De Oorlog. Oostenrijk-Hongarije heeft aan Ser vië den oorlog verklaard. Zoozeer is de openbare meening geïnteresseerd bij de vraag in hoeverre deze beslis sing het behoud van den Europeesehen vrede in gevaar brengt, dat de aan dacht wordt afgeleid van het ver schrikkelijke feit op zich zelf, dat er een oorlog is uitgebroken. Oostenrjjk wilde den oorlog. Dat bleek al uit het ultimatum. Een regee- ring die op zulk een toon spreekt, die eischen stelt, niet overeen te brengen met de souvereiniteit van den staat tot welken zij zich richt- is van te voren besloten het geschil met de wapenen te beslechten. „Wij zullen u straffen", dat was de korte inhoud van Oostenrijk's nota. Maar waarvoor moest Servië dan worden gestraft? Voor den moord op Frans Ferdinand? Deze is slechts de aanleiding, niet de oorzaak van den oorlog. Servië is een nog jonge staat, die, na een lang tijdperk van binnen- landsche beroeringen, volwassen is geworden. Dat zij volwassen is ge worden, heeft de Servische natie nog de laatste jaren getoond, door op roemrijke wijze de vuurproef van twee hachelijke oorlogen te doorstaan. Dat is het, wat Oostenrijk in den krop steekt. Een sterk Servië kan de mo narchie niet dulden om de gevolgen, die dat voor haai' op den duur bren gen moet. De monarchie verkeert door haar eigenaardige samenstelling in een voortdurende binnenlandsche crisis, doordien in de landstreken waar de volken dooreen wonen, dozen elkander den voorrang betwisten, en in dien strijd dikwerf het nationaliteitsgevoel het besef van samen hoorigheid tot het rijk op den achtergrond dringt. De regeering speelt dan door een zijdige en wisselvallige bevoordeoliug de onderscheiden naties tegen elkaar uit, om haar macht en gezag te handhaven. Nergens echter brengt deze staat van zaken de eenheid des rijks ernstig in gevaar, behalve juist ui het Zuid-Oosten, in de deelen die aan Servië grenzen. Want overal hebben de ontevreden naties, afgezien dan van de Italianen en de Roeme- niërs, of over de grens geen stam- genooten, uf zijn deze, als ze tot Rusland behooren, er nog veel erger aan toe dan zij zelf. Maar in het Zuid-Oosten van de monarchie, in Bosnië, Herzegowina, Kroatië en Slavonië, staat een levensbelang van de monarchie *op het spel. Daar is het nationaliteitsgevoel der tallooze Serviërs zoo ingeworteld, dat het centrale gezag hen noch door een ijzeren bewind, noch door concessies voor de monarchie heeft kunnen winnen. Serviërs zijn zij, Serviërs willen zij blijven. Zij willen tot het koninkrijk Servië behooren, en de Serviërs van het koninkrijk, eerlang zoo geestdriftig ten oorlog om hun broeders van het Turksche juk te bevrijden, rekenen hen onder hun nog onverloste broeders. Wat geven zij in hun nationalon ijver om het argument, van Weensche zijde telkens herhaald, dat Bosnië nimmer tot Servië heeft behoord, maar rechtstreeks door Oostenrijk aan Turkije is ontnomen en ingelijfd Dat Servië dat niet heeft kunnen ver hinderen, uit zwakheid daarin heeft moeten berusten, dat vervult de Servische nationalisten, wier voor naamste vertegenwoordigers do offi cieren zijn, met bitteren wrok. Had Servië maar eerder zijn eigen kracht gekend, dan was het Servië geweest, dat tijdig al zijn broeders, ook die nu totde monarchie behooren, zou hebben bevrijd. Maar nu is Servië groot, sterk en overmoedig geworden daardoor kan Oostenrijk-Hongarije de Groot-Ser vische beweging in het ryk niet de baas worden en daarom moet Servië nu weer klein gemaakt worden en vernederd, opdat zulks wel zal kun nen geschieden, opdat de monarchie het gezag zal kunnen behouden, dat voor haar eenheid, voor baar bestaan onontbeerlijk is. De Oostenrijk-Hon- gaarsche regeering heeft kennelijk spijt, dat zij den groei van Servië uit voorzichtigheid en vredesliefde niet vroeger heeft gestuit, toen hij nog zoover niet was gevorderd, dat zij zich het Sandzjak. Nowi-Bazar heeft laten ontgaan en daarmede den weg naai- Saloniki heeft laten ver sperren. Zoo sohijut Servië ook te moeten worden gestraft voor vroegere fouten van de Oostenrljksche diplo matie zelf. De moord op Frans Ferdinand hoeft in alle deelen der monarchie de haat tegen Servië doen oplaaien en ont vlammen, in haar volken het besef verlevendigd, dat zy tot een groot en machtig Keizerrijk behooren, en voor een beroep op de aanhankelijk heid aan het vorstenhuis, kon de regeering geen beter oogenblik kiezen dan dit, nu de zware slag, dat vorsten huis toegebracht, den Oostenrijkers heeft doen gevoelen, hoe groot toch hun liefde voor hun Keizer is. Gelijk gezegd, heeft Oostenrijk vroeger, huiverig den Europeeschen vrede door een beslist optreden te verstoren, zich menig échec laten welgevallen. Nu zet het door, on bekommerd om Rusland, den bescher mer van de Slaven op den Balkan en zijn eeuwenouden tegenstander op dat schier-eiland. Het schijnt ons niet gewaagd, daaruit af te leiden, dat men te Weenen bij het doen van den beslissenden stap de overtuiging had, dat Rusland ditmaal niet tus- schenbeide zou komen. Deze opvatting wordt bevestigd door officieuse uit latingen, dezer dagen te Weenen gepubliceerd, en de verklaring die de Russische regeering gisteren heeft gegeven, schijnt trots haar dubbel zinnigheid voor de gegrondheid van diê overtuiging te pleiten. De houding van Rusland wordt gekenmerkt door de gedeoltelyke mobilisatie, waarvan men de beves tiging reeds hieronder kan lozen. De „Frankfurter Zeitung" bespreekt dezen maatregel in een hoofdartikel en betoogt, dat men zich moet hoe den voor de conclusie, dat daarmede de teerling is geworpen en een Euro- peesch conflict ontketend. In Duitsch- land heeft men zich zeer opgewonden gemaakt over de militaire bezetting van het Russische grensstation Wir- ballen en men moet erkenuen dat het geen alledaagsche maatregel is, die echter in Rusland niet dezelfde beteekenis heeft als in een ander land. Het eenige, wat men er uit inag afleiden is, dat de voorloopige toe rusting van Rusland zich niet tot de Oostenryksch-Hongaarsche gren zen beperkt, doch ook aan de Duitsche grenzen geschiedt. Men moet daarbij echter in aan merking nemen, dat de mobilisatie in Rusland uiterst langzaam in baai- werk gaat, zoodat het van buiten af altijd heel moeilijk is vast testellen, waar de voorbereiding, do voorzorgs maatregelen, de gedeeltelijke mobili satie ophoudt en de algemeene begint. Juist door den langzamen gang der mobilisatie moet Rusland niet alleen eerder beginnen dan de andere mogendheden, maar ook vaker, in stadia van den politieleen toestand, welke andere staten nog geen aan leiding geven tot zulke maatregelen. Vaststaat intusschen dat op het oogenblik het legerbestuur in Duitsch land er geen bedreiging tegen de buren van Rusland in ziet. De Russi sche toerustingen geven thans nog geen reden tot de diepgaande onge rustheid, die zij in een deel der open bare meening hebben wakker ge roepen. Zij staan een voortzetting der diplomatieke actie ten gunste van een localisatie van den oorlog niet in don weg." Herbette legt in de Echo de Paris" uit, waar het Duitschland en Oosten rijk oin te doen is. Het laatstgenoem de land wil Servië verpletteren om Griekenland, dat Saloniki bezit, en Roemenië (dal anti-Oosten rijksch is) te bedreigen. Maar Duitschland zegt „Als Servië verpletterd wordt, dan verdubbelt dat de macht van Oosten rijk tegen het Russische leger en wij kunnen eventueel een paar leger corpsen meer tegen Frankrijk laten optrekken. Voor eiken Servischen soldaat, die aan de Morawa door een Oostenrykschen kogel getroffen wordt, kan een Pruisische soldaat méér naar de Moezel gestuurd worden. Ziedaar het geheim van Duitschland'» hou ding." In Engeland nemen leger- enjvloot- bestuur natuurlijk, evenals andere landen, hun maatregelen, maar de Engelsche bladen zwijgen er nagenoeg geheel over. Vermoedelijk hebben zij van de departementen een waarschu wing gekregen. De „Times" schrijft: Do beate weg om den vrede te handhaven is om duidelijk uit te spreken, dat als onze vrienden tot dezen oorlog worden gedrongen, Engeland hun allen steun zal verleenen. Wij hebben geen recht strceksche belangen in het geschil, maar wij hadden er ook weinig bij Algericas en heel geen bij Agadir. Niettemin waren wij gereed en toon den dat om onze vrienden bij hun rechtvaardige eischen te steunen. Wy deden dat omdat het ons belang is en onze traditioneele politiek om het Europeesche evenwicht te helpen handhaven. Met dit doel zijn wij in de entente met Frankrijk en iii de uitgebreide entente met zijn bond genoot getreden. Wy zullen aan die entente trouw blijven. Wij hopen, dat wij niet op de ontzettende proef van een oorlog zullen worden gestold, maar mocht het zoover komen, dan zal Engeland even bereid gevonden worden zijn vrienden bij te staan, als het geweest is om Europa te helpen de dwingelandij van Napoleon af te schudden. Londen, 29 Juli. De „Times" zegt, Engeland moet zonder aarzelen zijn binnenlandsche verschillen regelen, met het oog op de dreigende inter nationale crisis, en de regeering moet al haar krachten wijden aan de moeielijke taak, zich met de andere mogendheden te verstaan voor het beperken van den strijd. De „Times" erkent, dat er nu geen sprake kan zijn van regeeringswijzi- ging, want het land zou in alle om standigheden het liefst zien, dat Sir Edward Grey de portefeuille van buitenlandsche zaken behield, daar niemand hem evenaart in nauwe kennis van de tegenwoordige bedoe lingen van de Europeesche politiek. De „Times" geeft daarom den raad het Home Rule geschilte regelen, door Tyrone en Fermanagh van Ulster uit te sluiten en daarbij wel te bepalen dat die regeling wordt getroffen om aan de eischen van beide partyen tijdelijk togomoet te komen. Beide partijen zouden moeten beloven later een beter stelsel van bewind in het onverdeelde Ierland te ontwerpen. Op gezag van zijn Oostenrykschen berichtgever zegt de „Times", dat het doel van Oostenrijk is, Servië te verpletteren en te ontwapenen, de Servische artillerie buit to makon, en dwingen zijn leger in de toekomst te verminderen tot een sterkte, die geen offensief gevaar meer oplevert. Oostenrijk is ook voornemens zich meester te maken van den berg Lowtsjen, de Montenegr jjnsche sterkte, die de maritieme basis van Oostenrijk aan de baai van Cattaro beheerscht. Algemeen wordt aangenomen, dat de voorbereidende bevelen gegeven voor de mobilisatie van dertien Rus sische legerkorpsen, gevolgd door do concentratie aan de Oostenryksche grenzen, het eenige waardige ant woord is, dat Rusland kan geven, nu do Oostenryksche troepen de grens hebben overschreden. Het be- beslissende schouwtooneel van den strijd zal waarschijnlijk niet op Ser visch gebied zijn. 00STENRIJK-H0N8ARIJE. Het manifest van den keiier. WEENEN, 28 Juli. De Keizer heeft het volgende manifest uitgevaardigd: Aan mijn volken! Het was myn innigste wensch,de jaren die my door Gods genade nog geschonken zullen worden, te wijden aan de werken des vredes, en mijne volken te bewaren voor de zware offers en lasten van den oorlog. In den raad der Voorzienigheid was echter anders besloten. Van haat ver vulde vijanden dwingen mij, tot handhaving van do eer mijner mo narchie, haar aanzien en haar machts positie en tot verzekering van haar bezit, na lange jaren van vrede het zwaard op te nemen. Ik stel vertrouwen in mijne volken, die zich iu alle stormen steeds in eendracht om mijn troon schaarden en voor de eer, de grootheid en de macht van het vaderland steeds tot de zwaarste óffers bereid waren. Ik vertrouw op Oostenrijks dapper, van zelfopofferende geestdrift bezield leger. Ik vertrouw er op, dat de Almachtige aan mijne wapens de zege zal ver leenen. Frans Jozef. Stürgkh. BERLIJN, 29 Juli. Uit Weenen wordt aan de Berliner Zeitung am Mitt g geseind: Om een einde te maken aan den woeker met levens middelen zullen voor de geheele monarchie maximale tarieven voor do belangrijkstelevensmiddelen opgesteld worden. Die bepalingen zullen waar schijnlijk reeds morgen in werking treden. Zy hebben betrekking ophef, verkoopen van vleesch, meel, brood, 'suiker en aardappelen. DE VIJANDELIJKHEDEN. Weenen, 29 Juli. In den afge- loopen nacht om half twee hebben de Serviërs de spoorbrug tusschen Semlin en Belgrado in de lucht laten springen. Berlyn, 29 Juni. Uit Semlin aan de „Vossische Zeitung"Vanochtend kort na middernacht zijn de vijande lijkheden langs den Donau overal begonnen. DUITSCHLAND. Berlijn, 29 Juli. De Agrarische Deutsche Tages-Zeituug bevat een .artikel, waarin op het gevaar gewe zen wordt, dat den Duitschen land bouw bedreigt, indien stellig 50.000 Oostenrïjksche landbouwers midden in den oogst naar hun vaderland teruggeroepen worden. Hot blad stelt de volgende middelen voor om in de behoefte te voorzien: Verlenging van de vacanties der scholen, het gebrui ken van, of tijdelijk verlof verleenen aan gevangenen voor werk op het. land, en het tijdelijk afstaan van wegwerkers der spoorwegen aan den landbouw. Minder ongerust maakt het blad zicli voor het geval, dat Rusland zijn arbeiders uit Duitschland zou willen terugtrekken, wat een nog vele malen zwaardere slag voor den landbouw zyn zou, want, zegt zij, tengevolge van het in beslag nemen van het spoor wegverkeer voor onze mobilisatie, zou het dadelijk vervoer van de Rus sische arbeiders naar hun land on mogelijk zijn, om nog niet daarvan te spreken, dat men niet goed denkon kan, dat wij den tegenstander leger corpsen van weerbare mannen zouden terugzenden, opdat'zij die onmiddellijk tegen ons in beweging zou kunnen brengen. Keulen, 29 Juli. Niet alleen in het Saargebied, maar ook in heel het Boven- en Middelrijnsche gebied wor den sedert eergisteren alle spoorwegen en -bruggen scherp bewaakt. Voor namelijk richt zich het oogmerk van de militaire overheid op do talrijke spoorwegtunnels, die op de lijnen uit Aken en Trier bestaan. Berlijn, 29 Juli, Naar do National Zeitung verneemt, heeft het bericht, van het Reuterbureau dat Rusland in het Zuiden en Zuidwesten gedeel telijk mobiliseert, tengevolge gehad dat de opperste regeering van het Rijk vanavond samengekomen is tot een beraadslaging. Berlyn, 29 Juli. De Duitsche vloot is teruggekeerd naar de havens waar zij thuishoort. De Noordzeevloot is gisteren Wilhelmshaven binnenge vallen. Vanochtend liep de Ooatzec- vloot Kiel binnen. RUSLAND. Petersburg, 28 Juli. Officieel wordt bericht, dat aan koopvaardyschepen en particuliere schepen het varen tusschen Helsingfors en Hangö in de -scheren verboden ia. De schepen moeten hier de open zee houden. De drijvende vuurtoren Ie Krangs- grund is weggehaald, de vuurtoren te Grobara en andere vuren bij Hel singfors zijn gebluscht. Londen, 29 Juli. Reuter verneemt dat Rusland gisteravond een gedeel telijke mobilisatie bevolen heeft in het Zuiden en het Zuidwesten des rijks. Dit sluit geenszins een ver breking van de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland in en men vertrouwt dat een Europeesche mogendheid er in zal slagen deze twee rijken tot overeenstemming te brengen. Berlijn, 29 Juli. Uit Petersburg wordt aan de „Berliner Zeitung am Mittag" geseind„Het bericht van de oorlogsverklaring van Oostenrijk' aan Servië kwam hier omstreeks 7 uur 's avonds aan. In het ministerie van buitenlandsche zaken werd daar door veel onrust gewekt. De chef van een der afdeelingen, prins Troebetskoi, ontving de journalisten met een ernstig gezicht, en ver klaarde, dat dit oogenblik het zwaar ste was sedert het begin van de crisis. Hij ried den journalisten aan, zich rustig te houden. De minister van buitenlandsche zaken Sasouof begaf zich onmiddellijk naai- den Tsaar. In Peterhof is gisteren onder voorzitterschap van den Tsaar weel een ministerraad gehouden. De meeste ministers spraken zich uit vóór de ondersteuning van Servië. De minister van landbouw, Kriwo- schein, die anders volgens velen grooten invloed bij den Tsaar heeft, probeerde tot voorzichtigheid aan te manen, maar had niet veel succes. Tsaar Nicolaas zond gisteren aan keizer Wilhelm een telegram. Op dit oogenblik is echter nog niet bekend, of er een antwoord daarop ge komen is". PARIJS, 29 Juli. Aan de Temps uit St. Petersburg: Vanmiddag tegen half één heeft de Oostenrijksch-Hon- gaarsche regeering aan de Russische regeering officieel kennis gegeven, dat Oostenrijk de integriteit van liet Servische grondgebied zal ontzien en zich zelfs wenscht te onthouden van de bezetting van Belgrado. St. PETERSBURG, 29 Juli. Het havenbestuur deelt mede dat de vuur schepen voor Libau, het Luserfort en Sarysyef van hun ligplaatsen verwij derd zyn. De vuurtoren te Rensjer en de vuren bij Röngrund en Smul- tongrond zijn gebluscht. FRANKRIJK. Parijs, 29 Juli. President Poincaré is by zijn terugkeer te Parijs hedon- namiddag te half tw6e met onge kende en buitengewone geestdrift ontvangen. Het was of Parijs in deze woelige dagen een gevoel van zeker heid kreeg door den terugkeer van den president. Duizenden en duizen den waren naar het Noorder Station gekomen en stonden verder in de straten geschaard, waar de president doorkwam. Bij het Noorder Station werd, toen de president in zijn rijtuig tusschen den stoet van kurassiers verschoon, de Marseillaise gezongen. Het was een werkelijk indrukwek kend on ontzaggelijk oogenblik. Parijs, 29 Juli. Hier te Parijs gaat de regeering voort met de noodige maatregelen te nemen. De spoor lijnen worden sinds gistermorgen door troepen bewaakt, vooral bij de bruggen, wissels en overwogen. Men ziet de schildwachten zelfs in de stations, vermoedelijk omdat men bevreesd, is voor sabotage van de zijde van het anarchistisch spoorwegper soneel. Volgens „Excelsior" worden alle fabrieken van vliegtuigen be waakt door soldaten en is den fabri kanten verboden, vliegmachines met motoren aan klanten af te leveren. Aan de spaarbanken halen stroomen mengchen hun geld terug. En bij de schoenwinkeliers worden zooveel schoenen gekocht (een officieele mede ..deeling heeft den reservisten aange zegd, dat ze bij een eventueele op roeping schoenen mee moesten bren gen, die het Rijk hun ruimschoots zal vergoeden) dat velen reeds heele- maal door hun voorraad heen zijn. Men verwacht, dat de meeting tegen den oorlog, door de syndicalisten tegen hedenavond aangekondigd, door de regoering verboden zal worden. Interessant is het, te constateeren, dat van de parlementaire socialisten aan deze meeting on straat betoogin- gon niet wordt meegedaan, in weer wil van het feit, dat nog enkele dagen geleden het congres (togen den wil der Guesdisten) de algemeene staking in oorlogstijd als strijdmiddel aanvaardde. De artikelen van Jaurès zijn iederen morgen bijna even fel tegen Oostenryk als die van de burger journalisten. Het bloed kruipt toch maar, waar het niet gaan kan Parijs, 29 Juli. De Temps en do Débats bevatten vanavond zeer scherpe artikelen tegen Oostenrijk en Duitschland. De Débats besluit het hare aldus: Zal men onder het voor wendsel vau localisatie van het Oostenrijksch-Servische conflict „een omwerping der Europeesche toe standen" toelaten? Wij hebben giste ren reeds aangetoond dat Rusland, r.och de Westersche mogendheden dat zouden kunnen dulden, zonder een nationale ramp tegemoet te gaan. Oostenrijk-Hongarije meester op den Balkan, dat komt neer up Duitschland meester te Konstantinopel en in Kleiu-Azië, dat komt neer op een oplossing der Dardauellenkwestie tegen de belangen van Rusland en van de westersche natiën. Dat wil verder zeggen: Rusland terugge worpen in Azië, en Europa overge leverd aan de Germanisme. Men inoet blind of krankzinnig zyn of beide tegelijk om niet in te zien, dat de Oostenrijksche diplomatie er op het oogenblik op uit is, de Europeesche diplomatie beet te nemen met praatjes. Wij hechten niet de minste beteekenis aan de inededeelingen der Duitsche diplomatie en aan de tendentieuse telegrammen uit Berlijn, Weenen on Rome. Dat alles is slechts schijn. Het eenige werkelijke is: de misdaad die men op het oogenblik bezig is te voltrekken. De omverwerping van de toestanden in het Oosten raakt Engeland en Frankrijk even onmiddelijk als Rus land. Het nationale belang gebiedt, dat tot eiken prijs te verhinderen. Later zal het risico nog veel grooter zijn, en de kansen op succes veel kleiner. ENGELAND. Londen, 29 Juli. In het Lagerhuis heeft Asquith in antwoord op oen vraag over de internationale crisis gezegd„De toestand is buitengewoon ernstig". Ik kan alleen zeggen, dat de Engelsche regeering niet verzwakt in haar pogingen, alles wat in haar macht staat in het werk te stellen, ten einde het conflict plaatselijk be perkt te houden. Malta, 29 Juli. De Engelsche Mid- dellandsche Zee-vloot moet morgen hier aankomen. Men treft met grooten ijver voorbereidende maatregelen dat de vloot, onmiddellijk na haar aan komst kolen en levensmiddelen aan boord neme. ZWITSERLAND. Berlijn, 29 Juli. Uit Bern wordt ge meld, dat de Zwitsersche Bondsraad zich bezig gehouden heeft met de kwestie Yan de approviandeering van Zwitserland, daar dit een moei- lykheid zou zijn bij het uitbreken van een algemeen conflict. BELGIË. Brussel, 29 Juli. De dezen ochtend gehouden ministerraad heeft besloten drie lichtingen onder de wapens te roepen. Gisteren was besloten, dat dit slechts zou gebeuren indien de na burige statenhet voorbeeld gaven. Op een verergering van den toestand schijnt de genomen maatregel noch- thans niet te wijzen. Alleen moet worden vermoed, dat de regeering ten spoedigste wil voorzien in den minder gunstigen toestand door de overgangsperiodederlegerhervorraing geschapen. Den geheelen nacht heb ben militaire treinen gereden. De regimenten, die zich in het kamp te Beverloo bevonden zyn naar hunne verschillende garnizoenen terugge keerd. Aan de grenzen is het toezicht door de gendarmerie en de douaniers verscherpt als in tijd van oorlog. Do Brusselsche beurs is tot nader bericht gesloten. Maatregelen in ons land. De toestand uit militair oogpunt, welke na de verontrustende oorlogs geruchten voor ons land is ingetreden, is aldus weer te geven, dat sedert Maandag strategische voorzorgsmaat regelen zijn genomen, die voor het geval dit noodig mocht worden, een eventueele mobiliseering van het leger en de marine zullen bespoedigen en vlug van stapel doen loopen. Naar aanleiding hiervan zijn tot dusver de twee eerste telegrammen die in dergelijke omstandigheden uit gaan, tot de legerautoriteiten ge richt. De meeste opper- en verdere officieren, die binnenslands met ver lof toeven, zijn uit eigen beweging naar hunne standplaatsen of garni zoenen teruggekeerd. De buitenslands aanwezigen zijn successievelijk terug gekomen. Een wetsontwerp is naar den Raad van State gezonden, beoogende be krachtiging van de'hierboven ver melde maatregelen, genomen tot het langer bij het leger in dienst houden van de militie welke op 1 Augustus zou worden ontslagen, dan wel zou overgaan naar de landweer, zoomede tot het in dienst houden van de landweermannen, welke op denzelf den datum voorgoed zouden worden ontslagen. De Raad van State is gister in spoedvergadering bijeengekomen ter overweging van het bij het college ingediende wetsontwerp betreffende de militie en do landweer. Het plan is om het voorstel zoo spoedig moge lijk ter indiening aan de Staten-Gene- raal gereed te maken, waarvan het gevolg zal zyn een eventueel spoedig by een komen van de Kamer. Gistermiddag werd weer buiten gewone ministerraad gehouden. De byeenroeping van de Staten- Generaal behoeft nog niet onmiddel lijk te volgen op de spoedig te ver wachten indiening eener voordracht van wet om het langer in dienst houden van de militie of landweer onder de tegenwoordige buitengewone omstandigheden te bepalen. Immers by de Militiewet-1912 is aan de Ko ningin de bevoegdheid verleend don overgang naar de landweer of het ontslag der miliciens te doen schorsen totdat omtrent bedoelde voordracht van wet beslist is. De Vice-Admiraal G. P. van Hecking Colenbrander aan wien op 1 Augustus eervol ontslag uit den zeedienst is verleend, blijft voorloopig in zijne be trekking van directeur en comman dant te Hellevoetsluistevens comman dant der stelling van de Monden dei- Maas on van het Haringvliet, ge handhaafd. Indië en de buitenlandsche toestand. Reuter seint d.d. 29 Juli uit Batavia Er is bekend gemaakt, dat liet den matrozen, wier diensttijd ver streken is, met het oog op den politieken toestand niet toegestaan wordt naar Nederland terug te keeren. De Beurs en het oorlogsgevaar. Het „Handelsblad" bevat hierover het volgende: Het is maar een kort, simpel be richtje. „De Amsterdamsche effectenbeurs zal toL nader order gesloten blijven", dat gisterochtend bekend werd. In tusschen illustreert dit besluit hoe ernstig door velen de toestand wordt ingezien. Nog beter blijkt dit uit een officieel communiqué, waarin het be sluit nader wordt gemotiveerd en hetwelk als volgt luidt: „In eene vergadering van het be stuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, waarbij tegenwoordig waren de waarnemende president van do Noderlandsche Bank, de president van de Nederlandsche Handel Maat schappij en de voorzitter van de Kamer van Koophandel, is besloten de Effectenbeurs voor heden te sluiten. Dit besluit is gegrond op de over weging, dat buitengewone omstandig heden buitengewone maatregelen voorschryven, zoodat liet bestuur met de groote geldgevers rustig kunnen overleggen op welke wijze krachtig aan de behoeften van de Effectenbeurs kan worden tegemoet gekomen." In de annalen van onze fondsen- beurs is slechts één precedent te vinden voor zulk een besluit, namelyk in het oorlog- en revolutiejaar 1848. Het moeten dus inderdaad wel buitengewone omstandigheden zyn, die zich thans voordoen. Gelukkig mag dadelyk worden geconstateerd, dat het niet de financieele toestand hier te lande is, die tot zulk een drastischen maatregel aanleiding heeft gegeven. Reeds werd in het kort uiteengezet, waarom een besluit als thans is go- vallen, wenscheiyk scheen. Men hoeft op verschillende Europeesche hoofd- bourzen, te Parijs, Weenen, Brussel, thans ook te Londen, en gedeelteiyk te Beriyn -, het noodig geacht het beursverkeer stop te zetten, uit vrees dat de opwinding wegens de politieke gebeurtenissen aanleiding zou geven tot een stortvloed van verkoopen, met als gevolg wellicht groote fail lissementen, een stormloop op de bankinstellingen etc. Van hieruit is moeilyk te beoordeelen in hoever vol doende grond voor de drastische maatregelen elders heeft bestaan. Men mag aannemen, dat zij niet licht vaardig zyn genomen. De loopende geruchten omtrent-de sluiting van een bankinstelling van internationale reputatie, welke geruchten volkomen uit de lucht gegrepen bleken, toonen trouwens aan hoe de gemoederen zijn verhit Nu de toestand eenmaal zóó is, drong zich inderdaad de vraag op of men ook te onzent niet op buiten gewone maatregelen bedacht moest zijn. Onze beurs heeft niet alleen locale beteekonis. Russische, Oosten ryksche, Servische staatsfondsen etc. hebben hier een meer of minder ruime markt. Het gevaar bestond, dat van buiten landsche zyde hier groote opruimingen werden doorgevoerd, nu de eigen markten gesloten zijn. De geweldige daling in staatsfondsen die hierdoor kan worden uitgelokt en inderdaad in de laatste dagen roods uitgelokt is, moet ook op onze locale fondsen noodlottig inwerken en het ernstige gevaar dreigde derhalve, dat hier velen uit angst of wegens uitputting van marges tot executie overgingen, niet omdat de toestand hier ter plaatse dreigend zou zijn, doch om dat onze markt, zooals men het ter beurze uitdrukte, tot „Europeesche aschbelt" zou zijn gemaakt, i De financieele crisis, j Gisteren werd een langdurige con ferentie gehouden van bankiers en hoofden vau groote financieele in stellingen te Amsterdam, in welke bijeenkomst beraadslaagd werd op welke wijze de gevolgen van de finan cieele crisis zooveel mogelijk kunnen worden beperkt. Ten einde in de behoefte aan geld te voorzien werd besloten een consortium te vormen, dat het geld, voorloopig tot een bedrag van ten hoogste 25 millioen, zal ver strekken tegen een koers, welke 1 hooger is dan het tarief van de Neder landsche Bank voor de beleening van buitenlandsche effecten en met een surplus van 20 °/0. Het bestuur van de Nederlandsche Bank verklaarde zich, onder zekerheidsstelling van het syndicaat, bereid het geld te four- neeren, wanneer de te dien opzichte te maken overeenkomst definitief en in onderdeelen op papier gebracht, door het bestuur voornoemd zal zyn goedgekeurd. Zoolang deze definitieve goedkeuring hangende is, zal de direc tie van de Nederlandsche Handel maatschappij de middelen fourneeren. Het consortium heeft aan de uit voering van zyn voornemen, waar mede het hoopt het vertrouwen spoedig te doen wederkeeren, de voorwaarde verbonden, dat de Am sterdamsche Beurs onmiddellijk, dus reeds heden, zal worden heropend. Blijkens een in het Handelsblad voorkomendemededeeling, heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, dat gisteravond ver gaderde, bereids aan deze voorwaarde voldaan. De dreigende toestand en de badgasten. Te Scheveningeu doet zich de oorlogsstemraing leelljk gevoelen. Sedert Zondag zijn er reeds vele buitenlandsche gasten uit hotels en pensions vroeger dan zij voornemens waren, naar hun vaderland terugge keerd en nog altijd volgen er meer. Ook uit Katwijk aan Zee en uit Noordwijk zijn verscheidene bad gasten, voornamelijk Duitschers en Oostenrijkers, vertrokken. Gevolgen van den oorlog. Op de Kon. Ver. van Ned. Sigaren fabrikanten „Trio" te Culemborg zijn de sigarenmakers voor de keuze ge steld 's morgens van 8—12 uur te werken, of 62 man geheel ontslag. Zoo men weet, werkt deze fabriek voor de Servische regie. Hedenavond vergaderen de sigaren makers hierover. PLAATSELIJK NIEUWS; De „Kortenaer" is heden van Vera Cruz via Havanna naar Nederland vertrokken. De „Heomskerck" is naar Havanna gegaan. Mej. A. H. M. Verschoor slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen B. Eindexamen R.H.B.S. Moj. J. M. E. Klik en mej. J. Manni, alhier, zijn gisteren te Zaandam ge slaagd voor hel eindexamen R.H.B.S. Stoomtram Helder—Huisduinen. Met 1 Augustus a.s. zullen de vroegritten van en naar Huisduinen aanvangen respectievelyk 9i en 10 uur, tegen verlaagd tarief. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar achterstaande adver tentie. Programma van het Concert te geven door liet Stafmuziekcorps dei-Kon. Marine in het Park achter het Paleis, op Zondag 2 Augustus, aanvang 4 uur. 1. „L* Entree en Ville". Uarche. Bauiloocli. 2. Ouverture „Le Doniiuo Noir". Auber. 3. „Valse leute et valse légere". burand. 4. „Sérénadc Hongroise". Wesly. 6. „Norwegischer Kunstier Carnaval". Svendsen. C. „Adagielto et menuettu de la Suite L' Arlesiennc". Uizet. 7. „Cortège de Ballet". Montagne. BINNENLAND. Verplaatsing Marine-Machinistenschooi. Naar wij vernemen, is aan de commissie, door den minister van marine ingesteld in verband met een gewyzigde inrichting der opleiding tot macdinist bij den marinestoom vaartdienst, opgedragen tevens te overwegen eene verplaatsing der machinistenschool van Hellevoetsluis naar elders. Als vestingsplaats van de te reorganiseeren school wordt ge noemd Dordrecht of Vlissingen. De terugkeer van den Prins. H. M. de Koningin is Dinsdag middag met de Prinses per extra- trein om 4 u. 13 in een salonrijtuig naar IJmuiden vertrokken, ter ver welkoming van den Prins by zyn aankomst aldaar aan boord van de Zeeland. H. M. liet zich op dezen tocht al leen vergezellen door den gep. vice- admiraal jhr. Röel, adjudant i. b. d. van H. M. en oud-minister van marine. In de gereedstaande auto's werd naar het semaphore aan den ingang van de liaven gereden om de „Zee land" te zien binnenkomen, die tus schen 5 en 6 uur verwacht werd. De Koningin en Prinses Juliana, vergezeld van baron Van Geen, vice- admiraal jhr. Röell, adjudant i. b. d., jonkvrouw v. d. Poll, hofdame, en zuster Marting, welke laatsten met den koninklijken trein waren mede- gekomen, hebben nabij het semaphore in de auto's ongeveer een uur op de aankomst van de „Zeeland" gewacht, waai- H. M. zich omtrent de omgeving en de in- en uitgaande schepen liet inlichten door den burgemeester. Een hartelijke begroeting had aan boord van de Zeeland plaats tusschen de vorstelijke echtgenooten en Prinses Juliana. Na eenigen tijd aan boord van de Zeeland vertoefd te hebben, vertrokken H. M., de Prins en Prinses Juliana te ruim 7 uur per auto van den aan legsteiger naar het station, waar de koninklijke trein gereed stond voor het onmiddelijk vertrek naar de residentie. De Zeeland .is bij het zwaaien voor het vertrek van IJmuiden onklaar geraakt en in het toeleidingskanaal naar de oude sluizen met voor- en achterschip aan den grond geraakt. De toegang naar en de uitgang uit de oude sluizen was daardoor ver sperd. Eerst Woensdagmorgen te 7 uur kwam de „Zeeland" vlot. Dienstweigering. SJHet stoomschip „Gelria" van de Kon. Holl. Lloyd, heeft gisterenavond uitgaande te IJmuiden vastgemaakt, wegens dienstweigering van de trem- mers. Hun eisch was de aanstelling van drie man meer, doch indien hun de gage van deze drie man werd uitbetaald, zouden zij de reis aan vaarden. Deze eisch werd van de hand gewezen, met gevolg dat alle tremmers het schip verlieten. Zij werden onder politiegeleïde naar dé politiepost te IJmuiden overgebracht. De „Gelria" ligt nu te wachten op andere tremmers. Nader meldt men ons uit IJmuiden De „Gelria" is om twaalf uur met onvolledige bemanning vertrokken. Zeventien der werkwillige tremmers zijn per sleepboot aan boord gebracht. Onder hen bevonden zich twee per sonen, uit Amsterdam aangekomen en twee uit IJmuiden. De stakers, acht in getal, zijn aan wal gebleven. Men zal trachten te Dover het ont brekende volk te krijgen. De Nederlandsche officieren uit Albanië terug. Het Agentschap Stefani meldt, naar Reuter ons bericht, uit Durazzo, dat de Nederlandsche officieren zich gister voormiddag naar den vorst begaven om dezen de onmogelijkheid om hun mandaat te vervullen uiteen te zetten. De vorst behield zich zijne beslissing voor. Te Rome liepen, naar Reuter verder mededeelt, geruchten, dat de officieren aan de Internationale contróle-coni- missie hun verzoek om ontslag in dienden. IJmuiden, 22 Juli. Heden vertrok van hier naar West hartlepool het Ned. s.s. „Itteraum" van de Mij. Oostzee te Amsterdam na alhier van eene volledige beman ning te zijn voorzien. Naar wy vernemen is het paut- serfort alhier gemobiliseerd. Aan de militairen die zich op het fort be vonden, zal geen verlof worden toegestaan. In den omtrek worden des avonds militairenposten uitgeze^ De Chineezen in Mampawa in opstand. Er is oproer uitgebroken ondei de Chineezen van Mampawa. De civiele gezaghebber met de pradjoerits zijn ingesloten. De woning van den civielen gezaghebber is af gebrand, zijn vrouw en kinderen zijn te Pontianak in veiligheid. Voorts is du opiuinverkoopplaats geplunderd en daarbij in brand gestoken. Een talryke bende oproerlingen rukt over land naar Pontianak, waai de ingezetenen in groote ongerust heid verkeeren. De onrust is in de Westerafdeeling van Borneo niet van de lucht. Men herinnert zich, dat al dadelijk ge meend werd, dat de eenige dagen ge leden gemelde opstand onder de Dajaks op de grens van Sambas on Mampawa, te wijten was aan stoken van de Chineezen. Om welke redenen nu de Chineezen van Mampawa open- lyk in opstand zijn gekomen, weten we niet. Dat zij echter het wagen naar de hoofdplaats van het gewest, Pontianak, op te rukken, bewijst dat. wij daar den toestand niet geheel meester zijngrootere krachtsont wikkeling schijnt wel geboden. (N. Rott. Ct.) BUITENLAND. Hst proces-Caillaux. Achtste dag. Na de hervatting gaf advocaat Seligman, pleitende voor de „Figaro", een overzicht van den oorsprong van het reusachtig fortuin van Calmette, en verklaarde vervolgens, dat mevr. Caillaux Gaston Calmette gedood heeft, ten einde op die wyze haren echtgenoot te verlossen van de critiek, door de „Figaro" uitgeoefend op zijn politieke handelingen. Hij herinnerde er aan, dat de laatste woorden van Calmette waren „Wat ik gedaan heb, dat heb ik ge daan zonder gevoelens van haat." De advocaat einigde zijn verklaring met den eisch te stellen, dat men aari de kinderen van den overledene gerechtigheid late wedervaren. (Be weging in de zaal.) Maitre Chenu, de advocaat dei- civiele party, die over de kinderen van den vermoorde sprak, en over het echtpaar Caillaux trachtte aan te toonen, dat Caillaux eigeniyk zijn vrouw heeft aangezet om Calmette te dooden. Hij liet de geheele geschie denis van het gebeurde de revue pas- seeren, onder welk verhaal mevrouw Caillaux weder in zwijm valt. Na mr. Chenu kwam de procureur- generaal Herbaux aan het woord. Hy sprak met groote kalmte en ofschoon nogal scherp beginnend bleek hy er weldra vooral op uit om te zorgen, dat de jury niet al de ver zachtende omstandigheden zou ver geten en dat^zlj niet een al te streng vonnis zou uitspreken. Het requisi toir was in het algemeen zeer slap en nogal onbeduidend, en het gedeelte ervan, dat over de beweegreden tot de misdaad handelde, draagt evonals het reeds in de acte van beschuldiging het geval was, meer het karakter van een bedekt pleidooi dan van een requisitoir. Na dit requisitoir had weer een schorsing der zitting plaats. Advo caten, republikeinsche garden en rechercheurs zelfs kwamen met brood jes, bierflesschen en andere versnape ringen aan om die aan de dames in de zaal, die ze besteld hadden, te overhandigen. Een groot aantal men- schen n.1. durfde hun plaats niet te verlaten, omdat er dan kans was dat men niet meer in de zaal terugkon komen, zoo vol was het.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2