DE HELDERSCHE BANK. DE WIT's VERF. CHEF KREUGER HZN SAFFIERA P. GROEN ZOON, EISEN ERVARING s i s I 2 1 2 i gs Geopend Vergiftigde Levens. Haring, M. A. KOLSTER, Winkelzakken. FirmaS.J.PlIlS&Ci.Kruisweg IT5-I7G Heidersche Maatschappij voor GLASVERZEKERING DEPOSITO RENTE. nel tin hg opzegging 4'/, „HELDRIA" T. van Zuylen, 'n Kijvende Ega Oudkerk Van Praag, GEMEENTERAAD VAN HELDER, Fotograaf, KONINGSTRAAT 98, bij het Koningsplein. Bekroond Binnen- en Buitenslands. ATELIER geopend van 0-4 uur. SPAARBANK. Maatschappij tot Hut van 't Algemeen. het ontharingspoeder bij uitnemend heid, doet in 3 minuten alle overtollige haren verdwijnen, is bovendien het eenïge middel wat absoluut onschade lijk is. Prijs per flacon ft.60. Ver krijgbaar bij Firma De BieBiersteker, Keizerstraat 93. A°. 1860, HELDER. Correspondenten 1ste klasseder Neder- landsche Bank. Nederlandsche Handel- Maatschappij. Nederlandsch - Indische Escompto Maatschappij Nederlandsch - Ind ische Handelsbank. Java Bank. Openen rekening- Storting. courant met Betaalbaarstelling. rente-vergoeding Chèque-boekjeB. Koopen, verkoopen,disconteeren en in- casseeren Dividenden, Wissels en Promessen op Binnen-en Buitenland. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten, met het nazien van uit lotingen, met verzekering tegen ver lies by uitloting. Koopen en verkoopen eoupons, vreemd bankpapier en vreemde muntspeciën. "Verschaffen reiscredietbrieven, reis- wissels en chèques op de voornaamste plaatsen van de wereld. Sluiten bëleeningen, prolongatiën en premie-affaires op ter beurze geno teerde fondsen. Nemen gelden a déposito. Sluiten geldleeningen onder eerste hypothecair verband. "Verstrekken gelden op Crediet-Hypotheek. op accept met -avabteekening. Administreeren Kapitalen. Behandelen Grootboekzaken. Belasten ^ich met de bezorging van Transport-, Zee-, Levens-, Inbraak- en Brandassurantiën. Nemen geenerlei aansprakelijkheid op zich voor verliezen, door uitloting, conversie als anderszins ontstaan. Treden op als gemachtigden van offi cieren der Kon. Marine. zal u doen toestemmen, als hoofd- pyn genezen is door 't gebruik van aspirin, phenaeetin, pyramidon of welk ander middel ook, spoedige her nieuwde aanvallen volBtrekt niet uit gesloten zyn. Dit alleen bereikt men door het gebruik van Or. LAPPONI's zenuwhoofdpijnpastilles. Deze pastilles, gedurende eenigen tijd geregeld ge bruikt, bewerkten bij duizenden vol- komene genezing. Prijs per flacon f0.75, proefbusjes f 41.25. Verkrijgbaar bij de firma DE BIE BIERSTEKER, Keizerstraat 93. rs c K K lil i E SI 4) o O O K c lil Jt a X -I H 4/> Opgericht 1843. lederen Woensdag n.m. van 8 tot 8 uur en lederen Zaterdag n.m. van 7 tot 8 uur. Voor PENSIOENEN ge opend iederen Woensdag n.m. van 61/tot 8 uur. FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 60) „Pas op, dat gij Biet jjdel wordt, lachte haar vader, „want dan zijt gy op eens en voor altijd leeïijk. Maar ik wensch u geluk, mijnheer, het' is werkelijk een meesterstuk." „Ja, het is onverbeteriyk," prevel de de ongelukkige. „En wanneer kunt 'gy het afheb ben," vroeg Paulette. „Ik verlang er zoo naar dat mama het zien zal." „Morgen zoo gy wilt." „Morgen reeds? ODat is heerlyk Ik zal van genoegen niet kunnen slapen „Niet slapen," deze woorden weêr- klonken als eene bittere spotternij in Lussac's ooren. Zy zou dien nacht slapeloos doorbrengen, ja; maar dat niet van vreugde, neen, van smart over den dood van den vader die haar zeer zeker altyd als een toon beeld van alle denkbare deugden was voorgekomen „En nu," zeide Cornelis Hartt, wiens geestdrift hem nooit belette aan de practiscbe kanten eener zaak te denken. „Nu moeten-wy het nog eens over het geheim uwer uitvin ding hebben. Vooreerst, hoewel-re- Kent gy dat elk portret u persoon lijk kost?" nieuwe Hollandsche, Volle en Maatjes. Elke hoeveelheid dagelijks verkrijgbaar. Voor afnemers concurreerende prijzen a contant. Pakhuis: Achterstraat 62. Alle soorten grijze en gekleurde Winkel zakken, in alle maten verkrijgbaar, van af 13 cent per K.G. Gevestigd te Helder Opgericht 1 Mei 1904 Directeuren: GEBRS. HOOGERDUIJN Deze maatschappij verzekert U tegen de laagste prijzen Dagelijks inlichtingen MIDDENSTRAAT 12 WIJ nemen gelden in déposito. Rente tot nadere aankondiging tien dagen 5 tooi drie maanden vast 3'/2 zts maanden 33/4 tin jaar vast 4 HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen'het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, biykt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrygbaar bij: Is 'n ongezellig Collega, 'n likdoorn als 'n hazelnoot wie heeft er geen broertje aan dood, Gedózalf neemt de likdoorn weg, tegen kijvende Ega's, wie weet [er "wat, zeg Prijs 30 cent. Verkrijgbaar bij de voornaamste drogisten. Natuurwollen Ondergoederen. Wit wollen Ondergoederen, Dood wollen Ondergoederen, Katoen Tricot Ondergoederen, linnen Ondergoedoren, Reform Ondergoederen, lijden Ondergoederen, Halfzijden Ondergoederen, Ketel Ondergoederen, enz. enz. Verkrijgbaar bij: Spoorstraat 52, Spoorgracht 45-46 Telsfoon 188. Telef. Interc. 48. Geïllustreerde Prijscouranten op aanvrage gratis verkrijgbaar. lt anti istiugdi n laoutisligsls zuiuii bereide VtHF it Gevestigd 1876. Fabriek|Helder. Verkrijgbaar gesteld bij de HeerenA. Kobff Az., KauaalwegH. de Wit Jrz., Keizerstraat 13 (direct bij 't Spoor)Texel: P. Boon ;Mz., Cocksdorp A. Ellen Oosterend; Wier in gen: Wed. Kaleveld; Joh. Taxes Tz., NoorderbuurtKoegras: D. MareesJulianadorp: M, Noot; 'tZand Zype: P. Rtns; IJ muiden: Firma D. C. Kaan. En gros. - Verzendingen naar alle plaatsen. - En Detail. Magazijn en Fabriek Binnenhaven 74, Helder. H. DE WIT. Huislioudaiuisl. vanaf flO.- per jaar en v. a. f5.— entree. Gewone aansl. vanaf fSO.— per jaar en v. a. f6.— entree. Nieuwo aansluitingen 68* Adjudant v. d. Comm. der Marine. (Woningtel. 224). 3 Plaatsbureel, Spoorstraat. 226 QUISPEL, A., Binnenhaven. 2 Weeshuis, Kerkgracht. INGEZONDEN. Mobilisatie van het Hoefijzer-Verbond ten behoeve van Het Roode Kruis. Aan alle leden en Sub- Comité's van het Hoefijzer-Verbond. Het dag. bestuur van ons Verbond heeft zijn steun en we hopen, die van onze geheele organisatie, toege zegd voor de Roode Kruis-Inzameling. Wij vertrouwen, dat U dit besluit met sympathie zal begroeten. Onze organisatie is er nog. De hoogst ernstige tijdsomstandig heden nopen ons tot direct mobili- Laat ons kalm en rustig, doch oogenblikkeiyk aan 't werk gaan. Wanneer we naar wij innig hopen voor de directe oorlogsram pen gespaard blijven, dan nog zal een zee van namelooze ellende gelenigd moeten worden. Boven de diepe duisternis der einde- looze rampen, staat als een lichtende ster het Roode Kruis. Het.Roode Kruis moet zonder dralen, moet direct in staat gesteld worden al zyn kracht te ontplooien. Leden van 't Hoefijzerverbond, toont nu uw kracht. Sub-comité's, roept uw leden bijeen, bepaalt uw plannen, en begint op 't zelfde oogenblik. Het geld zal U toestroomen, dat kan niet anders. Werkt overal, waar reeds Roode Kruis-afdeelingen zijn, met deze samen, of biedt deze Uw hulp aan. De voorzitter van het Roode Kruis, Z. K. H. de Prins der Nederlanden, heeft reeds geseind gaarne Uw hulp te aanvaarden. Het Nederlandsche Roode Kruis moet een voorbeeld zijn voor de ge heele wereld. Nogmaals, Hoefijzerverbond, mobi liseer U en toon Uw kracht. Het Dagelijksch Bestuur van het Hoefijzerverbond Mevr. G. Beeckman Gevebs, Presidente, Zand voort. Mej. J. Olie, Secretaresse, Joh. Vermeerstr. 47, Amsterdam. Jonkvrouw J. v. d. Santhedvel, Penningmeesteresse, Corn. Speel manstraat 21, 's Gravenhage. A. C. .Bos, Egmond aan Zee. Onbillijk oordeel. Mijnheer de Redacteur. Er worden in deze abnormale tyden allerlei geruchten verspreid, die haar ontstaan danken aan de rijke fantasie waarover het publiek tegenwoordig schynt te beschikken, en waarvan het haast onmogelijk is den oorsprong op te sporen. Een van die geruchten die de heele gemeente doorgeloopen is, betreft den heer de Goeij, de bekende kruidenier in de Spoorstraat. Van hem wordt links en rechts in de gemeente het lasterpraatje gekolporteerd, dat hy zich op de meest infame wijze zou hebben verrijkt, door verledenVrijdag toen het publiek in dolle onwetend heid en gejaagdheid de kruideniers winkels bestormde, zijn artikelen met een schandelijk bedrag te verhoogen, waardoor hij woekerwinsten sloeg uit de oogenblikkelijke, maar volko men ongemotiveerde angst der be volking. Ik ben eens op onderzoek uitgeto gen en heb de gegrondheid van die geruchten eens onderzocht. En wat blijkt nu? Dat niemand weet wie de praatjes heeft verspreid en dat men desge vraagd het allemaal van „hooren „Ala ik een weinig rekening wil houden met al 'hetgeen ik reeds voor deze uitvinding opgeofferd heb," luid de het antwoord, „dan, met glas, en alles, tweehonderd francs." „Dat is waarlijk zeer billijk; ik zal u vijfhonderd geven zoodra gy mij het portret aflevert. Gij moet dat liever als den couranten prijs be- •schoawen. Het helpt u niet of gy deze beeltenissen al laag steltzij zullen nooit anders dan door den aanzienlijken stand beeteld worden men kan zich geen kindermeid voor stellen, die zich in een spiegel zou laten vereeuwigen. Maar wat is eigen lijk het duurste der bewerking?" Lussac voelde dat hy loodkleurig werd. Het noodlottige oogenblik was geslagen. „Het is het geheime preparaat, waarvan ik u sprak," zeide hij met gebroken stem. „Ja, nu herinner ik mij weer," hernam de geldwolf met gekunstel de onverschilligheid, „een bijzonder vocht, niet waar?" „Ja, mijnheer. Ik zocht vele achter eenvolgende jaren naar de samenstel ling daarvan. Toen ik het ontdekte, bezat ik den sleutel tot het geheim." „Gy bewaart dat kostbaar elixer zeker met veel zorg?" „Ik waak er over als over een schat; want, hoeveel onderzoekingen het my ook kostte, ik ben overtuigd dat de eerste de beste schrandere chemicus die hier binnen drong en er slechts een fleschje van in han den kreeg, aanstonds zou kunnen ruiken uit welke bestanddeelen het vervaardigd was." „En zijt gij even voorzichtig ten opzichte uwer vrienden?" „Dat zou dwaas zijnik zou mij schamen hen niet te vertrou wen." „Welnu dan, mijn waarde, gij weet dat ik geen man van het vak ben, en er tegenover my geen gevaar voor concurrentie bestaat; ik bid u, laat my voor de aardigheid eens een zekere hoeveelheid van dat toovervocht be- De vraag was met den grootsten eenvoud gedaan, maar de fletsche oog- en achter den gouden bril flikkerden van een zonderling vuur, toen Lus sac zich vol bereidwilligheid daartoe geroed verklaarde. Hij verdween we der achter het gordijn, en stond daar even stil om zich het voorhoofd af te wisschen. „Ik behoef er niet eens meer aan te twijfelen," mompelde hy binnens monds. „Hij is gekomen om my te bestelen. Hij zou my het portret van zyn kind met vyfhonderd francs be taald hebben, en meenen daarmede ruimschoots zyn onrecht goed te hebben gemaakt, tegenover den ar men drommel, die al zyne levens krachten, heel zijne jeugd, zyn gan- sche vermogen opofferde aan dat ge heim. Ja, die man is een giftige ad der, die voort zou gaan zyne even- menschen uit te zuigen en te plun deren. Het zal slechts de vergelding wezen, indien ik dat ondier voor al- i tijd den kop indruk. Komaan! Slechts Maar ook blijkt, dat de heer de Goeij al de artikelen in zijn winkel tegen dezelfde goedkoope prijzen dien Vrijdag heeft verkocht als in normale tijden het geval is, uitgenomen de suiker, waarvoor hij op Vrydagmorgen 22 cent, op Vrijdagmiddag 24 cent en op Vry dagavond 26 cent per pond bedong. Dat is het eenigste wat den heer de Goeij ten laste kan worden ge- 1, maar al het andere is, voor zoover myn onderzoekingen zich uitstrekken, laster en niets anders. En naar ilcde wetenschap heb, dat meerdere winkeliers op Vrijdag en ook den dag daarna hun suiker in prijs hebben verhoogd, waarbij er één zelfs is, die een nog hoogere prijs maakte, daar gaat het m.i. niet aan, zelfs niet om dit feit alleen, tegen den heer de Goeij een hetze op touw te zetten, zooals is geschied. Temeer niet, daar de heer de Goeij niet kan beschikken over de suiker door hem in voorkoop bij den heer Klik gekocht, en liij zich moest vergenoegen met een kleine hoeveel heid, die hij ten leste meende te moeten opslaan, om daardoor den verkoop te beperken, ten einde zijn vaste clientèle op Zaterdag te kunnen voorzien. Men kan deze daad afkeuren, maar het mag voor het publiek geen aan leiding zyn, om een laster te ver spreiden, als tegen den heer de Goeij is gedaan. M. de R., ik behoor niet tot de clientèle van den heer de Goeij en het is evenmin een politiek mede stander van mij. Maar dat ontheft mij niet van de plicht, om, nadat ik de' zaak heb onderzocht ik heb natuurlijk niet alle menschen welke op dien dag gekocht hebben, gehoord, hoewel ik vaste- zoowel als gelegen- heidscliëntèle gehoord heb - te ver klaren, dat de praatjes over den heel de Goeij verspreid, alle grond missen. Dit meende ik èn in het belang van den heer de Goeij èn in het belang van het publiek zelf te moeten Met vriendelijken dank, Uw dnr., A. G. A. Verstegen. gehouden op Dinsdag 4 Aug. 1914. Voorzitter de heer W. J. van Neck, loco-burgemeester. Afwezig de heeren Oortgysen, Boon, Van der Ploeg en Terra. Een vacature. De Voorzitter opent de vergadering, volgens zijne mededeeling onder min der aangename gevoelens. Sedert het laatst van Juli is de Burgemeester dezer gemeente in het Diaconessen- huis te Arnhem ter verpleging opge nomen, en de berichten, die over den toestand inkomen, zijn verre van op wekkend. Het laatst is van Maandag en luidde, dat de toestand onveran derd bleef. Spr. drukt den wensch uit, dat er spoedig verbetering in den toe stand moge komen en de heer Van Steyn zyn plaats in het midden van den Raad weder moge innemen. De onzekere politieke toestand en de gedrukte stemming, die allerwe gen heerscht, maken het niet aan genamer thans aan het hoofd eener gemeente te staan. Hoewel spr. ten volle overtuigd is van de krachtdadige hulp, zoowel van wethouders als van de raadsleden, drukt hy den Raad toch ernstig op het hart medetewerken om rust en kalmte te handhaven. Allerdwaasste mededeeliugen doen de ronde, onverantwoordelijke geldop- vragingen hebben plaats, hetgeen thans al oorzaak is dat er eene stag natie in de circulatie van het geld is gekomen. Het Rijk kan niet zoo gauw aanmunten, dat er thans in de behoefte van pasmunt kan worden voorzien. Het bankpapier is zoo soliede als ooit en de Raad kan ook in dit opzicht medewerken door de menschen gerust te stellen. De heer dr. Van den Berg sluit zich hierbij aan. De notulen van de vorige vergade ring worden goedgekeurd, de geloofs brieven van het nieuwbenoemde lid, den heer W. C. van Breda, onderzocht en goedgekeurd, terwyl verschillende ingekomen stukken en mededeelingen ter tafel zijn gebracht en gedeeltelijk voor kennisgeving worden aangeno men, gedeeltelijk gerenvoyeerd wor den naai- B. en W. Plaatsgebrek verhindert ons ze alle te noemen. Door de provincie worden de volgende subsidies verleend f 196. aan de Handelsschool, f400.— aan de Open bare Leeszaal f750.— aan de Ver. Vakschool voor Meisjes. Aan de onderwijzers C. Kikkert en O. de Wit wordt met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend, aan den heer M. D. van Dijk met ingang van 1 Oct. eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravondschool. Aan de wed. Donkersloot wordt de gewone jaarlljksche subsidie verleend, terwijl een desbetreffend verzoek van de Wed. de Graaf in handen gesteld wordt van B. en W. om advies. By acclamatie wordt besloten van de Erven Oortgysen een stukje grond, jelegen aan het einde van de Sluis- dijkstnuit, aan te koopen. Op een voorstel van den heer Over do Linden inzake het pensioenfonds advisoeron B. en W. al'wyzeud. De heor Over de Linden wil het hiervoor aanwezige geld onder beheer brengen van den gemeente-ontvanger. De heer Over de Linden licht zijn voorstel nogmaals toe en meent, dat wat thans geschiedt, onwettig is. Spr. zal zich tot de regeering wenden. Met algemocne stemmen op 1 na conform advies besloten. Aangeboden wordt het verslag over 1913 van het pensioenfonds van de gemeente-ambtenaren. Besloten wordt hot contract voor glas verzekering met gebr. Hoogerduyn afgesloten, te verhoogen met f 25. per jaar voor het glas van de ge bouwen der waterleiding. Aangenomen wordt een voorstel tot vaststelling van eene verordening betreffende de samenstelling en den werkkring van de Commissie van Bijstand voor publieke werken. Betreffende eene school aan de Doggersvaart adviseeren B. en W. afwijzend, zoolang de bestaande school 1 te Julianadorp niet een volledige school is geworden met 6 lokalen. De heer Verstegen trachtte den Raad tot andere gedachten te brengen, op grond, dat er nu reeds kinderen zijn, die een uur moeten loopen, maar de zaak wordt, op voorstel van den heer Biersteker, nogmaals verdaagd en ter onderzoek gezonden aan de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Een verordening op de invordering van hondenbelasting wordt aangevuld conform advies B. en W. Goedgekeurd wordt een voorstel om den bij wijze van proef genomen maatregel om de brugggen van het Heidersche Kanaal des Zondags na 2 uur gesloten te houden, te sanctio- neeren. Aan R. Reisberman wordt restitutie verleend van door hem gestortte gelden ter zake van standplaats op de kermis, nu hij door tegenspoed in zaken in moeielljkheden is geraakt. Dr. V a n den Berg meende, dat hem algeheele restitutie toekwam, maar de Voorzitter legt uit, dat het voorstel van B. en W. alleszins billijk is. Een tweetal niet op de agenda voorkomende punten veroorzaakten nogal discussie. Na ampele discussie wordt besloten een verzoek van de Heidersche W inkeliers- vereeniging om het directoraat van de Handels- Avondschool \veder aan den directeur der zeevaartschool optedragen, ver daagd tot eene volgende vergadering, en wordt de Vereeniging voorloopig vergunning verleend don cursus te blijven vestigen in het gebouw dei- Zeevaartschool. Het voorstel van B. en W. luidde afwijzend te beschikken, omdat het vorig jaar besloten is de vergunning voor één jaar te ver- ieenen. De heer Adriaanseeehler drong sterk op verdaging aan. Het tweede punt is een regeling van belooning toe te kennen aan eenige gemeente-ambtenaren inzake de uitbreiding der waterleiding. B. en W. stellen voor toetekennenaan den Directeur^ der Gasfabriek eene belooning van f600.—, aan Directeur der Waterleiding f400.—, aan den Gemeentebouwmeester f300.-, aan den machinist Folmer f100.— aan den fitter Bennink f 100. Aldus wordt besloten: de heer Biersteker verklaart zich principieel tegen be looningen van gemeente-ambtenaren voor werk in hun vrijen tyd verricht. Inzake een te maken regenbak by de school te Julianadorp wordt be slist, die, in tegenstelling met het verzoek van de vereeniging „Koegras- ser Belang" bij school 1 te plaatsen. Benoemd worden eenige leeraren aan de Burgeravondschool. Een verzoek van R. N. van Os om wyziging van de voorwaarden voor de verkaveling van bouwterrein, waarop B. en W. ongunstig adviseeren, wordt op initiatief van den heer Bok teruggezonden naar de commissie van Bijstand voor Publieke Werken. Ingekomen zijn verzoeken van de Marine-Woningbouwvereeniging „Al gemeen Belang" en de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" om voorschotten. Hoewel de adressen uit hoofde van den heerschenden woningnood met ingenomenheid verdienen te worden begroet, kunnen B. en W. toch slechts de aanvrage van do Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" on dersteunen. Naar de meening van B. en W. bedoelt de Marine-Woning bouwvereeniging „Algemeen Belang" alleen te werken voor onderofficieren en dus niet in het direct algemeen belang. Bovendien is de omstandig heid, dat genoemde vereeniging dn woningen wil stichten op grond, die niet in eigendom, maar slechts in erfpacht kan worden verkregen, van dien aard, dat inwilliging van het verzoek moet worden afgeraden. Ten aanzien van het verzoek van de vereeniging „Helder" zijn B. en W. gunstiger gestemd. B. en W. stellen voor onder bepaalde voor waarden een voorschot van f226.504 te verleenen. Breedvoerig wordt gesproken over de door B. en W. gestelde voorwaar den. Daarbij is o.a. do eisch van het. hypothecair verband. Do heer Adri aanse vreest dat deze een onoverko- meiyk finantieel bezwaar zal vormen. Onbillijk vindt de spreker het, dat geen statuten mogen worden gewij zigd zonder de goedkeuring van den Raad. De heer Biersteker verdedigt op juridische gronden do onbillijkheid van de bepaling betreffende het hy pothecair verband. Hij stelt voor die bepaling er uit te lichten en uit den Raad een lid aan te wijzen, die zit ting kan nemen in het Dag. Bestuur dier Vereeniging. Op 't oogenblik is er een met slechts adviseerende stom. De voorstellen van het D. B. ten opzichte der beide aanvragen worden met algemeene stem men aangenomen. Het voorstel-Biersteker om de bepa ling betreffende het hypothecair verband te doen vervallen en de statuten aan te vullen in den geest als door voorsteller bedoeld, wordt verworpen. Aangehouden wordenVoorstel tot vaststelling van eene verordening op bioscoop-voorstellen, Rapport van du Staatscommissie voor salarisherzie ning en Advies op het adres inzake de salarisberekening van eenige leeraren Burger-A vondschool. Aan het departement Helder dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wordt f 1800.- subsidie verleend, aan de Vereeniging „Openbare Lees zaal en Bibliotheek" f 850.— Ter voorziening in de periodieke aftreding als zetter van de heeren W. J. van Neck, R. N. van Os en M. Hoogerduyn worden aan den Com missaris der Koningin deze namen opgegeven, benevens als tweede drie tal dc heeren Bok, A. Krijnen en D. H. Grunwald, terwyl voor de Com missie van bijstand voor publieke werken tot leden benoemd worden de heeren Krijnen, Bok en Biersteker. Bij de rondvraag wenscht de heer Biersteker een drietal vragen te stellen in verband met de benarde tijden. De eerste luidt: Kan worden ver wacht, dat aan de gezinnen van ge meente-ambtenaren, die zich onder de wapenen bevinden, het loon dat zij thans zouden moeten derven, worde uitbetaald, onder aftrek eventueel van door het Rijk te vergoeden kosten? Ten tweede: Zoude gemeenteniet aan hen, die inkwartiering hebben en voor wie het, in deze dagen, nu alles contant moet worden gekocht, be zwaarlijk is eene maand te wachten op do door het Rijk te betalen ver goeding, de vergoeding wekelijks kun nen uitkeeren op afbetaling? Ten derde: Zou de Raad niet uit zijn midden een comité willen be noemen, dat eventueel aangevuld kan worden uit de burgerij, en dat ten doel heeft ondersteuning van gezinnen van 'dienstplichtigen, die het noodig mochten hebben? Hierop is geantwoord: Ad 1. Ja. Ad 2. De gemeente zal trachten hier aan te voldoen, indien de toevloed niet al te groot is. Ad 3. Besloten werd dat de Raad als geheel zich zal vormen tot een comité, dat zoo spoe dig mogelijk zich assimile.6ren zal met een comité uit de burgerij. Dezer dagen zal hieromtrent eene vergade ring worden uitgeschreven. Van de militaire gezondheids-com missie was een schrijven iDgekomen inzake het vervoer en afhalen van faecaliën, hetwelk om advies naai de Comm. voor de Gem.-reiniging en vervolgens ter afdoening naar B.enW. zal worden gezonden. (Wegens plaatsgebrek zeer bekort). één oogenblik van moed en alles zal voorbij zyn." Toch strompelde hy meer dan hy liep, naar het noodlottige fleschje toe, en moest hij zich geweld aan doen om het beven zyner hand te verbergen. „Ziehier!" sprak hij snel en met schorre stem, Loon hij weder te voor schijn kwam. Cornelis Hartt was veel te zeer in zijne nieuwe geldplannen verdiept om te letten op de verwrongen ge laatstrekken van den geleerde; hij bekeek het donkere fleschje aandach tig en bracht reeds de hand naar het kurkje, toen Paulette zeide: „Gij weet niet hoe dankbaar ik u ben, mijnheer; het zal zulk eene ver rassing voor mama wezen." Zy hem dankbaar? Dat ééne woord deed al het oude heldenbloed in hem opbruisen; wekte hem uit de nacht merrie, waarin hy op het punt had gestaan eene moordenaar te worden en op hetzelfde oogenblik ziende dat zijn bezoeker het fleschje aan den neus ging brengen, rukte hy het uit zyne handen onder den uitroep: „Laat af, dat vocht is de dood. Ik ben een ellendeling; maar gij weet ook niet hoeveel ik geleden heb! In zijne ontroering had hy zich verraden. Cornelis Hartt was over eind gerezen, en omarmde zyn kind, dat zich sidderend tegen hem aan drong. „Wat heeft dat te beteekenen? vroeg hy op strengen toon. „Gij ken- det mij niet; gy zijt myne bescher ming komen inroepenik heb u die edelmoedig verleend; wat dreef er u toe mij het leven te willen bene men „O! wat uwe edelmoedigheid be treft", antwoordde Lussac vol bitter heid, „laat ons daarover zwygen. Gij zijt tot my gekomen, gelijk tot zoo vele ongelukkigen, wier geheim gij hebt willen doorgronden, om zelf daarna als de uitvinder op te treden en u ten hunnen bate te verrijken, terwijl zijzelven aan armoede en ver getelheid ten prooi blo ven. Maar uwe dochter heeft u gered, toen zij mij van dankbaarheid sprak op het oogenblik zelf dat gij sterven gingt." „Vader!" riep het jonge meisje snikkend: „Zeg hem dat hy zich ver gist, dat hij u verkeerd beschuldigt. Het is niet mogelijk wat hy u voor de voeten werpt; bewijs hem dat gijzelf al die groote uitvindingen hebt gedaan, waarop wij zoo trotscb zijn „Daarvan is thans geen sprake," vroegde hy haar op ruwen toon toe: „Ik heb mij niet tegenover myn- heer te verdedigen. Hij daarentegen zal mij wel degelyk bekennen wat hem tot dit misdrijf heeft aange spoord, zoo hy niet wil dat ik hem onmiddelyk als een sluipmoordenaar aanklaag." „Och, vader, smeekte Paulette op nieuw, „vergeef het hem!" „Ik ken de menschen tegoed, om niet te weten dat dit zijn beweeg reden niet was. Waar wilde het heen als alle vermogenden door den eer sten den besten hongerlijder gedood werden! Neen, hij heeft een bepaal de oorzaak gehad om juist mij uit te kiezen. Heb ik u ooit, onwil lens eenig persoonlijk -nadeel berok kend „Neen," antwoorde Lussac op som beren toon. „Ik heb u gisteren voor het eerst gezien." „Een der uwen dan?" „Geen hunner kent u." „Dan wordt gy daartoe omgekocht door een ander?" „Omgekocht!" herhaalde Lussac, wien een brandend rood naar de slapen steeg. „Luister, mijnheer," zeide Cornelis Hartt, die ondanks zijne eigene ziel loosheid, het menschelijk hart in al zyne schuilhoeken kende, en in zag dat hij met hardheid niets uit dien man zou krijgen. „Gy hebt een afschuwelijk opzet gekoesterd maar gij waart niet gestorven voor alle ge voel. Het enkele woord van een kind is voldoende geweest om uw geweten wakker te schudden, en ik wil daarmede rekening houden, en u niet aanklagen. Uw oude naam zal daardoor bevryd biy'ven van eiken smet. Ik zal u desnoods de gelegen heid geven in een -ander werelddeel een nieuw leven te beginnen; maar ik doe een beroep op het sprankje eergevoel dat nog in u leeft. Zeg my wat u tot die hopelooze daad heeft gedreven." Lussac beefde zoodanig dat men de kleine tafel, Waarop hij steunde zag waggelen. „Honger", sprak hij met neerge slagen oogen. „Dus waart gij daarvoor betaald I" riep zijn bezoeker uit, „ik was er overtuigd van." „Neen, niet betaald; men zou my enkel daarvoor de middelen verschaf fen mijne uitvinding te exploiteeren. Ik zweer u dat ik niet anders tot uw vijand ging dan zooals tot zoo- vetèu om hem te smeeken mij voort tc helpenik wist niets van zijn haat tegen u afen hij stelde mij dien prijs." „Wilt gij mij den naam van dien man noemen?', „Neen, mijnheer; wat hij ook van mij geöischt moge hebben, hy is goed voor mij geweest." Cornelis Hartt stiet een ruwen spotlach uit. „Heel goed, inderdaad! door uaan zyne wraakzucht op te offeren, en u in zijne plaats naar het schavot te willen zenden. Maar om het even Ik behoef niet lang te zoeken om u te zeggen wie het is. Ik heb vele be- nijders, tal van tegenstanders; dat is het deel van ieder die een hoog toppunt in de maatschappij heeft be reikt; doch ik ken slechts een man die tot eene dergelyke schurken streek in staat is, want ik bezit ge heimen, die hem ieder uur in het verderf kunnen storten." Zoo gy raadt wie het is, behoef ik hem: niet aan te wyzen." „Weet gij wel dat verraad tegen over verraders geoorloofd is?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4