«r Agenda. Huilt tor Hall'.s 9 Juli. Holliindscli TuoneulBUJ-.nlscliap. Opv. vail „Blanko Slavinnon". Caslno.8uur. 10 Ou 11 Juli, Holland8ch ToonoelgeaolstUap. Opv. \au .Amor op manoeuvre". Casino, 8u. 12 JuU. Ilollandscli Toonoclgozclsr-hap. Opv. van „Marle Joanne", Casino, S uur. Ainsterdamsche Beurs. 8 Nedl W. Schuld '-i5"/o ldom 6"/u Tabak BQlgarHo 4% Codd liongnrijo 4 OoutenrUk li"l,i Rusland Ce IOiii l"/n ülnn'. Moxl't' 1 "L Fund Bmzlllo ft 14% Amsterdam \"L idotu l.'erl. Noil. Handel Hl). Amalgamntcd Copper Com. Am. Car Foundry Ani. Hido k Loathor Cult- Mij. Vorstenlanden. KeUtlioen ltodjang Loliung 1'lt.t.sliurg Conl Intev, Kiim. Potroieuin Kon. Nod. Petroleum Oriou Potroleum Amsterdam. Rubber M(|. UoII Batavia ltubber Ned. Amor. MftdonTabnlt Maats ulutppU Wost Java Theo Holl. IJx. Spoorweg M ü- Staatsspoor 4 Staatsspoor 4% Wladlkawtow 1886 Coinmon Topoka Brie Mlsaouris Rock Island South Rails Union Paclllr; OP/* 17»/< l'/e aWit I 100»/= VII, 84.101/: 'J* Burgerlijke Stand van Helder, van 7—9 Juli. ONDERTROUWDTh. C. Dry vel en J. huidinga; P. de Vries en C. H. G. Lukassun A. Riekwel uil S. M. van LeuvensteynO. Egberts en J. .J. Kok P. Vliok en M. E. Visser .T. A. Graaft" en J. M. Schut.. BEVALLEN: M. Molenkamp - Groot Z.N Keijzer—Clovvtiug Z. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer A. ten Noover Brauw, alhier, is geskiagtl voor liet Notarieel examen 2e gedeelte. De firma H. Witseiiburg Hoofd gracht, alhier, is volgens ontvangen telegram, op de Bakkerij-tentoon stelling te Amsterdam (de I.B. A.) bekroond met de gouden medaille, de hoogste onderscheiding voor de. in zending brood. Met den goedkoopon trein, die hedenmorgen alhier arriveerde, zijn 150 passagiers tweede klasse en passagiers derde klasse uit den Haag en Rotterdam aangekomen. treden, door Z. K. H. geïnspecteerd. Hierna volgde de order tot ver trekken en binnen weinige minuten stoomde de „Zeeland", onder het ge- juidh van de menigte aan den wal, de haven uit, zijn doel te gemout. Bij hel passeeren van het fort, word daar oen saluut van" 33 schoten ge geven en even later stoomde het schip de pieren van IJmuiden uit. Het was du bedoeling, dat de reis zou zijn een oefeningsreis voor otli- cieren en equipage, met andere woorden, dat de aanwezigheid van den Prins geenerlei verandering zou brengen in de o.efeningen on in den dagelijkscben dienst, en wanneer wij nu en dan niet de prinsenvlag in den grooten top Zouden zien wapperen, dan zouden wij niet vaak merken, dat Z. K. H. zich aan boord bevond gewoon gaat alles zijn gang. MARINE EN LEGER. Du luitenant ter zoo 1« klassoL. M.J.Gregory, «plaatst bü het Kon. Instituut voordeMarine t Willemsoord, wordt van £5 Juli tot oord v i Hr. orlinHngBooluning bü den torpedodlenst on 8 Augustus il-u.v, wodor herplaatst in x(jno togen woordige fn natie. Marino ls kapt..-luit, et 6 Aug. eervol ont- rnachinistonschool en gust. ter besch., en is deze belr. met gen. datum opgedragen aan lult. ter zee lsto fcl. A. W. Tirlon. U« K.15. Is met 1 Aug. de vteeadmiraal O. P. van Hecking Colonbrander eervol onthoven van de betr. vnu dir. on comm. dor marlno te HellovoutBlufB, gonoomdon vlce-admiraal en don kap. t. 7.. W. Houwing, op verzoek, wegens langd. dienst, eervol ontslag uit dun zeodlonst vin-- leend, onder toekenning van pensioen resp. van f3860 en f3886. genoemden vice-admlraal dank betuigd voor de door licin oud dun landu bo wezen diensten; do lietr. van dlr. on comm. der marlno te Hellovoelsluls, t(Jd. opgedr. aan 11 .1.. I ,<C.,*1..I .1.. 1', s kapt. t. I v. 1 H. do Lussanel de la Sabl< i goduroudo deze Hul. functie beiast over Hr. Ms. lnstructloBcliip „Van orderdlof kap. t. kap.duil. t.as. t. lnte kl. idor leiding id. 1 kl. O do Ridde i) kolonel W. D. A ,_n de 10e infanterie brigade uit Haarlom, zul van 27 tel on mot 31 Juli iu de omstreken van Scliagon en Alkmaar eon kadi roefening worden gehouden, waaraan zullen deelnemen do luitenants-kolonels J. A. J. Smit en A. J. W. van dor Grinten, de majoors ,1. M. Mazel. J. H. A. Mijsberg, T. Dijkstra on ti. K. MQller.de kapiteins H. A. cl. L. La Fors uil G. A. de Reede. allen van dlo brigade, zoo mede de majoor A. G. Maris, van liot 2de rog. vold arl„, do kapitein-Intendant, A. M, Vorstman, vnn do lstc divisie, on de olïlcler van gezond heid lsto kl. J. J. C. do Boer, van hetmfl.liosp. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Kangeun, thuisreis, vortr.7 Juli van Marseillc. VoiidoltliulsrotB, vortr. 7 Juli van Genua. l'r.Julianu, uitreis,arrlv.7Jull te Sabang. Roepattl i u isreis, ver Ir. 0 Juli van DJeddah Banda. uitruis,arriv. 8 Juli te Batavia. Billiton.ultrols, 188 Juli F. de Ualle gopass. Oranje, uitreis, vertrok 7 Juli v. Suez. Cetam arrl v. d Juli v. Calculta te Java. Kariiuocn, thuisreis,pass.8 Juli Pei Item brandt uitreis, pass. 8 Juli O Rotterdamsche Lloyd. Banduong, thuisreis, vortr. li Juli vun Padang. Uogor, uitruis, pass. 0 J uil Perim. Ulndjanl, thuisreis, vortr.7 Juli v. Port. Said. Wills, uitreiB.arriv.S Juli to Marsollle. Heli, uitrols,arriv.8Jull to Port-Sald. Kediri, uitreis, Is8 Juli Doveïgfepass. Madiueu vortr." Juli v. Batavia n, R'dum. GoronUilo, uitreis, arriv.8 Juli tc Padaug. Kon. Holl. Lloyd. Maasland; uitruis,ntrlv. c Juli te Montevideo. Zculandiu, uitreis, vortr,UJuh v. Lissabon. Amstolland, uttrolfl, vortr.7 J uli v. Loixoes, Frisla, thuisreis, vortr. 7 Juli vnn Santos mot, 4600 bil, koffie voor A'dum. Golria, thuisreis, vertr, 7 Juli vun Vigo. Kennomorland, uitr., vertr, 7 Juli v. RtoJannlro. Tubautia, uitreis, arriv. 7 Juli te Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst Pr. M.iurlts,arriv. 7 Juli v. A"dam te Paramaribo. VISSCHERIJBERICHTEN. Riouwndlop, 4 Juli. Aangebracht door 60 korders 2 tot 20 tongen f0.85 per stuk, 10 tot 80 middoltongon l'Ü.40 a fOAO por stuk, 10 tol to kleine tongen f0.16 por stuk, 10 tarbotten f4 a fl> lier stuk, 1 tel 2 mand stortscbol f4 a f6 per stuk, 1 tot 2 mand kléine schol f150 a l'3 per stuk, 1 tet 2 mand schar ('J a CSM per stuk, 1 tet 4 roggen f0.86 por stuk, C Juli, Niete binnen. 7 Juli. Door 8 korders tezamen UO middel- tongen f 0.40 a f 0.60 por stuk, 100 kleine tongen 10.16 por sl.uk, 2 mand kleine schol fö nor inaud, 0 mand scharren f3 a f3.60 nor mand. 8 JuU. Door 40 kordors 1 tot 6 tongen 11.25 per stuk, 10 tot 40 mtddeltongon fO.65 a I'0.415 per stuk, 10 tot 60 kleine tongon f0.15 a f0,2O per stuk, 1 tot 2 mand"kleine schol f 1.50 a f3 per stuk, 1 lot 2 mand schar fifiOa 43 por mand. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 8 Juli 1914. Ter markt waren heden aangevoerd000 vette koelen, le kw. 00 a 00 et., 2c kw. OOaOOct,, 30 k w. 00» 00 cL: 000 melk- en kalikoeten f000 a f000, 178 vette kalveren, lu kw. f 1.00 a 1.01,2e kw. 10.96, 3o kw. f0.00 por JC.G.-. 114 nuchtere kal- veren fl2 a f 18 per stuk, 00 schapen f 00 a foo per stuk. 000lammeren f00.- afÖO.- perslek. 891 vette varkens, Hollandschu le kwaliteit 44 a 46 cl., 2e «n 8o kw. 42 a 44 ct. por K.G. Beverwijk, 8 Juli. Salade van r0.20 0.S0 p. 100 krop, wortelen Van I' 4.00 -0.00 per 100 bos, rahnrlior van 14.00- 0.00 per 100 bos, komkommers van 1'3.00-0.00 por 100 stuks, doppers I 4.60- 6.60 por 100 pond, capuoilnors f6.00 - 7,00 por 100 pond, peulen f6.00- 7.Ö0 per 100 pond, tuitiboonen rOJ5Ö-0.70porzak, posleleli) f 10.00 14.00 per 100 bon, bloemkool f7.00 -10.00 |)cr 100 stuks, aardbulon f 3.0)- 4.00 indjc-s, aardbeien voor export f0*" Scliagon, 9 Jnll 1914. 14.00 per 10 Stier Gcldi Goldukoüien 40 Knlfkoelen - Vaarzen - Pinken - Gras kalveren 26 Nuchtere Kalveren - Rammen - Schapen (magere) 880 Schapen (vette) Overhouden 90 Lammeren - Kokken un Geiten - Varkons (magere) 35 VarkoiiH (veUo) 100 Blggou - Konijnen 100 Kippon p - Eenden - Duiven - Ganzen Zwanen 060 K.G. Boter I 6o K.G. Kaas 6000 Klpoloren p. 100 Eendoloreu p. UK) Kievitseieren f 120.- 4 350.- 200.- 200.- 2 0.- Blanke Slavinnen. HetHollandsohoTooneelgczelsohap directie M. Spree, dat hier goed aan geschreven staal., had gisterenavond veel publiek getrokken in „Casino" Daar werd opgevoerd het tooneelspul in zes bedrijven „Blanke Slavinnen", dat dan ook alleszins een uitgaans avond waard was. Fret. dramatisch, soms humoristisch stuk boeide ten zeerste en was een uitnemend ver zorgde vertooning, die groot succes had. Het spel van mevr. Sofie Spree Te Mijtelaar als de pleegdochter van den grondeigenaar Fournier, maar ook dat van de dames Betsey Cremer, C. Mertens, R. Heinis en B. van Weert en van de hoereu M. Spree, J. van Weert, C. Arbous en andere uit voerenden heeft de toeschouwers zoo weten 'te bekoren, dat het scherm na elk bedrijf drie, viermaal moest rijzen. Revue Ter Hall. De revue blijft een groot publiek trekken. Eiken avond is de groote tent vol en verkneukelt zich liet lachende publiek. In den dialoog heeft „kapitein Piet" eenige Holder- sche brokken tngelascht die niet weinig inslaan. De revue zal het hier wel doen het geheelc uitgaande Heldersche publiek wil ze zien, zoodat de hoor Ter Hall ook wol financieel uit zal komen, hoewel de opvoeringskosten voor hem, met zoo'n groot gezelschap, nogal beteekenond zijn, vermoeden wij. Prins Hendrik met de „Zeeland" naar het Noorden. I.. Daar lag dan eindelijk de „Zeeland" te IJmuiden gereed om na ernbarke- ment van Z.K.H. den Prins der Neder landen de reis naar de -Noord- en Oostzee te beginnen. Het was al maanden geleden, dat de eerste tijding van deze belang rijke gebeurtenis voor de Marino, eerst nog als gerucht, don opvarenden van de „Zeeland" bereikte:. Hoe dit bericht; ontvangen werd, is wel haast onnoodig om te zeggen. Wordt al in 't algemeen een reis naar' buiten- landschc havens beschouwd als een zeer welkome afwisseling van den oefeniugstijd op de Nederlands'che kust, zoo spreekt het wel van zelf, dat de tijding, dat de „Zeeland" de eer te beurt zou vallen Z.K.H. naai de hoofdsteden van het Noorden te vervoeren, met enthousiasme werd ontvangen. En in die paar maanden hebben we aan boord steeds eenigs- zins Id angst geleefd, angst voor de altijd mogelijke teleurstelling dat liet plan door de een of andere reden niet zou kunnen uitgevoerd worden. Het was juist vier jaar geledeu, dat Z.K.H. nagenoeg dezelfde reis zou maken, toen met Hr. Als. „Huoms- kerek" en op hel laatste oogenblik werd de reis afgelast door liet over lijden van den Koning van Engeland. Toen nu in liet begin van Juni de „Zot-land" definitief voor de reis was aangewezen, kreeg het schip op 's Rijkswerf to Willemsoord gelegen heid zijn toilet te maken. Maar iets bijzonders gebeurde daarbij niet; de groote schoonmaakbeurt, die de „Zee land" in het najaar zou hebben onder gaan, was alleen een paar maanden vervroegd. En gedurende die enkele weken waren schilders van de Werf bezig met opknappen, do equipage deed de rest en ieder werkte om het hardst mede, om het aanzien van het schip binnen en buiten boord zoodanig te doen worden, dat het waardig was om don Prins te her bergen en don goeden naam, dien onze oorlogsscliopoh ook in het buitenland bezitten, geen afbreuk te doen. De gewone vertrekken van den commandant waren voor den Prins bestemdde commandant verhuisde naar het verblijf van den eersten officier, die op zijn beurt een gewone officiershufc moest .betrekken. Voor het gevolg van Z. K. H. waren enkele hutten geresol veerd. En op den 3eu Juli te IJmuiden wachtten we het oogenblik af,' dat Z. K. H. aan boord zou komen. In den namiddag, te 5 u. 15 m. word het schip gepavoiseerd, eon kleine Engelsche politiekruiser, de „Seagull", volgde volgens internationaal gebruik dat voorbeeld, daarbij de Hollandsche vlag aan den grooten top huschende. Een kwartier later naderde de Konink lijke auto, officiereu en bemanning, allen in groot tenue gekleed, para deerden, een driewerf hoezee weer klonk, waarna de tamboers en pijpers den parademarsch sloegen on de mu ziek het Wilhelmus deed weerklinken. Na een zeer korte begroeting door de autoriteiten aan den wal, stapte Z. K. H., gevolgd door zijn adjudant, don luitenant ter zee der le klasse W. C. Bijl do Vroe, binnen boord, doorden commandant, eersten officier on vier officieron als valreeps- gasten ontvangen. De Prinsenvlag werd in den grooten top geheschen, ten teeken dat de „Zeeland" de eer genoot Z. K. H. aan boord te xuogen herbergen. Nadat door den commandant van de „Zeeland" de officieren aan den Prins waren voorgesteld werd de I equipage die aan dek stond aange- Maar toch moet daaruit niet de ge volgtrekking gemaakt worden dat de Prins zich niet zou vertoonen, en niet van belangstelling in liet schip en zijne opvarenden deed blijken. De Prins is zeevast, d.w.z. heeft geen lasi van zeeziekte, maar geluk kig behoeft hy dal niet te toonen, want de reis wordt aanvankelijk door het prachtige to weer begunstigd. Bij. voorkeur houdt Z. K. H. zich op de brug op, waar hij belangstellende in de navigatie, in de schepen die wij passeeren en die haast zonder uit zondering door het noerhalen dei- vlag hun luilde brengen aan het Hollandsche oorlogschip en zijn hoogen gast. Op dun den Juli. in den namiddag hield Z. K. H. oen© nauwkeurige inspectie over het guheele schip. Alles werd daarbij in oogenschouw genomen, over alles liet hij zich dooi den commandant inlichten; ook du machinekamer en de stookplaatsen werden bezocht. Den volgenden Zondagochtend werd de aan boord gebruikelijke gods dionstoefennigwaarbij een der Qlti- eieren een leerredo voorlas, door Z. K. H. bijgewoond. De avonden in zee zijn aan de gezelligheid gewijd. Terwijl ons muziekkorps, samengesteld uit lief hebbers der bemanning en geleid door eon stafmuzikant van do equi page, een concert geeft, heeft Z. K. II. aan zijn tafel behalve zijne dageiyk- sche gasten, nl. den commandant en zijn adjudant, beurtelings enkele officieren geuoodïgd. Doch dat is niet de eenige gele genheid, die de officieren hebben nader met Z. K. H. kennis te maken. "Nu en dan begeeft de Prins zich na tafel naar den longroom, waar hij eenige uren in hun midden door brengt. He.t is daarbij de wonsch van Z. K. Ha dat de conversatie geheel ongedwongen is. Op Zondagmiddag hadden wij aardige afwisseling. Tegen 5 uur kwam in de verte een eskader oor logsschepen in het zicht, dat al heel spoedig verkend werd als te zijn Engelsch kruisereskadur, bestaande uit vier groote slagkruisers. Een prachtig gezicht, dat ook aan den Prins veel belangstelling inboezemde. Hei; passeerde ons op ongeveer 3000 M. en na het passeeren gaf hel. Engelsche admiraalschip, waar na tuurlijk onze prinsenvlag was her kend, een saluut van 21 schoten. De afstand was jammer genoeg wel wat groot, de klank der schoten kwam slechts flauw tot ons door, maar' duidelijk kon men met een kijker de Nederlandscho vlag zien, die daar aan boord geheschen was oveneens de bemanning, die para deerde ter eere van den Prins. Den 6en Juli, *s morgens circa uur, passeerde de „Zeeland" het stadje Helsingör. waar het fort K ron- berg een saluut van 21 schoten aan de prinselijke vlag gaf en drie uur later stoomde het schip statig de prachtige haven van Kopenhagen binnen, weer mot eon saluut van 21 schoten begroet. Onmiddellijk daarna salueerde de „Zeeland" liet Deensche gouvernement, dat met een saluut van een gelijk aantal schoten werd beantwoord. Kort daar op kwam een Deensche stoombarkas aan boord om Z. K. H. af te halen en to brengen naar de landingsplaats, waar Z. M. do Koning der Denen gereed stond den Prins to ontvangen. Eu toen Z. K. H. aan wal stapte daverde weer een saluut van 21 scho ten van dc saluut-batterij. Z. K. H. zal gedurende zijne aan wezigheid in Kopenhagen zijn hoofd verblijf aan boord houden, waarom dan ook de prinsenvlag onafgebroken van onzen grooten top blijft waaien. (Handelsblad). St.' Pieterkelk, die dezer dagen van buiten wordt gerestaureerd, kwamen ze op de gedachte, eens te probeeren, hoe ver zij al klimmende langs de steigers zouden komen. De daad bij het woord voegende, stegen ze van don eenon steiger op den ander, elkander moed insprekend, als een hunner het stijgen moeilijk viel. Een lantaarnopsteker, die juist de rondo deed, zag het tweetal klauteren en vermaande, hen naar beneden te tornen. Zonder resultaat. Onze stu denten noodigden den man beneden uit, bij hen te komen, hein eon sma kelijke sigaar belovend. Al hooger stegen ze gn eindelijk hadden zo don top van den koepel bereikt, nagestaard door den lantaarn opsteker, die er een uurtje nachtrust aan opofferde. En ziet, daar verdwijnen de mannen dooi- een luik aan den lop. u werd het den man daar be neden te erg. Hij waarschuwde oen politieman en nu komt het tweede bedryf. De politieman wekte den koster, mitsgaders zijn ega en verdere huis- genooten en nu werd ue kerk door zocht. Aller blikken richtten zich naar boven. Alleen des kosters hond wilde liet beneden zoeken. Hij snuf felde aldoor en blaffende stond hij voor een professorenbank. En daar achter vond men het tweetal,» dat meedeelde, den tocht eens te hebben gewaagd. Niemand van hen had tiet nog ooit zoover gebracht. Zij hadden het record geslagen. De koster, zijn ega, mitsgaders zijn verdere familie vonden hut geval ten slotte nog al grappig, evenals de zoon van den Heiligen Hermandad, dio echter per slot van rekening toch nog proces-verbaal wegens in sluiping moest maken. Het derde bedrijf zal dus later volgen in de rechtzaal. echter later weer vrij werd gelaten. Uit het huis van bewaring heeft Snep een brief aan die vrouw ge schreven, behelzende dat hij ten minste een straf van vijf jaar te wachten heeft. De broer van Snep is te Hamburg ook gevat. De twee broers ondernemen dikwijls reizen naar Brussel, Hamburg en Berlijn en voerden dan een valsehen naam. Zij moeten met Engeland in verbinding hebben gestaan en beproefd hebben om zoowel militaire als industrieele geheimen te verraden. Een meisje door een wolfverscheurd. Uit een beestenspel te Müuchen- Gladbach brak in den nacht van Maandag op Dinsdag oen wolf los. Het dier verscheurde een meisje van drie jaar. De vader werd bij het zien van liet doode kind krankzinnig. Een burger schoot den wolf, die nog door een aantal straten geloopen was, dood. Een gevaarlijke weddenschap. Bij Biberach, in Wurtemburg, wed den twee opgeschoten jongens om eon mark, dat zij in een paal van de cloctrische leiding zouden klimmen on, boven gekomen, de draden zouden durven aanraken. Zij voerden het plan uit, inet het gevolg dat de een door een stroom van 60,000 volt gedood werd en de ander zulke zware brand wonden kreeg, dat hij er wel niet van op zal komen. Benzineverbruik. liot „Berlinor Tageblatt" becijfert, dat do auto's te Berlijn particuliere auto's, huurauto's, legerauto's, vracht auto's, autobussen enz. eiken dag .124.326 L. benzine verbruiken, dat is een waarde van 37.300 nik. dage lijks of van 13.614.300 mk. in het jaar. BINNENLAND. Het Servisch consulaatgebouw te Amsterdam. Naar aanleiding van hot gebeurde aan het conaulaatgebouw van Servic- te Amsterdam, heeft do regeering last gegeven, in plaatsen hier te lande, waar consulaire posten van 'Servie gevestigd zijn, do consulaat- gebouwen streng te bewaken. Aan de politie en de justitie te Amster dam is een onderzoek opgedragen naar de feilen, welke daar hebben plaats gehad. Van den wagen geslingerd. De landbouwer M. v. Z. te Wijk aan Zee bad gistermorgen vroeg hot ongeluk bij het aantrekken van het „bond" op oen hooiwagen, door liet breken van den balk, van den wagen geslingerd te worden. De man, een vader van negen kinderen, was on middellijk dood. Auto-ongeluk. Eergisteravond reed bij een scherpen bocht in den weg te Hoek van Holland een auto in een sloot en vloog In brand. Een der inzittenden, de heer Kraan uit Rotterdam, was er onder geraakt, doch kon nog bijtijds gered worden. De eigenaar, do heer E. Beeler van Rotterdam, bekwam brandwonden aan de handen. De auto is geheel vernield. Een studentengrap te Leiden. Men schrijft aan de „Telegraaf': Terwijl de Sleutelstad nog in stille rust lag en buiten de poorten der veste de ochtend pas gloorde, kwamen twee zonen van Minerva vaneen fuif en al wandelend, langs de pittoreske Een opengevallen raadszetel. Men schrijft uit Hengelo aan „Het Volk" De vorige week Woensdag is R. Kuipers, lid der afdeeling Hengelo van de S. D. A. P. en lid van den Raad, zonder achterlating van adres vertrokken en tot heden niet terug- gekoerd. Hij was den laatste» tijd met eenige anderen als aannemer opgetreden on voerde daarvoor de administratie. Ziju boeken waren niet in orde. Door een van hen met wien hij samen werkte is aan gifte gedaan bij do politie, dio hem nu opspoort, maar tot nog toe vruch teloos. Hij werd in 1913 door de partij afdeeling candidaat gesteld en gekozen. Een fort Chabrol op de Veluwe. Aten schrijft uit Putten aan het „Vaderland" ln de nabijheid van ons dorp, in de buurtschap Heil, woont op een boeren hoeve een gezin, bestaande uit een oude moeder, do weduwe Van Zwe den, twee dochters en vier zoons. De oudste zoon Johannes verkeert in de vaste overtuiging, een boven aard sch wezen te zijn. Demoederen du anduro huisgenooten schijnen in zijn zonderling optreden een onbe- beperkt vertrouwen te bezitten. Johannes bevindt, zich het grootste gedeelte van den dag op een boven kamer welke door hem tot een vesting is verstel kt. Aan den wand hangen vuurwapens en in den buitenmuur zijn schietgaten aangebracht. Johan nes houdt vuel van vrouwen en cog nac. Tijdens onweer bezweert hij het hemelvuur, door een flinke hoeveel heid cognac naar binnen te werken. Een der broeders, Elias, doch door Johannes, Judas genoemd trouwd en woont ook bij de familie in. Johannes vatte liefde op voor Judas' vrouw en maakte het haar zoo lastig dat ze de vlucht moest nemen om weldra gevolgd te wor den door haar man en zulks met achterlating van'4 jeugdige kinderen dio Johannes niet wilde afstaan. De justitie werd in don arm genomen on op bevel van den officier van ju stitie werd Vrijdagmorgen eun inval gedaan door 12 rijles- en 2 gumeente- vuldwachters, onder leiding van den brigadier Haltes en den waarnemen- don burgemeester van Putten, den wethouder Beernink,- Een vijftal politiemannen drong de woning binnen, terwijl de anderen zich verdekt opstelden. Het toeval wilde, datdo vier kindereu van „Judas" op het erf speelden en dus door de achtergebleven veldwachters naar een gereedstaand, rijtuig konden worden geleid. Inmiddels ondervroegen de an deren de moeder, waar Johannes zich bevond en kregen ten antwoord dat hij óp zijn kamer was. Op 't zelfde oogen blik werd boven aan de trap eer, deur geopend cn verscheen Johannes met 'n groot geweer onder het uiten van de vroeselijkste bedreigingen, De politiemannen vonden het raadzaam ten spoedigste af to trekken, om noodeloos bloedvergieten te voor komen, temeer waar zij wisten, dal do kinderen in veiligheid waren. Zij hadden echter nog de gelegenheid op te merken, dat nog meerdere k inderen in het huis aanwezig moesten zijn. Althans eenjongske van ongeveer 4 :i 5 jaar werd door hen gezien. Ernstig vermoeden bestaat nu, dat eon aantal kinderen aanwezig zijn, die bij dun burgerlijken stand onbekend zijn, welk vermoeden ook gegrond is op het feit, dat verschillende vrouwen, waaronder een lupuslijderes, het huis bewonen. Wij vernemen, dat door den offiicier van justitie de aanhouding van Johan nes zal worden gelast. LUCHTVAART. Legagneux. t Omtreut het ongeluk te Saumur, dat aan Legagneux het leven kostte, seint men: Legagneux zou Zondag te Saumur vliegen, maar moest daarvan afzien om het slechte weer. Hij vloog nu don volgenden dag en was bezig een serie glij- en duikel vluchten uit te voeren, toen de toeschouwers hem eensklaps van een hoogte van 150 M. loodrecht naar beneden in de Loire zagen vallen. Onmiddellijk schoot men toe, maar het duurde- 20 minuten eer men hem uit het snelstroomen- de water gehaald had. Het bleek nu, dat de ongelukkige vlieger bij het vallen zulke verschrikkelijke ver wondingen aan hoofd en borst had opgedaan, dat hij dadelijk dood ge weest moet zijn. De oorzaak van den val ligt in het duister- volgens sommigen heeft Legagneux op een gegeven oogenblik het stuur over zijn toestel verloren, volgens anderen is de schroef in stukken gevlogen en is hij door de stukken zoo verwond, dat hij niets meer doen kon. Legagneux is 32 jaar oud gewor den) Hij laat een weduwe met twee kinderen na. werkgevers, twee leiders der trade- unions en minister Asquith als voor zitter. De commissie zal een onder zoek instellen inzake deze staking. Onderwijl zullen de stakers het werk hervatten. De regeering leed in het Lagerhuis bijna een nederlaag. Zij had voorge steld de discussies over de wet op de middelen binnen 7 dagen te doen afloopen. Bonar Law diende een motie van protest in tegen de be perking der discussies. Zij werd echter met 269 tegen 246 stemmen verworpen. Vele liberalen stemden niot. Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing de wijziging der Home rule- wet aangenomen. Nu komt de derde lezing en daarmee de nieuwe voor stellen betreffende Ulster, 't Gaat over de vraag: zal Ulster tijdelijk of definitief van het overige Ierland worden gescheiden als Ierland een eigen parlement krijgt. Ierland kan tegenóver do Ulster-vrijwilligers ook al een heel leger vrijwilligers stellen. Wekelijks komen er een 15000 bij. Er zijn er nu al 140.000. In 't begin waren de Iersche leiders de nieuwe beweging niet toegedaan, uit voor zichtigheid. Als de regeering even tueel de Ulster-vrijwilligers niet tot rede brengt kon Ierland het zelf wel eens gaan doen! In Albanië blijft de toestand ver ward. In Durazzo moet een anarchis tische toestand zijn. De Nederland- sche officieren zijn over de toekomst allesbehalve gerust. De regeering geeft haar laatste geld uit voor vrij willigerscorpsen die er niet zijn. De vorst weifelt. Uit alles blijkt dat hij geen krachtig man is, dien Albanië thans zoo zeer noodig heeft. Dat bleek ook weer bij het aan boord van de „Noord-Brabant" brengen van Thomson's lijk. Hij volgde de baar glimlachte verlegen, salueerde ver scheidene malen doch sprak geen enkel woord. Men kreeg den indruk, dat hij niet wist, wat hij doen moest. Tegen de opstandelingen optreden kan hij niet wijl hij geen geld en geen soldaten heeft, 't Wordt een warboel en niemand weet waar dat alles op uit loopen moet. 't Blijkt meer en meer dat de moord op het Kroonprinselijk paai de daad is van een groot complot. Er zijn op andere plaatsen nog tal van bommen gevonden, die wellicht gebruikt zouden zijn als 't nog noodig ware geweest. Er hebben reeds een 150 inhechtenisnemingen plaats ge had. Serviö gaat in deze zaak niet vrij uit. Uostenryk is tegenover Servie grootmoedig. Tegen dat land zullen geen stappen worden ondernomen, die als een diplomatieke actie zijn te beschouwen. De grondwet zal voor Bosnië en Herzegowina niet worden geschorst. De grensbewaking zal ver sterkt worden, de ongewensche ele menten uit het buitenland terugge wezen worden en waarschijnlijk de Donau-flottielje verstrekt. De uitbrei ding der Grooter-Servische actie op de scholen zal worden tegengegaan. Buitenlandse!) Overzicht. ALBANIË. BUITENLAND. Een Fransche onderzeeër gezonken. Toulon, 7 Juli. Bij een vlootoefe- ning werd de onderzeeér „Calypso" aangevaren door den torpedojager „Mousquetou". De „Calypso" zonk, de bemanning echter werd gered. Toulon, 8 Juli. Niet met oen tor pedojager, maar met den onderzeeör „Carcó" is de „Calypso" in aanvaring geweest. Twee man van den onder zcoör zyn omgekomen. Spionage. Duisburg, S Juli. Hier is do go- boren Nederlander Alois Snep onder verdenking van spionage in hechte nis genomen met zijn vrouw, die De Belgische minister-president de Broqueville heeft Zondag te Turnhout een redevoering gehouden die de aan dacht trekt en den Vlamingen reden geeft tot juichen. De minister vertelde allereerst dat er in 1912 een zeer groot gevaar van een Europeeschen oorlog en voor het verlies van Beigiü's zelfstandigheid had gedreigd. Het waren angstige oogenblikken en er moesten van het land offers worden gevraagd het was noodig ze te geven voor Belgiö's volksbestaan. Als hoofdminister verklaarde hij verplicht te zijn, allen zoowel Walen als Vlamingen dezelfde dienstvaardig heid te betoonen en allen, zonder onderscheid, terwille van het vader land' te ontvangen, wanneer het hunne wenschen on hunne rechten geldt. Do „bestuurlijke scheiding" be stempelde hij met klem als een groot nationaal gevaar. Walen en Vlamin gen dienen hand in hand te gaan en te werken lot de grootheid van het vaderland. En ten slotte kwam het: Het Vlaamsche volk heeft recht op een hooger onderwijs en zal, omdat zulks rechtvaardig en billijk is, zijne Vlaatnsche hoogeschool bekomen. „Op 1 Januari 1915 zal voor het Vlaamsche volk to Gent een volledig Viaamsch hooger onderwijs worden ingericht." Alzoo zal een lang gekoesterde hartewensch der Vlamingen in ver vulling gaan. 't Mag ook wel. Alzoo lang en nog op deze vergadering was hot gezegd: „Onze gekozenen hebben niet altijd in legerwet on schoolwet hun plicht gedaan: 't moet uit zijn met de kiesbeloften, de Vlamingen eischen daden en oen eerste daad is: ver- vlaamsching der Gentsche hooge school". Koning Albert is op bezoek in Zwitserland. Hij bezocht de leden van den Federalen Raad. Aan het dejeuner wisselden de Koning en de Bonds president toasten, waarin zij spraken over de vriendschappelijke betrek kingen tusschen België en Zwitserland. President Poincaré van Frankrijk gaat ook op bezoek en wel naar Rusland en Scandinavië. In de Fransche Kamer is daarvoor 400.000 francs crediet gevraagd. Jaurès verklaarde dat hij tegen zou stemmen omdat de rechten der Volks vertegenwoordiging in Rusland wor den verkort. Viviani verdedigde de aanvrage die aangenomen weid met 428 tegen 106 stemmen. De Senaat heeft met algcmcene stemmen de begrooting met het in gevoegde ontwerp op de inkomsten belasting aangenomen. In Marokko is 't weer schermutse len geweest. De Mooren vielen een Fransche colonne aan maar werden met groote verliezen teruggeslagen. De Franschen hadden 11 dooden en 30 gewonden. De staking aan het Engelsche arsenaal te Woolwich is geëindigd. Do regoering heeft een commissie benoemd, bestaande uit 2 bekende Onze officieren in Albanië. Aan. het Departement van Oorlog is gisteren het volgende telegram ontvangen: „Koritza is 6 Juli 's avonds ge vallen in handen van de Epiroten in verbinding met de opstandelingen. De Hollandsche officieren zijn op weg naar- Walona. Geen der officieren gedood of gewond." De Albaneesche soldaat. In de Militaire Spectator van Juli schrijft majoor J. M. Sluys over den Albaneeschen soldaat het volgende Physiek is het materiaal over het algemeen goed, onder de gendarmes bevinden zich prachtkerels, door eene sobere levenswijze in gezond klimaat in ideaal-toestand gehouden. Toch heeft ook op hen de beschaving reeds haar degenereerenden invloed geoe- fendjook in Albaniödeedde drank zijne intredede raki, eene soort brande- wyn, ongeveer als de Russische wod ka, alsmede de mastik, het best te vergelijken met absinth, vinden in de Albaneesche magen willig toegang en waar bij voorkeur de militairen zich aan excessen schuldig maken, daar spreekt het wel van zelf, dat ook de alcohol onder hen in de eerste plaats zijne slachtoffers zoekt. Zoo worden vandaag een zestal kerels, waaronder een sergeant, uit den diénst ontslagen, omdat ze op wacht aan het Koninklijk paleis, beschonken uit de stad waren teruggekeerd. De manschappen blijven n.1. niet, zooals bij ons 24 uur achtereen in of nabij het wachtlokaal of op post, maar gaan om beurten de stad in, om levensmiddelen te koopen. Die le vensmiddelen bestaan in den regel uit „kos" - wat wij noemen yoghurt dat in groote hoeveelheden door het volk genuttigd wordt en brood, al dan niot uit maïs bereid. Ook rauwe prei wordt veel en met smaak verorberd. Enkele malen per week veroorlooft de soldaat zich de luxe van schapenvleesch, nagenoeg het eenige vleesch, dat hier genuttigd wordt. In de nabijheid van ons hotel bevindt zich de hoogst primitieve slachterij, vanwaar men de eigenaars met de geslachte beesten aan stokken opgehangen naar de markt ziet gaan. Die markt bestaat uit een aantal winkels, waar buiten de bloeddrui- pende kadavers worden tentoon ge steld. Van die lyken worden de koopers zoolang stukken aangeboden tot alleen de haken overblijven. Niets gaat verloren, zelfs de darmen worden om een stok gewonden, geroosterd on vormen zoodoende nog eene lek kernij voor den inboorling. Aan zyne maaltijden besteedt de soldaat niet veel meer dan frs. per maand, zoodat hem van de frs. 70 traktement nog ongeveer frs. 50 overblijven de ongehuwden kunnen deze som nagenoeg geheel gebruiken voor hun menus-plaisirs, de gehuwden en er zijn er onder met 14 kinderen moeten daarvan een gedeelte af staan voor hun gezin. Algemeen wordt hier een raaandelijksch traktement van frs. 70 te hoog geacht en als een zacht verwijt aan het adres der.Ne- (lerlandsche officieren hoorde ik van eon der hoogwaardigheidsbekleders, dat de Albaneesche gendarme zich tegenwoordig in weelde baadt. Behalve aan drank gaat het militaire element zich te buiten aan het rooken van cigaretten en ik schrijf het daar aan toe, dat des avonds op eene sol datenkamer komende, men zich in een oudmannenhuis waant door het roche len, hoesten en proesten, dat van alle zijden tegenklinkt. De vloer der chambree ligt dan ook altijd bezaaid met stompjes rooksel. Over het algemeen staan de soldaten op een zeer lagen trap van ontwik keling nagenoeg allen zijn analpha- beten en van dé enkele uitzonderin gen kan slechts een klein gedeelte Albaneeseh schryven dit verklaart gedeeltelijk hunne traagheid. Zijn ze eenmaal in beweging gebracht en ook hunne hersenen in werking gesteld dan blijkt al spoedig, dat er van hen veel goeds te maken is met geduld en Ausdauer. Eene voor ons eigenaardige ge woonte .vormt het afwachten van den groet van den meerdere door den mindere, gegrond op den gedachten- gang, dat als de superieur hem waar dig keurt te groeten, hij zulks te kennen geeft door zelf het eerbewijs toe te brengen. De Mohammedaansche groet, door sommige militairen ook in uniform toegebracht, bestaat in het verplaatsen van de rechterhand van hart naar mond naar voorhoofd soms schijnt het als wordt het saluut van den grond opgeraapt. Eene tweede eigenaardigheid be staat in het sterk ontwikkeld schaamte gevoel van den Albanees; meerdere jongelieden en zelfs mannen op rijperen leeftijd konden niet worden geönro- leerd, omdat zij weigerden zich aan de geheele keuring te onderwerpen de oppasser van een onzer durfde de reden van een aangevraagd verlof van enkele dagen niet opgeven, niet tegenstaande het slechts gold een door hem aan te gaan huwelijk. Waarheidlievend is de Albanees, voor zoover ik hem ken, niet, op leugens kan men hem ieder oogenblik van den dag betrappen en hij legt daarbij meermalen eene naïveteit aan den dag, die blijk geeft van weinig vertrouwen in het verstand van den ondervrager. De Albaneesche soldaat vertoont in één opzicht overeenkomst met den Hollandschon milicien, dat hij zich ongeloofelyk dik kleedt en uiterst vreesachtig is een kleedingstuk uit te laten. Bovendien hecht hij veel waarde aan zijne gezondheid. Voor verschillende mannen afkomstig uit het binnenland is het vooruitzicht in Durazzo, bekend malarianest, te worden geplaatst een beletsel om bij de gendarmerie te teekenen. Voorts is hier de meest voorkomende ziekte, ook, wat wij bof noemen, grijpt velen aan en drijft hen naar een lokaal voor besmettelijke ziekten, dat in de kazerne is afgezonderd. Van voetge breken hoort men nimmer, niettegen staande de manschappen veelal op bloote voeten of a jour gesleten kousen en dito schoenen hun dienst ver richten. Want wel zyn thans in Italië araison van frs. 77 uniformen besteld, maar die zyn nog niet aangekomen evenmin als het uit Oostenrijk be trokken schoeisel. Van een betrekke lijk groot aantal soldaten is het gelaat door de pokken geschondenin de afgeloopen week had eene algemeene inenting plaats, welke kunstbewerking meerdere patiënten eerst na eenig op vrees gegrond verzet ondergingen. Voor den Westerling heeft de Al baneesche soldaat iets kruiperigs in zijn optredeneen sergeant-majoor, dien ik ontsloeg, omdat hij zijn kapt. ten onrechte van diefstal beschuldigd had, deed by de mededeeling van zijn ontslag, of hij mijne schoenen wilde kussen en nog steeds groet hij me, als ik hem tegenkom, zeer onderdanig. DE WEEK. 8 Juli. 't Is nu ongeveer tien jaren geleden, dat dr. R. P. Mees R.A.zn., de Rotterdamsche afgevaardigde, de Tweede Kamer voor-goed verliet. Maar vergeten is de thans tachtigjarige nog allerminst; althans niet bij de ouderen van het Parlement. Onder de jongeren, in en buiten ons Lager huis, zal de tyding dat men den heer Mees ter gelegenheid van het bereiken van 't „achtste kruisje", op zoo echt en warm-hartelijke wijze van bewon derende sympathie heeft doen blijken, misschien hier en daar wat bevreem ding hebben gewekt„Hè, dr. Mees O-ja, nu herinner ik me wel".En die woorden bewijzen, dat zij geen Hauw begrip hebben van hetgeen R. P. Mees jaren-achtereen voor onze vertegenwoordiging is ge weest. Hy was de vraagbaakde door ieder blindelings-vertrouwdede man van Links, die in de Rechtsche ge lederen geen „echten vyaud" had. Want wie hem goed kende, moest hem respecteeren en bewonderen, al waart gij vuurrood of inkt zwart, of van welke „politieke nuance", tusschen die uitersten gelegen, dan ook, wanneer er eene moeiclljkheid te ontwarren viel; als de hoeren in een „impasse" waren geraakt; wan neer er „sermo inter fratres" was dreigend, opkomend, niet gansch- onbedenkelijk gekrakeel onder de broeders, dan nam men zijn toe vlucht tot den Rotterdammer Mees. Die wist en doorzag alles; die „kon kijken door een plank zonder gat", zooals men vroeger wel placht to te zeggen. Dat waé de „kraan", de geboren-vredestichter", de knoopen- ontwarrende heilbrenger. Bovenal: dat was de Aristides der Kamerde figuur van onaantastbare eerlijkheid en loyauteit. Op zoo'n oogenblik van spanning zag men de lange, zeer- schrale figuur van dr. Mees met groote stappen door de zaal beenen. En op het smalle gelaat de ouderwetsche bakke baardjes, met den fijnen piek- neus en de helder blauwe, schrandere oogen achter de brilleglazen, op dat schrale gelaat was nu trek van emotie. Dr. Mees rustte, in zoo'n geval, niet vóórdat het doel herstel van den vrede, oplossing van het misverstand was bereikt. En in tien van de tien gevallen sloeg hij den spyker op z'r. kop. Met zyn zeer heldere, klankrijke stem, eiken zin met pijnlijke zorgvuldigheid fatBoenee- rend en styleerend, het notitie-papier tot by neuspunt houdend en dan wéér de Kamor in-kykend, zoo

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2