HEVEA Ingezonden Mededeeling. op RIJWIEL., RIJTUIG, «n AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea. Hoogezaod (OroBingen.)[ men vernam, dat een Engelsch eska der de haven van Portland verlaten had. Men vraagt ons te verklaren, dat de order, die de gedeeltelijke mobli satie inhield, een ander (loei had dan als antwoordte dienen op de oor logsverklaring van Oostenrijk. Maar in werkelijkheid is de moblisatie vol komen en algemeen zelfs reservis ten in de noordelijke districten heb ben order gekregen zich bij hun re giment te voegen. Berlijn, 30 Juli. Uit Weenen aan de National ZeitungMen heeft hier vertrouwbare berichten uit Russisch Polen ontvangen, dat de revolution- naire beweging daar niet verzwakt, maar veeleer groote uitbreiding ge kregen heeft. Het springen van de kruittoren in Warschau was het werk van revolutionnairen en het heet, dat Warschau reeds in opstand verkeert. Berlijn, 81 Juli. Uit Boedapest wordt dd. 30 Juli gemeldDe straten van de Hongaarsche hoofdstadwaren heden als uitgestorven. Het publiek verzet zich hevig tegen den woeker met levensmiddelen, die ook door de overheid streng vervolgd wordt. Tengevolge van de mobilisatie zijn er alleen in de laatste wcelc meer dan 500 paren met buitengewone toestem ming getrouwd. De burgerlijke stand was genoodzaakt den bureautijd aan merkelijk te verlengen. Malta, 30 Juli. Alle oorlogsschepen laden in aller iiaast kolen, alsook zooveel munitie en proviand moge lijk. Bijna de geheele Engelsche Middellandsche-Zeevloot is hier nu samengetrokken. FRANKRIJK. Parijs, 31 Juli. In de „Figaro" van hedenochtend schrijft de academicien Uanotaux over de Europeesche crisis en Frankrijk. Hij zegt o. a.Wat wij in allen gévalle kunnen zeggen, dat is, dat Frankrijk geen enkele directe of indirecte verantwoordelijkheid hoeft in de huidige casus belli, dat zij noch uitgedaagd, noch aangevallen heeft, noch opgestookt hoeft, dat zij het ge weten en de handen zuiver heeft. Het is wel veroorloofd er nog aan toe te voegen, dat, indien thans de teerling geworpen wordt, buiten onzen wil om, de voorwaarden op het oogen- blik voor ons gunstig zijn. Wij waren eraan blootgesteld om op een goeden dag alleen tegenover Duilschland te vechten. Thans zijn wij drie mogend heden un bovendien schijnt één van de drie mogendheden van het drie voudig verbond, namelijk Italië, slechts zeer aarzelend te zijn en dat is be grijpelijk, daar liet tegen zijn eigen belang in zou handelen. Een dubbele onderhandeling sc.hynt aan den gang te zyn. Een tusschen Berlijn en St. Petersburg, of zoo men wil tusschen Weenen en St. Peters burg, met Berlijn als tusschenpersoon voor Weenen, en één tusschen Enge land en Duitschland. Van deze laatste bespreking werd gisteren reeds ge meld, dat Engeland te Berlijn had laten vragen, welken vorm van be handeling Duitschland dan voor zou stelleh. Over deze dubbele onder handelingen schreef gisterochtend de oud-minister Pichon. Wanneer men onderhandelt, vecht men nog niet en er blijft dus hoop op vrede, maar die hoop zou heel wat grooter kunnen zijn, indien de goede wil van beide zijden dezelfde was. Ongelukkiger wijze kan men zich niet voldoende herhalen, dat de goede wil van En geland, Rusland en Frankrijk als het ware verlamd blijft door de geringe echo, die hij aan Duitsche en Oosten- rijksche vindt. Men moet den wenseh uitspreken, dat deze besprekingen voortduren, ook al kan men uieL plotseling tot een accoord komen, en dat er contact blljve tusschen du mogendheden en dat er niets on herstelbaars gebeure. Het is duidelijk, dat op het oogenblik de twee groepen van mogendheden elkaar scherp in het oog houden. Geen harer wil nog die militaire maatregelen nemen, die de andere ertoe zouden kunnen bren gen te mobiliseeren, maar geen van haar wil er zich aan blootstellen ovorvallen te worden en allen zyn dus wel verplicht om maatregelen to nemen en dat is natuurlijk een van de groote gevaren van het huidige oogenblik. Parijs, 31 Juli. De Panache be volking blijft het merkwaardige schouwspel bieden van een vastbe raden kalmte wat het oorlogsgevaar betreft, vermengd met een ware geld- paniek. Het is karakterisiek voorden Fran- schen volksaard. Men is bereid voor de verdediging van het vaderland te vechten, maai- men wil zijn duiten in veiligheid hebben. Dit zuinige spaardersvolk, zoo op de penning, houdt al het goud en zilver vast, dat het bemachtigen kan. Het stopt het weg en wil het niet meer loslaten. Het koestert wantrouwen zelfs om trent de bankbiljetteu van de Fransche Bank. Zoo'n stemming slaat natuur lek van don een op den ander over. Do burgermenschen wenschen geen zilverstukje meer los te laten en willen reeds sedert drie dagen mot bankbiljetten de kleinste inkoopen betalen om klinkende munt te krijgen en het dan weg te stoppen. Dit heeft tengevolge gehad, dat metalen geld nergens meer te Jcrijgen was en men niets meer koopon kon, als men geen had. De Bank van Frankrijk werd gis teren als het ware belegerd. Eergis teren had zij reeds 13 millioen aan zilver in 5 fr.-stukken voor bank papier ingewisseld. Gisteren in den morgen alleen reeds 'J millioen. Heden zullen er bankbiljetten van 5 b> 20 fr. in omloop gebracht worden. De spaarbanken te Parijs zijn ook bele gerd en heden is van de wettelijke bevoegdheid gebruik gemaakt om tc bepalen, dat slechts 50 fr. tegelijk opgevraagd kan worden eu dat nog slechts om de veertien dagen. NANCY, 30 Juli. De verlofgangers keeren met extra-treinen terug. Dui zenden telegrammen zijn verzonden tot het oproepen van reservisten. De spaarbank werd heden belegerd door drieduizend menschen, die hun spaargeld terugvorderden. Hetzelfde had plaats bij andere bankinstellingen. ENGELAND. Parijs, 31 Juli. Hedeoian seint uit Berlyn over hetgeen men daar 'zegt van Engeland's houding het volgende Men wil hier niet gelooven, dat Engeland in geval van oorlog aan de zijde van Frankrijk mede zal op trekken. Men is overtuigd, dat de maatregelen, die Engeland genomen heeft, door dat land genomen zijn enkel voor zijn eigen veiligheid. Indien men hier de zekerheid had, dat Engeland zich werkelijk aan de zijde van Frankrijk zou bevinden, wanneer een oorlog uitbrak, dan is het zeker, dat de tegenzin van het Duitsche volk tegen een oorlog nog zeer zou toenemen. Londen, 31 Juli. Reuter verneemt, dat de besprekingen tusschen Oosten rijk en Rusland hervat zijn. Southampton, 31 Juli. Alle Duitsche stoomschepen worden hier opge houden. De polemiek in de Engelsche bladen Engelands rol duurt voort. De Times staat vooraan onder de getrouwen voor de etente. Heden herinnert zij er b. v. aan dat Engeland deel uitmaakt van Europa en dat liet niet meegezucht zou hebben onder den last der bewa peningen, wanneer het in 1871 Frankrijk niet had laten verscheuren. De Daily Telegraph zegt, dat zij die van een liberale regeoring onthouding in den komenden strijd verwachten, wel ontgoocheld inooten zijn door de departementale handelingen der mi nisters van buitenlandsche zaken, oorlog en marine. ENGELAND EN ZIJN KOLONIËN. Massey, de eerste minister Nieuw-Zcoland, heeft in een rede voering te Wellington gezegd, dat indien Engeland in oorlog komt al de deelen van het Britsolie Rijk naar zijn overtuiging, aaneengesloten zouden slaan gelijk in het verleden JAPAN. Berlijn, 30 Juli. Uit Weunen aan de „National Zeitung": Als buitengewoon belangrijk be schouwt men hier een gesprok, dat de nieuwe Japansche gezant to Wee nen met graaf Borchtold gehad heeft. Dit gesprek duurde 2J uur. Er waren getuigen bij aanwezig. Het resultaat word streng geheim gehouden, rnaar. naar het heet, moot het doel van hel gesprek geweest zijn afspraken lus schen Oostenrijk en Japan, ingeval van een oorlog met Rusland. Parijs, 31 Juli. (Part.) Het blad Exeleior verneemt uit St. Petersburg Een telegram uit Tokio aan hetoffi- cieele St. Peterburgsche Telegraaf- agentschap zegt, dat de Japansche courant Hotsji Sjimboen.üie te Tokio als liet offlcieele blad beschouwd wordt, de meening uit, dat, ingeval van een Europeeschen oorlog, liet zeer wel mogelijk is, (lat Japan als bond genoot van Engeland er ook aan mede zal doen. BELGIË. Op de beurs wordl de toestand bedenkelijk de prijs der granen stygt steeds, daarentegen daalt de prijs der kolen, daar uit Engeland en Duitschland maar weinig meer wordt ingevoerd. Het bankpapior daalt in waarde; meu kan in sommige lokalen een bankbiljet van twintig frank voor zeventien frank in zilver koopen in al de banken is ei' strijd om de loketten waar de deposito's worden afgehaald. In de Nationale Bank moest bij de uitwisseling van papier do politie werkdadig optreden, zoo groot was de toeloop. Een blad meldt, dat een bankier Ooatenrljkach goud weigerde. DE MACHT TER ZEE. Op het eerste gezicht zou het kunnen lijken dat macht ter zee weinig te zeggen zou hebben in een conflict, waarin, als het tot het ergste komt, alle groote naties van Europa betrokken zullen worden. Hetzelfde had men kunnen zeggen van het Napoleontische conflict en toch is men het erover eens, dat de macht ter zee toen het pleit beslecht heeft... Laten wij trachten den toestand te ontleden. Rusland, dat zeer mach te land is, maar langzaam in zyn mobilisatie en zwak ter zee dreigt ten behoeve van Servië tegen Oosten rijk tusschenbeide te komen. Duitsch land, dat een leger heeft hetwelk snel gemobiliseerd kan worden, waar schijnlijk iu getalsterkte gelijk aan het leger dat Rusland voor den dienst in Europa beschikbaar heeft, heeft ook op een na de sterkste ylootvan de wereld. Maar Duitschland's tus- schenkorast ten behoeve van Oosten rijk zou ook ten gevolge hebben, dut Frankrijk zijn Russischen bondgenoot bijsprong, Maai dan zou de casus foederis, wat Italië betreft, intreden, en kan men verwachten dat het als derde lid van het Drievoudig Ver bond zijn rol zal spelen. Als men Turkije en de overige Balkanetaten buiten beschouwing laat, moet men nu de positie van Enge land, dat de grootste vloot van de wereld, maar oen heel klein leger heeft, overwegon. De marines van Frankrijk en Rusland samen zijn veel minder sterk dan de zeemacht van het Drie voudig Verbond. Indien Engeland zich terzijduhield, zou de toestand in de Middellandsche Zee vrijwel gelijk zijn. In elk geval zou liet overwicht daar ten gunste van Frankrijk slechts gering zijn. Het zou in elk geval geen „maargo" hebben om Rusland tegen de zeemacht van Duitschland te steunen. Als Duitschland echter liet in een oorlog naar twee fronten wil winnen is het voor haar noodig om van liaar superieure snelheid van mobilisatie zooveel mogelijk partij te trekken. Een directe aanval op St. Petersburg door een gecombineerde strijdmacht, to land en ter zee biedt haar de beste kans op slagen. De expeditie zou gedeeltelijk over zee en gedeeltelijk langs de kust kunnen gaan. Verder kan Italië alleen kracht dadig tegen Frankrijk optreden indien haar kusten tegen een aanval be schermd zijn. Bovendien kan zij alleen den Corniche-weg langs de Fransche Riviera gebruikenhaar eenige lijn van opmarsch loopt over de Alpen- passen en die opmarsch zal moeilijk zijn en door Frankrijk met zijn Alpen- troepen en een klein gedeelte van haar leger gemakkelijk gestuit worden. Maar de Corniche-weg is langs zijn geheele lengte van zee uit aantast baar. Indien do heerschappij ter zee in Fransche handen is, zouden de moeilijkheden voor de Italianen dus zeer, groot zijn. Stel nu, dat Engeland met de twee andere mogendheden van de Drie voudige Entente samengaat. Dan over treffen Engeland, Frankrijk en Rus land het Drievoudig Verbond ge makkelijk in sterkte ter zee. De weg door de Oostzee naar St. Petersburg wordt onmogelijk en de opmarsch js de kust gevaarlijk met een lange verbindingslijn en een steeds aangroeienden vijand in de flank. Aan den anderen kant zouden de Engelsche en Fransche vloten samen de heerschappij in de Middelandsche Zee bezitten, en de bedreiging van Italië met een inval van Frankrijk zou het grootste gedeelte, zoo niet het geheele Italiaansche leger in mobiliseeren. Men zal dus begrijpen, dat Enge land's vertoogen in de tegenwoordige moeilijke onderhandelingen gewicht in de schaal zullen leggen. Bij een oorlog naar twee fronten, zou Duitsch land niet aan een inval in Engeland kunnen denken en dus ook het Engelsche leger vrijkomen." Aldus een marine-deskundige, die hiermee duidelijk aantoont wat. oen geweldig instrument de Engelsche vloot is tot behoud van don vrede. Maai' ook, dat Engeland, als het met zijn tusschenkomst to lang wachtte, weleens de mogendheden van het. Drievoudig Verbond beslissende voor deelen zou kunnen laten behalen, die zijn eigen positie heel veel zwakker zouden maken. DE FINANCIËELE TOESTAND. Donderdagavond om half negen kwam de Ministerraad in buitenge wone zitting bijeen. minister.' behalve die van het departement van Waterstaat, waren aanwezig. Nadat tol 10 uur over den huidigen toestand was gesproken, kwamen de Amstei damschc financiers, onder wie de waarnemende president en directeu ren van do Nederlandscho Bank, d( president van de Nederlandsche Handelmaatschappij ou de directeu ren van verschillende andere banken de vergaderzaal binnen. De gecombi neerde bijeenkomst duurde tot tien minuten over elf. Omtrent liet resultaat dei gehouden besprekingen werd verzocht voor alsnog geen uitvoerige mededeelingen te doen. Men kwam echter tot over eenstemming een credief. van 2CK millioen gulden ter beschikking te sLellcn van een opnieuw gevormd bankiers-syndicaat. Dit syndicaat zal zich voor het geld verantwoordelijk stollen en ook beslissen wie daarmede het allereerst dienen geholpen te worden. De middelen zullen gefour neerd worden door de Nederlandsciie Bank, nadat deze van de Staten- Generaal vrijstelling zal hebben ver kregen van de belemmerende bepalin gen betreffende dekking, handhaving waarvan in de gegeven omstandig heden het verstrekken van het credief. onmogelijk zou maken. De regeering verklaarde tot deze-dispensatie hare medewerking te willen verleunen. Maandag zal de Tweede Kamer in spoedvergadering worden bijeen geroepen, om het daarvoor in te dienen wetsontwerp te bekrachtigen. liet bericht fran de beschikbaar stelling van het reusachtige bedrag als hier bovengenoemd zal er zeker veel toe kunnen bydrage» om angstige gemoederen gerust te stellen. De vraag is het echter of daarmede de moeilijke toestand die er in de effecten wereld ten onzent ontegen zeggelijk bestaat, kan worden bezwo ren. Die vraag is onkel te beantwoor den wanneer antwoord kau worden gegovc-n op een tweede vraag en wel deze of de bedoelde maatregel van de bankiers in zich sluit, dat de Amsterdamsche effectenbeurs weer wordt opengesteld. DE VLOTEN DER MOGENDHEDEN. De voorzorgsmaatregel, dien de Engelsche admiraliteit Zondag heeft genomen door het aan sommigo smaldeelen van de eer3te vloot gegeven bevel, om naar de ver schillende havens waar zy thuis hooren te gaan, te herroepen, is een bewijs, dat ook de Engelsche regee- rin op hare hoede ia, om de maat regelen te nemen, welke 's lauds belangen haar mochten voorschrijven. Was het bevel niet herroepen, dan zouden Dinsdag de meeste schepen van de eerste vloot uit Portland naar hun havens vertrokken zijn om de bemanning die gemist kon worden zeven dagen verlof te geven, en de overige zoudon naar Berehaven, Lamlash en Oban gegaan zijn om daar de gewone schietoefeningen te houden. In stede daarvan is de sa menstelling van de eerste vloot te Portland nu vrijwel dezelfde gebleven als bij het einde van de taktische oefeningen, die verleden week in het Kanaal zijn gehouden. Volgens de Daily News, zyn dë schepen, na kolen en voorraden in genomen te hebben, dadelyk „naar een puut in do Noordzee" vertrokken. De schepen van de tweede vloot zijn voorloopig in do havens waar zij thuishooren gebleven, maar kon den zoo noodig binnen een etmaal gereed zijn, om met volle beman ningen zee te kiezen. De derde vloot, van oudere schejien, is toevallig in oen beteren toestand van gereedheid dan gewoonlijk, aan gezien de reservisten, die het gros van hun bemanning vormen, juist op hun schepen tliuis zijn geraakt, na tien dagen aan boord geoefend te zijn. Zoo noodig, kunnen deze manschappen teruggeroepen worden schepen binnen ongeveer 48 uur met voltallige bemanningen zeeklaar gemaakt worden. FACILITEITEN BIJ DE NEOERLANDSCHE BANK. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat tot nader orde de provisie voor stortingen in rekening-courant is opgeheven. Deze maatregel treedt terstond iu werking met ingang van hedenmorgen bjj alle bankkantoren, zoodat de re- keningcouranthouders en zij, die zich nu een rekening laten openen, tijdelijk een franco-rekeningcourant bij de Bank kunnen onderhouden. Op deze wijze zal het storten van gelden en weder inleveren van bank papier bij de Bank voor het publiek zeer vergemakkelijkt worden. DE BANK VAN FRANKRIJK. Parijs, 30'Juli. De Bank van Frankrijk zal biljetten van frs. 20 en van frs. 5 uitgeven. De instelling heeft sedert eenige dagen eon aan zienlijk bedrag biljetten uitbetaald. De gespannen toestand in de trans acties blijft voor de bank bestaan, daar goud en zilver in de reserve worden vastgehouden. DE LONDENSCHE BEURS GESLOTEN. Londen, 31 Juli. De Londensche Beurs is tot -nader order gesloten. Antwerpen, 31 Juli (Tel.) Een enorme paniek overweldigt gansch het land. In alle banken komen duizenden hun geld weghalen. Er heerscht algemeen wantrouwen ten opzichte, van de bankbiljetten en effecten in het Walen land. Gisteren kochten speculanten stadsloten, staatspapieren en zelfs bankbiljetten tegen de helft der waarde en minder. Aan do loketten iu de stations te Brussel werd geen papiergeld moer aangenomen, van daar enorme verwarring. De cmplo- ye's verscholen zich achter het jeglement, volgens hetwelk men met gepast geld moot betalen. In de lokalen der Nationale Bank kwamen vele duizenden hun biljetten tegen klinkende munt inwisselen. Te Brussel stond het volk in rijen, straten ver. EEN DUITSCH SOCIAAL-DEMOCRAAT OVER DEN OORLOG. Do revisionist Kolb heeft in de „Vólksl'reund" over den mogelijken oorlog tusschen Rusland en Duitsch land geschreven. Hij betoogde o. m. Grijpt Rusland - ten spijt van de pogingen der overige Europeesche regeeringen en tegen den dringenden wensch der Duitsche regeering naai' vrede -- in, wat betreft het conflict tusschen Oostenrijk en Servië en pro voceert, het daarmee oen oorlog tus schen de groote mogendheden van Europa, dan zou een toestand worden geschapen, waaraan Duitschland zich niet. meer zou kunnen onttrokken. In dat geval zouden de sociaal-demo craten tot den laatste» man hun plicht doen tegenover vaderland, beschaving en menschheid. De DuiLache sociaal democraten zijn tot den laatste» man bereid hun vaderland te beschermen. Ken bankier Bieber te PoLsdam, die in deze dagen 2$).CH)0 mark verloren had, heeft mot zijn vrouw zelfmoord gepleegd. Berlyn, 31 Juli. Aan het „Borlinor Tageblatt. wordt uil Weenen geseind: De gedachtenwisseling tusschen Oos- tenrijk-Hongarije en Rusland wordt voortgezet. Rusland verlangt van Oos tenrijk „zekere waarborgen voor liet geval, dat Servië verslagen wordl". Deze waarborgen hebben niet alleen betrekking op de onschendbaarheid van liet Servische gebied, maar. Rus land verlangt ook, datSorviëingeen geval gedwongen zal worden zeker eischen van de Oosten rijksche nota aan te nemen, want Rusland wil niet toestaan, dat Oostenrijk na den oorlog een protectoraat over Servië zal uit oefenen. Keulen, 31 Juli. Ook in het rijks- land is reeds een groote duurte van do levensmiddelen te merken. De toe loop naar do kruidenierswinkels is zoo groot, dal te Keulen verscheidene groote winkels hun deuren moesten sluiten, omdat zij uitverkocht waren. De meeste winkels staan slechts kleine hoeveelheden af. Verschillende levensmiddelen zijn 100 pet. gestegen. Het algetneene pessimisme blijkt ook uit een hoofdartikel van Thuodor Wolff in het Berliner Tageblatt, waar in hy o.a. schrijft: „Nog nooit is een oorlog uitgebroken, waarbij degenen, die hem moeten uitvechten, zoo weinig verantwoordelijkheid voor zijn ont staan droegen. En toch staan wij tegen den wensch der volkeren en hun regeeringen voor de wereld-cata strophe. Of dat onvermijdelijk was, of het noodig was, dat het zoover kwam, mogen wij thans niet onder zoeken. Zooals herhaaldelijk gezegd, de openbare meening in Duitschland is voor een uitgemaakte zaak gesteld en zij kan tot het laatste oogenblik de pogingen tot het behoud van den vrede slechts steunen door een koelbloedige kalmte aan den dag te Iets hoopvoller gaat hjj dan verder „Maar de vraag moet opgeworpen worden, of er geen middelen meer bestaan om ook nog op het laatste ernstigste oogenblik het gevaai to be zweren. Het bemiddelingsvoorstel van Grey was onuitvoerbaar en moest zonder uitwerking blijven. Europa wacht op den staatsman, die met een bruikbaar voorstel tusschenbeide kan komen. Zou het hiervoor reeds te laat zijn? Zou dat alles niet meer mogelijk zijn? Er mag geen telaat ontstaan er is tot op het laatste oogenblik geen telaat. Wij begrijpen het allen, als men ons zegt, dat Duitschland niet werke loos kan blijven. Maar tegelijkertijd, dat men de grenzen in verdediging brengt, moeten ook de pogingen voort gezet worden tot behoud van den vrede." Kenschetsend voor den toestand is ook dit, dat do Vorwftrts zich tot den Keizer richt. Het socialistische blad schryft: „Hoezeer wij ook principieele tegenstanders van de monarchie zijn en altijd geweest zyn, hoe bitteren strijd wij vaak tegen den tempera mentvollen drager van de kroon hebben moeten voeren, toch moeten wij onomwonden erkennen, dat Wil helm 11 zich door zijn houding, vooral in de laatste jaren, eeii oprecht vriend van den vrede tusschen dc volkeren getoond heeft. Zoolang menschelijke bekwaamheid en goede wil in staat zouden zijn voor een souverein over het lot van vele millioenen in den geest van menschelykheid en verstand te te beslissen behoefde de vrees voor den toestand van het oogen blik niet zoo groot te zijn. Maar ook de sterkste en verstandigste mensch is voor in vloeden niet ontoegankelijk en helaas zijn de bewijzen voor-het grijpen, dat de camarilla van de oorlogszuchtige» weer met de grootste gewetenloosheid aan het werk is om alle acties van de regeering te niet te doen en het vreeselijke door te zettende volkeren- oorlog, de verwoesting van heel Europa." Londen, 31 Juli. Het hart der we reld klopt nog steeds, is nog niet verstijfd, on uiterlijk valt er hier geen teeken waar te nemen, wat dan ook, dat dit land wellicht aan den vooravond staat van de allergrootste ramp in de Geschiedenis der wereld. In regeeringskringen echter wordt de toestand als ernstig beschouwd, en weet men daar maar al te goed, waaraan men zich te houden heeft. De voorzichtigheids-maatregelen der regeering duren voort. Alle wapen en ammunitie-opslagplaatsen worden streng bewaakt. Alleen hot Woolwich arsenaal wordt door 1000 soldaten en 600 man politietroepon bewaakt. Te Dublin zijn fuseliers met mitrail leurs in en bij de dokken gestation- neerd. Ondanks de sterk pessimistische stemming erkent men echter alge meen, dat er nog een mogelijkheid bestaat: dat de diplomatieke onder handelingen er nog toe kunnen leiden om den vrede te bewaren. Dit is echter slechts onder èeü om standigheid mogelijk, n.1. wanneer alle maatregelen van Rusland ten slotte niets anders waren dan een buitengewoon grootscheepsche bluf en dat het per slot van rekening nog toegaf, want dat Oostenrijk ook nu maar het minst zal terugwijken is ondenkbaar. De onderhandelingen kunnen niet ineer booogen door b'eider- zijdsche inschikkelijkheid tot een ver zoening te geraken, maar kunnen alleen nog iets tot stand brengen, als men Rusland tot toegeven kan be wegen. Er is echter niomand meer, die gelooft, dat Rusland nog terug wil, of kan, of dat Oostenrijk verder zou gaan dan zijn verklaring, dat het niet aan een verovering van grond gebied denkt. Deze volstrekte onver een ïgbaarheid dor twee standpunten is het noodlottige van den toestand. De beslissing moet voor een van de twee partijen een vernedering be duiden, die voor haar aanzien niet veel minder erg en voor het natio nale eergevoel veel erger is dan een verloren oorlog. Deze beschouwingen zijn hel, die hier berusting wekken iu dun loop, welken de zaken nu eenmaal genomen hebben, in af wachting van de dingen, die komen zullen. NEDERLAND. Nieuwe regeling ten aanzien van de toelating van oorlogsschepen van vreemde mogendheden. Bij Kon. besluit van 30 dezer is, op de voordracht van de ministers van marine, van oorlog, van buiten landsche zaken en van justitie be paald, dat het met het oog op den algemeenen politieken toestand in Europa wensohelljk is, gebruik te maken van het voorbehoud, bedoeld in hel tweede lid van artikel 14 van het Kon. besluit van 30 October 1909 (Stbld. no. 351) houdende vast stelling van nieuwe regelen ten aan zien van de toelating van oorlogs schepen van vreemde mogendheden in de Nederlandsche territoriale wa teren en liet daarbinnen gelegen Nederlandsche watergebied, en is be paald, dat 1°. genoemd Kon. besluit tot nadere aankondiging tijdelijk buiten werking wordt gesteld. 2°. Gedurende den tijd, dat het in 1°. genoemde besluit buiten werking zal zijn, is het aan oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van vreemde mogendheden niet ge- ooiloofd zich van uit zee in de Nederlandsche territoriale wateren en liet daarbinnen gelegen Neder landsche watergebied to begeven of zich daarin op te houden. 3°. Het bepaalde in 2°. is niet van toepassing a. op kruisers voor het politie toezicht op de visscherij in de Noord zee door de mogendheden, voor welke het verdrag van 6 Mei 1882 (Stbld. 1884 no. 40) rechtskracht heeft; b. op oorlogsschepen van vreemde mogendheden, die uittluitend bestemd zijn voor godsdienstige, wetenschap pelijke of menscblievende doeleinden c. op oorlogsschepen van vreemde mogendheden in gevallen van nood, zeegevaar of averij. Zoodra deze oorzaken ophouden te bestaau, zulks ter beoordeoling van den minister van marine, treedt de bepaling van artikel 2 van dit besluit weder in werking. De uitzonderingen op de beperkende verbodsbepalingen vermeld in de punten a eu b, zijn slechts toepas selijk tegenover de mogendheden, die dezelfde gedragslijn tegenover Neder landsche oorlogsschepen in acht nemen. 4°. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van vreemde mogendheden, welke in strijd met de bepalingen van dit besluit zich iu de Nederlandsche territoriale wateren of het daarbinnen gelegen Nederlandsche watergebied begeven of zich daarin ophouden, en zich niet op eerste aanmaning verwijderen, stellen zich bloot aan zoodanige maatregelen van geweld als de Nederlandsche Regeering zal goed vinden te gebruiken. Laatste Berichten. België mobiliseert. Tusschen Vlissingen en Ostende liggen Engelsche kruisers. Generaal Snijders is belast met het opperbevel van leger en vloot. De Fransche leider der sociaal-demo craten Jaurès is gisterenavond te Parijs door een 29-jarig patriot verraderlijk doodgeschoten, omdat Jaurès tegenstander van den driejarigen dienstplicht is. Te Parijs is het uitvoerverbod van meel enz. afgekondigd. Te Metz worden Duitsche troepen bewegingen geconstateerd. Te Parijs is de spanning tusschen Duitschland en Frankrijk zeer groot. Doetinchem. Duitsche troepen hebben den bagagewagen en de locomotief van de Geldersche stoomtram in beslag ge nomen. Uit Brussel wordt een groote leger- beweging van Fransch-Duitsche zijde aan de Luxemburgsche grens gemeld. Groote opwinding heerscht in geheel België. PETERSBURG. Een hedenmorgen 6 uur ontvangen bericht zegt„de reeds bijna geheel vervlogen hoop op vrede keert zoowaar terug door de zeer vriend schappelijke telegrammen welke heden nacht tusschen hooge Russische en Duitsche persoonlijkheden werden ge wisseld." PARIJS. De Matin publiceert iu een speciale editie een telegram uit Rome, dat de Duitsche regeering aan de Fran sche de verzekering heeft gevraagd vóór 12 uur heden, dat Frankrijk neutraal zal blijven en dat de Duit sche regeering aan de Russische re geering gevraagd heeft vóór 12 uur de mobilisatiemaatregelen te eindigen. De „Matin" verklaart voorts, dat Italië Duitschland niet helpen zou, indien het trachtte de gebeurtenissen te verhaasten. Italië reserveert zijn houding in dit geval voor latere ge beurtenissen, wanneer tusschenbeide komen noodzakelijk zou zijn in het belang van den vrede. Duitschland mobiliseert. Naar bekend is geworden, is de moj bilisatie van het Duitsche leger thans in vollen gang. De kapiteins van de Duitsche sche pen zijn gewaarschuwd de haven van Rotterdam niet te verlaten. Gisteren in den vooravond is de tele foonverbinding tusschen Duitschland en óns land verbroken. Brussel, 31 Juli. De directie der Duitsche spoorwegen heeft het Bel gische spoorwegbestuur officieel ken nis gegeven, dat alle internationale treinen naar Duitschland vervallen. Postdam, 31 Juli. De Kroonprins is aangewezen tot aanvoerder van de eerste garde-divisie te Hamburg. Jaurès vermoord. Hedenmorgen bereikte ona uit Pa rijs een telegram, meldende, dat liet socialistische kamerlid, Jeau Jau-iès, voor een koffiehuis zittend, is dood geschoten. Omtrent de aanleiding tot dezen moord vernemen wij tot duiver niets. Moeten wij gelooven, dat te Parijs de atmosfeer zoozeer met elec- triniteit geladen is, dat Jaurès het slachtoffer werd van een politiek andersdenkende, die in deze dagen van internationale spanning en geest drift voor het vaderland zich aan den socialistische» leider vergrepen heeft? Parijs, 31 Juli. Jaurès had met eenige vrienden in het café Croissant gezeten hij zat bij een raam dat op straat uitzag; men had opgemerkt, dat er een groep jonge lieden bij het raam stond. Opeens werd hut gordijn voor het raam, waaraan Jaurè3 zat; opgelicht en een revolver er door gestoken. Vóór Jaurès een beweging had kunnen maken, kreeg hij twee schoten in het hoofd. Do moordenaar is aan gehouden. Toen hij naar het politie-bureau geleid werd, zeide hij, dat hij nog een revolver in zijn zak had. Het wapen werd hem terstond afgenomen. Bij zijn ondervraging weigerde hij zijn identiteit bekend te maken. Het eenige papier, dat hjj bij zich had, was een kaart waarop stond, dal hij de Louvre-schoo) bezocht. PLAATSELIJK NIEUWS. DE TOESTAND IN DE STAD. 't Was gisteren bijzonder onrustig in de stad. Den geheelen dag reeds stonden velen voor ons groote bord in de hoop eenig nieuws te vernemen. Die hoop werd slechts ten deele verwezenlijkt; er kwam over den eigenlijken toestand niet het minste nieuws, maar de telegrammen en proclamaties, die inzake de mobili satie uitkwaöien, strekten niet om de gemoederen te kalmeeren en het was duidelijk, dat het „geen tijding goede tijding" thans niet gold. Nadat het bevel tot mobilisatie af gekomen was, werd de zenuwachtige haast, waarmede gewerkt werd en de daardoor veroorzaakte drukte nog grooter, en den geheelen dag bewogen zich vele vrouwen in de straten onzer stad. Het postkantoor werd bestormd door een leger van huismoeders, die spaarduitjes kwamen terughalen, vrij overbodige maatregelen, waar de spaargelden ook thans nergens veili ger belegd zijn dan bij de post. Immers de staat garandeert ten allen tijde de uitbetaling der gelden en men kan ze zelf voel minder veilig Toen in den loop van den dag de crisis zich uitbreidde, ontstonden runs op de kruidenierswinkels, waar groote voorraden ingeslagen werden. Opmerkelijk was des avonds de stilte in de andera zoo drukke Spoor straat. Militairen waren zoo goed als niet te Zien. Aan den buitenkant en op de werf daarentegen heerschte groote bedrijvigheid; militaire estafet tes per motor-rijwiel renden heen en weer, vele officieren, insgelijks per rijwiel, zag men nu hier dan daar. Aan de Binnenhaven werd de leegstaande winkel van Nass inge richt voor inkwartieringandere open bare of leegstaande gebouwen, scho len etc. werden eveneens voor troe pen gerequireerd. Het concert van de stafmuziek, dat gisterenavond gegeven zou worden, werd te elfdei ure afgelast. Langs de Straat. O Ons stadje heeft knusse volks buurtjes, ondeftige wijken met dood eenvoudige straten, en heel burger lijke huisjes, waarvau deruiten elkander verdraagzaam, soms zelfs bijzonder vriendelijk--toe oogen - échte volksbuurten, waar de men- schóa niet slechts naast, doch met en voor elkaar leven van dat soort bijvoorbeeld waar als 't wan; tusschen de lui geen geheimen zijn, waar de heele buurt het weet wan neer een jong-getrouwde man zijn woning verlaat om per transport, naar de Oost te gaan, want den af scheidskus, dien hij zijn vrouw gaf, kon je zes huizen ver hooren. Ik mag zulke straatjes wel en zoek ze dikwijls op en toen we er Donderdag weer eens in verzeild raakten, was het juist op het oogen blik dat een bezorger de „Helderschu Courant" huis aan huis bracht. Het populaire blad werd daar met be- geerige handen aangepakt door 't publiek buiten aan de deur en wel dra zag je vrouwen op hun drempel verdiept in het oorlogsnieuws, de belangrijke gebeurtenissen van den dag. die aanstonds druk met en on der elkaar werden besproken. Ru moerige jonge marine-vrouwen en opgeschoten meiden, die innig be lust waren op schokkende tijdingen, mompelden in groepjes over den strijd tusschen Oostenrijk en Servic-, over de militaire maatregelen in Rusland, over de ernstige plannen van Duitschland en Frankrijk, over de bemiddeling van Engeland, over de maatregelen in België eu Holland. Overal had men den mond vol van de algemeene moblisatie, van den mogelijken Europeeschen oorlog en de vreeselyke gevolgen. Men keuvel de zenuwachtig opgewonden over de buitenlandsche politiek en men vroeg nieuwsgierig hoe Nederland in dit geval er af zou komen. De eon vertelde hoofdschuddend dat we leelijk in den klem konden raken en de ander wist weer dat Dene marken als zeer bevriende natie ons dim niet in den steek zou laten. Maar de meesten vonden het on uitstaanbaar angstig dat je nu eigen lijk niet met zekerheid kon zoggen wat Rusland in z'n schild voerde. Daar hing alles immers van af? Kon een mensch wel rustig in z'n kamer zitten als hy daaraan dacht? Néé. Je hield iedere minuut je hart in je lijf vast als je hoorde van do geheimzinnigheden die in dat groote Russche Rijk plaats hadden. Wanneer Rusland begon, dan werd het donderen dat .was het ware woord dan zou de gansche wereld compleet schudden en beven. Onder den verschen indruk van het nieuws uit de „Heldersche Courant" was men aldus met doorslaande stemmen aan het redeneeren, toen geheel on verwachts het bericht do rondte deed, dat de werklieden van de marinewerf niet om zes uur naar huis mochten, maar dat zij moesten doorwerken. Dit nieuws ging als een loopend vuurtje en een ieder werd er mee op de hoogte gebracht. Eerst wilde men het niet gelooven, al stond het dan ook met groote letters in do Koningstraat aangeplakt, doch toen het werfklokje als gewoonlijk niet op tijd luidde, was men over tuigd. Ook dit feil gaf opnieuw veel stof tot praten. Ons volk moge kuel en koud van aard zijn, maar jo kon. toch nu menig bleek, ontdaan ge zicht oböervoeren en er waren zelfs vrouwen die al snikten en huilden, en nerveus deden. Moeders stuurden hun jongens met zakjes brood en kannetjes koffie naar de werfpoort, want het kon wel nachtwerk worden. En terwijl we dit alles gadesloegen, kwamen twee matrozen achter oen. handwagen de straat in. Op liel karretje lagen marine-kooien en ze hielden stil voor een bovenwoningtje,, waar bloembakken hingen met. ge raniums. Daar moesten ze nog zoo'n hangmat halen van een onderoffi cier die met een der schepen naai buiten moest. Dat vertrek van den kruiser verwekte in het buurtje weer groote sensatie en die even konden, gingen naar de haven om het uit varen in oogenschouw te nemen. Hier was het woelig van belangstel lenden eu tot zeer laat in den avond heerschte daar een geheimzinnige bedrijvigheid. Stagnatie In het bedrijfsleven. Het spreekt van zelf dat de op komst van de geheele militie en de landweer handel en bedrijf desorga niseert en alle verkeer grootendeels stopzet. Aan onze drukkerij is een vijfde van het personeel onttrokken! Geslaagd voor het Voorloopig Machinistendiploma de heer J. Veld huizen j alhier. Onze plaatsgenoot, de heer M. Baert, is gisteren geslaagd voor het Staatsexamen (al'd. B), gelijkstaande aan het eindexamen gymnasium. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag den 4 Augustus 1914, des avonds ten 71/* uur. Onderwerpen ter behandeling: Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw verkozen raadslid W. C. van Breda. Ingekomen stukken en mededee lingen. Verordening inzake Commissie van Bijstand voor publieke werken. Voorstel inzake stichting school aan de Doggersvaart. Voorstel aanvulling verordening op de invordering hondenbelasting. Voordracht College van Zetters. Verkaveling bouwterrein bij de Leliestraat. Voorschotten Woningbouw. Verordeuing bioscoopvoorste) lingen Benoemingen.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2