HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Puralimento's Maag- en Ingewandskwalen. No. 4342 DINSDAG 28 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 3745 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regol meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exomplaar 2i cent. Het eerstvolgend nummer ven ons bied verschijnt Donderdagmiddag. PLAATSELIJK NIEUWS. Opleiding machinist. Door den minister van marine is een commissie benoemd ter voorbe reiding van de maatregelen, welke noodig zijn voor reorganisatie van de opleiding tot machinist bij den marine-stoomvaartdienst. De commis sie is samengesteld als volgt: kapi tein ter zee E. E. Dullemond, com mandant van het Koninklijk Instuut voor de Marine te Willemsoord, als lid tevens voorzitterinspecteur van den marine-stoomvaartdienst J. H. Gijzenkapitein-luitenant ter zee L. Hamming, commandant dei- Marine- Maehinistenschoolluitenant ter zee le klasse P. M. van Riel, instructeur bij het Koninklijk Instituut, officier- machinist der 2e klasse C. F. E. Smith, instructeur bij de Marine- Machinistenschooldr. J. C. van den Berg, leeraar bij het Kon. Instituut, en C. van de Putte, leeraar bij de Marine-Machinistenschool. Oe stad Kunst. Zooals uit eene advertentie in dit nummer blijkt, komt de heer Jansen van Alkmaar hier met een door hem vervaardigd kunstwerk, dat hij ge durende een viertal dagen in „Casino" tentoon zal stellen. De „Alkmaarsche Courant" schrijft hierover hot volgende: Het geduld en het vernuft van dezen huisvlijtarbeider, die gedurende drie en een half jaar al zijn vrijen tijd, meestal tot laat in den nacht, aan dit werk wijdde, verdient alles zins bewondering. In deze miniatuurstad draait de korenmolen, rijdt de tram heen en weer, vaart de motorboot door de gracht, luidt de torenklok, speelt een muziekinstrument in een café waai de paartjes in het rond dansen, keert de bakker het brood in de oven en zijn de timmerlieden en slijpers in hun werkplaatsen bezig, zonder dat men iets van de mechanische be weging begrijpt. Men heeft in deze miniatuurstad een postkantoor, een school voor L. O. en M. U. L. O., een mooie kerk, een fraai gemeentehuis, eenige villa's en middenstandshuizin gen, arbeiderswoningen, een keurige bazar, voorzien van miniatuurartike len. Ook in den bakkerswinkel vindt men miniatuurproducten. Dit kunstwerk is het bezichtigen overwaard, niet alleen door den leek, maar ook door dengeen, die zelf wel eens getracht heeft, iets in dezen geest tot stand te brengen. Hslder's Bioscoop-theater. Zondagavond was het zoo vol aan den Kanaalweg, dat er zelfs bijna geen staanplaats meer was en menig bezoeker teleurgesteld moest terug- keeren. Maar hetzelfde programma, dat zoo een groote belangstelling had, duurt tot 30 Juli, zoodat men er nog van kan genieten en we durven den afwisselden inhoud gerust met lof te vermelden en aan te be velen, want de directie geeft weer prima waar voor de prijzen. De „Heldersche courant" laat ons belangrijke, actueele gebeurtenissen aanschouwen. De „Walvischvangst en industrie" is een opmerkelijk mooie en leerzame natuuropname, van welk soort films men nooit genoeg kan krijgen. Het hoofdnum mer, „Het licht van den vuurtoren", is inderdaad een bezienswaardige geschiedenis, waarvan we de vier afdeelingen met spannig hebben ge volgd. Ook het komische nummer hierna, „Het eerste duel van Willy", mag genoemd worden, het is niet alleen grappig, maar hoogst treffend, omdat kinderen hierin bijzonder aar dig en met zeldzaam goed talent een lachwekkend stukje spelen. Wat er op volgt is oen gekleurd variété nummer, „Een Transformatie Artist", een vevtooning vol wonderlijke dingen, waarom je gewoonweg moet gieren. En de twee extra nummers, die we bovendien nog toekregen, waren zoo danig dat ze oud en jong voortdurend vermaakten. „Serenata". Deze Heldersche Mandolineclub, onder leiding van den heer L. Polak, gaf Zaterdagavond in „Casino" een buitengewoon zomerconcert, dat eigen lijk in den tuin zou plaats hebben, doch buiten gierde een gure wind en daarom moesten wo in de zaal zitten. Aanvang acht uur, stond op het programma vermeld, maar er kwam wel een half uurtje, bij eer begonnen werd en de oorzaak hiervan was grootendeels dat de avondtrein bij zonder laat was, waarmee namelijk moest arriveeren het enkel-mannen- kwartet „Alcmaria" en „Alkmaar's gemengd dubbel-kwartet", een viertal dames en even zooveel heeren', met nog den heer W. H. Slinger als directeur, die hun medewerking ver leenden en die om het genot dat zy aanstonds schonken, wel grooter be langstelling verdiende, want menige stoel bleef onbezet en het was jammer dat niet veel meer genoodigden kon den profiteeren. „Serenata" opende met „La Marche de Paris", van P. Popy en speelde voorts tusschen de verschillende zang nummers „Loin du Monde" (Estudian- tina) van G. Bonnet, „Sur la Rivièra", een intermezzo van L. Daniderlf en „La Valse des Ombres" van Paul Ségo, welke aardige en bekoorlijke snaren- muziek, aangevuld door piano en bas, best voldeed en met welverdiend applaus werd beloond. Met zeer veel genoegen hebben we geluisterd naar het dankbaar aandeel van het gemengd dubbelkwartet en naar dat van het enkel-mannen- kwartet, want door de uitmuntende, talentvolle eigenschappen wisten beiden sterk te boeien. Gezongen werd „Zondagmorgen" van Bonset en „Mandolinen-Serenade" van För- ster, „Die Lerchenbaum" van M. Hauptmann en „Sur les Remparts" van Saintis, terwijl we na de pauze hoorden „Mijn Moeder" van Wierts en „De Spijskaart" van Zöllner, „Landsknechtstandchen" van Orlano di Lasso en „Der dumme Hans" van C. Kuntze. Aller aandacht was ge spannen voor dezen schat van liederen, voor den samenzang der stemmen, die hoe de inhoud ook was van woord én toon steeds troffen in de mooie klankverhouding, zoodat het geheel een openbaring van heerlijke muzi kaliteit werd. Na elke vertolking werd flink geklapt en soms erg langdurig, waaruit genoegzaam bleek hoe de kunst van de dames on heeren uit Alkmaar werd gewaardeerd. Openluchtmeeting voor Staatspensioen. 'tZag er niet erg aanlokkend uit met zijn grijze luchten en zijn ruk winden, 't weer van Zondag. En menig buitenman zal, zijn fiets na kijkend, gedacht hebben: „jongen, laat ik maar thuisblijven 1" Maar gelukkig, er waren er velen, die niet zoo redeneerden. Eén stond or bij den heer Thomassen op het meeting terrein en er was een zekere trots in zijn stem, toen hij zeide: Ik heb toch al een van de verste tochten gemaakt, van Kolhorn meneer!" Mogelijk, dat er, bij gunstige weers gesteldheid, meerderen waren ge komen. Maar die or waren, vormdon een eerbiedwaardigen stoet, 'met hun vaandels en banieren en fietsen, t Was een gansche rij van kleurige doeken, die tegen de hekken van het weiland aan stond. Wij zagen ze van de volgende afdeelingen der S.D.A.P. Zuid-Zijpe, federatie Helder, Oudesluis, Callantsoog, Texel, Wieringerwaard, Langedyk, Alkmaar, Julianadorp, van den Bond voor Minder Marineper soneel, afd. St. Pancras vandenNed. Sigaren makers-Tabaksverbond, de afd. Helder der Vereeniging v. Losse Werklieden „Onderling Belang", den Heldersohen Bestuurdersbond, de afd. Koedijk van den Bond voor Staatspen- sioneering,den Alkmaarschen Bestuu r- dersbond, de afd. Zuid-Scharwoude van den A. N. B. van Arbeiders i. h. Bakkers-, Chocolade en Suikerwer- kersbedrijf, de Soc.-dem. Vrouwenclub te Alkmaar, de afd. Alkmaar van den Bond v. Ned. Gemeen te-Werk lieden, Vereeniging „Verbetering door Eendracht", de afd. Alkmaar van den Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers- bond, den Gemeentewerkliedenbond Helder, de afdeeling Alkmaar van den Nederl. Bond van Arbeiders in het Handels- en Transportbedrijf. Maar er waren er meerdere, die óf geen vaandel hadden óf het hadden thuisgelaten, en wij kunnen ze niet allen noemen. Er waren, de Voor zitter der afd. Helder, de heer Ver stegen deelde het mede, totaal 18 afdeelingen van de S.D.A.P., vertegen woordigend 942 leden, 3 Soc.-dem. Vrouwenclubs met 52 leden, 17 vak- vereenigingen met 1772 leden, 2 af deelingen van don Bond voorStaats- pensioneering met 200 leden,lafdeeling van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken met 21 leden, 1 Visschers- vereeniging met 33 leden en 1 coö peratie met 500 leden. Al deze afgevaardigden waren ge leidelijk op het terrein van den heer Kraakman aan het einde van den Polderweg gekomen, en vulden de groote ruimte. Voor consumptie was gezorgd en de ver af wonende meeting- gangers lieten zich een broodje goed smaken. Precies te twee uur beklommen de zangers van vier gecombineerde vereenigingen, die een uurtje te voren nog gauw even gerepeteerd hadden, het podium en zongen hun eerste lied. 't Klonk goed; de wind dreef de klanken den kant van den Polderweg op, zoodat de groots menigte niet-betalendeu langs de kanten er ook van profiteerde. Voor den heer Brands een moeilijke, maar dankbare taak. Dankbaar, want 't ensemble klonk uitstekend, or waren enkele mooie vrouwenstemmen onder. De Voorzitter, de heer Verstegen, opende vervolgons de bijeenkomst met een woord van welkom aan allen. Een vrijzinnig orgaan hier ter stede had verkondigd dat we hier kwamen om wat humbug te ver- koopen. Maar wij hebben, trots dit slechte weer, eenige honderden hier byeen, en hoewel do afdeelingen van den Bond v. Staatspensioneering alle uitgenoodigd zijn, heeft slechts de afd. Helder geschreven, dat ze niet mee kon doen omdat dit de neutra liteit der vereeniging zou schenden. Slechts twee afdeelingen Petten en Koedijk, hebben het durven wagen mee te doen; daar zullen ze straks wel weer van hooren van meneer de Jong. Als sprekers waren aangekondigd de heeren J. van Eizinga en C. Thomassen. De lezer verge van ons niet eene uitvoerige wedergave van hun redevoeringen. De positie waarin we aanteekeningen moesten maken wat primitief. De felle wind hinderde, hier en daar rezen stem men op en gerucht van pratende meetinggangers, zoodat de positie van de journalisten niet van de aan genaamste was. De eerste spreker, de heer Van Eizinga zette op bevattelijke manier uiteen de voordeelen en de noodzake- lykheid van staatspensioneering. De ouden van dagen vergeleek hy met de gewonden op een slagveld; zij liggen daar in duldelooze pijnen ter neder, er is geen tijd en gelegenheid om zich met hen bezig te houden en misschien vindt straks de ambu lance hen nog levend. Is het geen schande, vroeg spr. dat wij een dergeiyk beeld moeten gebruiken? Dat we na 20 eeuwen christendom, nog moeten vechten om een stuk brood voor de ouden van dagen,die niet meer kunnen werken? Dat de maatschappij zulke ouden, die ze niet meor gebruiken kan weggooit, is wel haar scherpste aanklacht. Hij ging in 't kort na wat er op 't gebied van staatspensioneering zoo- al gedaan is. Heldt heeft in 1895 reeds een motie te dezer zake inge diend, doch, hoewel eene commissie benoemd is om de zaak te onder zoeken, heeft die niets gedaan, 't Was veel te duur, zeide die com missie, er zou wel 8 millioen mee gemoeid zijn en die waren er niet. De jonge arbeidersparty, in 1894 opgericht, heeft reeds dadelijk inge grepen, en in 1897 kwam het staats pensioen op het program, 't Was volksbedrog zei P. Nolting. Gebleken is wel dat, by de arbeiders zeiven het verlangen moet voorzitten zich zelf te helpen. Van de bourgeoisie hebben zij niets te verwachten. By vorige verkiezingen is gebleken dat de leus voor staatspensioen ingang vindt en we zijn nu haast zoo krachtig, dat we van de bourgeoisie staats pensioen kunnen eischen. Wel wordt thans nog op verschillende manieren beproefd er aan te ontkomen. Er is gezegd de arbeiders moeten sparen. Maar we weten veel te goed, dat de arbeider van zyn loon niet sparen kan. In Engeland is de proef geno men en toen bleek, dat hetonmoge- lyk was. Men zegt, dat de arbeiders zich zullen schamen een pensioen to aanvaarden zonder premiebetaling. Maar schaamt een minister zich ook voor zijn pensioen, waarvoor hij geen cent premie betaalt? En als straks Heinrich von Mecklenburg-Schwerin zyn taak als prins-gemaal vervuld heeft, krygt hij oen weduwnaarspen sioen. Waar we dit doorluchtige voorbeeld hebben, daar zou het voor de arbeiders schande zijn een staats pensioen te accepteeren De spreker zette uiteen hoe het gegaan is met het tegenwoordige artikel 369 van Talma's \vet. Daarmee vergeleek hij het ontwerp-Trèub. Dit wil het aardige, dat er in dat staats pensioen zit, weer te niet doen, dooi de betaling aan de gemeentebesturen optedragen. Het karakter van een staatspensioen gaat daardoor weg en het wordt weer armenbedeeling. Op pakkende wijze beschrijft hy de wer king van het artikel 369. Wij hebben te zorgen, dat de tegenwoordige bepaling uitgebreid wordt. Treub heeft dit al eenigszins gedaan, maai de grootste grief bij zijn ontwerp is, dat men aannemeiyk moet maken, dat men behoeftig is. Verschillende bezwaren van soc. dem. zijde aan gevoerd tegen het ontwerp, laat hy de revue passeeren. Die gebreken moeten er uit en als dan het ont- werp-Treub wet wordt, zullen wij dadelijk yveren voor een betere wet. Maar we doen niet mee aan wat de kerkelijkea willen. Die willen visschen in troebel water. Die willen, dat het ontwerp verworpen wordt, opdat eene nieuwe regeering komt in rechtschen geest. En dan komen ze weer met het ontwerp Tal ma voor den dag, en de kans op staats pensioen is voor lange lange jaren verkeken. ning mee houden. De vrijzinnigen in het district vinden, dat wij zoo ake lig hard werken. Ze worden er bang van. Vrienden, we moeten probeoren „Waakt en werkt" heelcmaal inzak en asch te brengen. Na afloop van deze rede, en nadat nog een nummer gezongen was, stelde de stoet zich aan den ingang van het terrein op teneinde met mu ziek en ontplooide banieren eene wandeling door de stad te maken. De heer Verstegen deelde aan het eind mede, dat blijkens de ontvangen entrées 1100 personen aanwezig waren en dat de collecte voor Zaan dam f45.— had opgebracht. Te ongeveer half vijf verliet de stoet het meeting-terrein. Voorop de muziek en de banier van de federatie Helder der s.d.a.p. Het was een lange stoet, die langs Kanaalweg en Weststraat trok en waaruit de Internationale lustig op klonk. Het begin was by Casino, toen de staart de brug overkwam by het postkantoor. Meer nog dan de meeting- zelve was deze propaganda-tocht van belang voor het doel waarvoor hy bedoeld was: premievrij staatspensi oen voor iederen Nederlander van 65-jarigen leeftijd. Ingezonden Mededeeling. Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat,weet iedereen, maarweet gij ook, dat zij niet duurder zijn? Do geneeskundige commissie: ProT. Dr. P. RUITINOA, Prof. Dr. R. H. 8ALTET', Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeruren aan do Amslerd .Uui vorsit v i t. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. BINNENLAND. De heer Thomassen sprak een kort woord van opwekking, 't Gaat het Nederlandsche volk slecht, maai; dat is zyn eigen schuld. Als er krach tiger gewerkt was, zouden we nu al staatspensioen hebben. Slechts de soc.-dem. partij heeft dezen eisch op haar program; andere partyen stem men wel mee in met ons, maar 't is geen politieke eisch van hen. Ook onder de kerkelyke arbeiders zitten er wel wat die voor staatspensioen* voelen, maar als ze straks stemmen, kiezen ze weer onze tegenstanders van wie ook zy niets te wachten hebben. Spr. zet den toestand uiteen, ook, dat het argument der portefeuille- kwestie niet opgaat. Gesteld eens, dat er werkeiyk drie roode ministers waren gekomen. Die hadden natuur lijk wel een beter ontwerp gebracht dan dat van Treub is. Maar dat was dadelijk vermoord. Spr. wydt over een en ander uit en concludeert, dat de arbeiders op eigen kracht zijn aangewezen. zy moeten allen op 13 September naar Amsterdam gaan en in den tyd die nog verloopt, propaganda onder elkaar maken. Na 13 September hangt de zaak niet meer van ons af maar van de kamerleden. Een demonstratie van 13 Sept. kan nog veel uitwerken, want Cort van der Linden heeft zelf gezegd, dat deze regeering steunt op den wil des volks. Laten we dien volkswil zien, dan moet hy er reke Berooving. Een half lammen kantoorlooper, die voor eenige firma's geld had ge ïnd, is Zaterdagochtend in de Vijzel straat bij de Munt te Amsterdam, een portefeuille met f 1400 ontrold. Naar de man mededeelde, had hij bij de Ontvang- en Betaalkas één bank biljet van f 1000 en twee van f 200 ontvangen. In de Vijzelstraat had hy wat sigaren gekocht; even daar na liepen vier net gekleede personen tegen hem aan. Later ontdekte hy, dat zyn portefeuille verdwenen was. Hy herinnerde zich nog, dat de man nen Engelsch spraken, doch een sig nalement kon hij niet opgeven. Hoe wel de kans ook bestaat, dat de kantoorlooper het geld verloren heeft, zal hij vermoedelijk wel het slacht offer geweest zijn van zakkenrollers, die het gebrekkige mannetje gevolgd hebben, om eindelijk hun slag te slaan. Spoorwegongeluk. Toen trein 45 van de S.S. Zaterdag namiddag om 1 u. 50 van het Wces- perpoortstation te Amsterdam ver trokken was, werd hij op 60 M. buiten het station, vermoedelyk door dat aan de noodrem getrokken werd, tot stilstand gebracht. De locomotief, welke den trein van het Centraal station naar het Weesperpoortstation had gebracht, en na het vertrek van genoemden trein op korten afstand terugreed, kwam door het plotselinge stilstaan met het achterste personen rijtuig in botsing, tengevolge waar van eenige ruiten van de beide ach terste wagens aan scherven vlogen. Eenige personen werden licht ge wond twee personen evenwel kregen zulke hoofdwonden, dat opneming in het O. L. Gasthuis noodzakelijk bleek. Het treinenverkeer ondervond ver traging. Zaandam. De Duitsche „stakingbrekers", die Donderdag te Zaandam waren aan gekomen, doch het niet verder konden brengen dan tot in de wachtkamer van het station aldaar, en dienzelfden avond naar de grenzen werden terug gebracht, zijn Vrijdagavond weder teruggekeerd, voorloopig te Amster dam, waar zy in een logement in de "Warmoesstraat werden ondergebracht De burgemeester van Zaandam, de heer Ter Laan, heeft, naar Het Volk meldt, Vrijdagavond een telegrafisch verzoek van den minister van binnen- landsche zaken ontvangen, om, als de Duitschers terugkwamen en hun papieren weer niet in orde waren, hen niet wederom terug te zenden, alvorens een mondeling onderhoud met den minister te hebben gehad. De heer Ter Laan is daarop Zater dagmorgen naar Den Haag gegaan. Inmiddels heeft burgemeester Ter Laan telegrafisch de toezending van 25 ryksveldwachters ter versterking van do gemeente politie aangevraagd. Dit geschiedde, nadat in een ver gadering van het college van B. en W. vastgesteld was, dat deze Rijks politie geenszins werd aangevraagd met het oog op de stakers, maar uitsluitend ten einde eventueel de burgerij togen de Duitschers té kunnen beschermun en de Duitschers van politie-geleide bij terugkeer naar de grens te kunnen voorzien. Naar Het Volk verder verneemt, is de oudste wethouder, de heer Donia, ziek en wordt de burgemeester vervangen door den katholieken wet houder, den beer Kamphuis. Deze heeft verklaard, bij afwezigheid van den burgemeester, geheel in diens ïy'n te zullen optreden. De rechtskundige adviseurs van den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam, de heeren mrs. Van Wessein en Van Zuylen, hebben, zoo meldt het Hdbl., Zater dagmorgen een onderhoud gehad met den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, den heer Roest van Limburg. De heeren vroegen den hoofdcom missaris, den Duitschers een reis- en verblijfpas te verstrekken ingevolge de vreemdelingenwet vau 1849. De heer Roest van Limburg ver klaarde, dat hy geen tendentious standpunt wilde innemenhij zal de practyk van de wet volgen, zooals dat tot nog toe steeds is geschied en had bezwaar, den reispas af te geven, omdat het in de practyk zoo goed als nooit voorkomt, dat deze wordt ver strekt. Indien een vreemdeling een rois- en verblijfpas ontvangt, kan hy alleen worden uitgezet op bevel van den rechter of op last vau de Koningin. Zonder zulk een pas kan dat ook geschieden door hot hoofd van politie of gemeente, by voorbeeld op grond, dat de man geen voldoende bestaans middelen heeft. De Duitschers mogen thans te Amsterdam verblijven. Het stakingscomité uit Zaandam vertoefde Zaterdagnamiddag een oogenblik in de Warmoesstraat te Amsterdam vóór het hotel, waar de Duitschers verblijf houden, en begaf zich vervolgens, vergezeld van zijn rechtskundig adviseur, mr. M. Mendels, naar het hoofdbureau van politie, ten einde aldaar met den hoofdcommis saris, den heer Th. M. Roest van Limburg, over de toelating van de Duitschers in Amsterdam te confe- reeren. Later vernamen wy, dat ook de heer K. ter Laan met den hoofd commissaris van politie over het zelfde onderwerp een conferentie ge had heeft; gedurende dien tijd heeft de heer J. E. W. Duys geanticham breerd. Naar wij vernamen, blijven de burgemeester van Zaandam en ook de commissaris van politie aldaar bezwaren maken tot toelating van de Duitschers binnen de grens dei- gemeente Zaandam, ondanks de tegen overgestelde opvatting van de hoogere autoriteiten omtrent de toepassing van de Vreemdelingenwet en het Vestigingsverdrag. De Zaansche auto riteiten blyven op hun eischen van overlegging van Heimatscheine staan. Met het verkrijgen van de Heimat scheine zyn ongeveer acht a tien dagen gemoeid, zoodat de kosten voor het bureau, dat aangenomen de werkwilligen in het bedryf te leveren, voortdurend verzwaard worden. Dit bureau heeft zich reeds tor de Duitsche regeering gewend, om haar invloed bij onze regeering aan te wenden tot verkrijging van de alom gehuldigde toepassing van do wet ook in Zaandam. Wij vernamen tevens, dat de hoofd commissaris van politie te Araster dam, in tegenstelling met deZaansche autoriteiten, de Vreemdelingenwet en het Vestigings verdrag heeft toe gepast op de wijze, zooals gedurende tal van jaren de praktijk dat in de verschillende gemeenten van ons land heeft meegebracht. De hoofd commissaris heeft daarbij tevens de Rotterdamsche practijk gevolgd en met het oog op eventueele kosten, die zouden kunnen ontstaan voor het geval na het einde van de sta king de mannen door het bureau, dat hen geleverd had, aan hun lot zouden worden overgelaten en mits dien op ryks- of gemeentekosten naar de grens zouden moeten getranspor teerd worden, van den bond van werkgevers een cautie gevraagd, be groot op f20 per man. Het bestuur van den bond heeft het gevraagde bedrag onmiddellijk (N. Rott. Ct.) Da Haagsche Tramstaking geëindigd. De tramstaking is geëindigd! Dat is het nieuws, dat ons de telegraaf Maandagmorgen bracht. Er was de laatste dagen druk geconfereerd tus schen beide strydonde partyen. Men weet, dat de weigering van de stakers gebaseerd was op de houding van de directie, die o.a. wel rancune-maat regelen nam. Die houding heeft de directie thans laten varen, zij heeft boloofd het oude personeel geleidelyk weder in dienst te zullen nemen. De Zondag ging zonder incidenten voorbij. Op straat was de gewone bewaking van marechaussees en politie. Er viel niets byzonders voor. Althans voor zoovel we konden nagaan. De dienst werd onderhouden op de lynen 8,10 en 3. Op lijn 13 werd niet gereden, terwijl tegen den avond op alle lijnen het verkeer werd stopgezet. De ge wapende macht langs de tramlijnen was veel minder sterk dan den vorigen Zondag. Het ongunstige weer had merkbaar invloed op de straatdrukte. Scheveningen zag er in den loop van den dag zelfs verlaten uit. Toch werd met groote belangstelling uitgezien naai- de houdipg eu de beslissing van het stakende personeel. Nadat de heeren Van der Voort van Zyp, Hoejenbos en Rosenveldt Zondag in den voornacht een conferentie hadden gehad met mr. D. van Houten, pre sident-commissaris der H. T. M., waren zij in de vergadering van het personeel teruggekeerd. Het heette, dat de directie niet bereid was meerdere concessies te doen, dan zy reeds ge daan had. De vergadering van het personeel was daarop Zaterdagnacht uiteengegaan, zonder tot een beslis sing te zijn gekomen. Zondagmiddag 12 uur werd het overleg tusschen leiders en prrsoneel hervat en duurde uren achtereen, maar toen wij na afloop der vergadering informeerden, werd ons medegedeeld, dat er nog steeds geen besluit genomen was en dat de vergadering Zondagavond zou worden voortgezet. Er gingen ge ruchten, waarvan wy de juistheid echter niet konden beoordeelen, dat er in de gelederen der stakers ver deeldheid zou bestaan over de vraag, of al dan niet de arbeid zou worden hervat. In den loop van den avond ver namen wij, dat 's middags wederom een conferentie had pJaats gehad van de heeren Van der Voort van Zijp, Hoejenbos en Rozenveldt met mr. D. van Houten. In deze confe rentie heeft mr. Van Houten namens de directie toegezegd: Ten lste, dat de bestuurders en conducteurs boven een bepaald aantal dienstjaren nog in den avond een oproep zouden ontvangen om Maandagmorgen 9 uur in de remise aanwezig te zyn ten 2de, dat de rest van het personeel, hetwelk direct geplaatst kan worden, per brief zal worden opgeroepen om eveneens den arbeid te hervatten en ten 3de, dat zij, voor wie op dit oogenblik niet direct plaats is, suc cessievelijk wederom in dienst zullen worden genomen. In de Zondagavond gehouden ver gadering besloot het trampersoneel, na uitvoerige besprekingen, om op grond van de resultaten, verkregen by de laatste conferentie met mr. D. van Houten, do staking te eindigen. Het besluit tot opheffing der tram staking werd met algemeene stem men genomen in een bijna voltallige vergadering, op grond van de vol gende drie punten: le. dat de arbeidsvoorwaarden vastgesteld zullen worden door commissie, in overleg met de H. T. M. directie, onder goedkeuring van B. en W. en in overeenstemming met het geraeente-werklieden-reglement 2e. dat geen rancune maatregelen zullen worden genomen; 8e. dat het personeel geleidelyk in dienst zal genomen worden en de oude plaatsen zal hernemen. Een particuliere haven te Rotterdam. De Nederl. regeering heeft eenigen tyd geleden aan de Duitsche Vulkaan- Maatschappy machtiging verleend tot het aanleggen van een particuliere haven nabij Vlaardingen, aan den Nieuwen Waterweg. De Engelsche bladen zyn hierover niet best te spreken, en evenmin het Rotterdam sche Gemeentebestuur, zy het ook om verschillende redenen. Zoo schrijft de „Times" Hoewel het Engelsche volk op het oogenblik geheel in beslag genomen is door binnenlandsche zaken, is het niet zoodanig hierdoor bezig gehouden, dat het deze ontwikkeling van zaken voorbij zou zien, of niet bewust zou zyn van de beteekenis van het ge kozen oogenblik, om het bekend te maken. De „Daily Mail" spreekt de meening uit, dat de handeling van de Neder landsche regeering, die deze concessie verleend heeft, verontrustend is, te meer waar de beslissing in zicht is, om de haven van Vlissingen te ver sterken met verdedigingswerken, die geheel bestemd schynen om Engeland den weg tot Antwerpen af te sluiten, terwijl Engeland toch verplicht is dit te verdedigen in geval van een Europeeschen oorlog. Mr. Zimmerman, de burgemeester van Rotterdam, hoeft in een inter- vieuw met een medewerker van de Times zich als volgt uitgelaten „De regoering" - zoo zeide de burgemeester „heeft een besluit genomen, dat, naar mijne meening, in zijne gevolgen een verre strekking heeft, die gewichtiger zal zijn dan eenig besluit in den laatsten tijd door het centraal gezag genomen." Men heeft de Vulkaan-Maatschappy, of met andere woorden den heer Thijssen (want de beide namen zyn practisch synoniemen), een machti ging gegeven, tot het aanleggen van een particuliere haven aan den Nieuwen Waterweg te Vlaardingen. De haven zal bereikbaar zijn voor zeeschepen, en zal grootendeels uit gerust worden voor kolen en erts. De terreinen zyn ook uitgestrekt ge noeg, om er nog herstelplaatsen on reparatiewerf te vestigen. Uit deze feiten, en uit het feit dat de Nieuwe Waterweg een der meest belangryke riviermonden van heel Europa is, zal het wel duideiyk zijn, dat deze ontwikkeling van het grootste belang is. En wel temeer, daar in deze han deling van de regeering een afwijking opgesloten ligt van de gedragslijn, die tot nu toe in de administratie van alle Nederlandsche havens, dokken en waterwegen gevolgd is, namelijk! dat zij onder publieke controle zouden Volgens deze regelen beheerd, zyn de Hollandsche havens groot gewor den, en Rotterdam zelve werd de tweede haven van Europa. Voor een klein landje hebben deze grondstel lingen in het oog vallende voordeelen, want onder ieder ander systeem zouden belangrijke dokken en havens aan iedereen welke ook zijn na tionaliteit is verkocht kunnen worden. Iets meer dan twee jaar geleden deed de heer Thyssen groote moeite, een onafhankelijke positie aan den Waterweg te verkrijgen. Toen was het spoedig duidelijk, dat de publieke meening te Rotterdam ten scherpste tegen dit plan gekant was. De raad drong er by burgemeester en wethouders ten sterkste op aan alle middelen waarover zy beschikten. gebruiken, om te beletten dat het instituut der particuliere havens in gevoerd werd, en de stedelijke auto riteiten hebben hieraan al hot moge- ïyke gedaan. Ondanks dit alles heeft nu de re geering aan een Duitsche firma, die concurrent, zoo niet in sommige opzichten een meerdere van Krupp is, de machtiging gegeven." De burgemeester weigerde zijn meening over de toekomst uit te spreken. „Als ovorheidspersooon", zeide hy, „staat het mij niet vrij de handelingen der regeering te critï- seeren, of op internationale gevolgen te wyzen". De heer Zimmerman zeide verder nog, dat de Vulkaan-Maatschappij reeds in het bezit van een klein dok is, dat echter niet in staat is groote zeeschepen op te nemon. Het is waarschijnlyk, dat zy nu onmiddelijk met den bouw van een grooter dok zullen beginnen. Inderdaad is het bekend, dat prijsopgaven reeds gevraagd zija. In een volgend nummer zegt de Times": De betrekkingen tusschen de maat schappy en de Duitsche regoering zyn zoo nauw en eigenaardig, dat het moeilyk is beide uit elkaar te houden. Het baart geen verrassing te vernemen, dat men te Rotterdam verbolgen is over de onthulling en dat de eerste magistraat van die stad een ongewonen weg heeft inge slagen, om op het belang van Enge land in deze aangelegenheid te wyzen. Blykbaar is de heer Thysen voor nemens een haven aan te leggen, welke in staat is dreaanougts op te nemen voor zuiver „particuliere" doeleinden. Hoezeer ook het Engelsche volk op liet oogenblik door binnen landsche moeiiykheden in beslag ge nomen moge zijn, het is er niet zoo door vervuld, dat het geen aandacht zou hebben voor deze gebeurtenis of de beteekenis van het voor de be kendmaking gekozen oogenblik niet zou beseffen. De Nóorddeutsche Alge meene Zeitung heeft vier jaren ge leden opgemerkt, dat Duitschland er niet onverschillig voor kon blyven, indien een groote mogendheid, waar mede het zich in oorlog bevond. Nederland zou bezigen als basis voor haar vloot, aangezien de basis zich in de gevaarlijke nabijheid bevond van de Duitsche kust. Moge Engeland zich met dezelfde kracht tot deze gevoelens bekennen en op zijn tijd zal liet dat ook doen. We willen op het oogenblik den aard van den druk niet beoordeelen, die naar gezegd wordt op de Nederlandsche regeering is geoefend. Ingezonden Mededeeling. Een goede spijsvertering is alleen dan mogeiyk, wanneer de maag, lever en ingewanden gelijktijdig samenwerken en het meerendeel dei- aandoeningen van deze organen vindt zyn oorzaak in verstopping. Wanneer de stoelgang niet geregeld plaats vindt, worden de achtergebleven stoffen hard, zij hoopen zich op en belemmeren een vrije werking dei- lever, en de gal, die niet meer vrij in de ingewanden kan vloeien, ver spreidt zich in het bloed (geelzucht). Onder de verschijnselen, die ge woonlijk het eerst optreden, noemen wijhoofdpyn, een beslagen tong, duizeligheid, een slechte «adem, koorts. Daarna vertoonen zich maag- en buikkrampen, pyn in de maag, een bleeke of gele gelaatskleur, benauwd heden, brakingen enz. Gij wordt mager en gevoelt u gedrukt, zenuw achtig en moedeloos. Het bloed wordt scherp, hetgeen zich vaak vertoont door huidaanslag. En als gevolg van verstopping noemen wij de dikwijls eruit voortkomende aam beien. Hetgeen noodig is om verstopping en haar verwoestende werking op het gestel te overwinnen, is een zeker en zacht werkend laxeermiddel. Foster's Maagpillen zyn het resultaat, van jarenlange ondervinding. Zij wekken den eetlust op, vergemakke- lyken de vloeiing der gal, en ver schaffen de noodigo en onmisbare vochten voor een goede spijsvertering. Foster's Maagpillen zijn te Den Helder verkrijgbaar by de Firma De Bie-Biersteker, Keizerstraat 93, a f 0.C5 per flacon of f8.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon,die niet voorzien is van nevenstaand - han delsmerk. (52)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1