door den bootsman H. Nijkamp). Do afstand van 12 Eng. mijlen is verkort tot op de helft. Prijswinner van den „De Ruijter- beker" en van den eersten prijs, een groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder, is Hr. Ms. Wachtschip, stuurman boots man P. Verschoor, die van de model sloepen B1 óok den eersten prijs heeft. 2e prijseen zilveren horloge, uit geloofd door den schout-bij-nacht W. Naudin ten Cate, commandant der marine te Willemsoord: Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord, stuurman bootsman H. Nijkamp (tweode-prljs- winner van groep Bl). 3e prijs: een verguld zilveren me daille, uitgeloofd door liet hoofdbestuur van de Ned. vereeniging „Onze Vloot": Hr.'Ms. „Neptunus", stuurman kwar tierm. A. J. Levinson. De sigaren zijn door den schout- bij-nacht W. Naüdin ten Cate uitge loofd. Het hoofdbestuur van de K.M. J.-C. looft een verguld zilveren medaille uit voor den onderofficier niet be- hooiende tot het korps bootslieden, torpedisten of konstabels, dio den besten tijd maakt en geen prijs winner is. B. Internationale wedstrijden. 7. 12 Meterklasse. Kiel en Middenzwaardjachten. Afstand 20 Eng. mijlen. Prijs: Ben zilveren bord, gewonnen door „Sterna", eigeiiarcs stiiurvrouw Mevr. B. van der Poll. 10. 0 M e t e r k 1 a s s e. Kielen Middenzwaardjachten. Afstand 12 Eng.- mijlen. Ie prijs: een groote zilveren me daille, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, benevens een Rembrandt-Album„Neerlandia III", eigenaar Syndicaat „Neerlandia", stuurman P. L. Lucassen, tijd 2 u. 17 m. 3l| s. 2e prijs: de groote zilveren medaille van do vereeniging: „Kaag", eigenaar stuurman L. Doedes, tijd 2 u. 18 m. 3G s. C'. Internationale Handicaj) Wed strijden. 11. Scherpe en Midden zwaardjachten, lang 7,8 M. op do waterlijn en daarboven. - Afstand 20 Eng. mijlen. Ie prijseen staand klokje: „Ura nia", eigenaar K. M. J. C., stuurman Th. P. van der Bergh, tijd 3 u. 8 m. 6 s. 2e prijsde groote zilveren medaille van de vereeniging: „Mercur", eige naar-stuurman E. H. Crone, tijd 3 u. 8 m. 52 s. 12. Scherpe en Midden zwaardjachten, lang beneden 7.8 M. op de waterlijn. - Afstand 12 Eng. mylen. Ie pr. een gr. br. med., uitgel. door H. M. de Koningin-Moeder, benevens een schilderij (zeilende jachten), aan geboden door den zeeschilder H. A. Jaarsma: „Albatros", eigenaar K.M. J. C., stuurman W. C. Vink, tijd 2 u. 18 m. 25£ s. 2e prijsde groote zilveren medaille van de vereeniging: „Brunette",eige naar-stuurman G. IIMohr, tijd 2 u. 39 m. 29 s. D. Nationale Wedstrijden. 13. A. B. C. Klasse. Afstand 12 Eng. mijlen. wie dier heeren zijne krachten te boven gaat en daarvan gebruik ma ken." De grijsaard schudde het hoofd. Zijn bleek gelaat was door een don keren blos overtogen. „Ik wilde dat gij mij een ander middel aan de hand hadt gedaan," mompelde hij„Het schijnt mij zoo weinig edel toe het geweten van een staatsman om te koopen. En daarbij, ook al slaagdet gij daarin, dan nog moeten de Kamers de nieuwe leening goedkeuren, en ik ben overtuigd dat de meeste afgevaardigden tegen zul len stemmen." „Ik ook ben daar zeker van. Hoo minder verantwoordelijkheid z(j op zich laden, hoe liever het hun is. Van daar dat ook zij voor hunne stom betaald moeten worden." Waar denkt gij aanriep de graaf uit. „Ik neem nog aan dat één enkele man voor de verleiding zou bezwijken, maar het meerendeel dor Kamerleden..." „Ook zij yerkecron in geldelijke zorgen," klonk het rustig. „Maar gesteld eens dat gij daarom trent gelijk hadt, dan nog zouden daartoe onmetelijke sommen wordon vereischt." „Men waagt wel een speldevischje om een snoek te vangen. Ik ben niet overijld tot u gokomen, en heb vooraf al mijne berekeningen ge maakt. Voor de regeering zouden wij een millioen of acht behoevende pers zou tevens der nieuvye leeuing gunstig moeten zijn, en ik reken le prijseen zil veren sigarettendoos „Jux II", eigenaar-stuurman. H. J. Pluygers, tijd 2 u. 47 m. 51 s. Schitte rend heeft de „Jux", die in het wier verward zat, hiermede revanche ge nomen. Bravo „Jux"! 2e prijsde groote zilveren medaille van de vereeniging: „Garnaal",eige naar K. M. J. C., stuurman Jhr. v. d. Wijck, tijd 2 u. 49 m. 16 s. 14. Ronde en Platbodem- jachten, met zijzwaarden, uit sluitend vaste roef en vast dek. Lang op de waterlijn 7 M. en daarboven. Afstand 12 Eng. mijlen. le prijs de groote zilveren medaille van de vereenigingéén ingeschreven „De Kampioen", eigenaar K.M.J.C., stuurman J. T. A. J. Bruinsma, tyd 2 u. 45 m. 51 s. Ingezonden Mededeeling. Dat Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat,weet iedereen, maarweet gij ook, dat zij niet duurder zijn? Do geneoslcundlge commissie.- Prof. Dr. P. RUITrNGA, Prof. Dr. R. II- SALTET, Prof. P. v. <1. WIELEN, 11ooglceraren aan de Amsierd.Dni versiLelt, Keelt u do meest mogellike garantie voor yglönlsclleberoiding eu volkomen zuiver- liulïl der artlkolon. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. Henri ter Hall. Het gezelschap Henri ter Hall opende Zondagavond de reeks harer voorstellingen van de revue „Past d'r op" voor een stampvolle zaal. Al dadelijk bleek, dat deze nieuwe revue niet alleen in niets voor haar zusters onderdoet, maar zelfs in menig opzicht b.v. de vorige hier vertoonde ,,'t Is maar fantasie" over treft. Allereerst de geestigheid, vol strekt niet van laag allooi, maar dikwijls van fijne innigheid. Natuur lijk, wanneer je, zooals Sim Nieuwen- huizon zelf zei, heel den avond „flauwe kul" moet verkoopen, jiy dan loopt er wel eens watvan dien aard doorheen, maar de opzet van de verschillende tafereelen was van een geestigheid van goed allooi. Al dadelijk de vangst vau zoo'n meermin. De Kakkerlak, Bobbie, heeft haar met eenz.g. „totebel" gevangen, en ze weten er geen raad mee. De fiscus maakt er aanspraken op, en de burgemeester wil, dat ze wat meer kleeren aandoet. Een en ander, in al z'u onzinnigheid, een tooneeltje vol levendigheid en humor! Soms wordt het geestigheid met een strekking. Zooals in het fraaie 9e en 10e beeld, waar de mode ver schijnt, en de als dieren verkleede dames demonstreeren hoe laf en verkeerd die mode is, die al dat dierenleed voorschrijft, om aan de ijdelheid der dames te voldoen. Tot tenslotte het mododuiveltje komt en de mode in bescherming neemt. „Iedere vrouw is inijri slavin", zegt ze en daarin ligt een diepe waarheid. Maar de zeemeermin, voor wie dat défilé geschiedde, moet er niets van hebben en kiest zich een fraai Hol- landsch costuum. Geestig was de manier, waarop de Hollandsche kap pen zich vertoonen: door even zoo vele luikjes vertoonen zich zes dames- hoofden, getooid met zes verschillende provinciale kappen. Nog eens weer, voor wie het niet wist, toonde dit beeld aan, hoe fraai" en schilderachtig de Nederlandsche kleederdrachten zijn en de zeemeermin heeft groot gelijk dat ze er zich in het „electrische huis" een uitkiest. Tot slot van het eerste bedrijf de poppententoonstelling. Ook de wyze, waarop die in elkaar gezet is, is recht geestig; de harlekijn, in onbe holpen poppenhouding, de babies, beertjes, Markers, tuiniers, Japanners enz., enz., vormen een bonte, schilder achtige rij. Het tweede bedrijf geeft o.a. een allergeestigst tafereel: „O, die Tele foon". Het tooneel is donker en op den achtergrond ziet men een paar cellen. De juffrouw van de centrale zit met haar inrichting op het tooneel. De stuurman, de scheepsjongen en de zeemeermin zullen telefoneeren de kapitein is in het electrische huis weggeraakt en ze willen hem per telefoon opzoeken. De vermakelijkste vergissingen ontstaan hieruit, ten slotte krijgt de telefoonjuffrouw er zelf liefhebberij in en verbindt hen nu eens met A, dan met B, zoodat de verwarring nog grooter wordt. 't Is net zooals de stuurman zegt „je bent een 'heelen morgen kwijt aan dat beroerde ding en je weet nog niets". Wij kunnen niet alles uit deze revue de „revue laten passeeren" er is te veel. Wij gaven slechts eenige tooneeltjes aan, die het meest in sloegen. In het derde bedrijf, dat eerst op de tentoonstelling „de Vrouw" speelt, was het défilé van den arbeid der vrouw pakkend, en het tableau „De Huisarbeid", waarbij De Openbare Meening (mevr. de Groot) den man aanklaagt en de vrouwen ten strijde roept van treffende schoonheid. De heer Ter Hall kent zijn pappenhei mers en weet den juisten volkstoon te pakken Heel goed is ook het Vrouwenkiesrecht. Van „Het Staatspensioen" was nog wel wat moer te maken gewoest, doch het tooneeltje, twee oudjes, die van hun „eigen" geld zich de weelde kunnon permitteeren de tentoonstel ling te bezoeken, is alleraardigst ge vonden. Ton slottede geostige persiflage op de Onafhankeiykheidsfeesten. In het dorp „Overal" let op dit sar casme is de feestcommissie „légérement emu", en ook de per sonen, die voor de helden moeten spelen, zijn niet zuiver meer. Prins Willem heoft een deel van het cos tuum van van der Duyn van Maas dam aan, en doze wil met geen ge weld de beenbekleeding van „Luxem burg Stirum" zooals Bobbie hem noemt - teruggeven. Gelukkig zal de stuurman en Bobbie de commissie uit den nood redden, en Ter Hall had hier gelegenheid om een aller geestigst tooneeltje intelasschen, als de burgemeester een speech moet afsteken en de prins en later Napoleon (die er heel gemoedereerd naast staat) antwoorden moeten. Dat is het slot, maar de revue eindigt niet alvorens nog de zang manie der Nederlanders gepersifleerd te hebben. Want van de vaderland- sche liederen, die zullen worden ge zongen, komt niets terecht, daar het volk begint te joelen en te schreeuwen van toereloerelarie. Behalve deze humor van de goede soort, zijn het de tallooze fraaie en smaakvolle costuums, die deze revue tot een lust voor de oogen maken. Welk een smaak, welk een originali teit behooren er toe deze verscheiden heid te ontwerpen! Wy weten niet welke het fraaist te roemen, er zyn er zoovele. Natuurlijk leent zich het eene beter voor een aardig geheel dan het andere; over 't algemeen zijn de travestis bij de dames meer canaljeus dan smaakvol en dit gold ook voor de dierongroepen. Mooi was het tafereel aan het slot van het derde bedrijf „Oranje Feestkleur", waarin aangetoond wordt wat met de oranjekleur te bereiken is bij smaakvolle aanwending. Een enkel woordje over de muziek van den heer Blokland. Deze is over 't algemeen in overeenstemming met het tafereel en past zich goed aan daarbij. Zeer aaidig zijn dikwijls be kende melodién verwerkt. De heer Ter Hall als Kapitein, de heer Piet Köhler als stuurman, mej. Sophie van Dijk als zeemeermin en Simon Nieuwenhuizen als scheeps ook daarvoor een tiental millioetj maar wat verkrijgt gij met dat allés niet! Volgens mij moogt gij niet aarzelen, er staan te ernstige belan gen bij op het spel." „In elk geval dank ik u yan gan- scher harte voor uwe hulpvaardig heid," antwoordde de grijsaard, „en beloof ik u de zaak in overweging te zullen nemen en u dezer dagen mijn besluit te doen weten. Ik kan heden nog niet overgaan tot uw voorstel. Vergeef my, doch het gaat mijne krachten te boven, ik zal aan het denkbeeld moeten gewennen. Ik ben tachtig jaar oud geworden, mijnheer, zonder dat er ooit een vlek op mijn naam kleefde, zonder dat ik de minste daad bedreef die strijdig was met mijn eergevoel, en ik ben te weinig man van zaken geweest om tot dergelijke stappen mijne toevlucht te nemen. Laat mij den tijd er over na te denken, ik behoef u niet te zeggen dat ik de belangen der aandeelhouders niet uit het oog verliezen zal." „Daaraan twijfel ik niet. Gij zult trouwens ook uw zoon willen raad plegen." „Dat zal het eerste zijn wat ik doe. Ik ben zoo oud dat ik telkens vrees mij te vergissen." „Dan blijft mij nog alleen over afscheid van u te nemen, graaf, en vol belangstelling uw antwoord te gemoet te zien. Welk hot ook zijn mogo, wees overtuigd dat ik den grootsten eerbied koester voor den man, die zelfs op z(jn levensavond nog met zulk een geniale schepping bezit kon zijn." Een oogenblik later bevond de grijsaard zich alleen. Hij liet het hoofd in de handen zinken. Eenige minuten lang had er een lichtstraal van hoop voor zyne blikken gezweefd; maar hij was wederom uitgedoofd,Jhem nog slechts ongelukkiger achterlatend dan .te voren. De wereldwijsheid van den man, dien hij tot dusverre steeds als zulk een oprecht menschenvriend beschouwd had, deed hem daaren boven pyn. Was alles dan te koop hier beneden Ilij herinuerdo zich zijne jougd, vol ridderlijke droomeuzijn harts tochtelijk verlangen om bij to dragen tot de grootheid van zijn vaderland, en zijne stoute plannen, toen voor het eerst het denkbeeld bij hem oprees het kanaal van Aden te graven. Hij had in Egypte niet enkel roem, hij had er ook geluk gevonden. Op een leeftijd waarop andere man nen van geen liefde meer durven droomen, had de overwinnaar der woestijn eene aan vergoding gren zende vereering gelezen in de diep blauwe oogen der dochter van zijn gastheer, een beeldschoon jong meisje, dat door een ieder om het zeerst gevierd werd, en de taal van haar blik was zoo welsprekend geweest dat hij het gewaagd had haar te vragen of zij zijne levensgezellin wilde worden. Daarop waren jaren gevolgd van het reinste huiselijk geluk. Gravin jongen vertolkten de hoofdrollen. Daarby D. Nieuwenhuizen in verschil lende rollen, die er den lach inhield als „Bobby" of de „Kakkerlak" soms te kort mocht schieten, hetgeen zelden gebeurde. Alles in alles: de moeite van het bezichtigen alleszins waard. Oog- en oorenbekorender is absoluut voor den meest strengen puritein, niets kwetsends in, en men komt den ganschen avond niet meer uit zijn lach. Hetgeen zijn voordcelen heeft. 1 „Casino". Het„HollandschTooneelgezelschap, directie M. Spree", gaf Zondag- en Maandagavond in „Casino" de Fran- sche klucht van Moézy: „De big van het 168ste", een militair blijspel, dat anders vertaald zou kunnen heeten: „De recruut van het 168ste regiment infanterie". Een bekend stuk, dat naar Duitsche begrippen onmogelijk zijn zou, en de geschiedenis bevat met den aankleve van dien" van een fat, een zeer geaffecteerd jong- mensch, Jean Dubois d'Ombelles, ge leerd en vervelend, en die in het regiment ontbolsterd wordt Zijn tante, die hem 't leven wat aange namer wil maken, bewerkt juist het tegengestelde. Dat ont.bolsteron in de kazerne is 't hoofddoel. Spree speelt voor korporaal Bourrache, legt het er soms vrij dik op, maar heeft een eenige rol. De zaal daverde den ge- heelen avond van het lachen. In een militaire plaats als de onze worden de tegenstellingen 't best begrepen. De moeilijkste rol is die van „de big". We konden met den heer Ar- bous als zoodanig tevreden zijn. Goed was de heer Eylders als Joseph Tur- lot, recruut no. 2. De damesrollen zijn van onderge schikte beteokenis wat in een militaire klucht verklaarbaar is. In het dorde bedrijf werd een salon-tango gedanst, niet de wilde, woeste tango, maar een sobere, kalme dans, ingestudeerd door den dansonderwijzer Hartog Polak, waar mee men, zóó uitgevoerd, vrede kan hebben. Aan mevrouw Sproe, die hem met den heer Marcel Mljin danste, werden bloemen aangeboden. Volledigheidshalve voegen wo erbij dat de meest stuitende tooneelen, die oorspronkelijk in dit stuk zaten, hier zyn weggelaten wat aan 't geheel heelemaal geen schade doet. 't Blijft intusschen een Fransche klucht. BINNENLAND. Stuurlieden-examen. 'sGravenhage, 4 Juli. Geslaagd groote stoomvaart eerste-stuurman C. J. van Heel en J. H. Hoogendljk; derde stuurman J. Fr. Catlendór en en N. Fr. M. van Deun. □e wichelroede. Men schrijft uit Winterswijk: Aan de export-slachterij der firma Zwanenberg zijn op aanwijzing van den man met de wichelroede (den heer Ter Horst uit Delden) pogingen gedaan om water te vinden. De firma Hoogedoorn uit Giessendam werd nu met dit werk belast, doch slaagde aanvankelijk niet in hare pogingen, ten gevolge van de dikke leemlaag. Ze zette haar taak echter verder voort en thans met het beste resul taat; want op een diepte van 60 M. welt het water zoo overvloedig op, dat vanzelf 280 a 800 liter water per uur opwelt, terwijl met behulp van de pomp 9 a 100,000 liter per uur verkregen wordt. Dit resultaat is des te verrassender, omdat vroeger aangewende pogingen 3teeds mislukt waren en niemand in dezen zoo leem houdenden bodem water had durven verwachten. De man met de wichelroede heelt de plank dus niet zooveel misgeslagen. Alleen gaven zijne aanwijzingen 30 meter diepte aan, terwijl er inderdaad tweemaal zoo diep geboord moest de Suez had slechts voor hem ge leefd en voor de kinderen als jonge, schilderachtige loten om dien ouden stam opgroeiden. De kinderen uit het eerste huwelijk zelfs droegen haar dc hoogste achting toe, en het was niet te verwonderen dat grijsaard die in alles zoo gezegend was geweest, gedroomd had nog vóór zijn dood een tweeden reuzen arbeid te voltooien. Zjjn oudste zoon, die zijn trouwste vriend en bondgenoot was, had hem wel gesmeekt dat denkbeeld op te geven, maar het had hem ontbroken aan zedelijken moed zijn vader de ware reden van zijn vrees voor mis lukken te zeggen. In zyne oogen was niet alleen een geniale geest noodig tot het volbrengen dier taak, die geest moet ook onverzwakt over do menigte weten te gebieden hij moest de opinie kunnen beheerschen het land als het ware dwingen hem de vereischte gelden tot het werk af te staanen hoe krachtig de grijsaard ook zijn mocht, zijn levens avond viol in, van tyd tot tijd bene velde reeds eene vluchtige schemering dat eertijds steeds zoo heldere brein die oogenblikkon van duisternis zou den zich vermenigvuldigen, en den dag waarop Ferdinand de Suez aan zich zelf twijfelen mocht, zou alles verloren gaan. Maar hij had willen arbeiden zoo lang hem krachten geschonken waren, en thans dreigde het gansche gebouw zijner hoop ineen te storten. De teleurstelling die eene onmetelijke worden. Uit alles blykt tevens, dat men hier met een waterader te doen heeft. Het water is nu voor bacteri ologisch onderzoek naar Amsterdam opgezonden. BUITENLAND. Da geheimzinnige moord. De verborgen hand. Wij hebben in on3 vorig nummer melding gemaakt van de geheimzin nige misdaad, die te Freeport op Long-Island heeft plaats gehad, waar ten huize van zekeren dr. Carman, een patiönte, die dezen geneesheer kwam raadplegen, werd doodge schoten. Het raadsel van dezen moord is nog niet opgelost, maar wel heeft het onderzoek van do politie alreeds eenige merkwaardige omstandigheden aan het licht gebracht. De corres pondent tc New-York van de „Daily Telegr." vertelt hieromtrent, dat ge bleken is, dat mevrouw Carman bij zonder jaloersch was op de vrouwe lijke patiënten van haren ochtgonoot. Mevrouw Carman had nu in het ge heim in de consultatiekamer van den dokter een dictograaf doen aanbren gen, die met haar boudoir was ver bonden. Zoo kon zy de gesprekken van den geneesheer met zijn patiënten afluisteren. Mevrouw Carman heeft dadelijk na den moord dat instrument doen verwijderen. Dut was zeker al een verdachte omstandigheid, maar daar mevrouw Carman, naar ze ver klaarde op den dag van den moord ziek te bed had gelegen, scheen het booze vermoeden dat door haar ja loezie was opgewekt, der politie toch vrijwel ongegrond en zij helde er meer en meer toe over aan te nemen, dat de moord de daad was van een krankzinnige, die zich op dr. Carman zou hebben willen wreken. Maar nu zijn er eenige getuigen gekomen, die bezwarende getuigenissen voor de vrouw van den dokter hebben afge legd. Zoo was er een zekere heer Golder, dio in de wachtkamer van den dokter zich bevond toen de moord plaats had, en die verklaarde, dat hij mevrouw Carman in de gang had zien loopen, zoodat haar ver klaring dat ze ziek to bed lag dus onjuist zou zijn. Dan Is er in mevrouw Carmans kamer een automatische revolver gevonden. En eindelijk is nog van beteekenis dat de dokter verklaarde, dat de hapd, die hij met den revolver over de vensterbank- zag verschijnen, de hand van een vrouw moest zyn. Zou het raadsel dus zijn oplossing naderen Ingezonden Mededeeling. Leverkwalen, Voedingsstoornissen. Wanneer gij aan de lever of voe dingsstoornissen lijdt, zult gij ver schijnselen als de volgende opmerken Galachtigheid, hoofdpijn, last van het zuur, slechte spijsvertering, hart water, beslagen tong, onaangename smaak in den mond, slechte adem, geen eetlust, maagpijn, brakingen, gele gelaatskleur, huiduitslag, enz. Foater's Maagpillen geven nieuw leven aan de trage lever, bevorderen een vrije vloeiing der verterende sappen, en herstellen de natuurlijke werkzaamheid der ingewanden. Zoo doende nemen zij de grondoorzaak der bovenstaande verschijnselen weg. Foster's Maagpillen zijn zuiver plant aardig, zij werken zacht en aangenaam en het is niet noodig dat de hoeveel heid in te nemen pillen voortdurend vergroot wordt. Foster's Maagpillen zyn te Den Helder verkrijgbaar bij de Firma De Bie-Biersteker, Keizerstraat 93, a f 0.65 per flacon of f3.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon, die niet voorzien is van - nevenstaand han delamerk. (35) ramp ware geweest voor een jong raensch, beteekende voor hem zoo veel als een genadeslag. Het scheen hem toe alsof zelfs zijne eerste glans rijke zegepraal daardoor verbleekte. Was zijn streven dan ook niet al te vermetel geweest? Hij bad het aan schijn der aarde willen veranderen, zich met het groote scheppingswerk durven bemoeien, en hij, die slechts een zoon der aarde was, werd terug- geslingerd van het voetstuk, waarop de volkeren hem geplaatst hadden. Nog zat hij aldus in gepeins ver zonken toen er oen zachte tred achter hem weerklonk, en zijne ochtgenoot hem een kop bouillon kwam brengen. De jonge vsouw was gehuld in een hoogst eenvoudig morgengewaad, en nadat zy den verstorkenden drank- hom op tafel had geplaatst, knielde zij aan zijne zijde neder en vroeg „Hebt gij u weder afgetobd met denken, dat gy er zoo vermoeid uitziet Laat de zaken voor een tijdlang aan Karei over. Gij weet hoe trouw hij zich altijd van zijne plichten kwijt, en gij zult een paar maanden met mij en met de kinderen naar buiten komen." De oude geleerde streek met een gebaar vol liefde het weelderige blonde haar van haar voorhoofd terug, en antwoordde „Neen, liefste, op het oogenblik van gevaar mag ik mijn post niet verlaten." (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1