A Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaalwag 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. bioscoop-Voorstellingen Spoorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Hcnri ter Hall's Revue-Gezelschap. Opv. van „I'astd'r Op". Nieuwe Kerkplein,8uur. 7 en 8 Juli. Ilollandsch Tooneelgezelschap. Opv. van „Blanke Slavinnen". Casino,8uui. Amsterdamsche Beurs. 3% Ned. W. Schuld 2K"/„ Idem 5% Tabak Bulgarije 4 Goud Hongarije 4 e/0 Oostenrijk r, Rusland Oo Km. 4«/u Binn. Mexico 4 Kund Brazilië r' Mi°/o Amsterdam 4 "L Idem - Gort. Ned. Handel MU. Ainalgamated Coppor (Juin. Am, Car Foumlry Am. lilde 4t Leather Oommon Steels Guit. Ml). Vorstenlanden Kutahoen Kedjang Lelioug 1'lttsburg Goal In lor. Rum. Potroloum Kon. Ned. Petroleum Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber Mij. Dell Batavia Rubber Ned, Amer. Stoomvaart Nodorl. Schoepvaart Unie 4\4Marineoond West Java Theo Holl. IJz. Spoorweg M(j. Staatsspoor 4% Staatsspoor 4 "la Wladikawkas 1885 "n Topeka MIssouriB 3°/0lot Amsterdam -I4"la lot Antwerpen Congé loten lïi TSS6 8t»/ui 28»/, s 173/4 l Va MARINE EN LEGER. De omcier van gezondheid dor 2c klasse ft. A. F. Lach de Bére dienende aan boord van llr. Ms. schoener Zeehond zal, wanneer die bodem te Aberdeeu vertoeft (13 tot 18Julia.s.) worden vervangen door don officier van g' zondheid der 2e klasse L. Hondriks, eerstge noemde wordt mot den datum van vertrek van Aberdeen gesteld ter beschikking. De officier van administratie der le klasse J. F. de Hart wordt met 1 Augustus 1914,ouder eervolle ontheffing van ziine functie van officier- instruoteur bij hot Kon. Instituut voor de Marine tc Willemsoord, belast mot de betrekking van algemeen intendant der zoomncht, en ge plaatst in de directie der Marine to Amsterdam en wordt de officier van admlnislratlo der le klasse H. B. van Dam inet 1 Soptumber d.a.v. belast met de betrekking van officfor-lnstrucleur bij voormelde inrichting. Do lult. ter zee 2o klasse M. Botlenlioim zal binnenkort wegens lichaamsgebreken den zoo- dienst verlaten. Do luitenants ter zoo le kl. O. 11. van Persen en G. F. Noordhoek flogt worden binnenkort bevorderd tot kupitoln-lmtonanl, ter zee. BH beschikking van don minister van marine is do inspecteur van administratie A. W. van ilcn Worm, met 1 Augustus eervol onthoven van do betrekking van algemeen intendant dor zeemacht te Amsterdam on gesteld tor beschikking. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Verzendingsweg. Per: zeepost via Rotterdam noil. mail via Genua Holl. mail vla Marsuille Fran. mail vla Marseille <v. Atjeh, Sumatra's Westkusten Benkoe- Icn, alleen op verlan gen der afzenders). Ionische m. vla Napels Naai- Palembang, Billiton en Borneo: Datum der bezorging. Tijdst-der laaL busl. a/h Postk. 6.55'sav. 3.40 's n. 6.66'sav. Riouw, Banka, Eng. mail v 1 Brindisl Ene- Holl. Hol), mail via Marseille (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail via Marseille Duilsche m. vla Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. 1 Juli te Sa buiig. thuisr., vortr.3 Juli v. Colombo. Radja, uitreis, vertr.8 Juli van Suoz. Pr. J'ullana, uitr., vertr. 4 Juli van Colombo. Banda, uitreis, arriv. 4.1 uli te Padang. Boeton, uitreis, arriv. OJJull to Genua. Vondel, thuisreis, is G Juli Knap dol Armi gop. Rombrandt, uitr.,arriv.G Juli to Southaiiiidon. Kangean, thuisreis, arriv. O Juli Ie Marseille. Karimata, uitreis, is O Juli Ouoisant gopass. Rotterdamsche Lloyd. Ceylon, arriv. 4 Juli van R'darn to Soornbaja. Arakan, thuisreis, arriv. 4 Juli to Marseille. Dell, ultrois,arriv. 4 Juli to Malta. Goentoer, thuisreis, vertr.G Jult van Padang. Gorontalo. uitreis, arriv. 4 J uli te Saliang. Kawi, uitruis, vertr. 4 J uil van Peri m. Merauke, thuisreis, vertr.G Juli van Port-Sald. Samarind3, uitr., pnss.6 Juli Pantcllaria. Wilis, uitreis, vertr.G Juni van Gibraltar. Djocja, thuisreis, vertr. O Juli van Perlrn. Kon. Holl. Lloyd. Frisla, thuisr., vortr. 4 Juli van Montevideo. Golria, thuisreis, vertr.0 Juli vuii Lissabon. Tubuntiu, uitreis, vertr.GJull van Santos. Zeelandia, uitreis, vertr. 5 Juli van Lolxocs. Zaanland, thuisreis, pass.8 Juli Tonorlffe, Salland, thuisreis, vertr. G Juli van MontevIdeo. Kon. West-Indische Maildienst. Medeuarriv.4 Juli v. Westlndió te A'dam. Oranje Nassau arriv. 4 Juli v. W.-Indtë teN.-York. Lodew. v. Nassau,uitr., pass.0 Juli Ouessanl. Fortuna, uitreis, pass. 6 Juli Llzard. Java-Bengalen Lijn. Java arriv. 1 Juli van Java te Calcutta. Haven te Nleuwediep. 6 Juli. Vertrokken sleepboot „Atlas" naar Gibraltar, tot hot overbrengen van het Dultsclie stoomschip „Stoinfeld" naar Cardif. Burgerlijke Stand van Helder, van 6 Juli 1914. OVERLEDEN: B. J. de Ruiter, 8 maanden. mail vla Genua Holl. mail via Marseille (alleen op verl. d. afz.) Fran, mail via Marsoll lo (voor Atjeh alleen op vorlangon d. afzond.) Duitscho m. vla Napels Naar Guyana (Suriname) eiken VrlJd. 14 en 28 Juli 7 en 21 ~i Queenstown muil via Southampton (alleen on verl. d. afz.) mail vla St. Nazalro Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: 30 Juli eiken Dinsd. Vrijdag of Queonstown muil vla Hamburg (alleen op verl. d. afz.) Naai- St. Martin, St. Eustatius en Saba: zeepost vla Amsterdam 16 en 30 Juli 6.6G'sav. (ulleen op verl. d. afz.) mail via Engeland .13 en 27 0.65'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. MARKTBERICHTEN. 47 nucht. kalveren f12,- a ras,-, magere varkens f 18,— a r24,-, 163 biggen f9,00 a f13, 10 bokken en geilen f8,- a fu,—2 kleine bokjes fl.00 a f 1.25, boter per half K.G. hoogste prijs f0,70, mlddolpnjs f OOG, laagste prijs f0,60, aangevoerd 4H22 kop, kipeieren f8,75 a f 4^0 per 100. Hoorn. 3 Juli 1914. Aangevoerd 107 vette schapen f24— 3 f32.—? Handel stug. Hoorn, 4 Juli 1914. Tarwe CCJiO a f9,-, gerst f5,25 a f6,60, haver f4,00 a f4,50, groone erwten f 10,— a 14,-,grauwe dito f-.— al bruineboonenf9.— a f17,-, kurwolzaud f a f mosterdzaad f26,00 a 125,50, 0 koelen f000 af000, 3 schapen f23,— a f82,—, 0 lammeren f-,- a f0 kalve ren f00,- a f00,-, 0 varkens f—a f 117 biggen f8,— a f13,-, 00 paarden f0-.— a ro-.—klpcloren f4,00 a f4.60, 2350 kop boler 62» a 07* ct„ per kop. Amsterdam, 6 Juli 1914. Ter markt waren lieden aangevoerd293 vette kooien, le kw. 81 a 80 CL, 3e kW. 7üa79cL, 3e kw. 07 a73CL; 160 molk on kalfkoeien f280 a f360, 00U votte kalvoron, le kw. f0.00 a 0.00,2e kw. 10.00, Se kw. f0.00 per K.G.15 nuchtere kal- vereu f 10 a f 18 por stuk, 16 schapen 1 22 a f82 por stuk. OOOlammeren f00.— af00.— perstuk. G8I1 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 46 u 47 ct., 2e en 3o kw. 43 a 45 ct. per K.G. Alkmaar, 6 Juli 1914. Aangevoerd 12 kooion en ossen f 250af357,50 107vetlokalveren l'46,— a f106,—.perK.G.f0,90 u 11,—, 60 nucllt, Idem f12,— a f25,—,289 vette '82,-, 612 vette varkens f 0,31) - magore id. f a f Alkmaar, 8 Juli 1914. KAAS. Klolno volvette met rijksmerk f - klelno fahrïekskaas f82.memo o I'.84.50, commissie fahrïekskaas f32.—, hIu bonronkaas l'34, middelbare fabriukskaus l'3l.G0, middelbare boerenkaas l'85.—Aange voerd 358 stapels, wegende 230.737 K.G., waar onder - K.G. volvette kaas. Handel (kleine stug). Beverwijk, 6 Juli. Salade van f 0.70-1.10 p. 100 krop, van f 5.00-7-00 per 100 bos, rabarber vi klein boerenkaas in f8.00- 3.00—6D0 f 4.50-5.50 per 100 pond, cupucUners f5.00 -6.50 por 100 pond, peulen fö.00- 0.50 por 100 pond, tuin boonen f0.R)-0.60 per zak, posteloln f 10.00-16.00 per 100 ben, bloemkool t 8,00-12.00 per 100 stuks, aardbeien f 2^0-4.00 per 100 mandjes, aardbeien voor export f12.00- 16.00 per 100 K.G. Purmerend, 7 Juli. 25 stapels Fabrieksbaas per 50 K.G. f 31.- 138 Boerenkaas Commissie Middelbare 50 f 33.- 2063 K.Ö fö3 Runderen: 321 vette per K.G. f 0.75 f 0.86 200 mulko on gelde f 150.— f 310,— 29 Stieren f 000.- f 000.- Ui Paarden f 000.- f 000.- 177 vette Kalveren per K.G. f 0.85 f 1.05 388 nuchtere ld. per stuk f 35.- f 00.- 617 vette Varkens per K.G. f 0.45 f 0.49 10 magere ld. per sluk f 10.— f 25.— 204 Bicgen per stuk f 7.- T 16.- 917 Schapen f 26.- f 83.- Overhouden f 00.— f 00.— 701 Lammeren f 15.— f 20.— Ganzen f 0.— f 0.— Kalkoenen f 0.— f 0,— Zwanen f 0.— f 0.— Kipeleren per 100 stuks f 4.- I' 4.50 Eendeleren „ICO f 4.— f 0.- Kievitseieren per stuk f 0.— 1' 0.— mand Appelen f 0.— f 0.— mand Peren f 0.— f 0.- 1 stapel Goudschv kaas per 50 K.G. f 3250 Mulko en geldokoeten prljsh. stug; vette kalveren handel matig; nuchtere kalveren liaudel matig: vette vark6ns handel vlug; magere varkens handel stug. PLAATSELIJK NIEUWS. Naai' wij vernomen is de burge- meester onzer gemeente, de heer A. J. J. van Steiju ernstig ongesteld. Hij is in het Diaconessenhuis te Arn hem ter verpleging opgenomen. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- schip „Kortenaer" 3 dezer to Tam- pico aangekomen. Hr.' Ms. „Heemskorck is 4 Juli van Santa Lucia vertrokken. H. Ms. Noord-Brabant" is 4 Juli van Malta vertrokken. Hr. Ms. schoener „Zeehond is Maandag te Kopenhagen aangekomen en zal Woensdag vandaar vertrekken. Kermis. Wij vestigen do aandacht op de uitvoering van het tooneelspel „Blanke Slavinnen", hedenavond doorhetgezel- schap Spree in „Casino" te geven. Het eenstemmig oordeel der Franschepers is, dat het een stuk realiteit is van ernstige strekking, afgewisseld door vele komische scènes. Ook vestigen wij de aandacht op de wafelkraam van W. Loggen, die, ouder gewoonte, weder standplaats heeft op den Kanaalweg naast de Molenbrug tegenover „Casino" en wiens waar van gunstig-bekende kwaliteit is. Overste Thomson, i Het pantserdekschip „Noord-Bra bant", thans met hot stoffelijk over schot van luitenant-kolonel Thomson op de thuisreis, zal Dinsdag 14 Juli a.s. des nachts te twaalf uur de ha ven van IJmuidon binncnloopen om enkele uren later op te stoomen naar De Ruy terkade. Daar zal het omstreeks zeven uur in den morgen van Woens dag 15 Juli arriveeren. Te negen uur heeft de ofïicieele plechtigheid plaats. Ongeluk a. b. Hr. Ms. Noord-Brabant. De speciale correspondent van „Het Leven", die de reis met Hr. Ms. Noord-Brabant naar Durazzo medemaakte en thans over land huis waarts is gekeerd, schrijft over het ongeluk in de kolenruiinen het vol gende „De eigenaardige beweging van het schip, die schijnt veroorzaakt te worden door den zwaren deklast dei- kanonnen, enz., was geen beletsel om snel te varen on de commandant wilde doorzetten. Daar echter een zoodanige vaart, naar verhouding onevenredig veel kolen verslindt, moest eerst worden nagegaan of de kolenvoorraad het bij zoo'n snelheid wel tot Algiers zou kunnen houden, waarom de officier-machinist Verhey met een Davy's lamp in de kolen- ruimen afdaalde, om den voorraad te schatten. Van oen der ruimen, dat bijna leeg was, gaande in een tweede, dat nog geheel was gevuld, ontsnap ten, bij het openen van de deur, de zich daar verzameld hebbende gassen, met het gevolg, dal - hoe het pre cies is gekomen, zal een deskundig onderzoek moeten uitmaken, maar vermoedelijk is een niet volkomen sluiten van de lamp de oorzaak om kwart over elven een hevige ontploffing volgde en een dikke kolom kolengruis door het luik naar boven spoot. De heer Verhey en een korporaal- stoker wisten zich, hoewel zwaar gewond aan gelaat on handen, nog zelf naar boven te werken: drie stokers, die in een der andere ruimen waren, werden tegen den grond ge slagen, evenals het personeel op de vuurplaat. Afschuwelijk zagen de ge wonden er uit: de officier, metwien ik nog even te voren had staan praten, herkende ik absoluut niet meer en toen men mij vertelde, dat hij het was, die daar inet afgebrande baren en snor en met zwart gebrande handen, waar de lappen vel bij hingen, ter neer lag, kostte het mij moeite, 't te gelooven. Zwaar gewond wer den beide mannen in de ziekenboeg opgenomen en vandaag zijn ze in Algiers aan wal gebracht, om daar in het hospitaal te worden verpleegd." Verder verhaalt de journalist hoe men zich van een Albaneesche vlag voorzag, teneinde de regeering met haar eigen vlag en de gebruikelijke saluutschoten Le kunnen salueeren, beschrijft vervolgens de over brenging van het lijk naar de „Noord-Brabant". Nederiandsche officieren gevangen genomen. Naar aanleiding van een gerucht, dat de Nederiandsche majoor Snellen van Vollenhoven en luitenant Malinc- krodt in Albanië zijn gevangen ge nomen, heeft, naar uit Den Haag bericht wordt, onze regeering tele grafisch om inlichtingen gevraagd. De Prins der Nederlanden in Denemarken. „Reuter" meldt uit Kopenhagen d.d. 6 Juli: Prins Hendrik der Nederlanden kwam hier hedenmorgen aan voor een bezoek aan den Koning en de Koningin van Denemarken. Aan de landingsplaats, die met Nederiand sche en Deensche vlaggen was ver sierd, waren de militaire en civiele autoriteiten bijeen, onder wie de minister van buiten landsche zaken Scavenius; daar kwamen dc prinsen Waldemar, Harald, Gustav, Axel en prins George van Griekenland," om den gast welkom te heeten. Te 10 uur kwam de Koning in generaalsuniform met het lint van den Nederlandschen Leeuw. Hoewel de aankomst van den Prins op 10 uur was vastgesteld, kondigde eerst tegen 11 uur het geschut van het fort de nadering van het pantser schip „Zeeland" aan, dat door een marine-hydro-aeroplane werd ver gezeld. Nadat de „Zeeland" was vastge- meerd, begaf de vroegere comman dant van het koninklijk jacht,Grave, zich in een stoombarkas naar de „Zeeland", om den Prins af te halen. De Prins droeg admiraalsuniform met het lint van de Oliphants-orde. Onder het gedonder van het ge schut trad hij te 11.20 aan land. Aan den voet van de landingstrap werd hij verwelkomd door den Koning en de prinsen. Na de voorstelling reden de Koning en de Prins der Nederlanden in een open, met vier paarden bespannen rijtuig, naar het slot Amalienborg. De Prins der Nederlanden woont, t\jdens zijn verblijf alhier, in hei paleis van Christiaan VIII. BINNENLAND. Prof. Niermoypr te Utrecht be richt, dat hij naai- aanleiding van het adres der professoren aan de Tweede Kamer in zake de wets ontwerpen op het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs ruim 1300 bewijzen van instemming heeft ontvangen. Eerstdaags zal ook te dezer plaatse een lijst circuleeren ter verkrijging van handteekeningon om de door H.H. Professoren op touw gezette actie zoo krachtig mogelijk te steunen. Een zuinigheidsmaatregel. Het is den Min. van Oorlog ge bleken, dat, onder de goederen, als, „voor alle verder gebruik volslagen ongeschikt" in de kleedingmagazynen ingeleverd, een groot aantal kleeding- stukken werden aangetroffen, die wel verre van in dien toestand te verkeeren hetzij na herstelling, hetzij na reiniging, dan wel na beide bewerkingen te hebben ondergaan, nog geruimen tijd haddon kunnen dienen bij oefeningen, kazerne-, wacht en werkdiensten. Door deze wijze van handelen wordt aan 's Rijks schatkist een onberekenbare schade toege bracht, terwijl de toch reeds zoo hooge kosten, aan de kleeding en uitrusting verbonden, daardoor op verkwistende wijze wordt op gevoerd. De' Min. geeft als zijne meeniug te kennen, dat de op die wijze als weggeworpen gelden, veel beter konden worden besteed in het belang van de s t. r ij d.w aardigheid van liet leger, waarvoor nog zooveel noodig is. Onder mededceling dat het den soldaat toch geenszins tot oneer strekt, wanneer hij met gesleten of gelapte kleedingstukken zijne oefe ningen en andere diensten verricht, mits die kleedingstukken slechts zindelijk worden onderhouden, geeft de M. v. O. als zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen een streng toe zicht te houden op doelmatig en spaarzaam gebruik van de kleeding en uitrusting. Visch als volksvoedsel. Voor eenigen tijd besloten B. on W. van Wassenaar om geregeld viscli uit IJmuiden te doen aanvoeren en die tegen matigen prijs voor de in woners beschikbaar te stellen. Aan vankelijk leek dit zeer mooi. Doch Vrijdag werd aan den afslag zóó weinig gekocht, dat de gemeente met 't grootste deel bleef zitten. Enkele welgestelde ingezetenen kochten toen hetgeen overbleef c-n doelden dit onder de behoeftigen. 't Is te begrijpen, dat de gemeente zoo niet kan voortgaan met het ver schaffen van goedkoop volksvoedsel. Inbraak. In den nacht van 4 op 5 Juni is er ingebroken op de villa Duinwjjk te Bloemendaal en een bedrag aan zilver gestolen ter waarde van f300. Dc Bloemendaalsche politie stelde zich in verbinding met de recherche te Amsterdam enhetgevolg isgeweest, dat een koopei aldaar een signale ment opgaf van een jongeman, dat overeenkwam met dat van een be hanger, die op de villa had gewerkt. De jongen was uit Haarlem verdwenen en werd eerst eenige dagen geleden te Arasterdam weer ontdekt. Hij is gisteren aangehouden en heeft bekend het grootste gedeelte van het zilver in een sloot te hebben geworpen te Sloterd(jk. Reeds is het door de Bloemendaalsche politie opgevischt. De jongen is naar het huis van be waring gebracht. Vrouwendag „Ons Belang". Ingevolge besluit van liet hoofd bestuur van de onderofficiersvereeni- ging dor landmacht „Ons Belang", zal in de maand October a.s. een Vrouwendag gehouden worden te Amersfoort. De vergadering zal toegankelijk zijn voor alle vrouwen on aanstaande vrouwen, dochters en zusters van leden der vereeniging „Ons Belang". Staking te Zaandam. Zaterdagavond heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen de politie en de stakers, waarbij de eerste ziel) genoodzaakt achtte tot hand having van de orde gebruik te maken van de vuurwapenen. Het gebeurde had plaats te ruim uur bij het eindigen van den werk tijd, in de nabijheid van het kantoor der firma J. Dekker Jz. Zooals gewoonlijk werden de werk willigen ook nu weer door een groot aantal stakers gevolgd. In het bij zonder werd de aandacht van de stakers gewijd aan de beide werk willigen van de firma P. Schipper Gz., die dien dag voor het eerst weer aan den arbeid waren gegaan, n.1. Hendriks en Fris. Een groote menigte van ongeveer ii 400 man volgde de beide werk willigen. Achter den stoet reden op liuu fietsen ook een vijftal kantoor bedienden. Volgens de mededeeliugen van stakers zou, toen het vijftal den stoet tot op korten afstand genaderd was, een der kantoorbedienden van de firma Van Doesburg Co., de heer Brugman, een der stakers hebben aangereden, volgens sommigen omvergereden en zou de heer Brugman, toen daarop aanmerking werd gemaakt, voor ploert" hebben gescholden. De kantoorbedienden ontkenden ten stelligste ook maar iets te hebben gedaan en geen enkel scheldwoord te hebben gebezigd. Gevolgd van een en ander was, dat een vechtpartij ontstond tusschen den heer Brugman en een der werklieden. Een agent van politie trachtte de vechtenden te scheiden, waarop zich de stakers tegen hem keerden. Van alle kanten werd opgedrongen, zoodat de agent geheel door de stakers werd ingesloten. Ten einde hulp in te roepen, blies de agent op zijn fluitje, waarop een collega kwam opdagen om hem te- ontzetten. Zoo compact was echter de massa, dat de agent geen kans zag zijn col lega te naderen, waarop hij in de lucht een paar schoten (met los kruit) af vuurde om het noodsignaal te geven, waarop de stakers terugweken. Op het geluid der schoten snelden nu spoedig meerdere agenten toe, door wie .als schrikrnaatregel de sabels werden getrokken. Zonder dat echter verder van het wapen gebruik "behoefde gemaakt te worden, werd door de stakers ruim baan gemaakt. Onder de stakers heerschte na het gebeurde een opgewonden geest, die zich uitte in verwijlen omtrent het op treden der politie ep van dat der kan toorbedienden, wien zij de schuld van alles gaven. „Het Volk" geeft een relaas over den loop van do staking te Zaandam eb het incident dat zich daarbij Zater dagavond voordeed. Het blad besluit aldus „Intusschen, dit optreden der be trokken agenten verdient en verkrijgt ook te Zaandam algemeene afkeuring. Als de politie den scheldenden kwa jongen had moegenomen, was dat de éénig goede oplossing geweest, waar toe dozo o. i. zelf de aanleiding had gegeven. Nu maakte zij veel kabaal zonder reden, en wekte verbittering, die het rustig optreden niet kan bevorderen. Ook in Zaandam moet het korps der agenten nog veel leeren op het gebied der ordehandhaving, zonder de „wapenen der barbaren", die im mers dc overheid daar evenmin sieren als de strijdende arbeiders. De burgerpers meldt dat Brugman Zaterdagavond laat nog een pak slaag hooft ontvangen. Wij weten er niets van en bij de stakers was er evenmin iets van bekend. Verwonderlijk is o. i. alleen, dat er van die onderkruipende kantoor- slaven al niet eer, en meerderen een pak ransel opliepen. Ze zijn maanden lang met voorbeeldig respect behan deld, en hebben bij hun vuil werk zeker nu geen reden tot klagen. Hedennacht is weer druk gepost, maar vanmorgen was en bleef alles heel rustig, al was er veel volk op de been. De staking duurt dus voort en blijft inderdaad goed staan, al heeft zo wat rumoeriger aanzicht." Naar „Het Volk" verneemt, heeft de wethouder Donia, die ooggetuige was van het gebeurde op Zaterdag avond, den burgemeester Ter Laan daarvan omstandig ingelicht. Zijns inziens is de aanleiding tot het voor gevallene niets anders dan het provo- katorisch optreden van den jeugdigen kantoorbediende Brugman, maar was ook bet schieten met los kruit en het trekken der sabels door de politie volkomen ontactisch en afkeurens waardig. De burgemeester zegde een nauwkeurig onderzoek toe. Een onderhoud met burgemeester Ter Laan. Een bijzondere verslaggever van het Handelsblad heeft gisteren met Bur gemeester Ter Laan een onderhoud gehad,naar aanleiding van het bericht, dat Zaandams burgemeester Zaterdag bij den minister van binnenlandsche zakon was geweest. Het vermoeden lag toch voor de hand, dat dit bezoek verband had gehouden met een even- tueele versterking der politie van Zaandam. De burgemeester bleek bereid onzen verslaggever te ontvan gen. Het relaas van het onderhoud laten \vy hier volgen. „Het is onjuist", aldus de heer Ter Laan, „dat ik Zaterdag een on derhoud zou gehad hebben met den minister van binnenlandsche zaken. Wol ben ik op een anderen dag in de vorige week in Den Haag geweest. Het vermoeden, door u uitgesproken, dat dit bezoek verband zou hebben gehouden met een eventueele ver sterking der politie, is geheel onge grond. Mijn bezoek betrof niet de staking, maar ging over andere ge meentezaken." „Acht u een versterking van de politie niet noodig?" vroegon wij. „Neen", luidde het antwoord. „Het politiecorps van Zaandam be staat uit 37 man. Dit aantal acht ik tot op dit oogenblik ruim voldoende. Daarbij komt, dat de drukte ten ge volge van do staking slechts op enkele uren van den dag heerscht's morgens vroeg bij het aangaan der fabrieken en 's avonds bij het afloopen." „Dus u meent, vroegen wij verder', dat ook na het gebeurde van Zaterdag, toen een politieagent in de lucht schoot om ruim baan te kunnen maken, geen versterking van politie noodig is?" „Het schieten van Zaterdag, aldus luidde het antwoord van den heer Ter Laan, was volgens de offi- eieele en andere inlichtingen, die ik gekregen heb, absoluut onnoodig. De agent had zich gemakkelijk op andere wijze bij zijn collega kunnen voegen. Ik betreur echter, dat er, zelfs al was het maar met los kruit, geschoten is. „In den tijd, dat de staking duurt, is tot de maand Juli geen enkele klap gevallen tusschen stakers en werkwilligen, er is geen ruit ver nield, en andere ergerlijke baldadig heden zijn eveneens achterwege ge- Het „Handelsblad" - aldus besloot Zaandams burgemeester, schreef onlangs, dat door de politie ten gevolge van de staking voort durend 12 uur dienst werd gedaan ondanks den 8-urigen arbeidsdag, en er werd zelfs gezinspeeld op een eventueele protestmeeting der agen ten. Laat ik u dan zeggen, dat geen enkele klacht over dien langeren diensttijd mij heeft bereikt. Geen wonder, want ik geloof dat de agen ten graag langer dienst doen, omdat ze er extra voor betaald worden." Burgemeester Ter Laan deelde ons ten slotte nog mede, dat hij zooveel mogelijk zich door eigen aan schouwing op de hoogte stelt van hetgeen er voorvalt bij het naar huis geleiden van werkwilligen. Spoorwegongeluk. Bij het binnenkomen van den uit Amsterdam komenden trein A 9 op spoor III te Hoek van Holland, Zater dagavond laat, is deze trein, vermoe delijk door het niet kunnen stoppen door den remmer van de locomotief, het stationsgebouw te ver binnenge- loopen, waardoor de locomotief te recht kwam in het plaatskaarten- kantoor. Twee bedienden van de firma Hudig en Pieters, belast met het uitgeven van plaatskaarten, zijn ernstig ge wond. Het zijn de heeren H. Riemens en C. S. Avegaart. Het plaatskan toor en de vestibule zijn zwaar be schadigd. Reizigers zijn niet gekwetst. Wel werden riog twee beambten licht gewond. De machinist heeft in dat voorloo- pig verhoor het volgende verklaard: Enkele honderden meters voorde gewone stopplaats van D-trein 9, even voorbij wachtpost 20, waar de .eerste wissel wordt gepasseerd, begon de machinist, zooals te doen ge bruikelijk is, met het probuereu van de remmen. Dat ging niet goed. De stootblokken naderende, maak ten Teeuw en zijn machinist-leerling gebruik van alle remmingsmiddelen, waarover de tender-locomotief be schikt, dat zijn, behalve de Westing- house-remmenhet geven van togen- stroom en het in werking stellen van den zandstrooier. Alle middelen faal den en kort voor het stootblok riep Teeuw zijn helper op de machine toe, er af te springen. Dat deden ze en ontkwamen daardoor een wissen dood. De hoofdconducteur Riem vis, even eens 't gevaar ziende aankomen, sprong op het perron, viel en kreeg daardoor enkele lichte verwondigen aan het gelaat. Kan dit drietal van geluk spreken, de plssagiers in den trein, evenals de aanwezige personen in het plaats kaartenbureau, kwamen er niet min der goed af. De tender-locomotief 119, fabrikaat -van de Nederiandsche Fabriek reed met flinke vaart door het stootblok, drukte den zich daarachter verhef- fenden muur van het plaatskaarten- kantoor in, werd door de werking van den tegenstoom en door het puin van den muur in haar vaart gestuit. Het gevolg van die plotselinge tegen beweging was, dat de twee wagens van den trein, die onmiddellijk achter de locomotief aanrolden, ten deele in elkaar werden gereden. De harmonica-wagen 16257, van de Belgische Staatsspoorwegen, reed op den bagagewagen 1831 van de H. S. M., de eerste wagen achter de locomotief in. Daardoor werd de goederenwagen ten deele verbrijzeld en het voorste gedeelte van den har monica-wagen tusschen de wanden van den goederenwagon gedrongen. Een drietal reizigers, zich bevin dende in het midden van de wandel gang van den Belgischen wagon, kwamen met den schrik vrij. Tot zoover wat buiten het plaats- kaartenkantoor gebeurdehoe 't daar binnen toeging, vertelde de licht gewonde commies der H. IJ. S. M., de heer A. Avegaart. Hij was in dat bureau aanwezig voor de uitbetaling van het loon aan het spoorwegper soneel. In zijne nabijheid bevond zich de heer L. van der Sande, klerk der firma Hudig en Pieters. Laatstgenoemde was gezeten vóór het loket, waar de plaatskaarten worden verkocht. Behalve dit tweetal waren in het lokaal aanwezig de H. S. M.-klerk, de heer W. Geerling en de bediende van Hudig en Pieters Aaldorson. De heer Geerling werkte aan een tafel in de nabijheid van den inge- drukten buitenmuur. De commies Avegaart had hem, enkele minuten vóór het ongeluk van die plaats weg geroepen, om hem bij het nazien dei- ontvangst- en uitbetalingsstaten te helpen. Vrij zeker dankt de heer Geerling daaraan het behoud van zijn leven, waut du tafel waaraan hij placht te werken, is door de locomotief geheel verbrijzeld. Avegaart, Van der Sande, Aalderson en Geerlings werden on derstboven geworpen, en gedeeltelijk onder voortgestuwd puin bedolven. A. werkte zich er uit en riep om hulp. Het publiek stroomde het kantoor binnen, doch toen hij weer op de been was, wist hij de menschen te beduiden dat ze het weer moesten verlaten. Eenige bootwerkers hebben daarop den zwaar-kreunenden v. d. Sande uit het puin gebaald, evenals Aaldeison die buiten kennis was. Met Geerling en Avegaart werden ze naar de 3e klasse-wachtkamer gebracht, waardr. Rijken de eerste hulp verleende. Van der Sande bleek nogal ernstig gewond, later bleek, dat hij een schouderblad gebroken had, doch zijn toestand geen reden tot be zorgdheid geeft. Aalderson kwam spoe dig bij, Geeijing had een kneuzing aan de rechterpols opgeloopen, Avegaart een kneuzing aan den rechtervoet en een diepe schram aan de linkerhand, veroorzaakt door een glasscherf. Van de gewonden is alleen de heer Van der Sande bedlegerig; hij wordt in zijn woning verpleegd. (Maandag Ct.) Auto ongeluk. Zondagavond is bij den overweg van de staatsspoor op den Haagweg en Leiden een chauffeur met zijn auto door de slagboomen, die met het oog op een naderenden trein waren neergelatwl, heengereden. De auto werd ernstig beschadigd en bleef midden op den overweg steken. Een andere auto reed even later achter tegen de eerste op, waardoor de schade nog grooter werd. De sein huiswachter had nog de tegenwoor digheid van geest, den machinist op het gevaar opmerkzaam te maken, waardoor deze nog juist bijtijds den trein wist tot staan te brengen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tegen den chauffeur, die in dienst is van een Haagsche taxi-onderne ming, is proces-verbaal opgemaakt, omdat gebleken is, dat het'signaal- licht, dat bij den overweg is ge plaatst, op onveilig stond. SPORT. BUITENLAND. Een ontploffing. New York, 4 Juli. Een huis van zes verdiepingen bij Lexingtonavenue is ingestort tengevolge van de ont ploffing van een bom, die volgens de politie in dat huis werd vervaardigd. Volgens de laatste berichten zijn drie personen bij het ongeluk om het leven gekomen, een daarvan is een bekend leider van de „Industrial Workers of the World". UIT INDIE. Cantine-Knoeierijen in Atjeh. De Bataviasche correspondent van het H.blad meldt ons: „Kapitein C. M. A. Quack, die met voorbijgaan van zijne chefs zich tot het legerbestuur wendde met eene klacht over knoeierijen in Atjeh, heeft buitenlandsch verlof gekregen. Hij ontving een tevredenheidsbe- tuiging van den legercommandant. Een onderzoek naar de knoeierijen wordt tegemoet gezien." Dit telegram heeft betrekking op een enkele maanden geleden in het Bat. Nieuwsblad verschenen bericht over knoeierijen in zake de cantines in Atjeh. Het blad meldde dat de klacht zou inhouden, dat bij het cantinebeheer in Atjeh de menages van de officieren in de binnenlanden zouden worden bevoordeeld ten nadeele van den sol daat en den lande. Er zou toen een onderzoek van hoogerhand zijn gelast naar hetgeen, in die klacht was vermeld, welk onderzoek echter zou zijn gestaakt, toen in hoofdzaak de juistheid der klacht aan het licht zou zijn gekomen. Het „Nbl. v. Atjeh" schreef naar aanleiding van een en ander toen, van betrouwbare zijde te hebben ver nomen, dat van een van hooger-hand gelast onderzoek geen sprake was ge weest, aangezien daarvoor geen reden bestond. Dit laatste schijnt dan nu toch wel het geval te zijn. LUCHTVAART. Vliegongelukken. Reuter seint uit Saumur, dat de aviateur Legagneux gisteren in den loop van de oefeningen met z^jn toe stel in de Loire is gevallen. Hij brak beide beenen en zijn borst werd inge drukt. Legagneux stierf spoedig. De vliegongelukken volgen elkan der met een ontstellende snelheid op. Nu weer dit verschrikkelijke bericht- een der meest op den voorgrond tredende helden der lucht neerge- smakt uit de lucht, waar hij jaren aaneen triomfen behaalde. Onkwets baar scheen hij, de durfal, de mach tige vlieger, die met de vogelen streed om den voorrang in behendigheid en kracht. Heengegaan is hij thans, als zoovelen van zijn kameraden vóór hem Het bericht van Legagneux' dood treft ons evenzeer als die van onzen landgenoot Spandaw van een paar dagen geleden. Want wij hebben hem allen gekendde Amsterdammers vooral, voor wie hij demonstreerde, die hij met Hanriot heeft doen sidderen door zijn kunststukken in de lucht: de „Stormvogel", zooals men hem toen doopte. En voor dien reeds als deelnemer aan de Europeesche rond vlucht toonde hij zijn groote vlieg- vaardigheid, zijn durf en oneindigen moed. Voetbal. Uitslagen van Zondag. Terrein Bol weg. H.B.S.I-Militairen 3-4. H.B.S. II-Holland I (Helder) 1-1. H.B.S.IU-Victoria 1-1. Terrein Strooweg. Excelsior—-Victoria 1 —3. H.F.C.II-Gelderland 2-2. H.F.C. I-V.V.A. I 0—4. H.F.C. V.V.A. Aan die H.F.C.'ers is tegenwoordig geen touw meer vast te knoopen. Nu eens winnen ze met 4-0, dan weder verliezen ze met dezelfde cijfers en verdiend ook. Zoo langzamerhand begint men ten minste een weinig idee te krijgen van het spel, dat in den Ned. Bond te zien is. Tweede- klasspel hebben we nu al meer dan eens gezien en daarnaar kunnen we ons een denkbeeld vormen van hot spel der eerste klas, dat hier ter stede helaas nog nimmer vertoond is. De Haarlem-wedstrijd kwam daar nog het dichtste bij. Intusschen heeft V.V.A. haar naam weer hoog ge houden. Voor het eerst kwam zij hier inde Kerstdagen, als Oud Swift, waar van de heer Barendsen aanvoerder was en waarin haar trainer Wilson ïlde. Toen won zij met 3-2 (geen 3 1) en men was algemeen tevreden over haar spel. Met haar meer volledig elftal heeft zij nu een nog beter spel te zien gegeven. Ook blijkt V.V.A. als vereeniging zeer hoog te staan, 't Deed een ieder werkelijk aangenaam aan, toen zij de H. E. C. een fraaie krans aanbood, voor het behaalde kampioenschap van den Noordh. Bond en tevens als blijk van waar deering en vriendschap. Dat was waarlijk een aardige attentie van V.V.A. Daarna begon de wedstrijd. V.V.A. verscheen met 8 van het terwijl H.F.C. Kiljan mist. Groote trapt af met zon en wind tegen. Dadelijk gaat het op het vij andelijk doel af. Aanvankelijk schijnt V.V.A. ietwat overrompeld. De achter spelers werken onvoldoend weg, en als Kikkert den bal voorzet, lost Groote het eerste schot, dat ver naast gaat. Het vuur blijft er nog wat in. Boogh rent op het doel af, de r.-achter faalt, maar het schot van Boogh is te zacht, zoodat de betrouwbare V.V.A.-keeper er weinig last mee heeft. Langzamerhand her stelt V.V.A. zich en de verdediging van H.F.C. kr(jgt nu zwaar werk. De r.-binnen zendt een hoogen kop bal in, dien Riemerts stopt. Meerburg werkt weg, Taylor neemt den bal over, geeft aan Heijting, die met een snellen ren de l.-half passeert. Mooi gooit hij voor, maar Groote is niet op zijn plaats. Nog is voor V.V.A. het gevaar niet geweken. De doelman heeft een paar benauwde oogenblikken te door staan. Met een weinig geluk had hij best 2 keer kunnen visschen. Boogli brengt b.v. goed op, zet voor en Dorlijn heeft een prachtkans voor het leege doel. Een tweede maal doet hij het publiek weer eens zuch ten, als Taylor een bal vlak voor doel zet, en Kootje naast schiet. Van nu af blijkt het vuur uit de voorhoede te zijn. Eerst nu wordt liet gemis van Kiljan deerlijk gevoeld. Het blijkt weldra, dat h(j juist de man is, die het heele vijftal in beweging houdt, en aanvuurt. V.V.A. daarentegen raakt nu wat ingespeeld. Vooral haar achterstel is in vorm gekomen en haar voorhoede combineert al mooi. 't Wordt steeds een gewirwar voor het H.F.C.-doel, en voor Riemerts is dat het gevaarlijkst. Dat blijkt, als de r.-binnen een zacht boogschot over Riemerts heen zendt en zoo doende zijn club de leiding geeft (0—1) H.F.C. is nu ingesloten. De midden- linie faalt nog al eens, de backs zijn onbetrouwbaar en Riemerts heeft daar de lasten maar van. Men zwermt om het doel. Daar lost de l.-buiten. een onhoudbaar schot, maar geluk kig stond dc r.-binnen buitenspel, Doch het duurt niet lang, of de stand: wordt toch vergroot. Meerburg werkt gevaarlijk weg r hij haalt een bal voor doel, Van Arnhem faalt ook en daar Riemerts was uitgeloopen, rolt de bal het net in (2—0). Pelser maakt nu gelukkig een einde aan de insluiting. Hij brengt op, maar de spil van V.V.A. houdt hem vast, omdat hij geen andere manier weet, om hem tegen te houden. De vrije schop plaatst Pelser bij Dorlijn, die heel goed voor- zot, maar er is niemand om in tu loopen. Kort daarna is het rust. Na de pauze blijken partijen beter te spelen, vooral V.V.A. Haar voorhoede levert prachtig samenspel en Pelser kan haar niet houden. Riemerts is in vorm en weet menig schot te: stoppen. De r.-binnen van V.V.A.. weet Riemers nog eens tepasseeren met een schot in het hoekje (3—0.) De schoten op het V.V.A.-doel zijn over het algemeen slecht of veel te zacht. De voorhoede van H.F.C. richt tegen zulke achterspelers weinig uit. Voor het meerendeel beweegt zich het spel dan ook op de H.F.C.-helft, maar dank zij het te veel dralen met schieten van de V.V.A.'ers weet men den stand eerst tegen het einde te verhoogen. De r.-buiten zet voor, Van Arnhem en Meerburg kunnen den bal niet onder scheppen en de I.-binnen plaatst het 4e punt tusschen de palen (4—0). Zoodoende heeft V.V.A. met 4—0 gewonnen en vrij wel verdiend ook, al had H.F.C. wel een tegenpuntje mogen hebben. Bij H.F.C. speelden allen slechter dan de vorige week, uitgezonderd Heijting, die het al begint te leeren. Verder werkte de invaller Boogh hard. C. v. S. Schaken. Oplossing-wedstrijd. Zaterdag j.1. viel de beslissing in dezen wedstrijd. Doordat alle dertien deelnemers, die in onze laatste rubriek de leiding hadden, ook no. 66 juist hadden op gelost, verkregen zij dus alle 17 punten. Door loting werd de heer J. Ver- heus de gelukkige winner van het fraaie schaakspel met bijbehoorend schaakbord. Langs de Straat. Kermissttmming. O Maandagmorgen. Het razerige kermis-gerucht van- muziek-makers woei als geminacht door de koele kritiek van justitiaaan 't Westplein naar de nuchtere wijken en nauwelijks verzongen de orgels in een aanjakkerende opwinding van klanken hier rondom hun schelle en trompetterende deunen, of een onstui mige vroolijkhoid brak onder menig buurtvolk los.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2