HELDERSCHECOURANT Uit alle landen. PURALIMENTO'S No. 4347 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1914 42e JAARGANG De rubriek „De Week" en het verslag van de zitting der Tweede Kamer, kan men vinden op de vierde pagina van dit blad. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Handelsblad schrijft Geleidelijk begint het te komen wat wij in het begin der week vreesden de leegte. Het aantal telegrammen, van Reu- ter's Agentschap en van onze eigen berichtgevers, in verschillende landen, begint danig te minderen. En het nieuws wordt daardoor schaarscher. Niet alleen voor ons in Nederland. Een onzer bijzondere berichtgevers, die poogde langs den Rijn te trekken, doch het niet verder brengen kon dan Oberhausen, verhaalt in zijn brieven over de stemming in Duitschland ook van de daar loopende geruchten. Geruchten die klaarblijkelijk zeer overdreven zijn. Omdat ook daar de menschen niets weten. En de bladen, die hy aan stations kon machtig worden, en die hij meebracht naar Nederland—wij ontvangen sinds een week noch couranten, noch brieven of andere postzendingen uit Duitsch land en Frankrijk bevatten zoo goed als geen nieuws over den strijd» die door Duitschland met twee fronten wordt gevoerd. Dat is het ledig. Het benauwende, onrustwekkende, dat juist nu, onder de moeilijke omstandigheden waarin Duitschland verkeert, nog benauwen der, onrustwekkender is. Men begrijpt het, dat zulke geruchten ontstaan, als waarvan onze berichtgever sprak en dat men ten slotte nog liever slechte berichten ontvangt dan geen berichten, liever de treurige waarheid dan de pijnigende onzekerheid. Want het is voor het Duitsche Rijk werkelijk een allermoeilijkste tijd. Plotseling ziet het zich omringd door vijanden. Het staat alleen in Europa, aan de zijde van zijn Oostenrljkschen bondgenoot, tegenover allen. Zelfs Italië, dat weigerde zich aan te sluiten bij de bondgenooten, die zich aan vankelijk neutraal verklaarde, heeft nu ook de mobilisatieorder uitge vaardigd. En al is het steed3 nog niet bekend aan welke zijde Italië zich aansluiten zal, dat is genoeg gebleken, dat een regeering die met den algemeenen volkswensch rekening houdt, zich moet verklaren tegen Oostenrijk. De „Italia Irredenta", die reeds jaren poogt de Italiaansche gebieden in Oostenrijk toe te voegen aan het Italiaansche vaderland, en van de Adria een Italiaansche zee te maken,- „mare nostra" noemde d'Annunzio die reeds voorlang in zijn gedicht Le Nave heeft zich in de laatste jaren aanmerkelijk uitgebreid in kracht en omvang. Dalmatie en Triest, Zuid-Tyrol met Trente, Riva, Arco, Mori, Rovereto worden reeds lang door Italië met leede oogen in het bezit van Oostenrijk En „tegen onze Italiaansche vrien den" - zooals men dat in Oostenrijk uitdrukte - werden aan het Gardameer en langs de geheele grens de krach tigste versterkingen opgeworpen en een volslagen grensdienst ingericht. Bondgenooten, vrienden, die elkaar niet verder vertrouwden dan zij elkaar konden zien dat was de positie van Oostenrijk en Italië. En het ware te begrijpen, al is het niet te billijken of goed te keuren, dat een Italiaansche strooming bestaat om bij de eerste gelegenheid de beste 'de afrekening met Oostenrijk, die in de vorige eeuw tot het verlies van Venetië, Lombar- dije en andere Oostenrijksche provin cies leidde, en de Italiaansche eenheid deed tot stand komen, voort te zetten en zoo mogelijk te voleindigen. Dat de Italiaansche regeering, na eerst de neutraliteit te hebben afge kondigd, thans mobiliseert [een mededeeling van den Italiaanschen consul in dit blad bewast dit - geeft wel reden tot het vermoeden, dat zij zich, als zij ingrijpt, scharen zal aan de zijde der vijanden van Oostenrijk. En steeds meer blijkt de juistheid van het woord: dat conventies in vredestijd gesloten, in tijden van oor log niet meer waarde hebben dan scheurpapier. Het ontbreken van alle berichten uit Belgie, op het oogenblik dat dit wordt geschreven, doet het ergste vreezen voor den val van de vesting Luik in de handen van de Duitsche troepen. Daarbij wordt hetgcvechts- veld meer naar het zuiden verplaatst; reeds zijn Duitsche cavalerle-afdee- lingen bij Hoey gezien - wie denkt daarbij niet aan het boeiende werk van Mevr. Bosboom-ToussaintDe verrassing van Hoey dat tusschen Luik en Namen ligt. De tijd dringt dan ook voor de Duitsche troepen. Het doel van dien tocht door [Belgie was slechts om met groote snel heid de Fransche Noordgrens te bereiken vóórdat de mobilisatie in Frankrijk voltooid zou zijn en de Fransche noordervestingen in staat van tegenweer konden worden ge bracht. Nu zij worden opgehouden door den on verwachten tegenstand der Belgen moeten zij dien tijd op andere wijze pogen'in te halen. „Die Belgier hitten unsdurohziehen lassen sollen", zeide een der léden van het gevolg van Prins Lichnowsky. Wat moet er toch omgaan in het hoofd van een diplomaat, die dat zoo kalm, als vanzelfsprekend aanziet? Als vele diplomaten zoo denken als deze en de landen en volken slechts aanzien als vakken en pionnen op het politieke schaakbord, zonder rekening te houden met het wel en wee, de wenschen en verlangens dier volken dan is het tijd om de diplomaten eens tot ander Inzicht te brengen. Want waarlijk, men moet eens gaan inzien in de woreld, dat regee ringen - en diplomaten - er alleen zijn voor de volken, maar dat de volken geen speelgoed zijn voor de kunststukken van regeeringen en diplomaten. BELGIË. De Belgen bieden krachtigen tegenstand. De heldhaftige en buitengewoon taaie tegenstand welken de Belgen bieden, heeft blijkbaar de Duitschers verrast, hoe aannemelijk het ook moge schijnen, dat Duitschland zich niet ten volle rekenschap heeft ge geven van den geestestoestand van het Belgische volk en zyn regeering. Had Duitschland werkelijk verwacht, dat Belgie zijn grenzen zou openstel len voor de Duitsche legerscharen Wat te denken van de opgegeven beweegredenen om over te gaan tot schending (n.1. dat de Franschen door Belgie oprukken of zouden willen oprukken), nadat de Fransche gezant te Brussel Vrijdag plechtig had ver klaard, dat de Belgische neutraliteit door Frankrijk zou worden geëerbie digd? Met voorbedachten rade, schrijft Roland de Marès in de „Indépen*. dance", heeft Duitschland de onzij digheid geschonden en dat wel zonder door de omstandigheden daartoe te zyn gedwongen. Het is niet aan te nemen, dat de Duitsche regeering zich in ernst illusies heeft gemaakt, dat Belgie zijn forten ter beschikking zou stellen. Uit de laatst gehouden Belgische manoeuvres (in den opzet waarvan vaak zulk een veelzeggende en diepe beteekenis ligt) heeft Duitschland kunnen leerén, dat het er niet op behoefde te rekenen ongestoord door het Belgenland te kunnen trekken. Want immers lag aan die legeroefe- ningen ten grondslag de gedachte het keeren van een aanval uit het Oosten. De schijnoorlog van September 1918 is werkelijkheid in Augustus 1914. Het eenige onderscheid is, dat er nu met scherp wordt geschoten, zoodat geen scheidsrechters uoodig zijn en dat de sterkte van beide partijen wat grooter is. Heroisch verzet. Dillon meldt uit Brussel, dat bui- tenlandsche deskundigen verklaren, dat het militaire verzet der Belgischo troepen weinig minder dan heroisch is. Duitschland is verbaasd, dat koning Albert naai- het front ging, zeggende: Ik zelf zal mijn troepen aanvuren en eiken mijl gronds betwisten. Hoe ge- weldadig de invalsmacht ook moge zijn en hoe groot de offers, onder zulke omstandigheden te sterven is het voorrecht van den vaderlands- hevenden soeverein. Maastricht, 6 Augustus. EenDuitsch soldaat vertelde, dat het 89e en 90e regi ment voor Luik ontzettende verliezen hebben geleden en de helft van de manschappen zou zijn gesneuveld. H\j zeide ontzettende toestanden te hebben medegemaakt. Hij dacht dat in den avond Luik genomen zou worden. .,De wegen", zeide hij, „teekenen zich met brandende dorpen af'. Hij liet zich zeer pessimistisch over den toestand uit en gaf te kennen, dat in geen geval geretireerd zou worden. Al kostte het honderdduizend man. De soldaten wisten in den aanvang eenvoudig niet tegen wien het ging. Ze waren verwonderd, dat zij tegen Belgische geweren optrokken. Het is een harde duw voor de Duitschers, die Parijs dichtbij waan den, dat zij voor wat kleine dorpen en voor een hoogte als bij Haccourt zoolang zyn opgehouden. Ze zullen er met man en macht wel komen, maar Belgis is hen tegengevallen. De haat tegen de Duitschers heeft hen niet alleen een leger op den hals gejaagd, maar ook gewapende burgers, gewapende jongens, gewapende vrou wen, hinderlagen en de vervloeking van een volk. Luik gaat vannacht misschien in puin. Overal boeten onschuldigen voor het optreden der franctireurs. Het werkt zeer op het moreel der Duitsche troepen, dat de bevolking nergens te vertrouwen is. Overal is het met de revolver in de hand en met de geladen geweren, dat de bevolking dor bezette plaatsen be handeld wordt en wanneer er dan weer een schot is gevallen, gaat do franctireur er direct aan. In eender dorpen vroeg een officier te drinken, Een vrouw gaf hem een kroes water. Plotseling valt uit een troep burgers een schot en de officier stort tegen den grond, maar onmiddellijk gingen die Belgische burgers tegen den muur. „Handen in de hoogte" was het com mando en de geweren brandden los. DE STRIJD OM LUIK. Antwerpen, 6 Aug. De Belgen hebben volgens hier ingekomen be richten een schitterende overwinning behaald aan de boorden van de Vesdre (zijrivier die bij Luik in de Maas uitmondt) en de Maas. De derde Belgische legerdivisie onder bevel van Generaal Leman heeft een aanval der Duitschers finaal afgeslagen. De slag was opnieuw om een uur des nachts b(j hot schijnsel der m begonnen. Er werd van beide zijden verwoed gestreden. De Duitsche troepen waren terecht gekomen op een terrein, waar de Belgische genie mijnen had aange legd. Zij leden hier aanzienlijke ver liezen. Op het slagveld werden niet minder dan 1200 dooden opgeraapt. Sedert Woensdag half twaalf heeft het kanon niet opgehouden te dón deren om Luik. Er was niet de minste paniek gedurende den nacht. Maar de Duitschers slaagden er in de ceinte van het fort Fléron binnen te dringen en richtten hun vuur op Brossoux, waarvan menig huis ver nield en in brand geschoten werd. Een afdeeling Ulanen slaagde er met ongehoorden moed in Luik binnen te rijden tot de rue Sainte Foi, waar de generale staf is ingericht, en met de bedoeling dezen op te lichten. Zij werden echter door de Belgische troepen verrast en feedood. De kreet Leve België! werd gehoord. De bur gerwacht zond estafettes heen, die met klaroengeschal mededeelden, dat de stad niet was genomen en dat men nog steeds moedig tegenstand bood. Hoewel op verschillende plaatsen nog wordt geschoten, werd te Maas tricht het zware geschut van de forten bij Luik sinds Donderdagmor gen niet meer gehoord. Bij Aken zou, naar beweerd wordt, een groote legermacht opgesteld zijn, die de Duitsche troepen versterking kwam brengen. Vliegmachines zweven door de lucht. De Duitsche boven de Bel gische grenzen werpen geen bommen, maar de bekende manifesten van den generaal van het Duitsche leger. Iemand van het Roode Kruis ver telde, dat het slagveld bij Visé een waar bloedbad geweest is. Honderden gewonden liggen er, die nog niet vervoerd konden worden. Volgens schatting verloren de Duitschers Donderdag aan dooden en gewonden 2000 man. De verwarring is ont zettend. Het is voorgekomen, dat twee Duitsche troepen-afdeelingen op elkaar schoten en zoo nog een groot aantal gewonden maakten. Deze worden te Eysden verpleegd, waai op dit oogenblik ook reeds meer dan 100 man in het hospitaal liggen. Donderdag werd eene afdeeling van 200 man van het Belgische leger bij Visé krijgsgevangen gemaakt. Onder de gevangen genomen en waren vele gewonden, die men ook mede wilde nemen. Het Noderlandsche Roode Kruis protesteerde echter en ten slotte werden de gewonden mede gegeven. Ze worden thans te Maastricht ver- Over den strijd bij Luik seint men aan de „N. R. Ct." de volgende interessante bijzonderheden: Ik ben nu ik dit schrijf, zoo juist teruggekeerd van het dorpje Mesch, aan de Nederlandsch-Belgische grens, waar ik een der machtigste tooneelen aanschouwd heb, van mijn gansche leven; een groote Duitsche troepen macht, die zich daar gereed maakte om, even ten zuiden van Lixhe, niet ver van Eysden, de Maas over te trekken op weg naar Luik. Mesch ligt op Nederlandsch gebied aan den grooten heerweg, die van Aken over Fouronle Com te, in het Hollandsch Voeren genaamd, naar het Maasdal voert. Het zou onder normale omstan digheden een allerprettigste wande ling geweest zijn van Maastricht naar Mesch, door het licht heu velende Limburgsche land vol bekoorlijke boschjes en veel hellingen met rijpend graan. Het tusschen de hel lingen wegschuilende kerktorentje van Mesch had twee Nederlandsche vlaggen uitgestoken, opdat het toch maar niet voor een Belgisch gebouw aangezien zou wordenen zoo menig grensdorp heeft in deze streek het zelfde gedaan. Van het kerkje voert een paadje door het koren naar de Belgisch-Nederlandsche grenspaal aan de eene zijde het Nederlandsche, aan de andere zijde het Belgische wapen, en het jaartal 1843. Enkele meters van die paal afligt de groote heerweg, waar ik u hier boven van sprak. Men heeft van hier het volle gezicht op het Duitsche kamp dat in een wel zeer liefelijk landschap gelegen is. Onder de jongere officieren hoe jong lijken velen vallen ettelyken door de zeer gunstige gezichten op, mager en energiek. Een jong officier nadert de dichte haag Maastrichte naren, die uitgeloopen zijn, en vraagt om een courant. Iemand biedt een Hollandsch blad aan, en dan buigt de officier zich met een vriend over het blad. Beiden lachen en de een roept, dat hij het niet kan lezen. En intusschen worden zwaar geschut en houwitsers door de welig bebouwde velden aangereden. Ik zie nu de Holsteiner dragonders aanrukken. Zij dragen ook bevlagde lansen; en op het vaandel, dat in een leeren foedraal wordt meegevoerd, lees ik het jaartal 1870-71. Dan, plotseling, in dezen chaos van tien duizenden menschen, die allen in het grauw-grysgroen gekleed zyn, van paarden en wagens en kanonnen, dreunt een stoet van auto's aan. Men zegt, dat de kroonprins komt met S0,000 man om op Verviers aan te rukken. Achter de auto's een nieuwe strijd macht: het is voetvolk in pakken van dezelfde kleur, verzorgd en in de puntjes als alles wat wij zien. Maar wat zie ik voor hen uit gaan, een vijftiental burgers,boeren of dorpsche handwerkslieden de handen op den rug en het hoofd gebogen. Het zijn krijgsgevangenen uit een of ander Belgisch dorp welks bewo ners zich waarschijnlijk tegen de Duitschers verzet hebben. Ik moet plotseling onweerstaanbaar aan Ro- dins Burgers van Calais denken; het hart klopt mij heftig als'ik die sombere boerekoppen voorbij zie trekken. Uit de.toeschouwers loopen velen weg, maar de .Duitsche. legermacht werkt rustig Yoort en heeft inmid dels voor onze oogen. langs do in den grond geplante lansen een veldtele foon aangelegd. Het machtige schouw spel boeit mij zoo sterk, dat ik niet bemerk hoe rond mij plotseling velen terugloopen. Dichtbij my hoor ik een commando en de woorden „geladen pistolen". Dan spring ook ik achteruit tot bij het vertrouwde grenspaaltje, waar mijn fiets tegen aan leunt. Maar een Duitsch officier, het pistool op mij gericht, roept mij toe „Kom u even hier!" Ik kom en hij neemt mij mijn aanteekenboekje uit de hand en zegt dat wij over de grens zyn gekomen. Hij studeert mijn Hol- landsche krabbels door en vraagt mij wat het beduidt. Inderdaad waren wij het veiligo grenspaaltje eenige meters BLIKGROENTEN, Vruchten in fflac., Geleiën, Jams, Tafelzuren en Limonades zyn zuiverder en smakelijker en toch niet duurder dan andere prima merken. De geneeskundige Commissie Prof. Dr. P. KUITTNGA, Prof. Dr. R. K. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleerarcn aan do Amstord.Unlversiteit, geeft U de meest mogelUko garantie voor hygiënische behandeling en zuiverheid der artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Illiiiitthi Fibriti m Virduurzianda LiiBoiniddilas Intuin. voorbij geschoven. Eerst als er een tweede officier naderbij komt en het blijkt degeen te wezen, die my aangeroepen had - krijg ik mijn boekje terug mei het verzoek, op ons eigen grondgebied te willen blijven. Luik vóór het beleg. Een correspondent van de „Vlaam- sche Gazet" vertelt aan dit blad een en ander over den toestand en de meeningen in Luik voor het beleg. Maandagmorgen waren het meest de Waalsche dorpen uit het noorden vau do stad, die voorraad en levens middelen hebben geleverd. Meer dan 500 stuks vee van alle slag zijn in kudden van telkens een vijftigtal de stad binnengekomen. Het aantal wagens en karrevrachten hooi, stroo, hout was rond den middag zoo groot, dat de heele Akademiestraat meer dan twee uur heeft volgestaan met vee en voertuigen, zonder dat iets een stap kon verzetten. Al het vee trok naar hot oefenings plein te Bressoux. Daar was het alsof heele aike van Noach haar ver zameling had losgelaten. Het krioelt er van beesten, zoover het oog reikt. Een wemeling van vee en van kleuren is het er tusschen de menig vuldige karren- en wagenvrachten, ils men er zeker nooit een in België zag. Daar tusschen door loopen mannen, vrouwen en kinderen, 't Is geroep, gebalk, een geschreeuw, geharrewar, dat de hersens ervan duizelen. Men behoeft niet te vragen of er de orde wordt gehandhaafd en het plein wordt afgezet. De „bleus" vau de burgerwacht zijn met dezen dienst belast. Zooeven kwamen nog 26 paarden van Haut-Pré, zeker opgeëischt in de boerderijen van Haspégouw. Woensdagmorgen zagen wij 'n dorpsonderwijzer uit het Tongersche aan het hoofd van een kudde van meer dan 50 runderen. En zoo stuwt, davert en rommelt van al de wegen, die naar de stad leiden, dezelfde stoet levensmiddelen voor een bevolking, die misschien over enkele dagen zal leven tusschen een omheining van Duitsche soldaten Aanslag van Luik. Het Journal de Bruxelles heeft een bericht van eergistermiddag vijf uur uit Luik, behelzende dat de Duitsche troepen Luik met buitengewone hef tigheid hadden aangevallen. Op dat oogenblik waren echter alle forten onaangetast. De koepelforten en betonwerken boden weerstand aan den hagel van granaten van groot kaliber die er op neerdaalde. Er was toen nog geen enkele Duitscher te Luik. "Wel waren er kleine groepjes in de stad binnengedrongen, maar zij waren afgemaakt. De aanslag op generaal Leman werd 's ochtends vroeg om half drie beproefd. Duitschers uit de stad die hun uniform hadden aangetrokken, volgens andere berichten waren het uhlanen kwamen voor het huis waar de generaal was, juist op het oogenblik dat hy z(jn staf naar een andere plaats wilde overbrengen. De bewoners hielden de Duitschers bij vergissing voor Engelschen en begonnen hen toe te juichen. Maar toen een officier van den staf merkte dat hij met vijanden te doen had, sloeg hy alarm, geweren en revolvers werden dadelijk afgeschoten en de generaal ontkwam aan den aanslag. Ongelukkig, zegt het Journal de Bruxelles, leden wij eenige verliezen. Majoor Marchand, leeraar aan de mi- litare school, sneuvelde o. a. Voor het Roode Kruis wordt het werken steeds moeielijker. De meeste wegen zijn door omgehakte boomen versperd en de kogels fluiten den menschen om de ooren. De Duitschers slaagden er tenslotte in een pontonbrug over de Maas te leggen kort by de Nederlandsche grens, bij Lixhe, en sindsdien werd van de overzijde het overtrekken van troepenmassa's waargenomen. De nacht van Donderdag op Vrijdag moet ontzettend zijn geweest. In Mouland lagen vele doode boeren en enkele militairen langs den weg, in Berneau eveneens. Hier was de verwoesting ontzettend. Het bleek, dat de Duit schors niets van wat ze gebruikten betaalden, wat in hun handen viel werd leeggegeten en opgedronken. Te Brussel was het enthousiasme geweldig, toen het bericht kwam, dat het Duitsche leger verslagen was en naar de Hollandsche grens terugge dreven werd. De Brusselaars wi buiten zichzelven van ontroering en trots. Wie had het ooit gedacht, dat het kleine Belgische leger zulk een krachtigen weel-stand zou bieden aan het machtigste militaire rijk der wereld? Het eerste optreden der Belgen is een zegepraal. De eer is reeds gered. Volgens de berichten zouden achtduizend Duitschers ge sneuveld z(jn en veertienhonderd verwond, en vele gevangen. Ook wordt beweerd, dat zeven kanonnen buitgemaakt zijn. Van Belgischen kant worden geene cijfers genoemd. Door zes Duitschers, die gekleed waren in Engelsche uniformen, werd, naar gemeld wordt, een aanslag ge pleegd op den generaal van het gar nizoen Leman. Hierbij werden vijf officieren van den staf gedood, terwijl de Duitschers eveneens allen sneu velden. Deze aanslag, wellicht door spionneerende troepen bedreven, ver oorzaakte een geweldige paniek in de stad. Gewonde Duitschers te Maastricht aangebracht, deelden mede, dat Don derdagmorgen Luik overgegeven werd, doch dat van uit de huizen op de troepen geschoten werd, zoodat de regimenten gedecimeerd werden en Luik weder prijs moest worden gege ven. Het bericht werd niet bevestigd. Koning Albart opperbevelhebber over het Fransch-Belgische leger. Te Leuven. De „Soir" deelt mee: Krachtens het tractaat, heden gesloten tusschen de Belgische regeering en de regee ring van de republiek, zal koning Albert het bevel voeren als gene ralissimus over de Fransch-Belgische troepen, met den Franschen en den Belgischen staf als staf. Om half drie is de Koning van Brussel naar Leuven vertrokken, op zijn doortocht begroet door de geest driftige toejuichingen van een vader landlievende menigte. Eergisterenochtend werd in België ambtelijk bekend gemaakt, dat drie divisies Franschen tegen de Duit schers in Belgie oprukten. Te Brugge. Dinsdag heeft men zoo lezen wij in het „Handelsbl. v. Antwerpen" 16 Duitsche spionnen, mannen en vrouwen, te Brugge, Zeebrugge en omtrek, aangehouden. Het krioelt daar van spionnen, afgezakt met het blykbaar voornemen tot den een of anderen aanslag: het springen van eene brug, opbreken van spoorweg staven, om den doorvoer van het Engel sche expeditiekorps te beletteu, dat in den nacht van Dinsdag tot Woens dag moest ontschepen te Zeebrugge. Ook hebben de overheden zeer strenge maatregelen genomen om de bruggen, spoorwegen, enz. zeer nauwkeurig te bewaken. Om Antwerpen. Ten gevolge van den staat van beleg, moet de omtrek der stad vrij gemaakt worden van alle hinder palen, die het zicht en de haven be lemmeren. Men bevindt zich in de droeve noodzakelijkheid verscheidene woningen, buitengoederen en kastee- len, waartusschen er zeer schoone zijn, tot den grond neer te halen. De parken en bosschen lijden ook veel van den toestand. "Verscheidene dezer laatsten zijn eds vrijgemaakt en men bereidt zich voor, dennebosschen in brand te steken. Vernielde tunnels. Door de Belgen wei den de tunnels j Nasproue en Dolhain, de laatste gelegen bij het plüatsje Limburg, door dynamiet vernield en de her stelling nog bemoeilijkt door een aantal locomotieven met volle vaart af te zenden tegen de vernielde tun nels, waar zij met geweld tegen de rotsen aanbeukten. De overblijfselen der locomotieven vormen oen hin dernis, waarvan de opruiming ge- ruimen tyd zal vorderen. Men is voornemens op alle uit Duitschland komende spoorweglljnen op gelijke wijze te werk te gaan by de vernieling van tunnels. DUITSCHLAND. Het oorlogsplan van Duitschland. In Engelsche bladen vinden wij beschouwingen over de plannen van Duitschland. Zy komen vrijwel op hetzelfde neer, nl. dat Duitschland het overwegende deel van zijn leger naar Frankrijk zal zenden om te trachten dat te verpletteren, vóór Rusland klaar is. Herhaaldelijk is reeds gewezen op do langzaamheid der Russische mobilisatie. In Fransche militaire kringen erkent men die als een groot nadeel en zegt dat eerst twintig dagen na het bevel totalge- meene mobilisatie ongeveer vier leger corpsen, die hun basis te Wilna heb- i, gereed kunnen zijn voor een inval in Oost-Pruisen. Na dertig dagen kunnen dan nog vijf corpsen, die van Warschau, gereed zijn. Dat is nog een gunstigefschatting; er zijn andere eveneens van deskundige zijde die spreken van twee maanden. Daaruit volgt dat Frankryk in de eerste maand weinig aan zijn bond genoot zal hebben en dat de Duitschers er daarom alles op zetten, het Fran sche leger binnen den kortst moge- Ujken tijd tot een treffen te dwingen. Vandaar dat zij om het militaire voordeel, de politieke fout hebben begaan, België's onzijdigheid te schen den en dat de leeuwenmoed, waar mede de Belgen die verdedigen en kostbaren tijd voor de Duitschers verloren doen gaan, zoo'n loelijke tegenslag voor hen is. Als Duitschland er niet" in slaagt, Frankryk in het begin van den oorlog zware nederlagen toe te brengen, heeft het den strijd verloren, zegt de militaire medewerker van de Man chester Guardian. Aan de Fransch-Ouitaeha grens. Berlyn, 6 Augustus. De Duitsche troepen hebben Briey (op Fransch gebied) ten N.W. van Metz bezet. (Briey ligt in het Fransche depar tement Meurthe-en-Moezel en is de hoofdplaats van het district van den zelfden naam. Het telt 2300 inwoners. Er zijn katoenweverijen en een Ijzer- gieterij). Gesn ultimatum aan Italië. Berlyn, 6 Aug. Het van vyandige zijde in het buitenland afkomstige gerucht, dat Duitschland een ultima tum zou gericht hebben tot Italië, is, zooals reeds vanzelf spreekt, volko men uit de lucht gegrepen. (Niettemin heeft Italië tot gedeelte lijke mobilisatie besloten.) (Red. H. C.) FRANKRIJK. De stemming te Parijs. Parijs, 6 Augustus. Uit hoofde van den staat van beleg is te Parijs om negen uur 's avonds alles stil en leeg. De lichten in koffiehuizen, restaurants zijn uit, Parijs lykt een vroeg ingeslapen provinciestad. Al leen in de wijk van het ministerie van oorlog rijden auto's af en aan. In de buitenwijken trekken patroel- jes rond. De Place de la Concorde ligt om tien uur vanavond geheol verlaten, als ik er por rijwiel over kom. Alle autobussen zijn voor het leger ge- requireerd, een deel der lijnen van de ondergrondsche spoor is bij gebrek aan personeel gesloten, huurauto's ziet men maar zelden, daar de chauf feurs onder de wapenen zijn, huur rijtuigen evenmin, daar de paarden zyn opgeëischt. Daardoor is het rij wiel het beste en bijna eenige middel van vervoer geworden. Op het dak der Auto-Club is een krachtig rellectorlicht geplaatst dat den hemel over grooten afstand ver licht, om vijandelijke vliegtuigen dadelijk te kunnen waarnemen. Uit da Fransche pars. Parijs, 6 Augustus. „Duitschland had gemeend dat de Belgen de schending hunner onzijdigheid wer keloos zouden aanzien en de Duitsche troepen ongehinderd laten doortrek ken. Duitschland ziet thans dat het kleine land zijn onzijdigheid en on afhankelijkheid met mannenmoed en kracht weet te verdedigen." Zoo schrijft de „Temps" vanavond en vervolgt: „Duitschland had gedacht dat de tegenstand der Belgen by den eersten slag gebroken zou zijn, doch sedert gisteren houdt het heldhaftige Belgische leger, waarvoor Frankryk zich met eerbied buigt, stand tegen het Duitsche leger." De „Petit Parisien" schreef van ochtend: „Als de onzijdigheid vau Nederland ware geschonden, zouden de Nederlanders niet minder moed hebben getoond dau hun Belgische buren." Vandaag is mij herhaaldelijk ge vraagd: „wat zou uw land doen, als Duitschland de onzijdigheid van Nederland mocht schenden?" Ik heb geantwoord er niet aan te twijfelen, dat wij ons met alle kracht zouden verdedigen. Onze geschiede nis is één lange strijd voor onaf hankelijkheid en w(j zullen die ge schiedenis stellig trouw blijven en vastbesloten vechten om ons onaf hankelijk volksbestaan en ons grond gebied ongerept te handhaven. (N. Rott. Ct.) Oa heldendood van Garros. Londen, 6 Augustus. Het bericht dat de Fransche vlieger Garros met zijn vliegtuig een Zeppelin-lucht- kruiser heeft vernield en daarby zelf is omgekomen, wordt in alle Duitsche bladen bevestigd. Aldus heeft een uit Berlyn naar Londen gereisde dame aan de Westminster Gazette meege deeld. Het ontstellend gerucht van Garros' heldendaad wordt bevestigd. Zaterdag vloog hij boven Toul, zag een Duitsch luchtschip, stortte er op neer en viel met zijn prooi te pletter. 't Is een kort en bondig vertelsel van een feit, dat men van een figuur als Garros had kunnen verwachten, want in zijn loopbaah als vlieger heeft hij zulke staaltjes van stoutmoedig heid en vastberadenheid aan den dag gelegd, dat het eigenlijk geen ver wondering kon baren, dat, waar nu de sportman Garros geroepen werd om krijgsdienst te doen, de moed en koelbloedigheid die hem ais sportman gesierd hebben, ook zyn daden als luchtsoldaat kenmerken. ENGELAND. Londen, 6 Augustus. De bladen bevatten uittreksels van het zoo juist uitgegeven witboek. Het begint met een telegram van Grey aan den Engelschen gezant te Berlijn, geda teerd 20 Juli, en het eindigt met het Engelsche ultimatum van 4 Augustus. Do documenten schijnen te bewij zen, dat Duitschland Oostenrijk-Hon garije vastbesloten ondersteunde in de overtuiging, dat Rusland, Frank rijk en Engeland niet geneigd waren of niet in gunstige omstandigheden verkeerden om den strijd aan te binden. Sasonof, de Russische minis ter van buiteniandsche zaken, begon met den Engelachen gezant te waar schuwen, dat Duitschland zich onver zettelijk betoonde, aangezien het meende te kunnen rekenen op de onzijdigheid van Engeland. Den 20sten Juli deelde de Duitsche gezant te Weenen aan zijn Engelschen collega mede, dat Rusland zich ge durende de tuchtiging van Servië koest zou houden, omdat het niet zoo onvoorzichtig zou zijn kwesties als de Zweedsche, Poolsche, Roetheen- sche, Roemeensche en Perzische in den smeltkroes te werpen. Ook Frank- rijk's omstandigheden waren niet van dien aard, dat het een oorlog kon wenschen. Aldus de Duitsche gezant te Weenen volgens het rapport van den Engelschen gezant. Den 27sten Juli zond Oostenrijk- Hongarije een nota aan 8ervië, die er op gericht was den oorlog onver mijdelijk te maken. Op 29 Juli voelde Grey zich ver plicht, den Dultschen gezant te waar schuwen, dat, hoe vriendelijk de bespro kingen ook werden gevoerd, Engeland zich niet onder alle omstandigheden buiten een Europeeschen oorlog zou houden. Het is een merkwaardig iets, dat Duitachland zoo hardnekkig heeft vastgehouden aan de opvatting, dat EDgeland, alles ten spijt, onzydig zou blijven. Uit betrouwbare bron vernam ik, dat de opvatting van gezant Lich nowsky ten dezen nog op den middag van 3 Aug. ongeschokt was. Den 29en Juli stelde - naar uit het witboek blijkt de Duitsche kanselier aan den Britschen gezant een overeenkomst voor, strekkende om de neutraliteit von Engeland te verkrijgen. Het zou de integriteit van Frankryk eerbiedigen en de neutra liteit van Nederland en de inte griteit van België, zoolang Engeland geen oorlog aan Duitschland ver klaarde. Doch Duitschland wilde de vrije hand om Frankrijk te verplet teren en het zijn koloniën af te nemen. Grey beantwoordde dit voorstel de 30sten op vrij scherpe wijze, door te verklaren, dat hij zoo'n voorstel geen moment in overweging kon nemen. Den Sisten Juli bood Grey zyn hulp aan om alle redelijke voorwaar den voor het behoud van den vrede te Parijs en te St. Petersburg te be pleiten. Duitschland antwoordde, dat het deze voorstellen niet kon in overwe ging nemen, vóór dat het antwoord op het ultimatum van Duitschland aan Rusland was ontvangen. Zoo doende de oorlog onvermijdelijk ge worden. Telegraafkabels gekapt. New-York, 6 Augustus. Do Han delskabel Maatschappij verneemt, dat haar kabel en de Duitsche kabel door den Atlantischen Oceaan, by de Azo- rische eilanden door Engelsche sche pen zijn doorgesneden, doch dat de verbinding tusschen Engeland en de Vereenigde Staten Is blijven bestaan. Londen, 6 Augustus. Nicholson schrijft in de „Daily News", dat het kabinet besloten heeft een landings leger uit te sturen. De toebereidselen zijn al ver opgeschoten, maar moeten zorgvuldig genomen worden en ge heim blyven. Londen, 6 Augustus. Vandaag zijn meer dan 50 Duitschers, verdacht van spionage gevangen genomen.de meesten in Londen. De „Evening News" maant het publiek aan scherp te letten op de 30.000 Duitschers die te Londen wonpn en zoo noodig de politie te waarschuwen. De positie der Duitschers hier wordt netelig. In het Oosteinde der stad is het van daag tot ongeregeldheden gekomen. Uit Londen wordt bericht, dat be sloten werd tot uitbreiding van het leger met een half raillioen man schappen, en dat allerwege talrijke arrestaties van Duitschers plaats hadden. Verschillende Duitsche sche pen werden in beslag genomen, o.a. de paketbooten „Kronprinzessin Ca- cilie" van de Hamburg-Amerika-Hjn en de „Prinz Adalbert". Het Engelsche Lagerhuis. Londen, 6 Aug. In het Lagerhuis deed eerste minister Asquith onder herhaalde betuigingen van bijval het voorstel, dat een crediet van honderd millioen pond sterling aan de regee ring zou worden toegestaan. Hij verdedigde Engelands houding in de crisis, herinnerde aan Grey's onvermoeide krachtige pogingen om een eer vollen, blij venden vrede in Europa te bewaren, en liet zich in scherpe bewoordingen uit over de wijze waarop Duitschland had getracht de Britsche neutraliteit te koopon. Groot Brittannië aanvaardt deu strijd om aan zijn internationale verplichtingen te voldoen en om kracht bij te zetten aan het beginsel, dat kleine naties niet verpletterd mogen worden met terzijde stelling van den in ternationalen goedentrouw, door den willekeur van sterke en overweldigende machten. Een Engelsch landingsleger. In een artikel zegt het blad, dat hoewel nog geen definitief besluit is genomen, men iu de hoogste kringen gunstig gestemd is voor een zoo spoedig mogelijke militaire Interven- Ingezonden Mededeeling. Eten is een noodzakelijkheid. Het moet een genoegen zijn. Voor vele menschen ia het, helaas I een pijniging. W(j bedoelen de onge- lukkigen die een bedorven maag heb ben, en die, telkenmale dat zy voedsel gebruiken, de ergste pijnen ondervin- om het te verteren. De Pink Pillen zijn gemaakt om paal en perk te stellen aan het lijden van die menschen. Als een lijder aan slechte spijsvertering de Pink Pillen neemt, sluit hij vrede met zijn maag en wordt het eten oen genoegen voor hem. Gelooft niet dat gij ongeneeslijk zljt omdat uw maag u doet lijden en gij er nutteloos middelen tegen hebt ingenomen. De Pink Pillen hebben menschen genezen die jaren lang aan de maag geleden hebben en zonder succes daarvoor behandeld zijn. Houdt ook wel In het oog dat de Pink Pillen, in gevallen van maag ziekte, een duurzame genezing geven. De verbetering die gij spoedig onder vindt, is geen oogenbedrog; de onge makken komen niet terug, zoodra gij met het gebruik er vau opgehouden zljt. Dank zij de Pink Pillen, is uw maag hersteld en werkt op nieuw als alle andere organen. De Pink Pillen brengen een algemeene herstelling van het organisme te weeg en her geven de kracht aan alle verzwakte organen. Dit verklaart het innig ge voel van welzijn door allen ondervon den, die de behandeling met de Pink Pillen volgen. Zij zyn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de neu rasthenie, de algemeene zwakte, de maagpijnen, de rheumatiek,de zenuw zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar li f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIEBiersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1