HELDERSCHE COURANT UE1»ELS VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De Oorlog. Vergiftigde Levens. PURALIMENTO'S OVERHEMDEN f3.00. No. 4344 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37i 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelfngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2* cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Dinsdagmiddag. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. ingekomen: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel.: J. H. Blekklngh, West-Ind. Ambt., Keizerstr. 84a, Paramaribo. N.H. JJUbers, stokerle kl., Hozonstr.74. Alkmaar. H.Wozolroan,vl9sch.,Aclitergr.W/Z.78, C. ilen Broeder, z., C.Ditostr.3, Helle voetslu ia. G.D.v.'tVeor,kw.m.,Bloemstr. 13, W. J. Mets, klerk post, Zuidstr., Hoorn. T. Korving, bootsm., Janzonstr. 69, Leiden. EJ.Voüte, luit. t/z. 2ekl., Binnenb.79, '£-Hage. A. P.Groenemeijor-Kensche. zonder, Koningstraat 66 b, Am sterdam. W.P.Selderbeek,werkm.Paard.strABa(|shove. A. Noordermeer, z., Achtergr.W/Z.6, A.Paul. VERTROKKEN Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: J. Hoogerwerf, gep., Huisd. 27, Amsterdam. R.C. C.KramerAS8.mach,Middenstr.40. N.H. GJ.Meuloman,k.-konsl.,v.Hogendorp8tr^9, Rotterdam. EX. U.M.J. v. Gasteren, bankwerker, Florastr. 2, Amsterdam. N.H. J. W. van Vlaardingen-v. d. Ziel, zonder, Molenstraat G, Zwolle. LJ.v-Leiden, wkrm,2eGoversdw.str.8,R'dam. R.C. S.Meyer, verpleegster, Kerkgr. 10, Ermelo. O.G. Wed. W. Ketelaar, z., Polder w. 15, NUmegon. N.H. A.Hakkaart ,g ep.üuslaloots i. r 2), Amsterda in. B.C. C. Harkes, gep., Gravenstr.89, Putten. OJt. L W. du Pon, z-, P. Krugerstr. S, A'dam. N.H. G. Boelen, mannier, V iscbmarkt 2, A'dam. C.Vermeulen,marln.,Dlaconiestr.48,Utrecht W.P.Leeuw, bakk., Acht.-Binnenh.29, R'dam. Wed.M.de Witt.z... NJ. M.niankers.kwartiorm.^Sehagendw.str.lO, Leiden. R.C, L.I.Kramer, dekkn., Keizerstr. 12,Rotterdam. A. E. KiBt, kapt. Art., Dijkstr. 42. Teterlngen. N.H. J. Bos, machinist-Keizerstraat 67, Brielle. L.T. Baljou, gop„ Koningdwarsstr. 10, O. en W. Souburg. M.deVrie9,8org..torp.st.,Ruüterstr.ll,'sHage. Mobilisatie in Nederland. Het Stbl. no. 331 bevat een Kon. Besluit van den SOsten Juli, tot op roeping onder de wapenen van de tot de landweer behoorenden, die deel uitmaken van de landweer-grenswacht de landweer-kustwacht en de land- weer-bewakingsdetachementen. Die opkomst van de landweer voor de kustwacht is Donderdagavond in Ingezonden Mededeeling. GEDURENDE DER WARMER TUD MOET Gil OP UW MAAG PASSER. Gedurende het tijdperk der groote warmte, neemt het aantal menschen die aan de maag lijden, belangrijk toe. Aan de maag lijden gedurende het tijdperk der groote warmte, is gevaarlijker dan in welk ander tijd perk van het jaar ook. Bij de ver moeidheid door de hooge tempera tuur veroorzaakt, komt dan nog de verzwakking uit een slechte spijs vertering voortspruitend en daarop volgt dan de bloeddiarrhee. Dat is dan de volkomen uitputting. Indien uw maag zwak is, indien gij met moeite uwe spijzen verteert, moet gij uw maag versterken en om zoo te zeggen weer in goeden staat brengen. Een proef met de Pink Pillen, zal u algeheele voldoening geven. Gij zult dan spoedig weel beter eten, beter slapen en u over het geheel beter gevoelen. De Pink Pillen genezen volkomen de zwakte van uw maag, en die genezing is duurzaam. Volgt onze raadgevingen over de w(jze van eten en neemt na iederen maaltijd een Pink Pil. Deze Pillen geven aan de ongelukkige slachtoffers van een slechte spijsver tering het welzijn en de gerustheid. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken by H. DE BIE- Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. VIJFDE HOOFDSTUK. Cornelis Hartt ontving eene week later het bezoek van den armen edelman. Ofschoon hij zeer spaarzaam was met zijn tyd, liet hij onveran derlijk de uitvinders bij zich toe, die zich tot hem wenddenzijn bezoekers waren innig dankbaar voor het geduld waarmede hij hen aanhoorde, en liepen meestal in den val, door hem op zijn be langstellende vragen breedvoerig het geheim hunner ondernemingen mede te deelenwas dat geheim iets waard, dan haastte hij zich, na het vertrek van den ongelukkige een proef te nemen, of h(j werkelijk een goede uitkomst zou verkrijgen, dank zij de hem verschafte gegevens, en beantwoordde het resultaat aan zijne verwachtingen, dan nam h(j een bre vet als uitvinder der nieuwe zaak. Ook daarmede had hij zijn fortuin belangrijk vermeerderd. Lussac werd dan ook met de groot ste welwillendheid ontvangen, en ziende dat het onmogelijk was hem de samenstelling te doen zeggen van het preparaat waardoor het wonder volbracht moest worden, beloofde hü hem zijn bezoek voor den volgenden morgen. alle plaatsen vlot van stapel geloopen. De buitengewone kalmte en flink heid, waarmede de troepen opkwamen, trok zeer de aandacht. Den Haag, 31 Juli. H. M. de Ko ningin heeft beslist, dat er oorlogs gevaar bestaat in den zin van artikel 186 der Grondwet. Dat beteekent, dat bij het nemen van militaire maatregelen eenige welomschreven wettelijke bepalingen kunnen worden terzijde gesteld. Artikel 186 der Grondwet luidt: Al de kosten van de legers van het Rijk worden .uit 's Rijks kas vol daan. De inkwartieringen en het onder houd van het krijgsvolk, de transpor ten en leverantién van welken aard ook voor de legers of verdedigings werken van het Rijk gevorderd, kunnen niet dan volgens algemeene regels bij de wet te stellen entegen schadeloosstelling ten laste van een of meer inwoners of gemeenten wor den gebracht. De uitzonderingen op die algemeene regels voor het geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden worden bij de wet vastgesteld. Of er oorlogsgevaar, in den zin waarin dat woord in 's Lands wetten voorkomt, aanwezig is, beslist de Koning. De geheele militie en de landweer in ons land is gisteren opgeroepen om Zaterdag in dienst te komen. De kustwacht-militie en -landweer is bereids Donderdagavond opgeroepen voor den dienst. Het oproepingsbesluit is te half twee gisterenmiddag door H. M. de Koningin geteekend. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Maandagmiddag half twee. De Amsterdamsche Beurs blijft voorloopig gesloten. Berichten over maritieme en militaire aangelegenheden. In 's lands belang zullen wij ons onthouden van het openbaar maken van aile berichten betrekking heb bende op de bewegingen der schepen, militaire maatregelen, troepen ver- Stremming van het Spoorweg verkeer. Tot nader order worden aan het station alhier geen vracht- en ylgoe- deren, levende dieren, lijken, ry- en voertuigen ten vervoer aangenomen. Op 1 Aug. is reizigersvervoer in de richting naar Amsterdam slechts mogelijk met de treinen vertrekkende na 10 uur v. m., terwyl in de rich ting naar den Helder geen reizigers- vervoer plaats heeft. Op 2 Augustus reizigersvervoer in de richting naar Amsterdam met alle treinen, terwijl in de richting naar den Helder reizigersvervoer slechts plaats heeft met treinen, die na 10 uur v. m. van Amsterdam ver trekken. De dienst der personentreinen op 2 Aug. is geheel als op werkdagen. Op 3 Aug. treedt de gewone dienst regeling buiten werking; zoodat niet één der in de gewone dienstregeling voorkomende treinen zal loopen. De bestelgoederen worden op de gewone Wijze ten vervoer aangeno men, doch de risico voor tijdige af levering is geheel voor rekening van de afzenders. Schrijven aan de commandanten van leger en landweer. Aan alle commandanten van leger en landweer heeft de minister van Oorlog het volgend schrijven gericht: lo. Geheimhouding van militaire aangelegenheden wordt in het bij zonder onder de tegenwoordige Als in een droom keerde de vroe gere officier huiswaarts. „Het is een ellendeling," mompelde hij bij zich zeiven, „Emmanuel de Josach had gelijkhij zou niets liever gedaan hebben, dan my van mijn geheim te berooven, en zyn gansche uiterlijk is dat van een doortrapten schurk. Ik zou er geen oogenblik wroeging over gevoelen, indien ik hem in een tweegevecht neerschoot maar de rol van een sluipmoorde naar te vervullen, ik een Lussac! Brrhet denkbeeld alleen jaagt mij eene huivering aan. En toch, indien ik daar niet toe overga, ben ik een dief, want ik heb het geld van den bankier aangenomen en reeds voor driekwart besteed aan mijn werk, nooit zal ik in staat zyn dien bloed- prys terug te gevennooit weder ook zal ik iemand vinden die zich over mijn levensdroom ontfermt, en aan dat doel heb ik alles opgeofferd wat an ders waarde heeft in de oogen van een man. Ik heb tot zelfs geweigerd liefde te kennen, uit vrees dat ik de kracht zou missen myne vrouw ar moede te zien lijden ter wille van mijne ontdekkingik heb jarenlang honger geleden, om de enkele stui vers die ik op mijn voedsel uitspaar de te kunnen besteden aan mijn ge heim, en nu, nu dat eindelyk, einde lijk, myn droom vervuld zal worden, zou ik mij terug laten houden door gewetensbezwaren Dat zou immers waanzin zyn, en de baron heeft ge lijk gehad: niet ik zal hem dooden; hij zal bezwijken aan zyne poging omstandigheden verplichtend opge legd aan ieder, die tot het leger of de landweer behoort. Het is ten strengste verboden mededeelingen van welken aard ook, aan de drukpers te doen, tenzy daar toe uitdrukkelijk machtiging wordt verleend. NEDERLAND. Handhaving neutraliteit. Oostenrijksch gouvernementsstoomschip aangehouden. Het Oostenryksohe Gouvernements stoomschip Ai-ad, gekomen van Fiume, het laatst van Dieppe, gisteren te IJmuiden aangekomen, is op last van den commandant van het pant serfort aldaar, aangehouden, op de overweging, dat het stoomschip mili. tairen vervoert. Aan boord bevinden zich 31 leer lingen van een Oostenryksche zee vaartschool, die door officieren worden opgeleid tot marinematrozen. De fortcommandant heeft het schip onder militaire bewaking geplaatst, in afwachting van instructies van hoogerhand. Da Rijkspostspaarbank en de oorlog. Zoowel aan 't hoofdpostkantoor als aan de bijkantoren in Amster dam was 't heden en gisteren een drukte van belang van personen, die hun spaarbankgelden kwamen op vragen. Vooral aan 't hoofdpostkan toor stonden de menschen in een lange rij queue te maken vóór het loket uitbetaling. Wy hadden, verhaalt de Tel., naar aanleiding van deze „spaar bank-run" een onderhoud met de directie der Rijkspostspaarbank. Deze deelde ons mede, dat de terugbetaling der inleggelden sinds gisteren abnor male verhoudingen had aangenomen, en dat de toeneming van uitbetaling niet alleen hier, maar in het geheele land in dezelfde verhouding waar genomen kan worden. Het is zoo vervolgde de direc teur onbegrijpelijk dat de inleggers meenen, 't in hun belang is, hun gelden op te vragen. Er staat toch duidelijk op hun boekje, „dat de staat zelve ten allen tyde de terugbetaling waarborgt." Er is natuurlijk niet het minste gevaar. Doch in tijden van crisis is het een gewoon verschijnsel, dat de spaarbanken bestormd worden. In Oostenrijk en Duitschland i3 dat ook reeds het geval. Een groot deel van het publiek begrijpt niet, dat juist in tijden van crisis de gelden bij ons beter bewaard zijn dan bij den particulier. Bovendien derven de opvragera onmiddellijk de rente. Het spreekt Yan zelf, dat alle op gevraagde gelden onder de f50 on middellijk en grootere sommen in de daarvoor vastgestelde termynen wor den uitbetaald. Meestal ziet men, dat het publiek, gerustgesteld door de uitbetalingen, vanzelf ophoudt met 't aanvragen van gelden, 't Ware te hopen, dat dit thans hier ook ge schiedde, want nogmaals: er is niet de minste reden voor ongerustheid ten opzichte der inleggelden. Met de staatsschuldboekjes betreft het een geheel andere kwestie. Deze zijn natuurlijk onderhevig aan koers verschil. Onze staatsschuld ondervindt thans de nadeelige invloeden van den oorlog. De koers is ten gevolge daar van gedaald. Door thans te verkoopen, zal men dus verliezen. Houders van staatsschuldboekjes zullen dus goed doen, 'n meer ge- regelden tijd af te wachten, om hun boekjes te gelde te maken. Hiervoor geldt hetzelfde als van effecten in het algemeen, namelijk, dat men deze in buitengewone omstandigheden als thans, waarby het geld duur is, niet dan met verlies ten gelde kan maken. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat ook hier ter plaatse verscheidene inleggers hun geld terugkomen halen. Het bovenstaande moge hen een geruststelling zijn. Wegens het gevaar van confis- keeren van de ladingen, indien na om mij te bestelen." Werktuigelijk trad hij een koffiehuis binnen, waar hij een glas absinth ledigde, toen hij weder naar buiten trad, hernam hij bij zichzelven: „Indien ik een schat bezat, en ik wist vooraf dat men mij dien zou willen ontnemen, zou ik er immers geen bezwaar hoegenaamd in vinden, de brandkast waarin hy verborgen lag, te doen voorzien van een helsch werktuig dat den dief verpletterd ter aarde zou werpen! Wat doe ik anders wanneer ik den man, die mijn geheim wil exploiteeren, flen dood laat vinden op het oogenblik zelf dat hy mij bestelen wil? Neen, de bankier had gelyk, er bestaan nog andere wetten dan die der rechtbank alleen." Hy kocht een flesch brandewijn, en nam haar mede naar zyne woning, waar hy haar ledigde onder het in orde brengen van alles wat tot het bezoek van den volgenden dag moest dienen. Een zenuwachtige lach speel de thans om zyne lippen: zijn inge vallen gelaat was hoogrood gekleurd en hy stamelde: „Wat zou myn vader er wel van zeggen Hy voorspelde my altyd dat ik onze familie tot schande zou strek ken, en spoedig reeds zal heel de wereld eerbied koesteren voor het genie van een Lussac. De regee ring zal mijne verdiensten met het Legioen van Eer beloonen. Ik ryk zyn en aan myne broeders het geld kunnen terugzenden, dat zij mij als een aalmoes toewierpen Op een Ingezonden Mededeeling. BLIKGROENTEN, Vruchten in flac., Geleiën, Jams, Tafelzuren en Limonades zyn zuiverder en smakelijker en toch niet duurder dan andere prima merken. De geneeskundige Commissie Prof. Dr. P. RUITINGA, Prof. Dr. R. K. 8ALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraren aan de Amsierd.Dnlversiteit, geert U de mr—'ttg nygiSnisclio 1 der artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hjgiinischa Mik van Varduurzaamda Liianimiddilin Amsleidam. vertrek van de booten de oorlog mocht uitbreken, heeft de Steenkolen- Handelsvereeniging te Rotterdam Donderdagavond de belading van ruim twintig in onze haven liggende stoom schepen stop gezet. De Nederlandsche regeering heeft op de Londensche graanmarkt 10 scheepsladingen tarwe gekocht. By de directie der Tramwegmaat schappij Zutphen Emmerik is be richt ontvangen, dat van Donderdag avond 9 uur af, de trams de Duitsche grens niet meer mochten passeeren. Bijgevolg heeft de directie den dienst op hot traject 's Heerenberg—Emme rik moeten staken. ERNSTIGE TIJDEN. De officieuze correspondent van de „Köln. Ztg." te Berlijn schreef Don derdagavond onder dezen titel o. m. het volgendeDe vraag, wat de toe bereidselen van Rusland beteekenen en wat zy onder de huidige omstan digheden voor gevolgen kunnen heb ben, is op aller lippen. Iedereen voelt de geweldige draagwijdte van de op handen zijnde verklaring, iedereen weet, dat het thans niet meer, als nog voor eenige dagen, uitsluitend om den bondgenoot van Duitschland en zyn optreden gaat, maar dat men ditmaal voor een beslissing staat, die Duitschland in het diepste, eigenste leven der natie treft. De groote be- teekenis van deze beslissing is ook den eenvoudigen man uit het volk duidelijk. In alle kringen van de Beriynsche bevolking is mon zich ook hiervan bewust, dat de moge- lykheid aangebroken is, dat de Duit- schers weer als hun vaderen om hun recht, hun eer en het bestaan vafl den staat zullen moeten vech ten. Men ziet alle raogeiykheden helder en met de rust tegemoet, die slechts het bewustzyn van in moreel en militair opzicht volkomen gereed te zyn verleent. Met spanning wor den de berichten gevolgd, waaruit gevolgen voor hot verloop der vol gende uren getrokken kunnen wor den. En als steeds, worden er onder de leiten veel valsche geruchten ver meld, die snel vau mond tot mond gaan. Het spreekt vanzelf, dat de on- duidelykheid ten opzichte van Rus- lands bedoelingen niet lang meer kan aanhouden. Geen mensch en geen volk verdraagt deze spanning van de ziel langeren tyd zonder het geduld te verliezen. Maar intusschen duren de diplomatieke bemoeiingen om den oorlog te lokaliseeren tus- schen Oostenrijk en Serviö nog voort en de Duitsche regeering levert door daaraan deel te nemen en door haar voorloopige terughouding tegen over Rusland het bondigste bewijs, hetwelk ook Duitschlands gezworen vijanden niet kunnen ontkennen, van een liefde tot den vrede, die ook den meest ongehoorden druk verdraagt. De Duitsche regeering wil niets doen maal zal ik de held wezen van den dag, en al myne bloedverwanten zul len om het zeerst vrede met mij willen sluitenmen is altijd gevierd als men over groote sommen be schikt. Alle vernederingen zullen voor immer voorby zijn. Ik ben nog jong en zal eindelyk en ten laatste aan geluk mogen denken. Ergens, in een lommerrijk hoekje der provincie zal ik een meisje zoeken, dat zelf doodarm is, zoodat myn fortuin voor haar een geluk zal wezen; zy mijne aangebeden vrouw worden, en ik zal nog enkel leven voor haar en onze kinderenwant ik zal kinderen hebben, ik diq geen andere fami lie meer bezit, en ik zal aan mijne zoons leeren de wetenschap lief te hebben, die wetenschap waar aan hun vader zoo hartstochtelyk hechtte. Liefde, o liefdeJa, men zal mij eindelyk beminnen!" En ten prooi aan een visioen dat vol zoetheid moest zyn, liet de een zame man zich op zyne legerstede neervallen, zonder zich langer te be kommeren om hetgeen dat alles hem kosten zou. Den volgenden morgen stond vastberaden op. Hy had zich zyné sombere taak herinnerd; maar by weifelde niet meer. Nog slechts en kele uren en de worsteling zou voor by zyn; de zegepraal zou hem toe- behooren." Hy was doodsbleek, nu: maar zyne hand beefde niet, toen hij het fleschje des doods op zyn werktafel wat de beperking van den oorlog zou kunnen bemoeilijken en daarom bewaart zy tot het uiterste oogen blik haar kalmte en houdt zich in. Duitschland gevoelt als zulk een be- moeilyking de mobilisatie van Rus land tegen Oostenryk, die niets ver liest van haar ernstige beteekenis voor de veiligheid van Duitschland nu ze tot dusver slechts tegen Duitsch lands bondgenoot gericht is. Zoo Duitschland, steeds in de hoop den vrede te bewaren, zooals het dien reed9 bijna een halve eeuw bewaard heeft, de militaire maat regelen in Rusland niet dadelijk met een Duitsche tegen-mobilisatie be antwoordt - de mogeiykheid wórdt. steed9 waarschynlijker, dat Duitsch land daartoe gedwongen wordt inge val Rusland bij zijn dreigende houding tegen Oostenrijk-Hongarije volhardt. Eenstemmig spreekt de Duitsche pers thans uit wat het geheele Duitsche volk gevoelt: Het moet spoedig, zeer spoedig ingelicht worden over de bedoelingen, die men te St. Petersburg heeft. Het Duitsche volk wacht ernstig en kalm, rustig en krachtig op de beslissing. Nu een groot deel van Europage- reed staat zyn troepen te mobili- 8eéreu of dit reeds gedaan heeft, is deze maatregel ook in ons land be volen, en wanneer onze lezers dit blad onder de oogen krijgen, is ons legerbestuur reeds bezig alle maat regelen te nemen, om de troepen naar de grenzen te zenden, onze versterkingen in staat van tegenweer te brengen, onze oorlogsschepen ge reed te maken om zoo noodig in actie gaan. Wat beteekent dat? Wil het zeggen, dat men verwacht dat weldra het eerste schot zal worden gelost? In geene deelen, zoover is het nog lang niet, en wy kunnen gerust zeggen dat wy alle hoop hebben, dat het zoover niet zal komen. Wat thans geschiedt i3 een veiligheidsmaatregel. Zeker, die maatregel zou niet geno men worden, wanneer er in 't geheel geen gevaar dreigde. Maar naar onze overtuiging beteekent 't op dit oogen blik, dat wij op alle gebeurlijkheden verdacht willen zijn. Echter ook dit, dat wy, zooveel wy kunnen, het gevaar willen trach ten te bezweren. Ook wie niet er aan gelooft, dat wij in een Europeeschen oorlog, mocht die uitbreken, betrok ken zullen worden, zal erkennen, dat er minder gevaar voor is, wanneer|wy gereed staan tegen elke inbreuk op onze neutraliteit terstond op te komen en daardoor hem, die haar wil schen den, dwingen zich met ons bozig te houden. Ons land behoeft niet in een strijd te worden betrokken, het is niet „het slagveld van Europa", zooals Belgis, het behoeft niet te worden doorge trokken door vyandige legers, die elkaar trachten te ontmoeten of te ontloopen. Maar wanneer wij toonen gereed te zyn om dit den schender van onze neutraliteit duideiyk aan het verstand te brengen, wanneer hy weet en ziet, dat onze grenzen goed bewaakt zijn, is de kans dat hij ons niet aanvalt en dat aldus ons land buiten den strijd Wyft, des te grooter. Zoo, en niet anders, meenen wy, dat de bevolen mobilisatie moet wor den opgevat. RUSLAND EN DUITSCHLAND. Berlijn, 31 Juli. Uit St. Petersburg is vandaag van den Duitschen gezant be richt ontvangen, dat de algemeene mobilisatie van de Russische land en zeemacht gelast was. Daarop heeft de Keizer het land in staat van oorlogsgevaar verklaard. Zijne Majesteit neemt vandaag zijn Intrek in het paleis te Berlijn. Berlyn, 81 Juli. De Keizer heeft op grond van art. 68 van de Ryks- grondwet het gansche gebied des Ryks, met uitzondering van Beieren, in staat van oorlog en beleg ver klaard. Voor Beieren wordt een over Eindelyk sloeg het bepaalde uur, en geen vijf minuten later werd er aan de deur van zijn atelier gescheld. Even bedaard alsof hy slechts een gewoon bezoek moest ontvangen, ging hy opendoen. Op den drempel herkende hy Cornelis Hartt; maar deze kwam niet alleen; hij was ver gezeld van een jong meisje, met goudblonde lokken en groote, blauwe oogen, die met heel de onschuld harer zestien jaren Lussac aanblikten. „Vergeef my myn oudste dochter tje meegebracht te hebben, mijn waarde," sprak zyn bezoeker, „zij wilde gaarne uwe proefneming by- wonen, en ik had den moed niet haar dat genoegen te weigeren. Wie weet of gy niet over te halen zult zyn met haar portret te beginnen! Natuurlyk komen de daaraan ver bonden onkosten in dat geval voor myne rekening." Lussac staarde haar somber aan. Daareven nog was hy zoo vastbera den geweest, en thans joeg het by- zyn van dit kind hem eene huive ring door de leden. Zy droeg zulk eene gelukkige uitdrukking op het zacht gelaat; haar glimlach geleek op een zonne straal, en binnen wei nige oogenblikken zou hy haar in wanhoop zien nederknielen naast den vader, die door hem vermoord zou zyn! Maar weg met die dwaze gewetens bezwaren! Die vader was immers slechts een ellendeling! Wie kon zeggen of niet den een of anderen dag zyn schurkenstreken aan het eenkomstige schikking getroffen. Berlijn, 31 Juli. De Lokal-Anzeiger geeft zooeven een bulletin uit, dat tot titel draagt: „Rusland wil den oorlog". Daarin wordt officieus ver klaard, dat de regeering hedenmiddag tusschen 1 en 2 uur het bericht ontvangen heeft van den Duitschen gezant te St. Petersburg, waarin medegedeeld wordt, dat de Tsaar last gegeven heeft tot de mobilisatie van het geheele leger en de geheele vloot. Als antwoord op dezen maat regel heeft Keizer Wilhelm afgekon digd: „De toestand van den dreigen den oorlog", die de voorlooper is van de algemeene mobilisatie. De Keizer komt van Potsdam naar Berlyn. Beriyn, 31 Juli. Als gevolg van de mobiliseering van Rusland heeft de Duitsche Keizer op grond van paragraaf 68 der Ryksgrondwet ver klaard dat de toestand van dreigend oorlogsgevaar is ingetreden. Dit be teekent den voorbereidenden stap voor mobilisatie. De Duitsche Keizer vertrok van Potsdam naar Berlyn. DUITSCHLAND. Berlyn, 31 Juli. De Imperator van de Hamburg—Amorika-iyn is heden morgen niet vertrokken, daar de directie het schip niet meer op zee durfde wagen. Ook deVaterland, die Zaterdag uit New-York zou vertrek ken, heeft bevel gekregen daar te blyven. De Victoria Louise, die een reis naar het Noorden zou maken, is ook aangehouden. De overige schepen van de H.A.P.A.G. blijven voorloopig nog in de vaart. Berlijn, 31 Juli. Uit Myslowitz wordt gemeldVannacht beeft men hier uit de richting van de Russische grens verscheidene ontploffingen ge hoord. Het verluidt, dat vannacht om half drie de spoorwegbrug, die de verbinding vormt tusschen het Russisch-Poolsche grensstation Gra- nitsa en het Oostenrijksche grens station Sczakowa in de lucht gespron gen is. Eén van de drie bogen moet vernield zijn, daardoor is het ver keer op de lyn Warschau-Weenen afgebroken. Het station Granitsa is door alle ambtenaren verlaten, slechts een kleine afdeeling Russische sol daten is er achtergebleven. Volgens een nader bericht heeft een Beriyn sche Bank een bevestiging ontvan gen van het vernielen van de brug. Dit moet niet het werk zyn van de Russische overheid, maar van revo lutionairen. Gisteren hadden nog troepentransporten over de brug plaats gevonden. Berlijn, 31 Juli. Uit Krakau wordt gemeld, dat in Warschau een nieuwe dag heeft plaats gehad op het hoofdkantoor der posterijen en dat dit in brand staat. Ook binnen de vesting zyn weder aanslagen gepleegd. Berichten over Rusland uit Krakau zijn echter uiterst onbetrouwbaar. Berlyn, 31 Juli. De toestand van dreigend oorlogsgevaar heeft alle militaire maatregelen aan de grens tot bescherming van de spoorwegen tengevolge. Het verkeer van post, telegraaf en spoor wordt ten behoeve van de militaire behoeften beperkt. Verdere gevolgen zijn: Verklaring van den toestand van oorlog, gelijkstaand met den staat van beleg in Pruisen en verbod van openbaarmaking van berichten over troepenbewegingen en verdedigings middelen. RUSLAND. Een vertrouwd Russisch vriend deelt aan de „Berliner Neueste Nach- richten" het volgende mede Sedert Zondag zijn alle (Russische) troepen uit de zomerkampen terug gekeerd en in beweging. Het in Russisch-Polen verzamelde leger trekt zich samen. De officieele mobilisatie is niet afgekondigd (dit is intusschen geschied Red.), omdat de regimen- licht zouden komen? Was het niet barmhartiger, zelfs al bad zijn kind hem innig lief, dat hy bezwyken zou, aleer hij schande over de z|jnen gebracht „My dunkt gij hebt Paulette nu lang genoeg bekeken," zeide Corne lis Hartt, glimlachend. „Gij moet thans wel kunnen bepalen of zij voor u een geschikt model zou zyn of niet." Lussac overmeesterde zyne ont roering en antwoordde: „Inderdaad, en zoo uwe dochter wil, dan ben ik gereed." „Gy zult mij niet al te leeiyk maken, niet waar ?mynheer?" vroeg zy op zulk een vertrouwelyken toon, dat het hem te moede was als wen telde men een dolk in zyn hartom. „Neen, neen, stel u gerust. Wees slechts zoo goed hier te gaan sti in het volle licht; het hoofd geheel naar dien zwarten doek gekeerd, want daarachter staat de spiegel, en het moet den indruk maken alsof gij daar juist in kijkt. Gy zult spoe dig over hot effect kunnen oordeelen." Onder het spreken was hy weder geheel en al onder den invloed zy- ner uitvinding geraakt; hy dacht voor het oogenblik aan niets meer dan aan de middelen om haar beeld zoo volkomen mogeiyk weêr te geven, en eene minuut later trok hy pijl snel den doek weg. Op een breed voetstuk ter hoogte van een gewonen schoorsteenmantel verrees een spie gel, die omlijst was en voor het oog niots ongewoons vertoonde. Na ver Ingezonden Mededeeling. CHEMISIER - HELDER Schiller-model. Inclusief Boord en Manchetten ten (aan de grens?) alle sedert een jaar op voet van oorlog worden ge houden. Alle spoorwegen en bruggen zyn bezet, zelfs de artillerie is reeds in positie gebracht. Hier te Warschau lagen vier divisies infanterie en twee regimenten veldartillerie, en alles is reeds weg, alleen zyn er wat vesting troepen overgebleven, om de orde te De opmarsch van het leger ge schiedt tegeiyk met de troepen uit Wilna langs de linie Kowno-Bjelistok- Grodno-Brest Litowskl en Kowno- Proskoerof. Wie de geweldige troe pentransporten niet zelf gezien heeft, gelooft het niet, dat het waar kan zyn, want geen krant mag er iets over melden, daar er anders Siberië op staat. Duitschland wacht op een ambteiyke mobilisatie van Rusland (die i3 intus schen afgekondigd. - Red.) en ver zuimt kostbaren tijd, die nooit meer in te halen is. Zoodra de opmarsch van 20 Russische legercorpsen ge beurd is, begint de voorwaartsche beweging. Daar komt het toe en zoo zal het zyn. Vestig u er ter bevoegde plaatse de aandacht op, daar de veiligheid van Duitschland hqt noodig maakt. Het is bittere ernst, wat hier gebeurt. Men wil den oorlog en zal dien verklaren, als men opgemar cheerd is. Sedert Zondag hebben wy geen Duitsche kranten meer, de censuur neemt alles in beslag. Petersburg, 30 Juli. Had de oor logskoorts reeds de geheele bevol king van de Russische hoofdstad aan getast na de publiceering van het bericht over de moblisatie, werd deze koorts een waar delirium toen Ingezonden Mededeeling. Ouden van dagen. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het ver meerderen der jaren worden de orga nen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeftyd meer last van kwalen als rugpyn, styfheid en rheu- matische pijnen in de spieren en ge wrichten, duizeligheid, vlekken voor oogen, slapeloosheid, hartklop pingen, pijnlijkheid der ledematen, moeite by het loozen of ophouden >r urine, enz. Voor menschen op leeftyd zullen Foster's Rugpyn Nieren Pillen van uitstekende hulp biyken, want dit geneesmiddel heeft een versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om het bloed te flltreeren van de schadeiyke bestanddeelen als urinestof, urinezuur en het overtollige water, welke als urine het lidhaam verlaten. Te Den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Ble—Biersteker, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel fl.75 voor één, off 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (87) loop van tien seconden viel het gor- dyn we6r neder, en hield hy zich nog enkel met de bewerking bezig, waartoe hy een groot tochtscherm tusschen hem en zyne bezoekers plaatste. Cornelis Hartt had veel gegeven om by die operatie tegenwoordig te zyn: maar hy begreep dat hy den uitvinder geen achterdocht moest geven, en wachtte dus geduldig af, zich vergenoegende zyne dochter met een wenk het stilzwygen op te leggen en aandachtig te luisteren naar de minste geruchten welke tot hem doordrongen en hem gedeelte- lyk aangaven aan welke behandeling' het glas werd onderworpen. „Uitstekend geslaagd I" riep Lussac ten laatste uit. Waariyk vroegen vader en doch ter vol gespannen verwachting. „Gy zult er zelf over oordeelen." En het tochtscherm werd verwy- derd, om plaats te maken voor een waar tooverbeeld, niet meer nog dan een droomgestalte, want het portret moest nog verder afgewerkt worden, maar toch reeds meer dan voldoende om de treffende gelykenis en het be vallige van het goheel te doen waar- deeren. „Het is prachtig!" riep Paulette vol verrukking uit: „Ik heb nooit te voren geweten dat ik er zoo goed uitzag," en zy klapte in de handjes. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1