HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna Steuncomité. Puralimento's Uit alle landen. No. 4348 DINSDAG II AUGUSTUS 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2A cent. 0p pagina 4 van dit blad zijn opgenomen: 1. Ellende op reis. 2. Onder de landweermannen. 3. Zorg voor de Heldersche militairen. 4. Feuilleton. Wie onnoodig in gebreke blijft om zijn verplichtingen na te komen, is mede-verantwoordelijk voor het uitlokken van een algemeene ramp. indien het zakenleven verlamd wordt door het uitblijven van betalingen, moeten allerlei bedrijven worden stop gezet en op groote schaal personeel worden ontslagen. Wie de heerschende werkloosheid en ellende niet wil vergrooten, make door het voldoen aan zijn financiëele ver plichtingen voortzetting van het be drijfsleven mogelijk. Het alhier opgerichte Steuncomité bestaat uit de heeren De Ven, De Geus, Biersteker, Adriaanse, Verstegen, Bommel, Van Breda, Grunwald, Van den Berg (allen Raadsleden); ds. Buiskool, ds. Stadig, pastoor Hujjgh, Kleerekooper, W. Visser, H. Nypels, Michels, Kolster, Dibbetz, L. v. d. Ploeg, Beekman, Storm, Van de Bilt, D. J. Snel, Oosterhout, J. J. Janzen, De la Hous- saye, A. Krijnen, J. de Vries (Koegras) en J. W. Heijmau. Het Vrijdagavond gevormde steun comité werd Zaterdagmiddag te 2 uur op het Raadhuis door den loco-burge meester, den heer Van Neck, geïnstal leerd met een toepasselijk woord waarin hij wees op den ernst der tijden en de noodzakelijkheid van opofferingen. Hij spreekt de hoop uit dat de steun rijkelijk zal vloeien, dat de menschlievendheid ook in onze gemeente nu blijken zal. Z.Ed. A. geeft daarop het presidium over aan den Heer G. de Ven, die den loco burgemeester dankt ook voor de toezegging waar liet mogelijk is te helpen. Het comité is bezield met ijver en toewijding zegt hij en zal doen wat in zijn vermogen is. De heer de Ven stelt vóór te be noemen de volgende heeren en de vergadering keurt dit goed: In het Centraal-Comité (Dagelijksch bestuur) de heeren Buyskool als secretaris, Biersteker als penning meester, H. Nypels en C. Adriaanse als leden, terwijl de heer de Ven het presidium waarneemt. In de Commissie van inzameling met Dr. van den Berg als voorzitter, de heeren D. Grunwald, P. van der Ploeg, Van de Bilt, Kleerekooper en de Vries (Koegras). In de commissie voor uitkeering en onderzoek met den heer Deljens als voorzitter, de heeren Van Breda, Michels, P. van Dalen en Beekman. In de commissie voor werkzoeken den en werkgevers met den heer Verstegen als voorzitter, de heeren C. Kikkert, A. Krijnen, de la Houssaye, D. J. Snel, Storm en M. A. Kolster. In de commissie voor hulpverleening (in de huisgezinnen, bij ongeval, ziekte en vrouwenhulp) welke commissie zich dames zal assumeeren, de Heer Bommel, voorzitter, W. Visser, secre taris en J. Janzen. De comité's kunnen zich personen toevoegen naar gelang dit noodig is. Verschillende inlichtingen en wen ken werden gegeven. De wenschelijkheid werd uitgespro ken dat huiseigenaren voor huurders, die in moeilijke omstandigheden komen, zeer toegevend zullen zyn en dat werkgevers zoo lang mogelijk hun personeel in dienst zullen houden. Vastgesteld werd dat de ingekomen steun zal dienen voor hen die door mobilisatie nadeel lijden en steun noodig hebben. De inzameling zal geschieden op zoodanige wijze dat men giften in eens kan geven en zich verplichten tot een wekelljksche bijdrage. Van de vereeniging van Koffiehuis houders, restaurateurs en slijters in deze gemeente was bericht ingekomen dat zij haai- kassaldo zijnde 76,60 aan het comité zal afdragen. Dankbaar werd dit aanvaard. Van Rijkswege wordt medegewerkt inzake arbeidsbemiddeling. Het Centraal-Comité (Dagelijksch Bestuur) zal zitting houden in de Militiezaal (Gebouw der gemeente werken) aan de Kerkgracht, dagelijks van 9—12 en van 2—6 uur. In een 2e vertrek aldaar zetelt de commissie voor uitkeering en onderzoek. De commissie voor inzameling ver gadert in de zaal achter het Israëlitisch Kerkgebouw (Kanaalweg), de Commis sie voor werk bemiddeling in het Marinegebouw (Plantsoen) de Com missie voor hulpverleening in het Gebouw der Nutsspaarbank (Polder weg). De commissie voor inzameling stelde reeds Zaterdagavond hare plan nen vast en verdeelde de gemeente- in 33 wijken, die elk door twee personen met een lijst zullen worden afgegaan. Zjj wees tot secretaris aan den Heer F. van der Ploeg en tot penningmeester den heer Van de Bilt. Tegen Dinsdagavond zijn door deze commissie dames en heeren per convocatie uitgenoodigd om te komen in de bovenzaal van het Gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Molen gracht om daar verder de werkzaam heden te regelen. Aan Helder's Burgerij. Op initiatief van den Gemeenteraad is een Steun-Comité opgericht, dat zich ten doel stelt om finantieele hulp te verleenen aan die gezinnen, welke tengevolge van de mobilisatie tijdelijk hulpbehoevend worden. Om die hulp te kunnen verleenen is geld noodig, en daarom zal een beroep worden gedaan op de milddadigheid en de dankbaarheid der burgerij. Ook op de dankbaarheid, want op ons rust de plicht der erkentelijkheid, omdat vele huisvaders en kostwin ners uit hun gezin zijn weggeroepen om het land te dienen. W(j moeten den plicht der dankbaarheid omzetten in daden van hulpvaardigheid en toonen, dat wij de noodlijdende ge zinnen niet aan hun lot mogen en willen overlaten. Daarom geve een ieder, wat hij geven kan! Namens het Steun-Comité zal zoo spoedig mogelijk geld worden ingezameld. Giften in ééns zijn zeer welkom, maar vooral ook vaste wekelljksche bijdragen zijn noodig, opdat het Comité wete, over welk bedrag het zeker beschikken kan. Zij, die in vasten dienst zijn van het rijk, de gemeente of de marine, of anders een vast inkomen genieten, en daarom den druk der tijden niet gevoelen, zullen zonder twijfel willen teekenen voor een wekelljksche bijdrage, die geregeld zal worden opgehaald. En die bur gers, die ruimer dan anderen met aardsch bezit bedeeld zijn, zullen wij verwachten het stellig beseffen, dat in deze donkere dagen vooral op hunne hulp gerekend wordt. Het Steun-Comité, waarvan de heeren W. Naudin ten Cate, Stelling commandant, en G. W. van Neck, loco-Burgemeester, eere-voorzitters zijn, is als volgt* samengesteld Dagelijksch Bestuur G. de Yen, voorzitter. H. Buiskool, algemeene secretaris. W. Biersteker, penningmeester. C. Adriaanse. H. M. Nypels. a. Subcomité voor Inzameling: Dr. van den Berg, voorzitter. L. van der Ploeg, secretaris. Heeft zitting in de Vergaderzaal der Israëlitische kerk. b. Subcomité van Uitkeering en Onderzoek P. de Geus, voorzitter. A. W. Michels, secretaris. Heeft zitting in 't Gebouw van Gemeentewerken, Kerkgracht. c. Subcomité voor Werkzoekenden en Werkgevers: A. G. A. Verstegen, voorzitter. C. Kikkert, secretaris. Heeft zitting in het Bondsgebouw v/d. Bond v. M. M. p., Stationsplein. d. Subcomité voor hulpverleening in het huisgezin: A. Bommel, voorzitter. W. Visser, secretaris, Stationsweg 4, waai' men zich kan aanmelden. Het Dagelijksch Bestuur, dat eiken dag van 10—12 en van 2—4 uur zitting houdt in het Gebouw van Gemeentewerken aan de Kerkgracht, is bereid alle mogelijke inlichtingen te geven. Het Dagelijksch Bestuur: G. de Ven, voorzitter. H. Buiskool, algemeene secretaris. W. Biersteker, penningmeester. C. Adriaanse. H. M. Nypels. Steuncomité. Sub-commissie voor hulpverleening in de huishouding. Oproeping. Moeders van huisgezinnen, die dooi de tijdsomstandigheden (mobilisatie, dreigend oorlogsgevaar) in moeilijk heden verkeeren, zóó dat zij hulp in de huishouding behoeven en dit zelf niet kunnen betalen (verzorging van kinderen, eten koken, beredderen van de wasch) kunnen zich aanmel den bij den heer W. Visser, Stations straat 4. Vrouwen en meisjes niet beneden 18 jaar, die tijd, lust en geschiktheid bezitten om belangeloos bovenge noemde hulp te verleenen, worden uitgenoodigd, zich aan te melden bij Mevr. de Boer—Jongkees, Koning straat 28—30. De algemeene toestand. Het „Handelsblad" schrijft: Vele berichten worden ontvangen, maar nieuws is er weinig. Nog steeds zijn het voorposten gevechten, die op verschillende ter reinen worden geleverd. De groote legers zijn nog niet slaags geweest. Behalve in België, waar nogal belangrijke troepenmachten moesten worden aangevoerd om den verwoe den en hardnekkigen tegenstand der Belgen bij Visé en Luik te breken, is er op alle fronten nog slechts van voorbereidende maatregelen sprake. Zoo aan de Fransch-Duitsche gren zen, vanwaar een succes der Fran- schen wordt gemeldde inneming van Mühlhausen in den Elzas door de Fransche troepen. De berichten daarover uit Fransche en Belgische bron zijn echter door de Duitsche offleieelo mededeelingen niet Nu is het een opmerkelijk ver schijnsel, dat de Duitsche pers geen berichten over de gevechten mede deelt, die aan de grenzen geleverd zijn. Wij ontvingen eindelijk weer eens eenige Duitsche bladen, meestal oude, van 1 Augustus tot 5 Augustus, en eon paar nieuwe „Kölnische Zeitun- gen". Maar de mededeelingen daarin over de krijgsgebeurtenissen zijn uiterst sober. De Duitsche regeering schijnt er streng de hand aan te hou den, dat niets wordt gepubliceerd, wat eenigszins van invloed kan zijn op de stemming in Duitschland. Een onzer stadgenooten, die Zondagavond uit Leipzig terugkeerde na een reis van drie dagen vernam aan deze zijde van de grenzen de eerste mededeelingen over de gevechten in België, bij Visé en Luik. De Duitsche bladen, die hjj had gelezen, deelden daarvan niets mede. Slechts het be richt, dat Luik gevallen was en ge neraal Von Emmich de orde pour le Mérite had ontvangen, waren in de Duitsche bladen opgenomen. Zoo gaat het natuurlijk ook met de berichten van gevechten aan de Fransche grens. De ontruiming van Altkirch door de Franschen wordt gemeld, de inneming van Mulhausen niet. Maar daarom is, na de officieele mededeeling uit Parijs, de juistheid vau het bericht wel aan te nemen. Het tweede belangrijke bericht is de inneming van Pont Loma, en de bezetting van de Duitsche kolonie Togo door de Engelschen enFranschen. Daardoor is de strijd overgebracht naar de Goudkust van Afrika. Het was nu juist niet een groot helden feit deze totaal onverdedigde kolonie in bezit te nemen. Want volgens de Engelsche berichten werd geen tegen stand geboden, volgens de Duitsche waren alleen de weinig talrijke politie- troepen er met het handhaven der orde belast. Doze hadden zich by de nadering der Engelschen met den gouverneur en de weinige blanken naar het achterland begeven. Maar het feit is belangrijk, omdat het toont, dat nu reeds de Duitsche kolonies worden bezet, wat den En gelschen een zeker bezitrecht geeft, bü de finale afrekening. De Duitschers hadden, volgens de mededeeling van Sir Edward Grey in het Lagerhuis, aan Engeland neutraliteit voorgesteld onder voorwaarde, dat zjj de integri teit van Frankrijk in Europa wilden waarborgen, maar die der kolonies niet. Het was dus hun plan, hun koloniaal bezit ten koste van Frank rijk uit te breiden. Nu worden, door de samenwerking van Engeland en Frankrijk, de Duit sche koloniën bedreigd.. En het zou niets te verwonderen zijn als de bezetting van Togoland door de bezetting van andere kolo nies werd gevolgd. De Duitsche Schutztruppe in die kolonies is wel bestemd tegen een binnenlandschen opstand of een inlandsche vijand op te treden, maar niet tegen een buiten- landschen vijand. En het plotselinge uitbreken van dezen oorlog heeft Duitschland niet de gelegenheid ge geven die troepen in de kolonie te versterken. De verwachte zeeslag op de Noord zee wordt nu ook officieel door Enge land tegengesproken. Onze maritieme medewerker achtte het in het belang der Duitsche marine strategie, dat dit land wel met zijn torpedo- en onderzeesche vloot in de Noordzee zou optreden, maar niet met zijn slagvloot. Want het moet dit kostbare wapen in handen hou den voor een veel later stadium van den strijd. Voorloopig kan het slechts pogen met zijn kruisers den Engel- schelt handel te benadeelen. Nu was het bericht, Vrijdagavond door ons uit South Shields ontvangen, van dien aard, dat twijfel aan de juistheid ervan, ondanks alle strate gische overwegingen, niet geoorloofd scheen. De Engelsche regeering zou ter waarschuwing, de mededeeling aan de reeders hebben verstrekt. Maar klaarblijkelijk is het wat overdreven overgekomen. Er is op de Noordzee gevochten, dat is uit de berichten van onze eilanden wel gebleken. Maar het gevecht kan heb ben plaats gehad tusschen kleinere schepen, zooals onze maritieme mode werker heeft doen uitkomen. Minister Mc. Kenna heeft zich in het Lagerhuis zeer ongunstig uitge sproken over de „fabricatie van onjuiste berichten". Ook wij hebben daarover reeds geklaagd. In dit geval hebben wij er ons ook aan schuldig gemaaktmaar de vorm waarin het bericht gekleed-1 was, kon niet den minsten twijfel aan de juistheid wekken. IN ONS LAND. Neutraliteit Wester-Schelde. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat van Engelsche zijde aan onze regeering is medegedeeld, dat de neu traliteit der Wester-Schelde door Engeland zal worden geëerbiedigd, zoodat dus geen oorlogsschepen de rivier zullen opvaren. Aan de Grens. Een bewoner van de Limburgsclre plaats Cuyk aan de Maas, die zich met een drietal vrienden Vrijdag ochtend vroeg per auto naar de zuide lijke grens had begeven, om van den hoogen heuvel van Mesch het militaire schouwspel te volgen, deelt het vol gende mede: Z\j bevonden zich op Nederlandsch grondgebied toen plot- Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat, weet iedereen, maarweet gij ook, dat zij niet duurder zijn? De geneeskundige commissie: Prof. Dr. P. RU1TINGA, Prof. Dr. R. H. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraren aan de Amstcrd-Universltelt, geeft u de meest mogelijke garantie voor liy giSniscbebereiding en volkomen zuiver huid der artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. seling een troep van ongeveer twintig uhlanen op hen af galoppeerde. De Nederlanders vluchten terug, doch de heer v. d. Eyken vieleen der uhlanen, een wachtmeester, rende op den ge vallen man af, plaatste de punt van zijn lans op zijn borst, dreigend met zijn revolver. De gevallene riep: „Wir sind Hollander!" en ook de anderen schreeuwden, dat de patrouille zich op Nederlandsch gebied bevond. Daarop kwam een Duitsch officier aanrijden, die eenigen tijd met de Nederlandsche heeren disputeerde over de vraag, of men zich inderdaad op Nederlandsch grondgebied bevond, of niet; nadat het geschilpunt op de kaart was uitgemaakt, sprak hij: „Na lassen Sie!" en beval zijn uhlanen, zich te verwijderen. Waren het Belgen geweest - weer- looze ongewapende burgers dus ongetwijfeld waren ze neergeschoten geworden, verzekerde onze zegsman. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". De directie der Stoomvaartmaat schappij „Nederland" bericht, dat zij, gedwongen door de gevolgen van den oorlogstoestand (o.a. gebrek aan steenkolen), haren vrachtbootendienst van Europeesche havens heeft stop gezet. De vrachtbooten, die onderweg zijn van Java of vandaar worden geëx pedieerd naar Europa, zulleu, na ver trek van Port-Sa'id, naar Amsterdam doorgaan en geen andere havens op dat traject aandoen dan Lissabon voor orders. De maildienst zal zoo lang moge lijk worden voortgezet. Echter zullen de mailbooten tusschen Amsterdam en Port-Saïd en vice versa geene havens aandoen, behoudens, wat de thuisvarende mailbooten betreft, Lis sabon voor orders. De „Vondel", die 1 Aug. van hier en 4 Aug. van Southampton vertrok, zal ook nog Lissabon aandoen. Rijkspostspaarbank. Gelijk w(j reeds hebben medege deeld, is 3 Augustus 1.1. een Kon. Besluit genomen, waarin bepaald wordt, dat de termijn van veertien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspostspaarbank, vast gesteld voor de terugbetaling van op Rijkspostspaarbankboekjes ver schuldigde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat binnen den genoemden termijn van zes maanden op elk spaarbankboekje desverlangd terug betalingen zullen geschieden tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn, die meenen, dat zij voor bedragen boven de f25.— steeds zes maanden op uitbetaling zullen moeten wachten. Deze meening is echter niet juist. De bedoeling van het Kon. Besluit is eenvoudig, dat de inleggers terug betalingen kunnen eischen tot een bedrag van f25.— in de 7 dagpn. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe immer boven f50.— worden aangevraagd aan den Direc teur, en deze kan de uitbetaling uit stellen tot zes maanden hoogstens, maar behoeft zich aan dien termijn van zes maanden niet te houden, immers hij is bevoegd om, als hem gebleken is, dat de terugbetaling dringend noodzakelijk is en de tijds omstandigheden dit toelaten, een korteren en zelfs een zeer korten termijn te stellen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot het opvragen van grootere sommen, m de eerste plaats in het belang van de inleggers zelf, wier geld bij de Rijkspostspaarbank volkomen veilig is, terwijl zij in hun eigen huis moeten vreezen voor brand en dief stal; in de tweede plaats in het algemeen belang, omdat de opvraging van spaargelden en het uittrekken van baar geld èn de Nederlandsche ik èn de Staat èn het geldverkeer in groote moeilijkheden brengt; en ten slotte in het belang van het personeel der Rijkspostspaarbank, hetwelk door de algemeene mobili satie zoo gekrompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden dienst kan gaando houden. Uit Schagen. Zoo gaat het goed 1 Als gevolg van het genomen raads besluit, is j.1. Zaterdag door onzen burgemeester aan de achtergebleven echtgenooten onzer landweermannen miliciens de eerste ondersteuning uitgekeerd. Aan elke echtgenoote wordt uitge keerd 70 cent per dag, terwijl voor elk kind nog 5 cent per dag extra wordt ontvangen. Een huisgezin van vrouw en 3 kinderen ontvangt dus 7 maal 85 cent is f5,95. Als er nu nog in den vorm van geld of levens middelen, bij onzen burgemeester in te leveren, veel wordt geofferd op het altaar der liefdadigheid, zullen ook anderen, die hulp in dezen be narde dagen noodig hebben, hulp kunnen ontvangen. Een ieder helpe en steune-dus! Meel. Met toepassing van de nieuwe voorschriften omtrent de onteigening, vastgesteld bij het dezer dagen door de Kroon bekrachtigd wetsontwerp, heeft de burgemeester van Rotterdam Zaterdag, krachtens een aanschrijving van den minister van landbouw, nijver heid en handel, de aldaar aanwezige voorraden tarwebloem in bezit ge nomen. De uitvoering dier inbezit neming wordt opgeschort, wanneer de betrokken handelaren zich bereid verklaren den voorraad tegen den prijs van f 14 per 100 K.g. aan bak kers en dergelijken bij voor het ge wone gebruik geschikte hoeveelheden te verkoopen en geen extra-voorraad af te leveren. Naar wij vernemen, zijn zij daartoe bereid. Op deze wijze is verzekerd, dat die voorraad meel voor de behoeften der burgerij beschikbaar blijft en dat de prijs niet tot ongemotiveerde hoogte stijgt. Voorkoming van opdrijving van prijzen. De Burgemeester van Amsterdam heeft alle meelfabrikanten, meelhan delaars, en bakkers uitgenoodigd op gaven te doen van de voorraden tarwemeel, rogge, roggemeel enz. Centraal Genootschap en RoodeKruis. Het dagelijksch bestuur van het Centraal Genootschap voor kinder- herslellings- on vacantiekolonies heeft de koloniehuizen van dit Genootschap met volle inventaris geheel ter be schikking gesteld van het RoodeKruis en zal op eerste aanvraag de huizen door de kinderen doen ontruimen. Het personeel heeft zich reeds voor eou goed deel bereid verklaard hulp to verleenen bij de verpleging. Misdadige voorzichtigheid. Allerwege is het crediet ontwricht en gevoelt men de moeilijkheid aan zijne verplichtingen te voldoen. De een voldoet zijnen schuldeischers niet, daardoor kan ook deze, op zijn beurt schuldenaar, niet aan zijne verplich tingen voldoen en sleept verder een derde mede, enzoovoorts. Zoo kunnen van huis uit volkomen solide zaken niet aan hunne verplich tingen voldoen, en het euvel schijnt wel over de geheele wereld verspreid. Niet alleen echter wordt er niet betaald omdat men niet kan, maar omdat men niet wil. Men zegt „hier betaalt niemand, ik ook niet. Wie weet hoe duur en moeilijk de tijden worden, ik houd het geld wat ik heb voor mijzelf, over eenige maanden heb ik het te zeer zelf noodig, nu immers gaan mijne zaken reeds slecht en zijn de verdiensten gering." Dezulken .vergeten dat zij mede schuld zijn aan het verdwijnen van het vertrouwen, indirect aan het uit blijven van belang op eigen vorde ringen, zij zijn een schakel in de verderfelijke keten. Daarom heeft het mij genoegen gedaan dat een algemeen moratorium niet afgekondigd is en ik hoop dat in de komende tijden men een groot onderscheid zal maken tusschen hen die niet betalen kunnen omdat zij hunne activa niet of alleen met onevenredig verliesrealiseeren kunnen en hen die niet betalen willen, terwijl zij de koötanten tot hunne beschikking hebben. Tegen de eersten hoop ik dat men zeer lankmoedig zal op treden en in aller belang sparen en redden wat nog te redden valt. Tegen de laatsten hoop ik dat men met de uiterste gestrengheid zal optreden, en wenschelijk zou het zijn dat men tegen dezulken strafrechtelijke ver volging kon instellen, en aan heD een voorbeeld stellen: door hunne werkelijk misdadige voorzichtigheid zijn zij voor een groot deel mede verantwoordelijk aan den huidigen trourigen toestand, waarbij ook zaken wier voortwerken in het algemeen belang ten zeerste wenschelijk is, stopgezet moeten wordeD. X» Het Noordsche schip „Tysia". Men meldt uit 's-Gravenhage: Het Noordsche schip „Tysla", dat in de Wester-Schelde op een mijn stootte, had een loods aan boord, maar is door groote onoplettendheid in de merken geraakt. De admiraal van onze marine heeft Vrijdagavond met het pantserdekschip „Zeeland" en den mijnenlegger „Hy dra" het nachtmerk bevaren zonder eenige moeielijkheid. Het Vrijdag in de Wielingen ge zonken stoomschip „Tysla" was ge laden mot ijzerorts met bestemming Antwerpen. Van de 44 opvarenden, waaronder 8 passagiers, zijn 2 stokers en 1 tremmer verdronken. De overigen zijn te Vlissingen aan land gebracht. Van de Grens. Het personenvervoer naar Duitsch land (Oldenzaal-Bentbeim) en omge keerd, heeft nog steeds met enkele treinen dagelijks plaats. Het goederen- ervoer naar Duitschland kan niet i.ieer plaats hebben. Zoo zijn heden (vrijdag) uit Bentheim naar hier te ruggezonden een 20-tal wagons uit Holland, beladen met stukgoederen en bestemd o.a. voor Rusland. Aan de afzenders zal nu bennis worden gegeven, dat die goederen hier te hunner beschikking zijn. Te Bent heim werden tevens aangehouden twee wagons met ammunitie, be stemd voor het artillerie-magazijn bij de Hembrug. Splonnage. Een persoon, die schetsen maakte van de vesting Gorinchem, is Vrijdag ochtend, verdacht van* spionnage, door marechausöes gearresteerd. Te Delfzijl is eveneens iemand aan gehouden, die van spionnage wordt verdacht. De boekdrukkerijen en de oorlog. De Districtsvereeniging van Boek drukkerijen van 's-Gravenhage en omstreken heeft dezer dagen ver gaderd. Besloten werd maatregelen te treffen om verder ontslaggeven aan perso- neajen zooveel doenlijk en zoo lang mogelijk te voorkomen. Daarom zouden de drukkerijen zoo noodig niet den vollen werktijd bezig zijn en de personeelen daarnaar be talen, hun in ieder geval 60 van het werkloon garandeerend. Omtrent de uitkeeringaan gezinnen, waarvan de hoofden voor mobilisatie waren opgeroepen, werd niets besloten Zeer ernstig werd geprotesteerd tegen den maatregel der papiergroot- haudelaren om hun magazijnvoorra- den met 10 in prijs te verhoogen. Men zal trachten in overleg met het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen maatregelen te treffen, om dit besluit herroepen te krijgen. Duitsche krijgsgevangenen naar Alkmaar. Met den Maastrichter trein van half tien kwamen Zondagavond 36 Duitsche soldaten in uniform mede, die naar het interneeringskamp te Alk maar worden doorgezonden. Aange zien geen aansluiting met Noord- Holland meer te verkrijgen was, moesten de menschen den nacht in het militaire logement aan de Lau riergracht doorbrengen. Bewaakt door een gewapend begeleidingsde tachement en omringd door recher cheurs, ging het troepje stadwaarts. Van alle kanten snelden natuurlijk de nieuwsgierigen toe, zoodat een talrijk burgergeleide meetrok. De soldaten moeten, naar het ver haal van een der onderofficieren, bij Visé gevochten hebben en tot de weinige overlevenden behooren van ongeveer 4000, die bij de poging tot het slaan van bruggen over de Maas bij Visé zulke zware verliezen leed. Hun troep geraakte daarbij verstrooid. Zij dwaalden af en, den weg verloren hebbende, geraakten zij op Neder- landschen bodem, waar zij door onze bewakingstroepen ontwapend en ge ïnterneerd werden. Er waren drie onderofficieren bij en een boyscout van 15 jaar in khaki gekleed, wiens beide kameraden-gesneuveld waren. Zwijgend, maar goed in den pas mare heerend, ging het troepje stad waarts, in het helle electrische licht groote oogen opzettend bij het pas- seeren van bijzondere punten of ge bouwen. Weesp en de oorlog. De gevolgen van den oorlog begin nen te Weesp reeds zoer ernstig om zich heen te grijpen. De groote zui velfabriek van de firma Jansens en Storms was de vorige week reeds genoodzaakt een gedeelte van baai- personeel, de ongehuwden te ontslaan, terwijl de overigen alleen op een gering loon voorloopig verder in dienst konden blijven, en nu heeft Zaterdag de groote Cacao- en Choco lade-fabriek der firma C. J. v. Houten Zn., als 't ware de levensader van Weesp, het grootste gedeelte van haar personeel gedaan gegeven o.a. ongeveer 7000 fabrieksmeisjes kregen hiervan aanzegging, terwijl de eigen drukkerij en binderij in haar geheelen omvang werden stop gezet. Het grootste deel van het manne lijk personeel blijft aan het werk met vol loon, maar eenigszins gewijzigden arbeidstijd. Oorzaak van een en ander is het verbod van uitvoer vau cacao. BELGIË. De Inval der Duitschers in België. Brussel, 8 Augustus. Volgens een mededeeling uit het groote hoofd kwartier schijnt 4e aanvallende be weging der Duitschers beslist gestuit. Sedert drie dagen is de marsch der vijandelijke macht naar de Boven- Ourthc volkomen opgehouden. De toestand is van dien aard, dat wij geheel gerust kunnen zijn, wat de tuchtiging betreft, welke het vervolg der krijgsverrichtingen den invallers voorbehoudt. De Gazette meldt dat een diploma tieke gebeurtenis op til is. Hoogge plaatste buitenlandsche diplomaten zouden zich voor dat doel in België bevinden. Het is mogelijk, dat er verband bestaat tusschen dit bericht van de Gazette en het volgende bericht: Blijkens een mededeeling van de Fransche Regeering heeft Engeland aan de regeeringen van Nederland en Noorwegen een telegram gezonden om hun aandacht te vestigen op het feit, dat de onzijdigheidskwestie niet enkel van belang is voor België, maar ook voor alle aan de Noordzee gelegen staten. Engeland is bereid deel te nemen aan een gemeenschappelijke actie om de onafhankelijkheid van Nederland en Noorwegen te verdedi gen, ingeval een poging wordt gedaan om die te schenden. Engeland zal eiken staat, die in do positie komt, waarin zich thans België bevindt, steunen. Te Antwerpen. In Antwerpen en vermoedelijk ook in andere Belgische steden maakt het schuim der bevolking gebruik van den ernstigen toestand om zich ten koste van de ordelijke burgers te verrijken. Des avonds worden de wandelaars op straat lastig gevallen door verdachte kerels, die hun geld afvragen. Andere bandieten vervoegen zich aan de huizen en eischen onder allerlei voorwendsels en onder de on- beschaamdste bedreiging geld van de bewoners. Vrijdag werden op verschillende plaatsen rondom Antwerpen de villa's van uitgewezen Duitschers geplunderd en in brand gestoken. Terechtstelling van spionnen. De briefschrijver van de Chronique schrijft uit Leuven: Het nieuws van de terechtstelling van de spionnen te Leuven had bij de bevolking hevige ontroering ver wekt. Door soldaten en politic op een afsfahd gehouden, was de menigte er toch in geslaagd do plaats te om- ringop, waar men wist dat de ver oordeelden zouden gebracht worden. Toen deze verschenen werd een levendig gemompel gehoord. Eensklaps weerklonk de stem van een officier, zich tot de menigte wendende„Ge gaat de terechtstelling bijwonen van twee spionnen; maar dit is niet al; anderen zijn aange houden en morgen zullen zij eveneens gefusileerd worden. Er zijn voorbeelden noodig We zijn in oorlog!" En de menigte, de woorden van den officier beamend, juicht toe. Eindelijk ziet men de schuldigen, 't Zijn groote en forsche mannen, die zich gedwee door de gendarmen laten leiden. Ze hebben de laatste sabramenten ontvangen en geven brieven af, welke aan hun famillën zullen overgebracht worden. Onmiddellijk daarna komt het pe loton dat de terechtstelling uitvoeren moeteen uitdrukking van voldoening schijnt op hun gelaat to lezen. Van alle kanten hoort men van soldaten luidop zeggen, dat zo gaarne waren aangewezen om die akelige taak te volbrengen. „Halt!" De mannen staan. Men blinddoekt de oogen der gevangenen en ze worden voor een muur goplaatst. Een knal.en 't is gedaan Recht is geschied I Gehaat, gevreesd en niet langer geacht I Onder dezen titel schrijft do Brus- selsche medewerker van de „Deutsche Wochenzeitung für die Niederlando und Belgien" d. d. 4 Aug. het vol gende aan zijn blad: „Trotsch waren wij Duitschers, trotsch op ons vaderland in zijn onver gelijkelijke vlucht,trotsch opdeachting welke men den Duitscher over de gansche bewoonde aarde toedroeg, ook al mengde zich in die achting de vrees voor en de haat jegens de „Barbaren". Ook ai traden vrees en haat steeds duidelijker aan den dag, toch kon men den Duitschen geest, de Duitsche arbeidskracht, maar vóór alles de Duitsche eerlijkheid de ach- tiDg niet onthouden. Dat is thans hier in België met één slag anders geworden. De onver klaarbare zetten der Duitsche diplo matie hebben de goede betrekkingen, welke sedert menschenheugonis tus schen de Duitsche on de Belgische regeering bestonden, eensklaps ver stoord en thans staan wij aan den vooravond van den oorlog, waarbij Duitschland kans heeft gezien, zich door zijn diplomatieke schaakzetten volmaakt te isoleeren, ja zelfs den Driebond te scheuren. Ware Duitschland trouw gebleven aan Bismarck's politiek en had het zich vergenoegd met hetgeen het had; ware de Duitsche keizer ook tot het einde zijns levens prat mogen gaan op den roem, een keizer des vredes te zijn geweest, hoe gelukkig konden wij dan thans nog leven. Maar zelfs aangenomen dat Duitsch land in dezen onmetelljken oorlog aan do winnende hand bleef: nooit zou het meer de achting terugwin nen, die het hier te lande met één slag heeft verspeeld. Onder de Duitschers in België heerscht een stemming ik moet het met bloedend hart toegoven die vierkant tegen de Duitsche regee ring is gekeerd. Ai zijn ook vele in de wereld geschopte berichten - zooals dat meestal bij oorlogen en vooral bij hun aanvang gebruikelijk is - overdreven of eenvoudig uit de lucht gegrepen, zoo staat het toch, blijkens de Kamerzitting van gisteren, onorastootelijk vast, dat Duitschland zich als met België in staat van oorlog verkeerend verklaard heeft, een feit, zóó hemeltergend, dat, ware het niet door de hoogste regeerings- kringen verkondigd, wij het vandaag nog voor onmogelijk zouden ver klaren. Hoeeen land, dat sedert zijn

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1