De strijd om Visé. nale recht, waarvan de bewijzen nu voorliggen. Voor Duitschland zal het een strijd op loven en dood worden. Ren nederlaag zou zeer zeker gevolgd worden door een verdeoling van het nujonder Duitsche heerschappij staan de grondgebied. De minister van marine, Churchill, heeft een belangrijke aanwinst voor de vloot verworven door voor een totaalbedrag van over de 72.000.o0u gulden twee Turkscbe slagschepen aan te koopen, van welke het eene geheel voltooid, het andere bijna klaar was, en verder twee Chileensche tor- "pedobootjager-verkenners, die in En geland worden gebouwd. Driegroote stoomschepen van de Canadian Pacific Railroad Cy. zijn door de admiraliteit in beslag genomen. DE ROL VAN ENGELAND. Londen, 5 Augustus. (Part.) Do Manchester Guardian schrijft: „Zelfs wanneer Engeland zich van de heerschappij ter zee verzokord heeft, is het onwaarschijnlijk, datde regeering een expeditie naar België zal zenden. In Nederland was men eenige jaren geleden, toen het wets ontwerp in zake het fort te Vlissingen behandeld word, van meening, dat indien Duitschland in België viel en Engeland dan een expeditie naar Antwerpen zond, de Nederlandsche rogeering verplicht zou zijn, aan transporten den toegang tot de Schelde te verhinderen, omdat Duitschlaud anders zou kunnen zeggen, dat Neder- derland met het toestaan van den doortocht over zijn territoriale wate ren niet onzijdig was gebleven. Duitschland zou dan Nederland den oorlog kunnen verklaren. Wij zijn 'van oordeel zegt het blad verder dat het zeer onwaar schijnlijk is, dat Duitschland daartoe zou overgaan, omdat het met zich zou brengen de sluiting van de neu trale Nederlandsche havens, die nu de eenige bron van leeftocht in het buitenland vormen en die niet ge blokkeerd kunnen worden, zoolang Nederland onzijdig blijft. Er wordt verder door eenige be voegde personen aan getwijfeld, of Belgie voor de verdediging van zijn onzijdigheid den steun van een buiten- landsch leger, hetzij van een Engelsch dan wel van een Franscb leger, wel kom zou heeton. „Voor het oogenblik en we hopen, dat dit ook later zal zijn denken we", zegt de Manchester Guardian ten slotte, „dat het niet waarschijnlijk is, dat Engeland iets te land zal ondernemen." Het blad zou beter gedaan hebben te zeggen en ik heb alle reden te gelooven, dat het meer overeen komstig de waarheid zou z(jn ge weest -dat het zeer onwaarschijn lijk is, dat Engeland zal trachten den doortocht over de Schelde te forceeren. N. Roti. Crt. DUITSCHE SPIONNEN TE LONOEN GEARRESTEERD. Londen, 5 Augustus. Vanochtend heeft de politie bij een groot aantal Duitschers huiszoeking gedaan inde wijk Earlscourt alhier. De politie heeft bommen en geweren in beslag genomen en verscheidene Duitschers gearresteerd. Telegrammen Maastricht, 4 Aug. Na beschieting hebben de Duitschers Visée ingeno men. De Duitsche genie heeft een nieuwe brug gelegd. Londen, 4 Aug. Engeland heeft aan Duitschland eou ultimatum gesteld, inhoudende dat Duitschland alsnog de Belgische neutraliteit zal eerbie digen. Vóór middernacht wordt ant woord verwacht. Amsterdam, 5 Aug. Duitsche hu zaren staan bij Eysden aan de Hol landsche grens, om te voorkomen dat Duitsche troepen het Hollandsche grondgebied betjeden. Het dorp Visóe is beschadigd. Amsterdam, 5 Aug. Engeland ver klaarde Duitschland den oorlog. Londen,- 5 Aug. De „Daily Chro- nicle" meldt, dat de Fransche vloot in de Middellandsche Zee de Duitsche kruisers „Goeben" en „Breslau" ge nomen heeft. Zy deed het Duitsche oorlogsschip „Panter" zinken. De Oöstenrljksche vloot is naar de haven teruggestoomd. De „Goeben" is een der Duitsche slagkruisers, de „Breslau" een kleine gepantserde kruiser van 4500 ton en de „Panter" een kanonneerboot van 1000 ton, met een bemanning van 125 koppen. De „Panter" is bet schip, welks verschijning voor Agadir, tij dens de Marokko-affaire, de spanning tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds tengevolge had. Red. Berlijn, 5 Aug. (4A u.) Ambtelijk wordt medegedeeld, dat Duitsche troepen bij Soldau een Russische cavaleriebrigade terugwierpen. De Russische aanval werd onder de ernstigste verliezen gebroken. Londen, 5 Aug. Medegedeeld wordt dat bij eene actie in de Noordzee twee Duitsche slagschepen zonken, één genomen werd en éón ontsnapte. Hst Goudschip. New York, 4 Augustus. Het stoom schip Kronprinzessin Cecilie, mot meer dan twee millioen pond ster ling in goud aan boord, is te Bar Harbour (een haven in den staat Maine V.S.) aangekomen. (Het schip heeft dus zijn reis niet vervolgd doch is teruggekeerd.) De beschieting van Libau. Een bericht uit Berlijn had ge meld, dat een Duitsche kruiser de Russische oorlogshaven van Libau, aan de Oostzee, in brand geschoten en m(jnen gelegd had. Deze laatste mededeeling was er misschien bij ge voegd, om den Russen schrik aan te jagen. De ambtelijke Russische lezing van het gebeurde luidt als volgt: u/»v, rinitache kruiser naderde Zon- l">«a*.hoot de stad. -••der 'eloat, waarvan er oen het marine-hospitaal en twee particulieren huizen troffen. De stoffelijke schade was zeer ge ving Menschen kregen geen letstel. De kruiser is daarna verdwenen. Berlijn, 4 Aug. De Rijkskanselier hield in den Rijksdag een rede, waar in hij zeide: „Een vreeselijk lot treft plotseling Europa. Wij beschermden den vrede 44 jaar lang en wilden in vreedzamen arbeid verder leven. Van af den keizer tot den jongsten sol daat ging uit de onuitgesproken ge lofte: „Slechts ter verdediging van een rechtvaardige zaak vliege het zwaarde uit de scbeede". (Stormach tige toejuichingen van alle zijden). De dag, waarop wij het zwaard moesten trekken, kwam ondanks onze eerlijke pogingen. Rusland wierp de brandende toorts in het huis. (Stormachtige betuigingen van in stemming). De Rijkskanselier wees op de ver schillende in het Wetboek mede gedeelde feiten, die de houding van Duitschland kenmerkten en vervolg de aldus: „Had men misschien ge dacht, dat wij geduldig zouden wach ten, tot de mogendheden, tusschen welke wij ingeklemd zijn, 't tijdstip gekomen zouden achten om erop los te slaan (Levendige uitroepen „Neen, neen!" Stormachtige bijval). „Het zou een misdaad geweest zijn Duitschland aan dit gevaar bloot te stellen." (Algemeene geestdriftige in stemming). Voortgaande wees de Rijkskanse lier erop, dat de Duitsche troepen zich in den eersten tijd geheel en al hadden bepaald tot vordediging. „Dit is de waarheid", zeide hij. „Wij be vinden ons in een toestand van nood weer en nood breekt wet. (Stormach tige toejuichingen). „Onze troepen hebben Luxemburg bezet en wellicht België oek reeds. (Beweging en bijval). „Dat is in strijd met het volkenrecht, maar wij wisten, dat Frankrijk gereed stond tot den inval en een inval der Franschen op onze Ilank aan den Beneden-Rijn zou noodlottig hebben kunnen zijn. Der halve waren wij genoodzaakt ons over het gerechtvaardigd protest van Luxemburg en België heen te zetten. Dit onrecht zullen wij herstellen, zoodra wij ons militair doel bereikt hebben." (Levendige bijval). „Wie zoo bedreigd is als wij, wie strijdt voor zijn hoogste goed, mag er slechts aan denken hoe hij zich er doorheen slaat." (Ontzaglijke be weging, stormachtige, langdurige be weging). Aan Engeland hebben wij de mede deeling gedaan, dat zoolang dit land zich neutraal houdt, onze vloot de noordkust van Frankrijk niet zal aan vallen en wij de territoriale integri teit en onafhankelijkheid van België niet zullen aantasten. Ik voeg hier aan toe, dat, zoolang Engeland neu traal blijft, wij ook bereid zouden zijn om geen vijandelijke daden te ver richten tegen Fransche handels schepen, mits ook Engeland een soort gelijke verplichting op zich wilde nemen. (Levendige bijval). Ik her haal het woord van den Keizer: „Met een rein geweten trekt Duitsch land ten strijde". (Algemeene be weging, toejuichingen). Londen, 4 Aug. Eerste minister Asquith doolde in het Lagerhuis mede, dat ten gevolge van de gebeurtenis sen in België en naar aanleiding van de onbevredigende verklaring, van de Duitsche regeering ontvangen, de Engelsche regeering tot de Duitsche een ultimatum heeft gericht, dat voor middernacht van Duitsohla dezelfde verzekering verwacht betref fende de Belgische neutraliteit als Frankrijk de vorige week heeft ge geven. Asquith deelde verder mede, dat hedenmorgen een telegram was ge zonden aan den Britschen ambassa deur te Berlijn, waarin het verzoek van den Koning der Belgen aan koning George, de nota van Duitsch land aan Belgie en het weigerend antwoord van België werden mede gedeeld met de toevoeging, dat de Britsche regeering zich genoopt acht te protesteeren tegen de schending van het traktaat, dat zoowel door Duitschland als door Engeland is ge- teekend en dat het dus zekerheid moet verlangen, dat de aan België gestelde eisch niet zal worden vol gehouden en de neutraliteit geëer biedigd zal worden. Daarop wordt onverwijld antwoord geëischt. Wijders zeide Asquith: „Wij ont vingen hedenochtend een telegram van den Britschen gezant te Brussel, waarin mededeeling wordt gedaan van Duitschland's voornemen om de maatregelen, die het noodzakelijk acht, uit te voeren, desnoods met wapengeweld. Tegelijkertijd deelde de Belgische legatie te Londen mede, dat het Belgische grondgebied ge schonden is en dat uit nadere mede- deelingen blijkt, dat de Duitschers ver der in België zijn binnengedrongen." Het gevecht bij Visé. Aan hot „Hbl." wordt d.d. 4 Aug. geseind Ik kom zooeven per auto van de Belgische grens bij Mouland-Visé, waar het gevecht in vollen gang is. Voorloopig vallen Duitsche cavalerie, artillerie en mitrailleurs de Belgische Maasstelling aan. Groote infanterie- afdeelingen volgen via Aubel en Gemmennich. Een oogenblik reden Sleeswijkache huzaren den grooten weg naar Eisden op, doch zoodra ze vernamen op Hollandse!) gebied te zijn, gingen ze terug. Onderwijl donderden de kanonnen van de forten, terwijl de Duitsche artillerie reeds tot aan de Maas was doorgedrongen, waarover men van nacht zou trachten een brug te slaan. Die van Argenteau en Visé deden de Belgen hedenmorgen om 4 uur springen. Er waren weder vlieg machines in de lucht, zeer hoog,* doch er werd onophoudelijk met shrapnels op geschoten. Ik zag de bommen springen, die een bruin grijze rookpluim lieten hangen. Met angst werd de vlucht der meeste ééndekkers gevolgd, doch de granaten sprongen wel soms vrij dichtbij, doch raakten niet. Door mijn verrekijker kon ik hier en daar troepen zien. Een Hollandsche douanebeambte had bij Visé midden tusschen do Duitschers gezeten, en volgens dezen ooggetuige ligt het dorp half in puin en hebben zelfs de inwoners meegevochten. Te Eysden is in de kloosters alles door het Roede Kruis in gereedheid gebracht. De dokters-colonne verlaat zooeven Maastricht. Duitschers hadden een manifest bij zich in de Fransche taal, „au peuple Beige", waarin zij zeiden, dat zij kwamen om te beschermen, niet om te veroveren, doch dat alle tegen stand nutteloos zou zijn. Uit Maastricht wordt nader geseind Het is ernst geworden. Na ver schillende dagen van onrust, in welke naast de herrie als gevolg van het roepen van verschillende lichtingen die van gebrek aan zilvermunt zich in deze fabriekstad deed |gevoelen, is hedenmorgen de geheele streek op geschrikt door enkele hevige slagen. Het waren de bruggen te Visé en Argenteau, die in de lucht vlogen, en in de morgenuren kwamen de eerste berichten in de stad: De Duitschers waren de Belgische grens overgetrokken. In de buurt van Aubel waren reeds cavalerie-massa's onder weg naar de Maasvallei. Tegen den middag waren honder den fietsers en vele auto's op weg naar de Belgische grens te Moulon, waar men, trots de zekerheid, hier Duitschers te vinden, toch zijn oogen nauwelijks geloofde, toen men voor Duitsche dragonders stond. Deze menschen waren allerbeleefdst, maai de kanonschoten en de velo onrust barende, zelfs onheilspellende berich ten van mannen, vrouwen en kinde ren die uit België over onze grenzen vluchtten, spraken van diepen ernst. Onophoudelijk donderden de kanon nen der Belgische forten, gelegen boven op den linker Maasoever, ter wijl de Duitsche batterijen vlak voor ons geen 1000 meter van de Neder landsche grens, geregeld vuurden. De Mqastrichtsche doctoren zijn thans ter plaatse, doch konden van wege het geschutvuur niet verder. De kloosters van zusters en paters te Eysden (de eerste is een koslschool met honderden bedden) zijn gereed om de gewonden te ontvangen. Ik was er zooeven met een auto van het Roode Kruis. Er was nog enkel artillerie en ca valerie in de gevechtslinie, maar de infanterie volgde en deze is thans reeds ter plaatse. Nu gaat hedennacht de stormloop op de hoogteD, die hier een goede 100 meter boven de Maas stijl opryzen, beginnenOp het oogen blik (het is 10 uur 's avonds) hoor ik het zwaar geschut. De nacht zal dus ginds geen rust brengen. Vanavond tegen 6 uur vlogen Belgische vlieg machines boven de doör de Duitschers bezette streken. Een zakte af boven Rijckholt en Mesch in ons land en verdween toen over de Belgische heuvels. Er werd op beide duchtig geschoten. Boven in de lucht vlogen de kartetsen uit elkaar, doch zonder te raken. Het was een indrukwekkend gezicht. Met ingehouden adem volgde men den tweedekker, die op een gegeven oogenblik recht naar beneden schoot, zeker om te verkenner., en toen, zonder geraakt te zijn, weer snel steeg om naar den kant van Luik geleidelijk doch zeer snel te verdwij nen. Dat waren spannonde oogen- blikken om niet te vergeten. De vies- bruine of ook wel lichtgrijze pluimen der uiteengespatte granaten losten zich langzaam in de licht bewolkte lucht, zoodat wie geen kijker hadden meenden luchtschepen te zien. Dé Duitschers vroegen den weg naar de Maas en trokken terstond terug toen ze van de aanwezige marechaussée vernamen, dat ze op Nederlandsch grondgebied waren. Intusschen hadden ze al enkele exem plaren uitgedeeld van een in het Fransch gesteld manifest, waarin de commandeerende generaal van hel Duitsche Maasleger den Belgen mee deelde, dat de Duitschers als vrienden kwamen, dat ze niets te vreezen hadden en meer van dergelijke fraaiigheden. Do bedoeling moge goed zijn, doch er liggen in Moulon doode boeren en omtrent het lot van Visé z(jn de mededeelingen zoo tegenstrij dig, dat ik niet waag ze neer te schrijven. Daar juist komt een groote troep hongerige vluchtelingen, voor afgegaan door marechaussées, die zeker naar het station gaan om naar Simpelveld vervoerd te worden. Er zijn volo vrouwen en kleine kinderen bij, die iu kolen- en aardappelkarren van uit België aankwamen. Een lu guber gezicht in don maneschijn Maastricht, 5 Aug. De eerste Duit sche gewonden, drie man, zijn hier per auto zooeven aangekomen. Maastricht, 5 Aug. Het gevecht op de Belgische grens duurt voort. Het gebulder der kanonnen is duidelijk te hoorenvan de torens af ziet men het vuren. Vanmorgen kruisten vliegtuigen en een bestuurbare luchtballon boven Maastricht. Massa's gezadelde Duitsche paar den kwamen hedennacht de stad binnenstormen en werden opge vangen. 5000 vluchtende Duitschers zijn hier doorgetrokken. Zij werden van eten voorzien en vanmorgen om vier uur per trein naar Aken gezonden. De ambulance te Eysden ligt vol. Volgens gerucht schijnen de Duit schers, die bezig zijn een nieuwe brug over de Maas te slaan, by Visé als ratten doodgeschoten te worden. Zoo juist verneem ik, dat 500 Duitschers de Maas over zijn by Visé. Brussel, 5 Aug. Men meldt, dat de Duitschers het bombardement van Luik en Namen hebben aangevangen. Brussel, 5 Aug. De aanvallende beweging der Duitschers concen treerde zich hedenmorgen in de rich ting van Barchon (ten Zuiden van Visé en ten N.-O. van Luik). De Duitsche cavalerie opereert ten Noor den van Luik, terwijl de Duitsche infanterie de Maas tracht over te steken, waarin zij door het vuur der posten wordt belemmerd. Brussel, 5 Aug. Officieel is het volgende bericht: De schermutselingen worden voort gezet. De Belgische verliezen zijn aanmerkelijk geringer dan de Duit sche. Nochtans gaat de overrompe ling voort. De Duitschers hadden te Visé een brug weten te leggen, die door do Belgen weer is vernietigd. Duitschland heeft het Nederlandsch grondgebied niet betreden. Zijn leger is bij een doorwaadbare plaats de Maas overgestoken. Een Belgische vlieger heelt inde lucht een Duitscli vliegtuig stuk geslagen on zijn tocht voortgezet. Aldus het Belgische ministerie van oorlog. Brussel, 5 Augustus. Ziehier bij zonderheden over de nog niet officieel bevestigde oorlogsgebeurtenissen De Duitsche strijdmacht ls om 8 uur 40 met twee kolonnen infanterie, voorafgagaan door lansiers en uhlanen, tusschen Gemraenich en Dolhain bin nengerukt. Eene kolonne is tot aan Visé ge komen, waar zij zich door de Maas teruggehouden heeft gezien. Van den anderen oever beletten de Belgen den overtocht. De forten van Luik dekken hun zeer hevig vuur. De Duitschers hebben eon parlementair gestuurd, die de overgave van Luik heeft geëischt. Deze werd natuurlijk geweigerd. Tegen den middag is nieuwe Duit sche cavalerie uit Fouron le Comte aangekomen. Het Belgisch vuur heeft ze doen wijken. De Duitschers zijn dan meer naar het Noorden gegaan en hebben langs Hollandsch grond gebied Visé en Argenteuil beschoten en in brand gestoken. Anderdeels zouden 40.000 Duitschers zich te Ver- viers bevinden. Hun doelwit is natuur lijk de inneming van Luik, dat ze echter op een afstand weet te houden. De laatste geruchten zijn de ne derlaag van eene Belgische kolonne. Tweehonderdduizend Duit schers zouden zich aan de Belgische en Luxemburgsche grens bevinden. Ik herhaal echter, dat liet ministerie van oorlog nog niets heeft bevestigd. Reeds zijn gekwetsten te Brussel aangekomen en naar de ambulances gestuurd. Brussel, 5 Augustus. De Gazette meldt, dat de inval der Duitschers in het Noordelijke gedeelte van de provincie Luik geschied is met het 7de en 10de legercorps. De vijand bevindt zich bij Hervé, Pepinster en Remouchamps, waar hij door enkele Maasforten reeds onder vuur is ge nomen. Volgens de Chronique trekt bij Stavelot (Z. O. gedeelte van de prov. Luik) het 16de legercorps binnen, om de provincie Luxemburg van het Noordoosten naar het Zuidwesten op weg naar Frankrijk door te rukken. De opmarsch van dit corps wordt beschermd door cavalerie, die België is binnengedrongen bij Welkenraedt (prov. Luik, arr. Verviers). Aan de Fransch-Duitsche grens. Parijs, 4 Augustus. Te Montbéliard (Fransche plaats ten Zuiden van Bel fort) verzekert men, dat de Duitschers de onzijdigheid van Zwitserland schenden. Parijs, 4 Augustus. Een eskadron Duitsche dragonders, dat in de richting van Villers ïa Montagne (arr. Briey, ten N.W. van Metz) optrok, is door jagers te voet teruggedreven. Een Duitsche onderofficier is gevangen genomen. Een regiment Duitsche cavalerie, dat tot Morfontaine (arr. Briey) door gedrongen was, is voor eon compagnie teruggetrokken. De Duitsche vloot in de Middellandsche Zee. Geruchten over een zeeslag in de Middellandsche Zee tusschen de Duit sche en de Fransche vloot, waarbij de eerste zware verliezen zou ge leden hebben worden tegengesproken. Met spanning vraagt men zich af, hoe de Duitsche schepen daar uit den val zullen komen en of zij misschien samen met de Oostenrijkers zouden optreden. De eerste zeegevechten tusschen Engeland en Duitschland. Londen, 4 Augustus. Men verze kert, dat de regeering bericht heeft ontvangen, dat de Duitsche vloot een Engelsche mijnlegger in den grond heeft geboord. De torpedojager Path- flnder werd nagezeten, maar ont kwam. DE VERRICHTINGEN DER BELGISCHE GENIE. Het snelle optreden van de Bel gische genie tot vernieling van brug gen en kust werken is oen groote misrekening voor de Duitschers ge weest. Vernield zijn totdusverde bruggen bij Visé, Argenteau, Embouig en Nesprou bij Dolhain. Verder heeft volgens bericht uit Luik de genie de tunnel van Trois Ponts te Grand Halleux aan de Am- blève-lijn in de lucht laten vliegen. Antwerpen, 4 Augustus Vanochtend tien uur stonden verhuiswagens voor het paleis van den Koning. De Schelde is voor alle uitgaande schepen ge sloten. Vanochtend werden in vele koffiehuizen aan Duitschers toebe- hoorend schade aangericht, ook per sonen gemolesteerd. De opwinding tegen Duitschland grenst aan 't on gelooflijke. De burgemeester heeft de prijzen der eetwaren laten uitplakken. Er staat zware gevangenisstraf en boete op overvragen. Vele Fransche vlaggen hangen hier uit. De bladen openen lijsten om noodlijdenden te helpen. PLAATSELIJK NIEUWS. Nieuwe telefoon-aansluitingen. 68* Adjudant v. d. Comrn. der Marine. (Woningtel. 224). 3 Plaatsbureel, Spoorstraat. 226 Quispel, A., Binnenhaven. 2 Weeshuis, Kerkgracht. Een flinke daad. Dinsdagmiddag reed een jongetje van tien of twaalf jaar, door dat het achterwiel van zijn fiets in de tram rails beklemd raakte, pardoes in het Heldersche Kanaal. Hoewel veel men schen direct aanwezig waren, begaf zich niemand te water. Eensklaps kwam de milicien sol daat Van der Voorde, van de Pant serfort Artillerie aanloopen, bedacht zich geen oogenblik, sprong geheel gekleed den drenkeling na en mocht het genoegen smaken het ventje te redden. Wanneer men bedenkt dat dit water eigenlijk geen water genoemd kan worden, is deze moedige daad nog meer te loven. J. C. Laatste berichten. Brussel, 6 Aug. (Officieel). De Bel gische troepen hebben de algemeene aanval van het 7e Duitsche legercorps op Luik afgeslagen. De Duitschers loden enorme verliezen en werden vervolgd en verstrooid. De Belgen streden metbewondorenswaardig elan. De Engelsche Koning zond warme gelukwensch met de Belgische over winning. Maastricht, 6 Augustus. De Duit schers waren er gisteren nog niet in geslaagd over de Maas te komen. Een enkelen keer slaagde een kleine troepenafdeeling erin aan den over kant te komen, doch deze werd dan teruggedreven, vernietigd of krijgs gevangenen gemaakt door de waak zame, overal verspreid liggende Belgische iufanterie. De Belgen onder hielden den geheelen dag een zeer krachtig vuur op de Duitsche leger- afdeelingen. De hoofdpunten van den strijd zijn te Visé, Bernau en Dolhain. De Duitschers leden aanzienlijke ver liezen. Tot driemaal toe gelukte het Duitsche geniesoldaten een brug over de Maas te slaan, maar telkens werd deze door Belgisch geschut onbruikbaar gemaakt. Te Maastricht zijn een aantal Duitsche gewonden aangekomen. Eenige zwaar gewonden zyn reeds everleden. Te Aken is alle verkeer gesloten, de beschikbare voertuigen zijn voor militaire gerequireerd. Later. De Duitschers slaagden er bij Visé in over de Maas te komen op pontons. Troepen rukten op naar de stellingen bij Luik. Brussel (officieel). Duitsche troepen ondernamen gisterenavond (5 Aug.) een algemeenen aanval op Luik. Hoe wel alle krachten verzameld werden, werden ze met enorme verliezen teruggeslagen. Belgische troepen strij den met grooten moed over een zeer uitgestrekte gevechtslinie. Vijf Bel gische regimenten nemen aan den strijd deel, verschillende gevechten met de blanke wapenen ontwikkelen zich. Het 7e Duitsche legercorps, be staande uit 40.000 man, deed een krachtigen aanval op Luik, doch werd tot staan gebracht door het hevige vuur der forten. De Duitsche troepen werden teruggeslagen en vervolgens verstrooid. Des avonds begaf de' Engelsche militaire attaché zicli naar het minis terie van oorlog om de regeering geluk te wenscheu met de schitte rende overwinning. De Engelsche koning verzond een in hartelijke be woordingen gestelden gelukwensch. London. De „Daily Telehraph" en „Daily Mail" dealen mede, dat de regeering besloten heeft een sterke expeditie naar het vasteland van Europa te zenden. Brussel. Hier ontvangen berichten melden, dat Duitschland aan Italië oen ultimatum gezonden heeft, mel dend, dat, indien Oosterijk-Hongarije en Duitschland niet door den bondge noot Italië worden gesteund, Duitsch land aan Italië den oorlog zal ver klaren. Petersburg. De Bórsenzeitung deelt mede, dat de Duitschers den groot hertog Constantin C'onstantinowitch te Bad Wildungen krijgsgevangen hebben gemaakt. Malta. Britsche torpedobootvernie- lers hebben in de Middellandsche zee een Duitsche Levant-stoomboot buitgemaakt. Washington. President Wilson zou telegrafisch zijne bemiddeling hebben aangeboden. Londen. Officieel wordt gemeld dat de „Amphion", de „Koningin Luise" van de Hamburg-Amerika—Hjn heeft gechartert en als inijnenlegger gebruikt. De oorlog is begonnen, neen meer dan dat de slachting heeft oen aan vang genomen. Met felheid, met ver bittering wordt gestreden. De Belgen zijn door den aanval op hun grond gebied schier tot het waanzinnige opgezweept, niet alleen de soldaten, alles vecht mee, uit ieder zolderraam, uit iedere kelderopening dreigt den Pruisischen soldaten het doödend lood te bereiken. Achterblijvers worden herhaaldelijk in het door hen bezette gebied neer geschoten, een groot aantal fusilla des heeft reeds plaats gehad van mannen, die met de wapenen in de hand uit hun woning worden gehaald en op de plaste zelf terechtgesteld en dat veroorzaakt weer nieuwe wraakoefeningen, nieuwe dolle ver bittering. In Visé is het den afgeloopen nacht vreeselijk geweest. Ongeveer half één hernieuwden deDuitschershun poging, om de rivier over te trekken en onmiddellijk daarop flikkerde van alle kanten het vuur, dreunden de zware kanonnen van de vestingen, ratelden de mitrailleurs, knalden de geweren en verspreidde zich een regen van het moordend lood over het stadje. Een van de vole vluchtelingen, die evenals vele anderen dezen mor gen het stadje verliet, vertelde my: Niemand in heel Visé heeft dezen nacht een oog toe gedaan. We had den ons nog op de gewone plaatsen ter ruste begeven, maar toen van alle zijden de schoten weerklonken, toen we de kogels hoorden fluiten, toen kropen we weg in den kelder en zoo hebben nagenoeg alle inwo ners den nacht doorgebracht. Deze uren van angst zal ik- nooit ver geten I Toen ik naar het bedje van mijn kind ging, lag daar een kogel onder de dekens. Hot lood had eerst het huis doorboord, ook de beddeplank, doch was in het kussen blijven steken. Wanneer ik een oogenblik naar boven ging, om te kijken, zag ik aan alle kanten huizen iu brand staan. Het huis van mijn buurman werd van voor tot achter door een granaat doorboord. Maar voegde de man er in al zijn ellende en de herinnering aan de doorgestane angsten triomfan telijk aan toe: Toch zyn de Pruisen nog niet over de Maas". Wat het laatste betreft, dat is tot dit oogenblik, acht uur, juist. Zooals ik reeds seinde, is het een enkele keer gelukt kleine troepenafdeelingen over te zetten, maar nauwelijks waren dit weder een 40 of 50 man, of een welgericht granaatschot maakte aan de overtrekkende beweging een einde en van voorafaan moesten de Duit schers weder beginnen. Waren die kleine troepenafdeelingen afgesneden van het hoofdleger, dan werden ze öf krijgsgevangen öf doodgeschoten, vermoedelijk het laatste, want aan de overzijde in liagen boschages lag ook de Belgische infanterie. Zeker is dat de verliezen vooral aan de zijde der Duitschers reeds groot zijn. Op het oogenblik zijn hier te Maas tricht ongeveer 30 gewonden binnen gebracht, van wie een vijftal reeds zijn overleden. Nog zoo juist zag ik een geestelijke het Augustijnengebouw binnen gaan om den stervende in zijn laatste oogenblikken bij te staan en hem de vertroosting van zijn geloof te brengen. Eerbiedig week de menigte ter zijde. Ik merk hierbij op, dat het aantal gewonden, dat hier gebracht is, ab soluut geen maatstaf van de geleden verliezen is; deze zijn op dit oogen blik nog niet te schatten. Het Neder landsche Roode Kruis beweegt zich lang niet over het geheele terrein; de meeste gewonden worden door de Duitschers zelf medegenomen en de lijken laat men voorloopig liggen. Naar de Duitschers mededeelden, rukken thans van alle kanten ver sterkingen voor hen aan om den overtocht zoo spoedig mogelijk te forceeren, 't zij door het zoo goed mogelijk herstellen van de opge blazen bruggen, 't zij door het leg gen van pontonbruggen. „Maar morgen zijn we vast en zeker in Luik", dus voorspelde een der Duitsche officieren, waaraan de Belg, die mij de opmerking over bracht, toevoegde, dat deze officieren waarschijnlijk sterker in het mar- cheeren dan in tijdrekenkunde of strategie zijn. Voor den oningewijde is het natuur lijk niet uit te maken, hoe lang het nog kan duren. Den geheelen nacht en den geheelen dag is gestreden tot Withuis, een vlekje vlak aan de Hol landsche grens. Tot dusverre hebben de Duitschers echter met de meeste zorgvuldigheid vermeden die grens te overschrijden, maar meer zuidelijk werd schier overal gevochten bij Mouland, bij Berneau en verder. Vier vliegmachines namen aan de bewegingen der troepen deel. Ook nu weder kon geen enkele dezer machines door het geweervuur ge troffen worden. Dinsdag en Woensdag is Maastricht overstroomd door vluchtende Duit schers; ongeveer 4 a 5000 zijn nu reeds in de richting van Maastricht uit België verwijderd. Talrijke gezin nen zijn totaal geruïneerd en hebben zelfs geen geld om voedsel te koopen. Te Maastricht heeft zich onder voor zitterschap van de echtgenoote van den burgemeester, mevrouw Van Oppen Schmeddink, een co mité gevormd om deze menschen te spijzigen en te voorzien van de meest dringende behoeften. Niet minder dan 60 man treinpersoneel waren in het hotel De 1'Em pereer den geheelen nacht bezig om broodjes te smeren en er wat tusschen te leggen, Twee lange treinen vertrokken Woensdagmorgen in de richting van Simpelveld. In het hotel De 1'Erapereur was een kindje van eenige maanden achtergebleven, dat de vluchtelingen in hun verbouwereerdheid vergeten hadden. De conducteur liep nog met het wicht langs den trein om de recht matige verzorgers op te roepen, maar één trein was reeds weg en niemand van de reizigers deed zich als vader of moeder kennen. Vele moeders uit Maastricht staken echter bereidwillig de handen uit om het kind mede tc nemen en aan een van haar word het kind medegegeven. Zoo hoog is de woede der Belgen gestegen, dat zij den braven Maas trichtenaars de door hen aan de Duitsche vluchtelingen verleende hulp zelfs euvel duiden. Brussel, 5 Aug. (Officieel.) Genót-aal Leman heeft een volledig succes be haald. Geen enkele aanval der Duit schers is gelukt. De Belgische troepen voerden geen vestingoorlog, maar manoeuvreerden, leverden dus een feitelijken slag en gaven blijken van buitengewone volharding, daar zij streden langs een zeer uitgestrekt front en overal krachtig werden aan gevallen. Het zevende Duitsche legercorps deed een aanval in de Vesdre vallei. Veertigduizend Duitschers vochten met 25.000 Belgen. De aanval werd teruggeslagen en de tegenaanval der Belgen slaagde volkomen. Het zevende legercorps is op den terugtochteen deel ervan zou naar het heet over Hollandsch gebied zijn getrokken. De Belgen moeten aan de Belgische grenslijn zyn blijven staan. Zeshon derd Duitsche gewonden werden door de Belgen opgenomen. Naar men vermoedt, zal het tiende Duitsche legercorps hedennacht een aanval doen. Lichtschepen binnengehaald. De Nederlandsche Regeering maakt bekend, dat, met het oog op den internationalen toeBtand, de lichtsche pen „Terschellingerbank" en „Haaks" worden binnengehaald, en dat de kust lichten, met uitzondering van die te IJmuiden, Scheveningen, Hoek van Holland en Westhoofd worden ge- bluscht. Hollandsche schapen terug. Men meldt ons uit IJmuiden: Op ongeveer 65mijlen Yan IJmuiden ontmoette gistermorgen het stoom schip „Vliestroom" van de Holland sche Stoomboot-Maatschappij, welke vanmorgen van hier naar Londen vertrok, een groot Engelsch eskader. ^Ongecorrigeerd). IN ONS LAND. Défilé voor de Koningin. Het Handelsblad schrijft over een voor H. M. gehouden troepen-defilé het volgende: Maandagavond heeft de politieke vertegenwoordiging van het Neder landsche volk haar historisch moment beleefd. Dinsdag was de beurt aan de militaire vertegenwoordiging. Het defileeren van de troepen voor de koningin is een oogenblik geweest van even diep ernstig karakter als gisteren de bijeenkomst van het par lement was. De stemming was daar bij ook even kalm en ernstig, zonder opgewondenheid. Het plein voor hof paleis in het Noordeinde was dooi de politie vrijgehouden evenals het Noordeinde zelf, behoudens de trot toirs en zoo waren er op de beperkte ruimte, die overbleef in de verste verte niet zooveel menschen als er zouden geweest zijn wanneer bijv. voor het paleis te Amsterdam ware gedefileerd. Toen het hoofd van de kolonne verscheen, trad de Koningin met Prinses Juliana, beiden in het wit gekleed, naar buiten en plaatste zich aan de voorzijde van het eigen lijke paleispleintje. Eenigen tijd latei- kwam ook Prins Hendrik, die in generaalsuniform gekleed, zich aan de andere zijde van het paleis plaatste. En, zoo terwijl de Koningin meestal den arm om het Prinsesje geslagen hield, dat herhaaldelijk even wuifde, stond het Koninklijk Gezin met eenige leden van" de hofhouding daarachter het lange défilé van den voorbijtrek- kenden troep aan te zien. Elk vaan del werd door de Koningin met een buiging, door den Prins met een militair saluut begroet en de Konin gin groette met een hoofdbeweging ook elke nieuwe afdeeling. Zoo lang het voetvolk defileerde, stond de muziek van de Grenadiers en Jagers den defileermarsch te spelen, waar mee echter vaak even werd opge houden wanneer een afdeeling leger wagens in aantocht was, waarvan de gerequireerde paarden wellicht nog wat schichtig konden zijn. Alles ging echter in volmaakte orde en de houding van den troep was uitstekend. Maar dat het hier niet ging om een parade-defilé, doch om een too- neel van hoogen ernst, bleek uit allerlei, ten eerste uit de tenue der troepen geen parade maar marschtenueten tweede uit de verscheidenheid der bespanningen, ook van de batterijen die soms naast de mooiste luxe paarden de eenvou digste dieren vertoonden en ten derde uit de eigenaardige opschriften, die een aantal gerequireerde voertuigen nog vertoonde. Wat zou het lezen van namen van bekende leveranciers op wagens in een militairen stoet anders niet een hilariteit hebben ge wekt. Thans werd geen lach gehooid, ieder voelde dadelijk den ernst, waarvan juist deze ongewone ver schijningen getuigden. Toen de laatste man voorbij was en de Koningin eenige woorden met den comman dant had gewisseld, begaf zij zich met prinses Juliana aan de hand langs den rand van den halven cirkel waaromheen het publiek stond ge drongen, dat toen met juichen en hoedenzwaaien het geestdriftige arm- wuiven van de Koningin beantwoord de, die, zelve aangedaan, heel wat betraande oogen zag en snikken hoorde van mannen zoowel als van vrouwen. Spontaan werden daarop uit de menigte de volksliederen aan geheven, eerst het Wien Neêrlands Bloed, daarna het Wilhelmus, die Koningin meezong. Nadat de Koningin en Prins Hen drik het klaarblijkelijk door het lange staan zeer vermoeide Prinsesje nog even omhoog hadden geheven, bega ven zij zich weder in het paleis. De Koningin zag er ons wij stonden tijdens het dofilé recht tegenover Haar - vermoeid en zorgelijk uit. Wij vermoeden, dat elders, in Ber lijn of in Parijs, zulk een oorlogs- defilé voor het hoofd van den staat luidruchtiger en schitterender zou zijn geweest. Hier was het doodeen voudig, ernstig en door het herhaal- delljk zwijgen van de muziek ter wille van de paarden niet zelden stil. Maar die afwezigheid van uiter lijk vertoon en gerucht deed den diepen ernst van het doel, dat deze troepen hier samenriep, des te ster ker voelen. Het was heden de zwij gende bereidverklaring van offer vaardigheid, afgelegd door het leger voor het hoofd van den Staal,, gelijk Maandag jhet Parlement zich zonder veel praatjes bereid heeft getoond tegenover de Regeering. En daarom juist was er zooveel moois in dit oogenblik op het bescheiden pleintje voor onze bescheiden paleiswouing het was zoo simpel, zoo vrij van opgemaakte drukte. Het was goed Hollandsch. Da Staat van Oorlog. De Koningin heeft heden in oor- logsslaat verklaard het gebied van de stelling Den Helder, Maasmonden, Nieuwe Hollandsche waterlinie rond om verdedigingswerken Wostervoort, Pannerden, Terneuzen en Ellewouts- dljk. De „Staat van Oorlog", welke nu is afgekondigd, iseeu voorzorgs maatregel, ten doel hebbende hel in staat van verdediging brengen dei- verschillende Stellingen en linies te vergemakkelijken (vrij maken van schootsvelden, inundatiemaatregeleu, enz.). De afkondiging van den staat van oorlog beteekent dus allerminst, dat Nederland in oorlog zou zijneven min behoeft men aan een oorlogsver klaring te denken. Wij herhalen liet is slechts een voorzorgsmaatregel. Staatsloterij. De maatregel dat de trekking) van de tweede klasse tot nader bericht is uitgesteld, is, naar wij vernejmen, genomen in het belang van heat pu bliek daar een groot aantal personen door de tijdsomstandigheden e,n het onder de wapenen zijn, niet ,in de gelegenheid is om hun loten, volgens de wet, vóór aaustaanden Zaterdag te verwisselen. Ten einde het publiek vooi- schade te vrijwaren isdeDekkingui'tgeateld

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2