HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vergiftigde Levens, PURALIMENTO'S No. 4335 ZATERDAG 11 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaaid aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Dinsdagmiddag. PLAATSELIJK NIEUWS. Zeevaartschool. Bij het eindexamen van den twee jarigen cursus der Zeevaartschool slaagden de leerlingen: F. Ekamp, J. v. d. Made, J. Groot, R. Brands, J. Tielemans en R. Bak. Door de „Vereeniging tot bevorde ring van het Zeevaartkundig Onder wijs" worden aan de leerlingen F. Ekamp, J. v. d. Made en J. Groot als prijs elk een binocle toegekend. Vereeniging Tot Steun. De vereeniging „Tot Steun" zond ons een Jaarverslag over 1913. Wij ontleenen er aan, dat het ledental slechts wéinig vermeerderdeer kwamen 33 nieuwe leden, terwijl 26 verliezen door overlijden en bedanken daar tegenover stonden. Het aantal afdeelingen bleef onveranderd. Het aantal voogdijkinderen van het Hoofd bestuur vermeel derde met 16, waar van één op Nieuw-Veldzicht werd opgenomen, en de anderen allen werden uitbesteed. Het aantal voog dijkinderen bedroeg op 31 Dec. 1913 92. Het aantal regeeringskinderen vermeerderde met 6, en bedroeg uit. Dec. 40, daar er in den loop van het jaar 4 ontslagen werden. Hel aantal vrije pupillen was einde 1913 12. Aan contributies van buitenleden en het tantième der afdeelingen werd een bedrag van f 4586.36 ontvangen. Ingezonden Mededeeling. Waarom worden zij oude vrijsters? Dat komt dikwijls doordat hare slechte gezondheid de vrijers heeft verwijderd. Men zal toegeven dat het voor een jongen en gezonden man weinig be koring heeft, te denken dat zijne vrouw voortdurend ziek en dat zijne kinderen zwak, sukkelend en voor het leven slecht gewapend zulleu zijn. Bovendien moet men in het oog houden dat een slechte gezondheid in een gezin een overvloedige reden tot tweedracht is. Hij die ons het meest lief heeft, beklaagt ons eerst en ver zorgt ons, maar hij eindigt met er genoeg van te hebben ons altijd lijdend te zien. Indien het aanschouwen van smart begint met de belangstelling te doen toenemen, eindigt het daar entegen altijd met bette vernietigen. De jonge meisjes die verlaten zijn, zien er in den regel niet gezond uit. Talrijk zijn evenwel zij die er niet goed uitzien en die slechts bloedarm of bleekzuchtig zijn, dat is te zeggen aan wie eene eenvoudige behandeling van eenige weken met de Pink Pillen voldoende zou zijn, om haar eene mooie kleur, krachten en eene bloei ende gezondheid te doen verkrijgen. De Pink Pillen ontwikkelen en onder houden de schoonheid der vormen en van het gelaat, door hunne werking op het bloed en op het zenuwstelsel. Iedere ingenomen pil verandert in bloed dat de eetlust wekt, de zenuwen tot rust brengt, de bleekheid ver drijft, kleur aan de wangen, levendig heid aan de oogen en rood aan de lippen meedeelt. En dit alles bij elkaar doet iedereen uitroepen: „De gezond heid straalt van haar uit". De Pink Pillen zijn verkrijgbaar fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. Aan verpleeggelden f8179.486 en aan rijkssubsidie f15.245.366- Aan rente en coupons (f2258.416), opbrengst werk en inleggeld van jongens Oud-Veldzicht (f 556.62), saldo legaat Böhringer (f262.50), saldo le gaat van AnrooyPresburg (f 1603.23), totaal f4680.766. Het totaal-bedrag der ontvangsten, giften en legaten niet medegerekend, bedroeg f32.688.976. Hiertegenover staan als uitgaven f15.986.986 voor de huishoudingen der doorgangshui zen, en fl5.S90.476 aan verpleeg gelden voor de uitbestede kinderen. Aan salarissen en pensioenreserve werd f4805.096 besteed, aan repa ratie en verbouwing f 1047.226 (Beek- zicht werd van een betere badgelegen heid voorzien en een der kamers werd verbouwd). Voor propaganda en algemeene onkosten, waaronder die voor het blaadje werd f2827.55 besteed. De subsidies die het Hoofdbestuur dit jaar aan de afdeelingen verleende, bedroegen samen f 3S7.516de rcis- en verblijfkosten f 105.72. Met een nadeelig koersverschil dor effecten van f2684.18 en deafschrijving vau f2781 voor het stuk bouwland bij Oud-Veldzicht, is liet geheele be drag der uitgaven f46.515.846. De uitgaven hebben dus de gewone inkomsten met f 13.826.87 overtrof fen, die alleen zijn bestreden door de giften die buitengewoon rijkelijk toe stroomden en waarbij enkele legaten kwamen. De vereeniging doet een beroep op allen om een degelijke kojn van contribueerende leden te vormen. Noordhoil. Vereeniging totbestr. der Tuberculose. Wij ontvingen ter aankondiging het' 6e Jaarverslag van de „Noord- hollandsche Vereeniging tot Bestrij ding van de Tuberculose", Betref fende Helde)1 e. o. nemen wij ei- uit over, dat de Vereen, lol bestr. dor tuberculose alhier een subsidie gonoot groot f 346. -en 19 maal een woning liet ontsmetten, 15 maal lijf- en bedde- goed. 22 patiënten werden inge schreven, teiwijl 44 patiënten boven dien nog huisbezoek ontvingen (to taal 2514 bezoeken), lu bruikleen werden gegeven 34 sputumflacons, 18 uitkookpannen, ]'9 zakdoeken, 10 hoestdoekjes, 17 ligstoelen, 23 ledi kanten met matrassen, 3 matrassen, 6 lakens en 17 dekens. De W. Kr. Afdeeling Texel ont smette oennnial en verspreidde den „Open Brief'. Zij bereidde zich voor op een propaganda voor de tuber- culose-bestrijding door voordrachten over het geheele eiland. De W. Kr. Afdeeling Wieringen stelde een wijkverpleegster aan, die tevens het diploma van huisbezoek ster bezat. Ruim ]/s van haar tijd kon zij wijden aan tuberculose-lijders en hun omgeving. Tweemaal werd een woning ingrijpend, verbeterd. Ge regeld liet men sputum onderzoeken, terwijl er driemaal werd ontsmet. De W.Kr. Afdeeling Wieringer- waard liet bij 2 lijders huisbezoek doen (18 bezoeken) en éénmaal ont smetten. BINNENLAND. Uitbreiding van het Centraal-station te Amsterdam. Bij het afdeelingsonderzoek van het onteigeningsontwerp ten behoeve van uitbreiding van het Centraal station te Amsterdam, met aan- hoorigheden, bouw van een tweede viaduct langs de Haarlemmer Hout tuinen aldaar en verbreeding van de aansluitende spoorbaan, verklaarden enkele leden dit wetsvoorstel niet te kunnen toejuichen. Behalve de aesthetische bezwaren vreesdon zij een nieuwe vertraging in het tot standkomen van de groote spoorweg plannen om en bij Amsterdam. In dien wordt overgegaan tot den bouw van een nieuw station-Zuid, zouden Een beeld der werkelijkheid. 40) Een gouden eetservies prijkte in het salon waar Josach moest wachten in een hoek stond een wandelstok, waarvan de knop met een edelge steente voorzien was. Men was er blijkbaar slechts op één ding bedacht geweestden bezoeker met al die pracht te verblinden. Een oogenblik later verscheen de knecht opnieuw en verzocht hij den bankier hem naar een studeervertrek te willen volgen. Ook daar heerschte eene onbeschrijfelijke weelde, en of schoon het reeds avond was, zat de heer des huizes voor zijne schrijftafel, in een met goud gestikte kamerjapon te lezen. „Wat brengt u, nog zoo laat op den dag hierheen vroeg hij, zonder op te staan en zich vergenoegende zijn bezoeker een paar vingertoppen toe te steken. „Eene prachtige zaak." „Hummompelde de geneesheer ongeloovig. „Gij hebt zeker weêr geld noodig. Maar het spijt mij, vriend, ik moet eerst het voorgeschotene terug- hebbtm." „ik zal het u dubbel en dwars doen verdieueu" antwoordde Emanuel de de groote uitgaven met al de ge volgen van dien naar hunne meening achterwege kunnen blijven. Zij er kenden dat de bestaaude toestand niet houdbaar is en speciaal de rangeerterreinen veel te klein zijn, maar gevraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn in afwachting van het groote plan, voor rangeerterrein gebruik te maken van het emplace ment te Watergraafsmeer en wan neer de landswerf vrij komt en ge dempt wordt, die terreinen voor rangeerterrein te gebruiken. Andere leden vonden den toestand zóó nijpend, dat zij oordeelden, dat er met voorziening niet langer ge wacht kon worden. De regelmatige dienst is bijna onmogelijk en de toe stand is zoo, dat personentreinen veelal slechts een paar minuten vóór het vertrek kunnen worden opgesteld. Het emplacement te Watergraafsmeer als rangeerterrein te- gebruiken, leek hun, althans voor personentreinen, niet wel uitvoerbaar, terwijl aan het bezwaar der ontsiering na de groote ontsiering van vroeger, naar zij meenden, niet al te veel gewicht mocht worden gehecht. Diefstal van een aangeteekenden brief. Naar het huis van bewaring te 'sGiavenhage is overgebracht een hulp-brievenbesteller, die verdacht word L zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een aangeteekenden brief. De aangehoudende moet reeds bekend hebben. Op hoogst toevallige wijze is de diefstal, die Woensdag aan het hoofd postkantoor is voorgevallen, aan den dag gekomen: De aangehouden postbeambte mout den brief in een der zakken van zijn jas hebben verborgen en daarna die jas aan een kapstok hebben op gehangen. Bij liet naar huis gaan hóeft hij echter bij vergissing du jas van een zijner collega's aangetrok ken. Toen nu de postbeambte, wiens eigen jas aldus verdwenen was, de jas van den thans aangehoudene aan trok, bemerkte hij in den zak vau dut kleedingstuk den verduisterden aangeteekenden brief. Aangifte volg de bij don directeur van liet post kantoor en spoedig was de ver dachte postbeambte, wiens jas hem verraden had, in handen der politie. Stuurlieden-examen. 's-G ravenhage, 9 Juli. Geslaagd groote stoomvaart, eerste stuurman A. Matzinger en Fr. C. Meulenhofi tweede stuurman W. L. Jclsma, A. J. W. Jordi en J. Karst. BUITENLAND. Baggerwerk in Schotland. Routur meldt uit Londen aan de „N. Rolt. Ct.": In het Lagerhuis heeft Rupert Gwynne vandaag de regeeiing ge vraagd, waarom hot baggeren in de haven van Rosyth onder leiding van NederJandsche kapiteins door Neder landers geschiedt in plaats vandoor Engelschen. George Lumbert heeft namens de regeering geantwoord, dat Neder landers met het werk zijn belast, toen na een langdurig onderzoek was gebleken, dat geen anderen het werk zoo goed en zoo goedkoop binnen den kortst mogelijken tijd kunnen ver richten. „De Statendam." Uit Belfast wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld: Donderdagmorgen 11 uur 10 min. is het grootste schip van deNeder- landsche koopvaardijvloot, „de Staten dam" van de N. A- S. M. op de reusachtige werf van Harland and Wolff te Belfast prachtig van stapel geloopen. De ceremonie gebeurde door me vrouw Rypperda Wierd3ma-Grelle,, in hot bijzijn van haar echtgenoot en den mededirecteur van de Holland- Josach, in wiens kleine oogen een lichtstraal van haat flikkerde. „Inuitheemschespoorwegen zeker?" spotte Hartt, „maar hartelijk dank, be waar die aandeelen voor uwe gewone klanten. Ik heb van al te nabij gezien wat dergelijke ondernemingen waard zijn." „Wie spreekt er van spoorwegen klonk het gemelijk, „gij alleen. Neen, ik kom u iets heel anders voorstellen." En hij legtie hem zijn plan uiteen. Cornelis Hartt, die bezig was een lange, beschilderde pijp te rooken, ver liet den spreker geen oogwenk met den blik, en eindigde met te zeggen „Voor eenmaal is uw plan nog waarlijk, zoo kwaad nietalleen maar komt het er op aan te weten welke winsten er aan verbonden zijn." „Dat zal afhangen van de som die gij ons voor wilt schieten." „Gij ontwijkt mijne vraag en gij hebt daaromtrent groot ongelijk, want gij weet dat ik niet van uwe gewone omwegen houd. Ik heb het voorrecht u door en door te kennen, mijn waarde philantroop. Niemand is zoo zeer op zijn eigene belangen gesteld als gij, on ik wensch daar geenszins het slachtoffer van te worden. Dus, kort en goed, wat krijg ik per millioen flanken die ik voorschieten zal?" „Tienduizend francs." „Eene bespottelijke beuzeling en ik- weiger daarvoor de risico te loopen dat de leening niet volteekend wordt." „Maar," riep Emanuel de Josach wanhopig uit, „gij vergeet dan dat ikzelf er ook nog mijne winsten op moet hebben „Dat is uwe zaak en ik kan mij daarmede niet ophouden," gaf de dokter op norschen toon ten antwoord „Ik, persoonlijk eisch vijftigduizend francs, of wel ik doe het niet. Gij hebt slechts te kiezen of te deelen. Ik vergat er nog bij te voegen, dat ik bovendien vijf percent renten wil hebben." „Gij maakt alles onmogelijk." Zooveel te erger voor u. Ik heb deze zaak niet opgezocht." „Welnu dan, het zij zoo Wanneer kan ik de gelden in ontvangst nemen?" „Wacht eens even. mijn waarde gij zijt al te gehaast; ik zal niet dwaas genoeg wezen u die gelden af te staande verleiding kou u eens al te machtig worden om daarmede een reis om de wereld te maken. Daarbij wie waarborgt mij dat zelfs de hoeren der Colurabia-maatschappij woord zullen houden Oik weet wel, Ferdinand do Suez is een eerlijk man, veel te eerlijk zelfs; maar hij kan plotseling komen te sterven;op zijn leeftijd zijn de dagen geteld, en ik wensch niet te staan tegenover zijne opvolgers, die zich misschien van den domme zouden houden." „Maar wat wilt gij dan vroeg Josach ongerust. „Ik wensch niet anders dan een hoogst eenvoudig middel aan te wenden om die heeren te dwingen hunne verplichtingen na te komen. Zij moeten zelf oen bewijs van ont vangst teekenen, dat ik op zal stellen in termen die hunne eer te na zouden komen, indien zij geen geheugen bleken tu hebben." Amerikaliju. den heer A. Gips, den hoofdinspecteur Van Helden en den heer Edixhoven, belast met het toe zicht op den bouw van het schip en de machines. De bouwmeesters waren vertegenwoordigd door vier directeu ren. De eigenaar van de Harlandwerf, lord Pirrie, was onverwacht ver hinderd. Eenige dames luisterden het officieele gezelschap op de tribune op. Het schip meet ruim 34,000 ton; de lengte is 232, de breedte 26, de holte 14.5 meter. Het gewicht i3 nu reeds 18 millioen kilo. „De Statendam" is het hoogste schip, dat op deze werf is gebouwd. De hoogte van de kiel tot de com mandobrug is 32 meter. Het schip heeft elf stalen dekken en kan ver voeren 814 eerste, 842 tweede en 2100 derde klasse passagiers. De be manning zal 750 koppen tellen. „De Statendam" is gebouwd op dezelfde vaste stalen helling, waarop de Olympic gebouwd is. Op de naaste helling is de Titanic gebouwd. Als de stapelloop een symbool is, dan wacht „de Statendam" een ge lukkige vaart. Het is een historische datum voor de Nederlandsche scheep vaart. Ingezonden Mededeeling. BLIKGROENTEN, Vruchten in flac., Geleien, Jams, Tafelzuren en Limonades zijn zuiverder en smakelijker en toch niet duurder dan andere prima merken. De geneeskundige Commissie Prof. Dr. P. Rl'lTINliA. l'rof. Dr. H. K. SALT ET, Pfof. P. V. >1. WIKLKN, IlQogleeruron njintloAmaiuid.Uiiivt-rallfill, geuit IJ do meeat mogolllko i-iiruuiic voor hygiënische behandeling on v.iiiverhoiil dor artikolon. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek ui Verduurzaamde Levensmiddelen Amslerdam. Zwervers-kamp. Door P. S. V. li. „Bij ons konn/n zo nooit meer op het land, want dat zijn geen menschen waarmee je kan omspringen - 't is brutaal en gemeen uitvaagsel, dat geen greintje eergevoel bozit ze vernielen jo boel, stelen alles wat los en Vast is en als jo om do huur, om je geld komt, dan krijg JG geen halve cent uit hun handen dan kan je een pak slaag in ontvangst nemen. Aldus zei iemand die aan den kant van hel Noordhollandsch kanaal op een stuk bouwgrond bietplanten zette en op wiens grasveld in den omtrek vroeger du konnis-woon wagens ston den. Dat is -- de tijd gaat zoo snel zes jaar geleden. We gaven toen, in Juli 190S, een aantal feuilleton-num mers, „Hoe Wagen bewoners leven." Na dien werd een gemeente-verorde ning in 't leven geroepen, en de zwervers werden in het vervolg verjaagd, door de als hondeD waak zame politieagenten ver buiten het gewoel dezer stad gehouden. Denkt ge dat ze er nu genoeg van hadden om voortaan op 't Nieuwediep af te komen, om hier eens per jaar voor acht dagen te logeeren? Onzin. Dit donker gepeupel is niet gauw ge krenkt en beleedigd, het grinnikt nog hoogmoedig en strijkt met de stompe rouw-nagels door de vette, sluike haren en bromt onvervaard: we arriveeren tóch. Ze gaan niet uit den weg, voor geen duivel. Strijken' thans neer in nog grootor aantal dan voorheen. Daar, in do open natuur, even voorbij hot eerste kleine sluis-brug- getje, staan dit jaar wel dertig woon wagens armelijk bij elkaar gescholen, op een kaal en hobbelig brokje land, aan drie kanten door roestig prikkel draad ingesloten. Toen we bij dit kamp kwamen, hing een wasch van lompen uit te drogen aan stukjes touw, en een benauwde lucht van bleekpoeder en gebakken uien stonk ons gemengd tegemoet. Vóór de wagendeurtjes krioelden havelooze en morsige kinderen als een vieze, ontredderde zwerm bijéén- kruipend in spel, met hun vaal- kleurige mengeling van rottende lijf lompen, schreeuwend en hun schelle stemmen lawaaiend in het rond. Wat geranselde en verwaarloosde jongens, met afstootelijk-wreede tro nies, bonden een schooierlje van een jaar of twaalf een touw om het lichaam, zoo stevig en zoo knellend verward, dat je er van rilde. Hals, armen, beenen alles was gesjord, en het leek of dit zigeunertje' zou stikken, want hij werd rood en blauw. Maar het was kinderspel. Het ventje stelde zich aan als„boeienkoning". Oefening misschien voor lateren leef tijd! Je kon zien, dat hij zich al met ernst toelegde op de trucs, op de geheimzinnigheden van dit kermis- beroep. In enkele minuten werkte hij zich geheel los, welk handig stukje dan door alle andore toe schouwers met hccsch gehuil werd toegejuicht. Niet één deed het hem zóó na. En terwijl dozo kinderen, in beeste- lijke onbewustheid opgroeiend, sigaren en sigaretten en pijpen tabak ver dampend, elkaar bcstoeiden of be vochten met de liederlijksto woord vuilheid, liep een groepje meisjes gedrochtjes met walgelijk voorkomen en met gore half zwarte bloote beenen op den stofwemolonden weg als ver wilderde bosch-menschjes rond en hurkten eenige verdierlijkte en be- snotterde jonge dotjes op een ver- droogd-zanderigo plek, waar anders het grint van den waterstaat wordt geborgen, doch waarin het nu dampte on broeide van hoopjes neergeworpen klieken, van vischkoppen en graten, van asch en groentenafval. Een heel nest vermaakte zich in deze omgewoelde vuilnisbak en in middels beloerden de moeders van uit hun houten krotten dit zwijnen- kroost. Deze vrouwen vau al de grootendeels verwilderde en vervuilde gezinnen zaten buiten op de smalle on ver molmde trapjes van hun wagens, die op den uitgedorden grond scheef bij- ééngezonken waren -■■ een groep verflooze en smerig geschilderde hok ken, van boven half rond, met roo- kende kachelpijpstompjes er uit, voor over in een vaal-grauw schemerlicht, met geheel naakte en soms verbrok kelde ruitlooze raampjes. Door de poortjes vooraan wasemde een walgelijke broeiing van arraoe- stauken en daar binnen loefde allerlei slag volk in stuitende schaamteloos heid saam. Uit een paar van die kokerige gangetjes doken eenige verzopen tronies op, bejaarde gasten met af grijselijke trekken en met de ver zwegen misdaad in de gemcene oogen. Die deugden niet meer om uit te rukken naar het kermisterrein en ze waren hier bezig met de vervaardi ging van kleerenhaiigers, koper- en blikwerk en papieren rozen, met het repareeren van kapotte schoenen en laarzen en harmonica's. En weer anderen schrapten aardappelen en maakten wortelen en komkommers en bloemkool gereed en men smolt prima kopboter en bakte lappen koe- en varkensvleesch, want het liep tegen acht uur en straks kwamen de mannen en jongens en meiden, die in deze huishokkon woonden, terug van hun zwerftocht in de stad. De eersten van deze lieden waren al in aantocht. Do groote orgels, door een ket voortgetrokken, kwamen in draf aanzetten, met de orgeldraaiers voorop en de vrouwen en opgeschoten meiden en jongens in luie houding aan den kant van den wagen,rechts „Maar ongelukkigeDan moet ik bekennen dat ik u in de zaak be trokken heb I" „Dat zal niemand verwonderen. Zelfs de rijkste bankier is buiten staat op oons een dergelijke som uit zijne zaken te nemen." „En wat zult gij vervolgens doen „Het geld in de kas der Kanaal maatschappij storten." „Waarom niet rechtstreeksin mijne handen „Dat zeide ik u reeds, mijn waarde, en mij dunkt dat mijne beweegreden niet onverklaarbaar is." „Maar gijzelf zoudt die gelden onder u kunnen houden en slechts uitkeeren naar gelang zij vereiseht werden." „Daarvoor dank ik u hartelijk. Er behoeft zich onder de lieden, die gij om wilt koopen slechts één eerlijk man te bevinden, en de zaak komt aan het licht. Ik wensch in geen ver wikkelingen met de politie te komen, zoodat het de maatschappij zelve moet ziju die het geld uitbetaalt." „Ja, ik begrijp u, gij wilt de eenige zijn, die buiten spel blijft." „Daaromtrent raadt gij mijne be doeling volkomen, mijn beste Josach, en zoo het u gelieft even na te denken, zult gij moeten erkennen, dat ik vol komen gelijk heb. Niet ik heb belang bij hot voortzetten der gravingen. Ik ben wel zoo wijs geweest mijn geld niet te steken in eene zoo gewaagde onderneming. Het is mij verder ook hoogst onverschillig of de volksver tegen woordigers voor hul gouden kalf en link sleunend tegen het instrument dat rumoerig over den weg hobbelde. In bijna razende vaart reden ze voort en arriveerden spoedig in het kamp, waar ze direct werden bestormd met vragen naar de winst van den dag. Zoo zes of acht kerels gingen aan het centen tellen, dag-avonturen wer den besproken en een vrouw-mensch met drillend schommel-lijf trakteerde uit een stecnen kruik op brandewijn. Aarden schotels met gebraden vleesch en potten met gekookte aar dappelen en pannen met groenten werden op een plank in 't grasveld neergezet en allen vielen hier als de beesten aan: gulzig en hongerig. Juist kwam een piano-orgel binnen en voor deze lui stond brood en kaas en koffie gereed. Maar toen het hoofd van dit gezelschap, een krach tige vent met misdadigers-kop, hoorde dat er geen warm eten werd opgeschept, krijschte zijn woede-stem los en een vieze-zwarte meid, die daarvoor had moeten zorgen, kreeg een pats dat ze het uitgilde. Op dat moment slenterde een har monica-speler binnen. Hij liep met 'n loomen knik naar z'n wagen, opende het deurtje, klom er in en pakte terstond een flesch beet die om het hoekje stond. Zacht-gulzig liet hij nu de jenever tusschen zijn tanden versieperen en zijn vrouw, die inmiddels achter hem aange komen was, moest ook 'n borrel, want ze stikte van de droogte in d'r strot. Hij verpruttelde er afge beten-kort iets over en haalde handen vol centon te voorschijn die ze samen telden. Zij wilde alles opbergen, waartegen hy in razernij schold en vloekte en op haar slavinnen-rug beukte. Hij wrong het geld uit haar handen, stak het weer in den zak on strompelde naar een groepje proleten met paarse neuzen die aan liet kibbelen waren over eikaars kinderen. De buren, alom door het felle geschreeuw en geraas opge schoten, stormden er ook dadelijk heen en een krijtende bende stond weldra met wraakgiftige gezichten om één vent, die voor z'n jongen opkwam en die, met een mes in de hand, er zeer gevaarlijk uitzag. Maar zij kenden bepaald de verminkende kracht van zijn vuisten, de uitvallen van zijn driftlijf, door geen tien man te temmen, en daarom deden allen met verwilderden angst hun best om hem te kalmeeren. Wat gelukte toen de .woeste vlaag voorbij was. Een oogenblik weken allen op zij, lieten den herculischen branie gaan, in wiens kool een uitgeleefd wraak- geluid rochelde, dat kermen, snikken en lach-huilen tegelijk werd, Een van de in bedwang houdende troep gaf hem wat te drinken en toen de orde weer geheel hersteld en intusschen nog meerdere mannen van de Hel- dersche kermis waren teruggekeerd, begon het reeds te donkeren, het licht van den vuurtoren aan Huis duinen werd al duidelijker over de groene weiden en het duurde niet lang of de petroleumlantaarntjes be schermden walmig het zwervers kamp en flakkerden een goud roodig schijnsel bij de woonwagens als een half gedoofde straat-illuminatie. Maar in het zoele avond-duister, rechts van 't groote kanaal, waar het grachtwater langzaam verzwartte tot inktige troebeligheid, werden nu kreten uitgejammerd alsof vele kin deren tuchtigende oordrillers kregen, Onder een wagen, in een bak die warrommel verborgen hield, werden eenige kleintjes onmenschelijk-wreed gestompt en op een zak van stroo tusschen de wielen van nog zoo'n kar, moesten er vier naast elkaar gaan slapen. En door de deurspleet van enkele andere wagens, waaruit een dikke lucht van koffie en eigen nooit beredderd vuil kwam, zagen we in den wazigen schemer van nachtpit ten de spookachtige lijnen en de vale gedaanten van beklagenswaardige schepseltjes, die in een toestand van verzet en weerstand hun harde, hun beestachtige slaapstee opzochten. Toen we weer op het rijwiel zaten, dat snel, onhoorbaar voorwaarts gleed, stapten de laatste armzalige zwervers voorbij, als levende schadu wen, onzeker, van links naar rechts, onverschillig en do koppen gebogen, met orgels op den rug niet van plan om een hand breed voor je uit don weg te gaan. Wel driemaal was het voor onsafstappen terwille van leelijke en onsmakelijke, kerels en wijven, wier leven een aaneen schakeling van misère, van bittere ellende is en die om een woord met je willen vechten en om een twist het mes voor den dag halen om je finaal aan reepen te snijden. Aan de Binnenhaven „werkte" nog een harmonicaspeler met veel animo en huistoekeerend begeleidde hij zijn stem, diep in de keel: Wat toeft gij in dien duist'ren [nacht Als een engel om mij zweeft, Wat toeft gij, die uw zielesmart Aan mij verkondigd heeft. Is 't waar dat gij mij steeds (bemint, Of heeft mijn droom my soms [bedrogen. Ik breidde naar u steeds de [armen uit, Maar toen ik ontwaakte waart gij [reeds gevlogen En zijn vrouw schelde daar overal onverdroten aan, maar de meesten hielden hun deur vast, gaven niets en de menschen die toevallig voor de ramen der benedenhuizen zaten, keerden zich wrevelig af en traden terug om niet gezien te worden. Alleen een burger-juffrouw liet in een oogenblik van spontaan mede lijden een boterham met worst brengen, maar die werd nijdig en norsch geweigerd. zullen bezwijken of niet. Al wat er voor mij op aankomt is of ik mijn kapitaal met wiDst terug zal krijgen of niet. Verstaat gij mij De bankier knikte toestemmend. De haat die hem tegen dien man ver vulde, was te sterk om in woorden uitgedrukt te worden. „Welnu, als wij het daaromtrent eens zijn, blijft mij nog slechts eene beuzeling over. Gy zijt bijzonder goede vrienden met den eersten minister van Italië, niet waar?" „Ik heb hem inderdaad eenige onbe duidende diensten mogen bewijzen „Dat is voldoende. Hij zal zich her inneren en bly zijn u op zijne beurt genoegen te doen. Ziehier de zaak ik weet zelf niet hoe het komt, maar Italië is het eenige groote Europeesche rijk, dat tot dusverre geweigerd heeft mijne belangrijke werkzaamheden te beloonen.Ik wensch die schade dubbel en dwars in te halen en de hoogste ridderorde, te ontvangen. Gij weet, zij geeft recht overal, onmiddelijk na de prinsen van den bloede le komen en hem „neef te noemen. Gij zult die onderscheiding voor mij verkrijgen niet waar?" „Onmogelijk I" „Uitstekend maar dan is hut mij even onmogelijk u met mijne milli- oenen te helpen." „Maar wat moet ik aan mijn vriend den minister zeggen „Hetzelfde wat ik hier aan de ro- geering heb verkondigd," klonk het onbeschaamd. „Dat is eene geheel andere zaak. Wanneer gy hier eene onderscheiding vraagt en daartoe aanvoert welke diensten gij reeds aan de maatschappij hebt bewezen, zijn de stukken die gijlop- zendt om dat aan te toonen, verge zeld van eenige kostbare bankbiljetten en op eenmaal is een ieder overtuigd dat er geen ster zoo groot als gij over het wereldrond schittert. Ik kan niet met dergelijke argumenten bij den Italiaanschen minister aankomen." „Zeg hem wat gij wilt. Hij gelooft u wel een redder der lijdende mensch- heid, Het is aan .u te weten of gij mijne voorwaarden aanneemt of niet." „Is dat alles?" „Ja. Gij ziet dat ik niet veeleischend ben." „Het is wel. Ik beloof u er werk vau te maken." „Gij zult mij die belofte opschrift herhalen." „Ik ben bereid dat aanstonds to doen." „Uitstekend. Ziehier papier, ik zal u de woorden voorzeggen." „Schurkbromde Einanuel de Josach, toen hy een kwartier later naar zijne woning terugreed„Wat gaf ik er niet om als ik u vroeg of laat aan het gerecht kon overleveren Ik ben overtuigd dat uw verleden geheimen bevat, die u naar de galeien, en misschien zelfs wel naar hot scha vol konden zendenmaar gij zijt zoo geslepen, zoo voorzichtig, dat er nooit iets van uwe misdrijven uit zal lekken. Oui het cvenl laat mij niet langer aau dien ellendeling denken. Ik ben Ingezonden Mededeeling. Waterzucht. De nieren filtreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zij door verzwak king of ziokte hiertoe niet in staat, zijn, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwijls merk baar is aan de geringere hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen wordt tegengegaan en deze schadelijke stof fen oefenen een dusdanigen invloed uit op de wanden der bloedvaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar hot den minsten tegenstand ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen gevormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar en de zwel lingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoening. Bij veron achtzaming er van kan het water zich'verder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtyds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan dc nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige water vol komen af te voeren. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bi e Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. naontv. van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (53) geslaagd, en dat is de hoofdzaak. Ik zelf zal de lieden om laten koopen en mij de noodige sommen doen uit keeren voor leden der regeering, die onbekend wenschen te blijven. Geen der heeren van de Kanaalmaatschappij twijfelt aan myne eerlijkheid zij ge- loovon mij allen zonder uitzondering ryk. Er is dus veel partij van te trekken, en ik heb heden een prach- tigen slag geslagen, en ruimschoots verdiend nog wat van mijne eigene muziek te gaan genieten." Want Emanuel de Josach was een componist, wiens' werken meer dan eens in de concertzalen der hoofdstad ten gehoore waren gebracht, en dien zelfden avond zouden er wederom twee zijner liederen gezongen worden op eene muziek-soirée bij de oude douairière Lecrére. Hij hield van der gelijke bijeenkomsten, waar men hem vierde alsof hij Richard Wagner in persoon ware geweest, en op zijn horloge kijkende, zag hij dat hij nog juist den tijd overhield zich te ver- kleeden cn zijne romances te gaan hooren. Een uur later wekte zijn binnen treden een ware geestdrift op. Zyn naam prijkte in groote letters op het sierlijke programma, en reeds had men het algemeen betreurd dat hij er niet wezen zou om te genieten van de stormachtige toejuichingen, welke zijne werken steeds te beurt vielen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1