Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaalweg UZ Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgractit. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 2e Juli. Openlucht-meeting voor Staatój^usloeu Amsterdamsche Beurs. 8°/u Heil. W. Schuld 'AX% idem 5% Tabak Bulgarije i% Goud Hongarije Goud Hong: 4 Oostenrijk 6°/0 Rusland 6e 4% Pund Brazilië BK0/,, Amsterdam 1% idem (Jert. Ned. Handel MU- i. Hide Leather n Steels CUlt. Mij. Vorstenlanden Ketahoen Redjang Lebong Flttsburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber Mll. Dell Batavia Rubber Ned. Amer. Stoomvaart Neder). Scheepvaart Unie 414% Marinebond Pref. Marine Dell Batavia Tabak Dell Maatschappij MedanTabak Maatschappij West Java Thee Holl. IJr. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4% Staatsspoor 4«/0 Wladikawkaj 1B86 Common Topeka Missouris u nion racriic 9% lot Amsterdam -i4% lot Antwerpen H, l"/io ue»',» 70 IS--'/: 14»/» 4»/i» MARINE EN LEGER. iderzeeboot K 1 is 16 dezer te enst gesteld, onder bevel van der le kl. Jhr. G. L. Scliorur, e. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie T(jdst.der laat. busL a/hPostk. zeepost via Amsterdam jsl via Rotterdam muil via Genua Holl. mail via Marseille Pran. mail via Marseille (v. Atjeli, Sumatra's Westkust en Benkoe- len, alleen op verlan gen der ufzenders). Dullsclie in. via Napels Naar Palembang, Riouw, Bauka, Billiton en Borueo: Bug. mail via Brindisl Holl. mail via Genua Holl. mail via Marseille (alleen op verl. d. afz.) •Fiuii. uiall vla Marseille Duitsche m. vla Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Bug. inMii via BrmdiBi Holl. mail vla Genua Holl. mail vla MarseiUe (alleen op verL d. alk.) Fran. mail via Marseille (voor Atjeh alleen op verlangen d. afzend.) Duitsche m. via Napels Naar Guyana (Suriname) Bil besch. v. d. Min. v. Marine kapl.-hill. t. z. G. van Hulslijn e kl. Kon. Mar.-res. G. W. Hasselo, 25 dezor a. b. Hr. Ma. liavlklults. t. z. der 2e kl. E. A. Vroede en L. A. van Boven 1 Aug. bil den onderzee- dleuHt; A. de Bruyne 1 Aug. in do directie Willemsoord: A. L. E. Ramhonnet 1 Aug. u. u. Wachtschip te Willemsoord; J.C. II. II. Muckuy 4 Aug, b|j de marine-kazerne te AniBterdam lult. t. z. der Kon. Mar.-res. J. teil Klooster 5 Aug a. b. Van Speyk; luit. I. z, le kl. C. J. J. Beynen 4 Aug. eervol ontheven van het bevel over Bulgia en gesteld ter besch., de uit O. I. teruggekeerde kapt.-luit. t. z. A J. BredaKley- nenberg gesteld ter besch. De Se luitenant. F. E. de Njja Bik, van het 3e bat.., 21e regt. infanterie te den Helder, wordt overgeplaatst bü het 7e regt. te Amsterdam. De korporaal-tamboer C. Ph. Clirist, van het. 2e bat, fle regt. inf. blijft te den nelder, is 19 dezer aangesteld tot sergeant-tamboer b|J het Haven te Nleuwediep. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Oranje, ultr., vertr. 18 dezer van Colombo. Boeton, ultr., is 19 dezer Perlm gepass. Karimoen, t liuisr., arriv. 19 dezer te Suez. Kon. Emma, ultr., arriv. 19dezer te Southa iiipton. Radja, ultr., arriv. 19 dezer te Sa bang. Roepat, thuisr., is 19 dezer Carvoeiro gepass. Sumatra, uitr., is 19 dezer Bougaroni gepass. Kon. der Nederl., thuisr., arriv. 20 dezer te Geuua. Rotterdamsche Lloyd. Madioen, thuisr., vertr. 17 dezer van Colombo. Rlndjanl, arriv. 18 dezer van Java te R'dam. Besoeki vertr. 17 dezer van Batavia naar R'dam Kawl arriv. 18 dezer van R'dam te Batavia. Kediri, ultr., pass. 17 dezer Kaap Blanc. Medan vertr. 18 dezer van R'dam naar Batavia, Djocja. thuisr., vertr. 19 dezer van PortSaid. Bengalen, uitr., pass. 18 dezer Gibraltar, lnsullnde. uitr., vertr. 19 dezer van Gibraltar. Merauke, thuisr., dbsb. 20 dezer Eaatbourno. Oplilr, thuisr., vertr. 13 dezer van Padang. Palembang, thuisr.,arriv. 18 dezer te Marselllii. Wllis, uitr., vertr. 18 dezer van Perlm. Kon. Holl. Lloyd. HoUundia, uitr., vertr. 19 dezer van Leucooa. Tubanüa, thuisr., vertr. 18 dezer van Montevldoo. Zeelandia, ultr., arriv. 20 dezer te Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Prins der Nederl., uitr., pass. 19 dezer Ouessnnt. Java Bengalen Lijn. Java vertr. 19 de n Calcutta naar Java. vla Queenstowu mail via Southampton (alleen op verl. d. a12.) mail via st. Nazaire Naar Gura^ao, Bonaire eu Aruba: zeepost via Amsterdam maü via Southampton of queenstowu mail vla Hamburg (alleen op verl. d. afz.) elkeu Diusd. en VrUdag 1 Aug. VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep, 18 Juli. Aangebracht door 75 korders tezamen 2 tot 10 stuks groote tong f090 per stuk, 10 tot 80 stuks mlddeltong f0.4O a f(X60 per stuk, 10 tot CO stuks kleine tong fO.16 a 10.35, S tarbotten f4J» a 16.00 por stuk, 1 tot 2 manden stortBchoI f -5DO a f 7.00 per mand, 1 tot 2 manden kleine schol f 1.35 a fz50 per mand, 1 tot 2 manden schar PASO u f:1,00 per mand, 30 roggen fOAO per stuk. 20 Juli. Niets binnen. 21 Juli. Van 20 korders tezamen 30 stuks groote tong f0.90 perstuk, lOOstuks mlddellong fO.45 per stuk, 400 stuks kleine tong fO-15 stuk, 14 manden kleine schol f250 a fS.00 per mand, 6 manden schar f 350 per mand, 300 s pieterman f 2JX) per 100 stuks. s f 0,47 p - magere ld. f - Purmerend, 21 Juli. 28 stapels Pabrtekskaaa per 60 K.G. f 148 Boerenkaas 50 f 34.- 3 Commissie 50 f 30.- 2 Middelbare 60 f 31- 157S K.G. Boter per K.G. f l^if L85 888 Runderen: 3(3 vette per K.G. t 0.72 f 0» 825 melke en gelde f «l- f 8*X- 68 Slieren f 000.- f 000.- 42 Paarden f 000.- r 000.- 146 vette Kalveren per K.tl. f 086 f 1X5 406 nuchtere ld. per stuk f 16. f 30.- 541 vette Varkens per K.fi. f 0.42 r 0.46 24 magere ld. per stuk r 18.- f 17.- 374 Biggen per stuk f 6.- f 9.- 1388 Schapen f 26. f 82.- - Overhouders r 0Q.- f 00.- 468 Lammeren f 18.- f 20.- - Ganzen f 0,-,f 0.- - Kalkoenen f 0.- f 0.- - Zwanen 1' D.— f 0l75 Kipeieren per 100 stuks f 450 f 5.- - Eendeieren „100 r 4 - f 0.- - Kievitseieren per stuk f <i- f (L- - mand Appelen f 0.— f 0.— - mand Peren Naai St. Martin, St. Euatatius en aba zeepost (alleen op verl. d. a mail v Naai Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrydag, 3.40 's namiddags. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 18 Juli 1914. Aangevoerd 30 paarden f110 a 200, 20 koelen en ossen f180 a f325, 32 nuchl. kalveren 110,- a f23,—, 40 magere schapen f21.— a f28,-, 03 lammeren f 12 a f 20, 25 magere varkens UB,- a f24,-, 286 biggen f6,00a f 10,50,0 bokken en geiten f0,- a f0.-, 0 kleine bokjes fOXO a f0.00, boter per half K.G. hoogste prijs f0,72», middelprijs f 0.65, laagste prus f0,60, aangevoerd 5964 kop, kipeleren f4,60 a f640 per 10a Hoorn, 18 Juli 1914. Tarwe f6.50 a f9,-, gerst f5,76 a f0,G0, haver f4,00 a f 4,60, groene erwten f 10,00a 14,-, v«le dito f20.- a f22,—.bruineboonenfaf-,-, karweizaad f 15,— a f 15,50, mosterdzaad f24,00 a f24.60, 6 koeien f150 af290, 10 schapen f34,00 u f28,—, 0 lammeren f—a r-,—0 kalve ren róo,- a roo,-, 0 varkens f-,- a f-,-, 180 biggen f6,— a f12,-, 8 paarden f260. - a 1400.-, kipeieren f4,60 a t'4.76, 2710 kop boter 62» a 67» et. per kop. Amsterdam, 20 Juli 1914. Ter markt waren heden aangevoerd264 vette koeien, le kw. 81 a 86 ct„ 2o kw. 76a79ct. Se kw. 67 a 78 ct.120 melk- en kalikoeten f280 a f880, Alkmaar, 20 Juli 1914. Aangevoerd 12 koelen en OBBen f980. - a f305, 76 vette kalveren f46,- a f 125,-, per K.G. f 0,86 a fl,-, 34 aucht. idem f8,- a f26,-, 333 vette geldekoeleu i^iudul jirijsh. e kalveren matig nuchtere ld. stug vetl i Burgerlijke Stand van Helder, van 18 tot en met 20 Juli, BEVALLEN: A. v. d. Voorde-v. Waardon berg.d.; R. v.Wijnsberge—IJstra,z,T.Scbutte- maker-Billeveld, d.; M. C. Snel Brunlug, Z, A. de Gouijer-Verweü, d. OVERLEDEN,G.Roodt-Smlt,68.j,;D.Koster, PLAATSELIJK NIEUWS. - Blijkens bij het Dep. van Marine ontv. bericht zijn Hr. Ms. toipedobooten „G 6", „Pangrango", „G 13" „G 14", „G 2" en „Tangka" 17 dezer te Edinburgh aangekomen. - Hr. Ms. „Zeeland" is 20 dezer te Stockholm aangekomen eu zal morgen weder vandaar vertrekken. - De instructieschepen „Ever"en „Das", in dienst voor de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine, worden 25 Juli te Willemsoord buiten dienst gesteld. - Bij Kon. besluit van 17 dezer is benoemd tot kantonrechterplaats- vervanger in het katon Helder, met ingang van 1 Augustus rar. W. de Sitter, president van den krijgsraad voor de zeemacht, in den Helder. - Benoemd op 16 Juli als brieven besteller te Wormerveer, J. C.Tompot Jz., voorheen jongeling-telegrambe steller aan het Telegraafkantoor alhier. - De heer T. H. J. Kramer, rijks klerk alhier, slaagde voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie. - Bij het gisteren te 's-Graven- hage gehouden examen slaagde voor stuurman groote sleepvaart de heer J. v. Dorp, leerling der Zeevaartschool alhier. - Na met gunstigen uitslag afge legd examen werd het „Mercurius"* diploma boekhouden der Ped. v. H. en K. bed. uitgereikt aan den heer J. de Waard, leerling van den heer A. M. Kloos alhier, en aan den heer W. Touw, leerling van den heer A. C. van der Meij, alhier. - In de gisterenavond door de S.H.B.S. gehouden hoofdvergade ring werd de volgende motie aauge- nomen De sportvereeniging „H.B.S." by- een in haar vergadering van 20 Juli 1914, van oordeel zijnde, dat het spelen van voetbalwedstrijden gedu rende de maanden Juli eu Augustus nadeelig is voor hare leden en voor de sport in het algemeen, draagt het bestuur der vereeniging op, maat regelen te nemen om in den vervolge overdrijving te voorkomen en deze motie te doen publiceeren. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, vergadert a.s. Don derdag 23 Juli 1914, des avonds ton 8 uur in het Raadhuis. Stukken, die vergadering betreffen de, gelieve men vooraf in te zenden of aan den Voorzitter, den heer M. A. Kolster, Hoofdgracht 40, öf aan den secretaris, den heer A. Kwant Jr., Vlamingstraat 9, Of aan een der leden. Arma klalna. Hoe gevaarlijk het is kinderen voor op de fiets mee te voeren, zagen we gisterenmorgen in de Weezen straat. Een wielrijder, die uit de Keizerstraat kwam, met een klein meisje voor zich, reed met flinke vaart, tegen een vrachtwagen en werd zoodoende omver geslingerd. De eerste bezeerde zich weinig, maai bet meisje bloedde ernstig uit neus eu mond, was een heel poosje door den schrik van streek en moest met water eu eau de cologne weer tot zichzelf komen. 0e warmte. Gisterenmorgen zakte een bejaarde dame aan den Kanaalweg bewuste loos op straat neer. Door voorbijgan gers opgenomen en bij een bewoner binnen gedragen, bleek dat z(j door de drukkende zomertemperatuur on wel was geworden. Na eenige oogen- blikken hier vertoefd te hebben, werd zij per rijtuig naar haar woning gebracht. Qakoipt. Gisteren werd door de politie aan het hoofdbureau gebracht, om ver volgens naar Alkmaar te worden getransporteerd, een zigeunersvrouw, die bij den landbouwer Glas aan de Kolksluis elf kippen had gestolen. Zes ervan waren nog in leven, de rest had men al den nek omgedraaid. Witte Bioscoop. ...La Glu, Geschiedenis eener ver- wordurie deerne". Als dat niet ebn pakkende titel is, dan weten wij het niot meer. Natuurlijk weet niemand wat „la glu" precies beteekent, maar dat komt er niet op aaD„verwordenc deerne" spreekt des te meer. La Glu is een typisch-Parysche benaming en afgeleid van glutineux of gluant: kleverig. Het wordt hier toegepast op een demi-mondaine, die door haar sterke suggestie de mannen steeds weer tot zich weet te trekken. Hoewel door de gansche stad strooi biljetten waren verspreid, waarop de korte inhoud van dit Fransche drama vermeld stond, en hoewel dus ieder weten kon, dat de geschiedenis eener „verwordene deerne" niet voor kin deren geschikt was, bestond toch het Zondagmiddag-publiek voor een zeer groot deel uit jeugdige kinderen. Wij constateeren dit met pijnlijke ver bazing. Hoe ontzettend groot moet het aantal onverschillige ouders zijn, die, uit gemakzucht vermoedelijk wel het meest, zich niet bekommeren om de zedelijke en geestelijke ontwikke ling van hun kroost, die, evenals de katten, ze ter wereld brengen en als ze loopen kunnen er niet meer naar omzien' En hoe zeer noodig wordt het, dat de gemeente hier ingrijpt! Het. is heel mooi, de individueelc vrijheid te handhaven, ook ten op zichte van opvoeding, maar men ziet weer eens, hoe die vrijheid misbruikt wordt. Het bovenstaande moest ons even van 't hart. Wat overigens het ver filmde verhaal betreft, dit is ver- raoedeHjk als zielkundige roman interessanter dan als film. Het bevat echter tal van fraaie en pakkende tooneelen en geeft boeiende tooneel- kunst te zien. De hoofdrol vervult de bekende madlle. Mistinguett, en zij vertolkt die met veel levendig heid, waardig ter zijde gestaan door eenige confrères. Een paar kleinere nummers vullen het programma aanhieronder prach tig gekleurde van een Fransch kasteel en omstreken uit Normandiewij zagen nog zelden zulke inooie, ge kleurde beelden. Max Linder speelde een geestige liefdesgeschiedenis; hoe een Fransche jongeman en een En gelsche miss, die wederzijds niets dan de eigen taal spreken, zich toch weten te redden, 't Stukje is genoeg lijk en waarlijk geestig. Toelagen bij de landmacht. Bij K. B. is bepaald, dat door korporaals-tamboer of -hoornblazer van de staven der bataljons infanterie, aan wie de bij het K. B. van 20 Juni 1911, no. 50 bedoelde bijslag ten bedrage van f0.55 per dag is toege kend (de z.g. „bijslag voor voormalige waschbazen"",, nk bevordering tot den onderoffleiersrang, die bijslag genoten zal worden zoolang, en tot zoodanig bedrag, als noodig is om te voor komen, dat de belanghebbenden, als gevolg van die bevordering, in in komsten zouden achteruitgaan. Bovenbedoeld besluit wordt geacht te zijn in werking getreden met ingang van 1 April 1913. Schietwedstrijd. Bij den, van 1 tot en met 9 Aug. a.s., te houden XXen grooten natio- nalen schietwedstrijd door de Kon. vereeniging van Nederlandschescherp- schutters op het landgoed Ocken- burgh bij Loosduinen, zal de Xe infanterie-brigade worden vertegen woordigd door een detachement, samengesteld uit het 10e en 21e regt. infanterie, onder bevel van den eerste- luit.-adj. F. H. Ebbink, van het 3e bat., 21e regt. infanterie te den Helder. De voorbereidende oefeningen wor den tc den Helder gehouden, waartoe het detachement van het 10e regt. infanterie uit Haarlem thans reeds gedetacheerd is bij het 21e regt. infanterie alhier. Prins Hendrik te Stockholm. Reuter seint uit Stockholm d.d. 20 Juli Prins Hendrik kwam, aan boord van de kruiser „Zeeland", tegen drie uur op de reede aan. De officieren, die den Prins hier tijdens zijn ver blijf zijn toegevoegd, en de Neder- landsche gezant begaven zich aan stonds aan boord van de „Zeeland", eenige oogenblikken daarna gevolgd door Prins Wilhelm, die namens zijn vader Prins Hendrik kwam begroeten en afhalen voor een bezoek aan het Koninklyk slot. Hedenavond bieden de Koning en de Koningin den Prins een intiem diner aan in het paleis. Het vertrek van Prins Hendrik is vastgesteld op Dinsdagavond, BINNENLAND. - De bekende goochelaar Tobias Hamberg is gisteren te Amsterdam overleden, in den ouderdom van 71 jaar. Kinderen en de bioscoop. Verschenen is het rapport over de enquête van het bioscoopbezoek der Haarlemsche kinderen, gehouden door een commissie uit alle onderwijzers- vereenigingen te Haarlem. De commissie is van oordeel, dat het onderzoek voldoende stof geeft, voor de overheid om in te grijpen, In een ontwerp verordening, door de commissie opgemaakt, wordt ver boden, kinderen beneden 16 jaar tot bioscoopvoorstellingen toe te laten. Een uitzondering maken voorstellin gen, die kennelijk bedoeld zijn voor kinderen en waarvan hetgeen ver toond wordt, goedgekeurd is namens B. en W. Een honderdjarige. Zondag was het 100 jaren geleden, dat mevrouw de wed. A.C. Andreoli geb. Van Esveld, Prins Hendrikstraat 95 te 's-Gravenhage, het levenslicht aanschouwde. Opgewekt als ze nog steeds aan 't huiselijk leven deel neemt, was ze reeds vroeg bij de hand en gaf ze te kennen haar lOOen verjaardag ook kerkelijk te willen vieren en op den bepaalden tijd ging ze met hare dochter, mevrouw de wed. Jansen, naai de Groote Kerk, waar ds. Karres, die van hare aan wezighcid op de hoogte was, haar in zijn preek en gebed herdacht. Bij het verlaten van de kerk had de jubilaiesse honderden de hand te drukken. In deu loop van den dag stroomde het schriftelijke gclukwen- schen ten huize van de 100-jarigo en kwamen tal van belangstellenden hun opwachting maken. De burge meester, jhr. rar. dr. Van Karnebeek, zond een telegrafischen gelukwensch. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze 100-jarige nog zon der bril leest en nog verschillende handwerken verricht. Overigens is ze lichamelijk en geestelijk nog beter dan tnenige 60-jarige en stelt ze nog in alles belang en toen ze Zondag avond zich later dan gewoonlijk ter ruste begaf, beweerde ze niets ver moeid te zijn na den zoo eraotievol- len dag. Mevrouw Andreoli heeft nog in leven 3 kinderen en 11 kleinkin deren. De famillie bestaat thans uit vijf geslachten. Hoewel aangetrouwd, bezit deze familie bovendien nog een 103- en een 102-jarige. Moois daad. Een 85 jarige spoorwegambtenaar te Gennep, machtigde een behoefti- geu ouden man, die zelf steeds een klein timmermansbaasje geweest zijnde, niet in de termen valL voor ouderdomsrente, het hem toekomen de ouderdomspensioen te innen en ten eigen bate aan te wenden. Drie jongens verdronken. De negenjarige B. J. Slettenhaar uit Notter, de veertienjarige G. J. Tempert en de negenjarigen Jan Hendrik Tempert, beiden uit Hellen- doorn, wilden Zondagavond in een veenkuil in het Notterveen oen bad nemen. Zij verdwenen onmiddellijk in de diepte en werden eenige oogen blikken later levenloos opgehaald, Een wielrijder zag nog een hand van een der kleinen uit het water steken. Zijn pogingen om het kind te redden, mochten niet baten. De staking van het Haagsche Tramwegpersoneel. Overeenkomstig het voornemon werd Zondag alleen lijn 8 (Plein Kurhaus) in dienst gesteld; behalve dan de stoomtram Don Haag-Delft, die nog steeds geregeld blijft loopen van 's morgens circa half lü af. Wegens den Zondag bewogen zich op het Plein, dat, ook al is er in 't geheel niets bijzonders te zien, de verzamelplaats blijft van nieuwsgieri gen, meer menschen dan in de laat ste dagen. Maar de politie en de maréchausée bleven zorgeD voor de geregelde circulatie, en van tijd tot tijd werden de vele zitbanken, die zich in deze dagen in de bijzondere belangstelling mogen verheugen, en de bank, die het tramhuisje aan vier z(jden omgeeft, ontruimd. De ochtend bleef volkomen rustig, al was 't merkbaar onder het publiek dat men op iets wachtte dat maar niet kwam, welke houding, naar thans wel kan worden ontsluierd, blijkbaar verband hield met een reeds sedert-eenige dagen verspreid en maar niet verstommen willend gerucht, dat Zondag uit andere steden havenar beiders de staking eens op hun manier een handje zouden komen helpen. Van een noodig geworden kracht dadig optreden van het bevoegde ge zag is niets gebleken. Naar van de zijde der H. T. Zondag werd vernomen, is de toestand zóó, dat' er voldoende personeel, waar op te rekenen valt, aanwezig is om veertien wagens te kunnen bezetten. Ook werd verzekerd dat menschen van het ontslagen personeel in dienst terugkomen. Maar daarbij werd tege- Hjk erkend, dat zulks slechts druppels gewijze geschiedt. De maatschappij heeft ook reeds eenig personeel aan genomen, echter evenzeer in geringe mate. Gistermorgen hebben de president commissaris en de directeur van de Haagsche Tramwegmaatschappij een onderhoud met B. en W. gehad. Men verwacht een spoedige oplossing van het conflict. De wagens van lijn 8 genoten een bijzondere bewaking, schrijft de Tel. Wanneer het publiek in- en uitstapte, stelde zich aan beide zijden zoo'n forsche blauwe ruiter op. Bovendien bevonden zich marechaussees en agenten op de trambalcons. Zoo marcheerde gedurende den morgen alles ordelijk. Het was zelfs niet bijzonder druk op straat. We zijn de geheele trambaau van lyn 8, tot aan de remise te Scheveningen, langs gereden. Het was een merkwaardig schouwspel, want het wemelde langs de geheele lijn van uniformen. De czaar van Rusland kan op zyn toch ten niet strenger en beter worden bewaakt. Marechaussees te paard, politie te paard, te voet, rijksveld wachters, alles stond op korten af stand van elkander langs de geheele tramlijn, van 't Plein tot aan Scheve ningen. en op de drukke kruispunten waren de posten verdubbeld. Behalve deze vaBte punten draafden langs deu ganscheu weg patrouilles van mare chaussees, zoodat het inderdaad den achijn had of we in staat van beleg verkeerden, 't Publiek hield zich stil. Fietsers of rytuigeu, die de tram wilden volgeu, moesten stoppen tot er een groote afstand was ontstaau. Van de trams zelf waren de open by wagens zeer goed gevuld, maai de eerste wagen bleef, typisch genoeg, gewoonlijk leeg. Hel publiek schijnt nog steeds bang, dat, gelijk in de eerste dagen, de j uiten zullen worden ingegooid. Controleurs deden dienst op de tramsen nu en dan zag men ook een jongmensch in burger klee ding voor conducteur fungeeren. De Duitscheis ziju allen weer wegzoo als wij reeds vroeger schreven, is hun komst voor de directie een groot fiasco geweest. Zoo ging het, voor zoover wij konden beoordeelen, ge durende den morgen overal gorugeld toe. Alleen lijn 8 was in dienst. Incidenten hadden niet plaats. Maandagmorgen is de dienst op de beide lijnen 8 en 13, die tot nog toe uilsluitend werden bereden, al vrij vroeg aangevangen. Do stakers ontvangen nog van alle kanten sympathie in klinkende munt. Zaterdag o.a. ruim i'2000.- aan steungeld uit i Rotterdam, Zaterdag f 500. - en Zondag f 600. - aan post wissels. Dinsdag wil de maatschappij nog een lyn in dienst stellen. Inmiddels is Maandag eene verga doriug van den Raad der gemeente •sGravenhage gehouden, waarop de lieer HoejcuDos, B. W. interpelleerde inzake deze staking. Hij critiseert het beleid van den burgemeester, die zich volgens geruchten onomwonden voor groepsvertegenwoordiging heeft verklaard. Hij wijst verder op de taktiek der Directie, die z. i. ten doel heeft de staking te doen verloopen of zoo lang gaande te houden, dat de stakers de sympathie van het publiek verliezen. Hij vraagt nu of B. W. reeds hebben overwogen, of zij niet op grond van wanpraestatie, het recht hebben de concessie te ontnomen, en dient een motie in teneinde in de toekomst het geregeld tramverkeer te waarborgen. De burgemeester heeft nog eens den stand van zaken uiteengezet. Het eenig nieuwe in die uiteenzet ting was, dat hij Zondag nogmaals een conferentie heeft gehad met den Raad van Beheer der H. T. M., waar over hij echter thans nog geen mede- deelingen kon doen. Deze conferentie liep hoofdzakelijk over 't feit, dat de toezegging der directie om voor I Oct. een arbeids-reglement in te dienen „niet met zoodanige waar borgen was omkleed" (de uitdrukking is van den voorzitter), dat zij de tegenpartij kon bevredigen. Daarom is deze zaak in de conferentie nog maals besproken. Omtrent het andere punt: de motie, die de vraag stelt of de gemeente liet recht heeft in den huidigeu stand van zaken tot naasting van het tram- wegnet over te gaan, kan gemeld worden, dat B. W. eigener beweging advies gevraagd hebben aan den stadsadvocaat, eene bewering, die nog al van beteekeuis is, daar zij bewijst, dat B. W. de kwestie van eventueele naasting onder de oogen hebben gezien. Overigens, aldus de Tel., is verdere tegemoetkoming van de directie der H. T. M, in dit stadium hoogst nood zakelijk dit is ongetwijfeld de op vatting, die het over-groote deel van 't, publiek nog steeds koestert. Het is de directie dei H. T. M. niet gelukt, het publiek te overtuigen, dat zij het goed recht aan haar zijde heeft. De cijfers, door den president-commis saris, mi'. D. van Houten, over de maatschappij gepubliceerd, waren, blijkens de daarop gevolgde contra publicaties, afschrikwekkend onjuist. En dat de maatschappij gebruik maakt van de diensten van een aantal op geschoten jongelieden, die als conduc teur fungeeren, maakt een bijzonder antipathieken indruk. Gelukkigschijnt er koersverandering te komen. De directie heeft den oud-directeur, vader van den tegenwoordigen, weer aangesteld. Deze scheen bijzonder goed met het personeel te kunnen omgaan en men heeft van hem goede ver wachting. Ook gisteravond was het in de straten, waar werkwillige trambeamb ten wonen, zeer roerig. De politie had op vrij grooten ai- stand van de woningen, de straat afgezet, zoodat de per auto thuis gebrachte werkwilligen geen hinder ondervonden bij het uitstappen. Buiten dé afzetting werd hier en daar met steenen geworpen, naar de politie of naar de auto's. Een zestal personen werd deswege of om andere reden gearresteerd en naar het sectie bureau "Van der Vennestraat over gebracht- Een rechercheur kreeg bij de rel letjes een klap in het gezicht. Voor de woningen van een paar trambeambten bleef de politie hun komst afwachten, maar wie kwam, geen werkwillige. De politie, het wachten moede, informeerde telefo nisch, waar zij bleven en toen eerst bleek, dat zij in de remise zouden overnachten. Gisteravond zijn, ingevolge het door den Raad van Beheer der H. T. M. genomen besluit, de nog te 's-Graven hage vertoevende Duitschers van het station der Z.-H. Electrische Spoor te Scheveningen vertrokken naar het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage, vanwaar zy te 7.45 met den nachttrein, aan welken de waggon waarin zij zaten werd vastgekoppeld, naar Duitschland terugkeerden. BUITENLAND. Vliegongeval. Londen, 20 Juli. Een militair vlieg tuig van het vliegstation te New Gosport is vanmiddag tijdens een vlucht gevallen. Een officier is ge dood, een reserve-officier zwaar ge wond. Een dok in brand. Te Hamburg, op de werf van Blohm Voss, is gisteren een in aanbouw zijnd dok in brand geraakt. Een werkman werd gedood, elf wer den gekwetst. Gebrek aan matrozen bij de Fransche marine. De Fransche marine heeft gebrek aan mannetjes en moet' leenen bij Oorlog. De „Matin" behandelt dit ernstige verschijnsel zeer luchtigjes, en verklaart kalmweg, dat de land macht rijk genoeg is aan soldaten, om er wat te kunnen afstaan aan de marine. Van de lichting 1914 zullen nu ruim 5000 legerreci uten ingedeeld worden bij de zeemacht. Het Proces Caiilaux. Gisteren is in de groote zaal van het Gerechtshof der Seine te Parijs het langverwachte proces aangevan gen tegen mevrouw Caiilaux, de vrouw van den ex-minister, die in dertijd, men weet dit, den redacteur der „Figaro", Gaston Calmette, in diens bureau doodschoot wegens de door liera aangevangen pers-campagne tegen minister Caiilaux. Al dién tijd heeft madame Caiilaux in voorarrest gezeten. De acte van beschuldiging is door de Parijsche „Temps" gepubliceerd en daaruit blijkt niet, dat men van plan is de beklaagde omdat zij de vrouweens ministers is, te zacht aan te pakken. Al dadelijk constateert de procureur-genereel dat de ontkentenis van mevrouw Caiilaux zoowel van den wil om te dooden als van den voorbedachten raad onhoudbaar is. Men zal zich wellicht uit de gebeur tenissen herinneren, dat mevr. Caii laux zeide bij Calmette gekomen te zyn om door hem gepubliceerde en nog te publiceeren, compromitteeren- de brieven terug te eischen, en aldus zoide zij, voor het geval hij die terug gave weigerde, wilde ik schandaal maken on had daarom den revolver meegenomen. De procureur toont echter aan, dat wel degelijk bij be klaagde opzet om te dooden voorzat, immers, mevrouw Caiilaux heeft aan haar man oen zeer bezwarend brielje geschreven, waarin zij o.a. zegt: Je hebt me gezegd, dat je een dezer dagen den walgelijken Calmette op zijn sm.zoudt slaan. Ik zal recht doen. Ik zal de daad plegen", enz. Inderdaad is dit uiterst bezwarend. En bovendien zal bet den advocaat der beklaagde, den uit het Dreyfus- proces welbekenden mr. Labori, moeie- lijk vallen aannemelijk te maken, dat men hier te doen heeft met een crime passionel", dat mevrouw Caii laux overtuigd was dat Calmette werkelijk de bedoelde brieven publi ceeren zou. Dit is feitelijk het car- dlnale punt, waar voor de beklaagde alles om draait. Wanneer de jury leden aannemen, dat mevrouw Caii laux werkelijk heilig overtuigd was van die publicatie, dan is het zeer goed mogelijk, dat zij vrijgesproken wordt, daarentegen, krijgt men den indruk, dat het maar een uitvluchtje is, die brieven-gescbiedenis, dan zal zij er minder goed afkomen. Doch de procureur-generaal zelf schijnt de waarschijnlijkheid van die aanstaande publicatie reeds bij voorbaat aan te nemen, en geeft daarvoor alleszins logische gronden aan. Daarentegen beweren de tegenstanders van Caii laux, dat de aanslag op Calmette niet de publicatie van die brieven moest verhinderen, die men heel goed wist, dat Calmette nooit publiceeren zou, maar die van het document Fabre. Verder zal men onderzoek moeten doen naar de schuld van de genees- lieeren, die Calmette hebben behan deld. In hoever had, door sneller en energieker optreden, de gewonde ge red kunnen worden? En in verband daarmede, hoe groot of hoe klein is de schuld van mevr. Caiilaux aan zijn dood? Dat zijn vragen, die ook lang en breed zullen worden onder zocht. Nog een enkel woord over de straf, die der beklaagde kan worden opge legd. Oordeelt de jury dat ze zich heeft schuldig gemaakt aan moord met voorbedachten rade en dat daar voor geen verzachtende omstandig heden zijn aan te voeren, dan zou de doodstraf moeten worden uitgespro ken geval dat echter al zeer weinig waarschijnlijk is. Wijst ze den „voor bedachten raad" af, maar zonder ver zachtende omstandigheden voor den moord aan te nemen, dan is de straf levenslange dwangarbeid. Vindt dat or geen „voorbedachte raad" is en dat er verzachtende omstandig heden behooren te worden aangeno men, dan kan de straf varieeren tusschen 20 jaar dwangarbeid en 5 jaar eenzame opsluiting. Eindelijk is betmogelijk dat de president in de debatten aanleiding vindt de subsi diaire vraag te stellen: „Heeft de beklaagde, als ge oordeelt dat ze geen moord gepleegd heeft, zich dan soms schuldig-gemaakt aan het toebrengen van verwondingen die den dood ten gevolge hebben gehad, zonder dat dit in haar bedoeling lag?" Antwoor den de gezworenen alleen op die vraag bevestigend, dan kan de straf worden gereduceerd tot twee jaar gevangenis, waarbij dan nog de „loi- Béranger" op de voorwaardelijke niet-ten-uitvoer-legging kan worden toegepast. Er is dus keus genoeg! Volgens de laatste berichten is mevrouw Caiilaux zeer afgemat door haar verblijf in de St.-Lazare-gevan- genis. Uitgeput door de temperatuur vau de laatste dagen lijdt ze vooral onder de slapeloosheid, veroorzaakt door het ongedierte, waarvan het oude gebouw krioelt. Zondag werd z|j overgebracht naar de Conciergerie, waar zij bly ven zal zoolang het proces duurt. Even twaalf uur Maandagmiddag, wordt de beschuldigde, mevrouw Caiilaux, voor de rechtbank geleid. Om 10 minuten voor eenen begint zij op uitnoodiging van den president, de redenen uiteen te zetten, die aan leiding gaven tot haar daad. Haar verhaal wordt langzamerhand een van opwinding trillend pleidooi voor haar echtgenoot en uitvoerig requi sitoir tegen Calmette, en de president laat haar gaan. Onder de grootste stilte gaat zij voort. Ofschoon de directeuren van de Figaro eenstem mig verklaard hadden, dat het do cument, hetwelk Calmette van plan was to publiceeren den dag nadat hij doodgeschoten werd, het rapport Fabre was, zegt mevrouw Caiilaux te gelooven, dat het een intieme brief betrof door haar aan haar man ge schreven, naar aanleiding van welke meening zij tot haar daad kwam. De bizoriderheden van het geval, die mevrouw Caiilaux uitvoerig verhaalt, kunnen wij overslaan, daar den lezer de geschiedenis nog wel bekend zal zjjn. Zij was vooral ongerust over de door haar man uitgesproken bedrei ging: met Calmette te zullen afre kenen en zij leed zeer onder de ge dachte, dat haar man wellicht een ander vermoorden zou. Ik was van plan om zelfmoord te plegen en ik zou gaarne mijn leven gegeven hebben, indien ik mijn man zijn rust had kunnen hergeven.". Te midden van de grootste stilte gaat mevrouw Caiilaux dan als volgt voort „Ik zag geen kans, om aan ellende een einde te maken. Het denkbeeld kwam bij my op, om zelf een poging te doen en de publicatie der brieven te verhinderen. Ik had altijd een kleine revolver bij mij, die mijn vader mij gegeven had en die ik op reis in mijn reticule droeg. Deze revolver, die ik reeds gedurende zoo langen tijd in mijn bezit had, was zoek geraakt en ik ging daarom naar Gastine Renette. „Ik zal een schandaal veroorzaken", zeide ik tot mij zelf'. En dan haar gelaat in haar zakdoek verbergend zegt zij weenend „Indien ik voorzien had, dat het zoo zou alloopen, dan zou ik er den voorkeur aan gegeven hebben, de brieven te laten pub'iceeron". Zy verklaart niet vau plau te zijn geweest Calmette te vermoorden. De bedoelde sterk bezwarende brief heeft zij geschreven toen zij nog niet met zichzelve eens was wat te doen. De aandacht van alie aanwezigen is thans tot het hoogste gespannen. De president verhaalt, het verloop ^van het drama, terwijl de beklaagde het hoofd buigt. Als de president haar vraagt, wat er eigenlijk gebeurd is, antwoord zij weenende: „Ik weet het niet. Ik heb geschoten. Ik meende, dat ik hem niet geraakt had. Het duurde slechts een seconde. Die revolvers -gaan vanzelf af." (Hilariteit onder het publiek). Op een vraag van den president zegt mevrouw Caiilaux met gedempte 'em: „Het spijt mij onuitsprekelijk." De beklaagde snikt en zij verbergt haar gelaat in haar zakdoek. Zij handhaafd haar verklaring, dat zij er geen oogenblik aan gedacht heeft, om Calmette te vermoorden. Zij wilde een schandaal verwekken. vertelt nog hoe zelfs in een bioscoop theater tegen Caiilaux ge manifesteerd werd en hoe men haar aanwees als de vrouw van den dief Caiilaux. Vervolgens werden nog eenige ge tuigen gehoord, welker verklaringen niet zeer belangrijk zijn. E«n nieuwe methode I By een timmerliedenstaking, welke onlangs te Marseille heeft plaats ge had is het volgende gebeurd: Op een goeden dag werden twee patroons op straat door stakers aan gesproken en door hen, onder be dreiging met revolvers, meegenomen naar de Arbeidsbeurs. Hier werden zij gefotografeerd en gemeten als wa ren zij in handen der justitie gevallen misdadigers. Vervolgens nam men hen zestig centimes af voor welk geld een „zegel tje" werd gehaald, waarna een con tract in optima forma werd vastge steld met salarisverhooging en ver bintenis slechts gesyndicaleerde ar beiders te zullen aannemen. Op ver breking van het contract werd een boete gestold van 200 fres. Ten slotte moest het contract ge- teekend worden. Slechts één der beide patroons zwichtte en zette zijn naam. Na dertig uur opgesloten te zijn geweest volgde de tweede dit voor beeld daar hij zijn gezin niet langer in onrust wilde laten. In het bezit van deze beide capi tulaties, aldus vervolgt de „Temps" het verslag van deze „ongeloofelijke, maar toch authentieke geschiedenis," gingen de stakers naar de overige patroons, zonder natuurlijk de juiste toedracht der zaak te vertellen. Dezen meenden, dat door dien afval verder vezet onnoodig was en gaven toe. Pas dezer dagen hebben de beide betrokken patroons de zaak in handen der justitie gegeven. De „Temps" achtte het niet mogelfik dat iets dergelijks in Frankrijk'» tweede stad in de twintigste eeuw, kon plaats grypen. Het blad meent, dat een en ander het gevolg is van de zwakheid, waarmede tegen de syndi calistische excessen wordt opgetreden Laatste Berichten. Het gebeurde In de Hommelstraat te Arnhem. De rechtbank te Arnhem veroor deelde den inspecteur van politie v. d. Meulen te Arnhem heden tot 6 maanden gevangenisstraf, conform den eisch van het O.M., wegens vei - oorzaken van den dood door schuld en lichamelijk letsel door schuld. Van den ten laste gelegden doodslag en mishandeling werd beklaagde vrij In verband met deze zaak werd J. A. L. wegens opruiing veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, eu J. C. G. wegens wederspannigheid tot 14 dagen. UIT DEN OMTREK. Texel, 20 Juli. 't Texelsch Fanfarecorps heeft gisteren voor de derde maal eeue uitvoering gegeven. Er waren minder hoorders dan de beide eerste keeren, zeker wel door de voetbalwedstrijden •.•n de tochtjes, die naar Koog en andere plaatsen gemaakt werden, 't Weer was uitlokkend. De heer B. Elzer, Hoofd der school te Oost op Texel, komt als No. 1 voor op de voordracht ter benoeming van een Hoofd der school te 't Zand, Gemeente Zijpe. Voor het te veld staande vlas wordt lieden een veel hooger prijs besteed clan in 't vorig jaar. Men biedt voor 'L gewas nu van f400 tot f450 per H.A. Het meisje, dat in de vorige week met haar fiets in botsing kwam met 'n ledigen vrachtwagen, is uog steeds onder dokters behandelingOfschoon haar toestand aanvankelijk zorgelijk goacht werd, schijnt zij thans buiten gevaar te zijn. Daar in de nieuwe -i raten van den Burg bij 't drukke verkeer wel eens meer ongevallen vuorkomen, is 't daar vooral geraden om voorzichtigheid te betrachten. Ter markt waren heden aangevoerd 210 lammeren, prijs f15 a f 17.25; .33 schapen, f32 A f38; 3 paarden, tJlOa f250, 2 veulens, f 100 a f 120; 3 koelen, f175 f215 en 2 nuchtere kalveren, k f18 per stuk. De heer H. Visser, leerling vau de zeevaartschool, alhier, behaalde Zater dag diploma 3e stuurman, groote vaart. IJmuiden, 20 Juli. De vorige maand melddeu wij dat de heer W. Polderman alhier als lid van de gas-commissie, had bedankt wegens verschil van mee- n 1 ng over een door den Raad genomen besluit. De gemeenteraad heeft ge noomden heer nu opnieuw met 8 van de 12 stemmen herkozen. Men wil hier trachten een zwem- club op te richten, welke een zwem

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2