HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Puralimento's Bloedarmoede. No. 4339 DINSDAG 21 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37} 45 0.75' Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van I tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Eike regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2h cent. Hel eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. Vertrek en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomst 5.15 'h Maand, en (langs na feestd. 7.40 6.20 op Zon- en Foeshl. niet 9.10 6.59 npZon-en foestd. t. Alkmaar 8.06 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Dunderd. tot Schaeen 8.46 2) 9.0211.37 11.55'2.21 1.15 «II. Zaterdags, sueltr.t. Alkm. 3.11 1.48 op Zon- en Feestil. niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.3210.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 7.34 6.04 op Zon- en Feestd. niet 8.3o 8.12 sneltrein 9.37 9.— Zond.,alleen van ar Alkmaar 10.07 9.4411-47 12.543.26 3.386.07 6.257-32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van ar Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 tu Alkmaar. "I lo Behagen. STOOMBOOTDIENSTEN. Helder Amsterdam (Gebr. Zur Milhlen). Van Helder'smorg. 7.15 en'say. 11 uur A'dam 9.15 'sm. 4 Helder-Texel (T.E.S.O.). Vau Helder'smorg. 5.15,9.15') en 'smidd. 12.15,4.15 en 7.55. Vau Texel 'smorg. 4.15,6.30,10.45 en 'smidd. 2.50 en 6.15. Op Zon- en feestd. te 10 uur. PLAATSELIJK NIEUWS. De „Knorhaan". Knorhaan is do naam van een viscli en zelfs van een zeer smake lijke visch. Maar het is, sinds kort, ook de naam van een motorvlet, in gebruik bij het Zoölogisch Station van do Noderlandsche Dierkundige Vereeniging te Helder. Des zomers komen vele studeerenden, die hun kennis van de waterbewoners van Marsdiep en Texelstroom willen ver meerderen. Zij verzamelen allerlei materiaal, plankton, vissclieu voor dreggen, enz., en gebruikten daartoe een gewone vlet, die geroeid werd, en die een geschenk was van een der Gongrèssen voor Natuur-, Genees- en Heelkunde. Maar deze oude vlet werd op een kwaden dag aangevareu, en het bleek voor de Dierkundige Vereeiiiging aldra een goede dag te zijn. Want vaii vele kanten vloeiden bijdragenhet Congres voor Natuur-, Genees- en Heelkunde gaf eene subsidie vanf500. -,lietProvinciaalUtreehtsch Genootschap schonk f300.— en verder kwamen van vele kanten bijdragen in. Hot resultaat van een en ander was, dut de Vereeniging zich een nieuwe vlet kon aanschaffen, die thans fraaier werd en grooter, en nu dooi- motorische kracht wordt voortbewogen. De scheepstimmerwerf „De Lastdrager", te Nieuwcdiep, le verde oen 27-voets vlet van het ge wone Niouwediepsche type, met teak houten reeling en kabelaring langs de kanten, en voorzien van reserve zeiltuig. De Roberts-motor van 10 H.P. met 2 cylinders, is geleverd door de firma Bingham Lugt, te Rotterdam, en het vaartuig loopt 12 K.M. per uur. We waren in de gelegenheid een tochtje te maken met het vaartuigje en konden constateeren, dat het Zoölogisch Station een aanwinst te boeken heeft en dat de benaming „Knorhaan", die in sierlijke letters op den achterkant staat, zeer juist on geestig is: de vlet is sierlijk en smakelijk en de motor knort juist genoeg om geen der opvarenden te hinderen. Zigeuners. Zaterdagmiddag arriveerde onder de Spoorbrug een troep zigeuners, mannen, vrouwen en kinderen, met zeven wagens en 12 paarden. Toen men hier van dit bezoek op de hoogte was, trokken eenige politie agenten er heen om het vreemde, brutale volk te bewaken en des avonds werden de typische zwervers buiten de gemeente gebracht, waarna zij in de richting, van Callantsoog gingen, om tusschen de Kolksluis en het sluisje van de Callantsoogervaart te verblijven. Zij vereerden toen Schagerbrug met een ongewenscht bezoek. In de Knel. Bij het verrichten van werkzaam heden buiten boord, raakte de 23-jarige G. B. Zaterdagmiddag aan de Buiten haven tusschen twee schuiten be kneld, waardoor hij dermate inwendig gekneusd werd, dat geneeskundige hulp ontboden moest worden. Het Mes. Zondagnacht ontstond in de Spoor straat een hoogloopende twist tus schen burgers en matrozen overeen paar vrouwen van verdachte zeden, dio in hun gezelschap waren. Het verschil werd opgelost door een formeel gevecht, waarbij het mes een rol vervulde. Een burger liep wonden op aan het hoofd, terwijl een matroos over de handen werd gesneden. BINNENLAND. Prov. Staten van Noord-Holland. 5 t o o m b o o t d i e n s t T. E. S. O. In afwijking van het voorstel van Ged. Staten, die tot afwijzing advi- seeren, geeft de meerderheid der commissie in overweging de gevraag de subsidie vau f3000 aan deN. V. Texels Eigen Stoombootonderneming te verleenen. In de commissie is breedvoerig over deze quaestie ge sproken. De geschiedenis der onder- nemig werd nagegaan. Een lid deelde mede dat de „Ada van Hol land", die voor f30.000 te boek staat, nu reeds geen f5000 waarde meer heeft. Er is in de onderneming te weinig afgeschreven. Andere leden wezen evenwel op andere subsidies, die de provincie geeft, o.a. f5000 aan den stoombootdienst Harlingen-Ter- schelling. Verschillende leden pleitten voor voortzetting der subsidie, althans nog voor een jaar. Met uitte voorts de meening dat Texel met dezen stoom bootdienst alleen niet geholpen is. Hoog noodig is een trarawegdienst op het uitgestrekte eiland. Het zoude echter niet mogelijk zijn daarvoor op Texel geld bijeen te brengen zoolang de mensehen, die in menig geval hun spaarpenningen geofferd hadden voor de stoomboot, geen cent divi dend op hun aandeel in die onder neming ontvingen. Het lid van Ged. Staten verklaar de dat dit college slechts noode ge komen was tot het voorstel tot af wijzing. Dit college is evenwel van meening dat men slechts dan mag, subsidieeren wanneer er vrees bestaat dat de instelling anders het leven niet zal houden. In dien toestand verkeert deze onderneming niet. Ze is geenszins noodlijdend, en vrees dat het postcontract niet verlengd wordt bestaat niet meer. Een pro vinciaal subsidie mag- niet strekken om uitkeering van dividend te ver zekeren. Een ander lid, dat de mee ning van Ged. Staten deelde, gaf als zyn meening te kennen dat de be grooting den indruk maakte opzet telijk gedrukt te zijn. Sommige leden, die voornamelijk op grond van het veel te geringe be drag der afschrijving op de booten een ketelfonds bestaat zelfs ir> het geheel niet voortzetting van het subsidie noodig achtten, hadden be zwaar tegen de ingevoerde tarief ver hooging. Een der ernstige grieven legen de maatschappij, die vroeger het monopolie van den passagiers- dienst had, was deze, dat de tarie ven te hoog waren. Thans is het monopolie in handen van Eigon Stoombootonderneming en weder zijn de tarieven verhoogd en de re tourbiljetten afgeschaft. Deze leden wenschten dat bij het verleenen van het subsidie als eisch zoude worden gesteld: goedkeuring der tarieven door Ged. Staten. Zooals bekend stelt de meerder heid der commissie voor de f3000 subsidie voor een jaar to verleenen. De Rijksmiddelen. Met een opbrengst van f 18,998,G82 hebben de Rijksmiddelen in de afge- loopen maand f 588,000 meer opge leverd dan in Juni 1913 en tevens verreweg het hoogste cijfer bereikt dat ooit in de overeenkomstige maand des jaars werd bereikt. Verleden jaar, toen het totaal bedrag in Juni f 77,000 bij het vorige jaar ten achter bleef, was dat alleen een gevolg van een sterken tegenvaller bij de successie, die f637,000 minder had afgeworpen, waartegenover schier allo andere mid delen aanzienlijk hoogere opbrengsten hadden gegeven. Dit jaar, nu bijna zes ton meer is ontvangen dan toen maals, is dit voor f 324,000 te danken aan de successierechten, die dus hun schade ten deele hebben ingehaald, na in Mei j.1. trager te hebben ge vloeid. Intusschen blijft er nog een accres van ruim 2} ton over, dat op rekening komt van de andere mid delen, die dus in vergelijking met de hooge cijfers van het vorige jaar meerendeels opnieuw verbeteringen aanwijzen. Zoo steeg de opbrengst der invoerrechten met f 70,000 (bijna 6 na een stijging met 1.1 in Juni 1913. Uit de posterijen werd f 49,000 (34 meer ontvangen, uit den telegraaf f 6000 (1} na een accres van respectievelijk 9 en 6 verleden jaar, uit de loodsgelden f 10,000 meer of 3J °/0l na een voor uitgang van 2 °/0 in het vorige jaar. Wijzen dezo cijfers er op, dat de levendigheid in zaken te onzent nog steeds voortduurt, anderzijds valt een teruggang te bespeuren in de op brengst der zegelrechten, die bij het vorig jaar f 138,000 (20 ten ach teren zijn gebleven. Hierbij moet in tusschen werden aangeteekend dat zij destijds niet minder dan 30 waren vooruitgegaan, zoodat de op brengst die van twee jaar geleden nog aanmerkelijk heeft overtrofFen en ook de meeste vroegere jaren nog verre achter zich heeft gelaten. De registratie- en hypotheekrechten le verden nog iets meer op dan ver leden jaar. Van de directe heffingen werd uit de grondbelasting f 167,000 meer ont vangen, uit het personeel f 106,000 meer. Daarentegen is de bedrijfsbe lasting f 221,000 bij Juni 1913 ten achteren gebleven. Na de phenome- nale vermeerdering met f 448,000 in Mei, die in verband schijnt te heb ben gestaan met overhaaste afdoe ningen, uit hoofde van de ongemoti veerde vrees, dat de verhooging der opcenten ook op hot oude belasting jaar zou worden toegepast, is deze achteruitgang alleen een natuurlijke reactie. Daarentegen heeft de ver mogensbelasting weder ruimer ge vloeid. Juni is overigens voor dit middel verreweg de minst betee- kenende maand des jaars. Wat de cijfers over het eerste half jaar betreft, deze zijn opnieuw uiterst gunstig. In het geheol is in dien tijd f 4,407,000 meer ontvangen dan in de overeenkomstige periode van 1913, toen reeds een accres van f 4,878,000 tegen 1912 viel te boekstaven. Bij ®/12 der raming is de opbrengst nog slechts f 1,076,000 ten achteren. In aanmerking nemende dat de „vette" maanden voor de schatkist nog moe ten komen, zijn de vooruitzichten dus gunstig, indien althans geen be langrijke inzinking in het bedrijfs leven intreedt. Een luchtschip. Vrijdagavond 9 uur hoorde men op Vlieland benoorden den lichttoren op het eiland het snorren van een motor en werd een groot sigaarvor- mig luchtschip voor het bloote oog duidelijk zichtbaar. Het luchtschip kwam uit Westelijke richting en volgde den koers van de stoom schepen naar Duitschland of de Oostzee. Knoeierijen met spoorkaartjes. Het was al sedert eenigen tijd bij de Haagsche politie beleend, dat zekere personen, een soort flesschen- trekkers, aan spoorwegkaartjes wisten te komen die, door het in de drukte niet controleeren van de reizigers in den trein, dienen konden om, op den dag der afgifte aan het station der H. IJ. S. M. te Amterdam, er, nadat de reis naar Den Haag was afgelegd, nogmaals een spoorreisje Amsterdam 's-Gravenhage mede te maken. De kaartjes die alleen het dagstempel van het kantoor van af gifte droegen en dus niet het knip- teeken, dat de treinconducteur er onderweg in behoorde aan te brengen als er controle zou geschied zijn, werden bij aankomst van den reiziger in Den Haag wèl ingenomen dooi de contröle bij den uitgang, maar dan niet, zooals plicht was, later in geleverd bij de administratie, doch door een klaarblijkelijk medeplichtig controleur, verstrekt aan in het com plot zijnde personen die ze voor lagen prijs wisten kwijt te raken aan reizigers met. een niet al te nauw geweten en die met een der eerst volgende treinen naar Amsterdam gingen met de bedoeliug nog den zelfden dag of avond naar Den Haag terug te keeren. Den volgenden dag zou natuurlijk met liet kaartje als dragende een ander dagstempel niets meer zijn uit te voeren. Niets was gemakkelijker om met het fraudu leuze kaartje weer de terugreis naar Den Haag te maken, want had de bezitter te Amsterdam zyn zaken verricht, dan kocht hij eenvoudig aan het station aldaar een perron kaartje en eenmaal aangeland op het perron -van vertrek naar Den Haag, stapte hij gemoedelijk iu den trein eu reisde voor een koopje te rug op het kaartje dat hij 's morgens voor vertrek uit Den Haag van de sjacheraars gekocht had. Zaterdag is door de Haagsche politie oen der lieden, die op deze wijze op het stationsplein te s-Gra- venhago de kaartjes in handen wist te spelen van naar Amsterdam rei zende personen, gearresteerd. Het is zekere V. L. te 's-Graven hage, wonende in de Boekhorststraat. In verder verband met deze zaak is gisteren ook aangehouden de con troleur der H. IJ. S. M., werkzaam aan het station te 's-Gravenhage, Van der L.. die, naar wij vernemen, bekend heeft, de frauduleuze hande lingen te hebben gepleegd. Er moeten nog andere controleurs in deze zaak betrokken zijn. Relletje. Onder dit opschrift schrijft „Van der Haegen" het volgende in de „Nieuwe Ct.." TijdWoensdagmiddag, kwart na een. Plaatshoek Kettingstraat, Grave- straat en Buiteilhof. Personen twee politieagenten en één arrestant in wording. Figuranten publiek van alle scha keeringen, vooral veel fietsende sla gersjongens en naar de staking ver langende, neen hunkerende, wande laars; allen tuk op emotie. Tweede plan het terras van restau rant Riche, waar liet -vol zit mét noenmalende Hagenaars en vreemde lingen. Handeling: stompende, vechtende, duwende, sleurende, worstelende ver schijnen twee agenten met een man, in hemdsmouwen, om den hoek, onder hoofdstuk „Plaats" beschreven. Heel het etende en drinkende publiek op het terras van restaurant Riche rijst als één man öp: "Ha stakers I" Het is de leuze van den dag, be lust zijn allennu gaat het gebeuren, het groote het! Er snerpt een agentfluitje om hulp publiek rilt van genot„Ha, straks komen de marechausee Waar komen ineens al die honder den vandaan Een verkeersagent en twee van de Groenmarkt aanhollende politiemannen brengen hulp en uit komst: de arrestant in wording is thans definitief ingerekend. Publiek verspreidt zich schoor voetend op het turras van restaurant Riche bepaalt men de aandacht weer tot de nieuwe Hollandsche haring, de potjes bier en de kleintjes koffie. Overal heerscht terleurstellinggéén stakers, géén marechausee! Zóö is de geest in de Residentie, in deze dagen van spanning. Men maakt spanning als er geen spanning is. Dat is dc droeve waarheid! Deze karakteristiek van den toe stand te 's-Gravenhage, Woensdag middag, 15 Juli, kwart na een, mocht niet ontbreken. Hij stemt tot somberheid, wijl hij omvatopwinding uit niets geboren! Ingezonden Mededeeling. Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat,weet iedereen, maarweet gij ook, dat zij niet duurder zijn? De geneeskundige commissie Prof. Dr. P. RDIÏINGA, Prof. Dr. R. H. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraren aan de Amsterd.Universiteit. Seeft u de meeat mogelyke garantie voor ygifinische bereiding en volkomen zuiver heid der artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. BUITENLAND. Vuurwerkfabriek door den bliksem getroffen. Castellamare di Stabia (bij Napels), 18 Juli. Gedurende een hevig onweder sloeg de bliksem in een fabriek van kunstvuurwerk. Het gebouw vloog in de lucht. Zes lijken werden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Mevr. Carman, de echtgenoote van den New York- schen geneesheer, te wiens huize mevrouw Bailey is doodgeschoten, is thans wegens doodslag in staat van beschuldiging gesteld. Zij is intus schen tegen een borgtocht van 5000 dollars voorloopig vrijgelaten. Kiesrechtvrouwen. De twee kiesrechtvrouwen, die McKinnon Wood, minister van Schot land, toen hij te Londen uit zijn huis kwam, met een hondezwoep te lijf gingen, zijn voor den politierechter gebracht. Uit de getuigenissen bleek, dat de minister slechts één klap voor de borst heeft gehad. Zijn huis knecht maakte spoedig de vrouwen onschadelijk. De aanval geschiedde, omdat in Schotland een gevangen kiesrechtvrouw kunstmatig wordt ge voed. „Jou Sehotsch varken riepen de vrouwen den minister toe. Voor den rechter verlangden de twee vrouwen, dat ook de minister opge roepen zou worden. Toen de rechter dat onnoodig vond, begonnen zij te gillen. De straf werd 20 shilling boete of 14 dagen. Toen het vonnis was uitgesproken, gingen zij weer aan het gillen en wilden niet weg. Schoppende, slaande en krijtende werden zij weg gebracht. Een van de twee vrouwen moest door zes man worden bedwon gen. Het gerucht van de worsteling drong nog in de rechtzaal door, toen de deur al achter hen was gesloten. Do roode musketier in Duitschland. Iu een trein zaten een aantal soldaten, van het 64e regiment in fanterie, en bij hen voegde zich een heer, die met een der soldaten een gesprek aanknoopte. Een paar dagen daarna schreef die heer een brief aan den regimentscommandant, waar in hij mededeelde: met een soldaat van zyn regiment kennis gemaakt te hebben, die niet alleen roode haren en roöde zomersproeten bezit, doch die ook roode meeningen heeft. Onder meer zou de „roode musketier" hebben gezegd dat de recruten dom zijn als zij bij den troep komen, doch dat zij voor 90% sociaal-democraat zyn als zij het regiment verlaten. En als er ooit oorlog komt, had de roode musketier verklaard, zullen wij „tegen den binnenlandschen vijand oprukken en alles kort en klein slaan". En zoo voort. De kolonel wist, na de ontvangst van dien brief niets beters te doen, dan alle roodharige soldaten van het regiment te ondervragen. Vier-en- zestig roode soldaten moesten ver klaringen afleggen, en een ervan werd door den denunceerenden burger aangewezen als de man, die het ge sprek met hem had gevoerd. En hoewel de andere musketiers van het ,64e verklaren, van dat ge sprek niets te hebben gehoord en de roode musketier zelf verklaart, geen woord van het in den brief medegedeelde te hebben gezegd, werd de musketier Fischer, omdat hij de eer van het 64e had aangerand en openlijk sociaal-democratische denk beelden had uitgesproken, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. niet op te geven, de oudste timmer man niet, "de schilder niet, de anderen ook niet. Maar 's morgens was er toevallig gesproken over spiritisme. Zou het soms ook Men stond elkaar een oogenblik vragend aan te gapen. Toen nam de eerste timmerman een kloek besluit en hij vroeg met vaste en luide stem of er ook een medium aanwezig was. Een tik zou ja, twee tikken zou neen beteekenen. Op die vraag volgde onmiddellijk een geweldige tik. Of er nog een medium was? Weer een versche dreunende tik. Of de eerste timmer man en metselaar het waren? Een donderende tik. Allen stonden er paf van. Doch men werd hoogst nieuwsgierig en wilde er nu wat meer van weten. De timmerman, die de vraag gesteld had, zou onverschrokken verder gaan en noodigde den geest uit thans te tikken volgens de letters van het alfabet. Het leek een mirakel, doch het klopte juist. De schilder zag blee- ker dan stopverf en de timmerman schraapte zenuwachtig z'n keel. Maar hij vatte opnieuw moed. Of er onder het personeel iemand was, die spoe dig zou sterven Een sombere, zware tik. Wie de baas? Weer een doffe tik. De baas meende, toen dit noodlottige antwoord was gegeven dat men er maar mee moest ophou den. Doch de meesterheid toonde groote belangstelling in de merk waardige en droeve geschiedenis en het medium vroeg dringend door. Wanneer zou de baas sterven Het bleek dat deze persoon nog slechts drie jaar te leven had. Allen schrok ken en op het voorhoofd van het slachtoffer parelden dikke zweetdrop pels. Men troostte den ongelukkige en ried hem aan toch geen geloof aan deze onheilspellende mededee ling te hechten. Een bejaarde schil der kwam er ernstig aan te pas. Of de baas niet te redden was? Twee harde tikken. Men was verslagen. Of er een schilder aanwezig was? Een tik. Of die bekwaam was? Twee tikken. Of die een borrel dronk? Een tik tik. Of die een goed leven thuis had? Twee tikken. Of zijn vrouw baas was? Een tik. Of hij van haar wel eens op z'n nek kreeg Een zware tik. De schilder was erg boos en verklaarde dat er geen steek geloof aan gehecht kon worden. Maar nu liet de metselaar infor- meeren of hy dit jaar nog zonder werk zou komen? Twee tikken. Of er nog méér work aan 't Nieuwediep kon verwacht worden? Een tik. De baas scheen intusschen iets gekal meerd en wenschte te weten of hij een kwaal had? Twee zware tikken. Of hij dan door een ongeluk moest omkomen? Een galmende tik. De baas had er genoeg van en ging maar naar de werkplaats. Doch de anderen stelden nog tal van vragen, die op zonderlinge wijze werden be antwoord, totdat het getik plotseling ophield en men veronderstelde dat de geest voor goed verdwenen was. Men begreep er evenwel niets van en sprak nog lang over het reus achtige wonder. Dat er een opperman afwezig was, had men eerst niet gemerkt, later toegeschreven aan het feit., dat hij naar du loods was gegaan om kalk te maken. En dat hij in overleg met den timmerman, die als medium fungeerde - zich had laten opsluiten in een ingetimmerde ruimte van 70 c.M. tusschen de trap en de kast en dat hij een hamer meegenomen had, wist men ook niet. Vermoedelijk is de „Heldersche Courant" het medium dat den betrokken personen de waarheid van dit spiritisme overbrengt. Schaakrubriek. Probleem No. 67, van FRANK HEALEY. Wit begint en geeft iu twee zetten mat Zwart, abcdefgh Spiritisme. Het is gisterenmiddag gebeurd by een perceel in aanbouw hier ter stede. Men hoorde io een der nieuwe kamers voortdurend een onverklaar baar geklop. De baas wist de oorzaak a b c d e f g 1 Wit. Stand der Stukken. Wit: Kgl, Db2, Tc6, Pa7 en d4, Lg5 en h7, pionnon a8, c4 en d2. Zwart: Ke5, Pe8, Ld6 en pion d7. Oplosaingen worden ingewacht onder motto „Schaak" tot uiterlijk Dinsdag 28 Juli a.s. aan het bureau dezer courant. Oplossing probleem No. 66 van J. SLATER. 1. Lal b2 KeS—d2 2. Lb2 d4 Overschillig 3. Tg2 gl 1. Lal -b2 Ke3-e4 2. Ta2a41 Ke4-e8 3. Lb2—cl 1. Lal-b2 e5—e4 2. Lb2-g7 Ke3-f4 3. Lg7 hb mat Goede oplossingen ontvangen van: J. Verheus, dr. J. Chr. Reeders, Baert, J. Sikkink, R. Roelofs, M. Muije, M. Smit, H. Willemse, H. de Vries, IJ. Reidsma, N. Muts, H. Zegel en J. Mienis, allen te Helder en B. B. Nanning te 's-Gravenhage. Zooals reeds onder de nieuwsbe richten werd vermeld, viel na loting de prijs ten deel aan den Heer J. Verheus. Plaatselijk kampioenschap. De achtste partij werd, reeds spoedig nadeher vatting als remiso afgebroken. Daar remise partijen niet meetellen blijft de stand dus K. Geus, 4 punten, dr. J. Chr. Reeders, 8 punten. Door afwezigheid is de match voor eenigen tijd gestaakt. Internationale Schaakwedstrijd. Maandag 20 Juli a.s. begint te Mannheim het internationale schaak- tornooi, van den Duitschen Schaak bond, in samenwerking met de Mann- heimer Schaakclub, welke alsdan haar 50-jarig jubiléum viert. In het Hoofdtornooi B. wordt deel genomen door den heer K. Geus, van hier. Wij wenschen den heer Geus veel succes toe. SPORT. Voetbal. H.F.C. III—H.B.S. III 4-0. H.F.C. II Held. Comb. 2-2. H.F.C. I-H.B.S.I 2-8. De eerste nederlaag. We moeten ver terug gaan in de Heldersche voetbalhistorie voor we eenzelfde feit wedervinden. In den laatsten tijd was het H.B.S., die steeds struikelde in de plaatselijke ontmoeting. Vier keer is haar dat overkomen, doch de vijfde maal heeft H.F.C. het loodje moeten leggen nu waren de rollen omgekeerd. Op 2 overwinningen van 8-2 bracht verloopen Zondag een nederlaag van 2-3 en, we kunnen gerust zeggen, dat de overwinning van H.B.S. ver diend is. „Met een sterk elftal zou zij met de aloude traditie kunnen breken", en met recht. Het elftal van H.B.S. is nog nimmer zoo sterk geweest; zij trof het bijzonder met haar spelers on, wanneer ze het elf tal zoo kon houden, dan mag H.B.S. van geluk spreken. H.F.C. daaren tegen was zonder Kikkert. We ge- looven wel, dat de elftalcommissie haar fout ingezien heeft, ofschoon Goes al zijn best deed. Bovendien trof het al erg ongelukkig, dat de spelers, die anders de sterren zijn, nu totaal uit vorm waren. Pelser deed geeD oogenblik denken aan den Pelser van voorheen, terwijl we van Kiljan hetzolfde kunnen zeggen. Hy dorst gewoon niet door te tasten, omdater een luitenant voor hem stond. Op het voetbalveld bestaat geen verschil van rang en stand; daar zijn spelers, spelers en geen offi cieren .sergeants,studeerenden of werk lui. Maar hut z(j, hoe het zij, de medaille is ten volle .verdiend. Laten we maar eens zien, hoe de stryd verliep. De zoo langzamerhand ingeburgerde heer Heijnert was scheidsrechter, en hij heeft zich weer naar behooren van dio taak gekweten. Omstreeks half vier blies hij de volgende elftallen in het veld, dat door een dichte r|j menschen omzoomd was. n.F.C. I Klemorw.l Van Arnhem. Meerburg. Bak. Pelser. Goes. IleUUng. Taylor. Kiljan. Groote. Dorlijn. KorlT. Kramer. Meerens. Ten Harken. Hoogerduin II. Luyckx. Boers. Vob. Schouten. P.Luyofcx. II.B.S. I Hoek. Nauwelijks is het sein gegeven, of Meerens trapt af en daar begint je het lieve leventje weer. Ook de spelers zijn niet vrij van zenuwen, vooral in het begin, 't Is een waanzinnig heen en weergeren van doel tot doel. Zie, daar vliegt Meerens direct op doel af, Van Arnhem maait echter den bal nog vlugger weg, dan hij gekomen is. Nu Kiljan. Hetzelfde spelletje, want P. Luyckx zet zijn schoen achter het leer. Eindelijk is de storm wat bedaarder komt wat teekening in het spel. Er zit wat meer regel in de aanvallen. Hoogerduin is de eerste, die weet te ontsnappen, hij gooit voor, maar Riemertsredt; dan valt het eerste schot van Kramer, dat echter ver naast gaat. Taylor vestigt nu aller oogen op zich. R. Luyckx begaat echter freecick bij zijn onderbreken. Dorlyn krijgt daarop den bal, dien hij goed voorgooic, maar niemand is aanwezig en Schouten kan den bal vry wegwerken. Bak begaat nu oon hands. Boers komt dan op het H.F.C.-doel af, doch Van Arnhem trapt hem het leer voor de voeten weg, dat bij Heijting belandt. Deze onderneemt een fraaien ren, maar zijn voorzet belandt even achter de lat op het net. Een snel opbrengen van H.B.S.' r.-vleugel doet dan de harten snolier kloppen, vooral als Hoogerduin een goed schot inzendt, dat Pelser net weet onschadelijk te maken. Kramer schiet daarop eenige malen naast, maar ook Hoek is niet rustig, vooral als daar zoo'n schuiver van Groote net over de lat zeilt. Daar gaat Kramer er weer van door. Meer burg haakt hem echter. De vrije schop plaatst Hoogerduin goed op doel, doch Riemerts is op zijn post en trapt den bal weg, waar hij bij Schouten belandt, die van verre een mooi schot lost. Riemerts is echter uitstekend in vorm en schijnt niet te paBseeren. Maar oh wee! Daar de middenlinie te veel doorlaat en de achterspelers niet doortastend genoeg trappen daar is het voor een keeper niet erg gedaan. Want zie! Boers werkt zich door de middenlinie heen hij plaatst naar Korff, een snelle ren en een flinke voorzet Meerens is er bij en H.B.S. leidt (0—1) H.F.C. laat zich dan geweldig insluiten en er valt schot op schot. In zoo'n geval is de kleine links binnen altijd gevaarlijk, temeer daar men hem te vrij laat. Daar profiteert hij dankbaar van en met een prachtschot in het hoekje weet hij den stand op 0—2 te brengen. H.B.S. is in de meerder heid. Wel moet Vos een hoekschop forceeren, die P. Luyckx nog op het laatste oogenblik weet weg te werken, maar voor het H.F.C.-doel gaat het warmer toe. Kort voor rust mist Hoo gerduin een mooie kans en hetzelfde overkomt Groote als Heijting voorzet. Hij staat vlak voor doel, men rekent op een punt maar nog schiet hij in het zijnet. Dan is het half-time. H.FC. pakt weldra beter aan. Het spel gaat meer gelijk op. Kramer bemachtigt den bal en gaat op het doel af. Meer burg onderbreekt zijn aanval, waarna even gestopt wordt voor Kramer. Kiljan krijgt nu den bal, maar als P. Luyckx hem dien wil ontfutselen, begaat hij hands. De vrije schop wordt door Kiljan netjes in het eerste tegenpunt van H.F.C. omgezet (1 2). H.B.S. houdt er het vuur in, dat bij H.F.C. ontbreekt; vooral Meerens rent onophoudelijk op Riemerts af. Pelser laat hem veel te vrij. Arnhem en Meerburg weten steeds te redden, maar als Meerens een hoog schot in zendt, strijkt dit net onder de lat door en het is 1-8. Dat prikkelt H.F.C. Dorlyn weet een bal vlak langs het doel te jagen, niemand is weer present. Ook Heijting onder neemt dikwijls een ren, ofschoon Schouten uitstekend verdedigd. Groote scheert er weer een over de lat. Een ander, goed op het doelgericht, weet Hoek te redden. Op het H.B.S.- doel moet zelfs een corner genomen worden. Goes plaatst dezen goed voor en Heijting weet er nog net zijn kop onder te zetten, om zoo doende het 2e punt te maken (2 3). Daarna komt er geen verandering meer in den stand Het blijkt duide lijk, dat H:B.S. de overhand heeft en steeds vurig speelt. De medaille van de voetbalclub P.P. komt haar dan ook-eerlijk toe. Haar spelers waren goed, vooral Schouten, Vos en Meerens. Bij H.F.0. willen we bovenal den doelman Riemerts noe men en daarnaast Bak. Ook de backs vielen mee. Goes gaf wat hij kon. In de voorhoede waren Heyting en Taylor de lui die het meeste werkten. C. v. S. DochterVader, is die piano nu ;elemaal voor mij, kan ik er mee doen wat ik wil VaderJa kind. D. Als ik trouw, mag ik haar dun meenemen V. Warempel, kind. Maar bederf je kansen niet door dat bekend te maken. Uit een brief „WelEdelen Heer Hierbij heb ik de eer UEd. te berichten dat ik met een Juli 1914 wensch te eindigen met mijn abonnement reden de cou rant bij ons te laat word bezorgd 's nachts tusschen 10 en 11 u\ji (sic) wij oude menBchen (85 j> zijn dus daar niet zoo laat naar bed wenschen te gaan Ingezonden Wlededoeling. Wanneer de lever is aangetast, produceert zij niet voldoende gal om het voedsel te mengen en te doen verteren, waardoor het bloed arm wordt, en zyn kleur, kracht en voor naamste voedingsmiddelen voor het lichaam verliest. Daardoor treden ver zwakkingen en bloedarmoede op en hun treurige nasleep van kwalen als hoofdpijn, duizeligheid, maagkrampen, brakingen enz. De verschijnselen loo- pen zeer uit elkaar en meestentijds verwaarloost men de oorzaak, name lijk de slechte werking der spijsver teringsorganen. Ondanks het gebruik van staal en versterkende middelen gaat men steeds achteruit en het is dan van zeer veel belang zorg te dragen voor een goede Bpijsvertoriug door het gebruik van Foster's Maag- pillen. Zij werken op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verwerkei» zoodoende het gebruikte voedsel. Zij voeren de belemmerende stoffen uit de ingewanden af, de spijsvertering wordt normaal, de eetlust komt terug, het bloed wordt rijlt en krachtig en uw geheele gestel wordt versterkt. De bloedarmoede verdwijnt on uw gezondhoid neemt met den dag toe. Foster's Maagpillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij de Firma De Bie-Biersteker, Keizerstraat 93, ïi f 0.65 per flacon of f8.60 per zes flacons. Elscht de echte en weigert elke flacon, die niet voorzien is van nevenstaand han delsmerk. (44)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1